IJmuider Courant Pe jongste prinses in Utrecht gedoopt Plechtigheid in de Domkerk met vele hoge gasten De Domkerk Frans offensief in Vietnam op komst Vier leidende Amerikanen uit Europa voor besprekingen naar huis No. 18756 tnx: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie m Édministratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, |efoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. jlttertl Z'B" SPaar'le 12> TeL 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 9 OctoKer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Uoi is vandaag wederom een hoogtijdag voor het Prinselijk Gezin. Immers, vandaag is het jongde prinsesje, Marijke, gedoopt. wil behoeven niet te herinneren aan de geestdrift, waarmede op 18 Februari van dit het bericht van haar geboorte werd vernomen, om te weten, dat ook nu het Letlandse volk meeleeft met deze^belangrijke gebeurtenis, belangrijk in het leven sn het Prinselijk Gezin, belangrijk in het Huis van Oranje en dus belangrijk voor ieder, die aan Oranje verknocht is. wanneer er vreugde heerst in het Prinselijk Gezin, straalt daarvan iets af op allen, Hie meeleven met het wel en wee in het witte paleis in Soestdijk. n0 doop van een kind is een gebeurtenis van betekenis in ieder gezin, waar het koninklijk devies „Le Christ avant tout" tot gelding gebracht wordt. Pal oog van Nederland en van de vele vrienden buiten zijn landsgrenzen is deze dag Licht op Utrecht, waar de kerkelijke plechtigheid van de doop voltrokken is. na stad Utrecnt mocht deze plechtigheid binnen haar veste zien voltrekken, omdat 'Ide hoofdstad is van de provincie, waar het Prinselijk Gezin woont, tl de Utrechtse Dom mocht hét verheven ceremoniëel omsluiten met de hoog rijzen- van het zinrijke gothische bouwwerk. de bogen Op 12 Mei 1938 heeft Prinses Juliana in de Sint Jacobskerk, te 'sGravenhage haar eerstelinge prinses Beatrix, die op 31 Januari 1938 te Soestdijk geboren was, ten doop mogen houden. De Heilige Doop werd bediend door ds. W. L. Wei ter. Ds. E. MBlaauwendraad uit Baarn hield de predicatie. - Prins Bernhard hield op 31 Mei 1940 prinses Irene 5 Augustus 1939 te Soestdijk geboren, in de kapel van Buckingham-Palace te Londen ten doop. Ds. J. van Dorp ver richtte de doopceremonie. Het derde dochtertje van het Prinselijk Paar, prin ses Margriet, op 19 Januari 1943 te Montreal in Canada geboren, werd op 29 Juni 1943 in de St. Andrew-kerk te Ottawa gedoopt door de vlootpredikant Winfield Burggraaff. Bij deze plechtig heid was .het wederom Prinses Juliana, die haar kindje ten doop hield. - Thans was het andermaal Prins Bernhard, die een kostbare last naar het doopvont droeg, om prinses Marijke te doen op nemen in de Christelijke gemeenschap. Utrecht in afwachting r de vrolijk bevlagde straten van de Je Domstad heerste deze morgen een feestelijke stemming. De Utrechtenaren zijn ir zioh van bewust aandeel te hebben in L bijzondere gebeurtenis. De druïde concentreert zich in de omge- ninff van het Domplein en in de Nobel- fraat Nachtegaalstraat, Maliebaan, Hoog- tandsé Park en de buurt van de Museum- PL Langs deze straten hebben velen zich reeds tijdig een plaatsje gezocht. De weg, welke de Koninklijke stoet volgt, Is afgezet door militairen: om de drie meter een soldaat. Déze militairen maken Li uit van bet Utrechtse garnizoen, aan gevuld met eenheden van de Marine en de luchtstrijdkrachten. gy de hoofdingang van de Domkerk staat je erewacht der Studentenweerbaarheid, in je groene uniformen met witte slobkousen. De witte pluimen op de hoofddeksels ma ten een feestelijke indruk. Vele genodigden tomen via de ingang aan de zijde van het Domplein binnen. De Koninklijke stoet Te ruim elf uur reden die zeven hofauto's met de leden der Koninklijke familie en baar gasten de stad binnen. Een