IJmuider Courant Nieuwe Weg Dinsdag beëdiging* van Prinses Juliana Nederland exporteert 25 millioen bakstenen naar Engeland Heilige oorlog wordt voorbereid Arthur Axmann beweert thans, dal hij Bormann zag sneuvelen s2e Jaarging No. 18758 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en inistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, inndA rM^Antftn r ClnnfHvn/1^ 1 ;nEi Telefoon pmkkerij 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zater3ag 11 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Tl KRUIEN MEER DAN OOIT te ff uren over de economische en polüieke rkheden, waarin de landen van West- r' q verkeren. Ten aanzien van de eer- nut men op nieuwe eb grootse steun Amerika en sommigen rekenen er mis- T - n al een beetje te vast op. Want, zelfs Plan-Marshall is nog maar een plan kK Z Amerikaanse regering; het Congres va? pr moeten beslissen en de stemming financiële kringen in de Verenigde Sta- 3„jet zo bepaald geestdriftig. Daarvan ■ïj pas nog een beschouwing in het L pcille Dagblad, van de hand van de Yorkse correspondent van dat blad, ■'Tiffd Verklaringen van Amerikaanse fliers die hij citeert, komen erop neer j t men geen zin heeft zijn geld in een Lmloze put te storten. Al wil Amerika Europese markt behouden en al heeft -daar groot belang bij, het is geschrok- v b van het tempo waarin Groot-Brittannië r, ueweldige lening heeft opgesoupeerd, 2üd door het feit dat Europa enorme ■Mrgen aan dollars heeft moeten besteden ^Amerikaanse kolen te kopen terwijl 5 zelf zijn productie niet op voldoend i 1 kan brengen en geërgerd door het ge mak waarmee in Frankrijk nieuwe lemn- JJ, bij Amerika worden aangekondigd, £f zij de natuurlijkste zaak ter wereld Het Financiële Dagblad citeert Ameri- v-anse meningen als deze: „Als wij volgend weer zoveel milliard dollars in Europa 'rondgestrooid hebben komen wij misschien weer tot de conclusie, dat alles vergeefs is Lveest" ..Het enige realistische ant woord is, Europa zijn eigen moeilijkheden laten oplossen". „Europa geeft er blijkbaar de voorkeur aan de handen in de .•toot te leggen, omdat Uncle Sam het dan vel zal opknappen.'' „De oplossing is *erk, werk, werk. Al dat praten over het Mar-prohleem verandert niets aan de Men Het is geen dollar-probleem, het is één productie-probleem. En al geven wij u ■«en milliard (dit is meer speciaal tot Bevm "richt), als Engeland niet harder werkt, L stroomt het goud weer net zo snel terug als wij het naar Engeland kunnen verschepen." Wij kunnen er ons m verheugen dat dit -eer bepaald critiek is op Engeland en Frankrijk en niet op ons, maar daar sdhie- ien wjj niet veel mee op, want omtrent ons eigen financiële bele'id zijn wij helemaal niet zo gerust en wij hangen zelf af van Amerikaanse steun en behoren tot de be langhebbenden bij het Plan-Marshall. De politieke gang van zaken in Engeland jn Frankrijk toont aspecten, die ons tot «denken stemmen. Er blijkt een soort -oeheid en ongeloof onder de kiezers, die Üth niet tot die twee grote landen bepaalt. Is heb gisteren op deze plaats geschreven K-er de onzekerheid, die in de Engelse politieke verhoudingen heerst. In Frankrijk weet men volstrekt niet, welke kant het uit moet en daar is de moedeloosheid heel groot. Het bewustzijn dat een grote lijn ontbreekt, dat men geen heldere vooruit- zrchten heeft, komt in de andere landen Eveneens tot uiting. Ook bij ons. En al deze ringen zijn symptomen van dezelfde stem- ling: men voelt velen doen dat maar halfbewust dat het tijd is om een nieuwe weg in te slaan en dat de oude totale scheiding van staatsmachten en de oude versnippering van belangen hun tijd heb ben gehad. West-Europa kan er alleen bovenop komen als liet zijp productie gaat organiseren en zijn tegenstellingen en na- ijvcrigheden, die geen zin meer hebben, ver vangt door een wefkelijke samenwerking. 