r MOTO Soldaten samenkomst ér' Sprong JOHN STOL Geen reisbureau, maar een vereniging op idealistische grondslag Kort en Bondig] pn Ad verteert in dit blad Luidsprekers Dansschool DINSDAG 14 OCTOBER 1947 IJMUIDER COURANT DE WORLD FRIENDSHIP ASSOCIATION ~T Hoe men de tegenslag te boven denkt te komen De W.F.A. is geen reisbureau, maar een Vereniging op idealistische grondslag, aldus verklaarde de directeur van het kantoor Nederland der World Friendship Associa tion dezer dagen op een vergadering der ontvangstcomités uit Haarlem en om geving der W.F.A.die onder voorzitter schap van de heer D. J. A. Geluk ten stad- huize gehouden werd. Om aan haar doelstelling zo goed moge lijk te voldoen, zal de W.F.A. in het komen, de jaar de uitwisseling met andere landen drastisch beperken. Dit wordt bereikt door een scherper getrokken leeftijdsgrens: in principe zullen alleen jongelui van 14 tot 25 jaar uitgewisseld worden. In de tweede plaats zal de uitwisseling zoveel mogelijk van onder af, dat wil zeggen door de ont vangstcomités, die omzet worden in plaat- selijke verenigingen, zelf voorbereid wor den, daar deze de plaatselijke toestanden beter kunnen overzien dan het centrale kantoor. Vervolgens zullen zoveel mogelijk homogene groepen tegen elkaar worden uitgewisseld, waarbij zorg gedragen zal worden, dat deze uitwisseling niet op hetzelfde tijdstip plaats heeft, zodat er zich minder moeilijkheden bij het vinden van onderdak kunnen voor doen. Tenslotte zal de inschrijving geruime tijd vóór de datum, waarop de reis zal aanvangen, gesloten worden. Verwarringen die het gevolg zijn van allerlei verandering op het laatste moment, zullen zodoende vermeden worden. Bij dit alles behoudt het centrale kantoor zijn coördinerende taak. Het ligt in de bedoeling, dat "in de ko mende winter ook een begin gemaakt zal worden met het culturele werk, dat de w.f.a. op haar programma heeft staan. Er zullen lezingen en filmavonden gehouden worden, waardoor de leden over het te bezoeken land van te voren ingelicht wor den. Bij de uitwisseling met Engeland is gebleken, dat er nogal wat verschil was in ontwikkeling tussen de uitgewisselde groe pen. Men zal trachten in Nederland ook de minder ontwikkelde bevolkingsgroepen voor de uitwisseling te interesseren, daar entegen zal men in Engeland het culturele niveau van de reizigers proberen omhoog te brengen. Nieuwe organisatievorm. Om dit alles te bereiken is voor de W.F. A. een nieuwe organisatievorm gekozen. Binncfn tien dagen zal de stichtingsacte ge passeerd worden van de „S^idhting W.F.A. Nederland". De oud-leden zullen een aan schrijving ontvangen, waarin hen de stand van zaken wordt uiteengezet. De ontvangst comités zullen in de laatste vergadering van dit seizoen een bestuur kiezen. De be sturen zullen op hun beurt een districts- raad van elf leden benoemen, die tenslotte het hoofdbestuur aanwijst. De directeur wordt door dit bestuur "benoemd. Internationaal contact wordt onderhou den in de World Friendship Council, die eens per twee jaar bijeenkomt. De lopende zaken worden door een uitvoerend comité, onder voorzitterschap van oud-minister mr. J. A. W. Burger afgedaan. Bezwaren tegen Belgisch uitvoerrecht van 3 procent Adres aan de minister van Economische Zaken Het comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking heeft de mi nister van Economische Zaken verzocht, er bij de Belgische regering op aan te dringen, het algemeen uitvoerrecht van 3 