IJmuider Courant Amerikanen beginnen campagne tegen communisme in Duitsland Frans communistenleider Duclos verwekt rumoer in het parlement Onrust in Parijs Han van Meegeren voor zijn rechters De Helderse garnalenvissers klagen steen en been Het kan lang niet uit...." richt I 62e Jaargang No. 18773 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Bureaux: .^istVatie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ,efoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. DrukkertJ Z,B- sPaarne 12« Tel- 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 29 Octolïer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Koninklijk Huwelijk p 20 NOVEMBER zal te Londen het 0huwelijk tussen de Britse troonopvolg- prinses Elisabeth en prins Philip ïntbatten (die voor deze naamwijziging c Philip van Griekenland was) vol- f'Jken worden. Vele Engelsen verheugen h in het vooruitzicht van deze gebeur- fis niet in het minst vanwege de praal i r'mee zij voltrokken zal worden. De ^middelde Engelsman houdt van pracht et j,jj officiële ceremonies en van sier- $fa kleurige optochten. „Pageantry" ligt ï;Ven vooral zijn vrouw na aan het hart. ni zou kunnen dienen ter verklaring van handhaving van zoveel oude gebruiken ?eh t land en van allerlei antieke costumes, "It alleen bij de jaarlijks optochten als een "'puwe Lord Mayor of London benoemd is n als de Koning het parlement opent, maar *1 ;n velerlei officiële functies. Er liggen 00 wel pieper motieven aan dit traditio nalisme ten grondslag. Wellicht zijn ze het ïpnvoudigst samen te vatten in de gedach te dat men er het behoud van het goede, het verleden heeft doen ontstaan, mee wil symboliseren. Men js zich in Engeland die aanwezigheid van de invloed der geslachten, die voor ons geleefd hebben, altijd sterk bewust. G K. Chesterton, vermaard essayist, heeft het'in'een van zijn we'rken scherp gefor muleerd toen hij, de samenleving van het Heden aanduidend als uitkomst van de ar beid van vele generaties, het levende ge slacht aanduidde als de tijdelijk aanwezi gen die slechts poogden voort te bouwen op de arbeid van voorgangers, wier geest en wier scheppend werk men nog steeds in 0 veierlei uiting temidden van ons voelde. De huwelijksplechtigheid van 20 Novem ber zal tevens getuigen van het onverzwak- Ie Britse vertrouwen in het koningschap. Het heeft in de hevige beroeringen der twintigste eeuw niet aan aanzien ingeboet. He Koningen, die op de lange en indruk wekkende regeringsperiode van Koningin Victoria volgden, hebben dit vertrouwen weten te handhaven. Eerst Edward VII (19011910)daarna zijn zoon George V en nu zijn kleinzoon George VI hebben vol komen" aan de Britse opvatting van het constitutionele koningschap beantwoord. Tussen die der laatste twee koningen in lag de'korte regeringsperiode (slechts één jaar) van Edward VIII, van wie men zo grote verwachtingen koesterde toen hij de Prins van Wales was. Hij trad af als gevolg van de crisis, veroorzaakt door zijn huwelijks plannen, Dat was een vreemde en onver wachte tegenslag in de mo.derne geschiede-- nis van het koningschap in Groot-Brittan- nië. Zijn volk zag hem met berusting en net enige weemoed gaan; het bleek wel dra volkomen tevreden gesteld met de per joon van zijn opvolger, de tegenwoordige Koning, die als hertog van York altijd in de schaduw van zijns broeders populariteit had gestaan. Van zijn oudste dochter, de 21-jarige prinses Elisabeth, die binnen enige weken een Prins-Gemaal naast zich zal zien, hoopt en verwacht men in Engeland veel. Het vooruitzicht, dat binnen afzienbare tijd een Koningin de reeks Koningen der twin tigste eeuw zal opvolgen, wekt generlei twijfel. In vroegere eeuwen is Engeland meestal gelukkiger met zijn Koninginnen dan met zijn Koningen geweest en de naam Elisabeth wekt 'herinneringen aan een grote vorstin der historie. Het optreden van een Prins-Gemaal herinnert aan de overeen komstige gebeurtenis van ongeveer