Een scholing op bredere basis, betere sociale voorwaarden en een kans voor de jeugd De heer Verwayen op de bres voor een gezonder bedrijf Tien jaar geëist tegen ex-advocaat Velsen Santpoort woensdag 22 OCTOBER 1947 IJMUIDER COURANT ONDERWIJS EN VISSERIJ-SANERING „ijjic heb ik alles al gezegd in mijn „lag van de visserijschool", zegt de ^Verwayen glimlachend, wanneer wij fcf«r 0]sen over drs. Hildebrants sane- I"® P-p0rt: .,de opleiding tot visser zal '^«eér moeten aanpassen bij de prak- |ifh Willen wü mettertijd een gezond be- krügen, dan is een brede basis van jjfonderwijs dringende noodzaak". de grote vaart wordt van een 5«n geëist, dat hij, met onverschil- ütkp lading dan ook kan omgaan; de K -lüan krijgt echter alleeen een trai- rL L voorbereiding van een zo hoog rung j" at mogehjke "besomming;" met andere woor- hij "moet véél kunnen vangen en de Zi is poespas, nd dit allerminst „poespas' is, staaft ipor Verwayen met recente voorbeel- nver een gedaalde opbrengst van 1)811 schepen, omdat de bemanningen ïvoldoëndë zorg aan hun product kon- fllBv T\ni. anri nr,GT*f T'Qlr Na de reactie uit vakbewegingskringen, op het saneringsrapport van Drs. Hilde- brant voor de visserijdie wij indertijd publiceerden, hebben wij nog enige vooraanstaande deskundigen naar hun mening over de kwestie gevraagd. Als tweede volgen dan hier de opmerkingen van een man uit visserij-onderwijs- kringen: de heer Verwagen, directeur van de IJmuider Visserijschool. die als een boemerang op het bedrijf zelf werken. Een visser, die „de vis ruikt" is zijn geld waard, zeker, maar om zijn sociale verzorging bekreunt men zich de goede uitzonderingen daargelaten minder. Een beetje boos. Nog afgezien hiervan is de heer Ver- wayen een beetje boos op de reders, om- 3at rno'et'*ee"n "apart vak dat zij het jonge geslacht geen kans geven. met een aparte leraar" zucht de ;,;;'teur en hij denkt aan een model- B met een onderwijskracht voor fi- IJ'v*bewerking en biologie. Open dat boek! T. die biologie. Daar weten mijn jon- u- maar een schijntje van]'. De vis- eflS V ,r»r,.rloril 1 lr,3 VPT- Jongelui van 15-18 jaar lopen met hun diploma in de zak, mogen voor hun acht tiende jaar niet als matroos varen, de reder wil hen niet meenemen, zij monsteren bij wijze van noodsprong voor de marine of de koopvaardij en de visserij is veelbelovend „broed" kwijt. K "bijvoorbeeld, datwonderlijke ver- "f" J van moeder Natuur, is voor tal- r visser!-beoefenaren een met zeven -im gesloten boek. Ook de halmensen hoor Verwayen de zaken willen ./waarmee ze dagelijks d'irect of 'in aanraking komen. Avondcur- zouden de eventuele leemtes in de ,arinj, van ijzen, fileren en strippen kunnen vullen want", en nu komt onze vrien- Volgens de directeur snijden de belang hebbenden zich hiermee echter zelf lelijk in de vingers: als er normale tijden komen, dan is de kans groot, dat de trawlers, net als de kustvissers nu al, zonder bemanning werkeloos langs de kant moeten liggen. Hiermee besluit ons gewillig „slacht offer" zijn betoog. Het is een betoog over het onderwijs geworden, natuurlijk, maar dit hoog9t belangrijk onderdeel is door drs. directeur op zijn uitgangspunt Hildebramt dermate naar voren geschoven, i Hg- het zou allemaal IJmuiden ten dat uit dit „onderwijspleidooi" een pleidooi •«Ie komen, IJmuiden, dat moet opletten VOo'r het rapport is gegroeid. Snaam eer aan te doen, dat zich Polen 1 Duitsland van bet lijf moet houden. Van de liefde, die niet eenzijdig is. De Amsterdamse reders hebben het goed ueken vindt de directeur. Zij gaan uit het'standpunt, dat de cost voor de i-et uitgaat en dat daarom het onder- Mis op alle manieren gesteund moet wor den Och ja, in IJmuiden vinden ze die serijschool erg aardig en zo, en er heb- een paar reders zitting genomen in commissie van toezicht, maar de ware angstelling is er nog niet. De heer Ver yen begrijpt best, dat hij nu voor eigen parochie gaat preken en zegt er haastig jchter aan: „Maar de liefde kan niet van dén kant komen; de school zelf zal ook /et gefundeerde plannen op de proppen moeten verschijnen. De uitbreiding van liet visserij-onderwijs heeft de volledige interesse van het gemeentebestuur, de vis handel en de reders vereniging en het voor lichtingsbureau afdeling Vis worden al ge peild om de mate van belangstelling in die kringen te leren kennen. Den Haag wordt eveneens „aangeboord": in Augus tus is de uitbreiding