escorte van twaalf militaire motorrijders ging d'e itoet vooraf. Inde eerste auto hadden plaats genomen H. M. de Koningin en de Groot hertogin van Luxemburg, in de tweede prins Felix van Luxemburg en prinses Armgard, in de derde de Zweedse gezant bij het Nederlandse hof, de heer Lagerberg, mrs, Mary Churchill en haar echtgenoot captain Soames, in de vierde mevrouw Roëll—Feith en prins Aschwin, in de vijfde mevrouw PostSalomons en de teer A. J. Andree Wiltens, in de zesde de prinsesjes Beatrix en Irene met mevrouw Pennink en in de zevende Prinses Juliana en Prins Bernhard met prinses Marijke. De stoet werd gesloten door een militair escorte van twaalf motorrijders. Bij de rotonde in de verkeersweg nabij bet RN. kerkhof te Utrecht werd het mili taire escorte opgeheven en vervangen door twee motorrijders van de politie. In de kerk In de kerk is op uitdrukkelijke wens van het Prinselijk Paar geen bloemenversiering aangebracht, Vóór het doophek is het doop vont geplaatst. Op een met paars velours beklede voet staat het zilveren doopbekken. Het zilveren doopbekken. -j, de rand van het bekken staat deze tfkst: „Sta op en laat U doopen en Uwe tonden afwasschen, aanroepende den naam oes'Heeren". Binnen het doophek hebben plaats ge- tomen de Utrechtse kerkeraad met de leden oer diverse bestuurslichamen. Bij de predi kanten bevinden zich mede die van Baarn en Soestdijk en ook de president-kerkvoog- tenvan die gemeente zijn aanwezig. Na mens de andere kerken woont het bestuur jjjjn de Oecumenische Raad de plechtigheid De beide dienstdoende ouderlingen, de ff J' keener en J. L. D. van der Roest, h ben hun plaatsen naast het doophek, or weerszijden van de ruimte tegenover Prfi0kstoel zijn de banken ingenomen "e l&den van het kabinet, dat nage- aamvezig is, door de leden van i diplomatieke 'corps, van het internatio- •al® gerechtshof, de voorzitter van de Hoge «M der Nederlanden, de Commissarissen «Im de burgemeesters der hoofd- Jj£D> vr'enden en bekenden van het pxin- JtPaar, bevriende relaties ook uit de vpiÜ ^er^er zÜn er'banken gereser- ra voor het personeel van paleis Soest- llldhl V°0r au^or^eiten van leger, vloot en Brinc voor verenigingen, waarbij Vn.h J en Prins betrokken zijn en voorts voor de gemeenteleden. ChrKreehte *"er ziJde *s de Koninklijke om' lüÜ ^.toriuttnvereniging opgesteld fe de dienst de zang der gemeente strppi, io nen' wonen in totaal om- Aiio Pei*sonen deze plechtigheid bij. er werd geen gala Sue ff jnilitairen waren in klein te- ïlaaw^erv'ce~dress" hadden hun Het H Mmfeno'men» toen de stoet, waarin zin (lp™ j koningin, het Prinselijk Ge- ArLarH >r V®n prins Bernhard, prinses jn s prinsen broeder, prins Asch- °""amen de peten van de vorste- !e, aan de kerkingang aan de Kor?T arriveer<le. ^tkbinnf«0p sc^'reed deze langzaam Het doopvont. Op de eerste rij vóór het doopvont na men de Koninklijke Familie en haar gas ten plaats. Op de tweede rij waren, gezeten: admi raal C. E. L. Helfrich, de sultan van Pon- tianak, de minister-president dr. L. J. M. Beel, de voorzitter der Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg, de deken van het corps diplomatique Sir Nevil'e Bland, am bassadeur van het Verenigd Koninkrijk Z.E. Joannes, kardinaal De Jong, aarts bisschop van Utrecht, de vice-president van hert Internationale Gerechtshof mi*. J. Basdevant, de voorzitter van de Tweede Kamer mr. J. R. H. van Schaik, de vice- president van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en luitenant- generaal mr. H. J. Kruis. De organist der Domkerk had van half elf af orgelspel ten gehore gebracht. De kerkdienst Toen de hofprediker, ds. J. F. Berkel, de kansel bestegen had viel een stilte voor een persoonlijk gebed. Na het votum sprak de predikant de zegen uit. Hierop verzocht hij het eerste vers