België vangt geen bot Velsen Zilveren „sportvoorvechter" op het Raadhuis Pieivpleizier Vele sprekers luidden haar zwerversleven uit Velseti'No ord plfJSDAG 7 OCTOBER 1947 IJ MUIDER COURANT ©VER DE ZUIDERGRENS Uitvoer flink gestegen, aanvoer eveneens reflürworden geëxporteerd. Maar weer i de aanvoeren zo abnormaal groot, is op de Belgische vismarkt her- HuaMeliik voorgekomen, dat de aanvoer as verre overtrof, zoodat export de ie. inlossing vormde voor het op peil entë? *,an de prijs. Daar Frankrijk slechts houden - BeigjSche francs aan vis wilde 15 pn krachtens het handelsaccoord ^nen\g46-'47, moest geprobeerd worden, ï°Hft,gen tot andere inzichten te brengen. t aardig lukte, want tenslotte was het ultaat, dat er voor 55 millioen francs flocht f^dermaal een verhoging redding zou fpn brengen. De Belgen zetten de tan- 11101no elkaar en kregen van hun buren verhoging tot 70 a 75 millioen francs l0S'nit exportcontingent omvat vooral „ïdvis met 10» tong om de midden- Z visserij mee te laten profiteren, bewerkte haring en conserven vonden de Belgen niet kwijt, hoewel «H klein kwantum gezouten haring m wat gamalen na lang aanhouden werden toegestaan. Beigische visserij hoopt er nu maar dat de Franse visverwerkers grond- Mffen te kort komen en dat er weer een £pje op de uitvoer gelegd kan worden. BelgiëItalië. ne onderhandelingen tussen onze Zui- ien en de Italianen zijn enigszins het waas der geheimzinnigheid over- J£». er -zou een accoord vrkregen zijn er de export van 50 millioen frankskes verse en een zelfde bedrag aan be- ierkfce vis, wat tweemaal de hoeveelheid L hef vorige seizoen zou betekenen. Bel- dê boert hier dus niet slecht. Voor Duits- knd W de zaken noe steeds °nzeker. ook wat de Belgische exporteurs betreft. De bezettingsautoriteiten brengen het liefst roederen uit eigen land dus uit Amerika n Engeland op de Duitse markt, maar voor vis wordt nog al eens van deze wet van Meden en Perzen afgeweken, zo ver telt de Visserij wereld. De Deense offertes komen het laagst voor de dag, maar het Nederlandse pro duct wordt hogelijk gewaardeerd, zodat er vrij wat Nederlandse vis in Duitse ma- ven terecht komt. België wil echter een delegatie van ter lake kundige exporteurs naar Duitsland gestuurd zien' om de export naar dat land. te centraliseren. Te veel en nog er bij. De Belgen hebben nog al wat gemopperd Over het feit, dat er Nederlandse vis over de grens komt, hoewel de eigen productie niet geplaatst ikan worden. Bovendien is er het probleem van een zekere „deloyale concurrentie". De Denen sturen namelijk soms vis in consignatie, die daardoor half zoveel kost als de Nederlandse. Misschien Is het mogelijk, dat de Belgische impor- téurs zich aaneensluiten, om consignatie- handel de kop in te drukken. Om op het uitgangspunt: de gestegen aanvoer in de Belgische havens terug te komen: bij de betrokken ministeries is er al met nadruk gewezen op de uitvoer als redding voor de aanvoer. Hoe groot deze aanvoer is, moge blijken uit een aantal vergelijkende cijfers over de jaren 1938, 1946 en 1947, gepubliceerd in „De Visserij- wereld" van 26 September:' Diepzwemmende vis in millioenen kilo's. Juni Juli In totaal voerde België in Jul:i van dit rond 430.000 kilo verse vis uit Denemarken bovendien ongeveer 115.000 kilo uit Nederland. De totale invoer was 624.000 kilo tegen een import van 387.000 kilo in Juli 1938. De uitvoercijfers geven over het eerste halfjaar van 1947 een totaal van 16 millioen kilo (4.4 millioen kilo in eerste helft 1938). België krabbelt met een be hoorlijke snelheid tegen de wal op! 1938 1946 1947 3.3 3.2 6.2 2.0 2.8 4.4 2.1 3.2 3.1 Arbeidscontracten voor vissers, rokers en anderen De onderhandelingen over een collectief arbeidscontract voor visrokers, ijsfabrieks arbeiders en vismeel-arbeiders zijn thans nog lopende. Over het CAO voor de visknechts is thans overeenstemming bereikt; het wach ten ïs nu nog op de toestemming van het college van Rgksbemiddelaars. Ook voor de arbeiders in de visconser- venbedrijven is een CAO in. de maak. Vol gende week komen de onderhandelingen voor de verre vissers ter tafel; informa tieve besprekingen ter voorbereiding lui den hier hopelijk een nieuw contract in. Tenslotte is de CAO voor de dokwerkers bij het college van Rijksbemiddelaars in behandeling. MARKTBERICHT 6 October 1947 Visaanvoer: 