Thalia Knipcursus Stormvogels kan zijn sterkte tonen tegen Blauw Wit, in het Stadion Vetseri'Noord Velsen Amerika's betekenis voor Europa r< PAïtTISANEH Beverwijk [(ONDERDAG 23 OCTOBER 1947 IJMUIDER COURANT VOETBALOVERZICHT .„iciense eerste Wassers roeren zich tot -leduoht. Was dit van VSV met zijn pro- óf" y00rhoede wel enigszins te verwachten, -V'ati'es van Stormvogels zijn tot dusver de "'[ri'1 meeval Iers. Alleen dienen we te beden- KPaade overwinningen behaald werden op ïefl' n Excelsior, twee der zwakke clubs, wat V0 aan de waarde dezer overwinningen de Vogels niets af en toe doet. Maar pas, m zouden slagen Zondag a.s. eens van il3 Wit in het stadion te winnen, zouden ze 51 M-ertuigd hebben van hun kracht. °«cv ontvangt RFC, £o op het oog moet deze ooi' VSV geen hinderpaal vormen. Maar c1"6 v eens meer bewezen, dat het spel dezer !'e! rdamse club VSV niet zo goed ligt. We Tl echter op een overwinning. t^c" n behoort door zijn overwinning op VIOS teeds tot de leidende clubs en daarom is S.dstrijd tegen Emma op Zondag a.s. van War00t belang want de club der Van der !°ivJschijnt zin in de bovenste plaats te hebben G^peft nog geen enkel verliespunt. Als Velsen 01 het eerste verliespunt der Dordtenaren zou 0$ zouden we dat geen slecht resultaat ^Vennemers trekken naar Coal, wat nu juist ill één der gemakkelijkste uitwedstrijden is. T ipn echter het resultaat, dat de roodzwarten 11 tegen Emma bereikten, lijkt ons een wel mogelijk, 't Gaat goed met ons eerste", zal men wel in '''vogels-kringen zeggen en inderdaad de .i dusver behaalde resultaten zijn werkelijk uit- l0'k _d Het komt ons voor, dat Zondag ook "Lr van HFG gewonnen wordt. Ma 't Vleugje van herstel tegen HFC was de linking tegen Beverwijk wel een bittere teleur- ^lling voor de Kiniheim-aanhangers. WE ride eveneens hevig te leur door met dikke ilfers van QSC te verliezen. Zondag komen JL. teleurgestelde clubs tegenover elkaar te ij houden het op een kleine zege voor 'vinhêim Beverwijk kan Zondag a.s. tegen HRC nen of het nu werkelijk zo sterk is, als uit de Overwinning op Kinheim zou kunnen ge- Lncludeerd worden. DEM trekt naar Vitesse, Lt Zondag J.l. eerste nederlaag leed, juist L de dag, dat DEM zijn eerste overwinning be haalde We verwachten dat DEM het zwaar te "antwoorden zal krijgen. ADO brengt het en Helder zeker tot een gelijk spel, want de Heemskerkers weren zich best. yet 7 punten uit 5 wedstrijden heeft WiB zich Voor de lezers van dit Mad openen wij een schriftelijke cursus patroontekenen, knippen en naaien, 't iö niet moeilijk. Geïllustreerde wekelijkse lessen welke U worden thuisgestuurd. Per les 75 ct. Geen verdere kosten. Voor de deelneemsters stellefi wij gratis een fraaie modeplaat MET ruim 300 modellen ter beschikking. Aanmelding te richten tot: Schriftelijke cur- is ILMO, Emmastraat 47, Hilversum. (Adv.) IJmuiden wint van Haarlemse Damclub II Voor de hoofdklasse damcompetitie Noordhol land werd deze week in het clubgebouw van D. C, IJ. de ontmoeting tegen Haarlemse Damclub H gespeeld. De uitslag luidt als volgt: "CC. U. H. D. C. II. 1, B. Dukel—D. Schrijnemafcers 2—0 H, Laros—P. R. Root 20 3, A. Ligtharti-J. v. Looy2—0 i. T, Postma—G. Bakker 2—0 5! H, de Boer—J. H. Blom1—1 5, J, A. Dixhoorn—N. Somers.1—1 7, J. Smit—H. W. Pas 0—2 3, J, Jonker—Th. Amelung0—2 S.' j. v. Straten—p. L. Sohrijnemakers.l—l 10, Schijf—J. Boerkool 1—1 Totaal.... 12—8 voor de damclub IJmuiden. D, C. IJ. moest het zonder Suyk, F. Dukel en H, Buys stellen, waarvoor meespeelden J. Smit, J, v. Straten en Jonker. Thans rest D.C.IJ, nog een uitwedstrijd en wel op Zondag 2 November tegen D.D.D. te Alkmaar, Onderlinge Damcompetitie D.C.I3. De onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. wprd deze week voortgezet, De uitslagen luiden: Hoofdklasse: H. de BoerG. Postma 02; T. Postma—J. Jonker l—l; H. Krikke—Schol 2—0. Eerste klasse: Pum SwderJ. Nanne 11; D. Olt-L, Koetsier afgebr. Tweede klasse: H. de Leeuw—v. Beelen 0—2; C, Kaan—De Gaag 2—0; K. Prins—v. d. Sleen 1-1; Bos—Broek 0—2; Swier—Lichtendahl afgebr, „De Jonge Kerk" kwam bijeen In de „Assumfourg" kwamen de leden van de Jonge Kerk van Velsen, IJmuiden en Vijfhuizen bijeen. De genoeglijke sfeer, die in deze jeugdherberg steeds heerst, bracht ook ditmaal een vlotte stemming bij hen die-zich op deze tweedaagse con ferentie verdiepten in het wezen der Ne derlands Hervormde Kerk. Ds. Johs. Brons geest sprak over de mogelijkheden der Kerk bij de komst van de nieuwe Kerk orde, Dat spreker een belangrijk onder werp