IJmuider Courant De Gaulle eist ontbinding van Franse parlement Spaanse socialisten in ballingschap verenigen zich Pools oppositieleider uitgeweken Vliegrampen Driehuis Weerbericht é2e Jaargang No. 1877Ï j^erij Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en stratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. ij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdreiacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 27 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem [en Strijder Ebbenen over Ignaz Philipp Semmel- en Hongaarse dokter, die leefde van 1865 en een der grote medische 1^- '-kers is geweest. Hij deed zijn ont- in het jaar 1847, dus juist een eeuw *Sn en ZÜ ^ad grote gevül2en- Niel aI" omdat talloze vrouwen erdoor van de red werden, maar ook omdat zij tot *2L ontdekkingen leidde, die nog groter aan de mensen zouden brengen. té® semmelweis was assistent aan het nse ALgemene Ziekenhuis. Helemaal kamergeleerde of stille, stugge zoeker PL jgboratorium, maar een gewone, 2 medicus in de practïjk van het vak. j Sad het uit roeping gekozen en hij was man met een warm hart voor zijn pa- Men' een nogal opvliegende, eigengereide e man, maar een voorbeeld van toe- Sng Het griefde hem, diep dat zoveel nde jonge vrouwen in het kraambed een ten gevolge van kraamvrouwen- Dat deed zich in die tijd niet alleen •Wenen maar overal ter wereld voor. Er Sren jaren, waarin 15 tot 16 van de Sivrouwen ten prooi vielen aan die finaals geheimzinnige ziekte, in medi- 7p vaktermen aangeduid als febris puer- alis En wat wist men van infectieziek- en van de bacteriologie af? Nog bitter Hefviel Semmelweis op dat meer kraam- -nuwen schenen te sterven in de Eerste riniiek van het ziekenhuis, dan in de Twee- k Zelf werkte hij in de Eerste. Hij stelde statistiek samen, hetgeen in die tijd n0g maar weinig gebeurde en zag zijn «rmoedens bevestigd. Het verschil was «Ifs heel groot. Hij tobde zich af om een Laak te vinden, maar kwam lange tijd verder, aj naderde hij wel de waarheid t' de grootst mogelijke reinheid in de Liek voor te schrijven. Intussen werkte Vj als een paard. Iedere morgen verrichtte wmet de studenten secties op lijken; daar- M 'ing hij altijd naar de kraamvrouwen kliniek. In die sectiekamer gebeurde het op n dag, dat een student een groot vriend m Semmelweis, prof. Kolletschka, bij iseluk met een mes een wondje toebracht. Kolletschka stierf binnen enkele dagen. Semmelweis, terugkerend van een reis, was diep onder de indruk van dit verlies. Hij roej om het verslag van de sectie op het Bi van zijn vriend en ontdekte dat de ver- «düjnselen overeenkwamen met die van de jijken dergenen, die aan kraamvrouwen koorts gestorven waren. Toen ging hem een licht op en hij begreep, waarom in zijn kliniek zoveel meer vrouwen driemaal zoveel bezweken waren als in de andere. Hijzelf was, onwetend, de oorzaak! Omdat i handen, als hij terugkeerde uit de -Jiekamer, met lijkengif besmet waren, veroorzaakte hij de infectie. Gewoon han denwassen met water en zeep kon dat niet voorkomen. Wekenlang zocht bij naar een chemische stof, die de lijkenlucht van zijn tanden zou wegnemen en vond eindelijk de oplossing bij kalkwater: aqu» chlora. Toen wist hij in de kliniek door te drijven dat iedereen daar d'e handen mee waste al vorens bij een patient te komen en ziet: het resultaat bleek meteen. Het aantal gevallen ven kraamvrouwenkoorts nam met grote meiheid af. Kort daarop steeg het evenwel opnieuw en hij was eerst wanhopig, maar ontdekte ook toen de oorzaak: men had tweemaal een patiënt, die aan een andere infectie-ziekte leed, op dezelfde zaal ge bracht. Dus bracht ook de lucht de infectie rer. Semmelweis schreef een verhandeling om sin ontdekking te openbaren. Hij bezwoer •ijn collega's in alle landen, baar toe te pas sen. Hij ontketende hevig verzet, vooral in Duitsland. Men wilde dit niet aanvaarden; len wilde niet