felsen heeft gemeentelijke Daghuishoudschool Herstel der grote verkeersbruggen zal nog wel tot 1949 duren Velseti'Noord De Haarlemse brandweer demonstreert een nieuwe blus-methode „Mist" - het laatste technische snufje PIN'SDAG 14 OCTOBER 1947 IJMUIDER COURANT LANG CEWAQHT EN STIL GEZWEGEN.... inne gekoesterde wens is in ver- want na ruim 25 jaar vUllinfri?dVeft de gemeente Velsen van swv^ nijverheidsschool voor meis jes. „whr>inv aan de Casembrootstraat,. Hd o ree'ds jaren bestaande kleuter- ?mae dan nie' hypermodern zijn, de school;hier ondei" deskundige lei- SS nie.|Sj ^jiien bekwamen tot goede 'huis- n zullen er zioh zeker thuis voelen, 6 on tal genodigden was verzameld in ^.n a.:„ van de heer J. Sohuppers, leraar vrouwen» n0digden wag verza,meid in Kmein van de heer J. Sohuppers, leraar k -n toen burgemeester ,mr. M. M. Kwint ^Z'rA nam om speciaal de inspeetrice hei Nijverheidsonderwijs mej. J. F. va" n n de dames van de commissie van 28Uï welkom te hetèn. Burgemeester fwees erop dat reeds op 25 Juli 1939 Kifirt(®elijkheidsvenklaring in een fle ..xpciuit was vastgelegd, doch dat eerst October 1946 definitief het besluit JP •pj.ichtüig kon worden genomen. Gemerigde gevoelens. fêthouder Van Leus en gaf uitdrukking gemengde gevoelens die de aanwe- '•'L bezielden. In de eerste plaats was er tè denheid bi-' het hoofd der kleuter- 'meVr I. Dienaar, die een groot deel ^tevredenheid ^Uanv^söhool ttïóét afstaan, hoewel 150 Üiftns nog op onderdak wachten. Spr. Ühp deze school een van de slechtst ge allieerde nijverheidsscholen jn Nederland paar hr4 31 touden, gemeentebestuur is er dan 'namelijk het versterken van het c'en Hei gemeentebestuur is er dan t irots op. dat ondanks alles, de strijd OOK t' iliooff .rtoloirl Uial 1*3 a8r het doel moet in het oog worden ge- sn, ile 25° jaren hiertoe heeft geleid. Het is 'Zakelijk alles te doen voor het onder- want wil het land herstellen, dan moet uitgaan van een krachtige jeugd. mvei J F. Beumer zeide dat de gemeente J' n lange tijd een unicum in den lande 2 zy kon er namelijk op „bogen" de Zotste gemeente te zijn die geen eigen iiverheidsschooi voor meisjes 'had. Spreek- eindigde met de wens dat deze school ïim meewerken tot de bloei van Velsen, lel in sociaal als in geestelijk opzicht. Mevrouw Van den Berg van Eysiniga, pre sente van de commissie van toezicht me neerde de gang van zaken en wees op de wirsussen van de huishoudelijke voorlich- L die onder leiding van deze commissie «durende de laatste acht jaren werden «wn. Zij roemde de hulp van de heer yja en 'bracht dank aan het P. E. N. voor de materialen die wenden toegezegd. Ook tie „Bergen" ter verre visserij Naar wij vernemen zullen niet al leen de VEM-trawlers „Haarlem" en Tonina", maar ook de nieuwe trawler van de maatschappij Petten, de „Ber gen" (Um. 16) ter verre visserij gaan. Vermoedelijk gaat de „Bergen" de IJs landse wateren opzoeken. Hobbelige Haringkade wordt gedeeltelijk verbeterd Het'gebóbbel over de Haringkade zal bin nenkort tot het verleden behoren; de firma Oosterwal en Co. uit IJmuiden is Maandag met de nieuwe klinkerbestrating begonnen. Voorlopig wordt alleen het stuk tot de eer ste havenstraat van een nieuw wegdek voorzien, later hoopt men de hele Haring kade on de toegang tot de Strandweg on der handen te nemen. De stratenmakers willen de zaak graag zo' gauw mogelijk klaar hebben, maar alles hangt van de itenenaanvoer, die tot heden goed is ge- mi, af. Leven rond het Kennemerplein Hot grondwerk ter voorbereiding van' de Mingtouw op het Kennemerplein is Maandag begonnen. Het omvangrijke werk Is gegund aan aannemer Bruyschaert. fclerloo verliest maar protesteert Waterloo verloor met 32 van Bever wijk II, zij het dan ook onder protest. Waterloo, dat imet invallers voor P. Sloot en A, van Zonderen de strijd aanbond, stond met de rust met 20 voor. Deze voor sprong heeft de club niet kunnen behou den, mede doordat P. Zwaan en W. van Zonderen de strijd moesten staken. Nadat Beverwijk gelijk had gemaakt, was Water- 'm tegen -het forse spel der