had aangeraakt bewees de vlotte dis cussie die hieruit ontstond. De dag daarop hield dis. J. v. d. Berg van IJmuiden een lezing over: ,,Het Pro testantisme in Braibanit".Ook dit onder werp was goed gedocumenteerd. De gezelligheid tussen de lezingen en ge- Mchtenwisselingen werd verhoogd door Verschillende spelen. In de beste stemming 20k men na afloop huiswaarts. ,.HET KADASTER" WORDT BIJGEWERKT. Door de afbraak en het begin van op houw der gemeente Velsen moeten ér om- JWgnjke wijzigingen in de kadastrale Kaarten gebracht worden: er moeten niet 3360 perceelen worden gewij ld- Eik jaar wordt voor dit bijwerkén, at m Haarlem moet gebeuren, een post op de begroting uitgetrokken. Dit jaar orden de kosten geraamd op 1100,en sar er maar op 350,voor de bedrijfs- egroting voor 1947 was gerekend, vragen - W. de raad een aanvullend crediet j. hercules weer naar zee. y, f®rcu*es IJM 196 moest enige dagen in. de sluvn Nijven liggen omdat de winch sefii Was' Nadat grondig is nagezien is het 'P weer ter visserij vertrokken. de torine heeft reparatie Ijw nieuwe VEM motortrawler Torine CiSinoI J reeds een week binnen om ma- Wuesehade te herstellen. Agenda voof Velsen en IJmuiden R5jflh,HÖNDERDAG 23 OCTOBER hten 9—12 Uur: sPre®kuur Weth. van Sociale Bioscopen: Geen voorstellingen. Bi(k4,1 VRIJDAG 24 OCTOBER Wcopett: Nieuw programma. tot nu toe niet slecht gehouden. Tegen CSV geven we de VVB'ers opnieuw 'n, redelijke kans. IBV, dat tegen USVU een kostbaar gelijk spel behaalde, moet het tegen Purmerend tot een overwinning kunnen brengen. De nog steeds ongeslagen Stormvogels-reserves zullen Zondag met AFC 3, dat nog weinig ge presteerd heeft, wel geen moeite hebben. VSV 2 maakt tegen RCH 2 een kans op de punten. Ook Kennemers 2 legt tegen het nog puntloze WFC 3 ongetwijfeldbeslag op de volle buit, maar VSV 3 zal met QSC 2 heel wat meer moeite hebben. Voor Kennemers 3 verwachten we tegen Wa tergraafsmeer 2 een nederlaag. Wanneer Velsen 2 WZ 2 niet onderschat, legt het op beide pun ten beslag. De „Nieuw-Amsterdam" is gereed voor de vaart Nederlands vlaggesdhLp,-de „Nieuw Am sterdam" van de Holland Amerika Lijn is gereed om weer in de vaart te komen. Wij hebben het schip gezien op zijn eersite proeftocht, we zagen het ook in zijn oor logsplunje, volkomen ontdaan van alle luxe en alleen geschikt om troepen te vervoe ren. Wij zagen het nu opnieuw en we ston den verbaasd van de metamorfose. Wie alleen maar de bioscoopzaal ziet, waar een kleine sitad trots op kon zijn, waant zich niet op een zeebodem. Dan noemen we nog het zwembad, de eet- en rooksalons, de zalen van grand-hötel- afmetingen, diverse bars en hutten, die complete luxe si aapsalons zijn enz. Het is keurig, dit intérieur van Neerlands groot ste schip, dat bijna 40.000 ton meet. Op 29 October onderneemt de „Nieuw Amsterdam" zijn eerste reis via Southamp ton naar New York. Daarvoor is het reeds volgeboekt. Het zal vervolgens naar Rot terdam gaan, om na enkele dagen opnieuw de reis naar de Verenigde Staten te maken. Maar dan zal het geweldige schip ter be schikking staan van de Amerikanen, om er grote pleziertochten mee te ondernemen. De belangstelling hiervoor is reeds buiten gewoon groot. NIEUWE BONKAARTEN Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoenen- bonnen zullen Vrijdag 24 October in het Patro naatsgebouw voor de bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis worden uitgereikt aan degenen, wier namen beginnen met de letters Mj tot en met O. Nog altijd: Voorzichtig met vuur In de bosjes tussen de Willem de Zwij gerlaan en de spoorlijn ging ongeveer 100 m2 hakhout verloren door brand. Politie en burgers, die de brand bemerk ten, gingen ijverig aan het werk en slaag den erin het vuur te doven, zodat de brand weer slechts het nablussingswerk had te doen. Een nieuw zangkoor De voorbereidingen voor de oprichting van een zangkoor in IJmuiden en Sant poort zijn genomen. Zeer waarschijnlijk kan begin November aangevangen wor den. Het is echter nodig, dat het koor met een een grdot aantal leden heeft, zodat het thans reeds bereikte getal van 50 nog ver dubbeld moet worden. De repetities zullen op Woensdagavond te IJmuiden-Oost plaats vinden. Het koor zal zich aansluiten bij de Bond van Socialistische Zang- en Muziekvereni gingen in Nederland. ONRECHTMATIG STENENVERVOER. Door een toeval ontdekte de aannemer W. B., gisteravond bij het opslagter- rein.van gebikte stenen aan de Wijker- straatweg, dat per vrachtauto onrechtma tig stenen werden vervoer. De heer B. verzocht