ikgroep groothandel in vis vergaderde Vetsen-Noord Jaarvergadering „Het Rode Kruis", IJmuiden Velsen Santpoort Beverwijk Tegen oud-minister-president de Geer f 13.300 boete geëist donderdag 2 OCTOBER 1947 UMUIDER COURANT De fijnste vissoorten gaan buiten de handel om naar hotels en restaurants Handelaren aangespoord tot groter activiteit Amsterdam vergaderde de Vakgroep .■ondel in Vis onder leiding van de n F E Meerburg, die mededeelde, Se «Mroep 889 l8dln telt' t t C F- Meyer sprak over het erken- vraagstuk, waarbij bleek dat deze de ldeinhandel goed is gevorderd. vo°r «oord- en Zuidholland is deze reeds Voof1 i.!| die aan firma's zonder er- b verkoopt, is strafbaar. Over de ^üfnöen voor.de groothandel kon spre- e:f ededelen, dat hieronder zullen val- riorteurs, exporteurs en binnenlandse -n handelaren met een minimumomzet J? 10.000 per jaar. n heer F. R. Ommering bracht als voor- ■itpr van het stembureau verslag uit over verkiezingen. Tot lid van de sectie im- van verse zeevis is gekozen de heef romifla uit IJmuiden, van de sectie ex- 'l' tootHr dp heer C. Koster uit jjmiiiden, van de sectie binnenlandse han- gezouten haring, makreel en sardijn F. R. Ommering. Scheveningen, del m Knoêster jr., Scheveningen, J. Kor- lïaardingen, W. van der Windt jr., Gaardingen J. C. van Buuren van Heyst, gaardingen, A. A. J. M. IJzermans, Vlaar- I-.„en; L. Haasnoot, Katwijk aan Zee; D. r i Meerburg, Katwijk aan Zee; R. van L Zv/an, Scheveningen; N. Parlevliet jr., Ltwijk aan Zee; C. Vrolijk, Scheveningen .n H. van Toor, Vlaardingen en voor de Lelie export van gezouten haring, makreel, yrdÖii en andere vis ditzelfde twaalftal. De heer Van den Brink uit Utrecht beklaagde zich erover, dat het voor de groothandel onmogelijk is langs be- Voorlijke weg aan zeevis te komen, en de hotel- en restaurantbedrijven op voor hem onverklaarbare wijze wor den voorzien van de fijnste vissoorten. Uit de discussie, die hierop volgde, bleek dat er vermoedelijk geknoeid werd met de z.g. „zoodjes" voor de bemanning en met de voorrangsleve ringen aan zeeschepen. Men verzocht dan ook het bestuur om de autoriteiten ie verzoeken maatregelen hiertegen te Drs. van Dijk spoorde de handel ver volgens aan tot meer activiteit. Vóór de oorlog liet het visverbruik in ons land veel ie wensen, vooral in vergelijking met an dere landen. Dit verbruik is echter be langrijk gestegen, doch deze tijd gaat weer veranderen en men zal moeten oppassen, dat dit niet weer op 8 a 9 kg. per hoofd per jaar komt. Dit vereist echter krachts inspanning en er zal dan ook moeten wor den uitgezien naar nieuwe methoden. De kwestie van het snelvriezen is in enkele linden vrij spoedig tot ontwikkeling ge- icmen, vooral in die landen, die niet van de oorlog te lijden' hebben gehad. Dit kan tok hier een grote bijdrage gaan vormen, want nien moet niet op import aangewe- n worden. De handel zal echter krach tig moeten meewerken en ook risico's dur ven en willen nemen. In de toekomst zal héél Nederland meer vis moeten gaan eten zeide spreker, want de «productiecapaciteit stijgt jaarlijks. Ook op transportgebied zullen nieuwe methodes toegepast moeten worden, zodat alle delen van ons land in de kortst mogelijke tijd bereikt kunnen worden. Belangrijk is echter het dragen van risico door de handel, welke het moet aandurven kwantiteiten te kopen en op te slaan. Spreker doelde hier speciaal op ha ring, opdat de handel niet verweten kan worden, dat hij alleen pakt en expedieert. Als dit niet gebeurt, schakelt de handel zichzelf uit. Tenslotte hield de heer J. Kolkman een causerie over de walvisvangst. Per bus naar DFC-Stormvogels Zondag 5 October gaat Stormvogels op bezoek bij DFC in Dordrecht. De leden dei- supportersvereniging kunnen per bus naai de wedstrijd; daartoe moeten zij om 10 uur op het Kennemerplein of het Ti'beriusplein komen, nadat zij zich bij de secretaris (vóór Zaterdagavond) voor de reis hebben opge geven. Voetballende politiemannen Het eerste elftal van de Politie Sport Verenigjng behaalde een verdiende over winning van 31 op het Rotterdams elftal, dat op bezoek was. Dit feit mag zeker wor den vermeld, daar de Velsenaren vier in vallers hadden. Voor de rust ging de strijd gelijk op en de stand was 11. Na de pauze toen Velsen de wind in het