c J C NIEUWE KOLENBONQ Sport in het korf Twee jaar en twaalf mille boete voor twee „grote" zwarthandelaren Engelands economisch opperbevelhebber Panda en de Meestervlieger brandstoffenhandel „De Spaarnestad" DINSDAG 7 OCTOBER 1947 „BLACK BUSINESS COMPANY" Gistermiddag: kreeg de Haarlemse eco nomische rechter „grof wild'' in de be klaagdenbank. Het waren de procuratie houder cn de directeur van een Alkmaaxse handelsfirma in bakkers-grondstoffen, die zich aan zwarte praktijken van ontstel lende omvang hadden schuldig gemaakt. De heren hadden boter, vet, suiker en tal van andere, zeer schaarse artikelen bonloos. maar tegen gepeperde prijzen van de hand gedaan cn hadden daarmee, voor zover dat uit de uiteraard duistere boek houding viel op te maken, per persoon acht en twintig duizend gulden winst ge maakt. In anderhalf jaar tüd. De procuratiehouder K. die zich als eer ste te verantwoorden had, was een jonge man, die met zijn salaris van 250 in de maand niet content was en die, naar hij zeide geen voldoende emplooi voor zijn „werklust en activiteit" kon vinden. Hij begon deze toen bot te vieren in de zwarte handel met het bovenvermelde resultaat. Hij hield er een zwarte boekhouding op na, die hij met zakelijke, zij het dan enigszins sinistere humor B.B.C. ofte wel „Black Business Company" (Zwar te Handel Mij.) had gedoopt. Ter illustratie van de gedane transacties moge dienen, dat hij bijvoorbeeld suiker coupures voor 37.000 kocht om ze voor 47.000 van de hand te doen. Een „zoet" winstje. Een van de „grote". De officier van Justitie, mr, Wïarda vond het onrustbarend, dat zwarte han del op zo'n schaal zo lang heeft kunnen voortwoekeren. Daar het hier een van de „grote" zwaarte handelaren betrof, eiste hij twee jaar gevangenisstraf en tienduizend gulden boete. Mr. Stomps, de verdediger, voerde ver zachtende omstandigheden aan en vroeg om een rapport. De economische rechter, mr. Bijleveld, bleek hiertoe niet in het minst geneigd, en ging bij zijn uitspraak nog boven de eis: twee jaar en twaalfduizend gulden boete. De directeur van de firma S. had zich san dezelfde feiten schuldig gemaakt als K. Alleen had hij het nog minder „nodig", zei de politierechter, want hij verdiende twaalf mille per jaar. Een slecht punt. Een bijzonder slecht punt vond de po litierechter het, dat S. toen K. tegen de lamp was gelopen, zijn reizigers erop uit had gestuurd, om zijn eigen zwarte klan ten op het 'hart te drukken, dat zij hij een eventueel onderzoek, moesten verklaren, dat zij van K. gekocht hadden. „Een jam^ merlijke wijze om uzelf eruit te praten", zeide de officier en eiste ook in deze zaak twee jaar en tienduizend gulden boete. De politierechter ging niet in op het verzoek van de raadsman om een rapport en veroordeelde S. tot twee jaar en twaalf duizend gulden boete. De „kleine" figuren. Twee Zaanse bakkers, die met K. en S. gehandeld hadden, hoorden zes maanden en vijfduizend gulden boete tegen zich eisen. Mr. Stomps vertelde, dat deze mensen in de grond fatsoenlijke mensen waren, naar hij zeide bekleedden zij een functie respec tievelijk in de Gereformeerde en de Ne derlands Hervormde Gemeente, maar de economische rechter bleek sceptisch en veroordeelde hen tot vier maanden on- en vier maanden voorwaardelijk. „En vijfduizend gulden boete", voegde hij eraan toe, toen de verdachten al bijna het trapje af waren. Tot slot van deze affaire werd een ma kelaar G., die met K. en S. in zwarte suiker gemakelaard had en daar een winst van 4250 uitgeslagen had conform de eis ver oordeeld tot vier maanden en 4500 boete. Permanente tentoonstelling over luchtvaart Vele Nederlanders zal de grote lucht vaarttentoonstelling, die destijds onder de naam „Wings for Victory" in de grote steden van ons land geruime tijd belang stelling trok, nog in het geheugen liggen. Thans heeft Nederland een permanente tentoonstelling voor de luchtvaart, die men zou kunnen betitelen met „Wings for Peace". De KLM heeft in het hartje van Am sterdam, in het