Ontgoocheling gouwkwantum wordt dit jaar bereikt Hex ffleatef Velsen Vetsen-Noord Jane Eyre en Pastor Angelico op komst Beverwijh Santpoort 3 OCTOBER 1941 fTMOIDER CÖURSNT ffRatiobouw" als toekomstige oplossing van het arbeidersprobleem pnor Vclsen vastgestelde bouw- over 1947 zal, als er geen grote de kabel komt, dit jaar afgewerkt 1^m vorden. Dat wil dus zeggen, dat jonnen zeg huizen ons bezit zul- llMg uitgebreid- De cijfers voor 1948 Jfi' beü peltend, maar er bestaat goe- jij"nog de stijgende lijn zich ook dan jf llöOP' „Vfpn „1 voor tietten. de opbouw thans 6 bedeeld wordt, zijn over het alge- 1 eenuitstekende kwaliteit: de iay-dse steenindustrie weet ook na P haar goede naam hoog te hou- nok het beton, dat voor de oorlog :ns wat te rijkelijk met ijzer „door- i f» «rprd laat aan samenstelling niets fpekt ({wensen 0 Ratiobouw en Velsen. v.,.en heeft zijn bouwplan voorname- 2 gebaseerd op de eengezinswoning: "Mwre en slaapkamers op de eerste Ri'ing De hoogbouw het is al eens "Sr od deze plaats betoogd gaat niet Ane contreien. Deze eengezinswonin- .Kniiet object, waarop-zich de zo- de ratiobouw heeft toegelegd. Om niet 'eens het woord prefabricated te X,,iken, denken wij vooral aan de ele- Ibouw-in-beton, zoals deze door ver slende firma's wordt gepropageerd, wanneer straks de arbeidersschaarste, u -an men thans nog met de nodige rite het hoofd kan bieden, omdat het "nrincipe een loonaangelegenheid is, on- Einnéiijk mocht worden, dan zou de in overweging willen nemen, de ,w ook voor Velsen toe te pas- we komen op de maat' I, Hoewel kant van de zaak deze Vanaf heden t/m Woensdag 8 October brengen wij een van de mooiste films van de laatste tijd (Illusions) met de beroemde karakterspeler ehich von stroheim Toegang 18 jaar. City Film. ieropening Comité-school Het tijdens de bezetting zwaar in verval (eraakte schoolgebouw aan de Keizer Wil- iêlmstraat is nu zodanig gerestaureerd, dat iel mogelijk is geworden, het opnieuw in jebruik te nemen. Hiermede eindigt de periode van „mede- bewoning" van de Groen van Prinsterer- ithool en zal de tijd aanbreken, dat de igd weer gehele dagen les kan ontvan- t..i, Het bestuur wil Maandag tussen 20.30 0121.30 uur, aan de vooravond van de officieuze heropening dus, in het bijzonder ie ouders in de gelegenheid stellen^ om de resultaten van de restauratie in ogenschouw t; nemen. De officiële opening gaat hieraan vooraf. a De school is een der oudste van IJtmuiden en bestaat bijna 50 jaar. Dinsdagmorgen om negen uur zullen de kinderen het ver nieuwde gebouw binnengaan. Bonte trein in Thalia „Draag de zon in je hart" Avro's bonte trein had Donderdagavond els eindpunt IJmuiden. Herman Rinket biecht de hein waar hij zijn moest en zijn personeel heeft mede gezorgd voor een aap- (ename reis. Bandy was in schetsen zowel als in nijn liedjes fleurig als altijd. Naast enkele oude geestigheden deden zijn nieuwe vond sten het heel goed. Het samenspel met Frans du Mee, als het duo Robert en Ber tram, pakte. Het optreden van de Wama's bracht de lachspieren extra in beweging, de imitaties waren „af". Ted Valerio ontlokte zoete, zowel als, vrolijke geluiden aan zijn accordeon en Mgstte daarmee daverend applaus. Gé yan Schaft vertolkte opera-aria's en verder dient Coby Bee'k te worden genoemd. De ■ton die met bewonderenswaardige vinger- Jenigheid alle zanguitingen begeleidde en nede zeker niet het minste aandeel in 'het vlotte verloop van de avond Nas Joop de Leur. De reizigers van de overvolle trein JJ dachten even aan de oorlogscoupés met hie-én-twintig personen in één comparti ment hebben geen spijt gehad van hun itstapje. Afscheid koster Ned. Herv. Kerk Na een diensttijd van achttien jaar nam Mi echtpaar Porck afscheid als 'koster en -Meres van de Goede Herderkerk. Zij ^tden toegesproken door Ds. J. v. d. Wiel jAmens de kerkeraad en door de heer A. Mtfiamens de Commissie van Bijstand. foto van het intérieur der kerk was stoffelijk blijk van waardering. bondag hoopt het echtpaar Dienaar zijn 'te als koster in te nemen. Erkenning voor bewezen diensten Op last van de Koningin is aan de heer I van Steenkiste, die meer dan veertig jn dienst bij de Rijkswaterstaat is ge- J!