„Vrije Lerens" r M, Volop LUIDSPREKERS Nette iaën De Pont imS pen Haag" kan nief voldoende 0p regionale belangen letten IJmuiden Burgemeester jubileert Beverwijk Santpoort Driehuis fkort en Bondig bakkersleerling of aankomend halfwas Jong-Hervormden niet vanavond L@U BRAAKMAN Moderne Kunst 27^2 Luidsprekers De Ruyter's Metaalhandel DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 De provinciën zouden ruimer financiële armslag moeten hebben ÏJMUIDER COURANT de Volkshogeschool „Allai-dsaog" te "Leen kwamen enige tijd geleden fi- uit het openbare leven bijeen, om ff! gezinnen over het vraagstuk van *7 rLionalisme. Aanwezig waren de he- a W F. Aukes, hoofd van de Regio- i Ómroep-Noord, C. C. Smits hoofd He Regionale Omroep-Zuid, mr. C. M. ^Torcum namens de Rijksdienst Natio- i Plan nir. J. H. Spitzen, secretaris- 11 ,j van het departemeet van Ver- n Waterstaat, leden van Gedepu- jp Staten van Groningen, Friesland, issel Drenthe en Brabant en verder Alrijke figuren uit de regionale culturele heerste inleider, trad op mr. J. Lint- t Homan, oud-Commissaris der Ko- jn de provincie Groningen.- Hij gaf "hktnrisch overzicht van de ontwikke- der federale gedachte in Nederland 'fl° pes er op dat zich in de verschillende wingewesten" in Noord en Zuid een Ifestelijk volksbesef heeft ontwikkeld J Hat jji'fc regionaal bewustzijn gedurende f laatste tijd steeds sterker en duidelij- L is geworden. naarbij is het opvallend dat veel meer -tanties inzien, dat zij, om goed te kun- werken, haar wortels moeten vinden !enae verschillende gemeenten. Volgens 21 Linthorst Homan moet de mislukking i vele plannen uit Den Haag geweten rden aan de centraliserende tendens, f7een rekening hield met de eigen aard n moeilijkheden der verschillende pro ces èn aan het verschijnsel, dat Den algemene maatregelen wilde door- in die indruisten tegen de wensen en verlangens van grote groepen uit de be lrukken streken. Volgens de grondwet hebben de provrn- autonomie, doch in de practijk komt L weinig van terecht, daar op fman- ili terrein slechts zeer onvoldoende un gegeven kan worden aan de gewes- tfn Een groter aandeel in de opbrengst belastingen hebben de provincies Spitzen secretaris-generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat de dat men in Den Haag op de centrale J 'onmogelijk het maatschappelijke le- in al zijn geledingen in de hand kan ouden Duizenden toevalligheden komen |j» aandacht vragen en het centrale orgaan i 'te zwaar belast, zodat er niet voldoen- de aandacht kan worden geschonken aan de ogenschijnlijke kleinigheden, die juist de provincies zulk een grote betekenis lebben. Hij vestigde er de aandacht op, jat juist de ambtenaren in de buitendienst de taak hadden de centrale regering een •o juist mogelijke voorlichting te geven. Dr W- ter Wielen hoofd van de Volks hogeschool „Allardsoog" behandelde de jaraktertrekken van de noordelijke bewe- Prof.' dr. E. Hopker van de Landbouw hogeschool te Wageningen zette uiteen, hee industrialisatie van de buitengewesten noodzakelijk was, doch van de andere kant 'ziet het er tot nu toe in dit opzicht niet rooskleurig uit. De grote industrieën vestigen zich liever bij de in- en uitvoerhaven, wanneer zij werken voor de wereldmarkt en als zij op de binnenlandse consumpties zijn aan gewezen, geven ze er de voorkeur aan in Holland hun bedrijven te vestigen. Uit voerig ging hij daarna in op de vraag, of