Per jeep door bezet gebied Mallorca kent geen armoede Het wordt weer tijd om te letten op vitamine C VSV krijgt bezoek van HBS I DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 IJMUIDER COURANT NA DE WAPENSTILSTAND IN INDONESIË Leven is een kwestie van snelheid Van onze correspondent te Batavia) Van al het Maleis, dat onze soldaten hier tijdens hun verblijf hebben opgesto ken, haten ze wel het meest de woorden „Orang Baik, Toean" (Goed volk, meneer), een zeer dubieuse verzekering, die gepaard pleegt te gaan met het opsteken van twee duimen. In honderd gevallen is de man in derdaad een onschuldige tani (boer), maar in het honderd-en-eenste geval trekt hij achter je rug een revolver te voorschijn en stuurt hij je een kogel na. Sedert de „wapenstilstand" zijn de re publikeinse wapenen pas goed in beweging gekomen, en de resultaten hiervan wor den op tragisohe wijze uitgedrukt in een steeds groeiende lijst gesneuvelden aan onze kant. De verklaring voor deze cijfers vindt men het allerbeste, wanneer men met een jeep een tocht door de bezette gebieden maakt; men behoeft er niet speciaal naar 4 te zoeken want zij dringt zich vanzelf op. Gelukkig zijn de meeste „snipers" slech te schutters, maar wanneer men bij Ta- sikmalaja in het gebied van de Siliwangi Divisie (Soekarno's keurtroepen) komt, gaat ook deze regel helaas niet meer op. Vielen tijdens de politionele actie de meeste slachtoffers onder onze mannen ten gevolge van auto-ongelukken en land mijnen, thans zijn (het vooral de geïnfil treerde sluipschutters, die verliezen ver oorzaken. Tussen Batavia en Tjikampek is alles vrij inormaal en kan mén zonder grote risico's buiten convooi over de weg rijden, een af stand van ongeveer drie uur. Door het snelle oprukken van onze troepen is de TNI uit deze streek in allerijl weggevlucht, en de bevolking, verheugd van deze ter reur te zijn verlost, werkt actief mee om infiltratiepogingen te voorkomen. Na Pamanoekan, een goed uur rijdens Oost van Tjikampek, wordt het terrein bepaald onveilig. Tussen Losarang en In- dramajoe zijn alle richtingaanwijzers ver dwenen, en regelmatig ziet men langs de weg omgehakte bomen liggen, die als weg versperring hebben dienst gedaan. Deze bomen worden zoveel mogelijk in stukken gezaagd op order van onze militairen, daar men ze anders regelmatig opnieuw over de weg terug vindt. Even voorbij Lo sarang, te Lobener, maakt de weg midden in het dorp een scherpe draai naar links en loopt daar verder langs een kali, die met de weg een hoek vormt van 90 graden. Wie dit niet weet, is genoodzaakt om even zeer langzaam te rijden, teneinde zich bij gebrek van richtingwijzer rekenschap te geven, welke kant hij uit moet. Ons geluk was, dat we deze weg reeds een dag of tien tevoren hadden gereden en dus een redelijke snelheid behielden bij het nemen van de bocht- Snelheid is het veiligste afweermiddel, zoals ook hier weer bleek, toen ons een paar kogels over het hoofd floten, die uit het hoekhuis waren afge schoten. Waren we op deze hoek blijven stil staan, dan zouden we een gemakke lijke prooi geweest zijn, zelfs voor een slechte schutter. In Indramajoe vertelt de commandant ons. dat op het traject Lobener-Indrama- joe kort geleden ongeveer 700 bomen over de weg hebben gelegen, die door de bevol king op order van de TNI waren omgekapt en door dezelfde bevolking op order van ons weer uit de weg zijn geruimd. Voorbij Indramajoe, te Karang Ampel was de weg bezaaid met gloednieuwe hoefnagels, waar een van onze banden prompt op reageerde. Onder dekking van stenns hebben we deze verwisseld. Verderop, over een brug getje, ligt een plank, waarin op wielaf- stand van elkander twee respectabele spijkers met hun punten de lucht in ste ken. Daar het geraden is aan zulke uitno digingen om te stoppen geen gehoor te geven, hebben we de spijkers vermeden en de plank laten liggen, waar hij lag. In Koeningan, waar we later op de dag aankwamen, was die nacht het kampe ment met mortiervuur bestookt. Ik vond nog enkele scherven, waarvan ik er een heb meegenomen. Buiten Koeningan, bij Tjïkitjing op de weg naar Tasikmalaja, lag een omgeslagen truck. Drie dagen ge leden was hij door een bende geattaqueerd. De lijken van drie mannen zijn er bij aan getroffen, geheel naakt en jammerlijk toegetakeld. De bezetting van een brug, die even verderop ligt, waarschuwt ons, dat we de volgende kilometer vol gas moeten rijden, daar de tyeg er tussen twee