'Jet is geen wonder dat men in de 48 ver engde Amerikaanse staten zich verbaasd over die versplinterde groep Europese staatjes op een veel kleiner vasteland, die hardnekkig een verouderd spel blijven roortspelen, terwijl de weg naar herstel en nieuwe bloei zich zo duidelijk aftekent. Het is natuurlijk geen makkelijke weg. Maar hoe zou men die kunnen verwachten "4 de vernielingen en ontwrichting, door See wereldoorlogen aangericht? Er zal veel energie vereist worden om hem met goed succes te volgen. Maar die energie zal ont- wken als men de mensen eindelijk een groot doel voor ogen stelt en hen uit de verstarring van verouderde, uitzichtloze verhoudingen bevrijdt. R. P. Maar wij vernemen ligt het in het voor lemen, dat prinses Juliana als regentesse van het Koninkrijk der Nederlanden op Dinsdag 14 October zal beëdigd worden b een verenigde vergadering der Staten- Generaal, welke in de Ridderzaal te 's-Gra- lenhage zal worden gehouden. Vanavond radiotoespraak van Prinses Juliana genavond om acht uur zal prinses tmiana ip haar kwaliteit als voorzitster Moet Nederlandse Rode Kruis een korte •«orede houden. Nederlandse schepen smokkelen opium vP? Canadese politie heeft aan boord van -"--Nederlandse schip Manoeran in de ha- van Vancouver 186 k.g. opium ter 7'~Qe van 4.648.000 dollar gevonden. Dit p.!01 yan de grootste clandestiene ïadin- diè ooit in Noord-Amerika is getroffen. den veronderstelt, dat Vancouver door ^«tionale bende als distributie- van verdovende middelen voor ljTr'D^t wor<It gebruikt. ^Juli jL vonden Amerikaanse douane- m de haven van Seattle een la- sopium ter waarde van 125.000 dollars 7. van het Nederlandse schip Ma ren t e* Maria als de Manoeran voe- Cp rw8? ,^e Westkust van Amerika en ^"Aziatische havens. iet-Russische ambassade 11 Santiago beschoten ^'^■Russisohe ambassade te San- '*?- Dp v 's ^00r onbekenden besdho- rwe?rr,kassadeur heeft bij de Ghileen- ®6 een protest" ingediend. „STENEN DES AANSTOOTS" Productie wordt voldoende geacht voor de huidige beperkte woningbouw Nederland zal 25 millioen bakstenen1 exporteren ten behoeve van de weder opbouw in Engeland. Hiertegen heeft ir. J. J. van der Wal op een vergadering van het Nederlands Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw een protest doen horen. Hij verklaarde, dat de Neder landse baksteenindustrie weliswaar een ruime productiecapaciteit heeft, doch door een tekort aan arbeiders nauwelijks in staat is, aan de beperkte behoefte van het ogenblik te voldoen. De huidige productie bedraagt 700 millioen stenen per jaar, doch er zijn 800 millioen nodig om de voorgenomen bouwprojecten uit te voeren. Naar aanleiding van deze mededelingen van ir. Van der Vfal heeft de afdeling Voorlichting van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting verklaard, dat de baksteenkwestie een der moeilijkste is bij de wederopbouw. Gedurende de afgelopen winter is door de slechte weersomstandigheden een grote voorraad bij de steenfabrieken ontstaan. Om deze voorraad te kunnen financieren en om de Nederlandse deviezenpositie te steunen is toen besloten, een quantum van 25 millioen 'voor export beschikbaar te stellen. De totale productie bedraagt thans 600 tot 800 millioen, hetgeen 70 a 80 procent van de vooroorlogse productie is.- Hierbij dient dan nog in aanmerking te worden genomen, dat de tegenwoordige bouw capaciteit aanmerkelijk kleiner is dan voor de oorlog. Bovendien worden de stenen afgeleverd in maandelijkse hoeveelheden van een millioen, dus zal de uitvoer ruim twee jaar in beslag nemen. Dit wordt vol komen verantwoord geacht ten aanzien van onze binnenlandse behoefte. Voor de oorlog werden circa 45.000 wo ningen per jaar gebouwd, en daarnaast werden ook utiliteitsbouw en herstelwerk zaamheden al waren deze laatste uiter aard van kleiner omvang dan thans het geval is uitgevoerd. Op het ogenblik worden omstreeks 20.000 woningen gebouwd, dus nog geen 50 pro cent. Daarenboven wordt bij de tegen woordige woningbouw veel cement en voor utiliteitsbouw in hoofdzaak beton gebruikt. In de jaren vóór de oorlog werd ook ge ëxporteerd en wel