potpourri van spreektijd, huisvuil en ontevreden Thalia-gasten Minister Neher Vrijdag naarVelsen N.S.B.-geneesheer-directeur van Meer en Bosch voor het Tribunaal j'OENSDAG 29 OCTOBER 1947 TJMUIDER COURANT GEMEENTERAAD VELSEN Een herziening van het orderegle- t voor de raadsvergadering komt eiice dag voor en dus was het fpen wonder, dat Velsens vroede va- g n er Dinsdagavond breedvoerig «r discussieerden, voor een hamer - van burgemeester Kwint veran- ^jagen voor aangenomen verklaarde. Kek kwam er op neer, dat ten eerste /rondvraag geschiedenis wordt en ten Lie de sluizen der welsprekendheid meer op een. kier komen te staan, neer de algemene beschouwingen voor fwrotingszitting ter tafel komen. ip raad viel in twee kampen uiteen: eer R. Verbeek (Arbeid) wilde de ^"heid van spreken niet al te zeer be- rrlj. zjen; wanneer er zich excessen voor- fpa jg hét nog vroeg genoeg de spreek- rd te bekorten. Het plan, om deze spreek- ra bü de algemene beschouwingen in derling overleg te verdelen, vond de Verbeek wat stuitend, omdat de be trokkenen in dat geval zichzelf heus wel de perken zullen weten te hou- %e heer D. den Hollander, spre- i-pnende- namens de communistische radsfractie zag in de reglementswijzigin- allerminst vrijheidsbeperkingen, te. auw"»""u te~ Lr omdat de raad ze zichzelf oplegt. fIL heer C. P. J- Maas (Katholiek) f d gedacht, dat het „beknotten van de rïiheid" de heer den Hollander wel in üur en vlam zou hebben gezet, maar hvam bedrogen uit- Overigens kon de Jeer Maas de veranderingen maar matig "fitte'heer J. H. A. K. Gualthe- jiev.Weezel (Vrijheid) tussen de bedrijven door nog een lans had gebroken voor de tot verdwijnen gedoemde rond zag omdat naar zijn mening de gemeen te Velsen de gemoedelijkheid niet over boord mag zetten, nu zij de „plattelands- klompen ontgroeit", kruiste de voor zitter de degen allereerst met de rond- yraagvoorvechter. pe burgemeester zag geen heil m deze ouderwetse sluitsteen van elke ouderwetse raadsvergadering, temeer omdat de zaken, ije bij de rondvraag ter tafel komen meestal met een telefoontje kunnen wor den afgedaan en het antwoord op een rondvraag-vraag toch altijd is, dat zij in overweging genomen zal worden". Vervolgens werden de leden, diè over de spreektijd-kwestie warm waren gelo pen beantwoord. De voorzitter merkte tegen de heer Maas op, dat een onderwerp eventueel bij debetrokken begrotingspost in bespreking kan komen, ook al is het niet in het afde- 'lingsonderzoek aangeroerd, waarop de heer Maas: „Ze vangen mij toch niet" en de voorzitter: ,,'t Is te proberen!" Persoonlijk zag de burgemeester er geen hezwaar in om het dwingende karakter aan de spreektijdregeling te ontnemen, zodat de raad tenslotte zich zonder stem ming verenigde met het voorstel, om de rantsoenering van spreektijd niet ver plicht te stellen en ook verder in ,het ge wijzigde reglement de dwingende kracht zoveel mogelijk in te perken. Huisvuil-debat. Het voorstel, om voor een jaar met het Velsense huisvuil' een hectare weiland aan de Amsterdamseweg op te hogen, om al dus het nuttige met het „aangename" te verenigen en de Reiniging goedkoper te malcen tot dusver wordt afval met schuiten afgevoerd naar plassen en lage gronden kreeg van de heer J. P. N ij s- sen (Katholiek) op zichzelf waardering, maar hij deed een sombere voorspelling ten aanzien van overwaaiende papieren, krijsende meeuwen en wat dies meer bij een onverzorgde vuilnisbelt pleegt te ho ren, De heer Verbeek zag allereerst het bezuinigingselement thans wordt f 1.05 per hoofd per jaar voor de reiniging betaald maar vroegzich af, hoe het moet gaan, wanneer over een jaar de hectare weiland opgehoogd is met Velsens vuilnis. De heer A. ten Broeke (Christ.), een voorstander van het plan, vond de heer F. J. A. S t r ij b o s (Katho liek) tegenover zich als criticus op de technische uitwerking er van. De laatste wilde advies van de gezondheidsdienst over de nieuw in te richten vuilnisbelt, een verbrandingsapparaat