IJmuider Courant De Amerikaanse economie kan liet plan-Marshall „verdragen" Britse „Home Fleet" ingekrompen Niets vermoedende Duitsers ontdekten persoonsbewijzencentrale der illegaliteit Franse verkiezingen brachten verrassende overwinning van de Gaulle's Rassemblement e Jaargang No. 18765 flUX; Kermemerlaan 154, Tel. Redactie en ^inistratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, efoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Jrjkkerrj Z- B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HA ART.F.MS DAGBLAD Maantlag 20 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post S 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „De oorlog heeft geleerd dat de grenzen van het Amerikaanse vermogen elastisch zijn" president Truman heeft een bemoedi- raoport ontvangen van zijn minister hUenlandse zaken. James Krug.^over a» of de binnenlandse economische de Enigheden der Verenigde Staten de onl l7_„ uitvoering van het Marshall-plan v0"fulp van Europa veroorloven. Krug lot zijn rapport, dat de economie der Verenigd® Staten materieel in staat is een uitgebreid Verenigde ~^ogramma voor hulp aan het SKnland ten uitvoer te brengen zonder fbreuk wordt gedaan aan de nationale beid en de levensstandaard van het Amerikaanse volk. wd wijst bet rapport erop, dat andere ;.ren in overweging moeten worden ge- Ten alvorens de omvang van de deel- Her Amerikaanse industrie aan het «mug atworden vastgesteld. Het zelf, aldus het rapport, dat S^een over rijke hulpbronnen beschik- land gis Amerika niet lange tijd de op handelsbalansen van andere viïn rekening kan nem zelfs voor zijn rekening kan nemen zon- EGervan ernstige terugslag op zijn eigen Snomie en hulpbronnen te ondervinden r>ri5 evenwel eeleerd. dat JuLnzen, waartoe de V.S. kunnen gaan, Seret elastisch zijn" zegt Krug. Herleving n de wereldproductie en -handel, lei dde tot een verstandig gebruik van de preld-hulpbronnen, is niet alleen de op ging van het probleem van het buiten ijs herstel, doch ook van essentieel be- Ca voor het handhaven van de welvaart ^veiligheid der V.S., aldus vervolgt het -DDort. Het legt er de nadruk op, dat of- 2on Amerika in staat is een omv-ang- ük hulpprogramma ten uitvoer te leggen, Snaaide tekorten, welke voortvloeien uit het hoge consumptieniveau in de V.S., Iter zullen worden. Dit geldt in het bij zonder voor de tekorten aan graan, staal, kolen stikstofhoudende kunstmest en be taalde industriële installaties. Het staal port zal in vele gevallen de grootste moeilijkheden opleveren. Omtrent andere exportgoederen concludeert het rapport: De uitvoer van 10V2 millioen ton tarwe en tarwemeel in het jaar, eindigende in Juni j.L, heeft het binnenlands verbruik van graanproducten niet noemenswaard verminderd. Voor de toekomst is het zaak een maximumproductie te verzekeren en het gebruik van tarwe als veevoeder tot een zeker peil terug te brengen. Kunst mest: het lijkt meer gewenst stikstofhou dende kunstmest naar Europa te expor teren dan de voedselexport op te voeren, doch tenzij speciale maatregelen worden genomen zal de Amerikaanse productie- voor kunstmest slechts zoveel dat met de stijging der bin nenlandse behoeften gelijke tred kan wor den gehouden. Kolen: de productie wordt beperkt door het tekort aan spoorweg wagons. Wanneer dit tekort kan worden ondervangen, zouden er voldoende kolen beschikbaar worden gesteld om aan de meest dringende behoeften van het buiten land te voldoen". President Truman zal de conclusies uit het rapport van Krug en uit het nog niet voltooide rapport van de onder leiding van Harriman staande commissie voor de Ame rikaanse hulpbronnen, die voor het plan- Marshall