„Saneren, nationaliseren, socialiseren, anders houdt IJmuiden het niet vol" Nog steeds vrachten munitie in de duinen Velsen kan van de Kennemers winnen DONDERDAG 9 OCTOBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 HET SANERINGSRAPPORT Een mening uit de Bond van Transport-arbeiders ..E' maar één mogelijkheid, om in de toe'-" 1 een herhaling van de crisistoe stand K>r de LTmuider visserij te voorko men en deze wordt gewezen in het sane ringsrapport, zoals het van de h3nd van drs. Ilildebrandt kwam". Dit is de quintessence van het betoog, dat een woordvoerder van de Centrale Bond van Transportarbeiders dezer dagen hield, toen wij hem polsten over de be kende publicatie van het departement. De 60 a 70 millioen, die een dergelijke sa nering zou eisen, kunnen door de overheid voor het grootste deel betaald worden; het Franse voorbeeld, waar viervijfde van de staat en de rest van de reders kooit, - zou ook hier gevolgd kunnen worden. Zo was zijn mening. De wanhopige situatie van voor de oor log dreigt terug te komen: België heeft dit op tijd ingezien en kocht nieuwe En gelse mijnenvegers en moderniseerde ook anderszins zijn vloot. Maar in Nederland is de ouderdom der vissersvloot zo hoog, dat aan de ene kant het particuliere ka pitaal geen belangstelling heeft voor deze tak van het welvaartsstreven ook al door de chaotische toestand er van en aan de andere zijde mijden de bemanningen de verouderde schepen. Onze zegsman wilde hierin drastisch laten voorzien door een nationalisatie van het visserijbedrijf, ^el ke gepaard zou moeten gaan met een ver regaande socialisatie. De slechte sociale omstandigheden, die thans nog in velerlei opzicht gelden, zouden vervangen moeten •worden, zo meende hij, door een behoor lijke vacantieregeling en een stevige pen sioenbasis, welke faciliteiten op den duur zeker van invloed zouden zijn op de per- soneelsschaarste. Het woord „nationalisatie" deed ons denken aan de overheidsbemoeiingen met de landbouw, waaruit de Stichting van de Landbouw geboren werd en onze zegsman knoopte hierbij aan, door een Stichting van de Visserjj als pendant te stellen. Groter aanvoer. Een eventuele modernisatie zou grotere aanvoer ten gevolge hebben; de afzet zal dan gelijke tred hiermee moeten proberen te houden. Toen wij vroegen, hoe deze af zet door binnen- en buitenland zou moe ten worden opgenomen, kwam onze zegs man met het reeds meer geopperde plan om de verkoop voor het binnenland te coördineren; centrale visbakkerijen uit gaande van deze handel zouden het pu bliek een smakelijk en steeds vers pro duct kunnen waarborgen, zodat het niet meer voor hoeft te komen, dat de venter, die zijn voorraad op een gegeven moment nie't kwijt kan er de volgende dag mee doorleurt. Wij zouden het onverkochte restant teruggeven aan de bakkerijen, waar er nog een volwaardig voedsel uit bereid zou kunnen worden. Een andere mogelijkheid zou zijn, de „avondvis" 's nachts in ijs te bewaren, op dat zij de volgende dag vers bij de afne mers komt. Een belangrijk punt in de redenatie die wij hier thans in grote lijnen citeren is de prijskwestie. „Wanneer de vloot door modernisatie beter (dus goedkoper) wordt", zo zei hij, „moet en kan de prijs omlaag ten dienste van de gemeenschap". West-Duitsland afnemer. Ook over de export gaf de spreker zijn mening- Wanneer er meer wordt aange voerd, zal de vise'xport zich moeten spe cialiseren op West-Duitsland, dat met zijn Crematie Johnny Nierop Een schare van familieleden, vrienden, bekenden en belangstellenden heeft de zo tragisch om het leven gekomen Johnny Nierop naar de plaats der verassing bege leid. Door een haag van klassegenoten werd het kistje de aula ingedragen, waar het werd neergezet op een podium, dat één bloemtapijt was in witte en teerrose kleuren. De enige spreker was het hoofd der school, de heer P. H. van Os, die namens personeel, oudercommissie en leerlingen het woord voerde. be heer Van Os wees op de vrolijke aard van Johnny, die enkel vrienden had, omdat iedereen in zijn oog een vriend was. Woorden van troost, aldus spr., zijn er niet, maar de ouders mogen er van overtuigd zijn dat hup kind een „goed thuis" heeft gevonden. De herinnering blijft en wordt steeds inniger. Onder de