80 kisten tarbot en tong, 60 kisten schelvis, 100 kisten schol, 140 kisten kabeljauw, 1200 kisten makreel, 10.500 kisten haring. Totaal 12.080 kisten. Prijs verse haring f 15—f 8 per kist. Twee trawlers besomden f 46.000. IJM 8 En Avant f 18.800, IJM 19 Adelante f 23.190. Motorloggers: KW 5 f5880, KW 159 f 13.520, KW 77 f 1691, KW 92 f 1129, KW 53 f 1360, KW 52 f 1200 KW 20 f 358, SCH 51 f 860. Kotters: IJM 230 f1924, KW 78 f 5900, KW 51 f 5600, KW 122 f 7319, KW 155 f 3770. De Centrale Bond en het „witte gebouw" De Centrale Bond van Transportarbei ders, afdeling IJmuiden, was voor de oor log gehuisvest in het „witte gebouw" aan de vissershaven, moest evacueren en kwam in een burgerwoning aan de Ha venkade terecht. Diverse bewoners van het „witte huis" behandelden dit perceel aller minst zachtzinnig, maar nu is het dan zo ver, dat de Rijksgebouwendienst het heeft vrijgegeven. Er wordt binnenkort aan een drastische restauratie begonnen de schade beloopt ongeveer 35.000 en December-Januari hoopt de Centrale Bond zijn vroegere woning weer in gebruik te nemen. De bibliotheek voor vissers, die uit 2500 delen bestond, is in haar geheel verloren gegaan, maar men hoopt ook hierin te voorzien, hetzij door middel van particu liere steun, hetzij via de overheidsporte- monnaie. Kolen voor de winter De heer Dijkstra 23 jaar in gemeentedienst Zceburgia 2-Stormvogels 2 3-3 Ondanks het feit, dat Stormvogels vooral In de tweede helft het meest in het offen sief was, heeft het elftal het tegen de tech nisch foeter spelende Zeeburgianen niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel. Zeeburgia begon met de leiding te nb- ften, doch Broekhuizen liet dit niet op zich zitten en zag kans de partijen weer op ge lijke voet te brengen. Uit een penalty gaf Snoeks, die eerst als rechtsbinnen en later ais rechtshalf een goede partij speelde, Stormvogels 'de leiding, doch het volhar dende Zeeburgia slaagde er op zijn beurt weer in de gelijkmaker te scoren. Uit een hoekschop kopte Broekhuizen opnieuw de bal langs de Zeeburgia-doelman (23). Rechsteiner werd echter eveneens nog een keer gepasseerd, zodat tenslotte de punten gedeeld werden. Waterloo was niet fortuinlijk Het eerste elftal van Waterloo kon Zon dag de Concordianen geen winst afdwin gen: na lange tijd een 10 voorsprong te hebben behouden, maakte de tegenpartij uit een penalty gelijk. Het tweede speelde eveneens gelijk tegen Nieuw-Vennep 2 (3-3) en het derde ging tegen Beverwijk 4 ttet 2—1 ten onder. E.H.S, 5 bónd het vierde elftal van Wa terloo aan de zegekar (64), maar de aspiranten A brachten het er tegen Bever wijk B beter af, door een 10 'overwinning te bevechten. Moderne VL 71 weer bedrijfsklaar Na de geslaagde proeftocht op de Nieuwe Waterweg is de motorlogger Marie Vb 71, behorende aan de Fa. C. van Toor Hzn,, ter haringvisserij vertrokken. Het schip trok door zijn moderne uiterlijk overal sterk de aandacht. Het is op de scheepswerf Fikkers te Foxhol circa tien toeter verlengd en gehèel gemoderniseerd. 9® oude motor is vervangen door een vier- «ct Bronsmotor van 240 pk. De vérbou- is tot stand gekomen volgens ont- w"P en onder toezioht van Noorlanders Technische Dienst te Delft. OP STRAAT OVERLEDEN. ■Öe 73-jarige veehouder Petrus Scholten u't de Koningsweg, werd op de Schulp- ®g plotseling onwel'. De ter plaatse geroer. lamming65*160' conskat;eerd€ een har"tver- ZOU HET LUKKEN? A ^°°lse stoomtrawler Castor GDY u is in IJmuiden binnengekomen voor aanvullen van de bemanning. Agenda voor Velsera en IJmuiden DINSDAG 7 OCTOBER, nana 8 uur: „ToppeT keert terug", nex 8 uur: „Ontgoocheling". t?6 au uur: „Swingwals". aaanuis 7.30 uur: Raadsvergadering. WOENSDAG 8 OCTOBER. n: Als Dinsdag. „Eerste deur rechts maar meneer". Op de „eerste deur rechts" van het raadhuis hangt een papiertje dat in levensgrote letters aankondigt, dat hier de afdeling Sport en Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Velsen is gehuisvest. Achter het papiertje moest eigenlijk de naam P. Dijkstra staan, want P. Dijkstra was het, die de laatste jaren in nauwe samenwer king met B. en W. de sport in deze regionen op de daartoe bestemde velden en banen leidde, al wil hij het zelf niet helemaal weten. Vijfentwintig jaren heeft de vitale zes tiger zich voor „de sport" gespannen, eerst als gymnastiekonderwijzer „vier tel len armen hoog, vier tellen armen zij, vier tellen armen laag". Dat was de Duitse methode. Later kwamen de Zweedse en de nhythmi- sche de Pruisische stijfheid vervangen, ook in de toendertijd modern ingerichte „gym"zalen van onze scholen. En Meester Dijkstra was er vlak vóór, want dat hou terige gedoe van vroeger.Trouwens, hiermee is de jubilaris gekenmerkt, zo wel in zijn werk als onderwijskracht als later, toen hij via de afdeling bevolking naar de post „ambtenaar voor de Sport en Lichamelijke Opvoeding" werd geheveld. Steeds weer propageerde hij nieuwe in zichten en toen de plannen voor het sport park op Sehoonenberg vaste vorm gingen aannemen, heeft de heer Dijkstra zich met wethouder Van Leusen beijverd voor een zo bevredigend mogelijke uitvoering. Tussen 1922 en 1947 ligt niet alleen een vruchtbare arbeid als overheidsambtenaar, ook in het verenigingsleven heeft de heer Dijkstra zijn sporen meer dan verdiend. De gymnastiekvereniging „Gratia-Plato", „Fryske Trou", de Kennemer Turnkring en vele andere groeperingen hebben hem als voorzitter, als ijverig lid of als gewaardeerd adviseur leren kennen. Des heren Dijkstra's ideeën over de sport zijn maar inéén opzicht conservatief. Hij verafschuwt namelijk, met alle hef tigheid van zijn Friese aard, record-woede en wedstrijd-waanzin; slechts de sport als stimulans van de gezonde ziel in het ge zonde lichaam krijgt hem als voorvechter. Vandaar ook zijn warme belangstelling voor de H.L.O., een vereniging, die de Harmonische Lichaams Ontwikkeling voorstaat en te dien einde elk jaar vaar digheids-proeven voor vrouwen en mannen van 12 tot 60 jaar uitschrijft, om de alge mene paraatheid (zonder enige herinne ringen aan wat de Duitsers daaronder be liefden te verstaan) tot heil van het in dividu te verhogen. Wanneer over twee jaar de heer Dijk stra met pensioen gaat, heeft hij meer dan 49 jaren in overheidsdienst achter de rug, want zijn bovenvermelde bezigheden wer den voorafgegaan door een betrekking als militair hoofd-gymnastiekonderwijzer aan de school voor soldaten te Utrecht. Het is nog geen „gouden" jubileum dan, maar toch zeker zeer „verguld". Duinen nog steeds verboden terrein I longen bekneld in radar, apparaat Een 14-jarig jongmens uit Santpoort was met drie vriendjes de duinen bij Langerak ingegaan. De vriendjes waren in een radar-apparaat gekropen om een foto te laten maken. Eén van hen sprong van het toestel af, met het gevolg dat het ap- paraat begon te kantelen en de ijverige fotograaf bekneld raakte tussen het toe- stel en een stang. De hulp van „dokter Bakker" werd ingeroepen; deze bracht het slachtoffer, dat klaagde over pijn in de rug, naar zijn woning. Diploma's voor zwemsters en zwemmers Wederom heeft een aantal candidaten in het „Velserbad" proeven van 'bekwaamheid afgelegd. Vier Beverwijkers, negen IJmui- denaren, drie uit Velsen, twee uit Santpoort en vier uit Driehuis zijn van Maandag af „volleerde zwemmers". Het zijn: Nelly van Duivenbode, Cres- zentia Spindelaar, Catharina de Reus, He lena Springveld, Mevrouw Vis, Mevr. de Boer, Lientje Zwart, Grietje Kramer, Ma ria Martens, Fenny v. d. Kolk, Engelina de Groot, Johanna v. d. Veld, Simon Wa terdrinker, Johan v. Riessen, Johan Groe- ninlc, Mineke Bom, Jeannette ter Horst en Eva Roemer, die het eerste diploma kre- gen. Diploma II werd uitgereikt aan: Dina Bum, Willy Steenaard, Minke Boomstra, Marianne Mac Daniël, Geertje Feyen, Meta Mackaay, Wim Grootveld, Jan Feuerstein, Johan de Weerdt, Nelly Win kel én Suze v. d. Wateren. Gematigd optimisme bij de Velsense handel Het is bekend, dat de Nederlandse kolen handelaar van de hand in de taind leeft, wat zijn waren aangaat. Wat de vorige week uit de mijnen werd gedolven, is prac- tisoh vandaag bij d'e kolenman. Maar toch is de Velsense handelaar over het algemeen niet pessimistisch over de wintervooruit- zichten. Als er geen strenge kou komt of andere storende factoren een geregelde aanvoer belemmeren, zullen wij onze 12 mud ontvangen. Dit wil niet zeggen, dat het publiek bij het eerste nachtvorstje kan gaan stoken, want de aanvoer komt in ge deelten en wie nu begint te gebruiken, kan in Februari kou lijden. In dit opzicht zou de petroleumkachel misschien kunnen bij springen, maar insiders beweren, dat de petroleum heus niet onbeperkt zal vloeien. De kolenvoorziening van de visserij loopt eveneens vrij geregeld, zodat de totale indruk onder woorden zou zijn te brengen, door te zeggen, dat de positie dragelijker is dan verleden jaar, hoewel voorzichtigheid geboden blijft. Burgerlijke stand van Velsen GEHUWD: M. H, Kosse—M. A. de Haan, Rein. Claesaenstraat 42, IJmuiden; H. J. SehotvgT. J. Brandjes, Groeneweg 73, IJmuiden-Oost; J. de Vreis—A. H. Peil; L. J. BijrneG. J. Udo, de Ruijterstraat 65, IJmuiden-Oost. D. A. G. van Son—A. Sohriever; W, DroogC. E. de Boer, Pres. Krugerstraat 44, IJmuiden-Oost; M. H. GodschalkP. van. der Steeni Edisonstraat 24, IJmuiden, „SONNEVANCK" IS 956.