Persilhuis aan het Kleine Gartman Plantsoen een tentoonstelling in gericht, die een indruk geeft van het heden daagse vliegwezen. Het ligt in de bedoeling het tentoonstel lingsmateriaal geregeld te wisselen. De 9 Muzen Richard Strauss in geldnood. De 83-jarige componist Richard Strauss is uit Genève per vliegtuig in Londen gearriveerd. Tijdens zijn verblijf In Engeland zal hij twee concerten dirigeren. Strauss zou de laatste tijd in geldnood verkeerd hebben en naar hij zeide, hoopte hij een bedrag van 3000 pond sterling, dat men hem nog sohuldig zou zijn, te ontvangen. Dc profeet en het eigen land. In de volks hogeschool te Ltlbeck zou een lezing worden ge houden over het onderwerp: „Thomas Mann te gen Thomas Mann". De lezing is afgelast omdat slechts één toehoorder aanwezig was. Liibeck is de geboortestad van Thomas Mann cn de plaats waar zioh zijn bekende roman „Die Budden- brooks" afspeelt. Karl Elmendorff dirigeert weer. Karl Elmen- dorff, die jarenlang verbonden is geweest aan de opera van Mannheim en Dresden en tevens dirigent bij de Festspiele te Bayreuth was, heeft, na gezuiverd te zijn, de dirigeerstok weer ter hand genomen. Als gast opende hij het opera seizoen te Heidelberg met een opvoering van de „Vliegende Hollander". Amsterdams weeshuis verdwenen. Bij de terugkeer van de geëvacueerde museumschatten te Frankfort aan de Main, bleken enige schilde rijen gestolen te zijn, o.a. hel. bekende doek van Max Liebermann: „Het Amsterdamse weesihuis". Eberhard Brockhaus verongelukt. De be kende uitgever Eberhard Brockhaus is door een motorongeluk om het leven gekomen. Een leerstoel voor theaterkunde. Aan de universiteit te GöMingen is een leerstoel geves tigd voor theaterwetenschap, welke bekleed zal worden door de stichter van de Handelfest- spiele te Göttingen, prof. dr. Hans Niedecken— Gebhardt. Clandestiene invoer en zwarte prijzen Ambtenaren van de Prijscontrole hebben tegen een aantal grossiers in electroteeh- nïsch installatiemateriaal proces-verbaal opgemaakt wegens het berekenen van te hoge prijzen. Veel materiaal bleek clande stien uit België te zijn ingevoerd. Bij de Amsterdamse grossier Z. werd een partij installatiebuizen met een totale lengte van 11 km in beslag genomen. De afnemers van Z. moesten zwarte prijzen betalen. Maak ten zij daartegen bezwaar, dan werden zij Van levering uitgesloten. Den Haag wil onbewoonbare huizen laten herstellen In Den Haag zijn vele huizen van parti culieren door verwaarlozing, oorlogsschade of andere oorzaken onbewoonbaar. Indien deze door onwil of onmacht der eigenaren niet hersteld worden, wil het gemeente bestuur deze huizen vorderen en laten herstellen, waarbij eventueel ook tot split sing in beneden- en bovenhuizen kan wor den overgegaan. De kosten kunnen op de eigenaars worden verhaald. Nederlanders door republi keinen vrijgelaten Volgens AFP heeft de republikeinse re gering besloten de drie Nederlandse mili tairen, die gevangen werden genomen na dat een Amerikaans vliegtuig, waarin zij' tezamen met Amerikaanse waarnemers werden vervoerd, een noodlanding had ge maakt, vrij te laten. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.3 M. 1.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.16 Gymnastiek.7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de keuken. 10.35 Platen. 10.45 Voor dracht. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Zangplaten. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest, 13.50 Piano. 14.00 Voordracht. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor de zieken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Scan dinavische muziek. 17.30 Volksherstel. 17.35 Tango-rumba-orkest. 18.20 Muset'te-onkest. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Programma van de Partij van de Arbeid, 19.15 Planoduo. 10,30 VPRO-cursus 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Opera programma. 21,15 Luisterspel „De da gen van je leven". 22.15 Viool en piano. 22.45 Poëzie. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Klas sieke muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 11.25 Orkestwerken. 11.45 Amati-trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Kerkdienst. 13.15 Zang en or kest. 14.00 Orgelconcert. 14.30 Lezing over cyclamen. 15.00 Kamerorkest. 16.00 Piano. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Nederlands Kamerkoor. "«.30 Vaccinatie tegen besmettelijke ziekten. 19.15 Nieuws uit Indlë. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse leg. 20.05 Proloog. 20.05 Symphonische muziek. 21.15 Keerpunten in Israëls geschiedenis. 21.45 Lichte muziek. 22.15 Platen. 22.45 Overden king. 23.00 Sweelinck-kwartet. 23.30 Platen. Sir Stafford Cripps (Van onze Londense correspondent) De logica der feiten dwingt- de Britse regering tot het nemen van een schier eindeloze reeks noodmaatregelen om zoal niet de crisis te stuiten, dan toch het tempo ervan bij te houden. Zo heeft Engeland dan eindelijk zijn minister van economische zaken gekregen. Eigenlijk is deze term, die voor Sir Staf ford Cripps' nieuwste functie wordt ge bezigd, niet helemaal juist. Immers er is geen sprake van de oprichting van een departement van economische zaken, zo als de meeste landen dat kermen. Cripps' nieuwe taak komt neer op het coördineren van de activiteit van een aantal departe menten, die in de economische sfeer wer ken, zoals handel en nijverheid, bevoor rading, brandstof en energie, openbare werken en financiën. Men is het er over eens, dat er geen betere man voor het economisch opperbe vel bestaat dan de mathematisch door tastende Sir Stafford Cripps. Hij geeft weinig om populariteit, wanneer hij over tuigd is, dat zijn zienswijze, hoe onaange naam die ook mocht zijn. de juiste is. De afgelopen twee jaar is hij vaak belachelijk gemaakt als de versoberingsapostel, maar nu zegt men: „Hij had gelijk". Cripps heeft het voor de oorlog ook in eigen kring moeten ontgelden. Hij werd uit de partij gezet, toen hij een Volks front propageerde. Nu windt hij er even min doekjes om. Hij brengt de problemen tot een eenvoudige rekensom terug en het deert hem weinig als het eventueel zover zal komen, dat er op de bioscopen bordjes staan met „Sorry, no films", zoals een grappenmaker dezer dagen voorspelde. Cripps is een man van enorme werk kracht. Een collega ontdekte hem kort i geleden om vijf uur in de ochtend in een dorpshotel, waar hij reeds zat te werken, het billjart overdekt met boeken en sta tistieken. Men kan hem als regel, voordat Londen ontwaakt, zien .wandelen in het St. Jamespark. Hij heeft dan al enige uren lectuur achter de rug. Als Christensocia list, zoals hij zich noemt, neemt hij actief aan Engelands geestelijk leven deel. De kabinetsreorganisatie heeft geen ver andering in de top van het regeringsteam ten gevolge gehad. In de storm verlaat de kapitein het schip niet. Attlee mag dan geen leider zijn, die tot de volksfantasie spreekt, -j- wij zullen nimmer vergeten hoe op het noogtepunt van de wintercrisis zijn vlakke bedeesde stem uit de luid spreker klonk, toen hij een volkomen niets zeggend communiqué voorlas, dat boven dien al in de krant gestaan had hij is een man van onkreukbare eerlijkheid, die bovendien binnenskamers heel wat in zijn mars heeft. Zijn vice-premierschap onder Churchill heeft dat duidelijk bewezen. De „gele rijders" naar Antwerpen De Wegenwacht van de A.N.W.B., een unicum op het vasteland van Europa, heeft ook in het buitenland grote belang stelling gewekt. De „Touring Club de Bel- gique" heeft de „gele rijders" uitgenodigd een demonstratie in de Belgische hoofd stad te geven op Maandag 13 October. Hierbij zullen talrijke Belgische verlceers- autoriteiten aanwezig zijn. Ook uit andere Europese landen en zelfs uit de Verenigde Staten en Canada be reikten de AN.W.B. van officiële zijde verzoeken om inlichtingen omtrent de Wegenwacht. Sir Stafford Cripps, gefotografeerd bij de opening van een tentoonstelling, die een beeld gaf van Engelands industriële banden met Australië. De vei-anderingen in de regering hebben meer technische dan politieke betekenis, doch zijn er wel op berekend om de ver wijten van besluiteloosheid te ontzenuwen. De benoeming van de 31-jarige Sir Harold Wilson tot minister van handel en nijver heid toont aan dat Attlee voortgaat de jongeren een kans te geven. Hector MacNeill, Bevins rechterhand, is ook pas zevenendertig.