tonen van het 'overbekende schoolliedje „De klokken van Haarlem" daalde de kist. De grootvader van Johnny bracht dank aan allen namens de diepbedroefde ouders, waarna men onder het horen van een fan tasie over „Nearer my'God to Thee" de aula verliet. Winterwerk van „In veilige haven" De IJmuidense Speeltuinvereniging „In Veilige Haven" gaat zich weer bezinnen op het winterwerk en het moet gezegd wor den, dat haar bestuur in dit opzicht actief genoeg is. Om een voorbeeld te geven: het clubwerk wordt weer met alle kracht aan gepakt; Donderdagsavonds kunnen jongens van twaalf jaar af zich onder beproefde leiding op het timmeren toeleggen; voor meisjes is Woensdagsmiddags de gelegen heid opengesteld zich in de kunst der „nut tige en schone handwerken" 1e bekwamen. Bovendien heeft men plannen voor een toneelclub, maar natuurlijk alleen wanneer er voldoende belangstelling voor bestaat. Dé sport wordt tenslotte ook niet uit het oog verloren: zo mogelijk worden er een korfbalclub en een voetbalclub opgericht. Déze plannen stokken op hte ogenblik op een van de omstandigheden, waarmee het verenigingsleven overal kampt: gebrek aan goede jeugdleiders. „Palvu" brengt „De Jantjes" Een van Bouber's successtukken heeft Palvu gekozen voor haar jubileumopvoe ring. Woensdag 15 October wordt dit feest gegeven in het Thalia-theatér te IJmui den. De regie is wederom in handen van dp hp°r L. Boeree. het kapwerk wordt uitgevoerd door de heer Y Veenis uit Scbagcn. Een bal, onder leiding van de heer H. van Dokkum besluit het festijn. Drs. A. G. U. Hildebrandt heeft zijn saneringsrapport voor de visserij wereld kundig gemaakt en het is interessant te vernemen, hoe de verschillende groe peringen der visserijwereld hierop rea geren. Wij menen er goed aan te doen, enige van deze reactiete vermelden, zij- het dan ook, dat de mening, die er in verkondigd wordteen subjectieve ondergrond vertoont en van een be paalde levenshouding uitgaat. Om de rij te openen geven wij hiernaast de opvat ting weer van een functionnaris van de Bond van Transportarbeidersdie uit hoofde van zijn bemoeiingen met de werknemers in de visserij de aangele genheid belichtte „van onderen af', min of meer bezien door de bril van de arbeider. te verwachten vrij lage levensstandaard „volksvis" zal vragen. Ook hier sanering, coördinatie en nationalisatie van het ver voer. Het onderwijs, de stiefmoederlijk bedeelde maar toch wel zeer belang rijke hoeksteen van de Nederlandse visserij moet worden uitgebreid; thans, nu de gouden dagen nog voort duren, wreekt zich reeds het verle den: voor het eerst -in de geschiedenis van Scheveningen hebben in het hoog seizoen enige loggers werkeloos gele gen, omdat er geen mensen waren om ze te bemannen. Zo volgde het betoog van de woord voerder in grote trekken: het sanerings rapport, hier even afwijkend, daar aan vullend op specifieke onderdelen, maar overal huldigend. Wij hopen binnenkort ook andere beoordelingen weer te geven. Het weerschip „Cirrus" is terug van zijn eerste tocht Outillage moet verbeterd worden Het Nederlandse weerschip „Cirrus" is na een afwezigheid van vier weken te Rotterdam teruggekeerd, na Zondag in de buurt van de Golf van Biscaye afgelost te zijn door het Belgische zusterweersdhip. Van deze vier weken heeft men er prac- tïsch drie stil gelegen op de plek, die te voren was bepaald. Het weer werkte der mate mee, dat het de bemanning nu en dan mogelijk was het dagelijkse spelletje af te wisselen met een roeitochtje in een sloep. Iedere dag werden twee radioson des opgelaten, ballonnetjes met een zen dertje er onder, dat door middel van in strumenten gegevens uitzond over de tem peratuur, de luchtdruk en het vochtge halte van de atmosfeer. De aldus verkre gen gegevens werden dan naar Belgische en Nederlandse weerkundige stations door gegeven. De ervaring van deze eérste tocht heeft geleerd, dat voor een bemanning van ruim vijftig koppen de ruimte wat klein is. Ook omdat de radio-ontvang- en zendinstallatie nog wat selectiever zal moeten werken, is men voornemens de outillage van de „Cirrus" nog eens gron dig na te zien en te vertoeteren. Scheveningen-radio moet nog wel een maand op zijn mast wachten De antennemast van Sohevenïngen-radio, die