voordeel had, werd de stand op 31 gebracht. Het tweede elftal bezocht Bloemendaal en behaalde er een 52 overwinning, na dat de rust inging met 40. Maandoverzicht Staats- vissersbavenbedrijf De omzet over de maand September be droeg 2.424.187. Vorig jaar was dit cijfer 2.178.785. Activiteit van de IJmuider sluis Er passeerden 512 zeeschepen Opgave van zeeschepen, geschut door de Noordzeesluizen te IJmuiden in de maand September 1947. Binnengekomen, bestemd voor Amster dam 213, voor Zaandam 8, voor de Papier fabriek 10; voor binnenhaven Hoogovens 4 als bijleggers 10; totaal 245. Naar buiten gegaan uit: Amsterdam 227; Ziandam 4; Papierfabriek 8; binnenhaven Hoogovens 4; als bijleggers 14; totaal 257. Buitenhaven IJmuiden: bestemd voor Kon, Ned. Hoogovens met erts 9; als bij' logger, buitenhaven 1. Totaal in en uit de pieren gepasseerd 512. Damclub „IJmuiden" versloeg „Zaandam" Het is Dinsdagavond het D.C.IJ.-tiental gelukt in de Noord'hollandse Hoofdklassé- wmpetitie zijn vierde wedstrijd in achter- tenvolging te winnen. Daardoor heeft, D.C. IJ, de leiding. De gedetailleerde uitslag luidt; ZaandamIJmuiden B. MayC. Suyk afgebr. 2. P. v. d. HorstB. Dukel02 3 P. Blees—H. Laros 0—2 4. P. Bos—A. Ligthart afgebr. 5. H. J. v. d. HolstT. Postma 0—2 6. D. VisserH. de Boer02 P. BeunderJ. A. Dixhoorn afgebr. 8' S. Bosman—T. Dukel 11 ,3. B, Vissers—J. v. Straten20 J. VeenJ. Smit 0—2 Voorlopige uitslag311 Ds vermoedelijke totale uitslag wordt 8-14 voor D.C.IJ. De wedstrijd. Het IJmuidense tiental heeft met de overwinning op Zaandam weer een lastige ®p omzeild. Inderdaad speelt het tiental Mt twee invallers voor G. Postma en H. Hljys steeds homogeen. .Topscorer is op het ogenblik B. Dukel, ue uit 4 gespeelde partijen 7 punten voor club boekte, evenals Ligthart. Het is regelmatige zege geworden 'op Zaan- "rn en IJmuidenaren toonden zich ver leg de sterksten. 14 October ontvangt D.C.IJ. in haar damclub. „Weesp I". k Laros speelde simultaan l osmkampioen van Noordholland Laros -s„'1 V00r Damclub Heemskerk s'roritaariséance gegeven aan 21 bor- ■n- In totaal won Laros er 16 en 5 par- Ijj" e;ndigden remise. Een blindpartij remise ^eer ^uyter wer|j na 52 zetten Onderlinge damwedstrijden Verkeersprobleem op de pont Reeds herhaalde malen is in deze ko- De heer De Wilde gehuldigd Het was Woensdag 25 jaar geleden, dat de heer D. de Wilde zijn intrede deed als onderwijzer in de voormalige openbare lommen geschreven over het vormen van lagere school no. 7 aan de Wijkerstraatweg lange files voertuigen bij de ponten, vooral aan dè Noordzijde van het kanaal. Was voorheen de toestand^zo, dat slechts twee ponten de veerdienst onderhielden, geruime tijd geleden werd overdag een derde pont ingelegd. Dit heeft veel bijge dragen tot verkorting van de wachttijd. Doch ook dit kon en kan niet verhin deren dat op de spitsuren, tussen vijf en zes uur 's avonds, een lange rij van voer tuigen wacht, zoals ook Woensdagavond weer het geval was. De voertuigen ston den tot de Banjaertstraat en op het pont plein aan de Noordkant stonden de wagens vijf tot zes rijen dik. De oorzaak van deze stagnatie in de overtocht moet nu worden gezocht in werkzaamheden in één van de havens aan de Noordzijde, waar een stootbalk moet worden vernieuwd, een karwei, dat slechts door drie man wordt uitgevoerd en naar zich laat aanzien een volle week zal vergen. Een en ander heeft, ondanks het varen met drie ponten, tot gevolg dat soms zelfs meer dan een uur moet worden gewacht alvorens men met auto of wagen het ka naal kan overkomen. Een tunnel is wel zeer gewenst. Houtstof en harpoenen Het Zweedse s.s. „Normandia" is Woens dagmorgen voor Van Gelder's papierfa briek aangekomen met een lading van 1100 ton houtstof uit Gothenburg (Zweden). Voorts heeft dit schip nog aangevoerd 67 ton harpoenen en een hoeveelheid ex plosieven, bestemd voor de „Willem Ba- rendsz" die Zaterdag de tweede walvis vaart gaat ondernemen. Deze middelen voor de walvisvangst zullen in Velsen worden overgeladen. De „Normandia" nam tijdelijk ligplaats aan de kanaaldijk, daar de steigers door twee andere zeeschepen in gebruik zijn. Vondst. Aan een prospector die een concessie aanvroeg voor een mineraal in 'net Tete- district in het binnenland van Portugees- Oost-Afrika, is door het keuringsinstituut te Macequece medegedeeld,' dat monsters welke hij aan het Instituut had opgezonden uranium en thorium bevatten. Dat men in de afgelopen oorlogsjaren het werk van het Nederlandse „Rode Kruis" meer is gaan waarderen, bleek uit de opkomst voor de jaarvergadering van de afdeling IJmuiden-Velsen, welke onder leiding van de voorzitter Dr. L. S. Lim- borgh Meyer gehouden is. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het bestuur in samenstelling geen wijziging had ondergaan en nog steeds be staat uit Dr. Limborgh, voorzitter, de heren R. Rutten, 2e voorzitter, A. Mijs, secretaris-penningmeester, J. Mac Daniël, commandant Transportcolonne, B. P. van der Veld, commissaris voor Ziekenhuis wezen en Bloedtransfusie, J. L. Uitzinger, commissaris voor materiaal, J. de Meza en W. Fontein. Het ledental bedraagt thans 3200, het geen een toename van 200 leden betekent. In het afgelopen jaar werd Dr. J. Mac Daniël,arts, officieel aangesteld als offi cier van gezondheid 1ste klasse, met de rang van kapitein. Ondercommandant A. P. Bakker ontving zijn aanstelling als re serve sectie-commandant, met de rang van adjudant-onderofficier. Hun werd dank gebracht voor het vele werk, dat zij voor cfe colonne en het helpstercorps hebben verricht. Dr. J. Mac Daniël gaf een kort overzicht van de hulpverlening in het afgelopen jaar en zeide, dat aandacht is besteed aan de wederopbouw. Veel werk is er in stilte gedaan en. een van de grootste moeilijk heden is gelegen in de materialenschaarste. Desondanks is het gelukt, vooral bij vele jongeren, belangstelling te wekken voor het werk van het Rode Kruis. Daadwer kelijke hulp is onder meer verleend op de hulppost in het Lunapark (Stormvogels- veld), waar bij zeventig ongevallen inge grepen werd, tachtig slachtoffers werden geholpen in de marineweek, op Koning innedag is in de gehele gemeente dienst gedaan en individueel zijn ongeveer 500 gevallen behandeld. Bij de thuiskomst van' de „Oranje" en de „Hr. Ms. Tromp" waren leden van de colonne aanwezig, evenals bij de herdenking der gevallenen op Wester- veld. Dit zijn slechts enkele grepen uit het be langrijke werk, want het opsporingswerk van vermiste personen gaat nog steeds door. Vele bijzonderheden van vermisten konden achterhaald worden. Ook in 1946 konden nog velen, die het nodig hadden, geholpen worden aan eieren en ingeblikt vlees. Daartoe was-de samenwex'king met de dienst voor sociale zaken van groot be lang. Een belangrijk feit was eveneens het beschikbaar stellen van melk op de lagere scholen. Bijna ƒ8000 kon worden afgedragen aan het comité „Nederland helpt Indië". Er bestaat een z.g. „Stuiverfonds" en deze kleine wekelijkse bijdrage wordt bestemd voor „onze jongens in Indië" en voor de inheemse bevolking in het algemeen. Het visserijbedrijf in Spanje Hoe groot het economisch belang van het visserijbedrijf in Spanje is, blijkt hieruit, dat in het afgelopen jaar niet minder dan pbm. 300.000 personen in dit bedrijf werk zaam waren. 'Jaarlijks wordt er gemiddeld 500.000 ton vis, vertegenwoordigende een waarde van 228.250.000 gevangen. Bovendien waren er in 1946 pl.m. 1000 visconservenfabrieken in bedrijf. De vis sersvloot heeft een inhoud van 195.000 ton. Van 1944 af is een groot aantal nieuw gebouwde vaartuigen aan de vloot toegp- voegd, die grotendeels door motorkracht Dennd y 'J voegci, cue grotencteeis naerlinge damcompetitie van D.C.IJ. worden voortbewogen, ueze mpai- j. T-,.. i,,;_ VOOR ONVERMOGENDE T.B.-PATÏëNTEN. j yWeek voortgezet. De uitslagen lui- Hoofdklasse: NïeuwenhuizenJonker -,B. Dukel—h. de Boer 1—1. «rste üasse; j Waal—P. v. d. Bos 1—1, "«s-J. Kramer 0—2, P. v. d. Velde— - anne 02, Swierv. d. Gaag 02, D. •'-Lichtendahl 11. Het sanatorium „Sonnevanck", waarin klasse: RiedemanSwier 02, tuberculeuse patiënten worden verpleegd, j*e en-v, d. Steen 11, Ras—Prins 02, bezit een fonds, waaruit on- en minver- Uw~-p- Groen 0—2. mogehde lijders aan deze gevreesde Ziekte s geholpen worden in hun streven naar her- zal de R.K.'üam- en Schaakclub stel van gezondheid. Zaterdag hoopt Wfv.