een eeuw geleden. In het jaar 1840 trad het jonge Koninginnetje Victoria, toen pas en kele jaren aan de regering, in het huwelijk met prins Albert van Saksen-Koburg- Gotha. Het was een buitengewoon gelukkig huwelijk en de prins kreeg op den duur een vrij belangrijke invloed op de staatszaken. Aanvankelijk bekleedde hij alleen militaire ambten, maar het vertrouwen dat de Ko ningin en later ook de raadslieden van de Kroon in zijn onbaatzuchtigheid, kennis en grote activiteit gingen stellen wend zo groot, dat men hem steeds meer invloed gunde. Tenslotte verwierf hij ook algemene popu lariteit bij het volk en zijn vroegtijdig heen gaan (hij stierf in 1861, op 42-jarige leef tijd) werd als een nationale ramp ervaren. Veel monumenten werden tot zijn nage dachtenis opgericht. Dat het grootste dier gedenktekenen, het Albert Memorial te Londen, een der lelijkste monumenten ter wereld is doet aan de oprechtheid der Brit se gevoelens jegens prins Albert niets af. Herinneringen aan Koningin Elisabeth en Koningin Victoria beïnvloeden het Britse volk ten gunste van prinses Elisabeth, her inneringen aan prins Albert en aan de glorierijke, schoon nu zo vreselijk ver ouderde „Victorian era" stemmen het hoop vol ten aanzien van de a.s. Prins-Gemaal. Verleden en traditie zijn bondgenoten van k't jonge paar, dat op 20 November in de echt verenigd zal worden. En dat wil in Engeland heel wat zeggen. Al staat het zeer te bezien of de gemaal der toekom stige Koningin van Engeland ooit de in vloed zal krijgen, die prins Albert in de vorige eeuw heeft uitgeoefend. De tijden rijn veranderd en het zal moeilijker voor feu prins-gemaal zijn, een dergelijke po sitie te bereiken. Hetgeen niet wegneemt dot hij goede kansen op erkenning zal heb- 'oon, als hij zich door bijzondere karakter- genschappen en arbeid blijkt tè onder leiden. Men zal hem dan wel met prins Albert gaan vergelijken. Maar dit is alles nog in hoofdzaak in de toekomst verborgen. Koning George VI is nauwelijks een vijftiger en gezond en sterk; hij zal wellicht nog tientallen jaren blijven. R. P. Drietanden-commissie in Djokja he drielanden-commissie voor Indonesië '5 heden per vliegtuig in Djokja aangeko- J1®. waar zij onmiddellijk begon met de besprekingen met de republikeinen over e ticuze van een centrum voor de komende onderhandelingen tussen de republiek en herland. Oppositie buiten de wet in China titü8 ^'nese regering heeft de „democra- sobe liga" buiten de wet gesteld. De liga as de enige oppositiepartij welke tot nog fen wer"^- L>e leden van d'e liga ziul- j volgens een woordvoerder van het mi- jperie van Binnenlandse Zaken, evenals yJSnunisten zich moeten laten inschrij- "ij het hoofdkwartier van het gami- n van Nanking, De liga, die vereniging - Pacihcatie van China als programma- r'voerde, heeft een belangrijke rol' ii>? vorig jaar van Amerikaanse S^ane pogingen tot bemiddelen. „De Gaulle zal niet aan de macht komen!" De eerste zitting van de Franse Nationale Vergadering na de kabinetswijziging is geëindigd in een onparlementaire rel, nadat communisten en afgevaardigden van andere partijen in een handgemeen waren geraakt. Duclos, de leider der commu nistische fractie, had door zijn beschuldigingen aan het adres van Ramadier en andere leden der regering de verontwaardiging van zijn tegenstanders opgewekt. De afge vaardigde Mutter, die dezer dagen de opheffing van de communistische partij geëist had, werd door Duclos een „gestapovriend" genoemd, waarop Mutter woedend op Duclos afging. Duclos werd onmiddellijk door een „lijfwacht" van een tiental com munisten omringd, waarop een compleet gevecht ontstond. Boven het rumoer uit klonk het woedende: „Vous mentez!" van MutterDe zaalwacht scheidde de vechtenden en de orde werd hersteld, waarna Ramadier de vertrouwenskwestie stelde; hierover zal Donderdag worden gestemd. „Plan-Marshall brengt vrijheid" Ramadier had de zitting geopend met een economisch