vroeger naast het Havenkantoor aan de sluis prijkte en thans in zijn volle leegte tegen de grond ligt het gevaarte heeft een hele oorlogsgeschiedenis achter de rug wordt op het ogenblik opnieuw geschilderd. Wanneer straks de nieuwe betonvoet is gestort, kan Scheveningen- radio de vernieuwde mast weer in gebruik nemen. Dit zal echter nog wel een week of vier duren. BRAND IN HET „TEERHOK". Gistermiddag is de brandweer gealar meerd voor een brandje in een bouwvallige sdhuur bij de Plaatwellerij, welke schuur, bekend als het „teerhok", reeds meermalen aanleiding gaf tot brandjes. De brandweerlieden, die met de motor spuit verschenen, hebben thans radicaal een einde gemaakt aan deze schuur, door het vuur anet water te blussen en het gehele geval omver te halen. HET ONSCHULDIGE SLINGERPAADJE Lugubere vondsten in vriendelijk struikgewas VOETBALOVERZICHT Een belangrijke wedstrijd tussen Stormvogels en ADO V.S.V. heeft door zijn overwinning op H.B.S. in combinatie met de nederlaag van Haarlem tegen Ajax de leiding in zijn afdeling genomen. Of dit betekent, dat de roodwitten dit seizoen een serieuze can- didaat voor de bovenste plaats zullen zijn, weten we nog niet, maar het begint er toch wel wat op te lijken. Zondag a.s. zijn de V.S.V.'ers vrij, wat ze, in verband met hun zo aardig op dreef zijn, mogelijk wel zullen betreuren. Stormvogels speelt tegen D.F.C. nooit onfortuinlijk en kwam één puntje rijker uit de grijze Merwedestad, een puntje, dat'zij heel goed kunnen gebrüiken, En nu Zondag a.s. tegen A.D.O. Een belang rijke wedstrijd, omdat we vermoeden, dat de clubs meer voor de onderste dan voor de bovenste plaats in aanmerking zullen komen. We hopen, dat Stormvogels de kans zal grijpen, maardan mag het in de verdediging wel even beter kloppen dan Zondag voor de rust tegen D.F.C. Velsen knapte Zondag tegen V.I.O.S. zijn doelgemiddelde even op. Het werd een overwinning van 92, die moed geeft voor de toekomst- Als we bedenken, dat Ken- nemers van V.I.O.S. in Beverwijk met 32 verloor, dan zou de uitslag van de ont moeting Velsen-Kennemers op Zondag a.s. niet twijfelachtig zijn. als. voetbal geen voetbal was. Maar ondanks dit .laat ste durven we met vrij grote zekerheid een overwinning van de thuisclub te voor spellen. D.E.M. gaat Zondag op bezoek bij de Amsterdamse Politie, met wie het altijd kwaad kersen eten is. A.D.O. heeft er ech ter met 21 van gewonnen, allicht dat D.E.M. althans één puntje meeneemt, het- Wedstrijden voor Zondag Voor de voetbalwedstrijden van de vol gende Zondag kunnen wij de volgende elftallen vermelden: StormvogelsADO. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Schuit, Van Dongen; Goedhart, Schoorl, Glas; Venus, Snoeks, Meyer, De Boer, Van Gelder. VelsenKennemers. De Velsenaren komen uit met: Demmers; Kuypers, Tromp; Zuurbier, Nijssen, Wij- ker; Prinsen, Bakkum, v. d. Pol, Hirs, Ni- naber. Stormvogels 2Blauw Wit 3. Stormvogels beschikt oyer: Rechsteiner; Booy, Schrdemer; Riedeman, Zwemmer, v. d. Kuyl; v, d. Linden, Spoeks, Nieuwen- huis, Broekhuizen, Opbergen. geen dan het eerste winstpunt zou zijn- A.D.O. zal van Ö.T.S.* kunnen winnen. Evenals D.E.M. wacht ook Kinheim nog steeds op zijn eerste winstpunt. Terrasvo gels daarentegen heeft er reeds vijf en schijnt wel wat voor de bovenste plaats te gevoelen. Zondag moeten de Vogels naar Q.S.C., dat nog geen enkel winstpunt veroverd en nog geen doelpunt gemaakt heeft. Wij houden het op de Vogels. Kin heim geven we tegen H.F-C. minder kans. Hoogstens levert deze ontmoeting de Vel senaren een winstpunt op. Beverwijk ach ten we in staat van Always Forward te winnen. V.V.B. krijgt Zondag bezoel^van W.S.V., dat nog maar eenmaal in het veld is ge weest, doch tegen U.S.V.U. bewezen heeft wel wat in de mars te hebben, Een gelijk spel zouden we voor V.V.B. een goed re sultaat vinden. I.E.V., dat het Zondag jl. lelijk tegen H.S.V. liet liggen, is vrij. Stormvogels 2, dat nu toch eindelijk eens moest gaan proberen in de reserve eerste klas te komen, krijgt Blauw Wit 3 op 'bezoek en moet daarvan o.i. kunnen winnen. V.S.V. 2 trekt naar Blauw Wit 4. Als het tweede elftal van de ene eerste-klas- ser het niet wint van het vierde elftal van de andere eerste-klasser, dan