IJmuider Courant Rusland steunt de Amerikaanse aanbevelingen inzake Palestina \Vij Westerlingen Nederland heeft dringend behoefte aan krantenpapier en gramofoonplaten 62e Jaargang No. 18769 iureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en idyiinis'latte 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, felefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur-15054. Orukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 1271S, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 14 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Bovenal moeten wij West-Europeanen ons zelf zorgen. Niemand .anders kan 1° wii onS helpen als wij onszelf niet hel- n Wij weten nu wat daartoe nodig is. f moet een volledige coördinatie in West- Furopa zijn: staatkundig, economisch en it de defensie betreft," pit schrijft Lord Robert Vansittart in een rtikel in Elseviers Weekblad. Velen in ons Ld kennen zijn naam. Geen wonder, want hf was voor de Tweede Wereldoorlog jaren permanent onderstaatssecretaris van heGdepartement van Buitenlandse Zaken te Lilden en daannee een der belangrijkste jjduren in de Britse diplomatie. Hij beroept zL in dit artikel op zijn Nederlandse af- Ljiming, die overigens duidelijk uit zijn naam blijkt. Hij betoogt: „De erflating der Westerse beschaving is waard, dat men moeite doet om haar te behouden: de moeite Tm tot werkelijke samenwerking van. West- Europa te komen. Aan die Westerse be schaving hebben zowel mijn landgenoten van Groot-Brittannië als mijn vroegere landgenoten van de Nederlanden hun grote aandeel bijgedragen. Wij moeten beiden (rouw aan onze toekomst en aan ons ver leden zijn." t Dit zegt hij aan het slot van zijn artikel, als een peroratie dus en sommigen zullen dit niet nuchter en zakelijk genoeg achten, omdat de woorden „erflating der bescha- vinc" en „trouw aan onze toekomst en aan on/verleden'' hun als rhetorische p'hrasen in de oren klinken. Als men er zidh eens op bezint vertegenwoordigen zij niettemin een pote en aangrijpende werkelijkheid; wat het betekenen zou als die ten onder moest gaan hebben wij in de jaren der Duitse overheersing wel leren verstaan. Niet dat Lord Vansittart zich van nuchter- zakelijke overwegingen onthoudt. Nadat hij het goe<ie voorbeeld van België, Neder land en Luxemburg, gegeven door het slui ten van een tol-unie, geprezen heeft en het slechte voorbeeld van Zweden, Noorwegen en Zwitserland die al de vlucht namen voor het denkbeeld alleen gelaakt, noemt hij een douane-unie noodzakelijk voor ge heel West-Europa. Het is niet makkelijk, maar 'het moet. Waarom? Omdat wij niet werkeloos kunnen blijven nevens de gewel dige gebieden van vrijhandel, die de Ver enigde Staten en Sovjet-Rusland binnen hun landsgrenzen bezitten. En tegenover de intimidatie van het Kremlin zegt hij; wij moeten ons niet laten afschrikken. Deze en dergelijke dingen zijn op deze plaats al bij herhaling betoogd; het lijkt nuttig ze hier opnieuw aan te voeren nu ik zo kan citeren uit het betoog van een zo gezaghebbend man als Lord Vansittart, in zijn bewoordingen. Hij waarschuwt ons Westerlingen bovendien tegen bepaalde te kortkomingen als hij schrijft: „Een zekere besluiteloosheid was, generaties lang, het noodlot van West-Europa: haar sporen vond men nog in de veelbelovende vergadering der 1G landen te Parijs" en als hij later opmerkt: „Zelfs de angstvallige Westerling moet nu wel gaan inzien, dat hij moet op schieten." Dit is wel een print om even nader op in te gaan. Het raakt ongetwijfeld de Engel sen, maar het raakt ook ons. Het.zit in de Hollandse aard om langzaam en secuur iets op te bouwen en gewoonlijk heeft deze methode, waarop velen van ons geen klein beetje trots zijn en die wij als degelijk en betrouwbaar plegen te bezingen, een goed resultaat. Het stuk werk, dat er mee vol tooid wordt, mag er tenslotte wezen. Maar 'de ingenomenheid met de methode heeft er meermalen toe geleidv dat het onnodig lang duurde eer tot iets besloten werd. Niet om dat men zo diepS moest nadenken of zo lang rekenen, maar