IJmuider Courant Westminster Arabische Liga bereidt zich voor op militaire actie in Palestina Russische groep kondigt boycott van Balkan-commissie aan „Suprematie der regering over het leger m Nederland een artikel des geloofs" 62e laargang Nó. 18757 Adniinisl telefoon Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en itratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr* 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. prukkerti Z-B' sPaarne 12< TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboora KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 10 ÖcloRor 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen, - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TJ HEBBEN WOENSDAG melding ge- Wmaakt van een aantal wijzigingen in de "telling van de Britse Labour-rege- s?7_n er aan toegevoegd, dat zij „een goede 11 if in Engeland hebben. Enkele bladen PelStateren een wending naar rechts dat zeggen: naar de rechtervleugel van f Leringspartij maar sterk uitgespro- sdie zeker niet, want de invloedrijkste van de linkervleugel, minister Karin Bevan, maakt nog steeds deel uit het kabinet. Ter verduidelijking diene, ff de Britse regering wel een vijftig of cite leden telt, maar dat slechts achttien "hen de kern, het Kabinet, vormen. Se leden der Engelse regering, die wel j titel van minister dragen, behoren dus L tot deze kern, .die de belangrijkste n' ,-i-rfiT.efon der regering voert. Dat j voor ons ongewoon. In Westminster, Londense regeringswijk, waar de Houses J Parliament en de belangrijkste departe- pnts-gebouwen dicht bijeen staan, heer- n weer andere gebruiken dan bij óns. Wat betekent zo'n wijziging in de samen balling van de Britse regering eigenlijk, behalve dat enige minder geslaagde be windslieden worden losgelaten of naar minder kwetsbare posten overgeplaatst, dat enkele nieuwe figuren optreden en dat een jLte wending naar rechts valt waar te nemen? Zo'n wijziging is nooit een teken van kradht, omdat "zij bevestigt dat de pre mier gevolg heeft moeten geven aan critiek van de oppositie zowel als in de gelederen van de eigen partij en de tegenstellingen In die eigen partij in een nieuw min of Ier kunstig gebalanceerd evenwicht heeft moeten brengen. Maar dat een rege. ring, die al meer dan twee jaar aan het hewind is, gewijzigd wordt ,is geenszins ongebruikelijk. In zoverre ziet de zaak er dus nogal on belangrijk uit. Dat de Labour-regering tot dusverre b'ij alle tussentijdse verkiezingen - nodig geworden in districten, waar het rittende Labour-lid overleden was of af trad Ihaar zetels heeft weten te behou den duidt er feitelijk op, dat haar positie niet verzwakt is. Al bleek bij de laatste tussentijdse verkiezing, in het district .Edge Hill de regerings-meerderheid wel sterk geslonken te zijn. Men kan in deze Britse verhoudingen evenwel niet alleen met de zichtbare feite» rekening houden. De heersende stemming in den lande moet erbij in aanmerking ge nomen worden. Die is niet gunstig. Blijk baar wordt zij het best aldus samengevat: de tussentijdse verkiezing in Edge Hill heeft bewezen dat de regering aan vertrouwen heeft ingeboet, maar dat de kiezersmassa nog geen bepaalde voorkeur in andere rich ting toont. Er heerst in het land veel on tevredenheid over de economische crisis en over het feit, dat zovele toezeggingen en voorspellingen van de regering niet zijn bewaarheid. Maar men heeft zich nog niet vol hoop tot de oppositie gewend en de grootste oppositie-partij, de Conservatieve, onder leiding van Winston Churchill, geeft daar ook weinig aanleiding toe omdat zij niet met een program voor de dag wil komen. Churchill wil zich niet binden aan beloften: hij neemt een afwachtende hou ding aan, Wie zich herinnert, dat