IJmuider Courant Indonesisch afgevaardigde Palar trekt ergerniswekkende parallel pe Grieken VEILIGHEIDSRAAD Goeree en Overflakkee in feesttooi .Waartoe tederheid? Duitsers moeten betalen" Jaargang No. 18772 UJC; Kennemerlaan 154, Tel, Eedactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, J,efoon 10724. Directeur-Hoofd redacteur 15054. pfiiKKerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 28 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem daag herdenkt het Griekse volk, dat V er in de grootste moeilijkheden rkeert, een bijzondere dag. Het is op «October zeven jaar geleden, dat Musso- I troepeh het land binnendrongen. runs deed zich' 'n dat ramPiaar 1940 rin het fascisme de ene overwinning de andere behaalde, een verbazing- "Lkend feit voor: binnen twee weken ren de indringers verslagen. De Grie- I 'VS1 een klein en in armoede levend volk, de eerste geallieerde overwinning ld Daar 'herinnerde hun gezant in Neder- d Zondagmiddag met trots aan, toen hij J j5"!; n jjaag de Griekse kolonie toesprak, j? aren ook Amerikanen bij en Hollandse realisten; dit gaf hem aanleiding om «t in het Engels veel vriendelijke woor- f tot de Verenigde Staten en tot Neder- i d te richten. De gezant heet Nicholas t!v' hij draagt dus een bekende Hollandse ïïiienaam. Maar hij is daarom, in uiter- en in nationaliteit, niet minder een tte Griek. Wij stonden in de zaal van het zantschap temidden v«n de Grieken: mien vrouwen en kinderen, de meesten "«vallend, klein van stuk maar met pittige °"L ,;;i. donkere gelaatstrekken;- velen zouden een schilder kunnen in- jiuidelijk onder hen - - eren. Het is maar een kleine kolonie, JiL Griekse in ons land. Zij telt niet meer M vijftig of zestig gezinnen; ik kreeg f jridruk dat de meeste aanwezig waren. Fr behoort een professor bij: mevrouw Antoniadis, hoogleraar aan de Leidse Uni citeit. Zij vertelde mij dat zij ijverend voor de bouw van een Grieks kerkje Rotterdam, omdat daar de meesten van Lr landgenoten wonen. Zij hebben in ons 5de land geen kerk waar zij hun gods dienst kunnen beoefenen en hun eigen Ld huwelijksplechtigheden houden. Ik hoop dat het Rotterdamse gemeente- Lstuur en de ambtenaren van de Weder opbouw hen zullen helpen. De Grieken verdienen onze sympathie Want dit kleine volk strijdt voor zijn vrijheid, zoals het dat zo vaak heeft moeten Jn Het heeft veel meer en veel langer moeten lijden dan wij, die na de Napoleon tische oorlogen meer dan een eeuw lang «en oorlog in ons land gekend hebben, odat wij in ons in rust en vrede hebben kunnen ontwikkelen. Het is met de Grie ken anders gegaan, vooral door toedoen van de Turken en na 1940 ook door toe-; ton van de Duitsers, Albaniërs en Bul earen Want bij die strijd tegen de Italia nen bleef het niet: in '41 kwam de Duitse invasie door Bulgarije heen en zoals de 'sezant Zondagmiddag in zijn rede zeide: De fascistische en nazi-bezetting bereikte met hulp van Bulgaren en Albaniërs het vooropgezette doel, Griekenland te ruïne ren Elk denkbaar middel werd door de vier invallers gebruikt om het Griekse ras uit te roeien. Als bombardementen onvol doende bleken werden ophanging in massa en mishandeling in concentratiekampen methodisch toegepast. Vuurpelotons kwa men in actie en systematische uithongering werd als laatste middel toegepast. Men schat dat een millioen Grieken ten onder is gegaan door hun toewijding aan het ideaal der vrijheid. Meer dan 1400 stadjes en dorpen met meer dan 400.000 gebouwen werden vernield; minstens drieduizend schoolgebouwen met de grond gelijk ge maakt. Verbindingswegen zijn door geheel Griekenland verwoest en het economische leven van het land is verlamd, zodat het jaren van bovenmenselijke inspanning zal vergen om de chaos te boven te komen. „Heden, drie jaar na zijn bevrijding, strijdt Griekenland weer voor de vrijheid. De as-bondgenoten van eertijds, Albanië en Bulgarije, zetten de vroegere nazi-methoden voort en ontketenden, hierin helaas bijge staan door een vroegere bondgenoot en