omdat men blijkbaar eerst aan de gedachte van het' nieuwe moest wennen en er tot in den treure over rede kavelen. Als Lord Vansittart betoogt, dat er een volledige coördinatie moet zijn in West-Europa: staatkundig, economisch en Wat de defensie betreft, dan moeten wij ten eerste erkennen dat inzake staatkundige samenwerking de geesten in ons land nog nauwelijks ontwaakt zijn al zden sommi gen in ons land die noodzaak zeer wel in en ten tweede, dat er naar buiten weinig of niets van ons uitgaat. En dit is geen tijd, waarin men zich jarenlang op iets nieuws kan gaan zitten bezinnen, om eerst eens aan de gedachte te wennen. Die methode van trage voorbereiding, zo vaak als dege-, lijkheid bezongen, kan bij te langzaam beleid wel eens erg ondegelijk zijn: name lijk als men erdoor te laat komt. In de huidige omstandigheden is die mogelijkheid groot. En de kans op initiatief van andere zijde is gering. Aanvankelijk heeft men ge nieend, dat het wel van Franse zijde zou komen en sommige Franse politieke woord voerders hebben zich in die zin uitgelaten en zich letterlijk eri figuurlijk op de Gal lische borst geslagen. Maar het is nu wel gebleken dat Frankrijk in zo'n diepe staat van inzinking verkeert, dat men voorlopig weinig of geen leiderud initiatief van die 2Me kan verwachten. Het zal dus van andere zijde moeten komen. ,"u de Amerikanen blijkbaar van zins z'jn, een conferentie van de zestien bij het plan-Marshall betrokken Europese mo gendheden bijeen te roepen (om met hen voorwaarden te overleggen, die noodzake- njk zullen zijn voor de indiening bij het Congres de tegenstand in Amerika blijkt liet gering te zijn) zou dat een aanleiding voor Nederland, of voor Nederland en Bel gië samen kunnen zijn om duidelijk initia al ten aanzien van het West-Europese vasteland te nemen. Misschien zal het ook fver kunnen komen dat onze pers meer indacht aan deze zeer grote beleidsvragen feat schenken en zich die aandacht niet ,efr b°t enkele bladen beperkt. Met be- .iteloosheid en afwachten zal „de angst vallige Westerling" er in deze tijd, die snel en vastberaden handelen noopt, 2eker niet komen. R. P. Franse troepen rukken op in Vietnam het Franse legerberidht vol- .®re^.de Franse troepen met succes de Ju 1 ^en Noorden van de stad Han'bi. hoÜfi da^ enlïele belangrijke plaatsen ban Werden> werd de weg Langson-Coa- eek °nder contröle der Franse troepen S] ja,°"b. De Vietnamese eenheden boden Vp.Lf 'er en daar tegenstand. Bij de ge- zen mn Son-Tay hebben de.Vietname- zph ^°den en een groot aantal gevan- de V? fverloren- Bij Nam-Dinh verloren tisan -amezen 50 doden. Een groep par- liezen\rn ^Qckin-C3hina leed zware ver- n de Fransen werden drie man- ^PPen gedood. „De stichting van Joodse staat spoedeisende kwestie" Door het plan tot verdeling van Palestina In een Joodse en Arabische staat, zoals dat door de meerderheid van de UNO-commis- sie voor Palestina werd geadviseerd, aan te nemen, heeft Rusland gisteren in de poli tieke commissie hetzelfde standpunt inge nomen als.- de Verenigde Staten. Zelfs on dersteunde de Russische afgevaardigde Tsarapkin verschillende adviezen, die de Amerikaanse gedelegeerde reeds eerder naar voren had gebracht en toonde zich daardoor solidair met de voornaamste dé tails van het Amerikaanse standpunt. Tsa rapkin maakte slechts het voorbehoud, dat hfj te zijner tijd enkele punten van het meerderheidsplan zou moeten amenderen. Deze punten zijn waarschijnlijk de status van Jeruzalem, dat in het plan als vrije stad werd aanbevolen en de grenzen van de toekomstige autonome Joodse en Arabi sche staat. Tsarapkin verklaarde, dat men „de Jo den het recht niet kan ontzeggen in Pa lestina hun eigen staat te stichten" en legde er de nadruk op, dat het Palestijnse pro bleem niet alleen met behulp van acade mische en juridische redeneringen is op te lossen. Historische rechten, waarbij hon derden, ja duizenden jaren moet worden teruggerekend, beslissen volgens hem niet. De Arabieren zowel als de Joden hebben het recht vrij in hun eigen staat te leven. In