— RIJKER. De collecte voor het Sanatorium „Sonne- vanck", die Zaterdag in de .gemeente Velsen is gehouden, heeft f 956.39 opgebracht. \Ath letiek Uitgestelde Muiier-veldloop nu in Velserbeek De Hoogoven-Athletiekvcreniging „Suo- i" heeft medegedeeld dat de uitgestelde Mulier-Ioop voor A. B, C en D-klassers ayer een afstand van 3000 meter Zondag 26' October voor de vijfde maal door haar zal worden gehouden. De Mulier-foeker is thans in het bezit van de Suomi-man J. Weenink. Het park „Rooswijk", waar de Mulier- loop voorheen steeds is gehouden, Ls in de laatste oorlogswinter in een kale vlakte herschapen, waardoor deze historische plaats zich niet meer voor deze loop leent. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur heeft „Suomi" de beschik king- gekregen over een parcours in „Vel serbeek". Weliswaar kan het traject niet op spikes worden gelopen, maar dit zal aan de belangstelling geen afbreuk doen, te meer daar de Mulier-loop voor (Ie eer ste maal een nationale wedstrijd Al zijn. Er wordt een handicap-race gelopen, waarvan de start van C-klassers 20 secon den na de D-klassers valt, die van B na C-klasse 20 seconden en van A na B-klasse 15 seconden. Evenals voorheen wordt ook een wedstrijd voor junioren over 1500 meter gehouden. Behalve deze befaamde Mulier-loop organiseert „Suomi" voor de eerste maal een Velserbeek-parkloop voor E-klassers (niet K.N.A.U.-leden, waaronder militai ren, politie, e.d.) Deze wedstrijd wordt op hetzelfde parcours, eveneens over 3000 m gehouden. Ook hieraan wordt een wissel- prijs verbonden, daar het in de bedoeling ligt deze loop jaarlijks te houden. Voor beide wedstrijden, waarvoor men zich kan wenden tot het wedstrijdsecreta- riaat Baanstraat 86, Beverwijk (tot 18 Oc tober), zijn vele prijzen beschikbaar ge steld. De start is als volgt bepaald: Vóór hotel „Velserbeek" starten de junioren te 12 uur, de. Velserbeekparkloop begint te half één en de Mulierloop te één uur. Velsen zal dus kunnen genieten van een fraai athletiekprogramma. Aan het eene eind zit een stukje erse haring en aan het andere zit de man zelf. Berustend, omdat er toch niets aan te doen is. Van tien uur af zit hij op een betonblok van de pier en nu loopt het tegen de avond, met wat rood al aan de horizon en een eenzaam golfje langs de kust. „Hoe ruiger hoe beter", zegt hij. Omdat het nu niet ï'.uig is. vangt hij om de drie uur een tegenstribbelend scharretje en prikt geduldig een nieuw stukje verse vis aan hot haakje. Nee, het is vandaag helemaal geen weer voor de mannen. Hon derd meter verder zit er al één vijf uur te kwispelen met zijn lijntje en de schar retjes trekken hautain hun neus voor hem .op. Vandaag ïs het niks gedaan, maar als de wind het op zijn heupen krijgt en je ver wacht elke minuut, dat de pier van de kaart gezwiept wordt, dan komt er aar digheid aan. Er is geen vakmanschap voor nodig, helemaal niet, maar je moet er een nat pak voor over hebben en dan slingert er wel es 80 pond uit de golven. Alle maal geul, met het mosseltje gevangen of met de garnaal. En dan maar opscheppen tegen die kale zoetwatervissers met hun ene snoekie van zeven pond Het andere eind van de 35 meter lijn stopt een verse pijp en kijkt over de zee, die helemaal niet ruig is. „Toch wel mooi" zegt hij, tevreden rook wolkjes producerend. Voor zijn liefhebberij kan hij uren met een touwtje of een hengel in zijn vingei-s zitten zonder een aasje beet. Straks als het November is, komt de vangst wel weer. Nu maar wat vitamines opdoen. „Vitamines" zegt de man. Hij vist op schar en vangt er een per drie uur. Hij heeft een cafétje ergens achter die rookwolk. Alleen Maandags open, en 'soms ook op Zaterdagen, vanwege de spuitwater-distri