heuvels door loopt, vanwaar men regelmatig handgra naten naar beneden gooit. We zijn er vei lig onderdoor gekomen, het is alles maar een kwestie van snelheid: dit heeft het reizen over land hier momenteel met het reizen in de lucht gemeen. Weer verder op maakt de weg een haarspeldbocht, die ge- Verhoging der onderwijzers- pensioenen gevraagd Het Tweede Kamerlid de heer Van Sleen (Arbeid) heeft aan de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen gevraagd, of deze bereid is. de pensioenen te herzien van die on derwijzers. die reeds voor de jongste verbetering der onderwijzerssalarissen gepenslonneerd wa ren. De heer Van Sleen ziet een dergelijke her ziening als rechtsherstel, daar volgens xhem deze onderwijzers in het verleden ten onrechte een te laag salaris hebben genoten. Drie jaar voor weermachts- aannemer De Heemsteedse aannemer H. K„ die aan de opdrachten van de Duitse weermacht anderhalf millioen gulden had verdiend, werd Woensdag morgen door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek en tien iaar uitzetting uit het recht om een lei dende functleln een bouw- en handelsonderne ming uit te oefenen, veroordeeld. Dr procureur-fiscaal had vier jaar gevangenis straf en een boete van f25.000 geëist. De ontzet ting uit de rechten was conform de eis. Messerschmidt-fabrieken vernietigd Volgens radio-Hamburg behoren de on dergrondse Messerschmidt-fabrieken te Augsburg in de Amerikaanse zóne van Duitsland, tot de ondergrondse fabrieken, wier vernietiging Dinsdag door het Ame rikaanse militaire bestuur werd gemeld. ONDERSCHEIDING VOOR JAN DE VRIES. De secretaris-generaal van de Europese zwem- Ibond. onzè landgenoot .Tan de Vries is door de prins van het vorstendom Monaco onderschelden me' de medailie eerste klasse voor lichamelijke opvoeding en sport. Een zelfde onderscheiding omvingen de heren E. D. Dri-gny. voorzitter van tie Europese zwembond en H. Fern, president van de internationale zwemfederatie. heel bloot ligt tegenover een heuveltop. Van deze top af werden we onder vuur genomen door mannen, die het vak ver stonden. De tweede truck van het convooi krijgt een kogel door de voorruit, vlak naast het hoofd van de chauffeur. De der de krijgt een kogel door het linnen dak. De derde was voör onze jeep, die niet ge raakt werd, maar we hoorden de kogels over onze hoofden fluiten. We zijn uit de wa gens gesprongen en hebben dekking ge zocht achter een aarden wal langs de weg. Daarop wordt de staart van het convooi onder handen genomen, die het vuur be antwoordde met een Brenn. De patrouille, die we uitzonden, vond de stelling verlaten en de vogels gevlogen. Na een bezoek aan Tasikmalaja, dat voor 80% uit ruïnes bestaat, vertrokken we met een convooi van 30 legertrucks naar Cheribon. Deze weg loopt door het gebied van de Siliwangi Divisie en is ver van veilig. Met een snelheid van 40 mijl zijn we doorgejaagd naar Kawali, en kwa den vandaar heelhuids in Cheribon aan. Van Cheribon naar Garoet moet men over 35 bruggen die voortdurend vernield worden. Tussen Tomo en Soemadan is een zeer gevaarlijk terrein met verraderlijke heuvels ter weerszijden van de weg. Te Tomo ontdekken we in de mandikamer van' het wachthuis van de bewaking der brug een vliegtuigbom, die op scherp is gesteld. Niemand weet hoe hij daar komt. Nog geen 10 km. voorbij Tomo staat een ander convooi voor een vernielde brug te wachten. De gehele brug met pijlers en al moet worden vernieuwd, iedereen staat zorgeloos naar het werk te kijken bij ge brek aan ander amusement. Als de brug na vele uren bijna gereed is, komt plotse ling een wervelwind van projectielen uit de bergen. Zware mitrailleurs hebben het op onze gezondheid begrepen. Vier uren lang liggen we zo goed mogelijk gedekt in de barre middagzon en horen het boven ons fluiten en knallen. Onder het vuur, dat gelukkig iets te hoog gericht is, wordt de brug afgebouwd. Er komt versterking voor ons, doch men kan slechts lukraak de bergen inschieten op goed geluk iets te treffen Tenslotte kunnen we verder, en een voor een schieten onze auto's in een dodenrit over de brug heen. Niemand wordt getroffen, en voor wie dit beleefd heeft, behoort dat tot de onverklaarbare wonderen van deze „wapenstilstand". Nieuwe banden voor rijwielen Op bon C 30 inschrijvingsbewijs ver vanging van banden Bi 610 is tot en met 30 November een toerbuitenband ver krijgbaar. Op D 42 inschrijvingsbewijs vervanging Bi 609 een binnenband. Op