Aionta of the South Seas DansSes Een slechte melkzomer brengt een karige papwinter Jiex 'Jlieatet Strijd om de leiding in district I tussen V.S.V. en Hermes D.V.S. Jan Strijbos vindt dr. Melchiors aanvallen ten dele overdreven 17 OCTOBER 1947 VRIJDAG D£ MELKWEG VAN BOER NAAR KOPJE KOFFIE Achter de schermen van het Velsense zuivelbedrijf ÏJMUIDER COURANT weer en wind, langs snelverkeers- \°°lZen en over de zijpaden van de toi-hnpk rollen de aluminium tank- Ach l die voor West-Nederland de afhalen van de boeren. Want West morland produceert bij lange na niet Os melk in de omgeving van de steden, zelfs niet om in het hui- f kaï'tge rantsoen te voorzien en f*h een omvangrijk wagenpark in- -hakeld om het kostelijk vocht uit -..k re gebieden naar de consument te bi'engen' „nu lite/meik per week en 40% hier- rdt'door de boeren in de omtrek hraclifc Hefc ontbrekende moet dage- wordén aangevuld door de rest van «7orland, dat in overleg met het Be- ÉflfPp voor Zuivelproducten wordt roomd": nu eens zwermen de auto's 11 Hp Achterhoek, dan weer naar Lut- "aaLel om morgen in Wommels of Ter- j,rne Akkrum- of wie weet waar terecht pf^helé systeem is er op uit om de Hp melk, die van de boeren in de di- nmseving wordt gehaald, met on- fÜslk of gestandaardiseerde' dito aan vallen" hetzij in vloeibaré, of in poeder- gedurende de wintermaanden. Dit 5é product, wel eens met enige ge- sschatting door de huismoeders belce- verdient deze minachting allerminst; 'Wenwoordige methode om volgens ïrause de melk te „poederen" levert een -J oplosbaar goedje op, dat zijn arde ten volle behoudt. Wanneer de vollemelk van de (rek-boeren „om- .„jfbitonen is, begint de taak van Velsense zuivelbedrijf, dat door de kiïzondëre omstandigheden min of meer n-adeerd is tot een distributiekan- 'hoewel het in eerste instantie voor Standaardisatie door toevoeging van melk- poeder of taptemelk zorg draagt. De volle melk met haar vetge halte van 3.45 a 3-50% moet met tap temelk of poeder worden terugge bracht tot de bekende standaardmelk met 2.45% vet, een werkje dat onder voortdurende controle van deskundige ambtenaren geschiedt. Het tijdperk van de melkventer, die lijn waar direct van de boer betrok en de melk dan .zonder tussenpersoon verkocht, s voorbij, „gelukkig" zegt de regering, want vroeger werd er voortdurend ver- teefs gevochten tegen het euvel van het verschillende vetgehalte". In de zomermaanden de zuivelbe drijven hebben het gedurende de voorbije warmte wel heel erg gemerkt kwam bet meermalen voor, dat een lading melk van buiten" totaal zuur of lichtelijk be dorven arriveerde. Meestal kon er dan nog karnemelk of soms ook- tweede kwaliteit boter van gemaakt worden; wanneer het al te bar werd kreeg het Bedrijfschap de aanvoer terug. Maar de verbruiker kan er allen tijde staat op maken, dat de indstof -voor zijn pap of kopje koffie fabriek gepasteuriseerd en gekoeld verlaat, zodat alle ziektekiemen finaal het veld hebben geruimd. Melk en overtuiging. Vooral 's Maandags komt het wel eens oor, dat de boeren met name in de Achterhoek hun melk niet helemaal verzenden, want de overtuiging van deze mensen verbiedt hen, de Zondag- melk dezelfde dag af te leveren, zodat de wel eens langer staat, dan wense lijk is. Deze zomer is het mede hierdoor, voorgekomen, dat in Amsterdam 30.000 liter zure melk werd aangevoerd, die maar. ten dele voor de voedselvoorziening te reiden was. De melkinrichting „Velsen" levert onder meer aan de Hoogovens; „Gemeenschap pelijk Belang" fourageert naast zijri ge wone klanten de visserij met geconden- reerde blikmelk ter vervanging van de vroegere flessen-melk, die door glas- ftl de keur is op het goud, is JOHN STOL voor Glubs, verenigingen, bals en Snel privélessen Prlvé-adres: IJMTJI DERSTRA ATWEG 33 Veer grote, nieuwe trawlers voor Portugal een bericht in de „New York wrine News Weekly" is op de „Eureka bmpbuilding Corporation", te Newzurgih, J- Y. een begin gemaakt met het bou- tn van drie grote trawlers, die