IJmuider Courant Communisten van negen landen in nieuwe „Internationale" De T.N.I. haalde drie Nederlandse militairen uit Amerikaans inspectievliegtuig De Gaulle begint de verkiezingsstrijd met een duidelijke rede te Parijs D.D.T. over Caïro 62e Jaargang No. 18753 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Tyfoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 6 OctoEer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Spel en jg volgende zomer zullen voor het I eerst na de oorlog de Olympische Spe- eer gehouden worden. Ditmaal te r nden Zoals gebruikelijk is. worden zij 7°r de Winterspelen voorafgegaan. Tijdens 0 Vnmende winter zullen die te San Zwitserland plaats hebben. En jjoritz uit een bericht in onze sportrubriek gebleken w hebben alle betrokken spo'rt- in ons land de training van ploegen "in'dividuële Nederlandse deelnemers Spelen met voortvarendheid, ter bund genomen. Al eens eerder he*J ik geschreven dat ik «pn geestdrift voor kon voelen. Het kost zelfs moeite, het tot belangstelling te h Ven, Dat lijkt vreemd voor iemand, die Vaan sport gedaan heeft en er altijd 1 van is blijven houden. Ook nu nog. uit gebrek aan geestdrift geldt dan ook 'et de sport als zodanig maar de opge loefde, onwaarachtige sfeer waarin <eel grote internationale ontmoetingen 20 hebben. Die sfeer is er een van opgezweept nationalisme en t jg ongezond en een gevaar voor de samenleving. Vooroorlogse ervaringen ebben bewezen, dat de Olympische Spelen bet hoogtepunt van die opschroeverij vor- ®Dat was niet de bedoeling van hen, die Spelen in het begin dezer eeuw tot her leving brachten. Integendeel. Zij hoopten door groots opgezette sportdemonstraties internationale vriendschap en verbroede- jj-g vooral dat woord verbroedering j- veel gebezigd te bevorderen. Maar de tijd was niet met hen. De tijd toonde een Is heviger opzweping van dat nationa lisme, dat in de vorige eeuifr was gegroeid 'i dat de verschrikkelijke uitbarstingen m de twintigste eeuw hielp voorbereiden, p sportgebied uitte het zich in allerlei Jaze overdrijving en in misbruiken en ruzies bij grote internationale ontmoe ten, die het tegendeel van vriendschap n verbroedering betekenden. Wie tegen woordig in ernst zou spreken over de Olympische Spelen als middel tot het kwe- s.en van een internationale broederschap jou dan ook overal uitgelachen worden. Men gelooft daar niet meer in. En met de nationalistische opschroeverij, die in het tijdvak tussen de twee wereldoorlogen zulk n hoogte bereikte, is het helaas niet af gelopen. Aanvankelijk leek het na Wereld oorlog II. dat een zekere kalmering was treden. Maar die is niet bewaarheid, hoon ik geloof dat er tegenwoordig wel r mensen zijn, wier gezond, verstand jjfh tegen deze dingen verzet, dan voor. 1910. Een kenmerkend symptoom van de oude malle overdrijving heeft zich voorgedaan onlangs gespeelde voetbalwedstrijd Nederland—Zwitserland, toen de om roeper van een onzer talrijke radiovereni gingen de luisteraars mededeelde, „dat hij er trots op was tot een volk te behoren, dat zulke doelpunten kon maken". Neder land won met 62 en de jongens mikten die dag erg goed. Een uitlating als deze is onzin. En zij geeft mij het griezelige gevoel, dat wij weer op weg zijn naar al het gebral over „de nationale eer, die op het spel staat" etc., dat wij vroeger gekend hebben. Er staat geen nationale eer op het spel bij sport- overwinningen of -nederlagen. Dat is niet De persoonlijke eer van de deel nemers staat op het spel bij de vraag, of zij.zich als eerlijke sportsmen en als goede Winnaars of verliezers gedragen. Schiet een van hen daarin tekort, dan kan hij zich at zelf aantrekken of niet. Verliest hij of verliest zijn ploeg de wedstrijd, dan be wijst dat alleen dat de tegenpartij beter heeft gespeeld, of verder de speer gewor- n, of sneller gezwommen of wat het dan ook moge zijn. Wint onze landgenoot daarentegen, dan heeft hij het beter ge daan. Dit leert de enige