butie. Geef hem de pier maar, hoe ruiger hoe beter J. F. DE COMITE-SCHOOL HERNIEUWD Midden in de puinhopen van Oud- IJmuiden staat een schoolgebouw, wit ge pleisterd aan de buitenkant, tussen oude, vaak in verval geraakte woningen. Dat is de hernieuwde Comitéschool, die Maandag avond officieel, in tegenwoordigheid van de wethouder van Onderwijs, Dr. A. J. van Leusen,. de chef van de afdeling onderwijs H. Smakman, vertegenwoordigers van kerk- en schoolbesturen en andere autori teiten is heropend. De buitenkant mag aanlokkelijk zijn, van binnen is dit, eertijds zwaar gehaven de gebouw, in alle opzichten als nieuw. Voorzitter K. Thijssen opende met "een welkomstwoord en gaf een kort overzicht van wat zich had afgespeeld in het ge bouw. De school werd gezet in 1898 en 1 Mei van dat jaar geopend. Tot eind 1942 is er ononderbroken les gegeven, doch toen was men wegens de evacuatie verplicht te sluiten. Van 1945 tot Januari van dit jaar is het gebouw gebruikt als internerings kamp en eerst in Mei kwam de toestem ming de school weer zodanig op te knap pen dat er gebruik van kon worden ge maakt. Wat het lesgeven betreft: van de slui ting tot eind 1944 werd gastvrijheid ver kregen in de Julianaschool, doch deze werd op last van de bezetters afgebroken. Daarna werden de lessen zo goed en zo kwaad als het ging voortgezet in de Emma- school, het „asyl voor daklozen", want hier huisden afwisselend vier scholen. Dit duurde tot na de capitulatie. Toen heeft men lief en leed gedeeld met de Groen van Prinstererschool. De voorzitter bracht dank aan alle schoolbesturen en instanties, die hulp had den verleend. Ds. J. v. d. Berg sprak namens de ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente. Wethouder van Leusen bood zijn ge lukwensen namens het gemeentebestuur aan. Het dagelijks werk van de gemeente raakt meer het openbaar dan het bijzonder onderwijs. Toch is er geen strijd tussen de groepen, want er is hetzelfde doel dat wordt nagestreefd en allen zijn „kinderen van één Vader". Daarom moet, volgens een onoverkomelijke berg had geleken. Hij dankte alle uitvoerders en speciaal Wethouder van Leusen voor hun mede werking. De heer A. Verwoerd, voorzitter der ver eniging van Chr. Nat. Onderwijs, bood eveneens gelukwensen aan en de heer F. Vermeulen sprak als oud-vöorzitter van het schoolbestuur. Hij wees er op dat uit IJmuiden zelf het initiatief was gekomen in de vorige eeuw deze school te stichten. Mej. de Jong zorgde voor de vrolijke noot en bood namens het personeel der Groen van Prinstererschool ieder van het onderwijzend personeel bloemen aan. Mej. de Graaf sprak als hoofd van de Van Tuyll bewaarschool. De heer J. Bebgsma, hoofd der Erama- school, voerde het woord namens het be stuur voor C.V.O. te IJmuiden-Oost. De heren A. Vennik en J. de Korte sloten de rij van sprekers. Voorzitter Thijssen overhandigde de heer H. Remiëns, hoofd van de Comité- school, de sleutels en hiermee was de school geopend. Het gebouw was het bezichtigen ten volle waard en met ingang van heden is aan het zwerversleven een einde gekomen en te gelijk een stukje van het herbouwplan verwezenlijkt. „Pro Rege" biedt gevarieerd programma aan De Nederlandse Militairen -Bond „Pro Rege" afdeling IJmuiden, belegt Donder dagavond in de Mairnixschool te IJmuiden een avond, waarop door een officier van de legervoorlichtingsdienst iets verteld zal worden bij een geluidsfilm over het leven van de militairen in Indonesië. Verder wordt de avond gevuld met zang, muziek en declamatie. Denen waren ongewenst De caféhouder aan de Bik- en Arnold- kade die vorige week twee Denen op be zoek kreeg, die er met een fiets vandoor gingen, verzoekt te willen vermelden ter aanvulling van het betreffende politiebe- spreker, het gevoel vari eenheid worden richt, dat dit geschiedde toen de beschon- bewaard. kenen zijn café verlieten. Hot is n.l. zo dat Architect A. ten Broeke zeide dat de 1 de caféhouder hen de toegang weigerde en overgang van de afbraak naar de herbouw dat zij uit protest het rijwiel meenamen. Klinkende handbalzege van 9—0 voor IJmond I De dames van H.O.C. II hebben op eigen terrein te Haarlem moeten ervaren, dat de dames van IJmond I van „wanten weten", want in een goed gespeelde wedstrijd héb ben zij zelfs geen kans gezien om tegen de negen IJmond-doelpunten d'e eer te redden. In de tweede minuut reeds scoorde de rechtsbuiten en de grote veldimeerderbeid. stelde achtereenvolgens <le middenvoor An d. Scheur (2 maal) en de rechtsbuiten Nel v. Deyck (1 maal) in staat de stand op te voeren tot 04. De tweede helft gaf door deze voorsprong een nog meer overwegende veldsterkte van IJmond, al hebben de H.O.C.