KILIMA HAWAIIAN Voor Fruit Behang!! flinke meisjes Al in 1815 wilde Froger een „NoordzeekanaaF graven Dansles Kwekkeboom naar Borst Velsen'Noopd Beverwijk Santpoort Kort en Bondig] ztrwerNEs*/ vmsuw HETWKR! KARSOTE RUE Huwelijk ISOLA Hang Klokschalen S. Bonma Wildschut, Behangerij Luidsprekers Voor Verlichting Henk Broekhuizen E.H.B.O.-cursus S. Oudhuizen MAANDAG 27 OCTOBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 Laksheid hield de plannen echter op tot 1876 „IJmuiden is het voornaamste en roe rigste deel van Velsen", heeft eens iemand opgemerkt cn terecht. Zelfs prof. Visse ring heeft reeds vóór 1865 IJmuiden ge noemd ..de grootste vissersplaats van Ne derland in de toekomst"- en men kan niet anders zeggen, dan dat deze hooggeleerde heer een vooruitziende blik heeft gehad, want hfj heeft met zienersblik in de toe komst een stad ontwaard, waar in zijn tijd nog niets was dan zand, bos en water bestond. Men zal zich afvragen hoe dit alles is gegroeid en töt stand gekomen en wat de drijfveer was tot het graven van het Noordzeekanaal. Nadat de grote waterweg over de Zui derzee niet meer was te gebruiken, was de, enige manier om Amsterdam te berei ken dit via het Noord-Hollandskanaal te doen, doch dit voldeed al lang niet meer aan de eisen, die men aan de moderne scheepvaart mocht stellen. Niet slechts dat de weg veel te lang was, het was onmo gelijk de steeds groter wordende zeesche pen er door te krijgen. In het jaar 1816 werd reeds een behoor lijke verbinding van Amsterdam met de zee gezocht, dus hog vóór het aanleggen van het Noordhollandskanaal, en koning Willem I, die zich zeer voor deze aange legenheid interesseerde, had toen te ken nen gegeven dat volgens zijn mening de doorgraving van „Holland op z'n smalst" de enig mogelijke oplossing zou zijn. Toen in 1815 de heer Froger, water bouwkundige, met het voorstel kwam om Amsterdam rechtstreeks met de Noordzee te verbinden, was men heftig verontwaar digd over zijn stoutmoedigheid en onder geen beding waren de autoriteiten te be wegen het plan te bestuderen, want men hield vol dat zoiets „toch onuitvoerbaar" was. Froger echter liet zich niet uit het veld slaan en publiceerde korte tijd er na een nieuw plan. En waarlijk, de gemeente Amsterdam stelde een commissie in, die de opdracht kreeg de mogelijkheid van een kanaalverbinding Amsterdam-IJmui- den (dat we gemakshalve zo noemen, hoe wel er van een eigenlijke plaats nog niet veel viel te bespeuren) te onderzoeken. Alles ging nog figuurlijk „met de trek schuit" en zo gebeurde het dat na enige j jaren een verslag werd uitgebracht. Naar aanleiding hiervan werd in 1859 een wetsontwerp ingediend, dat de Ka merleden niet beviel en een jaar later door een ander werd vervangen. Aanvankelijk werd ook dit ingetrokken, maar December 1861 was men eindelijk zo ver dat con cessie voor een nieuw ontwerp werd ver kregen, dat was samengesteld door de Engelse ingenieurs Croken en Burn, in sa menwerking met Froger. Het was nog maar een ontwerp en tot de uitvoering kon men zo maar niet besluiten. Totdat Thorbecke in 1862 het niet langer kon verkroppen en sprak: „Zoekende, tastende, de zaak op papier beziende, blijft men steeds voor grote moeilijkheden staan. Begin met handelen, stel in de plaats van het gepeins de daad en dan zal gebeuren wat een ieder in zijn eigen leven ook bij een mindere zaak heeft kunnen ondervinden. Op een afstand is de moeilijkheid zo groot, maar onder de ogen gezien, met kracht en met beleid aange- tast. wordt zij kleiner en verdwijnt al- lengs". Werkelijk, het hielp, de'wet tot het aan leggen van het kanaal werd in de Staats courant van 23 Januari 1863 afgekondigd, j Toch duurde het nog twee jaren voor men daadwerkelijk tot graven overging. De achtste Maart 1865 werd de eerste