IJmuider Courant Polen eist strengere maatregelen van Veiligheidsraad tegen Nederland Ook de republiek wenst geen UNO-oplossing voor Indonesië Twee jaar gevangenisstraf geëist tegen Van Meegeren 0 Jaargang No. 18774 caux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en ^inipiatratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ^lefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. DniRkerS Z.B. Spaarne 12, Tel, 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 30 Octolior 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Ontruiming van Indonesië of economische sancties tiidens hef voortgezet debat in de Veiligheidsraad ©ver Indonesië heeft de Poolse 'Lvaardigde een resolutie ingediend, die nog scherper was dan de Russische, !Llke laatste terugtrekking der troepen op de uitgangsstellingen had voorgesteld. i .ni.nlu9m nnnorda hat kaual VAO uAllaiIiMn nnt...: ui -Jl poolse resolutie opperde het bevel tot volledige ontruiming van Indonesië door jP Nederlandse troepen en adviseerde economische sancties tegen Nederland, inge- ,1 de Nederlandse regering in gebreke zou blijven uitvoering te gevers aan het Jevel tot staking van het vuren. In de namiddagzitting van de raad zei p00ise afgevaardigde Katszuchy, dat ;0ngste rapport van de consuls in ivia uitwees, dat strengere maatrege- m0eten genomen worden, dan die !?lke naar voren gebracht zijn in het mrstel van de Sovjet-Unie en waarin Imrdt gevraagd de troepen terug te trek- tot de stellingen welke zij op 20 Juli, ,iag voor de politiële actie, innamen, vatszuchy stelde echter voor zijn resolu- jn te trekken, indien de Russische re- itie er door kwam. 'anneer minder gebeurt, dan volle- ,ise terugtrekking van alle Nederlandse triidkrachten uit Indonesië, zal een ge- raarlijke situatie blijven voortduren, waardoor de vijandelijkheden kunnen heropend worden", zei Katszuchy. j stelde verder vast, dat de regeringen Oost-Indonesië en Borneo, die vrien- lelilk gezind zijn tegenover de Nederlan ders in werkelijkheid niet de wil des volks die gebieden vertegenwoordigen. In naam van de idealen van het Hand- it moeten wij handelen en wel nu. De Nederlanders moeten gewaarschuwd wor den dat hun optreden aanleiding geeft de aandacht te vestigen op de principes van tet handvest", aldus de Pool. Hij verzocht de Veiligheidsraad Ne derland te willen waarschuwen, dat de UNO zich gedwongen zou kunnen sien economische sancties, blokkade Inbegrepen, toe te passen wanneer de Nederlandse strijdkrachten in gebreke blijven de door de Veiligheidsraad ge geven order om het vuren te staken op te volgen. De Poolse afgevaardigde zeide, dat het duidelijk is dat Nederland de order niet wil opvolgen. Hij diende een resolutie in, waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht do Nederlandse regering te bevelen al baar strijdkrachten uit Indonesisch ge bied terug te trekken en de Nederlandse regering te wijzen op het feit, dat het niet voldoen aan de voorlopige rqaatregelen tot bijlegging van het geschil het noodzake lijk zou kunnen maken strengere maatre gelen te nemen. Nadat België en Australië hadden ver zocht, de commissie van drie alle moge lijke steun te verlenen en geen oordeel over de kwestie te vellen alvorens de commissie rapport heeft uitgebracht, werd het debat tot Vrijdag verdaagd. Tweemaal twee ons suiker extra Voor St.