nog op een vergade ring besproken in tegenwoordigheid van dr, Baerends, de heren Havinga, Drost en de inspecteur der visserijen en de hoog- heren waren het er roerend over zij begonnen er zelfs over,, her innert de directeur zich dat het onder wijs revisie behoeft. Maarre, wat kost dat?" Wij zullen onze lezers niet vervelen met „wat het kost", genoeg zij te weten, dat de eerste plannen resulteren in de aanbouw van een nieuwe motorkamer, waarvoor de motor m aantocht is. „Eigenlijk hebben we ook een stoom machinekamer en een ketelhuis nodig", peinst de heer Verwayen hardop. En dan komt oud zeer boven: de slechte sociale voorwaarden in het visserijbedrijf, Pas volgend voorjaar weer explosies op de pier Er komen nieuwe lichtopstanden De bekende explosies op het einde van de pier om de Duitse herinnerin- gen-ln-beton te liquideren, hebben de laatste tijd de meeuwen en de ma kreelvissers niet meer aan het schrik ken gemaakt. Men heeft het opblazen van de beide bunkers gestaakt tot volgend voorjaar met het oog op de slechter wordende weersomstandigheden. Wanneer de bunkers verder afgetakeld, zullen worden, gaan de beide vuren ook mee, want de Duitsers hebben indertijd het onderstuk van de ijzeren bouwsels af gebrand om de bovenste helft met het in het beton te verankeren. Ter ver- Jng komen en twee moderne lichtop standen in de vorm van stalen driepoten, waarvan de st'angen met beton zullen worden volgegoten. De uitrusting zal een electrische zijn met een gaslamp er naast sis reserve. Oude getrouwe overleden Nog vrij onverwacht overleed dezer da gen de heer J. G. Hofmann, die meer dan twintig jaar een trouw medewerker aan de IJmuider Courant is geweest. Hij be zorgde gedurende deze tijd met een nim mer falende accuratesse ons blad en zelfs °P hoge leeftijd liet hij niet gauw verstek &an. wanneer het er op aankwam „de trant" bij de mensen te brengen. Zijn wijk 'b Umuiden-Oost zal hem dan ook mis sen. De begrafenis heeft hedenochtend op "Pe Biezen" in Santpoort in alle stilte plaats gehad. Kenners van „ondermaatse vis" vergaderden. Op de ledenvergadering van de aqua- rium- en terrarium vereniging „Kennemer- land" zijn de boeken opengeslagen én het bleek alras dat in het afgelopen jaar een belangrijke vooruitgang te constateren is geweest. Het ledental dat aanvankelijk slechts 29 was, liep op tot 54. De verschillende vissoorten gingen met een dertig-tal vooruit, voornamelijk een gevolg van het ijverig speuren in alle hoe ken des lands. Verder had een levendige ruilhandel van jongbroed plaats. De vergaderingen werden gemiddeld door 60% van de leden bezocht, niet over weldigend, maar toch bevredigend. Een creditpost vormde natuurlijk de aankoop van vis ten behoeve van de leden; niet tegenstaande dat sluit de kas echter met een voordelig saldo, zodat de begroting voor het niéuwe jaar zonder meer kon worden goedgekeurd. De bestuursverkiezing bracht de vol gende heren achter de tafel: voorzitter G. Vermeulen, secretaris F. Basstra, penning meester J- Tellier, tweede voorzitter H. Veuger. De heer F. Bouwma houdt de touwtjes in handen ten aanzien van de bibliotheek. In de maanden September en October werd èen „huiskeuring" gehouden, als resultaat hiervan werden prijzen uit gereikt aan L. Hulshqff, F. Douma, G. Vermeulen. Deze heren ontvingen respec tievelijk een diploma, een boek en een paartje vis. Een troostprijs ontvingen de heren W. v. d. Does, A. G. van Dam, A. Kee, H. Veuger, G. Jansen en J. Tellier. Een geanimeerde bespreking besloot deze ledenvergadering. „ALLEENSTAAND MAN" WELKOM! Een jongeman, die in Alkmaar geen on derdak kon vinden, adverteerde in een van de Noordhollandse bladen onder het motto: „alleenstaande jongeman zoekt een of meer kamers". Het ook voor hem ver bluffende resultaat was, dat er meer dan dertig brieven op de advertentie kwamen. Gezinnen, die ergens onderdak moeten, moeten het wel heel erg afleggen tegen de vrijgezel. BIJZONDER GERECHTSHOF „Als u uw zin niet kreeg, dan schreef u 1 maar dadelijkbrieven naar N.S.B.