en een schuil- lokaal voor het aanwezige personeel. Ver- dei' achtte de heer Strijbos 'het practisch niet mogelijk het overdag gestorte vuil vóór de nacht onder te spitten, zodat het zeker zou gaan verstuiven. Wethouder R. v. E y lc- e n (Comm.) wil de de reinigingsbelasting van hogerhand voorkomen, wilde degelijk afdekken en omrasteren en het vuil door de aanvoe lende auto's laten inrijden. Hij vertelde een vuilnis-excursie in den lande te heb ben gemaakt waaruit de conclusie geboren werd, dat het terrein aan de straatweg de beste tijdelijke oplossing voor Velsen is; nadien komen de duinen als vuilstort plaats vermoedelijk aan de beurt. De heer Kijssen prolongeerde zijn meeuwenpara dijs en na een tweede pleidooi van de wethouder werd het voorstel met zes «temmen tegen, tenslotte aangenomen. Via enige hamerstukjes kwam de ver gadering bij de ingekomen stukken te recht, waaronder zich de vrij opzienba rende petitie van 450 „Thalia"-bezoekers bevond, inhoudende de wens, dat Oud- Umuiden als wooncentrum gehandhaafd blijft. De heer J. Visser (A.-R.) wilde het idee van de betrokken buurtvereniging terugwijzen naar de commissie voor Open bare Werken om het aldus met een prae- sdvies van B. en W. weer in de raad te Agenda voor Velsen en .1 Jmnidcn WOENSDAG 29 OCTOBER. Weth. van Onderwijs geen «Preekuur. Thalia 8 uur: „Partisanen". hex 8 uur: „Gezworen kameraden". De Pont 8 uur: „De laatste avonturiers". Café Royal 8.30 uur: Vergadering Open bare Leeszaal. DONDERDAG 30 OCTOBER, naadhuis 912 uur: Spreekuur wethou- Lvan Sociale Zaken. Thalia 8 uur: „Kilima Hawaiians". Rex 8 uur: Alg. Ned. Vrouwenbeweging «Helene Willfüer". Santpoort. Geref. Kerk 8 uur: Film •Dwrtje Verkerk". doen belanden, maar de heer D. Ver baan (Arb.) kon het daar helemaal niet mee eens zijn, omdat de raad zijns inziens het wederopbouwplan voor'Velsen nu een maal in zijn geheel heeft goedgekeurd, zodat een actie als deze,* die nog wel, vol gens de spreker, door enige raadsleden ge steund wordt, er volkomen naast is, te meer omdat in het nieuwe industriegebied van IJmuiden-West wel zeer zeker een groot woongedeelte met winkels en. der gelijke is geprojecteerd, De heer den Hollander gooide er nog een schepje op en kreet de resolutie, waarvoor zich een Dinsdagavond afwezig raadslid zou hebben gespannen, voor een buiten-parlementaire actie uit, waarop de heer Ten Broeke suste door te oppe ren, de 450 klagers eens een inzicht te ge ven van de werkelijke plannen met „Oud- IJmulden". Wethouder W. F. Visser (Arbeid) wilde evenmin nakaarten over de eens ge geven goedkeuring aan het wederopbouw plan en wees op de zwakke argumentatie van het adres. Naar wethouder W. F. Visser van Open bare Werken Dinsdagavond in de Vel sense gemeenteraad meedeelde, zal de minister van Wederopbouiv en Volks- huisvestitig, zijne excellentie L. Neher een bezoek brengen aan onze gemeente om de opbouw in ogenschouw te nemen Naar xvij nader vernemen zal de ■minis ter Vrijdag in de ochtend arriveren in gezelschap van een aantal deskundigen en de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Het ligt in de be doeling, de wederopbouw van Velsen in den brede onder ogen te zien en daar toe zal het gezelschap zich van alle kan ten over de problemen dezer gemeente laten voorlichten. De KW 22 „op de bon" De logger KW 22 is in volle zee door de Joh. Maurïts v. Nassau aangehouden. Bij controle bleek de reddingssloep gedeelte lijk met materiaal gevuld te zijn, dat door gaans niet veel met reddingssloepen te maken heeft en bovendien was er geen D.G.