All van het inschrijvingsbewijs eer ste montage is een buitenband en op B 11 een binnenband verkrijgbaar gesteld. ïskar Aribo solist op eerste Vrijdagconcert der II.O.V. Het winterseizoen der Haarlemse orkest Ver eniging wordt ingezet met een leden-concert op Vrijdag 3 October (Serie B), dat door Marinus Adam zal worden gedirigeerd. Solist is Iskar Aribo, die het piano-concert van Tsjaïkofski zal vertolken. Het concert wordt geopend met Acht Russische Volksmelodieën van Liadow. Na de pauze brengt het orkest de Derde symphonie van Hendrik Andriessen ten gehore. De heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en oud-burgemeester van Haarlem heeft in de bovenzaal van het modemagazijn van Ger- zon te Haarlem de bazar, ten bate van de Stichting „Kinderbewaarplaats Haarlem- Noord" geopendEen foto van mevrouw en de lieer Reinalda, die hun geluk beproe ven bij de grabbelton. Half Spanje komt naar het eiland, nu de Franse grens dicht is. Van een bijzondere Kmedewerker De waard van het logement „La Estrel- la" hi een nauw straatje vol scheefhan gende huizen heeft iets van Al Capone in zijn uiterlijk, maar verdei' is hij een vrien delijk en zachtaardig man. Daarom mogen we voor een daalder' een nacht in een van zijn uitgezakte bedden slapen in een benauwd kamertje van anderhalf bij twee en een halve meter. Daarmee behoren we tot de uitverkoren mensen in La Palma. „Er is geen kamer te krijgen.op het hele eiland niet", vertelt hij nog eens met nadruk, als we in de schemerachtige ge lagkamer een van olijfolie glimmende vis met vlammend-rode pepers en.boterzachte uien verorberen, „we hebben zeker een vijfhonderd hotels en pensions op Mallorca en alles zit tot 't dak toe vol. In sommige hotels is de bar als slaapzaal ingericht". De zakenman uit Barcelona aan het tafeltje tegenover ons weet er van mee te praten. „Meer dan dertig gulden aan taxi's heb ik uitgegeven om een kamer te zoeken, 't Is een wonder, dat ik hier onderdak gekregen heb. Half Spanje komt naar Mallorca nu de grens met Franrijk ge sloten is. Als je niet maanden vooruit reserveert, is het bijna niet te doen. Een kennis van mij heeft op een bank in het park geslapen..., met z'n hoofd op een koffer. Buitenlanders overnachten soms op een schrijftafel in hun consulaat". „De dagelijkse lijnboot uit Barcelona lijkt wel een landverhuizersschip", voegt hij er nog aan toe. „De mensen liggen zo maar op het dek in lange rijen naast el kaar en proberen een paar uur te slapen. Vanmorgen zijn er zo weer twaalf honderd aangekomen. Waar moeten ze heen? Er heeft al een oproep in de kranten gestaan voor kamers bij particulieren, maar 't is nooit genoeg. Er zijn zeker twaalf a vijf tienduizend toeristen hier. We hebben nog nooit zo'n zomer gehadvele mensen en zo warm!" Madrid is ver weg. De avondkoelte brengt nieuw leven in La Palma.. Het is dé hoofdstad van het eiland en heeft een bevolking van een 120.000 mensen. De voornaamste straat heet er natuurlijk de Paseo del Generalis simo Franco! Een boulevard in het klein, simo Franco. Een boulevard in het klein. Langs de boulevard staan de bars en cafés zij aan zij. Kleurige neon reclames geven iets feestelijks aan het bijna tropische stadsbeeld. Een schomme- Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft: Nog steeds worden in de kinderzieken huizen in toenemende mate zuigelingen met scheurbuik opgenomen. Een enkele maal komt dit ook bij kinderen van 13 jaar voor. Scheurbuik wordt, zoals bekend, veroor zaakt door een gebrek aan vitamine c. Ook deze kinderen haclden gebrek aan vitamine c. Ze kregen te weinig voedingsmiddelen, die dit vitamine-c bevatten: te weinig verse groente, verse melk of vruchtensappen. En wat zij aan vitamine c-houdende producten kregen, was waarschijnlijk nog verkeerd toebereid, zodat er maar weinig vitamine c in hun voedsel was overgebleven. Per dag hebben de kleinste kinderen (af hankelijk van hun leeftijd) nodig 100 a 150 gr. verse groente, 100 a 200 gr. vers ge kookte aardappelen, 50 gr. vruchten of vruchtensap. Van de groenten mogen alle soorten ge bruikt worden, ook de koolsoorten, die zelfs zeer rijk aan vitamine c zijn. Vooral varia tie van groenten dient aanbeveling. De groenten dienen iedere dag vers te zijn en zo kort mogelijk gekookt te worden. Wanneer men groenten opwarmt of lang verhit, wordt het erin voorkomende vita mine c vernietigd. Het is dus onjuist, restjes groenten van de volwassenen