Koeien loeien op de Balkan De rederij verwijt aan dr. Melchior onjuiste publicaties Re- en dupliek SO LIDOX Eerste Universitaire samenwerking tussen Harvard en Leiden Een goed begin.... NIEUWE KOLENBONNEN In Overveen worden sportleiders gekweekt C Panda en de Meestervlieger J VRIJDAG 10 OCTOBER 1947. IN DE WERELDPOLITIEK: Wanneer men op dit moment het nieuws over de internationale toestand beschouwt, lijkt het alsof de communistische bom, in casu de bekendmaking van de oprichting ener „Internationale van Negen", een trech ter heeft geslagen waarin de gehele UNO met al haar commissies en organen is ver dwenen. Men kan echter gerust zijn zo ver is het niet gekomen. De Algemene UNO-verga dering in de -Verenigde Staten gaat ongestoord voort en de verschillende commissies werken dagelijks aan hun on dankbare taak, tot het vinden van schier onvindbare wegen ter oplossing van schier onoplosbare vraagstukken. De gedelegeer den spreken hun redevoeringen uit zonder merkbare aandacht aan de „communisti sche ontploffing te Belgrado'' te besteden zij doen het misschien slechts met nog iets minder hoop op succes. De communistische krachtsconcentratie heeft het UNO-lidmaatschap der commu nistische landen tot een bitter sarcasme ge maakt, nadat het door dc praktijk reeds eerder een ironie was geworden. Dat het oprichten van een centraal politiek bureau geen formaliteit is geweest en dat het com munistische streven met kracht is aange vangen, wordt reeds nu geïllustreerd door berichten uit Zuid-Amerika, -het wereld deel dat wel het meest zorgwekkende punt mag worden genoemd met betrekking tot het prospereren van vreemde ideologieën. Er is reeds sprake van het vestigen ener onderafdeling van hei Belgradose „Polit bureau" in Zuid-Amerika in Argentinië en Chili blijken actieve sabotage-organi- ^saties te bestaan Latijns Amerika is de vooruitgeschoven communistische post te gen de Verenigde Staten: Wat kan er in economisch opzicht al niet worden vernield en verhinderd in dit paradijs der revolu ties, ten koste van het economisch poten tieel van het Westelijk Halfrond? Nu de economische oorlog tussen communisme en kapitalisme practisch officieel verklaard is heeft de nog onverklaarde politieke oorlog, die zich vooral in de UNO afspeelt, weinig kans op verzwakking. Maar desondanks gaat de UNO-vergadering door en het wordt werkelijk tijd, haar weer de aandacht te geven die zij zo plotseling moest afstaan aan de communistische demonstratie, want voor de ontwikkeling der zaken op inter nationaal terrein is zij altijd nog belang rijker dan het Polit-bureau. en iedereen die van goeden wille is hoopt, dat zij het zal blijven ook. De Balkan-kwestie is dezer dagen een paar stappen vooruitgegaan. Het is merk waardig te bespeuren met welke middelen men dat bereikt heeft. De politieke com missie der UNO, die zich met dit geval bezig houdt, en wier aanbevelingen spoedig in de Algemene Vergadering ter tatfel zul- len komen, heeft het beleefd dat alle leden het over een delicaat punt eens waren: namelijk over het punt, dat er ten aanzien van de Balkan een „koehandel" wordt ge dreven. Dit woord wordt in de laatste tijd wel erg populair in UNO-vergaderingen. Het is uitgevonden door de Engelse afge vaardigde Hector MacNeil. die het voor hef eerst bezigde bij de debatten over de toe lating van nieuwe leden tot de UNO. Thans heeft de Rus Wisjinski het in de politieke commissie overgenomen en het gebruikt om de Amerikaanse houding in de Balkan kwestie te definiëren. De Amerikaan John son was er allerminst door beledigd en de Engelsman MacNeil zeide: „Misschien is dit koehandel, doch het is niet gebleken dat de heer Wisjinsky daar afkerig van is." En de heer Wisjinski repliceerde: „Moge lijk!" Inniger verstandhouding kan men zich moeilijk voorstellen Wat was nu die „koehandel"? Om het woord en zijn toepassing duidelijk