IJmuider Courant De Verenigde Staten verklaren zich voor verdeling van Palestina politieke crisis tussen Zuid-Amerika en de Europese communistische landen Een nieuw kabinet voor Oost-lndonesië Twintig Arabische divisies staan gereed Slechts daden kunnen het geloof in elkanders goede bedoelingen versterken Prinses doet beroep op medici en verpleegsters Jaargang Nö. 18753 eaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ^inistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. innQA. je!efo°n 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. pnikkerö Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 13 October 1947. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Sovjet-Russisch ambassadeur verlaat Chili aespannen verhouding tussen Chili en Joegoslavië, die werd ingeleid door de itwllïing van twee JoeS°slavisehe diplomaten onder beschuldiging van eommunis- Xe agitatie, is uitgegroeid tot een politieke crisis, die kan worden beschouwd als j demonstratie van een toegespitste vijandigheid tussen Zuid-Amerika en het com- nistiscbe Oost-Europa. De twee uit Chili verwijderde Joegoslaven zijn in de faentijnse hoofdstad gearresteerd, wat Joegoslavische protesten te Buenos Aires toevolg Sehad. De Sovjet-Russische ambassadeur te Santiago is naar Moskou trokken, nadat de Russische ambassade Donderdag door onbekenden met machine- weren werd beschoten. De regering van Uruguay heeft bekend gemaakt dat zij k ch'tige maatregelen zai nemen tegen extremistische elementen, naar aanleiding van3de jo"9ste gebeur!en'ssen" en 'n overeenstemming met de andere Amerikaanse lande"- Joegoslavische minister van Buiten- Joegoslavische regering". „Gedüxende 137 - heeft bij de Argentijnse zaak- jaren van onafhankelijk bestaan, aldus het antwoord, heeft Ghili een duidelijke lijn in de internationale politiek gevolgd, waar door het zich prestige heeft verzekerd in de gehele wereld, anders dan de Joegoslavi sche regering, welke een satelliet van Mos kou is". te Belgrado een protest inge- wen de arrestatie van Jakasa en nmia de twee uit °hili a£komstijge di" ïnmaten te Buenos Aires. Vernomen Ht dat dezelfde stap is gedaan door de jrptfoalavische gezant te Buenos Aires. De Argentijnse zaakgelastigde te Belgrado is iverwacht bij het hoofd van de Joego- lavisobe diplomatieke diensten m Zuid- Amerika ontboden. Laatstgenoemde eiste ^middellijke invrijheidstelling van de ge- resteerden, daar de Joegoslavische rege ls zich anders genoodzaakt zag, maat delen te nemen in overeenstemming met Se ernst van de toestand. De Chileense bladen hebben foto's ge publiceerd van de documenten betreffende Lmunistische agitatie, welke in de ba- le van Dalibor Jakasa, één van de twee uitgewezen Joegoslavische diplomaten, zijn jJgeti-offen. In een brief aan zijn vrouw .chreef Jakasa: „De staking gaat nog steeds door overeenkomstig de plannen van M. p zullen zeker volledig succeis boeken wanneer onze kameraden in het land, die in de mijnen wenkten, voldoende vertrou- Ee hebben in onze zaak en het verschil lende maanden kunnen uithouden". Ten Mfflien van de betekenis van de letters 11,T" is 'geen nadere uitleg gegeven, doch H,en neemt aan, dathet de initialen zijn van „maarschalk Tito". Chileense verontschuldiging Radio-Moskou meldt, dat de Chileense regering de Sovjet-ambassadeur haar ver ontschuldigingen heeft èangeboden voor bet incident, dat Donderdagavond plaats bad waarbij de Sovjet-ambaissade van een passerende auto uit met machinegeweer vuur werd beschoten. Radio-Moskou voegt hieraan toe, dat Yacob Malik, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken, eenbezoek heeft gebracht aan de Chileen se ambassadeur te Moskou en geprotesteerd beeft tegen „schandelijke inbreuk op de on schendbaarheid van Sovjet-diplomaten". Hij verzekerde, dat dit „alleen kon gebeu ren door de ongebreidelde anti-Sovjet- die