van gezang 112 te zingen. Vervolgens la£ de voorganger Psalm 23 „De Heer is mijn herder, mij zal niets ontbreken". Nadat ds. Berkel in gebed was voorge gaan, hield hij zijn prediking. De hofprediker had tot tekst genomen: Jesaja 43:1b: „Ik heb u bij uw naam ge roepen, gij .zijt de Mijne". In Jesaja's profetie, zo zeide de hofpre diker, wordt Israël getekend als een be roofd en geplunderd volk. Maar God roept het: gij zijt van Mij. In Jezus Christus komt God tot de mensen, wordt God mens, om mensen,: die niet tot God kunnen ko men, zijn eigendom te maken. Daarom heeft Christus het bevel gegeven te dopen. Oorspronkelijk was dit het symbool van het afwassen van alle onreinheid. God neemt het kwaad zelf weg. Het doopfor mulier zegt ook niet: „dit kind", maar „dit uw kind". De doop is persoonlijk. Het kind moet zich bewust worden, bij name ge roepen te zijn als eigendom van God. Het prinsesje, aldus ds. Berkel, draagt twee namen: tylaria, zo heette de moeder van Jezus. Het prinsesje heet ook Chris tina. In deze naam horen we Christin., bij Christus zijnde. De twee namen zijn symbolisch. Moge zij zijn een Christin, die luistert: ge zijt van Mij, spreekt God. Maar zoals God deze dopelinge roept,' roept Hij ons allen. Pas Bisschop Hendrik van Vianden legde in 1254 de eerste stepn van de Domkerk in Utrecht. De bovenbouw werd echter eerst in de tweede helft der vijftiende eeuw opgetrokken. Het driebeukige mid denschip heeft nimmer een stenen ge welf gekregen. Tijdens een orkaan op 1 Augustus 1674. stortte hét in en werd niet herbouwd. Men heeft toen de boog openingen, welke van het dwarsschip naar het middenschip hidden geleid, dichtgemetseld en de ergste schade aan de overeind gebleven delen van de kerk en aan de toren hersteld. Eerst in 1826 werden de ruïnes opgeruimd. In 1850 werd een begin gemaakt met de restau ratie van de Dom. Van de oude Dom kerk staan nog alleen het zeer ruime priesterkoor en transept. In 1928 begon een algehele restauratie van de kerk. Dit werk is in 1938 geëin digd. In de monumentale toren van 110 meter, waarvoor in 1321 de eerste steen is gelegd en wellks bouw, naar de plan nen van meester Jan van Henegouwen, voltooid werd in 1382, bevinden zich de luiklokken, waarvan er een, de Sal- vator, gegoten is door Geert van Wou die deze morgen ter aankondiging van de plechtigheid, een kwartier lang haar bronzen stemmen hebben doen klinken over het Sticht. In de toren hangt ook de beiaard, grotendeels gegoten door de gebroeders Hemony, de beroemde klok kengieters van de zeventiende eeuw. Deze beiaard' heeft na de plechtigheid van deze dag zijn feestelijke klanken doen horen. dan, als we gehoorzamen, kunnen we ant woorden: „De Heer is mijn Herder, kunnen we er bijvoegen: al ging ik oojc in een dal der schaduw des doods, dan nog is God mijn beschermer". De doop Na de prêek werd gezongen Gezang 201. Nu naderde het 'grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formulier van de Heilige Doop. werd gelezen, waarna aan de ouders van de dopelinge de gebruikelijke vragen gesteld werden. Deze werden door Prins Bernhard en Prinses Juliana met „ja" be antwoord. Nadat het eerste deel van Gezang 94 was gezongen nam ds. Berkel zijn plaats bij het doopvont in. Prins Bernhard droeg prinses Marijke naar het doopvont. Prinsës Juliana stond aan zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het prinsesje sprenkelend sprak de hofprediker daarop: „Maria Christina, ik doop u in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Gees- tes", de Oranjetelg zo voerend binnen de gemeenschap der kerk. Staande zongen degenen, die deze ont roerende plechtigheid mochten aanschou wen, het slot van Gezang 94. Intussen had Prinses Juliana met haar jongste dochter in d§ armen haar zetel weer ingenomen. Na een dankgebed