spade in de grond gestoken onder toezicht van ir. Dirks. Elf jaren gingen voorbij voor dat het eerste schip door het kanaal voer; een stoomboot met aan boord koning Wil lem II bracht de 1ste November 1876 heel wat volk op de been- Feestelijk werd deze officiële opening gevierd in Amsterdam, hetgeen niet is te verwonderen want de hoofdstad voelde in het kanaal zoiets als een persoonlijk belang, wat indertijd, zo omstreeks 1860, de Kamer van Koophan del in Haafiem zich hevig had doen ver zetten tegen de uitvoering der plannen. Later is men evenwel zo wijs geworden in te zien dat 'het een la - Isbelang was. Wij denken in dit verband spjciaal aan de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" die in 1870 was ^opgericht en haar schepen steeds via Nieuwediep moest laten varen, wat ontzaglijk veel tijd kostte. Ja, die 'maatschappij ging het in ten beginne ook niet helemaal voor de wind, want het eer ste schip dat Nieuwediep uitvoer, de „Wil lem III" raakte op zee in brand en de pas- Overwinningen voor Strawberries In een vlot gespeelde ontmoeting be haalden de dames een overwinning van 1-0 op Leiden II. Nadat men in het begin van het seizoen nogal wijzigingen in de opstel ling had aangebracht, werd nu de juiste opstelling gevonden. Het enige doelpunt werd op fraaie wijze door mejuffrouw G. Müller gemaakt, een verdiende beloning voor het harde werken van de Velsense dames. Een zeer gedecideerde overwinning boekten de reserves in Bloemendaal. Met 90 moest de tegenpartij in Strawberries haar meerdere erkennen. De dames Blee- ker en Straakenbroek namen het grootste deel van de doelpunten voor haar reke ning. Het derde won reglementair van HBS III. De laagste twêe elftallen lieten het daarentegen er lelijk bij zitten en ver loren respectievelijk met 81 en 60. De heren handhaafden hun positie en wonnen met 2—1 van Zandvoort. De uit slag geeft de verhouding goed weer. De verdediging van de gastheren was in goede vorm en voorkwam erger. H. Bru- nink nam de doelpunten voor zijn reke ning. In spanning wordt nu de ontmoeting tegen de concurrenten A.M.V.J. over veer tien dagen tegemoet gezien. Het tweede elftal verloor wederom met 41 en wel van Zandvoort II. Ook nu was de achter hoede het zwakste gedeelte van de ploeg. De kans op het kampioenschap is nu wel sterk verminderd. Een zeer nuttige over winning van het derde bracht dit elftal uit de gevaarlijke zóne. Er werd enthousiast gespeeld en het resultaat was zeker ver diend. De eerste resultaten van de jeugd- elftallen in de nieuwe competitie mogen bevredigend genoemd worden. De dames speelden 22 tegen DEM na eerst met 20 de leiding te hebben gehad. Als dit elftal eenmaal ingespeeld is, kunnen er nog enige goede resultaten van verwacht worden. De heren kwamen de eerste keer tegen HBS uit en waren de gehele tijd in de aanval. Met een zege van 30 moesten zij tenslotte genoegen nemen. sagiers en troepen, die aan boord waren, werden met levensgevaar gered. Het schip is daarna brandende op de Engelse kust gezet. Geen moedgevend begin. Maar ter zaké. De maatschappij „Ne derland" gaf het voorbeeld en langzamer hand gingen de voornaamste schepen het nieuwe kanaal gebruiken. De boten van de Westindische Maildienst, de schepen op Huil en Leith, de Oost-Afrika-lijn aan Duitsland toebehorende, die ook op Aus tralië voeren kwamen in Amsterdam la den en lossen. Britse, Duitse, Noorse, Zweedse, Deense handelsschepen, hout schepen uit Scandinavië cn Rusland voe ren de sluizen binnen en het grootste zeil schip dat ooit IJmuiden is gepasseerd was de Zweedse ertsboot Gangesberg, een schip dat niet minder dan veertien mas ten voerde. Dat het jonge IJmuiden met zijn sluis- werken in Europese en zelfs wereldbe langstelling stond, blijkt uit de reeks van bezoeken die vooraanstaande persoonlijk heden het brachten. Daar was in 1882 ko ning Leopold II van België, in 1884 Paul Kruger en president Steyn van de Oranje Vrijstaat. De Sjah van Perzië in 1889, kei zer Wilhelm II en Augusta Victoria op 1 Juli 1892 met het jacht de Hohenzollern, om een bezoek aan de Koningin te bren gen. Bij de Kleine Sluis ging het gezel schap over op de kleinere .