IJmuider Courant Hoofddaders veroordeeld tot dertien en negen jaar De Koningin „De Nederlandse zuivering tussen de opmarswiggen leidde tot gevechten" Santpoort Verlichting der tribunaal-voorschriften in de Amerikaanse zóne Doodstraf geeist tegen voormalige Amsterdamse agent van politie 62e Jaargang No. 18752 Bureau*: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ^inistrati® 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. Telef°?n 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 4 October 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem FT COMMUNIQUé, dat gisteren ge- f„„bliceerd werd, heeft ongetwijfeld op- in den lande gewekt. Onlangs wen Opgedeeld dat H. M. de Koningin zioh •ifiw genoodzaakt zag rust tq nemen, gebeurde op 24 September, dus pas n dagen geleden. De Koningin had ne® a een verblijf van tien dagen op de otserihoek en een kezoek aan de land- f'm'-ten toons telling te Leeuwarden, weer t intrek op Het Loo genomen. Zij had it dat zes weken zomervacantie haar «laat zouden stellen, in de loop van Sep- fmber geheel uitgerust haar arbeid te her in Maar tengevolge van de grote mite en de vele onderbrekingen van de ïtoeriode voelde zij zich nog zeer ver- Pïd en zag zich opnieuw tot rust nemen „int Zii vestigde ér bovendien reeds dé Sndacht op, dat nog niet gezegd kon wor- in of zij plechtigheden naar aanleiding S haar'vijftigjarig regeringsjubileum n 70 ia welke zou kunnen bijwonen. Zij cf overigens de wens te kennen, dat dit Sileum'XAugustus 1948) iyi soberheid zou «orden gevierd, dat daarbij het maken van !f0te onkosten zou worden vermeden* en verklaarde dat men.er haar een persoonlijk legen mee zou doen de gelden, die men de jubileum-feesten ten koste zou wil leden te gebruiken tot leniging van len de noden m Nederland en Indonesië. Die mededelingen bevatte het commu- niaué van 24 September. Dat van gisteren kondigde aan, dat de rust van H. M. eerst doeltreffend kan zijn, wanneer zij zich tij- delhk ontheven weet van de zorg voor staatszaken, zodat ingevolge art. 43 jran d» Grondwet een wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal zal worden ingediend, dat haar tijdelijk van het Koninklijk gezag ont heft. Volgens de Grondwet moet in zulk «val een Regentschap worden ingesteld; het komende wetsontwerp zal de benoe ming van H. K. H. Prinses Juliana tot Re ntes voor die periode inhouden. 3 Dit is een 20 ongewone en indrukwek kende maatregel, dat zij tot onjuiste ver onderstellingen aanleiding zou kunnen «ven en daarom lijkt het goed hier nog eens de aandacht te vestigen op de pas- iage: „H. M. de Koningin verzoekt uitdruk kelijk'mede te delen, dat voor enige onge rustheid voor haar gezondheid geen aanlei- «jing bestaat. Het behoeft nochtans niet te verwonderen, dat de zware zorgen welke ap haar hebben gedrukt en nog steeds drukken niet onopgemerkt aan haar ge zondheid zijn voorbijgegaan." De Koningin is niet lijdende aan enige hvaal, Zij is wel zeer vermoeid. Zij is 67 jaar oud en heeft een reeks hoogst inspan nende en aangrijpende jaren achter zich, aanvangend in de fatale Mei-dagen van 1940. Het mag wel bekend heten, dat H. M. zioh zeer in de zaken pleegt te verdiepen, dat zij zich van haar grote verantwoorde lijkheid immer steeds bewust is en dat de besprekingen met ministers 'en andere auto riteiten, die zij binnen het kader van haar grondwettelijke bevoegdheid te houden heeft, geenszins het karakter van eenvou dige formaliteiten dragen. De Koningin is zo innig toegewijd aan land en volle, dat alleen daardoor al de omvang van haar arbeidstaak verklaard wordt. Aangezien zoveel besluiten de Koninklijke goedkeu ring en signatuur vereisen, nadat zij 'zich van dit alles op de hoogte heeft gesteld en het staatsapparaat natuurlijk nooit zijn werking kan onderbreken, plegen haar va- canties telkens gestoord te worden door de