juiste opvatting van sport. Met nationale eer heeft het il niets uitstaande en als de man wint oi mooie doelpunten maakt hebben u en ik wk geen reden om daar trots op te zijn, want wij hebben er niets toe bijgedragen en het is bovendien erg onbelangrijk. Veel Ie onbelangrijk om er hele volken bij te betrekken, die waarlijk in de wereld wel iets anders te verrichten hebben om die internationale vriendschap en samenwer king te bereiken, die zo broodnodig zijn. Aan meer ruzie, gekift en afgunst, op welk gebied cok, bestaat daarbij geen behoefte. Er zijn wellicht mensen, die menen dat het altijd zo geweest is met die nationalis tische opschroeverij net als met de oor den, Welnu, die mensen vergissen zich Zij is, in het licht der' wereldhistorie ien, een soort wilde vlaag, die in haar verscheidenheid van uitingen onafzienbare """ire heeft meegesleept. Hoe eerder die g is uitgewoed en de mensheid ervan geneest, hoe beter het voor ons allen zal lp. Een zo nuchter volk als het onze, dat «lijd veel belangstelling heeft gehad voor >nd verstand en zo graag spreekt over M beide benen op de grond staan" zou pm v°or kunnen gaan inplaats van aan ^verdwazing mee te doen. "t de Olympische Spelen ditmaal in seriand en in Engeland gehouden orden zal misschien enige remmende '•°ed doen gelden. Ik hoop het. De Zwit- s zow<d als de Engelsen zijn bedaard 1aai'd en van de laatsten is zelfs be id, dat zij eigenlijk heel weinig voor die p!e internationale sportwedstrijden juist omdat er altijd ruzie van Jt en zij dus de toenadering der volken 'eer schaden dan bevorderen. Er wordt «J ook niet verwacht, dat in Engeland mensenmenigten zullen toestromen, zich i ^er -^nSelse sportopvattingen sluit Km i n'e* aan bil die der grote interna- 1 ^mtgebeurtenissen. Dat geldt na- v y n'et voor alle Engelsen maar wel I pest, die in hun sport overheerst ailtür doel wordt vooropgesteld. Als „Hel anti-imperialistische kamp" verenigt zich Naar thans wordt bekend gemaakt, zijn afgevaardigden van communistische par tijen uit negen landen eind September in Polen in een geheime conferentie bijeen geweest „voor uitwisseling van inlichtingen". De vertegenwoordigde landen waren: De Sovjet-Unie, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Joegoslavië Tsjechoslowakije, Frankrijk en Italië. De afgevaardigden hebben een resolutie over de internationale toestand aangenomen, waarin wordt vastgesteld dat het „anti-imperialistische kamp" zich moet verenigen tegen de politiek van expansie der Verenigde Staten en tegen de kruistocht die ontketend is tegen de Sovjet-Unie en de nieuwe democratieën. De negen genoemde communistische partijen zullen hun ervaringen uitwisselen en hun activiteit coördineren, waarvoor een gemeenschappelijk bureau wordt opge richt in Belgrado. Belgrado middelpunt Dit inlichtingenbureau is de eerste in ternationale organisatie sedert de ontbin ding van de communistische internationale in Juni 1943. Van elk land hebben twee afgevaardigden zitting. Waar nodig zal de activiteit der verschillende communisti sche pai-tijen worden gecördineerd o<p basis van wederzijds goedvinden. Voorlopig zal elke veertien dagen een communiqué in het Frans en Russisch worden uitgege ven. In de resolutie, die op de September - conferentie in Polen is aangenomen, wordt verklaard, dat de vestiging van een in lichtingenbureau noodzakelijk is om tege moet te komen aan de behoeften der com munistische partijen onder de gecompli ceerde na-oorlogse omstandigheden. De er varing had geleerd, dat gebrek aan direct contact schadelijk en verkeerd is. Er is geen aanwijzing, dat het lidmaat schap van het bureau ook zal worden aan geboden aan de niet op de Poolse confe rentie vertegenwoordigde landen. „Mobilisatie der democratie". Het communistische partijblad Prawda meldt, dat men op de in Polen gehouden conferentie 'heeft aangedrongen op mobi lisatie van alle democratische krachten in Europa tegen het imperialisme en