^, thans gepensionneerd hulpsluismees- ionu eiemectaille in zilver verleend, ver- Wie m*5111 de Orde van Oranje-Nassau. New h aan een werkzaam leven is ge- w 1 V|vt het moeilijk rust te nemen. De vj-ifl' ."kiste is daarom nog steeds een geziene gast aan de haven van IJmui- W ..drebbel" verhuisd. Hiinsno ,.el"' een oude bekende van de it Vi, fdl-enst te IJmuiden, die jaren in r.,ar wrs?Taven heeft gelegen, is thans i6ll, Noordzeekanaal versleept, waar BJa5l ?rtuigeen plaatsje heeft gevonden "Victoria" en de andere woon- iey?j|pj de Marine in de nabijheid van beton-elementhuizen niet ideaal geacht worden, omdat zij esthetisch niet voldoen en de prijs voorlopig nog boven die van de baksteen architectuur ligt. Het „eigen huisje voor de oude dag", zoals dat in ons land een belangrijk factor is geworden in de samenleving, vraagt om een afwisselende bouwwijze, die met de fabriekmatige bouw niet bereikt kan worden. Maar aan de andere kant kan het in de toekomst nodig blijken, de ratiobouw voor Velsen in te schakelen; het gemeentebe stuur althans staat niet afwijzend tegen over deze vorm van oplossing. Hr. Ms. korvet „Batjan" komt naar Nederland "Een der van Australië overgenomen korvetten Op 29 September is Hr. Ms. korvet „Batjan" onder bevel van de luitenant ter zee der le klasse P. Cool uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Het schip wordt omstreeks 18 November in Nieuwediep verwacht. Voor deze thuisreis bestaat meer dan gewone belangstelling,' omdat de „Batjan" het eerste der z.g. Australische korvetten is, dat naar Ne derland komt. Het schip js op 5 Juli te zamen met drie andere korvetten (Hr. Ms. „Ceram", Hr. Ms. „Boeroe" en Hr. Ms. „Morotai") door de Koninklijke Marine van de Australische marine overgenomen, nadat dit reeds eerder gebeurd was met vier andere korvetten, Hr. Ms. „Ambon", „Ternate", „Tidore" en „Banda". In Indië worden zij thans gebruikt als patrouille vaartuigen. De bewapening van deze kor vetten omvat een 4-inch kanon, een stuk 40 mm- afweergeschut en vier 20 mm. mi trailleurs. Een vermogen van 2400 pk. stelt de schepen in staat een maximum vaart van 16 mijl te lopen, bij een econo mische vaart yan 9 mijl. De bemanning telt doorgaans 70 koppen. De waterver plaatsing bedraagt 938 ton. V.V.IJ. naar Enkhuizen Zaterdag gaat WIJ naar Enklhuizen, om CSV Dinatrice te ontmoeten. De re serves spelen thuis tegen Johezop het Waterloo-terrein. De sterkte-verhouding doet hopen pp een bescheiden zege. Het derde en vierde trekken naar Heemstede om V.W.S. 1 en 2 partij te geven. MARKTBERICHT Visaanvoer, 2 October. 60 kisten tarbot en tong, 400 kisten schol, 325 kisten schelvis, 80 kisten kabeljauw, 50 kisten wijting, 7400 kisten verse haring, '600 kisten makreel, 50 kisten diversen. Totaal 8965 kisten. Prijs verse haring: f 14—f 9,50 per kist. 5 trawlers besomden tezamen f 56.500. Trawlers: RO 53 Dirkje f17.470, IJM 99 Batavia f 19.730. Motorloggers: KW 84 7, KW 64 f4180, KW 97 f 632. Kustvlssers: IJM 213 f 337, IJM 79 f 1080, IJM 80 f940, IJM 215 f140, VD G f780, UK 69 f260, UK 62 f 300, UK 85 floO, UK 140 7, UK 119 f460, UK 168 f 347, UK 172 f 479, UK 90 f157, UK 144 f 209, UK 143 f 226, EH 20 f 178, UK 80 f 524, IJM 276 f 1698. Youth for Christ rally Vrijdagavond komt voor de eerste maal een Youth for Christ rally in IJmuiden en wel in het gebouw van h'et Leger des Heils aan de Edisonstraat. Als sprekers treden Ds. Emaus uit Badhoevedorp en Sydney Wilson op. Muzikale omlijsting wordt verzorgd door de zangeressen Gré en Maria Wolf uit Den Haag. Korfbal Zondagse vooruitzichten Voor de plaatselijke korfbalclub „Water vliet" zijn voor Zondag de volgende wed strijden vastgesteld: ZKV 1—Watervliet 1'; Aurora 3—Water vliet 2; Watervliet 2aNieuw Flora a en Watervliet 4Watervliet 5. Zaterdag worden gespeeld: Watervliet aOosterkwartier a en Aurora' bWater vliet b. Het eerste twaalftal zal iff Zaandam geen gemakkelijke taak hebben en daarom mag men met een gelijk spel zeer tevre den zijn. De spelers (sters) van het tweede daaren tegen kunnen de volle winst behalen. De samenstelling van Watervliet 1 be staat uit de dames M. v. d. Kieft, M. v. d. Plas, J. v. Vugt, T. Gieze, C. Broeksma en R. Weimar en de heren J. Wals, C. Scharpff, F. Möhlman, J. Broeksma, S. de Vries en B. de Heer. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 3 OCTOBER Thalia: 7 en 9.15 uur, „Topper keert terug". Rex: 8 uur, „Ontgoocheling". De Pont: 8 uur, „Swiragwals". Leger des Heils: 8 uur, Youth for Christ rally. ZATERDAG 4 OCTOBER Thalia: 7 en 9.15 uur, „Topper keert terug". Rex: 7 en 9 uur, „Ontgoocheling". De Pont: 8 uur, „Swingwals". Verbeteringen aan de' daghuishoudschool De lokalen in de school aan de Casem- brootstraat, waar huishoudonderwijs wordt gegeven, zullen enige veranderingen moe ten ondergaan. De capaciteit van de cen trale verwarming is onder meer te gering en ook het leidingstelsel behoeft dringend vernieuwing. Verder moeten de leermid delen gemoderniseerd worden, waarvoor de kosten op 29.660 worden geraamd; een uitgave, waarvan. 70 procent vermoe delijk door het Rijk zal worden gedragen. I-Iet voorstel, waarin bovengenoemde wij zigingen vervat zijn, komt Dinsdag in de gemeenteraad. Nieuwe leerkracht. De voordracht voor de benoeming van een leerkracht voor algemeen vormenc? Qn- derwijs aan de school vermeldt als num mer 1 de heer J. Schuppers uit Beverwijk en als tweede de heer P. de Vos uit Gor- kum. Gemeente gaat grond verkopen Van een Haarlemse exploitatie-onder neming is een verzoek binnengekomen bij B. en. W. van Velsen om een perceel grond aan de Sparrenstraat (IJmuiden-Oost) te verkopen, ter oppervlakte van 2.181 M2. Eenzelfde verzoek is binnengekomen van W. Doeksen en G- Smit, respectievelijk te Santpoort en Bloemendaal om een perceel van 737 M2 aan de J. Kostelijklaan (Vel sen) te verkópen. Het desbetreffende voor stel van B. en W. komt op de raadsverga dering van Dinsdag ter sprake. Gouden bruiloft Het echtpaar Van VuurenDe Roos, wo nende Wijkerstraatweg 207, hoopt Dinsdag 14 October zijn gouden echtvereniging te herdenken. In 1910 vestigde het echtpaar zich in Velsen, waar „hij'1 werk had gevonden bij Van Gelder's papierfabriek. Negen van de tien uil dit huwelijk geboren kinderen, die allen nog in leven zijn, stapten eveneens in het huwelijksbootje en breidden de familie uit met 32 kleinkinderen. „Umond" naar Haarlem De dames van de „IJmond"-handbalclub gaan Zondag op bezoek bij H.O.C. II in het Noordersportpark te Haarlem. De IJmonddames vertrekken met: M. de Jager; R. Schuit en L. Mossel; A. Har- meyer, L. Konz en J. Vissinga; R. Hof man, R. van Dongen, A. v. d. Scheur, N. van Deyck en A. Eckhardt-Oortwijn. Vlaggen in oud-V eisen De echtgenote van Dokter Boosman in Oud-Velsen is na een langdurige ziekte, in haar woonplaats terug en wie deze vroegere koerierster van de onderdui- kersdienst tijdens de bezetting heeft gekend, zal begrijpen, dat uit de huizen rond het Veiser torentje spontaan de driekleur werd gestoken bij- het ver nemen van dit heugelijk nieuws Mevrouw Boosman kioam ziek uit een concentratiekamp, lag iy2 jaar te bed en heeft eindelijk in Zwitserland herstel van krachten gevonden. Boekhandelaren bezochten de papierfabriek De Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels in Nederland, gevestigd te Amsterdam, -heeft Donderdag met bijna honderd leden een bezoek ge bracht aan het bedrijf van Van Gelder Zo nen N.V. Kon. Papierfabrieken. Dit bezoek was tevens de gelegenheid, om aan ruim zeventig leden-cursisten, die voor het vakdiploma voor de boekhandel slaagden en daarmede een tweejarige cur sus hebben afgesloten, 'dit bewijs van hun kennis uit t'e reiken. De excursisten, waaronder bestuursleden der vereniging en leden van de vakcommis sie, werden in gebouw „Concordia" ontvan