„Aviso Jagd" en de Nederlandse oorlogsschepen bleven in de Buitenhaven, want voor zeer grote schepen was het kanaal nog niet toegan kelijk. H. K. IJmuiden is ongenaakbaar De Zaterdagmiddag- competitie In de Zaterdagmiddagcompetitie van de KNVB is IJmuiden even ongenaakbaar als destijds in de HVB. De IJmuidenaren boek ten tot 'dusverre slechts één verliespunt. Zaterdag j.l. was "WGA op bezoek, de club van de oud-internationaal Diepenbeek, die als rechtsachter fungeert. IJmuiden nam voor de rust een voorsprong van 30, die zij na de rust consolideerde. 'Kennemerland was vrij. SIZO was op bezoek bij AMVJ, dat weliswaar met 31 won, doch in het veld de mindere van de Hillegommers was. Een kwestie van doel punten ïhaken! Ruststand 20. Blauw-Wit Wormerveer heeft eindelijk de terreinmoeilijkheden opgelost. Na vijf weken gedwongen rust kwam de ploeg in het veld tegen Hoorn en won zowaar met 43. Dindua werd met 21 in Amsterdam door de Geuzen verslagen. Na een zwak! begin hebben de Geuzen zioh prachtig her steld. De uitslagen van de afdeling Haarlem luiden: TelefoniaIJmuiden II 23: Jcihez Eto 52; Tweede JeugdVEW 30: Kennemerland 2VVRA uitgesteld. VEW 2 Zandvoortmeeuwen 010; RCHKenne merland 4 43: Nieuw-VennepKenne- jntrland 3 12: Kennemerland 6Johez 2 16: Telefonia 2SIZO 4 09; Kennemer land 5-WSV 1 0—2. Telefonia had enkele minuten voor het einde nog de leiding met 21, doch in de laatste minuten kwam IJmuiden 2 opzetten en won zelfs. ETO had vele invallers tegen JOHEZ en VEW verscheen met negen man, waardoor de nederlagen wel verklaarbaar zijn. Loonkwestie bij de opbouw Verleden week werd bij een aannemer, die in Velsen-Noord de bouw van een aan tal huizen uitvoert, loonconlröle gehouden en de ambtenaren constateerden, dat be doelde aannemer meer betaalde dan de vastgestelde contract-lonen. De controleurs traden met kracht tegen de overtreding op. Inmiddels is gebleken, dat de betrokken aannemer reeds geruime tijd geleden bij het college van Rijksbemiddelaars om toe stemming heeft gevraagd, een prestatie- premie te mogen invoeren, zoals dat ook bij diverse grote bedrijven ten Noorden van het kanaal gebruikelijk is. De Rijksbemid delaars hebben echter nog niets van zich laten horen, maar Den Haag heeft sinds enige tijd wel een serieuze controle op de lonen in het bouwbedrijf gelast. Watervliet—Groen Geel 4—6 Kort na het begin in deze korfbalwed strijd nam Watervliet de leiding door Mar tha v. d. Kraft. Spoedig was het gelijk. De gasten namen het initiatief en prachtig combineren van de voorhoede leverde een tweede doelpunt op. Het leek er op. dat Groen-Geel gemakkelijk zou gaan winnen, doch een afstandsschot van Broeksma trof doel en de stand was weer gelijk. Groen- Geel, dat na de rust de wind in de rug kreeg, had ongetwijfeld de beste kansen. Het werd 32, maar Watervliet had op nieuw het antwoord klaar en door Jaap Wals werd het met een keurige doorloop bal 33. De Wormerveerders gooiden er een schepje op en voerden de stand op tot 53. Watervliet gaf zich nog niet gewon nen en toen Sebo de Vries de achterstand tot 54 verkleinde, was alles nog mogelijk. Een schot van Broeksma wipte uit de mand. De vermoeidheid deed zioh bij Watervliet gelden en toen Groen-Geel de voorsprong vergrootte (46), werd de nederlaag een feit. Het tweede twaalftal verloor van THB met 31 in een wedstrijd, waarin het steeds in de meerderheid was. Twee kansen