kapita lisme. Volgens een aangenomen resolutie neemt de crisis, waarin zich het kapita lisme bevindt, voortdurend in omvang toe, en de kracht van socialisme en de mocratie wordt steeds groter. Het p^an- Marshall wordt sledhts het Europese deel van een algemeen expansie-plan genoemd, dat door de Verenigde Staten in het ixn- gevoerd. Een bijzondere plaats in het im perialistische „arsenaal" nemen de socia listen van de rechtervleugel in, aldus de resolutie. Ramadier en Blum in Frankrijk, Attlee en Bevin in Engeland, Schumacher in Duitsland, Renner in,Oostenrijk en Sa- rggat in Italië worden beschuldigd van „verraderlijk leiderschap", en onderwor penheid aan het Amerikaanse imperialis me. Volgens de resolutie moeten de com munistische partijen zich eensgezind ver zetten tegen de plannen voor imperialisti sche agressie op elk gebied: politiek, eco nomisch en ideologisch. Reacties. De Engelse liberale „Manchester Guar dian" schrijft in een hoofdartikel onder de kop „opnieuw een Komintern", dat het hier de „wedergeboorte van de commu nistische internationale1' betreft. Het blad acht op zijn zachtst gezegd de kansen voor vrede in Europa „niet verbeterd". Amerikaanse regeringsfunctionarissen te Washington noemen de bekendmaking een bewijs van Moskou's vastbeslotenheid om een algehele actie tegen de Verenigde Staten, hun buitenlandse politiek en hun leiders, op touw te zetten om controle in West-Europa en vermoedelijk in andere strategische gebieden van de wereld uit té oefenen. „Dit is practisdh een politieke oorlogsverklaring aan Amerika en bijna het treffendste bewijs van de voortgezet te arbeid van de internationale commu nistische beweging, die de Russen sinds de jaren voor de oorlog hebben opgezet", aldus deze functionarissen. De oprichting van een gezamenlijk in formatiebureau van negen Europese com munistische partijen te Belgrado is Zon dag in de Britse pers als „groot nieuws" behandeld. De conservatieve „Daily Mail" schrijft in een drie-kolomskop: „Negen naties vormen Moskovitisch front in Europa"., De eveneens conservatieve „Daily Graphic" meldt: „Negen naties in nieuwe rode internationale"- Treinongeluk in België eist zeven doden Bij Virton in België is Zaterdagmorgen een treinongeluk gebeurd, waarbij zeven personen om het leven kwamen en zeven gewond werden. De toedracht van het ongeluk was als volgt: Zaterdagmorgen tegen half vijf kwam een markttrein uit Virton, tenge volge van een mankement bij Saint Vin centBellefontaine tot stilstand. Toen de trein zich weer in beweging zette geraak ten de achterste twaalf wagons, die ge laden waren met ijzer, los en reden in volle vaart de helling af. Zij stootten op een achterop komende mioheline vol reizigers, die juist uit Meix was vertrokken. De los gelaten wagons plus de michelïne reden terug naar het station van Meix, waar de hele zaak ontspoorde. Britse troepen weg uit Japan De Australische minister voor het leger, Cyril Chamber, heeft te Canberra mede gedeeld. dat de Britse regering er de Australische van in kennis had gesteld, dat zij van plan is alle Britse troepen uit Japan terug te trekken. Als redenen hier voor werden opgegeven het tekort aan arbeidskrachten en de onkosten in dollars voor de bezetting. Ook Nieuw-Zeeland is van plan de sterkte van zijn troepenmacht in Japan te verminderen, aldus deelde Chamber mede. Walter Foote eiste per radio vrijlating Turks dementi van berichten over Grieks-Turkse staf Volgens een communiqué van het Turk se ministerie van Buitenlandse Zaken is het bericht, dat tijdens het bezoek van de Amerikaanse ambassadeur uit Athene aan Ankara een overeenkomst zou zijn gesloten met het oog op het instellen van een co mité van samenwerking tussen de generale staven van Turkije en Griekenland, van alle grond ontbloot. Een Amerikaans „Beechcraft" vliegtuig met Amerikaanse militaire waarnemers aan boord heeft Zondag een noodlanding gemaakt bij Pameungpeuk aan de Zuid kust van Java. Het