C De „Willem Ruys" in cijf ers De bouw van de tunnel te Velsen Het aantal aanvragen om uitkering is veel lager dan men verwacht had Volgens de Officier van Justitie erkent de wet geen beroepsgeheim van journalisten De nieuwe bonnen J Wereldnieuws DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 NIEUW VLAGGESCHIP VAN DE ROTTERDAMSE LLOYD De „Willem Ruys", het nieuwe vlagge- schïp van de Rotterdamse Lloyd, tevens tot dusver het grootste schip ter wereld, dat na de oorlog werd afgebouwd en in de vaart komt, is op weg naar zijn eigen „huis"': de Lloydkade te Rotterdam. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat het schip, waarvan de kiel reeds op 25 Januari 1939 werd gelegd en dat op 1 Juli 1946 te water werd gelaten, zover was. Eerst hebben 100 tekenaars met elkaar een half millioen uren over hun tekentafels gebogen gestaan. Daarna heb ben 1000 arbeiders in het tijdsbestek van in totaal 21/2 jaar (door de tussenliggende oor logsjaren verdeeld over 8 jaren) gezamen lijk 6 millioen arbeidsuren vol gemaakt om het schip te bouwen. Indien dus één man het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd had willen bouwen, zoals in het grijs ver leden Noaeh het zijn ark deed, dan had hij daaraan 2500 jaar werk gehad. Alleen de schilder zou in z'n eentje 85 jaar lang dage lijks de kwast hebben moeten hanteren om de „Willem Ruys" van binnen en van bui ten in de verf te zetten; want er werd 225.000 kilo verf op het schip gestreken, een hoeveelheid, voldoende om ongeveer 700 normale, niet al te kleine huizen te verven. En dan zwijgen we nog over de electricien, die 400 km electrische leiding, de 60.000 kg wegende en 7 km lange anti- mijnen-installatie inbegrepen, op de „Wil lem Ruys" zou moeten aanleggen; achter elkaar is dat ongeveer de weg van Dor drecht naar Parijs! Dan komen nog de pijpleidingen, die bij elkaar een lengte van 77 km hebben; nog 2 km méér dan de af stand van Rotterdam naar Amsterdam en slechts enkele kilometers minder dan de afstand UtrechtEindhoven. Hierbij is in begrepen de 7000 m pijpleiding voor het brandblussysteem met zijn, over het gehele schip verspreide, 2340 automatische sproeiers. Hoe oud de man van de hamer, de nijptang, de schroevendraaier, de zaag en de schaaf zou moeten worden, durven wij niet te berekenen. Zeker is echter, dat hij op de „Willem Ruys" 3000 m3 hout, 60.000 m2 fineer en triplex, 16 imillioen schroeven (een schroeven-allée van Am sterdam naar Parijs!) en 1 millioen draad nagels had moeten verwerken. Bij dit alles nog' gezwegen van de 2800 kilo lijm, de 15.000 kilo pek en 36000 vellen schuur papier. Verbruik 5500 kg olie per uur! Dat er heel wat voor nodig is om een gevaarte als de „Willem Ruys" in be weging te krijgen, zal duidelijk zijn. Het schip verbruikt 5500 kilo olie per uur een hoeveelheid brandstof, waarop 740 auto's een uur kunnen rijden. Om een indruk van het machinevermogen te krijgen, zou men 32000 paarden kop- aan-staart achter elkaar moeten span nen, hetgeen een paarden-erewacht langs de weg van Den Haag naar Utrecht betekent. Dit vermogen van 32000 pk is ongeveer hetzelfde als dat waarmee een middelgrote provinciale centrale een gehele provincie van stroom kan voorzien. Daarbij komt dan nog een hulpvermogen voor verlichting en verwarming van 5000 pk., het ver- njogen, waarmee een groot vrachtschip of drie van de allergrootste sneltrein locomotieven worden voortbewogen. wijzen de tijd aan. Zelfs op kille dagen is gerekend, want de „Willem Ruys" telt 713 Nieuw onderzoek tegen ex-Winlerhulp-directeur Zoals gemeld heeft de Bijzondere Raad van Cassatie besloten een nieuw onderzoek te doen instellen in de zaak tegen de oud directeur van „Winterhulp", C. Piek. Blij kens de overwegingen van de Raad van Cassatie zal dit onderzoek zich ook uit- electrische kachels. Als het warm is, kan 1 strekken over de aard en de omvang van men een duik