zonder oppositie der auitori- jidtj^yoerd". loense regering heeft op dé Joego slavische nota, waarin mededeling werd van het afbreken der diplomatieke betrekkingen, geantwoord met te verkla- zij „geen belangstelling had voor van de betrekkingen met de Geen besluiten over Indonesië in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraadzitting van Zaterdag over de Indonesische kwestie heeft geen beslissingen gébracht. Wel is komen vast te staan, dat de meerderheid der leden niets voelt voor een bevel tot terugtrek king der Nederlandse en Indonesische troepen op hun uitgangsstellingen, zoals in het nog steeds niet in stemming ge brachte Russische voorstel werd geopperd. Evenmin bestaat er eenstemmigheid over bet Australische amendement, waarin het terugtrekken werd beperkt tot 5 kilome ter, Er is Zaterdag een Britse resolutie ingediend, die luidt: „Teneinde de nakoming van het be standsbevel te verzekeren is de Veilig heidsraad van mening, dat stappen moe ten worden genomen om een voorlopige demarcatielijn vast te stellen, welke Ne derlands van republikeins gebied zal schei den, De Veiligheidsraad is van mening, dat dit het eerste doel van de commissie van drie moet zijn, waartoe de consulaire com missie nuttig zou kunnen bijdragen door zo spoedig mogelijk voorstellen in die richting te doen". Deze resolutie werd goed ontvangen, todat de oorspronkelijke tekst, die sprak van „instructie aan de commissie van drie" door Belgisoh amendement was gewijzigd. Ook de Nederlandse afgevaardigde mr. van Kleffens verklaarde zich er mee te kunnen verenigen. De discussie zal Dins- uag worden voortgezet. V.S. denken over nieuwe Marshall-conferentie Voor „onvermijdelijke veranderingen" '"het rapport aan de V.S. De Verenigde Staten zullen de mogelijk- Md bestuderen van het bijeenroepen van to zestien Europese landen voor een euwe conferentie over het plan-Marshall, "dus meldt Reuter uit Washington. Jf Afrikaanse regering zal daartoe tofoi besprekingen openen met sir "ver Franks en andere bestuursleden an de Parijse conferentie. Naar verluidt net doel van deze stap Europese goed- HiJrmS be verkrijgen voor de onvermij de- tfe veranderingen, die in het originele toijse rapport moeten worden aanige- alvorens de Amerikaanse plannen N J ^on2res kunnen worden voorge ef- Europese diplomatieke kringen te asnmgton blijken niet enthousiast over wikaanse voorstel te zijn. Vfüda en Briga vóór Frankrijk resultaten van de volks- die in het gebied van Tenda en aan de Frans-Ita'liaanse grens Zaterdagmiddag is de samenstelling van een nieuw Oost-Indonesisch kabinet bekend ge maakt. De nieuwe regering wordt geleid door dr. S. J. Warouw, die minister-presi dent en tevens minister van Gezondheid is. Minister van Binnenlandse Zaken, tevens plaatsvervangend premier, is Anak Ago^ng Gde Agoeng; minister van Financiën is mr. Hamelink; vice-minister Financiën: R. J. Metekohy. De portefeuille Van Econo mische Zaken heeft J. Tahija; vice-minis ter van Economische Zaken werd Hoesain. De portefeuille van Voorlichting kwam in handen van Sonda Daeng Mattajang; vice- minister van Voorlichting werd R. Clap- roth; minister van Sociale Zaken: Abdoel- lah Daeng Mapoedji; vice-minister van Sociale Zaken: Drs. Tan Tek Heng. De portefeuille van Onderwijs kreeg Katoppo; •minister van Verkeer en Waterstaat: ir. Semawi; minister van Justitie werd mr. dr. SoUmoukil. Uit de regering zijn derhalve verdwe nen Nadjamoeddin, Pantouw, Tjia Kok Tjiang en Bacfhmid. De correspondent van Aneta te Makas sar meldt, dat politieke kringen in Ma kassar verheugd zijn over het feit, dat dr. Warouw in zijn kabinetsformatie geslaagd is, doch dat men niettemin weinig enthou- sist is over het feit, dat in het kabinet een aantal figuren is opgenomen, uitsluitend ter verkrijging van „een geforceerde brede basis". Men verwacht dan ook, dat de ko mende