beschikbaar zijn, gebruiken als materiaal voor zijn aanbevelingen aan het congres over het ten uitvoer brengen van dit plan. Irgoen slaags met Haganali Het geheime radiostation van de Irgoen Zwai Leoemi in Palestina maakt bekend, dat een van de ondergrondse eenheden-van de Irgoen op manoeuvres in de vlakte van Sharan gevochten heeft met een strijd- kradht van de Haganah. De omroeper van de Irgoen viel zowel het Jewish Agency als de Haganah aan over hun standpunt ten aanzien van de verdeling van Palestina en herhaalde het besluit van de Irgoen om te strijden voor een onverdeeld Palestina. Wilde havenstaking in Londen De vertegenwoordigers van drieduizend Londense havenarbeiders hebben bij stem ming besloten heden het werk neer te leg gen uit sympathie imet de 580 arbeiders der koelhuizen, die vijf dagen geleden in sta king zijn gegaan. De havenarbeiders besloten tot staking ondanks een beroep van de Transport and General Workers Union om aan het werk te blijven. (U.P.) Officieel is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot beperkt -zal worden tot een kruiser en vier torpedojagers. Deze maat regel is nodig geworden door het tekort tan manschappen ten gevolge van de de mobilisatie. Het opleidings-instituut voor de vloot te Gosport bij Portsmouth zal ge floten worden. De herfst-manoeuvres van de thuisvloot, welke '6 October hadden moeten begin nen, zijn afgelast vanwege noodzaak tot bTandstofbesparing. De vloot-correspon dent van de Sunday Times tekent hierbij aan, dat Groot-Brittannië, na het ingaan van de beperking, nergens ter wereld meer slagschepen voor eventuele operaties ter beschikking zal heibben en dat de terstond bruikbare marine-strijdkrachten in het Imperium uit niet meer dan vier kleine vliegdekschepen en elf kruisers zullen be staan. Voor de oorlog omvatte de thuisvloot vijf slagschepen, twee slagkruisers, twee frote vliegdekschepen en zes kruisers als mede acht-en-twintig torpedobootjagers, vijf onderzeeboten en negentien andere vaartuigen. Voorts zegt de correspondent, dat de enige moderne Britse kruiser van tiendui- iffid ton, de „Belfast", plotseling aan de Pacific-vloot is onttrokken en inreserve gebracht zal worden. Aldus zullen op de Grote Oceaan slechts twee of drie krui sers overblijven. In West-Indië zou slechts een kruiser overgelaten worden. Vijftien doden per uur Cholera-epidemie in Egypte niet meer onder controle Naar het Egyptische ministerie van volksgezondheid mededeelt, zijn in Egypte do laatste vier-en-twintig uur 279 perso nen aan cholera gestorven. Hiermede wordt het totale aantal slachtoffers van do epidemie op 2.271 gebracht. In sommige streken schijnen de medt Kno autoriteiten de toestand niet meer jpester te zijn. In de besmette zones wor- df1 thans per uur vijftien doden en dertig nieuwe gevallen gemeld. Caïro, Alexan- dno en Port Said liggen tot dusver buiten no gevaarlijke zone. Prinses Elizabeth „winkelt'' het Londense West-End kon men oezer dagen prinses Elizabeth zien winke- 1® in gezelschap van koningin-moeder d'e haar kleindochter van advies omtrent het huisraad en de andere ^naelen, die de Prinses wil aanschaffen °P 20 November in het huwelijk v tmet Ipitenant Philip Mountbatten. Met de leiding van de Prinselijke hof- Whng is belast luitenant-generaal Sir Roderick Browning, de schepper der jnse luchtlandingstroepen en echtgenoot "e schrijfster Daphne du Maurier. .