en politiek overzicht. Duclos was 'heftig tekeer gegaan tegen het beleid van Ramadier ten aanzien van het plan-Marshall. Hij beschuldigde de pre mier ervan, dat hij de Gaulle en Wall- street in de kaart speelde en de souverei- niteit van Frankrijk in gevaar bracht. Zijn bewering dat onderhandelingen gevoerd worden voor de beschikbaarstelling der Franse spoorwegen als onderpand voor de Amerikaanse hulp, werd door Ramadier krachtig tegengesproken. „Dat is laster van de „Humanité", aldus de premier. Duclos werd herhaaldelijk in de rede ge vallen en tenslotte door Ramadier uitge daagd, bewijzen aan te voeren voor het geen hij beweerde. „Als u dat niet kunt, moet u uw mond houden", was het com mentaar van de minister-president, die daarop langdurig werd toegejuicht. Deze toejuichingen van de vergadering waren trouwens niet de eerste. Tijdens zijn over zicht van de toestand kreeg Ramadier her haaldelijk hartelijk applaus, waarbij de communisten zich opvallend rustig hiel denDe ovaties duurden eenmaal zelfs enkele minuten lang, namelijk toen Ra madier ten aanzien van het plan-Marshall zeide: „De Amerikaanse hulp zal Frankrijk de vrijheid bezorgen. Het land is noch wordt ondergeschikt aan welk buitenlands imperialisme ook". Ramadier vervolgde: „Het plan-Marshall beantwoordt aan de Europese behoeften en het verlangen, een onpartijdig ruil- systeem op te bouwen. Mocht het plan niet aan de verwachtingen voldoen, dan zal in Frankrijk en Europa een economi sche crisis ontstaan, waarvoor geen oplos sing zou kunnen worden gevonden. Ik zie niet in, dat wij van het plan zouden moe ten afzien omdat enkele landen er niets mee te maken willen" hebben". Vervolgens sprak de premier nadruk kelijk zijn afkeuring uit over de politiek, die aanstuurde op de vorming van „twee groeperingen", zonder echter de RPF noch de communistische partij te noemen. Met verwijzing naar laatstgenoemde partij zeide hij te hopen, dat er geen stakingen, tenminste geen politieke stakingen, geor ganiseerd zouden worden. Met betrekking tot de RPF zeide bij: „Er is een nieuwe partij. Wij kennen haar leider. Ik denk, dat we spoedig baar pro gram zullen kennen. Jeanne d'Arc voerde geen partij aan. Herziening (van de grond wet) en ontbinding (van het parlement) zijn de leuzen der nieuwe partij. Het zijn altijd deze woorden geweest, waarvan de vijanden zich bedienden". Een middel gevonden tegen kinderverlamming? De bewering van een Duitse dokter, dat hij een middel tegen kinderverlamming heeft ontdekt, heeft in medische kringen en bij de pers grote belangstelling gewekt. Toen zich in Hamburg bijna 150 gevallen van kinderverlamming voordeden, bood hij aan om zoveel personen te genezen als zijn voorraad medicijn toeliet. De pers beschreef zijn resultaten als verbluffend. De ontdekker, dr. Olshausen, noemt zijn middel „Argophan Olshausen". Het wordt toegediend in de vorm van een injectie en bestaat hoofdzakelijk uit druivensuiker en een zilveroplossing. Volgens dr. Olshausen werkt het slechts vier dagen na het uitbre ken der ziekte of voordat het ruggemerg is aangetast. Dr. Olshausen zou reeds vele ge vallen genezen hebben, waarvan bij enkele bijna algehele verlamming opgetreden was. Mackenzie King naar Nederland Mackenzie King, de Canadese minister president, zal na het bijwonen van de huwelijksplechtigheid van prinses Elisa beth te Londen een verdere reis door Europa* maken en een bezoek brengen aan Nederland. Na de uiteenzetting van Ramadier be gonnen de algemene debatten, waarvan Duclos als eerste en laatste in deze vergadering gebruik maakte. Nadat het tumult van de schermutselingen in woord en daad enigszins bedaard was, sprak Duclos het sluitstuk van zijn rede uit, waarin hij nadrukkelijk de verzekering gaf, dat generaal de Gaulle niet aan de macht zal komen. Bovendien verklaarde hij, dat zijn partij niet haar vertrouwen in de romp-regering zal uitspreken, zon der nochtans te zeggen dat zij