weten we het niet meer! De Kennemers-reserves behalen tegen W.S.V. 2 hoogstens een gelijk spel, maar V.S.V. 3 zal van K-F.C. 4 het volle pond wel opeisen. Velsen 2 toonde Zondag jl. door met 70 van H.R.C. 3 te winnen, dat de ne derlaag van 10 tegen Zaandijk destijds een vergissing was. Zondag a.s. wordt er o.i. met dikke cijfers van R.O.D.I. 2 ge wonnen. Het derde elftal van Kennemers haalt tegen VV.Z. 2 hoogstens eengelijk spel. Geschil over vergoeding van oor logsschade aan schoolgebouwen De gemeenteraad van Baarn heeft een besluit genomen, dat van betekenis kan worden voor vele andere gemeenten. Twee bijzondere scholen hadden op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet gelden gevraagd voor herstel van oorlogs schade. De raad was echter van mening, dat dit wetsartikel in het onderhavige geval verkeerd wordt geïnterpreteerd en ook het Koninklijk Besluit van April 1947 daarin niet voldoende voorziet. Gelden voor herstel van oorlogsschade dienen volgens de raad verhaald te worden op het (financieringsbureau voor de Weder opbouw van publiekrechtelijke lichamen, een mening welke de schoolbesturen niet delen. Deze zullen dan ook in, beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. De raad van Baarn machtigde het college van B. en W. het ingenomen standpunt tot in hoogste instantie te verdedigen. Een onschuldig uitziend betonnen slinger paadje Verdwijnt van de Zeeweg af de dui nen in. Meneer fazant maakt mevrouw het hof en een schuw konijn laat zyn witte pluim zien als hij de vlucht neemt onder de varens achter Westerveld. Bijna pasto raal ziet het landschap er uit. Bijna want bij het verder rijden grijnzen plotse ling twee verroeste granaten uit de berm, de slaghoedjes er nog op en bereid, een onderzoekende wandelaar naar het leven te staan. De vrijwilligers van de Mijnopruimings- dienst van de Landmacht hebben hier al lerminst een vrolijk baantje. Daar, waar de Duitsers hun bunkers neerpootten, is het nu een kale vlakte en alle vredigheid is plotseling geweken. Grote stapels ver weerde munitie langs de weg, zware trucks, die af én aan rijden, om het ge vaarlijke speelgoed naar veiliger oorden te brengen en een handjevol mensen die al „porrend" door het struikgewas kruipen, op zoek naar weggeslingerde projectielen. Want toen de Duitse bunkers hier de lucht in gingen, werd hun inhoud kilometers ver weggeslingerd, waar die nu nog op de loer ligt, langs zandpaadjes, in vriendelijke bosjes en vingerdiep bedolven onder een laagje duinzand. Van alles is er in deze vroegere Duitse munitiedump te vinden: ginds prijken twee raket-brandbommen naast een doos met eier-granaten, de lugu bere hulzen van mortier-tuig wachten op de onvoorzichtige, die ze een beetje hard laat vallen, want het begin van de ontste king schemert .er nog lcoperig binnenin. En als we hét terrein verder binnen dringen, gluurt onder elke struik het oorlogstuig, dat door een ploegje van zeven man wordt vergaard en later op berries naar de wachtende auto's moet worden gebracht. Lange koorden geven aan, welk stuk „schoon" is en er lo pen nog lang niet overal van die lange koorden. Zelfs de adjudant, die ons voorzich tig rondleidt langs kraters en ver koolde boomstronken durft op een ge geven moment niet verder: in dat aar dige struikgewas ligt de dood in alle formaten te lqjk. - Mijnen zijn hier practisch niet gevon den, als je tenminste het manshoge sta peltje van die gemene dingen niet meetelt. Maar toch valt het in het niet bij de enorme verzameling andere munitie. De mannen, die hier van April,af al aan het ruimen zijn,' blijven overal zorgvuldig met hun vingers af, want deze rommel is door ontploffingen de lucht in geslingerd en je kunt het dus niet meer vertrouwen. Maar de wandelaar, die door de wachten heen weet te dringen, vindt zo'n staartje van een pantsergranaat wel leuk als as bakje. peutert erin en begrijpt later niet, als hij de kans van het begrijpen tenminste nog krijgt, waar die knal vandaan kwam. Dan pas onschadelijk. Wanneer de auto's geladen zijn, gaan zij naar Santpoort, waar in de duinen voort durend „gesprongen" wordt, een beter ver voerbaar deel van het gevondene, komt tenslotte bij Zierikzee in het water terecht. Eventuele waardevolle