nemen in het zwembassin. Pieks werkzaamheid in de zogenaamde in- waarin 60 ton water staat. Bovendien zijn j lichtingendienst van de „Germaanse S.S. in er nog een wegneembaar zwembad en een Nederland" in het voorjaar van 1943 en dito kinderbad. Hebt u hulp nodig: één naar hetgeen hij verricht heeft in de tijd der 870 schei-drukkers, nog afgezien van toen hij belast was met een officiële de 67 brandmelders en de 55 alarmschei- I functie in Frankrijk, welke hij na Juli 1943 len, is altijd wel in de buurt! Bij die heeft bekleed, brandmelders kan nog worden opgemerkt, dat door de gezamenlijke brandblusinstal- laties 460.000 1. water, of wel 60.000 em mers, per uur kan worden gespoten. Bo vendien kunnen eventuele branden ook nog geblust voorden met stoom (voor de ruimen) of met koolzuur (voor de machi nekamers). Nu we het toch over water hebben: per dag kan 300.000 1. zoet drink water derhalve 1-250.000 bierglazen vol worden gemaakt; en wel uit zeewater, door middel van twee in de hulp-machi nekamer opgestelde verdampers, waartoe stoom ontwikkeld wordt uit de uitlaat gassen derhoofdmotoren, welke door uit- iaatgassenketels worden gevoerd. Door zeventien toevoer- én 17 afvoer- ventilatoren wordt per uur 197.000 m3. lucht aan- en afgevoerd. Er zijn ook nog zeven ventilatoren, welke Indien nodig, gezamenlijk 73.000 m3. verwarmde lucht per uur aanvoeren. Het vermogen, dat hiertoe nodig is 160 p.k. is voldoende om de lucht in 10 bioscopen te verversen. De bevolking van de „Willem Ruys", passagiers en bemanning, bedraagt 1.270 koppen. Orp deze per trein aan te voeren zijn 16 rij tuigen* van elk 18 m. lengte no dig; derhalve een trein van bijna 300 m. Voor de bagage van deze 1.270 mensen zouden 15 bagagewagens van elk 14 m. lengte nodig zijn; dus goed 200 m. De „Willem Ruys"-Expres moet dus een hal ve kilometer lang zijn. Maar zo'n lange trein bestaat niet en mag ook volgens de geldende bepalingen niet rijden, zodat er Een der beide „gestroomlijnde" schoor- drie treinen nodig zijn om de „Willem stenen ter grootte van een kleine mid- Ruys"-bevolking met toebehoren aan denstandswoning van twee verdiepingen boord te brengen- van de „Willem Ruys". NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING 6 ELSEVIERS NOTULEN De „uitademing" van een dergelijk schip is ook niet gering: 360.000 kilo uitlaatgas sen per uur! Indien men weet, dat de ge hele bevolking van Amsterdam gezamenlijk per uur niet meer dan 320.000 kilo uit ademt, dan betekent dit dus, dat de „Wil lem Ruys" in z'n eentje méér „uitademt" dan heel Amsterdam bij elkaar! De beide schoorstenen, welke dit moeten verwer ken, hebben dan ook een respectabele om vang: elk 10y2 m lang, 5.15 m breed en boven dek 8.4 m hoog; derhalve een kleine tniddenstandswoning van twee verdiepin gen! Wie van wandelen houdt, kan op de „Willem Ruys" ziïn hart ophalen. De ge zamenlijke lengte der gangen is bijna V/> k.m. 'en de totale oppervlakte promenade dekruimte alleen voor de 840 passagiers, die het schip kan herbergen, bedraagt 4200 m2. Ter vergelijking: de Kurhaqster- xassen in Scheveningen, bestemd voor,zelfs 1500 mensen, hebben een oppervlakte van 2500 m2. Ook.voor globetrotters is de „Willem Ruys" een dorado, want alle trap- Op II Januari van dit jaar publiceerde de voormalige hoofdredacteur van Else- viers Weekblad, de heer H. A. L. ,een arti kel getiteld „Een bloemlezing uit de geheime notulen van Linggadjati" in zijn blad. Op 23 Maart werd hij als getuige voor de rechter-commissiaris te Amsterdam ge roepen om te antwoorden op de vraag van wie hij de gegevens, in genoemd ar tikel verwerkt, had ontvangen. De heer L. weigerde bekend te maken wie zijn zegs man was en antwoordde: „Ik beroep mij ter rechtvaardiging van mijn weigering op hetgeen ik als journalist gevoel als mijn beroepsgeheim". Als gevolg van deze weigering had de heer L. zich voor de arrondissementsbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. V. G. A. Boll, te verantwoorden. De verdediging, waargenomen door mr. P, S. Gerbrandy, had één getuige a déchar ge qpgeroepen, de journalist mr. M. v. R.