Voetbal in Kennemerland maandag Kapitein Visser: „Ik ga heel wat geruster weg, deze keer" De gouden cijfers Stormvogels stond na zes minuten met twee-nul voor Kraak in vorm VSVwonvaneensterkspelendHBS 6 OCTOBER 1947 TJMUIDER COURANT DE WILLEM BARENDSZ WEER ONDERWEG t cPn frisse neus, een diepzwarte huid blinkende bovenbouw schoof de Willem Barendsz Zaterdagmiddag om vier .recles de Noordersluis in: de krijtlijn- hp vers geschilderde naam bewe- ijpc om - dat de verfkwast geen onderdeel van j",l,isïaord«' heeft vergeten. was heel anders en toch precies t ifde Verleden jaar een hoera-stem- - e en duizenden belangstellenden, nu zakelijke sfeer enduizenden een n want al om twee uur verzamelden Mi de' belangstellenden langs Kanaaldijk Tïmuider Straatwèg, omdat er altijd en ten zijn, die zeggen: je kunt niet me?n of 'ie vroeger komt, dan de krant "heef Iïet trruitladen bij Buiten- Bn 'had echter even veel tijd genomen u vorig .iaar en dus werd het weer na" vMas voor Willems stevige romp aan f tros'lag en de kaatste handdrukken, hekiiigen en pakjes rookwaar gewisseld ïden worden. De gelukkige, die van zijn Zien een stapeltje boeken kreeg aange- jM werd er direct mee „genomen": „Als zóveel leest, komt er geen walvissie DEn'half vijf geeft kapitein Klaas Visser directeur Vinke de laatste hand lor zeven maanden en hij zegt: „ik ga ei geruster weg, want alles is veel beter orde, meneer Vinke". Wanneer wij de reder vragen, hoe hij deze tweede reis ziet, tomt het antwoord bijna nors: „Eerst maar eens afwachten, eerst maar eens wat geld rerdienen." Inderdaad is de sfeer op de sluis zonder enig vertoon; een gewoon schip gaat ge woon op reis en als het niet zulk prachtig herfstweer was geweest, waren er zeker ui'et duizenden naar IJmuiden gekomen. Voor Zuid-Afrika heeft de Barendsz 18 volwassen passagiers en 9 kinderen aan boord, plus twee auto's en een motorfiets en verder goeddeels de zelfde bemanning van de vorige keer. Eén nieuweling is er echter: Hansie de nog onbedorven pup, die op kromme bastaardpoten over het dek scharrelt en nu al de beste maatjes is met de stuurman. De „Churchill" en de „Roosevelt" heb ben zich inmiddels voor de boot gespan- de sluisdeur is opengeschoven en om 'uur is het hoog water. Nog gauw een r..kerd van Mien en een handje van jdèine Kees, de radar draait, de telegraaf rinkelt: Ome Willem heeft het laatste tast bare contact gehad met het vaderland; de tweede reis is begonnen. Terwijl de zon op de einder balanceert van de haringvangst Verse vis nog steeds vierde rangs In IJmuiden werd van 22 tot en met 27 September in totaal 1.790.993 kilo verse haring aangevoerd, de totaalcijfers van 17 Mei af liepen hiermee op tot 13.007.809 kilo, Scheveningen bracht het in genoemd tydvalc tot 53.640 kilo verso haring, boven dien werden daar totaal 19.740 kantjes andere haring aangevoerd, Katwyk noemt 1,308 kantjes „andere", en geen verse, Vlaardlngen 141.400 kilo verse en 13.045 kilo andere soorten. Wij willen ditmaal de cijfers van de Vis- arijwereld niet nader bezien, om daaren tegen enige regels te wijden aan het versé- vis waagstuk. Terecht wordt in de kolom men van dat blad het zilver van de hal- vloer in IJmuiden met „klatergoud" ver geleken; hoewel men de reder zijn extra- verdienste allerminst misgunt, wordt er in den brede op gewezen, dat de binnen landse zeevis groot- en kleinhandel voor een onhoudbare toestand staat en dat IJmuiden de kans loopt, zijn goede naam enigszins te verliezen. Het buitenland wil eveneens ©raag verse vis hebben: er is echter niet. Wanneer de reders niet vrij willig tot een regeling komen, om de verse vis van de vierde naar een hogere rang Ie verplaatsen, zou de mogelijkheid aan- Wez'g zijn, dat de overheid ingrijpt, met alle nadelen van dien. De Denen maken zich zorgen over de schol Een Noordzee-expeditie van het Deense onderzoekingsvaartuig „Dana", die bijna oen half jaar heeft geduurd, bracht vol gens de „Visserijwereld" geen bijster vro lijk nieuws mee naar huis. De scholvis- ®'l dreigt katastrofale gevolgen te krij- fl door het feit, dat er sinds de oorlog «intens op deze platvis gejaagd is, dat «en rekening houdt met een spoedig intre- ^Mverbevissing, evenals voor de oor- fj' Is zoveel schade aangericht door »m het wilde weg" vissen, aldus de ^schappelijke leider van de „Dana", r' deze niet meer te herstellen is". Als uitvloeisel wordt gerekend, op het Mig te groot worden van de Deense kiÜfSVu nu de scllol nog maar in ne hoeveelheden uit het water komt. Poon-paai-plaatsen. Een kleine troost voor de Denen is de - dat de expeditie enorme g weden van rode poon heeft ont- een vis, die door haar hoog olie- taJ!6moeite van het interesseren *aara ig, De dertiende opent de dagliuishoudschool in? October, des ochtends om v.