- certificaat aan boord. De Scheep vaartinspectie zal de schipper moeten ver volgen. Feest voor ouden van dagen I Afscheid van H. Doevendans 'Lied Na enige scherpe pro's en contra's bleek de raad het in meerderheid niet met de petitie eens te zijn, zodat zij voor kennis geving is aangenomen, nadat de v o o r- z i 11 e r had gedreigd, de spreektijd op de bon te zullen doen. Het antwoord op de motie, die onlangs door de gemeente aan de regering is gestuurd ter bespoedi ging van de beslissing over de Velsense Ver- plannen, bleek nog; al wat discussie op te leveren. Op toespelingen van twee kanten antwoordde wethouder Visser, dat de motie indertijd om gegronde redenen is verzacht door B. en W., omdat na aanneming bleek, dat in Den Haag de belangstelling sterk is gegroeid voor Vel sens moeilijkheden. Historisch moment NIEUWE BONKAARTEN Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoe nenbonnen zullen Donderdag 30 October in het Patronaatsgebouw voor de bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis worden uitgereikt aan degenen, wier na men beginnen met de letters T tot en met IJmuiden telt vele ouden van dagen, dat is deze zomer gebleken bij de speciale film voorstelling in het Rex-theater en bij de gehouden boottocht. Om het onderling contact te verste vigen heeft de heer Y. Stijl het plan opgevat een feestavond te arrangeren. Deze zal worden gehouden in gebouw Flora op 28 November. Medewerking verlenen de heer Ebbeling en het cabaretgezelschap van de Wiljo- band. Alle inwoners van Velsen die de leeftijd van-' 65 of ouder hebben bereikt, zijn er welkom en kunnen toegangsbewijzen halen bij de heer Y. Stijl, De Ruyterstraat 147. Philatelisten komen ontler meer „potverteren" Vrijdagavond komen in het kleine zaaltje van het Patronaatsgebouw de Velser post zegelverzamelaars bij elkaar om énkele dringende zaken te bespreken. Er zal een voorstel worden ingediend om de contributie- en entreegelden te verho gen, een nieuwe „directeur van rond'zen- ding" moet worden gezocht, een planbe spreking voor het oprichten van een jeugd club staat op het programma en men wil onder meer een Kerst-verloting gaan hou den. Wanneer de discussies niet al te veel tijd vergen, is er gelegenheid voor onder linge ruil, in- en verkoop. De eerstvolgende rui'lavonden worden gehouden 14 November, 28 November en 12 December. Er bestaat bij deze vereniging een zoge naamde „pot van het rondzendverkeer" en elke ruilavond heeft, er een verloting plaats, onverschillig hoe groof het aanwezige leden tal is. Op deze wijze wordt de pot „ver teerd". Aan J. D., zenuwarts, werd allereerst ten las'te gelegd, dat hij hulp en steun aan de De laatste rondvraag m de geschiedenis vijan-d verleende en de Nederlandse zaak der Velsense raadsvergaderingen leverde afbreu!c dcedj toen hij in Maart 1942 van een verzoek van de heer J. de Groot het N.S.B.-bestuur van „Meer en Bosch" te (Arbeid) op, om eens te letten1 op een be waking van het terrein rond de metter tijd open te stellen (Duitse) wandel- en fietsweg door de duinen. Waarop dè heer v. Weezei sloot met de opmerking, dat Velsen, dat blijkens haar overleden rond vraag „plattelandsgemeente" af is, niet langer kan gedogen, dat de toestand in de Uitendaalstraat is, zoals zij is, vooral bij nat weer. Benoemingen. Conform de voordracht werd de heer G. J. A. Heino eervol ontslag verleend als leraar aan de Gemeentelijke Handels avondschool. Met ingang van 1 October werden collectief benoemd de volgende leraren aan de Vïsserijschool: J. v. Altena, L. A. Bronswijk, J. M. v. d. Does, J. Gra- vemaker, J. Hoogeveen- en T. v. Os. PRIJSVASTSTELLING VOOR TURF. In de gemeente Velsen mogen voor eer ste soort huisbrandturf ten hoogste per 1000 stuks (thuis bezorgd) de navolgende prijzen berekend worden: baggerturf 16.75 persturf 23; 'kleine handgestoken tui'f 20.75; aanmaakturf 30.50. Bij de aflevering moet een nota worden afgegeven, vermeldende de soort en de prijs van de turf, alsmede .de datum van afleve ring en het adres van de afnemer. Heemstede een benoeming aanvaardde als geneesheer-directeur. Verder ontlenen wij aan de aanklacht, dat D. sinds 1933 lid was en bleef van de N.S.B., dat hij zich aansloot bij het Medisch Front en (zij het ook onder protest) een benoeming aannam als gewes telijk leider van de Artsenkamer voor Noordholland en Utrecht. Tenslotte dat hij op aanbeveling der Duitsers in 1941 een be noeming aanvaardde als bedrijfsarts van de Holland-Nautic te Haarlem en ook door andere feiten blijk gaf van Nat.Soc. gezind heid; o.a; zond hij een gelukwens aan de N.S.B.