wapenbroeder van Griekenland, Joego slavië, een onverklaarde oorlog tegen het Griekse volk, hierbij geholpen door de kleine minderheid der Griekse communis ten, die pogen met geweld de regering in handen te nemen.Gelukkig is de grote meerderheid der Verenigde Volken door haar besluit, een controle-commissie aan de Noordgrens in te stellen, Griekenland nu bijgesprongen. Aan die Noordgrens werd Griekenlands onafhankelijkheid gedurende de laatste twee jaar voortdurend onder mijnd. Maar het volk zal, met taaie vast houdendheid aan zijn oude tradities, blijven strijden tot zijn vrijheden gewaarborgd zul len zijn." In deze bewoordingen werd de Griekse kolonie in haar eigen landstaal Zondagmid dag toegesproken en wij Hollanders zouden er niets van begrepen hebben behoudens de blijde herkenning vian een aantal woor den, die onze taal en andere uit het Grieks hebben overgenomen als niet een ver taald uittreksel tot onze beschikking was gesteld. I'k heb daar de voornaamste pas sages uit geciteerd, omdat wij in de oorlogs jaren weinig vernomen hébben van hetgeen ach'in Griekenland afspeelde, omdat wij door onze eigen beproevingen jarenlang weinig aandacht voor anderen ver van Ons hadden en tenslotte omdat wij toch wel weten moeten, dat er anderen zijn die rog zwaarder zijn getroffen dan ons volk en die voor een nog veel omvangrijker taak van herstel en opbouw staan, terwijl hun tok nu nog geen rust wordt gelaten en zij in nieuwe strijd zijn gewikkeld. Welk een ontwrichting herbaalde dergelijke ervarin gen in een volk teweeg moeten brengen kunnen wij, na onze eigen vijfjarige er varing, begrijpen. Het moet nog erger zijn dan het bij ons- geweest is en alleen dat enkele cijfer doet ons rillen: een millioen Grieken gedood. Dat uit een landsbevol- king, die volgens de volkstelling van 1928 8.204.684 zielen telde, dus niet meer dan feeederden van ons bevolkingsotaal! De Griekse gezant, die pas in Den Haag is benoemd en die uit Amerika, waar hij ton functie aan het gezantschap bekleedde, nierheen is gekomen zal ongetwijfeld er varen dat in ons land sympathie leeft met h&t grote lijden van zijn moedige, nimmer- tygevende volk. R. P. Distilleerders sparen graan „Ongeveer 140 Amerikaanse distilleerde rijen. die meer dan 95 pCt. van de totale hoeveelheid whisky en industriële alcohol wnnen produceren, hebben met ingang vsn Zondagnacht voor 60 dagen het be- ljJ' gezet in het kader van de actie ™i voedsel voor Europa te sparen. De hoe- veelheid tarwegraan en andere granen, die «oor deze sluiting zal worden uitgespaard, Iw%°P 10 tot 12 millioen schepels ge- 'sliv Men eerwacht geen tekort of prijs- ta. ln?' ^aar een grote voorraad aan- *«ig is, De Veiligheidsraad heeft gistermiddag het debat over de Indonesische kwestie voortgezet, waarbij het consulair rapport de hoofdschotel vormde. De eerste spreker was de afgevaardigde van India, Pillai. Hij was de mening toegedaan, dat de verant woordelijkheid voor de voortzetting van de oorlog in Indonesië na de resolutie in zake het staken van het vuren aan de Nederlandse regering moest worden toege schreven. Dit standpunt was volgens hem door de bevindingen van de consulaire commissie, zoals zij uit het volledig rap port bleken, bevestigd. Het was duidelijk, dat de republiek en de republikeinse troe pen de order tot het staken van het vuren opgevat hadden in de zin, die men er over het algemeen aan toekende. „De verklaring van de consulaire commissie", aldus Pillai, „zegt, dat de republikeinse strijdkrachten overeenkomstig de order hun positie niet wijzigden". Merkwaardige „indrukken". De Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde vervolgens, dat de Veiligheids raad zich voor twee problemen geplaatst ziet: 1. het acute problëem, welke stappen de raad moet nemen voor de uitvoering van de order „staakt het vuren" en 2. hoe de raad kan helpen bij het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Het consulaire rapport laat volgens Palar drie indrukken na: De toestand is