verband met hetgeen de Joden in Europa hebben moeten doorstaan, is de' stichting van-een Joodse staat „een volkomen rijpe en spoed-eisende kwestie" geworden. „De zaak moet op een brede politieke basis gesteld worden," aldus de Russische ver tegenwoordiger. De huidige gebeurtenissen in Palestina waren naar zijn mening het gevolg van de ineenstorting van het man daat-systeem. Met de algemene aanbevelin gen, welke door alle leden van de commis sie waren ondersteund, was Tsarapkin het geheel eens: 1. zo spoedig mogelijke beëin diging van het mandaat; 2. zo spoedig mo gelijke onafhankelijkheid van Palestina. Tsarapkin verklaarde zich tenslotte voor stander van de economische eenheid tussen de twee toekomstige Palestijnse staten. „Geen UNO-eigendom" Fawzi Bey, de Egyptische afgevaardigde, kwam na de Rus aan het woord en zeide: „Ik ontzeg de UNO het recht om over ver deling van Palestina of van enig ander land te beslissen. De Algemene Vergade ring kan alleen aanbevelingen doen aan regeringen en deze kunnen alleen beschik ken over hetgeen haar toebehoort. Behoort Palestina toe aan de UNO?" Nadat de afgevaardigde van Afghanistan in zeer korte bewoordingen had verklaard1, dat de bevolking van Palestina het recht moet hebben om over haar éigen lot te beslissen, zodat hij geen enkele der inge- Parijse vervoerdersstaking lijkt politieke manoeuvre De Franse minister-president, Ramadier, heeft hedenmorgen naar aanleiding van de staking bij- de métro, zich per radio tot de Parijse bevolking gericht. Ramadier zette uiteen, dat het algemeen vakverbond van de métro gisteren een ultimatum richtte tot de regering om hetuitvaardigen van een regeling, welke eerst Vrijdag aanstaan de door een commissie in bespreking ge nomen zou worden. De afgekondigde sta king, vijf dagen voor de datum der ge meenteraadsverkiezingen, heeft het aanzien van een politieke manoeuvre, aldus Rama dier. De Parijzenaars vonden hedenmorgen de stations van de métro gesloten. Bij de in gangen stonden politie-agenten en posters. Ook de autobusdiensten, welke door de „métropolitain" worden verzorgd, waren stopgezet. Het departement van openbare werken heeft aangekondigd, dat tussen de hoofdstations noodverbindingen per auto bus zullen worden ingelegd en dat, voor zover de mogelijkheid daartoe zal bestaan, later ook andere nooddiensten zullen wor den ingesteld. Het publiek maakt verder gebruik van voertuigen van particuliere ondernemingen en taxi's. Gouverneur van Curasao komt dollarkwestie bespreken De gouverneur van Curagao dr. P. A. Kasteel is gisteren met een KLM-Con- stellation uit Curagao op Schiphol aange komen. Dr. Kaïsteel verklaarde dat de bespreking van de dollarkwestie tussen Nederland en Curagao het hoofddoel van zijn bezoek zal zijn. De gouverneur zeide niet naar Nederland gekomen te zijn voor besprekingen over de rondetafelconferen tie. diende aanbevelingen kon steunen, werd de vergadering verdaagd. Syrische regeringsverklaring. „Syrië zal onvoorwaardelijk de Arabische Liga steunen door alleen onafhankelijkheid van Palestina en de vorming van een Ara bisch bestuur aldaar te aanvaarden^, aldus luidt de verklaring van de nieuwe Syrische regering van Dj ail Mardam Bey aan het parlement. Bevin bedreigd Het Londense blad Evening Standard meldt met grote koppen, dat Scotland Yard een complot heeft ontdekt om de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, van het'leven te beroven. Volgens het blad heeft een speciale afdeling van Scotland Yard meegedeeld, dat de detec tives, belast met de bewaking van de mi nister, gewaarschuwd zijn dat het complot waarschijnlijk spoedig zijn slag zou trach ten te slaan: Nader wordt vernomen, dat Scotland Yard de maatrêgelen ter bescherming van Bevin heeft versterkt, daar tijdens het weekeinde dreigementen zijn ontvangen, dat Bevin door terroristen zou kunnen worden aangevallen Een woordvoerder van Scotland Yard heeft een en ander tegen gesproken. Tini Honig, de Haarlemse schilderes, expo seert van 1531 October in de bovenzaal van de boekhandel Mul en