behartiging van staatszaken. De door u en mij, door ons allen verkozen en verworven vaeantie, waarin wij ons ,,-van alles los maken" en ons werk voor korte tijd aan anderen overlaten is de Koningin nooit beschoren. Zij is thans, na de oorlogsjaren en na de inspanning en zorgen, die de eer ste jaren van wederopbouw en de Indo nesische crisis haar hebben gebracht, zo zeer vermoeid, dat zij een va-cantie behoeft, waarin zij geheel vrij van staatszaken zal zijn. Wij hebben de indruk dat niet het voornemen bestaat dat het Regentschap van lange duur zal zijn. Van harte de wens uitsprekend dat de Koningin zeer spoedig een volledig herstel van krachten moge ten deel vallen, moge hier ook getuigd worden van het ver trouwen, waarmee zonder twijfel het Re gentschap van Prinses Juliana, die ons volk zeer na staat en volle sympathie geniet, zal worden begroet. Deze Ihaar-eerste tijde lijke ervaring met het Koninklijk gezag en met de verantwoordelijkheid, daaraan verbonden zal de Prinses kunnen ingaan met de zekerheid, dat haar optreden alge mene waardering en instemming onder vindt, r. p. De Hoogovens krijgen Duitse spoorwegwagons Toewijzingen ter herstel betaling Naar de correspondent van het ANP te Brussel tijdens een onderhoud met jhr. mr. R. de Wykerslooth, plaatsvervangend ge delegeerde voor Nederland bij het interge- allieerdc bureau voor de herstelbetalingen te Brussel vernam, is tijdens de laatste ver- Nering; besloten aan Nederland belang- 'llke onderdelen toe te wijzen van de Norddcutsche Hütte A.G, He't betreft hier voornamelijk spoorwegwagens van een constructie, die in het bijzonder voor hoog ovens geschikt is. De Nederlandse dele tie ziet door deze toewijzing haar maan dlang; pogen deze wagons, die voor de eacrlandse hoogovens te IJmuiden van vitaal belang zijn (thans kan een derde ,;c" in gebruik worden genomen) toege- te krijgen, met succes bekroond. Aan Nederland zijn verder toegewezen machinerieën uit de wapenfabriek Mün- S ter waarde van RM 71.028 (waarde machinerieën uit de vliegtuigfabriek te Augsburg, ter waarde van Êk 05 en onderdelen uit de metaal- ^°kfenbüttel ter waarde van' RM ialsmede machinerieën uit de fa- te1,L'Buchumer Verein ter waarde van 89,985. Tijdens de besprekingen, die deze zomer hebben plaats gehad, is be- van ri i toekomstige economische niveau sWk!"u °P dat van 1936 vast te vte,n' Hoewel dit een vrij hoog peil is,, haar industrialisatie van Duitsland j&nötste 'vlucht eerst genomen in de ,i.'J*e na 1936. Naar de heer De Wyker- "in rne^edeelde, mag, nu het nieuwe DE CONCLUSIE DER CONSULS: Veiligheidsraad maant de Drielandencommissie tot spoed aan De Veiligheidsraad heeft cjisteren de Indonesische kwestie weer opgevat en is begonnen met de bespreking van het rapport der buitenlandse consuls te Batavia, dat de raad een overzicht gaf van de toestand en de oorzaken daarvan. Het rapport betoogt, dat de order „staakt het vuren" in Indonesië niet geheel is geëerbiedigd. „De vorderingen der Nederlandse troepen waren wigvormig', aldus het rapport, „en tussen de wiggen bleven republikeinse troepen achter, terwijl de hoofdmacht zich terugtrok. De Nederlanders besloten de gebieden tussen de wiggen te zuiveren, daar plundering en „verschroeide aarde' hier werden geïntensiveerd. Deze zuivering leidde tot voortduring der gevechten, met veronachtzaming van de order tot staking van het vuren". Di*. EvaM, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, stelde een resolutie voor, waarin er op aan wordt gedrongen, dat de commissie van drie onmiddellijk met haar werkzaamheden zal beginnen. Deze resolutie werd aangenomen onder protest van Russische zijde. „De enige actie die de Veiligheidsraad kan ondernemen", zo zeide Gromyko, „is de troepen van beide partijen de order te geven terug te trekken op de posities, die zij bezetten voor de vijande lijkheden