-burgemeester van Haarlem S. L. A. Pleklcer bij diens benoeming en een aan A. Mussert op zijn verjaardag. Toen D. Maandagmiddag voor het Tribu naal te Haarlem terecht stond, was daar grote belangstelling, de tribune was geheel bezet. Alle tenlasteleggingen gaf de be schuldigde toe. Hij verklaarde indertijd uit ideële beweegredenen tot de N.S.B. te zijn toegetreden. Reeds lang voor het einde van de oorlog was hij, zowel als zijn vrouw, ontnuchterd geworden. Waarom had u dan niet de moed met de beweging te breken? zo vroeg de pre sident van het Tribunaal, mr. T. A. M. A. v. LÖben Seis. „Ik heb" aldus het antwoord van D. „het zinkende schip niet willen verlaten, omdat men mij dan laf gevonden zou heb- Dezer dagen arriveerden in Haarlem de eerste tastbare bewijzen van de Duitse herstelbetalingenHet zijn installaties uit de Westphcilisch Anhaltische Sprengstoff A.G. in Allendorf, die toegevoegd zullen worden aan de installatie van de chemi sche fabriek „Rids". Het materiaal heeft inmiddels de fabriek veilig bereikt. - Het zwakke brugje in de toegangsweg tot de Waar der polder, waarover de verkeerspoli tie zich zorgen maakte, heeft het transport geen moeilijkheden bezorgd, maar wel de verkeerspolitie, die een van haar 'zijspannen in een sloot zag verdwijnen, wat twee agenten een nat pak bezorgde. voor mijn potkachel in het gebouw „Flora" aan de Zeeweg had de oudercommissie van de Juliana- school de gelegenheid geopend voor ouders en leerlingen om de vertrek kende onderwijzer I-I. Doevendans en zijn gezin officieel uitgeleide te doen. De heer M. Tijl. voorzitter van de Ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs, sprak als eerste de heer Doevendans toe. ITij memoreerde de oorlogstijd, waarin de onderwijzer ruim drie jaar ondergedoken is geweest, om bij zijn terugkomst puin hopen te vinden op de plaats waar eens de school stond. Vol moed heeft hij echter zijn taak \yeer aanvaard. De heer 'A. Kool, hoofd van de Juliana- school zeide onder meer dat de heer Doe vendans nog steeds op dezelfde rustige en overtuigende wijze onderwijs gaf, als toen hij negentien jaar geleden hier kwam. Al die jaren is hij dezelfde gebleven, ook zijn rhythme bleef gelijk. Spreker bracht dank voor al wat deze onderwijzer heeft gedaan, niet in .de laatste plaats als co-llega. Hij wees op de tastbare resultaten van de onderwijsvernieuwing, die steeds in zijn klas te zien waren. De heer C. Visser drukte namens de O kachel, die van alles duldde. die nimmer vroeg hoe men je vulde die nooit keek naar het soort van 't vulsel maar alles opnam in 't omhulsel jij zult ook deze winter blijven en warmen de verkleimde lijven.... Door JOU zijn wij, én door de bomev 1 de hongerwinter doorgekomen en 'k fluister teder in jouw oren „geen haard en géén radiatoren zijn in mijn woning uitverkoren. Jij, Kachel, blijft mij toebehoren!" Ik denk aan die zes hongermaande' toen hield jouw energie ons staande. Ik zie weer onze brave buren voor kachélvuren brandhout sturen. Ik hoor me, zonder mókken, zagen tot er de fraaiste blokken lagen. Door JOU ontkwamen wij aan 't ramp-lot jij bracht de troost ons en de stamppot. Ik braadde op jouw schijn-gebraad met vlijt en jus-blok-surrogaat een onvergetelijk menu! Het was „bonne mine au mauvais jus". Ik zag in jou de turven gloeien oudercommissie zijn spijt uit over het ver- en hout èn afval lustig stoeien trek en sprak de wens uit dat de jeugd in Oudkerk ongeveer 'gelijk zou zijn aan die van IJmuiden, zodat laatst genoemde plaats geen al te slechte indruk zou achterlaten. Namens het personeel van de Emma- school sprak de hear J. Bergsma, hoofd dier school. Hij bracht tevens als vriend dank voor de hartelijkheid, eerlijkheid en openheid en de prettige samenwerking. De heer P. Dijkstra, ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding buiten schoolver band in de gemeente Velsen memoreerde het directeurschap van de heer Doeven dans van de gymnastiekverenigingen Quick en Gratia Plato en bracht dank voor wat de vertrekkende had gedaan voor IJmuidens jeugd; tevens sprak hij de wens uit dat hij bij de Friese jeugd dezelfde belangstelling zou wekken voor de licha melijke opvoeding als hij hier heeft ge daan. De heer Doevendans bracht dank voor de waardering die hij ondervonden had en richtte een speciaal woord tot de heer Kool, die hem in die jaren de gelegenheid had gegeven zich verder te ontplooien. Voorzitter Tijl heette hierna de nieuwe onderwijzer A. Velema welkom, die op zijn beurt enige woorden ter kennisma king tot bestuur en ouders richtte. De schoolkinderen zongen onder leiding van de heer J. J. Huizinga en de heer Kool nog enige liederen en wisten zo de fees telijke stemming te verhogen. De heer Doevendans heeft ten afscheid een zestal boeken ontvangen, waarbij wer ken van grote waarde. Filmavond voor de geheel onthoudersvereniging De Nationale Christelijke Geheelonthou dersvereniging heeft in de zaal van het Leger des Heils te IJmuiden een goed ge slaagde propaganda-avond gehouden. Een aardig prografnma van enige films bedek king hebbende op de drankbestrijding werd vertoond. Een van de leden sprak een kort propagandawoord. Inbrekers op' pad De firma. L. die haar zaak heeft in de Industriestraat te IJmuiden, kwam tot de onaangename ontdekking dat uit een bu reau een bedrag tussen 15 en 20 was gestolen. De manier van inbreken was zeer eenvoudig, de dieven gooiden een ruitje stuk en konden toen door middel van de spanjolet het raam openen. De kantoren van de Rederij vereniging en het Centraal Administratiebureau werden eveneens met een bezoek vereerd. Zeer onoordeelkundig is getracht de brandkast te forceren en alles wees er op dat de ver trekken v/aren doorzocht, doch daar bleef het bij. Er wordt niets vermist. Het recht van voorrang Een personenauto en 'n motorrijwiel waren het niet eens over de vraag: wie eerst? De autobestuurder bleek de regels van het verkeer niet goed te kennen en een botsing was op de hoek van de Kon. Wilhelmina- kade en de Cronjéstraat het gevolg. Alleen het materiaal kreeg „kwetsuren" en de autobestuurder kwam in aanraking met de politie. Op de hoek van de Hoofdstraat en de Velserbroekstraat in Santpoort-dorp kwa men twee motorrijtuigen op hetzelfde ogen blik op het kruispunt. De bestuurders merk ten elkander te laat op, met het gevolg dat ze elkaar aanreden en beide auto's schaaf wonden kregen. Het hoog opgegroeide struikgewas en het slechte uitzicht schijnen de oorzaken van dit onveval te zijn. EEN OUDE GEWOONTE IN ERE HERSTELD. De directie van het „Velserbad" had, sedert de opening der inrichting; een speciale tijti voor dameszwemmen inge steld. De oorlog en. de evacuatie maakten het „damesuurtje" ongedaan. Thans is DE „TORINA" EEN DAG TE LAAT WEG. besloten de Dinsdagmorgen tussen 10 en De VEM-trawler „Torina", die wegens 12 uur beschikbaar te stellen uitsluitend machinereparatie enige tijd uit de vaart voor dames. Behalve door het gewone is geweest, had eigenlijk gisteren moeten j personeel, de heren J. Brondsema en P. D. vertrekken. De reparatie luisterde echter .Groot, zal les worden gegeven op die tijd nogal nauw, zodat eerst proefgedraaid is. door mevrouw Van der Groen, gewezen Maar vandaag gaat de trawler dan toch instructrice van het. zwembad „Adrïchem' weg. te Beverwijk. ben." Daarop antwoordde de president: „Er behoorde meer moed toe om er mee te bre ken, dan er mee voort te gaan. Ik begrijp niet, hoe u, als zenuwarts, niet veel eerder hebt ingezien, dat de Duitsers met hun sadisme een weg opgingen die naar de ver doemenis leidde." „Wij hebben niet alles van al die gruwe len geweten!" was de verdediging van D., die ook. nog verzekerde, dat hij nooit vreugde gehad heeft over de ondergang der Joden. Integendeel, hij had daaronder vrienden. De verdachte verklaarde ook dat hij be drijfsarts aan de Holland-Nautic geworden is, omdat zijn praktijk als zenuwarts sterk achteruit gegaan was, daar bekend werd, dat hij N.S.B.'er was. Zijn ^financiële toe stand had hem ook gedwongen zijn benoe ming op „Meer en Bosch" te aanvaarden, hoewel hij aanvankelijk daarvoor bedankt had. Ook de lijdensgeschiedenis van „Meer en Bosch" kwam vele malen ter sprake. De president nam het de beschuldigde zeer kwalijk, dat hij in alles meewerkte om de Christelijke inrichting om te zetten in een oord waar alles naar N.S.B.