de industrialisatie van de verschillende gewesten niet beter aan de gewestelijke besturen kon worden overgelaten. Het financiële aspect van de industria lisatie werd belicht door mr. A. J. Sau- wern; directeur van de Twentse Bank te Leeuwarden. Ook volgens hem stuit een iinanciering van nieuwe grote geweste lijke bedrijven op moeilijkheden, welke door de fiscale maatregelen nog aanzien lijk worden vergroot. In welke mate de gewestelijke strevin- 5en reeds resultaat hebben gehad, bleek Ét inleidingen van vertegenwoordigers alle provincies in Nederland. Vooral wnoant mag zich in mooie resultaten verheugen, in het bijzonder op maatschap- olijke cultureel terrein, die mede te dan ken zijn aan de sterke steun welke door bet provinciale bestuur gegeven wordt. Verder bleek duidelijk hoe groot de on tevredenheid met de huidige gang van raken in Friesland gevorderd is. Tenslotte werd nog aandacht geschonken aan het streven naar een grote Europese federa tie als enig middel om uit de huidige wan orde te geraken. Als resultaat van de talrijke vruchtbare besprekingen kwam uit de aanwezigen de gedachte naar voren, dat op basis van een grote gewestelijke autonomie de op- tossing moet worden gevonden van de tal rijke problemen op maatschappelijk, cul tureel, en economisch gebied- Een structurele wijziging van Nederland In een federale staat met eigen geweste lijke wetgevende kamers werd door het merendeel der aanwezigen als ongewenst en schadelijk verworpen. Gemeente, „Nut" en Leeszaal vormen coalitie De vereniging tot oprichting van een openbare leeszaal kwam na vijftien jaren in vergadering bijeen, om de plannen, die nog steeds bestaan, in het licht van de na oorlogse tijd te bespreken. De voorzitter, ds. M. Milatz, opende de bijeenkomst met de wens dat deze avond zou meewerken tot het ontwikkelen van een nieuwe activiteit. Het zal, zo zeide hij, niet gemakkelijk zijn de zaak van de open bare leeszaal te regelen. Vóór de oorlog kon men geen gebouw vinden, dat geschikt was en ontbrak het aan gemeentelijke-, provinciale- en staatssubsidie. Thans wil men trachten van een andere kant af te beginnen. Mensen, zo zei ds. Milatz, van allerlei richtingen en verenigingen gaan IJmuiden opbouwen en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft haar gedachten laten gaan hoe in deze mee te werken. De gemeente is haar tegemoetgekomen door de Theo Thyssenschool aan de Heide- straat af te staan en de kosten van ver warming, verlichting en onderhoud op zich te nemen. Het kapitaal waarover de vereniging voor de openbare leeszaal beschikt is in al die jaren vermeerderd met een rente van 300. Maar er zullen zaken moeten wor den aangeschaft, die momenteel nog niet j makkelijk zijn te krijgen. Spr. noemde het inrichten van een speciaal studielokaal. Dan is een bezwaar de exploitatie van de j leeszaal, want er moeten mensen worden gezocht, die in staat zijn leiding te geven en die op de hoogte zijn van de aanwezige lectuur. Een geanimeerde gedachtenwisseling volgde, waarbij bleek dat de combinatie Vereniging Openbare Leeszaal, Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen en gemeente een samengaan is en dat eerst op het moment dat de gemeente de bibliotheek overneemt kan gesproken worden van een samensmelting. De heer A. J. Polderman maakte er mel ding van dat de school reeds wordt „opge knapt", zodat nog dit jaar de bibliotheek kan worden