^oeraal Browning heeft zich reeds op 19- leeftijd in de eerste wereldoorlog ^scheiden en is sedertdien bekend Browning. (U.P.) Prins Bernliard en de liftende99 vaandrig De vaandrig S. van 2 R.I. te Nijmegen, die een week verlof in Engeland had doorgebracht, zat in moeilijkheden Volgens afspraak zou hij met een vlieg tuig van de Nederlandse Strijdkrachten terugkeren. Maar hij had buiten de Londense mist gerekend! De piloot be sloot de tocht uit te stellen tot de vol gende dag, doch toen was de mist nog dikker en onze vaandrig zag de boze blikken van zijn compagnies-comman dant al Toen S. echter hoorde, dat Prins Bern- hard in Engeland was. en nog diezelfde dag naar Nederland zou vliegen, trok hij de stoute schoenen aan en belde de Prins op. Enhet kwam in orde: hij werd zelfs met een auto van zijn hotel afgehaald! Het toestel van de Prins dat uitgerust is met radar,landde veilig op Valken burg, waar Z.K.H. uitstapte. Op de dankbetuigingen van de vaandrig ant woordde hij: „Niets te danken hoor; als militairen moeten we elkaar toch hel pen? Het vliegtuig gaat door naar Soes- terberg, dus als je verder mee wilt vliegenSoe.sterberg ligt dichter bij Nijmegen dan Valkenburg, dus S. accepteerde dit gulle aanbod met beide handen. En stel U zijn verbazing voor, toen op Soesterberg een auto klaar stond, welke door de Prins telefonisch was besteld en waarmee vaandrig S. op de snelste wijze naar Nijmegen werd gebracht. Als hij over enige weken naar Indië'vertrekt, zal hij ongetwijfeld een zeer aangename herinnering bewaren aan zijn prinselijke militaire chef, die op het juiste moment als een goede genius uit de mist opdook. Als na een bom-inslag zag deze Engelse chemische fabriek er uit, toen het geweld van een ontploffing, die drie arbeiders het leven kostte, was weggestorven. De fabriek ligt in Stratford en hield zich bezig met geheime proefnemingen in opdracht van de regering. De foto toont de politie en vrijwilligers op zoek naar de lichamen van de slachtoffers. Tien jaar geëist tegen al te actieve S.D.-chauffeur De overval van de Sieherheitspolizei op de illegale persoonsbewijzen-centrale aan de Keizersgracht 135 te Amsterdam is door het Bijzonder Gerechtshof in de hoofdstad behandeld. Verdachte was de 36-jarige chauffeur-monteur C. de K., lid der N.S.B. sinds 1938 en als chauffeur in dienst bij de Sieherheitspolizei in de jaren 1944 en 1945. Op 27 November 1944 kreeg hij opdracht enige van zijn Duitse superieuren naar de Keizersgracht te rijden, waar hij met zijn auto moest wachten. Toen hij daar stond vielen hem twee jongemannen en een meisje op, die een „verdachte houding" aannamen. Hij sprak hen aan, drukte het meisje, mej. A. van der Meer, een revol ver op de borst en vroeg om „Ausweise"- Een ogenblik te voren w%s een der jonge mannen, W. A. G. M. Bergmans, het per ceel Keizersgracht 135 binnengegaan. Het meisje mocht vertrekken en de jongeman Klaas van Veen, nam onverwacht de be nen. Schoten weerklonken, maar v. Veen ontkwam. Daarop drongen de Duitsers het huis binnen, waarin hun chauffeur Bergmans had zien verdwijnen. Tot hun verbazing troffen zij er een grote voor raad Engelse wapenen en munitie aan. „Johnnie" Jansen, die brutaalweg met een bakfiets vol wapenen, afgedekt door een zeil, een half uur later bij het perceel aankwam, liep in de val en werd later gefusilleerd. Echter niet, nadat de Duit sers hem hadden gedwongen te vertellen, waar hij de wapenen vandaan had ge haald: Keizersgracht 572. Militaire vrachtauto rijdt na botsing in een sloot Twee verlofgangers levensgevaarlijk gewond Een militaire vrachtauto met verlof gangers, welke met grote snelheid op de Bosweg in Sehijrrdel reed, is in botsing gekomen met eentegemoetkomende vrachtauto. De militaire auto stortte in een sloot, waardoor enkele militairen zwaar gewond werdén. Twee hunner verkeerden in le vensgevaar. Ziekenauto's hebben de ge wonden naar 's-Hertogenbosoh overge bracht. DE