een parallel van de Duitse bezetting van Nederland, waar een verzetsbeweging werkzaam was. „Wijzig het woord Duits in Nederlands en men verkrijgt de toestand, die thans in Indonesië heerst". De vernie tiging, corruptie, intimidatie en wreed heden, die door beide partijen in de dooi de Nederlanders bezette gebieden worden bedreven, zijn verschijnselen, die een oor log vergezellen. De schuld en verantwoor delijkheid liggen in de eerste plaats bij de Nederlanders. Hetoonsulairerapportbewijst volledig, dat er voor de inval der Neder landse troepen orde en recht in het repu blikeinse gebied heersten. De republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Nederlandse troepen in het republikeinse gebied op de posities voor de oorlog". De republikeinse regering ga randeert veiligheid, vrede en orde in alle door de Nederlandse troepen ontruimde Vliegtuigramp bij Athene kostte 44 mensenlevens Zweedse D.C. 4 tegen bergwand De Zweedse DC 4. die votérens berichten van gisteren bij Athene in een storm raakte en daarna vermist werd, blijkt te zijn neergestort op de Oostelijke helling van het Hymettusgebergte, 30 kilometer van Athene. Alle inzittenden, 36 passa giers en 8 leden der bemanning, vonden de dood. Het wrak ligt op een bijna onbe reikbare plaats en de berging der slacht offers is nog niet voltooid. Het vliegtuig werd bestuurd door een Engelsman en zeven Zweden. Het had een gemengd gezelschap passagiers aan boord, doch geen Nederlanders. De piloot had vlak voor het ongeluk nog verbinding met het vliegveld van Athene gehad, waarbij •hem de raad werd gegeven op zijn instru menten te landen, aangezien het weer slecht was en het zicht werd belemmerd. De bestuurder seinde echter terug, dat hij de lichten van de stad kon zien en zou trachten een gewone landing uit te voe ren. Hij is daarbij waarschijnlijk te ver afgedwaald en de machine heeft hoogte verloren zodat zij in aanraking is gekomen met een bergwand. De D.C. 4 was afkomstig uit Istanboel en behoorde aan de ABA, 3e Zweedse lucht vaartmaatschappij, die sinds het jaar van haar oprichting, 1924, 828.000 passagiers vervoerde, van wie slechts één om het leven kwam bij een noodlanding in 1936 op Malmö. De Griekse politie heeft verscheidene personen onder arrest die beschuldigd worden geld, documenten en brieven, be sterad voor Istanboel, Brussel en Genève te hebben gestolen uit de bagage van het •neergestorte Zweedse vliegtuig. De bagage lag over een groot gebied veTspreid. Shinwell: Krachtig naar links Shinwell, minister van Oorlog en oud minister van Energie, heeft op de jaar lijkse conferentie van de Schotse Labour- partij verklaard, dat een krachtiger zwen king naar links in Engeland noodzakelijk is, wil men niet binnen enkele jaren tot de ontdekking komen, dat de toestand ernstiger zal zijn dan hij thans is. gebieden. De Indonesische republiek aan vaardt zowel toezicht als samenwerking met de veiligheidsraad of elk ander voor dat doel ingesteld internationaal lichaam. De republikeinse regering verzoekt met klem, dat er ter oplossing van het pro bleem zal worden gearbitreerd. Om dat doel te bereiken is het noodzakelijk, dat aan de commissie van drie de bevoegd heden tot arbitrage zullen worden ge geven. De Veiligheidsraad zal Woensdag om 3 uur 's middags opnieuw bijeenkomen. Vliegende baby op de terugreis De Nederlandse baby van zestien maan den, die in Philadelphia een operatie heeft ondergaan voor de verwijdering van een verfsehilfer in de longen, is gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken. I-Iet resultaat van de operatie werd door de dokters zeer bevredigend genoemd. Denen ter stembus De bevolking van Denemarken gaat heden ter stembus voor de verkiezing van een nieuwe volksvertegenwoordiging. De voor naamste verkiezingsvraag is het probleem Zuid-Sleeswijk: of Denemarken een plebi sciet zal aanvragen over de Deens-Duitse grens (opneming van Zuid-Sleeswijk bij Deens territorium) of dat het land zich er mee tevreden zal stellen de belangen