geopend. Voor het een gemeentelijke leeszaal met bibliotheek wordt, komen er eerst jaren van overgang, want er zijn veel boeken en tijdschriften nodig. Wat de studieboeken betreft: de openbare leeszaal van Haarlem is, zoals wij reeds meldden, in. principe bereid studieboeken uit te lenen. Betref fende het tijdschriftenprobleem gaf de wet houder van onderwijs, de heer A. J. van Leusen, als zijn mening te kennen dat dit een kwestie kan zijn van schenking, bij voorbeeld door het geven van jaarabonne menten op de verschillende bladen. De vraag werd gesteld of de leden ermee accoord gingen dat de gemeente gaat mee werken. Daar hieromtrent geen ontkennend antwoord werd ingebracht, ging men over tot de verkiezing van een nieuw bestuur, die het volgende resultaat had: Pastoor Th. Moleman, A. J. Polderman, C. A. Martens, mevrouw G. LamanNieuwkoop, Dr. A. J. van Leusen, C. Pels en Y. Reitsma. Het nieuwe bestuur ziet de urgentie van de zaak in, zodat binnenkort nieu we stappen zijn te verwachten en IJmuiden binnen afzienbare tijd een lang gekoesterde wens in vervulling zal zien gaan. Zaterdag 1 November herdenkt bur gemeester Mr. M. M. Kwint het feit dat hij 12 1/2 jaar eerste burger van Velsen is. In de pastorie van Nieuw- en St. Joost- land op Walcheren aanschouwde hij het levenslicht op de 27ste April 1898. Via Gorinchem leidde zijn weg naar Utrecht, waar hij het Christelijk Gymnasium en daarna de Univei-siteit bezocht, en door de professoren Naber en Suyling ingeleid werd in het gemeenterecht. Het jaar 1924 bracht hem de meester titel, waarop hij naar de gemeentesecre tarie van Maarn toog, van waaruit de be noeming tot burgemeester van Zuilen volgde op 15 Maart 1934. De eerste Mei 1935 bracht burgemeester Kwint naar Velsen en mocht Zuilen geen gemakkelijk arbeidsterrein zijn geweest, Velsen was dit zeker niet, maar de burge meester is iemand, die de industriële en de financiële aangelegenheden van een gemeente de belangrijkste zaken vindt en dat heeft Velsen in die 12 1/2 jaar steeds ervaren. Burgemeester Kwint is bij geen der po litieke partijen aangesloten, en voelt dat, als uiting van de volksgeest, elke partij reden van bestaan heeft. De toenmalige loco-burgemeester zeide in zijn installatièrede het volgende: „Er mogen hier in de Raad, evenals overal, vogels van diverse pluimage zitten, allen zoeken toch op eigen manier en naar eigen inzicht het goede voor onze gemeente, al denkt men niet steeds eenstemmig over een zaak". De burgemeester deed daarna in zijn rede een beroep op ,de raad met deze woorden: „Van u, mijne heren leden van de Raad, verwacht ik in de allereerste plaats: voorlichting; gij immers als de re presentanten der burgerij in haar geheel, maar daarnaast als enkelingen voortko mende uit en in nauw verband levende met de uiterst gevarieerde groeperingen onzer gemeentelijke samenleving, zijt wel in het bijzonder geschikt om het nieuwe hoofd der gemeente van voorlichting te dienen en hem op de hoogte te brengen van wat leeft onder de burgerij". De tijden zijn sterk veranderd sedert 1935. In de tijd van 1 April 1942 tot Mei 1945 is de burgemeester „uit het ambt ontzet" geweest en de bezettingstijd heeft zijn sporen in hevige mate achtergelaten op moreel-, zowel als materieel terrein in de gemeente. De regering is er van over tuigd dat burgemeester Kwint in Velsen op zijn plaats is, hiervan getuigen de beide herbenoemingen. Burgemeester