te. for muleren: Albanië, Joego-Slavië en Bulga rije waren de koeien, Amerika en Engeland de verkopers-en Rusland noodgedwon gen de koper. De Verenigde Staten en Engeland heb ben tijdens de langdradige en vruchteloze behandeling van de Balkankwestie in Vei ligheidsraad en Algemene Vergadering steeds gepoogd, de UNO te brengen tot een resolutie, waarin de schulp van de Griekse nabuurlanden aan de troebelen op de Bal kan werd vastgesteld. Rusland en zijn satel- lieten daarentegen hebben steeds aangey drongen op de schuldigverklaring van Grie kenland. Het is nooit tot een dezer twee resoluties gekomen ook al, omdat niet alle medestanders van Amerika en Enge land er van overtuigd waren, dat die na buurlanden schuldig of hoofdschuldig wa ren. Het is namelijk bekend, dat de Franse gedelegeerden nooit hebben ingestemd met de eensgezinde schuldigverklaring van de drie Griekse buren. Thans is in de politieke commissie een ander Amerikaans voorstel ter tafel gekomen, dat de wederinstelling van een UNO-onderzoekcommissie voor de Balkan beoogde, iets waartegen Rusland zich heftig verzette. De Amerikaanse af gevaardigde Johnson liet duidelijk door schemeren, dat hij genegen zou zijn af te zien van de schuldigverklaring der drie Sovjet-satellieten, wanneer Rusland daar tegenover zijn toestemming aan de oprich ting van een onderzoekcommissie verleen de. Ziedaar de koehandel! De reactie van Wisjinski was merkwaardig: „Wij staan met de rug tegen de muur!" riep hij ver bitterd uit. „Gaat u maar uw gang met uw resolutie, heer Johnson! Waarom toont u zich zo laf om ons te dwingen tot deze stap?" voegde hij er zeer onparlementair aan toe. Zo is de nieuwe Balkan-commissie er ge komen. Als zij .evenveel succes heeft als haar voorgangster, had zij evengoed achter wege kunnen blijven, doch de Amerikaanse resolutie heeft getracht dit gevaar te on derdrukken door van de Balkan-landen te eisen, medewerking te verlenen aan het werk der commissie. Tevens doet de reso lutie een beroep op de Balkanlanden om te trachten, door onderlinge besprekingen hun vraagstukken op te lossen. Wanneer deze in hoofdzaak drieledige resolutie, die thans door de politieke commissie is aanvaard, ook door de Algemene Vergadering wordt aangenomen, kan de onderzoekcommissie naar de Balkan vertrekken om te traclhten, enig licht te brengen en enige vrede te vestigen. Zij heeft een donkere toekomst: Dc drie buren van Griekenland, die onder diplomatieke dwang hebben moeten belo ven, met haar samen te werken, zijn ver enigd -in de nieuwe communistische inter nationale onder leiding van de machtige Sovjet-Unie en zij zijn daarin verenigd met het doel, de invloed van Amerika in Euro pese landen zoals Griekenland! te liquideren. Een doel. dat weinig overeen stemt met wat de UNO-commissie in Grie- Bijzondere rechtspleging vereenvoudigd Behandeling van eenvoudige gevallen in de kampen Op 27 Juni van dit jaar is in de wet op de bijzondere rechtspleging een nieuw ar tikel opgenomen, waardoor het mogelijk gemaakt is politieke delinquenten volgens een vereenvoudigde procedure te berech ten. Als gevolg hiervan zal mr. E. A. M. La-mers, president van een der kamers van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, Zaterdag in het kamp Laren vonnis wijzen in een aantal eenvoudige zaken. Het ligt in de bedoeling dat het bijzonder gerechtshof op déze wijze regelmatig zitting zal hou den in kamp Laren. De procureur-fiscaal bestudeert de dossiers der verdachten op zijn bureau in Amsterdam en doet aan de rechter mededeling van de door hem te stellen eis op de dag der zitting. Op de fit ting zelf wordt de verdachte gehoord en kan ook de verdediging haar argumenten naar voren brengen. Er wordt onmid dellijk vonnis gewezen en de verdachte heeft de gelegenheid hiertegen verzet aan te tekenen. Deze procedure zal slechts toe passing vinden