voor de kin deren te bewaren en op te warmen. - Zo is het ook met de aardappelen. Ook daarvan loopt het vitamine c-gehalte een stuk terug, wanneer ze opgewarmd worden. Voor de moeder zal het opwarmen mis schien gemakkelijker zijn, maar het kind zal er schade van ondervinden. Het fijn maken van de aardappelen doet het vita mine c-gehalte eveneens sterk teruglopen. Hoe korter voor het nuttigen van de maal tijd dit geschiedt, hoe beter het is. Van de vruchten zijn de sinaasappelen, de citroenen, de rode en zwarte bessen, de aardbeien, rozebottels en ook de tomaten het rijkst aan vitamine c. Er is in het vooruitzicht gesteld, dat er van de winter sinaasappelen tegen niet al te hoge prijs voor de kinderen beschikbaar gesteld zul len worden. Nu ze er nog niet zijn en het vruchtenseizoen (de appelen en peren uit- lende tram draait kreunend een zijstraat in. Ouderwetse taxi's schuiven zoekend langs de établissementen. We drinken een j glas sherry aan een openlucht-bar en prik ken er olijven en slakken en garnalen bij. Het is hier vol sfeer. De mensen zien er opgewekt en tevreden uit. Er wordt leven dig geconverseerd en veel gelachen. Er schijnen weinig zorgen te zijn. Mallorca kent inderdaad geen armoede. In de zomer zijn er toeristen en in.de winter is er de schoenen- en kleding-industrie. De uit voer van olijven, sinaasappelen en vooral van amandelen is zeer belangrijk. Het leven is te goed om veel aan politiek te denken. Hier en daar kijkt Franco in een mooie, grote kleurenaffiche van een muur op de wandelaars neer. Er hangen nog wat oude propagandaplaten voor het laatste referendum. Maar Madrid is zo ver weg „We zullen eens door de winkelstraten lopen", stelt onze Spaanse vriend voor. Het zijn nauwe, pittoreske straatjes met veel brede trappen en verrassende boch ten. De winkels leunen er gemoedelijk tegen elkaar aan. De puien zijn modern en artistiek. De étalages liggen vol. Schoe nen, overhemden, zwempakken, heren- costuums, radio's. Punten kent men hier niet. En de prijzen zijn redelijk. Veel lager dan op het vasteland. De banketbakkerijen zijn een lust voor het oog. Slagroomtaarten en een verlokkende sortering gebakjes. To renhoge stapels bonbons. De fruitwinkels j puilen uit van de druiven, citroenen, peren, j meloenen en pruimen. In de étalage van j Cook's raadt een enorme klomp met bloemenvelden erin: See Holland! We heb ben er geen behoefte aan. We beginnen steeds dankbaarder te worden voor ons uitgezakte bed in „La Estrella" en de marmeren eettafel met de vliegen en An tonio Bujosa met zijn Al-Capor.e gezicht. We laten ons met de menigte meevoeren over de Paseo del Generalissimo Franco. Op een terras drinken we neg een glas wijn. En tevreden luisteren we naar de zee. die nog steeds in een brede stroom Mallorca omspoelt als een veilige isolatie van de rest van de wereld. Geen „loonstop" in Engeland De Britse premier, Attlee, heeft de Britse vakverenïgingsleiders de verzeke ring gegeven, dat de regering niet van plan is over te gaan tot het invoeren van een loonstop of zich te mengen in vrij willige onderhandelingen tussen arbeiders en werkgevers. „Stormschool" Bloemendaal vierde tweejarig bestaan Het tweedaagse feest van de Stormschool Bloe mendaal, welke op Wildhoef gevestigd is," ls uit stekend geslaagd. De sportwedstrijden trokken veel belangstelling. Met geestdrift namen de militairen er aan deel. Op de feestavond, welke in het Concertgebouw gehouden is. zijn de prijswinnaars op het podium geroepen en de commandant van de Stormschool, de reserve majoor der artillerie, de heer J. H. A. K. Gual- therie van Weezei, heeft hen toegesproken. Te loren had de commandant een historisch over zicht van de school gegeven. De stichting lag eigenlijk in de periode der illegaliteit. In Sep tember 1944 werd ook in Haarlem en omgeving de B.S. opgericht onder commando van mr. N. G. Sikkel. Toen deze na de bevrijding zijn functie neerlegde, werd de heer Van Vollenhoven zijn opvolger. Eater ging de B.S. over in de Koninklijke Nederlandse Landmacht en voor Haarlem betekende dat de stichting van de Stormschool in Bloemendaal. In de twee jaren hebben ongeveer zesduizend militairen hun op leiding voltooid of genoten op „Wildhoef". Hoe er op de Stormschool gewerkt wordt, bleek uit de revue, welke sergeant G. J. de Wilde geschreven heeft en door mevrouw Delbressine en tachtig militairen ten tonele werd gebracht. Grappige scènes uit het leven der