Kwint wil Zaterdag te zijnen huize des middags gaarne hen ont vangen, die hun gelukwensen willen aan bieden. Kind door auto aangereden Woensdagmiddag is een ernstig verkeers ongeluk gebeurd op het kruispunt Velser- neg-Koningstraat. Een bestelauto reed een wietal kinderen aan, waarvan er één met oen ernstige hoofdwonde naar het Rode Kruis Ziekenhuis werd vervoerd. De ci:auffeur treft geen schuld, daar de kinde ren onverantwoordelijk de %traat over- 'laken. ftijzencommissiës vergaderen pe prijzencommissie heeft als nieuw lid geïnstalleerd mevrouw Achterhof, Noor- éerwijkweg 102. Ook hier kunnen klachten borden ingediend. 13 December zal te Beverwijk een bij eenkomst worden gehouden met de com missies boven de lijn Haarlem-Amsterdam Hotel Ter Burg. Men wil trachten een te,ere regeling te treffen en zo nodig pro- wen in Den Haag over de gang van ^fcen zoals deze nu is. Revue van D. E. M. „De Pleziertrein" De „Sibajak" in de vaart weer o-.—gaat de première van de revue van D.E.M. „De Pleziertrein". Des ®jddags zal op initiatief 'van het comité oor ouden van dagen een voorstelling 'Orden aangeboden aan personen boven cy>5 jaar. 1 November kunnen dezen n halen in de K.S.A. van 10—12 uur. Schaakclub „Weenink" J!®i ,eerste en tweede tiental van de eomnclv "Weenink" hebben hun eerste ^Peimewedstrijden gespeeld. Het eerste (ie nit^ e Haarlem II. Voorlopig is won 41/241"^- Het tweede tiental t 6-4 van Santpoort IL De „Sibajak", vroeger één der bekende fraaie passagiersschepen van de Rotter damse Lloyd, in de oorlog verbouwd tot troepentransportschip voor de Geallieer den en sinds de bevrijding varend in time charter voor de Nederlandse regering voor het vervoer van évacués, militairen en andere categorieën passagiers, ligt sinds Juli voor de wal. Het 12.225 b.r.t. metende schip was door het intensieve gebruik dat er vrijwel onafgebroken sinds het ramp jaar 1940 van moest worden gemaakt vol komen „uitgevaren", zodat een behoor lijke en uiteraard zeer kostbare revisie en reparatie niet langer konden worden uit gesteld. De machinekamer is thans gron dig onder handen genomen, het interieur werd zo goed mogelijk opgeknapt en het gehele schip kreeg een vedfje, zodat de „Sibajak" er nu langzamerhand, de om standigheden en de beperkte middelen in aanmerking genomen, weer presentabel begint uit te zien. De laatste hand wordt thans aan het schip gelegd, zodat het nog dit jaar uit zijn maandenlange rust zal worden gewekt om opnieuw zee te kiezen. Omstreeks half December zal dan de her boren „Sibajak" met énige honderden, hoofdzakelijk Nederlandse, emigranten van Rotterdam naar Kaapstad vertrekken. Herdenking Kerkhervorming In de zaal van het Leger des Heils zal Vrijdagavond de Kerkhervorming herdacht worden. Als sprekers zullen optreden de heren W. Akse en A. Visser. Het gespro ken woord zal geïllustreerd worden met behulp van een serie lichtbeelden. Dammen Onderlinge damcompetitie van D.C.U. De onderlinge damcompetitie van DCIJ werd deze week voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: ScholKrikke 02; B, Dukel— A. Ligthart 02; Schijf—J. v. Straten 20. Eerste klasse: C. Kaanv. d. Gaag 20; Lich- tendahl—C, Kaan 1—1. Tweede klasse: Prinsv. Leeuw 20: Th. Groenv. Beelen 02; RasA, Swier 02; H. Lichtendahlv. Steen 02. In de hoofdklasse heeft A, Ligthart met 3 ge speelde en 3 gewonnen partijen de leiding, ge volgd door B, Dukel. IJmuiden