Beverwijkers liet meer opgewassen en maakte Bever wijk in de laatste minuut de winnende goal. De verdere uitslagen waren: Hillinen II -Waterloo II 2—11; SVIJ II—Waterloo IV 5-3; Ripperda IV—Waterloo III 4—2; Ter- tasvogels B—Waterloo adsp. A 05, IJmuiden sloeg H.C.S.V. met 72 In een sleohte wedstrijd heeft IJmuiden foei 7—2 HCSV naar Hoorn terug gestuurd. IJmuiden was direct in de aanval en wist spoedig door Wapenaar de leiding te ne men, Het spel golfde op en neer, maar HCSV maakte van de geboden kansen geen ?ebruik; een goede schutter' ontbrak. Toen fr 40 minuten gespeeld waren, wist Guit ®et een fraai doelpunt de voorsprong te vergroten tot 2—0. Weer was het Wapenaar die na de rust floor goed samenspel doelpuntte. HCSV kakte echter energieker aan en kon dóór naar middenvoor het verdiende tegenpunt "aken. Maar vervolgens was de beurt, weer aan IJmuiden, want de doelpuntenhonger was -nog niet gestild. In 15 minuten kon Wapenaar drie- en Wielinga nog eenmaal kot vijandelijk net doorboren. HCSV kon t o®" penalty de stand op 72 brengen. Pe ^serves konden het in de lastige uit wedstrijd tegen Kennemerland 2 niet tot ooi overwinning brengen en met-21 werd verloren. Het derde was de gast van Sizo 3 en ,ver- or met 76, nadat IJmuiden met 62 oaq voorgestaan. De heer J. Zeeman, directeur van de am bachtsschool wees erop dat huishouden ook ,.,een vak" is en dat 'n goed onderricht 'hier in de staat ten goede komt. Aoht-en-twintig jaar ligt er tussen de opening van de nij verheidsschool voor jongens en die voor meisjes in deze gemeente. Vele inventaris sen voor meisjesscholen in andere plaatsen hebben de jongens van Velsen m die jaren vervaardigd. Ook nu is de heer Zeeman bereid te helpen. De directrice, mej. M. Bregtnan, beloofde een sfeer te zullen scheppen die de meisjes ten goede komt. Hierna was er gelegenheid de met bloe men versierde lokalen te bezichtigen, waar- •an het college van B. en W., de gemeente secretaris, de chef van de afdeling onder wijs, de directeur van Openbare Werken en de vele anderen gaarne gebruik maak ten. De Reiger was in Engeland De IJmuider stoomtrawler Reiger. IJM 108 was met slechts 50 manden vis aan de Maandagmorgenmarkt. Het bleek, dat de trawler Vrijdag uit Engeland was vertrokken en daarna een tweetal „trekken" had gemaakt. Voor de 500 manden vis werd in Grimsby 12000 besomd. Nieuwe bonkaarten Nieuwe levensmiddelenkaarten en sohoe- nenbonnen zullen Woensdag 15 October in het Patronaatsgebouw voor de bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis worden uitgereikt aan degenen, wier na men beginnen met de letters Bot tot en met C. Bomenstraat-bewoners gaan feestvieren De buurtvereniging „Tuinders- en Cy- pressenstraat" heeft voor 18 October een feestavond in „Flora" aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost op het programma staan. Na afloop van Lou MartPs non-stop cabaret waaraan onder meer Coos Speenhoff en Olga Lowina met een aantal jodelliedjes meewerken, gaan de benen tot 2 uur des nadhts van de vloer. OUD-KATH. ONDERSTEUNINGSFONDS. De afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" houdt 'heden, Dinsdagavond, in het Oud- Katholiek Verenigingsgebouw een leden vergadering. In deze bijeenkomst wordt door de voor zitter, de heer W. D. Wiljouw, verslag uit gebracht van de algemene vergadering te Schiedam en wordt het wintenprogramma •besproken. MARKTBERICHT 13 October Visaanvoer. 75 kisten tarbot en tong, 5000 lcisten, verse 'haring, 75 kisten makreel, 150 kisten schol, 640 kisten schelvis, 280 kistén kabeljauw, 100 kisten wijting, 75 kisten diversen. Totaal 6395 kisten. Prijzen verse haring f 14—f6,30 per kist. Zes trawlers besomden f 33:822. .Stoomtrawlers: IJM 95 Maria f13.380, IJM 117 Prinses Beatrix f 10.620, IJM 77 Po'olzee KW 123 Robert William f 9890, Mo to doggers: KW 65 f 7000, KW 52 f 1469, KW 94 f1390, KW 56 f 1890, KW 77 f 1520, KW 162 f 4260, KW 24 f 7240, KW 92 f 1210, KW 28 f 4961. Hollandse kotters: IJM 27 f 2530, IJM 276 f279 IJM 240 f 1490, IJM 81 f 1090. Twaalf jaar gevangenisstraf