°" in het Verenigingsgebouw te „Sonnevanck" in de gemeente Velsen een T.uecE, ter gelegenheid harer 30-jarig bloempjesdag te organiseren, om het fonds, o«ap_, een receptie houden van 23 uur. dat erg is uitgedund, weer wat te spekken, jolgt een feestavond voor leden en Laat gezond Velsen tonen, dat het wat lgden. Ivoor zij zieke medeburgers over heeft! De kas sluit met een behoorlijk saldo en het enthousiasme van de inwoners van Velsen geeft het bestuur moed om het nieuwe verenigingsjaar in te gaan. De af tredende leden dr. R. Rutten en J. L. Uit zinger werden herkozen, aan het bestuur werd toegevoegd de heer M. Roos, ten einde het werk van de secretaris-penning meester te verlichten. De kascommissie werd gevormd door dezelfde heren, die ook in het afgelopen jaar deze functie vervul den n.l. de heren Rolloos, van den Bo gaard en Wiersma. Hiermede was de jaarvergadering ten einde. Daarna werden de deuren geopend om een' stroom van belangstellenden in te laten, die door middel van de films „Me lodie der Barmhartigheid" en „De witte engel" zich een beeld vermochten te vor men van het moeilijke, maar verheffende werk van „Het Rode Kruis". SCHEEPVAART Woensdag I October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Stad Arnhem van Huelva. Normandia van Gothenburg. Diana V van Huil. Alstarn van Otterbacken (voor Hoogovens). Horsa van Emden. Irwell van Goole. Blanken burg van Vlissingen. Vertrokken z(jn: Ponto naar Rotterdam. Deny naar Delfzijl Aldebaran naar New Castle. Hee rengracht naar Rotterdam. Diana V naar Em den. Cygnet naar Danzig. Bauta naar Bonden. Surte naar Londen. Patria naar Hull, Stentor n. Rotterdam. Hoogwaterstanden, Donderdag 2 October: 4.48 17,18 uur. Vrijdag 3 October: 5.23 17.38 uur. MARKTBERICHT Visaanvoer: 20 kisten tarbot en tong, 40 kisten schol, 7 kisten koolvis, 350 kisten schelvis, 100 kisten kabeljauw, 110 kisten wijting, 135 kisten makreel, 7060 kisten verse haring, totaal 7822 kisten. Prijzen verse haring: f 15—f 10 per kist. Besommingen IJM 15 Cornells f 19.316; IJM 95 Maria f 14.890; 1.TM 57 Perseus f 14-50; IJM 57 Medan KW 86 f576. KW 79 f 276, KW. 16 f 2670. IJM 214 f3900. IJM 210 f3270, IJM 23 f2010, IÓJM 27 f 1820, EH 20 f 103. 2 trawlers f 43.000. Alexandra wordt gehaald voor de sloper De twee sleepboten „Schelde'1 en „Blan kenberg" van Smit en Co. in Maassluis zijn in IJmuiden aangekomen om het Griekse stoomschip „Alexandra" te halen, dat op 21 Maart bij Terschelling op een mijn liep. Het wordt nu naar België gebracht om gesloopt te worden. Hedenmiddag zullen de slepers de Alexandra naar haar laatste bestemming vervoeren. VISSERI.TBERJCHT SCHEVENINGEN Binnen van de haringvisserij de loggers: SOH 141, 29 last, SOH 66, 34 last en 80 kisten licht ge zouten haring, SCH 365, 39 last en 100 kisten Viohtgezouten haring, SCH 107, 36 last en 100 kis ten lichlgezouten haring, SCH 106, 29 last, SCH 120, 7 last cn 600 kisten verse haring. De vangstberichten van hedenmorgen uit zee luiden: SCH 46, 30 kantjes, nog 20 netten halen, SCH 64. 1 kantje, SCH 50, gisteren 17 last, SCH 39. 100 kantjes, SCH 95. 1 kantje, SCH *97. 90 kantjes, thuisstomend, SCH 275. 80 kantjes, SCH 103. 68 kantjes uit de halve vleet. SCH 180, 90 kantjes, rag 20 nebten halen, SCH 73, thuissto mend, nog 70 mijl, SCH 47, 85 kantjes, nog 30 netten halen, SCH 14, 85 kantjes. SCH 110, 3C kantjes, SCH 125, 10 kantjes, SCH 333, 30 kant jes. SCH 6. 20 kantjes, SCH 325, 80 kantjes uit de halve vleet, SCH 339. 60 kantjes. SCH 361, kantjes, SCH 402, 10 kantjes, SCH 341, 70 kantjes. SCH 159. 2 kantjes, SOH 53, 153 kantjes, nog 30 netten halen, heeft haring te veel. SCH 104 neemt de laatste netten over, SCH 104, 130 kant jes, SCH 332, 100 kantjes uit de halve vleet, SCH 23, 170 kantjes, thuisstomend, SCH-189, 35 kantjes, SCH 49, 75 kantjes, SCH 262, 70 netten in voor 136 kantjes, SCH 250, thuisstomend, 80 mijl af gelegd SCH 20, 10 kantjes, SCH 4, 25 kantjes. SCH 77, 20 kantjes, SCH 87 85 kantjes uit de halve vleet, SCH 201, 8 kantjes, SCH 264, 85 kantjes, nog 30 netten halen, SCH 78, 5 kantjes. Besomming kustvissers: SCH 71 f 330, SCH 12 f 120. Het huisvestingsvraagstuk De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Vrijdagavond, 3 Oc tober in gebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg een ledenbijeenkomst. Op deze vergadering is de verkiezing van een af- delingsseeretaris aan de orde. De avond wordt aangevuld met een behandeling over het huisvestingsvraagstuk, dat wordt ingeleid door de heer W. F. Visser, wet houder van Openbare Werken. en sedertdien is hij deze school trouw gebleven. Dit jubileum gaf aanleiding om de schooldag van gisteren tot een feestdag te maken, 'vooral nu de heer De Wilde hoofd der school, welke de naam ir. L. P. Krij- gerschool heeft gekregen, is geworden. De leerlingen van de heer De Wilde hadden op eenvoudige wijze het leslokaal versierd. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren dr. A. J. van Leusen, wet houder van onderwijs, J. Smakman, chef der afdeling onderwijs ter secretarie, Scherer, namens de Hoogovens, P. Krab bendam, voorzitter en de dames Van Asselt en Fontein', leden van de Ouder commissie, die de jubilaris op hartelijke wijze hebben gehuldigd. Dé heer W. van Leusden, onderwijzer, sprak namens het personeel en stelde vast,' dat de jubilaris honderden kinderen de weg in de maatschappij heeft bewezen. Deze prachtige taak heeft tot veel vreugde en voldoening, maar ook tot weemoed geleid. Spreker overhandigde namens het perso neel een lamp voor foto-opnemingen bin nenshuis. Ten slotte wenste de heer Van Leusden de jubilaris nog vele jaren tot heil van het openbaar onderwijs toe. Wethouder dr. Van Leusen sprak na mens het gemeentebestuur en schetste hoe in de afgelopen jaren tussen school en gezin een goede band is gelegd. Het verheugde spreker daarom te meer, nu de stille werker De Wilde zijn verdiensten beloond heeft gezien in zijn benoeming tot hoofd der school. De heer Van Leusen speet het de toezegging van de bouw ener nieuwe school op dit ogenblik nog niet te kunnen doen, maar desondanks was hij overtuigd dat de school onder leiding van de heer. De Wilde toch zou blijven bloeien. Herinnerende aan wijlen de heren G. Kleefstra en J. v. d. Graaff, vroegere schoolhoofden, schetste de heer Krabben dam de nauwe verbondenheid met deze figuren, welke tot de vorming van de heer De Wilde veel hebben bijgedragen. Met de wens voor een goede toekomst bood spreker namens ouders en personeel een foto-verdeelapparaat aan. De heer Sche rer bracht namens de Hoogovens dank voor de medewerking aan de bedrijfsschool en schonk fraaie bloemen. De jubilaris dankte de sprekers. Hij be loofde zijn volle energie ten dienste te zullen stellen van de mooie taak, die de onderwijzer heeft. Uiteraard ging dit feest ook voor de leerlingen niet ongemerkt voorbij. Tijdschriften en boeken voor overzee Ofschoon het eerste enthousiasme, waar mee het verzenden van boeken en tijd schriften voor de Nederlandse militairen in Indië ter hand werd genomen, wat geluwd is, gaan vele groepen in stilte met 'dit dankbare werk door. Veelal werken U.V.V., NIWIN en andere organisaties op dit gebied vruchtbaar, samen en in Sant poort is het werk van de familie A. J. v. Houwelingen, Frans Netscherlaan 23 met kracht voortgezet. Pakken periodieken en andere lectuur gaan van hier naar Batavia, om de man nen-onder-dienst de lege uren te helpen korten. Wanneer er nog mensen mochten zijn, die lezenswaardige tijdschriften kun nen missen, dan kunnen zij die op boven staand adres bezorgen om doorgezonden te worden. Schaakclub „Santpoort" Gp de tiende algemene vergadering van de schaakclub „Santpoort" is het speelplan voor het komende winterseizoen vastge steld. Dit werd zodanig opgemaakt, dat zo wel de sterke spelers als de minder gerou- tineerden met elkander de strijd om de punten kunnen aanvangen. De clubavonden vinden plaats des Dins dagsavonds half acht in het Eadhuis „Spaarnberg", Wüstelaan te Santpoort. Rode Kruiswerk iu Beverwijk De afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis heeft onder leiding van de heer G. W. P. Stoutenbeek haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter deel de mede, dat hij wegens vertrek van ds. J. A. Peters naar Den Haag het presidium heeft aanvaard. Het nieuwbenoemde be stuurslid, de heer P. v. d. Esch, zal het secretariaat waarnemen. Het jaarverslag vermeldde het vrijwel stabiel gebleven ledental van 2300. In 1946 is het Rode Kruis tot 'het vredeswerk te ruggekeerd, hoewel het informatiebureau nog een grote taak heeft. De Rode Kruis-collectè heeft de som van ruim f 1180.opgebracht. Benoemd is tot arts-leider van de Transportcolonne de heer G. Korthof; tot reserve-sectie commandant de heer