GAULLE VEROVERT GEMEENTERADEN: De gisteren in Frankrijk gehouden ge meenteraadsverkiezingen golden als „proef op de som" voor de terugkeer van generaal De Gaulle in het actieve politieke leven. Deze proef lijkt, voorzover de uitslagen thans bekend zijn, een verrassende over winning te hebben opgeleverd voor de nieuwe politieke partij van de generaal, de Rassemblement du Peuple Franpais. De katholieke MRP werd het slachtoffer, te zamen met de andere centrumpartijen. In de gemeenteraad van Parijs zal de RPF de absolute meerderheid hebben. In Versailles kreeg de RPF 55%, in Rijssel 60%, in Tours 40%, in Rouen 32%, in Aix-en- Provence 60% en in Parijs btina 60%. Na middernacht hadden de partijen over het gehele land de volgende percentages: RFP 40%. Communisten 29%, Socialisten 20%, MRP 9%. Als de uit de voorlopige uitslagen te trekken conclusies voor het geheel juist blijken, zal de communistische partij stem men verliezen aan de socialisten. Deze laatsten zullen dan de voornaamste buffer vormen tussen het communistische en een sterk Gaullistisch blok. Officieel werd bekend gemaakt, dat bij de gemeenteraadsverkiezingen 80 procent der kiezers heeft gestemd. Voor de 460 ge meenten met meer dan 9000 inwoners zijn de verkiezingen van gisteren beslissend. In de kleinere plaatsen zal, wanneer geen der candidaten heden een absolute meer derheid heeft behaald, volgende week Zondag nogmaals worden gestemd. De ge meenteraadsleden worden voor zes jaar gekozen. Te Parijs hebben zich geen incidenten voorgedaan. In verschillende delen van Frankrijk werden echter enkele personen gewond bij botsingen tussen communisten jen aanhangers van generaal De Gaulle. Uit Martinique wordt gemeld, dat een commu nist werd gedood tijdens een communisti sche bijeenkomst. De socialistische func tionaris Kerensky heeft medegedeeld, dat hij Thorez, de leider der Franse commu nisten, een proces zal aandoen wegens mis handeling. De vorige gemeenteraadsverkiezingen zijn in Mei 1945 gehouden. Vergeleken bij de uitslag daarvan is de verschuiving naar de RPF voornamelijk ten koste van de MRP en de communisten gegaan. Vooral op het' platteland leden de communisten thans ernstige verliezen. Uit de tot nog toe bekende uitslagen blijkt dat Frankrijk verdeeld is in twee machtige groepen, waarvan een niet recht streeks in het parlement vertegenwoordgd is. Wanneer De Gaulle eventueel veertig a vijftig procent van het kiezerscorps ach ter zich zal blijken te hebben, zou men spoedig de terugslag hiervan op parle mentair en regeringsplan kunnen ver wachten. Voorzitter van de Parijse gemeenteraad, waarin de partij van generaal De Gaulle, naar verwacht wordt, een absolute meer derheid zal hebben, zal waarschijnlijk wor den Pierre de Gaulle, een broer van de generaal. Pierre de Gaulle is adjunct-di recteur van de bank van de „Union Pari- sienne", bij welke instelling hij 26 jaar geleden als bediende in dienst kwam. De minister-president Ramadier is her kozen als gemeenteraadslid te Decazeville. In Algiers zijn op de lijst van RPF, MRP, radicaal-socialisten en onafhankelijken 41.935 stemmen uitgebracht tegen 22.823 stemmen op de lijst van de socialisten en communisten. Dit betekent een verplaat sing van de meerderheid in deze stad waar de communistische burgemeester Tubert aan het hoofd staat. De oude concierge op dit adres liep te zamen met ir. Versfeit in de val, die even eens werd gefusilleerd. Dat er op het eerste adres niet nog veel meer illegale werkers in de handen der Duitsers zijn gevallen is te danken aan mej. Van der Meer, die onmiddellijk alarm sloeg bij alle medewerkers van de groep. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, noemde verdachte een slaafse - figuur bij de S.D., door wiens optreden de niets ver moedende Duitsers die middag een aantal illegale werkers in handen kregen, als mede een hoeveelheid wapenen. Hij eiste tegen verdachte, die bovendien nog enige tijd gevangenbewaker in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans is ge weest, een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar. Het Hof zal op 31 October a.s. uitspraak doen. Plannen voor douane-unie Griekenland-Turkije De Griekse regering heeft besloten een commissie te benoemen ter bestudering van de mogelijkheid van een douane-unie tus sen Griekenland en Turkije, aldus is of ficieel medegedeeld door de Griekse ambassade in Engeland. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het recente bezoek van een Griekse missie aan Turkije, onder leiding van Athanasius Baralbassis, de vroegere Griekse minister van Landbouw. Deze missie heeft met Turkse autoriteiten en experts over een eventuële douane-unie van gedachten gewisseld. Baralbassis, een tabak-expert, heeft aan zijn regering hierover een rapport uitge bracht, dat over het algemeen gunstig is. Het huidige Griekse standpunt is. dat hoe wel de twee landen dezelfde pi-oducten voortbrengen de douane-unie hen in staat zal stellen een gezamenlijke exportpolitiek te voeren voor artikelen als tabak en ge droogde vruchten, daar de vraag groot ge noeg is om de productie van beide landen op te nemen. De mogelijkheid van een douane-unie tussen Griekenland en Turkije werd het eerst naar voren gebracht tijdens de be sprekingen over een Europese douane unie op de 16 mogendheden-conferentie te Parijs. Zowel de Griekse als de Turkse gedelegeerden verklaarden te Parijs, dat zij deel zouden nemen aan de bestudering van de mogelijkheid van een Europese douane unie. Brazilë—Rusland geschorst Agence France Presse meldt, dat de Bra ziliaanse regering aan de Sovjet-regering haar beslissing heeft doen weten, de diplo matieke betrekkingen tussen de twee lan den te schorsen, aangezien zij nog geen antwoord heeft ontvangen op haar nota, waarin protest werd aangetekend tegen de aanvallen, waaraan de Braziliaanse presi dent Dutra en het Braziliaanse leger in de Sovjet-pers hebben blootgestaan. De lieer Lunshof gaat in hoger beroep De journalist H. A. Lunshof, die Woens dag door de Vierde Kamer van de Am sterdamse rechtbank tot 10 boete of tien dagen hechtenis werd veroordeeld, omdat hij geweigerd had de naam te noe men van degene die hem een deel van de Linggadjati-notulen had verstrekt, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Het woord is aan Véra de Talleyrand: Niets kalmeert meer dan een genomen besluit. Sluiswachter ving een extra vleesrantsoen Wild varken in de sluiskolk In Noord-Limburg doen telkens sterke verhalen de ronde over de jacht op wilde varkens. De ervaring van een sluiswachter aan de Zuid-Willemsvaart is echter geen „jagerslatijn". De sluiswachter zat des avonds rustig te lezen toen hij werd op geschrikt door een luide plons in de sluis, welke bij nader onderzoek veroorzaakt bleek te zijn door een wild varken, dat zo onfortuinlijk was geweest om tijdens zijn (nachtelijke omzwervingen in de sluis kolk terecht te komen. De sluiswachter wierp als een volleerde cowboy een lasso om het varken en na een uur ingespan nen werken slaagde hij er in, geholpen door enige omwonenden, het ongewone „visje" van circa 80 kg op het droge te trekken, waai' het met een paar welge mikte slagen naar de eeuwige jachtvelden werd gezonden. Bij Baarlo 'werd een jongeman, die het ongenoegen van een wild zwijn had opge wekt, achtervolgd. Hij zocht zijn toevlucht op een stromij