voor ex-politiemajoor De 50-jarige gewezen majoor bij de Orde- politie te Haarlem, J. D. J. Q;, is Maandag door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf met ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten. Er was 8 jaar tegen hem geëist. Tegen de majoor, die lid van de N.S.B. was geweest, waren geen klachten ingeko men over zijn Haarlemse periode vap 1944 tot het einde der bezetting, maar wel over zijn optreden in 1942 en 1943 te Amster dam, toen hij als commandant van een politie-bataljon- uit de Tulp-kazerne te Amsterdam bevel gaf tot het opsporen en arresteren van Joden. Zwaard voor Eisenhower Naar gisteren wend medegedeeld zou mr. Van Kleffers hedenochtend op de Neder landse ambassade te Washington het door Koningin Wilihelmina geschonken zwaard aan generaal Eisenhower overhandigen. Verschillende hoge Amerikaanse burger lijke en militaire autoriteiten zouden de plechtigheid bijwonen. Ter gelegenheid' van de opening van de nieuwe IJsselibrug 'bij Zwolle vertelde ir. H. C. P. de Bruyri, hoofdingenieur-direc teur van de directie Bruggen van Rijks waterstaat, hoe heter op het ogenblik voor staat met onze grote rivierovergangen. Er waren na de bevrijding in 1945 tussen de 900 en 1000 bruggen vernield. Van de twintig grote rivierovergangen, welke wij •hadden, waren er veertien vernield en één (die bij Zaltbommel) zwaar beschadigd. Slechts drie bruggen, die bij Rotterdam en Dordrecht en verder de brug bij Grave en Nijmegen, ontsprongen' de dans. Van de vernielde bruggen konden er twee nog in 1945, zij het voorlopig hersteld, weer in gebruik genomen worden, te weten de Wil li elminabrug in Maastricht en de brug over de Moerdijk. Daarna volgde de eerste definitief her stelde brug: die over de IJssel bij Zutphen. Spoedig daarna, in Januari 1946, volgde de eveneens definitief herstelde brug over de MAANDAG-SOOSAVOND. Tijdens de Zaterdag in het restaurant van bioscoop „De Pont" gehouden bijeen, komst van leden der verleden week opge. -ï'ichte Sociëteit „The Corner" is besloten de ,,soos"-avonden' op Maandag te hou den. Men heeft voor deze gezellige bij eenkomsten een permanent verlof tot 2 uur 's nachts gekregen. kwam er een nieuwe semi-permanente brug over de Maas bij Roermond. Begin 1947 volgde nog de brug over de IJssel bij Wes tervoort, het herstel van de beschadigde brug bij Zaltbommel en de vernieuwde Maasbrug bij Heusden. Naar verwacht wordt zal de brug bij He- del in de komende winter bij mogelijke ijs gang reeds voor het yerkeer opengesteld kunnen worden. Er zal dan van een houten nooddek gebruik gemaakt moeten worden. De bruggen bij Keizersveer en Deventer zullen in de zomer van 1948 voltooid zijn, De laatste overspanning van de brug over de Moerdijk zal dezer dagen worden inge varen, maar het zal toch wel tot het voor jaar 1948 d'uren voor de brug volledig vol tooid is. Het herstel van de St. Servaasbrug te Maastricht wordt ook dit jaar verwaoht. Ter vervanging van de bestaande onvol doende noodbrug over de iyiaas te Venlo komt er een nieuwe dubbele bailybrug over de restanten van de pijlers der oude ver nielde brug. - Deze nieuwe noodbrug zal vóór de winter gereed zijn. Van de grote rivierovergangen blijven dan nog over de brug over de Lek bij Via- nen en die over de Rijn bij Arnbem. Bij Arnhem ligt een dubbele bailybrug, welke op betrekkelijk bevredigende wijze het verkeer kan verwerken. Daarentegen is het in Vianen droevig gesteld met, de schip brug. Het is dus geen wonder, dat Vianen beslist voorrang krijgt boven Arnhem. Men zal proberen Vianen in 1948 hersteld te krijgen, maar Arnhem zal zeker tot 1949 moeten wachten. Wel zullen binnenkort de pijlers van de Arnhemse bailybrug ver sterkt worden om nog twee winters het hoofd te kunnen bied'en aan mogelijke ijs gang. Voor Vianen wordt wederom met de N.S. een regeling getroffen, dat het ver keer de 'komende winter, indien de schip brug uitvalt, gebruik kan maken van de spoorbrug bij Culemborg en zodoende via een omweg zijn doel toch kan bereiken. Wanneer alle bovengenoemde herstellin