aannemen dat men zelf de schuld van zoveel sterfgevallen had gedra gen en bovendien wierp het de fantastische theorieën omver, die men in die tijd hul digde en die zoals de Hongaarse schrij ver van het boek over Semmelweis, Robert Kertész, opmerkt tegenwoordig ook Sen zouden doen glimlachen. Bij enkele menden en ook in landen als Engeland en Nederland vond Semmelweis' ontdekking ingang, maar bij de meerderheid niet. Zijn verder leven werd een tragische, wanhopige flrijd om zijn denkbeelden te doen aan vaarden. Hij was een zeer emotioneel man en bleek er tenslotte niet tegen opgewassen. In "365, 47 jaar oud, werd hij krankzinnig eu moest naar een gesticht worden overge bracht. Daar stierf hij spoedig, merkwaar digerwijze als gevolg van een wond-infectie aan de hand, in de laatste dagen van zijn werkzaamheid opgedaan. De inleider van Kertész' boek, dr. F. C. van Tongeren, merkt op dat het weliswaar Een toetal is geweest, dat Semmelweis tot rijn ontdekking voerde, maar dat het ge- üiale in hem was dat hij de toedracht be liep en de samenhang der verschillende tóten doorgrondde. Tragiek kenmerkte het leven van deze man, die in het ziekenhuis .de wilde Hongaar" werd genoemd en die door zo grote liefde voor zijn medemensen gedreven werd. Later tijden en latere ont dekkers zouden de bevestiging van zijn werk brengen en de verklaring vam zijn vondsten: de Engelsman Lister en de Frans jan Pasteur zouden de wereld verbazen en Kn ware omwenteling in de medische we gschap veroorzaken. Semmelweis was een voorloper van hen: een pionier, die reeds pot heil bracht en bij zijn leven de er- laning had moeten vinden, waardoor in r rijd nog veel meer mensen gered had- Gen kunnen worden. Het boek van Kertész heet Semmelweis pt de ondertitel: Strijder voor het Leven p Jonge Moeders. De Hollandse vertaling f van Helena C. Pos en het is bij H. Meulen- pi verschenen. Ik geloof 'dat de lezing fêst in deze tijd van ontwrichting en ver wording, velen goed zal doen en verkwik ten,.Zij zullen erin bevestigd vinden wat werkelijk een groot man is: niet een Hitier, krampen over de wereld bracht, de dood vaui millioenen veroorzaakte en door men- ^ohaat gedreven werd, maar integendeel p man zoals Ignaz Semmelweis, die tal- 5®*^ van de dood en die zich op inie aan de liefde tot de medemens, sjn leven en arbeid beheerste. Er zijn plukkig, meer geweest zoals hij, er peten er ook nu wezen en het zal hun Hollandse vertaling een boek leest Z1in, die tenslotte in de wereld ^minnen. R. P. Nieuwe Russische ambassadeur 'n Amerika Moskou wordt gemeld, is N. V. Èrif ontheven van zijn functie als t^7"am'Dassadeur in de Verenigde Sta- kèsjkto opvolger is Alexander S. Pan- R.P.F. handhaaft haar zege in tweede ronde Generaal Charles de Gaulle heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin hij on middellijke ontbinding van het Franse par lement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Volgens De Gaulle vertegen woordigt de huidige combinatie van par tijen in het parlement een nationale min derheid en zijn de gebeurtenissen te drei gend om uitstel te gedogen, „.leder weet, dat de staat, zoals hij thans is samenge steld en geleid wordt, gevaar loopt ineen te storten en in anarchie te vervallen, het gebruikelijke voorspel voor een invasie". Tevens vroeg hij in deze aan de pers af gelegde verklaring om een eenvoudig systeem van stemming bij meerderheid in plaats van de huidige evenredige verte gen-woordiging. Volgens de Gaulle zal steeds meer blijken, dat de separatisten (communisten), die tenminste een zeven de van hun kiezers en vele gemeentezetels verloren hebben, niet anders dan afge vaardigden van een buitenlands dictator schap zijn, waarvoor de armoede van de mens slechts als springplank dient voor een genadeloze overheersing. Boeren en dorpelingen inwoners van vcertienduizend kleine Franse gemeenten trokken gisteren naar de stembus