van de Deense minderheid aldaar te bescher men. Tijdens de verkiezingen van 1945 ver kregen de socialisten en communisten samen 927.000 van de 2.049.000 stemmen. Prinselijk Paar verneemt de wensen der eilandbewoners De bewoners van Goeree en Overflakkee waren gisteren in feeststemming. Het ge hele eiland was in feesttooi; in de dorpen waren erebogen opgericht en wapper de de nationale vlag van bijna ieder huis. De jeugd had zich met oranje sjerpen ge tooid en er was wel geen eilandbewoner, die geen oranje of rood-wit-blauw lintje op zijn jas had gespeld. Dit alles ter ere van het Prinselijk Paar, dat gisteren een officieel bezoek aan het eiland bracht. Reeds meer dan een uur voor de aan komst van de hoge bezoekers had de jeugd van Middelhamis zich in de koude morgen aan het havenhoofd opgesteld, waar de „Minister C. Lely" omstreeks kwart over negen meerde. Bepje Verhage, het tien jarig dochtertje van een inwoner van Mid delhamis, die bij een beschieting door Duitse vliegtuigen om het leven gekomen is, bood de Prinses bloemen aan- De bur gemeester van de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk, de heer D. Rijnders be groette het Prinselijk Paar op het haven hoofd. De sport- en gymnastiekverenigingen van het gehele eiland hadden zich op de kade opgesteld en juichten de hoge gas ten hartelijk toe, toen deze zich naar de auto's begaven. In snelle vaart ging de stoet naar Middelharnis, waar de Prinses regentes en de Prins in gezelschap van burgemeester en wethouders een zang- hulde van de schooljeugd in ontvangst namen. Hierna begaven de Prinses en de Prins zich naar het raadhuis, waar een officiële ontvangst -plaats had. Prinses Juliana en Prins Berohard ont vingen een maquette van het oude raad huis, door leerlingen van de ambachts school uit triplex, notenhout, ijzer en ko per vervaardigd. Burgemeester Rijnders somde in een toespraak enige hartewensen van de eilandbewoners op: ten eerste een brug, welke Goeree en Overflakkee uit zijn iso lement zal bevrijden, ten tweede de her- beplanting van het eiland, noodzakelijk geworden door de inundaties van het vruchtbare land en ten derde: electrifica- tie van het Oostelijk deel van het eiland, dat aldus burgemeester Rijnders waarschijnlijk het enige deel van Neder land is, dat niet over electrische verlich ting beschikt. Geruime tijd onderhield het Prinselijk Paar zich in de raadszaal met verscheide ne vertegenwoordigers van de bevolking. Toen ging het naar Stad aan 't Haring vliet. Poppen voor de prinsesjes. Ook hier was het enthousiasme zeer groot. Plet bereikte zijn hoogtepunt "toen het echtpaar Van der Mast-Swartz, dat in Mei zijn diamanten bruiloft vierde, het Prinselijk Paar vier voor de prinsesjes be stemde poppen aanbood, gekleed in de Flakkeese klederdracht en genoemd naar de meest voorkomende namen op het eiland: Dirkje, Tannetje, Jopje en Leun- tje. Op hun beurt werden de oudjes door de Prinses bedacht met een foto van het gehele prinselijk gezin. Vervolgens ging het Prinselijk Paar naar Den Bommel, waar de boerderij van de heer Jacobs werd bezocht, welke in de- oorlog een belangrijk illegaal centrum was. Hoewel het land onder water was gezet, zijn de heer Jacobs en zijn vrouw in hun huis blijven wonen. In Januari 1945 heeft de illegaliteit een zender in de boerderij ondergebracht. Elke dag vlogen geallieer de vliegtuigen boven de boerderij en vin- Teken des tijds Bij een voordracht voor een tijdeiijk leraar scheikunde aai),, het gymnasium te Delft tekenen B. en W. van Delft aan, dat de betrokkene nog student is en vol komen onbevoegd tot les geven. Zij voegen aan deze mededeling toe: „Er is geen ander." In de hoofdstad zijn enige schooljongens v an 12 a 13 jaar door de politie opgeleid tot verkeersagentmet de speciale opdracht hun kameraadjes veilig door de drukte te loodsenEen 12-jarige verkeersregelaar in actie in de Jan Luykenstraat. De Zwitsers kozen een nieuwe Nationale Raad De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse Nationale Raad toont het vol gend resultaat: Vrijzinnigen 51 (voorheen 47), Soe. Democraten 48 (55), Katholieken 44 (43), Boerenparty 21 (22), Onafhanke- lijken (Du.ttwe.iler) 8 (6), Communisten 7 (1), Democraten 5 (6), Liberalen 7 (8), Partijlozen 2 (6). Eén zetel is nog onbeslist. Deze komt aan de vrijzinnigen of aan de socialisten. Nederland schenkt bloembollen aan Oslo Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis te Oslo in het voorjaar van 1948, op welk tijdstip Oslo tevens het 900-jarig bestaan viert, zal de Nederlandse regering een zending bloembollen ten ge schenke aanbieden. De regering wordt hiertoe in staat gesteld door het Centraal Bloembollencomité. De bloembollen, welke reeds in Oslo zijn aangekomen, zullen deze herfst worden gepoot. Bulgaarse gezant in Bern in ongenade De Bulgaarse regering heeft haar gezant te Bern, Veltcheff, van zijn functie ont heven, zo meldt het Bulgaarse persbureau. Bij de jongste processen in Bulgarije zou een en ander over Veltcheff aan het licht zijn gekomen. Later werd gemeld, dat de gezant ontslag had genomen. Het woord is aan. Wie tevreden is met weinig bezit alles. Japanse democratie nog op losse schroeven Volgens een artikel in het invloedrijk» Japanse blad „Asahi" van de hand van een vooraanstaande Chinese autoriteit, heeft de Japanse „verborgen regering" zich ge durende de twee jaren van geallieerde be zetting sterk ontwikkeld. „Indien wijze Japanners dit niet beseffen en de gealli eerde supervisie te edelmoedig is, moeten wij rekening houden met de mogelijkheid van een herleving van het militarisme". Volgens het blad was de bevolking van Japan reeds eerder bekend met het door een woordvoerder van generaal MacArthur naar voren gebrachte feit, dat een onder grondse organisatie achter een „zwart gor dijn" alle politieke partijen beïnvloedt en de democratische constitutie bedreigt. Politieke vliegende schotels Valerian Zorin, de Sovjetrussische afge vaardigde in de sociale commissie der Ver enigde Naties, heeft in een vergadering dezer commissie de Zweedse en Engelse persberichten over mysterieuze projec tielen, die van de overzijde der Oostzee komende in Zweden neervielen, lasterlijk genoemd. Hij betrok eveneens in zijn aan vallen de verklaring van een Zweeds dag blad, dat de Sovjet-Unie met Spanje zou hebben onderhandeld over een vriend schapsverdrag. Volgons Zorin lag een poli tieke bedoeling achter die berichten over vliegende schotels, die men in verschil lende delen van de wereld zoü gezien heb ben. Culturele avond De Machinefabriek IJmuiden bood haaP personeel Maandagavond in „Royal" een culturele avond aan, die qua initiatief ten voorbeeld gesteld mag worden aan andere personeelsverenigingen. Directeur H. P. Palm heette vele aan wezigen weitom en richtte speciaal het woord tot de vertegenwoordigers van de vakbeweging om daarna de Haarlemse landschapschilder Miolée te verwelkomen, die een prettig betoog hield over de essentie der kunst en het beschouwen ervan door de leek. Hij schetste in korte trekken de kunstgeschiedenis, en wees vooral op het sociale karakter dat de kunst in elk geval moet hebben. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. In Stad aan 't Haringvliet bood het echl paar Van der Mast, dat onlangs zijn dia manten bruiloft had gevierd, vier poppen in de kledij van het eiland aan voor de prinsesjes. gen berichten over troepensterkte en for tificaties op, welke de illegaliteit met deze zender doorgaf. Vele dappere mannen van het eiland werden hier aan Prinses en Prins voorgesteld, onder wie Cor van Se- ters, die de „Westerdam" in de haven van Rotterdam tot zinken heeft gebracht. In Oude Tonge, de volgende plaats wel ke bezocht werd, trok een optocht van wagens aan Prinses en Prins voorbij. Op bescheiden wijze maakten de inwoners het Prinselijk Paar opmerkzaam op het elec- triciteitsprobleem. „Steeds in het donker valt niet mee", stond op een der wagens te lezen. Van het donker naar het licht. Was er geen plaats