gen, waar z(j namens de directie zijn ver welkomd door de heer P. Smidt van Gel der Jr. De voorzitter van de Vakcommissie heeft K.N.S.M. Vulcanus, 29 Sept. van Mor- vervolgens het bezoek toegesproken. Bay naar Algiers; van Ostade, 30 Alvorens het bedrijf werd bezichtigd heeft1 S*ep> te IpWrP Pole WoanoW «n w. „ii. o«eeP<\ 30 Sept; te Amsterdam; uiestes, 30 Sept. van Amsterdam naar Dublin; Caribia, 30 Sept. van Saltkallen naar Antwerpen; Theseus, 30 Sept. van tt..j. rr De bazar van de Ned. Hervormde gemeente Wij deelden onlangs mede, dat het in de bedoeling lag over enkele maanden een bazar ten bate van de financiën der Ned. Herv. Gemeente te houden. In het ere- comité hebben zitting genomen de dames mej. J. L. Ensahedé en mevr. Jansen Cremer en de heren ds. P. A. Tichelaar, dr. H. v. d. Loos, predikant te Haarlem- Noord en consulent te Santpoort, W A. Dolleman, notaris, J. C. Aschoff, lid van de gemeenteraad en W. C'hr. Suwerink, chef van het kabinet van de burgemeester. SCHEEPVAART VELSENS WINTERMENU OP HET WITTE DOEK Het is een logisch verschijnsel, dat met de winter de hang naar gezelligheid en ontspanning bii de mens toeneemt- Cul turele verenigingen beramen hun plannen voor „het winterseizoen", affiches en fol ders vertellen het publiek, waar het kan lachen, waar het weemoedig kan zijn en waar sentiment voor luttele centen te koop is. De bioscoop heeft in het moderne ontspanningsbedrijf een toonaange vende plaats'veroverd, die zijn trou we satellieten, in casu de exploitan ten, de plicht oplegt, lang voor de werkelijke winter aanbreekt, te gaan uitzien, naar programma's voor dat deel van dé film-eftthousiaste mens heid, waarop zij hun zaak hebben ge bouwd. Wanneer wij ons bepalen tot de gemeen te Velsen en de films van de komende winter, die de hier aanwezige theaters denken te brengen, nader gaan bezien, blijkt dat het Franse product helaas het onderspit heeft moeten delven tegen de rolprenten van luchtiger makelij. Dat „helaas" is natuurlijk niet over de hele linie verantwoord, want ook de Franse cinematografie brengt-veel slechts naast ongetwijfeld heel veel goeds. Hoewel dat goede weer niet geheel van het Vel- sense winterrepertoire is verdwenen, blijkt de voorkeur van de bezoekers zich in het algemeen toch te bewegen in de richting van de Amerikaanse en Engelse amuse- mentswerken-in-de-ruimste-zin. Dezer dagen werd in Haarlem door de kappers gedemonstreerd, dat zij nog wel wat meer kunnen dan „even knippen meneer". Het kunstige pijpenkrüllenkapsel op deze foto werd door de heer Van IJk uit Amsterdam geconstrueerd en men wist te beweren, dat het speciaal was afge stemd'op de nieuwe mode van lange rok ken (als die komt tenminste) Wanneer wij beginnen met de Thalia- bioscoop, dan blijkt dat een elck-wat-wils verzameling is opgemaakt, die naast de toppunten der filmkunst enige meer mid delmatige producten vertoont: „Reap the wild wind", spreekt voor zichzelf en hier gaat het gezegde op van de goede wijn, die' geen krans behoeft. Hetzelfde zou gezegd kunnen worden van „Odd man out", een werk, dat unaniem als een meesterstuk wordt aangeduid. Voor de liefhebbers van verzetsfilms, die er nog steeds zijn, brengt Thalia onder meer de Tsjechische visie op het ondergrondse óor- logswerk: „Partisanen" en verder zal ook „Jane Eyre" voor het Velsense publiek worden gedraaid. Ingrid Bergman komt nog eens terug in „Obsessie" en ook de bekende „Tomorrow is for ever" gaat binnenkort in dit theater. Voor de liefhebbers van het lichtere genre komt „Musió for millions", een groots-opgezette muzikale geschiedenis met een oorlogshistorie als geslaagd stra mien. „White cliffs of Dover" en „Take my life" zijn andere rolprenten, die de aandacht van de bioscoopbezoekers over waard zijn. Van het half-lichte naar het zéér-lichte amusement is een betrekkelijk grote stap: een aantal George Formby-kluchten komt ook deze winter het lach-brul en gier- the-ma vertolken. Het nieuwe komieken- paar Budd Abbott en Lou Castello in „Gekke