-Nicolaas en Kerstmis Voor St. Nicolaas en Kerstmis zal telkens een extra rantsoen van 200 gram suiker worden verstrekt. Déze extra suiker wordt voor alle leeftijdsgroepen beschikbaar ge steld. Seinwachter veroorzaakte spoorwegramp bij Croydon Een seinwachter gaf gisteren toe ver antwoordelijk te zijn voor het spoorweg ongeluk bij Zuid-Croydon, waarbij Vrij dag 31 personen werden gedood en 58 ernstig gewond. De 29-jarige seinwachter, Horace Dou glas Hillier, deelde aan de onderzoekings commissie van het ministerie van trans port mede, dat hij gemeend had, dat de eerste trein, die op weg was naar Londen, het station had verlaten, ofschoon zijn automatische signaal-aanwijzer toonde dat dit niet het geval was. Daar hij gedacht had, dat het apparaat verkeerd aanwees, had hij met de hand het signaal veranderd waardoor werd ge seind, dat de lijn vrij was voor de vol gende trein. Deze zat vlak achter de eer ste. De zware mist maakte het hem on mogelijk een der treinen te zien. (United Press). Lagerhuis verwierp Conservatieve motie Het Britse Lagerhuis heeft Woensdag avond met 348 tegen 201 stemmen een amendement van de oppositie op het ant woord op de troonrede verworpen. Het amendement dat Dinsdag door Winston Churchill werd ingediend, be helsde een beschuldiging aan het adres van de regering, die een partijpolitiek voerde, leiderschap miste, geen bestuurs- geschiktheid bezat en niet de verzekering zou hebben gegeven, dat maatregelen ge nomen zouden worden ter bestrijding van de economische crisis. Er was contact in Londen tussen Schermerhorn en Sjahrir De „vliegende baby" van zestien maanden teerde gistermiddag op Schiphol terug na In Philadelphia een operatie te hebben mergaan, waarbij een v er schilfertje uit een long werd verwijderd. Deze operatie, welke met een speciaal apparaat werd verricht, duurde slechts zes minuten. De autobandenfabriek in Enschedé geopend Driehonderd binnen- en buitenhanden per dag In aanwezigheid van de president der Amerikaanse autobandenmaatschappij B. f. Goodrich Cy. rar. W. C. Gulick, is gis termiddag te Enschedé de N.V. Nederlands- Amerikaanse autobandenfabriek „Vrede- ijein" door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. Mansholt geopend. De fabriek, waarvan het kapitaal voor wgeveer 80 procent van Nederlandse'zijde n gefourneerd en voor ongeveer 20 procent tjoor de Goodrich Cy, is onmiddellijk met jte productie van binnen- en buitenbanden «Jonnen en bespaart ons land naar schat- ™g aan deviezen ongeveer tien millióen tilden per jaar. pa fabriek is in ruim zeven maanden «ouwd. Buiten de Amerikaanse patentmachines jw alle machines in de fabriek in Neder- ®d gefabriceerd. Als de fabriek op volle wen draait zullen er 200 arbeiders te Wrk zijn gesteld. De fabriek begint met een productie van 300 buiten- en binnen ben per etmaal. Na enkele maanden gW»® deze productie te verhogen tot Alle banden zullen worden vervaar- 'M uit natuurrubber uit Indonesië en roeo. Als grondstof voor de canvas mi rayoncord van de Nederlandse AKU- tt"neken gebruikt. Polen wenst verdrag Met Frankrijk eerste-minister, Cyrankiewicz, m parlement gezegc met Frank- dat Polen Jj, ®"st te sluiten van dezelfde aard als linde Sovjet-Unie en andere Slavische teihnv ^esloten veïdragen. Over de rooms- óat d kei'k *n P°ten zeide de premier. «Mi» lech"en van die kerk gewaarborgd kemJI j?*ang 2ij zieh niet met zaken ieii fciuk met godsdienst niets te ma- De Indonesische republiek heeft over radio Djokjakarta een speciaal communi qué uitgezonden, waarin wordt geconsta teerd, dat de commissie van drie bij haar besprekingen met de republikeinse leiders op „vele punten" overeenstemming heeft bereikt. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de besprekingen zich kenmerkten door een atmosfeer van goede wil. De commissie heeft Soekarno en Sjari- foeddin ontmoet en naar het communiqué verder mededeelt zal zij heden (Donder dag) naar Batavia terugkeren. Schermerhorn-Sjahrir. De republikeinse minister van Buiten landse Zaken, Hadji Agoes Salim, ver klaarde tegenover de journalisten, dat, in dien de Nederlanders en Indonesiërs bij de aanstaande besprekingen er niet in zouden slagen tot overeenstemming te ko men, het de taak van de UNO zou zijn een regeling van het conflict te treffen. Hij merkte daarbij op, dat geen der beide be trokken partijen naar een dergelijke op lossing verlangt, aldus meldt United Press. Salim was van oordeel, dat een oplos sing van de Indonesische kwestie gevon den dient te worden wegens de betekenis hiervan voor de wereldeconomie, „doch", zo voegde hij er aan toe, „de' wereld als geheel heeft er maar weinig belangstelling voor welke vlag hier zal wapperen". De republikeinse minister bevestigde, dat prof. Schermerhorn contact had opge nomen met ex-premier Sjahrir, toen deze in Londen vertoefde. „De Nederlanders koesterden het verlangen een middel te Benzine wordt duurder Wetsontwerp tot verhoging van het invoerrecht Bij de Tweede Kamer hebben de minis ters van Financiën en van Verkeer en Wa terstaat ingediend een wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het ligt in de bedoeling het bijzondere invoerrecht op benzine te verhogen van 10.50 per 100 kg tot 14.67 per 100 kg, waardoor de prijs van 22 cent per liter tot 25 cent verhoogd zal worden. Tevens wordt voorgesteld de motor rijtuigenbelasting voor auto's met een Die selmotor met 50 pet. te verhogen. lp de memorie van toelichting wordt verklaard, dat de benzineprijs in Neder land, vergeleken met die in België, Frank rijk en Zwitserland (respectievelijk 35, 47 en 41 cent per liter) bijzonder laag is, het geen ook na de betrekkelijk geringe prijs stijging van 22 cent op 25 cent per liter, welke als gevolg van de belastingverhoging zal optreden, nog het geval zal zijn. Om te voorkomen, dat de verhoging van het bijzondere invoerrecht door het vooraf inslaan van grote hoeveelheden benzine in de eerste tijd nagenoeg niets zou opbren gen, zullen de benzinevoorraden, welke bij het inwerking treden van de verhoging bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, aan navordering worden onderworpen. De maximum hoeveelheid, welke van navor dering zal zijn vrijgesteld, wordt bepaald op 5 hectoliter. Het bedrag van de navor dering zal neerkomen op 3.12% per hecto liter. Uitgaande van het beginsel, dat het ge bruik van Dieselmotoren fiscaal niet be voorrecht dient te worden boven het ge bruik van benzinemotoren stellen de mi nisters voor de verhoging van de motor rijtuigenbelasting voor Dieselautomobielen te brengen van 100 procent op 150 procent. Zuiveringsbommen in Brussel In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn in Brussel op ongeveer hetzelfde uur drie bomaanslagen gepleegd. De helse ma chines richtten grote schade aan in en kele woningen doch er vielen geen slacht offers te betreuren. Vermoed wordt, dat deze bomaanslagen zijn gepleegd door vroe gere leden van de ondergrondse in Bel gië, daar de bommen geplaatst werden in huizen van politieke delinquenten, die door de gerechtelijke instanties kort ge leden op vrije voeten werden gesteld. Hij wilde zich wreken op de critici die zijn talent hadden miskend Vervalsingen brachten millioenen op Na een uitvoerig requisitoir heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse vinden om opnieuw tezamen te komen en dit gaf hun aanleiding Sjahrir in Londen op te zoeken, doch officiëel gesproken heeft dit geen betekenis, aangezien Sjahrir geen contact heeft met Djokjakarta", al dus minister Salim, die hierop liet volgen: „Alle contact of elke toenadering moet hier beginnen". Later is gemeld, dat de commissie van drie heden te Batavia is aangekomen. De heden Tamsil en Gani, die de reis naar