IJmuider Courant J)uitse kwestie moet worden geregeld, desnoods zonder Rusland" Marshall waarschuwt Europa en Amerika Frankrijk in de greep der stakingen Een economische wedren tussen de Russische en Westelijke Duitse zónes Arts aangevallen door „lifter" „Super-veiligheidsraad ondergang der UNO" Weerbericht No. 18762 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en tótratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724- Directeur-Hoofdredacteur 150.54. z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofidredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 16 Öctofier 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MINISTER BYRNES SPREEKT VRIJ-UIT: Rusland zou met geweld uit Duitsland moeten worden verwijderd lanuafi j.L afgetreden minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde James Byrnes, heeft zijn memoires gepubliceerd onder de titel „Speaking waarin hij de gehele geschiedenis van de Russisch-Amerikaanse betrek- sinds tot z'Jn attreden toe aan een beschouwing onderwerpt. Hij haalt ^en„.^herinneringen op. doch geeft adviezen voor de toekomst en deze adviezen :'ns jje"volken aan, de Sovjet-Unie reeds thans mede te delen, dat iedere daad is op één gf andere wijze de opperheerschappij over Europa te verwerven de volken aan, de Sovjet-Unie reeds thans mede te delen, dat iedere daad aa0" sie voor de Veiligheidsraad zal worden gebracht en in het geval van een yet0r een collectieve actie der andere mogendheden tengevolge zal heb- niet aHeen r.— door openhartigheid. Hij zegt ervan overtuigd te zijn, dat Rusland imerKen j_ 1«- s ie >si W^nes'adviseer! het Duitse probleem desnoods zonder Rusland te regelen en, Sïiïïscl» weigering om de rer-' ,J Jï Oost-D"'lsland ,e «e'W'Jderen. ■in eescfcrifl behandelt Byrnes, aldus ïvpress de gehele gesohiedenis van 't .'l1*: waarop de Russen in 1939 een 8°„«si-pact sloten met Hitier, tot het s,"ït Wallace, waarbij Byrnes Truman ie keuze blijkt te hebben gesteld, Wal- !i°' it het Amerikaanse kabinet te ver- of een nieuwe minister van Bui- !&se Zaken naar de Parijse conferen- voor, de raad van ministers Sitenlandse Zaken, welke hijzelf in wen heeft geroepen, af te schaffen. Sfzouden de Verenigde Staten aan de viif «net inbegrip van Rusland, het £5* moeten richten, in het begin van I ko conferentie bijeen te roepen van naties ter regeling van het Duitse pro- Tenslotte zegt Byrnes, dat Stalin geen interesse toonde toen Truman hem in Potsdam over de atoombom sprak Tenslotte verklaart Byrnes in zijn boek: „Ik vond Stalin oprecht. Bij verscheide- gelegenheden heb ik overeenkomsten met hem gesloten, wanneer ik dit niet kon met Molotof", zei Byrnes. Indien Rusland weigert aan een cirgeiijke verlenen, conferentie zijn medewerking te moeten de andere grote naties j verder gaan. Wanneer Rusland niet alleen weigert zijn .Iwerking aan 'het totstandkomen van ,f- een conferentie te verlenen, maar zulk conferentie zelfs zou boycotten, zouden >adere landen toch door moeten gaan. .Xn Rusland ook weigert het verdrag, r andere naties opgesteld, te tekenen, «1 vooropgesteld, dat Rusland zijn troepen 1'Oostelijk Duitsland terugtrekt een lelijkheid die niet waarschijnlijk ri andere actie ondernomen worden. Rusland weigeren zijn troepen uit Oostelijk Duitsland terug te trekken, dan «oden de overige naties de Veiligheidsraad jwten verzoeken Rusland bevel tie geven land te verlaten. Zou Rusland deze or- fcr van de Veiligheidsraad met een veto vernietigen, dan zullen de Verenigde Staten met de naties die i&ch bij haar willen aan sluiten Rusland met geweld uit Oost-Duits- bnd moeten verwijderen. Oud-minister Byrnes deelt voorts mede, 5* Hitier Rusland de vrije hand heeft ge len ten Zuiden van de Sovjet-Unie tot Indische Oceaan, doch dat Molotof dit