procent dat sedert 1 September geheven wordt, zo spoedig mogelijk te doen vervallen. Het comité kan zich geheel verenigen met de reeds van Luxemburgse zijde geop perde bezwaren tegen deze maatregel, wel ke, al moge zij naar de letter niet in strijd zijn met de reeds gesloten douane-overeen komst, naar de geest daar toch lijnrecht tegenin gaat. Indien de Belgen inderdaad over de ge hele linie of voor een belangrijk deel be sluiten tot het doorberekenen der 3 pet. aan hun Nederlandse afnemers, zou dit voor Nederland in een verhoging van het prijs niveau resulteren, hetgeen uiteraard als nadelig voor het economische leven in Nederland moet worden beschouwd. Daar de handelsbalans tussen Nederland en België nog niet in evenwicht is, zou Nederland met zijn grote importen uit Bel gië in extra sterke mate de lasten van de verhoogde prijzen te dragen krijgen. Aangezien deze uitvoerrechten in Belgi sche valuta dienen te worden voldaan, zal dit een verlaging van 3 pet. van de diverse toegewezen deviezen-contingenten beteke- gen, respectievelijk een vermindering van de Nederlandse productie, voor zover het import van grondstoffen en halffabrikaten betreft. Wanneer men ertoe zou moeten overgaan de prijzen te hercalculeren, zou dit grote administratieve verwikkelingen ten gevol ge hebben. Ook de concurrentie van Nederland met het buitenland zou door deze heffing weer aanzienlijk moeilijker worden. Vele Nederlandse importeurs hebben reeds medegedeeld, dat zij gedwongen zul len zijn, elders de artikelen, welke zij uit België betrokken, te kopen. Hef comité heeft zich afgevraagd, of het niet goed zou zijn, de Nederlandse bedrij ven te adviseren, aan hun Belgische leve ranciers mede te delen, dat zij de verho ging van 3 procent niet wensen te betalen, In afwachting van de door de minister te nemen stappen. Agenda voor Haarlem DINSDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: Ballet des Arts. 8 uur. Gem. Concertgebouw: Maatschapij tot Bevordering dei- Toonkunst, Theo O!of. 8 uur Gebouw Ver. vrij zinnig Hervormden: Voordracht Mary Pos over „Zuid Amerika". 8 uur. Frans Hals: „Tot de laatste man", 2.30, fi.45 en 9.30 uur. Palace: „De wenteltrap", 18 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Tarzan, de onoverwinnelijke", 14 j., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur Luxor: „De bronzen godin", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mijn vrouw heeft een baantje", alle leeft., 2,30,. 7.00 en 9,15 uur. Rembrandt: „De vrouw met het ge- sohonden gelaat", toeg, 18 .1,, 2.00, 4.15 7.00 en 9,15 uur. WOENSDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: „De dag van je leven", 8 u. Gem. Concertgebouw: Voordracht dr. A. van der Boom. 8 uur. Frans Ilals Museum: Tentoonstel ling „Kunst Zij Ons Doel", 10—5 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De heer Schilt gaf een kort overzicht van de stand der W.F.A.'s in andere landen. In Engeland is de toestand ondanks de débacle van deze zomer niet hopeloos. In dustriëlen hebben belangrijk bijgedragen om het financieel tekort le dekken en men hoopt evenals ten onzent door een beperkte opzet de W.F.A.