in gevallen waarin geen straf boven 6 jaar wordt verwacht. Freddy Grin onderscheiden De 21-Jarlge trompettist van het Amsterdamse Concertgebouworkest te Amsterdam. Freddy Grin, heeft op het „concours international d' execution musicale" te Genève een derde prijs behaald, De jeugdige musicus, die te Haarlem werd geboren, stamt uit een muzikale familie. Zijn vader is eerste concertmeester van een om roeporkest. Hij zelf maakte voor zijn entrée bij het concertgebouw op 1 Juni 1945 deel uit van verschillende radio-orkesten. Winstmarges vastgesteld voor de groentehandel De dikwijls optredende onevenwichtige verhouding tussen de groentenprijzen voor de consument en de inkoopprijzen van deze producten op de veilingen heeft de rege ring aanleiding gegeven tot het doen vast stellen van handelsmarges, welke ten hoogste een bepaald percentage van de kostprijs voor de handel mogen uitmaken. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit •heeft een door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening goedge keurde verordening, uitgevaardigd, krach tens welke de groothandelaar in groenten zijn prijs (bestaande uit de door hem be taalde veilingprijs, de fustthuur en vracht kosten) mag verhogen met ten hoogste 12 procent. Mocht de volgens deze norm be rekende verhoging minder bedragen dan f 1.50 per eenheid (100 k.g., 100 bossen of 100 stuks naar gelang de aard van het product) dan mag dit bedrag van f 1.50 in rekening worden gebracht. De kleinhandelaar mag bij levering van groenten aan consumenten zijn prijs (be staande uit inkoopsprijs, fusthuur en vracht) verhogen met ten hoogste 30 pro cent; indien deze verhoging minder zou bedragen dan f 3 per eenheid (100 k.g. 100 bossen of 100 stuks) dan mag de klein handelaar f 3.in rekening brengen- De verordening inzake de vaststelling van handelsmarges voor de handel in groenten is afgekondigd in het Voedsel voorzieningsblad van 9 October en treedt vandaag in werking. Aan de heer W. Thunlssen, aannemer, is de bouw gegund van 95 woningen voor f 1.048.113 voor de Woningbouwvereniging „De Voorzorg" te Haarlem. DE TOESTANDEN OP DE WILLEM BARENDSZ Witte tanden mooie tanden En gezonde Ja, want er is totaal niets te bespeuren van het gevaarlijke tand steen. Door Solidox ver- dween het spoorloos. Geen wonder, want Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt voorkomt. St^idox Is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. TEGEN U J|UJ m aft -Bk T A N DP A ST A 1 tandsteen De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. wenst naar aanleiding van bepaalde publicaties van de zijde van de gewezen scheepsarts van de „Willem kenland wil: niet de vrede op de_ Balkan Barendsz'' dr. A. Melchior, de volgende is het halve werk Begin het najaarsseizoen goed en geef ons nu reeds een telefoontje of stuur een kaartje en wij laten de die een dezer dagen aangewezen worden, even bij U afhalen. Voor een juiste verdeling, spoedige afleve ring, coulante bediening: BRANDSTOFFENHANDEL „De Spaarnestad" FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Tel. 14164 en 13904 (Adv.) doch de Chaos, en de revolutie in Grieken land staat in het vaandel van „Polit bureau" geschreven (onder meer!) en wan neer men zou vragen, aan welk van die twee doeleinden de communistische Bal kanlanden hun medewerking zullen ver lenen, dan kan er slechts één antwoord zijn: Beloften aan de UNO zijn voor deze landen slechts opportunistische frasen beloften aan de Internationale zijn ideolo gische en disciplinaire verplichtingen. Als openlijke erkenning van deze defi niëring komt heden het bericht, dat Rus land, de Oekraïne, Wit-Rusland en Tsjecho- Slowakije de nieuwe commissie zullen boycotten. Zij hebben dat onomwonden en als een „standpunt" verklaard. Dat is nega tief maar hun positieve activiteit blijft ongetwijfeld achterwege. De Balkan-commissie