zitting van het parlement tot enige correctie zal leiden. De nieuwe ministers zijn reeds door pre sident Soekawati beëdigd. Deze dames propageren geen nieuwe mode welke een soort stofzuiger tot hoofddeksel heeft geproclameerd. Zij dienden slechts tot model voor de moderne Figaro's die op een internationaal kapconcours in Sche- veningen hun talenten demonstreerden. Helaas verbergen de enorme droogkappen het resultaat van hun vaardigheid. Algemene transportstaking bedreigt Parijs Parijs" "wordt bedreigd met een algemene transportstaking, nu het algemeen vakver bond van employés van metro- en autobus- personeel ofschoon het de staking van 200 bestuurders van metro-treinen afkeurt heeft aangekondigd, dat het tot staking zal besluiten, indien de looneisen niet wor den ingewilligd. Een delegatie van niet- stakenden zal heden een onderhoud hebben met Jules Modh, minister van Vervoer. De Humanité, het officiële orgaan van de communistische partij schrijft: „Er zal Maandagavond een algemene staking uit breken van metro-employés en busperso- ne'el, als Moch de arbeiders met lege belof ten blijft afséhepen." De ondergrondse treinenloop was heden morgen ongeregeld. Aanval op de Paus De Moskouse litteraire gazet voegde Paus Plus XII toé aan de groeiende lijst .oorlogsaanstokers" en beschuldigde hem de kerk te hebben ingeschakeld in de strijd „van de Amerikaanse monopolisten voor wereldoverheersing". In zijn artikel voorspelde Boris Kandi- dov, dat als de Paus zijn huidige politiek voortzet millioenen katholieken de kerk zouden verlaten. Kaudidov beschuldigde de paus ervan de kerk „met haar eeuwen oude ervaring te hebben uitgeleverd aan een politieke intrigue en de machtige pro paganda en het millioenen leger van pries ters beschikbaar gesteld te hebben aan de strijd van de Amerikaanse monopolisten voor wereldoverheersing". Hij beschuldigde het Vaticaan van las terpraat, waarbij de „zwarte soldaten van Pius XII" openlijk worden aangespoord tot een oorlog .tegen de Sovjet-Unie. De Russische schrijver zegt verder, dat Paus Pius XII het thans als zijn heilige plicht beschouwt om „het schip van het Vaticaan de waterweg van de atomische diplomatie op te koersen". Ongeveer tweehonderddertigduizend man ten naaste bij twintig divisies zijn door vijf van de zeven Arabische staten, die besloten hadden de Palestijnse Arabie ren te hulp te komen, als de Engelsen Pa lestina zouden verlaten, ter 'beschikking gesteld van de Arabische Liga. De troepen zijn volledig bewapend. Egypte heeft 120.000 man bijgedragen, Irak 60.000, Syrië 18:000, de Libanon 8000 en Transjordanië 12.000. Bovendien zouden de Palestijnse Arabieren ongeveer tien duizend strijdbare mannen in het veld kun nen brengen, hoofdzakelijk behorend tot de militaire organisaties Nadjadda en Foetawa. Twee prominente Vietnamezen vermoord Ngoejen van Sam, leider van het Vietna mese verenigde nationalistische front, een anti-communistische politieke partij, die zich ook tegen de president van de Vietna mese republiek, Ho Tsji Mihh, richt, is in Tsjolon, drie kilometer van Saigon, ver moord. Ngoejen van Sam zou vermoord zijn door een man, die in dezelfde autobus reisde als hij. Elk spoor van de dader ontbreekt. Agence France Presse meldt volgens Reuter nog, dat de voorzitter van de Viet namese bestuurscommissie te Hanoi, dr. Troeong Dinh Tri, gestorven is ten gevolge Van een aanslag met een handgranaat. Zondagmiddag heeft men uit het museum van Schone Kunsten te Brussel het bekende schilderij van ToulouseLa utree, ,,Le Piqueur" ontvreemd. Het doek vertegenwoordigt een Waarde van tien duizend gulden. Beroep op Tsjang Kai Sjek Volgens het Chinese blad „Sin Po" heeft de federatie der Chinese verenigingen te Ba tavia voor radio Batavia een beroep gedaan op de generalissimus en op mevrouw Tsjang Kai Sjek. Hun werd verzocht zich persoon lijk te mengen