IJmuider Courant „Over twee jaar wereldregering" Hef Duitse vraagstuk 11 Juli 1948 internationale Conventie in Versailles Wij kannen niet meer wachten Troepen naar Parijs „Socialistische internationale zou brug tussen Oost en West kunnen vormen' Vondelbrug verbindt Amsterdam-West en -Zuid 'r Tv* Wi-F y- M p Jaargang No. 18763 RureauN> Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en A#ini jstratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. ^jkkeV2-B' Spa^rne 12, TeL 1271^> 10132- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEJJER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 17 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van.de Stichting Voorlichting te Haarlem f AATSTE TIJD is het Duitse P .««tuk in de publieke belangstelling :«zins °P. de achtergrond geraakt. Er -tobd wet zoveel grote problemen "arbl kómt nu het ene, dan weer het tok* direct voren, terwijl in ons land de 0t rakende Indonesische crisis 1 n al het andere in belang schijnt rt* «bïfen. Maar dat is nauwelijks vol ?vek ais men denkt aan de grote rf met weiteer oplossing de naaste 5 t van ons volksbestaan is gemoeid. alleen ontwikkeling van een ons liegende zaak als de Nederlands- ph-Luxemburg'se samenwerking de V-|0A verloopt maar ook het t# W U.N.O. tussen Oost en West, •In an West-Europa, die in het Plan- h tl is beraamd en niet minder het -vraagstuk behoren daartoe. Wij wa- nor de Tweede Wereldoorlog nooit 3 om onszelf in deze zaken van grote {p betrekken;' wij bleven er buiten lange jaren van neutraliteit. Maar een°andere wereld dan vroeger, die 'weede grote oorlogsramp te voor- is getreden. Daarom ziet men dat ^fjgrdige verschijnsel, dat een aantal »mnnde geesten -zich warm maakt r:3eIpên groot plan als Europese Fede- f ndit als een onafwijsbare noodzaak terwijl vele mensen zich zoiets iet als een zaak, die in het domein der .werkelijkheid js getreden, kunnen M Duitse vraagstuk leeft evenmin in de «eliikse gedachten der grote menigte en ■T ijgt het ons niet minder nabij dan Melux" al we^ zoveel minder aan- Sie gedachten. Het geldt niet de met '-. bevriende Zuidelijke buren maar de In nauw aan ons grenzende Oosterburen, S Nazi-bewind zo ontzaglijk leed en 'li verarming over ons land heeft ge- lu En terwijl zij. ter sterkte van ïtlg of tachtig millioen, geslagen door nederlaag en in toom gehouden door -Inlandse bezettingslegers, vlak aan ons en moeizaam voortleven in him Lvol-verwoestinigen, vragen de mees- a ons zich nauwelijks af, wat daar „den duur van worden moet. Het is waar 1-thet Oostelijke deel van Duitsland eigen- .t «eheel van het Westen is afgesloten Leen Russisch bezettingsbeleid, dat het „,Pren Gordijn dwars over Europa heeft tèhangen. Wij komen van dat deel van -.land niet veel te weten en kunnén er eigenlijk geen voorstelling van maken, te toestand in de door Amerika, Engeland Frankrijk bezette Westelijke zörnes is duidelijker geworden, vooral uit be- Ljvingen van de verwoeste steden en j dagelijks leven der bevolking. Maar ij verkeer tussen West-Du itsland en ons ind is toch te gering om ons een heldéi' «ld te kunnen vormen. Eigenlijk wacht volk maar op de dingén die komen zul- a in de vage hoop dat het mee zal vallen. ?jW afzondering in de «bezettingsjaren ijn de ramen in het Westen en Zuiden en foïden opengegaan. Die in het Oosten lijven dicht. Er wordt in ons land wel in deskundige jiing aan het onderzoek van het Duitse uaagstuk, speciaal in economische en cul turele zin, gewerkt. Ons jonge Instituut wor Internationale Zaken is druk met de jrieslie bezig, heeft rapporten doen samen stellen en reeds voorbereidende bespre ngen met afgevaardigden van buiten- tniise Instituten gehouden, die binnenkort jol een verdere conferentie zullen leiden. Zonder daarop nader in te gaan zou ik hier villen zeggen, dat het duidelijk is dat men [ten grote veranderingen in de verhouding w Duitsland tot het Westen en geen democratisch ontwaken" van het Duitse wik zal kunnen verwachten,'zolang het tader bezettingslegers leeft. Dit des te min- omdat steeds klaarder