Djokja meemaakten, zijn ook te Batavia geland. Morgenochtend zal de commissie weer besprekingen voeren met de Nederlands- Indische regering. Meerderheid der Italianen vóór Europese Statenbond Graaf Carlo Sforza, dé Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, die thans voor een officieel bezoek in Engeland vertoeft, heeft op een vergadering van leden uit beide huizen van het Britse parlement op de vraag, of het mogelijk zou zijn een Latijnse statenbond in Europa, te vormen, waarin opgenomen Italië, Frankrijk, Por tugal, België en Spanje (wanneer dit land tot de democratie mocht terugkeren), ge antwoord dat hij er altijd op zou staan dat de Frans-Italiaanse tollinie, die ongetwij feld in een of twee generaties tot stand komt, de deur open houdt voor alle buur landen, die wensen mee te doen. Hij voegde hieraan toe, dat de meerderheid van het Italiaanse volle het als zijn plicht beschouwt naar een Europese statenbond te streven. Sforza deed-een beroep op Engeland het leiderschap in Europa te aanvaarden en de Europese landen solidair te maken. Hij waarschuwde tenslotte degenen, dié verklaren, dat het Oosten en het Westen voor goed van elkaar gescheiden zijn. Zij zijn bezig een atmosfeer te scheppen, waaruit wellicht een nieuwe ramp gebo ren zou kunnen worden. Hij vroeg zich af, of er iemand in West-Europa is, die wer kelijk gelooft, dat het plan-Marshall een Amerikaanse list is om een Amerikaanse hegemonie over Europa te vestigen. Chileens parlement wenst geen openbaarheid Tijdens een rumoerige zitting heeft de Kamer van Afgevaardigden van Chili met 95 tegen 9 stemmen een motie van de com munistische parlementsleden verworpen, waarin werd geëist, dat alle documenten, die „als voorwendsel gediend hebben" voor het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowalcije, aan de organisatie der UNO worden voorgelegd. rechtbank, mr. H. A. Wassenbergh, tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Meege ren een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar geëist. Bij de bepaling van strafmaat hield de officier rekening met de geestelijke en lichamelijke toestand van verdachte. De grote zaal, waar de Vierde Kamer van de Arrondissementsrechtbank gewoonlijk zitting houdt had een grondige verandering ondergaan. Langs de wanden waren de „Vermeers" en „Pieter de Hooghs" als cor pora delicti opgehangen. Het aantal zit- plaatsep was belangrijk uitgebreid. Na het voorlezen van de uitvoerige dag vaarding begon de president met het horen van enige deskundigen, die aan de hand van in de rechtszaal geprojecteerde lan taarnplaatjes een toelichting gaven over de techniek, welke Van Meegeren bij de ver vaardiging van zijn schilderijen heeft toe gepast. Zij kwamen tot de conclusie, dat de onderzochte doeken onmogelijk in de zeventiende eeuw gemaakt kunnen zijn. Dr. W. Froentjes, scheikundig adviseur van het ministerie van Justitie, besprak uitvoerig de samenstelling der door Van Meegeren gebruikte verven. Vooral het bindmiddel speelde bij de oude verven een belangrijke rol. Van Meegeren gebruikte hiervoor een soort kunsthars. Door de toe passing van kunsthars kreeg de verf na verhitting de bijzondere hardheid, welke de 17e eeuwse verfsoorten kenmerkt. De getuige R. Strijbis, door wiens bemid deling Van Meegeren een aantal doeken aan de kunsthandelaar D. A. Hoogendijk had verkocht, verklaarde hoe hij hoe wel zelf niet deskundig niet veel moeite had de doeken te plaatsen. De heer Hoo gendijk, die de schilderijen voor zijn op drachtgever opkocht, twijfelde niet aan de echtheid der doeken. De heer Hoogendijk vertelde als getuige dat hij op vreemde wijze geboeid werd door de hem aangeboden schilderstukken. „Achteraf