Tante Els Vierentwintig woningen gegund aan Velsense bouwers Velsen bestreed vele ziekten ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 TJMUTDER COURANT PLAATSELIJKE AANNEMERS AAN DE SLAG Het is algemeen bekend dat de bouw van woningen in de zwaargetroffen gemeente Velsen tot heden zeer veel te wensen over laat. Zegge en sdhrijve 93 woningen zijn thans in aanbouw, een aantal dat bij het enorme woningtekort totaal in het niet valt. Op 30 Juni werd aanbesteed het bouwen gelegenheid zal worden geschapen, werd ons van Gemeente- en Wederopbouwzijde verzekerd. Uitnodigingen voor 64 wonin gen zijn verzonden, waarvoor binnen en kele dagen de aanbiedingen worden ver wacht. Wanneer inderdaad de plaatselijke aannemer toont dat hij durft wat zijn col van totaal 240 woningen met 3 winkels' lega ook doet, dan zijn wij er zeker van dat eveneens in Velsen-Noord. Aangezien demen over enkele maanden tevreden zal hierop ontvangen aanbiedingen ver boven zijn over het resultaat. Tenslotte kunnen de begrotingen uitgingen, kon niet tot gun- j wij in tegenstelling tot alle geruchten nog ning worden overgegaan. Voor 148 dezerhet volgende uit officiële bron berichten, woningen werd nog een poging gedaan om door bezuinigingen tot een acceptabele prijs te komen. Hierbij bleek echter dat de toe laatbare bouwsonj, slechts kon worden be reikt door dermate in het ontwerp in te grijpen dat nauwelijks nog van een behoor lijke woning kon worden gesproken. In overleg tussen architect, gemeente en wederopbouw is*toen een nieuwe weg in geslagen. Door de bekende maatregelen van de minister van Volkshuisvesting en Weder opbouw inzake het stopzetten van niet urgente bouwwerken was het waarschijn lijk geworden dat de kleine en middelgrote aannemers zouden zijn te interesseren voor de nieuwbouw van woningen, mits de ob jecten niet te groot werden gemaakt. Ver wacht kon worden dat hier wel overeen stemming omtrent de prijs zou kunnen worden bereikt. Hoe juist dit was gezien bleek toen enkele aannemers werden uit genodigd om voor projecten van 510 wo ningen in te schrijven. In enkele dagen tij ds werd overeenstem- tning bereikt omtrent de bouw van 24 wo ningen in Velsen-Noord als volgt: 9 woningen J. Meesters en Zn. te Drie huis voor 90.600: 5 woningen J. Drost te Santpoort voor 47.300: 4 woningen C. J, van Heijst te Velsen voor 59.700; 6 wo ningen j. Winnubst te Velsen voor 89.558, Naar wij vernemen ligt het tlhans iri de bedoeling op deze weg voort te gaa,n en zoveel mogelijk plaatselijke aannemers in te schakelen. Een bijkomstig voordeel is nog, dat des kundigen van mening zijn dat de bouwtijd voor woningen in kleine projecten per stuk niet meer dan de helft zal zijn van de bouwtijd voor gelijke woningen in een gro ter project. Bovendien is het een aantrekkelijke ge- a oh te dat een groot gedeelte van onze 'erbouw zou wordèn gelegd in handen van en die ook reeds vóór de oorlog blijk ga- "en van vakbekwaamheid en ondernemings lust. Dat het kan is nu bewezen. Dat cte 1. De herbouwplannen voor Velsen zijn niet afgekeurd,, dooh integen deel in Den Haag in ernstige overwe ging. 2. Het partiële herbouwplan ten Noor den van de Kennemerlaan is thans goedgekeurd, zodat ook hier, wanneer met de aannemers overeenstemming kan worden bereikt, zeer spoedig met de bouw van woningen wordt, begon nen. „Nederland in zeven dagen" De opnemingen voor het eerste korte filmpje in de Nederlandse productie van Eagle-Lion, „Dutch in Seven Lessons'" zullen dezer dagen voltooid zijn. Het filmpje, dat in onze bioscopen onder de titel „Nederland in zeven dagen"' vertoond zal worden, moet thans nog gemonteerd en gesynchroniseerd worden. In deze propaganda-film voor het bui tenland, welke als korte documentaire ons land in 20 minuten wil behandelen, laten de regisseurs Henry Josephson en Charles van der Linden, een. buitenlandse camera man optreden, die e^n week de tijd krijgt een overzicht van Nederlandse problemen en aspecten te geven. Dit blijkt niet te verwezenlijken, zodat deze operateur op het idee komt elke dag een Nederlander uit te kiezen en deze filmisch te intervie wen. Een v/eek lang worden zo zeven Ne derlandse typen uitgenodigd hun commen taar te leveren op Nederlandse omstan digheden: een stewardess, een architect, een huismoeder, een sportief meisje en anderen. OLYMPISCHE SPELEN De heer W. van Zijll, vborheen consulent voor de lichamelijke opvoeding in de inspectie te Groningen, ls benoemd tot directeur van het Nederlands