tijdelijke be woners van Bloemendaal, die hun school „de trots van het vaderland" noemen waren te zien, Aan het verdere deeJ van het programma werk ten eigen krachten mee. Er werd gezongen, voor gedragen en Jongelui bespeelden de gitaar. Na afloop was er dansen, waarbij het orkest „De Kruidnoten", onder leiding van de heer A. J. Grootegoed, voor muziek zorgde. De feestelijkheden hebben het bewijs geleverd, dat de geest op de Stormschool uitstekend is. gezonderd) afloopt, zal de tomaat en het tomatensap, dat in flesjes verkrijgbaar is, in hoofdzaak de vitamine c-bron moeten zijn, want appelen en peren bevatten be trekkelijk weinig vitamine c. De allerklein sten kan men tomatensap geven. Ook dit moet weer vers geperst zijn, als men het zelf maakt. Wordt het sap lange tijd aan de ^cht blootgesteld, dan verliest het vita mine c zijn werking. De grotere peuter kan men gerust -zo een tomaat geven of zijn boterham met plakjes beleggen. Mocht hij er niet van houden, dan kan een klein beetje- suiker, dat men erover strooit, soms wonderen doen. En tenslotte zouden wij u dit op het hart wil len drukken: leer de kinderen zo min mo gelijk snoepen. Dagelijks een flinke appel, een tomaat of wat fijn geraspte wortel is veel gezonder voor hen en kan meer ziek ten voorkomen dan welk snoepgoed ook. Uitvinder van Gestape-badkuur viel flauw voor executie Georges Delfanne, de uitvinder van de door de Gestapo in Parijs toegepast „bad kuur", waarbij de slachtoffers in ijskoud water werden gedompeld om hen tot ver klaringen te dwingen, is hedenochtend vroeg te Parijs door de kogel terecht ge steld. Toen de bewakers in zijn cel kwamen om hem naar de plaats van executie te brengen, viel Delfanne flauw en hij moest op een brancard worden vervoerd. Met hem werden twee andere Franse Gestapo-manneri terecht gesteld. CHILEENS OORLOGSSCHIP NIET NAAR AMSTERDAM Het bezoek van het Chileense oorlogs schip „Presidente Errazuriz", dat vandaag in Amsterdam verwacht werd, gaat we gens gebrek aan tijd niet door. Het bezoek van het Deense corvet „The tis" is uitgesteld tot midden October. De herft is een wat weemoedige aange legenheid. De straten en pleinen behoren met geel geverfd te zijn en met bruin, veel bruin. Er moet een herfstdraad in mijn ge zicht kleven en de bomen zijn eigenlijk verplicht met kastanjes naar weerloze voorbijgangers te gooien, voorzover het kastanjebomen zijn althans. Maar deze herfst is ander. Niet met de kastanjes, want ik heb al een buil en niet met de herfstdraden, want ik heb al griezeld. Maar met de weemoed. Vroeger waren er geraniums in tuinen als Ti-tiaan- rood tegen een groene haag. maar nu zijn ze helder en zomers in een fris pak gesto ken; als je niet oppast, bloeien ze met De cember nog. Vroeger gaf mijn kwijnende appelboom zo'n vrucht of twee tegen September, nu denkt zij er hard over, weer in bloei te schieten. De weemoed in onze spaarzame bossen is zoek. De eekhoorns peinzen nog niet over winterproviand en doen alsof ze vrij-af hebben. Waar blijft mijn bruine blad, dat dwarrelend een weg zoekt naar het pad? Het hangt nog aan een tak en ritselt vrolijk tegen de andere bladen om te zeggen, dat de Herfst dit jaar toch niet komt met zijn geweld om hem te bruinen. Waar zijn de stapelwolken? Ze zijn in flarden uit elkaar gegooid en geven wat regen af en toe om dan weer zonnerga-ten te maken, die warmte doorlaten. Waar is mijn petroleumkachel, die andere Septem bers al lang op zijii blikken poten stond te rieken naaor petroleum? De weemoed is zoek. Toch is het herfst.Want het strand is brandschoon, een pedante scholekster spie gelt zijn gelalde poten in een binnenzeetje en de badman sjouwt de stoelen tegen de helling. J. F. Het was voor het IJmuider voetbal niet zo'n slechte dag Zondag j.l., want drie van de vier winstpunten kwamen binnen. Zo als dat van een pas gepromoveerde tweede klasser te begrijpen is, stelde Zeeburgia. zich tegen VSV duchtig te weer en daar door is het te verklaren, dat de productieve voorhoede van VSV het slechts tot twee doelpunten bracht. Het gelijke spel van Stormvogels tegen DOS is op zich zelf be schouwd geen sledht resultaat, maar het spel der blauw-witten schonk maar matige voldoening en Kraak c.s. zullen dan ook Zondag tegen DFC anders voor de dag moeten komen, zelfs al -kan hierbij worden opgemerkt, dat de Dordtse club de vorige Zondag tegen ADO nu ook niet direct zo'n grote indruk heeft gemaakt. Wat zal VSV