in critieke omstandigheden de Engelse politieke par tijen menigmaal een Nationale Regering hebben gevormd' zoals tijdens de Eerste Weieldoorlog onder Lloyd George's leiding en tijdens de Tweede Wereldoorlog onder dievanOliurdhill is geneigd tot de vraag, waarom dat nu niet gebeurt. Het antwoord moet wel zijn, dat men de tegenstellingen tussen de, partijen nog te groot acht. en geen vertrouwen heeft in een min of m'eer geforceerd compromis. Hetgeen niet wil zeggen, dat men bijvoorbeeld over zes maanden zulk een compromis nog onaan vaardbaar zou achten. Ook zou denkbaar zijn dat overeenstemming tussen de oppo sitie-partijen Conservatieven en Libera len werd bereikt, waardoor in elk geval de invloed der oppositie sterk zou toene men. h andere landen zou een dergelijke ont wikkeling van zaken veel duidelijker zijn. Maar met de Britse politiek is het altijd een moeilijke zaak. Het ligt in de aard van de Brit en vooral in die van "de Engels wen can in de politiek een instinctief beleid te voeren. Dat wil zeggen: hij tast en zoekt en handelt tenslotte niet als ge volg van zuivere berekening van feiten, van een zorgvuldig overwegen van voor- ra nadelen, maar intuïtief. „Ik voel dat zo san", zegt hij tegen de Fransman, die flaeptens zijn aard met strikte logica te werk is gegaan, alles nauwkeurig heeft uit gerekend en in zijn onderhandelingen met Engelsen geen logische weerlegging van argumenten maar vage bedenkingen te horen krijgt. Hetgeen hem vaak onge duldig maakt, terwijl de Brit verveeld wordt door al het geargumenteer en de ver moeiende scherpzinnigheid van de ander. Misschien is dit wel de voornaamste reden, waarom Engelsman en Fransman in den zo'n moeite hebben om het met el- raar te vinden. In de Britse binnenlandse politiek heerst du een toestand van labiel evenwicht en van afwachting. Men wacht op een inge- 'mg. Het kan véle buitenlanders verwon den, maar het is niet anders. Zo pleegt ra. daar aan de overkant vaak te gaan. Misschien zal Afctlee, nog steeds aan het van een grote parlementaire meer- Egyptische, Syrische en Libanese troepen concentreren zich langs Palestijnse grens iraheid, op een goede dag naar de Koning Kan en hem zelf vragen, iemand met de nationale Regering te belasten. Best moge- R. P. B. en W. van Vlaardingen bezoeken Velsen jaag brengt het college van burge- Via j*" en wethouders der gemeente I'eiseri Gn 6611 ^■orrna^'e:^ bezoek aan >*gen heeft namelijk uitbreidings- ra B Gn me^ ket oog hierop komen B. him r m15'' en'§e technische ambtenaren hun opsteken bij de Velsenaren. Op loekP10Sr3mnia s^aat onder meer een be- aan de wederopbouw-tentoonstelling. spaarpot van Amerika bevat «•762.000.000 dollar Amerikaanse ministerie van Finan- h'alf Msl bekend, dat de Sovjet-Unie wasra ber van dit jaar goud' tot een, heep \an 5-662-636 dollar aan de V. S. Lnlc ocht- waarde van het1 Ameri- berira! 2°udbezit, aldus het ministerie, Ken n- ns 22-762 mihoen dollar, het- 1841 mnt2er is van 'bet bedrag in October W4.799 mil'lioen). Naar de secretaris-generaal en stichter van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft medegedeeld, hebben de ministers-presi dfenten van Syrië, de Libanon, Irak, Trans- jordanië en Egypte in een geheime zitting in het Libanese bergplaatsje Aley beslo ten om „militaire actie" aan te bevelen in geval de Engelsen uit Palestina zouden terug trekken. „Wij zijn het eens geworden over alge mene maatregelen en over bepaalde mili taire maatregelen", aldus Azzam Pasja, „doch wij hebben de mogelijkheid van economische sancties nog niet besproken". De aanbevelingen van de ministers-pre sidenten zouden gisterennacht aan de vol ledige vergadering van de Arabische Liga worden voorgelegd. Later kwam het bericht dat de voltal