touristen" (Pardon my sarong) zal George naar de kroon proberen te steken; een inderdaad hoogst zotte ge schiedenis van twee chauffeurs en een on willige autobus plus een Zuidzee-eiland. Tenslotte krijgen degenen, die htm hart aan de sensatie hebben verpand ook hun deel: „De zoon van Monte Christo" en vermoedelijk een of meer Tarzans gaan in Thalia draaien. De greep uit hetgeen in „Rex" zal wor den gepresenteerd is iets minder veelzij dig: ook hier is de distanciëring van de Franse film kenmerkend. Bobby Breen, wiens krullefool talloze moederharten in een slag veroverde, nee verpulverde, komt met „Hawaï calls" en „Mammy"; de Zuid zee-idylle van Holly woods origine „Aloma of the South Seas" fal het tegenwicht vormen van de zwaarmoedige Franse prent „Wraak der Joden". De Engelse fil mers laten zich in Velsen vertegenwoordi gen door „Love on the dole" (Geef ons de heer C. Pels, bureauchef, een korte uit eenzetting over het productieproces van cellulose, houtstof en papier en wat daar mede samenhangt, gegeven. In verschillende kleinere groepen werd daarop een wandeling door de fabrieken gemaakt, waarbij de grote papiermachine 18 uiteraard grote belangstelling had. Als aandenken aan deze excursie ontving elk der bezoekers (sters) een doos post papier. Voetbal TERRASVOGELS—KÏNHEI1YÏ. De volgende Terrasvogels-ploeg komt tegen Kinheim in 't veld: Douma; De Ruyter, Heilig; Zaal, Kraak, Dortmundt; Akkerman, De Jonge Jr., Rob ken, De Jonge Sr., Goedhart. De geel-zwarte Kinheimers, die tot nu toe weinig hoopgevende resultaten behaal den komen in het veld met het volgende team: C. Druyven; W. Groene veld en P. Rem; C. de Boer, H. Prinssen en Jac. Hout; J. Starreveld, E. v. d. Wal, A. v. d. Steeg, H. J. v. d. Wateren en N. de Ruiter. Verder worden gespeeld: Haarlem 4Kinheim 2, 9,45 uur; Zand- voort Meeuwen 4Kinheim 4, 12 uur. Junioren: Kinheim aWB a, 9,45 uur. Zaterdag: Kinheim 1ETO 1, 4 uur. Adspiranten: Kinheim. bVSV c, 3,45 u. De Bresapers gaan naar Egmond om Zeevogels te ontmoeten. WB verschijnt daar met: C. v. Veelen; D. Aafjes en B, d.d. Struyf; J. v. Zantvliet, J. Worms- becker en C. Hoen; L. Spruit, P. Vlietstra, R. Meyer, W. Bakker en J. Duine-veld, Alleen „I.E.V." speelt thuis op het Kin- heirnterrein en ontvangt H.S.V. uit Heiloo, I.E.V. heeft de opstelling met: M. v. d. Bos, H. Zonneveld en J. v. d. Zon; J. Wit tebrood, P. v. d. d. Berghe en J. v. Stegen; J. Schavemaker, Th. Koek, G, Ripken, A. Stokman en J. v. d. Vlies. De overige wedstrijden zijn: RCH IEV 2; Hillegom 3—IEV 3; IEV 4DSK 3 (12 uur Rijswijk); adspiranten: IEV a— WEa en IEV b—Velsen b. D.F.C.—STORMVOGELS. Stormvogels komt uit met: Kraal?, Schuit, Snoeks; Goedhart, Schoorl, Glas; Venus, Van Dongen, Meyer, dé Boer, Van Gelder. V.S.V.H.B.S. De VSV-ploeg is als volgt samengesteld: Akkerman; Voet, v. d. Gevel; Spaans, De Vries, v. Eerden; v. d. Lugt, Strieker, Van Onselen, Balvers, Sterk. V.I.O.S.—VELSEN. Velsen heeft het volgende, enigszins ge wijzigde'elftal: Demmers;-Tromp, Kuypers; Wijker, Nijssen, Zuurbier, Ninaber, Hirs, v. d. Pol, Bakkum, Prinsen. ZEEBURGIA 2—STORMVOGELS 2. Stormvogels beschikt over de volgende sterke combinatie: Rechsteiner; Booy, Hemken; Schriemer, Zwemmer, v. d. Kuyl; v. d. Linde, Snoeks, Nieuwenhuis, Broek huizen, Opbergen. De Wecnse kunstschatten De heer 3. L. Helleman was de 200.000ste bezoeker Klokslag vier uur gistermiddag pas- t-S Üen Werïi?, v^n seer<te de beer J. L. Helleman, tandarts in „w Beverwijk, met zijn echtgenote de tourni quetten, welke sedert 10 Juli toegang ge ven tot de tentoonstelling van Weense kunstschatten in het Rijksmuseum te Am sterdam. De heer Helleman werd door de conservator van het Rijksmuseum, dr. A. van Schendel in een korte toespraak ge lukgewenst met het feit. dat hij als eerste in de geschiedenis der Nederlandse musea de 200.000 bezoekers van een kunstten toonstelling volmaakte. Hem werd een al bum met een groot aantal foto-reproduc ties van de geëxposeerde kunstwerken