der UNO zal van daag of morgen starten de Balkan commissie der Negen Communistische lan den is reeds sinds lang volledig actief. Dat is een veelbetekenende voorsprong. J. L. mededeling te doen: „Deze publicaties zijn een aaneenschake ling van tendentieus gekleurde voorstellin gen, doorspekt met, een groot aantal perti nent onjuiste feiten. De maatschappij is niet van plan een polemiek over een en ander met dr. Mel chior aan te vangen. Echter moet gecon stateerd worden, dat dr. Melchior verzuimd heeft na afloop van de reis bij zijn directie rapport uit te brengen over zijn bezwaren en klachten. Het verschil in mentaliteit tussen de Nederlandse en Scandinavische leden van de expeditie is uiteraard niet bevorderlijk geweest voor de goede sfeer aan boord. Gezien het feit, dat op de thans aangevan gen nieuwe expeditie de bemanning aan boord van de „Willem Barendsz" voor 99% uit' Nederlanders bestaat en verder reke ning houdend met de belangrijke verbete ringen en uitbreidingen, welke aan de hand van de ervaringen van het eerste seizoen De voorbereidingen van de stichting van het „Centraal instituut voor op leiding van sportleiders" zijn zover gevorderd, dat mag worden aangeno men, dat de inrichting op 1 Januari 1948 zal kunnen worden geopend. Het instituut zal worden gevestigd op het landgoed „Duinlust" in Overveen. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9,30 Kamermu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Viool en piano. 11.00 Herhaling Oké-pro- gramma. 12.M Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Miliersextet. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Platen. 13.45 Sylvestrekwartet. 14.00 A. J. C. 14.15 Politie- muziek, 15.00 Toneel en school, 15,15 Gevraagde platen. 16.00 „Onze houding tegenover Duits land". 16.15 „Woningnood". 16.45 Om en bij de 20. 17.15 Volksconcert. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Hongaars Strijkkwartet. 38.30 „Tk sohreef een brief". 19.45 Voor Ncder- Banders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 De Notenkraker. 21.15 Socialistisch com mentaar. 21.30 Orkest. 22.00 Luisterspel „Don Quichotte" (II). 22,30 Dansorkest. 23,15 Hobby hoek. 23,30 Nachtsilene. 23.50 Orgelplaten. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19,00 en 23.00 uur Nieuws. 7,15 Gymnastiek, 7,30 Gebed. 7.45 Platen. 8,15 Platen. B.OO Lichte muziek. 9.35 Operaduetten, 10,00 Voor kleuters, 10.15 Bvucknerherdenklng, 11.00 Zieken bezoek. Boellmanherdenking. 12,00 Angelus. 32.03 Hawaiïanmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer, 13,15 Welk boek. 33.20 Dansorkest. 13.40 Fiimpraatje. 13.50 Viool. 34.00 Toneelpraatje. 14.10 Franse sterren. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 35.15 Jonge kunstenaars, 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 36.20 „Hoe de Postduif naar Indië vloog". 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Planoduo. 38.15 Weekoverzicht. 18.30 Luisterspel „Lord Jumpatitt". 19.20 Amerikaanse platen. 19.45 Ban den die binden. 19.55 Piano. 20.05 Actualiteiten. 20.32 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Morgen is het Zondag". 21.40 „Een koets vol verhalen". 22.00 Wcekena- serenade. 22.40 De Van Rooyens. 22.45 Gebed. 23.15 Werken 'an Mozart. Het gebouw, de bijbehorende terreinen en de plaatselijke oefengelegenheden, lenen zich uitstekend voor het doel, namelijk leerkrachten op het gebied van de licha melijke opvoeding en de sport te kweken, die, na volbrachte studie, hun arbeidsveld zullen vinden buiten schoolverband. Het gebouw biedt plaats aan 175 personen. Aan de opleiding kunnen uitsluitend manlijke personen deelnemen. Wel ligt het in de bedoeling van de rijksinstanties om in de toekomst, wanneer de resultaten van dit instituut bevredigend zullen blijken te zijn, ook eèn centraal instituut voor vrou wen te stichten, waarvoor, naar