- Toen Wilson in Moskou was wilden de Russen eerst niet geloven dat de leider van de Britse delegatie nog zo jong was. Doch Wilson stelde een voet balmatch tussen Britse en Sovjet-minis ters op het terrein van Dynamo voor, en dat maakte een eind aan hun twijfel. Automatische Skymaster gaat terug Slechts enkele toeschouwers waren ge tuige van het vertrek, hedenmorgen vroeg, van de Amerikaanse Skymaster, die van het vliegveld Lyneham in Wiltshire (En geland) opsteeg voor de retourvlucht over de Atlantische Oceaan zonder piloot. Kolo nel Gillespie taxiede de viermotorige ma chine naar de startbaan en zette dan de handle over, waardoor het vliegtuig op het „automatische brein" werd overgeschakeld. Op perfecte wijze startte de machine, zon der een mensenhand aan haar stuurinrich ting, voor de reis van 3840 kilometer naar Stephanville op Newfoundland. Het vlieg tuig had elf passagiers aan boord, waar onder dezelfde noodbemanning van zeven koppen als op de heenreis naar Engeland. CREMATIE DS. B. J. ARIS. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van ds. B. J. Aris. Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam, op Westerveld gecremeerd. Een grote schare vrienden en belangstellenden, onder wie prof. ir. W. Schermerhom, volgde de baar. Ds. J. F. de Jong uit Stompetoren, leidde in de aula een korte uitvaartdienst. Amerika waakzaam Michael McDermott, zegsman van het State Department zeide gisteren dat de Verenigde Staten de communistische negen partijenorganisatie nauwlettend bestu deren, Hij zeide, dat de Amerikaanse regering reeds enige tijd vermoedde dat de com munisten een dergelijke stap aan het voor bereiden waren. (U.P.) Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Prins Bernhard heeft gisteren in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam onderscheidingen uitgereikt aan leden en voormalige leden van land macht, marine, koopvaardij en Koninklijk Nederlands Indisch Leger voor daden van dapperheid verricht in de jaren 1940 tot en met 1945. Toen de Prins om kwart over elf het paleis betrad waren in de Burgerzaal vele militaire en burgerlijke autoriteiten verza meld onder wie de minister van Oorlog A. H. J. L. Fiévez, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, generaal H. G. Winkelman, schout-bij-nacht N. A. Rost van Tonnïngen, vice-admiraal L. J. Quant, luitenant-gene raal H. Koot en de commandant van de Territoriale Troepen Nederland generaal M. Tans. Vijf militairen werden tot ridder gesla gen te weten luitenant ter zee le klasse J. F. van Duim, kapitein der mariniers A. F. van Velsen, korporaal der mariniers oor logsvrijwilliger A. Hoeben, reserve luite nant-kolonel der infanterie H. Mulder en reserve luitenant kolonel der infanterie C. F. Overhoff. Na de openingsban, geblazen door een hoornblazer van de Koninklijk Militaire Kapel en de voorlezing van de daden, die tot de hoge onderscheiding hebben geleid, gaven na Prins Bernhard een aantal rid derdragers hun nieuwe kapittelgenoten de ridderslag. „Mannen, die het vaderland meer dan voorbeeldig hebben gediend", zeide Prins Bernhard. „Ik verklaar trots op u te zijn. Ons volle kan uw daden als voorbeeld nemen. Ik doe een beroep op u, dat u in de nog steeds moeilijke tijden voor ons een voorbeeld zult willen blijven." Nadat de Prins vervolgens de ongeveer honderd vijftig overige onderscheidingen had uitgereikt namen onderdelen van leger en marine deel aan een défilé, dat de Prins, die gekleed was in admiraals uniform, voor het paleis afnam. Fantasten bedriegen familie van vermisten Nog steeds verkeren velen in onzeker heid over