gen zijn geschied zal het Rijkswegenplan zoals het voor de oorlog was opgesteld, bijna weer gereed zijn. Slechts de Merwede overgang bij Gorinchem is dan nog een ontbrekende schakel. Ir. De Bruyn deelde dan ook mede, dat, wanneer er nieuwe bruggen gebouwd zullen worden, Gorin chem het eerst aan de beurt komt. Does burg is ook een van d'e eerste gegadigden. Alvorens echter tot nieuwe bouw wordt overgegaan, zullen alle vernielde bruggen hersteld moeten zijn. „IJmond"-(lames gelukkiger dan de heren „Tedder" en „Cunningham", twee paarden uit de Koninklijke Engelse stallen wacht een gewichtige, taak: zij zullen het huwelijks- rijtuig van prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten trekken. „Ja maar, dat is de bedoeling niet", sp'utterde de fotograaf verbouwereerd, toen de brand, waarvan hij een mooi plaatje dacht te -maken geblust was voor hij zijn toestel in stelling had kunnen brengen. „Dan steken we de zaak nog even voor je aan" troostte de brandweercomman dant hem en even later laaiden de vlam men uit de olieplas weer hoog op en ze bleven laaien, tot de man aan de camera seinde, dat 't mooi geweest was; één mistvlaag doofde het vuur daarop radi caal. Zo ongeveer was de gang van zaken bij een kleine demonstratie, die de Haarlemse brandweer van een nieuwe blusmethode door middel van „mist" gaf. Het principe, waarop de nieuwe brand bestrijding berust is, dat naarmate de op pervlakte van het water, die aan de vlam men geboden wordt, groter is meer warm te aan de vlammen onttrokken wordt. De practische toepassing van dit be ginsel geschiedde het eerst in de oorlogs jaren door een Amerikaanse boer, die een brand bluste met het eerste middel, dat hij grijpen kon: een bomenspuit. Het viel hem op, dat de vlammen verwonderlijk snel doofden toen zij met de fijne water verstuiving in contact kwamen. Zijn „uit vinding" werd al spoedig erkend en vond bij het leger en vooral aan boord van oor logsschepen ingang. De bluskracht van deze „mistblussing", waarbij dus het water door een speciale constructie van het mondstuk van de straalpijp ragfijn verdeeld wordt, is veel groter dan bij de normale gesloten water straal. Vlug, veilig, voordelig. Bovendien is er nog een aantal bijko mende voordelen. In de eerste plaats wordt de waterschade tot een minimum beperkt, en ook het waterverbruik is be duidend minder dan bij de oude wijze van blussing. (Bij de oude methode be droeg het waterverbruik 180 tot 300 liter per minuut per straal, bij de nieuwe 120 tot 130 liter). Tenslotte is de veiligheid voor de brandweerman aanzienlijk groter, daai' een compact watergordijn hem van de vuurzee scheidt. Branden zijn dan ook met „mLt" beter in de kern aan te tasten, ook "l omdat hierbij de rook word.t neergeslagen. In Amerika schat men de bluskracht van de verstoven straal op het zes- tot tienvoudige van die van de gesloten straal- Mne moet hierbij echter bedenken, dat men daar van hoge-druk-pompen ge bruik maakt, en dat de Nederlandse brandweer met een lage-druk-apparatuur is uitgerust. De Haarlemse brandweer heeft het nieuwe middel in het voorjaar voor het eerst geprobeerd bij een brandje in een N.Z.H.-bus en deze zomer werd een goed resultaat geboekt bij de blussing van een uitslaande brand in een huis aan de Bil- derdijkstraat. Toch wa-s de commandant, de heer Roe- lofs, nog niet geheel tevreden, omdat de „worpwijdte" van de straal te, kort was. Hij heeft thans een nieuw mondstuk ont worpen, dat in de werkplaatsen van de brandweer werd vervaardigd, waardoor de straal een grotere afstand kan overbrug gen. Dit is dan ook bij de demonstratie van gisteren duidelijk gebleken. Nu de proef goed gelukt is, wordt overwogen meer van deze mondstukken in gebruik te nemen. Niet harder dan 40 kin op de Wijkerstraatweg Zowel de vereniging „Velsen-Noord Voor uit", en de winkeliersvereniging „Wijker- oog" hebben zich in enige adressen tot B; en W. gewend om tegen het steeds toe nemende gevaar van verkeersongevallen op de Wijkerstraatweg maatregelen te willen nemen. Er '\yas verzocht een