-dames zich niet onbetuigd gelaten, want de IJmond- verdediging had moeite genoeg om zidh de H.O.C.'sters van het lijf te hou den. De middenvoor, bijzonder goed op schot, scoord'e, nadat de rechtsbinnen bij de eerste aanval 05 had gemaakt, nog drie maal en de rechtsbuiten één maal, zodat de uitslag 09 voor IJmond was en de Vblser dames daarmede hun derde achter eenvolgende overwinning boekten. DE HEER VAN LEUSDEN VERLAAT HET ONDERWIJS. De heer W. C. van Leusden, onderwijzer aan de ir. L. P. Krijger school aan de Ban- jaertstraat, heeft tot de raad der gemeente het verzoek gericht, hem ingaande 1 No- verber 1947 een jaar nonactiiviteitsverlof of ontslag uit zijn functie te verlenen. B. en W. hebben de raad voorgesteld1 dit verzoek in te willigen en de heer Van Leusden met ingang van een later te be palen datum eervol ontslag te verlenen. „SCHULPEN" OPENT HET SEIZOEN. Het komende winterseizoen blijkt voor de Buurtvereniging „Schulpen" al vrij vroeg te worden gebruikt om haar leden ontspanning te bieden. Zaterdag wordt in het Kennemer Thea ter te Beverwijk door de toneelclub een uitvoering gegeven van het vrolijke va- cantiespel ,,'n Wespennest" van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker. De regie is van de heer J. Kramer uit IJmuiden. GRONDSTOFFEN VOOR PAPIER. SCHEEPVAARTNIEUWS VINKE' EN CO. Willem Barendsz vari 5 op 8 Oct éiland Wight gepass. Lop'persum, 5 Oct. op weg van Amsterdam naar Buenos Aires. Catha rina Point gepasseerd. Hilversum, 4 Oot. op weg van Amsterdam n. Buenos Aires Kaap Finisterre gepasseerd. K. P. M. Batoela, 5 Oct. Kaap Guardafui gepasseerd. Bagan, 5 Oct. Bizerta gepasseerd. De Eerens, 5 Oct. ten Zuid-Westen van Kreta. HOLLAND AFRIKA LIJN, Boschfonteïn, 4 Oct. te O ran. Juno, 5 Oct. van Islanboel naar stad. Mulderkerlc. 4 Oct. van Mozambique naar Dar-es-Salaam. Winterswijk, 4 Oct, v. Tenerlffe naar Antwerpen, Langlee Scott, 5 Oct, van Lo- fenzo Marques naar Durban. Amstelveen, 4 Oct. van Calais naar Hamburg. Hemony, S Oct. te Genua, K. N. S. M. Zaanstroom, 5 Oct. te Cagliarl. Orion, 5 Oct. te Ohanak. Helder 6 Oct. te Am sterdam. Ilos, 4 Oct. van Rotterdam naar Gibral tar. Orpheus, 4 Oct, van Rotterdam naar VigO', Stentor, 4 Oct. van Rotterdam naar Algiers. Hast 5, 5 Oct, te Amsterdam. Deo Dues, 5 Oct. van Kopenhagen naar Amsterdam. Ardennes, 4 Oct. te Oran. Juno, 5 Oct. van Istantooe 1 naar Burghaz. Iris, 5 Oct. te Lissabon. Danae, 5 Oct. te Barcelona. Dundee, 5 Oct. van Cartagena n. Malaga. Venus, 5 Oot. Gibraltar gepass. Tiberius, 3 Oct. Gibraltar gepass. Stuyvesant, 4 Oct. van Dover naar Madeira. Trajanus, 4 Oct. van Ant werpen naar Curasao. MIJ. NEIDERLAND. Madoera. 2 Oct. van San Francisco naar Marseille. Lawak, 4 Oct. van New Orleans naar Montreal. Tarakau, 5 Oct. te Am sterdam KON. HOLL. LLOYD. Westland, 3 Oct. van Las Paimas, GROTE VAART. Aalsum, Amsterdam—Oost Afrika, 3 Oct. van Genua. A'dlnda, 20 Sept. van Soeratoaja naar Singapore. Agatha, 6 Oct. van Singapore te Kaapstad verw, Aldebaran, Balti more—Amsterdam, pass. 3 Oct. Cape Race, Al- pherat, Rotterdam—Shanghai, 2 Oct. van Suez. Alwaki, 1 Oct. van Houston, naar Mobile. Anto- nla, 20 Sept. van Pladijoe maar Port Swetten- ham, Bosch fontein, Amsterdam—Oost Afrika, 3 Oct. van East Londen. ClaveUe, Fahaheel—Haifa, werd 2 Oot. te Suez verwacht, Coryda, l Oct. van Port Said te Alexandria. Cumulus (weersohlp), 3 Oct. van New Orleans naar Czechoslovakia Victory, wordt 5 Oot. van New York te Rotter dam verwacht. Erinna, 3 Oct. van Singapore te Mirl, Gadila, 3 Oct. van Kuwait naar Haifa. Hemony, 2 Oct., v, Barcelona te Marseille. Her cules, Gibraltar—Amsterdam, 3 Oct. te Antwer pen. Indrapoera, Rotterdam—Java, 3 Oct. van Aden. Kertosono, 2 Oct. van Mobile te Lorenzo Marquez. Kota Agoeng, Java—Rotterdam, pass. 3 Oct. 9.35 uur Finisterre, Lekhaven, 2 Oct, van Antwerpen te Montevideo. Macuba, 2 Oct. van Curasao te Shellhaven, daarna Bahrein V.O. Malvina. 30 Sept. van Rotterdam te Curapao. Marpessa, vertr. 