het lot van hun familieleden, die in de oorlog weggevoerd werden. Aan vragen om opsporing van vermisten moe ten worden ingediend bij het Nationaal Opsporingsbureau, Vlamingstraat 2, Den Haag. Voor opsporing in binnen- en bui tenland worden de dossiers doorgegeven aan de missie tot opsporing van vermiste personen' uit de bezettingstijd. Er zijn lieden, die zich niet ontzien het leed der betrokken familieleden te ver groten door het vertellen van onjuiste en dikwijls onware verhalen over gedepor teerden, die nog in leven zouden zijn en wel op een dusdanige wijze, dat deze ver halen waarschijnlijk lijken. Deze laakbare practijken worden door verschillende mo tieven ingegeven. Het ergerlijkste is wel de oplichterij. Ook zijn er personen, die hun verblijf in Duitsland na de bevrijding vrijwillig hebben voortgezet en thans fan tastische verhalen opdissen om hun af wezigheid tegenover echtgenote of ouders te rechtvaardigen. Tenslotte zijn er de verhalen van verminderd-toerekenbaren. Hoewel men hun deze handelwijze niet kan toerekenen, veroorzaken zij toch veel ellendé. Nog erger wordt het, wanneer hun verhalen via pers en radio worden verspreid. Zo is er een geval beleend, waarin mededelingen van een uit het bui tenland weergekeerde jongeman bij hon derden de hoop hebben gewekt, dat hun familiebetrekkingen nog in leven zouden zijin. Aan die hoop is sindsdien door het onderzoek de bodem ingeslagen. De bedoelde verhalen zijn voor velen aanleiding, zich te wenden tot telepathen 'en zich daarvoor uitgevende personen, die meestal hetzelfde verhaal vertellen, na melijk dat de vermiste nog in leven is en in moeilijke omstandigheden verkeert. In vele gevallen kan dat tot hernieuwde en daardoor steeds ernstiger teleurstelling leiden. Grote voorzichtigheid is geboden tegenover allen, die beweren gegevens te kunnen verstrekken. Men doet het beste, het verhoor dezer personen aan de des kundige officieren der opsporingsmissie over te laten. Fusie van federalisten Zaterdag zijn beide federalistische orga nisaties in Nederland: de Europese Actie en de Europese Federalistische Beweging gefuseerd tot een grote federalistische or ganisatie, welke voorlopig zal voortbe staan onder de naam Europese Actie. De voorzitter der Union Europeënne des Federalistes, dr. H. Brugmans, gaf een. analyse van de impasse, waarin de huidige internationale politiek is vastgelopen, een impasse, welke alleen kan worden opge heven, wanneer de ondoordringbare scheidsmuur der nationale souvereiniteïten wordt doorbroken en Europa de weg vindt naar een eenheid op federatieve grondslag. Het dagelijks bestuur van „Europese Actie" bestaat uit de heren: P. van Stam, voorzitter, J. C. van Broekhuizen, ir. C. J. Kaars Sijpestein, penningmeester, dr. P. van Schilfgaarde, mr. H. R. Nord, drs. J. E. van Dierendonk, H. M. de Lange, drs. J. Meilof IJten, mr. dr. W. Verkade, mevr. J. F. Verhey en drs. E. Lopes Cardozo. 67. „Je bent een schurk!" zei Oehoe. „Ik houd niet van schurken! Ik heb er een hekel aan!" Wat hebben jullie ddar?!" riep Kraan, die nu pas de# kist met goud stukken in de galen kreeg. „Geld? Hoe komen jullie daar aan?" „Gevonden!" zei Panda. „Die kist lag hier begraven en „Die kist is van ons!" riep Oehoe haastig. „Blijf er af!" „Kalm, kalm!" zei Kraan „We zijn toch vrienden? Ik kom er toch niet aan? Zeg me nu maar waar Lonohoeloe ligt. dan ga ik verder„Ik vertrouw je niet!" zei Oehoe. „Ik vertel je niets!" „Goed!" zei Kraan. „Dan wacht ik wel, tot jullie opstijgen en dan vlieg ik achter jullie aan. Ik heb de tijd! Alle andere machines zijn afgevallen door die wervelstorm en wij zijn de enig overgeblevenen!" Hij ging lachend tegen een heuveltje liggen en sloot zijn ogen. „Hoor je dat?" siste Oehoe. „Wij en die snuiter daar zijn de enige over geblevenen! We hebben een kans om nog te winneni Als we nu maar benzine had den!".... Soldaat weigerde naar Indië terug te gaan Verbandacten bij het K.N.I.L. blijven van kracht De 33-jarige vrijwilliger L. A. K. uit