gebleken is dat wel de Engelsen als de Amerikanen wei- lig begrip van de Duitse volksaard heb- kn, Met de Fransen is het anders gesteld evenals met de Belgen. Dat is begrijpelijk, rat hun landen zijn bezet geweest even- ili bet onze en hun ervaring dateert van Mg heel wat langer tijd dan de .periode 1940-1945. Bovendien zijn zij naburen van evenals wij. Maar ook ten aan- lien van de Franse zone geldt, dat pas een werkelijke ontwikkeling in de verhouding nel het Westen zal kunnen ontstaan als eindelijk de vrede met Duitsland geregeld til gesloten zal zijn natuurlijk in zulk ten vorm, dat Duitsland de kans op nieuwe militaire agressie zal worden ontnomen. Meerder is hier betoogd, dat dit gevaar voor de toekomst alleen bedwongen zal kunnen worden als men het opneemt in ten West-Europese Federatie, waarin het leen eigen krijgsmacht zou bezitten en op van gelijkheid met de andere deelne mende landen, in de nauwste samenwer king met die landen, aan een nieuwe toe komst kunnen, gaan bouwen. Alleen in die richting ligt een klare en veelbelovende inlossing. Zij zal moeilijk genoeg zijn en lange tijd vorderen, Zij zal velen uit sentiments- «trwegingen bij eerste overdenking niet Mokken," omdat zij betekent dat men de jbfens naar zich zou moeten toehalen asfede van zich tegenover hen te blijven Men of zoals nu in de practijk van ons volksleven het geval is vrijwel geen Ma van hun bestaan te nemen en er niet [ïf na te denken. Dit laatste is een voor eerste ria-oorlogse-jaren aanvaard de en ons ook goed liggende verhoud ing, oie evenwel niet lang meer te handhaven al zijn. lp geen geval moeten wij ons de illuisie dat de Duitsers door een soort col- f™r"> berouw over de oorlog bevangen !|]n of door de bezettingslegers tot demo nen worden opgevoed. Neen. Men kan tojer het feit aanvaarden dat de meerder en zich niet verantwoordelijk voelt voor «wandaden van de Nazi's en zo ongeveer houding aanneemt van: „Wat kan ik er <3Moen? Ik ben een eenvoudig man, heb invloed op regeringszaken en heb dat mogelijk was tegen de Nazi's SrMen kan dit een onvoldoende •njorief achten, maar dat verandert niets :pi de zaak. Evenals in andere zaken is de j^ngnjke vraag minder, wie gelijk heeft j|V(j> wat ervan; terecht moet komen. beste van alles, het meest „opvoeden- «fectzal te bereiken zijn door'krachtig j' -nagen van de democratie in het vormen £{«we Europese samenwerking. Al- irim ®°ec^e voor'beeldr gegeven door het stóf11- van een eenheid, waarin Hitier w-fl 's' z4 indruk maken en eerbied bi< nie^ eenvoudig. Maar het at dat de meeste Duitsers nog dat zjj veel talrijker zijn dan wij en tomJi naast ons wonen en hóe JEAN LARMEROUX: lean Larmeroux, president van de wereldbeweging voor een federale wereld regering, is op kruistocht. Deze enthousiaste Fransman is een wandelend vat buskruit, één brok gloeiend vuur en van top tot teen bezield door een schier fanatieke apostel geest hij reist door Europa met een fantastisch en overweldigend idee: „In twee jaren een wereldregering, gebaseerd op een wereldconstitutie".'Dean Larmeroux was gisteren in Nederland en morgen is hij misschien al in Scandinavië. Als een wervelwind gaat hij door de landen en terecht: want de wervelwind van een drei gend ongeluk zit hem op de hielen. Dean Larmeroux is, als practisch ieder mens, een vijand van de oorlog en van de internationale vrijbuiterij maar hij is een vijand die het niet, zoals bijna ieder mens, bij woorden laat. Hij wil met zijn „mouvement" de doorbraak der internationale rechtsorde bewerkstelligen in een ongelooflijk korte tijd; in de eerste plaats, zo zegt hij, omdat hem nog slechts een zo ongelooflijk korte tijd rest. Tijdens een (slecht bezochte) persconfe rentie in Amsterdam spatte van achter de groene tafel een vuurwerk op ons af: Na dien was er een geanimeerd „vis-a-vis" over de détails van het idee, waartoe Jean Larmeroux naar Nederland was gekomen. De Fransman,, nog'vervuld van de bemoe digende resultaten,der conferentie te Mon- treux in Augustus, waar de beweging voor een wereldregering haar grote