voor de laatste ronde van de gemeenteraadsverkiezingen. In het algemeen gelooft men dat de Gaulle, na zijn overwinning van laatst leden Zondag, zijn positie van mach tigste politieke figuur in Frankrijk handhaafde. Sommige waarnemers zeggen, dat de communisten, ondanks hun intensieve verkiezingscampagne in de dorpen, wellicht de helft van de 1700 burgemeesterszetels zullen blij ken te hebben verloren, die zij bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1945 verwierven. De Rassemblement du Peuple Franpais heeft in het departement Seine et Oise (om Parijs) aanzienlijke successen ge boekt. Volgens de gedeeltelijke resultaten heeft de Gaulle's partij 10 van de 34 bur gemeesterschappen in dit departement in handen, de socialisten eveneens tien en de communisten zeven, hetgeen een verlies van 13 zetels betekent. In de mijngebieden van Noord-Frankrijk hebben de commu nisten totnogtoe tien zetels aan de socia listen verloren en twee aan de Gaullisten. De partij van de Gaulle heeft in de kleine districten geen onafhankelijke lijsten op gesteld. In dergelijke districten worden verkiezingskwesties gewoonlijk op zuiver plaatselijke gronden uitgevochten, maar de totnogtoe bekend geworden resultaten worden in politieke kringen te Parijs op gevat als een bevestiging van de groeiende anti-communistische stemming in het land, zoals tot uitdrukking is gekomen in de grote sucessen van de Gaulle's partij. Volgens de officiële resultaten voor 292 burgemeesterschappen in het departement Seine et Oise hebben de communisten meer dan de helft van het tevoi'en bezette aantal zetels yerloren. Er werden hier 31 communistische burgemeesters gekozen (tevoren 64) en 36 socialistische (tevoren 32). Candidaten van de Gaulle, de radica len. rechtse en centrumpartijen verkregen de rest. In het departement Mayenne in Nor- De „.Tohan van Oldenbarne- veldt" arriveert 4 November De repatriëringsdienst-Iridië deelt mede, dat het op 10 October uit Batavia ver trokken motorschip „Johan van Olden- barnevelt" vermoedelijk op 4 November te Amsterdam zal aankomen. Het motorschip „Java", dat 17 October uit Batavia ver trok, zal waarschijnlijk 20 November te Amsterdam arriveren. Grondstoffen van textiel fabriek gingen in vlammen op In de kunstzijdeweverij van de N.V. Raymakers Textielfabrieken te Helmond, brak Zaterdagavond door onbekende oor zaak brand uit. Het vuur ontstond in de opslagplaatsen der grondstoffen, welke al spoedig in lichtelaaie stonden. Wegens de grote brandbaarheid van deze grondstof fen ondernamen de fabrieksbrandweer en de vrijwillige en vaste kern der Helmond- se brandweer geen pogingen om de vuur zee zelf te blussen. Men bepaalde zich tot het bespuiten van de weverij, die door een stenen muur van de brandhaard gescheiden is. De partij grondstoffen, voornamelijk zijde, ging geheel verloren. mandie waren alle veertien zetels voor de RPF. Hier was tevoren een radicaal-socia listische meerderheid. Molestaties. Twee uur voordat de verkiezing van de socialistische burgemeester van Orly (bij Parijs) werd bekend gemaakt, verzamelde zich een menigte van ongeveer 200 com munisten voor het gemeentehuis. Na de bekendmaking verbrak de me nigte het politiecordon en trachtte de burgemeester te beletten het gebouw te verlaten. De socialistische burgemeester van Choisy le Roi (eveneens bij Parijs) werd, nadat zijn verkiezing was bekend gemaakt, naar een telefoontoestel in een leeg kan toor van het stadhuis gelokt, waar hij door een groep mannen, die communisten ge noemd werden, werd vastgegrepen en mis handeld. De politie voerde een charge uit en be vrijdde de burgemeester. „Flying Scotsman" uit de rails Meer dan twintig doden Een trein van de bekende Engelse lün „Flying Scotsman" is bij Berwick-on- Tweed uit de rails gelopen, waarbij drie wagons van de spoordijk zijn gestort- Spoorwegfunctionarissen deelden mede, dat 21 personen om