in- haalverbod in te voeren, doch dit kon niet worden verwezenlijkt wegens de grote af stand tussen pontveer en overweg van Beverwijk. Het aandringen van „Velsen-Noord Vooruit", heeft tot g'evolg geihad, dat B. en W. hebben medegedeeld, een maximum snelheid van 40 kim. per uur vast te stel len voor motorrijtuigen. Dientengevolge zullen de betreffende verkeersborden worden geplaatst. Aan de politie is opdracht gegeven op de nale ving van de geldende verkeersvoorsohrif- ten nauwlettend toe te zien. „Concordia" speelt Op hoop van zegen De toneelvereniging „Concordia", regis seur de heer L. W- Boeree, heeft het voor nemen om haar eerste uitvoering in dit seizoen te houden op Zaterdag 29 No vember a.s. in gebouw „Concordia". Men heeft het zich niet gemakkelijk gemaakt met de keuze van Herman Heyer- mans bekende toneelspel in vier bedrijven „Op Hoop van Zegen". De handbalvereniging „IJmond" heeft met haar beide elftallen grote activiteit aan de dag gelegd door gezamenlijk twaalf doelpunten te scoren. Deze hoge score kon niet verhinderen, dat desondanks de heremploeg heeft verloren. De dames waren fortuinlijker en boekten vierde klinkende zege in successie. Op „Watervliet" ontmoetten de heren Tone- gklo uit de WleiTngermeer, een elftal, dat uiterst snel was. iJmoncl ha'd de grootste moeite zich te handhaven, vooral In de eerste helft, maar gaf goed partij, In de tweede helft boette Tone- gi'de aan snelheid. Het was jammëV, dat de scheidsrechter de gasten een tweetal doelpunten toekende, die bulten'twij fel van binnen de werpclrkel werden, gescoord. Na ongeveer 5 minuten brak de rechtsbuiten van Tonegido door en doelpuntte onberispelijk (9—1), vijf minuten later gevolgd door een „cirkelbal' (11-2). Dit was IJmond te veel, Een betere schotvaar- dlghekl in de voorhoede stelde De Waal Schaap in staat gelijk te maken (2—2). De Wie- rlngers overheepten hierna en brachten stand op 2—5. De hervatting bezorgde IJmond een strafworp, waaruit Aptroot scooirde (3—5), waarna dezelfde speler er 4—5 van maakte, Toen ook De Waal het net vond was het weer gelijk (5—5). Verwoede snelle aanvallen overrompelden IJmond, zodat de stand op 5—3 werd gebracht. Hoewel Aptroot nog eenmaal kon doelpunten (6—8) zag IJmond geen kans meer in te lopen. De dames namen te Haarlem Raplditas 2 voor hun rekening en zonden deze club met een 16 nederlaag naar huis. De Veis er-da mes bleken direct overwegend sterker dan de Haarlemse en reeds na enkele mimi ten opende Rie v. Dongen, de score (01) uit een snelle aanval. Voortdurend belegerde IJmond do Haarlemse veste en voerde op regel matige wijze door doelpunten van Nel v. Deljck (l x) en An v. d. Scheur (2 x) de stand op tot 0—4. Vlak voor de rust echter profiteerde Rapi- dl tas van een strafworp en scoorde onberispelijk .(1—4). De tweede speelhelft was een getrouwe afspie geling van de eerste. IJmond steeds technisch goed aanvallend miste nu echter het juiste schot, De ongevaarlijke doorbraken van Raplditas be zorgden echter weinig moeite. Ten slotte gelukte het door Nel v. Deljck en middenvoor An v, Soheur nog tweemaal te scoren en had IJmond een verdiende 1—6 overwinning behaald. „SUOMI"-LEDEN NAAR ZWOLLE. Ten bate van de Niwïn-actie wordt Za terdag in Zwolle een sportdag gehouden, waaraan onder meer een voetbalwedstrijd tussen Go Aihead en Sneelc verboden is. Tijdens de rust van deze ontmoeting zul len atletiekwedstrijden plaats hebben, waarvoor de Suomi-leden Han de Roode en Joop Weenink een uitnodiging hebben ontvangen. Beiden hebben hun medewerking toe gezegd en zullen met andere prominente at/h-leten uitkomen op de 1500 meter. De heer P. v, tl. Berg en mevrouw L. v. Berg—Bos, Weltevredenplein 19 te Haarlem, vieren a.s. Zaterdag hun 50-jarig huwelijksfeest. voor Velseo en .IJ mui den dinsdag 14 october. 1Mb, 8 uur: „Piraten van Key-West". Rex, 1 uur: „Hawaii-Cal'ls". Pont, 8 uur: „Mijn vriendin Flicka' woensdag 15 october. Jantjes"' 8 UUr: Toneelvei'- Pal'vu: »De H 8 uur: „Hawau-Calls". h 8 uur: „Mijn vriendin 'Flicka". dp., uis> 4—5 uur: Spreekuur wethou- ltr van Onderwijs. De FEUILLETON vrouw van Dick Heriot doov SUSAN INGLIS vertaald uit. het Engels. 