lige vergadering van de Arabische Liiga met algemene stemmen de reso lutie, waarin op de Arabische staten een beroep wordt gedaan alle moge lijke militaire -hulp voor Palestina te „mobiliseren" om het hoofd te bie den aan de Joodse beidreiging van de veiligheid van Palestina, had aan vaard. U. P. deelt meide dat de regeringen van de Libanon en Syrië gisteren aan ver scheidene eenheden van hun legers order hebben gegeven zich te concentreren langs de.Palestijnse grens. Naar verluidt zijn de eerste troepen reeds onderweg naar de hun opgegeven doelen. De secretaris-generaal van de Arabische Liga deelde aan verslaggevers mede dat ook de Egyptische regering aan .sterke contingenten van zijn leger opdracht had gegeven op te rukken naar de Palestijnse grens. Op leven en dood. De Jewish Agency heeft een beroep ge daan op honderden Joodse oudstrijders, veteranen uit de campagnes in Noord- Afrika en Italië, om de kern te vormen voor een Joods leger ter voorbereiding van de mogelijke strijd „op leven en dood" nu de Arabische strijdkrachten zich langs de grenzen samen trekken. Mevrouw Goldie Mayerson, het hoofd van de politieke afdeling van het Agency zeide in een toespraak tot de veteranen dat de redding van Palestina niet bij de UNO lag, doch „hier in dit land". Indien de Arabieren hun zin krijgen zullen wij de schakel tussen Palestina en de Joden moe ten opgeven of anders sterven in het laat ste gevecht. De houding der grote mogendheden. Niettegenstaande de voorzitter van het speciale Palestina-comité, Herbert Evatt, gewaarschuwd heeft dat voor Zaterdag verzoeken om te spreken over het rapport van de UNO-Palestina commissie moeten worden ingediend, hebben noch Amerika noch Rusland tot nu toe officieel hun positie inzake de Palestina-kwestie be kend gemaakt. Weliswaar hebben de Verenigde Staten doen weten dat ze het een en ander zullen zeggen Vrijdag of Zaterdag, doch Rusland bewaart nog steeds het stilzwijgen. Engeland heeft de Libanese regering ge waarschuwd dat de aankomst van de Moefti van Jeruzalem in Beiroet aan de vooravond van de besprekingen die de Arabische liga over Palestina ging voeren, „hief een ongunstige indruk heeft ge maakt", zo deelde een woordvoerder van Havenovereenkomst van Londen verworpen Een lid van. de. Britse controle-commis sie heeft volgens het Duitse nieuwsbureau Dena verklaard, dat de Britse controle commissie in Duitsland gaarne zou zien, dat de Nederlandse en Belgische regerin gen nieuwe voorstellen zouden doen met betrekking tot de gebruikmaking van de havens van Rotterdam en Antwerpen voor de invoer in Duitsland. De ovéreenkomst die in Den Haag tus sen de Belgische en Nederlandse regerin gen en de Britse en Amerikaanse militaire besturen tot stand is gekomen, is inder daad definitief verworpen door generaal Lucius Clay en de Britse generaal Sir BrianRobertson. Deze laatsten zijn van mening dat de door de Nederlanders en Belgen verlangde bedragen in dollars te groot zijn om door het Duitse economische leven gedragen te kunnen worden. .Minister Jonkman hersteld De minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, zal Maandag zijn werk zaamheden in volle omvang hervatten. - In de Maandag te houden ministerraad zal, naar men verwacht, een beslissing wor den genomen inzake de reeds aangekon digde kabinetsreconstructie. het Britse ministerie van buitenlandse zaken 'vandaag mede. De perscensor van de Palestijnse rege ring heeft zorgvuldig de vermelding van alle „militaire" of op oorlog duidende woorden in de berichten over de bijeen komst van de Arabische Liga te Aley ge voerd, geschrapt „om de Arabieren: in Palestina niet te prikkelen". Togliatti zou de leider van „Kominform" worden Het onafhankelijke Romeinse dagblad H