Jnbod van de hand wees en bleef aan- è-lngen op regeling van Oost-Europa op de srsie plaats. Byrnes is van mening, dat Hitler pas op dat ogenblik het plan opvatte, Rusland de oorlog te verklaren. Stalin wantrouwig. zegt verder, dat Stalin in Yalta ja Roosevelt had meegedeeld, dat hij nooit een non-agressie-pact met Hitier gesloten 'nebben, indien Frankrijk en Groot- 3:t'.!annië hem niet hadden afgesnauwd en indien niet in München aan Hitiers wen- !tn was voldaan. De betrekkingen tussen de Sovjet-Unie tn Amerika verslechterden reeds vóór Roo- levelts dood. Vlak voor de dood van de president beledigde Stalin Roosevelt door ten ervan te beschuldigen op geheime tne een afzonderlijke vrede met Duits- te bewerkstelligen. Roosevelt pro beerde tegen de „valse 'voorstellingen" welke Stalin gegeven werden door zijn ad viseurs die hij ervan beschuldigde de be trekkingen tussen Rusland en Amèrika met weten te treden. Maar Stalin hield zich Jsn zijn voorlichters en verwierp derhalve ie uitleggingen van de president. B>7nes is voorts van mening, dat de re- [iing van het Duitse probleem reeds .mor- n mogelijk zou zijn, indien Amerika er zou willen toestemmen Rusland tien mil liard aan Duitse herstelbetalingen te geven w een gelijkwaardige stem in de controle Wer de Ruhr. Bijzondere rechtspleging verdwijnt nog niet Concentratie van de P.R.A. Het voornemen om de bijzondere rec-hts- |'e?ing op 31 December van dit jaar op te eüen zal waarschijnlijk niet verwezen lijkt worden. Er bevinden zich nog onge- vter achtduizend delinquenten in de kam pei, wier zaak nog niet in behandeling is sQomen. Daar komen nog de vele zaken vaniet-gedetineerden bij. öe bezetting van de normale rechter- macht zou niet gedogen, dat al deze ■«en aan haar worden overgedragen. Ook «t opsporingswerk is nog te omvangrijk jw.uet aan de gewone politie over te doen. e H-R-A. zal dan ook nog niet worden Weven. Wel zal zij worden geconcen- -Krd in de vijf grote steden, waar een '•.Kader Gerechtshof is. In een later sta- Z5; zij geheel naar Den Haag worden ««gebracht. Griekse vrijwilligers contra de guerilla's Papadopoèlos, rechts lid van parlement, leidt drie „vrijwil- -bataljons in een hevig gevecht te- li guerilla-strijders in het gebied --cnelos in Zuid-West Griekenland, oigens militaire bronnen zijn deze ba- jons gerecruteerd uit anti-communisten pirus en veohten zij naast de geregel- roepen van de achtste divisie. Papado- onlangs de rang van kolonel t Griekse leger ontvangen, vpwüt'l bevoeSde kringen te Athene neeft de Griekse regering bij de 'ferdeirgeprotesteerd tegen de „sleoh- -oaitdeling van Grieken in Bulgarije". -,geveer i5o Grieken, die in Varna en lJv ^°Den, zouden per trein met on- bestemming weggevoerd zijn. James Byrnes. „Er is in de wereld ruimte voor de ideo logieën van de Sovjet-Unie en de V.S.„ evenzeer als er ruimte is voor de volken van de Sovjet-Unie en de V.S. De UNO is onze beste zo niet enige hoop voor het verzoenen van de tegenstellingen, die tussen ons bestaan", aldus Bymes. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk en de pers om zijn principe van „vast beradenheid en geduld" tegenover de Sovjet-Unie te steunen. Het gaat om de menselijke vrijheid George Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft op de slotzitting van de bijeenkomst van het CIO (een van de twee grote Amerikaanse vak verenigingen) de dringende noodzakelijk heid betoogd van positieve tussentijdse maatregelen om een noodlottige achteruit gang van Europa, politiek, economisch en psychologisch, te voorkomen, zolang het Congres nog niet voldoende tijd heeft om een mogelijk plan op lange termijn voor Amerikaanse hulp te overwegen en uit te voeren. Sprekende over de buitenlandse politiek der Verenigde Staten zeide Mar shall, dat het in