Groesbeek van het Koninklijk Nederlands- Indische Leger is door de krijgsraad te velde te 's-Gravenhage tot een jaar-gevan genisstraf veroordeeld wegens dienstweige. ring. K. tekende in 1935 een verbandacte bij 'het K.N.I.L., welke acte op 1 September 1940 zou zijn afgelopen, indien de mobili satie niet was gekomen. Hij maakte de oor log in Indië en krijgsgevangenschap in Siam mee. Na de bevrijding werd hij met ziekteverlof naar Nederland gestuurd. Naar de mening van K. was zijn verband acte afgelopen. Hij weigerde na zijn her stel naar Indonesië terug te gaan. In April van dit jaar werd hij deswege tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar veroor deeld. Men verwachtte, dat hij daarna aan het bevel om terug te gaan gevolg zou geven. Toen dit niet geschiedde kwam hij opnieuw voor de krijgsraad. Luitenant-kolonel Nugteren van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen ver klaarde als getuige-deskundige op grond van het Leger-mobilisatiebesluit 1939 en de daaruit voortvloeiende regelingen, dat al len, die bij uitvaardiging van dit besluit en van de staat van oorlog en beleg onder verbandacte in dienst waren, nog steeds geacht moeten worden in werkelijke dienst te zijn bij het K.N.I.L.ook al is de termijn van de oorspronkelijke acte verstreken. Zulks geldt ook voor andere categorieën, als bijvoorbeeld officieren van gezondheid. De krijgsraad veroordeelde soldaat K. conform de eis tot de reeds vermelde straf. K. werd uit de dienst ontslagen. De auditeur-militair deelde mede, dat binnenkort een officier van gezondheid voor eenzelfde geval voor de krijgsraad zal verschijnen. De „Kota Agoeng" voerde de quarantainevlag Gistermiddag is de „Kota Agoeng" van de Rotterdamse Llyod met de quarantai nevlag in top te Rotteraam aangekomen. Onder de passagiers bevonden zich 15 re- patriërenden. Het schip voerde de qua rantainevlag, omdat in Port Said, welke haven het heeft aangedaan, cholera was uitgebroken. Nadat een havenarts aan boord was geweest en geconstateerd had dat er geen ziektegevallen aan boord wa ren, werd de „Kota Agoeng" vrijgegeven. De „Kota Agoeng" behoort tot de „pel grimsschepen" en -had voor het eerst na de oorlog weer pelgrims vervoerd. Niet minder dan 1270 personen namen aan de Mekka-gang deel, onder wie enkele in landse vorsten. Zeven Mekka-gangers zijn onderweg gestorven. Zij hebben met veel ceremonieel een zeemansgraf ontvangen. Daar tegenover stonden twee geboorten, maar van de nieuwe werldburgers bleef er slechts een in leven. Deze ontving, zo als gebruikelijk is, de naam van het schip. De pelgrims behoren allerminst tot de armen, 'hetgeen wel hieruit blijkt, dat be halve de reiskosten nog per persoon f 1000 moet worden gestort voor verblijfkosten te Djeddah en Mekka. De kleren van de ruim drie maanden onderweg zijnde pel grims schitteren vaak van het goud. Op 25 October vertrekt de „Kota Agoeng' weer om de Mekka-gangers te halen en naar Indonesië te vervoeren. Prof. Romme spreekt over onze taak in Indonesië In een rede voor de kring Den Helder van de Katholieke Volkspartij heeft prof. mr. C. P. M. Romme onder andere gezegd, dat over het doel der politiek ten opzichte van Indonesië minder verschil van mening bestaat dan over het te volgen beleid. Vele van de vroegere tegenstanders van de re- geringspolitiek erkennen nu. aldus prof. Romme. dat het beleid van het kabinet- Beel de Indonesische kwestie een. groot eind tot oplossing heeft gebracht. In en buiten het parlement is er nog een ernstig verschil van mening over de vraag, of de republiek vernietigd moet worden- Als men met de republiek bedoelt het terreur-régime, dan zei spreker volmon dig ja, al voegde hij er direct aan toe, dat degenen, die deze vraag stellen, zich onge lukkig uitdrukken. Over de .vraag, of de republiek moet blijven of niet, dienen de Indonesiërs zelf te beslissen in volledige vrijheid. Met nadruk zeide prof. Romme rekening te houden met de ernstige waar schijnlijkheid, dat voor een deel