Tempo, verneemt uit Parijs dat de leider der Italiaanse communisten, Togliatti, de nieuwe „kleine komintern" zal organiseren en leiden en beschouwd kan worden als „de leider van het Westerse communisme". Communistische kringen in Rome noem den dit bericht „een poging om Togliatti in verlegenheid te brengen." WAT „SANTPOORTS BLOEI" PRESENTEERT. De filmcommissie van „Santpoort/s Bloei" brengt heden- en morgenavond de Franse film „Gekooide Jeugd" (Le cage aux ros- signoüs). Twee opnamen van de doopplechtigheid in de Utrechtse Domkerk. - Bovenste foto: het ogenblik van de doop; onderste foto: het prinselijk, echtpaar met de dopelinge. Kabinetsreconstructie Op een mededeling van een Haagse be richtgever, die wij in ons vorige nummer opnamen en die de komende kabinets reconstructie ten aanzien van overzeese gebiedsdelen betrof, moeten wij heden terugkomen. Onze parlementaire corres pondent bericht ons namelijk dat het niet in het voornemen 'ligt, ministers te 'be noemen. die onder de minister-president zouden staan eri geen deel van de minis terraad uitmaken. In de kabineitszittïng van Maandag a.s., die weer door minister Jonkman zal worden bijgewoond, zal een besluit omtrent de kabinets-reconstructie worden genomen. Oost-Sumafra autonoom Volgens een officiële bekendmaking is de vorming van de staatkundige eenheid Oost-Sumatra (paerah Istimowa Soema- tra, Timoer) bij decreet van de landvoogd, gedateerd 8 October, goedgekeurd. Het besluit behelst de erkenning van een voor bereidend comité voor Oost-Sumatra als voorlopige vertegenwoordiging van de Daerah met dien verstande, dat het comité zal worden aangevuld mét vertegenwoor digers van de nog niet voldoende vertegen woordigde bevolkingsgroepen en dat het alsdan wordt omgezet in een voorlopige raad van Daerah, die in samenwerking met de Recomba het statuut en de organisatie van het nieuwe gebiedsdeel ten uitvoer zal brengen. Omtrent de positie van de zelf besturen zal. een beslissing worden ge nomen nadat regelmatige verkiezingen zullen zijn gehouden, in afwachting waar van de raad de zelfbestuursbevoegdheden zal uitoefenen in overleg met de Recomba. Ook de interne veiligheid valt onder de be voegdheden. De vereiste middelen voor de werkzaamheden van de raad zullen, han gende nadere verrekening, - voorlopig van regeringswege worden vérstrekt. SANTPOORTS KINDERKOOR. In ons blad van gisteren deelden we mede, dat Santpoorts Kinderkoor Maan dagavond onder leiding van Jan Booda een uitvoering zou geven. Deze datum moet zijn: Dinsdag 21 October. KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING- Tot voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging is in de plaats van de heer F. J. A. Molenkamp, die om gezondheids redenen als zodanig bedankte, gekozen de heer Speelman. NEGATIEVE UNO-LEDEN De Sovjet-Russische gedelegeerde Wisjinsky heeft gisteren in de politieke commissie der UNO verklaard, dat hij de voorgestelde Balkancommissie zal boycotten. „Deze com missie is in strijd met de grondbeginselen der UNO en de. Sovjet-Unie zal er niet aan deelnemen of meestemmen bij de verkiezing van haar leden," aldus Wisjinsky. De Joegoslavische afgevaardigde Bebler rees onmiddellijk van zijn stoel om Wisjins ky te danken voor „deze vriendelijke geste, die geheel in overeenstemming is met de principes, die de grote Sovjet-Russische democratie inspireren". Oscar Lange (Polen) verklaarde even eens, dat zijn land geen deel wil uitmaken van de commissie. De Cubaanse gedelegeerde stelde voor, De doopplechtigheid van Prinses Marijke in de Domkerk te UtrechtHet Prinselijk Paar arriveert met de dopelinge aan de Domkerk. dat de grote vijf geen van alle aan 'de oom missie zullen deelnemen. Hij werd gesteund door Venezuela en