W. Rademaker. In de loop van het jaar konden veel verbeteringen in de outillage worden aan gebracht, waaronder vooral het instru mentarium een groot aandeel kreeg. Ook de warmte- en watervoorziening kon wor den verbeterd. Lof werd gebracht aan de inmiddels in gelijke functies elders benoemde bestu rende zuster J. H. van Zadelhoff en hoofd verpleegster J. Spaans, voor hun moei zaam en belangrijk werk tijdens de oorlog. Zuster G. Bonnema werd adjunct-direc trice, en zuster D. Bosch is tot hoofdver pleegster benoemd. De heer J. P. Melchers, penningmeester, deelde mee, dat er een batig saldo is van ruim f 2000. De verkiezing van bestuursleden had tot resultaat de herbenoeming van de af tredende leden mej. H. E. Lijesen en dr. W. J. Royaards. De heer R. J. Vos-werd benoemd tot voorzitter in de vacature van ds. J. A. Peters. De advocaat-fiscaal bij de Bijzondeie Raad van Cassatie, prof. mr. Langemsyer, heeft gisteren in de zaak tegen oud-minister-president jhr. mr. D. L de Geer vernietiging gevraagd van de sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, waarbij jhr. de Geer veroordeeld was tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar, vijf geldboeten van f 4000.en ontzetting uit verschillende rechten. Prof. lange- meyer vorderde thans veroordeling tot een geldboete van f 13.300.subsidiair vier maanden hechtenis. „Ik sta hier met een rein geweten" Bij het verhoor van jhr. De Geer kwa men opnieuw vele punten ter sprake, wel ke ook reeds voor het Bijzonder Gerechts hof behandeld waren. Jhr. de Geer ver-1 klaarde, dat zijn opdracht, naar Indië te j gaan, een wassen neus was en dat door het niet uitvoeren daarvan geen enkel werke lijk belang geschaad was. Zijn brochure noemde hij een „cri de coeur". Velen die onder het verzet geleden hebben, hadden hem verklaard, dat de brochure in alle ons volk geacht. De cassatie-middelen be sprekend wees prof. Langemeyer op de ruime interpretatie, welke de Raad steeds gaf van artikel 102, waardoor men kan aannemen, dat afbraak doen aan de ver- zetsgeest onder dit artikel valt. De brochu re zouden de Duitsers nooit hebben laten verschijnen indien die voor hen geen voor delen zou hebben geboden. Mag men aan nemen, dat hier opzet bij jhr. de Geer in het spel was? Over dit punt had spreker lang geaarzeld, maar hii moest die vraag bevestigend beantwoorden. Hij grondt die mening op de waarschuwingen en het feit, dat de heer De Geer in zijn brochure liet talen zou moetên worden vertaald Ik sta gevaar van ontmoediging der bevolking - 20U moeten worden vertaald. „XK sta niet weerlegt Hij moel zich dus deze ge_ varen bewust zijn geweest, al zal hij thans hier met een rein geweten", zeide jhr. de Geer. De president had de indruk dat een over maat van eigenwijsheid de oorzaak was van deze tragedie. „Het uitleven van deze eigenschappen in oorlogstijd schiep ge vaarlijke consequenties" aldus mr. Haga. volkomen te gteder trouw ervan overtuigd zijn, dat hij het opzet niet gehad heeft. Veel kwaad heeft de brochure niet ge- sticht, nadat jhr. de Geers terugkeer zijn. gezag bij ons volk reeds sterk verminderd had. De verdediger mr. A. Nijsmgh die m Pnrf Langemoyer coneludeerdl tenslotte zijn pleidooi eerst de cassntiemiddelen toe- tol de reeds gdnoemde strat. lichtte ze.de da het er-thans n.et om gaat, 0 20 October zal de Raad uiK-praak of de handelwijze van de heer De Geer doe£ 1 moreel door de beugel kan, maar of het Hof terecht een veroordeling uitsprak. Dit laatste ontkent de heer De Geer te enen male. Pleiter betoogde, dat de regering zich nimmer beroepen heeft op het niet-uïtvoe- j ren van de opdracht voor Indië. Of de heer De Geer daarmede correct of niet correct handelde doet thans niet ter zake. Het gaat erom, of een strafbare opzet aanwezig was, ook met betrekking tot ver zwakking van de weerstand in bezet ge bied. Er kan hier schuld aanwezig zijn, maar de strafbare opzet ontbreekt. Betwist wordt niet, dat jhr. de Geer te voren is gewaar schuwd, maar ook dit is niet beslissend. Hebben wij nu geen belangrijker vraag stukken op te lossen zeide pleiter dan na te gaan, of de simpele terugkeer van een oud-minister valt onder het delict landverraad? Wat de brochure betreft, deze is zeker niet pro-Duits. Wanneer een Duit ser deze brochure geschreven zou