„7r, 2al de gemeentelijke Daghuis- 52°M in de Casembrootstraat of- van^°Pend worden in het gebouw ae bewaarschool. Agenda voor Veisen IJmuiden Maandag 6 october. ïj&i 8 u': „Topper keert terug", ft»LU,i „Ontgoocheling". Combi v u,: tiSwingwals". ^school 7.30 u.; Officie Officiële iherope- gooien de slepers de .tros los, een plukje itiensen op het hoofd v"n de pier wuift nog lang naar de verdwijnende kolos; Nederland heeft zich weer ter walvis vangst begeven, zuiver commercieel dit maal en zonder drukte. Een nieuw plantsoen en een oud verzoek „Indianenweide" op komst Dezer dagen is het plantsoenbedrijf be gonnen met het omploegen van een 15.000 vierkante meter grond langs de IJmui- der straatweg. Zodra dit werk klaar is, worden vaste heesters die tegen zeewind bestand zijn en gras ingeplant, zodat er binnenkort weer een plantsoen bij is ge komen in onze soms wat troosteloze ge meente. De jeugd heeft er echter een 'handje van, plantsoenen als speelveld te gebruiken en daarom doet de plantsoendienst dan ook een beroep op de omwonenden, om een oogje in het baldadige zeil te houden. „Waar moeten de kinderen dan spelen" is een vraag, die op deze uitbreiding van ons plantsoen-bezit volgt. De gemeente heeft ook hier aan gedacht en zal enige stroken vrij laten voor de jeugd, waar zij naar hartelust kan ravotten. Bovendien bestaan er plannen, om ter hoogte van de kleine bunker een „Indianenweide" aan te leggen, waar de allerkleinsten zich kun nen vermaken. Wanneer de straatweg be woners een beetje meewerken, kan het plantsoen rustig aan de hoede der ge meenschap worden overgedragen, In de nieuwe wereld „zuigt" men de vissersschepen leeg De Amerikanen zijn over het alge meen vooruitstrevende en practische mensen, die steeds iets nieuws heb ben. Dit is thans ook weer het geval met het lossen van vissersvaartuigen. Volgens een bericht in het Amerikaanse blad „The Wallstreet Journal" wordt thans in de Verenigde Staten bij het lossen van vissersvaartuigen een systeem toege past, dat overeenkomt met#het principe van een graanelevator, met als gevolg, dat de tijd, die anders voor het lossen nodig is, met niet minder dan 80% wordt ver minderd. Met behulp van deze zuiginstallatie, welke bij de „Consolidated Fisheries" in gebruik is, wordt er' $er maand reeds ge middeld 8000 ton vis gelost. De gemeente koopt bouw en bosgrond Op 19 September zou door notaris Boerlage een aantal percelen in de ge meente Velsen in veiling gebracht wor den. De notaris heeft echter van het be heersinstituut toestemming gekregen, om enige stukken grond uit de veiling te lich ten, teneinde ze aan de gemeente te ver kopen voor het wegenplan van Driehuis. Het betreft hier vier percelen bouwter rein en één perceel bos, met een totale waarde van 20.570. Dinsdag zullen B. en W. ter raadsvergadering de gemeente raad voorstellen tot de koop over te gaan. Sjors van de Rebellenclub De zaal Flora Zeeweg is Zaterdag en Zondag bijna doorlopend geheel gevuld geweest met een jeugdige schare die met luidruchtige belangstelling de film-voor stelling von „Sjors van de Rebellenclub" volgde. Na een paar tekenfilms en een buik spreker verscheen Sjors als inleiding op ■het hoofdnummer in hoogst eigen per soon met de politieagent op het toneel. Dit was wel het hoogtepunt van de voor stellingen. Vooral toen de politie Sjors onder handen wilde nemen en hem, tot vermaak van de jeugd niet krijgen kon. Brokken en deuken Twee gevallen van materiële schade aan voertuigen werden door de politie gecon stateerd in de gemeente Velsen. Bij de pont kwamen een luxe en een militaire auto met elkaar in onzachte aan raking toen de dienstdoende agent de be stuurder van laatstgenoemde een oprij- teken gaf. De auto schoot namelijk voor uit, de chauffeur nam de bocht te kort en het spatbord van de luxe wagen moest het zwaar ontgelden. Twee vrachtauto's, waarvan een met aanhangwagen, kwamen op de Amster- damseweg in botsing. Het was een kwestie van onjuist passeren, waardoor beide auto's ondervonden dat ze kwetsbaar wa ren. MARKTBERICHTEN Visaanvoer: 40 kisten tarbot en tong, 175 kisten