„ hoofdredacteur van De Nieuwe Rotter damse Courant, om als deskundige de zaak te belichten. Op de vraag van de verdediger wat de gevolgen zouden zijn indien de heer L. zijn zegslieden voor de rechtercommissaris had genoemd, antwoordde mr. v. R.: „De reactie onder de journalisten zou zijn, dat de heer L. als eerloos journalist zou wor den beschouwd. Dit geldt zowel voor zijn politieke medestanders als voor hen die zich niet met zijn politieke opvattingen kunnen verenigen. De pers heeft niet al leen tot taak het publiek mede te delen wat er in het openbaar geschiedt, doch ook indien zij «zulks in het algemeen be lang wenselijk acht te onthullen wat er in het verborgene voorvalt. De journalis ten beschikken over vele in vertrouwen verstrekte gegevens vaak worden hun deze gegevens in een sfeer van vertrouwen pen bij elkaar tellen 1400 treden. Wie da j verst^£t door ministers of- andere hoge Domtoren in Utrecht, met zijn 465 treden, (uncyonarissen. Deze gegevens mogen vaak •wel eens beklommen heeft om daarna vvorcjen gepubliceerd en het komt dikwijls *mW*t?f.tt1.lge'"ieiM'l n*" "et vo<>r dat de journalist het verzoek krijgt naam van zijn zegsman te verzwijgen, bijvoorbeeld wanneer het regeringsbeleid het noodzakelijk maakt dat op een be paald psychologisch moment de regering als zegsman ongenoemd blijft". De Officier van Justitie, mr. J. W. A. M. Smit hield vervolgens zijn requisitoir. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat een journalist niet het recht heeft zich te beroepen op beroepsgeheim. Artikel 218 van het Wetboek van Strafrecht zegt: „Van het geven van getuigenis of van het beantwoorden van bepaalde vragen, kun nen zich ook verschonen zij die uit hoofde van hun stand, hun beroep ofhun amb.t tot geheimhouding verplicht 'zijn, doch. alleen omtrent hetgeen waarvan de "we tenschap aan hen als zodanig is toever trouwd". Dit geldt volgens mr. Smit niet voor de journalist. Deze kan zich niet beroepen op een afgelegde beroepseed, evenmin als een bankier of een accountant dat kan. Het beroepsgeheim erkent mr. Smit alleen voor predikanten, artsen, ad vocaten en notarissen. De Officier beschouwde deze zaak niet als een principiële kwestie, aangezien in het betreffende wetsartikel geen sprake verre uitzicht, zal begrijpen, wat die 1400 treden betekenen. Liften en roltrappen. Echter geen- nood: de „Willem Ruys" iheeft niet alleen in totaal 110 m. gemak kelijk zittende dék-banken om uit te bla zen. maar ook vier personenliften en twee roltrappen. Des avonds baadt het schip in een licht van niet minder dan 10.000 gloeilampen. Tachtig telefoontoestellen zijn over dit zeekasteel verdeeld. En als uw horloge is blijven stilstaan: 47 electrische klokken De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operamuziek. 8.50 voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Kwartet van Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 London Suite van Coates. 10.30 Voor de vrouw. 11.15 Voor dracht. 11.30 Orgel. 12.00 Werken van Smetana. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 12,38 Dans- orkest. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Sopraan en bariton. 14,00 Kookkunst. 14.20 Polonaises van Chopin, 14.40 Over dichtwerken. 15.00 Russisch programma. 16.00 Platen. 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Kozak'kenkoor, 17.20 Praatje over muziek. 18.20 New Mayfair Orkes. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Praat u rustig verder. 19.15 Musetteklanken. 19.30 VPRO-cursus. 19.50 „Tien over acht". 20.05 Kwartet van Debussy. 20.30 Het probleem van het leven. 21.00 Platen. 21.30 Drie-October in Lei den. 21.50 Piano en cello. 