van In donesië de republiek een realiteit is en i voor een nog groter deel een begrip, dat men heeft te ontzien. „Onze belangrijkste taak in Indonesië ligt niet in de oplossing van de moeilijkheden met de republiek, maar in het consolide ren van de bevrijde gebieden, waar wij moeten tonen de rust en veiligheid te kun nen waarborgen en gelegenheid moeten geven aan de Indonesiërs tot het vormen van eigen bestuur", aldus prof. Romme. Dammen R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo' Zonda-g heeft de R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" haar dertigjarig bestaan gevierd. De dag begon met een Mis in de St. Bavokerk aan de Herenweg. Op de receptie waren niet al leen de damclubs van Hillegom tot IJmuiden vertegenwoordigd, doch ook de heer Willems, voorzitter van de Nederlandse Dambond en het bestuur van de Provinciale Noordhollandse Dambond waren aanwezig. De heer Van der Sleen van de Provinciale Dambond huldigde in zijn toespraak de heer J. J. Warmerdam niet alleen de voorzitter van de jubilerende vereniging maar ook de voorzitter van de provinciale organisatie. Pastoor Van Mierlo hield als voorzitter van het Kerkbestuur een toespraak, waarin hij her innerde aan het gelukkig samenvallen het Patroonsfeest van St. Bavo met het dt arig bestaan van de vereniging, die altijd'de naam van de Kat.lnmeke dammers hoog heeft ge houden. De dag werd besloten met een feestavond in de grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw waarbij allen, kennis maakten met de Haarlemse Hawaiian vereniging, een groot muziekensemble met een eigen cafoaretclubje, die heel- aardige dingen deden. Athletiek Succes voor Van Deurssen te Bussum Te Bussum is de jaarlijkse centrumloop gehou den over een afstand van 4% km. De wisselbe ker werd gewonnen door de eerst aankomende in de a-klasse, de athleet H. Huizinga (Vitesse. Leeuwarden), in de tijd van 13 min. 23.6 sec. Tweede werd H. Weenink (Suomi, Velsen) in 13 min 32.1 sec., D. Slegt (PSV, Eindhoven) kwam in de tijd van 13 min. 25.6 sec. als derde binnen. In de klasse B was de uitslag: l. Van Deursen (HAV Haarlem); 2. Poelwljk (GAC Hilversum); 3. D. Fennis (HAV Haarlem), Een telefoontje Een kaartfe en wij komen desgewenst de bij U afhalen. Ze worden verwacht dagen. Neem een zaak met een goedo ta-tie! Neem: repu' FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Tel. 14154 q lAty Schaken Haarlemse schakers verloren van Leiden Bij een zo grote massakamp als tussen uu en Haarlem Zaterdag gehouden, is de t* spelende ploeg altijd sterk in het voordeel v een uitwedstrijd geven zich veel minder-'„m op, waardoor het veel moeilijker Is, een t - ploeg samen te stellen. Daar bovendien d viering van 't jubileum van de Schaakclub T' land" geen enkele speler van die clubs deel'n- en de inschrijving van Kenn.land, 't Sehrmu HSG en HWP beneden de verwachtingS stond het wel vast, dat de Haarlemmers zware opgaaf te wachten stond. Hadden de u? denaars een keus uit 140 spelers de Haarlem moesten iedereen, die ingeschreven had on-n len, om aan 74 deelnemers te komen De wedstrijd is uitstekend geslaagd, dank vi de perfecte organisatie te Leiden, onder tódi van de heren A. E. J. Modderman en J GaS Leiden nam reeds vrij spoedig een voorspiW die geleidelijk vergroot werd. Tegen het eind* kwam de spanning er weer even in, toen Haarlemmers hun achterstand reduceerden \m\ punten. Het laatste woord was echter aan d» den, dat met 40%—33%. won. Aan de eerste tip" borden toonden' d-e Haarlemmers hun kracht m wonnen met 6—4; h-te tweede tiental verloor met 5%—4%; het derde won met dezelfde cijfers- he vierde verloor met 6—4; het vijfde won'me 6%—3%; het zesde verloor met 8-1 en he laatste 14-tal verloor met 9—5, uit welke ultsls gen wel blijkt, dat de laatste borden van Haar lem te zwak waren. De uitslagen aan de eest» 10 borden luiden: Leiden—Haarlem: Prof n- W. v. d. Woude—H. Bouwmeester V—U- w SchüssG. B. v. d. Velde %-%; H v. d Lintei J. Bonkenburg 0—1; A. Barkema—p' a. v Driel A. J. Rotteveel—J. Blokker (M- c Brunt—J. J. v. Kampen 1—0; Mr. Ir. j Westa W. Burger 0—1; Mr. A. J. Muldêr—S. 