Olympisch Comité. Piano voor Velsen Onder de vrij droge stof, die een ge- nieenteraads-agenda meestal omvat, komt zo nu en dan ook wel eens een vrolijke noot voor. Dinsdag, wanneer de vroede vaderen van Velsen weer bijeen zijn, bestaat deze „noot" liefst uit een hele piano. Dan zal namelijk uitgemaakt worden, of de gemeente de piano, die door personeel en leerlingen van de Willem de Zwijgerschool werd aange boden, aanvaarden wil. Het instrument dat zijn tonen in dienst zal stellen van het muziekonderwijs in dè gymnastiek lessenkrijgt een mooi plaatje waarop de milde schenkers vermeld zullen worden. SUPPORTERS-VERENIGING „GEEL-ZVVART". De supporters-vereniging „Geel-Zwart" houdt Dinsdagavond in café „De Tunnel" aan de Wijkerstraatweg haar jaarlijkse al gemene vergadering. Behalve de gebruikelijke agendapunten vindt een bestuursverkiezing plaats. Af tredende zijn de heren F. A. van Asselt, voorzitter en N. Steyn» die zich herkies baar stellen. Predikbeiuirteii ZONDAG 5 OCTOBER IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg, bevestiging van een ouderling. 7 uur ds. J. v. d. Berg, Jeugddienst. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. -S. E. Wesbonk. Malaria is een kwaadaardige ziekte. In de twee jaren na de oorlog kwamen in de gemeente Velsen 36 gevallen 'voor, waar van 24 in 1946. Alleen Velsen-Noord bleef er vrij van. Een zeer vruchtbare tak van werken is geweest de schurftbestrijding, waarmee in hoofdzaak Dr. van Deth werd belast. Nuttige 'hulp heeft hierin de U.V.V. ver leend. In Santpoort werden ongeveer een 1500 personen behandeld. Plaats van be handeling was het badhuis aan de Wüste- laan. Toen dit deel der gemeente „schurf- vrij" was. werd de behandeling voortge zet in de badinrichting van „Concordia' te Velsen-Noord. Brandstof was een voornaam probleem en zo kon het gebeuren dat ten laatste de patiënten naar Haarlem moesten om zich onder behandeling te stellen. Behalve genoemd aantal personen in Santpoort werden in Velsen-Noord 2360 en in Haarlem 1700 lijdenden geholpen, waardoor het totaal aantal steeg tot 5560- Een andere tak van werk begon, toen de directeur benoemd werd tot quaran taine-arts. Geneeskundige controle. Keuringen zijn in de hedendaagse maat schappij aan de orde van de dag. Vooral waar het gaat om gemeentebetrekkingen is het nodig te weten „wat voor vlees men in de kuip heeft". Dat aan de licha melijke gezondheidstoestand van de poli-' tie mede aandacht wordt geschonken spreekt vanzelf. In 1946 werd controle uitgeoefend op 767 zieken. Daar de voedselpositie in Nederland nog lang niet normaal te noemen' is, moet er zeker een oogje gehouden worden op de ziekenvoedseldistributie. Hieronder ressor teren niet slechts voedsel, maar tevens zeep, brandstof, schoeisel, enz. Het aantal aanvragen bedroeg in twee jaar tijds 8433. Aardig is te weten dat de totaal aanvra gen van het begin van deze instelling af, du. 1941 tot en met 1946 bedroeg 52939. De dienst voor Sociale Zaken werkt nauw samen met de geneeskundige dienst. Er moet controle worden uitgeoefend' op ziekenhuisverpleging, ver-blijven in rust huizen en sanatoria, hulp in de huishou ding, specialistenhulp, zielcenvervoer, reis kosten, arbeidsgeschiktheid en nog vele andere zaken. Het aantal van deze con troles was 469. Schooltoezicht. In de jeugd ligt de toekomst van een land. Een gezonde jeugd is daarom een eerste vereiste. Maar ook hier gold: wat moeizaam.- systematisch was opgebouwd, werd door de bezetter volledig vernield- En zeker in een plaats als Velsen moest van voren af aan begonnen worden. De enige controle die nog werd uitgevoerd was de keuring voor de „kinderkeuken". De gezondheidstoestand van de kinderen viel mee, want van de 1000 die zich had den opgegeven, werd slechts voor een derde deel extra voeding nodig geacht. Het onderzoek op de scholen omvatte 41 eerste klassen van de lagere scholen. De verpleegster doet op de scholen werk van onschatbare waarde waar 'het „hoofden- Geref. Kerk (art. 31 K.O.) 10.30 uur ds. J. F. de Weger van Rozenburg. Chr. Geref. Kerk. Geen opgaaf. Leger des Heils: 10 uur Heiligingssamen komst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Oud Kath. Kerk. 10 uur Heilige Dienst; 7 uur Vesper. IJMUIDEN OOST. Ned. Herv. Kerk. (Goede Herderkerk) 10.30 ds. v. d. Wiel. Crematorium. Geen opgaaf. Geref. Kerk (Goede Herderkerk). 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3 uur ds. J. van Buu ren, Openbare belijdenis. Ver. v. Vrijz. Herv. ds. Heidinga van Haarlem. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 10 en 4 uur A. Vis- scher van Rotterdam. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 Vur ds. Johs. Bronsgeest. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur Ds. H. J. Meijer v. Baarn. VELSEN NOORD. Ned. Herv. Kerk. 7 uur Ds. Johs. Bi-onsgeest. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. 7.30 uur ds. J. Ph. Haumersen. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. C. Meijer, Voorber. Avondmaal. Vrije Evang. „Maranatha". 10 uur A. Vlsscher, Rotterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. Tichelaar. Kapel. 5 uur ds: F. R. A. Henkels van Heemstede. De Toorts. 10 uur ds. P. Mentzel van Naaldwijk. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A, Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.)10.30 en 5 uur ds. J. Keizer. Agenda voor Velseo en Uitluiden ZATERDAG 4 OCTOBER. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Topper keert te rug". Rex, 7 en 9 uur: „Ontgoocheling". De Pont, 8 uur: „Swingwals". ZONDAG 5 OCTOBER. Thalia. '3 uur: Speciale i -.'.gdmatmée; 7 en 9.15 uur: „Topper keert terug". Rex, 3, 7 en 9 u.: „Ontgoocheling". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „Swingwals". en 5.15 controle" betreft. Leerlingen die in aanmerking kwamen voor plaatsing op een school voor buiten gewoon onderwijs, werden eerst aan een Dsychiatrisch onderzoek onderworpen. Dr. Pott Hofstede heeft dit belangrijke werk tot taak. Streng gewaakt wordt steeds tegen t.b.c. Alle schoolkin deren kunnen, met toestemming van de ouders, de z.g. reactie van Von Pirquet ondergaan. Reageert een kind daar posi tief op, dan stelt men zich in verbinding met het consultatiebureau, waar de ver meende patiënt kan worden doorgelicht. Thans, October 1947, zijn bijna alle scholen op deze wijze bewerkt en, zoals Dr. Lim- borgh ons meedeelde, het percentage posi- i tieve reacties is niet hoger dan normaal.'1 De ziekte van Dr- Kielstra heeft enige w. bereid, de onderhoudsplicht op .de ge- achterstand in de dobrlichting ten gevol- j meente over te laten gaan. Dinsdag komt ge, maar déze hoopt men spoedig weer in- dit punt in de raad. gehaald te hebben. De samenwerking met het consultatiebureau is zeer nauw. Be sprekingen tussen directeur van de G.G.D. en het Hoofd van de Psychiatrisohe dienst hebben geregeld plaats. Dit mede in ver band met de plannen, die er bestaan meer consultatiebureaux op te richten, o.a. voor geslachtszieken, rheumatieklijders, drank zuchtigen, lichamelijk en geestelijk onvol- waardigen, enz. De geneeskundige dienst doet zijn best een nog nauwere samenwerking tot stand te brengen met de dienst voor Sociale Za ken, eveneens in het belang van de in woners. Geesteszieken, die voor rekening van de gemeente werden verpleegd, waren er 281. Ook hier oefent men toezicht op de duur der verpleging en houdt na-contröle. Dit zijn enkele grepen uit het veelom vattende. zeer belangrijke en zware werk van de G.G.D. in Velsen, waarvan Dr. Lïmborgh Meyer de onvermoeibare direc teur is. Een instelling die ongetwijfeld een grote rol speelt waar het gaat om de op bouw van Nederland. Straks als IJmuiden zal zijn „de stad aan de zee", zal het een oord zijn waar een gezonde geest kan wo nen in een gezond lichaam. Training voor de Olympische Spelen begonnen Te Amsterdam heeft het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité een vergadering met de voorzitters van de aangesloten bonden gehou den. waarbij algemene sportvraagstukken zijn besproken. Uiteraard stond de uitzending van de Nederlandse delegatie naar de Olympische Spelen te St Moritz en te Londen op de eerste plaats. Ten gevolge van de voor elk onderdeel der uitzending enorm gestegen kosten bleek de financiering grote moeilijkheden op te leveren. Toch hoopt het N.O.C. alsnog de middelen te vinden, opdat Nederland op een waardige wijze zai worden vertegenwoordigd. De training der velschillende ploegen is hiertoe inmiddels door alle bonden met voortvarendheid ter hand ge nomen. Het gesloten seizoen vormde een punt van be spreking. Bij monde van ir A. J. Paulen, voorzatter van de Koninklijke Nederlandse Ath- letiek Unie, werd de K.N.V.B. hulde gebracht voor de loyale wijze, waarop deze bond zijn toe zeggingen was nagekomen om zoveel mogelijk te voorkomen, dat de zomersporten zouden worden geschaad door de niet-tijdige beëindiging van de voetbalcompetitie. Wanneer abnormale weers omstandigheden dit niet onmogelijk