-inzicht werd ingericht. Ook de sterilisatie van patiënten kwam ter sprake. De beschuldigde ver zekerde dat hij het Duitse standpunt niet deelde en alleen het Zwitserse denkbeeld aanhing om patiënten uit medische over wegingen met hun toestemming te behan delen. i De president nam het D. zeer kwalijk, dat hij een predikant, die het solliciteren van eofl verpleegster tegenwerkte, gedreigd heeft met het prikkeldraad van Vught. (Verdachte beweerde, dat het alleen een waarschuwing was.) De verdediger mr. C. Blankevoort nam aan, dat de beschuldigde niet geweten heeft welke gruwelen zich in Duitsland afspeel den, want hij leefde uitsluitend in zijn eigen kringetje. Het is niet te ontkennen, dat D. aan de verkeerde kant gestaan heeft, maar een verradersrol heeft hij nooit vervuld. Eigenlijk is hij niet meer dan een brood- N.S.B.'er. Thans zit hij 2y2 jaar in bewa ring, waarmee zijn verkeerde daden zeker voldoende gestraft zijn. Daarom vroeg plei ter zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Dit werd evenwel door het Tribunaal af gewezen. Over 14 dagen volgt de uitspraak. Uit het verhoor, bleek nog, dat D. thans als zenuwarts in een ziekenhuis in de mijn streek te werk gesteld is. Snoekbaars rendabel Nu de palingvisserij met het kuilnet voor dit jaar weer tot het verleden behoort, gaan vele vissers zich bezighouden met het van gen van snoekbaars, die ook wel de „schel vis van het zoete water'' wordt genoemd. Hoewel er wederom veel snoekbaars in het IJsselmeer word't aangetroffen, zijn dè vangsten nogal aan de lage kant. Wat de prijzen echter betreft, deze zijn goed te noemen, zodat er toch van een lonen de visserij kan worden gesproken. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriol door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 65) Daar heb ik nooit zo bij stil gestaan. Het is eigenlijk wel een erg hard en somber leven, als je het goed bekijkt, vooral voor iemand, die jong en aardig om te zien is, zoals jij. Waarom ben je ooit verpleeg ster geworden, Anne? Ik weet het niet. Maar ik heb het altijd gewild, vertelde Anne haar een voudig. Het geeft je erg veel voldoe ning, weet je, voor mensen te zorgen en te zien, hoe ze weer beter worden, en te weten, dat je daaraan mee geholpen hebt- Dat begrijp ik- Maar ze worden niet altijd beter. Dick was niet beter gewordenEr was zelfs nooit hoop geweest. Maar hoe vreemd zou het zijn, als hij' beter was ge worden. Als hij nog in leven was, zou hij nu de eigenaar van Trant zijn. Anne kon zichzelf niet in verband hiermee brengen. Ze wist heel goed, dat ze nooit op Trant gekomen zou zijn als Dick's vrouw, Dat ze nooit met een gezonde Dick Heriot ge trouwd zou zijn. Dat ze alleen maar de kleine droevige ceremonie ondergaan had, omdat ze wist-, dat hij ten dode was opge schreven, en omdat ze hém de gelukkige dromen wilde geven, die ze hem kon ge ven. Maar als alles anders was gelopen het was zonderling, ze kon zich nu niet iemand anders dan Alan voorstellen als heer en meester van Trant Haar gedachten, die Kathryn's woorden opgeroepen hadden, werden verstoord Anne voelde het bijna als een opluchting door de aankomst van Sheila Lambert. Ze kwam binnenstuiven als een wervel wind, een lang. donker meisje, gekleed in een voortreffelijk zittend tweed pak, bij het zien 'waarvan Anne even blij was, dat ze besloten had haar uniform aan te hou den, aangezien haar eigen