in veel grotere om vang. Zo werden in 1928 78 millioen stenen geëxporteerd. Thans zijn slechts 25 mil lioen stenen voor export beschikbaar ge steld, welke eerst in de loop van twee jaar zullen worden uitgevoerd. Als de volle bouwcapaciteit ontplooid kan worden, namelijk 70.000 a 80.000 hui zen per jaar, dan bestaat inderdaad de mogelijkheid, dat productie en behoefte geen gelijke tred houden. Verwacht wordt echter, dat de productie van stenen tegen die tijd zal zijn toegenomen. Er zijn nog verschillende steenfabrieken, die niet op gang zijn, of die slechts ten dele werken door oorlogsschade, twee oorzaken van de huidige beperkte productie. Bovendien zijn de arbeidsprestaties thans nog steeds lager dan voor de oorlog. Voorts wordt een grote „vlucht uit de bedrijven" gecon stateerd. Als de kersenoogst binnengehaald wordt, verdienen de arbeiders meer met deze seizoenarbeid, waardoor het werk op de steenfabriek blijft liggen. Men was bij het ministerie van mening, dat de baksteen-situatie niet alarmerend is, en dat er geen reden tot ongerustheid over het evenwicht tussen behoefte en pro ductie behoeft te bestaan. De Bedrijfsgroep Steenindustrie gaf als haar oordeel te kennen, dat er na de af gelopen winter inderdaad grote voorraden baksteen waren. Thans is er een tekort. Dit tekort bij de steenfabrieken is, vol gens de bedrijfsgroep, ontstaan, doordat minister Neher het houden van aanbeste dingen gestimuleerd heeft. De aannemers hebben toen zoveel mogelijk stenen op het werk willen hebben, waartoe zij de voor raden opkochten. Aan de eis van het ministerie dit jaar een productie van 750 millioen stenen kan echter stellig voldaan worden, zo ver zekerde men bij de Bedrijfsgroep. K.L.M. vliegt niet via Caïro De K. L. M. heeft wegens de ciholera- epidemie in Egypte besloten voorlopig niet meer in Caïro te landen. De vliegtuigen zullen Lydda in Palestina aandoen, hoewel ook hier de toestand door de binnenlandse moeilijkheden niet ideaal is. De nieuwe route wordt met ingang van Dinsdag ge vlogen. Het woord is aan Horatius AI gaat het nu ook slecht, daarom hoeft dat in de toe komst nog niet zo te zijn. Gistermiddag werd een deel van een zending van 375.000 narcissenbollen, een ge schenk van het Centraal Bloembollen-Comité aan de Londense schoolkinderen, door de heer Bram Warnaar, voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, uitLisse in de County Hall overgedragen. De bollen zijn bestemd voor een wedstrijd. De drie kinderen, die er de mooiste bloem uit toveren, kunnen er een reis naar Holland mee verdienen. „Zachtmoedige" straffen in Joego-Slavisch proces Dn Jovanovitsj, leider van de Servische boerenpartij, tegen wie te Belgrado een proces is gevoerd, daar hij verdacht werd van samenzwering tegen de Joegoslavische regering, is tot negen jaar dwangarbeid en drie jaar verlies van burgerrecht veroor deeld. Franjo Gazi van de Kroatische boeren partij, die van hetzelfde verdacht werd, hoorde vijf jaar dwangarbeid en twee jaar verlies van burgerrechten als straf tegen zich uitspreken. lies van burgerrechten als straf tegen zich Het Joegoslavische nieuwsbureau tekent hierbij aan, dat lichte straffen mogelijk waren, daar Joego-Slavië sterk genoeg is om zachtmoedigheid toe te kunnen staan. Voorlopig slechts een demonstratie Koning Abdoellaih van Transjordanië is het geheel eens met het besluit der Arabi sche Liga om „militaire, morele en econo mische hulp" aan de Palestïjpse Arabieren te sturen, ingeval van ontruiming van Pa lestina door de Engelsen, aldus deelde Azzam Pasja, secretaris-generaal der Ara bische Liga, heden mede. Maandag zullen de hoofden der zeven delegaties, vertegenwoordigend Egypte, Irak. Transjordanië, Syrië, Libanon, Saoedi- Arabië en Yemen, te Amman een ontmoe ting met koning Abdoellah hebben, om na dere maatregelen voor hulp aan de Pales tijnse Arabieren uit te werken. Engels vliegtuig maakt noodlanding op verkeersweg Gisteravond om ongeveer kwart over tien heeft