beschouwd", zo zeide hij, „be grijp ik niet hoe ik mij heb kunnen laten misleiden, doch in de tijd waarin de koop geschiedde, in de oorlogstijd, waar alles op geheimzinnige wijze werd gedaan, schijn ik zeer suggestibel te zijn geweest. Ik liet mij ook leiden door de overweging, dat ik door het aankopen kon voorkomen, dat de doeken naar Duitsland gingen." Toen de „Emmaüsgangers" ter sprake kwam, zeide de president, dat het straf baar feit (het doek werd in 1937 aan mu seum Boymans verkocht) verjaard was. De psychiater prof. dr. L. van der Horst verklaarde dat het psychiatrisch onderzoek van Van Meegeren had uitgewezen, dat hij geestelijk volkomen normaal is, doch hypersensitief. Iemand met Van Meegeren's psychische structuur komt er gemakkeliik toe door een verkeerd optreden de wereld te willen bewijzen, „dat hij wel wat kan.'" Een andere bemiddelaar van Van Mee geren, de oud-Indische ambtenaar J. A. F. Kok, bood „De voetwassing van Jezus", ge signeerd met Vermeer aan de kunsthande laar De Boer aan. De heer De Boer ver klaarde als getuige, dat hij het schilderij onmiddellijk herkende als vervaardigd door de kunstenaar, „die ook de „Emmaüsgan gers" had gemaakt. Dr. D. Hannema, directeur van het mu seum Boymans, werd om advies gevraagd. Het doek werd tenslotte gekocht door het rijk tegen de prijs van 1.170.000. Dr. Hannema verklaarde dat hij door de directie van het Rijksmuseum was opge beld met de mededeling dat er een inte ressant schilderij van Vermeer te koop was. Prof. J. van Dam, in 1943 secretaris generaal aan het departement van Onder wijs, verklaarde dat het schilderij met toe stemming van zijn departement was. ge kocht. Men wist niet beter of men had met een echte Vermeer te doen. De reder D. G. van Beuningen, die door bemiddeling van de fa. Hoogendijk een aantal doeken had gekocht, bevestigde dat hij voor „Het laatste Avondmaal" 1.600.000 betaald heeft. De heer W. van der Vorm, directeur van een Steenkolenmaatschappij in Rotterdam, vertelde hoe hij ook van de heer Hoogendijk twee doeken „De zege ning van Jacob door Isaac" en „Het inte rieur met de kaartspelende vrouw" had gekoeht, respectievelijk voor 1.000.000 en 220.000. Het woord is aan...- Dumas Fils Alle generalisaties zijn gevaar lijk', ook deze. Na het getuigenverhoor stelt de pre sident aan Van Meegeren de vraag of hij het ten laste gelegde erkent. Verdachte beantwoordt deze vraag bevestigend. „Waarom is u in de stijl Ier oude meesters gaan schilderen?" „Ik werd miskend. Ik wilde door het vervaardigen van een werk, dat voor een oude meester kon doorgaan, tonen, dat ik tot iets in staat was, dat algemeen als goede kunst erkend werd". „U kreeg er wel erg veel geld voor". „Dat moest wel. Anders zou het werk priori niet echt zijn". „Waarom bent u doorgegaan met uw werk?" „Ik vond de kleuren, die ik gebruikte mooi. Ik werd gedwongen voort te gaan met het werk, dat ik begonnen was". „Maar u kreeg er heel veel geld voor. Weet u wel zeker, dat het u niet daarom te doen was?" „Ik deed de millioenen, die ik voor de latere schilderijen ontving, bij de milliioe- nen, die ik voor het eerste werk had ge kregen. Ik werd gedreven door een drang naar schoonheid er mede door te gaan. Ik Amerika kijkt toe bij het proces tegen Maniu Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft ontkend dat de Ameri kaanse regering „in enig opzicht bij enige samenzwering in Roemenië is betrokken", zoals tijdens het proces tegen Juliu Maniu, de Roemeense boerenleider, werd beweerd. De Amerikaanse gezant te Boekarest heeft gemeld, dat hij na een week moeite te hebben gedaan toestemming kreeg drie Amerikaanse vertegenwoordigers naar het proces te sturen. VOorts