zaken verhuizen naar dé artillerie-inrichting aan de Hem- brug. Zo gaat dit gevaarlijke werk verder onder een grap en een sigaret. De soldaten draaien hun hand er niet meer voor om, al worden zij steeds weer herinnerd aan de gevaren en onaangename verrassingen, die Ronald Lamb uit het Engelse plaatsje Braintree in Essex is de man, die is uitver koren om op zijn handweefgetouw het zijden bruidskleed van prinses Elizabeth te weven. Hij is reeds druk bezig en draad voor draad groeit de zijde op zijn machine. deze speurders-arbeid met zich kan brengen. Gezien het onschuldige betonpaadje, de fazant en de konijntjes is het geen wonder, dat er wel eens een Zondagswandelaar komt neuzen in de duinen. Gezien de lugu bere vangst, die de MOD elke dag weer binnenhaalt is zo'n tochtje echter niet min der dan een roekeloos spel met het kost bare leven. Montage-taart De techniek gaat vooruit. Tot voor kort hadden we alleen nog maar pre-fabricated huizen thans blijkt dit procédé reeds te zijn uitgebreid lot de voortbrengselen der banket bakkerskunst. Prinses Elizabeth, de Engelse troonopvolgster, krijgt bij haar huwelijk een taart uit Austra lië, die 100 kilo weegt en in stukken is aangekomen in de Engelse hoofd stad, waar zij zal worden „gemon teerd". Het resultaat zal ongetwijfeld een pronkstuk zijn, maar wellicht enigszins oudbakken Zeldzame badgast op het Sclieveningse strand Op het verlaten Schevingense strand lag gistermorgen omstreeks twaalf uur ter hoogte van de vuurtoren een jonge zee hond op het strand. Lang kon het dier evenwel niet van zijn rust genieten, want zijn aanwezigheid werd opgemerkt door het personeel van de vuurtoren. Dit begaf zich, gewapend met mand, zak en touw naar de plaats, waar de zeldzame badgast het Soheveningse strand bekeek. Bij de nadering van de mensen maakte de zee hond natuurlijk rechtsomkeert, en ver dween in de golven. Terwijl men nog stond te praten over het geval, kwam het dier ongeveer 100 meter noordelijk wederom aan het strand. Daar slaagde men erin, hoewel niet zonder moeite, de zeehond op het strand te houden en te vangen. Het dier gaat nu naar de dierentuin in Wasse naar. De „Drechtdijk" wordt voor de sloop verkocht In opdracht van de Nederlandse regering is door bemiddeling van de N.V. Olie- Scïieepvaart en Bevrachtingsmaatschappij te Rotterdam het ruim 9000 br.t. grote motorschip „Drechtdijk", een der bekende „dijk"-schepen van de HollandAimerika- Lijn, voor de sloop verkocht aan de firma Van Heyghen Frères te Gent. Het schip was 24 jaar oud en had 49 reizen achter de rug, toen de Duitsers het in 1940 in handen kregen. In 1945 liep de „Drechtdijk" in de Oostzee op een mijn. Na de bevrijding werd zij in Swinemünde teruggevonden en naar Nederland gesleept, waar herstel echter niet meer de moeite waard werd geacht. Tribunaal-uitspraak De achtste kamer van het Haarlemse tribunaal adviseerde Woensdagmiddag in de zaak tegen de Velser aannemer W. v. H., die in de oorlog een groot aantal werk zaamheden voor de Duitse weermacht had uitgevoerd, tot ieen internering van twee en een half jaar en ontzetting uit de rech ten voor tien jaar. Strawberries-dames naar Den Haag Na de nederlaag van afgelopen Zondag heeft men enige wijzigingen in de opstel ling van het eerste dameselftal aange bracht. Zowel de voorhoede als de ver dediging heeft men proberen te verster ken. Er bestaat goede hoop, dat er van T.O.G.O. II gewonnen zal worden. De da mes reserves zijn Zondag vrij. Het derde elftal ontmoet een oude tegenstandster, Alliance II en kan deze thuiswedstrijd winnen. Voor het vierde elftal en de damesjeugd zijn er vriendschappelijke wedstrijden tegen H.I.C. uit Amsterdam georganiseerd. Nu het eerste herenelftal vrij is, gaat alle belangstelling uit naar de ontmoeting Leiden IIIStrawberries II. Handhaaft het team zijn huidige vorm, dan gaan beide punten mee naar Velsen. De opgave voor het derde elftal zal heel wat zwaarder zijn, daar Kraaien altijd een gevreesde tegenstander blijkt te zijn op eigen terrein. Ook de heren-jeugd gaat de strijd aanbinden tegen H.I.C. en dit belooft een aardige wedstrijd te worden. De dames vertrekken naar Den Haag in de volgende opstelling: Doel: mej. H. de Haas; achter: mej. H. Kollewijn, mevr. B. v. d. Hoff van Malsen; midden: mej. A. Tinkelenberg, mej. J. Bek- ker, mej. W_v. Overeem; voor: mej. G. Nijssen, mej. J. v. d. Duym, mej. R. Poel, mej. H. Graper, mej. G. Müller. De heren reserves verschijnen als volgt in het veld: Doel: T. Holtslag; achter: F. Marcelis, H. Wensink; midden: J. v, Randtwijk, C. v. Overeem, T. Waagmeester; voor: B. Ver- kes, F. de Haan, G. Bleeker, L. v. Heugten, B. Vriends. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot dooi SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels 48) Waarom vroeg ze het mij niet, zei mevrouw Forbes ongeduldig. Ik zou haar de waarheid hebben kunnen vertel len. Ze ging .op haar plaats aan tafel zitten. -Het komt me erg zonderling voor, dat ze aan een vreemde haar ver trouwen schenkt. Alan's mond werd strak en hij wierp een harde blik op zijn tante, die ziah zo onwetend hield. Waarom ze het tante Em niet gevraagd had? Als tante Em op deze vraag niet zelf het antwoord kon vinden, had het geen zin te trachten het haar uit te leggen. Als tante Em niet inzag, hoe veel blaam er op hen allen viel, dat er een vreemde nodig was geweest om Kay's ver trouwen te winnen. Zijn gezicht ontspan de zich. Hoe vaak had hij zichzelf nu al niet voorgehouden, dat hij. zich niet door tante Em moest laten irriteren. En dus zei hij een beetje droog: Ze heeft niet bepaald haar vertrouwen geschonken. De zuster is heel geduldig en met veel door zettingsvermogen tot de oorzaak van haar verdriet doorgedrongen. Nu goed, zei mevrouw Forbes, dat is tenslotte ook het werk van ver pleegsters, nietwaar? Deze soep is uitste kend, Alan, ik heb een afschuwelijke mid dag op de club gehad, en ik ben eenvou dig doodop van het heen- en teruglopen. Dat vind ik al erg, als ik een behoorlijk partijtje speel, maar vanmiddag Anne keek strak voor zidh op haar bord. Ze had alleen gedaan, wat ze behoorde te doen en ze wilde helemaal niet, dat me vrouw Forbes haar zdu bedanken of er drukte over zou maken.'Maar er was iets beschamends en weerzinwekkends in de volkomen onverschilligheid van de oudere vrouw voor het welzijn van haar nichtje. Haar eerste reactie, dat Kay een dwaas was en zich had aangesteld, was al erg genoeg, maar dit volkomen gebrek aan belangstelling Anne voelde opnieuw een diep medelij den met Kathryn in zich opkomen, ver mengd met sympathie voor Alan. Ze keek hem tersluiks van opzij aan. Hij had niets meer gezegd, maar zijn gezicht had een harde uitdrukking- Mevrouw Forbes bab-. belde door over haar bridgemiddag, be schreef de prachtige kaarten, die ze in handen had gehad en het misdadige spel en bieden van haar partner. Ze had klaar blijkelijk niets meer te zeggen met be trekking tot Kay en had dit onderwerp volkomen laten varen. We hadden met gemak moeten win nen zei ze boos, en in plaats daar van hebben we verloren! Ze stond op het punt om de omvang vaai haar verlies aan te kondigen, toen ze zich opeens be dacht, dat ze beter voorzichtig kon zijn, daar Alan, wat dit soort dingen betreft, geen erg ruim standpunt innam en ze zweeg plotseling. Het was net op tijd. Waarom gaat u ook naar dergelijke vreselijke instellingen, barstte hij los, ik kan me er het ge noegen niet van voorstellen. Strijdlustig hief ze 'haar hoofd op. Wat mankeert er aan de club? Het is de enige plaats, waar jé in dit ellendige gat een beetje kunt bridgen en zo nu en dan eens een nieuw gezicht zien of de mensen, die je kent, kunt ontmoeten. Als ik heen^en terug moet lopen, omdat jij te gierig bent om een auto te houden, dan neem ik toch wel aan, dat ik dat zonder jouw toestemming kan doen. Dat kimt u zekex-, lieve tante, antwoordde Alan droog. Hoewel ik me zou kunnen voorstellen, dat u amusantere vermaken zoudt kunnen vinden om door uw geld heen te komen. Hij kneep zijn blauwe ogen enigszins dicht en voegde er langzaam aan toe: Ik hoop, dat u niet erg hoog speelt, dat is alles wat ik zeggen wil. Waar ik om speel antwoordde mevrouw Forbes heftig, hoewel haar woe de het won van haar voorzichtigheid, is mijn zaak. Ik ben nog 'niet bij je komen vragen of je mijn speelschulden wilde betalen, is het wel. Alan grinnikte geamuseerd. Neen, en doet u dat vooral ook maar niet ried hij haar aan. Een onbehaaglijk