scihol, (300 klisten makreel, 3500 kisten verse ha ring, 130 kisten schelvis, 100 kisten wijting, 50 kisten diversen. In totaal 4545 kisten. Prijzen van de verse haring fl'5f 12, bot f 37, wijting f 12,50—f 12, alles per kist. Besommingen Motorlogger: KW 17 f 660. Kustvissers: IJM 213 f 491, IJM 229 f 2700, IJM 215 f 190, IJM 202 f 17. UK 144 f 28, IJM 242 f 510, MD 9 f 270, EH20 f 522, IJM241 f 198, HD14 I 380. De trawlers besomden tezamen f 70.774. Kind verongelukt op de Wijk aan Zeeërwec Zaterdagavond omstreeks 6 uur reed een vrachtauto van de J. P. Coenstraat de Wijk aan Zeeërweg op. Even voorbij de hoek stak, zonder uitkijken, de zevenjarige jongen Van Nierop de Aveg over, met het gevolg dat hij gegrepen werd. Een ogenblik bleef de jongen hangen aan het voorspatbord, j&ooh, voordat de wagen tot stilstand kon komen viel hij eraf, met het gevolg dat het achterwiel over zijn hoofd reed. Hoewel het echtpaar Sloot, leden van de Rode Kruisbrigade on middellijk te hulp snelden, kon dr. P. Brouwer, inmiddels gewaarschuwd, slechts de. dood constateren. Het stoffelijk overschot werd door de dienst van Van Gameren naar het politie bureau vervoerd. Latei- is gebleken dat de chauffeur van de vrachtauto geen rijbewijs 'had.. DE „ROBERT FRUIN" WORDT HERDOOPT. Naar wij vernemen zal het s.s. „Robert Fruin" van de rederij „Amsterdam" na binnenkomst uit Indië worden herdoopt in „Amsteldiep" en het schip zal reeds onder deze nieuwe naam de a.s. uitreis van Amsterdam naar Indië maken. AFGESLOTEN VOOR RIJVERKEER. Het gedeelte van de Doodweg tussen Driehuizerkerkweg en P. C. Hoofitlaan is gesloten voor alle verkeer met motorrijtui gen in beide richtingen. Hierdoor is het mogelijk geworden rustig van de natuur in „het heiletje" te genieten. Het is een verbetering, die vooral door wandelaars ten zeerste zal worden toegejuicht. Liever thuiskomen. De Nederlandse garnalenvissers schijnen Zeebrugge te pre fereren boven een Nederlandse markt, om hun vangst van de hand te doen. Dat van de hand doen gebeurt in de Belgische ha ven bovendien vaak buiten de afslag om. Oog gij, België. Bij onze Zuiderburen is het al even slecht gesteld met de verse vis als hier. De Belgische vloot bepaalt zich in hoofdzaak tot de haring. Toe maar. Een visser uit Stellendam wist in een reis 44 roggen te verschalken en een collega uit Ouddorp ving op één dag drie zeehonden. Wat niet roest. Een oude zeerob uit Pembroke (Eng.), is op 84-jarige leeftijd tot zijn oude liefde, de zee, teruggekeerd. Hij heeft namelijk weer voor de visserij gemonsterd. Openbare Werken krijgt „Gerda" er bij Het bedrijf van Openbare Werken dei- gemeente Velsen is al geruime tijd te nauw behuisd. De tekenkamers onder meer moeten nodig uitgebreid worden. Er is thans een oplossing gevonden door de verhuizing van het huisvestingsbureau, dat voorheen in de villa Stationsweg 28 was ondergebracht. Deze villa „Gerda" zal door Openbare Werken in gebruik worden genomen, nadat er enige voorzieningen getroffen moeten worden. De gemeente raad krijgt Dinsdag te beslissen, of hij de villa „Gerda" zal huren en laten inrich ten voor Openbare Werken. Ide laatste minuten miste Meyer, die niet onverdienstelijk als midivoor had gedebu teerd, de kans van de dag, door geen ge- Een ongekende weelde: Na 6 minuten bruik te maken een ^afschop, spelen had Stormvogels diank zij Meyer en De Boer bij het doelpunt van laatstge- Wegenaanleg Keimemerplein noemde verleende de DFC-doelman Groe-1 o o neveld zijn welwillende medewerking een voorsprong van 20. In deze voorspoedige periode had Kraak i geenszins werkeloos kunnen toezien, maar j de wijze, waarop hij een tweetal harde schoten van de gebroeders In 't Veld on- j schadelijk maakte, boezemde vertrouwen; in. Ondanks de spoedige achterstand ging DFC allerminst bij de pakken neerzitten. Integendeel, de voorhoede kwam steeds vinniger opzetten en toen bleek al spoedig dat de- op papier zo sterke Stormvogels- achterhoede allerminst in vorm was, met uitzondering van Goedhart, die op zijn oude plaats direct zich weer van zijn goede zijde deed kennen, en van Kraak, die onder de lat onvermurwbaar was en de hardste scho ten van het Dordtse aanvalsquintet on schadelijk maakte. Een doelpunt van DFC kón echter niet uitblijven, want in het cen trum werd de geheel uit vorm zijnde, Sohoorl met het grootste gemak door zijnj tegenstanders gepasseerd. Er was bijna een half uur gespeeld, toen, na een