-func- tionarissen of naar de Duitsers en haalde u de politiek er bij," verweet Maandag middag de president van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. M. van Vugt, de gewezen advocaat J. C. Y. N. uit Haarlem. De verdachte vroeg de pre sident wel te bedenken, dat de N.S.B.'ers in de bezettingsjaren zeer spoedig geprik keld waren doordat zij algemeen met de nek werden aangezien. „Het is een karaktergebrek dat jullie zo gauw op je teentjes getrapt bent", meen de de president. De tenen van de verdachte bleken in 1941 geraakt te zijn toen een meisje hem voor landverrader uitmaakte, zodat zij wegens belediging $oor de politie-rechter moest verschijnen. Daar bleek dat des rechters sympathie aan de zijde van de loslippige was, dreef N. net zo lang tot de zaak voor de „Vrederechter" kwam. Een tandarts, die geen haast maakte met de behandeling van het gebit van de vrouw van de verdachte, werd in een brief aan het Medisch front afgeschilderd als anti-N.S.B.'er. „Hij moest een bordje „Verboden voor de Weermacht en voor N.S.B.'ers" aan de deur hebben", vond verdachte, maar hij wist zeker, dat dit een grapje geweest moest zijn. In brieven aan de nationaal-socialisti- sche procureur-generaal Feitsma had hij mr. Sikkel, toen nog substituut-officier bij de Haarlemse rechtbank, en de secreta resse van de voogdijraad, mr. De Visser fel anti-N.S.B. genoemd. „Mr. Feitsma vroeg me zo nu en dan in lichtingen over de politieke gezindheid van bepaalde personen, die in aanmerking 'kwamen om belangrijke posten te bezet ten", zei verdachte. „U wilt toch niet beweren, dat Feitsma mr. Sikkel één of andere functie wilde aanbieden. We zijn hier heel wat humor gewend, maar dit slaat alles met stuk ken", zei mr. Besier. Erger nog werd het in een brief aan de S. D., waar verdachte een anonieme brief bij voegde, waarin allerlei laster over de Joodse advocaat mr. Frenkel vervat was. Zo beweerde de anonymus, dat mr. Fren kel het op verdachte's leven voorzien had en de verdachte verzekerde het Hof, dat hij, door de brief aan de S.D- te sturen, uit „zelfbescherming" gehandeld had. Mr. Frenkel ontkwam slechts door een geluk kig toeval aan zijn belagers. Tenslotte waren verdachte nog twee brieven ten laste gelegd, die hij in 1944 aan de secretaris-generaal van het depar tement van Justitie, de N.S.B.'er Schriecke had gestuurd en waarin hij er op aan drong, dat de vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mr. Boon, door de S.D. gearresteerd zou worden. „Ik schreef het in een driftbui", ver ontschuldigde de verdachte zich, maar mr. Van Vugt merkte op, dat, nadat Schriecke de thans beschuldigde in het ongelijk had gesteld, deze nogmaals een analoog ver zoek deed. De verdachte was ook nog op getreden als liquidateur van een aantal politieke, maritieme en maatschappelijke organisaties. „Ik verdiende er niets aan en .rekende alles eerlijk af". Maar ook hier: bedreiging met de S-D., wanneer de slachtoffers onwillig bleken. Mr. Besier zeide in zijn requisitoir dat verdachte zich aan slinkse ontwijkingen en drogredenen tijdens het voor-onder zoek schuldig gemaakt had. Verdachte stond bij de balie en de rech terlijke macht bekend als iemand, waar voor men moest oppassen. Reeds in 1933 werd hij lid van de N.S.B., waarvoor hij in Januari 1940 bedankte omdat hij naar een functie bij de rechterlijke macht sol liciteerde. Op 16 Mei werd hij weer lid. De man was verzot op uniformen en schreef wanhopige brieven omdat niemand precies wist hoe de pet van het hoofd van afdeling C. van het Rechtsfront er uit zag. Ook was hij fel op de verdiensten, die uit zijn bijbaantjes voortvloeiden. Spr. meen de, dat 'een ernstige bestraffing voor deze verdachte, die zich als lid van de balie zeer misdragen had, op zijn plaats was en vorderde een gevangenisstraf van tien jaar,'door te brengen in Leeuwarden, en ontzetting uit alle rechten, in het bijzon der uit het recht om de advocatuur uit te oefenen, voor de duur van het leven. Nieuw moederschip voor de Noorse walvisvaart Het op de scheepswerf van de firma Hardland en Wolff, te Belfast, gebouwde moederschip „Thorshavet", dat bestemd is voor de walvisrederij „A. S. Thor Dahl", te Sandefjord (Noorwegen), heeft met goed gevolg proef gevaren. Het schip zal binnenkort naar de Antarctische wateren vertrekken om gedurende het seizoen 1947/1948 aan de jacht op walvissen te kunnen deelnemen. De afmetingen van deze drijvende traanfabriek zijn als volgt: lengte 560 voet, breedte 77 voet en hoogte tot het fabrieksdek 39 voet 6 inches. Het laadvermogen bedraagt 21000 ton. Het schip is uiterst modern ingericht en is onder meer van een radar-installatie en de modernste navigatie-instrumenten voorzien. Verder biedt het plaats aan 392 opvarenden waaronder zich 143 personen bevinden, die