-gedachte te verwezen lijken. Met Noorwegen en Denemarken is de uitwisseling geslaagd en in Zweden, Fin land, Tsjecho-Slowakije, zijn organisaties in oprichting. België en Frankrijk hebben, evenals Nederland, de terugslag ondervón den van de moeilijkheden in Engeland. Ook daar hoopt men de W.F.A. weer op de been te Krijgen. Alleen in Zwitserland is de zaak hopeloos mislukt. Het publiek loopt er niet warm voor en is van mening dat het zijn „hotelindustrie" niet voor niets heeft op gebouwd. Niet iedereen kan weg. Nadrukkelijk Waarschuwde de heer Schilt dat niet iedereen, die lid is van de W.F.A., nu ook kans heeft uitgewisseld te worden. De W.F.A. onderzoekt de mogelijkheid of er een uitwisseling tot stand gebracht kan worden, maar doet geen enkele toezegging. Overigens achtte hy het waarschijnlijk, dat de beperktere opzet van de organisatie een grote uittocht van leden tengevolge zal hebben. Van de 25.000 leden die de W.F.A. nu. telt zullen er misschien 5000 behouden wórden.' Doodgewaande ex-ambtenaar voor het tribunaal Meermalen was de man, die dezer dagen als beschuldigde voor het tribunaal te Zut- phen verscheen, dood gewaand. Men wist dat hij door de S. D. in 1944 was gear resteerd, omdat hij na zijn bedanken voor de N.S.B. en Germaanse S.S. geen zin 'had dienst "te nemen in de Nederlandse Land storm. Ook wist men dat hij na'ar Gronin gen was getransporteerd en vandaar naar een kamp in Duitsland, maar daar had men hem na de ineenstorting van het rijk van Hitler niet teruggevonden, zodat aangeno men werd dat de geruchten over zijn fu sillering juist waren. Zelfs in September 1946 doken nog berichten op over zijn dood. maar toen zat de betrokkene reeds enkele maanden in een Nederlands internerings kamp. Deze man was C. L. ten C., eertijds ambtenaar van het departement van Bin nenlandse Zaken en belast met de leiding van het Centraal Bureau voor Sibbekunde te Apeldoorn. Men had hem opgedragen afstammingsbewijzen af te geven na een onderzoek naar de afstamming. Dit gold in hoofdzaak gemengde huwelijken, waardoor de beschuldigde, maar hij zei, gelegenheid had gehad vele mensen te helpen. Hij was benoemd door de secretaris-generaal dr. Frederiks, wiens besluiten 4oor de verde diger aan het tribunaal werden overgelegd. Daaruit moest blijken, dat de beschuldigde met handen en voeten gebonden was ge weest aan de richtlijnen van de secretaris generaal. Nooit kwam de beschuldigde met de N-S- 8. in aanraking en toen .men van hem eiste, dat hij een portret van Mussert in zijp kantoor zou ophangen, had hij dat gewei gerd en voor de N.S.B. bedankt. Uit animo siteit jegens de N.S.B., maar ook omdat hij zich aangetrokken gevoelde voor genealo gie en volkskunde, had hij zjeb aangesloten bij de Nederlandse S.S., doch toen deze hoe langer hoe meer de germaanse kant opging, had hij ook daarvoor bedankt. Toen hij weigerde bij de landstorm ingedeeld te worden, had de S.D. hem gevangen geno men. Twee maanden had hij op zijn dood vonnis zitten wachten, maar de S.D. legde 3 jaar concentratiekamp op. Eerst had hij In Neurenberg gezeten, daarna in het straf kamp Dachau. Hij zag kans daaruit te ont vluchten en had toen enkele dagen met een bekende illegale -Nederlander rondgezwor ven. Een Amerikaanse tank had hem mee genomen naar Italië, waar h'ij als tolk had dienst gedaan. Ook was hij op het vlieg veld Catania op Sicilië voor de Britten werkzaam geweest. Toen hij 30 Novembèr In Nederland terugkeerde, had men hem gearresteerd. Hij is reeds 22 maanden ge ïnterneerd. Het tribunaal zal over veertien dagen uitspraak doen. Ten C. werd terstond in voorlopige vrijheid gesteld. Russen slopen Peenemünde om het elders op te bouwen United Press meldt dat de Russen bezig zijn de voornaamste Duitse duikbootbasis