'r De Heemsteedse schakers boekten het resultaat door met 17 spelers 11 puntenw scoren! Jeugdtoornooi van „Rolland" is geëindigd Een voordeel bij het houden van een jeugd- schaaktournooi is wel het vlotte tempo, waarin -de wedstrijd verloopt. De jongens hebben door- gaans aan één speelavond meer dan voldoer.de tijd, om hun partij uit te spelen, ja zelfs kwam het bij het toumooi, door „Rolland" georgani seerd, voor, dat meer dan één partij op een avond werd gespeeld. De uitslagen van de laatste ronde luiden: H. Bijvoet—J. Schultz 0—1: C. den Heyer—J. Pullus 0—1; A. Schmitz (n.o.)N. Zwaneveld 0-1; J. A. v. d. en deE. Kool 1—0; H. Klinkenberg-V. Emanuel 10; W. Franck—G. Drontmann 0-1; H. StulenD. Roest 0—1; J. Luypen—C. Prins 0—1; W. Tollenaar—O. den Boeft 0—l; p. de Jong (n.o.)—P. J. Verhoeff 0—1; S. Smit—W. Hovenier» 10; A. Nibbering—F, Kuyken 0—1; C. Brink-R, Comans 01; R. den BoeftR. Schlafmann 1-0; F. Spegers (n.o.)—Tj. Baarda 1; A. v. d. Deyl N. Meulenbroek 10; L. Roosjen—F. Kok 1-0; A. Rühl (n.o.)—Klein 0—1.' Finalisten zijn geworden: Groep I: J. Schultz, W. Franck, P. J. Verhoefl, H. Smit, R. den Boeft en L. Roosjen. Groep II: N. Zwaneveld, C. Prins, W. Tolle naar, O, den Boeft, F. Kuyken en A, v, d. Deyl Wandelsport Haarlemmer nam deel aan tocht BrusselRotterdam De Haarlemmer H. G. Hekelaar heeft met succes deelgenomen aan de wandeltocht Brussel Rotterdam, welke Zaterdag en Zondag gewa den is onder leiding van de Rotterdamse \Va_i- delsportvereniging. Zes en dertig wandelaars, waaronder twee Fransen, die ook aan de vier daagse hebben deelgenomen, vertrokken uit Brussel. Drie Nederlanders vielen uit en de anderen kwamen in peloton in Rotterdam aan, Zij, die de tocht volbracht hadden, werden toe gesproken en ontvingen een beker, vermoede lijk zal er in de toekomst meer belangstelling bestaan voor deze toohit over 150 km. Vorige maand liep Hekelaar mee in de tocht Amsterdam -Leeuwarden, toen in gezelschap van zijn stad genoot C. Boslooper DENEMARKEN—FINLAND 4—1. - De landen- wedstrijd tussen Denemarken en Finland, te Aarhus gespeeld, is gewonnen door de Denen met 4—1. OM DE ROCOCENTBEKER. In de competitie om de Rococentbeker is in het Haarlemse Sport- fondsembad de waterp'olowedstrijd DWT—Robben gespeeld en door de Hilversumse dames met 4-0 gewonnen. Ontsnapte zuiveraar. Dr. Alfred Löritz, de voor malige Beierse minister van zuivering, drie maanden geleden van zijn ambt ontn- ven werd, omdat hij zelf niet bijster zuiv bleek te zijn van zwarte handel en corrupt*. heeft Zaterdag de benen genomen uit j ziekenhuis in München, waar hij verpleeg werd. Zijn advocaat vermoedt echter, datt. een stunt van Löritz is om de aandacht zijn zaak te vestigen. Drie Donderdagen. Een Donderdag zonder gevo gelte zoals president Truman bij zijn vo selbezuinigingsplan. heeft voorgesteld, zal Amerikaanse huisvrouwen in de Rome - maanden nog heel wat hoofdbrekens *os Vooral de feestdagen „Thanksgiving d®/ Kerstmis en Nieuwjaar zuilen, wil men thans Truman's voorstel opvolgen, moei y dagen, worden. Het traditionele gerecht P deze feestdagen is ln de States kalkoen ruu wil het ongeluk dat alle drie de wo op Donderdag vallen. Slechte ruil. De Times meldt uit New YorM»' de bevolking van Bikini, die het eiland n moeten verlaten in verband met de ato bomproeven en zich op het eiland Roa= vestigde, opnieuw moet verhuizen. De omstandigheden op Rongirik zijn landbouw en visserij kunnen de b€V0. niet onderhouden. De bewoners zullen naar het etilar.d Oejelang, 450 Jdtofflet» Zuid-Westen van Bikini moeten begeven. 's Konings kanarie. Ex-koning Carol van Boa- menië is met zijn vrouw prinses Helena l- heen Magda Lupescu), die hij op haar haast doods-) bed in Rio de Janeiro gehuwd, per schip in Lissabon aanfe_* De bagage bestond uit 145 koffers, 2 *u honden en een kanarie.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2