bestemd zijn voor het be mannen van de jachtboten of catchers. Koninklijke onderscheidingen De heren J. F. Lottenmeijer, chef-mon teur bij de Rijks-Electriciteitswerken te IJmuiden en C. v. Marion, eerste monteur bij hetzelfde bedrijf, hebben de ere medaille in zilver ontvangen, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De Duitse trawlervloot wordt belangrijk uitgebreid De militaire autoriteiten der geallieerde mogendheden, die Duitsland bezetten, zijn overeengekomen, dat de Duitse trawler- vloot met 100 vaartuigen zal worden uit gebreid. Deze schepen zullen uitsluitend op Duitse scheepswerven worden gebouwd, welke niet voor het repareren van'vaar tuigen zijn ingeschakeld. Vier en dertig van deze trawlers zullen niet groter worden dan 400 ton, de overige 66 vaartuigen mogen de grootte van 450 ton niet overschrijden. Hieruit blijkt dus, dat deze trawlers iets kleiner zullen worden dan die, welke enige jaren voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog in Duitsland zijn gebouwd. De trawlers zijn bestemd voor de uit oefening van de visserij bij IJsland, in de Barendszee en verder afgelegen wateren Hoewel met de aanbouw van de eerste tien trawlei'S, waarvoor het materiaal reeds voorhanden is, onmiddellijk een aanvang zal worden gemaakt, kunnen zij toch niet eerder dan over achttien maan den worden afgeleverd. Na de capitulatie van het Duitse leger zijn de geallieerde militaire autoriteiten er direct toe overgegaan beslag te leggen op de onbeschadigde Duitse trawlers, die in de verschillende havens werden aange troffen en door de Duitse marine voor oorlogsdoeleinden waren omgebouwd. Nadat de vaartuigen weer voor de vis serij waren ingericht, werden ze weer aan de vissersvloot toegevoegd. Bestond de Duitse trawlervloot in Juli 1945 slechts uit 2 trawlers, waarmede de visserij onmiddellijk kon worden uitge oefend thans bestaat de vloot alweer uit 70 trawlers, 35 haringloggers en 48 zoge naamde kust- en diepzee-kotters. De Nieuw Amsterdam onder ander bevel Naar wij vernerhen zal de „Nieuw Am sterdam", op 29 October weer normaal als passagiersschip van de Holland Ame- rikalijn, van Rotterdam via Southampton, naar New York vertrekken. De Nieuw Amsterdam staat deze reis onder bevel van de Commodore der vloot, kapitein A. Dekema, die echter na terug komst in Rotterdam, zal worden opgevolgd door kapitein S. Vlietstra, daar kapitein Dekema tot inspecteur van de H.A.L. is benoemd. Nogmaals: de huizen van de Marine Wellicht teri overvloede, maar om alle misverstanden bij voorbaat te voorkomen, wordt ons medegedeeld, dat alle panden, die op dit moment bij de Marine in gebruik zijn, bij eventuële ontruiming ter beschik king van de Marine blijven. Op andere wijze leegkomende woningen komen echter te allen tijde ter beschikking van de ge meente, die ze via de Huisvestingscommis sie en B. en W. zal toewijzen naarmate het algemeen belanig dit vordert. Mevrouw de Boer-Harder reciteerde voor huisvrouwen Zoals voor alle verenigingen is ook voor de afdeling IJmuiden van de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrou wen het winterseizoen begonnen. De reeks van bijeenkomsten, die op de agenda staan vermeld, is geopend met een voordrachtmiddag. Mevrouw P. de Boer-Harder heette Dinsdag als presidente de aanwezige da mes welkom en gaf daarna het woord aan mevrouw G. E. Heykoop-van Reekum, die eigen werk ten gehore bracht. Een voordracht beleefde zelfs haar pre mière; het- stuk was getiteld: „De trouw ring" en zij was bewerkt naar een gege ven van mevr. de Boer. „Het paarse toi let" en „He vaar als Barend", vooral de laatste als specifiek IJmuider schets vonden veel bijval. Na de pauze zegde mevr. Heykoop: „De geest des Heren", een indrukwekkende, le vensschets uit de verzetstijd en de „Schin- kenbrülfte". Mevrouw Heykoop gebruikt de talenten die zij bezit en zet ze niet zoals velen „on der een korenmaat". Mede uit dien hoofde valt haar werk te waarderen, zij doorleeft haar voordrachten en weet dit wonderwel in haar mimiek tot uiting te brengen. VERENIGING VOOR ZWAKZINNIGEN ZORG. Zaterdagmiddag houdt de vereniging voor zwakzinnigenzorg in Velsen een leden vergadering in de Wilhelminaschool te IJmuiden. MARKTBERICHT 20 October 1947 Visaanvoer, 25 kisten tarbot en tong, 40 kisten schol, 200 kisten schelvis, 145 kisten kabeljauw, 60 kisten wijting, 20 kisten makreel, 6400 kisten verse haring. Totaal 