se dammers voor twee belangrijke wedstrijden Zondag naar Alkmaar Voor het eerste tiental van DCIJ staan achter eenvolgens twee zeer belangrijke wedstrijden voor de deur, tevens als sluitstuk van het wed strijdprogramma. Eerst, gaat men Zondag naar Alkmaar om de damclub DDD te ontmoeten. Verleden jaar verloor het I.Tmuider tiental van de Alk- maarse club met 12—8. Het is dus voor de onzen oppassen! Even aangenomen dat het. I.Tmuider tiental er in slaagt te winnen, dan is de stand aan de kopgroep gesp. gew. gel. verl. pnt. Gezellig Samenzijn 8 7 1 0 15 IJmuiden 8 7 0 1 14 Weesp 8 7 0 1 14 Vervolgens ontmoet IJmuiden het zeer sterke Gezellig Samenzijn uit Amsterdam in haar club gebouw op Dinsdagavond 4 November. IJmuiden moet deze wedstrijd winnen, want wordt er slechts gelijk gespeeld, dat zijn de DCIJ'ers uitgeschakeld en komen Weesp en Ge zellig Samenzijn voor een beslissingswedstrijd. Als DCIJ er in slaagt van G. S. te winnen moet deze een beslissingswedstrijd spelen met damclub Weesp I, Voor de komende wedstrijden is het DCIJ-tiental als volgt samengesteld: Bord l: C. Suyk; 2. B, Dukel; 3. H, Laros; 4. A. Ligthart; 5. Postma; 6. H. de Boer 7. J. A. Dixhoorn; 8. G. Postma; 9. T. Dukel. Voor het tiende bord komen in aanmerking Jonker, J. v. Straaten en J. Smit als „Schijf". D.C.I3. II speelt gelijk tegen H.D.C. Ill Voor de eerste klasse damcompetitie Haarlem en omstreken, speelden gisterenavond in het clubgebouw van DCIJ het tweede tiental van IJmuiden tegen HDC III. De uitslag luidt: IJmuiden II Haarlemse Damclub III. 1. J. Smit—Horjeus 0 2 2. JonkerJ. J. Koren 2—0 3! Schol—ASmit afgebr 4. J. NanneJoh Fhillips afgebr. 5. D. Ott—T. Kerkman 0—2 6. v. d. Gaag—J. Risseeuw 7. J. Kramer—G. d. La Rie 8. J. Waal—J. L. Versteeg 1—1 9. NieuwenhuizenH, C. v, Roohn11 10! J. Broek—H. Lindeman 0—2 Voorlopige totaalultslag 7—9 voor de Haarlemse damclub III. De totale uit slag luidt 1010. Jonge Jeugd Kerk De Hervormde Jeugdraad heeft opge^ richt de Jonge Jeugdkerk. De bedoeling is elke eerste Zondag van de maand een jeugddienst te houden voor 14- tot en met 18-jarigen. De eerste dienst wordt Zon dagmorgen a.s. in de bovenzaal van het Jeugdhuis gehouden. „JAN VAN DOMMELEN" IN ACTIE. De toneelvereniging „Jan van Domme len" komt op 8, 15 en 18 November voor het voetlicht met „Als een kwartel" van Henk Bakker. HERDENKING KERKHERVORMING. Morgenavond wordt in de Ned. Herv. Kerk een dienst, gewijd aan de herdenking van de Kerkhervorming, gehouden. FILMAVOND IN DE KAPEL VOOR EEN GOED DOEL. De Christelijke vereniging ter bestrij ding van vallende ziekten heeft in de oor logsjaren enorm geleden. Aan de gebou wen in Heemstede is een schade aange bracht van ongeveer drie ton. De vereni ging, die van geen enkele zijde subsidie ontvangt doet thans een beroep op aller medewerking. Donderdag 6 November wordt een filmavond gehouden in de Ne derlands Hervormde Kapel om langs deze weg de belangstelling voor dit mooie werk op te wekken. PROPAGANDAFILM VAN HET REIZEND DRANKWEER-MUSEUM. Het reizend drankweer-museum komt Maandag in het Jeugdhuis met een ge luidsfilm van Stephen Forster. Harddravers gaan feesten Behalve een harddraverij in het begin van Augustus, organiseert het bestuur der harddraverij-vereniging „Santpoort en Omstreken" ook telkenjare een paar feest avonden. voor zijn leden. De eerste dezer avonden wordt op 25 November in „de Weyman" gehouden, de