deelt het ministerie mede, dat toestemming tot een bezoek aan de Ver enigde Staten is gegeven aan de twee voor malige Roemeense ministers van Buiten landse Zaken Grigore Niculescu-Buzeti en Constantin Visoianu, die bij verstek zullen worden berecht. Dezen zouden thans in Zwitserland vertoeven. Een driejarig knaapje uit Helmond kwam al spelende te dicht hij de malende windmolen. Het kind kreeg een slag van de wieken en werd op slag gedood. De rechtzaal, waar het proces-van Meege ren is gevoerd, was getooid met een groot aantal schilderijen Een petitie van de Engelse automobilistenorganisaties tot wederinstelling van de vroegere benzinetoewijzingen, is door vele weggebruikers ondertekend. Speciale motorrijders vormden een wegenwacht om handtekeningen te verzamelen. De eerste paketten met exemplaren zijn in het Lagerhuis gebracht door' geuniformde perso neelsleden der automobilistenorganisaties. ben blij, dat ik het geld nu kwijt ben. Ik heb getoond, dat ik talent heb en dat de kunstcritici mij steeds verkeerd beoor deeld hebben en mij daardoor hinderden mijn beroep uit te oefenen. Dezelfde critici hebben mijn werk in 17de eeuwse stijl als goede kunstproducten aanvaard en zelfs zonder meer geloofd, dat zij vervaardigd waren door een meester als Johannes Ver meer". Requisitoir. De officier van justitie, mr. H. A. Was senbergh erkende in zijn requisitoir dat de verdachte er in geslaagd is de kunst critici om de tuin te leiden. Doch op al deze successen plaatste hij zelf een domper omdat hij zich op het pad der misdaad heeft begeven. Het aanvankelijk succes leidde hem er toe steeds meer en in steeds sneller tempo „Vermeers" aan de lopende band te vervaardigen. Wat de „Emmaüsgangers" betreft zeide de officier, dat er zelfs thans nog over de ge hele wereld grote kunstexperts zijn, die blijven geloven, dat het doek een echte Vermeer is. Thans echter is onomstotelijk komen vast te staan, dat de „Emmaüs gangers" en de andere stukken niet zijn vervaardigd in de 17de eeuw, doch in onze tijd. Dat Van Meegeren ze inderdaad ver vaardigd heeft, is bewezen door zijn eigen bekentenis en door de in zijn atelier ge vonden verfsoorten en ander materiaal. Mr. Wassenbergh eiste tenslotte tegen Van Meegeren een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaren. Verdediging. De verdediger mr. E. Heldring gewaagde in zijn pleidooi van de buitengewoon grote geestelijke begaafdheid van Van Meegeren. De kunstcritici hebben de „Emmaüsgan gers" als het schoonste kunstwerk van Vermeer gekenschetst. Dat Van Meegeren er toe gekomen is op deze wijze zijn er kenning af te dwingen is des te merk waardiger, omdat men gewoonlijk pleegt te denken dat mensen, die met een grote intelligentie als die van verdachte zijn bedeeld, beter zouden moeten wéten en niet moeten toegeven aan de zwakheid, die hij heeft getoond door voort te gaan oude meesters te vervaardigen. Men moet Van Meegeren zien als iemand, die niet door kleinzielige motieven geleid werd. Het was de gewone zelfzuch tige ij delheid, die bij hem een rol speelde. De verdediger wees er op hoe noodlot tig het oordeel van critici voor een schilder kan zijn. Als zijn werk veroordeeld wordt, is het vrijwel onverkoopbaar. Het is dan ook begrijpelijk, dat Van Meegeren in op stand kwam tegen de critici, die zijn werk als plat en sentimenteel uitkreten, hoe wel hij zelf de overtuiging had, dat hun oordeel onjuist en onrechtvaardig was. Ten aanzien van de primair ten laste gelegde oplichting, die volgens de dag vaarding zou zijn gepleegd met behulp van „listige kunstgrepen", meende pleiter, dat deze geenszins bewezen is. Immers, zo meende de verdediger, het waren niet de „listige