het leven kwa men en 71 werden gewond. Het ongeluk had plaats te Goswick, 10 k.m. ten Zuiden van Berwick. Men vreest dat nog meer lijken gevon den zullen worden. De restauratiewagen derde klasse werd geheel versplinterd. In deze afdeling zijn de meeste doden te betreuren. Extra suiker voor lien die bijzondere arbeid verrichten Op 23 November treedt een nieuwe re geling in werking voor het verstrekken van extra levensmiddelen aan hen, die bijzondere arbeid verrichten. De nieuwe regeling betekent in een groot aantal ge vallen een verruiming in vergelijking met de oude. Zo ontvangen thans allen, die voor een toeslag in aanmerking komen, suiker. Zij, die landarbeid verrichten, ontvangen voortaan een gewijzigde toeslag gedurende een geheel jaar. De grootste Hamburgse schuilkelder, waarin gedurende de bombardementen duizen den Duitsers bivakkeerden, zal worden opgeblazenHet is een hecht geval van beton en staal de. ladingen explosie-materiaal moeten zo zwaar zijn dat de uitgangen van de kelders niet zandzakken moeten worden gebarricadeerd om schade aan de omgeving te voorkomen. Koninklijke onderscheidingen voor Mijnopruimingsdienst Op het terrein van de M.O.D.-kazerne aan het Noordeinde te Leiden is een aantal koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan het personeel van de Mijnopruimingsdienst, dat zich in de afgelopen jaren tijdens de opruimingswerkzaamheden te Antwerpen, Bremen en in Nederland heeft onderschei den. Het waren de luitenant ter zee le klasse J. Lenderink, thans commandant van een detachement opruimingstroepen, die is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden; bootsman W. A. Harthoorn. aan wie de zilveren eremedaille van de Orde van Oranje Nassau werd toe gekend -en de kwartiermeesters A. Opper- huizen, C. Waltel en J. P. van Dalen, de korporaal-machinist B. C. de Koningh, de stoker-olieman J. A. Stam, de stoker le klas K. Spiegelaar en de matroos le klasse Z. M. C. Th. Meeuwsen, aan wie de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toegekend. Al deze manschappen waren nauw be trokken bij het opsporen, naar boven bren gen en demonteren onder water van mijnen bij bruggen en havens. Reeds in 1945, wort na het einde van de oorlog, hebben zij voor bet Amerikaanse leger de haven van Bre men mijnenvrij gemaakt. U.N.O. vergadert volgend jaar wellicht iri Europa De New York Times meldt uit Lake Success, dat de kans, dat de algemene ver gadering der Verenigde Volken het vol gende jaar in Europa zal worden gehouden, aanzienlijk groter is geworden, doordat de leiders van het secretariaat besloten hebben zich togen een dergelijk voorstel niet te verzetten en de delegatie der Ver enigde Staten het zal steunen. In December 1946 werd een voorstel, volgens hetwelk de Assemblee van 1947 in Europa zou worden gehouden, verworpen met 35 tegen 14 stemmen bij vier onthou dingen. Het woord is aan. Franklin: Wie verliefd wordt op zich zelf heeft geen medeminnaars. Drie landen-commissic in Batavia De commissie van drie landen, benoemd als UNO-bemiddelaars in de Indonesische kwestie en bestaande uit vertegenwoordi gers van Amerika, België en Australië, is beden in Batavia aangekomen, waar zij door Nederlandse en Indonesische autori teiten werd begroet. President Truman ontving Nijmegens burgemeester De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, "die in de Verenigde Sta ten de gemeente Albany de dank van Nij megen heeft overgebracht voor de ver leende steun, is per K.L.M.