maken, kan worden aangenomen, dat de competitie-, promo tie- en degradatiewedstrijden dit seizoen vóór 15 Juni zullen zijn afgelopen. Voorts zal de K. N. V. overwegen na deze datum tot 15 Augustus een beperkt gesloten seizoen door te voeren met dien verstande, dat in deze periode slechts op werk dagen vriendschappelijke wedstrijden zullen worden gespeeld en bij het vaststellen van deze -edstrijden zal met de' belangen van de zomer sporten rekening worden gehouden. De datum voor de Olympische dag Werd voor lopig vastgesteld op 20 Juni 1948. Driehuis Betere irrigatie floor een duiker De percelen, gelegen tussen de Hagelin- gerweg en de spoorbaan en de stukken grond ten Westen van de lijn Haarlem Velsen hebben door het dempen van de tankgracht gebrek aan een goede afwate ring. Reeds eerder werd op dit euvel ge wezen door de Rijksdienst voor Landbouw- herstel en als oplossing werd aangegeven het aanleggen van een duiker onder de Hagelingerweg door. Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben daar geen bezwaar tegen, mits de wijze van uitvoe ren hun goedkeuring wegdraagt, de even tuele schade aan gemeentelijke of andere kabels en leidingen door de bouwer wordt vergoed en er een goede regeling wordt getroffen, om het verkeer tijdens de werkzaamheden om te leggen door middel van duidelijke aanwijzingen. Na de aanleg van de duiker zijn Het hoekje van Beste kinderen! Eigenlijk zou ik vandaag moeten begin nen met de uitslag -van de September- prijsvraag, maar dat wordt bewaard voor een apart hoekje van het hoekje, kijk maar eens, of je onder de gelukkigen staat. Dus de correspondentie, die met het lengen van de dagen omvangrijker wordt, wat te verwachten was, speelt weer de eerste viool. Laten we vandaag beginnen met een nieuwe ster, die nu eens niet een bloemennaam draagt, maar graag PANDA wil heten, natuurlijk naar aanleiding van het kinderverhaal in de krant. Ik vind het best, hoor Panda, maar graag had ik even je echte naam er bij en je adres. Ik noem Panda voor het gemak maar een nieuwe ster, eigenlijk staat ze al 'lang te boek bij mij, maar ze heeft in zo'n lange tijd niets van zich laten horen, dat ik haar naam al weer glad vergeten was. Zul je nu wat trouwer zijn, kleine beer? Ik kan het me voorstellen, dat jouw vader en moeder moe waren na hun jaarbeursbezoek, want dat gaat je niet in je kouwe kleren zitten. VIOOLTJE wordt allereerst bedankt voor de zending zonnepitten, die mijn hele tuintje haast wel kunnen vullen. Maar ik ben er erg blij mee, en het was allerminst als een grapje bedoeld, vorige "week. De zonnebloem is eigenlijk mijn lievelings bloem, omdat hij zo mooi fors en sterk is en altijd de zon opzoekt. Jij komt nogal eens in Haarlem, de laatste tijd, geloof ik. Dus de kleine pukken daar maken het goed? Gelukkig, dat jullie er met Robbie net op tijd bij waren, die keer zeg! Hij had wel kunnen stikken. Krijg ik eens een afdrukje van het fototje, dat laatst op straat van jou is gemaakt? Ben erg benieuwd naar jouw snuitje. Eigenlijk moesten alle nichten en neven dat doen, dan wist ik tenminste zo'n beetje aarh wie ik schreef. Daar is KERSTKLOKJE ook weer eens. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag, hoor kindje. Jammer, dat zo'n feest niet meer dan eens in een jaar voor komt, hè? Er is deze week geen plaats voor je verhaaltje, maar we zullen volgende keer eens zien. Dag klokje! En zo komen alle oude vriendinnen bij Tante Els terug. Ook BLAUWDRUIFJE was ditmaal onder de schrijfsters met een keurig verzorgd epistel, tussen haakjes wel een heel klein beetje netter dan dat van Kerstklokje. O, was het hem dat, zat jij in Doetinöhem. Dan wordt die arme Tante van de krant maar helemaal vergeten. Ik moet zeggen, het staat je mooi.... Maar nu alle gekke dingen op ëen stokje en het stokje in het vuur, zoals een leraar van mij vroeger zei. Heb jij je in Doetinchem bij die fruittante niet eens een paar keer flink buikpijn gegeten? .Eerlijk zeggen, hoor! Je rose jurk kon dus niet erg goed tegen de •obbedoes, die erin zat. Vond je Artis mooi? Schrijf er maar eens een opstel over. Dag, druifje, tot de volgende week nu, hoop ik. Nog een onderduikster hier: TULP. Ik .g toevallig, dat jij het briefje in de bus van de krant duwde en ik natuurlijk gauw kijken, wie het was. Die trui staat jou goed, -Tulpje. Mocht je vaders fiets lenen? Het is wel laat, maar ik feliciteer je toch nog maar met je overgang. Hoewel je zit nu al haast in de zevende! De achternaam van het meisje