stoot.kreeg door de aansluiting van dissidente Europe se groepen, onthulde dat in de verschil lende landen het streven naar een gedeel telijk opgeven, der -nationale souvereiniteit ten gunste van een federatieve wereldre gering met vlag en wimpel in de parlemen ten is binnengetrokken, doordat het vaste voet kreeg in de harten van vele parle mentsleden. In Nederland moeten hok tal rijke aanhangers van deze idee in de volks vertegenwoordiging aanwezig zijn, doch men weet nog niet hoeveel. Jean Larme roux sprak met Nederlandse parlements leden over deze aangelegenheid, en wel licht zal de Nederlandse afdeling van de beweging voor federale wereldregering binnenkort per communiqué beleend ma ken, hoe de zaken in de Nederlandse Ka mers sitaan. Afgezien daarvan zullen de Nederlandse parlementsleden, diebij d.e „Mouvement" zijn aangesloten, tezamen niet hun collega's van andere landen in hun respectievelijke parlementen nog deze maand een motie indienen, waarin zal worden aangedrongen op een politiek die het voor het betreffende land mogelijk zal maken zich bij de wereldfederatie aan te sluiten. In Juli 1948 zal in Versailles de eerste „regeringsdaad" plaats hebben: In een grote Conventie zullen de afgevaardigden van alle landen de constituante vormen voor een wereldgi*ondwet, waarmede de gedelegeerden terug zullen keren naar hun regeringen ter ratificatie. Dit alles is inderdaad een bliksemsnelle procedure. Jean Larmeroux oordeelt die snelheid levensvoorwaarde voor de ge dachte. „Het dreigende oorlogsgevaar", zo zeide hij, „maakt het noodzakelijk, dat de we reldregering spoedig in werking treedt. Wij kunnen niet lang meer wachten. Een nieu we wereldoorlog zou de vernietiging der mensheid kunnen betekenen. Daarom, stel len wij ons ten doel, binnen twee jaren te komen tot verwerkelijking van onze plan nen". Rusland Sprekende over de opvattingen van Rusland inzake het wereldparlement zeide de heer Larmeroux: „Rusland is zeker niet afkerig van een wereldregering. Hoewel de Sovjet-Unie op het internationaal con gres te Montreux niet aanwezig was, heb ik toch goede redenen aan te nemen, dat het geenszins uitgesloten is Rusland voor onze plannen te winnen. Wij hebben hier voor een sterk argument. De Sovjet-Unie heeft zicli altijd laten voorstaan op haar streven naar internationale verbroedering. Wanneer zij zich ten aanzien van de we reldregering afzijdig blijft houden, kunnen wij haar met recht verwijten, dat zij de meest nationalistische regering van de we reld is". Sprekende over de positie van de kolo niën in de wereldregering, zeide "de heer Larmeroux, dat er thans eigenlijk geen koloniaal probleem meer is. In Frankrijk is er naast de nationale regering de „As- semblée d'union franpaise". Sedert 15 Oc tober kiezen ook de koloniën huif vertegen woordigers in dit lichaam, dat een belang rijke functie in het staatsbestuur vervult. De heer Larmeroux wees er op dat een combinatie van Frankrijk, België, Neder land en Engeland met hun overzeese ge biedsdelen reeds 650 millioen inwoners,zou omvatten een maolit van betekenis om indruk te maken! „De Benelux", zo zeide hij, „is een open formule. Velen kunnen zich. er bij aansluiten. Wellicht is hier reeds de kiem gezaaid voor de komende wereld federatie". Jean Larmeroux besloot zijn uiteenzetting met een treffend beroep op de veraritwoor delijkheid van de mens, om het uiterste te doen voor het behoud van zijn cultuur en het bereiken van een betere wereld. „Het is in onze handen", zeide hij nadrukkelijk, en hij voegde er onmiddellijk bij: „Het is in Uwe handen!" Waarmede hij kort doch krachtig de taak van de Nederlandse pers in dit opzicht karakteriseerde. De Franse regering heeft een- detache ment soldaten naar Parijs gedirigeerd. Woordvoerders van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Oorlog wilden geen commentaar op deze troepenbeweging ge ven. De strijdkrachten zijn met vrachtauto's naar de stad vervoerd en hebben veldkeu kens bij zich. Zij zijn in volledige velduit- rusting. Tijdens een nachtelijke vergadering heb bende