bestemd "jn voor Portugese reders- trawlers krijgen een lengte van 233 3 inches, een breedte van 26 voet inch. en een diepte van 18 voet 8s/2 en zijn de grootste vissersvaartuigen, '°t heden in Amerika zijn gebouwd, lijsp bestemd voor de kabeljauwvis- d op de „Grand Banks" en zullen te worden geregistreerd. Zonder één haven aan te doen zul- eze vaartuigen vijf maanden op zee Jijen blijven; de vis zal aan boord Wen schoongemaakt, ingezouten en Sn geslagen. De visruimen zullen JWÖ kub. voët (pl.m. 5Q0 ton) vis inwif? bevatten en er zal 'tevens een levertra12 Z'Jn voor l3erei^en van M!ar0m zullen deze vaartuigen van hJyWtëfe voorzien, die 65 ton traan 7® bevatten. óiehv^ wor<^en deze nieuwe trawlers, ^/f-modern worden ingericht, van :"wlr'ep^meters en andere electrische •n voorzien; elk vaartuig kan ^-—..oaatie aan 115 opvarenden bie- P»MuPiV?ne "visvsi'zen bestaat de équi- vjjfi.. totaal 60 personen. Ook zal elk bijjl.. §neen volledig uitgerust hospitaal van deze trawlers jaar geschieden. schaarste nog niet op de markt is terug gekomen. Dit brengt weer zijn typische moeilijk^ heden mee, want de reders zien liever flessen dan blikken, omdat de inhoud van de laatste behoorlijk veel duurder en min der smakelijk is dan die van hun glazen collega's. Sombere winterprognose. Wanneer wij met een der Velsense „melkdirecteuren" de problemen bespre ken, die zich in zijn bedrijf voordoen, ko men natuurlijk ook de vooruitzichten voor de komende winter op de proppen. En dan is er niet veel vrolijks te vertellen. Met het oplossen van poeder, dat in vroegere jaren eerst in October-November begon, omdat daarvóór op voldoende aan voer van verse taptemelk kon worden ge rekend, is dit jaar al in de zomer een aan vang gemaakt als gevolg van de slechte melkopbrengst wegens de droogte. Boven dien moet de export ook haar deel heb ben, zodat de algemene voorspelling voor winter en voorjaar allerminst rooskleu rig is. Het publiek kan echter een handje hel pen, de zaak zo vlot mogelijk te doen ver lopen, door geen extraatjes te vragen, de melkventers niet op het pad der (knoeie rij te drijven en zich in vredesnaam te schikken in de onvermijdelijke gevolgen van een sleóht melkjaar. De bedrijven be grijpen opperbest, hoe node het tweede kopje troost gemist kan worden, maar de room is er nu eenmaal af en wij moeten zien, het lid niet op de neus te krijgen door het onderste uit de kan te begeren. „Kennemerland" gaat vergaderen Maandagavond 20 October denkt de ver- eniging van aquarium- en terrariumihouders „Kennemerland" in café „Royal" bijeen te komen voor een jaarvergadering. De agen da vermeldt onder meer een bestuursver kiezing wegenis het aftreden van de heren Vermeulen (voorzitter), Douma (biblio thecaris) en Veuger, die zich herkiesbaar hebben gesteld. Vender zal de uitslag van de gehouden huiskeuring bekend worden gemaakt. Kabel verwondt arbeider Door een defect aan de kabelbaan die gebruikt wordt, voor het betonstorten bij de bouw van. de nieuwe zoutloods van de Mekog, viel Dondei-dagmiddag een staal draad naar beneden. Een arbeider van de firma Hattum en Blankevoort, C. Ploeger uit Alkmaar, kreeg daardoor een gecompli ceerde beenbreuk. Hij werd in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Vanaf heden t/m Woensdag 22 October brengen wij de boeiende KLEURENFILM Plaatsbespreken dagelijks vaft- 11— uur aan de cassa. VOETBALOVERZICHT Door de onverwachte nederlaag, welke Ajax Zondag j.l. tegen Volewijckers leed, is VSV in het Westen nog maar de enige eerste klas-club, welke nog geen enkel verliespunt heeft. Zal dat Zondag a.s. ook nog het geval zijn? Hermes-DVS is in Schiedam voor VSV altijd een lastige tegenpartij geweest. Verloren De Vries c.s. daar destijds niet eens een keer met 80? Stormvogels itiogen dab ook al ndet ten volle over hun verdediging tevreden zijn, ze verzamelen toch maar de nodige winst punten. Zeer verstandig was het Zondag j.l. ADO beide punten te ontnemen, om dat de Hagenaars ook candidaten