B. K. mag ik je niet ver klappen, maar het is net hetzelfde als een bekend schaaldier en het is geen kreeft. Gesnopen? AFREKAANTJE is de zoveelste oude getrouwe, die terug komt, mét haar Zon dagse briefpapier. Fijn, hoor, dat jij er ook v/eer bent. Moeder had groot gelijk, dat je het mooie weer niet voorbij moest laten gaan. Ze zal wel gezegd hebben: Nu vita minen opdoen en daar ben ik het volko men mee eens. Of ik tollen kan? Laatst heb ik het toevallig nog eens óp het zeil geprobeerd en lang staan dat 'ie deed! Ten slotte stootte de hond er met zijn natte neus tegen en toen was het natuurlijk uit. Dus jullie poes heet Poes. Zo zijn er meer. Die vader van jou moest zich schamen, dat hij Tantes uit de krant voor mannen met baarden uitscheldt. Ik kom wel eens. met jouw pipa praten en dan moet hij maar vast een plankje in zijn broek stop pen. ANEMOON wist natuurlijk het raad sel van haar vader zelf het allerbeste en had het dus makkelijk. Maar ik vind het toch prettig, dat je me schreef. Zo lang zamerhand zijn jij en je broertje al „oud gedienden" geworden. WATERGEUS weet er ook al geen mouw aan te passen, om een raadsel in te sturen. Maar dat geeft niet hoor, de October-prijsvraag is mis schien meer voor jou. Voor jonge hersens De oplossing van de vorige week is na tuurlijk: EIND GOED, AL GOED. De goede oplossers waren: Watergeus en Anemoon (buiten mededinging!), Afri- kaantje. Tulp, Blauwdruifje, Viooltje en Panda. Voor ik het nieuwe raadsel opgeef, dat ditmaal een raadsel van Afrikaantje is, moet ik nog even terugkomen op de Sep tember-wedstrijd. Hoe graag ik ook zou willen, ik kan nu eenmaal niet alle inzen ders in de krant zetten. Maar ik wil wel iedere schrijfster of schrijver van harte bedanken voor hun aardige medewerking aan de wedstrijd; ik heb me soms koste lijk vermaakt met de „magische vierkan ten", de „kruiswoorden" en de „rebussen", die me van alle kanten toevloeiden. En nu de October-wedstrijd. Wie van jullie maakt het aardigste versje op het hoekje van Tante Els? Het mooiste rijm komt eind October in de krant en er is natuurlijk weer een prijs aan verbonden. Wie laat zijn dichtadrer stromen? En hiermede is het eind weer gekomen. Dus: tot de volgende week! TANTE ELS. De gelukkige Afrikaantje, ofwel Erna v. d. Kaay, Spieghellaan 14, Driehuis, is de prijs- winnares van onze Septemberprijsvraag. Het aantal raadsels dat zij instuurde was één groter dan dat van Violier. Haar aardigste raadsel volgt onder „Voor jonge hersens". De prijs wordt Afrikaantje dezer dagen toegezonden. AFRIKAANTJES RAADSEL Mijn geheel bestaat uit 47 letters en is een tweeregelig rijmpje. 15, 41, 36, 28 kan gezongen worden. 9, 46, 20, 5, 22, 1, 29, 24, 37 cijfer boven de tien. 8, 3.3, 34, 10, 26, 18 deel van een servies, 3, 2, 33, 34, 4 wanneer1 de zon weg is. 43, 42, 13, 31 niet ja. 45, 2, 33, 26, 47, 4, 32, 6 hebben we weer gehad. 23, 14, 17, 25, 7, 26, 35 meetinstrument. 38, 21, 39, 40 zwemvogel. 3, 19, 12, 30, 11 ochtendmist. 16, 44, 27 bij elke-voordeur te vinden. Buitengewone vergadering van „Bloembollencultuur" Onder leiding van de heer Th. M. Hoog Jr. hield de afdeling Haarlem van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur Don derdagavond een druk bezochte vergade ring. Het belangrijkste agendapunt, de behan deling van het voorstel Grootebroek tot af schaffing van alle saneringsmaatregelen, werd na uitvoerige discussie aangehouden. Buitengewone vergadering De Algemene Vergadering voor Bloem bollencultuur houdit op 27 October een bui tengewone algemene vergadering, uitge schreven op verzoek van een vijftiental afdelingen. In behandeling komt het voor stel der afdeling Grootebroek tot afschaf fing van alle saneringsmaatregelen. De verwachting is, dat een groot aantal afde lingen dit voorstel zal steunen. Het indertijd in ons blad besproken plan van de voorzitter van „Bloembollencul tuur" tot het uitschrijven van een refe^- rendum onder de leden der Algemene Ver eniging omtrent de al of niet continue ring van de bestaande maatregelen, ten einde eindelijk de zo nodige stabiliteit en eenheid in het vak te "krijgen, is over het algemeen in vakkringen zeer gunstig ont vangen. En ook omtrent de uitslag van dit refe rendum meent men al reeds te kunnen voorspellen, dat het tot uiting zal bren gen, hoe de grote meerderheid van kwe kers en exporteurs van al die maatrege len af wil. Velen echter zijn van oordeel, dat het referendum volgens het plan van jhr. Van Nispen tot Pannerden in