in de kwesties betreffende mishandeling en terreur jegens de Chinezen in Indonesië. Oprichting van UNO-politiemacht voor overgangstijd geadviseerd Het woord is aan... L a o-T s e Wie alles voor gemakkelijk houdt zal vele moeilijkheden hebben. ProfSchermerliorn over de Indische kwestie Een storm van critiek heeft de Ameri kaanse beginselverklaring over Palestina, die Zaterdag door Herschel Johnson in de Palestijnse UNO-commissie werd afgelegd, begroet, niet alleen van de zijde der Arabi sche landen, doch ook van de kant der Brit ten, die in de Amerikaanse verklaring een weigering zien om enige verantwoordelijk heid te aanvaarden en vooral verontwaar digd zijn over 't feit, dat Johnson de Engel sen het recht ontzegde Palestina te verlaten voor de UNO een oplossing zou hebben ge vonden. De Verenigde Staten spraken zich uit voor het meerderheidsplan der Palestina commissie, dat een verdeling van het. land inhoudt en adviseerden tot oprichting van een UNO-politie-apparaat, dat de orde zou moeten handhaven tijdens de overgangs periode van drie jaren. De Amerikaanse verklaring gaf uiting aan de Amerikaanse bereidheid om de UNO bij te staan in haar taak tot handhaving van orde en recht in Palestina, en steunde de aanbeveling van het meerderheidsrap port tot toelating van 150.000 Joden tijdens de overgangsperiode. De Verenigde Staten verzochten de UNO-vergadering niet uit een te gaan alvorens het probleem P^esti- na zou zijn geregeld. Zij was van mening dat de Engelse regering niet vrij is om Pa lestina te ontruimen, voordat de UNO maat regelen heeft getroffen om het Britse be stuur te vervangen. De Syrische afgevaardigde beschuldigde op bittere toon de regering van de Verenig de Staten er van, samen te zweren met de Jodtn als gevolg van in de Verenigde Sta ten uitgeoefende interne politieke druk. „De Arabieren zullen nimmer voor enige vreem de invasie capituleren", zeide hij. Verder verklaarde hij, dat de Jo-den in Palestina slechts enige voorspoed zouden kunnen verkrijgen met hulp van Amerikaanse dol lars. Hij stelde de vraag, of het rechtvaar dig was, een volk te beroven van zijn recht op zelfbeschikking door het horden vreem delingen op te dringen. Refererende aan de verklaring van Rabbijn Silver, dat in Pa lestina een getrainde macht beschikbaar was voor de UNO om wet en orde te handhaven, zeide Faris al Choery: „Deze Joodse bedreiging is thans ten volle be vestigd door de Amerikaanse afgevaardig de, waar hij adviseerde een politiemacht van vrijwilligers te vormen. Tegenover deze uitdaging kunnen de Arabieren niet anders doen, dan de handschoen op te nemen". Faris al Choery deelde verder mede, dat "de Syrische delegatie de UNO zou verzoeken, het geval aan het inter nationaal gerechtshof voor te leggen. De Perzische gedelegeerde zeide, dat Per- zië de verdeling niet kan ondersteunen, als zijnde „niet overeen te brengen met de be ginselen van billijkheid en rechtvaardig heid." Hij drong er op aan, de Palestijnse kwestie door de Palestijners zelf te laten oplossen. Prof. ir. W. Schermerhorn heeft Zondag avond voor de Vara-microfoon een radio rede gehouden over de Indonesische kwes tie. Hij zeide onder andere dat zowel van Nederlandse als van republikeinse zijde in Linggadjati eerlijk naar een conceptie is gestreefd, waarin het volstrekt nieuwe vorm kreeg, zij het ook alleen in de zeer grote en brede lijn. Daarnaast werden echter in toenemende mate verschijnselen zichtbaar, die aan weerskanten het onge loof in elkaar deden toenemen. Dit onge loof heeft tenslotte in zeer belangrijke mate bijgedragen tot de ontwikkeling, welke op 20 Juli een voorlopig einde vond. Riet is voor ieder, die nadenkt duidelijk, dat er in de historie altijd op zijn minst twee verschillende sferen zijn, waarin de krachten werken, welke het gebeuren uit eindelijk bepalen. In de eerste plaats is er die