bruine pakje er hopeloos afgedragen uitgezien zou hebben in vergelijking. Ze bracht een arm vol met kasbloemen mee en een cartonnen doos. Kay, mijn arme, lieve, .kleine Kay! riep ze uit. Wat heerlijk je weer te zien na al-die tijd. En wat lief van je me te vragen om te komen. Je bent mijn eerste bezoek. Ik voel me heel erg gevleid- Ik hoop,, dat dit betekent, dat je binnenkort ook weer op zult kunnen staan en we je weer overal zullen zien. Anne heeft me zo juist verteld, dat het misschien niet zo lang meer zal duren Anne? Mijn verpleegster, zuster Prescott. O ja. Alle warmte verdween uit de stem van Sheila Lambert, toen ze zich omdraaide. Hoe maakt u het, zuster. nu weer tot Anne, deze bloemen moe ten ook water hebben. Zwijgend nam Anne een en ander in ontvangst. Het was niets nieuws- voor haar om als een beter soort bediende gebruikt te worden, maar het werkte er zeker niet toe mede om Sheila Lambert erg aardig te vinden. Hoewelwat deed het er eigenlijk toe, of ze Sheila al of niet sym pathiek vond. Kathryn scheen haar aardig te vinden en Alan klaarblijkelijk ook, aan gezien hij de moeite nam vanmiddag thee met haar te komen drinken. Ze verliet rustig de kamer met de bloemen en de perziken, en Sheila installeerde zich in een gemakkelijke stoel naast Kathryn's bed en begon met een geanimeerd verslag over alles, wat in de buurt gebeurd was sinds Kathryn ziek was geworden. Anne ging naar de keuken om een vaas te vinden en treuzelde met opzet, in stilte wensende, dat ze helemaal niet weer naar boven behoefde te gaan voordat juffrouw Lambert verdwenen zou zijn. Ze vond al lerlei kleine werkjes om Rose te helpen, die geweldige drukte van juffrouw Ka thryn's theepartij maakte. Ze had kleine, fijne sandwiches gemaakt, en goudbruine warme theebroodjes met dikke boter, en een enorme cake met chocoladeglazuur, en er waren ook nog kleine gebakjes, - ver sierd met rose en witte suiker blaadjes. Rose straalde, toen Anne haar bewonde- Zoudt u deze.ze draaide zich weer ring voor dit alles uitsprak. Proef maar om naar Kathryn, nadat ze de cartonnen I eens, zuster, nodigde ze uit- Ik wou, doos aan Anne had overhandigd, ik heb" dat ik tijd had om dergelijke dingen va- je een paar perziken meegebracht. En, I ker te doen, maar ik zal het in het ver volg toch meer doen vbor u en juffrouw Kay; nu ik er weer mee bezig ben, heb ik er wel erg veel plezier in. Ik kan het met de boter en de eieren wel voor elkaar krij gen, maar ik had er geen zin meer in, om dat er alleen nog maar mevrouw Forbes was om alles op te eten, en toen ben ik er mee opgehouden. Het ziet er prachtig uit, zei Anne, Ik wil je iets vragen, Rose,zou je het goed vinden, als ik zo nu en dan eens beneden kom kijken als jij aan het koken bent? Ik weet er zo weinig van en ik zou het dolgraag leren. Je komt maar, als je zin hebt, beste kind, zei Rose hartelijk. Ik zal het je met plezier leren. Het beste kind was uit haar mond voordat ze het wist, en ze keek tersluiks even naar Anne, zich afvragend, of deze het erg zou vinden .en re familiair. Het was Anne inderdaad op gevallen, maar inplaats van er door ge hinderd te zijn, gaf deze betiteling haar een warm gevoel van welbehagen. Ze moest er op eens aan denken, dat ze op Trant eigenlijk gelukkiger was dan ze ooit nog in haar leven geweest was. Over het algemeen had ze het prettig genoeg gehad, en ze had steeds veel van haar werk ge houden. Maar ze was altijd een beetje eenzaam geweest, besefte ze nu. Ze had altijd onbewust een thuis gemist en een eigen kring, door haar leven in de zieken huizen en in de huizen van andere mensen. (Wordt vervolgd). zag vlammen in de hoogte schieten lot heil van onze suikerbieten. Neen, salamander, oud en trouw ik ruil je niet voor 'n open schouw noch voor een oliestookinrichting. Ik heb aan jou te veel verplichting! Jij slikt van alles zonder morren en laat zelfs appelschillen snorren jij vraagt niet, of het anthraciet is jouw buik kr\jgt nooit apendicitis. Jijschrander