22,00 Buitenlands over zicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 VPRO- eauserieen. 22.45 Avondwijding. 23.145 Symphonie van ?4belius. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Jo Vincent. 8.15 Platen 9,35 Symphonie van Dvorak. 10.15 Uit het boek der boeken. 10,40 Platen. 11.00 Zieken bezoek. H.35 Als de ziele luistert. 11.45 Tsjechi sche muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Sonates van Handel en Debussy. 12.30 Weerbericht. 12.33 Staf- muziek Amsterdamse politie. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?; 13.20 Vervolg stafmuziek. 13.50 Van man tot man. 14.00 Liederen van Schubert. 14.20 Symphonisch concert. 15.45 Platen. 16.45 Voor de jeugd. "17.00 Platen. 17.45 Wat het bui tenland leest. 18.00 Sylvestre-trio. 18.25 Voor R.K. Jongeren. 18.40 Viool en piano. 19.15 Een nieuw apostolaat. 19.30 De Song Singers. 19.55 Hulp actie. 20.05 Actualiteiten, 20,12 De gewone man. 20.20 Mozart-programma. 20,45 Behelux-uitzen- dïng. 21.00 Vervolg Mozart-concert. 21.25 Bijbels luisterspel „Laat mijn volk heengaan". 20.05 Orgel. 22.10 De Van Rooyens. 22.15 Gebed. 22.50 Dansorkest, 23.30 Vera Lynn en Conne Bosweil.. Geen inzaai van wintertarwe? Gisteren werd op de beurs te Midden- meer bekend gemaakt, dat de drie land bouworganisaties de L.T.B. (R.K. orga nisatie), de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond en de Hollandse Maatschappij van de Landbouw hun leden adviseren geen wintertarwe in te zaaien voordat de richtprijzen voor de oogst 1948 door de regering bekend gemaakt zijn. Het ligt in de bedoeling van de land bouworganisaties op Donderdag 9 Octo ber tijdens een gezamenlijke vergadering deze kwestie nader te bespreken. Vooraanstaande landbouwers geven als hun mening te kennen, dat er dit jaar be langrijk minder wintertarwe zal worden ingezaaid dan in voorgaande jaren. Zij achten de prjjzen niet voldoende om lot een dragelijke exploitatie van de met win tertarwe ingezaaide oppervlakten te ko men. is van een beroepsgeheim van de journa list. Hij eiste tegen de heer L. een boete van 100 subsidiair 15 dagen hechtenis. De verdediger begon zijn pleidooi met een aantal gevallen aan te halen waarin, volgens rechterlijke uitspraak, het be roepsgeheim van de journalist wordt er kend. „Het ambtsgeheim geldt niet alleen volgens wet, wettelijk voorschrift of be roepseed. Het geldt ook niet voor de ad vocaat, de predikant of de Rooms-katho- liek g^stelijke. Toch wordt voor hen het geheim wel erkend". De verdediger betoogde voorts, dat de journalisten hun beroep niet kunnen uit oefenen wanneer zij niet het recht tot ge heimhouding hebben. Als de Staat er in zou s.lagen de journalist tot spreken te bewegen. zou de bron verstopt raken waaruit hij zijn inlichtingen krijgt. Er zou geen goede objectieve voorlichting moge lijk zijn en de vrijheid van de pers, die tot het geweten van het volk spreken moet, zou dusdanig worden beknot dat zij haar taak niet meer zou kunnen vervullen. Volgens de opvattingen der journalisten zou de heer L. zich als journalist onmoge lijk maken indien hij de namen van zijn zegslieden noemde. De verdedïger"besloot: „Ik vraag ontsiag van rechtsvervolging op grond van het feit dat er wel een be- roepsgeheini voor de journalist bestaat en beroep mij. zo de rechtbank anders mocht oordelen, op overmacht". Uitspraak volgt op 15 October. Vrouw vergiftigde haar echtgenoot In het Provinciaal Ziekenhuis te Hoorn overleed dezer dagen, schijnbaar onder normale omstandigheden, de 32-jarige J. W. uit Hoogwoud. De rijkspolitie vond aanleiding een nader onderzoek naar de doodsoorzaak in te stellen en betrok hier in de politiedeskundige dr. Hulst uit Lei den. Diens onderzoekingen wezen uit, dat vergiftiging met rattenkruid de doods oorzaak was. De echtgenote van het slacht offer en haar vriend H. de G. werden op de dag van de begrafenis aangehouden. Zij legden een bekentenis af, toen bleek, dat de aanwijzingen van dien aard waren, dat ontkennen niet meer baatte. Reeds eerder hadden zij pogingen gedaan om J. W. vergiftigen, maar zonder succes. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Zonder flessen geen spijsolie Bij de distributie van spijsolie in Augus tus is een groot aantal flessen aan het pu bliek verstrekt, waardoor de flessenvoor- raden bij de fabrieken thans zeer gering zijn. Er zal getracht worden, tegen het einde van het jaar weer een bon voor spijsolie aan te wijzen. De aflevering van deze olie zal echter practïsch onmogelijk zijn, in dien de thans in omloop zijnde flessen niet tijdig bij de winkeliers worden terug be zorgd. Gisteren is de Noodwet Ouderdoms voorziening in werking getreden, een belangrijke gebeurtenis voor de so ciale verzekering in ons land en niet minder voor de ouden van dagen van 65 jaar en ouder, die allen voor een uitkering in aanmerking komen, in dien hun inkomen beneden een be paalde grens ligt. Blijkens de ervaringen tot dus verre in het gebied dat onder de Raad van Arbeid te Haarlem ressorteert en dat twaalf gemeenten omvat, is het aantal aanvragen ruim de helft van het aantal dat men verwacht had- Ook in andere de len van het land heeft men in het alge meen dezelfde ervaring opgedaan. In het ressort Haarlem heeft men on geveer 16000 aanvraagformulieren uitge reikt, waarvan er 8829, dus ruim 55 pet. ingevuld terug ontvangen zijn. Deze aan vragen zijn door de Raad van Arbeid na inschrijving aan de Commissies van On derzoek in de verschillende gemeenten toegezonden. Deze commissies, door de gemeentebesturen benoemd, stellen een onderzoek in naar de juistheid der opga ven en zenden deze met een advies terug naar de Raad van Arbeid, welke tenslotte, indien de uitkering wordt toegekend, het bedrag vaststelt, dat daarna op het post kantoor betaalbaar wordt gesteld. Op het ogenblik zijn in het ressort Haar lem reeds ruim 1600 gevallen van de Com missies van Onderzoek terug ontvangen, hoofdzakelijk uit de kleine gemeenten af komstig. In de gemeente Haarlem zal het onderzoek wat langer duren, aangezien hier niet minder dan 4847 aanvragen ge controleerd moeten worden. Het zal dan ook wel Januari of Februari worden, voor dat hier ter stede de eerste uitkeringen kunnen geschieden. In het ressort Haarlem is de oudste aanvrager 96 jaar. De grootste groep' aan vragers bestaat uit 69-jarigen, daarna volgt de groep der 71-jarigen. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat van de 65- tot en met 68-jarlgen nog velen een betrek king hebben, waardoor hun inkomsten de in de Noodwet Ouderdomsvoorziening ge stelde grens te boven gaat. Van het aantal aanvragers is 48.5 pet. gehuwd en 51.5 pet ongehuwd Veertien procent der aanvragers heeft geen inkom sten en ruim 68 pet. geniet inkomsten van de sociale verzekering. Ruim 38 pet. heeft een eigen inkomen buiten de uitkering der sociale verzekering. Meer dan 6 pet.' der aanvragers bewoont een eigen huisje, 4 pet. bezit onroerende goederen. Deze laat ste groepen hebben op hun eigendom een hypothecaire schuld van bijna de helft. Het aantal dat een schuldvordering heeft, vormt 2 pet., het aantal effectenbezitters 5.3 pet. en het aantal spaarders 12 pet. Bij een steekproef bleek het totaal in komen van 301 aanvragers f 109.697 te bedragen en het totaal vermogen f 230.217, waarin men een bewijs mag zien voor de. spaarlust en de zuinigheid van het oudere geslacht. Deze bijzonderheden over het ressort Haarlem werden gistermiddag medege deeld door mr. H. B. Wil.dtMeyboo m, voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, in een bijeenkomst van het raadscollege en de ambtenaren van deze instelling. Hij sprak zijn waardering uit voor de snelheid waarmede het personeel had gewerkt om de vele arbeid, welke aan de jongste sociale wet zijn verbonden, te verzetten. De grotere hoeveelheid werk kon