6890 kisten. Prijs verse haring f 15—f 10 per kist. Besommingen IJM 183 Viking Bank f 16.970. KW 122 f 6380, KW 69 f 6000, IJM 214 f 2680, UK 119 f 78, IJM 221 f 2330, IJM 202 f 25. Drie trawlers besomden totaal f 76,850, Er komt voldoende zout voor de visserij De afdeling Voorlichting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening deelt in overleg en in sa menwerking met de persdienst van heb ministerie van Economische Zaken het volgende mede: De haringvisserij heeft voor de bewer king van de haring enorme hoeveelheden zout nodig. Dit zout wordt van overzee, voornamelijk uit de landen rond de Mid dellandse Zee, aangevoerd. Het gebrek aan scheepsruimte maakt evenwel een geregelde aanvoer onmogelijk, zodat het kon voorkomen, dat in Augustus een over vloed aan zout werd aangevoerd, waar voor de haringreders geen opslagruimte meer beschikbaar hadden en thans in Oc tober incidenteel een tekort is ontstaan. Begin October werd een vrachtboot met 10.000 ton zout uit Italië vewacht. Door omstandigheden was de reis van dit vaar tuig evenwel een maand verlaat. Daarbij kwam dat door de enorme haringvangsten de zoutvoorraden bij de reders vlugger uitgeput wei-den dan oorspronkelijk was voorzien. Er dreigde voor enkele reders aan het einde van de vorige week de onaangena me situatie te ontstaan, dat zij geen zout meer beschikbaar zouden hebben om hun visserij gaande te houden. Gelukkig kon aan deze moeilijkheden het hoofd geboden worden door deze week ongeveer 1500 ton zout, bestaande uit een partij te Rot terdam opgeslagen mijnzout, een partij zeezout uit België en 500 ton zout uit Boe- kelo, dat voor andere doeleinden bestemd was, voor de visserij ter beschikking te stellen. De levering van 1500 ton zout uit Duitsland wordt versneld en begin vol gende week verwacht men nog een partij zeezout uit België, waarmede de visserij eveneens geholpen kan worden. Behalve de zending uit Italië verwacht men begin November bovendien een schip uit Tunis met 6.000 ton*zout, zodat tenzij de ver scheping vertraging ondervindt daarna de tijdelijke moeilijkheden wel uit de weg geruimd zullen zijn. Men zal zich afvragen, waarom niet re gelmatig Boekélo-zout voor de visserij ter beschikking wordt gesteld. Dit zout wordt voor binnenlandse consumptie en voor export gebruikt. Als exportproduct heeft het belangrijke waarde, want niet alleen brengt 'het deviezen op, doch het heeft tevens een zeer hoge handelspoli tieke waarde, hoger dan gezouten haring. Om het hoofd boven water te houden Na gedurende een 14-tal jaren proeven te hebben genomen, is de Noor, Finn Foeten, er in geslaagd een reddingsvest te construeren, dat van kapok en katoen is vervaardigd en zodanig is gemaakt dat het hoofd van de drenkeling onder alle omstandigheden boven water blijft. Het vest wordt door de inmiddels opge richte maatschappij, genaamd: „Sea-Dog Life-Saving Appliances", Ltd. te West Hartlepool in de handel gebracht. De Noor se schepen „Bsseggen" en de „Vindeggen", die kort geleden bij de scheepswerf Wil liam Gray and Company Ltd. zijn ge bouwd, zijn er al mee uitgerust. Controle op clandestiene kolen De economische politie van Velsen heeft, in samenwerking met Cedec een scherpe contróle gehouden op het vervoer van kolen, afkomstig van de Zuidzij. Een hoe veelheid brandstof is in beslag genomen die reeds op zee door de opvarenden van een trawler in zakken was geschept om vervolgens op een vrachtauto te worden I geladen en naar diverse huisgezinnen ge transporteerd te worden. NIEUWE BONKAARTEN Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoe nenbonnen zullen Donderdag 23 October in het Patronaatsgebouw voor de bewo ners van IJmuiden, Velsen-dorp en Drie huis worden uitgereikt aan degenen, wier namen beginnen met de letters L tot en met Mi. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: M. J. van OvermeireNeve. z., Spaarndammerweg 7, Velsen; J. Bron—Plug, d.. Willebrordstraat 7, TJmulden-O.; E. Alderliefste —Koek. z., Kortenaerstraat 19 rd., IJmuiden; J. M. Th. Blom—Kerkvliet, d., Hagelingerweg 13, Santpoort; C. A. Aaardenburg—Kuys, z., Cieweg 2 A, Heemskerk; M. M. Oudendijkvan Zanten, d., Bi'oekbergenlaan 4, Santpoort; M. de Groot- Bakker, z„ Kompasstraat 13, IJmuiden; L Veld man—Kramer, z., Wijk aan Zeeërweg 174, IJmui den; J. Mertensvan Leeuwen, d., van Valken burgstraat. 