vliegtuig, dat een in spectietocht maakt op West-Java, ver trok Zaterdag van Tasikmalaja in de rich ting Batavia of Bandoeng. Door slecht weer en veel afdrijven kreeg het echter benzinegebrek en moest daarom een nood landing maken. Aan boord van de „Beechcraft" bevon den zich de Amerikaanse kapitein ter zee D. MacCallum, de Amerikaanse luitenant kolonel Fiellock, enige Nederlandse offi cieren en een bemanning van drie per sonen. Nadat een Nederlands vliegtuig benzine had uitgeworpen, kon het Ameri kaanse toestel weer vertrekken, De T.N.I., die het gebied beheerst waar de noodlan ding plaats had, wilde echter de Nederlan ders niet laten vertrekken. Van officiële zijde wordt gemeld, dat het Amerikaanse vliegtuig Zondagavond te Batavia is aangekomen, echter zonder de Nederlandse militairen, die de Amerikanen op hun inspectietocht vergezelden. De namen van de Nederlandse militai ren, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, luiden: Majoor Van der Ham, contactofficier van het leger te Bandoeng, en sergeant-majoor Van Kalken. Verder bevond zich aan boord nog een Nederlands militair, die uit Tasikmalaja was meege nomen, omdat hij met het oog op de ern- Italiaanse regering slaat drie aanvallen af Het Italiaanse parlement heeft Zaterdag ondubbelzinnig zijn vertrouwen uitge sproken in premier Alcide de Gasperi en zijn regering zonder communisten, door met ruim verschil drie moties van wan trouwen te verwerpen. De eerste en belangrijkste motie was in gediend door de leider der linkse socialis ten, Pietro Nenni, en werd verworpen met 271 tegen 178 stemmen. De tweede motie van wantrouwen werd ingediend door de leider van de partij dei- gematigd socialisten, Saragat, en werd af gewezen met 271 tegen 224. Later dienden de republikeinen onver wacht een motie van wantrouwen in, „om de situatie op te helderen". Deze motie werd met 271 tegen 236 stemmen ver slagen. Zowel de New York Times als de New York Herald Tribune, twee van de toon aangevende Amerikaanse bladen, brachten het nieuws van de overwinning van Alcide de Gasperi met grote koppen op de front pagina. stige ziekte van een familielid zich naar Nedeiiand moest begeven. De naam van deze soldaat is nog niet bekend. Walter Foote, de. Amerikaanse consul, richtte Zondagavond per radio een boodschap tot Soekarno met het verzoek om deze Ne derlanders vrij te laten. Uit de boodschap van Walter Foote, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat beide Nederlandse militairen als hulp aan de Amerikaanse waarnemers waren toege voegd, blijkt dat kapitein MacCallum uit eigen beweging bij de Nederlanders te Pameungpeuk is aohtergebleven. SOMBER BEELD VAN FRANKRIJK: Generaal de Gaulle heeft op de renbaan van Vincennes bij Parijs Zondag een grote rede gehouden, die door een half millioen mensen werd aangehoord. De wegen naar de renbaan waren in de nacht door sabo teurs met grote massa's spijkers bestrooid, waardoor vele automobilisten schipbreuk leden. Ook werd een storing in de Metro veroorzaakt, en gedurende de rede was een storende luidspreker in bedrijf. On danks al deze hindernissen kon de Gaulle zijn rede op tijd houden en zijn toehoor ders waren enthousiast. De generaal gaf een somber beeld van de toestand in Frankrijk, „dat siddert aan de rand van een financiële en sociale afgrond, en be dreigd wordt door de compacte massa van tweederde deel van Europa, onder di recte leiding van de Sovjet-dictatuur, die voortdurend naar het Westen opdringt". De Gaulle was in zijn beschuldigingen aan het adres van de Franse communisten nog duidelijker dan bij voorgaande gele genheden. Hij noemde hen altijd en in al les ondergeschikt aan de dictators van het Oosten. „Er is geen vrije burger in de wereld, aldus de Gaulle, die het besluit van de Verenigde Staten niet toejuicht om hun macht te gebruiken als tegen wicht voor de ambities van de Sovjets". Nadat hij had gewezen op de noodza kelijkheid van grondwetsherziening