aangeboden. sterk-socialistische inslag en opmerkelijke kwaliteiten. „Casablanca", de thriller, „Rhapsodie in blue", de musical en „Mys terie van de onderwereld" met veel revol vers, veel moorden en nog meer vechtpar tijen komen hier naast een tweetal Tarzans te staan, waarin de sterke man onder meer Hitier gaat nadoen en een verborgen schat zal moeten verdedigen. De pretentieuze Deense film „Zondige jeugd" en de gewe tensvolle verfilming van het leven van de Paus „Pastor Angelico" vormen naar onze smaak een tweetal hoogtepunten in het nog niet helemaal opgesteld winterpro- gramma van „Rex". De exploitant van Bioscoop De Pont in Velsen-Noord heeft zijn winterprogramma nog niet vastgesteld. Het enige, dat hij reeds kon mededelen, was, dat de beken de 42ste Straat" in het theater bij de pont komt, verder een aantal werken van de M.P.A. en van zelfstandige Engelse producers. Er schijnt een kans te bestaan, dat „Les enfants du paradis" ook in Vel sen gaat draaien. Stichting voor Maatschappelijk werk Om doel en streven van de Stichting voor Maatschappelijk Werk op Humanistische grondslag in ruimer kring békend te ma ken, komt mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam op Vrijdag 10 October in „De Weyman" een spreekbeurt vervullen. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels. 43) Wel Jammer,* met zulk weer, maar er is niets aan te doen. Hij draaide zich om en liep het hooiveld af met grote, zelfbe wuste stappen. Ze waren gelukkig dicht in de buurt van het dorp. In vijf minuten' tijd had hij zidh er van vergewist, dat de. vertegenwoordiger de gewenste onderdelen had. En bij de hoef- smid-annex-garage maakte hij het in or de, dat een en ander snel gerepareerd zou worden, zodra de onderdelen aankwamen. Daarna keerde hij met iets minder ener gie in zijn gang terug langs het pad over de Downs naar Trant. Hoewel het nog vroeg in de middag was, kon hij toch over een gevoel van zware vermoeidheid niet heenkomen. Het was niets ongewoons, dat hij vermoeid was. Maar vaak was het, alsof hij tegenwoordig nooit meer hele maal het gevoel van uitputting kwijt raakte, dat op hem drukte, tengevolge van het vele werk, het weinige amuse ment en de eeuwige zorgen. Hij begon langzamer te lopen, toen hij de heuvel opklom. Zou hij naar huis gaan? Als hij nu bijvoorbeeld naar Valley Farm zou gaan, wist hij zeker, dat hij daar een frisse keuken zou vinden met een brandend open vuur, een gezellige en goede thee met bijbehorende lekkernijen en een har telijke ontvangst. Arkwright van Valley Farm was maar een kleine boer, maar hij was pienter en het ging hem goed en hij was nog jong, net zo oud als hij ongeveer. Hij was pas getrouwd en hij en zijn knap pe, jonge vrouw waren Alan zeer dank baar voor diverse vriendelijkheden, die hij hun bewezen had. Het zou een aangena mer tijdverblijf zijn, dacht hij bitter, dan naar huis, naar Trant, te gaan om daar met Tante Em thee te drinken, in een kille zitkamer, onder haar eeuwig voortdurend gemopper. Bijna was hij al omgekeerd, toen een andere gedachte in hem opkwam. Hij zou toch naar huis gaan, maar hij zou geen thee gaan drinken en Kay eens een uitvoerig, bezoek brengen. Hij had haar schandelijk verwaarloosd, het arme kind, vertrouwend op haar begrip voor zijn drukke werkzaamheden. Het zou prettig zijn haar eens wat langer te zien dan de gewoonlijk haastige vijf minuten. Op de een of andere manier moest hij de kloof, die er tussen hem en Kay was ontstaan, zien te overbruggen, dadht hij bij zichzelf, toen hij huiswaarts liep. Niet alleen ter- wille van haar, maar ook voor zichzelf. Het was hem onlangs, niet zonder schok, duidelijk geworden, dat hij langzamer hand nogal eenzaam begon te worden. Hij versnelde zijn pas. Het lag natuur lijk aan hem, hetgeen betekende dat het ook aan hem was, om dit verder te voor komen. En hetzou zeker niet moeilijk zijn. De fout was, dat hij van vroeg tot laat gesloofd had om er voor te zorgen, dat alles op het landgoed zo efficient mogelijk liep