Stap, Grote Houtstraat 63. Kader vóórop het Witte Huis Het woord is aan Liefhebbers van zuurkool kunnen gerust zijn, want zeventig procent van de op de veilingen aangevoerde witte kool wordt gereserveerd voor de zuurkoolfabrieken. Deze foto werd genomen bij een dergelijke fabriek in Oudkarspel, waar reeds een flinke voorraad „grondstof' ligt opgestapeld. WAT CULTURELE SANERING VEREIST: Krant van vier pagina's voldoende Ten aanzien van Nederland en Frank rijk kwam de commissie tot het besluit, dat deze landen vooral een enorm tekort aan krantenpapier hebben. De commissie was van mening dat voor een juiste nieuwsvoorziening de omvang van een krant minstens acht standaard bladzijden moet zijn, hierbij inbegrepen artikelen en advertenties. Een omvang van vier bladzijden is echter voldoende om in de directe behoefte te voorzien, al dus het rapport, in aanmerking genomen het succes, dat door sommige kranten met een dergelijke omvang is bereikt. Wat Ne derland betreft zijn nieuwe machines noodzakelijk, indien er meer papier be schikbaar zou komen, hoewel ook een te kort aan goede journalisten voelbaar zou worden. De krantenipapierinidustrie in Engeland, Zweden, Noorwegen, Finland, Frankrijk, Nederland en Duitsland werkt thans ver beneden haar capaciteit, dit tengevolge van bepalingen van de zijde der regerin gen en een tekort aan grondstoffen. De commissie beveelt aan. dat uit beschik baar komende fondsen een som van vijf millioen dollar zal worden toegewezen voor het verkrijgen van papiervoorraden voor landen, waar aanvullende voorraden dringend noodzakelijk zijn, in het bijzon der Frankrijk en Nederland. Er schijnt een redelijk vooruitzicht te zijn, dat het tekort slechts van tijdelijke aard zal zijn. Deze beide landen hebben voldoende uitgebreide productiefacilitei ten, die echter beperkt zijn door een ge brek aan grondstoffen, zoals hout, pulp en steenkool, alsmede, door een tekort aan arbeidskrachten. Indien de productiecapa citeit echter, zelfs ten dele, kan worden hersteld zal de productie van papier in deze landen kunnen voorzien in de be hoeften van de plaatselijke pers en zelfs materiaal voor andere landen kunnen ver schaffen. In 1939 werd in Nederland per 1 hoofd der bevolking 11 k.g. krantenpapier per jaar „verbruikt". Nederland stond wat genoemde landen betreft hierbij op de tweede plaats (Denemarken 16.6, Frank rijk 9). In 1946 is dit getal voor Neder land 4.9. Het komt hierbij op de vijfde 1 i1 II Unesco-rapport De Unesco, onderafdeling van de UNO voor culturele aangelegenheden, heeft een speciale commissie een onderzoek doen instellen naar de behoeften van tien door de oorlog getroffen Europese landen en China en de Phïlippijnen ten aanzien van hun cultureel herstel. De commissie wijdde vooral aandacht aan de zaken, die nodig zijn voor de pers, de radio en de film. Uit het rapport ci teren wij enkele détails, die betrekking hebben op wat de commissie ten aan zien van Nederland concludeerde. Er wordt thans hard gewerkt om de spoorbrug bij Deventer zover gereed te krijgen dat zij in de komende winter bij ijsgang of hoog water de taak van de schipbrug kan overnemen. plaats, Denemarken op de eerste (11) en Frankrijk op de zesde (4.6). Radio, Wat de behoeftè aan radio-uitrusting betreft heeft Nederland 10.000 dollar aan blanco gramofoonplaten nodig. Nederland is op dit gebied het land, dat het minst nodig heeft, China het meest (5 millioen dollar), vervolgens komen Polen (3.100.000 dollar), Joegö-Slavië (3 millioen dollar) en Griekenland (2y2 millioen dollar). Zo wel wat radio als film betreft werd be vonden, dat de behoeften der 12 landen niet zo groot zijn als met het oog op de Oorlog kon worden verwacht. Film. Met betrekking tot de film kan worden gezegd, dat Nederland, Polen, Joego-Slavië en Griekenland op het gebied der pro ductie elk een volledig uitgeruste studio en een laboratorium voor filmproductie nodig hebben, en China vijf studio's voor de productie van opvoedkundige films behoeft. Frankrijk en Tsjedho-Slowakije hebben zeer belangrijke