in het Oostelijk deel van het eiland, waar de vorstelijke gasten •geen klachten te horen kregen over het uitblijven van de eleettificatie, het Wes ten liet een geheel ander beeld zien. Dirksland was feestelijk geïllumineerd en behalve deze overvloed van licht en kleur spoten fonteinen hun water ver om hoog. Hier bezochten de hoge bezoekers •het plaatselijk ziekenhuis, waar vele pa tiënten met bloemen werden bedacht. Voordien bezochten Prinses en Prins Oolt- gensplaat, waar de koffiemaaltijd werd gebruikt, Nieuwe Tonge, waar de ruiters van het eiland zich voor een défilé ver zameld hadden en Herkingen met zijn be- rqemde visbank. Op deze visbank prijkt een oranje-wit~blauw windvaantje, dat twee vijandelijke bezettingen, de Franse en de Duitse, heeft getrotseerd. Lange tijd vertoefde het Prinselijk Paar in Melis sant, waar de landbouwloods van de land- bouwvereniging „Ons Belang" werd be zocht en een demonstratie werd gegeven van het 'boerderij-bedrijf op Flakkee in de loop der tijden. Na ëen kort oponthoud in Ouddorp en Goederede ging de tocht naar Stellendam, waar de vismijn werd bezocht. Via het eveneens feestelijk verlichte Sommelsdijk ging de tocht daarop weer naar het uitgangspunt Middelharnis, waar het Prinselijk Paar na een zeer vermoeien de dag het avondmaal gebruikte. Nederlands tankschip bij IJsland gestrand Het Nederlandse tankschip Mildred, dat onder de vlag van een IJslandse oliemaat schappij vaart, is gestrand op de Westkust van IJsland, meldt U. P. Een trawler heeft de S.O.S.-seinen van de Mildred opgevangen. Toen het IJslandse ischip de plaats waar het Nederlandse schip zich bevond, bereikte, kon echter niemand van de bemanning worden ontdekt. Het was niet mogelijk aan, boord van hef Neder landse tankschip te gaan tengevolge van de hoge zee. Men neemt aan dat de beman ning imet reddingsboten getracht heeft land te bereiken. Een varken in bed! De CCD oefent voortdurend controle uit op het houden van varkens. Voor het ver bergen van deze clandestien gehouden dieren worden soms de zonderlingste plaatsen uitgezocht. Zo werd in Hilvaren- beek zelfs een varken in een bed gevonden! In vijf gemeenten in Noórd-Brabant werden in totaal 39 processen-verbaal op gemaakt wegens het clandestien houden van varkens; 37 varkens werden in beslag genomen. In Limburg werd op 10 var kens beslag gelegd. Een gemeente-ambte naar te Hilversum hield met collega's 12 varkens voor gezamenlijke rekening. De dieren zijn in beslag genomen. BEVIN VERDEDIGT DE ONTMANTELING: V In het Britse Lagerhuis is gisteren de kwestie Duitsland ter sprake gekomen. John Hynd, de vroegere minister verant woordelijk voor de Britse politiek in Duitsland, crïtiseerde het beleid in de Britse zóne, vooral wat betreft de syste matische ontmanteling van fabrieken, ten gevolge waarvan de zo noodzakelijke ver hoging van de productie wordt verhin derd. Hynd kreeg de steun van conserva tieve en liberale 'zijde. Bevin, de minister van Buitenlandse Zaken, zeide in zijn antwoord, dat de re gering vasthoudt aan het principe, dat Duitsland nimmer meer een bedreiging voor de veiligheid in de wereld moet krui nen worden. Bevin verdedigde de ontmanteling dooi er op te wijzen dat de fabrieken der Ne derlanders, Luxemburgers en Fransen wei-den geruïneerd en door de Duitsers waren weggevoerd. „Laat ons geheugen ons niet in de steek", aldus Bevin. „Waarom al deze tederheid in het aangezicht van de aangebrachte verwoestingen, waaronder ieder te lijden heeft gehad? Ik ben vergevingsgezind,, doch niet op die manier, dat de Duitsers niet de prijs zullen moeten betalen en ik hoop dat zij niet ontmoedigd zullen wor den bij het betalen". De moeilijkheden bij het maken van Duitsland tot een economische eenheid kunnen niet alleen aan de Sovjets worden toegeschreven, aldus Bevin. De Fransen hebben ook menig voorbehoud gemaakt, onder andere wat betreft de instelling van centrale bureaux. „Ik wil niet trachten mij in de geest van de Sovjets te ver plaatsen om te weten te