heftig appèl voor aohteihal van de zijdie van Stormvo gels, In 't Veld Jr. de bal niet i n, maar door het net joeg, En geen minuut later zorgde Bleeker voor de gelijkmaker. Nog ging d'e achterhoede van Stormvogels niet beter spelen. Elke Dordtse aanval leverde gevaar op. Kraak hield stand, doch kon niet verhinderen, dat Bleeker DFC aan een voorsprong hielp. Rust 32. Na de hervatting hadden Snoeks (links achter) en Van Dongen (rechtsbinnen) van plaats gewisseld en deze omzetting bleek een verbetering te zijn, wat echter ook een gevolg was van het feit, dat Schuit Ver steeg de plaatsvervanger van Mijnders nu beter bewaakte en Glas en Schoorl er wat beter in kwamen, hoewel ook nu laatst genoemde nog lang niet de rots in de bran ding was. Het eerste kwartier ging de strijd gelijk op en Kraak kreeg nog een paar harde scho ten te stoppen, maar toen kwam Storm vogels langzaam maar zeker in de meer derheid, om in het laatste kwartier niet van het DFC-doel te wijken. Nadat Van Gelder de gelijkmaker had gescoord), suisden scho ten en kopballen, o.a. van Venus en één kopbal van Schoorl rakelings langs of o-ver het houtwerk. Een vliegend schot van Snoeks stopte Groeneveld schitterend. In Aanbesteed is het aanleggen vain wegen in de omgeving van het Kennemerplein, Inge schreven was als volgt: A. Bru'ischaart, IJmuiden-Oost 66.300. J, Dienaar, Santpoort 88.000. Firma VessiCs en Wierda, IJimuiden-Oost 90.000. Firma Die naar en van der Giessen, IJmuiden 96.541. Firma J. Oosterwal en Co., IJmuiden, 99.654. Firma Kos, Den Haag 103.770. G. Hulsebos, Bloemendaal 104.700. P. J. Bun schoten en Co., Haarlem, 107.700. Holleman en Zoon, Santpoort 115.500. Bolsebroek en Co., Santpoort 118.000. V.I.O.S.—Velsen 2—9 Velsen had in zijn voorhoede een kleine wijziging aangebracht: Kramer was door Van der Pol vervangen en Bakkum stond niet als midivoor, doch als rechtsbinnen op gesteld. Zowel het een als het ander bleek een verbetering te zijn. Van der Pol toonde zich op de midi voor-plaats een geweldige doorzetter, die een voortdurend gevaar voor de Haagse achterhoede was. Hij nam niet minder dan drie doelpunten voor zijn reke ning en zou ongetwijfeld er nóg wel een paar gemaakt hebben, als het slechte ter rein de controle over de bal niet zo moei lijk had gemaakt. Bakkum kreeg op de binnenplaats wat meer vrijheid dan gewoonlijk op de mid- voorplaats en daarvan ma alt te hij dankbaar gebruik. Ook hij nam n.l. drie doelpunten voor zijn rekening. De andere doelpunten werden gemaakt door Ninaber (2) en Wij- ker. Tot de rust gaf VIOS nog vrij aardig partij en maakte zelfs twee doelpunten. Velsen scoorde er echter twee meer en leidde dus. met 4—2. Na de hervatting had VIOS vrijwel niets meer in te brengen. De Velsense voorhoede „switch-te", dat het een lust was en keer op keer verkeerde het doel van VIOS dan ook in gevaar. Nog vijf doelpunten werd gesmaakt, zodat Velsen met 92 won. Zij nog vermeld, dat twee doelpunten van Velsen werden geannuleerd. Terrasvogels klopte Kinheim met 2—1 De kampioenen van het vorige jaar doen het tot dusver al bijzonder slecht. Na 3 wedstrijden hebben zij nog geen enkel winstpunt. Met de rust was de stand nog 00, Deze stand gaf de verhouding goed weer. De strijd was vrijwel gelijk opge gaan en in de regel toonden de verdedigin gen zich sterker dan de voorhoeden. Bij Terrasvogels viel in het bijzonder het goede werk van de middenlinie Akkerman KraakDortmundt op. Na de hervatting was het eerst Terras vogels, dat doelpuntte door toedoen van De Jonge Jr., maar toen De Ruyter zijn Kin- heim-naamgenoot op de linkervleugel even losliet, kon dieze een voorzet geven, welke v. Tl. Wal inschoot (11). Er werd nu vinnig om het winnende punt gekampt. Glas, de invaller-doelman van Terrasvogels, weerde zich niet slecht. Bij Kinheim waren Groeneveld en Rem nog al eens de struikelblokken. - Het liep reeds aardig naar het einde, toen Goedhart, die een prima wedstrijd speelde, de doelman van Kinheim omspeelde en daarna de bal in 'het doel deponeerde (21). Direct daar na klonk het eindsignaal. V.V.B. sterker dan Zeevogels De Breesapers hebben hun bezoek in Eg- mond besloten met een keurige overwinning op Zeevogels, dat verre de mindere bleef van V.V.B. Vooral technisch waren de Velsenaren beter, maar konden door het soms tot te fors spel opvoerende enthousiasme van de gast- Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: A. A. Plokker-v. d. Broek, 2de