om er iedere cent, die er in zat, uit te halen. Maar, dacht hij optimistisch, Geof frey Neame zou die geldzuchtige weduwe van Dick nu wel tot rede brengén, en dan zou hij even kunnen opademen. De win ter was bovendien in aantocht, en dan zou er ook minder voor hem buiten te doen zijn. En Kay zal langzaam aan voor uit gaan; hij moest er aan denken, nog eens aan de verpleegstertje te vragen, wat die nu van haar dacht. Hij had een vaag gevoel van spijt, dat hij zuster Pregfott zo weinig meer had gezien sinds haar aan komst, die Annie Bell verstoord had en hij had een paar keer met haar en tante Em gedineerd, sinds Geoffrey Neame te rug naar de stad gegaan was. Maar bij geen van die gelegenheden had hij haar beter leren kennen. Tante Em had voort durend het woord gehad en zuster Pres- cott was erg zwijgzaam geweest, en was zodra ze kon, van tafel opgestaan. Hij had met haar verlangen, weg te komen van tante Em gesympathiseerd, maar hij had 't gevoel, dat ze hem óók' ontweek, minder prettig gevonden. Ondanks het geen Kathryn gezegd had, had hij toch de indruk, dat ze hem niet mocht en dit griefde hem. Maar hij had zwijgend be rust in het duidelijk blijkende verlangen van zuster Prescott om zo min mogelijk met hem te maken te hebben. Vandaag echter had hij er zijn zinnen op gezet, dat hij haar zou vragen, wat ze over Kay's toestand dacht. Hij was nu vlakbij Trant. Hij hief zijn hoofd op en opeens bekeek hij het oude huis weer eens bewust als een prettig vriendelijk huis, als zijn thuds en niet alleen als plaats met kille kamers en zanikende tantes. Hij dadht er met een gevoel van heimwee aan, hoe hij er van had gehouden, toen Kay en hij als kinde ren bij Dick kwamen logeren. Trant was een ideaal huis voor kinderen! Hij keek somber. Jaren geleden, toen hij Trant pas had gekregen, was hij vast van plan ge weest te zullen trouwen. Hij had nooit een speciaal meisje als toekomstige mees teres van Trant op het oog gehad, en had er geen idee van, of ze blond of donker moest zijn, lang of klein van gestalte. (Wordt vervolgd). Triest naar Fiume; Hast 5, 29 Sept va Oporto naar Amsterdam; Marinier, 1 Oct. van Amsterdam naar Kopenhagen; Tala- mon, 30 Sept. te Paramaribo; Svolder, 29 Sept. van La Gueira naar Curacao; Hele na, 30 Sept. te La Gueira. K-H,L Eemland, 30 Sept. te Santos op dev thuisreis. MIJ. NEDERLAND. Tarakan, passeert Gibraltar 30 Sept.; Johan de Witt passeert Ouessant 30 Sept. ST. MIJ. OCEAAN N.V. Polyphe mus, 28 Sept. te Batavia aangekomen. VINKE EN CO. Rossum 30 Sept. te Lue- beck; Hilversum 30 Sept. van Amsterdam naar Buenos Aires. GROTE VAART. Alderamin (ex-Lely) 30 Sept. van R'dam naar Zuid-Amerika; Algorab, 30 Sept. van Bahia naar Rio de Janeiro; Alkaid, A'dam-Rio de Janeiro, 30 Sept. Madeira gepass.; Alphard, 30 Sept. van Porte Alegro naar Rio Grande de Sul: Chr. Sass (charter) Bombay-R'dam 1 Oct. yary Antwerpen; Czechoslovakia Victory, 29 Sept. van New York naar R'dam; Groo- te kerk, 29 Sept. van Fremantle naar Rot- terdam; Hugo de Vries, Shanghai-R'dam, 29 Sept. te Singapore; Lindekerk, A'dam- Calcutta, pass. 29 Sept. Gibraltar; Notre Dame Victory, 1 Oct. van A'dam via Ant- werpen naar New York; Prins Alexander, Rdam-Montreal, pass. 1 Oct Dover; Phrontis, Java-A'dam, 28 Sept. van Co lombo; Radja, Java-A'dain, 29 Sept. te Co lombo; Ridderkerk, R'dam-Shanghai, 29 cfPi"c-vë? Bute Bukum (bij Singapore); ted Schiedam, 4 Oct. van New Port News te R dam verw.; Stad Maassluis, 30 Sept. ^tetvasten naar Norfolk, op weg naar Nederland; Stad Vlaardingen, 30 Sept. van A darn te Baltimore; Straat Soenda, Hong- kong-Rio cte Janeiro, 28 Sept. van Port Elizabeth; Sweelinck, R'dam-Rangoon, 29 Sept. te Karachi; Union Victory, 2 Oct. te R dam verwacht van New York; Winters wijk, 11 Oct. van Walvisbaai te Antwer pen verwacht; Amstelstad, 28 Sept. van Adam (.e Lobito; Blommersdijk, 29 Sept. van R dam te New York; Bosc'hfontein, 30 §r£cVo«?ncK?