en eensgezindheid, verklaarde de generaal, dat Frankrijk boven zijn stand leeft en de uitgaven met ruim een derde moeten wor den verminderd. Alle Fransen moeten zich verenigen om het land te bevrijden van de onvruchtbare greep der partijen. Zij moeten harder werken en de militaire landsverdediging weer opbouwen. De Gaulle waarschuwde er voor, dat, wan neer het land blijft in de chronische toe stand van materiële en morele crisis, het spoedig niets meer zal zijn dan een ge broken stuk speelgoed in de handen van buitenlandse concurrenten, en het in een nieuwe oorlog een zeer geschikt slag veld zou kunnen blijken te zijn. „Het is al gepoeg, dat wij in 1940 plotseling wer den overweldigd door een ramp. Dat moet niet weer gebeuren". Op de Engelse wegen rijden propagandisten der grote Engelse towristen- en verkeers- organisaties die de passerende automobilisten en motorrijders handtekeningen vra gen voor een petitie aan de regering, waar in geprotesteerd wordt tegen de scherpe beperking van de benzinetoewijzingen. Benzine voor propaganda is er dus nog. Grote belangstelling bij vertrek der Willem Barendsz" hel Mens het hoofd kwijt raken, aan .opschroeven slaan en de achteruitgang- f°-J11 c?n<aer nationaal spelpeil bejam- ,schiet „Punch"- wel te hulp en öUOnisch »What is Wrong with our «Jonë?" of de Manchester Guardian HoetS etI14korte' ernstiê'e leader: „Wij "et voor ons plezier doen en er levenskwestie van maken." t,, ls' geloof ik, voor alle sportsmen Eoed ai beste devies. Doe het zo fn 3e kunt, maar steeds met plezier .er geen levenskwestie van, want op haar best een goede aanloop Tot op het uiterste puntje van de pier stond het publiek om de Willem Barendsz een goede reis toe te wensen. C5 sport voor bel &ond '~1§rijker levenstaken en een uL»e 0n verfrissende ontspanning daar- leniot r~..maar meer zit er niet in. En laat t25eenVysma^en dat je door het behalen overwinning of een record je volk dient, want het wordt er geen zier beter of gelukkiger door. Je volk dien je met andere, gewoonlijk veel minder opvallende dingen. En met zijn eer of oneer hebben sport-overwinningen of -nederlagen niets te maken. Ik hoop dat ik het beleven zal dat de vlaag raakt uitgewoed. Dan zal ik enthou siast kunnen zijn voor Olympische Spelen. Nu kan ik het niet, R. P„ Grote vier 27 November bijeen De conferentie der ministers van Buiten landse Zaken zal, zoals door Engeland is voorgesteld op 27 November gehouden worden. Het bericht dat de Sovjet-Unie de uitnodiging aanvaardt, heeft Londen nog niet bereikt. Amerika en Frankrijk hebben de uitnodiging reeds aangenomen. Een conferentie van de plaatsvervangers voor Duitsland welke conferentie de bo vengenoemde voorafgaat, zal op 6 Novem ber gehouden worden. Grootscheepse aanval op de bacillen-overbrengende vliegen Gisteren werd aangekondigd, dat vliegtuigen van de Egyptische lucht macht Cairo en omgeving vanmorgen vroeg met D.D.T.-poeder zouden be strooien om de vliegen, die de cholera- bacil overbrengen, te vernietigen. De besproeiing-zou twee uur duren. Het ministerie van gezondheid heeft de be volking per radio dringend aangeraden om binnenshuis te blijven, doch de vensters open te laten ten einde het D.D.T. de huizen binnen te laten komen. Volgens een communiqué van het Egypti sche ministerie van gezondheid zijn Za terdag 69 personen in Egypte aan cholera gestorven en er werden 19 positieve en 93 verdachte gevallen opgetekend. Amar Pasja, de Egyptische ambassadeur in Londen, heeft de dank van Egypte over gebracht aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, voor de hulp verleend in de strijd tegen de Cholera. Op de vraag of de verleende hulp en de betuiging van dank enige politieke betekenis hadden, antwoordde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hieraan geen politieke betekenis gehecht" moest worden. Hij zeide verheugd te zijn dat het stadium nog niet aangebroken was, waarbij wederzijdse hulp onmogelijk