Pla- tanenstraat 36, IJm.O. C. M, Hutder-Bont, d., Platvoetstraat 19, Santpoort. W. A. Postema- Roorda, z., Kruisstraat 2, Velsen-N., A. v. Mid- dendorp-v. Appel, d., IJmuiderstraatweg 167, IJmuiden. M. M. Zeegers-Verkamman, z., Ce derstraat 22, IJmuiden-O. Overleden: P. Vader, 96 jaar, weduwnaar van M. Twisk, Terburgstraat 57, Santpoort Ondertrouwd: L, van der Wal, Kerkerïniklaan, Santpoort en A. Geerlof, Kennemerlaan 155, IJmuiden. Toelc. adres: Kénnemerlaao 158, IJmuiden. G. W. van Kruistom, Kuikensweg 71, Beverwijk en M. Kalkman, Jac. van Heemskerk straat 14, IJmuiden. Toek. adres: Jac. van Heemskerkstraat 14, IJmuiden. B. de Korte, J. P. Coenstraat 24. IJmuiden en M. van Veelen, Hagelingerweg 377, Driehuis. Toek. adres: J. P. Coenstraat 24, IJmuiden. L. W. M. Kuiper, Post weg 59, Nijmegen en J. Bijker, Zeeweg 210, IJmuiden-O. W. G, Holdmghausen, Siegen Eisernstr. 115/8 Eiserfeld, Duttsl. en J. M. Bieren broodspot, D. Hartoghstraat 16, IJmuiden, A. van Oosterhout, West Nieuwland 69, Vlaar dlngen en H. Ham, Pres. Krugerstraat 19, IJmui den. Toek. adres: Pres. Krugerstraat 21, IJmui den. C. van den Berg, Zeeweg 255, IJmuiden en N. Verheij, Velserduinweg 286, IJmuiden-Oost. J. J. van Gersel, Hogemarkt 371. Scherpenisse en H. C. Braam, Julianakade 5, IJmuiden. Toek. adres: Oosterduinweg 8, IJmuiden-O. In een zeer interessante wedstrijd, waar van de uitslag het talrijke publiek lang in het onzekere liet, heeft vSV de punten be haald. Het was echter een moeilijk en zwaar bevochten zege op een elftal, dat zich soms door prima positiespel en bal- behandeling een meerderheid verwierf, die door het falen van de vrij slap spelende voorhoede niet in winst kon worden uitge drukt. De achterhoede van VSV begon zeer zwak, doch de Haagse voorhoede bleek niet in staat hiervan gebruik te maken. Hier tegenover waren Walhain en Groen bijzon der trapvast en hadden goede steun aan Sdhwenike, wiens ijverig en intelligent spel opviel. Voeg daarbij het spel van de goed spelende spil Langëlaan, dan is er een achterhoede die sterk genoemd kan wor den. Toch moest zij driemaal zwichten voor het strijdbaarste deel van VSV, de voor hoede. Van Onselen maakte de doelpunten, on danks zijn kennelijk gebrek aan techniek in vele situaties. De eerste goal schoot hij in na samenspel met Van der Lugt, nadat deze de bal op fraaie wijze van Van Eerden had opgevangen. Nadat dan het eerste 'doelpunt gemaakt was, regeerde VSV over elf als leeuwen vechtende Hagenaars, doch de resultaten waren slechts kreten van bewondering uit het publiek voor de kogels door Ssterk en Strieker gelost. Met een doelpunt in het voordeel van de Rood-Witten werd gewisseld. Weer zette HBS een fel offensief in. Toen De Vries naar de mening van de scheidsrechter Röihrig te hard aanviel, gaf hij een straf schop en v. d1. Vegte liet die kans niet voor bijgaan (11)'. Daarna kwam het onzekere element in de wedstrijd, HBS dacht in staat te zijn meer te kunnen bereiken dan VSV, mede door een afbrekend spel van halflinie en aohterspelers. de thuisclub wilde over winnen. Haar eerste succes was al even goedkoop als de gelijkmaker van HBS uit Velsen-Noofd Weenink tweede in Bussum Zaterdag heeft de Athletiekverenlgtog „Tem po" te Bussum- een centrumloop gehouden, waarvan het parcours bestond uit twee ronden van circa 2100 meter. Op fraaie wijze slaagde Weening in de tweede plaats te bezetten vóór Slegt van PSV te Eindhoven, I-Iuizinga, die in Friesland na de phemomenale Walstra als de sterlcste man op de lange afstand geldt, vormde met eerstgenoemden na de eerste ronde een kopgroep, die tot 3000 meter bij el kander bleef. Toen zeüte Huizinga een sprint in en liep uit, gevolgd door Slegt en Weenink, De laatste passeerde de Eindhovenaar keurig in de eindsprint. De uitslag was: 1. Huizinga, Vitesse, Leeuwarden 13 man. 23,6 sec.; 2. Weenink, Suómi, Velsen 13 min. 32.1 sec.; 3. Slegt, PSV. Eindhoven 13 min. 36,6 sec.; 4. Van Deursen, HAV, Haarlem 14 min. 03.3 sec, de strafschop. Een scherp doch houdbaar ingeschoten bal van Sterk stopte invaller doelman Van Beusekom onvoldoende, de bal kwam over zijn handen op de doel lijn, waar v. Onseleii er snel bij was om te doelpunten. Nog gaf HBS het niet op. Men kan ver zekerd zijn, dat nog menig elftal het tegen deze onvermoeide zwoegers af moet leggen. Toch was VSV beter en vooral doortasten der. Na een gelijk opgaand spel kwam een prima door Van Eerden afgegeven pass