men ons mededeelde, de belangstelling ook onge twijfeld zeer groot is en waaraan, evenals bij de heren, een grote behoefte is. De duur van de opleiding is vastgesteld op maximaal twee jaar. Gedurende de eer ste zes maanden zal het onderwijs zich richten op de algemene theoretische, prac- tische en didactisch-methodische vorming op het gebied van de lichamelijke opvoe ding en de sport. Gedurende het laatste half jaar worden de cursisten ip de-ge legenheid .gesteld zich te specialiseren in een of meer takken van sport. De algemene vormende cursus zal wor den afgesloten met een door de docenten van het instituut af te nemen examen. De daarna volgende speciale cursussen zullen worden afgesloten met een examen, dat zal worden afgenomen door de leerkrach ten, die deze cursussen hebben geleid. Aan het instituut worden ook cursussen georganiseerd voor opleiding van instruc teurs ten behoeve van openbare diensten en instellingen zoals politie en brandweer. Van de candidaatcursist wordt verlangd, dat hij de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, dat hij in het bezit is van het ULO- diploma, van het einddiploma van een Donderdag 5 doden Een Nederlands communiqué meldt, dat volgens tot-dusverre ontvangen -berichten, de verliezen Donderdag aan Nederlandse zijde zijn: vijf gesneuvelden, tien gewon den en twee vermisten. West-Ja va: Nederlandse détachementen bij Soekanegara en Djampankoelon zijn beschoten evenals patrouilles op verschil lende punten. Onze troepen ondernamen zuiverings acties in de omgeving van Gombong, Poer- wokerto, Tegal, Pekalongan en in het grensgebied beoosten Semarang bij Goe- boeg. Oost-Ja va: Nederlandse posten, bij Pasi- rian en op Madoera hebben aanvallen af geslagen. In de omgeving van La-hat op Sumatra werd een bende verdreven, HBS met een drfë-jarige cursus of een di ploma, dat ongeveer dezelfde ontwikke ling garandeert, dat hij practische erva ring heeft op het gebied van de lichame lijke oefening en de sport, dat hij over een goede lichaamshouding en een redelijke bewegingservaring beschikt, dat hij zich onderwerpt aan een medisch onderzoek en dat zijn persoonlijk optreden en algemene gedragswijze aan redelijk- te stellen eisen voldoen. Omtrent de benoeming van een direc teur voor dit instituut is door het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, bureau voor de lichamelijke op voeding en de sport te Den Haag, onder wiens auspiciën het instituut werken zal, nog geen beslissing genomen. Hoogleraren in de tandheelkunde Dezer dagen kan men de benoeming te gemoet zien van de eerste hoogleraren in de tandheelkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, welke benoemingen zullen geschieden op grond van de nieuwe wet, inzake het tandheelkundig onderwijs. Als gewoon hoogleraren zullen optreden de heren J. G. de Boer, tandarts te Utrecht, om onderwijs te geven in de conserveren de tandheelkunde; prof. M. Hut, tot heden buitengewoon hoogleraar in de tandheel kunde aan de medische faculteit der uni versiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de leer der mondziektem, de kaakdhirurgie en de dentomaxillaire ortho- paedie; Ir. J. N. Tekenbroek, tandarts te Zeist, om onderwijs te geven i-n materia technica en J. G. van der Ven, assistent bjj de tandheelkunde aan de universiteit te Groningen, tot lector in prothodontie. in de uitrusting en accomodate van de „Willem Barendsz" zijn aangebracht, is de verwachting gewettigd, dat in dit tweede seizoen de verhoudingen in alle opzichten aanmerkelijk gunstiger zullen liggen. Tenslotte mag vastgesteld worden, van de Nederlandse bemanning, die aan de eerste expeditie deelnam, meer dan 90 bereid was om aan te monsteren." Dr. Melchior's verweer. I-n antwoord op de mededelingen van de Nederlandse maatschappij voor de walvis vaart schrijft dr. Melchior ons: Tendentieuze