worden opgevangen door uitbreiding van het personeel en doordat men de be schikking kreeg over perceel Kenaupark 10. Het ruimtegebrek in het gebouw aan het Staten Bolwerk kon hierdoor enigs zins worden verminderd. Mr. Wildt Meyboom gaf voorts een historisch overzicht van de sociale wet geving in ons land en herinnerde er aan, dat de Noodwet Ouderdomsvoorziening voor drie jaren zal gelden. In die tijd zal de door de regering ingestelde commissie gereed moeten zijn met haar pntwerp voor een algehele herziening der sociale verze kering. welke thans vergeleken kan wor den met een lappendeken. Maar minister Drees heeft zolang niet willen wachten met het verlichten der zorgen van de ouden van dagen en mr. Wildt Meyboom bracht hem daarvoor hulde. Aan het slot van zijn uiteenzetting wees hij er op, dat volgens de statistieken het aantal ouderen veel groter is dan vroeger, dank zij de be tere medische zorg. Hij stelde de spaarzin der oudere generatie ten voorbeeld aan de hedendaagse jeugd en noemde een type rend geval van een 84-jarige Haarlems vrouwtje, drit een spaarbankboekje van f 3000 bezat en maar niet geloven kon, dat ook zij voor een uitkering volgens de nieu we wet in aanmerking kwam. Minister Drees gehuldigd- Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in de Haagse Die rentuin is gisteravond de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees gehul digd. Hij werd namens de Partij van de Arbeid en namens de ouden van dagen toegesproken en ontving, evenals zijn echtgenote, een bloemenhulde. Li een rede herinnerde minister Drees aan de negende December 1913, toen de wet-Talma een wekelijkse uitkering van f 2.aan 70-jarigen mogelijk maakte. De toenmalige S.D.A.P. hield toen ook in de Dierentuin een feestelijke bijeenkomst, waar de heer Drees eveneens het woord voerde. „Ik kon toen niet weten", aldus minister Drees, „dat ik voorbestemd was, om later zelf stappen op deze weg te ne men". De heer Drees verklaarde, dat het de bedoeling is een algemene volksverzeke ring tot stand te brengen, welker organi satie tientallen jaren zal vergen. Aan het slot van zijn toespraak ver klaarde de minister, dat geld zonder ar beid en productie in deze maatschappij niets betekent. Alles wat in Nederland wordt gedaan op sociaal terrein is afhan kelijk van productieve arbeid. Het in stand bouden van sociale maatregelen zal alleen dan mogelijk zijn, indien de gene ratie, die tot arbeid in staat is, haar taak ten volle verricht. Voor het tijdvak van '5 tot en met ia a tober zijn de volgende bonnen geldig. Bonkaarten KA, EB, KC 711 (Sflrio v N-02 Diversen: 100 gram bloem o< zend bakmeel of kindermeel,77 derbiscuits. 01 kin- N-03 Diversen: 500 gram suiker bn»»* strooisel enz. of 1000 gram 'riJ ani" enz of 500 gram versnaper&S N-04 Diversen: 225 gram huishbudi 180 gram toiletzeep. eeP oJ Bonkaarten KD, KE 711 (serie N) N-12 Diversen: 100 gram bloem of 7.» - zend bakmeel, of kindermeel ij" derbiscuits. 1 01 «n- N-13, N-14 Diversen: 250 gram suiker l terhamstrooisel enz. of 500 aa» stroop enz. of 250- gr versnanT? N-15 Diversen: 450 gram huishoud—*1 360 gram toiletzeep. N-16 Diversen: 500 gr bananen (voorinu N-16 Reserve: 500 gram bloem of «W zend bakmeel of kindermeel of M derbiscuits. IUQ* Bonkaarten MA, MD 711 (byz. arbejd moeders en zieken (serie N) ,5, N-21 Suiker: 250 gram suiker, strooisel enz. of 500 gram jam enz. of 250 gram versnapering^11 Tabaks- en Versnaperingenkaarfen QA, QB, QC 711 eni N-01, N-03 Tabak: 2 rantsoenen c; of kerftabak. N-01 Versnaperingen: 200 gram vera,,., ringpn of 200 gram suiker, b-' strooisel enz.'of 400 gr jam, s troon N-03 Versnaperingen: 100 gram^veriv ringen of 100 gram suiker, boterh' strooisel enz. of 200 gr jam, strcon Reserve 5 Tabak: 50 gram scheerzeen „f 100 gram scheercrême of '4Q0 snelscheercrême. Deze bonnen kunnen reeds op Vriidsp worden gebruikt. De bon voor scheerai