Peenemünde in de Baltïsche zee naar het binnenland af te voeren, tesamen met de technici van de onderzeebasis en de bou wers ervan. Waarnemers waren van mening, dat de Russen zich gereedmaken om een bouw- program te lanceren voor snelle onder zeeërs, de beruchte V. 21, die de Duitsers tijdens de oorlog construeerden. De Amerikaanse vloot-autoriteiten wei gerden evenwel te verklaren of zij zich ongerust maken over de activiteit van de Russische onderzeebouwers. Naar men weet is de Amerikaanse marine bezig qen verdedigingssysteem te ontwerpen tegen snelle onderzeeërs. Men is van mening, dat de Peenemünde- werf in staat is tien onderzeeërs per maand af te leveren en dat hier de helft van de Duitse onderzeevloot is gebouwd. Men weet nog niet waar de Russen van plan zijn de werf opnieuw op te slaan. De Amerikaanse onderzeeërs zijn ge bonden aan de oude snelheid van acht knopen per uur. Het Duitse model 21 kan de dubbele snelheid bereiken en kan een afstand van 22.000 mijl onder water af leggen. Na de oorlog werden 119 model 21 onderzeeërs buitgemaakt. Engeland, Ame rika en Rusland kwamen overeen ieder tien van deze onderzeeërs te behouden en de rest te vernietigen. Tijdens de oorlog veroverden de Russen Peenemünde. De Amerikaanse vloot experimenteert op het ogenblik met twee van deze onderzeeërs aan de kust van Florida. Naar verluidt zou Rusland meer dan 200 onderzeeërs bezitten. Amerika heeft er 178. •varia Nog eens: verse vis. Hoewel nog zeer weinig kusttrawlers en trawlloggers aan de visserij op verse waar deelnemen is het opvallend dat die schepen, die de „verse visserij" beoefenen goede vangsten boeken. Daar de vis „maximum" is, maken de sche pen goede besommingen. Hoorn dos overvloeds. Zo overvloedig was de verse haringvangst, van de Gloria IJm. 37 dat deze de haring niet meer in het visruim kon bergen. Circa 200 kisten haring moesten op dek worden bewaard. Hoewel het lossen der trawlers steeds op beurt gaat wegens de enorme drukte, kreeg de Gloria voorrang wegens gevaar voor bederf. Haarlemse I. D.-agent krijgt tien jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag de 39-j. voormalige opper wachtmeester van de Inlichtingendienst te Haarlem, E. Berkelaar veroordeeld tot. tien jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de burgerlijke rechten. Er was vijftien jaar tegen B. geëist. Hem was ten laste gelegd, dat hij 32 personen had gearresteerd, van wie er dertien omgekomen zijn. In de sententie overwoog het hof, dat verdachte weliswaar met tegenzin in dienst is gegaan bij de Haarlemse S. D., doch dat hij later zijn werk voor de vijand met een „niet te motiveren, weerzinwekkend enthousiasme" had gedaan. 1 72 doden sinds 4 Augustus Het Nederlandse communiqué van Maandag meldt, dat de Nederlandse ver liezen in de periode van 4 Augustus tot 26 September op Java, Sumatra en Ma- doera bedroegen 172 doden, 503 gewonden en 11 vermisten. De laatste drie weken zijn de dagelijkse verliezen minder ge worden. In de nieuw bezette gebieden is de toestand rustiger geworden. Het com muniqué meldt verder nog, dat in Midden- en West-Java en in de hoek van Oost-Java enkele botsingen plaats hadden. De Neder landse verliezen bedroegen Zondag drie doden, vijf gewonden en een vermiste. Een radicaal advies van de Radioraad Naar de Volkskrant meldt heeft dp radioraad de minister van Onderwijs, K. en W. geadviseerd een centraal radio-instit-uut te stichten, dat fungeert als overkoepe