voorstellingen? „Inderdaad is de tendenz, de strekking, van mijn boek het aan de kaak stellen en daardoor het verkrijgen van verbeteringen van wantoestanden bij de Nederlandse wal visvaart. Doorspekt met een groot aantal onjuiste feiten? Wanneer die in mijn boek voorkomen althans volgens de directie, die nooit ter walvisvaart is geweest dan heb ik haar naar aanleiding van deze beschuldiging op 21 Augustus reeds gevraagd, die vooral te willen aanwijzen, opdat ik ze onmiddellijk zou kunnen verdedigen of verwijderen. Nooit echter is mij een .onjuistheid ge- f noemd. Geen rapport uitgebracht? Op 27 Februari 1947 hébben wij per tan ker Nacella.uit de Poolzee in een uitgebreid schrijven over de hygiënische en sociale toestanden op de „Wilism Barendsz" ge rapporteerd. Dit echter aan een van -de commissarissen der maatschappij, omdat dè directie reeds vóór Kaapstad bewezen had niet het minste begrip te tonen voor onze ernstige klachten. Deze commissaris heeft er de directie van op de hoogte gebracht. Juist daardoor wist de directie precies „wat voor vlees zij in de kuip had en wat haar te wachten stond" zoals het mij later persoonlijk verweten werd. Juist daardoor zijn alle veranderingen zowel ten goede als ten kwade (ik denk hierbij aan het feit, dat er thans slechts één jonge scheepsarts aan boord is) op medisch en hygiënisch gebied aangebracht buiten de scheepsartsen om. Dit werd thuisvarende reeds luide mede gedeeld door de inspecteur van de maat schappij, die in Las Palmas aan boord kwam en die de scheepsartsen volkomen hegeerde. Een zeer gedetailleerd medisch rapport in kaartsysteem stelden wij in handen van onze opvolger, die voor onze binnenkomst gauw was benoemd, zo goed mogelijk heb ik hem mondeling op de hoogte gesteld. Dat de Noren de schuld zouden krijgen, voorspelde mijn collega Bierman reeds in zijn voorwoord van mijn boek, dat verder voor zichzelf moet spreken, aldus dr. Melchior. Examen in wijnen en bieren Namens de vakgroep detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken heeft het Bu reau der examens van het Instituut voor Mid- denstandsvakonderwijs in Nederland het eerste schriftelijke vak-examen, detailhandel in alco holhoudende en alcoholvrije dranken, op 7 October in Utrecht afgenomen. Namens de vak-groep was aanwezig de heer Van de Weend uit Arnhem en de heer Knippen berg woonde namens het M-ln. van Economische Zaken ddt examen bij. Rijksgecomitteerde was de heer Th. Hooij uit Haarlem. Dit eerste examen telde 86 candiidaten. „Slechts een nieuwe denkrichting kan het mensdom in stand houden In het Oosters Instituut te Leiden is de eerste gast-hoog.leraar van -de Leidse uni versiteit, prof. dr. W. E. Hocking, in het kader van de samenwerking met de Har- vard-universïteit in Amerika welkom ge heten. Daarbij waren aanwezig de minister van Buitenlandse" Zaken, mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout; de voorzitter van de LeidenHarvard-^unda- tie, mr. P. J. Idenburg; de president-curator van de universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk; de attaché voor culturele aangelegenheden van de Amerikaanse am bassade en leden van de senaat. Mr. Idenburg richtte zich tot prof. Hocking om hem en zijn echtgenote namens de fundatie welkom te heten. Hij beschreef daarbij de tot sjandkoming van deze samen werking tussen de universiteiten van Leiden en Harvard, die op gelijke geeste lijke waarden gegrondvest zijn en die mede door de uitwisseling van hoogleraren bij kunnen dragen tot het vergroten van de wederzijdse culturele batten tussen de Verenigde Staten en Nederland in het al gemeen. Minister Van Boetzelaer van Oosterhout verwelkomde prof. Hocking namens de Nederlandse regering. De minister zeide, dat het niet overdreven is, wanneer men Harvard en Leiden beschouwt als exponen ten van hun respectieve cultuur. Omgekeerd kan men aannemen, dat