de lieer L. uit Heemskerk voor wiens rekening een en ander geschiedde even mee te gaan. Aangekomen aan de politiepost bleek de heer B., die de af gifte van deze stenen regelt, voor het be treffende vervoer door L. geen bewijs te hebben afgegeven, evenmin als voor twee vrachten, die reeds eerder op de dag wa ren weggevoerd. De politie liet de auto op de plaats wqpr leeg maken en maakte proces-verbaal op. NAAR DE RONDE VAN ZAANDAM. De atletiekvereniging „Zaanland" houdt Zaterdag de traditionele „Ronde van Zaandam" over ongeveer 3000 M. Aan deze wedstrijden zullen deelnemen de Suomi-athleten Han de Roode en Joop Weenink in de A-klaèse en L. Schol als D-klasser. „HARTEN OP HOL". De Toneelclub „Tavido", onderafdeling van de Hoogoven-ambtenarenvereniging „De Gieteling" zal Dinsdag 2 December in het Kennemer-Theater te Beverwijk een uitvoering geven. Onder regie van de heer A. Holtslag uit IJmuiden wordt opgevoerd het blijspel in drie bedrijven van Piet Mossinkoff „Har ten op hol". Ook kamerplanten leden van de droogte Naar aanleiding van de potplantenten toonstelling, welke Zaterdag in de Ir. L. P. Krijgerschool is gehouden en waarbij bleek, dat een onbekende ziekte de meeste van de uitgereikte planten ernstige schade had toegebracht, is door enige leden van de Tuinbouw Studieclub te Beverwijk een onderzoek ingesteld. Men is hierbij tot de conclusie gekomen te doen te hebben met een uitvloeisel van de buitengewoon droge en hete zomer; Deze veroorzaakte een droge lucht, zowel binnen- als buitens huis, die de planten in de groei heeft be lemmerd en speciaal de water-balsemmen, als uitgereikt, heeft "aangetast. De plan ten, die goed vochtig zijn gehouden ble ken dan ook de beste resultaten, vooral in blad, te hebben gegeven. „Het begon in een gracht" Voor haar eerste uitvoering in dit sei zoen heeft de Katholieke toneelvereniging „Kunst zij ons streven" een luchtig pro gramma gekozen met het blijspel van Wim Dumont „Het begon in een gracht". Het onmogelijke onderwerp van een boeme lende oom, die zijns ondanks opdraait voor een heldendaad van zijn neef, door publi citeit en bewieroking een heel eind over het paard wordt getild en aan het einde ontnuchterd wordt, werd, door de K. Z. O. S.'ers met verve op de plan ken gebracht en het volle Patronaatsge bouw -heeft meermalen gedaverd van een gulle lach, toen het door Cees Jóngejans vertolkte oompje zich er hoe langer hoe dieper In werkte. Deze speler bleek de fantasie, voor de hoofdrol nodig, te be zitten en met de kostelijke vriend Willem Zorgvliet (Jan Bort) vormde hij een sap pig span. Melita, de jongedame, die door oom, ik bedoel door neef Bob uit de gracht wordt gered, werd door een Am sterdamse gast gespeeld en om eerlijk te zijn, met de herinnering aan „De Storm bal" hadden wij deze rol met talloze mo gelijkheden liever in handen van Jo van Velsen krijgt 172 „Zweedse woningen" Indertijd is er met de Zweedse regering een overeenkomst afgesloten, »waarin werd geaccordeerd dat Nederland een zekere hoeveelheid hout voor de wederopbouw zou kunnen kopen. Zweden bedong echter, dat niet alleen ruw hout, maar ook be werkte onderdelen van huizen, zoals trap pen en kozijnen, geleverd zouden worden. In totaal omvatte deze Zweedse leverantie onderdelen voor 280 huizen en de gemeente Velsen heeft er 172 van toegewezen gekregen. Het betreft hier normale bakstenen eengezinswoningen waarvan dus enige onderdelen in Zweden geprefabriceerd werden. De tekeningen voor de woingen zijn door Wederopbouw in Den Haag ge maakt en de huizen zullen onder meer ver rijzen de aanbesteding wordt de 28ste October gehouden langs de Rembrandt- laan in IJmuiden, langs de Willemsbeek- weg en andere terreinen, onder meer ook langs de Broekbergenlaan in Santpoort. Als kleine consequentie van deze „Zweedse nieuwbouw" in Santpoort stel len B. en W. de raad voor, een voorstel om voor ƒ300,het trottoir langs de Broek bergenlaan door te trekken, te annuleren, omdat de bouw van de nieuwe huizen ter plaatse andere voorzieningen nodig maakt. Strandexploilatie was gunstig Reeds van 1939 af heeft de gemeente Velsen vergunning om gebruik te maken van het strand, zulks voor het plaatsen van badkoetsen, tenten en andere strand- zaken, tussen de palen 52 en 53 (ten zui den van de Ëeverwijkse gemeentegrens), tussen het Zuider havenhoofd en de dam langs het Zuiderbuitenkanaal en een 600 meter lange strook ten zuiden van de pier. Dit jaar heeft de gemeente slechts ge deeltelijk gebruik kunnen maken van de laatste twee