te beperkte kring wordt gehouden. Natuurlijk kan de auteur van het plan zich slechts bepalen tot de kwekers, daar zijn invloed als voorzitter der Algemene Vereniging zich officieel slechts tot hen uitstrekt. Maar ook de ex porteurs, zo oordeelt men, moeten in deze aangelegenheid hun stem kunnen uitbren gen. Daarom zou het aanbeveling verdie nen. als dit referendum niet alleen werd gehouden onder de leden der Algemene De dure sinaasappe|en uit Suriname De gouverneur van Suriname heeft P telegram aan de minister van Overzee*1 Gebiedsdelen gezonden naar aanlei&n van de buitensporig hoge prijzen, 'üS} in Nederland voor de sinaasappelen Suriname zijn gevraagd. Dergelijke nri! zen, zo zegt de gouverneur, zijn niet in belang van de Surinaamse fruitexport Hf dringt er op aan dat van regeringsweg! maatregelen worden genomen om te voo komen dat de sinaasappelen uit Surinam" in Nederland op abnormale wijze word verhandeld. en Ds. B. J. Aris overleden Naar wij vernemen is de predikant van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden te Amsterdam ds. B. J. Aris, Donderdag- middag plotseling te zijnen huize over leden. Ds. Aris, die nog slechts 48 jaar was ge noot grote bekendheid door zijn Bijbelle- zingen voor de jeugd, die hij voor de "mi crofoon van de V.P.R.O., waarvan hij be stuurslid was, hield. De overledene stond als Nederlands Hervormd predikant achtereenvolgens te Nieuwe Schans, Hoogezand en Oudkerk en was sedert 1932 te Amsterdam werkzaam Ds. Aris hield zich intensief bezig met het probleem der onkerkelijken, waarover hij een lijvig rapport opstelde, had zitting in de commissie voor de gezangbundel en nam ook in het werk van „Gemeente-op bouw" een belangrijke plaats in. DEUKJE. Op het kruispunt Kerkstraat-Kanaal, straat in IJmuiden vloog een luxe auto uit Enschedé op een vrachtwagen uit Kromme nie. Een deukje in de Enschedéënaar was het gevolg. SCHEEPVAARTN1EUWS K.N.S.M. Stentor 2 Oct, te Rotterdam» Ilos 2 Oct. te Rotterdam; Delft 1 Oct. van Valparaiso naar Talcahuano; Cottica 1 Oct van Paramaribo naar Trinidad; Agamem non 30 Sept. van New York naar West- Indië; Federal Ranger 1 Oct. van New York naar West-Indië. Holl, Oost-Afrika Lijnen. Langlee Scott 1 Oct. van Mozambique naar Lorenzo Marques; Amstelveen 1 Oct. van Calais naar Hamburg: Muiderkerk 1 Oct. van Bei- ra naar Mozambique. Mij. Nederland. Oranje 2 Oct. te Am sterdam; Sumatra 1 Oct. van Londen "naar Batavia; Joh. de Witt 1 Oct. te Plymouth; Mapia 1 Oct. van Karachi naar Bahrein' Roepat 2 Oct. te Balbao. St. Mij. Oceaan N.V. Phrontis 28 Sept. van Colombo naar Amsterdam. Kon. Paketvaart Mij. Batoela 3 Sept. te Aden verwacht. K. H. L. Delfland 1 Oct. te Montevideo op uitreis. Wijsmuller N.V. IJmuiden. De sleep boot Noordholland, slepende twee bokken van IJmuiden naar Rio dê Janeiro, pass. 1 Oct. Dover. Grote Vaart. Ogr Sass (charter) 1 Oct. van Bombay te Rotterdam; Cistula 1 Oct. van Bombay te Abadan; Congóstroom, Poite NoireFreetown. 1 Oct. te Tacoradi; Co- rilla, BahreinRotterdam, 30 Sept. van Port "Said; Danae 1 Oct. van Cadiz te Oran; De Eerens, RotterdamJava. pass. 30 Sept. Gibraltar; Dordrecht 1 Oct. van Manches ter naar Rotterdam; Joh. van Oldenbahie- velt, werd 2 Oct. van Batavia te Soerabaya verwacht; Johan de Witt, JavaAmster dam, 1 Oct. van Plymouth; Juno werd 2 Oct. van Pireaus te Istanboel verw.; Keile- haven 1 Oct. van Libreville naar Owendo; Kedoe, RotterdamJava, 1 Oct. van Port Said; Kota Ago eng wordt 6 Oot. aan de Hoek van Holland verw.; Kota Inten, Ba taviaSoerabaya, 28 Sept. van Semarang, vertrekt 9 Oct. van Batavia ,naar Holland; Larenberg, Zanzibar—Genua, 30 Sept. van Port Soedan; Makskerk 1 Oct. van Lago? te Port Harcourt; Mariefcerk, Rotterdam- Vereniging, maar onder allen die bij hetBombay, 1-Öct. van Antwerpen; Mapia 1 Bedriifschan voor Siert,eeltnrnducfen ziin I 0ct- van Karachi naar Bahrein; Marpessa trearijtscnap voor sierteeltproducten zijn 0c, v!m Bahrein naar Fahaheei; Modjo- aangesloten. Het zou dan te wensen zijn, dat dit Bedrijfschap onder de aangeslote nen het referendum uitschreef. Van groot belang is natuurlijk ook, hoe dit referendum wordt gehouden en op welke wijze de in 't geding zijnde kwesties worden gesteld. Maar de stemming is op het ogenblik zodanig, dat zelfs velen die zich immer verre hebben gehouden van de. huns in ziens te luidruchtige of te scherp doorge voerde anti-sanerings-actie, zich onom wonden uitspreken over de wenselijkheid, dat dè huidige saneringsmaatregelen