tweede op 27 No vember in „Zomerlust". GEHEELONTHOUDING EN FILM. Maandag organiseert de afd. Santpoort- Bloemendaal van de Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken in het Jeugdhuis een filmvoorstelling. Vertoond wordt .Stephen Foster", een film over het leven van de bekende Amerikaanse componist die o.a. het bekende „Old Kentucky Home" componeerde. Schaken Schaakclub „Santpoort" gevoelig geslagen Dinsdagavond hadden de eerste wedstrijden voor de Noordhollandse Schaakbond plaats. De resultaten waren: Santpoort 1—Heemstede 1 (le klasse A) 28; Santpoort 2Weenink 2 (Beverwijk) 46. Dat de Santpoorters het in Heemstede hard te verduren zouden krijgen, was genoegzaam be kend, maar dat zij met zulk een grote nederlaag genoegen zouden moeten nemen, stelde wel heel •g teleur. Het tweede team moest helaas met enkele in vallers op het oorlogspad, zodat de uitslag niet onbevredigend genoemd kan worden. Crematie prof. J. W. K. Oestreich De man van het geografisch instituut" Gistermiddag werd op Westerveld verast het stoffelijk overschot van de in Drieber gen overleden prof. J. W. K. Oestreich, oud-hoogleraar in de wis- en natuurkunde aan de universiteit van Utrecht. Prof. Oestreich die op 6 December 1873 te Frankfurt a/Main werd geboren, stu deerde aan de universiteiten van Marburg, München, Wenen en Berlijn. In 1908 werd hij benoemd als hoogleraar aan de univer siteit van Utrecht, welk ambt hij bekleedde tot 1943. In de aula voerde als eerste spreker het woord prof. F. KÖgl, plaatsvervangend rec tor van de academische senaat, die de over ledene herdacht als grondvester van de geomorphologie in Nederland. Prof. J. B. L. Hol, directrice van het Geografisch Instituut, bracht dank voor wat de overledene was geweest voor de Utrechtse Universiteit en prees in hem dat hij de studenten meer had gegeven dan college alleen. Hij wist hen te bezielen voor de schoonheid van de schilderkunst. Spr. zeide: „Oestreich is geweest de grondlegger van het geografisch instituut, dat hij tot bloei heeft weten te brengen". Prof. L. F. de Beaufort sprak als voor zitter van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Prof. G. L. Smit Sibinga bracht namens het Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap dank voor de studiekriing die de ontslapene had op gericht en deed de belofte, dat het werk in zijn geest zou worden voortgezet. Prof. W. E. Boerman, die de Geografi sche Kring vertegenwoordigde memoreerde de strijdvaardige natuur van de ontsla pene en daarnaast zijn gevoel voor humor. Prof. J. P. Bakker roemde als oud-leer ling de man van groot formaat en ge adeld karakter die was heengegaan; hij sprak van de „begenadigde intuïtie waar door Oestreich de wetenschap in nieuwe banen heeft geleid". Ds. G. W. B. A. Thoden van Velzen hield een toespraak naar aanleiding van een Schriftgedeelte en sprak van de man, die in gehoorzaamheid aan zijn opdracht iets van zijn leven had gemaakt. Hierna daalde, onder orgelspel, de met bloemen bedekte kist. SCHEEPVAART K. H. L, Merwede, 28 Oct. te Rio de Janeiro (uitreis). Delfland, 28 Oct. van Rio de Janeiro naar Victoria (thuisreis), Westland, 28 Oct. te Montevideo (uitreis). WEST AFRIKA LIJN. Salatiga, 28 Oct. van Dakar naar Konakri. Maaskerk, 28 Oct. van Free town naar Dakar. MIJ. NEDERLAND. Aparoea, 28 Oct. te Cal cutta. Tabian, 26 Oct. van Batavia naar Penang. Bemgkalls, 20 Oct. te Soerabaja. Hugo de Groot. 