Franse minister-president Ramadier, de prefect van het departement Seine en functionarissen van het ministerie van Vervoer, de gemeentepolitie en het bestuur van de „Métropolitain" 'besloten stakende arbeiders te requireren, dié'men nodig heeft voor het gedeeltelijk herstel van de dienst der ondergrondse. Men besloot te vens wachtposten van de burgerlijke en de militaire politie bij alle installaties van de métro en bij de belangrijkste technische punten te plaatsen, daar er op enkele plaat sen volgens de berichten sabotage was gepleegd. Gcrardns Mooyman krijgt zes jaar «fierardus Mooyman uit Voorburg, eens de „held van het Oostfront" die door Hitier als eerste Nederlander met het „ridderkruis van het ijzeren kruis" begiftigd werd, is door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal had acht jaar geëist. Mooyman was dienstneming bij de Waffen S.S. ten laste gelegd. Britse waarnemers bij Manioe's proces In Londen is bekend gemaakt, dat of ficiële Britse waarnemers aanwezig zullen zijn bij het proces tegen Julius Manloe, de leider van de Roemeense boerenpartij, die in Boekarest terecht staat onder beschul diging het huidige Roemeense bewind t-e hebben 'willen omverwerpen, Manioe staat bekend als een vurige an ti-fascist. die openlijk de thans verbannen koning Carol aanviel op grond van het feit dat de koning niet vervuld had wat hij bij de aanvaarding van de macht had beloofd. In 1940 stond Manioe voortdurend in contact met de Britse en Amerikaanse regeringen in verband met de ontwikke ling van het fascistische bewind in Roe menië. '(U. P.) De Rus Tsarapkin, gedelegeerde in de politieke commissie der UNO, verkondigde de Russische instemming met het verdelingsplan voor Palestina. - Tsarapkin (rechts) moest na de vergadering waarin deze mede deling iverd gedaan, de dank in ontvangst nemen van Joodse voormannen, die het verdelingsplan toejuichen als een Joodse overwinning op de Arabische aspiraties. De mening van de Italiaanse socialistische leider Saragat Aan opvoeding van de Duitsers door be zettingslegers, die bovendien in twee van de drie Westelijke zones zo weinig van hen begrijpen, moet men volstrekt niet geloven. Iedere bevolking, die onder het toezicht van een buitenlands bezettingsleger staat, be schouwt dat leger als haar tegenpartij zacht gezegd en probeert zijn voor schriften te ontduiken of omzeilen. Dat is altijd zo geweest en het kan in Duitsland niet anders zijn. Ook daarom is het zo gewenst,- dat eindelijk besluiten ten aanzien van de toekomst van Duitsland worden genomen. Er moet tenminste een vooruit zicht zijn. R. P. (Van Qnze Romeinse correspondent) In het paleis Wedekind aan de Piaz za Colonna, het centrale plein der Ita liaanse hoofdstad is de zetel der Ita- laanse Socialistische Arbeiderspartij, de partij van Giuseppe Saragat. De on geveer 45-jarige Saragat is na de „ver klaringen van Warschau" een figuur van grote betekenis geworden in het politieke leven van Italië. Zijn naam wordt in de communistische verkla ring naast die van Attlee, Bevin, Blum, Schumacher en Adler in het document genoemd als die van een der vijanden des volks. Togliatti, de communistenleider, heeft -hem, een grote volksmenigte toesprekend, de „Judas van het Italiaanse socialisme" genoemd- Saragat zelf is overtuigd en hij staat in die mening niet alleen dat binnenkort een groot deel der so cialisten, die hu nog onder Nenni trouw blijven aan het pact met de communisten, zullen terugkeren tot het democratisch socialisme en zich bij zijn groep zullen voegen. Met grote verwachting betraden wij dan ook zijn studeervertrek, waar hij ons mededelingen zou doen over de houding zijner partij een partij, die nu reeds 50 afgevaardigden telt, tegen die van Nenni 75 ten aanzien van de wederop richting der Komintern. Dat de commu nistische partijen van verschillende lan den zich hebben aaneengesloten, zo be gon hij, is een natuurlijk feit en niet ver ontrustend. Het is hun goed recht. Wat verontrustend is, is de inhoud der verkla ring, die èen strijdkreet is tegen het socia lisme