tegen HBS doen? De Hage naars zijn voor de competitie nog niet in actie geweest, dus van hun competitievorm weten we nog niets, maar toch hebben we zo'n voorgevoel, dat de roodhemden aan het langste eind zullen trekken. Boekten de eerste klassers uit deze om geving drie winstpunten, de tweede klas sers brachten het er slechts tot één. De Kennemers wacht nog steeds op het eerste winstpunt en we vrezen, dat de club dit na Zondag a.s. nog doen, want het wil er bij ons niet in, dat ze tegen Fortuna winnen of zelfs maar gelijk spelen. Dan hebben we meer hoop op Velsen, dat uitspeelt tegen V.I.O.S. Weliswaar loopt de Santpoortse I machine nog niet op volle toeren, doch we achten Bakkum c.s. toch in ieder geval Sterker dan V.I.O.S. Heeft Terrasvogels grote plannen? Men zou het aan het feit, dat de ploeg op een gegeven ogenblik tegen Ripperda met 51 vóór stond, haast zeggen. En ten opzichte van Kinheim, dat reeds de tweede neder laag leed, zou men haast geneigd zijn, het tegenovergestelde te concluderen. Zondag komen beide ploegen tegenover elkaar te staan. We houden het op de Vogels. DEM, dat Zondag tegen A.DO een neder laag van 10 leed, krijgt IW op bezoek en kan het zeker tot een gelijk spel bren gen. Als het bij Beverwijk tegen QSC even vlotten wil, brengt dezer Wijker club het ook zover. Ten opzichte van WE, dat Al ways Forward op bezoek krijgt, zijn we nóg optimistischer gestemd. WB trekt naar Zeevogels en daar de Egmonders tot dusver nog niet zoveel ge presteerd hebben, rekenen we in ieder ge val op een gelijk spel. IEV achten we in staat .van HSV te winnen. Stormvogels 2 kan van Zeeburgia 2 win nen en VSV 2 krijgt tegen WFC 2 gelegen heid zich te rehabiliteren in verband met de nederlaag tegen DWV 3. Kennemers 2 I achten we sterker dan KFC 4. Verder ver- j wachten we, dat in deze afdeling VSV 3 van AFC 4 zal winnen, evenals Velsen 2 dat in de Reserve 3e klas C zal doen tegen HRC 3. Scheepsberichten .1. De Eerens. 23 Sept. Lissabon passeerd. Bagan, 29 Sept. Ouessant eens Batoeia, 29 Sept. Noordelijk dee- RomI r4 K. N. S M. - iris, 30 Sept. van AntW Lissabon. Zaanstroom, 29 Sept. van Gibra-t Barcelona. Ardennes, 29 Sept. te Tunis tv 29 Sept. van Napels naar San Feliu De0 n* 29 Sept. van Kopenhagen naar Sardinia ftUCe' 29 Sept. te Istan-boel. Deo Duce, 29 Sent °n' penhagen. Roelf, 29 Sept. te Got-henbu're v°" Ostade, 29 Sept. van Amsterdam n Ant^-U.®1 Delft, 29 Sept. te Valparaiso. MIJ. NEDERLAND. - Van Oldenbarnevel, Sept. te Batavia, Rondo, 28 Sept. te New v Manoeran, 20 Sept. te Vancouver.Mapla 26 van Bombay naar Karachi. Radja, 29 'sp Colombo. Oranje, 29 Sept. Gibraltar seD«co' !8 wordt 2 October te Amsterdam verwacht H. W, A. L. Congostroom, 29 Sept teW radi. Amstelstad, 29 Sept. te Lobito OCEAAN. Melampus, 27 Sept. van Neu, v naar Batavia. «ew)0dc VINKE EN CO. Farmsum, 29 Sept. van r timore naar Holland. Britsurri, 29 Sept oT timore. Zijpenberg. 29 Sept. Sciliy Via-* gepasseerd, wordt 3 October te Amsterdam GROTE VAART. Aalsdijk. 29 Seat v Baltimore te Chester. Alwaki. 28 Sept van gi v-eston te Houston. Andijk, New York—Rot* dam, 29 Sept. te Antwerpen. Arkeldljk. 27 van Havana naar Rotterdam vla Antwer Blijdenaijk. 30 Sept. van New York te Rotte-*!*'1, Delftöïjk. 29 Sept. van Vancouver ie Longview Veendam. 29 Sept. van Rotterdam te New Yo Algorab. 29 Sept. te Bahia van Pemambum Alamak, 28 Sept. van Montevideo naar ri0 4 Janeiro. Alphacca, Baires—Rotterdam. 28 '0J;.8 van Las Palmas. Alphard, 29 Sept. van p0rt Alegre naar Rio Grande. Alwaki, 27 Sept v-n Brownsville te Galveston. Celebes, Java-Ne York, 28 Sept. te Singapore. Ohr. Sass, Bombav —Rotterdam, 29 Sept. te Antwerpen Corlll» Bahrein—Rotterdam, 28 Sept. te Suez. Eemland! Rosario—Am-sterdam, 27 Sept. van Rio Grande Edam, Fratterdam—New York, pass. 28 sent' Lizard, Erasmus. Rotterdam—Shanghai, 28 Sent' van Singapore. Farmsum, 27 Sept. van 'iJmulden te Baltimore. Gouwe, Zaandam—Hamlna pass 28 Sept. Holtenau. Helder, Callao-AmstertJam' pass. 29 Sept. Kaap Finisterre. Indrapoera, Rot! terdam—Java, pass. 29 Sept. Suez. Japara M Sept. van Vancouver naar Calcutta. Kedoe, Rot- terdam—Java, pass 26 Sept. Malta. Keiiehaven' 29 Sept. van Tabou te Libreville, Kelbergen, a Sept. van Spezia naar Sfax. Kota Baroe. 