52) Lachend vertrok Anne. Kathryn luister de ingespannen. Ze gaf haar ruim tijd om het huis te verlaten en toen drukte ze op de bel, de oude, waarmee ze Sara kon bel len eri die er al geweest was, voor dat Anne de nieuwe bel had laten aanbren gen. Ze drukte er zo aanhoudend op, dat Sara, met een 'hoogrode kleur en ademloos, vol angst, dat er iets. gebeurd was, aan kwam rennen. Er is niets, Ik ben volkomen in orde, deelde Kathryn haar ongeduldig mee- Maar zie je, Sara, denk je dat Alan vanmiddag in de buurt van het huis is: We moeten onmiddellijk tante Em een spaak in het wiel steken. Het was weer één van die met goud overgoten herfstdagen, waarop de hele wereld in zonneschijn schijnt te baden en een gouden glans het afstervend geboom te streelt. Anne liep de oprijlaan langzaam af, niet alleen omdat ze de cake voor de oude Sam had te dragen, maar ook om dat het een dag was om de dingen lang zaam te doen en goed om je 'heen te kijken.- De blauwe 'hemel boven haar, die extra blauw leek door de witte wolken, die er langzaam in voortdreven, werd in de verte begrensd door de rug van de Downs, en een witte boerderij, een eindje verderop, stond als het ware te schitteren in de stralend heldere lucht. Wat was het allemaal mooi hier, dacht Anne, en ze had opeens medelijden met mevrouw Forbes, die niets van al dit prachtigs scheen te kunnen zien, die niets voelde voor de oneindige rust en vreed zaamheid, waarin het leven op Trant voortvloeide. Stel je voor, dat je bridgen ging in een bedompte kamer op zó'n mid dag! Mevrouw Forbes was inderdaad langs het pad over de Downs vertrokken om zich naar haar club te begeven; ze kon-ev geen dag over heen laten gaan om d smaad van haar spel van gisteren uit t wissen. Zonder zich er eigetilijk van bewust tr zijn, had Anne in de afgelopen dagen min der aan Dick gedacht; de levende Heriot's hadden min of meer samengespannen om hem uit haar gedachten te bannen. Maar nu opeens dacht ze weer aan hem, en zag ze de schim van een klein jongetje'over het gras lopen en tussen de bomen ver dwijnen. Dick zélf of Dick's dromenland? Misschien, dacht ze vol fantasie, spelen ze hier nu wel samen, en haar ogen werden zacht, toen ze dit beeld uitwerkte. De dikke, witte pony, die rustig liep te grazen, omdat hij nog niet naar de hoef smid was gebracht, zag haar aankomen en liep op ?ijn gemak een eindje met haar mee, met zijn heus langs haar arm snuffe lend. Het spijt me, oude jongen, zei ze, hem langs zijn kop aaiend, ik heb geen suiker meegenomen, als ik geweten had'! dat jij hier rondliep, maar je mag de qgke van de oude Sam niet opeten. De pony snoof ietwat minachtend en ging er van door; hij had klaarblijkelijk geen oor voor vriendelijke woorden en zijn zinnen waren op iets lekkers gezet. Hem met de ogen volgend, vroeg Anne zich af, of hij Dick meegemaakt had, toen ze beide jong "aren. Ze wist niet veel van paarden, of oud werden, en ze had niet het minste lee hoe oud de pony was, maar het zou atuurlijk mogelijk zijn. Hoe langzaam ze >ok liep, toch was ze vrij spoedig bij het ïuisje, waar ze Sam vond, die ook zat te genieten van de mooie herfstdag. Hij zat buiten in een grote stoel, en toen ze na derbij kwam, greep hij zijn stole, die tegen de stoel aan stond en kwam hij overeind. Anne stelde zich voor en verklaarde haar komst en hij bedankte haar vriendelijk en riep zijn kleindochter om de cake in ont vangst te nemen. Een slank veertienjarig meisje kwam te voorschijn en kreeg or ders om dè mooiste stoel naar buiten brengen en thee te zetten. Het gebeurt niet vaak, dat ik bezoek krijg zei de oude Sam, en ik hoop, dat u een ogenblikje tijd hebt- Hij was er volkomen van op de hoogte, wie ze was, want Sara en Rose hadden hem bij hun diverse bezoeken verteld, dat er een jonge verpleegster gekomen was om juffrouw Kathryn op te passen, en dat ze erg aardig was. Met grote voldoening zag hij hoe ze op de beste stoel plaats nam en zelf ging hij