4 Oct. van Fahaheel naar Have en Rouen. Mirza, .werd 3 Oct. van Slngapor verwacht. Murena, 4 Oct. van Curac-'- I J ilL GI. cl IC VC.IYV. lil V aiiCJi, II lio, tl IVH, i Noorse s.S. „vesta rnet terdam, 3 Oct. te Marseille. Oranjefontein, 2 i .a van Port Elizabeth naar Kaapstad. Ovula, 30 Sept. van Miri naar Singapore en Shanghai, Tr j _T Buenos Aires verwacht. Nigerstroom, 4 Oct i Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen Accra tógos vorw Va!leyi Baara-Hoi- s aangekomen het Noorse s.s. „Vestair"1- 1888 ton houtstof uit Oplo (Noorwegen) AFSCHEID BIJ VAN GELDER ZONEN. Na ruim 27 dienstjaren aan het bedrijf van Van Gelder Zonen N.V. heeft, de heer B. J. Piepers wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid geno men. Dit afscheid is tijdens d'e laatste nacht dienst geschied. Onder hartelijke woorden heeft de heer J. L. Ecklhard de gevoelens bij dit vertrek vertolkt en gewezen op de prettige samenwerking en goede vriend schapsbanden. Namens de jubileum-commissie i-s ten slotte een enveloppe overhandigd. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN LNGL1S vertaald uit 'bet Engels. 46) Ik heb alleen maar gedaan, wat ik behoorde te doen, meneer Heriot. Ik wist niet, dat het tot de taak van een verpleegster behoorde, wonderen tot stand te brengen. Hij glimlachte, maar in zijn stem was bewogenheid te horen. En het komt mij voor, dat u wonderen .verricht hebt. Zelfs ik kan nu al zien, dat Kathryn er anders uitziet. Ze wilde iets luchtigs zeggen, dat het aan Kathryn's make-up lag, maar ze merkte, dat ze het niet kon. Ze sloeg haar bruine ogen eerlijk naar hem op en zei enkel: Ja, ze ziet er anders uit. En en ik ben er ook blij over! Ik kan het niet zo goed uitdrukken, ging hij langzaam voort, maar, maar ik hoop dat u begrijpt, hoe dank baar ik u ben. Als er iets zou zijn, waar door ik u zou kunnen tonen, hoe dankbaar ik ben. Hij hield op, even verlegen als Anne zelf was. En toen, zonder verder iets te zeggen, stak hij zijn hand uit. Anne voelde haar eigen hand in een sterke, vaste greep omvat. Een handdruk, die meer dan sta melende woorden, haar verzekerden: ik ben je vriend. En opnieuw kwam dat vreemde, trillerige gevoel over haar. Ik heb zoveel over die bijzondere taart gehoord, dat ik honger begin te krijgen! Toen kwam een klagende stem uit het bed. Als jullie klaar bent met handjes-vast-houdenAlan draaide zich om, gelukkig ladhend. Kleine heks, zei hij, zullen we haar niet dat pak Slaag in plaats van taart geven, zuster? Anne was naar de deur gelopen, voelend hoe haar wangen vuurrood geworden waren. Ik zal Sara vragen, of ze de thee vroeg brengt, zei ze stijfjes, en glipte weg. HOOFDSTUK XIII. Mevrouw Forbes wandelde met een spij tig gevoel over de Downs naar huis. Ze had een nare middag gehad. Een afschu welijke middag! Ze ging naar huis -met drie pond minder in haar zak dan waar mee ze gegaan was ondanks het feit, dat ze prachtige kaarten had gehad. Maar het noodlot had haar een partner gege ven. Haar mond werd strak. Vrouwen, die beweren dat ze Culbertson kennen en spelen als de dorps-idioot, moesten om zeep gebracht worden, daoht ze. Ze had er dubbele misère door ondervonden. Haar spel was bedorven geweest e.n ze had geld verloren. Ze was in een erg slecht humeur. De-wandeling naar huis maakte het niet beter. De Club, waar ze speelde, lag aan de andere kant van het dorp, hetgeen een wandeling van 2 k.m. over de Downs be tekende, en 5 k.m. over de grote weg. Alan was zuinig met het gebruik van paard en wagen; een auto hadden ze niet en de dikke pony, waarmee ze soms wel eens reed, had een hoefijzer verloren. Naarmate ze Trant naderde, concentreerde haar er gernis zich, zoals gewoonlijk, op Alan. Hij werd heus met de dag onmogelijker, zei ze bitter tot zichzelf- Ze had er zoveel van Verwacht, toen hij haar een tehuis op Trant had aangeboden, en wat had ze ge kregen? Een dak boven haar hoofd en goed eten en drinken en eindeloze verve ling. Hij wilde geen ontvangsten en par tijtjes, hij wilde het maar niet mogelijk maken een prettig leven te leiden en mensen te zien. Hij zou toch op z'n minst wel een of ander elegant wagentje kunnen houden met een goed getuigd paard er voor en een koetsier paarden waren zeer gewild momenteel op het land hoewel ze er zelf niet dol op was en ze zéker niet iets met meer vurigheid dan de oude