kunstgrepen", welke de kopers er toe brachten de doeken te kopen, want zij deden dit vrijwel na de eerste vluch tige kennismaking. Dat Van Meegeren de schilderijen met een valse signatuur liet verkopen wilde de verdediger niet ontkennen. Pleiter riep tenslotte de clementie van de rechtbank in. Op 12 November zal de rechtbank uit spraak doen en tevens beslissen over de door de officier voorgestelde restitutie der doeken aan de eigenaren. Brazilië op autoritair terrein De Braziliaanse senaat heeft met een meerderheid van zestien stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de man daten der zestien communistische leden van de Kamer van Afgevaardigden, een lid van de senaat en de achttien leden van de gemeenteraad van Rio de Janeiro nietig v/orden verklaard. Het ontwerp gaat thans naar de Kamer van Afgevaardigden. Groeiende ongerustheid over Mikolajczyk Ontvluchtingsbericht zou truc hebben kunnen zijn De vroegere Poolse gezant In Zweden, S. Sokolnicky, deelde gisteren aan United Press mede, dat het feit, dat Stanislaw Mikolajczyk nog niet in Engeland is komen opdagen, het vermoeden versterkt, dat hij gevangen genomen is door de Poolse geheime politie. Sokolnicky, die beschouwd wordt als de leider van de Poolse emigranten in Zwe den, verklaarde verder: ,.Wij vrezen, dat de hele geschiedenis over de verdwijning van Mikolajczyk een communistische pro vocatie is. indien de vlucht van de Poolse boerenleider, die reeds verleden week werd beraamd, succes gehad zou hebben, zou hij nu allang Londen, Zweden of Denemarken, hebben bereikt." In haar woning in Kenton, Engeland, wacht mevrouw Mikolajczyk bij de radio en zegt nog geenszins de hoop te' hebben verloren, aldus United Press. Maar in de rokerige Londense cafés, waar de emi granten uit het vroegere Polen bijeen ple gen te komen, wordt met het hoofd ge schud. Het optimisme, dat ontstond bij het bericht van vijandelijke zijde, dat de vroe gere minister-president was gevlucht, is gestorven nu de dagen voorbijgaan zonder dat iets wordt vernomen. Velen van hen zijn nu van mening, dat Mikolajczyk Polen helemaal niet heeft verlaten en dat het bericht van zijn ont vluchting is verspreid door zijn vijanden, om hierdoor zijn arrestatie of zijn terecht stelling te verdoezelen. Het Zweedse blad „Aftonbladet" wees er gisteren op, dat het bericht van Mikolaj- czyk's verdwijning het eerst de wereld werd ingestuurd door radio-Warschau, waarschijnlijk als een truc om de wereld te doen gelóven, dat hij tijdens zijn ont vluchting is omgekomen, en hij in werke lijkheid achter slot en grendel zit in Polen. Het Poolse parlement heeft een commis sie benoemd voor het verrichten van een onderzoek naar de werkzaamheden van de voormalige vice-premier Stanislaw Mikolajczyk en andere afgevaardigden, die onlangs het land verlaten hebben, aldus meldt radio Warschau. De Poolse eerste minister verklaarde, dat deze vlucht „de atmosfeer zou zuiveren". Vijftien jaar voor Haagse ex-lioof dcommissaris Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft heden de gewezen hoofdcommissaris van politie in Den Haag, mr. P. M. C. J. Hamer wegens hulpverlening aan de vijand veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf met ontzetting uit alle rechten. Prins Bernhard zal Zondag 2 November om 12 uur een bezoek brengen aan het opleidings schip van de Braziliaanse marine „Almirante Saldanha" te Amsterdam. De Prins zal aan boord dejeuneren.. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Oost en Zuid. Over Ihefc algemeen vrij veel be wolking. Droog en koud weer. 31 OCTOBER Zon op 7.31 uur, onder 17.16 uur Maan op 18.03 uur, onder 9.30 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1