een Engels twee-motorig De Ha- villand-toestel, dat op weg was van Lon den naar Brussel op de drukke verkeers weg Den HaagRotterdam, op het ge deelte tussen Delft en Schiedam, een nood landing gemaakt. De piloot slaagde er in zijn toestel waarin zich vijf passagiers be vonden vrijwel onbeschadigd aan de grond te zetten. Er werd niemand gewond. Een jeep, met leden van de Koninklijke Marechaussée schoot nog juist onder het dalende toestel door. „Ik had bijna geen benzine meer, de radio was al uren lang defect en ik kon Ypenburg niet vinden", aldus de gezag voerder P. Micholson. Micholson, een pi loot met 22 jaar ervaring, heeft nimmer een dergelijke sensatie, het landen op een zeer drukke verkeersweg, meegemaakt. Hij vliegt voor „Air Charter Ltd." en was met vijf Belgische zakenlieden uit Brussel van Croydon op weg naar de Belgische hoofdstad. Deze zakenlieden zijn per auto naar Brussel gereisd. Gistermorgen om half acht vertrokken Micholson en zijn marconist W. Long met hun passagiers uit Brussel. Zij deden twee vliegvelden in Engeland aan en vertrokken om kwart over zes gisteravond uit Croy don naar Brussel. Om half acht merkte Long, dat zijn radio-ontvanger weigerde. Micholson geraakte door het ontbreken van peilingen uit de koers en kon zich boven Nederlands gebied moeilijk oriën teren. Eerst zocht hij een vliegveld bij Rotterdam en koerste daarop naar Den- Haag, doch de duisternis belette hem Ypenburg te ontdekken. Na ruim twee uur ronddolen raakte de benzine op. De brede verkeersweg bleek het enige red middel. Micholson zette de grote schijn werper van zijn toestel aan. Hierdoor werd het verkeer gewaarschuwd. Met vijftig Een foto van het toestel, nadat de politie het in de wegberm had geduwd om het verkeer vrij te laten. mijl snelheid bracht hij de machine aan de grond en remde zo snel mogelijk.. Een der vleugeltippen kreeg een schram van een laag boompje langs de weg. Dat was de gehele schade. In de tank was bij de landing nog slechts 30 liter benzine aan wezig. Hedenmorgen vroeg is Micholson van de weg af gestart en heeft zijn toestel naar Ypenburg gevlogen waar de radio en de vleugeltip hersteld worden. Daarna zal hij naar Brussel vliegen. T.b.c. in Berlijn Een ambtenaar van het Berlijnse ge zondheidsbureau heeft verklaard, dat het steeds stijgende aantal tbc-patiënten 'gro tere zorgen baart dan de kinderverlam ming-epidemie. De stad telt thans 80.000 tbc-lijders en het aantal sterfgevallen on der hen is sedert 1938 met 200 procent ge stegen. Er is nog geen reden om aan te nemen, dat de stijging haar hoogtepunt heeft bereikt. Integendeel: het vorig jaar werden maandelijks 1400 nieuwe gevallen gemeld, het aaptal nieuwe patiënten be draagt thans iedere maand 2300. Franse traangasstaking Meer dan 20.000 arbeiders in het depar tement „Meurthe et Moselle" in Frankrijk zijn, gevolg gevend aan een oproep van het plaatselijk hoofdkwartier van het al gemeen vakverbond, in staking gegaan om te protesteren tegen gebruik van traangas door de poHtie, die op deze wijze een. ein de had willen maken aan een demonstratie van arbeiders tegen het verschepen van suiker naar Duitsland. Te Nancy was het tramverkeer stilge legd. Uit andere delen worden eveneens dreigende s talcing en gemeld. Azzam Pasja sprak het bericht, dat de Arabisohe Liga reeds een voorlopige Arabi sche regering voor Palestina heeft inge steld, tegen. „Deze kwestie zal nog worden besproken, maar het bericht, dat er reeds een voorlopige regering is ingesteld, is vroegtijdig. De bespreking van economische maatregelen, die ten aanzien van Palestina moeten worden genomen, is uitgesteld." Welingelichte waarnemers te Beiroet zijn van mening, dat de gemelde Arabische troepenbewegingen in de richting van de Palestijnse grenzen als een demonstratie moeten worden opgevat ten einde nog eens kracht bij te zetten aan de uitgesproken verklaring van de Arabisohe Liga om in geval van terugtrekken der Engelsen uit Palestina de Arabieren