-Constellation op Schiphol teruggekeerd. Mr. Hustinx, die ook ontvangen is door president Tru man, zeide dat de Amerikanen van de in dividuele Nederlanders in de toekomst veel verwachten en ons land als een kern punt beschouwen bij de opbouw van Euro pa. De burgemeester heeft vele oud-strij'- ders van de 82-ste luchtlandingsdivisie ontmoet en geconstateerd, dat deze Nij megen nog niet vergeten hebben. Presi dent Truman was zeer goed geïnformeerd over de toestanden in Nijmegen door zijn lijfarts, de heer Graham, die met de Ame rikaanse troepen in Nijmegen was en lan ge tijd als directeur van de Sint-Maar tenskliniek heeft gefungeerd. Bij wijze van rechtsherstel is bü Koninklijk Besluit van 13 October aan mr. J. Linthorst Homan, op zijn verzoek, gerekend met ingang van 15 April 1945. eervol ontslag verleend ala Commissaris der Koningin ln de Provincie Gro ningen, met dankbetuiging voor de door hem. aan den lande bewezen diensten. Waarschijnlijk door de regering weggedirigeerd De vice-president en de secretaris-ge neraal van de Poolse boerenpartij hebben aan de president van de republiek mede gedeeld, dat de leider van de boerenpartij, Mikolajczyk, en drie van zijn medewer kers zich met hun echtgenoten naar het buitenland hebben begeven. Als Mikolajczyk's medewerkers, die met hem zijn uitgeweken, worden genoemd: Baginski, het hoofd van het partijbureau voor publiciteit, en de vroegere parle mentsleden Bryja en Korbonski. Baginski was in Mei 1945 gearresteerd wegens „activiteit achter het front van het Russische leger". Door een gerechtshof werd hij tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Buitenlanders, die kortelings Mikolajczyk hebben ontmoet, achten het waarschijn lijk, dat hij persoonlijk van mening was, dat zijn lot gelijk zou zijn aan dat van de onlangs opgehangen Bulgaarse oppositie leider Petchof. De laatste tijd had Mikolajczyk ook op positie in zijn eigen partij te verduren; zelfs is, naar gemeld, een resolutie inge diend door 200 linkse gedelegeerden van zijn partij, waarin zijn ontzetting uit het leiderschap werd geëist. De Warschause bladen brengen het nieuws van Mikolajczylts vertrek op de voorpagina. De Gazeta Ludowa, die tot dusver als een blad van de boerenpartij werd beschouwd, schrijft, dat Mikolajczyk in het geheim gevlucht is en zijn mede werkers heeft bedrogen. Welingelichte waarnemers zijn van oor deel, dat Mikolajczyk met voorkennis van de regering het land verlaten heeft. De laatste tijd heeft de boerenleider aan voort durende critiek blootgestaan, zowel van de zijde der dissidente leden van zijn eigen De voetbalwedstrijd EDOFeijenoord eindigde Zondag in het Noorder sportpark puntloos. Doelman Van der Bijl had het in het Rotterdamse doel vrij druk, doch was niet te passeren. - Een foto bij een Haarlemse aanval. Van der Bijl is in het bezit van de bal. partij als van die der socialisten en com munisten. De regering, zo gelooft men hier, zou het risico van een kraohtigé buiten landse reactie volgend op een arrestatie, niet willen lopen en voorkeur geven aan een zelf gekozen verbanning boven een martelaarschap. De linkervleugel van de Poolse boeren partij heeft zich meester gemaakt van het hoofdkwartier van de partij alsmede van het partijorgaan, nadat bekend, was, dat de oppositieleider was uitgeweken. Hefschroefvliegtuig brengt post naar Brussel Op 5 November zal het hefschroefvlieg tuig van de „Stichting Hefschroefvliegtui- gen" een vlucht 'sGravenhageBrussel uitvoeren voor postvervoer. Met deze vlucht kunnen uitsluitend niet aangetekende brief kaarten en brieven tot en met 5 gram voor elke gewenste bestemming in België wor den verzonden. Op het postkantoor in Den Haag zullen de stukken, die met deze vlucht worden vervoerd, worden voorzien van een speciaal stempel „Per speciale vlucht hef schroefvliegtuig 's Gra^enJhageBrussel 5 November 1947". Wil men stukken met deze vlucht doen vervoeren dan dienen deze op een in het oog lopende wijze voorzien te zijn van de aanduiding: „Per hefschroefvliegtuig 'sGravenhageBrussel". Op het postkan toor te Brussel zullen de stukken worden voorzien van een afdruk van de dagteke ningstempel van aankomst. Zij, die geen relaties in België hebben en er prijs op stellen de langs deze weg ver voerde correspondentie terug te ontvangen kunnen de stukken