werd gezongen het vierde vers van Gezang 93. Tot slot sprak ds. Berkel de zegen uit, waarmede deze plechtigheid ten einde was. Gelukwensen en geschenken Na afloop van de dienst begaf de Ko ninklijke Familie zich naar de consistorie, waar haar gasten gelegenheid hadden te feliciteren. Ds. Berkel overhandigde hier aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een oorkonde. De president-kerkvoogd mr. ,C. Veen bood namens de kerkvoogdij een ver kleind model van het doopbekken in zilver aan. Op de bodem is een afbeelding van de Domkerk aangebracht en op de achterzijde het kerkelijk wapen met de woorden „Aan geboden door de kerkvoogden 9 October 1947". Namens de kerkeraad bood de voor zitter, ds. A. J. Brinkman een bijbeltje met opdracht aan. Kort daarop verlieten de Koninklijke Familie en haar gasten het kerkgebouw om de terugtocht naar het paleis Soestdijk -te aanvaarden, hartelijk toegejuicht door de velen, die zich langs de straten verzameld hadden. Komende Kabinetsreconstructie Drie nieuwe ministeries Twee ministers voor Oost en West onder dr. Beel Naar wij van bevoegde zijde vernemen, overweegt men thans ten aanzien van de reeds geruime tijd in voorbereiding zijnde kabinetsreconstructie het instellen van een ministerie voor de voorbereiding voor staatkundige hervorming van Indonesië, welk ministerie zal worden toegewezen aan minister Jonkman, evenals de instel ling van eenzelfde ministerie voor West- Indië, aan het hoofd waarvan een nieuw te benoemen minister zal worden aange» steld. Deze beide ministeries komen dan onder directe supervisie te staan van een ministerie voor de staatkundige hervor ming van het Koninkrijk, waarvan mi nister-president Beel de leiding qp zich neemt. Een ongebruikelijke factor in deze ministeriële taakverdeling is de onderge schiktheid van twee ministers aan een derde. Tevens is van belang dat de beide ministers voor de staatkundige hervorming der afzonderlijke overzeese gebiedsdelen ondanks hun ministertitel geen zitting zouden hebben in de ministerraad. Naast dit complex van ministeries inzake de staatkundige hervorming blijft een mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen de lopende zaken behartigen. De benoeming van een nieuwe minister op deze post is dan te verwachten. Vermoedelijk zal deze kabinetsreconstructie thans op korte ter mijn ten uitvoer worden gebracht. Burgemeester Oud in Huil De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, kwam heden, vergezeld van een delegatie van die stad in Huil aan. Ook de echtgenote van de burgemeester was bij het gezelschap. Burgemeester Oud zal he den door de gemeenteraad van Huil wor den ontvangen. Hij zal zich daarna naar York beseven. Impasse in de besprekingen De Franse autoriteiten hebben alle vluch ten in iedere richting uit Saigon tot nader order stopgezet. Men is van mening, dat het staken van de vluchten door de Franse militaire luchtlijnen voor alle reizigers verkeer uit Saigon in verband staat met het lang verwachte offensief tegen het hoofdkwartier van Ho Tsji Minh Volgens berichten uit Hanoi zou het ge luid van de gevechten ten Noorden van de stad reeds kunnen gehoord worden Er werd aan herinnerd, dat het laatste grote luehtlandingoffensief der Fransen in het gebied van Huabinh en andere steden welke in handen zijn vaïi de regering van Vietnam, eveneens werd voorafgegaan door een opschorting van passagiersvluch- ten. Waarnemers zijn van mening dat het offensief zal worden voorafgegaan door luchtlandingsoperaties tegen Backan en Yenbay en dat de gevechten zullen ge concentreerd worden in de driehoek ge vormd door Yenbay in het Westen, Backan in het Noorden en Langs on in het Oosten. In welingelichte kringen schat men het aantal samengetrokken Franse troepen op 50 tot 70 duizend man, die