7, Velsen-N. OVERLEDEN: J. G. Hofmarun, 70 .1., eehtgen. H. E. v. de Busser, de Ruyterstraat 148, IJm. Prinses Marijke voor nabehande ling opnieuw naar het ziekenhuis Prinses Marijke is Dinsdag voor een korte nabehandeling in het Gasthuis voor Oog lijders te Utrecht opgenomen. Voor pasfoto's is een maximumprijs vast gesteld van f 0.75 per 3 stuks en voor elke 3 af drukken meer f 0,25. Het Directoraat-generaal van de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat voor z.g. spoedopnamen, welke binnen enkele uren klaar zijn, niets extra mag worden be dongen. FEUILLETON Agenda voor Yelsein en IJnnuiiolen WOENSDAG 22 OCTOBER Thalia: 8 uur, „Josephine, het meisje van Broadway". 8 uur, „Aloma of the South Seas". De Pont: 8 uur, „Lach eens Professor" „De vöierpschutter", '^huls: Weth, van Onderwijs: Geen spreekuur. Nijverheidsschool: 8 uur, Ver. van Vrijz. Her- twnden, Lezing dr. H. Faber. wede Herderkerk: 8 uur, Ds. J. v. d. Wiel en J*-/. v. Buuren, „Heilige inspiratie en heilige '«'auratie". P DONDERDAG 23 OCTOBER «ajdhuis: 9—12 uur, Spreekuur.Weth. van So- Zaken, Bioscopen; Geen voorstellingen. De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 59) Zijn hand, die hij in zijn zak stak, voelde opeens de fluweelachtige, koele rozen blaadjes, die daarin lagen te verdorren. Met een ruk kwam hij tot de werkelijk heid terug; hij richtte zich op en verliet het vertrek om zich op te gaan knappen voor het avondeten. Er was tenminste één ding, dat hij ze ker kon doen, om de moeilijkheden, waar in hij verzeild was geraakt, enigszins te verlichten. De gebeurtenissen van de laat ste twee dagen hadden hem wederom dichter bij Kay gebracht en hij zou er voor waken, dat de kloof tussen hen niet weer terug kwam. Zuster Preseott zou er voor kunnen zorgen, dat ze zich niet ver veelde en zich niet eenzaam voelde. Maar zuster Preseott zou er tenslotte niet altijd zijn, hoezeer hij ook de gedachte, dat ze eens weg zou gaan, uit zijn bewustzijn bande. En hij dacht aan zijn eigen een zaamheid, waarvan hij zich eigenlijk pas ze elkaar wat meer zagen. En hij beslo.ot sinds kort bewust was geworden. Het zou voor Kay en hem beiden goed zijn, als haar zeker eens per dag op te gaan zoe ken in de ziekenkamer. Als de dag, die voor hem lag; erg bezet zou zijn, zou hij des morgens even bij haar binnenwippen, na zijn ontbijt, om te vra gen, hoe ze het maakte en om haar te vertellen, wat hij die dag ging doen. En zo gebeurde het, dat hij op de mor gen, dat de brief van David Lome was aangekomen, bij Kathryn binnenliep en haar stralend aantrof, hoewel noch zij, noch zuster Preseott, die klaarblijkelijk in het geheim was, hem wilden vertellen, waarom ze zo opgewonden en vrolijk was. Er zijn allerlei redenen! ver zekerde Kathryn hem luchtig. Omdat ik me beter begin te voelen, omdat Anne een schattig bed-jasje voor me gaat breien, omdat mijn ontbijt me bijzonder lekker heeft gesmaakt, of misschien al leen maar, omdat het zulk mooi weer is. Alan keek uit het raam en lachte luid, aangezien de hemel er grauw uitzag en een kille motregen produceerde. Ik ben er in ieder geval blij om, dat je in een goed humeur bent ondanks dit weer, zei hij. Als je een dag als ik voor je had, zou je dat onmogelijk kunnen zeggen. Hij ging er spoedig daarna vandoor zon der verder iets te vragen. Als Kay vrolijk en gezellig was als vroeger, in plaats van lusteloos en cynisch, zoals ze de laatste tijd maar al te vaak was geweest, was het hem al lang goed! En de reden, waarom ze zo blij gestemd was. had kennelijk de volkomen goedkeuring van het kleine ver- 1 pleegstertje. Ik voel me een beetje schuldig, bekende Kathryn, toen ze de dierbare brief van onder haar kussen wegnam' en •glad streek, maar ik wil Alan nog niets zeggen, voordat ik David gesproken heb en alles met hem uitgepraat heb. Het is natuurlijk afschuwelijk, dat hij niet eer der dan over een week of twee hier kan zijn, maar verder is alles toch wel heer lijk; vind je ook niet Anne? Hij zit daar ginds met zijn directeur en hij schrijft, dat deze erg aardig tegen hem 'is en hem gecomplimenteerd heeft en hem allerlei aanwijzingen heeft gegeven, dat hij zijn promotie zal krijgen, zodra hij terug is. Ze zuchtte gelukkig. Dan 'zullen we on£ dus officieel kunnen verloven, zei ze, en zullen we heel gauw kunnen trouwen. Ze keek op en in haar blauwe ogen was zonnig geluk te lezen. Sinds het ogenblik, dat ik dacht, dat ik David voor altijd had verloren, heb ik