zou tegen stemmen. Donderdagmiddag komt de ver gadering opnieuw bijeen. Gepeperde taal. De Franse communistische partij heeft in antwoord op generaal De Gaulle's eis ten aanzien van het houden van nieuwe verkiezingen een verklaringuitgegeven, waarin alle „tegenstanders van het fas cisme worden opgeroepen om zich bij de communisten te voegen teneinde de weg te blokkeren", die de generaal volgt. „Ge trouw aan de practijken van het Caesa risme of Hitlerianisme geeft De Gaulle uiting aan zijn vijandige houding jegens de grondwet. Hij verbergt zijn bereidheid, om zijn toevlucht tot geweld te nemen, niet". „De leerling-dictator vergist zich als hij gelooft, dat zijn uur geslagen is". De verkiezingen hebben aangetoond, al dus de verklaring, dat er in Frankrijk een fascistisch gevaar bestaat. ,De Gaulle achter tralies V* Verscheidene duizenden demonstranten hebben, onder leiding van communisten, getracht in 'het Etoilekwartier van Parijs een door de oud-senator Gautherot georga niseerde vergadering te verstoren, waarop uit diverse Oost-Europese landen uitgewe ken personen het woord zouden voeren ten behoeve 'van '„door de Sovjet-Unie onder drukte volken". Er verzamelde zich zoveel publiek bij het vergaderlokaal, dat het ver keer werd gestremd en de politie genood zaakt was de straat schoon te vegen. Extra personeel van de politie stond gereed om in geval van ongeregeldheden te kunnen op treden. De demonstranten trachtten onde: het zingen van de Internationale en de Mar- sellaise het dubbele politiecordon te ver breken, hetgeen tenslotte gelukte. Zij ver zamelden zich voor het lokaal en er klon ken uitroepen als: „weg met de fascisten", „De Gaulle achter de tralies" en „sluit Ra madier op". Kort daarna maakte de politie bekend, dat de vergadering niet zou doorgaan. Niettegenstaande deze bekendmaking werden de genodigden in het vergader lokaal teegelaten. De communistische bur gemeester van Saint Denis, die de Franse driekleur droeg, klom in een lantaarnpaal en begon de menigte toe te spreken. Hier en daar geraakten demonstranten slaags met de politie. Enkele personen werden gewond, onder wie drie filmoperateurs, die de ge beurtenissen aan het verfilmen waren. Er zijn arrestaties verricht. De politieverster- kingen moesten in actie komen en men slaagde er in, de menigte een eind terug te dringen. Na 10 uur begonnen de demon stranten zich te verspreiden. Internaat verpleeghulpen voor Indië Dinsdag 4 November zal op „Duin en Kruidberg" te Santpoort een internaat worden geopend voor hen, die zich be schikbaar stellen verpleeghulp te verle nen in Indië. Zoals gemeld is zullen onge veer zestig meisjes een opleiding genieten, welke ongeveer zes maanden duurt en on der leiding staat van het Rode Kruis. Nog een Pools politiek emigrant Volgens radio Mtinchen, die berichten uit Warschau aanhaalt, heeft de leider der christelijke arbeiderspartij in Polen, Karol Popiel, een dag voor de verdwijning van Mikolajczyk Polen verlaten om naar Frankrijk uit te wijken. Het woord is aan.. Een Chinees spreekwoord: Me?i is nooit gelukkig ten koste van het geluk van anderen. Generaal Clay kondigt „openlijke ideologische strijd aan" Vandaag is de Vierde Kamer der Arron-1 dissements rechtbank te Amsterdam begon nen -met het proces tegetn de 58-jarige- kunstschilder Han van Meegeren. In de zeer uitvoerige dagvaarding wordt hem ten laste gelegd dat hij het heeft doen voor komen alsof door hem vervaardigde schil derijen .door oud-Hollandse meesters wa ren geschilderd. In de dagvaarding wordt uiteengezet hoe Van Meegeren door het nemen van al lerlei proeven en het gebruik maken van verven, zoals zij in de 17e eeuw werden gebruikt, de methode ontdekt had zijn schil derijen zo te vervaardigen, dat zij de indruk moeten wekken door oude meesters geschil derd te zijn. Uitvoerig staat beschreven hoe verdachte zich er op heeft toegelegd kunstmatig craquelures in zijn doeken aan te brengen