strandvakken en hier bleek, dat de exploitatie zich gunstig ontwik kelde. Daar de sinds 1939 bestaande ver gunning van publiekrechtelijke aard is, doet de behoefte zich gevoelen, ook een privaat- De eerste van vier lezingen, die voor de Vereniging van Vrijzinnig Hervormde^ worden gehouden in het komende seizoen, werd verzorgd door de oud-voorganger dr. H. Faber. „Wait gaat Amerika voor ons in Europa betekenen?" was de vraag die spre ker stelde. Amerika, zo zei hij, is voor ons niet meer een curiositeit, maar een realiteit, want dit continent zit mede aan het roer van het scheepje dat aarde heet. Van Europa uit is de wereld ontdekt, ontwikkelden zich wetenschap en techniek. De wereld is echter ontwaakt en het zaad dat Europa uitstrooide ontkiemd. Grote machtsconcen traties komen in beweging en daartussen ligt een verdeeld, verarmd Europa dat vraagt: Waaiheen? Het antwoord hangt mede van Europa zélf af, aldus dr. Faber; wij zullen ons rekenschap moeten geven van de naast ons oprijzende machten, waar van Amerika er één is. Om dit te begrij pen moeten we Amerika's historie leren begrijpen. Amerika heeft echter weinig historie en dit is volgens spr. van grote invloed op zijn bewoners. Spreker vergeleek Amerika met een leeg schip dat hóóg op de golven ligt en onmiddellijk reageert op elke wind stoot. Hij bewonderde de ongeëvenaarde dynamiek van de bewoners, doch waar schuwde tegen standaardisatie. De eerste periode van de geschiedenis is afgelopen; met een wending naar buiten be gint de tweede periode. Wie de geest van Amerika wil projecteren moet dit doen te gen de achtergrond van de mentaliteit der Pilgrimfathers en verdere uitgewekenen, die in dit land vonden: vrijheid van geloof, drukpers, gedachten, vertrouwen, zelfs een „freedom from fear". Er heerst de geest van de ondernemer, die geen onderscheid van rang en stand kent. Alles is „business", zei dr. Faber, zelfs een kerkgemeenschap. Toch is het idealisme er dieper dan in Europa. De vraag wat Europa bij de „nieuw bouw" van de wereld te verwachten heeft, was volgens spr. samen te vatten in een woord van Henry Wallace. Wij moeten er kennen dat de wereld veranderd is en er kan slechts één wereld zijn als Amerika en Rusland samen leren leven. Isolationisme is onmogelijk geworden, zei de spreker; hij staafde dit met te wijzen op het gemeenschappelijk belang van Amerika en Engeland in de Atlantische Oceaan. Het door de deken van de Harvard Uni versity geschreven „Religion in America" bewijst dat de mensen er leven naar de werkelijkheid toegekeerd. Zij zijn nog niet in het stadium van introspectie. Amerika lijdt aan een minderwaardig heidscomplex tegenover Europa. Er is de zelfde verhouding tussen Amerika en Euro pa als in de eerste eeuwen na Christus tus sen Rome en Griekenland. Het zwaarte punt behoeft niet te worden verlegd, maar we moeten ons geen illusies maken, aldus spreker. De kenmerken van Europa zijn nationaal-socialisme van Duitsland, com munisme van Rusland en existentialisme van Frankrijk. Hier tegenover staat een jong Amerika, dat denkt iets in Europa te moeten brengen; dat is bewezen in de Y outh-f or-Christ-rallyAm er ilea is het tijdperk ingetreden waarin het het jongens achtige van zich af gaat schudden. „Met verwachting zien we de groei te gemoet, want die zal zeer belangrijk zijn voor Europa". Met deze woorden besloot dr. Faber zijn lezing. MARKTBERICHT Visaanvoer 20 kisten tarbot en tong, 40 kisten schol, 360 kisten schelvis, 60 kisten koolvis, 200 kisten kabeljauw, 50 kisten makreel, 60 kisten schar, 100 kisten wijting, 4080 kisten haring. Totaal 4970 kisten. Haringprijs maximum. Trawlers: RO 46 Claesje f16.500; IJM 102 Vios 5 f 7280. Kustvïssers: ,UK 91 f565, UK 4 f315, UK 114 f 200, UK 85 f 99, UK 144 f 450, UK 66 f 77, UK 90 f27, UK 1'87 f72, VD 9 f76. 3 trawlers met f56660 besomming. Het opschrift boven het verslagje vain de voordraohtmiddag van de IJmuidense afdeling der Nederlandse vereniging voor Huisvrouwen in ons blad van Woensdag noemde eer) verkeerde naam, namelijk die van mevr. de BoerHarder als voordraagster. Ddt moest natuurlijk zijn: mevrouw G. E, Heykoop—van Reekum. Leeuwen gezien, die er ongetwijfeld meer 'rechtelijke overeenkomst, dus een huur- diepte in had weten te leggen. De bij- j contract, met het rijk af te sluiten, temeer rollen waren zonder uitzondering in goede omdat het rijk bereid is, de bovenge- handen en wanneer één er uitsprong, was noemde stukken strand voor 285 per het wel Grietje Bleeker, de wat luidruch- 'jaar aan Velsen