van THB voor rust,waren genoeg voor twee doel punten. Met 13 werd gedraaid. In de tweede helft werd niet meer gescoord, on danks de vele kansen, die Watervliet kreeg. Het derde won met 40 van THB 2. De adspiranten twaalftallen wonnen op nieuw. Adspiranten A met 40 van Nieuw Flora A en de adspiranten B met 20 van Nieuw Flora B in Aerdenhout. Arie Vooren clubkampioen op de lange afstand De BRC „Kennemerland" heeft Zondag morgen in de Wijkermeerpolder-bet club kampioenschap lange afstand verreden. On danks de harde wind. hebben de leden zich goed geweerd in de klassen AB over 80 km en de jongeren in de C-klasse over 40 km. Arie Vooren behaald^ het clubkampioen schap. Bij de jongere renners blijkt F. Hanse, die vorige week bij de bekerwed strijden ook een fraaie prestatie leverde, een goede kracht voor de toekomst te wor den. De uitslagen waren: Klasse AB, '80 km.: 1. A. Vooren, kampioen, 2 uur 49 min. 47 sec. 2. A. Hofland. 3. R. Bosser. Klasse'C, 40 km: 1. F. Hanse, 1 uur 38 min. 12 sec. 2. P. Lubbers. 3. H. Mailkx. EEN VLIEGER. DIE NIET OPGING. Dat een loketambtenaar bjj de spoor wegen altijd moet zorgen, uitgeslapen te. zijn bleek dezer dagen aan het station Santpoort. Een onbekende persoon vroeg een kaartje naar Amsterdam en betaalde mefc een biljet van 25 dat niet meer geldig is. De vlieger ging echter niet op en de man verdween spoedig van zijn „operatie terrein". VARA-VERGADERING. Donderdag 30 October a.s. houdt de af deling Santpoort-Bloemendaal van de VARA een algemene ledenvergadering ip gebouw „de Toorts" aan de Duinweg te Santpoort-station. Op de agenda staat onder meer de can- didaatstelling van twee leden voor de Ver enigingsraad. Schaken Schaakcompetitie begint in Noordholland De competitie 19471948 van de Noordhollandse Schaakbond zal dezer dagen beginnen. De schaakclub „Haarlem". die voor het eerst ln competitieverband aantreedt, zal haar grote kracht tonen tegen „Rolland", welke club bij zijn eerste wedstrijd in de le klasse dadelijk met een zeer zware opgave begint Minder zeker zijn de uitslagen te voorspellen van de wedstrijden HeemstedeSantpoort en Het OostenBloemendaal. Vorig jaar deden de thuisspelende clubs het niet te best. doch alge meen was de opinie dat de A-afdeling, waarin deze clubs ingedeeld waren, veel zwaarder was dan de afdeling B. De uitslagen van de wedstrij den zullen aantonen, of deze mening Juist was of niet. H. S G. II krijgt ln afdeling B een verre gast op bezoek n.l. Purmerend I. Het tweede Hental van Haarlem gaat naar Be verwijk. om aldaar Weenink I te bekampen. Vorig jaar was deze club tegenstander zowel van De Rochade als van H.S.G., zodat vele be kenden elkander zullen weerzien. De zege zal wel voor Haarlem zijn. Voorts zijn de uitslagen onzeker van de wed strijden: Spaarndam IHet Oosten ITI ln de 3e klasse B en H.W.P. I—De Pion H en H.S.G. V— "t Schouwtje I in de 3e klasse C. Het eerste tien tal van Kennemerland komt pas 6 November ln actie en is dan lang niet kansloos tegen het pas gepromoveerde Rolland II. Weerberichten voor het bloem bollen vak In samenwerking met het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse zal voortaan het K.N.M.I. bij het weerover- zicht ook aandacht schenken aan de weers omstandigheden welke van belang zijn voor de werkzaamheden in het bloembol lenvak. Ex-kommandoleider Ier dood veroordeeld Conform de eis heeft het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam de doodstraf uit gesproken tegen de 27-jarige Amsterdam mer J. L. K. die in 1944 als leider van het buitenkommando van het Duitse strafkamp Zöschen zijn medegevangenen dusdanig mishandelde, dat sommigen van hen aan de gevolgen overleden. SCHEEPVAART K. N. S. M. Stentor. 