voor de onderste plaats zijn en om dezelfde reden zou het Zondag a.s. zeer verstandig zijn om Excelsior er onder te houden. De Kennemers haalde Zondag j.l. het eer ste winstpuntje binnen en als de Bever- wijkers met een dergelijk enthousiasme, als tegen Velsen vertoond werd, de nog resterende wedstrijden blijven spelen, dan zal spoedig een andere club dan Kenne mers de onderste plaats bezetten. Maar dat dit Zondag a.s. reeds het géval zal zijn, veronderstellen wij niet, want dan komt Emma, dat nog alle wedstrijden gewonnen heeft, op bezoek. En tegen deze Dordtse club hebben we zelfs niet eens hoop op een gelijk spel. En wat zal Vel sen tegen Fortuna doen? De Vlaardingers vormen geen gemakkelijke tegenpartij, maar toch rekenen we op een gelijk spel. Derde kïassers. De Terrasvogels aan de kop! Zie hier, het voornikmste nieuws van Zondag j.l. Tegelijkertijd behaalde Kinheim zijn eerste overwinning! En dat nog wel op het ongeslagen HFC. Zondag a.s. is TerrasvoigelsHRC de strijd om de voorlopige suprematie van 3B. Daar zal spanning heersen aan de Terrasweg. Spannen zal het ook bij Be verwijkKinheim, al was het alleen maar uit een oogpunt van plaatselijke rivaliteit. In beide wedstrijden lijkt ons een gelijk spel niet zo'n onwaarschijnlijk resultaat. VVE ontvangt QSC en, als het een beetje lukt, leggen de Wijk aan Zeeërs beslag op een winstpunt. Verder nog DEMDTS. Deze Wijkers wachten nog steeds op hun eérste winstpunt. DTS staat er iets beter MARKTBERICHT 16 October Visaanvoer. 10 kisten tarbot en tong, 70 kisten schol, 40 kisten, diversen, 6700 kisten haring. To taal 6910 kisten. Prijs verse haring f/)—f5,40 per kdst Besommingen 2 trawlers besomden f 23.200. Stoomtrawlers: IJM 57 Medan f12.330, IJM 87 Neptunus f 5711. Mo torlegger KW 78 f2310. Kustvissers: IJM 213 f 1095, IJM 241 f 381, VT> 3 f 696, VD 60 f 380, KW 21 f 501, UK 7 f 135, UK 91 f468, UK 169 voor, heeft n..l. uit vier wedstrijden „al" één punt. Daarom, nu of nooit, DEM-ers! Voor "4 C staan OFC—WB en IEV— USVU op het programma. De Oostzaners zijn op eigen terrein vrij lastige tegen standers, wat IEV al eens ondervonden heeft, zodat.'we verwachten, dat WB niet helemaal zonder' kleerscheuren huiswaarts trekt. IEV heeft het tegen USVU al evenmin gemakkelijk. Hoogstens behalen de „Wijkerogers" een gelijk spel. De Stormvogels-reserves schijnen wel wat voor de bovenste plaats te gevoelen. Zij zijn nog ongeslagen en zullen dat Zondag a.s., als Helder 2 weer naar het hoge Noorden afreist, nog wel zijn! VSV 2 zal wel van HVC 2 winnen. Overigens zul len de VSV-ers nieuwsgierig zijn naar de uitslag van UW 2DWV 3! Kennemers 2 zal o.i. van CNF 2 weinig last ondervinden, maar we geloven niet, dat VSV 3 t^gen Zeeburgia 2 kans maakt- Kennemers 3 zal het tegen ZVV 2 ook zwaar genoeg hebben. De Strawberries krijgen Zondag een kluif Voor de dames- zowel als de heren Strawberries belooft het Zondag een be langrijke dag te worden. De dames ont moeten M.RiH.C. uit Rotterdam, die mo menteel de leiding in de promotieklasse hebben. Wil het echter zo goed vlotten als de vorige week in Den Haag, dan kan er op beide punten beslag gelegd worden. Mej. R. Poel is weer in de achterhoede opgenomen, wat ongetwijfeld een verster king zal blijken te zijn. Als rechtsbinnen staat nu mej. J. Bekker opgesteld. Ook de reserve-dames spelen thuis en kunnen met een beetje geluk van A.M.V.J. winnen. Het derde dameselftal trekt naar Amsterdam en zal het daar tegen AMVJ III niet gemakkelijk krijgen. Verder wor den er nog gespeeld Hermes IVStraw berries IV en Strawberries V—/ HBS IV. - De oude rivaal Alkmaar wordt voor de heren een tegenstander, waar voor opge past zal moeten worden. Als de Straw berries met een gelijk spel uit de kaasstad terugkeren mogen zij niet ontevreden zijp. De leiding van de afdeling blijft dan be houden. Het tweede elftal is vrij; wil het derde elftal van de onderste plaats af komen, dan dient er van Alkmaar III gewonnen te worden. De kans is er, want ook dit elftal heeft nog geen overwinning ge boekt. Het vierde herenelftal begint de competitie tegen Pinoké VI. Een kleine overwinning is hier te verwachten. Tenslotte komen de jeugdelftallen in een mixed-wedstrijd uit. De heren vertrekken in de volgende opr stelling naar Alkmaar doel:H. Verkes; achter: J. Ferment en C. Maters; midden: C. van Overeem, P. Minderhoud en J. Dalhuyzen; voor: R. Kuyper, H. Brunink, K. Bekker, J. Brunink en J. Otto. Trawlharing-seizoen loopt af De netten worden verwisseld Het is nu goed merkbaar, dat het trawl- haringseizoen over een week of twee ge ëindigd zal zijn. De verse haringvisserij wordt, nu de tweede helft van October is aangebroken, veel wisselvalliger, Soms vangen de traw lers met een half uur „trekken" de netten met kuitzieke haring vol, of ze vissen de gehele dag voor niets. Nu er in de prijzen een dalende lijn merkbaar is hebben cle trawlers „Prinses Beatrix" en „Ha" hun verse-haringnetten verwisseld voor trawlnetten om ter verse visserij te tijgen. Ook de „Vikingbank" is uitgerust met trawlnetten, zodat deze zo nodig verwis seld kunnen worden. Records Hoewel alles natuurlijk nog mogelijk is, is het wel interessant mede te delen dat van dit trawlharingseizoen de Catharine Duyvis en de Petten de hoogst be- somde trawlers zijn. De hoogste besom ming per reis staat op naam der Viking- baink. De bestemming der mailboten De Johan van Oldenbarnevclt Het s.s. Johan van Oldenbamevelt, dat de tiende van Batavia naar Amsterdam is vertrokken en omstreeks 4 November in de hoofdstedelijke haven kan aankomen, is bestemd om op 10 December weer met een g'root aantal passagiers uit Amsterdam naar Indië te vertrekken.' De Johan de Witt Het s.s. Johan de Witt, dat Dinsdagavond met een groot aantal passagiers aan boord van Amsterdam naar Batavia is vertrok ken en omstreeks 12 November in Batavia kan arriveren, - zal op de thuisreis weef 850 passagiers en evacués van Batavia naar Amsterdam vervoeren. De Nieuw Holland vervoert troepen De „Nieuw Holland" van de K.P.M., die thans aan de établissementen van de Stoomv. Mij „Nederland" te Amsterdam gemeerd ligt, zal op 30 October met troe pen aan boord van Amsterdam naar Ba tavia vertrekken, waar het schip omstreeks 29 November kan worden verwacht. De Tabinta als emigrantenschip Het ,m.s. „Tabinta"', dat Dinsdag met ongeveer 450 passagiers aan boord van Amsterdam naar Indië zal vertrekken en omstreeks 19 November te Batavia kan worden verwacht, zal op haar komende thuisreis waarschijnlijk 800 Poolse emi granten van Mombasa naar Italië vervoe ren. Het s.s. Groote Beer hospitaalschip In aansluiting op ons bericht van 18 Sept. wordt medegedeeld,^ dat het vertrek van het s.s. „Groote Beer" met troepen aan boord is vastgesteld op'7 November van Amsterdam. De „Groote Beer", die omstreeks 29 No vember te Batavia kan arriveren, zal op de thuisreis als hospitaalsdhip dienst doen. „The Viceroy" ging ten onder door een magnetische mijn Oorzaak van de brand op de „Streefkerk staat niet vast De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van het Britse s.s. „The Viceroy", dat op 12 April 1947 ten gevolge van een ontplof fing op de Schelde is gezonken, waarbij negen opvarenden om het leven kwamen. De Raad oordeelde, dat het schip slacht offer is geworden van een zich op de zee bodem bevindende mijn, daar de weers omstandigheden ten tijde van de ramp het onwaarschijnlijk m^ken, dat een drijven de mijn niet zou zijn opgemerkt. De raad beveelt aan, dat die „gaussing-cables" de eerste jaren nog niet van de schepen wor den verwijderd, daar het gevaar van mag netische mijnen blijkbaar nog steeds be staat. In het onderhavige geval was de ka bel in Augustus 1946 weggenomen. Volgens de raad is bij de ramp van „The Viceroy" sprake geweest van een oorlogsongeval. Géén zekerheid heeft de raad verkregen over de ooi-zaak van de brand, die op 12 Mei 1947 te Genua is uitgebroken in ruim 3 van de „Streefkerk". De raad oordeelt, dat de getroffen maatregelen op het schip juist zijn geweest, al betreurt de j»aad het, dat geen inrichting voor het toelaten van stoom in de ruimen op de „Streefkerk" aan wezig was. Het optreden van de brandweer te Genua werd door de raad geprezen. Agenda voor Velsen en Ilniniden VRIJDAG 17 OCTOBER Thalia, 7 en 9.15 uur: „Josephine, het meisje van Broadway". Rex, 8 uur: „Aio- ma of the South Seas". De Pont, 8 uur: „Lach eens Professor", „De scherpschut ter". ZATERDAG 18 OCTOBER. Patronaat 3-5 uur: Receptie „Advendo", 8_ uur „Tzingani", jubileumopvoering. Tha lia, 7 en 9.15 uur: „Josephine, het meisje van Broadway". Rex, 7 en 9 uur: „Aloma of the South Seas", De Pont, 8 uur: „Lach eens Professor" „De Soherpschutter". Nogmaals de „Willem Barendsz" Naar aanleiding van het boek van dr. A. Melchior „De eerste walvisvaart van de Willem Barendsz" en de publicaties daar over in de pers verschenen, schrijft Jan P. Strijbos, die gedeeltelijk de reis van de Willem Barendsz heeft meegemaakt, ons in een uitvoerig artikel, dat wij enigszins verkort weergeven, dat hij moet proteste ren tegen verschillende uitlatingen in het boek gedaan. Hij zegt: „Het ietwat zwartgallig getinte relaas van dr. Melchior wordt, naar mijn mening, voor een groot deel verklaard uit het feit, dat de verhouding tussen de beide scheeps artsen en de leidfng van het schip en de dii-ectie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart lang niet ideaal ge noemd moet worden. Deze is eigenlijk van de start af slecht geweest en dat is te be jammeren. Hoe deze slechte verstandhou ding is ontstaan en waardoor deze besten digd werd, kan ik niet beoordelen. Maar dit is volgens mijn overtuiging de hoofd oorzaak, dat dr. Melchior in zijn boek telkens zeer felle aanvallen doet op lei ding en directie. Een deel daarvan acht ik juist en met de waarheid in overeenstemming, een an der deel kan ik moeilijk onderschrijven. Het was natuurlijk te voorzien, dat deze eerste- expeditie niet in alle opzichten gladjes zou verlopen. Wij hadden in hon derd jaren niet meer op walvissen gejaagd en waren dus vreemdelingen op het gebied van de walvisvaart. Vooral waar de wal visvaart in de laatste kwarteeuw geheel nieuwe wegen had ingesiagen. Slechte verhoudingen. De „crew" bestond voor een groot deel uit Nederlanders en deze waren dus geen deskundigen. De buitenlanders bestonden maar voor een betrekkelijk klein deel uit geschoolde krachten. De verhouding tussen de Nederlanders en de Far-Oerers liet ook te wensen over. De buitenlanders sloten zich niet aan bij de Nederlandse ploeg en ook dat heeft remmend gewerkt op het juist functione ren van het ingewikkelde en gecompli ceerde apparaat van een modern moeder schip. Het werk aan boord van een „floa ting factory" is vooral aangewezen op „teamwork" het samenwerken in ploeg- verband en met de zeer gemêleerde be manning van de „Willem Barendsz" (Ne derlanders, Engelsen, Schotten, Denen, Zweden, Noren, Far-Oerers, Zuid-Afrika' ners, kleurlingen etc.) gaf dat nog al eens aanleiding tot misverstand en niet begrij' pen, wat vooral ook door het taalverschil in de hand gewerkt werd. Bovendien ble ken onder de buitenlanders talrijke min der geschikte elementen voor te komen. Vele er van waren alcoholisten, die een onbedwingbare en ziekelijke behoefte aan alcohol bleken te bezitten. Ieder lid van de bemanning ontving als oorlam slechts twee borrels per week, na melijk 's Woensdags en 's Zondags en ver der twee flesjes" bier per week. Aan de officieren werd een fles jenever per veer tien dagen uitgereikt. Men kan dus moei lijk zéggen, dat deze legaal verstrekte .hoeveelheid alcohol buitensporig hoog was. Parfumdrinkers. Wanneer dr. Melchior in zijn boek schrijft, dat de leden van de bemanning hun troost zochten bij de drankfles, dan is dat alleen van toepassing op diegenen die alcohol wisten te „organiseren", alco hol wisten te stelen uit het laboratorium of op de een of andere slinkse wijze spi ritus wisten machtig te worden of, zoals ook heel veel voorkwam, lotion, friction Ook Velsen huldigt Herman Bouber Behalve een nationaal comité dat de to neelkunstenaar Hei-man Bouber'ter gele' genheid van zijn 40-jarig jubileum huldigt, zijn tal van plaatselijke comités opgericht. Velsen is hierin niet achter gebleven, want ooilc hier hebben velen uit toneel kringen zich verenigd om dé volkskunste naar een hulidigingsavond te bezorgen. Onder voorzitterschap Van de wethouder van Onderwijs, de heer dr. A. J. van Leu- sen, is een comité' gevormd, waarin onder meer zitting hebben gedelegeerden van de Velsense tonêelverenigingen en de heer Y. Reitsma ais voorzitter van de Culturele Vereniging. De chef van de afdeling Onderwijs, de heer H. Smakman, heeft het secretariaat op zich. genomen, de heer K. Faber, voor zitter van „Varia" is tot penningmeester benoemd. Inmiddels zijn de heren Van Opber gen erin geslaagd Bouber voor 6 No vember te engageren. Dan treedt hij met zijn gezelschap in Thalia op in „De commensaal". Het comité doet nu een beroep op de inge zetenen hun gaven te willen gireren aan penningmeester Faber, wiens gironummer is 65960, om Bouber op de huldigingsavond een enveloppe met inhoud te kunnen aan bieden. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 55) Zou hij het niet prettig vinden, als er een vuur brandde in de grote haard, al was het maar een klein vuurtje, en als er hier en daar wat bloemen stonden? Zou hij altij'd maar achter dat bureau zitten vech ten met cijfers en papieren? Zou hij nooit eens in één van die diepe leren stoelen neervallen met één van die boeken in zijn handen? Hoewel haar oordeel over he-m wel gewijzigd was, vond ze hem toch al tijd nog in zeker opzicht onmenselijk. Gaf hij eigenlijk wel om iets, behalve dan om geld en het beheer van het landgoed? Onwillekeurig begon ze he-m nauwkeurig gade te slaan, toen hij geduldig het tele foongesprek voortzette. Onverwachts ging zijn blik echter opeens in 'haar rich ting en hield hij haar blik, die op hem gericht was, vast, totdat ze snel haar ogen neersloeg, hoewel ze haar hart hevig voel de bonzen, dat kwam natuurlijk, doordat hij zo ontstellend op Diok geleek, en Dick had van haar gehouden. Het telefoongesprek kwam tot een ein de- Ze had gelegenheid gehad zich van haar tijdelijke verlegenheid te herstellen en ze was Volkomen kalm en zeker van zichzelf, toen ze hem weer aankeek. Al bleef het verwarrend, dat haar hart steeds opnieuw begon te bonzen, als ze zijn blau we ogen op haar gevestigd voelde. Het spijt me, u zo op te houden, veront schuldigde hij zich, maar ik kon die oude man aan de andere kant maar niet kwijt raken. Ik wilde met u spreken over Kay. Ze had niet anders verwacht. Ja? zei ze vragend. Ze schijnt het in haar hoofid gekre gen te hebben, dat u er over denkt haar nu spoedig alleen te laten. Deze woor den stemden "niet geheel en al overeen met hetgeen ze verwacht had te horen, maar ze zouden wel naar hetzelfde doel leiden. Ze boog haar hoofd. Ja, ziet u, zei ze rustig, zijn blik ontwijkend, ze zal niet erg veel langer een verpleeg ster nodig hebben. Zelfs op dit ogenblik heeft ze er eigenlijk al geen meer nodig. Dus heb ik gedacht, dat u natuurlijk wil de, dat, ik zou gaan. Ze wachtte een ogenblik, haar'hart bonsde haast ondraag lijk. Nu zou het natuurlijk komen. Zou hij nu vragen, wanneer? Ze zou antwoor den: Ik kan morgen gaan, als u dat wilt. En hij zou zeggen, ja, wat zou hij zeggen? Maar op een toon, die zo direct en uitda gend was, dat ze hem verschrikt aankeek, zei hij: Is het uw wens hier weg te gaan? Haar wens? En de gedachte er aan, haar al zo ellendig maakte, zo onbegrij pelijk ongelukkig en wanhopig, dat deze haar uren lang uit'haar slaap hield? Ze keek hem onwillekeurig met verontwaar diging in haar ogen aan. Nee, natuurlijk niet! zei ze, bijna boos, maar ik dachtik bedoel, me vrouw Forbes Een trék van ergernis' kwam op zijn ge zicht- Mevrouw Forbes, zei hij on geduldig, is soms wel een beetje haas tig met het zeggen van dingen. (Was 'hij heus eerst boos op tante Em geweest, omdat ze dit kleine, bruinogige meisje hier had laten komen, dit kind dat zulke wonderbaarlijke resultaten met Kay bereikt had, en dat hier nu voor 'hem zat met een gezicht, alsof ze hem wel aan zou willen vliegen). Mevrouw Forbes meent het natuur lijk niet kwaad, maar er zijn ogenblikken, het is nooit in me opgekomen, dat ze (zich bemoeien zou, wilde hij zeggen, maar hij slikte het in, en zei in piaats daarvan) iets tegen u zou zeggen hierover. Even min als het in me opgekomen zou zijn, dat u er over zoudt denken, ons binnenkort te verlaten. Het was niet ih hem op gekomen. dacht Anne, maar nu, nu hij wist, dat Kathryn ihaar niet meer nodig had. Ze hoorde zichzelf zeggen: Maal ais juffrouw Heriot me nu werkelijk niet meer nodig heeft? Hij boog zich naar voren. Zijn blauwe ogen keken ernstig en hielden een zwijgend pleidooi, waardoor zij een zonderlinge trilling door zich heen voelde gaan. Ik denk, zei hij lang zaam, dat u even goed als ik weet, hoe erg wij u hier nodig hebben. Wij had hij gezegd! Niet Kathryn, of mijn zuster. Wij! Een onwaarschijnlijke hoop kwam in Anne op. Ze wachtte, en hij sloeg zijn ogen neer en de ernstige uit drukking op zijn gezicht werd nog duide lijker dan te voren. Zuster; zei hij kalm, - u hebt waar schijnlijk zeer onaangename dingen over mij gedacht, sinds u op Tra-nt bent. Ze voelde zich een kleur krijgen, maar hij scheen het gelukkig niet te merken. Re heb zelf ook de laatste tijd minder aan gename dingen over mezelf gedacht, voor al in de laatste vier-en-twintig uur. Ik geloof, dat ik niet anders dan fouten ge maakt heb. Er was iets- vreemds in zijn stem, dat ze niet begreep, hoewel het haar hart opnieuw sneller deed kloppen. Ik heb met moeilijkheden te kampen gehad- Ik dacht, dat ik ze op de beste ma nier het hoofd bood. Maar het blijkt, dat ik blind ben geweest. Ze begreep niet wat hij bedoelde. Ze wist alleen, dat de ernst van zijn stem en de sombere uitdrukking van zijn gezioht, een plotselinge hevige, niet te verklaren, sympathie voor hem in haar opwekte. (Wordt vervolgd). en eau de Cologne kochten bij de kapper. Ik stel er prijs op te verklaren, dat deze ,parfum"-drinkers uitsluitend voorkwa men onder de buitenlanders, afzichtelijke lieden, die zich ook te goed deden aan het vocht, dat zij uit schoensmeer knepen, waarin blijkbaar ook nog een weinig al cohol voorkomt. Beroepsziekte. Dat het aan boord van een walvisvaar der een minder nette boel wordt, is even eens begrijpelijk, want het is een smerig en hard bedrijf. Zo'n drijvende traanko- kerij kan vergeleken worden met een enorm slachtbedrijf, een geweldig abattoir. De toestand aan boord van de „Willem Barendsz" was echter te prefereren boven de constellatie van een destructiebedrijf. Dat door dit vuile werk ónder moeilijke omstandigheden infecties en zweren niet uitbleven, is eveneens verklaarbaar. Elk klein wondje (en bij het ruwe werk zijn deze onmogelijk te vermijden) wordt ge ïnfecteerd door lijkengif en dat geeft on middellijk aanleiding tot. hardnekkige en moeilijk te genezen zweren en puisten. Vooral aan de handen laboreert een wal visvaarder aan infecties. Het ontstaan van die zwerende handen is een beroepsziekte bij de walvisvaart en onvermijdelijk. Men noemt dit „spekvingers". Elk fatsoenlijk lid van de bemanning heeft steeds voldoende zorg kunnen dra gen voor het reinigen van zijn kleding en van zijn lichaam. Het aantal douches en wasbakken was in verhouding-veel grooter dan aan boord van elk ander schip. Dat de afvoer verstopte, kan men moei lijk verwijten aan de leiding, maar was ook al weer een gevolg van de primitieve hygiënische opvattingen van sommige buitenlanders. Er was steeds voldoende warm water en zeep beschikbaar voor het wassen der kleren en zover hiervan geen gebruik gemaakt werd, was het de schuld van de mensen zelf. Geen recreatie. In het boek wordt beweerd, dat de radio werd afgezet. De werkelijkheid is, dat wij geen radiomuziek konden opvangen, om dat wij ver' verwijderd waren van de ac tieradius van welk radiostation dan ook. Het was moeilijk te verwachten, dat iemand de gehele dag beschikbaar kon zijn om plaatjes te draaien. Dat de bibliotheek tijdens de vangstpe riode gesloten bleef is eveneens gebruike lijk, want bij de circulatie der boeken tij dens de campagne zouden deze zoveel te lijden gehad hebben, dat men wachtte met uitlenen tot de vangst gesloten was. Dr. Melchior heeft de zaken zo somber voorgesteld, dat de concurrentie er ge noegen aan zal beleven, maar dat het de vrouwen en de kinderen van hen die nu weer meegingen, zeer ongerust zal maken. En niets minder dan 95% van hen, die de eerste reis meegingen, hebben weer aan gemonsterd! Ik verklaar uitdrukkelijk, dat ik er trots op ben de eerste reis van de „Willem Ba rendsz" te Rebben meegemaakt, dat onze vlag aan de Zuidpool niet bezoedeld is, dat alles gebeurd is om de gemaakte fou ten voor de tweede reis te voorkomen en dat de gezinnen van de opvarenden zich niet ongerust behoeven te maken". Veertien maanden onschuldig gevangen gehouden? Verklaring van het hoofd der P.R.A. te Velsen De „Gooi- en Eemlander" van 10 Octo ber bevat een artikel over een zekere J. van den B., wonende te Bussum, die veer tien maanden onschuldig zou zijn vastge houden op aanwijzingen van een fantast, die in Velsen zijn domicilie heeft.. De bij zondere rechtspleging zou maar twijfel achtig zijn, de Velser P.R.A. zou de zaak niet goed behartigd hebben en de heer v. d. B. wist, toen hij in vrijheid werd gesteld nog steeds niet wat hem ten laste werd gelegd, zo schrijft het blad. V. d. B. zou dan plotseling onvoorwaar delijk buiten vervolging zijn gesteld, om dat de tegen hem gerezen verdenking ge heel ongegrond is gebleken. Naar aanleiding van deze mededeling van de „Gooi- en Eemlander" verklaart het hoofd van de Velsense P.R.A., inspec teur P. P. Wentink het volgende: „Bedoelde fantast, H. v. A„ die zich in detentie bevond als verdacht van op lichting van Joden, noemde een zekere v. d. B. als zijn opdrachtgever. Hij kon ten aanzien van deze enige gegevens ver schaffen en aan de hand hiervan werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Dit leidde tot aanhouding van J. v. d. B. ui,t Bussum, die door v. A. en een tweede getuige, wiens betrouwbaarheid boven elke twij fel is verheven, pertinent werd herkend. Bovendien bleken de door v. A. verstrekte gegevens juist te zijn. Deze feiten, gevoegd bij de omstandigheid dat v. d. B. op cri mineel gebied een geenszins onbesproken figuur bleek te zijnswaren aanleiding over te gaan tot arrestatie. Deze arrestatie ge schiedde na daartoe strekkende machti ging van de officier-fiscaal te Haarlem, die zich te voren op de hoogte had ge steld van het beschikbare bewijsmateriaal". Het betreffende dossier is toegezonden aan de justitie. Tegen v. A. waren inmiddels enige an dere vervolgingen ingesteld wegens niet- politielce delicten. Gedurende het hiermee in verband staande onderzoek bleek, dat deze v. A. een ziekelijke fantast, zo niet een psychopaat was! Daar door dit feit zijn verklaring met betrekking tot andere zaken, dus ook tot die van v. d. B. in een ander licht kwam, is uiteindelijk besloten J. v. d. B. uit Bussum wegens gebrek aan bewijs in vrijheid te stellen". „Winston" bracht uitkomst Gister tegen, de middag kwam een lan dingsvaartuig voor de pier in moeilijkhe den. Het schip moest met onklare motor voor anker gaan. Er stond een zeer ruwe zee, maar toch heeft de „Wins'ton Chur chill" onder gezag van kapitein Martin Broek het klaargespeeld, de landingsboot aan de tros te krijgen en behouden binnen te brengen. Deze manoeuvre kan onder de sleepkundige meesterstukjes gerang schikt worden. HET ELFTAL VAN V.S.V. Hermes-D.V.S.—V.S.V. V.S.V. komt Zondag tegen Hermes-D.V.S. als volgt- uit: Akkerman; v. d. Gevel, Voet; Spaans, De Vries, v. Eerden; v- d. Lugt, Strieker, v. Onselen Balvers en Sterk.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3