blijft voorlopig geldig. Bon N-16 diveS voor bananen moet uiterlijk op 11 Octo bij een handelaaf in groenten of fruit w den ingeleverd. Wanneer er voldoende ijzer komt, rijden wij over 4 a 5 jaar onder het Noordzeekanaal door In Velsen wacht een groot werk op vol tooiing: de bouw van de tunnel! Voor de oorlog werd daarmee al begonnen. Het bleek dat de ponten het drukke verkeer over het Noordzeekanaal op den duur niet zouden kunnen verwerken; daarom werd het forse besluit genomen 10 a 11 millioen gulden beschikbaar te stellen voor een tunnel. Of eigenlijk voor twee tunnels, één voor het gewone verkeer en één voor de treinen. Want de spoorbrug was een be lemmering voor de 30 grote schepen die in die tijd passeerden. Nu zal men vragen: geldt ditzelfde be zwaar dan niet voor de Hembrug? „Neen, of althans veel minder", werd ons geant woord. „Eén brug is voor het Noordzee kanaal geen bezwaar. De kapitein van een boot kan het meestal wel zo uitzoeken, dat hij die passeer op het tijdstip waarop de brug geopend is. Maar met twee bruggen is dat niet te doen". De beide tunnels worden in een bouw put gebouwd. Dat maakt het werk natuur lijk goedkoper. In de bezettingstijd werd de eerste moot van de tunnels gebouwd, een stuk van on geveer 40 meter. Slechts een klein deel van het grote werk, want de totale lengte wordt 1500 meter. Maar natuurlijk was veel voorbereidend werk nodig voor het tot die bouw kon komen. Maar aan de tweede moot is men, wegens materiaalmoeilijkheden, niet meer toege komen. Ook na de bevrijding niet. Het werk is blijven rusten en wordt niet her vat voor die moeilijkheden zijn opgelost. Er is namelijk voor de tunnelbouw veel ijzer nodig en onze ijzerpositiq is op dit ogenblik het grootste zorgenkind van de Wederopbouw. Wanneer daarin verbetering komt, is moeilijk te zeggen; alles hangt af van de verdere ontwikkeling van de internationale toestanden. De prijzen van ijzer en staal zijn in Amerika na de oorlog zeer sterk op gelopen. Zó sterk zelfs, dat verschillende Europese bestellingen geannuleerd moesten worden. Niet omdat de landen het niet no dig hadden, maar omdat de dollars niet beschikbaar waren. Nederland, dat slechts over een beperkte hoeveelheid deviezen beschikt, is noodgedwongen zuinig geworden met de aankoop van ijzer. Nu is het afwachten. Krijgt Nederland hulp via het Plan-Marshall, dan wil het feitelijk zeggen, dat Amerika ons dollars geeft om ons in staat te stellen het dure ijzer te betalen. Komt die hulp niet, dan zal zo voorspelde een deskundige ons de ijzer- en staalprijs wel dalen, want Amerika moet haar afzet vergroten. Hoe hef ook gaat, het is wel aan te nemem, dat over enige tijd onze ijzerpositie verbeteren zal. Dan wordt ook weer voortgegaan met de bouw van de tunnel in Velsen, want de overtuiging is, dat dit werk zo spoedig mo gelijk voltooid moet worden. Als eenmaal weer begonnen wordt zal het nog 4 a 5 jaar duren voor zij in gebruik genomen kan worden. Hierboven deelden wij mede, dat de kos ten van de tunnel aanvankelijk begroot en 5 er werden op 10 a 11 millioen gulden. Het Is niet te zeggen hoeveel het nu door de sta gestegen prijzen zal worden, maar met ei stijging van 100 a 200 moet wel gere kend worden. De bouwput en de tunnelmoten zijn, nu het werk zo lang heeft stil gelegen, onder water gelopen. Er wordt gewacht met het droogmalen tot men zeker is van het tijd stip der hervatting van de bouw. Wij herinneren er aan dat de bouwput op de zuidelijke oever van het Kanaal ge maakt is. Daar liggen dus ook de tunnel moten. Het is namelijk de bedoeling eerst het zuidelijke deel van de tunnel te bou wen. Als dat Iclaar is wordt het Kanaal op dubbele breedte gebracht, waarvoor grond in het Zuiden wordt weggegraven, Dan wordt ongeveer op de plaats waar nu de Zuidelijke oever van het Kanaal gevon den wordt een nieuwe bouwput genu om de Noordelijke helft van de tunnel