«ps&d .naar Port Elizabeth; Bi astagi Seattle-Durban, pass. 1 Oct. Fer- nando Noronna; Cleodora, 30 Sept. van Min te Singapore; Delfland, 27 Sept. van Santos naar Montevideo; Esso den Haag, 30 Sept. van R dam naar Aruba; Helder, Madeira-Antwerpen, pass. 30 Sept. Oues- !f: d <tepar,a> Vancouver-Calcutta. 27 Sept. van OMenbarne- velt, 30 Sept. van Batavia naar Semarang; ^nnes'29 Sept. van New York te New Orleans; Kertosono, 29 Sept. van -m sSn Port Elizabeth; Leeghwater, 30 Sept. van Abadan naar R'dam; Niger- nnf£!£; SeptXv!n Tacoradi naar Accra; Ootmarssum, 2 Oct. van Baltimore te Am- sterdam verwacht; Parkhaven, 30 Sept. v. Savana; Prins Maurits, Mon- treal-R dam, 28 Sept. van Quebec; Prins Alexander, R dam-Montreal, 30 Sept. te Antwerpen; Prins Frederik Hendrik, 30 wni van T?Jdam,naar Montreal; Prins Willem 2, R. dam-Montreal, pass. 30 Sept. e /f juys> J° Sept. van Singapore Mauritius; Sloterdijk, A'dam-Java, pass. 30 Sept. Point de Galle, 3 Oct. te Sa- bang verwacht; Telamon, 30 Sept. van Ve nezuela te Paramaribo; Tibia, 30 Sept. van Ras Tanura naar Bahrein; Utrecht, R'dam- Java, pass 30 Sept. Point de Galle; Wil lem Ruys, 1 Oct. van Vlissingen naar zee: Zeeman, New York-Java, 30 Sept van Port Said; Alpherat, R'dam-Shanghai, I Oct. te Port Said; Amstelveen, 1 Oct. van Antwerpen te Calais; Cottica, 1 Oct. van Paramaribo naar Trinidad; Gadila, 1 Oct. van Singapore te Kuwait; Lota Agoeng, Java-R'dam, 1 Oct. pass. Gibraltar; Oot- marsum, Baltimore-A'dam, pass. 1 Oct. Wight; Oranje, Java-A'dam, 1 Oct. te Southampton; Samaria, 30 Sept. van Dakar naar Konakry. KLEINE VAART. Bernina, 30 Sept. Y«nc,Kopenhagen naar Kolding; Bree Helle, 30 Sept. van Bremen naar Emden; Buddi, 30 Sept. van Bilbao naar Coruna; Corne lia B, 30 Sept. van Norrkoping te Norre- sundet; Crescendo, 1 Oct. van Svelgen' te Kopenhagen; Cronenburgh. 30 Sept. van Hamina naar Cardiff; Democraat, 30 Sept. van Irvine naar Mary port; Europa, 30 Sept. van Hull naar Goole; Ferocia, 1 Oct. van Gent te Antwerpen; Hast 4, 30 Sept. van Kopehhagen te Gothenburg; Import, 30 Sept., 2 uur, van Newport 'te Wasa; Jord, 29 Sept. van M'bro naar R'dam; Rapid, 30 Sept. van M'bro naar R'dam; Sambre, 30 Sept. van Rouen te Antwer pen; Seaham, 30 Sept. van Boston (L.) op de Tyne; Sortland, 30 Sept. van Rouen te Oporto; Strijpe, 30 Sept. van Antwerpen te Egersund; Sripp (charter olie scheep vaart) Genua naar Dordrecht, 29 Sept. v. Setubal (na volbrachte reparatie); Va derland, 1 Oct. van A'dam naar Gdynia; Veenenburgh, 30 Sept. van M'bro naar A'dam; Vrede, 30 Sept. van Boston (L.) naar A'dam; Walenburgh, 29 Sept. van Portal naar Bordeaux; Actief, 30 Sept. van Nykjobing naar Dordt; Agiena, 30 Sept. van R'dam naar Gdynia; Annegiena, 30 Sept. van Shoreham naar M'bro; Blue Boy, 30 Sept. van Nordenham naar Hull; Elizabeth (Vermaas) 30 Sept. van Stevens Ladebro naar Larje Brugge; Elizabeth (R.K.C.) 30 Sept. van Shoreham naar Londen; Franka, 30 Sept. van Antwerpen naar Droebak; Goote, 30 Sept. van R'dam naar Geffle; Hoogland, 30 Sept. van R'dam naar Gdynia; Leuvenhaven, 1 Oct. van Antwerpen te R'dam; Nassauhaven, 30 Sept. van R'dam naar Kopenhagen; Nieuwaal, 30 Sept. van R'dam te Kopen hagen; Orion, 30 Sept. van Wivenhoe te M'bro; Trefle, 1 Oct. van A'dam naar Rundskar; Trompenburgh, 1 Oct. van Rouen te R'dam; Wea, 30 Sept. van Ant werpen naar Christiansand v.o.; Wim (Vermaas) 30 Sept. van R'dam te Antwer pen; Zeus, 30 Sept. van Antwerpen naar Oslo. Sigborg van Londen, Schelde van Maassluis. Maria van Londen. Dagö van Oxellosund. Oranje van Batavia. Oranje van Oslo. Jans van Londen. Stork van Londen. Johan de Witt van Curagao. Ootmarsum van Baltimore. Rijnstroom van Hull. Berkelstroom van Londen. Frans van Stockholm. Vertrokken: B. L. Balsson naar Gdynia. Alexandria naar Zeebrugge. Irwell naar Rotter dam, Suomen Nijto naar Rotterdam. Orpheus naar Rotterdam. Trajanus naar Antwerpen. Grebbestroom naar Manchester. HOOGWATERSTANDEN, Vrijdag 3 October: 5.23 17.38 uur. Zaterdag 4 October: 5.56 18.13 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3