en tegen het plan-Marshall. Zonder enige toelichting wordt daar plompweg aangenomen, dat de belangen van alle Efrbeiders der wereld samenvallen met de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie. En het recent verleden leert hoe onjuist en hoe gevaarlijk dit is. In 1939 meende Sovjet-Rusland een pact van vriendschap te moeten sluiten met Hitler's Duitsland. Als daarmede op dat ogenblik Russische belangen werden gediend, staat het niet aan ons er een oosdfiel over uit te spre ken. Doch tegelijkertijd kregen de com munistisch georganiseerde arbeiders in andere landen de raad de „imperialistische oorlog der kapitalistische mogendheden" tegen Duitsland te saboteren. En dat leidde tot een catastrofe, vooral m Frank rijk. Een gelukkig toeval wilde, dat_ er in Engeland geen communistische partij van betekenis was. Dit heeft de wereld gered. Op de vraag, waarom er in Polen uit de West-Europese landen alleen vertegen woordigers der Franse en Italiaanse com munistische partijen aanwezig waren, gaf Saragat als zijn mening te kennen, dat 1. in die twee landen het communisme meer aanhang heeft dan bijvoorbeeld in Enge land of Nederland, en dat het tevens de landen zijn, die het meest behoefte heb ben aan Amerikaanse hulp. In Nederland of Scandinavië is de democratische con sciëntie zo sterk, dat de communisten van die landen, wanneer zij zich openlijk tot dienaren van vreemde, Russische be langen zouden maken, stellig hun aanhang zouden zien slinken. Wat thans nodig is, is de spoedige her oprichting van een Socialistische Interna tionale, die veel invloedrijker zal kunnen zijn dan de vroegere Tweede Internatio nale, omdat in bijna alle landen de socia listen aan de regering zijn. Doel dier In ternationale moet zijn het gerezen misver stand tussen Oost en West uit de wereld te helpen, en aldus de vrede te rccMen., Rusland vreest, dat Amerika door middel van hulpverlening een economische en po litieke hegemonie in Europa zal verlangen. Amerika vreest een Russische hegemonie, geboren uit verpaupering en propaganda. De taak van het socialisme is, door samen werking der West-Europese landen en krachtige medewerking aan de reconstruc tie, te beletten, dat de verschillende lan den zo zwak worden, dat de economische hulp der Amerikanen, welke dankbaar moet worden aanvaard, leiden kan tot politieke slavernij, en anderszijds de ar beidsklasse een welvaartspeil te verschaf fen, dat verpaupering uitsluit. Op die manier zullen Amerikanen en Russen, die geen van beide oorlog wensen", inzien dat democratisch Europa op eigen benen kan staan en geen gevaar loopt «on der de hegemonie van een der beide reu zen te geraken. Het wantrouwen zal af nemen en daarmee het oorlogsgevaar, al dus Saragat. Groenland is niet te koop Denemarken zal ontruiming door de V.S. verzoeken Gustav Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een in terview te New York verklaard, dat hij voornemens is om aan het eind van deze week tot George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, het ver zoek te richten, dat de Verenigde Staten Groenland volledig ontruimen. De Verenigde Staten hebben volgens het Deens-Amerikaanse defensieve verdrag van 1941 militaire bases en weerstations op dit eiland. Rasmussen, die dit verklaarde bij zijn aankomst te New York op de „Queen Eli zabeth", voegde er aan toe, dat Denemar ken een sterk verlangen heeft om dit ver drag op te zeggen en hierover met de Ame rikaanse regering wil overleggen overeen komstig artikel 10 van het verdrag, het welk bepaalt, dat het verdrag van kracht blijft, totdat het gevaar voor de vrede en de veiligheid van het Amerikaanse cont: nent voorbij is. Rasmussen sprak elke ver onderstelling' tegen, dat zijn regering deze stap neemt onder communistische druk. Hij voegde er aan toe, dat Denemarken onder geen enkele omstandigheid bereid is ver koop van Groenland te overwegen. Ontmantelingsprogramma laat voldoende armslag Herstel van Duitse industriële capaciteit tot peil van 1936 De gouverneur van de Britse bezettings zone van Duitsland. Sir