Mexico. De Amerikaanse afgevaardigde verklaar de, dat het hem beter leeik, dat de grote vijf wel zitting in de commissie nemen, daar deze „een rechtstreeks politiek karakter" hééft. Ook Wit-Rusland, de Oekraïne en Tsjecho Slowakije weigerden deel uit te maken van de commissie. De Belgische afgevaardigde Spaak laakte de Sovjet-groep om haar „gebrek aan wil tot samenwerking". „Gisteren", aldus Spaak, „kwam er geen Russisch amende ment, ofschoon de vergadering verlangde om een opbouwend voorstel te horen. Van daag zeggen zij, dat de commissie een slech te resolutie heeft goedgekeurd en willen zij er geen part of deel aan hebben." Met evenveel sarcasme antwoordde Wis jinsky, dat het onmogelijk is om iets, dat men fundamenteel uit de boze acht, te amenderen. Spaak vroeg daarop Wisjinsky, wat hij wilde, dat de commissie in verband met de boycott zou doen. „Moeten wij nu maar zeg gen, dat wij ongelijk hébben?" Spaak drong er bij de commissie op aan om zich aan het genomep. besluit te houden, hoe onaange naam dé Sovjet-Russische boycott ook is. De Amerikaanse afgevaardigde verklaar de, dat de Sovjet-Russische houding „ern stige bezorgdheid" wekt, doch dat zij voor de commissie geen beletsel mag betekenen om haar taak voort te zetten. De zitting werd verdaagd tot Vrijdag. Volgens Agence France Presse zouden de Verenigde Staten, gezien de weigering van de Sovjet-Unie om deel uit te maken van de speciale commissie Ivoor de Balkan, teruggekomen zijn op het plan om ver tegenwoordigers van de grote vijf in deze commissie op te nemen en zich verenigd hebben met het voorstel van Columbia om de commissie slechts te vormen uit ver tegenwoordigers van de zes niet-perma- nente leden van de Veiligheidsraad. Britse strijdkrachten onder het millioen Van officiële zijde werd medegedeeld dat de Britse regering besloten heeft om in het komende half jaar de gewapende strijdkrachten met ruim 300.000 man te verkleinen, waardoor zij onder het mil lioen zouden komen. Aanvankelijk was de regering van plan geweest om de strijdkrachten die momen teel uit ongeveer 1.225.000 man bestaan, in het komende half jaar terug te brengen tot 1.007.000. De noodzaak om de militaire uitgaven te verlagen en de behoefte aan werkkrach ten in de industrie hebben echter een ver snelde' demobilisatie wenselijk gemaakt. Voor het fiscale jaar dat Maart 1949 ein digt, worden zelfs nog groter beperkingen overwogen. De regering zal bij de opening van het parlement op 21 October officieel mede deling doen omtrent het demobilisatie schema. Het woord is aan Mme. Swetchine: Wat is nodig om toegevend te zijn? Veel gezond verstand en een beetje medelijden in het hart. Vietnam wil zijn zaak voor de UNO Wengen Het verluidt dat de regering van Viet nam aan de delegatie van India bij de UNO heeft verzocht om haar zaak tegen, Frankrijk aan de algemene vergadering voor te leggen. De Indische delegatie heeft over dit verzoek nog geen besluit ge nomen. Dé stap van Vietnam komt niet geheel onverwacht. Hij wordt te Lake Succes beschouwd als een categorische verwerping van het recente heimieuwde Franse aan bod om de regering aan „verantwoorde lijke autoriteiten" over te dragen. VAN KLEFFENS TOT DE VEILIGHEIDSRAAD Russisch voorstel geamendeerd door Australië De Veiligheidsraad heeft gisteren de Indonesische kwestie behandeld en rede voeringen aangehoord van de Nederlandse, de Belgische en de Russische vertegen woordiger. De voorgestelde Russische resolutie tot terugtrekking der troepen op de uitgangsstellingen kwam niet in stemming, doch werd geamendeerd door Australië, wiens vertegenwoordiger Evatt voorstelde dat de troepen der beide par tijen vijf kilometer zouden terug trekken om aan de vijandelijkheden een eind te maken. Dit