zwijgen ontstond hier na aan tafel. Mevrouw Forbes bleef mok ken over haar bedorven middag, de lange wandeling, de drie pond die ze verloren hhd, en over Alan's opmerkingen. Alan was woedend op haar over haar ongevoe ligheid ten opzichte van Kay en over haar haast vernederende behandeling van Anne. De vrolijke uitdrukking was van zijn ge zicht verdwenen en de oude, verstrooide, zorgelijke blik kwam er weer op terug- Anne voelde haar eigen blijde stemming wegvloeien. Ze verlangde naar het einde van de maaltijd, om te kunnen opstaan en naar Kathryn terug te gaan. De gela den sfeer werd enigszins ontspannen, toen Sara binnenkwam om te zeggen, dat er één van Alan's pachters was om Alan te spreken en dat ze hem ih de bibliotheek had gelaten. Alan, die even verlangend bleek te zijn als -^«ne om van tafel op te staan, at zijn "dessert snel op en verdween, zonder op de koffie te wachten. Mevrouw Forbes keek hem met een vijandelijke blik na. Een aardige, sympathieke neef heb ik toch, zei ze ironisch, en toen met een verlangende blik in haar ogen naar de zuster: Speelt u bridge, zuster? Anne schudde haaëtig haar hoofd. Nee, mevrouw Forbes, rummy is het hoogste, wat ik bereikt heb. op dit gebied. Wordt vervolgd). Tweede lustrum van „Advendo" Ook de toneelvereniging „Advend gaat feest vieren, al is zij dan sïechtfl zo oud als Palvu. haU Tien jaar bestaat „Advendo" en ai ai jaren heeft de heer F. Hunsche de act cn actrices ingewijd in de kunst van w toneelspel. Zo jubileert dus de reek mede. „Alleen De Vriendschap En Nèdtwv heid Doet Overwinnen" dit is de vu" naam van de vereniging en in het vm» woord dat het jubileumnummer mi- legt voorzitter Hammer extra de op deze nederigheid. De secretaris wijdt woorden van d aan de regisseur en geeft tevens de kon inhoud van het' jubileumstuk weer De penningmeester blijft niet achter vecht natuurlijk voor de kas. 60 Advendo's receptie wordt gehouden 7, terdag 18 October van 3 tot 5 uur in h l Patronaatsgebouw, waar 's avonds om hS acht een opvoering wórdt gegeven v „Tzingani" een stuk van Van Riemsdifi? waarin niet alleen spelers doch ook 7a gers voor het voetlicht komen. SCHEEPVAARTNIEUWS Istanboel. Vulcanus, 7 Oct. van Algiers Hamburg. Zaanstroom, 7 Oct. van Ca°lieri n*" Gibraltar. Ardennes, 7 Oct. Gibraltar geoasJ^f Helder, 8 Oct. te Amsterdam. Euterpe 7 rw/ Kopenhagen. Helder, 7 Oct. van Amsterdam Delfzijl. Hast 5, 8 Oct. te Rotterdam. Marinier^ Oct. te Amsterdam. Hydra, 8 Oct. te Amsterdam Danae, 7 Oct. van Barcelona naar Genua z^l hónd. 6 Oct. te Barbados. Svolder, 7 Oct ié bT* ranquilla. Socrates, 6 Oct. te Barranquilla Gan medes, 7 Oct. van Montevideo naar Rio de j neiro. Kalle, 4 Oct. van Ponta Delgada naar Am sterdam. Deo Duce, 8 Oct. te Amsterdam MIJ. NEDERLAND. Rotti, 5 Oct. van Balik papan naar Vancouver. Roepat, 6 Oct van Port Arthur naar Golf van Mexico. Sumatra 7 oét te Genua. Poelau Lau't, 7 Oct., te Port Soedan Java, 7 Oct. van Makassar naar Tandjong priok' OCEAAN. Phrontis, 6 Oct. Perim gepasseerd' VINKE EN CO. Ittersum, 7 Oct. St Vincent gepasseerd. WEST AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 7 Oct te Cotonou. Congostroom," 6 Oct. van Dakar naar Le Havre. OOST AFRIKA LIJN, Amstelveen, 7 Oct te Hamburg, 9 Oct. van Hamburg naar Amsterdam' GROTE VAART. Alamak, 6 Oct. van Rio <j» Janeiro naar Antwerpen. Alcor, vermoedelijk li Oct. van Santos naar Victoria. Alcyone, 10 Oct van Antwerpen te Baltimore verw. Alphard, j Oct. van Rio Grande naar Porto Alegro. Cima (weerschip), 7 Oct. 15.30 uur te Rotterdam (Paft. kade of Parkhaven) verw. Jobshaven, 5 Oct van Antwerpen te Bilböo. Mijdrecht., 5 Oct. van Cart, pito naar Engeland. Aalsdijk, 4 Oct.' van New York via Antwerpen naar Rotterdam. Bantam Rotterdam—Java, 6 Oct;. 2 uur te Havre en 7 Oct. n.m. van Havre. Belanla, Berombang, Beori Beaso (KPM'ers), Rotterdam—Batavia, 20 Sept! van Aden, 5 Oct. van Colombo, worden 5 Oct. té Sabang verwapht. B'oskoop, 5 Oct. van Amster- dam te Guayaquil. Coryde, Alexandrië—Bahrein, 5 Oct. van Suez. Flandria, 4 Oct. van Sables d' Olonne te Londen. Hermes (KNSM), La Guaira—Valparaiso. 