24 Oct te Piraeus. Stuy- vesant, 23 Oct. van Trinidad naar La Guaira, Danae, 24 Oct. van Valencia naar Catagena. Zaanstroom, 24 Oct. te Amsterdam. Vuicanus, 25 Oct. te Amsterdam. Deo Duce, 25 Oct. van IJmui den naar Odense. Ornen 24 Oct. van Amster dam naar Santander. Torfinn Jarl, 24 Oct. te Sevilla, Venus, 24 Oct. te Piraeus. OOST AFRIKA LIJNEN. Nijkerk, 23 Oct. van Mozambique naar Lourenzo Marqeus. WEST AFRIKA LIJNEN. Amstelland, 31 Oct. te Dakar verwacht. Maaskerk, 30 Oct. van Dakar naar Plymouth (verwacht). MIJ. NEDERLAND. Rotti, 21 Oct. te Van couver. Hugo de Groot, 23 Oct. te Singapore. Lawak. 24 Oct. te Algiers. Tawali, 24 Oct. van Port Said naar Marseille. K. P. M. Bagan, 22 Oct. van Aden naar Colombo. VINKE EN CO. Ootmarsum, 24 Oct. te Bal- timore. Hilversum, 23 Oct. Kaap Frio gepass. OCEAAN. 25 Oct. te Amsterdam. WIJSMULLER De sleepboot Noordholland, 24 Oct. 1 graad 17 min. Z.B, en 25 gr. 46 min. W.L. K. H. L. Salland. 20 Oct, v. Rosario (thuisr.). Grote vaart: Blijdendijk, 25 Oct. des morgens te New York. Ena, 24 Oct- 22 uur van Cuba naar Curagao. Johan de Wit, Amsterdam-Java, pass. 25 Oct. Suez. Kota Barbe, Java-Rotterdam 25 Oct. te Suez. Salando, 24 Oct. van Rotterdam naar Nor folk. Samaria, Marseille-Konakry, 24 Oct. pass. Gibraltar. Telamon, 25 Oct. van Cu ragao te Puerto Cabello. Alcyone, wordt 28 Oct. n.m. van Baltimore te Amsterdam verwacht. Alhena, 25 Oct. van Santos naar Rio de Janeiro. Jacob Cats, 23 Oct. van Norfolk naar Rotterdam. Mijdrecht, 27 Oct. van Dingle (bij Liverpool) te Rot terdam verwacht. Aalsdijk, vertrekt ^6 Oct- van Rotterdam via Antwerpen naar New York, Amsteldijk, New Orleans-Rot terdam, 24 Oct. te Houston. Arnedijk, 27 Oct. van New York te Rotterdam ver wacht. Prins Alexander, Montreal-Rot terdam, 23 Oct. te St. John. Westerdam, 27 Oct. van New York te Rotterdam ver wacht. Zeelander. 23 Oct. van Colombo, (Singapore-Halifax). Amstelkerk, Amsterdam-Takoradi, pass. 24 Oct. Ouessant; Berkel, Rott.-Loanda, pass. 25 Oct. Las Palmas; Bredero, Rott.- Shanghai, 24 Oct. van Singapare; Britsum, 24 Oct. van Baltimore te Rott.; Clavella, 22 Oct. te Abadan; Dido, 21 Oct. van La Guaira naar Aruba; Frisïa, 22 Oct. van Oran naar Port de Bouc; Grootekerk, Syd ney-Rotterdam, werd 24 Oct. te Antwer pen verw.; Hugo de Vries, Shanghai-Rot terdam, 22 Oct. van Colombo; Indrapoera, 24 Oct. van Soerabaja te Tandjong Priok; Ino, 20 Oct. van Curagao naar Aruba; Kei- bergen, 24 Oct. van Rott. naar Savona; Lawak, 24 Oct. van New York te Algiers; Leeghwater, Abadan-Rotterdam, 24 Oct. te Genua; Limburg, 24 Oct. van Soerabaja naar Tarakan; Manto, 20 Oct. van Christo- bal te Curagao; Marken, Rotterdam- Hampton Roads, pass. 24 Oct. Flores; Mar- pessa, Bahrein-Rouen, pass. 24 Oct. Gibral tar; Meerkerk, 24 Oct. van Vizagapatan te Colombo; Muiderkerk, MombassaAm sterdam, 23 Oct. te Suez; Noordwijk, 24 Oct. van Lissabon naar Huelva; Parkhoven, 23 Oct. van Bona naar IJmuiden; Sloter- dijk, Batavia-Rott., 23 Oct. van Colombo; Sweelinck, Calcutta-Gdynia, 24 Oct. van Bombay; Tamo, Antwerpen-Buenos Aires, pass. 23 Oct. Kaap Frio; Tawali, 24 Oct. van Port Said naar Marseille; Veendam, 24 Oct. van New York te Rotterdam; Zwijndrecht, Amsterdam-Perzisphe Golf, 24 Oot. van Suez. Kleine vaart: Breehelle, WaterfordCork, 22 Oct. té Queenstown; Cascade, 23 Oct. van Lissabon; Coolhaven, Newport Mon- Ilelsinki, pass. 23 Oct. Lizard; Ferocia, 23 Oct. van Dublin te Bilbao; Ary Scheffer, 24 Oct. van Dublin naar Drogheda; Bernina 25 Oct. van Harlingen naar Rotterdam; Elisabeth (RKC), 25 Oct. van Lysekil te Harlingen; Eton, 25 Oct. van Rotterdam te Delfzijl; Fiat, 24 Oct. van Rotterdam te Dordrecht; Hada, 25 Oct. van Kopenhagen te Le Havre; Ton S., 24 Oct. van Dublin te Kotka; Vrede, 25 Oct. van Limerick te Fal mouth; Birmingham, 23 Oct. van Grange mouth naar Rotterdam; Haskerland, 