te verhuren en wel voor tige bode van het pension Appelmans, die de tijd van drie jaar. B. en W. vragen de van mevrouw v. d. KolkVersteeg een read nui om den te machtigen een deige- vermakelijke vertolking mocht krijgen, 'lijk contract met het rijk aan te gaan. trouw ter zijde gestaan door Hans, de vol- j ja Dia „n, jt, mjj ledige huisknecht van zijn gestreepte jasje rpOOFf tot zijn spuugkuif en zijn meelevende onderdanigheid. De bescheiden figuur van regisseur Frans"" van Emmerik, in wiens strenge handen de leiding goed bezorgd bleek, verdient een aparte pluim. Voorzitter en penningmeester hebben op deze geslaagde avond respectievelijk inge leid en een beetje gemopperd. Ondanks het mopperen zal de vereniging met de twee kaarsen in haar blazoen eens, op deze wijze voortgaande, de gekozen naam eer aan kunnen doen. F. (het theater met de beste films) Van Vrijdag t/m Woensdag SERGEI NOLBANDOV'S (Under cover) JOHN CLEMENTS en TOM WALLS Een grootse, ontroerende film van een heldhaftig avontuur op het Joego slavische platteland 18 jaar. Zondag aanvang 3 uur speciale matinée met GEORGE FORMBY in ,,'t Zit in ^de lucht"* (Adv.) Zondag: Muiier- en Velserbeekparkloop De Hoogoven Athletiekvereniging „Suo- mi" zal Zondag in het park „Velserbeek" nationale veldlopen organiseren om dePim Mulier-heker, genoemd naar en geschonken door de nestor van de Ne derlandse athletiek. Suomi hield vroeger jaren deze veldlopen uitsluitend voor het rayon Noordholland,' doch thans wordt aan deze wedstrijden een nationaal karakter gegeven. Voor het eerst heeft Suomi nu een loop voor niet KNAU-leden, de zogenaamde E-klasse, hieraan verbanden. Hiervoor heeft het gemeentebestuur van Velsen zijn belangstelling getoond en 't stelde voor de winnaar van deze E-klasse een wisselprijs beschikbaar, welke tweemaal achtereen of driemaal in totaal gewonnen moet worden om definitief -in het bezit te komen. Vele fraaie prijzen doen blijken, dat men in onze gemeente deze wedstrijden wil stimuleren. Onder mer werden deze beschikbaar gesteld door de heer P. Dijk stra, gemeentelijk ambtenaar van de sport, de firma's Loendersloot, Van Zwïeten's vïsconserven, Zaanlandsè Houthandel, „IJmuider Courant", de sportbladen „Sport" en „Sportwereld". De heer Pim Muiier zond een prachtige beker en een lauwerkrans. In totaal schreven een negentig athleten in, waaronder zelfs uit Zeeuws-Vlaande- ren. Deze zijn verdeeld over drie groepen: 1. A-, B-, C- en D-klassers, die door „han dicap" te lopen en daartoe enkele secon den na elkander te starten ook de min der sterken een kans geven de Muiier- beker te winnen; 2. de juniores-wedstrijd waarvoor de Suomi-gebroeders Van Wijn gaarden een beker schonken en 3. de „Velserbeekparkloop" om de door het ge meentebestuur aangeboden „Velser"-beker. Voor de vereniging met de vijf best ge plaatste lopers onder de KNAU-leden heeft ook de Vereniging „Hoogoven-Sta- ten" een wisselprijs beschikbaar gesteld. De verschillende wedstrijden zullen Zondagmiddag om twaalf uur beginnen, waarbij de start plaats heeft voor hotel „Velserbeek". Indien de weersomstandigheden gunstig willen zijn kunnen deze veldlopen voor de athletieksport een goede propaganda be tekenen. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 60) door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. Het was dwaas van haar, dat ze zich zó voelde, alleen omdat Kathryn er over sprak, dat Alan behoorde te trouwen en daarbij fantaseerde over het soort meisje, dat hij zou moeten trouwen. Ze had vol komen gelijk; Trant behoorde een jonge meesteres te hebben, die voor het huis zou zorgen en voor Alan. Wanneer Ka thryn Trant veriaten had, zou het huis meer dan ooit een leeg omhulsel zijn en zijn leven zou akeliger dan ooit zijn met alleen mevrouw Forbes. Natuurlijk zou Alan een meisje willen hebben, zoals Ka thryn beschreef, iemand die altijd buiten gewoond had, die van paardijden hield en veel geld had. Ze vulde de vaas met fris water. Han dig sneed ze een stukje van de stelen van de bloemen af en schikte ze opnieuw in de vaas. Het ging haar helemaal niet aan, wat Alan deed of wat Kathryn voor plan nen met hem had! Ze moest er over heen zien te komen op deze., manier voor Trant te voelen. Hoelang Kathryn haar ook bij zich wilde houdenze moest er aan den ken, dat ze toch ééns weg zou moeten gaan. Ze zou zeker al lang weg zijn, voor dat Kathryn zelf het huis uit zou gaan door te trouwen, dus, waar our' had ze nu dit ellendige gevoel van neerslachtigheid? Ze ging terug naar de slaapkamer, in