26 Oct. te Tandjong Padang. K. N. S. M. Prima, 28 Oct. van Gothenburg naar Amsterdam. Ornen, 27 Oct. te Santander. Orestes, 27 Oct. van Dublin naar Amsterdam. Helder, 28 Oct van Amsterdam naar Antwerpen. Niebe, 29 Oct. te Rotterdam. Theseus, 29 Oct, te Amsterdam», Delft, 28 Oct. te Curagao. Zeehond, 28 Oct. te Paramaribo. Trajanus, 27 Oct. van Cartagena naar Puerto Limon. Berkel, 29 Oct. te Amsterdam. Deo Duce, 28 Oct. te Kopenhagen. Stentor, 28 Oct. te Alexandrië. Tiberius, 28 Oct. te Venetië. Doggersbank, 28 Oct. van Hamburg naar Odensee. Ilos, 28 Oct van Alexandrië naar Tripoli. Socrates, 28 Oct. te Valparaiso. Omen, 28 Oct. te Bilbao, K. P. M. De Eerens passeerde 27 Oct. de Maldive eilanden. VINKE EN CO. Ittersum, 28 Oct. passeerde Kaap Finisterre. Hilversum, 28 Oct, te Buenos Aires aangekomen. Farnj^um, 29 Oct. van Am sterdam naar Amerika. GROTE VAART. Amsteldijk, 28 Oct. van Galveston te Havanna. Blommersdijk, werd 29 Oct. van Charleston voorgaats Gravesend verw. Joh! van Oldenibarnevelt, Batavia—Amsterdam, pass, 29 Oct. Pantellaria. Joh, de Witt, Amster dam—Java, pass. 29 Oct. Perim. Noordwijk, 29 Oct. van Huel'va naar Amsterdam. Triton, 28 Oct, van Curagao naar Maracaibo. Alamak, 29 Oct. van Rio de Janeiro te Antwerpen. Alcyone, 28 Oct. van. Baltimore te Amsterdam. Algorab, 28 Oct! van Buenos Aires naar Rosario. Alhena, 28 Oct! van Rio de Janeiro naar Bahia, Amslel'kerk, AmsterdamTakoradi, 29 Oct. bij Las Palmas. Amstelveen, AmsterdamBaltimore, 31 Oct, te Baltimore vérwacht. Axeldijk, 28 Oct. van Rot terdam naar New Orleans. Blommersdijk, Char leston—Londen. pass. 28 Oct. Landsend. Blijden- dijk, 28 Oct. van New York te Philadelphia. Boschfontein, 28 Oct. van Beira te Zanzibar. Brastagi, 27 Oct. van Durban te Lorenzo Mar- quez. Delfland, Rosario—Amsterdam, 26 Oct. te Rio de Janeiro. Flevo, 27 Oct, van Cristobal n. Buena Ventura". Hedel, 28 Oct. van Rotterdam n. Montreal. Hercules, 27 Oct. van Gibraltar te Al giers. Hugo de Vries, 26 Oct. te Bombay (Shang hai—Rotterdam). Ittersum, Amsterdam—Buenos Aires, pass, 28 Oct. Finisterre, Keilehaven, Port Gentil—Rotterdam, pass, 28 Oct. Dakar, vermoe delijk 2 Nov. te Las Palmas. KLEINE VAART. Barendsz, 28 Oct. van Oslo naar Lysekil. Brinda, 29 Oct. van Vllssingen n. Oslo, Cronenburgh, 28 Oct. van Abo naar Hel sinki. Delfzijl, 27 Oct. van Fowey te Liverpool. Holland, 29 Oct. van Vllssingen naar Oslo. Houtman, 28 Oct. van Lysekil naar Sundsval. Kijkduin, 26 Oct. van New Castle te Dublin. Mies, 28 Oct. van Kopenhagen naar Norrkoping. Nautilus. 28 Oct. van Hernosand te Zaandam. Trefle. 28 Oct. van Kent naar Kopenhagen. Van Brakel, 28 Oct. van Runskar te Burea. Wim (Vermaas), 28 Oct. van Lulea naar Munksund. Veenenburgh, 28 Oct. van Niddlesbro n. R'dam. Westland, 27 Oct. v. Grangemouth te Gravesend. Hoogwater Donderdag 30 October: 3.44 16.02 uur. Vrijdag 31 October: 4.21 16.35 uur. AANGEKOMEN EN VERTROKKEN SCHEPEN. Overzicht van de te Amsterdam aangekomen en vertrokken zeeschepen, verdeeld naar de na tionaliteit, in de week van 19 tot en met 25 October 1947. Aangekomen Vertrokken inh. in inh. In Nationaliteit. Aantal. m3, bruto. Aantal. m3 bruto Nederlandse 25 75.019 28 106.926 Noorse 5 35.298 i 9.650 E-Ti'gelse 4 27.679 4 25.730 Zweedse 7 22.691 5 15.189 Finse 1 4.399 1 4.399 IJslandse 1 4.469 1 4.469 Amerikaanse - 2 50,061 Deense - - 1 6.326 Panamese - 1 20.396 