lend orgaan. Dit instituut zou de beschik king krijgen over de beide Iiilversumse zenders, waarvan de ene zal worden vrijgehouden voor een nationaal program ma, terwijl de andere zender aan de om roepverenigingen zou worden afgestaan. De radioraad verwacht dat de omroepver enigingen haar gebouwen en apparatuur zullen inbrengen in dit centrale instituut. In 't geval de omroepverenigingen dit wei geren adviseert de radioraad'de minister, over te gaan tot onteigening op korte ter mijn. Uit een enquête van de Volkskrant is gebleken dat alle omroepverenigingen deze plannen afwijzen. Zoutkamp bespaart ons land deviezen Gedroogde garnalen als veevoeder Waar de Noordzee een flinke hap heeft genomen uit de provincies Friesland en Groningen en de naam van Lauwerszee kreeg, daar ligt, aan de mond van het Reitdiep, Zoutkamp. De heer Toxopeus, oud-kapitein van een vissersboot, kwam hier in het begin van deze eeuw op het idee de gevangen gar nalen, die door hun afmeting voor de con sumptie waardeloos waren, als veevoeder aan de markt te brengen. Hij begon met de garnalen te koken. Na een intense dro ging ontstond toen een nieuw soort vee voeder. Het grootste deel van de uiteraard nog geringe productie ging naar Duits land. Na het uitbreken van de eerste we reldoorlog ging dit afzetgebied verloren maar de eendenfokkerijen in Nederland werden toen belangrijke afnemers. Ruim tien jaar lang had de heer Toxo peus in Zoutkamp de alleenheerschappij wat de garnalendrogerij betreft. Daarna kwamen er meer bij en thans is Zoutkamp ondenkbaar zonder deze tak van nijver heid. De grote betekenis van het denkbeeld van de heer Toxopeus heeft nu, dertig jaar daarna, nog meer waarde gekregen. Op het moment dat hij zijn eerste zending gedroogde garnalen afleverde kon hij on mogelijk vermoeden, welk een belangrijk aandeel zijn vinding nog eens zou hebben voor het besparen van deviezen. Doordat in Zoutkamp de garnaal, het eiwitrijke zeediertje, zo geconserveerd wordt dat het een zeer gewild en houdbaar voedsel is voor varkens, eenden en kippen, be hoeft geen geld te worden uitgegeven voor de aankoop van dierlijke, eiwitten in het buitenland. De regering zag dat tijdig in en onder auspiciën van het Aan- en Ver koopkantoor voor Garnalen werd de vangst, bewerking en aflevering georga niseerd. Hoewel in Zoutkamp eveneens gebrek is aan arbeidskrachten wordt in de drogerijen toch dag en nacht gewerkt. Immers de garnalen moeten zo spoedig mogelijk na de vangst worden geconser veerd. Vrachtauto's rijden af en aan om dit eiwitrijke veevoeder over ons land te distribueren. Deels gaat het naar de een denfokkerijen en deels naar de mengvoe derfabrieken. In die fabrieken worden, de gedroogde garnalen tot poeder gemalen en vermengd met andere, plantaardige, meelsoorten weer in de handel gebracht als voer voor varkens en kippen. Rika Hopper speelt „Opstan ding" thans voor de radio Op Dinsdag 21 October de dag dat zij in de Haarlemse schouwburg haar vijftig jarig toneeljubileum viert. zal men de krasse en populaire actrice Rika Hopper ook een stille hulde kunnen bereiden, waar toe^ men niets anders behoeft te doen dan de radio aan te zetten. Op die avond wordt namelijk via Hilversum II een microfoon bewerking uitgezonden van bet drama „Op standing" naar de gelijknamige roman van Tolstoi, waarin mevrouw Hopper dezelfde rol vertolkt die zij ruim een kwart eeuw geleden tot het hoogtepunt van haar car- rière maakte. Bij deze