t en riep luidkeels om hulp toen het varken ook pogingen deed de mijt op te klauteren. Toen er voorbijgangers kwamen opdagen, sloeg de ever op de vlucht. Een der sterkste verhalen is dat van een ongewapende toeschouwer, die met twee jagers een nachtelijke actie onder nam in de bossen van Beesel. De man heeft een half uur lang in doodsangst ver keerd, toen gedurende al die tijd een wild varken op slechts een meter afstand ach ter hem in het kreupelhout heeft gezeten, zonder dat het door de jagers werd op gemerkt. Hij durfde zich niet bewegen uit vrees door het dier te worden aan gevallen. Huiseigenaren wensen 25pCt. huurverhoging Na een uiteenzetting van drs. A. W. Hermse over „De noodzakelijkheid van huurverhoging" en een rede van prof. dr. J. Tinbergen over „De spanning tussen lonen en prijzen en het huurpeil" is op een in Den Haag gehouden congres van de Ne derlandse Bond van Huis- en Grondeige naren een resolutie aangenomen, waarin bij de regering aangedrongen wordt op het toestaan van een huurverhoging van 25 procent. Jachtopziener Veldhuizen (links) schoot op het landgoed „Mallen" tussen Zutphen en Lochem een everzwijn. Ontsporing stagneert trein verkeer Rotterdam—Dordrecht Hedenmorgen om zeven uur zijn tussen Zwijndrecht en Barendrecht twee ledige kolenwagens van een goederentrein ont spoord, waardoor de beide hoofdsporen versperd werden. De D-trein Amsterdam- Bazel werd over Utrecht geleid. Reizigers werden tussen Roterdam en Dordrecht met autobussen vervoerd. Er was een raampje in de kluis van Eethens raadhuis Dezer dagen verdween uit het raadhuis in Eetben bij Waalwijk een geldkistje met f 4700, dat in de „kluis" geplaatst was. Men stond voor een raadsel, totdat in de omgeving een lange stok met een haak vonden werd. In een buitenmuur van de „kluis" was een tuimelraampje en het bleek mogelijk met de stok door dit raampje het geldkistje „op te vissen". Enige stapeltjes gebundelde bankbiljet ten, welke naast het kistje lagen, zijn on aangeroerd gebleven. Opvarenden van de „Oranje' krijgen post in Singapore Zoals reeds werd medegedeeld heeft het m.s. „Oranje" wegens de cholera-epidemie in Egypte Port Said niet aangedaan, zodat daar aan de opvarenden geen post kon worden uitgereikt. Met de luchtpostdienst Amsterdam Batavia wordt deze correspondentie nu naar Singapore vervoerd, waar zij op 28 October zal worden uitgereikt. Indien men van deze gelegenheid gebruik wil maken, moet men de stukken uiterlijk vandaag posten. Gelegenheid om correspondentie per zee post te vervoeren naar Indië bestaat met het m.s. Kota Agoeng dat op 25 October van Amsterdam vertrekt. Brieven moeten uiterlijk 23 October gepost worden. Naar Curagao en de overige overzeese gebiedsdelen in de West vertrekt het m.s. Bonaire op 23 October van Amsterdam. Correspondentie welke met dit schip mee moet, dient uiterlijk 26 October gepost te worden. Verchromingsmiddel bevatte kwiknitraat En werd bijna 3000% te duur verkocht De laatste tijd bereikten de Economische dienst van de Tfttarlemse fecherche her haaldelijk klachten over een persoon die in de grote steden des lands een vloeistof aan de man trachtte te brengen, waarmee, naar hij zeide, metalen verchroomd kon den worden. De kopers kwamen al spoedig tot de ontdekking dat de vloeistof, waarvoor zij 7,50 per flesje van 30 gram inhoud moesten betalen, voor dit doel ongeschikt was. Zaterdag heeft de Economische dienst deze man, een chauffeur-monteur uit den Haag, op het station te Haarlem aange houden. Een chemisch onderzoek bi'acht aan het licht, dat de vloeistof vijf gram kwik nitraat bevatte. Een halve gram van deze stof is bij inwendig gebruik al dodelijk. De