is, zonder dat dit gepaard gaat met poli tieke bijbedoelingen. Chinese veerboot op mijn gelopen Zaterdagavond is ter hoogte van de stad Taipoe in de Chinese provincie Kwan- toeng een motor-veerboot op een drijvende mijn gelopen. Dertig Chinese opvarenden kwamen om het leven en 44 werden ern stig gewond. SJAHRIR LID VAN REPUBLIKEINSE DELEGATIE. Volgens Antara heeft het republikeinse kabinet Sjahrir benoemd tot lid van de republikeinse delegatie, welke wordt ge vormd voor de toekomstige besprekingen met de .Nederlanders onder toezicht van de commissie van Drie. Mr. van Kleffens legt documenten over In de redevoering, welke mr. Van Klef fens Vrijdag in de Veiligheidsraad heeft gehouden (waarvan wij reeds een samen vatting gaven), zeide hij nog dat het con sulair rapport nergens de indruk geeft, da,t de Nederlanders zich ook maar de ge ringste geweldplegingen hebben gepermit teerd jegens de vreedzame bevolking. In dien de raad effectief wil handelen dient hij een beroep te doen op de republikeinse regering om haar zinloze en wrede ge welddaden na te laten. Alleen omdat wij gedwongen zijn deze gewelddaden tegen tê gaan, wordt er op Java en Sumatra gevochten. Vervolgens legde mr. Van Kleffens een document over, dat op de republikeinen was gevonden en waaruit de opzet bleek van een militair plan van actie door de Barisan Brani Mati (zelfmoorddetaohe- ment) ter verovering van Soerabaja, wel ke stad reeds lang voor de politiële actie onder Nederlands gezag stond. Het spreekt vanzelf, aldus mr. Van Kleffens, dat de instructies hiertoe afkomstig zijn geweest van hoge republikeinse autoriteiten en uit deze instructies wordt de ware geest van de huidige republikeinse regering onthuld. Met officiële gegevens schetste mr. Van Kleffens de voornemens van de republiek, kenbaar gemaakt in documenten en radio toespraken,' ingeval de Nederlanders zich uit de nieuwe bezette gebieden zouden terugtrekken. In het bijzonder onder streepte mr. Van Kleffens het gevaar voor de Chinese bevolkingsgroepen en hij legde een memorandum over van de Chinese federaties te Batavia, dat ter zake doende bijzonderheden bevat. Terugtrekken van de Nederlandse troepen zou de wreedste geweldplegingen meebrengen jegens on schuldige mensenlevens. Mr. van Kleffens kondigde aan, dat hij aan het secretariaat zou overleggen een bloemlezing uit de uit zendingen van radio Djokjakarta, welke dit bewijst, alsmede een collectie foto's. Onregelmatigheden bij de Rijksverkeersinspectie te Arnhem Wegens onregelmatigheden heeft de justitie ingegrepen bij de Rijksverkeers inspectie in het district Arnhem. Enige arrestaties te Arnhem en Nijmegen zijn verricht. In het uitgebreide onderzoek is ook de Prijsbeheersing gemengd. „De wanorde in Frankrijk heeft geleid tot een geweldige verspilling, zedenverval en een atmosfeer van onverschilligheid, die ons aan ons zelf doet twijfelen en ons in de ogen van buitenlanders \»erlaagt", zo ging de Gaulle voort. Het enige middel daartegen is de vestiging van een nieuw gezag, dat onpartijdig is en de wet zonder zwakheid toepast- De communisten in Frankrijk dringen zich overal in en stich ten verwarring. Het is nog niet te laat om te handelen. Frankrijk is nog niet in een stadium gekomen, dat zijn lot alleen maar afhangt van het resultaat van de wedijver tussen anderen. Het moet in West-Europa de leiding nemen bij het vormen van een factor, die zwaar weegt in de wereldweeg- sohaal van wederopbouw en vrede. Op die wijze zou Frankrijk zijn belangen, vooral met betrekking tot Duitsland, kunnen ver dedigen. Het nationaal besef is reeds bezig te ontwaken en de meeste Fransen zien in wat hen te doen staat. Het komt ech ter op daden aan om degenen te verslaan, die met verheven spot en verbazingwek kende onbeschaamdheid zich opwerpen als de voorvechters voor democratie en onaf hankelijkheid." „De gemeenteraadsverkiezingen, zo be sloot de generaal, geven het volk een kans te laten zien, dat