24 Oct. van Leith naar Harlingen; Hoogland, 23 Oct. van Gdynia naar Amsterdam; Im port, 24 Oct. van Helsinki naar Kotka; Mulan, 25 Oct. van Rotterdam naar Lon den; Nottingham, 24 Oct. van Harlingen naar Goole; Nijenburgh, 24 Oct. van Ant werpen te Gothenburg; Seaham, 24 Oct. van Goole naar Harlingen; Speedwell, 24 Oct. van Kotka te Hamiena; Trefle, 24 Oct. van Runskar te Kemi. Java-China-paketlünen. Tjitjalengka 27 Oct. te Hongkong, vertrek van Hongkong 30 Oct. via Amoy (aankomst 31 Oct.) naar Shanghai 3 Nov. Tjisadane, 28 Oct. van Batavia, via Semarang (aankomst 29 Oct.) en Soerabaja (30 Oct.) naar Makassar (2 Nov.) Tji'oadak, 26 Oct. van Hongkong, via Manilla (28 Oct en Amoy (2 Nov.) naar Hongkong (4 Nov.) van Hongkong, (7 Nov.) aankomst te Batavia 13 Nov-, Tjimenteng, 25 Oct. van Semarang naar Batavia (26 Oct.). Tjibesar 25 Oct. te Yokohama. Valerius, 26 Oct. te Batavia. Straat Soenda, 30 Oct. van Buenos Aires, via Santos (2 Nov.) Rio de Janeiro (9 Nov.), Kaapstad 24 Nov. en Port Elisa beth (27 Nov.) naar Durban (28 Nov.) Ruys, 27 Oct. van Beira, via Durban (29 Oct.), Port Elisabeth (31 Oct-) en Kaap stad (2 Nov.) naar Buenos Aires (13 Nov.) Straat Malakka, 26 Oct. van Durban, via Kaapstad (28 Oct.) en Port Elisabeth (31 Oct.) naar Durban (2 Nov.) Tegelberg, van jBatavia 27 Oct., via Singapore (29 Oct.) en Penang (3 Nov.) naar Mauritius (12 Nov.) Van Heutsz, 26 Oct. van Penang, via Singapore (28 Oct.), Hongkong (4 Nov.) en Swatow (7 Nov.) naar Amoy (8 Nov. Boissevain. 26 Oct. van Hongkong naar Singapore (20 Oct-) 4 Nov.) van Sin gapore, via Hongkong (5 Nov.) en Amoy (8 Nov.) naar Shanghai (11 Nov.) Hein- rich Jessen, 28 Oct. van Singapore via Pe nang (30 Oct.) naar Belawan Deli (31 Oct.) Zaterdag: 25 October voeren de haven van IJmuiden binnen: Saxe van Rotterdam. Aga memnon van Nieuwpoort. Spaamestroom van Fowey. E. M. Dal gas van Campbelton (voor pa- papierfabriek). Athos van Rotterdam. Hast V van Kopenhagen. Vertrokken zijn: Deo Duce naar Kopenhagen. Ittersum naar Buenos Aires. Greenfinch naar Londen. Jacoba naar Halben. Briairfors naar Gothenburg. Jans naar Londen. Prima naar Go thenburg. Doggersbank naar Hamburg. Capella naar Ostarkam. Berkelstroom naar Huil. Zondag 2fi Ocotber kwamen binnen: Oranjefon tein van Antwerpen. Goote van Dordrecht. Poe- loe Laut van Batavia. Eemstroom van Londen. Wegra van Vestarvikk. Eurymedon van New port News. Frontus van Londen. Hoogland van Gdynia. Vertrokken zijn: Rijnstroom naar Londen en Saxe naar Malmö. Hoog water Maandag 27 October: 2.04—14.20 uur. Dinsdag 28 October: 2.37—14.55 uur. «"KWH,,, Op de Israëlitische begraafplaats in óerberg is Zondag eeo gedenksteen omh.,u het. graf van Henri Polak "nul(1 Op De Nederlandse Ouderraad zal minister len verzoeken bij de herziening van de l riG!e" de Instelling van ouderraden in plaat^? Wsl drie of meer ouder-commissies verniirM51 stellen. 1 °m Het aantal geregistreerde geheel wcrki bedroeg eind September j.l. 21.600, teeen m eind Augustus en 47.000 eind December t Negenhonderd personen ontvingen geheel n|13<5" deeltelijk wachtgeld tegen 1200 eind Au».,., S<s 7B00 eind December 1946. In Juli werden 0ri deld per week 2804 overbrugglngsuitk aan werklozen verleend. Het uitbetaalde h bedrag was groot f 305.000. In Juni waren rt"0 cijfers respectievelijk 3765 en f404.000 Drie jaar geleden vernielden de Duitser- belangrijke verkeersbrug over de Dommel •s Hertogenbosch. Zaterdag is een 37 rn en 19 m. brede nieuwe brug in gebruik Naar de ANWB verneemt ligt het in doeling met ingang van l Januari 1943 voorT schrijven, dat alle autobussen van veillgheM- glas moeten worden voorzien. In Amsterdam heeft de Bond van Gemcnm Zangverenigingen zijn 60-jarig bestaan eevisM met een 'feestavond, een receptie, een