3 Oct. van Antofagasta Ja- cob Cats, 6 Oct. van Rotterdam nar Norfolk, Kota Agoeng, 8 Oct. 15.40 uur van Batavia te Rot terdam. Kota Inten, 3 Oct. van Rotterdam ta Batavia, vertrekt 9 Oct. naar Nederland. Mapia, 6 Oct. van Bahrein te Ras Tanura. Meliskèrk, 5 Ocfr. van Rotterdam te Brisbane. Ondina, Port Saeaan—Abadan, pass. 5 Oct. Aden. Sanaen- burgh, 5 Oct. van Rotterdam te Casablanca. Su- mtra, Amsterdam—Java, pass. 4 Oct. Gibraltar. Tabian, BeaumontJava. 4 Oct. van Gibraltar. Volendam, Java—Rotterdam, 5 Oct. 21.25 van Port Said. Zeeland (RL), 6 Oct. 15.30 uur van Penang naar Port Swettenham. Zonnewijk, Rot- terdam—Buenos Aires, pass. G Oct. Wight. Aiwa- ki. 5 Oct. van Mobile te New Orleans. Amsteldijk, 4 Oct. van Rotterdam te Havanna. Arnedijk, 8 Oct. van Rotterdam te New York. Blommersdijk, 5 Oct. van, Philadelphia te Baltimore. Duiven- dijk, Rotterdam—Vancouver, 6 Oct. te San Francisco. Kelbeigen, Sfax—Vlaardingen, pass. 7 Oct. Algiers. Norlands, (charter), 5 Oct. van New York naar Rotterdam. Socrates, Curagao- Barranquilla, 7 Oct. te Cristobal verwacht. Zee- land (SSM), 5 Oct. van de Theems te Gdansk. Celebes. 6 Oct. van Singapore te Port Swetten- hem. Lindekerk, Rotterdam—Calcutta, 3 Oct te Genua. Mariekerk, Rotterdam—Australië, 7 Oct. te Marseille. Modjokerto, 7 Oct. van Makassar naar Sangi-eilanden. Murena, 6 Oct v. Curasao te Buenos Aires. Nijkerk. Amsterdam—Beira, 5 Oct. van Mombassa te Zanzibar, Oranjefoniein, G Oct. van Kaapstad naar Dakar. Parkhaven, Rotterdam—Savona, pass. 6 Oct. Gibraltar, Phrontis, JavaAmsterdam, pass. 6 Oct. Perim. Rossum.'7 Oct. van Lübeck te Terneuzen. Rijn land, 6 Oct. van Las Palmas naar Amsterdam. Simon Stevin, ShanghaiRotterdam, 6 Oct. van Marseille. Tamo, RotterdaVn—Buenos Aires, pass, 7 Oct. Kaap Finisterre. Tasman, 6 Oct. te Soe- rabaja. Tawali, op 6 Oct. te Basra. Zwijndrecht, Amsterdam—Perzische Golf, pass. 7 Oct. Vlis- singen. KLEINE VAART. Actief, Bykjobing-Dor- derhct, pass. 6 Oct. Holtenau, Annegiena, 7 Oct. van Amble te Shore'ham. Blue Boy, 5 Oct. van Goole te Par. Orinda, 6 Oct. van Porsgrlm naar Rodvig. Depa, 6 Oct. van Stranraer te Falmouth. Europa, 6 Oct. van Hayle naar Teignmouth, Heemskerk, 6 Oct. van Antwerpen te Hull. Mar tini, NorresundetCherbourg, pass. 6 Oct. Kieler Kanaal. Mios, 6 Oct. van Stocka naar Rotterdam. Mulan, 5 Oct. van Par te Rouen. Weijenburgh, Rotterdam—Malmö, pass. 6 Oct. Holtenau. Sara- bre. 6 Oct. van Rotterdam te Rouen. Sander.- burgh, 5 Oct. te Londen. Taurus, 5 Oct. van Lor den te Middlesbro. Thriantha, 5 Oct. van Blyth te Par. Trompenburgh, 6 Oct, van Jersey Guern sey. Vaderland. 6 Oct. van Rotterdam te Gdynia. Irgo, 5 Oct. van Rotterdam te Hamburg. Arak, 5 Oct. van Lissabon te Tanger. Bill S, 6 Oct. van Oporto naar-£issabon, Echo, 6 Oct. van Roller- dam te Belfast. Ferocia, 6 Oct, van Terneuzen te Antwerpen, Fiat, 6 Oct. van Goole naar Rot" terdam. Franka, 6 Oct. van Antwerpen te Dram- men. Hada, 6 Oct. van Rouen naar Antwerpen, Import, 7 Oct. van Helsinki naar Antwerpen. Nottingham, 5 Oct. van Harllngen te Goole. Nijenburgh, 6 Oct. van Rotterdam te M-aimö. Omlandia, 6 Oct van Lissabon te Albufeira, Oranje, 6 Oct. van Antwerpen naar Oslo. Strupe, 6 Oct. van Egersund naar Lysekil. Ton S- s_0c van Sharpness naar Belfast. Weltevreden Oct. van Antwerpen te Larvik. Zeehond, 6 oc van Guernsey te Gent. Zeester, 6 Oct. v»n Drammen naar?-. Actinia, 7 Oct. van Amstera=i te Antwerpen. Woensdag 8 October kwamen de haven vaa IJmuiden binnen: Capito van Swansea. Hy van Curagao. Rataj van Gdynia, Neso van 3 Deo Duce van Kopenhagen. Josef Bergen-^ van Rotterdam. Hercules van Antwerpen,-0 stad van Rotterdam. Richard Dlions van more. Tanga van Borkum. Helena van L<>n Nemiskampark van Londen. Alt van Goole. tania van Rotterdam. „r Vertrokken zijn: Aspen naar Gothenburg. Ms. Van Galen naar Rotterdam. NooidwijK na Rotterdam. Julius naar Embden. Goldfinch Londen. Surte naar Londpn, Oolmarsum Hampton Roads. Hoogwat«. Donderdag 9 October: 11.03 23.46 uur. Vrijdag 10 October: 12.34 uur. Agenda voor Velsen en Mrnnuiden DONDERDAG 9 OCTOBER. Raadhuis 9—12 u. Spreekuur wethou der van Sociale Zaken, Th. Kruïsmati- Thalia. 8 u. André du Lancelle. paath. Patronaat. 8 u. Culturele ver „Miranda". VRIJDAG 10 OCTOBER. Bioscopen. Nieuw programma.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6