gelegenheid zijn haar medespelenden: Vera Bondam, Dogi Rugani, Henk Rigters, Nico de Jong, Frits Bouw meester en vele anderen De spelleiding heeft Herbert Perquin. Het is alleen jam mer dat mevrouw Hopper deze ook voor haar zo belangwekkende uitzending, die ongeveer anderhalf uur in beslag zal ne men, zelf niet kan beluisteren. Groentehandelaar slachtoffer van overval in hongerwinter Acht jaar geëist tegen de daders De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam eiste na een langdurige zitting tegen drie verdachten van een in de hongerwinter op een Amsterdamse groente handelaar gepleegde roofoverval, bevesti ging van het door de rechtbank opgelegde vonnis, te weten 8 jaar gevangenisstraf voor de 34-jarige F. C. de J. en de 33-jarige J. D. S. en 4 jaar voor de 48-jarige P. C. B., allen uit Amsterdam. Dit drietal had begin Januari 1945 een overval beraamd op de groentehandelaar Meyer, die op de derde etagfe van perceel le Jan Steenstraat 70 woonde. Zij maakten een plan op hem on der bedreiging van revolvers tot afgifte van levensmiddelen te dwingen en de twee jongsten slopen daartoe op de avond van 3 Januari 1945 de trappen van het huis op, nadat een van hen de straatdeur had ge opend. De rol van de derde verdachte (B.) werd tijdens de terechtzitting niet geheel duide lijk. Volgens verklaringen van zijn beide kameraden zou hij op wacht hebben ge staan. Hij zelf beweerde niet actief deel genomen te hebben aan de overval. Naarmate de twee anderen de bovenver dieping naderden, zonk hen de moed in de schoenen. Een hond sloeg aan en zij slopen naar de zolderverdieping. Tien minuten later besloten zij zo mogelijk ongemerkt het huis weer te verlaten. Intussen had de groentehandelaar met zijn vrouw onraad bespeurd. Toen de twee gewapende man nen op weg naar beneden het portaal van de derde verdieping passeerden, opende de vrouw van Meyer de gangdeur. Haar man sprong onverwacht op de rug van de voor ste inbreker, die juist de trap afdaalde. Al vechtende rolden de twee mannen de trap af. In 'het nauw gebracht begonnen de bei de indringers schoten te lossen. Beide mannen ontkwamen. De groentehandelaar strompelde hevig bloedend de trap op, maar zakte op de eerste verdieping in elkaar. Hij was door drie schoten in buik, schouder en arm getroffen en overleed de volgende dag. Enkele maanden later slaagde de politie er in De J. te arresteren. In September 1945 werd hij door de rechtbank tot 8 jaar ver oordeeld. Ruim iy2 jaar later stonden zijn beide kameraden terecht en kregen res pectievelijk 8 en 4 jaar. In hoger beroep beschuldigden de beide gewapende indringers er elkaar van de groentehandelaar te hebben doodgeschoten. De J. hield zelfs vol geen revolver bij zich te hebben gehad, maar hieraan werd geen geloof gehecht, omdat hulzen en kogels van verschillend kaliber in het perceel zijn aangetroffen. Het hof zal uitspraak doen op 23 October. Belgische haven-commissie De Belgische minister van Openbare Werken heeft een commissie ingesteld, die in het kader van de Nederlands-Belgische samenwerking het probleem der haven werken moet bestuderen. Vertegenwoordigers van Antwerpen, Luik en Gent, alsmede ambtenaren van het Belgische departement van Verkeer, Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Han del maken van deze commissie deel uit. De commissie is met haar werkzaamhe den begonnen en heeft de wens geuit dat de regering tegelijkertijd de gehele haven- politiek in studie zal nemen. Aan de burgemeester der gemeem mr. dr. G. A. W. ter Pelkwvjk, zal reiken van de leeftijdsgrens met inza Januari eervol ontslag worden verleef !s De voorzitter van de Raad van n»!. K.L.M., jhr. J.AG. Sandberg )s ben 6er Ridder in de Orde van de Nederiami 01:5 Benoemd zijn tol Officier in de Orde v$6 **eu*- Nassau de directeuren J. Martlrj en /-I-lil T/,1 13 Al* In Ho /~l.