brander als geen ander jij bent geen rare, salamander jij, beste aller warmtebronnen ik denk, berustend en bezonnen: de winter wordt wel overwonnen met JOU.en twaalf mud op de bonnen WOUTERTJE. Dokken. De IJmuider stoomtrawler IJM 4, die circa al een half jaar in repa ratie ligt, is nu in dok gegaan. Die ene matroos. Het bemannings- vraagstuk blijft klemmen, vooral voor de kleinere trawlers. Zo Igït de VIOS 5 al enige dagen te wachten.... op één ma troos. De Uiver uitgevlogen. De stoom trawler „Uiver" is na een week van repa raties weer naar zee vertrokken. De „Balaena" vertrok zonder vliegtuigen Britse walvissers naar de Antarctic Naar de „Fishing News" meldt, is het moederschip „Balaena'' van Belfast, via Noorwegen, waar de equipage moet wor den aangevuld, naar de Antarctische wate ren vertrokken om gedurende het komende seizoen aan de jacht op walvissen te kun nen deelnemen. Dit jaar worden de drie vliegtuigen, die het vorige seizoen aan boord werden meegevoerd, in Engeland achtergelaten, daar ook hier gebleken is dat het gebruik van vliegmachines niet nodig was. De grote hangar, die op het achterdek van de „Balaena" aanwezig is, heeft men verbouwd en ingericht als ver blijf voor de fabrieksarbeiders. Gedurende de tijd, dat het schip op de scheepswerf van de firma Hartl-and Wolf te Belfast heeft gelegen, zijn er meer ver anderingen en verbeteringen aangebracht. Drie van „Balaena's" hulpschepen, de vroegere Duitse kabellegger „Neptune" en de oude marine-corvetten „Chrysanthe mum" en „Aconite", zijn nog in Queens- eiland. Deze laatste twee schepen zijn be stemd om de gedode walvissen naar het moederschip te slepen; de „Neptune" moet bij het vervoer van traan dienst doen. VONDST OP URK; Postduiven in plaats van „draadloze" Met uitzondering van de kustvissers zijn de meeste vissersvaartuigen met draadloze telegrafie of telefonie uitgerust. Met de vaartuigen, die op het IJsselmeer vissen, is dit echter niet het geval. Het kan gebeuren dat de schippers van deze schepen berich ten naar de wal willen zenden. De gebroe ders Koffeman Czn„ van Urk, hebben er iets op gevonden en maken thans gebruik van postduiven. Nadat aan de dieren, die hiervoor worden gebruikt, het te verzenden bericht is bevestigd, worden ze losgelaten. Tot op heden zijn de dieren zonder uit zondering op hun hokken teruggekeerd, zo dat men op Urk spoedig op de hoogte is van de vangst- en andere berichten. MARKTBERICHT 28 October. Visaanvoer. 40 kisten tarbot en tong, 120 kisten schol, 400 kisten schelvis, 50 kisten' sohar, 80 kisten wijting. 150 kisten kabeljauw, 1050 kisten verse haring, 50 kisten diversen. Totaal 1940 kisten. Besommingen. Eén trawler met een besomming van f 8470. Stoomtrawler: IJM 117 Pr. Beatrix f 7850. Motorloggers: KW 69 f5180, KW 47 f 5450, KW 45 f 3840, Kustvisser: HD 18 f 2430. GEDIPLOMEERD ZWEMLERAAR. De heer P. D. Groot, tot nu toe hulp instructeur in het „Velserbad" is geslaagd voor het diploma zwemleraar. Elf culturele films zoekgeraakt Een pakket met elf culturele films welke in opdracht van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ten behoeve van de propaganda in het buiten land zijn vervaardigd, is tijdens het vervoer per trein tussen Deventer en Amsterdam zoekgeraakt. Het zijn 16 mm smalfilms van 30 meter ter waarde van 5000. G. van Dijk overleden In de ouderdom van 25 jaar is onverwacht overleden de heer G. van Dijk, die In sportkrin gen zeer bekend was, Vroeger beoefende hij de wielersport en boekte als nieuweling en later als amateur enige successen. Hij was lid van de voetbal- en honkbalclub ..Schoten". In het af gelopen seizoen speelde hij enkele malen met het eerste honkbalnegental mee, 'dat kampioen is geworden. Ook maakte hij deel uit van de ploeg, die tegen ,,De Rest van Nederland" uit kwam. Donderdagmiddag na aankomst van trein 14.09 uur zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden verast.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3