amendement komt Zaterdag in discussie en wellicht in stem ming. Van Kleffens verdedigde zich in zijn rede tegen de beschuldigingen van de Indonesische gedelegeerde Palar, die be weerd had dat de Nederlandse regering ondergeschikt is aan de gewapende macht. ,Jn Nederland is de suprematie der rege ring over het leger een artikel des ge loofs", aldus van Kleffens. „Ik wens de goede naam der Nederlandse soldaten na ijverig te verdedigen". „De Chinese gedelegeerde zeide de in druk te hebben, dat ik de republiek Indo nesia in haar geheel wilde beschuldigen", aldus vervolgde de heer Van Kleffens. „Wij hebben geen onenigheid met de repu bliek als zodanig. Wij 'hebben gehoopt met haar te kunnen samenwerken om Java, Sumatra en de rest van Indonesië een ge lukkige, voorspoedige toekomst te ver zekeren op basis van vrijheid en volledig zelfbestuur. Wij hopen nog, dat dit moge lijk zal zijn. In de republiek zijn vele voortref felijke lieden, zowel in als buiten de regering, en op hen vestigen wij onze hoop. Sedert het begin van deze eeuw is het politieke leven in Indonesië be heerst door twee geestesstromingen: de ene richt zich naar een democrati sche regering in de Westerse beteke nis en gaat uit van Nederlanders, niet van Indonesiërs, de andere kant zich tegen dekoloniale verhouding en is gericht op vrijheid. Deze tweede stro ming wordt deels door Indonesiërs deels door Nederlanders aangehan gen". „Wij gaven", aldus Van Kleffens, „vol ledig zelfbestuur aan Oost-Indonesië en Borneo, geheel overeenkomstig de wensen van deze gebieden. Is het denkbaar, dat wij Java en Sumatra zouden weigeren, w,at wij Oost-Indonesië en Borneo ge- brachfc hebben? Wij hopen, dat de com missie van drie haar zegenrijk werk spoe dig zal aanvangen en ik kan beloven, dat deze commissie mag rekenen op onze grootste 'medewerking". - De Filippijnse gedelegeerde, generaal Romulo verklaarde: „In alle eerlijkheid moeten wij toegeven, dat het gevaar van représailles bestaat, indien dè troepen werden teruggetrokken". Romulo onthield zich van een mening over de Sovjet-reso lutie, doch drong er op aan, dat de drie landencommissïe onmiddellijk de even tuele terugtrekking van de troepen zou overwegen, welke dan onder toezicht zou kunnen plaatsvinden, teneinde représailles zo veel mogelijk tegen te gan. België solidair. De Belgische afgevaardigde Ferdinand van Langenhove zag geen reden om de Sovjet-resolutie, welke al eerder verwor pen was, te steunen. Ook volgens hem zou het onverstandig zijn om beslissingen te nemen, voordat het uiteindelijke con sulaire rapport bekend was. Hij critiseerde het standpunt, dat Nederland alle schuld zou hebben en wijdde aandacht aan de be richten over republikeinse wreedheden. Daarentegen verwees hij tevens naar de verklaringen van de Chinese afgevaar digde, dat er onder de Indonesische leiders vele hoogstaande mannen zijn, die derge lijke daden niet goedkeurden, doch slechts het gezag misten om een ordelijke toe stand te scheppen. De Belgische afge vaardigde verklaarde met nadruk, dat zijn Zuid-Afrika komt Engeland te hulp De Engelse minister van Financiën Hugh Dalton deelde gisteren mede dat Zuid- Afrika Engeland goud zal lenen tot een waarde van 320 millioen dollars teneinde de Engelse goudreserves, welke door ver koop aan Amerika geslonken waren, weer op peil te brengen. Politieke kringen zijn van mening dat Stafford Cripps nogmaals een verhoging van de indirecte belastingen op tabak en luxe artikelen zal aankondigen. Sir Staf ford Cripps zeide gisteren dat de belas ting op tabak waarschijnlijk verdubbeld zou,, worden waardoor de prijs van een pakje sigaretten op zes shilling is circa f 3.50 zou komen. land loyaal en volledig zou bijdragen tot een bevredigende