voornamelijk gelegerd zijn in Tonkin. Verscheidene van deze troepen zouden tevoren zijn terug getrokken uit hun stellingen in Ann am en Codhinohina. Franse militaire autoriteiten weigerden in te gaan op de geruchten dat de gevech ten reeds aan de gang zijn en een officieel militair zegsman verklaarde dat hij geen berichten over enige operatie had ont vangen. De geruchten over de militaire activi teit volgen op de impasse welke werd be reikt in de onderhandelingen tussen de Franse regering en de vroegere keizer van Annam, Bao Dai, waardoor een einde zou gemaakt worden aan de tien maanden oude strijd in Indochina. Naar verluidt zou Bao Dai belangrijke concessies van de Fransen gevraagd heb ben welke de Fransen weigêrden in te willigen. (U. P.) Trawler bij Gothenburg op de rotsen gelopen Bemanning van 13 Nederlanders en vier Polen gered De „Wega" een trawler met een Neder landse bemanning, varende voor de Poolse rederij „Dalmor" is Vrijdag bij Gothen burg op de rotsen gelopen, naar eerst thans bekend wordt. Hét schip was, naar de vertegenwoordi ger der rederij in Nederland, de heer N. Parlevliet Jr. te Katwijk aan Zee mede deelde, vermoedelijk uit Gothenburg ver trokken naar de visserij op 57-58 graden Noorderbreedte, toen het op de rotsen liep. De bemanning bestaande uit dertien Ne derlanders, afkomstig uit I Jmuiden, Sche- veningen, Katwijk aan Zee en Egmond aan Zee, en vier Polen is behouden te Go thenburg binnengebracht. Omtrent de toedracht van het ongeval vernemen wü dat de Wega onderweg was van Gdynia naar MalmÖ om ijs te laden. Op de hoek van de Sont is het schip op een rots gestoten en direct daarop ge zonken. De volgende IJmuidenaren, die behouden in Gothenburg aan wal zijn gebracht wa ren aan boord: J. Koeman, -schipper, J. Roos, eerste machinist, W. Buskman, tweede machinist, de stoker Verkaik, dé tremmer Klaas Nat en de matrozen Lang broek en Elswart. Man valt in kokende zeep Woensdagmiddag is een arbeider van de zeepfabriek Diamant in IJmuiden, de 54- jarige I-I. Z, toen hij aan het werk was op een met planken overdekte bak van de zeepkokerij uitgegleden en in de kokende massa terecht gekomen. Zijn beide benen waren geheel met brandwonden overdekt; de Rode Kruis-auto heeft hem naar het Anthonius Ziekenhuis vervoerd, nadat hij ter plaatse voorlopig was verbonden. P.E N.-auto ramt P.E.N.-paal Hedenochtend kwam een dienstauto van het PEN uit de richting Haarlem de Zee weg in IJmuiden-Oost oprijden. De be stuurder schrok in de bocht van een tegenliggende Naco-bus, waardoor hij té ver uithaalde, in aanrijding met de trot toir-band kwam en de macht over zijn stuur kwijt raakte. De personenauto vloog daarop tegen een lantaarnpaal aan, waardoor zij aan de voorzijde beschadigd werd. Bovendien raakte de rubber voor band lek. De bestuurder kwam met de schrüj vrij. Het woord is aan. V oltaire Het toeval is niets; er bestaat geen toeval. Wij hebben die naam gegevenaan het zicht bare gevolg van een onzicht bare oorzaak. Procuratiehouder door de P.R.A. gearresteerd Naar wij vernemen is de procuratiehou der met de titel van adjunct-directeur van de Naco-bus-onderneming, P. V., wo nende te Velsen, door de afdeling collabo ratie van de PRA gearresteerd, verdacht van hulpverlening aan de vijand. Bij dezelfde PRA berust een' lijvig dos sier over de verdachte, dat geheel aan de Haarlemse PRA wordt overgedragen ter aanvulling van de gegevens, die men daar reeds had verzameld. Rapport in Washington: Auto te water Twee doden Naar wij thans vernemen, is Dinsdag nacht op de Rijksweg AmsterdamDen Haag een tragisch ongeluk gebeurd, dat twee levens kostte. Een personen-auto met zes Rijswijkse inzittenden, komende uit de richting Amsterdam, week ter hoogte van Abbenes plotseling van de weg af en reed in het water van de