-H Nassau daal. Tot Ridder in de Orde van Orani i®" enoemd de heer L. Sillevis. gezagvol" De Koningin heeft Haar cleel»crain., de nagelaten betrekkinpp.„ 61 de nagelaten betrekkingen van <i (l1 militairen, die enkele dagen geleden h explosie in de Soerense bossen om het iB gekomen. even tiic Met behulp van een drijvende bok men de resten van de pier te Vlissinop- derd. Deze pier werd ir. 1934 geopend het begin van de bezetting werd de pier afe y ken. Slecht de fundering bleef over haarlem en 0M«ï»s De heer A. Mars, voorzitter van de H se Bestuurdersboird', heeft is October ion""'"' enige andere personen de groep Braiia». bewerkers van de Ned. Bond van Transn ders te Haarlem opgericht. Persoonlijk we geen viering van het 30-jarig jubiié vakbondkringen meent men dat die' niet onopgemerkt voorbij mag gaan !ocb Ds. S. E. Wesbonk te IJmuidcn heef- v. dankt voor het beroep als predikant bü der formeerde Kerk van Ijlst. Bü de Ned. Hervormde Kerk te Sant is beroepen ds. P. A. Tichelaar, huwj!?rt aldaar. "-PPredust De heer C. van Kalkeren, t daat t meerde t te Beverwijk heeft het beroep dor eJ~T' meerde Kerk (art. 31 K. O.) te Schout (Gr.) aangenomen en bedankt voor Gl-ml- en Sanilde. erbni? De heer J. W. A. Klein de Groot te Ha lem is aan de Technische Hogeschool «sS voor het examen scheikundig ingenieur" „Oorlogsdocumentatie" heeft leeszaal Het Rijksinstituut voor Oorlogsdos mentatie heeft in zijn gebouw aan de He! rengracht 479 te Amsterdam een lèesail ingericht. Hier kan iedereen de na een moeizame ar- beid van twee jaar bijeengebrachte collectie documenten voor zover die geen geheim of vertrouwelijk karakter dragen, bestu. deren. Tot het materiaal behoren 45000 exemplaren van illegale bladen uit de be- zettingstijd en ruim 2500 boeken, zowel Nederlandse als buitenlandse, welke tij» dens de bezetting in Engeland en na bevrijding in Nederland zijn verschenen en uitsluitend de tweede wereldoorlog behandelen. In totaal bezit het RijksinstU tuut thans 45.000 exemplaren van 750 verschillende illegale bladen en 400 ille gale belletrie-uitgaven. Daarnaast be- schikt het bureau over 400 in origineel verworven dagboeken, welke tijdens de bezetting door verschillende Nederlanden in het geheim zijn bijgehouden en die voor de geschiedschrijving van ons land uiterst belangrijk materiaal vormen, omdat zij te zamen een onovertroffen beeld geven va de ellende, waaronder „de gewone m tijdens de bezetting gebukt ging. D dagboeken zijn echter niet voor het bliek ter inzage. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter MARIANNE R, Borst-v. d. Berg G. Borst. Driehuis. 12 Oct. 1947. Driehuizerkerkweg 110. Tijdelijk Antonius Ziekenhuis Loesje heeft een Zusje gekre gen, die by het H. Doopsel de namen ontving f MIRIAM BERNARD A B. C. Hoven L. G. Hoven-Galavazi 13 October 1947. Kennemerlaan 17. ÏJmiuiden. De 24ste Oct. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn. dat onze ge. liefde Ouders M. JUNG-VERSLLTS in het huwelijk traden Nog vele jaren worden hun toegewenst door hun dankbare Koningsplein 7. Voor direct gevraagd: flink meisje v. d. huishouding Kompasstraat 38. L. J. de Goede. Beschaafd gezin van 3 pers. zoekt GEM. HUIS ged. v. huis of gem. kamers in Santpoort, Driehuis of Velser- beek. Brieven IJ 447 bur. van dit blad HYPOTHEEK aangeboden vanaf 3 pet. Alleen bedragen boven f 10.000. Brieven onder no 9060, OPGELET HEREN! Voor KNIPPEN en SCHEREN, even naar het bekende adres Trompstraat 151 (hoek van Speykstr.) DAMES! Laat NU uw oude HOED vervormen Wij hebben pracht modellen. Als Reclame uitsluitend deze maand Iedere 50ste klant voor een vervormhoed. kan deze gratis laten vervormen, garneren en opmaken met voile, WORTMAN BREESTR. 162, BEVERWIJK hoek Peperstraat v Kunstzinnig Portrei SCTIOTERWEG 92 Telefoon 21941 ACCOUNTANTS- EN ADMINISTRATIEKANTOOR S. Osidhuizen verzorgt Uw Boekhouding op vakkundige wijze S. OUDHUIZEN - leraar Boekhouden M.O. LEEUWERIKLAAN 30, IJMUIDEN-OOST Administraties Adviezen Controle BEHANDELING VAN BELASTINGZAKEN ~..zegt Staalbaard Wat een verschil, wat een enorm verschil met alle oude methodes van scheren! Even de steker in het stopcontact, een paar minuten met de Philips „PHILISHAVE" het gelaat gemasseerd... en U is schoon! DehaastbijzijndePhiliSha ve" handelaar wil U het zeldzame gemak van electrisch scheren gaarne demonstreren N.V. PHI LIPS'-VER KOOP-MAATSCHAP PIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN rundliecikundlgi' Inrichting W. SWAAP jgtiele Kunstgebitten 75. Volledige behandeling m- oegrepen r> Spr uren van de Tandarts dageiyks van i-2 uur en volgens arspi Avondspi uren: Maandna Woensdag Vrijdag 5- -8 Besch. Jongedame is g. gene gen. tegen k verg,, enkele avonden p. w bij kind OF TE PASSEN. Brieven L 1863 bui', van dit blad Te koop: z. g. a. n. LADDER 16 sport en een nieuw teken bord. Tuindersstraat 79, IJm.O. Nog plaats voor enige DAMES op de aankomend gevorderde club. Dagelijks SNELPRIVéLESSEN op elk gewenst uur. Inlichtingen: IJMUIDERSTRAATWEG 33, IJMUIDEN-O. VERMIST: zwart bonte Spa niel, kop bruin gevlekt, luis terend naar de naam „Span- ny". Duin- en Kruidbergenveg B 64, Santpoort. GEVONDEN: 1 pr. damespan toffels, Tegen adv. kosten te rug té verkrijgen Cypressen- straat 39, IJm.-O. WIE WIL VOOR INVALIDE. die nog niet uitgeloot is met buitenband, tijdelijk een band missen? H. J Porck, Kenne merlaan 145. i Protestante Jongeman, 30 J., werkzaam bij Van Gelder Zo nen, zoekt flinke gemeubileer de STUDEER-SLAAPKAMER met verwarming, met maalty- den en familie, p. 1 December Brieven L 1862 bur. v. d. bl. Te koop: een soiled KIPPEN HOK met ren en een honden hok. Te bevragen Kennemer laan 107. Te koop aangeb.: SIGAREX- WIXKELIXVENTARIS, vul kachel, werkschoenen, gr. 41, D. Hartoghstr. 64, Na 6 uur. LEGER DES HEILS Hedenavond 8 uur In Honig's nieuwe poppen* film zult U zien, dat er bij Honig's Fabrieken in Koog a.d. Zaan en Nijmegen ge weldig hard gewerkt wordt. Er komen dan ook steeds méér van die voedzame Honig's artikelen, uit de beste grondstoffen bereid. Honig's Maïzena - Honig's PuddlnJ Honig's Bakmeel - Honig's Soepen Honig's Blokjes Vanaf Vrjjdag 10 October tot en met Donderdag October te IJMUIDEN in Thalia; te BEVERWIJK in Luxor en Kennemer; te VELSEN in De Pont P. DE GRUYTER ZN. N.V. vraagt voor rayon Haarlem een bekwaam Etateuir leeftijd 22 tot 25 jaar. Sollicitaties met opgave vorige werkkring, diploma'5 langd salaris, schriftelijk aan ons kantoor Barteljons-- Haarlem.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4