29 sèpt 8 uur van Rotterdam te Batavia. Kota Intea, 27 Sept. van Batavia naar Soerabaja. Linge, Rotter damKemi pass. 29 Sept. Holtenau. Limburg a Sept. van New York te Batavia. Melampus, a Sept. van New York naar Java. Molenkerk! JJ Sept. van Seattle te Vancouver. Nijkerk. Am« sterdam—Beira, 27 Sept. te Mombassa. Oranje, BataviaAmsterdam, pass. 29 Sept. Gibraltar Polyphemus. 28 Sept. van Amsterdam te Batavia' Prins Alexander, 29 Sept. van Rotterdam naar Montreal. Ridderkerk, Rotterdam—Shanghai, 28 Sept. van Singapore. Straat Malakka, Shanghai —Zuid Afrika, 28 Sept t-e Manilla. Theseus, 28 Sept. van Malta te Triest. Tibia, 29 Sept, van Bahrein te Ras Tamufa. Titoa, 28 Sept. om 18 uur van Las Palmas, Van Heutsz, 29 Sept. van Swa> ton naar Amoy. Westland, Amslerdam-Zuid Amerika, pass, 29 Sept. Dover. Zeeland (R.L.), Java—New York, 27 Sept. van Port Sweltenh'am Barendrechit, 29 Sept. van Rotterdam naar Cura! gao. Charles Fort, 29 Sept. van Baltimore naar Nederland. Hedel, 29 Sept. van Rotterdam te Montreal. Pr. Willem 4. 29 Sept. van Rotterdam te Montreal. Zeeland (S.S.M.), 29 Sept. van Blyth op de Thames. Zwijndrecht, 29 Sept. van Homillo te IJmuiden. Coryda, 30 Sept. van Port Said n, Alexandrië. Johan de Witt, Curagao—Plymouth- Amsterdam. pass. 30 Sept. Ouessant. Pericles. 29 Sept. van Colon naar New Orleans of Mobile, Prins Mauri ts, 23 Sept. van Montreal naar Ant werpen en Rotterdam. KLEINE VAART. Birmingham. 28 Sept. van de Thames naar Blyth. Duiveland, 28 Sept. van Rotterdam te Leibh. Gaasterland, 30 Sept. van Rotterdam te Kingslynn. Hast 4. 29 Sept. van Kopenhagen naar Gothenburg. June, 29 Sept. v. Karlskrona te Glasson. Magrietha, 30 Sent, van Grouw naar Londen. Nieuwaal, Rotterdam-Ko penhagen, 29 Sept. Holtenau gepasseerd. Not tingham, 28 Sept. van Harlingen te Goole. Oise 29 Sept. van Londen naar M'bro. Rapid, 29 Sept. van Boston (L) naar M'bro. Rolf, 29 Sept. van Caen te Rouen. Rose Marie, 29 Sept. van Pen- maenmawr te Gloucester. Sambre, 29 Sept, van Rouen naar Antwerpen. Trompentoungh, 29 Sept, van Rotterdam te Rouen. Veenenburgh, 29 Sept. van Rotterdam te M'bro. Apdacia, 28 Sept, van Guernsey te Par. Bree-Helle, 28 Sept, van Ant werpen te Bremen. Cornelia B, 29 Sept. van Norrköping naar Norresundet. Feroela, 30 Sept, van Gent naar Antwerpen. Hast 1, 26 Sept. te Dro-gheda van Rotterdam. Java, 29 Sept. van Oh-ristiansand naar Scarpsborg. Maartje, 29 Sept. van Rotterdam te Dublin. Tyro, 29 Sept. van Dublin naar Rotterdam. Wieketiburgh, 30 Sept, van Antwerpen te Rotterdam. Zeehond, 23 Sept, van Leixoes te Yersey. Biervliet, 29 Sept. van Kallundborg naar Wismar. Bill S, Vllsstngen— Aporto, 30 Sept. ten westen van Prawlepoint. Coen. 26 Sept. van Plymouth naar Helsinki, De Ruyter, 30 Sept. van Hamburg naar Ka'.mar. Glashaven, 30 Sept. van Gothenburg te Antwer pen. Heemskerk, 30 Sept. van Rafsoe te Ant werpen. Kijkduin 28 Sept. van Grangemouth te Abo. Mies, 28 Sept. van Stralsund te Sundsvall. Mulan.. 29 Sept. van Silloth te Penzance Nettie, 27 Sept. van Karlskrona naar Dordrecht. Rika, 29 Sept. van Mensta-d te Gaabense. Spaarne- stroom. Newport (Mon)—Amsterdam. 27 Sept. te Swansea. Thriantha, 27 Sept. van Bonen naar Blyth. Ton S, 29 Sept. van Maryport naar Hayle. Urmajo. 29 Sept. van Antwerpen naar Christian- sand. Van. Brakel, 29 Sept. van Bremen naar Roenneby. Virgo, Stroomstad—Rotterdam, pass. 29 Sept. Holtenau, SLEEPBEDRIJF. E'bro met kraan, 29 Sept. te Tunis, van Londen naar Split. Ganges met een doksectie, 29 Sept. te Brunsbuttel, van Haver- ton Hill on Tees naar Stock-holm. AANGEKOMEN EN VERTROKKEN ZEESCHEPEN Aangekomen zeeschepen te Amsterdam in September 1947. aantal m3 bruto FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 42) door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels. Neen, hij zou vandaag niet terugkomen, en ook morgen niet. Het zou misschien een week of tien dagen durenOf hij ergens te bereiken was? De kwestie, waar het om ging, was zeer dringend. Misschien zou een telegram naar zijn hotel in Bel fast hem bereiken, meende de stem aan de andere kant. Maar morgen zou hij weer vandaar vertrekken en waarheen hij daar na zou gaan, was niet zeker. Dat hing af, van wat in Belfast gebeurde. r Naderhand vroeg de telefoniste aan de andere kant zich af, waarom ze zoveel in lichtingen over meneer Lorne had gege ven in dit speciale telefoongesprek, ter wijl het een drukke morgen was en ze helemaal niet dergelijke inlichtingen mocht verstrekken. Natuurlijk had de vraagster gezegd, dat 't een zeer dringen de persoonlijke aangelegenheid betrof, jnaar dringende zaken betroffen meestal