bij Van Onselen die, toen hij een minimum gelegenheid kreeg, van verre afstand een schot loste en het lot van HBS was beslist. Met 31 in hun voordeel traden de Vel- seroorders uit de ring, maar met de weten schap dat een tegenpartij die over meer capaciteiten beschikt dan de voorhoede der Hagenaars hun een onoverkomelijke moei lijkheid zal opleveren, indieïi niét Van de Gevel en vooral Voet beter spelen. Sociëteit „The Corner" opgericht Dank zij het initiatief van de heren H. Velde en M. J. Marcus, kwamen Zater dagavond verschillende personen bijeen in hét geheel gerestaureerde hötel „De Pont". Er was uitgegaan van het denk beeld, de zakenlieden en middenstanders, die nog enigszins afzijdig van elkander staan, door middel van een sociëteit tot elkander te brengen en inderdaad, dit plan bleek belangstelling te verwekken. Blijkens de uiteenzettingen van de heer Velde bestaat inderdaad behoefte aan een sociëteit waar men elkander wekelijks kan ontmoeten en belangen van velerlei aard kan bespreken. De bedoeling is voorts de „club", ge schoeid op de Engelse leest, ook éen enigs zins culturele grondslag te geven. Op een voorstel uit de vergadering werd besloten de uitnodigingstermijn voor het lidmaatschap open te stellen tot 1 Novem ber. De soos-a.vond zal nader worden vastgesteld. Tenslotte werd het bestuur van zes personen samengesteld, bestaande uit de heren G. Ruysenaars, voorzitter; Ab. Morcus, secretaris; J. van Gastel, pen ningmeester; H. Velde, M. J. Marcus en K. Nagel. KAPELAAN ROTTINGHUIS NAAR DE MISSIE. Naar wij vernemen zal Father G. Rot tinghuis van de Missie van Mill-Hill, wel ke reeds begin Augustus afscheid nam van de R.-K. parochie van St. Joseph, alhier, waarbij hem vele geschenken werden aan geboden als blijken van sympathie, zich Donderdag a.s. op het m.s. „Oranje" in schepen om zich naar de Missie in Noord- Oost-Borneo te begeven. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INÜLIS vertaald uit het Engels. 45) Ik ga met jullie theedrinken! zei hij over zijn schouder, toen hij naar Ka- tbryn's kamer liep. Ik heb de taart, die Rose gemaakt heeft gezien en niets zal me daar van af kunnen houden! Als Anne zijn gezicht had kunnen zien, toen hij zijn zusje aankeek, zou ze zich afgevraagd hebben, hoe ze hem ooit hard en ongevoelig had kunnen noemen. Kleine dwaas, zei hij met een diepe zucht, toen hij glimlachend op Ka- thryn neerkeek. Ze gaf een kreet van' ver rukking en strekte haar beide handen naar hem uit. Alan! Wat heerlijk! Het is een feest dag voor mij! Je hebt dus al gehoord, hoe dom ik ben geweest? Hij knikte- Sara en Rose hebben me er iets over verteld. Ze zijn over hun toeren heen van plezier. Ik kon hun ver haal niet helemaal volgen. Die goeie oudjes! Er was diepe tederheid .in Kathryn's stem. Rose maakt een geweldige taart voor je, je zult, eens wat zien. Ze lachte schelms tegen hem. Ik weet het. Anne heeft het me verteld. Ze zegt dat ik eerder een flink pak slaag verdien. Anne? Alan haalde vragend zijn wenkbrauwen op. Zuster Prescott. Ik mag haar Anne noemen in het vervolg, vertelde Kathyn hem, Ik zou haar na vandaag eenvoudig niet langer „zuster" kunnen noemen.' Er kwam een glans van tranen in haar ogen. O Alan, als ik er aan denk, hoe vreselijk ik tegen haar geweest ben, toen ze pas kwam en wat ik aan haar te danken heb. Hij keek haar verbaasd aan. Heb ik je nog niet ver teld, dat het Anne was, die een eind ge maakt heeft aan mijn waanvoorstellin gen. Neen, zed hij enkel, hoe? Ze had 'het in haar hoofd gezet, dat ik ongelukkig was over iets, En natuur lijk was ik dat. Als je het precies wilt weten, Kay keek beschaamd ik huil de 's avonds altijd een beetje voor me zelf, als ik dacht, dat niemand het zag. Anne hoorde me huilen de allereerste avond, dat ze hier was, maar ze heeft er niets van gezegd, ze wilde me niet ver raden. Maar ze probeerde overal, of iemand haar misschien kon inlichten.... Dat weet ik, herinnerde Alan zich min of meer verbijsterd, ze vroeg mij ook of.... En toen niemand 'haar wijzer kon maken, heeft ze het eenvoudig uit mij ge perst. En toen heeft ze me ronduit ge zegd, dat ze me een dwaas vond, be sloot Kathryn stralend. Als ze het niet had gedaan, zou ik geloof ik, op den duur zelfmoord gepleegd hebben, van pure el lende voegde ze er aan toe. Alan keek somber. Ik heb het gevoel, Kay, zei hij langzaam, dat ik je iheel erg in de steek heb gelaten. Maar natuurlijk heb je dat