daarna weer in zijn eigen stoel zitten. Anne nam hem nieuwsgierig op. Hij was een klein, tenger oud man netje, met wit haar en doordringende grijze ogen, met een vriendelijke uitdruk king. Ze maakte een opmerking over het mooie weer en de schoonheid van het landschap. Hij knikte instemmend. „U zult /er moeten gaan, juffrouw, voor dat u iets mooiers vindt", zei hij. „Ik heb zelf ook wel iets van de wereld gezien, maar heb nog nooit een plekje gevonden, aan Trant kan tippen". (Wordt vervolgd). Instelling van een ministerie van Algemene Zaken Het Staatsblad van Maandag vermeldt een Koninklijk Besluit van 11 October 1947 tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat de naam draagt van ministerie van Algemene Zaken. Aan het hoofd van dit departement is de zorg opgedragen voor zaken betreffende het al gemeen regeringsbeleid van het Konink rijk, voor zover deze zorg niet bepaaldelijk wordt behartigd door der andere depar tementen van algemeen bestuur. Het be sluit is Maandag in werking getreden. De „Oranje" doet Port Said niet aan Het m.s. „Oranje", dat op weg is naar Indië, zal Port Said niet aandoen wegens de cholera-epidemie. De post voor de op varenden zal dus niet kunnen worden uit gereikt. PTT zal echter alles in het werk stellen, om deze post in een van de vol gende aanloophavens, zo mogelijk Singa pore, besteld te krijgen. SCHEEPVAART Holl. Oost Afrikalijn. Bloemfontein 11 Oct. te Durban. Hemony 12 Oct. van Genua naar Rotterdam. Amstelveen 12 Oct. te Amsterdam. Muidevkerk 10 Oct. te Mom- bassa.. Aalsum 12 Oct. van Suez naar Port Sudan. Winterswijk 13 Oct. te Antwerpen. K.N.S.M. Jupiter 12 Oct. van New Or- eans naar West-In-dië. Ganimedes 11 Oct. ;e Rio de Janeiro. Cottica 11 Oct. van Cura cao naar Paramaribo. Bonaire 13 Oct. te Ponta Delgada. Socrates 10 Oct. van Chris- tobal naar Buenaventura. Zeehond 11 Oct. van Puerto Ca-bello naar Curagao. Olympic Pionier 10 Oct. van New York naar West Indië: Zaanstroom 11 Oct.t van Gibraltar naar Yarmouth. Oreon 12'Qct. van Yera naar Sarnos, Ardea 12 Oct. van Famagusta naar Gibraltar. Hast 5 11 Oct. van Ham burg naar Gdynia. Venus 12 Oct. van Malta naar Jaffa. Orpheus 12 Oct. van Tanger naar Gibraltar. Stentor 11 Oct. van Algiers naar Malta. Marinier 12 Oct. van Antwer pen naar Lissabon. Juno 11 Oct. van Istan- poel naar Kymassi, Orestes 11 Oct. van Hoek van Holland naar Cardiff. Kalle 13 Oct. te Amsterdam. Ornen 12 Oct. van Am sterdam naar Gothenburg. Rossum 12 Oct. te Amsterdam. Iïoll. West Afrikalijn. Salatiga 12 Oct. van Antwerpen naar Bordeaux. Amstelstad 12 Oct. te Matadi. Nigerstroom 11 Oct. te Duala. Oceaan. Adrastus 11 Oct. van Amster dam naar Swansea. Vinke. Ittersum pass. 12 Oct. Madeira. Loppersum pass. 11 Oct. Madeira. Zijpen berg pass. 12 Oct. Scilly eilanden. Hilver sum 11 Oct. te St. Vincent. Willem Barendsz pass. 12 Oct. Teneriffe. Wijsmuller. (IJmuiden). De sleepboot Noord-Holland, slepende twee hijsbokken van Rotterdam naar Rio de Janeiro, bevond zich 12 Oct. op 24 gr. 25 min. N. en 16 gr. "1 min. W. K. P. M. De Belanta, Besori, Beaso en Berombang zijn 11 Oct. te Saba-ng aangeko men. Batoela 11 Oct. 180 mijl ten W. van Ceylon. Eerens 12 Oct. in het Zuidelijk deel van de Rode Zee. Bagan 11 Oct. van Suez naar Batavia. Nederland. Robert Fruïn 11 Oct. te Amsterdam. Oranje 11 Oct. van Southamp ton naar Suez. Poelau Laut 11 Oct. van Port Said naar Marseille. Saparoea 13 Oct. te Pladjoe. Talisse 12 Oct. van Balik Papan naar Amerika. K. H. L. Westland 12 Oet, van Santos uitreis. Cordoba 12 Oct. te Amsterdam. Ittersum 12 Oct. Madeira gepass. thuisreis. Maasland 12 Oct. van San Lorenzo naar Buenos Aires uitreis. Delfland 12 Oct. van San Lorenzo naar Montevideo uitreis. GROTE VAART. Aardijk, 14 Oct. van Juraco (Cuba) aa-n de Hoek van Holland verwacbt. Ar- keldljk, 12 Oct. van Antwerpen te Rotterdam verwacht, Eemdijk, to Oct.. om 23 uur van Londen naar Antwerpen. Adlnda, 4 Oct. van Balikpapan naar Manilla. Agatha, 8 Oct. van Singapore te Kaapstad, Alphacca, li Oct. van Rotterdam te Amsterdam. Cleodora, 