feest* en een autobustocht. Uit het jaarverslag d-'rf de alagemene vergadering, welke onder' leldtn stond van de heer C. Overbeek uit Haarimf werd uitgebracht bleek, dat er 252 aangespt?' verenigingen zijn met 17.517 leden. a HAARLEM EN OMGEVINQ De Bond Nederland—Israël houdt Woerwbp 29 October een vergadering in Lion d'Or tf Haarlem. De heer Van Dijk uit Oegstgeest zal spreken over „Jeruzalem eeen lastige steen aller volken" B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot overplaatsing over te gaan van de heer J. Kroes als onderwijzer van de J. P. Coenschool naar de Spaarneschool, de heer J. c. Willemse van de Spaarneschool naar de J. P. Coenschool en de heer Ph. J. Deys van de Jan Ligthartschool naar de Dagopenluchtschool. Zevenduizend Griekse soldaten geïsoleerd Zevenduizend Griekse soldaten, aldus een mededeling van de minister van Openbare Orde, zijn overgebracht naaf militaire ba- rakken op het eiland Makronesos ten Zuid- Oosten van Athene onder verdenking van begunstiging der guerillastrijders. Daar onderzoekt men in hoeverre de verdenkin. gen gerechtvaardigd zijn. Deze troepen, ai. dus de minister, zijn nu verdeeld in drie bataljons, waarvan het grootste 3000 man omvat, die „het anti-nationale karakter van de opstand" erkend hebben en tegen de guerillascharen willen vechten. Het tweede bataljon bestaat uit 2500 man wier politieke inzichten niet duidelijk zijn. Het derde ba- taljon telt 1500 communisten, die niet tegen de guerillastrijders te velde willen trekken. De minister, die deze mededelingen op een persconferentie deed, voegde er aan toe, dat deze soldaten naar het eiland waren gezon den omdat er rebellie in Griekenland is. D.; omstandigheden in de barakken zijn goed en de" mensen kunnen op bepaalde dagen bezoek ontvangen. A, PAAP en R. PAAP-v. BEUSEKOM betuigen hiermede ook. na mens wederzijdse ouders hun hartelijke dank voor de zeer grote belangstelling onder vonden bij hun huwelijk. Rechtsbijstand Bur Kraneveld, Zijlweg 21, Haarlem. Tel. 20707 Echtscheiding, Dagvaardingen, Kequesten enz. Kantoor 95, 's av 7-^-8 uur. Adviezen vanaf f 1 Loof L/w oud& kleeding REINIGEN en VERVEN door Mantels verven vanaf. f 7.25 Als U één haar in Uw kam ontdekt. opgepast! Laat het niet tot verdere uitval komen. Grijp in met Andrépétrole. Terstond! André- pétrole verwijdert roos en onzui verheden en voorkomt daardoor uitval en kaalheid. Laat Uw kin deren hun stevige,gezonde haardos behoudenverhinder „perma nent-dofheid" bij Uzelf.... zorg, dat Uw man niet „door zijn haar groeit". Gebruik Andrépétrole! oor het hele gezin! Niet zo nu dan, nee, gerégeld! 2r V< Verwaarloos die kou niet Want kouvatten kan ernstige gevolgen heb ben. Wrijf keel. borst of rug met Karsote Rub en dan goed warm houden. De krachtige dampen vinden boven dien nog hun weg door neus en keelholte en brengen ook dé&r wel dadige verlichting. Net heer 40 jaar, zoekt ken nismaking met weduwvrouw of meisje. 1 kind geen bezw. Brieven IJ 456 bur. v d blad. Snelwegers „DE ZES" Uit voorraad leverbaar Handel Reparatie Ondei'h- Abonnementen SPAARNE 78. Telef. 31818. voordelige behanglonen. Zeer ruime keuze van 0.70 tot f 1.50 per rol Desgewenst spoedig geholpen. Stoffeerderij en Meubelmakerij DOVERSTRAAT 12. hk LORENTZKADE, HAARLEM Z.-W P. C. DE GEUS (oud-belast.ambt te IJmuiden) Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19-20 uur Gevraagd: SCHOONMAAK STER voor 5 middagen per w. R. H B S. Velsen. Gevraagdop Accountants kantoor JONGSTE BEDIEN DE leeftyd 15-17 Jaar. Eigen handig geschreven brieven L 1909 bur. v. d. blad. MEISJE 20 jaar, H.B.S.