adresseren aan de direc teur van het postkantoor te Brussel, die voor terugzending per trein zal zorg dra gen. Een antwoordcoupon behoeft niet te worden bijgevoegd. Men dient op duidelijke wijze naam en adres van de afzender in de linkerbenedenhoek van het couvert te ver melden. Ameland weer geïsoleerd De Oostenwind veroorzaakt een zo lage waterstand op de Waddenzee 12 c.m. boven A.P., dat Ameland weer geïsoleerd is. De postboot keerde onverrichterzake naar het eiland terug nadat de zestig pas sagiers de nacht op de Waddenzee hadden doorgebracht. De Amelanders hopen, dat de wind spoedig gaat draaien. Passagierslijsten Op onze bureaux liggen ter inzage de passagierslijsten van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt en het m.s. Java. De Van Oldenbarnevelt is 10 October uit Batavia vertrokken en wordt 4 November in Am sterdam verwacht. De Java vertrok 17 October en zal omstreeks 20 November in Amsterdam arriveren. De UM. 215 is allerminst opgegeven Er wordt hard gewerkt om de onlangs bij Castricum gestrande botter IJM. 215 vlot te krijgen. Het vaartuig is uitgegraven en er zijn ankers uitgezet. Thans is het wachten op hoog water. Communisten uitgesloten De Spaanse socialistische leider Frieto heeft bij een onderhoud met een correspon dent van het Franse rechtse blad „Paris Presse" verklaard, dat het plan, volgens hetwelk alle niet-communistische Spaanse partijen in ballingschap zich verenigen ter vorming van een voorlopige regering in bal lingschap zijn voltooiing nadert. Prieto zei- de, dat de Spaanse republikeinen ln bal lingschap de UNO zullen verzoeken het Spanje van Franco economisch en diploma tiek volledig te isoleren. Prieto is lid van de commissie van drie, die is gevormd om de leiders der UNO te polsen over de oplossing van de Spaanse kwestie. De commissie zal ter bespreking van het plan voor politieke eenheid te Parijs vergaderen zodra Trifin Gomez, vak verenigingsleider in ballingschap, uit New York is teruggekeerd. Het eerste werk van de voorlopige rege ring zal zijn de door Franco gevulde ge vangenissen openen en alle door de dictator onderdrukte vrijheden herstellen. Dan zal tot de verkiezing van een constituerende vergadering worden overgegaan, die over de staatsvorm zal beslissen. De vorming van een voorlopige regering zal veel moeite kosten, aldus Prieto, maar ik kan zeggen, dat het eerste contact met andere partijen veel hoop geeft. De alge hele isolatie van Franco-Spanje is van het grootste belang, daar onder zulke omstan digheden het sterkste land moet bezwijken. De communistische partij zal niet worden uitgenodigd, zo vervolgde Prieto en wij be schouwen haar uitsluiting als fundamenteel. De voorgenomen coalitie moet ondoordring baar voor het communisme zijn. De Spaan- Volgens berichten uit Athene is een Zweeds vliegtuig tijdens een landing in stormweer op weg van Ankara naar Athene verongelukt. Nadere bijzonder heden zijn nog niet bekend. Skymaster vermist. Een Skymaster van de „Panamerican Airways" met 13 passagiers en een 5 leden tellende bemanning aan boord wordt sinds Zondagmiddag vermist. Men vermoedt, dat het toestel, dat op weg was van Seattle (V.S.) naar Juneau (Alaska) is neerge stort, daar het laatste bericht van de piloot is opgevangen door het radio contrölesta- tion op het eiland Annette (ongeveer 350 kilometer ten zuiden van Alaska). De 'piloot meldde, dat hij niet op het eiland kon landen, daar hij door buitengewoon hevige windstromingen gedwongen werd van koers te veranderen. Volgens een func tionaris van de maatschappij moet de ben zine van het vliegtuig op zijn, en er be vindt zich in deze buurt geen noodlandings terrein. Nadat het contrólestation op het eiland Annette de piloot toestemming had gege ven naar Juneau door te. vliegen, heeft men geen bevestiging meer' gekregen van de ontvangst van deze boodschap. De na- sporingswerkzaamheden worden door