begonnen". Gromyko zeide, dat de Nederlandse re gering de order van de raad had gehoond en dat zij dit alleen kon doen omdat zij de steun van „zekere regeringen" had. Hij ver klaarde, dat het consulaire rapport niet on partijdig was en de ernst van de gebeur tenissen in Indonesië verkleinde. „De Nederlandse regering is in dit geval de aanvaller en heeft niet gehandeld vol gens de beginselen van de UNO". Gromykostelde daarop een nieuwe reso lutie voor: „De Veiligheidsraad acht het noodza kelijk, dat de troepen van beide partijen onmiddellijk worden teruggetrokken op de stellingen, die zij voor de militaire opera ties bezetten". „Hoe lang nog?" De Nederlandse afgevaardigde, mr. E. N. van Kleffens, stelde de vraag: „Hoe lang zal het nog duren voor het de'gehele wereld duidelijk wordt, dat de republi keinse regering geen verantwoordelijke, vredelievende regering is, die voor de vrij heid strijdt, maar een Ideine groep van despotische mannen, die zich met hulp der Japannezen aan het Indonesische volk heeft opgedrongen en die zich onder scheidt door bruutheid jegens het weerloze volk, door kwade trouw en gemakkelijke beloften, die zij nooit kan nakomen?" De Nederlandse afgevaardigde waar schuwde de raad dat, indien het Sovjet- voorstel zou worden aangenomen, dit zou betekenen, dat duizenden mensen aan de wraak der republikeinen zouden wórden blootgesteld en dat Nederland niet verant- woordelijk kon zyn voor wat dan zou ge beuren. Hij zeide vervolgens, dat de gevechten in Indonesië alleen voortduren, omdat de republikeinse troepen hun gewelddaden niet -hebben gestaakt. Indien de republi keinen de order „staakt het vuren" respec teren, is er geen noodzaak voor zuiverings operaties. De verbindingen tussen de ge noemde Nederlandse wiggen worden elite dag sterker en de gebieden worden snel gepacificeerd. peil van Duitsland is be- Efn Jr Verwacht worden dat binnenkort than °,k aantal fabrieken waaronder L°? ?omPlexen, die niet tot .de oor- "strie hebben behoord voor de etalingen ter beschikking zal Regering vormt reserve van 400.000 ton aardappelen Hoewel de oogst aan consumptieaardap pelen ondanks de droge zomer over het algemeen niet onbevredigend is geweest, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dient, nu de graanpositie bij een onverhoopt te kortschieten van de voorziening met con sumptie-aardappelen niet de mogelijkheid geeft om met graanproducten voor de hand having van het rantsoeneringspeil bij te springen, de regering op andere wijze een reserve te vormen. Zij doet dat door reeds nu een belangrijk kwantum ongeveer 400.000 ton van de telers in de Noor- zonodig als aanvulling van de voorraden consumptie-aardappelen gebruikt zal kun nen worden. Het gevaarlijke peukje Aan de Hagelingerweg ontstond, door het achteloos wegwerpen van een eindje brandende sigaret, begin van brand in de wagenmakerij van P. S. De schade bleef beperkt en het vuur kon met eigen midde len bedwongen worden. Aan de andere kant zijn de nog door de republikeinse troepen bezette gebieden weinig in aantal en verspreid. Van Klef fens legde de raad documenten voor over onbeheerste gewelddaden van republikein se aanhangers, opzettelijke inbreuken op de order „staakt het vuren" en Indonesi sche propaganda, waarin het volk tot ge welddaden tegen de Nederlanders wordt aangespoord. De commissie der consuls seinde 1 Octo ber aan de Veiligheidsraad, dat zij haar onderzoek had voltooid, ofschoon de be richten van sommige militaire waarnemers nog niet waren binnengekomen. Het opstellen van het hoofdrapport, al dus het telegram, is begonnen en verwacht wordt, dat het over veertien dagen vol tooid zal zijn. Leiden vierde 3 October zonder regen! Leiden vierde drie October als vanouds. Er is één dag in het jaar dat de degelijke Leidenaar zich te buiten gaat aan wer kelijk feestvieren met alle uitbundigheid, welke