de kern gaat om de vraag, of de mens al of niet vrij zal worden ge laten om zijn sociaal, politiek en econo misch bestaan te organiseren in overeen stemming met zijn wensen of dat zijn le ven wordt geregeld en voorgeschreven door kleine groepen van mensen, die zich deze willekeurige macht hebben toege- eigend. Al dergelijke theorieën lijden vol gens Marshall aan het grootste van alle historische euvelen, het denkbeeld dat in de aangelegenheden van de mens het doel de middelen heiligt. In diplomatieke kringen te Washington beschouwt men Marshali's te Boston ge houden rede als een waarschuwing zowel tot de Verenigde Staten als tot het conti nent. Men is vam oordeel, dat in zijn ver klaring een beroep ligt opgesloten niet al leen om de communistische argumenten regelrecht te verwerpen, doch ook om een positieve en blijvende bijdrage te leveren voor het programma van economische hulp dat, naar men verwacht, meer dan iets an ders in staat wordt geacht om eventueel deze argumenten krachteloos te maken. In deze kringen voelde men achter Marshall's woorden het besef van het gevaar van mis lukking der Amerikaanse economie en van het plan-Marshall en in het bijzonder van een mogelijke nieuwe serie van looneisen, die men in sommige kringen te Washington in het volgend jaar van de vakverenigingen verwacht. Cholera neemt toe Het Egyptische ministerie van Gezond heid maakt bekend, dat in het laatste etmaal 123 personen aan cholera zijn over leden en dat 352 nieuwe gevallen werden geconstateerd. Volgens dr. Krikorian, directeur van de geneeskundige dienst in Palestina, die be last is met het nemen van voorzorgsmaat regelen tegen de cholera, loopt Palestina groot gevaar uit Egypte door de cholera- epidemie te worden besmet. Op het ogenblik worden 120.000 perso nen per week tegen de cholera ingeënt en de regering heeft het plan de gehele be volking te vaccineren. Dr. Krikorian acht het verstandiger om het verkeer tussen Egypte en Palestina te controleren dan geheel stop te zetten daar anders het land economisch uit het evenwicht zou worden geslagen. Arbeiders worden met speciale toewijzingen aangemoedigd Het woord is aan...- Lichtenberg: De mensen, die nooit t\j<L heb ben, doen het minst. De staking bij de Franse ondergrondse spoorweg, de „Métro", heeft de Parijzenaars beroofd van hun snelle en gemakkelijke vet voer middel, zodat zij naar andere mid delen moeten uitzien om te komen waar zij zijn moeten. Zij reizen nu op vrachtwagens door de Lichtstad, die overigens weer bedreigd wordt door talrijke andere stakingen. Tegelijkertijd heeft de Franse commu nistische partij een manifest uitgegeven, waarin de houding der Franse regering jegens de dertigduizend stakende trans portarbeiders fel gecritiseerd wordt. Het manifest doet een beroep op de bevolking van Parijs om de staking te helpen win nen. Een ambtenaar van het departement van vervoer heeft meegedeeld, dat er verordeningen voor het requireren van métropersoneel zijn ontworpen maar dat omtrent de uitvaardiging geen beslissing is genomen. Heden in de vroege ochtend heeft de Franse regering besloten de eisen om 11 procent loonsverhoging voor de arbeiders in de gas- en electriciteitsfabrieken in principe te aanvaarden, waardoor de drei gende staking van honderdduizend arbei ders in deze bedrijven wordt voorkomen. Het havenpersoneel legt het werk neer Het hoofdbestuur van het verbond van vakverenigingen in het district Parijs, de hoogste instantie van het Franse vak verbond de C.G.T., is bijeengeroepen voor een vergadering op Maandagmorgen 9 uur. Volgens waarnemers uit vakverenigings kringen houdt dit besluit de mogelijkheid in, dat er de volgende week in Parijs en omstreken een algemene staking zal uit breken. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nader, dat na onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van het personeel van de koopvaardij en de minister van open bare werken gist^avond, het enkele dagen geleden gegeven stakingsbevel is gehand haafd en dat met ingang van vanochtend 7 uur in alle havens van Frankrijk en Algiers het werk volledig zou worden neergelegd. De communistische secretaris van het Franse algemene vakverbond Eugène Hénaff, heeft een mededeling van het centrale bestuur aangekondigd en daarbij verklaard, dat dit bestuur „elite beslis sing zou nemen, welke door de situatie ge- eist zou worden". De Duitse economische raad voor de Sov- jetzóne heeft een speciale distributie be kend gemaakt voor industrie-arbeiders, bedoeld als prikkel om de order tot verho ging van de productie van maarschalk Vassili Sokolovsky, de Russische militaire gouverneur, op te volgen. Dit is een der maatregelen van de Duit se en Russische autoriteiten tot bevorde ring van de totale industriële mobilisatie in Oost-Duitsland, in economische wedren met de Westelijke zónes. De Duöitse economische raad heeft, daar toe gemachtigd door het Russische militaire bestuur, de arbeiders van de Oostelijke zóne toewijzingen toegezegd voor het laatste kwartaal van 1947, bestaande uit textiel, gebreide goederen, sokken en kousen, schoenen en zolen en hakken. Het grootste deel van deze goederen zal ter beschikking worden gesteld van de fa brieken ter distribuering onder de arbei ders. De eensite maatregel, die in de Oostelijke zóne werd genomen ter aanmoediging van de productieverhoging, bestond in de aan kondiging, dat dagelijks een millioen war me maaltijden verstrekt zouden worden. De Sovjetautoriteiten zijn van oordeel, dat de jongste distributiebepalingen in be langrijke mate tegemoetkomen aan het verlangen der arbeiders naar speciale ver- br uiksartikelen Gisteravond heeft het hoofd van de door de Sovjets gesteunde v ak vereniging enHans Jandretzki, per radio een beroep op de ar beiders gedaan om het nakomen van So- kolovsky's order op te vatten als een „de mocratische plicht". Jandretzki verklaarde, dat de vakverenigingen haar volle mede werking zouden verlenen bij het verwe zenlijken van de order. Het Russisch-Duitse „aanmoedigings plan" voor de Oostelijke zóne houdt gelijke tred met het Engels-Amerikaanse- program voor de mijnwerkers en staal-arbeiders in het Ruhrgebied en Rijn-Westfalen. De Brit ten en Amerikanen distribueren pakketten en reserveren vijf procent van de opbrengst der geëxporteerde goederen voor de invoer van speciale voedings- en verbruiksartike- len. Dit Engels-Amerikaanse program heeft reeds geleid tot een aanzienlijke verhoging van de steenkool- en staalproduotie, hoewel het productiepeil dat men zich voor ogen had gesteld nog bij lange niet bereikt is, aldus United Press. „Dohan de Witt" vertrokken naar Batavia Dinsdagavond vertrok uit Amsterdam het s.s. „Johan de Witt" met aan boord ruim 680 vrouwen en kinderen in het kader van de gezinsvereniging naar Indië. De „Jo han de Witt", die oorspronkelijk als troe pentransportschip gebruikt werd, is, voor zover de omstandigheden dit toelieten, voor dit speciale vervoer ingericht. Etalageverlicliting beperkt toegestaan Naar de bedrijfsgroep détailhandel me dedeelt, is wederom étalageverlichting toe gestaan voor de middag- en avonduren van een half uur na zonsondergang, tot het tijd stip van sluiting der winkels. Bij wijze van uitzondering mag in de perioden van 1 t.m. 5 December en van 22 t.m. 24 December de étalage tot 10 uur 's avonds worden ver licht. Het blijft echter nog steeds verboden om lichtreclame of neonverlichting te ont steken. Huibje Buis uit Volendam nam een kijkje in Londen en bezichtigde met veel belang stelling Buckingham Palace terwijl zij zelf door de