en hoe hij er in slaagde een verfsoort samen te stellen waarvan het bindmiddel niet in alcohol oplost. In plaats van de thans als bindmiddel gebruikelijke lijnolie gebruikte hij namelijk een soort kunsthars. Voorts voorzag Van Meegeren zich van twee verfstoffen, lapis lazuli en zinnoher, die in het bijzonder in de 17e eeuw in zwang waren. Tijdens zijn vestiging in Laren vond, al dus de dagvaarding, Van Meegeren een be middelaar in de heer R. S., aan wie hij zijn „Christuskop" liet zien met het verzoek het schilderij van de hand te doen voor f 500.000. Het schilderij werd toen voor f 400.000 verkocht aan de kunsthandelaar D. A. H. De heer S. ontving voor zijn be moeiingen f 66.666. De aankoop geschiedde in opdracht van de reder D. G. van B. uit Vierhouten. Ook de schilderijen „Het laatste Avond maal", „De zegening van Jacob door De Amerikaanse gouverneur in Duits land, generaal Lucius Clay, heeft ®P een persconferentie meegedeeld dat de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten een aanval op het communisme zullen inzetten in de gehele Amerikaanse zóne van Duitsland. „Wij gaan de beginselen verdedigen, waar in wij geloven", zo zeide hii, „en wij be strijden die, waarin wij niet geloven". De propaganda-actie zal hierin bestaan, verklaarde hij verder, dat men alle pogin gen in het werk zal stellen om Duitsland een inzicht te geven in liet democratisch systeem, zijn volmaking en zijn doelstel lingen. Men zal vooral de nadruk leggen op rechten en waardigheid van het individu en de democratische wijze om die te be schermen. Men zal, zo voegde de generaal er aan toe, niet langer moeite doen om discussie te vermijden maar een openlijke ideologi sche strijd voeren. Daarbij wenste men echter geen regeringen aan te vallen, wel systemen. Hij verklaarde voorts: „Ik ben niet van zins enig personeel in dienst te houden, dat het oneens is met inzichten van het mili taire bestuur en de inzichten, waarop dat militaire bestuur berust". „Als wij er in slagen de democratie in Duitsland te grondvesten", aldus Clay, „dan gebeurt dat, doordat de Duitse lei ders in staat zullen blijken de democratie zonder leiding te onderwijzen. Wij moeten verhinderen, dat er in deze critlelce perio de obstructie gevoerd wordt. Het doel van de propaganda-campagne is, de Duitsers de vrije keus te laten aangaande de regering, die zij wensen". soc.-democraten links-radicalen conservatieven links-liberalen Een stap naar unie der lage landen Heden, Woensdag, zal op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel in aan wezigheid van baron van Harinxma Thoe Slooten, Nederlands ambassadeur, de Luxemburgse zaakgelastigde en de heer P. H. Spaak, eerste minister en minister van Buitenl.' Zaken van België, de raticifatie plaats vinden van de douane-overeenkómst te Londen in 1944 door de drie regeringen gesloten, waaraan thans geihedht is het ge meenschappelijk toltarief dat door de doua- neraad werd uitgewerkt. Zoals gemeld zal het gemeenschappelijk tarief op 1 Januari 1948 van kracht worden. De Amerikaanse filmster Paule Croset speelt de hoofdrol in de film",.The Exile", die zich gedeeltelijk in Nederland afspeelt en waarvan de vertoning in ons land binnen kort tegemoet gezien kan worden. Als blijk van waardering voor haar waarschijnlijk: uitstekende spel in deze film werden haar door verschillende Nederlandse firma's ge schenken aangeboden, die per K.LM.-vliegtuig naar New York verzonden werden. De Nederlandse Consul in Amerika, dr. GR. G. van Swinderen, overhandigt Paule Croset de geschenken. Voor de arrondissementsrechtbank in Am2 sterdam is vandaag het proces tegen Han van Meegeren begonnen. Zijn „Vermeers" en „Pieter de Hooghs" zijn naar het ge rechtsgebouw overgebracht om als stukken van overtuiging te dienen. Isaac" en „Het interieur met de kaartspe lende vrouw" verkocht verdachte door be middeling van de heer S. op soortgelijke wijze. „Het laatste Avondmaal" werd ver kocht voor f 1.600.000. De heer S. ontving 1/6 van dit bedrag als provisie. De „Pieter de Hoogh's" van Van Meege ren, te weten „De zegening van Jacob" en „De kaartspelende vrouw" brachten res pectievelijk- f 1.000.000 en f 220.000 op. Ongeveer een jaar later trad de heer J. A. F. K., gepensionneerd Indisch ambte naar op als verdachtes bemiddelaar. Het doek „De voetwassing van Jezus" werd verkocht aan dr. D. Hanneina, destijds dl recteur van het museum .Boymans in Rot terdam, die optrad als vertegenwoordiger van het rijk.Het schilderij bracht f 1.170.000 op. Er zijn door de Officier van Justitie twintig getuigen gedagvaard. Linkse revolte in Bolivia De Braziliaanse ministeries van Oorlog en Justitie bevestigen de berichten, vol gens welke Boliviaanse communisten de Boliviaanse stad Guariara Mirim, dicht bij de Braziliaanse grens, hebben aange vallen en bezet. De militaire autoriteiten van Brazilië hebben de strijdkrachten be volen alle voorzorgsmaatregelen te nemen om de neutraliteit te handhaven en een overslaan van de gevechtshandelingen naar Braziliaans gebied te voorkomen. Naar verluidt, nemen verscheidene uit Brazilië uitgeweken communisten aan de actie in Bolivia deel. Naar AFP meldt, heeft de minister van Binnenlandse Zaken van Bolivia de be tichten over een communistische revolu tionaire beweging in het land tegen gesproken. Het ministerie erkent wel, dat revolutio naire linkse elementen die weigerden de nieuwe burgemeester van de stad Guariara Mirim te erkennen, het stadhuis met auto matische wapens hebben aangevallen. De politie heeft de hoofddaders gearresteerd en er zijn versterkingen naar de stad ge zonden om de orde te handhaven. Het mi nisterie voegt hieraan toe, dat het geen communistische actie betreft. Collectieve breuk? Volgens mededeling uit welingelichte kringen vinden op het ogenblik tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Zuid-Amerikaanse landen besprekingen plaats over een eventuele collectieve breuk met de Sovjet-Unie. Venezuela en Mexico zouden tot nog toe geweigerd hebben. Generaal Clay zeide op zijn persconfe rentie nog, dat het militair bestüur alle publicatiemiddelen waarover het beschikte, waaronder de radio, te baat zal nemen om de anti-communistische campagne to voeren. De Duitse bladen zullen vrij zijn, af of niet deel te nemen. Wat zij schrijven is een zaak der Duitsers zelf. Het Ameri kaanse bestuur zal zelf aan het Duitse volk kenbaar maken, hoe het denkt over communisme en democratie. Clay zeide dat het niqf in zijn bedoeling ligt de com munistische partij in de Amerikaanse zóne te verbieden, daar dat hoogst ondemocra tisch zou zijn. Hij kondigde aan dat hii in de loop van 1948^ zijn 38-jarige militaire loopbaan zal eindigen en ontslag zal nemen als militair gouverneur van Duitsland. Het tijdstip van zijn aftreden is nog niet vastgesteld. Deense verkiezing bracht geen duidelijke beslissing De voorlopige uitslagen van de parle mentsverkiezingen in Denemarken geven het volgende beeld: aantal stommen zetels 834.035 57 144.133 10 264.146 17 52i9.156 56 partij v. belasting hervorming 94.477 6 communisten 141.047 9 Deense unie 24.719 0 Kopenhaagse links-liberalen 45.877 3 partij van Christmas Möller 3.602 0 Daar tegenover de winst van de sociaal democraten verlies van de communisten staat, en de links-liberalen meer zetels heb ben gewonn'en dan door de hen steunende partijen (conservatieven en links-radicalen) zijn verloren,- zal het nieuwe parlement geen socialistische meerderheid hebben. De uitslag van de verkiezingen betekent een ernstige tegenslag voor Ohristimas Möller, de voormalige Deense minister van Buiten landse Zaken, die voor een „onbewegelijke grens" streed en thans geen zetel heeft be haald. De liberalen en conservatieven willen een plebisciet over de toekomst van Zuid- Sleeswijk. De sociaal-democraten en radi calen willen administratieve scheiding van Zuid-Slee9wijk en