Brian Robertson, heeft op een persconferentie over de ont manteling der Duitse industrie in de Brits-Amerikaanse zone verklaard, dat het voor de herleving van de Duitse industrie binnen de toegestane grenzen noodzakelijk is, dat het programma voor de herstelbe talingen zo spoedig mogelijk uitgevoerd wordt. „Hopenlijk zal de publicatie van de lijst der te ontmantelen fabrieken de geschil len, die nutteloos en schadelijk zijn, slechten. De landen, die herstelbetalingen zullen ontvangen, zijn wellicht teleurgesteld, om dat zij niet -meer krijgen. Aan de andere kant zullen zij de maatregelen, tengevolge waarvan een wezenlijke stroom van be talingen in de plaats zal Romen van een druppelsgewijs ontvangen zoals tot nu toe en de krabhtige maatregelen om het oor- logspotentiëel van Duitsland te verlagen, toejuichen". Generaal Robertson verklaarde voorts: dat ihet nieuwe ontmantelingsprogramma zo veel industriële capaciteit voor de Duit sers zal overlaten, dat zij moeite zullen hebben haar volledig te gebruiken. De Duit sers zullen voldoende armslag hebben voor de wederopbouw van hun economie daar het -plan is gebaseerd op een herstel van de Duitse productie tot het peil van 1936. Toen men hem vroeg, welke stappen zouden worden genomen als de Duitse ar beiders zouden weigeren het ontmante lingsprogramma uit te voeren, antv>oordde IRobertson, dat bij dit liever niet zou zeggen, doch dat - men er zeker van kan zijn, dat de ontmanteling voortgang zal vinden. Catastrophaal. Naar het Duitse nieuwsbureau in de Britse zone meldt, hebben zowel de Duitse partijen van de linker- als van de.rechter vleugel het ontmantelingsplan voor de Duitse industrie als „catastrophaal" en „gevaarlijk" gedoodverfd. Republikeinse bewijzen De republikeinse autoriteiten hebben de consulaire autoriteiten „bewijzen" ter hand -gesteld, dat de Nederlanders sinds de order „staakt het vuren" 100 lc.m. in West-Java, 80 kim, in midden-Java en 50 k.m. Oost-Java zijn opgerukt. (U. F.) Provinciale Staten komen op 11 November bijeen De Provinciale Staten van Noordhol land zullen op Dinsdag 11 November in een zitting te Haarlem bijeen komen ter verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten in de vacature-mr. dr. P. J. Witte- man, die tut minister is benoemd. Het woord is aan Seneca Het is niet verkeerd, van be leid te veranderen als de om standigheden veranderd zijn. Justitieel onderzoek naar graanspeculaties in V.S. Bijzondere Congreszitting minder waarschijnlijk President Truman heeft medegedeeld dat zijn pogingen om gelden voor de behoeftige Europese landen te vinden vóórdat het Con gres stappen ondernam, „vrij veel succes" hadden gehad. Door deze verklaring van Truman worden de in Washington in om loop zijnde berichten, dat de regering voor lopig besloten heeft dit jaar geen speciale vergadering van liet Congres bijeen te roe pen, waarschijnlijker. Truman legde er de nadruk op, dat een speciale zitting nog „mogelijk" was. Niettemin versterken zijn optimistische uitlatingen over het verkrijgen van gelden na het vrijgeven van 140 millioen dollar voor Frankrijk het geloof, dat de Ameri kaanse regering besloten -heeft, te wachten op het tijdstip dat het Congres in Januari bijeenkomt vóór het te verzoeken het pro gram van tussentijdse hulpverlening ad 800 millioen dollars goed te keuren. Truman hekelde „de geweldige specula tie" op de Amerikaanse goederenbeurzen, die de prijzen op de binnenlandse markt omhoog deden vliegen en het verkrijgen van graan voor de export bemoeilijkte. Hij onthulde dat Tom Clark, de Amerikaanse minister van Justitie, een onderzoek naar deze speculatie, vooral op de graanmarkt van Chicago, instelde. Met de voedselbespa- ringscampagne was men volgens Truman „een eind in de goede richting gekomen." Hij beschreef de actie als „een poging om deze natie van de vrije onderneming iets te laten doen waar andere naties alleen met methoden van een politie-staat toe te bewegen zijn." Hij gaf evenwel toe, dat in enkele noodgevallen de laatste methoden haar nut hadden, Truman maakte het