industrieën voor bioscoop uitrusting. Vervolgens komen (in volg orde) Nederland, Denemarken, Polen en België. Werd Amsterdammer ten onrechte geliquideerd? De auditeur-militair bij de Krijgsraad te 's Gravenhage lieeft aoht jaar gevangenisstraf geëist tegen de vroegere Amsterdamse K.P-lei der N. van. D. die op 18 December 1944 im een woning aan de Jan Luykenstraat te Amsterdam C. S. -heeft doodgeschoten, omdat hij vermoedde dat S. relaties had met de S. D. De auditeur-militair zeide, dat het bewijs niet was geleverd dat S. voor de S. D. werkte, zodat zijn liquidatie niet gewettigd was. Op 24 October zal de krijgsraad uitspraak doen. Christen-democraten en Volksfront vrijwel even sterk In Rome De uitslag van de gemeenteraadsver kiezing in Rome, is volgens de cijfers van 1220 van de 1233 stembureaux als volgt: Volksfront: 209.126; Cchristen demo craten 204.007; Uomo Qualunque (de gewone man): 63.377; republikeinse partij: 36.676; monarchistische partij: 33.640; dissidente socialisten: 24.917; socia listische beweging: 24.596; liberalen: 11.673; nationalisten: 10.308 en diversen 6.298 stemmen. Het interessantste verschijnsel bij deze verkiezingen is; dat de rechtse „Uomo Qualunque" de partij van de „gewone man") vrij weinig stemmen heeft gekre gen. De Christen-democraten hebben, hun positie belangrijk versterkt. Belangrijke conferentie over politiek en economie President Truman heeft, zoals reeds be kend, een aantal Amerikaanse staatslieden en diplomaten op het Witte Huis ontboden om hem volledig in te lichten over de toe stand in Europa. De vergadering had plaats in het particuliere studeervertrek van de president en duurde een uur. De president ontving berichten uit de eerste hand over de Europese toestand van Bedell Smith, ambassadeur te Moskou, Lewis Douglas, ambassadeur te Londen, gene raal Lucius Clay, de militaire gouverneur in Duitsland en van zijn politieke advi seur Robert Murphy. Clayton, onderminister van Buitenlandse Zaken, en Snyder, minister van Financiën, die beide kortgeleden uit Europa zijn te ruggekeerd, gaven Trüman een overzicht van de laatste ontwikkelingen op econo misch en politiek gebied in Europa. An derson, minister van Landbouw, gaf nieuwe inlichtingen over de internationale voedselsituatie. Tenslotte brachten Gaston waarnemend voorzitter van de export- importbank, en leden van de „Commodity Credit Corporation" rapport, uit. Volgens welingelichte kringen is het vol gende besproken: Het feit, dat tot nog toe alle maatregelen gefaald hebben om vol doende fondsen te scheppen ten einde de meest noodzakelijke dollar-import voor Italië en Frankrijk te handhaven, totdat het congres handelend optreedt. In ver band hiermede werd opnieuw de mogelijk heid onderzocht om het geld van de ex port- en importbank te gebruiken. Men verwacht, dat een grondig overzicht van de huidige Sovjet-Russische strategie in Europa in aanwezigheid van de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou en de mededelingen van Clayton en Snyder de president waardevolle inlichtingen zullen verschaffen, waarop hij in antwoord op de vorming van de „Kominform" een tegen- politiek kan baseren. Griekse premier vraagt „volksfront tegen tyrannie" De Griekse eerste-minister, Sophoelis, heeft vla de radio een beroep op het Griek se volk gedaan zich aaneen te sluiten te gen de dreigende tyrannie van een min derheid, die buitenlandse belangen dient en het land tot slavernij wil brengen. So phoelis gaf de verzekering, dat hij, ondanks communistische dreigementen, zijn politiek van verzoening zal voortzetten. De premier, die zijn amnestie-politiek verdedigde, verklaarde, dat een niet om- belangrijk aantal guerillastrijders de wa pens had ingeleverd. Een nog groter aan tal heeft de wens te kennen gegeven zulks te doen. zonder er evenwel in te zijn ge slaagd uit de ijzeren ring, die de commu nistische leiding heeft gesmeed, te ont snappen. Amerikaanse controle. Sophoelis wijdde het grootste gedeelte van zijn redevoering aan de economische toestand. Hij kondigde de instelling