5 Oct. van Singapore te Pladjoe. Corilla, 13 Oct. van Bahrein te Rotter dam verw., alwaar lossen en dokken. Macoma, 3 Oct. van Tarakan naar Shanghai. Malvlna, 10 Oct. van Las Piedras naar Rotterdam, Mirza 4 Oct, van Singapore te Miri. Omala, vertrekt ca. 12 Oct. van Curaago naar Las Piedras en Rot terdam. Ovuka, 3 Oct. v. Singapore naar Shang hai, Paula, 7 Oct, van Poeloe Samboe naar Plad joe. Perna, 12 Oct. van Las Piedras te Rotterdam verwacht. Alcor, 10 Oc.t, van Santos naar Bahia. Alderamin, RottordaidBuenos Aires, 10 Oct. pass. St. Vincent. Alphacca, 11 Oct. van Rotter- darn naar Amsterdam, Amstelstad, Amsterdam West Afrika 8 Oct. van Lobito. Averdijk, 8 Oct. van Vera Cruz te Tampico. Bantam, Rotter dam—Java, pass. 10 Oct. 16,45 Gibraltar. Ceronia, 9 Oct. van San Francisco te Adelaide, Chama, 10 Oct, van Abaclan naar Singapore en Hongkong. Olacella, io Oct. van Port Said naar Bahrein. Eemland, RosarloAmsterdam, 10 Oct. van Rio de Janeiro. Gaasterkerk, 10 Oct, van Adelaide te Melbourne. Gordlas, 9 Oct. van New Orleans te Maiycalbo. Gouwe, 10 Oct. van Hamina naar Zaandam. Hugo de Vries, Shanghai—Rotterdam, 8 Oet. van Singapore. Joh. van Olderebarnevelt, 10 Oct.. van Batavia naar Amsterdam. Kedoe, Rotterdam—Java, 9 Oct. 18 uur van Aden. Kota In ten, Java—Rotterdam, wordt 21 Oct. te Aden verwacht. Maaslaad, 10 Oct, van St. Lorenzo n. Buenos Aires. Nigerstroom, 10 Oct. van Porthar- court naar Duala. Parkhaven, 11 Oct. van Rot terdam te Savona. Prins Fredertk Hendrik, Rot terdamMontreal, 9 Oct. op 850 mijl Oost van Belle Isle, Prins Maurlts, Montreal—Rotterdam, 10 Oct. 15.50 te Antwerpen. Ridderkerk, Rotter dam—Shanghai, 9 Oct. te Hongkong. Rljn, 10 Oct, van Doidrecht te Oulu. Stad Maassluis, 9 Oct, van Newport News naar Amsterdam. Sala tiga, Amsterdam—West Afrika. 10 Oct. 8 uur te Antwerpen. Sarangan, vermoedelijk 13 Oct. van. Portland Or, wordt 28 Oct. te San Francisco verwacht. Straat Malakka, Shanghai—Zd-Afrika, 9 Oct. te Singapore. Tablan, Beaumont—Java, 10 Oct. van Suez. Utrecht, Rotterdam—Java, 10 Oct. te Pangkel-Plnang. Volendam, Java—Rot terdam, 10 Oct, 18 uur van Algiers, Zeehond (K. N. S. M.), Amsterdam—Puerto Cabello, 9 Oct. v. Trinidad. Zeeland, (R. L.) SingaporeHalifax, 9 Oct, van Port Swettenham, vermoedelijk 13 Oct. te Colombo. KLEINE VAART. Aglena, 10 Oct. van Gdy nia naar Stockholm. Birmingham, 9 Oct. van Blyth op de Theems. Rree-Helle, 8 Oct, van Svendborg te Ejerslev, Buddl, 10 Oct. van Leixoes naar Jersey. Coolhaven. 10 Oct. van Mantyluoto naar Newport Mon. Cornedla B, 10 Oct. van Norresundet te Roeun. Ferocia, 10 Oct. van Antwerpen te Dublin. Gaasterland, 10 Oct. van Lellih naar Rotterdam, Hast 3, 10 Oct, van Flekkefjord te EjersJev. Import. 10 Oct, pass. Brunsbuttel naar Antwerpen. Martini, 10 Oct. v. Norresundet te Cherbourg, Njord, 10 Oct. van Delfzijl te Naestved, Strijpe, 10 Oct, van Lysekil naar Harlingen,, alwaar 12 Oct. verwacht. Tyro, 11 Oct n.m. van Drogheda te Amsterdam verw. Actief. 10 Oct van Dordrecht naar Antwerpen. Biervliet, 10 Oct. van Kalmar te Orno. Cascade, 8 Oct. van Middlesbro naar Huelva, Elisabeth (Vermaas), 10 Oct. van Lysekil naar Hellevoet- sluis. Mulan, 10 Oct. van Southampton naar Rot terdam. Nieuwaal. 10 Oct. van Abo te Borga. Thrlantha, 10 Oct. van Par naar Gustavsberg, Urmajo, 10 Oct van Lysekil naar Hellevoetsluis. Van Gelder, 10 Oct, van Antwerpen naar Chris- tlansand South. Corsica, 10 Oct. van Antwerpen naar Skien. Hast l, 10 Oct. van Telgnmouth naar Antwerpen, Oleum, 8 Oct. van Oscarshamn te Londen, SLEEPBEDRIJF. Slbt „Ebro" met kraan, 9 Oct. van Londen te Split. Slbt. „Ganges" 10 Oct. van Stockholm naar Hamburg. Maandag 13 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Argo van Noorwegen. Restes 11 van Noorwegen. Durward van Grangemouth (voor Hoogovens) Kalle van Paramaribo. Myra van Pan-. Vertrokken zijn: Tyro naar Rotterdam en Am- stelstroom naar Londen. Hoogwatbr Dinsdag 14 October: 3,23 15.52 uur. Woensdag is October: 4,08 16.29 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3