Tocht, waar hij onder steboven bleef liggen. Dé inzittenden wer den door langskomende automobilisten uit hun benauwde positie bevrijd en naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Een dame en een heer uit het gezelschap, dat uit Rijswijk afkomstig was, zijn aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Over d'e oorzaak is nog niets bekend. Vier Amerikaanse diplomaten, die lei dende posten in Europa bekleden, zijn Dinsdag in Washington gearriveerd voor het voeren van urge'nte besprekingen over de Russiscli-Amerikaanse betrekkin gen en ,de toekomstige Amerikaanse politiek in Duitsland en Oostenrijk. Het zijn luitenant-generaal Walter Bedell Smith, ambassadeur te Monkou, Robert D. Murphy, politiek adviseur voor Duitsland, Lewis Douglas, ambassadeur in Londen en generaal Lucius D. Clay, militair gou verneur van de Amerikaanse zone in Duitsland. Smith, Murphy en Clay kwamen per vliegtuig ui't Europa en Douglas was reeds eerder uit Montreal aangekomen. De besprekingen zullen in de eerste plaats betrekking hebben op de recente Russische aanvallen in de UNO-vergade- ring op de Verenigde Staten, het ver sterkte offensief van Moskou tegen Ame rika en een bestudering van de gevolgen, die voortvloeien uit de oprichting van het blok der negen communistische partijen om het plan-Marshall en het „Amerikaan se imperialisme" te bestrijden. In de tweede plaats zal aan de orde komen de Amerikaanse strategie voor de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, welke op 25 November te Londen begint en de vredesverdragen met Duits land en Oostenrijk tot onderwei-p zal heb ben. Murphy zal de conferentie der plaats vervangers bijwonen, die op 6 November te Londen begint. Het derde punt, dat aan de orde komt, is het Britse verzoek om herziening van de overeenkomst van December 1946," waarin bepaald werd dat Engeland en de Ver enigde Staten elk de helft der bezettings- kosten van de. gecombineerde Engels- Amerikaanse zóne zouden betalen. Eer aan Turkse gast. Inmiddels heeft het Amerikaanse mili taire oppercommando de chef van de Turkse generale staf, Salih Omoertak, en zijn gezelschap verwelkomd, meldt Un. Press. De Turkse militaire autoriteiten, die eveneens per vliegtuig arriveerden, werden begroet door generaal Eisenhower, admiraal Chester Nimitz en generaal Carl Spaatz. Toen de Turkse delegatie uit het vliegtuig stapte, cirkelden twaalf straal vliegtuigen boven het vliegveld en een muziekkorps van de cavalerie speelde het Turkse nationale volkslied en er stond een erewacht van het Amerikaanse leger opgesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat er geen bijzondere beteke nis aan het bezoek van generaal Omoertak gehecht moet worden. Waarnemers her inneren echter aan de hulp, die Amerika heeft verleend aan de Turkse regering in verband met een mogelijke dreiging in Oost-Europa. De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat het nieuwe communistische Restant gedroogde pruimen en abrikozen vrij Winkeliers, die nog een restant gedroog de pruimen, of gedroogde abrikozen in voorraad>hebben, mogen deze tot 25 Octo ber vrij verkopen. Rozijnen mogen niet vrij worden verkocht. De jongste opvarende van een der Joodse emigrantenschepen, die dezer dagen voor Haifa werden opgevangen, was een drie maanden oude baby, die onkundig van het drama dat zich in zijn onmiddellijke nabijheid afspeelde, rustig in z\jn mandje droom de van de goede dingen des lepensHij en zijn moeder mochten in Haifa van boord en werden aldus inwoners van Palestina. Dp anderen werden naar Cyprus vediriaeerd. informatiebureau weloverwogen zal trach ten het economische herstel in Europa te doen mislukken. De vorming van de or ganisatie wordt boosaardig en gewetenloos genoemd. Deze krachtig gefoi-muleerde Amerikaanse „tegenaanval" werd