Londenaars met veel belangstelling bezichtigd werd. Haar fleurige costuum trok de aandacht in het sombere Londen, waar de talrijke vreemdelingen meestal niet in kleurige zijde en gestreepte boeze laars gekleed gaan. Thans tien jaar geëist tegen Willy van derMeyden Psychiater acht haar verminderd toerekenbaar Voor het Bijzondere Gerechtshof in 's Hertogewbosch is de zaak behandeld tegen de thans 24-jarige vrouwelijke kan toorbediende Willy van der Meyden uit Velsen, die door het Bijzonder Gerechts hof in Amsterdam was veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens het verraden van illegale werkers. Er was in Amsterdam tegen haar de doodstraf ge- eist. De Bijzondere Raad van Cassatie had de zaak voor een nieuwe behandeling naar het Hof in'Den Bosch verwezen. Zoals reeds uit de behandeling in Am sterdam waS gebleken had Willy tot Januari 1944 samengewerkt met illegalen en was er op haar gedrag niets aan te 'merken geweest. Zij kwam echter in aan- raking met de Nazi-politieman J. J. Lan- gendijk en werd verliefd op deze man, hetgeen haar noodlottig werd. Volgens de tenlastelegging had zij de illegale werkers Kelder, Boerlage, Leeuwen en Hannie Schaft verraden. Ten aanzien van Boer lage en Leeuwen ontkende zij echter alle schuld. Lages, die tijdens de bezetting chef was van de Sicherheitsdienst in Amsterdam, werd als getuige gehoord en verklaarde dat Willy aan de S.D. had medegedeeld, dat Hannie Schaft een aanslag op Lan- gendijk had gepleegd. Volgens zijn verkla ring zou Hannie Schaft ook zonder deze mededeling gefusilleerd zijn, omdat de S.D. op de hoogte was van haar illegale activi teit. Ook werd nog de nazi-handlanger Lan- gendijk als getuige gehoord. Willy's liefde voor deze man bleek volkomen bekoeld te zijn, want nadat hij zijn verklaring had •afgelegd, verweet zij hem, dat hij de waarheid had verzwegen. Er was een psychiatrisch rapport over Willy van der Meyden uitgebracht volgens hetwelk zij als verminderd toerekenbaar moet worden beschouwd. Dit laatste was voor de procureur-fiscaal aanleiding tien jaar gevangenisstraf te eisen met aftrek van voorarrest Het Hof zal op 29 October uitspraak doen. Tien gulden boete voor H. A. Lunshof De Amsterdamse rechtbank veroordeelde de gewezen hoofdredacteur van „Elseviers Weekblad" H. A. Lunshof heden tot een geldboete van tien gulden, subsidiair tien dagen hechtenis. De Officier van Justitie had op 1 October, toen de heer Lunshof zich te verantwoorden had wegens het feit, dat hij geweigerd had voor de rechter commissaris de zegsman te noemen, die hem had ingelicht over de geheime notulen van Linggadjati, waarover hij in zijn blad een publicatie had doen verschijnen, f 100 subsidiair vijftien dagen geëist. De rechtbank motiveerde het vonnis, met er op te wijzen, dat artikel 218 van het Wetboek van strafvordering slechts twee argumenten erkent, die een getuige kunnen ontslaan van de verplichting verklaringen af te leggen, namelijk overmacht en be schermen van het openbaar belang. Geen van beide argumenten gelden, naar het oordeel van de rechtbank, voor de weige ring van de heer Lunshof. De verplichting, verklaringen af te leg gen voor de Justitie had zwaarder moeten wegen dan de morele verplichtingen, waar de heer Lunshof zich op beroept. Krupp en I. C. Farben worden ontmanteld De Britse bestuurscommissie en het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn hebben heden verklaard, dait thans, inge volge het nieuwe bizonale plan voor het peil van de Duitse industrie een definitieve lijst is opgemaakt van 682 Duitse fabrieken, die voor herstelbetalingen zullen worden ont manteld. Driehonderd van deze fabrieken zijn uitsluitend voor de productie van oor logsmateriaal. Bij de viermogendhedenovereenkomst over het peil der Duitse industrie