aan van een Grieks bureau voor buitenlandse handel met een Amerikaanse directeur aan het hoofd) ten einde controle uit te oefenen op de gehele import en export van Griekenland. Volgens Amerikaanse kringen zal Jack P. Dawson tot directeur worden benoemd. Dawson zal deel uitma ken van de politieke raad voor buiten landse handel, welke in het ministerie van nationale economie is opgericht, en vijf ministers omvat. Tevens kondigde Sophoe lis een nieuw systeem van certificaten aan voor import en export, hetgeen neerkomt op een wijziging van de koers der drachme, voor zover het de buitenlandse handel betreft, en raadde over het algemeen aan des export ten kóste van de import aan te moedigen. Sophoelis beschreef de pogingen om de begroting in overleg met de Amerikaanse missie in Griekenland in evenwicht te brengen en verklaarde, dat er een wets voorstel zal komen om het nieuwe bureau voor buitenlandse handel en het certifi- catensysteem in te voeren. De Gaulle contra Moskou In een dezer dagen teAlgiers uitge sproken rede, heeft generaal De Gaulle zich voornamelijk beperkt tot de toestand in Algerije. Meer dan in zijn andere redevoe ringen vestigde hij evenwel de aandacht op de positie van de Sovjet-Unie. „Het is te hopen", aldus De Gaulle, „dat Moskou er naar zal streven de toekomt te bouwen op somenwerking en niet op onderdrukking van anderen. Alles wijst er echter op, dat het tegengestelde moet worden aangeno- mën." Hij onderstreepte de strategische positie van Algerije en zag zeer duidelijk, waarom Algerije en de Franse Unie de vogrnaam- ste doelwitten van. de communisten vor men. „Omdat, wanneer op zekere dag een gewapend conflict zioh zou voordoen, waar door Afrika een buitengewone strategische betekenis zou krijgen, Frankrijk zeer veel moeite zal hebben om. de gebieden, die een prooi zijn van anarchie, voor zijn verdedi ging te gebruiken." Spreker ging vervol gens uitvoerig in op de redenen waarom het in het belang was der Fransen en in heemsen van Algerije om nauw verbonden te blijven met het moederland daar anders de „deur voor de ondergang zou worden geopend." Twee Nederlandse ministers bezoeken België In het kader van de „veertiendaagse voor veiligheid, hygiëne en verfraaiing der werkplaatsen", is in Brussel onder voor zitterschap van de heer Eli-Troclet, Bel gisch minister van Arbeid en Sociale Voor zorg, een internationale dag gehouden, waarop verscheidene buitenlandse afge vaardigden het woord voerden. De Nederlandse minister van Sociale Zaken, W. Drees, gaf een uiteenzetting over de maatregelen, die op het gebied van veiligheid in de werkplaatsen in Ne derland zijn getroffen. Zondag is te Antwerpen ter gelegenheid van- het 50-jarig bestaan van de „Katho lieke Vlaamse hogeschooluitbreiding" in de feestzaal,van de handelshogeschool een academische' zitting gehouden waarop be halve staatsminister Frans van Cauwelaert en vele a#dere hoge Belgische autoriteiten, ook de Nederlandse minister van Onder wijs, dr. J, Gielen, aanwezig was. Deze hield een voordracht over het onderwerp; „Democratie en onderwijs", Spenser; Al het edele is moeilijk. Dr. L. J. M. Beel minister van Algemene Zaken Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 13 October benoemd tot minister van Al gemene Zaken de minister-president dr. L. J. M. BeeL Sydney Webb overleden Sydney James Webb, die als lid van het Hogerhuis de titej, van Loi'd Passfield bezat maar steeds heeft geweigerd deze titel te gebruiken, is op acht-en-tachtigjarige leef tijd in zijn huis te Liphook in Hampshire overleden. Hij behoorde tot de stichters van de Fa bian Society en werd beschouwd als een der voornaamste Britse socialisten. Zijn op leiding als econoom genoot hij in Engeland, Zwitserland en Duitsland. In de eerste Labour-regering van 1923—'24 werd hij minister van Handel en op zeventigjarige leeftijd werd hij in de tweede Labour- regering minister van Koloniën en Do minions, Nadat de tweede Labour-regering in 1933 aftrad, heeft Webb geen functies meer be kleed. In 1932 heeft hij met zijn