wat dan ook de integriteit van instellingen als deze dreigt te ondermijnen de wortel van de cultuur raakt. De bedreiging is in de loop dei- tijden uit verschillende bron gekomen, maar het is altijd feitelijke dwingelandij geweest. Wij zijn er vrij zeker van, dat wij de symptomen ervan even snel kunnen herkennen als ze te voorschijn komen. Zij geeft altijd voor progressief en breed van opvatting te zijn, maar zij sluit de deuren en regeert door middel van vrees. Als president-curator van de Leidse universiteit sprak dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de zekerheid uit, dat de af vaardiging door Harvard een garantie is, dat het komende werk van prof. Hocking in alle lagen van de Leidse universitaire gemeenschap de volle waardering zal oog sten. Prof. Hocking dankte voor de ontvangst. Hij legde bij zijn beschouwing over de waarde van deze universitaire uitwisseling de nadruk op een gezegde van Einstein, dat sleohts een nieuwe denkrichting het mens dom in stand kan -houden. Wij moeten daar bij in aanmerking nemen, dat mensen en naties zijn, zoals zij in hun hart denken. Eerst een fundamentele wijziging in dat laatste maakt het mogelijk deze wereld zodanig te doen zijn, dat zij eigen oonflie ten overweegt. Wilde varkens worden talrijker en brutaler Van beide oevers van de Maas in Noord- Limburg komen er nu dagelijks berichten over het optreden van wilde varkens, die zich slechts met grote moeite en ten koste van veel geduld -verschalken laten. De dieren worden zo brutaal, dat er op sommige plaatsen bijzondere maatregelen genomen moeten worden. De schoolkinde ren, die over de Hamertse heide naar de school te Wellerlooi trekken, durven dit na ontmoetingen imet wilde varkens niet meer. Veiligheidshalve worden de kinderen thans per autobus naar sohool gebracht. In de laatste dagen werden te Wellerlooi twee beren (mannetjesvarkens), drie zeugen en zeven biggen gesignaleerd. De Wellerlooise jagers, -die het toch al dr.uk hadden met de jacht op vossen, die een ware plaag voor de kippenhouders vormen, kunnen hun hart ophalen. Einstein wil het Amerikaanse volk wn zen op de gevolgen, die de ontsluiting L atoomenergie heeft, teneinde daardoor i stem van het volk te doen uitgaan welk» de diplomaten en staatslieden verplicht 1 het stuur om te gooien. In een menswaar. dige en hechte beschaving bestaat een evenwicht tussen wetenschap economie en techniek enerzijds en religie, fiWu kunst en andere geestelijke waarden an' derzijds. Wij hébben ons in de huidige tild veroorloofd de eerstgenoemde groep te laten overheersen, waardoor onze gauw beschaving het gevaar loopt ten onder te gaan. Wanneer wij echter zoeken naar dt vorm, waarin de idee van Einstein, om de mensheid' als geheel een nieuwe denk te doen aanvaarden, kan worden verwezen, lijkt, dan zag prof. HoCking als voornaam ste mogelijkheid deze: het denken in de uni\iprsitaire gemeenschap een nieuwe rich ting te geven en daardoor op den duur de mensen te beïnvloeden, aangezien universi teiten steeds zijn geweest de plaats, waar het scheppend denken plaats vond. Ook om deze redenen is het van bijzonder belang dat de gedachtenwereld van Europa en Amerika niet uiteendrijft, doch ditzelfde geldt evenzeer ten aanzien van Azië en Centraal Europa. Hij achtte Leiden een waardevolle plaats i-n. het continent, om van daaruit mede te werken tot herstel vah het contact met het geschonden Europa. Hij hoopte, dat uit deze universitaire samenwerking een hechte samenwerkinj tussen de oude en de nieuwe wereld groeit Invoer stijgt nog steeds Volgens de door" het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor- lopige cijfers bedroeg de invoer in Sep- tember 1947 1.422.001 ton (Augustus 19(7 1.374.989 ton) met een waarde van ƒ334," millioen (Augustus 1947 336.9 millioen). Beslissing over krantenstrijd herstelt oude toestand De