hebben, zou hij naar een concentratiekamp ver huisd zijn. De inhoud konden de Duitse machthebbers niet aanvaarden. Het uiten van een eerlijke mening wordt geen land verraad als die mening afwijkt van die der regering. Wanneer boos opzet ontbreekt vervalt de strafbaarheid. De brochure pre dikt geen overgave aan Duitsland, maar alleen overleg tussen de volken. De heer De Geer hield hierna een uit voerig, ten dele juridisch betoog, waarin hij uiteenzette, dat de gevreesde gevolgen van zijn terugkeer niet zijn ingetreden. Hij had die ook niet voorzien en alleen willen delen in het lot van zijn landgenoten en zijn gezin. Het motief van de brochure was gericht op het belang van de staat. Zij beoogde de mogelijkheid te peilen de wereldafbraak stop te zetten met volledig vrijheidsherstel der democratieën. De heer De Geer trok een vergelijking met de brochure-Colijn, waaraan hij zich destijds heeft geërgerd. Maar niemand zou dr. Colijn, wiens vurige vaderlandsliefde boven iedere verdenking verheven was, .willen straffen, zo hij nog leefde. De advocaat-fiscaal prof. Langemeyer, kwam hierna aan het woord. Hij stelde de vraag of het juist geweest is, dat deze ver volging is ingesteld en beantwoordde deze bevestigend. Ieder heeft de terugkeer en het schrijven der brochure nadelig voor Christelijk film-initiatief Auto reed na botsing te water Twee van de vijf inzittenden verdronken- Hedenmorgen omstreeks zes uur is een gesloten bestelauto van de teerfabriek in Oudshoorn, waarmee leden van het per soneel uit Alphen aan de Rijn en Zwam- merdam naar hun werk worden vervoerd, op de Kanaalweg in de gemeente Ter Aar in botsing gekomen met een melkwagen en vervolgens het diepe kanaal ingereden. Van de vijf inzittenden konden er drie door de bestuurder van de melkwagen worden gered. De arbeiders J. K. uit Al phen aan de Rijn en G. L. M. uit Zwam- merdam zijn echter verdronken. Iris Man, die de hoofdrol speelt in Doortje Verkerk". In Christelijke kring is de belangstelling voor het medium film over het algemeen zeer gering. De Christelijke Vereniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis' heeft echter door „Trio film" fn Amsterdam (wee films laten maken, die min of meer pion nlerswerk op dit. gebied zijn, namelijk omdat zij voor het eerst het 16 millmeter formaat met ge luid combineren. De films heten ..Doortje Verkerk" en „Draag zorg voor hen". De eerste is door amateurs ge speeld cn tracht de grondslagen van het wel- dadigheidswerk der vereniging uit te beelden aan de hand van een enkel geval van een onge neeslijk ziek meisje. Vergeleken met normale bioscoopfilms toont dit werk aanzienlijke tekort- Komingen vooral in dramatisch opzicht Menig beeld is aardig van visie en de montage heeft naar oorspronkelijke wendingen gezocht, maar de samenhang van dit alles is weinig biedend. Eenzelfde bezwaar geldt ook voor de tweede film, een documentaire, die wat laat zien van het tehuis der vereniging „Het Zonnehuis" in Beekbergen. Ook hier niet onverdienstelijk tech nisch filmwerk, maar zonder samenbindende gedachte. Wellioht zullen deze films een publiek dat min der ahn de perfectie der bioscoopfilm gewend is. wat te zeggen hebben vooral wanneer zij voor .een betrekkelijk klein auditorium gegeven wor den waar niet zoals in het Amsterdamse mu- zieklyceum de geluidsinstallatie overbelast wordt. In twee opzichten kunnen deze films, die door Jo de Haas werden geregisseerd, vooruitzichten openen: belangstelling voor de film in christe lijke kring èn de mogelijkheid smalfilms wan neer wat meer ervaring opgedaan zal zijn te voorzien van een bevredigend geluid, v, Bijen snoepten 35(0 kg suiker op Een grossier in levensmiddelen te Groesbeek, een oorlogsslachtofferwas genoodzaakt zijn zaak voort te zetten in een noodpakhuis. In de buurt hiervan stonden vele bijenkorven, welker bewo ners plotseling de lucht kregen van de suiker, die in dit pakhuis lag opgesla gen. Met duizenden kropen de bijen door kieren en gaten en stortten zich op de suikerzakken, die weldra overdekt vjaren door een wriemelende hoop sui- kersnoepevs. De grossier ging met een flitspuit de indringers te lijf. Ondanks de vele slachtoffers moest hij vaststel len, dat hij 350 kg. suiker armer was 'ge worden. De imkers waren over de slachting