Holstein en verwijde ringder Oost-Duitse vluchtelingen, zoals in de jongste Deense nota aan Engeland is verzocht. De uitslagen hebben echter de politieke situatie niet verhelderd, daar er thans nog meer coalitiemogelijkheden zijn dan voorheen. Het karakter van de toe komstige regering zal volkomen afhangen van de onderhandelingen tussen de ver schillende partijen. Plan tot moord op Leopold III? Het rechtse Belgische weekblad „Acci dent" verklaart, dat de onder communisti sche leiding staande Belgische verzets groep „Front de l'Indépendance" van plan van vele autoriteiten, genodigden en belang was om koning Leopold I'll aan het eind zetels in 1945 48 11 26 30 3 18 4 Vakonderwijs bij Hoogovens werpt vruchten af Dezer dagen werden in tegenwoordigheid an vele autoriteiten, genodigden en belang stellenden diploma's uitgereikt aan de ge slaagden van de vakontwikkelingscursus der. Hoogovens. Des middags waren zes kraandrijvers, zeven pijp-monteurs, vier pijp-fitters en twee stokers de gelukkigen onder de oudere arbeiders die met een toespraak van bedrijfsdirecteur Spies het diploma in handen kregen. In de avond werd het „Bemetel"-dïplo- ma aan enige machine-bankwerkers uit gereikt. Een feestelijke bijeenkomst in het streeks 15 November naar Moskou begeven restaurant van de Walserij Oost volgde op teneinde hier besprekingen te voeren over de officiële uitreiking. een handelsovereenkomst. van de oorlog te vermoorden. Naar het blad beweert heeft de politie op 26 Mei 1945 een vertrouwelijk rap port aan de toenmalige Belgische premier Van Acker gezonden, Belgische handelsdelegatie rf&ar Moskou Een Belgische delegatie zal zidh om- De vissers uit Den Helder, die de garnalenvisserij langs de kust uit oefenen en hun vangsten aan de af slag in deze haven afleveren, zijn uiterst ontevreden. De oorzaak hiervan moet hoofdzakelijk worden gezocht in het feit, dat de prijzen, die door de handelaren aan de vissers be taald worden, aan grote schommelingen onderhevig zijn en meermalen een zodanige laagte bereiken, dat de visserij niet langer lonend blijft. Om een voorbeeld te noemen: De prijzen waren de afgelopen week als volgt: Maandag van 5044 cent per kg; Dinsdag 38 ct. per kg; Woensdag 4030 cent per kg; Donderdag 2217 cent per kg. Vrijdag kon er wegéns mist niet gevist worden, zodat er geen aanvoer was. De vissers moeten, gezien de hoge ex ploitatiekosten, minstens 40 -cent voor de kilo garnalen ontvangen; Komt hierin geen verandering, dan is de kans groot, zoals ons voor enige dagen in Den Helder door vissers werd medegedeeld, dat de garnalenvisserij moet worden stop gezet, of dat Den Helder als aanvoerplaats in de naaste toekomst zal worden gemeden, Waarom de handel wel? Niet alleen, dat de vissers over deze prij zen ernstig ontstemd zijn, zij zeggen boven dien terecht: „waarom moet de handel de verdiensten in de zak steken, waarvoor wij zware en langdurige arbeid moeten verrichten en er dan nog geld op moeten toeleggen ook." Bij een onderzoek, dat wij hiernaar heb ben ingesteld bleek ons dat deze bewering juist was. De prijs der garnalen was in de afgelopen week bij de venters in Den Helder 60 cent per kilo en in de viswinkels bedroeg zij 75 cent per kilo. In Amsterdam betaalde men bij de venters, standplaatshouders en in de winkels zelfs 80 en 8b cent per kilo. Valt het nu te verwonderen, dat de vis sers hierover ernstig ontstemd zijn? Het is te hopen, dat de bevoegde autori teiten aan deze wantoestand spoedig een einde maken. Bovendien zal een .minimum prijs voor de aangevoerde garnalen moeten worden vastgesteld, zodat 'een lonende vis serij mogelijk is. Dit komt onze vissers ten volle toe. KOUD Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Matige, later weer nu en dan krachtige Oostelijke wind en meer bewolking. Droog en koud. 30 October: Zon op 7 29 uur, onder 17.18 uur Maan op 17.40 uur, onder 8.04 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1