hij sinds het vorige festijn heeft opgespaard. Dat is de derde October, de dag waarop in 1574 het ontzet een einde maakte aan een bange belegering. Hoewel er verscheidene ernstige momenten voor komen in het ieder jaar vrijwel eenslui dende programma, doet de gemiddelde Leidenaar toch grotendeels alleen die dwaze dingen, die hij zioh daarna en daar voor een jaar lang ontzegt. Wat al deze duizenden Leidenaars en de uit verre om geving toegestroomde menigte dan de hele dag doen en waarmee ze zich nu eigenlijk vermaken is voor de buitenstaander een raadsel. En dan zijn er natuurlijk de officiële programmapunten, waarvan de optocht en het lunapark zich in de grootste belang stelling mogen verheugen. Een van de tra- ditioneelste onderdelen van het feest vormt steeds weer de uitdeling van haring en wittebrood in het Waag gebouw, waar ditmaal ruim 700 ge gadigden deze gave uit handen van de autoriteiten in ontvangst namen. Eén van de gelukkigen ontving dit geschenk voor de vijftigste maal, een wel zeldzaam jubileum dat niet onopgemerkt voorbij ging. Door de betere economische en materiële omstandigheden en door de voor 3 October ongebruikelijke medewerking van de weer goden heeft Leiden het jaarlijkse feest van het ontzet weer in bijkans vooroorlogse luister kunnen vieren. Arabieren bereiden zich voor op de strijd „Slechts over onze lijken een Joodse staat Ondanks de Arabische proteststaking en de aankomst der réfugiés in Haifa, was het gister in geheel Palestina rustig. De Joodse ondergrondse beweging werd blijkbaar geheel in beslag genomen door een mogelijke uitbarsting van Arabische activiteit, doch deze bleef achterwege. Overigens werd in Jeruzalem een mili tante rede uitgesproken door Emile Ghoury, lid van het Arabische hoge comité, voor tienduizend gelovigen, die zich voor het middaggebed verzameld hadden in de Omar-moskee, de op één na heiligste plaats der Mohammedanen. Ghoury zeide: „De wapens, arsenalen, werkkrachten en rijkdommen van de Arabische landen staan tot uw beschikking, uw broeders strijden met u om uw land te behouden". De algemene staking had een rustig ver loop. Zij viel samen met de Mohammedaan se rustdag, waardoor de dag een enigszins feestelijk aanzien kreeg, maar Ghoury had tot de Arabieren gezegd: „Weest kalm. Onthoudt u van betogingen. Wacht tot het woord uitgesproken wordt". Een delegatie van de Arabische vrou wenvereniging overhandigde onder leiding van Zljikhah Shehabeh aan de hoge com missaris een memorandum, waarin ver klaard werd: „Een Joo'dse staat kan slechts over onze lijken tot stand komen". Kassem Rimawa, adjudant van de groot- Moefti, die eveneens het woord voerde in de Omarmoskee, zeide: „De kruisvaarders kwamen, zagen, over wonnen en bleven langer dan een eeuw, maar Salah Eddin verdreef hen. Ditmaal zal het Aboe Salah zijn". Aboe Salah bete kent: vader van Salah. De enige zoon van de groot Moefti draagt de naam Salah. Kamel Areikat, opperbevelhebber van de semi-militaire organisatie „Futawa", verklaarde vandaag tot zijn manschappen: „Gij moet u op een strijd voorbereiden". Het woord is aan. Shakespeare: Wanneer Fortuna het met de mensen het best meent ziet zij hen aan met dreigende blik. Het ivas weer de taak van burgemeester Hinschot van Leiden, op 3 October haring en brood uit te reiken aan ongeveer zevenhonderd huismoeders, die voor deze feest gave in aanmerking kwamen. ZUIVERING DER NAZI'S „MET FRANSE SLAG" Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft een verordening uitgegeven, waardoor een half millioen nazi's gerechtelijke vervolging ontgaan, meldt U.P. Tevens heeft generaal Clay drie door de Duitsers ingediende amendementen op de denazificatiewetten in de Amerikaanse zóne goedgekeurd daarmee de weg geopend voor een kwart millioen kleinere nazi's om leidende func ties te aanvaarden alvorens voor een