het weet waarom het gaat. Ik ben er van overtuigd, dat Frank rijk tenslotte de juiste weg zal kiezen, maar laat het niet te lang wachten, want alles gaat snel in deze wereld". Het gejuich na het einde van zijn rede onderbrak de Gaulle met de volgende woorden: „Fransen, wij zijn hier met een half milfioen mensen en voor de eerste maal zullen wij met dit getal de Marseil laise zingen". Daarop zetten allen het volkslied in. Saargebied stemt indirect vóór unie met Frankrijk Volgens een Zondagavond te Saar- brücken verrichte schatting hebben de drie partijen in het Saargebied welke de economische unie met Frankrijk voor staan, bij de verkiezingen van gisteren 70 pCt. van het stemmënaantal ontvangen. Gemiddeld meer dan 90 pCt. der stem gerechtigden bracht hun stem uit. Te Saarbrücken en in enkele plattelands districten bedroeg dit percentage 96. Volgens de voorlopige uitslagen heeft de Christelijke Volkspartij aanzienlijk meer stemmen dan de andere drie par tijen. Het percentage der kiezers dat op de communisten heeft gestemd, was klei ner dan bij de plaatselijke verkiezingen verleden jaar. Er is een aanzienlijk aantal niet-geldige stemmen uitgebracht. Voor de stad Saarbrücken luiden de offi cieuze uitslagen: Christelijke Volkspartij 45.6 procent; Socialisten 37.6 procent; Communisten 10.1 procent; Democraten 6.66 procent. Van het totaal aantal geldige stemmen hebben de partijen de volgende percenta ges ontvangen (tussen haakjes het percen tage bij de verkiezingen in 1946): Christelijke Volkspartij.. 51.2% (50 Sociaal-Democraten 32.8% (26.1%) Communisten 8.4% 9.1%) Op grond van de voorlopige einduitslagen zou de zetelverdeling van de wetgevende vergadering als volgt zijn: Christelijke Volkspartij 28 zetels Sociaal-Democraten 17 zetels Democraten 3 zetels Communisten2 zetels Lid der Eerste Kamer voor Bijzonder Hof Verdediger vindt openbare behandeling „een fout" Voor het Bijzonder Gerechtshof te Assen is het pleidooi gehouden in de zaak van de heer R. Z. H., lid van de Eerste Kamer en wethouder der gemeente Emmen. Tegen de heer Z. H. was een geldboete van tien duizend gulden of zes maanden hechtenis geëist. De heer Z. H. werd er van beschul digd, tijdens de bezetting een Engelse pi loot aan de Duitsers verraden te hebben. De verdediger, mr. C. H. Lind uit Am sterdam, merkte op, dat de justitie reke ning had te houden met dé kwetsbaarheid van de verdachte. De heer Z. H. behoort tot een groep van zeer kwetsbare perso nen; hij is lid der Eerste Kamer en van het hoofdbestuur ener politieke partij. Vol gens de pleiter had de advocaat-fiscaal een ernstige fout gemaakt door deze zaak in het openbaar te behandelen. De strafbaarheid zou liggen in het feit, dat verdachte de gewonde Engelse piloot aan opsporing zou hebben bloot gesteld. De Engelsman, die reeds krijgsgevangen was en van wiens bestaan de Duitsers toch afwisten, werd slechts uit het ziekenhuis naar een andere plaats vervoerd, welk feit volgens pleiter kwalijk als hulpverlening aan de vijand kan worden besohouwd. In zijn repliek constateerde de advo caat-fiscaal, jhr. mr. De Ranitz, dat de openbare behandeling van de zaak voor de heer Z. H. zelf van het grootste belang is. Zij is thans in haar ware proporties en ge daante uit de doeken gekomen. De uitspraak werd bepaald op 16 Octo ber. Aanvaring bij Kopenhagen Het Deense stoomschip Jolanthe en het Noorse stoomschip Trold zijn nabij de in gang van de haven van Kopenhagen met elkaar in aanvaring gekomen. Van het eer ste schip worden zes personen vermist. Alle overige opvarenden werden gered. MINDER KOUD DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Meer bewolking, doch vrijwel overal droog weer, Vannacht plaatselijk vor ming van nevel of mist en minder koud. Morgen overdag minder warm. Veranderlijke wind. 7 October: Zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur Maan op 22.32 uur, onder 15.27 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1