de hoop dat Kathryn niet verder zou gaan met haar fantasieën over huwelijksmoge lijkheden voor Alan. Dit was echter niet het geval. Zeg Anne, zei ze vleiend geloof je niet, dat dr- Wild me nu wel zal toe staan een paar mensen op bezoek te heb ben, nu ik zoveel beter ben? Er is een meisje, dat ik wil vragen hier te komen thee drinken, en dan wil ik trachten Alan er ook bij te krijgen. Ze heet Sheila Lam bert, en ze woont in dat grote huis aan de andere kant van het dorp. HOOFDSTUK XVII. Een paar dagen later, klopte Alan, die onderweg was naar Kathryn om haar zijn morgenbezoekje te brengen, even op de deur van zijn tante's kamer. Mevrouw Forbes verzocht hem binnen te komen en hij vond haar in bed zittend met een wel verzorgd ontbijt voor zioh. Ze keek op en probeerde de geïrriteerdheid, die ze te genwoordig altijd in zijn aanwezigheid voelde, te onderdrukken. Ze had hun ge sprek in de bibliotheek niet vergeten. Ze had haar vaste besluit om hem die 'flat in Londen af te zetten allerminst opge geven en ze zou hem nooit zo maar zon der meer vergeven, dat hij een zorgvuldig door haar uitgedacht plan, om deze flat te krijgen, in de war had gestuurd. Iedere keer, dat ze die ellendige verpleegster zag of haar ètem uit Kathryn's kamer hoorde klinken, kwam er weer een gevoel van boze teleurstelling over haar. 'Ze had ge tracht Alan duidelijk te maken, dat ze zich beledigd voelde, maar 'hij bleek een te dikke huid te hebben, om er iets van te merken. En hoe vervelend het ook was, takt gebood nu, dat ze zich aan zijn or ders hield en het onderwerp niet meer -aanroerde. Alan, wat versohaft mij de eer van je vroeg bezoek? deed ze opgewekt. Alan onderdrukte zijn eigen geïrriteerd heid. Ik heb vanmorgen een brief gehad van Geoffrey Neame, deelde hij haar mede. O ja? Haar gezicht nam een ge animeerde uitdrukking aan. Op Geoffrey Neame was ze altijd bijzonder gesteld ge weest- Hij had charmante manieren en zijn opvattingen over het leven stemden in vele opzichten met de hare overeen. Een paar keer had hij haar, bij haar zeld zame bezoeken aan Londen, mee uit lun chen genomen in het soort restaurant, dat ze werkelijk prettig vond, waar mondaine mensen kwamen en het voedsel en de wijn uitstekend en overvloedig waren, en ze had zijn royale manier van doen vergele ken met Alan's eeuwige gezeur over zui nigheid. „Hij is van plan dit weekend hier te komen". „Werkelijk?" Mevrouw Forbes keek aangenaam verrast. Ze verheugde zioh al tijd op Geoffrey's bezoeken. Hij bracht de praatjes en de sfeer van de grote stad met zich mee. En boyendien zou ze hem waar schijnlijk kunnen gebruiken om Alan af te troeven. „Ik neem aan, dat u er mee accoord gaat?" Haar wenkbrauwen gingen omhoog. „Beste Alan, wat 'heb ik daar mee te ma ken? Als je Sara je orders geeft, dan zal die er ongetwijfeld voor zorgen, dat alles in orde is. En Rose zal zeker iets extra's voor het diner klaar maken. Ze weten bei den maar al te goed, dat wat ik zeg in dit huis toch van nul 'en generlei waarde is, dus lijkt het me het beste, dat je het zelf even met hen regelt". Het was natuurlijk waar, wat ze zei. Mevrouw Forbes' pogingen om zich met het huishouden op Trant te bemoeien had den tot zulk een verhoging van de huis houdelijke uitgaven geleid, dat er eenvou dig paal en perk aan gesteld had moeten worden. Maar om zijn tante niet al te zeer te kwetsen, had Alan altijd getracht de schijn, als was zij de vrouw des huizes, op te houden. Als zij er echter afstand van wilde doen, was dat haar zaak. Alan zei kalm: „Goed, tante Era, ik zal een en ander regelen. Ik dacht, dat u het prettig vond, dat ik dergelijke dingen aan p over liet, maar als u er niet mee lastig gevallen I wenst te worden. (Wordt vervolgd). De raad komt Maandag bijeen De gemeenteraad van Beverwijk is in openbare vergadering bijeengeroepen voor Maandag 27 October, des avonds om kwart over zeven. De agenda vermeldt onder meer de be noeming van liefst 13 leraren aan de ge meentelijke nijverheidsschool, van een on derwijzer aan de Julianaschool door heb yertrek van de heer F. de Jong slechts één sollicitant komt in aanmerking en een voorstel tot een nieuwe vaststelling van de haven- en kadegelden. Voorts staat de benoeming van een advies-commissie ingevolge de nieuwe Woningruimtewet onder de 17 punten. Het zal de gemeente naren interesseren te weten, dat voorts een voorstel tot het verlenen van een cre diet wegens de afvoer van rioolwater is ingediend tegelijk met een voorstel om de Noordwijker beek te verbeteren. Tenslotte