komen, waarom Graantekort zal de wereld nog jaren kwellen Dennis A. Fitzgerald, algemeen secre taris van - de internationale noodvoedsel- raad, waarin 35 landen vertegenwoordigd zijn, heeft in een rapport aan de afgevaar digden van het bestuur gewezen op de noodzakelijkheid van „onbekende natio nale en internationale inspanning om de opkomende crisis in de voedselvoorraden het hoofd te bieden". Zijn waarschuwing was in vier punten i vervat: De graanexport moet 20 procent hoger worden dan verleden jaar, indien de rant soenen in de landen van import op gelijke hoogte willen blijven; De veestapel in Europa moet drastisch beperkt worden tengevolge van het ern stig tekort aan veevoeder; De neiging tot het sluiten van bilaterale overeenkomsten over voedselaankopen moet een halt toegeroepen, wil een eerlijke en gelijkmatig over- de wereld verdeelde toewijzing van schaarse artikelen niet ge saboteerd worden en tenslotte: Het graantekort zal de wereld nog jaren kwellen. Mauiu staat Woensdag terecht Volgens United Press heeft radio Moskou bekend gemaakt dat het próces tegen de Roemeense oppositieleider Juliu Maniu 29 October in Boekarest zal geopend worden. Maniu wordt ervan beschuldigd te hebben geprobeerd de Roemeense regering omver te werpen. zij zich tegen economische eenheid hebben verzet en zal mij tot de feiten bepalen. De economische eenheid is niet tot stand ge komen. De Sovjet-zone heeft herstelbeta lingen uit de lopende productie moeten verrichten. Hoe het in die zóne precies is, kan ik niet zeggen. Wij komen slechts weinig te weten. De terugslag op onze zone is echter verschrikkelijk geweest. De bevolking is van 20 tot tussen de 22 en 23 millioen zielen gestegen, een toeneme van 13 procent. Vluchtelingen stroomden bin nen en het strekt de Britse regering tot eer dat zij hen niet terugzond. De beste arbeidskrachten voor de industrie zijn krijgsgevangenen of elders in Europa te werkgesteld en wij moeten in onze zone de industrie opbouwen met ongeschoolden. De zóne kan zich wat voedsel aangaat niet zelf bedruipen, wanneer niet uit andere delen van Duitsland kan worden geïm porteerd". Ook een bandenfabriek in Enschede Willard C. Gulick, president van de In ternational B. F. Goodrich Company te Akron (Ohio) is naar ons land gekomen om de opening te verrichten van de Neder lands-Amerikaanse autobandenfabriék te Enschedé, de nieuwste loot van onze in dustrie, in een recordtijd van ruim zeven maanden uit de grond gestampt als vrucht van samenwerking tussen de Goodrich Co., het Amerikaanse concern voor automobiel- banden en de N.V. rubberfabriek Vredestein te Loosduinen. Met haar gloednieuwe ma chines en hyper-moderne bedrijfsuitrusting zo verklaarde de heer Gulick, wordt deze nieuwe industrie de meest up-to-date auto bandenfabriek ter wereld, waar Nederland se werkkrachten, met bijstand van drie Amerikaanse technici, er naar zullen stre ven om uit de natuurrubber een product van de hoogste kwaliteit te vervaardigen. Het ligt in de bedoeling om de productie der eerste jaren te gebruiken ter voorzie ning in de binnenlandse behoefte. Is de capaciteit eenmaal opgevoerd en de mede werking van de Nederlandse autoriteiten verkregen, dan ligt ook de bandenexport in het voornemen. Skelet van een oeros gevonden In het Overijselse dorpje Lutten zijn bij het uitdiepen van een oude zij va art in de veenderij enige beenderen en een schedel in de grond gevonden, welke bij nader onderzoek de overblijfselen bleken te zijn van een oeros. De vaart waarin de beende ren gevonden zijn, is vroeger een ge deelte geweest van het riviertje de Reest, dat thans nog langs de grens Overijsel- Drente naar het Meppelerdiep stroomt. KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanhoudend droog en koud weer met meest matige Oostelijk^ wind en over drijvende wolkenvelden. 29 October: Zon op 7.27 uur, onder 17.19 uur Maan op 17.22 uur, onder 6.42 uur (Volle maan) luillUUUIUIHHUIl

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1