prijs van het product mocht hoog stens een kwartje per flesje bedragen. In totaal had de aangehoudene, die zijn bedrijf in Rotterdam, Schiedam, den Haag en Haarlem had uitgeoefend, 165 flesjes verkocht. Nederland krijgt 36.000 kilo goud Zaterdag heeft de inter-geallieerde commissie voor de herstelbetalingen te Brussel in een officieel communiqué mede deling gedaan van een eerste verdeling van het goud, dat de Duitsers tijdens de oorlog in de bezette landen hebben ge stolen. De ter beschikking gekomen hoeveelheid voor de Benclux-landen was groot 128.468 kilogram. België kreeg hiervan het leeu wenaandeel, 90.649 kilogram. De aan Ne derland toegewezen hoeveelheid was 35.890 kilogram en aan Luxemburg werd toegev- wezen 1.929 kilogram goud. Het communiqué deelde nog geen bizon- derheden mede omtrent latere verdelingen aan de andere daarvoor in aanmerking komende landen, met name nietv over enige aan Frankrijk toegewezen hoeveel heid. Verwacht wordt, dat het grootste deel van de totale goudschat aan Frank rijk zal worden toegewezen. Nederlands toewijzing van bijna 36.000 kilogram komt overeen met een waarde van ruim honderd millioen gulden. Bloembollen en deviezen 1947 hoger dan 1946 Tot 4 October 1947 waren in ons land af gegeven uitvoervergunningen van bloem bollen tot een gewicht van 23.894.475 kg en een waaide van f 55.403.398. Op 4 October 1946 waren deze cijfers 21.978.039 kg en f 43.297.405. Een belangrijke verhoging dus! Er wordt nu uitgevoerd naar: 1947 1946 Amerikaf 17.513.905 f 17.406.211 Engeland f 16.944.375 f 8.859.717 Zweden f 9.092.601 f 7.073.381 Frankrijk f 3.156.799 f '2.195.102 België f 1.054.051 f 1.318.845 Canada f 2.002.075 f 1.993.165 Noorwegen., f 1.184.911 f 946.657 De cijfei's over 1946 hadden evenwel al leen betrekking op de waarde der bollen (uitgezonderd Engeland), maar nu zijn daaronder ook de bedragen voor kosten* verpakking enz. Stropdassen-strop Twee dames die met een KLM-vlieg- tuig uit Maastricht op Schiphol waren aangekomen wilden juist in de autobus stappen toen ambtenaren van de CCD haar koffers kwamen inspecteren. De dek sels vielen los en daar lag een kleuren weelde van zijden stropdassen, tezamen meer dan 1000, kennelijk uit België af komstig. De beide dames werden op het politiebureau te Hoofddorp aan eeD ver hoor onderworpen. Vrijdag twee doden Het Nederlandse legercommuniqué van Zaterdag meldt, dat de Nederlandse verlie zen op 17 October hebben bedragen twee doden, zeven gewonden en' een vermiste. Zuiveringsacties werden uitgevoerd op West-Java en Noord-Sumatra. Bij scher mutselingen nabij Probolinggo (Oost-Java) werden enkele tegenstanders gevangen genomen evenals bij Bondowoso. In de Noordoostelijke sector van Noord- Sumatra werden nabij Bohorok 200 ont voerde Chinezen bevrijd. Vrienden en kennissen kregen bonloze boter Onlangs zijn twee leden van het perso neel van een zuivelfabriek in Hoenderlo gearresteerd, die er van verdacht werden, fraude te hebben gepleegd. Bij het onder zoek kwam aan het licht dat de directeur een slecht voorbeeld gaf door regelmatig vrienden en kennissen boter zonder bon te leveren. De directeur is opgesloten in het Pluis van Bewaring in Zutphen. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.L in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Heldere nacht met op vele plaatsen lichte en tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar zware nacht vorst. Overdag over het algemeen zon nig weer. Tijdelijk matige wind tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 21 October: Zon op 7.13 uur. onder 17.36 uur Maan op 14.59 uur. onder 22.06 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1