voor tallozen onzichtbare, maar toch al lesbeheersende onderstroom, welke in een historische periode de hoofdrichtng van het gebeuren bepaalt, soms schijnbaar on afhankelijk van wat zich aan de opper vlakte afspeelt. In de tweede plaats zijn er de verschijn selen welke voor een mens, die niet die per schouwen wil, het eigenlijke leven uit maakt. Pfof. Schermerhorn wilde geenszins al lerlei dingen goed praten, welke thans in Indonesië aan de oppervlakte gebeuren. Hij kon echter niet anders doen dan er op te wijzen, dat wij het met dezelfde orga nisatie en dezelfde mensen zullen moeten doen, omdat zij de grote onderstroom van het historisch, gebeuren in Azië vertegen woordigen. De vraag is echter of zij in staat zullen zijn tot constructieve arbeid ter verwezenlijking van Linggadjati. Kun nen zij dit niet dan zullen wij in Indonesië verschijnselen krijgen zij het ook in Sumatra's Oostkust autonoom (oiaradji ICARTO-47122 „Noodtoestand" in Athene Naar de correspondent te Athene van het Britse blad „News Chronicle" meldt, heeft de Griekse regering Zondag in de hoofdstad een „noodtoestand" afge kondigd. Naar men te Athene gelooft, wijst deze beslissing erop, dat men voor uitbreiding van de burgeroorlog tot in de omstreken van Athene vreest. Het besluit van de regering volgt op de oproep van de communistische leider Zachariades aan zijn volgelingen om ook in de steden buiten het gevechtsgebied actief te zijn om zodoende generaal Mar ls; os te steunen. Millioenen Indonesiërs moeten geholpen worden bij p' wordt voor al of niet aansluiting E'nto r'ik' ^a^en geen twijfel. De over- tij *"eerdedheid heeft vóór aansluiting fissen 2estemd. Franse functiona- stemn,5 I?nda verwachten dat de voor- ^tmaken P50cent van ^et fieheel zullen De Engelse padvindersleiders, de Chief scout van Engeland lord Rowallan, de commissaris voor het buitenland mr. Bincham en de zoon van de stichter der pad-' vindersbeweging, lord Peter Baden Powell, die een bezoek aan ons land brengen, zij-n door het Frinselijk Paar op paleis Soestdijk ontvangen. Links op de foto naast Prins Bernhard lord Baden Powellrechts van de Prins lord Rowallan. Prinses Juliana heeft Zaterdagavond in haar kwaliteit als voorzitster van het Ne derlandse Rode Kruis door de radio een beroep gedaan op medici, verplegenden en allen, die belang stellen in ziekenverzor ging, om de Indonesiërs te hulp te komen. Het beroep was speciaal gericht tot die verplegenden, die het vak uit ware roe ping hebben gekozen. De Prinses verwacht van de verpleegsters, die buiten haar oor spronkelijk beroep een werkkring hebben gevonden, dat zij tot het verpleegsters corps zullen terugkeren. Ook zij die na een huwelijk het beroep hebben laten va ren en zij, die reeds gepensionneerd zijn, kunnen in een zeer grote behoefte voor zien, wanneer zij zich, al is het maar voor enkele dagen per week, ten dienste stellen van het ziekenhuis-apparaat. Dit appèl geldt ook voor de verpleeghulpen. Ook van de .Nederlandse artsen -wordt een offer gevraagd. Zeer vele medici, die jarenlang in Indië hebben gewerkt, zijn aan het einde van hun krachten en moe ten vervangen worden. De Prinses zeide, dat de Indonesiërs vele jaren vrijwel verstoken zijn geweest van preventieve medische hulp. Er wordt daar op dit gebied reeds veel gedaan, doch de hulp is zeer beperkt, omdat zovele mil lioenen mensen meer op hulp en bijstand aanspraak maken. Alleen door het ver richten van dit medisdh-sociaal,.diep men selijk werk, is het mogelijk in de wereld de rust en de vrede te zien wederkeren. Door dit in Indonesië te doen, kan men met eigen ogen deze waarheid tot werke lijkheid zien worden. Prinses Juliana wordt morgen beëdigd Morgenmiddag om drie ujar zal Prinses Juliana in de Ridderzaal te 's-Graven- hage beëedigd worden als Regentes. De plechtigheid, waarbij ook Prins Bernhard aanwezig zal zijn