oplossing, als resultaat der bemoeiingen van de commissie van drie. Stereotiep. De Rus Gromyko beschuldigde de Ver enigde Staten en België ervan de Neder landers aan te moedigen bij hun verove ring van Java en Sumatra. De Sovjet resolutie betekent slechts een bevel, dat ten doel heeft een einde te maken aan de situatie, geschapen door het niet opvolgen van het bestandsbevel en stelt vast, dat bij de onderhandelingen via de drie-lan- dencommissie de huidige stand van zaken de Nederlanders in een bevoordeelde posi tie zou brehgen. Gromyko beschreef de sfeer in de Veiligheidsraad, „welke niet de moed heeft om te zeggen, dat er in dit conflict één schuldige is", als een coniedie, terwijl er een oorlog aan de gang is. Hij had van China en de Filippijnen meer steun voor de Indonesische republiek ver wacht. Fascisme in Engeland Tijdens een gemeenteraadszitting te Londen aldus de „Daily Herald" zijn de namen voorgelezen van zeven organisaties, die door de London Trades Council fas cistisch worden genoemd. Deze lijst is in September overgelegd aan de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken. Het be treft: De Britse Liga van mannelijke en vrouwelijke oud-ge dienden; de unie der Britse vrijheid; de Noord-West- of „Watling"-opdrachtgroep;de Ku Klux Klan (Britse afdeling); het Christenen- en Hei denenfront; de Mosley-leeselub; de Britse volkspartij. Nadat de twee communistische raads leden een voorstel hadden ingediend om allé fascistische organisaties en activiteit onwettig te verklaren en het anti-semi- tisme strafbaar te stellen, stelde een La bour-lid -voor, de zaak voor te leggen aan de minister van. Binnenlandse Zaken en die te verzoeken van zijn volledige be voegdheden gebruik te maken. In het laat ste voorstel werd verwezen naar de bij eenkomsten van de „Liga van oud-gedien- den" en de daarbij voorgekomen „provo cerende en beledigende woorden en ge dragingen van zekere sprekers en hun aanhang". Deze resolutie is aangenomen. Bulgaars-Tsjechisch verdrag Naar verluidt heeft de Tsjecho-Slowaakse regering aangeboden met Bulgarije een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand te sluiten op gelijke wijze als met Polen en Joego-Slavië. Men verwacht, dat George Dimitrof, de minister-president van Bulgarije, einde 'van deze maand aan het hoofd van een delegatie in Praag zal komen om het verdrag te ondertekenen. Ook de ondertekening van een verdrag met Roemenië wordt spoedig tegemoet ge zien. Russisch voorstel tot opheffing der bezetting van Duitsland? Het Franse nieuwsbureau AFP verneemt uit_ Düsseldorf van een zegsman uit de Duitse communistische partij, dat Rusland op de aanstaande conferentie der grote vier zal voorstellen dat alle geallieerde troepen uit Duitsland zullen worden terug getrokken. Volgens het bericht zou Molotof dit voorstel doen teneinde de unificatie van Duitsland te bespoedigen en de verkiezing van vertegenwoordigers voor een nieuwe rijksdag te doen plaats hebben. AFP zegt verder dat men gelooft dat de Russen niet bevreesd zullen zijn voor algemene ver kiezingen gezien de sterkte der commu nistische partjj in de Oostelijke zóne. Voorts zegt AFP dat, indien Molotof's voorstel zou worden aangenomen, dit zou betekenen dat de communistische partij ook in de Westelijke zones zou worden toegelaten, hetgeen thans niet het geval is. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: In de nacht en ochtend opnieuw op vele plaatsen nevel of mist. Morgen overdag na het oplossen van de mist overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Matige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 11 October: Zon op 6.56 uur, onder 17.57 uur Maan op 2.47 uur, onder 17.27 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1