pony de baas gekund zou hebben. En zelfs de dikke oude pony kon ze niet eens altijd aan. Ze keek op haar polshor loge. Het liep tegen etenstijd, maar ze zou eerst nog wat thee moeten hebben, als ze thuis kwam. Ze had de thee op de club die middag niet naar behoren kun nen genieten. Wat zag alles er verwaarloosd uit! Zelfs Alan moest toegeven, dat het er niet ver zorgd uitzag, maar hij weigerde er nog een tuinman bij aan te stellen. Hij had, zelfs het idee geopperd, dat zij, als ze eens niets te doen had, misschien wel kleine werkjes in de tuin zou kunnen op knappen. Ze trok haar mooie neus min achtend op. Ze had het land aan tuinieren en ze dacht er eenvoudig niet aan haar handen te bederven door te werken in aarde en onkruid. En ze 2ou zeker Alan's zelfzuchtigheid niet aanmoedigen. Want dat was het: grote zelfzuchtigheid! Haar gedachten gingen terug naar haar jongste grief. Het was eenvoudigweg gemeen van Alan, haar een flat in Londen te weigeren- Zij was heus niet de enige, die er van zou profiteren, hield ze zichzelf voor. Als I<a- thryn weer beter was, zou het voor haar ook aardig zijn zo nu en dan eens naar Londen te kunnen gaan en het leven daar een beetje mee te maken. Maar afgezien van Kathryn, had ze zelf todh 2eker recht op enige verstrooiing! Het behoefde geen grote flat te zijn, zelfs een heel klein flatje zou voldoende zijn, als het tenminste in een behoorlijke buurt lag. Ergens in het centrum, zodat ze gemakkelijk van daar uit in het West End zou kunnen winke len, naar een theater gaan en haar vrien den bezoeken: en behoorlijk zou kunnen bridgen, "dacht ze met een glans in haar 1 ogen, in een goede club, waar een halve idioten werden toegelaten. In lange tijd had ze niet iets zo positief willen hebben als die flat in Londen, en ze zou het niet opgeven te proberen deze te bemachtigen, (Wordt vervolgd). Polydorus, 3 Oct. van Makassar te Singapore. Ridderkerk, Rotterdam—Shanghai, 3 Oct. te Manilla. Rijn, 4 Oct. van Dordrecht te Rotterdam. Salawati, 2 Oct. van Port Arthur te MOllbe. Stad Arnhem3 Oct. van Amsterdam te Rotter dam. Stad Schiedam, 4 Oct, van Newport News te Rotterdam. Tiba, pass, 3 Oct. 17 uur Ouessant, wordt 5 Oot., ca. 11 uur van Montevideo te Rot terdam verwacht, Tiberius, Amsterdam—Haifa, pass. 3 Oct. Gibraltar. Tjisadane, 4 Oct. v. Hong kong te Manilla verwaoht, Utrecht, Rotterdam Java, 3 Oct. namiddag te Penang. Van 't Hofü, Batavia—Rotterdam, 3 Oct. te Soengei Gerong. Van Ostade, Antwerpen—Paramaribo, 2 Oct. Dungeness gepass. Willem Ruys, 4 Oct, oa. 10 u. terug van proeftocht te Rotterdam aan Lloyd- karie. Kelbergen, verm. 4 Oct. van Sfax naar Vlaardlngen. Samaria, 2 Oct. van Dakar te Ko- nakri. Stad Vlaardlngen, 3 Oct. van Baltimore n.. Nederland. Tarakan, wordt 5 Oct. n.c. van Ba tavia te IJmuiden verw.. Jaspe, F. Gropsey, 3 Oct. van Baltimore naar Nederland. KLEINE VAART. Aktjo, 2 Oct. van Horten naar Cateli, 3 Oct. van Londen te Antwerpen. Elisabeth RKC. 3 Oct. van Londen naar Rotter dam, Elisabeth Vermaas, 3 Oct. van Stevens La- debro te Larje Brugge. Cronenburgh, Hamlna Cardiff, pass. 3 Oot.- Holtcnau. Fiat, 3 Oct, van, Londen naar Goole, Heemskerk, 3 Oct. van Ant werpen naar Huil. Konlngsdiep, 3 Oct.' van Ant werpen te Notodden, Kijkduin, van Abo te Re- posaarl. Miss, 3 Oct. van Sundsval te Stocka. Mizar, 4 Oct. van Gent te Antwerpen. Nleuw- waal, 3 Oct. van Kopenhagen te Skagen, Phoe nix, 2 Oct. van Antwerpen te Oslo. Pinguïn, 3 Oct. van Drammen naar Ton S, 3 Oct. van Hayle te Sharpness, Twente, 3 Oct. van Aremdal naar Urmajo, 4 Och van Antwerpen te Skiën. Van Braltel, 3 Oct. van Bremen te Ronneby, Zeester. 2 Oct. van Antwerpen te Drammen, SLEEPBEDRIJF. Slibt. „Blankenburg", 4 Octt. van Zeebrugge naar Maassluis, Slbt „Gan ges" met doksectie van Haverton Hill naar Stockholm, vertrok 3 Oct. van Holtenau, Slbt. „Schelde", 4 Oct. van Zeebrugge naar Boulogne. Maandag 6 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Julius van Gdynia. Vesta van Geffle. Adrostus van Londen. Nyroca van Liver pool. Andlvl van Larwlck. Bomma van Oslo, Stensnaes van Zweden. Vertrokken 2ljn: Maria naar New Castle. Actinia naar Antwerpen. Zwljndrecht naar Ant werpen. Glory naar Kristinaham. Hoogwater. Dinsdag 7 October 8.14 20.41 uur. Woensdag 8 October: 9.25 22.05 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3