dui delijk. dat nog steeds alle pogingen in het werk gesteld werden om de nodige gelden voor Italië, Frankrijk en Oostenrijk te ver krijgen, teneinde deze landen tot Januari vooruit te helpen. Uitspraak inzake overval op taxi-chauffeur Gevangenisstraffen van vier, drie en twee jaar De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen drie Hagenaars, -die In Augustus van het vorig Jaar betrokkpn waren bij een schietpartij op een chauffeur in Halfweg. Nadat het drietal een bezoek aan Amsterdam had gebracht, besloot het bij het Centraal Sta tion een taxi te huren en onderweg de bestuur der met een revolver te bedreigen, om te trachten in het bezit van de wagen te komen. Op de Osdorperweg in Halfweg moest de be stuurder stoppen en hij werd met een revolver bedreigd. W. J. L.. die ln het bezit was van het wapen, loste een schot, waardoor de chaufeur gewond werd, J. W. S. gln-g achter het stuur zitten, doch spoedig reed hij in een berm. Wegens poging tot doodslag werd L.. veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en ter beschikking stelling van de regering, J. W. S., wegens diefstal in vereniging lot een gevan genisstraf van drie jaar en LI. B. w.. eveneens wegens diefstal in vereniging tot tvve'e jaar ge vangenisstraf, door te brengen in de Bijzondere Strafgevangenis voor jongelieden te Zullen. Wegens diefstal van een auto, in Augustus j.l. op de Boulevard in Zandvoort gepleegd, werden de gebroeders De J. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden, MILITAIREN NA 12 MAANDEN DIENST NIET MEER NAAR INDIë. •Ten einde te voorkomen, dat dienst plichtigen voor betrekkelijk korte tijd naar Indië worden uitgezonden, heeft de minister van Oorlog bepaald, dat een dienstplichtige, die twaalf maanden al dan-niet achtereen in werkelijke dienst is gewöest, niet meer naar de tropen .mag worden uitgezonden. Een uitzondering wordt gemaakt voor hen, die aan de ka- derscholen en de scholen voor reserve- officieren een opleiding hebben genoten, De provincie Overijssel heeft onlangs de ver betering van de weg Diepen-heim—Borculo aan besteed. De inschrijvingen waren echter zo hoog, dat het werk niet gegund wordt. Men zal nu de weg voorlopig herstellen.. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly had -gistermiddag zoals hij vertelde zijn hoge hoed meegeno men om in zijn functie van ambtenaar van de> Burgerlijke Stand het huwelijk in te zegenen tussen het Vondelpark en de Von delbrug en de Westelijke en Zuidelijke stadswijken der hoofdstad. Met een zil veren briefopener, die het Vondelbrug comité hem als geschenk aanbood, maak te de burgemeester de weg, die versperd was met een cellophaapband, voor het verkeer vrij. Stadsbestuurders, architecten en comi- téleden wandelden over de nieuwe brug naar het Stedelijk Museum, waar een ten toonstelling „de Vondelbrug" een overzicht geeft van verleden, heden en - zelfs toe komst van het deel der hoofdstad rond om de Vondelbrug. Duizenden Amsterdammers waren op de been om deze voor de hoofdstad be langrijke gebeurtenis-bij te wonen. De be woners aan "het Zuidelijke en Westelijke deel der brug hadden hun woningen met groen en vlaggen versierd om de feeste lijke opening zo luisterrijk mogelijk te doen zijn. De oorlogsomstandigheden hebben de bouw van deze schakel in het hoofdstede lijke verkeer zeer geremd. De autoriteiten, die bij de opening het woord voerden, ge waagden allen van de bijzondere beteke nis, welke moet worden gehecht aan deze Vondelparkoverbrugging, die de Van Baer- lestraat met de eerste Constantijn Huy- gensstraat verbindt en die de laatste schakel vormt in het grote tracé, dat van de Amsüel tot de Haarlemmerweg dwars door Amsterdam loopt. KOUDER Verwachting, medegedeeld dóór het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Matige, langs de Waddenzee tijdelijk nog krachtige, naar Noord of Noord- Oost draaiende wind. Wisselende be wolking met enkele buien. Kouder. 18 October: Zon op 7.08 uur, onder 17.42 uur Maan op 12.13 uur, onder 19.36 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1