een sterfgeval of ernstige ziekte, en deze stem had helemaal niet geklonken alsof er iets dergelijk aan te kondigen viel. Het leek er eerder op, dat men opbelde om hem stel dat hij getrouwd was geweest aan te kondigen, dat er een tweeling geboren was èn dat vrouw en kinderen het goed maakten! Anne moest even moed verzamelen om Kathryn te vertellen, dat D.avid Lorne niet in Londen was, err daar niet eerder dan over een week of tien dagen terug zou zijn, en dat het niet zeker was of ze hem telegrafisch zouden kunnen bereiken. Maar, zei ze verstandig, als Kathryn nu een week of een dag of tien goed oppas te, zou ze er ook des te beter uit zien op het moment, dat hij haar zou kunnen ko men opzoeken. Bij deze voorstelling van zaken kon Kathryn haar vrolijkheid be houden, en toen moest het telegram opge steld worden, dat, naar ze hoopten, David in Belfast zou bereiken. Nadat ze het samen in elkaar gezet had den, ging Anne weer naar ben-eden om het telefonisch door te geven. Sa-ra, die bij Kathryn achterbleef, moest intussen het hele wonderbaarlijke verhaal opnieuw ho ren. Katryn bekende, dat een ziekelijke overtuiging zich van haar had meester ge maakt, dat ze vast en zeker zou sterven. En hoe ze zichzelf iedere nacht in slaap had gehuild. 1Als u het mij toch maar eens verteld had, juffrouw Ka-y zei Sara, ik had u toch kunnen zeggen Maar ik was er zo van overtuigd, dat je me toch niet de waarheid zou zeg gen, Sara. Alan, die zou het me wel ver tellen, als ik het hem op de man af vroeg, maar ik was bang het hem te vragen. En dat ik er nooit een vermoeden van heb gehad, dat u zo lag te piekeren! Maar zuster Prescott, die heeft het da delijk gezien, zodra ze hier kwam. Ze heeft er Rose en mij naar gevraagd, en ik dacht dan wel eëns aan dingen, waaraan ik te voren nooit zozeer aandacht had geschon ken, maar noch Rose, noch ik konden de waarheid vermoeden. Maar de zuster, die was vastbesloten er achter te komen en nu is dat haar gelukt. Sara veegde tranen weg en lachte tus sen haar snikken door. Kathryn's ogen wa ren ook glanzend van tranen, toen ze te rug lachte. Wat een stomme ezel ben ik geweest, hè Sara! Maar ik was er zo van overtuigd, omdat ik Opeens schoot Kathryn iets te binnen en haar ogen werden groot van verwon dering. Maar Sara! Ze wist het van Dick! Op het moment dat ik zijn naam noemde, zei ze dadelijk, dat hij aan tuber culose gestorven was Maar natuurlijk wist ze dat, juffrouw Kay, loog Sara snel en kalmweg. Ik heb haar op een dag in keuken alles over me neer Dick verteld. Wat Sara betrof, mocht mevrouw Dick Heriot doorgaan de maske rade van zuster Prescott te spelen net zo lang als ze dat zelf verkoos. Ze had van nu af aan Sara's volledig vertrouwen en Sara zou haar in alles wat ze deed steu nen. Rose zal er ook blij om zijn, dat we onze mond hielden over haar, als ze dit hoort, zei Sara tevreden tot zichzelf. HOOFDSTUK XII. Alan Heriot richtte zich op, haalde zijn schouders op en glimlachte tegen de voor man bij de tractor, die stilstond. Daar zitten we nu, George, zei hij, de lagers zijn kapot. Ja, stemde George toe, dat hebt u goed gezien. Ik zal in het dorp de vertegenwoor diger op gaan bellen. Als ze ,nu niog wat reserve exemplaren in voorraad hebben, en ze kunnen die met de bus meesturen, dan loopt hij morgen weer. Zo niet, hij haalde zijn schouders weer op, dan moeten wij morgen een andere tractor zien te lenen. Vandaag kunnen we in ieder geval niet verder dorsen, dat is wel ze ker. Hij keek omhoog -naar de lucht. (Wordt vervolgd). Nationaliteit Nederlandse Engelse Zweedse Noorse Deense Finse IJslandse Franse Belgische Zwitserse Poolse Griekse Amerikaanse Panamese Totaal Vertrokken Nationaliteit Nederlandse Engelse Zweedse Noorse Deense Finse Poolse Amerikaanse Griekse Panamese Argentijnse Belgische Franse Zwitserse 502.520 112.285 27 76.833 12 63.432 3 17.618 6 27.450 1 2.888 1 20.045 1 4.200 1 12.412 4 6Ü87 3 61.150 1 10.545 222 984.974 m3 198.454 n. aantal m3 bruto 138 618.867 27 97.343 28 77,798 16 88.442 3 17.618 6 31.798 2 8.609 5 101.829 6 96.366 1 2.524 1 17.223 1 4.200 1 20.045 1 12.412 Totaal 1 J95.094 m3 öruW 240.946 n. r. t* Agemnla voor Velsefl en IJmuiden DONDERDAG 2 OCTOBER- Thalia, 8 uur: „Bonte Dinsdagavond™ Herman Rinket-s Variété met Lou Joop de Leur e.a. VRIJDAG 3 OCTOBER. Bioscopen: Nieuw programma. Leger des Heils, 8 uur; Youth for C rally.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6