beseft, dat ik 'met niemand anders liever zou wil len trouwen dan juist met hem. Anne was in de kamer bezig met het ordenen van verschillende dingen. Je broer zal je missen zei ze. Kafchryn's gezicht werd iets minder stra lend. „Arme, oude Alan, hij heeft het nu al saai genoeg. Maar als hij alleen met tante Em overblijft, zal er helemaal niets meer aan zijn. Tenzijer kwam een ondeugende uitdrukking in haar ogen ik hem uit zou kunnen huwelijken". Anne stond nu naast haar bed. Dat lijkt me een hele onderneming, zei ze. Dat is het zeker, beaamde Ka thryn. Ik heb hem nog nooit geïnteres seerd gezien in een speciaal meisje, hoe wel hij zich vroeger veel in de diverse kringen bewoog. Maar hij behoort absoluut te trouwen. Op deze laatste opmerking kon Anne als buitenstaander geen commentaar le veren. Ze begon stof af te nemen. Kathryn lag lui achterover in de kussens te pein zen. Het moet natuurlijk een meisje zijn, dat de dingen, waar hij van houdt, ook prettig vindt, formuleerde ze haar gedachten na een poosje hardop. Dat van buiten-leven houdt en van paardrij den en dergelijke dingen. En ze moet een beetje geld hebben. Voor mij is dat an ders. David en ik zullen niet veel hebben om mee te beginnen, zelfs als hij zyn pro motie krijgt, want ik heb maar een paar honderd pond, die mijn moeder me heeft nagelaten, en daar kan ik niet aankomen voor mijn 21ste jaar. Maar Alan moet iemand trouwen, die hem kan helpen de kosten te dragen. Deze bloemen moeten fris water hebben, zei Anne haastig, als had ze niet gevolgd wat Kathryn zei. Ik ben zo terug. (Wordt vervolgd). „Betje regeert" bezorgt „Aniicilia" een goede naam Een buitengewoon enthousiast publiek bracht gisteravond in „De Weyman" de dames en heren van „Amicitia", die Henk Bakkers blijspel „Betje regéert" voor het voetlicht brachten, aan het einde van het derde en laatste bedrijf een ware ovatie en laten wij er maar direct aan toevoegen: het was ten volle verdiend. De Santpoortse kennismaking met „Amicitia" is nog maar jong, maar dat deze vereniging zich een plaats in de toneelharten van vele plaats genoten heeft veroverd met haar eerste en tweede optreden, staat wel vast. De wijze waarop „Betje regeert" ten tonele werd gevoerd, toonde aan, dat „Ami citia" in de heer N. W. Tol een kundig re gisseur bezit en dat de groep leden telt met aanleg en ambitie. Een ere-saluut in de allereerste plaats aan Betje (Dien Nyzink), die met haar dankbare maar moeilijke rol zowel in het „laöh"- als in het „traan"- gedeelte volledig contact met de vrijwel geheel bezette zaal had, Lof ook voor mr. Stanley (Frans Boone) voor de wijze waar op hij de cynisch-sadistische bankdirecteur speelde. Heel natuurlijk, vlot spel gaven Mia van Laar (Aty Kroone), aan wie pas ruim twee .weken geleden verzocht werd deze actrice-rol te willen spelen, en Fred van Gelder (Wim Kuyper). Een correct- geraffineerde huisknecht was Kees Ros kam en natuurlijk-eenvoudig speelde Willy v. d. Horst haar dochterlijke rol. Rie Peters en Henk Prenen hadden de fabrikantszor- gen duimen dik op het gelaat liggen en Rie Pieters liet haar haat tegen Betje duidelijk uitkomen. Daar „Amicitia's" optreden onder auspi ciën van „Volksonderwijs'' geschiedde.werd de avond geopend en gesloten door de voor zitter dezer vereniging, de heer J. Korting. SCHEEPVAART K. N. S. M. Bonaire, 21 Oct. te Amsterdam, Euterpe. 20 Oct.. van Amsterdam^naa/ Kopen hagen. Orestes. 20 Oct. te Amsterdam. Deo Duce, 21 Oct. te Amsterdam, Helena, 20 Oct. van Ant werpen naar Amsterdam. Juno, 20 Oct. van Izmir naar Kymassi. Marinier, 20 Oct. te Oporto, Ardea, 20 Oct. van Gibraltar naar Faro. Ilos, 19 Oct. te Jaffa. Cottica, 20 Oct. van Trinidad naar Azoren. Zeehond, 20 Oct. te Fuikbaai. Delft, 17 Oct. te Pisco. MIJ. NEDERLAND. Ceram, 18 Oct. te Sauda. Padja, 20 Oct. Ie Hamburg. Johan de Witt 20 Oct. van Algiers naar Port Said, Java, 21 óct. van Belawan naar Colombo. Johan van Olden- bafnevelt, 20 Oct. Kaap Guardaful gepasseerd*. Oranje, 20 Oct. van Aden naar -Singapore. Roe pat. 20 Oct. te Mobile. WIJSMULLER. De sleepboot Noordholland slepende 2 hijsboleken van Rotterdam naar Rio de Janeiro, bevond zich 20 October op 6 graden 43 min. N.B. 21 graden 15 min, W.L. Grote Vaart. Alwaki. New Orleans Rotterdam, 21 Oct. aan de Hoek van Hol land verw. Amsteldijk 20 Oct. van Corpus Christi naar Brownsville. Averdijk 18 Oct. van Galveston te New Orleans. Barendrecht 20 Oct. van Curagao naar Rotterdam. Cot tica, ParamariboAmsterdam, 20 Oct. van Trinidad. Duivendijlt 20 Oct. van Victoria (B. C.) naar Vancouver. Erasmus, Cebu Rotterdam, 21 Oct. van Suez. Erinna 21 Oct. van Miri naar Pladjoe. Hemony 21 Oct. van. Beira te Rotterdam. Jobshaven 20 Oct. van Las Palmas naar Ivoorkust. Ornala 21 Oct. van Curagao te Aruba, Oranjefontein, Bei raAmsterdam, pass. 21 Oct, Needles naar Southampton. Prins Wl'llem II. Montreal Rotterdam. 