vertoornd en zochten steun bij de rijksbijenconsulent, die slechts kon adviseren de korven ten minste 6 km. van het pakhuis te verwijderen Wandtapijten en weefstoffen geëxposeerd De Haarlemse kunsthandel Leffelaat stelt een collectie ten toon van de Larensa Handweverij „Knïpscheer", die door haar ar tistiek aspect zeer de aandacht vraagt. Aan het feit, dat de tapijten en Kelims met de hand geweven zijn, d.w.z, dat de zoge naamde inslag met de hand tussen de verti cale draden is gebracht en op het. reeds gereed gekomen weefsel is gedrukt, ontlenen do ge- exposeea-de exemplaren zonder twijfel de eigenaardige bekoorlijkheid van het primi tieve. Handwerk, welk dan ook; wordt r.ooit over troffen door het machinaal-bereikte. De zorg door do kunstenaar besteed aan zijn schepping draagt steeds zó rechtstreeks het persoonlijk stempel, dat het resultaat bijna zonder uitzondering is te herkennen, Er ont staan een beweeglijkheid en eon levendigheid, die, afhankelijk van de persoonlijke smaak en de intelligentie, niet zijn te bereiken door het machinale. Deze speciale eigenschappen bezitten de hier geëxposeerde exemplaren zonder uitzon dering. Bij de charme der primitieve techniek komt dan het persoonlijke van de kunstenaar of de kunstenares. Ik noem vooral de laatste (in het algemeen) omdat de weefkunst, nu eenmaal bij uitstek vrouwelijk is. Naar mijn mening zijn ook bier bewijzen daarvoor aanwezig. De kelims „Haantje" en vooral „Vogelmotief" zijn van een bijzondere élégance evenals het vrijere dessin „Fantasie". Nel Klaassen ontwierp deze drie en weefde in smaakvolle kleuren gracieuse dingen. Het meest bevallen mij de zeer vrije compo sities „Lente" én „Zomer" van J. Sal:m. Beide hebben iets spontaans, hoewel men daarvan moeilijk kan spreken bij het moei zame der weefkunst. Ze „schijnen" echter zeer gemakkelijk te zijn ontstaan en ik geloof, dat dit een goede hoedanigheid is. Men zou bij een schilderij spreken van: langdurige doorwerking, die niets aan de frisheid afdoet. Merkwaardig zijn de wandtapijten „Adam en Eva" van J. Bouhuijs, met vlakke motie ven in fraaie kleurstelling, en „het Huwelijk" van Nel Klaassen met een stoutmoedige beeldspraak. Een zware keten omgeeft het schild waarop een bruidspaar is gezeten, zo'n ketting met kogels, die gevangenen aan hun. voeten plegen mee te slepen als ze naar Siberië wandelen. Het is niet mis. Gelukkig maakt Nel Klaassen 't geval weer in orde door aan de voet van hetzelfde bruidspaar twee verliefde tortelduiven-in-actie te ver tonen. Het evenwicht aldus hersteld zijnde kunnen we rustig verder gaan naar de „Vaas met bloemen" van J. Bouhuijs, typisch-ouder- wets, hoewel de vormen naar 't moderne stre ven; 't ouderwetse in de rand, 't moderne, 't motief in het midden- Voor liefhebbers van de oude. eerbiedwaar dige handweefkunst is hier veel te genieten. Van een speciale stijl kan men niet spreken. De oude stijlen ontbreken geheel. Dat is mis schien we! een aangename omstandigheid. We zilten nu te midden van fantasieën van een eigen tijd, die zonder twijfel veel te danken hehhen aan oude en vooral aan zéér oude (Egyotische) verbeeldingen, maar die 'och ge groeid zyn door vertrouwde ingevingen. HERMAN MOERKERK Voormalig hoofd van de I Alkniaarse P.R.A. veroordeeld Voor de Alkmaarse politierecht-er stond terecht het voormalig hoofd van de Alk maarse PRA, mr. G. N. S. wegens het in ontvangst nemen van, textielgoedercn cn schoenen zonder daarvoor de nodige bon nen ol' punten te hebben gegeven. Als hoofd van de PRA had hij toegestaan, dat ondergeschikten met dienstauto's tochten naar Twente en Tilburg maakten om textielgoedercn zonder punten te ko pen voor hét PRA-personeel, waarvoor gelden uifc de PRA-kas werden voorge schoten. De officier van Justitie wees mr. S. op zijn morele plicht als hoofd van de PRA om deze instantie voor elke verden king te vrijwaren. Door zelf op deze wijze goederen te betrekken, verloor hij hefc prestige bij het personeel aldus de of ficier, die 500 of 50 dagen eiste. De poli tierechter veroordeelde mr. S. tot 400 of 40 dagen. C. R. uit Amsterdam, de voormalige PRA-functionaris, die destijds de textiel- reizen voor het personeel maakte, werd tot 100 of 20 dagen veroordeeld.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3