op een persconferentie gedaan door de waarne mend minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett. Hij herhaalde, dat Ameri ka vastbesloten is de plannen voor het herstel van Europa zo spoedig mogelijk uit te voeren. „De door de conferentie te Warschau gepubliceerde documenten spre ken voor zichzelf', aldus de minister. „De betrokken partijen en regeringen hebben duidelijk te kennen gegeven, dat zij zo mogelijk het economisch herstel van Euro pa zullen verhinderen". Nieuwe Balkan-commissie in het leven geroepen Wisjïnskï met de rug tegen de muur De belangrijkste activiteit derUNO kristalliseert zich momenteel in de poli tieke commissie, waar de grote mogend heden hun strijd op het terrein der be langrijke problemen voortzetten. Gisteren werd de Balkankwestie verder behandeld, waarbij het kwam tot een besluit om een nieuwe speciale UNO-commissie in het leven te i-oepen. Dit besluit werd heftig bestreden door Rusland en de communis tische Balkanlanden. Een Amerikaanse resolutie, bestaande uit verschillende on derdelen, werd nagenoeg ongewijzigd aan genomen. De Rus Wisjinski verklaarde opgewonden dat hij-door het Amerikaanse ultimatum met de rug tegen de muur ge drongen werd. Het Amerikaanse voorstel kwam er namelijk op neer, dat door de oprichting van een speciale toezichtcom- missie de schuldvraag over de ongeregeld heden op de Balkan.in het midden zou worden gelaten. Wisjinski zeide: „Gaat Uw gang maar met uw resolutie, mijnheer Johnson. Waarom toont u zich zo laf door ons te dwingen deze voorwaarde aan te nemen? Wat u voorstelt is een gemoderni seerde wet van de wildernis, het is chan tage tegenover Bulgarije, Albanië en Joego slavië". Met'34 tegen nul stemmen en 15 onthoudingen besloot de commissie dat deel van de Amerikaanse resolutie aan te nemen, waarin op de vier Balkanlanden een beroep wordt gedaan om samen te wer ken en hun geschillen op vreedzame wijze op te lossen. Met 34 tegen 6 stemmen en 9 onthou dingen keurde de commissie het onder deel van de Amerikaanse resolutie goed, waarin werd voorgestel een speciale commissie te benoemen, welke erop moet toezien, dat de regeringen der vier Balkan landen zich aan de aanbevelingen der commissie houden. Eveneens met grote meerderheid nam de commissie onder andere het volgende punt van de resolutie aan: Op de rege ringen der vier Balkanlanden zal een be roep worden gedaan om met de speciale commissie samen te werken. Nadat de Amerikaanse afgevaardigde had voorgesteld, dat de speciale commissie zou worden samengesteld uit vertegen woordigers van Brazilië, Australië, Paki stan, Rusland, China, Frankrijk, Engeland, Amerika, Mexico, Nederland ea Polen, werd de zitting verdaagd. Tweeduizend Chinese vissers vermist Tengevolge van een hevige storm, die Vrijdag een vissersvloot bij Pinghoi, in de buurt van Hongkong trof, worden 2000 Chinese vissers vermist. Tussen de 50 en 60 vissers jonken werden door de storm vernield. Overlevenden die bij Hongkong aan land kwamen deelden mede, dat de jonken die niet onmiddellijk waren gezon ken van de mastéfl waren beroofd 'en thans aan de golven waren overgeleverd. Volgens berichten in de Chinese dagbla den bevonden zioh op het ogenblik van de storm ongeveer 140 jonken in het visge- bied bij Pinghoi. IETS KOELERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In de nacht en. vroege ochtend op vele plaatsen nevel of mist en iets lagere temperatuur. Morgen overdag: na het oplossen van de mist enkele overdrij vende wolkenvelden, maar vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige, overwegend Zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperatuur als van daag. 10 October: Zon op Maan op 6.54 uur, onder 18.00 uur 1.19 uur, onder 17.08 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1