geschiedt met hetzelfde ceremonieel dat gebruikelijk is 'bij de ope ning der Staten-Generaal. De auto's waarmede het Prinselijk Paar en zijn gevolg zich naar de Ridderzaal be geeft, zullen geëscorteerd worden door motorrijders van het regiment Huzaren van Boreel. Bij het paleis Noordeinde zal de ere wacht gevormd worden door een detache ment van het korps Mariniers ter sterkte van 100 man. De Marinierskapel der Ko ninklijke Marine zal zich daar doen horen. Bij de Ridderzaal zal een erewacht staan van 70 man van het regiment Prinses Irene. De troepen zullen gekleed zijn in veld-tenue. De Prinses is er zeker van. dat dit be roep om hetzij in Nederland, hetzij in In donesië een offer te brengen voor het al gemeen belang, met terzijdestelling van elk persoonlijk belang, niet vergeefs zal zijn. Juist de perfëctionnering ..van het Nederlandse ziekenhuisapparaat heeft de Nederlanders er toe gebracht, voor het ge ringste de tijd op te eisen van de -verple genden en de medici. Is het onredelijk, zo vroeg de Prinses, te vragen of niet de tijd, besteed aan vele van onze kleine lichame lijke zorgen, oneindig veel beter besteed zal kunnen worden om h'et enorm grote aantal Indonesiërs te helpen, dat in een erbarmelijke jïhysieke toestand verkeert? Rijverbod voor personenauto's drie dagen per week? Maatregel ter besparing van benzine Naar wij vernemen, bestaat bij de be treffende instanties het voornemen, reeds binnenkort het rijden met personenauto's gedurende drie dagen per week te verbie den en wel op Zaterdag, Zondag en Maan dag, teneinde benzine te besparen. Uitzon deringen zullen waarschijnlijk niet worden toegelaten of tot het allernoodzakelijkste verkeer worden beperkt. De regeling zal niet worden toegepast op het rijden met vrachtauto's. Molotof schrijft Marshall over Korea Molotof, de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, heeft zijn Amerikaanse ambt genoot, Marshall, Donderdag een brief ge zonden, waarin hij mededeelt, dat de hou ding van de Amerikaanse delegatie er op wijst, dat deze delegatie „het werk der ge meenschappelijke commissie voor Korea niet wil voortzetten." .,De houding der Amerikaanse delegatie heeft de vorming van. een voorlopige demo cratische regering, welke in overeenstem ming is met de te Moskou genomen beslui ten, onmogelijk gemaakt en dit verhindert de vestiging van één enkele democratische staat op Korea.'' „Met het oog hierop heeft de Sovjet-Unie haar delegatie de instructie gegeven het voorstel in te dienen, dat de bewoners van Korea de gelegenheid zal worden geboden zelf een regering te vor men, zonder inmenging van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, en ook de Ameri kaanse én Sovjet-Russische troepen zijn teruggetrokken." Ondanks het feit, zo vervolgt de brief, dat dit voorstel reeds op 26 September was ingediend, heeft de Amerikaanse delegatie nog geen antwoord laten horen andere vorm, als zioh thans in India en Pakistan voordoen. Tegenover de bewustwording van de volkeren in Oost-Azië staat de verzwak king van West-Europa, dat eeuwènlang het centrum van koloniale macht is ge weest. Het is volgens prof. Schermerhorn niet gewaagd te veronderstellen, dat Euro pa vóór het einde van deze eeuw nergens ter wereld meer koloniale macht zal be zitten. De Linggadjati-politiek was gebaseerd op de historische onderstroom in Azië, de politiële actie zoekt en gelooft rechtvaar diging te vinden in de chaos der verschijn selen aan de oppervlakte van het leven in de republiek. Sjahrirs aftreden. Prof - Schermerhorn geloofde, dat Sjahrir niet is afigetreden omdat hij ten aanzien van Nederland verder wilde gaan dan de republiek, maar omdat hij meer volmach ten wilde ontvangen dan Djokja hem wenste te geven. Het is ook niet juist dat er bij de onderhandelingen niets bereikt is. Hetgeen zakelijk tussen April en Juni werd overeengekomen