Griekse 1 14.224 43 170.155 48 257.307 Bij de frima Van Heek en Co. N.V. te En schedé is een staking uitgebroken, waaraan een zestigtal arbeiders deelneemt. De oorzaak van deze wilde staking is de loonaftrek van f l voor het pensioenfonds ingevolge de collectieve ar beidsovereenkomst. In dc gemeente Noordwellc in Zeeland is een wild zwijn van 100 kg. geschoten. De Koningin is voornemens door het aan bieden van planten utt de kwekerijen op Het Loo bij te dragen tot de herbeplanting van Wal cheren. In overleg met de stichting Nieuw Wal- cheien zal een beplanting worden aangelegd oij de door de dijkdoorbraak te Westkapelle ont stane kreek. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. J. de Koningh te Beverwijk is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Zlerikzee. De Heer en Mevrouw F. J. W. v. d. KOLK—v. d. PLAS hopen op 13 No vember a.s. hun 45- jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blij ven, is de wens van hun dankbare Dochter en Kleinkinderen Mevr. C. M. v. d. Kolk Leen Freek Joop Hennie. IJmuiden, 31 Oct. 1947. Burgemeester Rambonnet- laan 52. Op 16 November 1947 ho pen onze geliefde Ouders H. BERENDS en N. BERENDS—DE VRIES hun 25-jarig Huwelijks feest te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is dé wens van hun dankbare kinderen. Janny en Verloofde Rika en Verloofde Santpoort Kruidbergerweg 2. Langs deze weg betuigen wij allen hartelijk dank voor de belangstelling ons betoond bij onze 25-jarige echtvereniging. Fam. SERVAAS. Hofdijklaan 41, Driehuis. DANKBETUIGING. Hierdoor betuigen wij onze dank aan allen, die van hun belangstelling blijk hebben gegeven bij het overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder CORNELIA VAN BAARSEL—KAAN, in het bijzonder aan dr. A. de Groot, ds. A. Verschoor, mevr. Verkruyssen en mevr. Oster. K. H. van Baaïsel. Santpoort, 30 Oct. 1947. Burg. Enschedélaan 36. Rechtsbijstand Bur Kraneveld, Zljlweg 21. Haarlem. Tel 20707 Echtscheiding, Dagvaardingen, Requesten enz. Kantoor 9—5, 's av 7^8 uur. Adviezen vanaf f 1 Voor direct gevraagd Flinl? Meisje voor de huish. L. J. DE GOEDE, Kompasstraat 38, IJmuiden. Bakkerij MANTEN vraagt een nette Driehuizerkerkweg no. 70, Driehuis. maar 6 Nov. 8 uur Pastorie Kanaalstraat Ds, ,T. v. d. BERG. CHOC ^42, 26J Laat niet Uw bandenbonnen verlopen, deze week voor het laatst. - A. DONKER, Rijwielhandel, P. Potter straat 24 IJmuiden-Oost. BIOSCOOP Van Vrijdag 31 October t.m. Woensdag 5 November: sterk en dramatisch gespeeld in een meeslepende circussfeer. Aanvang der voorstellingen 8 uur. Zondags 2.30, 5 uur en 8 uur. Rijwielstalling aanwezig. ROOKT RIETJE REGELMATIG? Kom dan eens kijken wat LOU BRAAKMAN op rookgebied heeft Engelse en Franse pijpen. Vuursteentjes, Doorrokers, Stenen pijpen, Aanstekers, Trekkers, Rollers, Sigaren- en Sigaretten pijpjes, Sigaren- en Sigarettenkokers, Etuis, Wollen pijpschoonmakers enz. enz. MET BON: Engelse en Amerikaanse si garetten, Lichte en zware Shag, Lichte en zware Fruim, Pruimrollcn, 3 soorten Rooktabak, Mixture. ZONDER BON: Inlandse Shag, Rooktabak, Pruimtabak, Sigaren JACOBIJNESTRAAT 8 KLEINE HOUTSTRAAT 5 LEIDSEVAART 26 AMSTERDAMSTR. 43 Geschenkenhuis GIERSTRAAT 53, HAARLEM OP ALLERHEILIGEN GESLOTEN. Voordeligst adres voor omlijsten van Schilderijen, Plaat werken en Foto's.Speciaal adres voor Spoedwerken. 20.09 2 20.09 21.78 26.87 27.Ï2 32.21 Haarlem, Telef. 19981. