IJmuider Courant Onderdrukking van communisme conditie voor Amerikaanse hulp Nederlandse verliezen in Indonesië Nieuw voorstel over Palestina De Parijse Métro-staking duurt voort Weer kolenbonnen aangewezen België vaart wel en wij nog niet Spoorlijn verlegd om een bom te ontgaan ^Jaargang No. 18764 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en fl^^'ratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, i^'L jq724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. 2, B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofidredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 18 OctoSer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem lfflerikaause verklaring aan Frankrijk: Mate van nationalisatie beïnvloedt steunverlening W de Amerikaanse afhankelijk aou de snelheid en de hulp aan zijn van de dit land het communisme republikeinse senator H. Styles voorzitter van de financiële com- van de Amerikaanse senaat, ver- ■"i gisteren in Parijs dat de leden commissie de Franse regering afbtm rveten, dal r v3n I rijk afl ^^onderdrukken en een halt kon toe Üln aan de stakingen. kEr aanleiding van de bespreking wel- 1p senatoren gisteren gedurende drié roerde met de Franse premier, Paul mldier. zei Bridges vandaag: „Wij heb- het idee naar voren gebracht, dat we jj, communisme zouden dulden". no ziin persconferentie zei Bridges ver- dat Amerika als prijs voor de hulp het recht wil hebben de waar- gen, dat het weet, dat het geld -heen gaat en voor die doelen gebruikt 'fn waarvoor het gegeven is. Bridges Sarde, dat deze inlichting afkomstig SWeffi hoge autoriteit. zei verder, dat hulp die in de w.ows„ verleend wordt wellicht op een viüdere indirecte wijze zou gecontro- iji worden, doch hij ontkende dat de •v™gde Staten een zo nauwe controle '^jden houden als in Griekenland mo reel het geval is. Hi zei voorts dat de Franse premier, Sanidier, de minister van Financiën, Eert Schuman en de minister van Bui- whndse Zaken, Georges Bidault, hem de gering hadden gegeven, dat Frank- ■a-ciet communistisch zal worden, wan- de Verenigde Staten redelijke sa- verlenen. Bridges verklaarde dat men in Amerika steeds meer ging verzetten tegen de tópverlening aan Europa en dat de hui- stakingsgolven in Frankrijk en Italië gevoelens ongetwijfeld versterkten. voorbeeld van de acties welke tot b Amerifcwnse publieke opinie .spreken mineer gevraagd wordt om hulp-verle- aan Europa, noemde Bridges, dat de tnte staking der landbouwers in Italië let land een vierde van de tarwe-oogst jekost had. De stakingen welke wij in Frankrijk zien vergroten ons enthousiasme aldus Bridges. mj zei verder, dat de kwestie der Euro- K?e stakingen besproken was op de jong- conferentie op het Witte Huis, waarbij tij tegenwoordig was geweest en dat ook cepost welke hij van zijn kiezers ontving, verbolgenheid weerspiegelde over de sta- waardoor de productie werd ach- BlULgeiCK. De senator zei voorts, dat de mate van fe nationalisaties in ieder land de ideeën ever de hoeveelheid hulp welke elk land sa krijgen beïnvloedde, doch voegde traan toe, dat velen niet zouden vra- (a. dat de industrieën aan.de particu lars eigenaars' zouden worden terugge ven in ruil voor de Amerikaanse hulp. De senatoren zullen eveneens een be- jcek brengen aan Duitsland, Oostenrijk, Mi, Nederland, België en Groot-Brit- tanié alvorens ter bijwoning van de be- trekingen over het plan-Marshall op 10 kV,-ember, naar Washington terug te ke er,. Tenslotte zei Bridges, dat de commissie Et! haar werk gereed zou zijn tegen het •jxie van November, indien dan een spe ciale zitting van het congres zou worden bijeengeroepen. Hij zei niet of hij gunstig stond tegenover een speciale congreszit- tag, doeh verklaarde dat de zaken in die .'Siting wezen. (U. P.) De rekensom. Het tweede hoofdstuk van het rapport der Parijse conferentie over 'het plan- Harshall geeft de volgende duizelingwek kende cijfers over de behoeften van West- ropa, die bevredigd zullen moeten wor- 3 door import uit Amerika. ■Voedingsmiddelen en landbouwmachi- ••'5800 millioen dollar in 1948, 7000 mil- pe regering maakt bekend, dat in de af lopen week tot haar leedwezen de vol doe verliezen zijn gerapporteerd: Soiinklijke Marine: Marinier 1 o.v.w. Put uit Heerlen. Op 10 Oct. 1947 aan Rondingen overleden. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Korporaal P. A. de Lange uit Schiedam, peuvéld 6 October 1947 (plaats niet *®eld), Sol. J. Groot uit Zaandam, ge duveld 7 October 1947 bij kampong Ka- Girang. Sol. 1ste kl. L. Hagen uit gaardingen, gesneuveld 7 October 1947 bij «tjipania. SoW. E. Langerak uit Berg- gwtó, gesneuveld 7 October 1947 te ■^ribon. Sold. A. M. B. Stapels uit Rot- jpa®, gesneuveld 7 October 1947 bij f^aparna. Serg. A. Brand uit Nijmegen, ^neuveld 9 October 1947 bij Tasikmalaja. L. Broekman uit Zeist, gesneuveld 9' p !947 in omgeving Moentjoel. Sold. J. de Fouw, uit Den Haag, gesneuveld 9 ™»er 1947 omgeving van Moentjoel. Smeets uit Echt, gesneuveld Uctober 1947 omg. Moentjoel. Sold. A. r,V*r®e!ce hit Wolphaartsdijk, gesneuveld s m?°'3er 1947 bij Soekanegara. Sold. G. - i,ssen u't Oirsbeek (L.), gesneuveld 10 «er 1947 te Salatiga. Sold. F. Reniers ^♦Ginneken, gesneuveld 12 Octo- ïrl f .k Soerabaia. omnklijke Nederlands-Indische Leger: _<,öor.ees korp. inf. R. Ulang, gesneuveld Uto Tilnorees sold, lste kl. D. kW®' ^sneuveld 10 October 1947. iZSfl sold- 2de kl- M- Lohulalan, ge- i ?ct°ber 1947. Ambonnees sold. k' 1947Sn aparij' gesneuveld 11 Octo- ^en plaatsnamen vermeid). lioen dollar in 1951. Steenkool: 369 mil lioen dollar in 1948, 54 millioen in 1951. Olieproducten: 576 millioen dollar in 1948, 619 millioen dollar in 1951. Uitrusting voor de olie-winning: 175 millioen dollar, 133 millioen in 1951. Staal, erts, schroot, ruw ijzer en machines: 441 millioen dollar in 1948, 386 millioen in 1951. Spoorweg materiaal: 203 millioen dollar in 1948, 29 millioen in 1951. Hout: 1948—1951, 1768 millioen (waarvan echter „slechts" 351 millioen uit de V. S.)" Prins Bernliard komt in Bloemcndaal Op Vrijdag 24 October zal Prins Bernhard een bezoek brengen aan de Stormschool op „Wildhoef" te Bloemendaal. De Prins zal die dag een demonstratie op de hin- dernisbaan bijwonen. De Prins wordt tegen half drie verwacht. Koeien reizen naar de tropen Vandaag vertrok het 10.500 ton metende s.s. „Samarinda" van de Rotterdamse Lloyd, een in het begin van dit jaar in Amerika gekocht Victory-schip dat daar werd verbouwd tot turbine-vrachtschip, voor zijn eerste reis van Rotterdam naar Batavia. Het schip heeft een aantal koeien aan boord, die bij het naderen van de winter hun heil in warmer oorden gaan zoeken. Deze dieren werden door de Nederlands- Indische regering hier te lande gekocht en zijn goed geselecteerde koeien, die, afge zien van hun waarde als melkvee, mede het begin vormen van een nieuwe rund veestapel in Indonesië. O'Kelly bij Overveense schakers Vrijdagavond werd in het gebouw Domi een simultaan gespeeld door twee en dertig spelers van de schaakclub „Rolland" uit O verveen tegen de kampioen van België A. O'Kelly de Galway (rechts): Deze won vijf en twintig partijen. Kans op oplossing van het zeeliedenconflict Vertegenwoordigers van de regering en afgevaardigden van het koopvaardjjperso- neel in Frankrijk hebben, na langdurige besprekingen, overeenstemming bereikt over het loon. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de regering een loonsverho ging van ongeveer 15 procent aan de zee lieden heeft toegestaan. Morgen zal door de plaatselijke afdelingen van de vakver eniging over het voorstel worden gestemd. Men hoopt, dat de stakers Zondag of Maan dag het werk zullen hervatten. Paul Ramadier, Frankrijks premier, heeft een bezqek aan zijn geboortestad Decazeville, voor het houden van een ver kiezingscampagne, uitgesteld in verband met een „verdedigings"vergadering ter be spreking van de stakingstoestand. Hij heeft geconfereerd met militaire deskundigen en politie, waarbij ook de minister van marine aanwezig was. De vrijwillige buschauffeurs, die vier Parijse buslijnen in dienst hebben gehou den, weigerden gisteravond verder te wer ken, daar de vijandige houding der leden van de C.G.T. hun dit onmogelijk zou maken. Ofschoon iedere bus door militairen werd bewaakt, beklaagden.de chauffeurs zich erover, dat posten van de C.G.T. hen met scheldwoorden en dreigementen had den overstelpt. De stad is nu reeds vier dagen van métro en autobusdiensten verstoken ge weest. Donderdag hoopte men nog, dat het besluit van de onafhankelijke vakvereni ging van Métro-personeel, die de staking heeft ontketend, om het werk te hervatten, het mogelijk zou maken de dienst weer te openen. De oppositie van de C.G.T. is ech ter voldoende zulks te verhinderen. Dit vakverbond verklaarde gistermorgen in een communiqué „ondanks de groot spraak van de regering loopt de Métro niet". De directeur van de Métro heeft bekend gemaakt, dat werkwilligen zich kunnen laten inschrijven. De onderhandelingen met de C.G.T. duren voort. Hoewel een groot aantal Métro-employés klaar staat om aan het werk te gaan, kan hiervan door gebrek aan stroom nog niets komen. Uit het feit, dat Ramadier een conferentie met militaire autoriteiten heeft gehad, leidt men af, dat de regering bereid is het rollend materiaal te vorderen en, wanneer het personeel blijft staken, de diensten door militairen te laten verrichten. De Regentes ontvangt ministers De Regentes ontving Donderdag de mi nisters W. Drees en mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Vrijdag ontving zij de ministers mr. J. H. van Maarseveen en mr. dr. P. J. Witteman. Commissarissen-generaal krijgen eervol ontslag Bij Koninklijk Besluit van 13 October 1947 is aan de heren prof. ir. W. Scher- merhorn en M. J. M. vajp Poll met ingang van 15 November 1947 eervol ontslag ver leend als commissaris-generaal voor Ne- derlands-Indië, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, onder buitenge wone omstandigheden door hen aan den lande bewezen. Het weder in dienst stellen van een of meer Métrolijnen stuit op de moeilijkheid dat ook de kaartjesverkopers en het per soneel langs de lijnen in staking is. Vol gens bevoegde bronnen zal de overheid, wanneer zij tot de hervatting van een of meer diensten wil overwegen, genood zaakt zijn de passagiers gratis te laten meerijden. (U.P.) Voor een nationaal vredesorgel Er is een comité opgericht dat ter ere van de nagedachtenis van hen die voor ons vaderland vielen een vredesmonument wil oprichten en wel in de vorm van een monumentaal „vredesengel". Naar de mate waarin de belangstelling zich voor dat doel zal uiten zal het comité nagaan of het mogelijk is tot de stichting van een „na tionale vredesconcertzaal" te komen, ir welk gebouw de namen van hen die zich voor het land opofferden op bronzen pla ten zullen worden vereeuwigd. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap van het Erecomité aanvaard. Oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw is voorzitter van het Comité van Aanbeveling en prof. dr. C. Zwikker van het Uitvoerend Comité, waarvan voorts deel uitmaken H. Andries- sen, Eduard van Beinum en A. van der Horst. Koninklijke zal beroep doen op kapitaalmarkt De directie van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlands-Indië deelt mede, dat wegens ui tbreidingsplannen het voornemen bestaat binnen afzienbare tijd een beroep te doen op de kapitaal markt. De Engelsen weigeren in Palestina te blijven De Britse afgevaardigde in de Palestina- commissie van de Verenigde Volken, Ar thur Creech Jones, onderstreepte Vrijdag voor de commissie het besluit van Groot-Brittannië om Palestina spoedig te verlaten en verklaarde, dat Groot-Brit- tinië geen grote rol zou spelen bij de ver deling van het Heilig Land. Jones richtte zich hierbij tot de Ameri kaanse afgevaardigde, die verleden week had aangenomen, dat Groot-Brittannië verantwoordelijk zou blijven voor recht en orde in Palestina totdat de Verenigde Volken gereed ziin het Brits mandaat over te nemen. Hij stelde tevens de vraag hoe men zich voorstelde de verdeling van het Heilige Land met geweld door te voeren, Zoals men weet spraken zowel Amerika als Rusland zich uit voor het verdelings plan zonder zichzelf te belasten met de uitvoering van dit plan. „Mijn regering", aldus Jones, „wenst het duidelijk te maken, dat wij niet alleen ons mandaat ter beschikking stellen, doch tevens binnen een zekere tijd ons uit het Heilige Land zullen terugtrekken. Mijn regering maakt slechts het vol gende voorbehoud: In geval de Joden en Arabieren tot een vergelijk komen, zal mijn regering indien gewenst, voortgaan het bewind over Pa lestina voor een zekere tijd uit te voeren totdat het land onafhankelijk kan worden. Ook zal zij een uitnodiging om deel te nemen aan het ten uitvoer leggen van een overeenkomst voor deelgenootschap met andere leden van de Verenigde Vol ken in overweging nemen". Egypte en Syrië willen advies Internationale Hof In Lake Success hebben Egypte en Sy rië formeel voorgesteld, de kwestie van de bevoegdheid der algemeene vergadering van de UNO inzake de aanbeveling voor de verdeling van Palestina naar het Inter nationale Hof voor het uitbrengen van advies te verwijzen. Syrië wil advies in zake de wettigheid van het Palestijnse mandaat en wil tevens weten of de „ge dwongen" verdeling in overeenstemming is met de beginselen der mandaat-gebie den zoals deze in het handvest der V.N. zijn vervat. Egypte heeft de algemene vergadering verzocht, de discussie over de verdeling op te schorten tot na de ontvangst van het advies van het Internationale Hof. Arabische verklaringen. Op een conferentie te Londen heeft Iz- zedien Sjawa Bey, het hoofd van de Ara bische commissie voor Palestina in Groot- Brittannië verklaard dat de Arabieren in Palestina op alle mogelijkheden zijn voor bereid. Hij zei gemachtigd te zijn door het Arabische hoge comité. De Arabieren hebben niet het oogmerk iemand, laat staan de Joden, aan te vallen, zo verklaarde hij, doch alle Arabieren, van Marokko tot aan de Perzische Golf zullen de uitdaging aanvaarden, hoe zwaar de offers ook mochten blijken te zijn. Sjeik Mustafa Momen, de leider van de Mohammedaanse broederschap, die inder tijd tweemaal uit de zaal van de Veilig heidsraad verwijderd werd, deelde op de conferentie mee, dat het aantal leden van de" broederschap gelegen is tussen vijf en millioen en dat velen van hen gewa pende vrijwilligers waren. Tienduizend vrijwilligers zijn reeds naar de Palestijnse grens bij El Arisj in Egypte gezonden en vier duizend staan aan de grens in Syrië, aldus Mustafa Momen. Hij verklaarde voorts, dat "de broederschap nauw samen werkt met de Moefti van Jeruzalem en de Syrische regering. Koning Abdoelah is de beschermheer in Trans- jordanië. Bespreking tussen mr. Oud en mr. Stikker Volgens „Het Parool" heeft mr. P. J. Oud als voorzitter van het comité tot op richting van een democratische volkspartij een onderhoud gehad met mr. D. U. Stikker voorzitter van de Partij van de Vrijheid. In kringen van de vroegere Bond van Jong Liberalen meent men, dat tijdens dit on derhoud de mogelijkheid is besproken tot het vormen van een basis voor een ge meenschappelijke partij, met uitsluiting van conservatieve elementen in de Partij van de Vrijheid. In een onderhoud met de Rotterdamse correspondent van het „Handelsblad" heeft mr. Oud verklaard niet verrast te zijn over het manifest van een aantal oud- Vrijzinnig Democraten, die verklaren geen behoefte te gevoelen de Partij van de Ar beid te verlaten. De betekenis van deze verklaring wordt volgens mr. Oud mede bepaald door de omstandigheid, dat de overgrote meerderheid der ondertekenaars Kamerleden, wethouders en raadsleden zijn. Zij hebben uit die hoofde een bij zondere verantwoordelijkheid. Voor hen heeft uiteraard aansluiting bij een andere partij een zeer bijzondere be tekenis. Dat zij niet aanstonds bereid zijn geneigdheid te tonen tot aansluiting bij een andere partij, waarvan zij nog geheel niet weten, wat deze worden zal, achtte mr. Oud volkomen begrijpelijk. Hij zei de in tussen niet zonder hoop te zijn, dat bij een verdere ontwikkeling van zaken een aan tal hunner voor de nieuwe partij zal kun nen worden gewonnen. „Nationaal RéveiF'propageert een West-Europese Unie In een te Amsterdam gehouden pers bijeenkomst heeft de heer Alfred Schuur man de West-Europese landen vergele ken met een school haringen, nerveus heen en weer zwemmende tussen twee roof vissen en zich voortdurend angstig af vragende door welke muil (Oost of West) zij straks zuilen worden opgeslokt! De heer Alfred Schuurman is lid van het hoofdbestuur van „Nationaal Réveil"- Hij deelde mede dat de bestuursraad van Na- tioneel Réveil besloten heeft een actie te gaan voeren voor de oprichting van een West-Europese democratische Unie. De heer Schuurman betoogde dat er van een wereldregering via de Verenigde Naties in de naaste toekomst geen sprake kan zijn. Nu zich twee machten hebben gevormd die principiëel scherp tegenover elkander staan, dreigt het gevaar dat de kleine, tussenliggende landen en daarmede de ba kermat van de democratie en de bescha ving in het gedrang komen. Wij moeten weer weten, zei de heer Schuurman, dat wij Europeanen zijn en dat in eenheid onze macht en onze red ding ligt. De zestien landen van West- Eui'opa ontwikkelen tezamen een poten tieel dat meer dan gelijkwaardig is aan dat van de twee grote wereldmachten. Op economisch gebied kunnen wij onze hulp middelen samenbrengen, op sociaal gebied elkaar helpen. Op strategisch terrein be hoeven wij voor de anderen niet onder te doen! Met Churchill was de heer Schuur man het eens dat ook de Duitse staten in de Engelse en Amerikaanse zóne tot toe treding tot de Unie moeten worden uit genodigd. Er is langs de Elbe een grens getrokken tussen twee werelden en wij hebben daar rekening mee te houden. Dat de „Benelux" reeds een stap zou zijn in de richting van een West-Europese Unie. meende spreker te moeten bestrijden. Zij is zakelijk bedoeld: een bouwsel van eco nomische maatregelen over de hoofden van de drie volkeren heen. „Nationaal Réveil" heeft zijn doelstel ling in zoverre gewijzigd dat het zijn poli tieke acties zal blijven voeren als voor heen, maar als het meest urgent van alles het propageren beschouwt van een West- Europese Unie. Het woord is aan...- Mme de Pressensé: Als de hemel betrokken is moet het goede humeur de zon ver vangen. Sam Oly veroordeeld tot de doodstraf Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft Vrijdag de 47-jarige voor malige agent van politie te Amsterdam Sam Oly tot de doodstraf veroordeeld Oly, die na de capitulatie tot de NSB toetrad, werd spoedig overgeplaatst naar de „Zentralstelle für Jüdische Auswan- derung". In deze functie arresteerde hij talloze Joden, waaronder 30 blinde Joden uit het blindeninstituut in de Rustenbur gerstraat te Amsterdam. Met ingang van 20 October worden gel dig verklaard de bonnen 76 en 77 van de brandstoffenkaart TA 707 en 76 van de kaart TB 707 (kamerbewoners). Elk dezer bonnen geeft recht op het be trekken van drie eenheden vaste brand stoffen. Tenneinde het de handel moge lijk te maken de bestellingen regelmatig uit te voeren, is het noodzakelijk, dat de bonnen spoedig worden ingeleverd. De bezorging zal in gedeelten geschie den, zodat aflevering van alle eenheden tegelijk niet kan worden verlangd. Een hoger rantsoen dan totaal 12 een heden, resp. 6 eenheden voor kamerbewo ners zal niet worden verstrekt. De brandstoffenkaarten TA 707 en TB 707 dienen zorgvuldig te worden bewaard. De Bond van Geref. Vrouwen Verenigingen houdt te Haarlem een provinciale dag voor Noordholland op 28 October In het Concertge bouw. Het welkomstwoord zal worden uitgespro ken door de ere-presidente van de bond. me vrouw Zwart—de Jong uit Halfweg. Verder zul len spreken mevrouw Schouten—Scholten uit Zullen en ds. Zwart van Halfweg. De ambtenaar blijft er meer op de achtergrond Het merkwaardige in België, is, dat, hoewel de gehele levensstandaard hoger is dan hier. bepaalde dingen evenveel kosten als in Nederland. Wie een pak laat maken ervaart dat de textielwaren er ongeveer evenveel kos ten. Wie hier enkele honderden guldens voor een aangemeten pak neertelt, doet dat in België ook. Het is niet duurder en een „zwart" pak in Nederland komt aan zienlijk duurder uit dan een pak in België. De textiel is daar vrjj en naar gelang van de kwaliteit lopen de prijzen van ongeveer 2200 tot 3500 franken. Een frank komt dan ongeveer op zes Nederlandse centen. Wie een regenjas koopt, moet tegen de 1000 franken betalen in een eerste klas zaak. Een overhemd varieert van een 200 tot een 480 franken. Dat zijn dus prijzen, die niet ver boven het Nederlandse niveau liggen, waarbij men nog in het oog moet houden, dat alles vrij is. Als men dat wil kan men een dozijn overhemden, of tien dozijn tege lijk kopen. Wollen sokken kosten van 30 tot 50 franken. Ziet men daarnaast echter de bioscoopprijzen dan valt het op, dat de meeste als laagste entréeprijs 17 franken hebben. Alleen enkele goedkopere genres geven een plaats voor 15 franken, een prijs die dus boven het niveau van de goed koopste plaats in ons land ligt. Zoals wij reeds schreven, kan iedereen zich in België vrij veel veroorloven, be halve de mensen uit de kantoorstand. Over het algemeen kan men zeggen dat de in komens van 31/2 tot 5 maal hoger zijn dan voor de oorlog, doch de prijzen liggen 4 tot In 1944 zijn in de buurtschap „De Nul", even ten Noorden van 01st. enige bommen gevallen, welke niet ontploften. Eén viel er pal naast de spoorlijn Zwolle-Deveniter. De Duitsers deden destijds enige pogingen de bom te vinden, maar toen deze geen succes hadden, werd de kwestie als afge daan beschouwd. Na de bevrijding, toen het treinverkeer op dit traject niet onmiddellijk kon wor den hervat, hebben de N.S. een onderzoek laten instel len naar deze niet ontplofte bom. Men kon haar niet vinden, maar voor alle vei ligheid werd de spoorlijn een eind verlegd, zodat de treinen met een bocht om de plek reden. In de zomer van 1947 echter werden enige even eens niet ontplofte bommen in een naburig weiland ge vonden. De bom bij de spoorlijn kwam toen ook weer ter sprake. De hulp van de wichelroedeloper W. Hulsegge uit Gorssel werd ingeroepen; hij duidde nauwkeurig de plaats aan, waar de bom moest liggen. Een aannemingsfirma uit Zwolle begon in Augustus met het graven van een kuil, welke door middel van een bron-bemaling droog- gehouden moest worden. Doch hoe men ook zqcht en boorde, de bom werd niet gevonden. Men begon te twijfelen aan de juistheid van die aanduidingen, door de wichelroede loper gedaan. Deze week was de situatie zo, dat de kuil een diepte van 7 meter had en dat het nodige materiaal bijeengebracht was om met grondboringen de diepte van 19 meter te bereiken, want de heer Hukeg- ge had geconstateerd, dat de bom op 14 meter diepte moest liggen. Inderdaad, hij werd volkomen in het gelijk gesteld. De bom werd aangeboord en bleek nog 4% meter onder de bodem van de kuil >te lig gen. Vermoedelijk zal niet getracht worden de bom te verwijderen, doch zal een ge wapend betonnen plaat in de kuil gestort worden, zodat de bom door .beton en door ruim 11 meter aarde wel geïsoleerd is. De Nederlandse regering heeft een uitnodi ging gezonden aan de Britse minister-president Attlee om op 4 Novemlber die boomplantdag op Walcheren bij te wonen. Het is nog niet bekend, of de heer Attlee aan deze uitnodiging gevolg zal kunnen geven. Het aantal ingeschrevenen aan de Techni sche Hogeschool te Delft bedraagt 5014, waar onder 1007 studenten, die voor het lopende stu diejaar voor de eerste maal zijn ingeschreven. Men verwacht, dat het totaal-aantal dat van de vorige cursus (5100) zal overtreffen. 6 maal hoger. Wie deze twee groepen naast- elkaar zet, kan al concluderen, dat er enkele zaken zijn, die even duur gebleven zijn, andere daarentegen die duurder werden. Aan import van dollargoederen bestaat geen gebrek. De uitstalkasten liggen er vol mee. Sigaretten, vulpennen, schrijf machines, nylonkousen, wat men maar wil. De prijzen zijn ernaar. Een set Water man (dus vulpen plus potlood) komt °P 1525 franken en de beroemde Parker 51 (die in ons land bijna nog niet te krijgen is) komt per set op 1650 franken, dat is dus omstreeks 100 gulden, een prijs die ver boven de dollarprijs ligt. De zwarte beurs. Men vraagt zich af hoe de verhouding tot de dollar zelf is. Wel, naast het officiële beursnieuws, publiceren verschillende bla den elke week ook het officiële nieuws van de zwarte beurs. Uit de verschilllen in waardering voor een buitenlandse valuta kan men met vrij grote nauwkeurigheid de werkelijke notering opmaken. Officieel gaan er bijvoorbeeld 16 fran ken in de gulden, maar op de zwarte markt dus de vrije markt van vraag en aan bod heeft men minder fiducie in gul dens. Zwart gaan er maar 8.55 franken in een gulden, dus bijna de helft. Een ander land, ook met een socialistisch getint regiem, geniet al even weinig vertrouwen. Officieel krijgt men 176 franken voor een pond sterling, doch op de zwarte markt maar 126 franken, dus aanzienlijk minder. Munten, die de vrije markt als achter grond hebben, staan hoger genoteerd. Of ficieel krijgt men 43 franken voor een dollar, maar zwart krijgt men er 48% fran ken voor. Een Zwitserse frank is officieel 10 Belgische franken, maar zwart krijgt men 12% Belgische franken-voor een Zwit serse frank. Heel pover staat de Franse frank ervoor. Voor een Franse frank krijgt men officieel 37 Belgische franken, maar op de zwarte markt is men blij als men er 16% Belgi sche franken voor kan krijgen. Groeiend ambtenarenapparaat Ook België is niet ontkomen aan het groeiende ambtenaren-apparaat. Telt ons land er een goede 110.000 (een op de ne gentig bewoners), heeft Engeland er een 750.000 (of een op de vijf en zestig be woners), België heeft ongeveer 91.000 ambtwaren (of een op de honderd bewo ners); voor de oorlog telde het slechts een 50.000 ambtenaren. Door hun typisch- Belgische mentaliteit bemerkt men de aanwezigheid van de ambtenaren echter minder dan bij ons. De Belgen houden niet van maatregelen en doen het dus niet. De Belg is geneigd om bij maatregelen juist andersom te doen en de tweedaagse sta king van kort geleden was daarvan het be wijs. Winkels blijven open tot de winkelier meent te moeten sluiten. Alleen de grote zaken, die personeel in dienst hebben, sluiten op vaste uren. De eigen-winke liers doen wat ze willen. Een sigarenwin kelier die verkopen wil, opent zijn zaak. Dit maakt het leven wel iets meer com fortabel dan in ons „gemaatregeld" land het geval kan zijn. Eigen initiatief, eigen werklust zijn hier maatstaven en niet het formulier en het stempel van de ambte naar. Mede door het stelsel dat eerst de bin nenlandse markt verzadigd werd heeft dit alles aan België een fleurig aanzien ge geven. Tot laat in de avond zijn de cafés open. Wie uit de schouwburg komt, kan nog wat eten. iets wat in Parijs vrijwel tot de onmogelijkheden behoort. Wie koffie koopt krijgt koffie en geen cichorei. Wie suiker neemt krijgt geen kalk maar suiker. Belgische inspanning heeft dit alles in enkele jaren tot stand gebracht. Er zit een diepe schaduwkant aan, zoals wij in onze vorige brief illustreerden, maar nu de toe nadering tussen België en Nederland van alle zijden meer wordt bevorderd, js het goed met open oog te zien, hoe enkele jaren na de oorlog België wel vaart en wij nog niet.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1