president van de Alkmaarse recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding^ N.V. Sprekend Papier contra de N.V. Verenigde Noordhollandse Dagbla- den i. o„ welke laatste N.V. zonder daarbij de betreffende reglementen in acht te heb. ben genomen de drukorder op een termijn van slechts enkele dagen had overgeno- men. De president nam het de N.V. Verenigde Noordhollandse Dagbladen zeer kwalijk, dat de opzeggingstermijn van zes maanden niet in acht was genomen. Bovendien was hij van oordeel, dat in dit geval tevoren overleg had moeten worden gepleegd. In de uitspraak wordt aan de gedaagde partij, de N.V. Verenigde Noordhollandse Dagbladen, verboden om na twee dagen na dagtekening van het vonnis in Alkmaar, Stellagen en Beverwijk kranten uit te geven in samenwerking met de N.V. Noordhol landse Pers i.o. (Sprekend Papier), niet nakoming zal aan eiseres per dag bedrag van duizend gulden moeten wor den betaald. Voorts moet de gedaagde par- tij de proceskosten betalen ten bedrage van 123,10. Als gevolg van. deze uitspraak wordt de toestand, zoals deze was vóór de fusie, her steld. Het Dagblad voor Alkmaar zal dus verdwijnen, daarvoor in de plaats zullen de Alkmaarsche Courant, De Vrije Alk maarder en De Nieuwe Schager opnieuw uitkomen. 70. Panda sloop steeds dichter naar Kraan toe, zonder dat hij opgemerkt werd. Toen richtte hij zich op en liet het breekijzer met een doffe klap op Kraan's schedel neerkomen. Zonder een geluid te geven zakte die in elkaar en rolde tegen de kist met goudstukken aan. Intussen was de vlag die Oehoe had geplant ontdekt door een patrouille-vaartuig van de politie. Er werd een motorboot uitgezet en een brigadier en een agent spoedden zich naar het eiland. Schipbreukelingen!" bromde de brigadier. Zo'n lappenvlag wordt altijd door schip-' breukelingen gehesenagent. Leer dat van mij. Kom mee, aan land!" De politieman nen sprongen aan waldoch hielden toe de pas in.. „Daar klopt iets niet!" zei de brigadier. Daar ligt een gewonde! Daar is gevochten„Wat betekent datleer ling?" vroeg Oehoe die ook wakker was geworden. „Waarom heb je hem neer geslagen?" Zoete relletjes. Bij relletjes in Nancy welke be doeld waren als protest tegen de suikerzen- dingen, naar Duitsland werden gisteren dril personen gewond. Tot tweemaal toe was d« po'ltle genoodzaakt bij het uiteendrijven dtr demonstranten gebruik te maken van traangas. Dat moeilijke begrip. Dr. Schumacher, de v&ot- zitter van de sociaal-democratische parttl a de Westelijke zones van Duitsland, heeft New York in een interview verklaard, c»- wat men de Duitsers over democratie vert~| kleurloos is en klinkt als een preek. ..E anti-semitisme zal toenemen naar mate Ik geloof van de mensen in de demoera - daalt", aldus Schumacher. „Ik kan niet z gen. dat de Duitsers de democratie gen*** verwerpen, doch velen vragen zich at zij werkelijk betekent". Slechte beurt. De zware straffen, waartoe vit- Oostenrijkse communisten enkele weken e leden door een Amerikaans tribunaal veroordeeld, zijn drastisch verlaagd luitenant-generaal Keyes, commandant de Amerikaanse strijdkrachten in rijk. De communisten werden bescn van het aanvoeren van een anti-Jood5 monstra tie. Generaal Keyes, bij w Oostenrijkse kanselier en de leiders van politieke partijen hebben geprotesteerd teg de vonnissen, heeft de straf van eer. beschuldigden. Zlmpernik, leider va Vrije Oostenrijkse jeugd in de Amen^o, zóne, van 15 jaar tot één jaar vei®11 Ook de anderen krijgen een aanzienlijs tere straf. nomenheid. Drieduizend studenten f veilig naar buiten geloodst nadat b|*n® uitgebroken in de Benjamin Fr £p-aVen school in Philadelphia. De studenten ces zich naar een open terrein tegenoye. school en gaven daar luidkeels ulta aan hun ingenomenheid met deze or het grote gebouw volkomen w zij» had. (U. P.)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2