20 Oct, op 260 mijl West van Scilly. Zeeland S.S.M., 19 Oct. van Delfzijl te Gdynia. Abbekerk, Rotterdam-Brisbane, 20 Oct. te Colombo. Agatha 20 Oct. van Kaapstad naar Curasao. Alphacca. Amster damZuid Afrika, pass. 20 Oct. Finisterre. Alwaki, New OrleansRotterdam, pass. 20 Oct. Ouessant. wordit 22 Oct. 13 uur aan de Hoek van Holland verw. Amstelstad. 20 Oct. van Matadi té Loanda. Antonia 20 Oct. van Singapore haar Saigon. Belanta Con- vooi 20 Oct. van Rotterdam te Batavia. Boskoop, AmsterdamValparaiso, 18 Oct, van Tocopilla. Brastagi 17 Oct. van Kaap stad te Port Elisabeth. Cistula 20 Oct. van. Abadan te Suez. Cleodora 18 Oct. van Sin gapore naar Fremantle. Cotlica 18 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam. Erasmus. Ce buRotterdam, 20 Oct. te Suez, Indrapoera 18 Oct. van Batavia naar Soerabaya. Ka- merlingH Onnes, New OrleansPort Said, 17 Oct. van Hampton Roads. Katwijk verm. 21 Oct. van Emden naar Geile. Kota Baroe, JavaRotterdam, 20 Oct. te Aden. Lawak, MontrealBatavia, 19 Oct. van New York. Lee^hwater, Perz. GolfRotterdam. 19 Oct. te Bizerta. Macuba, ThameshavenBahrein 19 Oct. van Suez. Mariekerk 20 Oct, van Alexandrië naar Aden. Meliskerk, Brisbane Rotterdam. 20 Oct. te Sydney. Oranje fontein, BeiraAmsterdam, pass. 20 Oct. Kaap Finisterre. Phrontis. JavaAmster dam. pass. 20 Oct. Gibraltar Prins Alexan der 19 Oct. van Quebec naar St. Joan. Prins Fred. Hendrik 17 Oct. van Rotterdam te Montreal. Ridderkerk ID Oct. van Rotter dam te Shanghai. Stad Schiedam 20 Oct. van Antwerpen naar Marseille. Straat Soen- da 20 Oct. van Montevideo naar Buenos Aires. Van 't Hoff 17 Oct. van Batavia te Belawan. Wickenburg 19 Oct. van Casa blanca te Rouen, Kleine Vaart. Barendsz 20 Oct, van Antwerpen naar Oslofjord. Elisabeth (Ver maas) 20 Oct. van Hellevoetsluis naar Rot terdam. Grebbestroom 19 Oct. van Am sterdam te Liverpool. Hast 1 19 Oct. van de Tyne naar Dublin. Holland 20 Oct. van Sterno te Vlieland. Houtman 20 Oct. van Haugesund naar Lysekill. Maartje, Man chesterTon nay Charente, pass. 20 Oct. Ouessant. Mies 18 Oct. van Rotterdam te Hull. Nettie 19 Oct. van Fredericia te Iiu- diksvall. Oise 20 Oct. van IJmuiden naar Parijs. Soemba 19 Oct. van Fowey te Aber deen. Wim (Vermaas) 20 Oct. van Wismar te Si'kea. Orion 20 Oct. van Newcastle te Londen. Trefle 20 Oct. van Amsterdam te Runskar. Zwerver 20 Oct. van Londen naar Kingslynn. Actinia 20 Oct. van Manchester te Tonnay Charente. Bernina (verbetering) 19 Oct. van Kopenhagen te Lysekil, vertr. verm. 21 Oct. vandaar naar Harlingen. Frejo 20 Oct. van Sunderland te Sable3 d'Olonne. Hada 20 Oct. van Kopenhagen te Le Havre. Hast 4 20 Oct. van Vlissingen naar Kopenhagen. Kaap Falga 20 Oct. van IJstad te Kopenhagen. Nottingham 19 Oct. van Harlingen te Goole. Seaham 20 Oct.,van Harlingen naar Goole. Speedwell 21 Oct. van Helsinki naar Kolka. Vrede. 18 Oct. van Antwerpen te Limerick, Bree Helle 20 Oct. van Newcastle te Waterford. Elisabeth R.K.C., 20 Oct. van Lysekil naar Harlingen. Gruno 20 Oct. van Statenzijl naar Abo. Hasewint 20 Oct. van Christiansand naar Oslo. Hast 3 20 Oct. van Middlesbro naar Ipswich. Hast 5 in lading te Lysekil voor Amsterdam. Magrietha 20 Oct. van Ant werpen te Horten, Pascholl 19 Oct. van Lysekil te Hellevoetsluis. Strijpe 21 Oct. van Halmstad naar Lysekil. Ton S.. Dublin Helsinki, pass. 20 Oct. Holtenau. Sleepbedrijf. Slbt. Maas met bagger molen arriv. 20 Oct. van Kinderdijk te Ostende. Dinsdag 21 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Tanga van Borkum. Deo Duce van Odense Helena van Antwerpen. Gees van Rochester. Hr, Ms. Hertog Hendrik van Hoek van Holland. Vertrokken zün: Goldfinch naar Londen, Wo- landa naar Stockholm. Snowfrid naar Rotter dam. Amstelstroom naar Leith. Eemstroom naar Londen. Tablnta naar Batavia, Hoogwater Woensdag 22 October: 9.02 21.35 uur. Donderdag 23 October: 10.31 23.03 uur,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3