eveneens vermaarde, in 1943 overleden echtgenote, Beatrice Webb, de Sovjet-Unie bezocht en hij heeft drie jaar besteed aan het schrij ven van een groot werk, waarin hij het Sovjet-systeem prijst. Duitsers steunen Joden Het kabinet van de staat Hessen in de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft eenstemmig besloten een som van vijf en twintig duizend mark ter beschikking te stellen voor hulpverlening aan de Joodse emigranten van de „Exodus 1947", die 10 September j.l. te Hamburg aan land ge bracht zijn. Christian Stock, de minister president, zeide dat deze geste, naar hij geloofde, de eerste was in haar soort voor zover gedaan door een officiële Duitse in stantie. Het Hessische blad de „Wiesbadener Kurier" meldde tegelijkertijd dat ingevolge een door de redactie gedane oproep reeds meer dan 34 duizend mark voor hulp verlening aan de Joden van de „Exodus" is binnengekomen. Internationale vraagstukken Oostenrijk nog een dilemma De Britse afgevaardigde in de commissie voor het vredesverdrag met Oostenrijk heeft aan de pers een vqriklaring overhan digd, waarin gezegd wordt, dat het werk van de commissie geen gunstige resultaten heeft gehad. De commissie heeft haar werkzaamheden thans beëindigd en de vier afgevaardigden hebben het eindrapport ondertekend, dat bestemd is voor de raad der ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier. Gouverneur van Triëst Sir Alexander Cadogan, de Britse voor zitter van de Veiligheidsraad, heeft aan de delegaties van Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten het voorstel gedaan een bijeenkomst van de grote vier te be leggen ten einde overeenstemming te be reiken aangaande de benoeming van een gouverneur voor Triëst. Naar men ver wacht, zal op die bijeenkomst het voorstel om Italiaanse en Joegoslavische vertegen woordigers uit te nodigen, in overweging worden genomen. Witte raaf Een Sovjet-Russisdh voorstel, dat van Amerikaanse zijde „rechtstreeks in conflict met de voorzieningen van het Handvest" werd genoemd, is door de beheerscommissie van de UNO met 24 tegen 19 stemmen aan vaard. Volgens het voorstel moeten de lan den, die niet-zelfbesturende gebieden be heren inlichtingen verschaffen over de deel neming van de plaatselijke bevolking aan het werk van de plaatselijke organen. Amerikaanse ironie Verzoek aan Engeland t>m kosten der bezetting te betalen De Amerikaanse afgevaardigden in de Engels-Amerikaanse bizonale conferentie te Washington hebben Engeland verzocht om in de maand December alle dollankos- ten voor het aankopen van voedsel voor de gezamenlijke bezettingszone van Duits land (naar officieuze schatting totaal 70 millioen dollar) op zich te nemen, aldus wordt in gezaghebbende diplomatieke kringen vernomen. De afgevaardigden wezen er op, dat Amerika bereid zou zijn het volgende jaar het leeuwenaandeel te nemen in het instandhouden van de beide zönes en zij verzochten Engeland de aan zienlijke sterlingfondsen, waar het geza menlijke in het begin van dit jaar volgens de fusie-overeenkomst opgeriohte export en importbureau over beschikt, in dollars te converteren. (Naar schatting ruim 30 millioen dollar.) In gezaghebbende kring neemt men echter aan, dat de Engelse afgevaardigden verklaard hebben, dat van inwilliging van dit verzoek met het oog op de huidige dol larpositie van Engeland geen sprake kan zijn, en om nadere instructies naar Londen» hebben |ételegrafeerd. Men neemt aan, dat het Amerikaanse verzoek een gevolg is van het feit, dat de lopende Amerikaanse toewijzingen voor de bezettingskosten van Duitsland reeds ver bruikt zijn en dat het Congres waarschijn lijk n'iet voor 5 Januari toestemming zal geven voor het gebruik van meer gelden. BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Over het algemeen vrij veel bewolking met plaatselijk nevel of mist en hier en daar enige motregen of regen Weinig wind en weinig verandering van temperatuur. 15 October: Zon op 7.03 uur, onder 17.48 uur Maan op 8.20 uur, onder 18.25 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1