niet, zei ze snel. Hoe kon jij nu weten, dat ik zo'n idioot was. Natuurlijk heb ,ik je vaak erg gemi9t, maar ik weet, hoe druk je het altijd hebt. En sinds Anne er is, ben ik niet half zo eenzaam en verveeld geweest. Ondanks haar opbeurende woonden, voelde Alan erger dan ooit te voren de knagende pijn van zelfverwijt. Zacht uitgedrukt, was Kathryn dus een zaam geweest en had ze zich verveeld; sterker uitgedrukt: was ze angstig en on gelukkig geweest, achtervolgd door een idee fixe. En nu had die kleine zuster Prescott haar uit al die ellende verlost. Hij dacht even met een gevoel van erger nis aan mevrouw Forbes, die als ge woonlijk uit bridgen was. Die had zich zeker niet al te veel zorgen over Kay ge maakt, sinds ze ziek was geworden, dacht hij- Als zij te voren meer notitie van Kay i had genomen, zou het meisje misschien nooit zó ver zijn gekomen. Maar dat zou b etekencTSi ebb endat ze zich moeite had moeten geven en wanneer, dacht hij bit ter, had tante Em zich bereid getoond er gens moeite voor te doen, behalve wan neer het haar eigen zaken betrof? Hij herinnerde zich, hoe ze er op gestaan had; dat er een verpleegster zou komen, hoe wel dr. Wild gezegd had, dat het niet ab soluut noodzakelijk was. Maar de hemel zij gedankt, dat ze had aangedrongen. Dat kon haar tenminste toegeschreven worden wat haar motief dan ook geweest mocht zijn. En als hij rechtvaardig was, kon hij dan eigenlijk tante. Em zo schuldig vinden, als hij zelf ook zo blind was geweest en zo weinig aan Kay gedacht had? Hij draai de zich snel om. Anne kwam de kamer binnen. Zuster, zei hij en er was iets in zijn toon, dat haar scherp deed op kijken. Zijn gezicht stond ernstig en de blik in zijn ogen veroorzaakte een vreemd, tril lend gevoel in haar. Zuster, Kay heeft me daarnet ver teld, wat u hebt gedaan. Ze trachtte hem recht in de ogen te kijken en te glimlachen, maar zijin blik deed haar snel haar ogen neerslaan. (Wondt vervolgd)'. heren aanvankelijk weinig doen. De voor hoede van V.V.B. heeft speciaal in de tweede helft beter gecombineerd dan in voorgaande wedstrijden, waardoor resultaten niet konden, uitblijven. Zonder de overige V.V.B.'ers te kort te doen was Vlietstra de beste speler van het veld. Spruit moest wegen® fors spel een kwartier na de rust uitvallen, waardoor een omwisseling nodig was, die echter geen afbreuk deed. In de tweede helft nam V.V.B. het initiatief door betere combinatie en onderling verstaan. Na een kwartier gelukte het linksbuiten Michel enige toegenstander® te passeren en te doelpunten (0—1). Een schermutseling voor het doel van Zeevogels veroorzaekte het tweede doelpunt (02). Vlietstra, die een prima partij speelde, was de grondlegger van het derde doelpunt, fraai door middenvoor Meyer met een hard schot gemaakt (03). V.V.B. verslapte nu enigszins, waardoor de Egmondse linksbuiten soherp voorzette, doelman Van Veelen onder schepte, maar hij werkte zodanig weg, dat de bal via het lichaam van Lantsink in eigen doel rolde (1—3). I.E.V. technisch minder In de ontmoeting I.E.V.H-S.V. in Van Gelder's Sportpark is weer eens gebleken, dat de technische capaciteiten van de tegen stander H.S.V. beter waren en de voorhoede van de thuisclub niet alleen te veel weifelde maak ook geen schutters heeft. Een goed combinatieverband was ver te zoeken, en der halve buitte H.S.V. het te korte sjiel uit. Overigens maakte H.S.V. van de kansen ge bruik. I.E.V. daarentegen had vooral in de tweede helft weinig geluk. Gedurende het eerste kwartier liet I.E.V. zich terugdringen, hoewel Ripken een kopbal met moeite zag weggewerkt. Een vrije trap kopte rechts achter Zonneveld achterwaarts en de rappe linksbuiten had vrijstaand geen moeite (0-1). Na 28 minuten schoot Stokman de bal tegen de paal. De terugspringende bal liep v. d. Vlies in het doel, maar door een eigenaardige beslissing werd een strafschop toegekend, die v. d. Berghe echter miste. Reeds twee minuten na dé hervatting rea geerde doelman v. d. Bos niet bij een verde- digingsfout en schonk H.S.V- een goedkoop doelpunt. Schravemaker en- Ripken misten vervolgens kansen, zo ook Stokman en Koek. Eindelijk na 23 minuten loste .Stokman een hard schot (12). Tien minuten later miste H.S.V. een strafschop, waarna Zonneveld en Schuit (H.S.V.) zo hard tegen elkander op liepen, dat beiden met hoofdwonden bleven liggen. Een dokter heeft de wonden moeten hechten. Wel probeerde I.E.V. nog gelijk te maken, maar dit bleef uit en H.S-V. won verdiend. Velsen IIH.R.C. II 7—0 Velsen 2 had De Vromen wederom in de gelederen en dit bleek voor de voorhoede 1 een geduchte versterking. Na de rust echter viel hij uit, maar daar ook zijn plaatsver vanger een nuttige partij speelde en de ex- doelman van het eerste elftal, Stet, zich ala een goede binnenspeler bleef doen kennen, was dit op het spelverloop in de tweede helft van geen invloed, ja, maakte de voorhoede nog .