-opl. typen, flink en zelfstandig, wil 4 halve dagen productief maken in passende betrekking. Brieven L 1903 bin. v. d. blad. WONINGRUIL. Aangeb. vrij b. h. (suite, 3 sl.k. keuken, zolderk, badk. f 40 p. m.) A'dam-O tegen soortgel. w. omg, Velsen. Brieven L 1904 bur.'van dit blad. Te koop: beste. SLACHTGEIT Mlddenciorpsbraat 4, Velsen, QB THALIA-THEATER - DONDERDAG 30 OCTOBER, 8 UUR Q| eerste optreden na hun Indische tournée! Hoort de geliefde nummers: Nacht over Java Zing mij een lied van het eiland Onder de tropische maan De Hawaiïaawsclbe zoen en andere successen!! 250.000 grammofoonplaten werden van The Kilima's gemaakt! Commentaar overbodig!! The Kilima Hawaiïaos overal bekend en bemind!! Daverend bïj>programma: DAAN HOOYKAAS, de bekende radio-conférencier BERNY, evenwichtskunstenaar. PETER PIEKOS imiteert, en hoe! THE CORITA'S, laten de toetsen dansen! KOOS VERMEULEN, muzikale omlijsting!! Prijzen 2.en 2.50. Plaatsbespreken van 28 Oct. af, dagelijks 1112 uur. Gaat men natuurlijk naar RIJPSTRAAT 5, B(j een klein besloten clubje Gehuwden (Middenstand) kunnen nog enige paren zich aansluiten DANSSCHOOL Nieuwe Gracht 98 Eleetrisehe VERWARMINGS Net meisje vraagt enige WERK A me HUIZEN 3 dagen p.~w. Brie- 1^.7» ven L 1906 bur. v. d. biad. VRIJ en KOOL ORANJE NAS S AULA AN 162 bus 4 halte Stoop's Bad Tel 14057 Meisje met veel vrije tijd be kend met moderne talen vr. SCHRIJF- of TYPEWERK. Br. L 1907 bur. v. d. blad. ACCORDEON gevraagd. Br. m. prijs en omschrijving L 1902 bur v d. blad. Te koop gevr. goede STIJDIE- PIANO. Brieven met prijsopg. L 1908 bur. van dit blad. Te koop gevr. MEISJESFIETS op luchtb. De Ruyterstr. 176. IJmuiden-O. TE KOOP: 1 vloerkleed. 1 ra diotoestel (Philips) Konings plein 13 Te k.: SALAMANDERKACHEL TJE. De Ruyterstr. 85, IJm.O. TE KOOP: postzegelverz. Ned. en O. G. in Hólland Alb. cat. waarde f 350, en stockboek m. doubletten. Na 6 uur. Hofdijk laan 33, Driehuis. TE KOOP: 2 cylinder motor- ril wiel merk René Gillette 1938, snelle machine, 2 motor- duo's en z. g. a n. electr, was machine met electr. wringer. H. Gerrlts, Driehuizerkerkweg 71, Driehuis, HUWELIJK Als U werkelijk een gelukkig- huwelijk wenst aan te gaan, wendt U dan in vol ver trouwen tot: „MENTOR"- Bemiddelingskantoren irt Den Haag. Pomonalaan 80. Tel. 393848, en Amsterdam- Z., Beethovenstraat 18, Tel. 21747, één der grootste en meest betrouwbare organi saties op dit gebied, met zeer vele relaties In alle beschaafde kringen door het gehele land. Mensenkennis en ervaring, gepaard gaand© met uiterst zorgvuldige in dividuele behandeling, waar borgen U de grootste kans op succes. Koste), inl. wor den U gaarne, onder strikte geheimh., in blanco couvert, toegezonden. Spr.uren dag. 9.30-12.30 beh. Zat.; 'savonds Ma., Dl., Wo. 7-9 en volgens afspraak. Geen bemlddelingaan hefeq SflQdfir aositis At Inkomarfl VERENIGING OPENBARE LEESZAAL TE VELSEN LEDENVERGADERING op Woensdag 29 October 1947 des avonds 8.30 uur in de zijzaal van café ROYAL, Wijk aan Zeeërweg 29, IJmüiden-Oost. Punten van behandeling: Bespreking Leeszaal-plannen. Verkiezing Bestuur. Namens het bestuur, Ds. F. F. MILATZ, Voorzitter A. J. ALLAN, Secretaris P. C. Hooftlaan 36, Driehuis. NED. RODE KRUIS - AFP. VELSEN-I3MUIDEN Aanmelden nieuwe cursisten Dinsdagavond 8 uur School E aan de Eksterlaan KENNEMERLAAN 32 TEL. 4331 IJMUIDEN ACCOUNTANTS- EN ADMINISTRATIEKANTOOR verzorgt Uw Boekhouding op vakkundige wi|ze S. OUDHUIZEN leraar Boekhouden M.0. LEEOWERIKLAAN 30, IJMUIDEN-OOST Administraties Adviezen Contröle BEHANDELING VAN BELASTINGZAKEN GEVRAAGD voor alle afdelingen. Prettige werkkring, reisceld wordt vergoed Wasserij* HOEK EN VAART, Bioemendaalse- straatweg 17, Santpoort-Station. Voor direot gevraagd Flinke Handige Jongen voor hulp in de galvanische afdeling, leeftijd ca. I? jaar, goed loon. Aanmelden: Metaalwaren fabriek F. BBAIVIMERTZ ZONEN, Velserbrugweg 106, Velsen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4