zal de raad moetep beslissen, of de aanschaffing van nieuwe brandslan gen en ander materiaal doorgaat. De bevestiging en intrede van ds. O. Norel In de vacature ontstaan door het ver trek van ds. J. A. Peters naar Den Haag zal Zondagmorgen de bevestiging plaats vinden van ds. J. O. Norel, de nieuwe pre dikant der Ned. Hervormde Gemeente. De bevestiging geschiedt door ds. A. K. Straatsma uit Den Haag. Des middags zal ds. Norel zijn intrede doen. ESPERANTO-GROEP „ERATECO" RECIPIEERT. De Esperanto-groep „Frateco", één der oudste in ons land, welke enige weken gele den een druk bezochte tentoonstelling over de „wereldtaal" organiseerde ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan zal Zaterdag 'in het Kennemer-Theater een receptie houden. Des avonds wordt in dezelfde zaal een feestelijke jubileumbijeenkomst georgani seerd. SCHEEPVAART WEST-AFRIKA LIJN, Amstellamcl, 21 Oct. van Luanda naar Grand Bassa. Nigersirroom, 20 Oct. van Pointe Noire Luanda. Jaarstroom, 21 Oct. te Sinoe. Maaskerk, 23 Oct. van Lagos n. Lome. Congostroom, 22 Oct. 'Van Rotterdam naar Amsterdam, K. H. L, Waterland, 21 Oct. te Buenos Aires (uitreis). Delfland, 21 Oct. van Montevideo (thuisreis). K. N, S. M. Tiberius, 21 Oct. te Famagusta. Ordea, 21 Oct. te Faro. Stuyvesant, 21 Oct. van Paramaribo naar Trinidad. Delft, 20 Oct van Huaoho naar Cristobal. Hast 5, 21 Oct. van Lysekil naar Kopenhagen. VINKE EN CO. Willem Barendsz, 21 Oct. de linie gepasseerd, 1 Nov. te Kaapstad verwacht. Loppersum, 21 Oct. te Fernando Noronha. OCEAAN. Phrontis, 20 Oct. Gibraltar ge passeerd op weg naar Londen. Coneas, 20 Oct. van Aden naar Batavia. MIJ. NEDERLAND. La wak, 10 Oct, van New York naar Batavia. K. P. M. Eerens, 20 Oct. van Aden naar Batavia. WIJSMULLER. De sleepboot Nestor vertrok 20 Oct. van Bremerhaven naar Rotterdam met de 3-mast schoener Vader Gerrit en het m.s. Jordan op sleeptouw. OOST-AFRIKA LIJNEN. Oranjefontein, 22 Oct. Vlissingen gepasseerd op weg' naar Antwer pen. Mulderkerk, 21 Oct. van Port Soedan naar Port Said (thuisreis). GROTE VAART. Erasmus, 22 Oct:, van Port Said naar Triöst, Jacob Cats, 22 Oct. van Rotter dam te Norfolk. Johan de Witt. Amsterdam- Java, pass. 22 Oct, Malta. Kota Gede, Java—Rot- 22 Oct. van Ma-noka naar Lagos. Omala, 21 Oct, van Aruba naar Santos. Oranjefontein, Belra Amsterdam, 22 Oct. Ie Antwerpen, Orion. 21 Oct. van Piraeus te Algiers. Ossendrecht, Caibarien— Engeland, 22 Oct te Norfolk. Roepat, 23 Oct. van Mobile te New Orleans verwacht. Utreolit, 22 Oct. van Batavia te Semarang. Valerius, wordt 23 Oct. van Melbourne te Batavia verwacht. Al- hena, 21 Oct. van Montevideo naar Santos. Alpherat, Rotterdam—Shanghai, 20 Oct. van Colombo. Alwaki, 22 Oct. van New Orleans to Rotterdam. Axeldljk, 22 Oct. van Antwerpen te Rotterdam, Berkel, Rotterdam—Loanda, pass. 21 Oct. Finlsterre. Billiton 1 en 2, Rotterdam—Billi- ton, 21 Oct, van Aden. Brastagl, Seatlle—Calcut ta, 30 Oct, te East Londen. Hedel, 22 Oct van Antwerpen te Rotterda'hi. Kota Baroe, Java- Rotterdam. 21 Oct. van Aden. Lmdekerk, Rotter dam—Calcutta, 20 Oct. te Aden, Macoma, 21 Oct van Shanghai naar Miri. Mariekerk, Rotterdam —Sydney. 21 Oct. van Port Said, Meerkerk. 21 Oct. van Vizagapatan naar Colombo. Mijdrecht, 21 Oct. van Carlplto te Dingle (bij Liverpool) Nederland (tank), Havre—Bahrein, 20 Oct. te Malta. Overijsel, 21 Oct. van Batavia maar Ma dras. Rljmkerk, 10 Oct. van Kuweit naar Bandar Shahpur, Samarinda, RotterdamJava, pass. 21 Oct. 15 uur Lissabon. Tamo, 21 Oct. van Babia naar Rio Grande. Tibia, Ras Tanura—Nederland, pass. 20 Oct. Gibraltar. Tjtbadak, 21 Oct. van Batavia te Shanghai. Tj'ibodas, 19 Oct. van Seattle te Immlngham. Van der Waals, 20 Opt. van Singapore naar Aden. Van Ostade, 20 Oct. van Amsterdam te Antigua. Winsum, 19 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam. Zeeland (R L) Singapore—Halifax, veimoedelijk 22 Oct. van Colombo. Zomnèwljk wordt 27 Oct. van Rotter dam te Buenos Aires verwacht. Averdljk, 20 Oct. van New Orleans naar Londen, alwaar 2 November verw. Duivendijk, 20 Oct. van Rotter dam te Vancouver. Edam, 21 Oct. van Baltimore te Newport News. P. en T. Pathfinder, New York —Java, 10 Oct. 17.30 van Aden, Sommelsdijk. 21 Oct. van New York naar New Orleans. Veemdam, New YorkRotterdam, wordt 24 Oct. om 9 uur te Southampton verwacht. KLEINE VAART. Actinia, 21 Oct van Ton- nay Gharenfe naar Bayomne. Algarve, 20 Oct. van Oporto naar Rotterdam, Alice. 