zo spoedig mogelijk verdwijnen. De anti-saneerders inmiddels, georgani seerd in de Vereniging tot Behoud van het Bloembollenvak, die dezer dagen een eigen orgaan het licht deed zien, zijn actiever dan ooit. Dezer dagen werd ook te Lisse een afdeling opgericht, waar echter de! woordvoerders der anti-saneerders zich hadden te verdedigen tegen scherpe oppo sitie van hen, die wezen op Nederland's positie in de internationale constellatie, welke de volkomen vrijheid, die de anti-sa neerders voorstaan, eenvoudig onmogelijk maakt. Totdat, naar men hoopt, het voorge stelde referendum de vrede en de een dracht in de rijen van kweekers en ex porteurs doet terugkeren, blijft de „anti these" in het Bloembollenvak oorzaak van felle strijd! Zondagsdiensten Verloskundigen. In spoedgevallen is de hulp in te roepen van mej. G. P. Zwart, Meeuwenlaan 63, kerto 2 Oct. van Balik Papan te Macassar; Mijdrecht wordt 4 Oct. van Bowling te Ca- ripito verw.; Nigerstroom 1 Oct. van Taco radi te Accra; Noord-Holland, met de hijs- bokken „Wulp" en „Klaut", Vlaardingen— Rio de Janeiro, pass. i^Oct. Dungeness; Oranjefontein 1 Oct. van East Londen naar Port Elizabeth; Radja, Java—Amsterdam, 30 Sept. van Colombo: Ruys 29 Sept. van Singapore naar Buenos Aires; Rijnkerk 1 Oct. van Dubai naar Bahrein; Saidja 30 Sept. van Miri te Pladjoe; Stad Vlaardin gen 30 Sept. van Amsterdam te Baltimore; Straat Soenda 30 Sept. van Hongkong :e Kaapstad; Sümatra, 'Amsterdam—Java 1 Oct. van Londen; Tarakan, Java—Amster dam, pass. 1 Oct. Sagres; Tegelberg 28 Sept. van Hongkong naar Shanghai; Tjimenteng 29 Sept. van Japan te Hongkong; Tjipon- dok 28 Sept. van Hongkong naar Batavia; Tjisadane 29 Sept. van Shanghai te.Hong kong; Tjitjalengka 1 Oct. van Batavia naar Semarang; Van 't Hoff 2 Oct. van Batavia naar Soengei Gerong en Belawan; Volen- dam, JavaRotterdam, 30 Sept. te Aden; Willem RLiys (op proeftocht) pass. 1 Oct. Dungeness, wordt 3 Oct. te Rotterdam ver wacht; Zeeland (R. L.) JavaNew York, 26 Sept. te Penang; Abbekerk 30 Sept. van Karachi naar Bombay; Alphacca, Rosario— Rotterdam. 4 Oct. te Antwerpen verw.; Farmsum 29 Sept. van Baltimore naar Ne- I derland; Katwijk 1 Oct. van Patenimie naar Rotterdam; Sweelinck 30 Sept. van Kara- chie naar Bombay; Taria 29 Sept.a van Geelong te Singapore: Zaanstroom 29 Sept. van Gibraltar naar Barcelona. Aalsdijk i Oct. van Chester te New York; Abbedyk 2 Oct. van Rotterdam via Antwerpen naar New York; Andijk 3 Oct. van Antwerpen te Rotterdam verwacht; Averdijk 30 Sepu van Rotterdam te Vera Cruz; Berkel aü Sept. van Kemi naar Rotterdam; Uaiiiea .-««JH «v., 30 Sept. van Konakry te Bordeaux; Prins IJm. O. tussen Zaterdag 6 uur en Zondag Alexander, Rotterdam—Montreal i w. avond 11 uur, s Scill.es gepass. Pnns Maur.te, Rotterdam, pass. 1 Oct. Bell Isle, voien Apotheken. De IJmuider Apotheek, Kennemerlaan 102, heeft Zondag dienst. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot dooi SUSAN LNGL1S vertaald uit het Engels 44) Hij wist alleen zeker, dat ze verstandig moest zijn en vriendelijk en dat hij heel veel van haar zou houden en zij van hem, en dat ze op kinderen gesteld 'zou zijn. Kinderen vormden altijd een deel van zijn droombeeld: zijn kinderen, die op Trant zouden opgroeien, die in de grote kamers hun gelach zouden doen klinken, en een nieuwe generatie van Heriots zouden vor men om het oude huis lief te hebben en te verzorgen, zoals het behoorde. Hij zuchtte even en ging naar de keu keningang, omdat zijn laarzen modderig waren. Het was tenslotte maar goed, dat hij nog niet getrouwd was en dat hij al- leen maar gedroomd had over dat alles, dienstboden begonnen tegelijk te praten, Want hij zou een meisje op het ogenblik alsof ze opgewonden schoolmeisjes waren niet veel kunnen bieden, om van kinderen in plaats verstandige, oude vrouwen, maar helemaal niet te spreken. O meneer, het is voor juffrouw Ka- Geduldig schraapte hiji de modder van f.hryn. Zuster Prescott wilde liet. Juffrouw zijn laarzen en vervolgens ging hij door de Kav piekerde over iets juffrouw keukendeur naar binnen. Toen hij langs Kay.... Meneer DickO meneer Alan, de keuken kwam, snoof hij een aangena- Bedoelen jullie. zei Alan, trach- me pikante geur op, en opnieuw beving tend het verwarde verhaal te begrijpen, hem dat heimwee naar vroegere tijden- Hoe had hij van die geur gehouden en welke heerlijkheden had die altijd voor speld! Door een plotselinge ingeving gedreven, stapte hij de keuken binnen. Goeden middag, Rose, zei