die 1946 was gesloten, werden 1636 labrieken voor ontmanteling bestemd. Van de op de nieuwe lijst voorkomende fabrieken be vinden zich er 496 in de Britse en 196 in de Amerikaanse zóne. De lijst van de Brit se zóne bevat onder meer de Kruppfabrie- ken te Essen, Rheinmetal-Borslg te Düs- seldorf, August Thijsssn Huette te Duis burg, Bochumer Verein te Bochum, de I. G. Farben industrie te Leverkusen en Ruhr- stahl te Witten. In een gemeenschappelijke verklaring hebben de Britse en Amerikaanse bevel hebbers bekend gemaakt, dat de Duitse re gionale economische bureux binnen twee weken „op goede gronden berustende voor stellen" mogen indienen voor het in de plaats stellen van andere fabrieken, mits deze dezelfde productiecapaciteit hebben als die, welke op de lijst voorkomen. In deze verklaring wordt tevens uiteen gezet, dat de beperking van de herstelbe talingen aan de slachtoffers van de Duit se agressie „het noodzakelijk maakt dat de overtollige industriële capaciteit onmiddel lijk ter beschikking zal worden gesteld". De negen-en-twintig jarige arts C. M. G. nit Bloemendaal, die een „lifter" van de Moerdijk had meegenomen, heeft in de afgelopen nacht om twee uur een minder prettig avontuur beleefd op de Herenweg, bij de grens Heemstede-Bennebroek, waar bij hij een aantal slagen met een staaf op zijn hoofd heeft gekregen. De arts C. M. G. was Woensdag bij zijn verloofde in Princenhage geweest en keer de amstrqfks kwart voor elf per auto huiswaarts. Bij de Moerdijk verzocht een jongeman aan de bestuurder te stoppen en vroeg, of hij mee mocht rijden. Zijn bedoeling was naar Amsterdam te gaan. De dokter stemde er in toe en gezamen lijk zetten zij de reis via Rotterdam en Dep Haag voort- De „lifter" deelde in Sas- senheim mee, dat hij voornerrjens was op de Rijksweg uit te stappen, om te trach- ten met een andere auto de hoofdstad te bereiken. Hoewel er verscheidene auto's in het nachtelijk uur passeerden, gaf de man er toch de voorkeur aan, mee naar Haarlem te gaan. Op de Herenweg nabij de grens van Bennebroek en Heemstede zeide de „lifter", dat hij een nieuw plan had, namelijk bij kennissen, die vlakbij woonden, de nacht door te brengen. Op verzoek remde de dokter en toen de auto bijna stil stond, nam de andere inzittende een staaf en sloeg de arts daarmee op zijn hoofd. Deze behield echter zijn tegenwoor digheid van geest en slaagde er in de staaf af te nemen. Een vechtpartij ont stond, die nadat beiden uit de auto waren gevallen, op de rijweg werd voortgezet. De dokter raakte onder en kreeg met de staaf een paar tikken op zijn hoofd. Hij wist zich opnieuw los te rukken, waarna de vechtersbaas hard weggelopen is. De dokter ontving spoedig hulp van een bestuurder van een passerende auto. Na dat de auto van de dokter aan de kant» was gezet, werd de arts naar een collega in Haarlem vervoerd. Daar bleek, dat de dokter zeven niet ernstige wonden op zijn hoofd had opgelopen. Naar de „lifter" is in de afgelopen nacht nog gezocht, echter zonder succes. Hun. die nadere inlichtingen kunnen ver schaffen, wordt verzocht zich tot de Haarlemse politie te wenden. De man is ongeveer 1.75 meter lang en zijn leeftijd ligt tussen twintig en dertig jaar. J. A. Kroon geridderd Het hoofd van de stoomverendienst, de heer J. A. Kroon, vroeger wonende in Vel sen, thans geëvacueerd in Amsterdam, ia benoemd tot ridder in de Orde van Oranja Nassau. Hij gaait eind October met pen sioen. Hevige gevechten in Vietnam Voor het eerst sinds maanden maakt een Frans legerbericht, dat vandaag werd ge publiceerd, melding van hevige gevechten tussen Franse troepen en strijdkrachten van Vietnam in de buurt van Lalchau in Tonkin, 500 km ten Noorden van Hanoi. De strijdkrachten van Vietnam zouden zware verliezen geleden hebben. Knaapje door