21 Oct. van Mautyiuoto naar westkust van Schotland. Ary Soheffer, 21 Oct. van Rotterdam te Dublin. Audacla, 21 Oct. van Rotterdam te Dalsbruck. Biervliet, 21 Oct. van Orno te Gent. Bree Helle, 21 Oct. van Waterford naar Cork. Brem, 21 Oct. van Dublin naar Dundalk (Ierland) Enga, 21 Oct. van Antweipen naar Christiansand. Ferocia, Dublin—Bilbao, pass, 21 Oct. n.m. Land's End. Heerengracht. 21 Oct. van Lovisa naar Rotter dam. Java, 21 Oct. van Vlissingen n. Drogheda. Noordkaap, 21 Oct. van Londen te Antwerpen, Slrijpe, 22 Oct. van Halmstad te Lysekil. Violette Erica, 21 Oct. van Dordrecht te Antwerpen Ber- nina, 21 Oct. van Lysekil naar Harlingem Bir mingham, 21 Oct. van Grimsby naar Grange mouth. Brinda, Norkoplng—Dordrecht, pass. 21 Oct. Holtenau. Glashaven, 21 Oct. van Antwer pen naar Kopenhagen. Heemskerk, 21 Oct, van Afvekarn naar Dordrecht. Import, 21 Oct. van Helsinki naar Abo. Kaap Falga, 21 Oct. van Ko penhagen naar Landskrone. Mies, 20 Oct. van Huil naar Kopenhagen. Nieuwaal, Borga—Ant werpen, 21 Oct. van Brunsbuttel Mulan, 21 Oct. van Southampton naar Vlaardingen. Nettie, 22 Oct, van Hudiksval te Sundsval. Nijenburgh, 21 Oct. van Antwerpen naar Gothenburg. Rapid, 21 Oct. van Kingslynn naar Rotterdam. Sambre, 21 Oct. van Rouen te Parijs. Spaarnestroom, Swansea—Amsterdam, 20 Oct. te Fowey. Speed well, 21 Oct. van Helsinki te Kotka. Veenenburg, 21 Oct. van Middlesbro naar Rotterdam. West- land. 20 Oct. van Par te Dundee. Wim, 21 Oct. van Si'kea naar Turo. Zwerver, 21 Oct. van Lon den naar Kipgslynn. Cornelia B, Oostende Sundsval, pass. 21 Oct. Holtenau. Europa, 21 Oct, van Amsterdam te Gothenburg. Vaderland, 21 Oct. van Antwerpen naar Belfast. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Ganges" 21 Oct ter assistentie uitgevaren vdn het Zweedse s.s. „Virgo", hetwelk zich met schade aan schroefas op de Noordzee bevindt, (van Rotterdam). Hoog watei; Donderdag 23 October: 10.21 23.03 uur. Vrijdag 24 October: ll.SLuur, Een geslaagde zangavond De laafete tijd is nog al eens de vraag opgeworpen, o.m. naar aanleiding van het opheffen van het Katholiek Cultureel Co mité, of er hier ter plaatse geen belang stelling zou zijn voor goede kunst. Te oor delen naar de belangstelling in het kerk gebouw van de Ned. Herv. Kerk voor het optreden van Santpoortts Kinderkoor on der leiding van Jan Booda met medewer king van de solisten Jo Heldeert-Van Eijs- den en Jacques Lagas, zouden we haast ge neigd zijn toe te geven, dat er hier ter plaatse inderdaad niet voldoende belang stelling voor goede kunst is, want al weten we wel, dat er diezelfde avond ook elders nog iets te doen was, alleen de naam van Jo Hekkert-Van Eysden had desondanks reeds voldoende moeten zijn om het kerk gebouw toch geheel te vullen. Nu werd er inderdaad niet geheel voor lege banken gezongen, maar als we aannemen en we menen dit veilig te kunnen doen dat een flink percentage der aanwezigen uit ouders terda,m, pass. 22 Oct. 22 uur ouessant. Maaskerk, der kinderen bestond, dan blijkt er uit, dat9' rv"t T zelfs de naam van Jo Hekkert niet „trok". Als zo vaak hadden de afwezigen ook nu weer ongelijk., Het kinderkoor heeft de Michiel de Rii'yter-cantate uitstekend ge zongen. alsook nog een aantal bekende „Kun je nog zingen, zing dan mee"-liedjes. Jo Hekkert-van Eysden zong met haar fraaie stem, die het gehele kerkgebouw vulde, een 5-tal Hollandse liederen. A.R. Kiesvereniging weer actief De Anti-revolutionnaire kiesvereniging heeft haar werkzaamheden hervat. In de gehouden vergadering is onder meer de reglementswijziging ten aanzien van de gemeenteraadsverkiezing overeenkomstig het ontwerp van het Centraal Comité be sproken. Voorts kwam het „millioenenplan" ter sprake omvattende de versteviging der fi nanciële basis van de partij. Om de activiteit onder de leden op te voeren is besloten bijeenkomsten te orga niseren „op. eigen krachten" verschillen de onderwerpen in discussie te brengen. Tevens werd besloten om de jeugd-actie te hervatten. Herfsttentoonstelling in het Jeugdhuis Tegen Zondag a.s. wordt door de plaat selijke padvindersgroep in de bovenzaal van het Jeugdhuis een herfsttentoonstelling ge arrangeerd. 9 OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL Voor de ouderavond van de Sohool met de Bijbel bestond zeer grote belangstelling, Het woord werd gevoerd door de heren Markerink, voorzitter van het schoolbe stuur, Touber en Verkruijsen, het hoofd der school. Laatstgenoemde besprak ver schillende praktijk-ervaringen en riep de medewerking der ouders in.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3