aldaar militaire hulp te verlenen. Volgens deze waarnemers is het slaags raken met Engelse troepen wel het laatste, dat men als wens van de Arabieren kan verwachten. Joods commentaar. Naar aanleiding van de berichten over Arabische troepenbewegingen nabij .Pa lestina heeft het Joods bureau verklaard, dat de Arabische staten door het leider schap te aanvaarden van de Moefti, berucht medewerker van Hitier, brutaal de tactiek van Hitier naar de kroon steken. „Het ver schil is, dat zij niet als de nazi's in de ge legenheid zijn uitvoering te geven aan hun bedreigingen, die gezien moeten worden als een propagandamanoeuvre, waarmee zij de algemene vergadering willen dwingen om het rapport van de speciale commissie voor Palestina ter zijde te schuiven", aldus het Joods bureau. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft, ver klaard, dat het Britse besluit om Palestina te ontruimen, indien er geen oplossing voor het probleem wordt gevonden, niet is ge wijzigd door ide berichten, dat de raad van de Arabische Liga heeft besloten legers van de naburige Arabische staten naar de grenzen van 'Palestina te sturen. Totnogtoe zijn te Londen geen berichten over troepenbewegingen binnengekomen, aldus de woordvoerder. Rotterdamse loonslacliters zijn verbolgen Verscherpte controle bracht diefstallen aan het licht Te Rotterdam zijn de loonslachters van het abattoir in staking gegaan. Zij zijn ontevreden over het feit, dat de recherche te 'hulp is geroepen om degenen, die het slachthuis verlaten, te fouilleren. De loonslachters ontvangen buiten de distributie om iedere week anderhalf pond gehakt en een pond vet extra. Niettemin is het schering en inslag, dat er regelma tig vlees en vet wordt meegesmokkeld. De portier, die de mensen bij het verlaten van het abattoir moet controleren, is niet bij machte alle trucjes, welke worden toege past, te doorzien. Het euvel werd met de dag erger en daarom besloot de directeur van het abattoir uitgaande van het standpunt, dat iemand die reeds belang rijk rrieer krijgt dan een ander niet in staat moet worden gesteld zich nog eens extra te topvoordelen de controle te verscherpen door ook nog de recherche in te schakelen. Nadat twee loonslachters waren gearresteerd omdat zij ten onrechte vet meenamen, hebben de loonslachters besloten het werk neer te leggen. Zij zijn er verbolgen over, dat enkele loonslach ters, nadat zij reeds door de portier ge controleerd waren, op last van de recher che zich moesten ontkleden, om aan den lijve, gevisiteerd te worden. Bovendien kanten zij zich tegen arrestatie en gevan genzetting, omdat naar zij beweren grossiers, die eveneens vlees en vet smok kelen, er voor de tuchtrechter slechts met een geldboete afkomen. Nadat de twee gearresteerde door de politierechter tot een week gevangenisstraf waren veroordeeld,zijn. de loonslachters weer aan het werk gegaan. Van krantenjongen tot Uncle Sam's „huishoudster" President Truman heeft® Charles Luck- man, president van de dochtermaatschappij van Unilever in de Verenigde Staten, be noemd tot voorzitter van een commissie, waarin vertegenwoordigers van alle groe pen uit de samenleving zitting hebben. Deze commissie zal adviseren over alle mogelijke maatregelen ter besparing van voedsel, om dat beschikbaar te maken voor die landen, waar er nijpend gebrek aan is, Luckman is pas 38 jaar oud. Hij heeft een typisch Amerikaanse carrière achter de rug. Ofschoon hij als krantenjongen, buffethulp en loopjongen de kost moest verdienen, deed hij als de beste van 2000 medescho lieren op 16-jarige leeftijd eindexamen van de middelbare school. Hij ging toen voor architect studeren en behaalde in 1931 reeds zijn diploma aan de universiteit van Illi nois. Een week voordien was hij getrouwd en omdat in die tijd een jong architect geen gezin kon onderhouden, was hij blij met een reizigersbaantje van 125 dollar per maand.. Zijn verkooptalenten en originele ideeën bleken al heel spoedig en op zijn -26ste