zou een grondslag hebben kunnen zijn voor een vruchtbaaJ optreden van de interim-regering, indien niet het wederzijdse ongeloof in elkander alles ondermijnd had. Indien dit ongeloof een wezenlijke bij drage heeft geleverd tot het scheppen van een toestand, waarin Nederland geen an dere weg meer zag dan het geweld, dan is er nog maar één geneesmiddel: de daad, die het geloof in elkanders goede bedoe lingen versterkt. Er komt binnenkort voor het Indonesisch probleem wel een oplos sing. De Veiligheidsraad heeft de Commis sie van Drie afgevaardigd. De republiek weet, dat men op een of andere wijze zal moeten meewerken om ér uit te komen. Nederland gelooft hetzelfde. De vraag is echter nog altijd, of de oplossing, die zal ontstaan in overeenstemming zal zijn met het grote gebeuren, dat door de onder stroom. in Azië wordt bepaald. Is dat niet zo, dan is hetgeen komt slechts een schijn oplossing, die eep zeer tijdelijk accoord inhoudt. Daar tegenover staat nog altijd de andere mogelijkheid; het wederzijds versterken en opbouwen van die krachten, die -wafcen-^dafc-aUaen het geloofJn-fiütoftfl^, goede bedoelingen, gegroeid door daden; tot een duurzaam samengaan van Neder land en Indonesië kan voeren. Men kan het wantrouwen zjjn kracht ontnemen door de internationale bemiddeling, die naar weerszijden zekere garanties biedt. Daardoor zal hetgeen tussen delegaties wordt afgesproken niet, zoals op 17 Juli, kunnen worden verworpen. Daarnaast kan men ook het veilige gevoel hebben, niet uitsluitend aan elkander te zijn overgele verd. Dat is echter een negatieve weg. Immers, het gaat daarbij om beteugeling van wantrouwen. Het is helaas vrij zeker, dat wij zo diep gezonken zijn, dat wij deze weg zullen moeten bewandelen. Toch ge loofde prof. Schermerhorn dat daartegen over in beginsel nog altijd ruimte zou kunnen zijn voor de positieve weg, die van het vertrouwen. Deze zal echter niet meer gebaseerd kunnen worden op woorden, maar uitsluitend op daden, gesteld door mensen met de juiste gezindheid. Gevallen stooltroepers herdacht Zondagmiddag waren- velen in Bene den-Leeuwen samengekomen om de daar begraven gesneuvelden van de stoottroepen te herdenken. Bij deze herdenking waren zowel nabe staanden der gevallenen als oud-stoottroe- pers samengekomen. Ook waren detache menten en stafmuziek van het tegenwoor dige regiment gekomen en vèrtegenwoor- digers van de stoottroepen uit Indonesië. In de ochtenduren werden protestante en katholieke herdenkingsdiensten gehouden, Daarna verzamelden allen zich bij de gra ven in het Kloosterhof. Hier spraken kolonel J. A. A. Sitsen, com mandant van het derde opleidingscentrum, namens de minister van Oorlog, luitenant- kolome^ C. J. A. van der Putten, comman dant van het regiment stoottroepen, ds. Fransen namens de jongens uit Indië, bur gemeester Ditters van Wamel, de kapitein Schouten namens de oude en nieuwe stoottroepers en kapitein Sjef de Groot, een der meest gevierde stoottroepoomman- danten uit de eerste tijd na de oprichting. Een der hardleersen Haarlemse jongen gewond door munitie Een 15-jarige scholier uit Haarlem werd door de heer Bakker uit IJmuiden vrij ernstig gewand op de Strandweg aan getroffen. Het bleek dat de jongeman met gevonden munitie had gespeeld zodat hij aan beide handen en aan de linkerarm kwetsuren had opgelopen. Een dokter ver leende eerste hulp en het slachtoffer werd naar een ziekenhuis inv Haarlem overge bracht. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: In de nacht en ochtendplaatselijk nevel of mist, die later optrekt, overi gens veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en iets minder zacht dan vandaag Verander lijke wind. 14 October: Zon. op 7.01 uur, onder 17.51 uur Maan op 6.59 uur, onder 18.10 uur iimuuiiuiiinainiuiuiiiiuiuaiuuiuuiinuu'

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1