hij, op de drempel staand. Rose, die met de rug naar hem toestond, was bezig de laatste hand te leggen aan een schitterende cake, die ze anders alleen maar op feestdagen kre gen. Een geweldige cake, geheel'wit ge glaceerd, met rose room bespoten en met hier en daar zilverpillen er op. Grote .hemel, zei 'hij haastig en te vergeefs zijn geheugen raadplegend, wiens verjaardag heb ik vergeten? Rose keerde zich verschrikt om. Hij was nog meer verbaasd, toen hij zag dat ze rode ogen had, alsof ze gehuild had. V; Hierna Werd alles een beetje verward, want Sara kwam ook binnen en beide dat juffrouw Kay zióh in haar hoofd gehaald had Dat ze hetzelfde had als meneer Dick, meneer Alan. Dat ze dood zou gaan, het arme kind, en niemand van ons ver moedde er iets van. Grote hemel, zei Alan, wat zijn wij toch een allemachtige idioten geweest. Daar heb ik nooit aan gdacht, 'zelfs niet, toen dr. Wild me vertelde, dat iets haar beterschap tegenwerkte. Scherp voelde hij een steek van ^zelfverwijt, hoewel hij dacht aan wat Kay heel alleen doorge maakt moest hejyben. Hij trachtte echter te glimlachen. Nu, zei hij, ik ben blij, dat ik net op tijd ben voor het feest. Je hebt inder daad je best gedaan, Rose! De taart is zeker voor Kay? En voor de zuster, deelde Rose hem kalm mee en ze voegde er zonder een spier te vertrekken aan toe: Ziet u, mevrouw Forbes is uit bridgen, zoals ge woonlijk. Met lichte tred en bijna opgewekt ging Alan snel de hall door en de brede trap op. Met hoeveel zelfverwijt hij ook te kampen mocht hebben, het was in ieder geval heerlijk, dat ze nu eindelijk achter de reden van Kay's moeilijkheden waren gekomen. Hij realiseerde zich, dat hij nog in het duister tastte wat betreft het won- der, dat hier geschied was, maar hij zou natuurlijk alles te horen krijgen. Waar het op aan kwam, was dat Kay nu werke lijk snel beter zou worden. Toen hij op het portaal kwam, bonsde hij bijna tegen Anne aan, die opkijkend, even haar adem inhield. Lieve hemel, wat gelijkt hij toch op Dick. Dit moest Dick tot het leven te ruggekeerd zijn. Maar de hand, die even haar arm vastgreep, was sterker en ook dwingender, dan die van Dipk ooit ge weest was. Zuster, zei hij, is het waar, wat ze me beneden vertellen? Anne knikte. Als u bedoelt, dat juf frouw Heriot het in haar hoofd had ge haald, dat ze zou sterven, ja. Haar stem klonk koel. Binnen in zich voelde ze zich vechten tegen het plotseling hevig bonzen van haar hart. Ze vocht om haar xan ,öarV,suurö Le rvt van blik af te wenden van die stralende blau- Sundsvall naar Stocka; Cardiff we ogen. Natuurlijk kwam het alleen maar doordat ze een beetje geschrokken was, hem opeens op dit uur van de dag hier te zien; en omdat ze zich toch al zo opgewonden voelde naar aanleiding van x --- - Kathryn. Maar hoe ze ook haar best deed. Christiansant; Zeehond 1 Oct. van ze kon het niet nalaten te kijken naar zijn n aa,r„£*5.® c civ-t fianeés" met enthousiaste, knappe gezicht. dam, JavaRotterdam, 30 Sept. van..----. Zaan 1 Oct. van Stockholm naar Hudiksvaii Zeeland (S.S.M.) 1 Oct. van de Theems naar Gdansk. Kleine Vaart. Coolhaven 2 Oct. van Helsingfors naar Wasa: Depa 1 Oct. van Delfzijl te Stranrear; Europa 1 Oct. va Goole naar Hayle; Ferocia 1 Oct. te ie. neuzen met motorscbade; Hast 1, oa van. Drogheda te Maryport; Hast 3, Vhssingen naar Flekkefjord, 2 Oct. van HoeK \an Holland; Ida. Aalborg—Rotterdam, i van Cuxhaven; Koningshaven 2 Oct. Abo te Helsingfors; Abro 19 Sept. van Afl werpen te Oslo; Arbo 1 Sept. van Swie Barendsz 1 Oct. van Huil te Kopenhag Bernina 1 Oct. van Kopenhagen te Holding. Birmingham 1 Oct. van de Theems teisiy Bree-Helle 1 Oct. van Bremen te Bma» bestemd voor Svendsborg; Eben Haezer Oct. van Oslo; Fiduciam 1 Oct. van O Gaasterland 1 Oct. van Kingslynn na Rotterdam; Glashaven 1 Oct, van Antw, pen naar Kopenhagen; Hellevoetsluisi van Oslo naar Lysekil; Import 3 uct. Wasa te Helsingfors verw., verm°eaei]j Oct. vandaar naar Antwerpen; Java i van Sarpsborg te Halden: Mies 1 Oct. te Chariestown; Öise 1 Oct. van Londen t' Middlesbro; Orion 2 Oct. van te Blyth: Seham 1 Oct. van de Tyne1 Londen; Tons 1 Oct. van Maryport te aJ- Weltevreden 7, 1 Oct. van Antwerpen sieepbootbedrijf. Slbt. „Ganges - Waarom gaat u niet naar haar toe? te^Stènau!'^slbL vroeg ze eindelijk. Het leek, alsof hij Van Vlissingen te ijmuiden: slbt. uit een droom ontwaakte. Wordt vervolgd i 2 Oct. van Rotterdam te IJmuide*

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6