de- nazificatiegerechtshof te zijn verschenen. Ambtenaren van het militaire bestuur verklaarden, dat de amend -menten er op zijn gericht het geweldige werk van de denazificatie met zes maanden té bekorten. De openbare aanklager wordt gemach tigd naar eigen inzicht de personen, die geen lid zijn geweest van organisaties, wel ke door het internationale tribunaal schul- driitkp h. fcmwn wrfke rosorve dig bev°nden zijn aan oorlogsmisdaden en teit in de nazi-partij, behalve het lidmaat schap, in te delen in categorieën van grote overtreders, overtreders en kleinere over treders. Hierdoor zal het aantal personen, dat terecht moet staan, van 750.000 worden te ruggebracht op 250.000. Door deze voorzie ning worden echter geen vroegere leden van de Gestapo, de SS en soortgelijke or ganisaties, die in Neurenberg als oorlogs misdadig zijn gebrandmerkt, van rechts vervolging ontslagen, aldus merkt U.P. ten overvloede op. Personen, die volgens de wet volgelingen In de buurt van Marlesford in Engeland deed een aantal meisjes, die waren onder gebracht in een jeugdgevangenis voor lichtere vergrijpen, een massale uitbreek poging. De uitbreeksters waren reeds gevorderd tot boven op de hoge buitenmuur, toen alarm werd geslagen; de politie en de brandweer vingen de vrijheidslievende jongedames op figuurlijk en brachten haar door de voordeur weer binnen, van Hitier waren, mogen hun vroegere po sities weer innemen voordat zij voor een tribunaal zijn verschenen. Aan de leiding Hierdoor zullen naar schatting een kwart millioen personen, die nog niet door een denazificatiehof waren behandeld, onmid dellijk hun leidinggevende functies, behal ve in de hoogste rangen van regering en in dustrie, kunnen innemen. Voordien waren zij gedwongen handenarbeid te verrichten. De tribunalen zullen gemachtigd worden de lengte van de proeftijd voor kleinere overtreders naar eigen inzicht te bekorten. Voordien bestond een minimum-proeftijd van twee jaar. De maatregelen, door generaal Clay afgekondigd, zijn de derde poging om de moeilijke en slepende taak van de denazifi catie te bespoedigen. In de lente van 1946 kondigde generaal McNarmey, toenmaals opperbevelhebber in Duitsland, een jeugd-amnestie af, waar door bijna 900.000 jongeren van rond de twintig van vervolging werden vrijgesteld. Op Kerst-avond 1946 voerde generaal McNarney opnieuw 975.000 leden van de zuiverings-lijsten af door een amnestie af te kondigen voor kleine nazi's. Clay voegt aan zijn maatregelen toe, dat de nieuwste denazificatie-wijziging in de Amerikaanse zóne geen algemene amnestie betekent.; De Russische autoriteiten ontsloe gen kortgeleden nominale nazi's van iedere blaam van Hitlerisme in een soort am nestie-document. Clay wijst er tevens op dat de amendementen in overeenstemming zijn met de richtlijnen welke door de raad van ministers van buitenlandse zaken in Moskou werden opgesteld. D.E.M.'s jubileumfeest Het feest van de R.K. Sportverenighv „DEM" ter gelegenheid van haar vijf en twintig jarig bestaan, bereikt vandaag en morgen wel het hoogtepunt; een groot deel zal aan de sport worden gewijd. Woensdag reeds hebben de junioren van de verschillende sportafdelingen hun feest avond gehad. Hedenmiddag is van 3 tot 5 uur in Hotel „Bellevue* aan de Breestraat een receptie gehouden, waarna tot 12 uur in Veilinggebouw ,,'t Centrum" een origi- inele Perzische markt op bezoekers wacht. 