jaar. werd hij verkoopleider van de Pepsodent- maatschappij. Ook bij déze maatschappij klom hij snel op en in 1944, toen zij werd overgenomen door de Lever Brothers Company was Luckman president-directeur. Luckman bracht in 1946 een bezoek aan Nederland. Hij kreeg toen een uitstekende indruk van de Nederlandse energie, maar ook van onze gemoedelijkheid en hulpvaardigheid. Toen zijn hoed in een der Amsterdamse grach ten woei, stopte een voorbijkomende tram, de bestuurder stapte eruit en viste met zün wisselhaak de hoed uit het water. Ei, el. Amerikaanse functionarissen geven uiting aan hun ernstige vrees, dat He campagne van president Truman tot vrijwillige be sparing van -voedsel een volledig fiasco zal worden. De restaurants in het gehele land weigeren vleesloze dagen in te stellen. Of schoon Donderdag een eiloze dag moest zijn werden in het hotel te Washington, waar Charles Luckman, die met de uitvoering van de campagne is belast, logeert, bij elke maaltijd eieren geserveerd. Comedia komt met Candida „De Gieteling" maakt winter, plannen De IJmuidense vereniging „De Gie teling" heeft nu haar programma voor de komende winter opgesteld, dat al leszins interessante bijzonderheden vermeldt. In de eerste plaats is „De Gieteling" er in geslaagd de bespelers van de Haar lemse Stadsschouwburg voor 23 October te engageren. „Comedia" brengt die avond .Candida" van Shaw met Mary Dressel- huys en Cor Hermus in de hoofdrollen. De volgende bijeenkomst is op 4 No vember; dan zal de bekende politie-des- kundiige Van Ledden "Hulsebos komen sipreken over „Wetenschappelijke speur- kunst", een voordracht, die elders in den lande grote belangstelling mocht onder vinden. In November gaan de Gietelingen naar de Stadsschouwburg in Amsterdam, om er hetzij „Carmen" of „Butterfly" te gaan zien. De juiste datum is nog niet bekend. .Harten op Hol" is de naam van het blij spel, dat de toneelclub Tavijlo op de twee de December gaat brengen. Dit aardige stuk van de Vogelenzangse acteur-regis seur P. Mossinkoff wordt gevolgd door een Sinterklaasfeest op de derde Decem ber, speciaal voor de kinderen. Door het engagement, dat Charlotte Kohier bij een toneelgroep heeft aanvaard, zal zij voorlopig als declamati'ice van de planken verdwijnen. Haar besluit slaat min of meer terug op de plannen van „De Gieteling", die voor deze winter „Oompjes Droom" op de verlanglijst had staan, maar nu naar iets anders moet omzien. In Maart of April hoopt de vereniging de begaafde kunstenaresse echter alsnog naar Velsen te lokken. Voor woningzoekenden Het gemeentelijk Huisvestingsbureau Velsen verzocht ons er de aandacht op te willen vestigen, dat het wenselijk is, bij advertenties inzake woningruil in of bui ten de gemeente het adres van de adver teerder te vermelden, opdat het Huisves tingsbureau zo mogelijk zijn bemiddeling kan verlenen. Het bureau heeft namelijk ten behoeve van woningzoekenden een re gister van alle aan 't bureau bekende ruil- gevallen aangelegd en het wil gaarne zijn medewerking verlenen, om de hangende gevallen tot een oplossing te brengen. Beker-competitie van schaakdub „Santpoort" De eerste "ronde van de bekercompetitie der Schaakclub „Santpoort" leverde de volgende resultaten op: Bilder-Hofman 1-0, Houterman-Davidson 1-0, Vulling-Homan I-0. Baljet-Oosterling 01. Verhoefrnr. HeckeT 01. Winters-Leijsma 10. Ne- derlof-Henaiimk 01. Pels-Schuurman Sr. afgebroken. Schuurman Jr.