één doelpunt meer dan voor de rust, toen De Vromen c^s. driemaal het net der tegenpartij vonden. H.R.C., dat over alle linies sterk de min dere van Velsen was, kreeg eenmaal de ge legenheid om de eer te redden, toen het een strafschop kreeg t.e nemen, doch doelman Nijssen stopte het schot. Aan de overzijde daarentegen maakte Hoenderdos van een dergelijke kans gebruik. Strawberries won van H.B.S. In de morgenuren kwamen de eerste dames-elftallen van Strawberries en HBS in het veld. De Bloemendaalse dames won nen met 21. Aan beide zijden werd er zwak gespeeld. De voorhoede van de thuis club hield het spel tè kort, zodat vele kan sen verloren gingen. Het tweede dames elftal deed het 'beter en versloeg Echtrop met 40. Er werd vlot gespeeld en slechts door het goede verdedigen van de Bever- wy'kse achterhoede bleef de stand nog vrij laag. Het eerste herenelftal behaalde de tweede overwinning in successie. Met 31 moest HBS in Strawberries zijn meerdere erkennen. Verdediging en middenlinie wa ren zeer hecht. In de voorhoede dient meer geschoten te worden. Ongetwijfeld zullen de Velsenaren weer een belangrijke rol spelen in het nieuwe seizoen. De reserves (heren) boekten eveneens hun tweede overwinning. HBS werd met een nederlaag van 32 naar huis gestuurd. De kansen op promotie zijn voor dit elftal in de nieuwe competitie beter dan ooit. Voor de lagere elftallen stonden er vriend schappelijke en onderlinge wedstrijden op het programma. Hierbij is wel gebleken, dat ae toekomst er voor de dames beter uitziet dan voor de heren. Met, élan speel den de dames en eniige veelbelovende krachten trad'en op de voorgrond. Weg achter de zeereep tussen Bloemendaal en Velsen De plannen voor het in gebruik nemen van een rijwielpad door het duingebied tussen Bloemendaal aan Zee en Velsen verkeren in een vergevorderd stadium. Zoals bekend hebben de Duitsers in deze streek vele sporen van hun aanwezigheid achtergelaten. Zij bouwden de „vesting IJmuiden" en lieten talloze bunkers en stellingen verrijzen. Veel is reeds verdwe nen, maar het gebied is nog niet zonder gevaar. Ook is in de oorlogsjaren een weg aan gelegd, gedeeltelijk van puin en klinkers en gedeeltelijk van klinkers. De breedte bedraagt vier meter. De weg ligt vlak ach ter de zeereep en loopt evenwijdig aan de kustlijn. Zoals wij dezer dagen meldden ijvert de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond reeds jaren voor rijwielpaden door de kust strook en wel van Hoek van Holland naar Den Helder. In de provincie Zuidholland vorderen de plannen reeds. Wat de weg tussen Bloemendaal en Vel sen betreft, vernemen we, dat de ge meente Velsen op verzoek van de ANWB de weg als rijwielpad in het wederopbouw- plan heeft opgenomen. Aan de gemeente Bloemendaal is verzocht hetzelfde te doen. De ANWB hoopt de provinciale autoritei ten hiervoor eveneens te winnen en wil met de medewerking van eigenaren trach ten de weg, zij het van een afrastering voorzien, voor het rijwielverkeer open te stellen en daarmee de toeristische belangen van het dichtbevolkte westen te dienen. SCHEEPVAARTNIEUWS Zaterdag 4 October voeren de sluizen van IJmuiden binnen: Ernst van Karlskrona, Kowiek van Marsvicken. Salatiga van Rotterdam. Zijpen berg van Baltimore. Hospitaal kerkschip „De Hoop" van de Noordizee. Vertrokken zijn: Oranje naar Antwerpen. I-Iorsa naar Antwerpen. Willem Barendsz naar Kaapstad. Loppersum naar Buenos Aires, Stork naar Londen. Jans naar Londen. Rijnstroom naar Londen. Berkelstroom naar ITull. Zondag 5 October kwamen binnen:. Deo Gloria van Hernösand. Panagiotis Coumantaros van Baltimore. Hast V van Oporto. Actinia van Oharlestown. Helder van Chili. Amstelstroom van Londen. Surte van Londen. Tarakan van Batavia, Johanna (Zweed) van Oxelosund, Patria van Hull. Aspen van Dieppe. Vertrokken is: Frans naar Rochester. Hoog wa terstanden Maandag 6 October: 7,17 19.« uur. Dinsdag 7 October: 8.14 20.41 uus,"

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3