1 Zondag vindt èen plechtige Hoogmis plaats in de R.K. kerk aan de Breestraat, gevolgd door een gemeenschappelijk ont bijt in ,,'t Centrum". Des middags wordt te 2 uur de Perzische markt weer opgesteld tot 12 uur 's avonds. Verder veteranen wedstrijden om 11.45 uur en 1 uur; te half één een jubileum tafel- tennistournooi en om half drie de com petitiewedstrijd tussen de voetbalelftallen van DEM en IW uit Ilpendam. Minister Mansholt kondigt prijsverhogingen aan In een vergadering van de Nederlandse Christelijke Boerenbond, welke in Tilburg gehouden werd, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. C. Mansholt, verhoging van de pryzen voor eieren, melk, varkensvlees en winterzaaigranen in de naaste toekomst aangekondigd. Ds. S. F. D. Emous te BadJhoevedorp be dankte voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Wijk aan Zee en Duin. Honderden joden, waaronder blinden en baby's aan de Duitsers overgeleverd Na een zitting van ruim acht uur heeft mr. M. H. Gelinck, procureui'-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de doodstraf geëist tegen de 47-jarige voor malige agent van politie te Amsterdam, Sam Oly. Vóór de Duitse inval mocht OJy zich in de hoofdstad vooral in boksk'ringen verheugen in een grote populariteit. Reeds enige maanden na de capitulatie trad hij toe tot de N.S.B. Spoedig daarop volgde zijn overplaatsing naar de „Zentralstelle für Jüdische Auswanderung". Oly zei, dat hij geen flauw begrip had welk doel dit bureau nastreefde. Hij dacht dat men zichs hier bezig hield met het ver sahaffen van papieren aan Joden, die wil den „auswandern" naar Zweden, Zwitser land en Portugal. Hij zeide thans, dat het ophalen van Joden hem tegen de borst stuitte. „Het is het misselijkste, verfoeilijkste en verach- telijkste werk, dat een mens maar kan doen." Twintig getuigen a charge vertelden echter, dat Oly niet slechts Joden op bevel heeft opgehaald, doch ook Joodse mannen en vrouwen, die hij toevallig tegenkwam, verdachte een vreselijke dood gevonden. Hun aanklachten zijn feller dan mijn re quisitoir ooit kan zijn" zei mr. Gelinck, .hier kan maar één straf, de zwaarste, wor den opgelegd". Oly kreeg het laatste woord: „Ik weet, dat ik mij schuldig hob gemaakt aan ver foeilijke arbeid", zei hij, „maar ik wil mijn geweten niet ruilen met dat van vele po litiemannen, die thans nog vrij rondlopen". Het Hof zal op 17 October uitspraak doen. Verliezen Nederlandse strijdkrachten De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Landmacht: sold. G. Lette, af komstig uit Hengelo, gesn. 29 Juli 1947 te Lamongan (na vermissing). luitenant A. B. B. ter Braak, afkomstig uit Hengelo, gesn. 22 Sept. 1947 te Parakan. Luit.-kolo- nel J. M. Koeman, aflc. uit Amsterdam, gesn. op 22 Sept. 1947 nabij Goeboeng. Sold. W. Martens, aflc. uit Quyk (N.Br.), heeft meegenomen. Ook trad hij bij zijn gesn. 22 Sept. 1947 omgeving Soekaboemi. arrestaties nogal hardhandig op. Hij ont kende dit thans ten stelligste en zei, dat het bij de S.D. ten strengste verboden was Joden te mishandelen. Tijdens de bezetting is Oly meermalen veroordeeld wegens mishandeling, eenmaal zelfs door de vrederechter. Ontelbare Jo den hëeft hij binnengebracht bij de „Zen tralstelle", zelfs baby's en ouden van dagen. Zijn activiteit culmineert wel in het opha len van dertig blinde Joden uit het Blin deninstituut in de Rustenburgerstraat. „Blinden, weeskinderen en vele andere mensen hebben mede door toedoen van Britse strijdmacht wordt ingekrompen Het verzoek van de Engelse minister president Attlee om het aantal gewapende strijdkrachten van Engeland te beperken ten einde de dollaruitgaven te verblinde ren, is in beginsel door de militaire leiders na overleg met het kabinet aanvaard. Leger, vloot en luchtmacht hebben de mogelijkheid onderzocht 20% te besparen. Men verwacht, dat de volgende week de aard van de bezuinigingen in grote lijnen bekend zal worden gemaakt. Een gedérail leerde verklaring zal in het parlement worden afgelegd, kort nadat het 20 Octo ber weer bijeen is gekomen. De bomaanslag op St. Nicolaasavond De Krijgsraad te velde heeft vonnis ge- wezen tegen de daders van en medeplichti- gen aan de bomaanslag aan de Pri-nse- graöht te 's-Gravenhage, gepleegd op 51 December *1946, waarvan de heer Boer, tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek (eis één jaar). Sergeant S. W. H., tegen wie vier jaar ge- eist was werd wegens medeplichtigheid aan de vrijheidsberoving van de Renkurnse zijn echtgenote en dienstbode slachtoffers i hotelhouder, werd tot één jaar gevangenis- werden, alsmede van een vroegere aanslag, straf, veroordeeld. A. T. kreeg wegens het het ontvoeren van de hotelhouder Van R. i schaden van de dienst door verzwijging uit Remkum en voorgenomen aanslagen op van een voorgenomen strafbaar feit zes twee hoofdofficieren en een burger. De Krijgsraad veroordeelde kapitein F. maanden gevangenisstraf conform de eis. De beklaagden W. F. S. en J. G. H. kre- J. J. baron van H. tot dertien jaar gevange- gen wegens medeplichtigheid aan opzette- nisstraf met aftrek, ontslag uit de dienst en lijke vrijheidsberoving ieder negen maan- ontzegging van het recht bij de gewapende den gevangenisstraf. De eis was tegen ieder macht te dlienen. De eis was vijftien jaar een jaar. en drie maanden. Beklaagde B., tegen wie wegens mede- Sergeant A. T. de B. krijgt dertien jaar plichtigheid aan de ontvoering acht maan- gevangenisstraf (eis 11% jaar) en korpo raal J. P. J. P negen jaar gevangenisstraf conform de eis. den werd geëist, werd vrijgesproken. De verdediger van sergeant De B. gaat voor zijn cliënt in appèl tegen het vonniis Soldaat J. J. H. van H. werd veroordeeld bij het Hoog Militair Gerechtshof. Sold, H. Kolk, afkomstig uit Kampen, gesn. 23 Sept. 1947 te Batoe. Sold. A. C. M. H. Teuriings, afkomstig uit Tilburg, gesn. 23 Sept. 1947 te Loeboekparoeh. Sold. F. J. Verheyden, afkomstig uit Boxtel, gesn. 23 Sept. 1947 te Kalang-Goengan. 2de luit G. Bakker, afkomstig uit Zeist, gesn. 25 Sept. 1947 nabij Tandjong Poera. Sold. H. Botter- man, afkomstig uit Amsterdam, gesn. 25 Sept. 1947 te Tjilongol. Sold. J. C. Oosten rijk, afk. uit Doorn, gesn. 25 Sept. 1947 te Hentgerkrachtencentrale. Kapitein J. W. F. ter Pelkwijk, afkomstig uit Utrecht, gesn. 25 Sept. 1947 bij Tjisalak. Sold. T. Brakers, afk. uit Emmen, gesn. 26 Sept. 1947 te Ma- lang. Sold. 1ste kl. H. J. Numam, afkomstig uit Beverwijk, gesn. 26 Sept. 1947 bij Bras- tagi. Sold. I. Catsman, afk. uit Schiedam, gesn. 28 Sept. 1947 ten Zuiden van Salatiga. Sold. 1ste kl. C. G. van der Gaag, afkomstig uit Berkel en Rodenrijs, gesn. 28 Sept. 1947 ten Zuiden van Salatiga. Sold. G. Zentveld, afkomstig uit Egmond aan Zee, gesn. 28 Sept. ten Zuiden van Salatiga. Sold. H. Vige, afk. uit Haarlem, gesn. 29 Sept. 1947 te Garoet. Rectificatie: in verlieslijst van 25 Juli 1947 werd abusievelijk gemeld: 2de lt. W. C. M. Feynen, gesn. 22 Juli 1947 te Me- dan, hetgeen moet zijn: 2de lit. W. W. C. M. Feyen, gesn. 22 Juli 1947 tussen Krawamg en Tjikampek aan de Westzijde van de brug bij Klari op West-Java. Kon. Ned.-Ind. Leger: Soendanees sold. 2de kl. Rol, gesn. 2 Sept. 1947 (plaats niet vermeld). Timorees sold. 1ste kl. inf. L. Meloek, gesn. 21 Sept. 1947 (plaats niet vermeld). Timorees sold. 1ste kl .inf. Wake Wowa, gesn. 22 Sept. 1947 (plaats riiet ver meld). Jav. mil. sold. Samin Bin Ka in, ge sneuveld 23 Sept. 1947 (plaats niet ver meld). Res. kapit. Staf A divisie C. J. J. M. Emons, afk. uit Utrecht, gesn. 29 Sept. 1947 op weg van Poerwodiadi naar Nong- kodjadjar. „Willem Barendsz" vertrokken Hedenmorgen om half tien is de Neder landse walvisvaarder „Willem Barendsz" voor de tweede maal uit Amsterdam ver trokken naar de antarctische gebieden. DROOG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De. Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden met op vele plaatsen ochtendmist. Iets hogere temperatuur dan vandaag en in het algemeen weinig wind. 5 October: Zon op 6,46 uur, onder 18.11 uur Maan op 20.36 uur. onder 13.10 uur 6 October: Zon op 6.47 uur. onder 18.08 uur Maan op 21.26 uur, onderl4.26 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1