-Roos 1-0. Wat Waterloo wacht Zondag gaat het eerste elftal van Wa terloo Beverwijk II op eigen terrein op zoeken. Waterloo speelt met een invaller voor A. v. Zonderen. Verder staan Zon dag de volgende wedstrijden op het pro gramma: Hillinen IVWaterloo II; S V.IJ. IIWaterloo IV; Ripperda VWater loo III. GEEN BORMANN-MYTHE MEER Arthur Axmann, de voormalige leider van de Hitler-Jugend, beweert dat hij meegeholpen heeft bij het verbranden van de lijken van Adolf Hitler 'en Eva Braun en dat hij tegenwoordig was bü het ster ven van Martin Bormann, nadat «leze do delijk gewond was bij de ontploffing van een Russische anti-tankgranaat. Dit werd aan United Press onthuld door Walter Rapp, die gedetacheerd is bij de staf voor oorlogsmisdaden te Neurenberg. De een-armige Axmann, die in 1942 Baldur von Schirach verving als leider van de Hitler-Jugend en in December van het vorig jaar in Opper-Beieren gearresteerd werd, legde zijn verklaringen af tijdens een verhoor/door Amerikaanse Intelligence of ficieren, belast met het onderzoek naar de oorlogsmisdaden. Axmann is volgens het zeggen van Wal ter Rapp de eerste die tegenover Ameri kaanse autoriteiten verklaart, dat hij te- woordig is geweest bij de dood van Bor mann in een Berlijnse voorstad, nadat hij een poging had gedaan naar het hoofd1 kwartier van Admiraal Dönitz te vluchten. Axmann vertelde, dat hij op 30 April een onderhoud had met Joseph Goebbels in de. bunker. De propaganda chef deelde aan Axmann mede, dat Hitier niet ge stoord wenste te worden, doch op hetzelfde ogenblik kwam een van Hitiers adjudan ten, Wünsche, het vertrek binnen onder het roepen van „Hitier is dood". Het groepje mannen rende dadelijk naar de particuliere vertrekken van de Führer en trof Hitier daar aan, rechtop zittend in een „chaise longe" met strepen bloed rond de slapen. Volgens Axmann had Hitier zich door het hoofd geschoten. Men vond een klein for maat pistool op de grond. Eva Braun had in het zelfde vertrek een eind aan haar leven gemaakt door het innemen van ver gif. De lijken werden verbrand. Axmann vertelde dat hij, Martin Bor mann, een majoor genaamd Johann Meyer en twee anderen op de eerste Mei een po ging hadden gedaan naar Sleeswijk-Hol- stein te vluchten, waar zich het hoofdkwar tier van Dönitz bevond. Toen het gezel schap een spoorwegovergang in een Ber lijnse voorstad passeerde, ontplofte vlak bij een Russische anti-tankgranaat, waardoor Bormann gedood en twee anderen gewond werden. Axmann verklaarde: „Ik zag het dode lichaam van Bormann op de rails lig gen voordat ik mijn vlUeht voortzette". Bormann werd door het internationale tribunaal bij verstek ter dood veroordeeld, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de geallieerde autoriteiten geloven dat hij nog in leven is. Benzinepomp in de Industriestraat Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage liggen, verzoeken met bijlagen van: 1. de N.V. Petroleum Maatschappij „Sin- fina" uit Den Haag, om vergunning tot het oprichten van een benzinepompinstallatie, bestaande uit een ondergrondse benzine bewaarplaats met een inhoud van 6000 li ter met een daaraan verbonden boven grondse handaftapinrichting in de Indu striestraat nos. 19-21 te Llmuiden; Kleine industrie.9 2e. P. van Lammeren, Kruidbergerweg no. 80 te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een brandhoutzagerij, waar in geplaatst zal worden een cirkelzaag, aangedreven door een electro-motor van 4.4 p.k., in de werkplaats, staande op het perceel Kruidbergerweg no. 80 te Sant poort; 3e. W. Steenhuisen, de Genestetlaan 27 te Driehuis, om vergunning tot het oprich ten van een koek- en banketbakkerij, waarin geplaatst zullen worden 1 ijs machine, 1 roerinrichting, 2 compressoren, 1 gasoven, 1 klutsmachine. 1 koelkast, 1 amandelwrijfmachine, 1 speculaasmaehine en 5 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 4.75 p.k.. in het perceel de Genestetlaan 27 te Driehui?, Op Vrijdag 24 October, o'm elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Te Amersfoort is op 64-Jarige leeftijd over leden ir. B. A. Verhey. Tijdens de bezetting trad hij op als hoofd van het bouwbureau van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening en stichtte in vele plaatsen in ons land de centrale keukens. Hij was directeur van het technisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en bekleedde gedurende tal van jaren het voor zitterschap van de Orde van Nederlandse raad gevende ingenieurs.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1