te bouwen. De scheepvaart maakt dan ge bruik van het pas gegraven deel van het Kanaal. Zo is het mogelijk de tunnel te bouwen zonder de scheepvaart te belem meren. De ponten Het verkeer over het Kanaal bij Velsen is de laatste tijd weer sterk toegenomen. Er varen nu op de spitsuren 3 ponten. Er zijn dagen dat 4500 voertenuigen worden over gezet. Het is aan te nemen, dat in de k mende jaren (de eerste 5 jaar mag immers niét op de tunnel gerekend worden!) het verkeer nog drukker wordt. Dan zal het wel nodig zijn de capaciteit der ponten nog op te voèren. Daartoe zou dan een vierde pont in dienst gesteld moeten worden. Die zou dan evenwel aangeschaft moeten worden, want van de acht ponten, die er zijn, varen: drie in Velsen, één bij Buitenhuizen, drie bij de Hëmbrug, en één in reserve. Die re servepont kan natuurlijk niet gemist wor den, want het is al mooi als zes van de zeven geregeld varen. Een vierde pont bij Velsen in gebruik stellen wil evenwel zeggen, dat de capa citeit van het veer dan met 33J4 °Ic toe neemt, want dan zou aan elke oever ook nog een haven gemaakt moeten worden en daarmee zijn ook grote kosten gemoeid. Nu doen de drie ponten het met twee ha vens aan elke oever. Dat gaat goed, maar als er een pont bij komt wordt het een gedrang. DE „TABINTA" IN AMSTERDAM. Het m:s. „Tabinta" wordt op Vrijdag 3 October van Montreal te Amsterdam ver wacht. Het vertrek van dit schip van Am sterdam naar Indië is definitief vastge steld op 21 October. 63. De daling gelukte en daar stonden Panda en Oehoe dus voor de zoveelste maal op een onbekend stuk land ditmaal het strand van een klein Zuidzee-eiland. Moe deloos gingen ze op een verhoging van de bodem zitten en staarden voor zich uit. „Zo gaat het niet goed!" mompelde Oehoe. „Er is maar weinig kans, dat ik deze wedstrijd zal winnen! Ik heb te véél pech. Daar zit ten we nu en we weten niet eens waar!" Mijn schuld fs het niet!" zei Panda. Waarom is er geen extra-benzine en geen kompas?" „Kompas!" zei Oehoe. „Wel ja! Alsof het niets is! Heb jij geld om die dingen te betalen? Weet je wel, dat ik aan deze wedstrijd mee doe om iets te verdienen? Ik zou ook liever een middag dutje doen, geloof dat maar!" „Wacht es even!" riep Panda. „Het blinkt hol! Er zit hieronder een ruimte!" Belangrijk man. Sekïen, de „Al Capone" van Japan, heeft zioh aan de politie overgegeven. Hij stond aan het hoofd van meer dan W gangsters en had een staf van 150 man, een gouden of zilveren insigne droegen, ai- naar gelang hun rang. Brave .zoon. Een klein touristenvliegtuigje. af komstig uit een Antwerpse fabriek, is Batavia geland. Het was dertien dagen I leden uit Brussel vertrokken. De piloot- 4' wenste, dat zijn naam niet vermeld „om zijn moeder niet ongerust te make vertelde, dat de reis voorspoedig was ge» hoewel slecht weer en zandstormen hem t dagen in de Arabische woestijn hadden v' gehouden. Gisterochtend is hij naar Nte Zeeland vertrokken, waar hij het toestel een particulier moet afleveren. Eis. De Amerikaanse republikeinse sen William Knowland heeft zich tot preset Truman gewend in een open brief, w hij eist, dat het aantal Sovjetburgers, zich in Amerika bevindt, wordt beperit het aantal Amerikanen, dat in de soj Unie vertoeft. Volgens de senator 286 Amerikanen in de Sovjet-Unie. D tegen heeft Amerika gedurende 1947mee! 1500 Sovjetburgers toegelaten. y Besmet. Blijkens een mededeling in de - landse Staatscourant van ^sterav iecfa de minister van sociale zaken !e.f?" van 25 September j.l. de zee- en van Egypte wegens cholera besme Maand. Geen bijval. Donald Heath is benoemd Un rikaans gezant in Bulgarije. Hij Is °e Amerikaanse gezant, na de oorlog al bl)i. noemd. Het Amerikaanse ministerie v tenla.n/dse zaken heeft hierbij v dat dit geen teken van bijval is met kortelings door de Bulgaarse regering plooide activiteiten.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2