de hevige storm bemoeilijkt. Naar verluidt bevinden zich in het toe stel alleen Amerikanen. Noordhollandse padvinders wandelden twintig kilometer Zaterdagmiddag hadden zich ongeveer 550 padvindsters en padvinders, in totaal 36 groepen uit het district Noordholland in Driehuis voor een wandeltocht verzameld. Er werden drie verschillende routes gelo pen: de kleintjes (kabouters en welpen) liepen 7Yz km; de groten 15 en 20 km. Het traject leidde achter het provinciaal ziekenhuis om en ondanks de kou werd de stemming door een Haarlemse drum-band van een tiental kwieke meisjes er in ge houden. se socialistische partij is tegen het commu nistisch imperialisme en haar plan heeft de steun van de Britse Labour-partij. Ge vraagd naar de positie van monarchisten in verband met het plan, zeide Prieto: „wij willen eerst.overeenstemming onder elkaar en daarna, als zij dat wensen, ook met de monarchisten. Later zal het Spaanse volk moeten beslissen." De boer krijgt meer voor varkens en voor melk De regering heeft aan de hand van nieuwe berekeningen besloten de richt prijs van slachtvarkens per kg geslacht gewicht van 1.85 op 2.05 te verhogen met ingang van heden 27 October. Nader zal worden bepaald of en in hoeverre deze prijsverhoging in de prijzen van varkens vlees voor de consument tót uitdrukking moet komen. Toen op 28 September de winterprijs voor veehouders van 17 cent voor melk inging, is medegedeeld, dat los van deze prijs eind October de jaarprijs, welke zal gelden tot eind October 1948, zou worden vastgesteld. Deze prijs is thans ingaande 27 October voorlopig vastgesteld op 18 cent per kg bij een vetgehalte van 3.30 procent. Om deze reden is de winterprijs, geldend tot eind April 1948, voorlopig vastgesteld op 20 cent per kg. Ook hierbij is nog niet bepaald in hoeverre deze verhoging zal worden doorberekend in de melkprijs voor de consument. Brazilië neemt repi ésaille- maatregel Te Rio de Janeiro is van officiële Bra ziliaanse zijde bekend gemaakt, dat de Sovjet-Russische diplomaten in Brazilië zullen worden vastgehouden tot de Brazi liaanse regering door de Amerikaanse am bassade te Moskou ervan in kennis is gè- steld, dat de Braziliaanse diplomaten in de Sovjet-Unie het land kunnen verlaten. De Sovjet-Russische ambassadeur te Buenos Aires (Argentinië), die met va- cantie naar Moskou zou vertrekken, heeft van zijn regering opdracht ontvangen om zijn reis voor onbepaalde tijd uit te stel len. Als gevolg van de beslissing der Brazi liaanse regering om de diplomatieke be trekkingen met Tsjeeho-Slowakije te ver breken, heeft Zaterdag ook de Tsjecho- slowaakse regering aan de Braziliaanse vertegenwoordiger te Praag meegedeeld, dat zij zijn missie als geëindigd beschouwt Poolse „gobl-rusli" De Poolse regering heeft te Parijs, Washington en Londen geprotesteerd te gen de beslissing van de Brusselse com missie voor de verdeling van het in Duits land aangetroffen goud, zo heeft een woordvoerder van de Poolse regering mee gedeeld. Polen betreurt het, dat aan zijn aanspraken ten bedrage van 134 millioen dollar niet is voldaan, hoewel België, Ne derland, Italië en Oostenrijk wel een deel van het goud hebben ontvangen. De woordvoerder noemde de toewijzing van Duit-s goud aan de vroegere bondgenoten van Duitsland (Italië en Oostenrijk) poli tieke discriminatie. Polen eist. dat de te Brussel genomen beslissing wordt her zien en dat toewijzing zal geschieden in verhouding tot de aanspraken der ver schillende landen. AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Matige, nu en dan nog vrij krachtige Oostelijke wind. Droog en koud weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Vannacht op verscheidene plaat sen weer nachtvorst, echter voorname lijk in het midden en Zuiden van het land. 28 October: Zon op 7.26 uur. onder 17.21 uur Maan op 17.08 uur, onder 5.23 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1