lift doodgedrukt Woensdagmiddag ls het vierjarig jongetje J. H. R. S. uit de Haltestraat in Zandvoort bij het spelen met een goederenlift op hel spoorweg emplacement bekneld geraakt en zo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Het lijkje is naar de algemene begraafplaats overge bracht. JOURNAAL DER POLITIEKE COMMISSIE In de politieke commissie der UNO heeft de Russische gedelegeerde Wisjinski de mening der Sovjet-Unie weergegeven ten aanzien van het Amerikaanse voorstel tot instelling van een „super-Veiligheidsraad", die uit alle delëgaties zou zijn samenge steld en als een kleine algemene vergade-- ring permanent zitting zou hebben om nijpende internationale vraagstukken over vrede en veiligheid in het oog te houden. Wisjinski verklaarde, dat de vorming van de voorgestelde commissie een ernstige schending van het Handvest zou zijn en gelijk staat met een poging om de een stemmigheid der grote mogendheden te omzeilen- Wisjinski beschuldigde Amerika er van, dat het een lichaam tracht in te stellen, dat naast de Veiligheidsraad zou werken met groter bevoegdheid dan de Veiligheidsraad zelf en dat het Ameri kaanse voorstel was uitgedacht, nadat alle pogingen om het veto der grote mogend heden af te schaffen 'hadden gefaald. Vol gens Wisjinski gaan de functies, die de Verenigde Staten voorstellen aan de in terimcommissie te geven, ver uit boven die van enige plaatsvervangende instan tie, die de Algemene Vergadering volgens het Handvest het recht heeft in te stellen. „Het recht om commissies van onder zoek inzake vraagstukken van vrede en veiligheid te vormen komt allereerst de Veiligheidsraad toe", aldus Wisjinski. Hij besloot met de woorden: „De Sovjet-Unie beschouwt de voorgestelde maatregel als een stap verder op de weg naar ondermij ning van de solidariteit der ,UNO. Zij ver zet zich tegen het Amerikaanse voorstel, dat een flagrante schending is van de grondbeginselen van het Handvest en de UNO naar de ondergang kan voeren". Russische Balkan-nederlaag. In de politieke commissie der UNO is de eerste stemming gehouden over een Sovjet-Russische resolutie waarin alle schuld voor de onlusten in de Balkan op de schouders van de Griekse regering weidt gelegd en verzocht wordt om terug trekking van de buitenlandse troepen en oprichting van een commissie der UNO. ter supervisie van de Amerikaanse hulp aan Griekenland. De resolutie kwam in drie gedeelten in stemming. Het verzoek om terugtrekken der bui tenlandse troepen werd met 33 tegen 8 stemmen (Slavische groep, Egypte en In dia) en 16 onthoudingen verworpen. Het voorstel tot vorming van een commissie ter supervisie van de Amerikaanse hulp aan Griekenland werd met 35 tegen 6 stemmen en 16 onthoudingen verworpen. De gehele Sovjet-Russische resolutie werd met 40 tegen 6 stemmen en 11 ont houdingen verworpen. India en de Arabi sche staten onthielden zich van stemming over de gehele resolutie. Verpleeghulpen voor Indië Een internaat voor opleiding op „Duin en Kruidberg" Xn ons land zullen opverschillende plaatsen opleidingen in het leven geroepen worden voor verpleeghulpen, die uitgezon den zullen worden naar Indië. Dank zij de verheugende geste van de heer Herbert Cremer is het mogelijk, dat op „Duin en Kruidberg" te Santpoort in November een internaat wordt geopend voor deze oplei ding. Deze opleiding zal geschieden door het Rode Kruis. Men hoopt dat 60 meisjes op „Duin en Kruidberg" geplaatst zullen kunnen worden. De opleiding- zal zes maanden duren. MINDER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien. Geleide lijk verder afnemende wind tussen West en Noord. Kouder des nachts. 17 October: Zon op 7.06 uur, onder 17.44 uur Maan op 10.58 uur, onder 19.06 uur liwiiiumuiimimu

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1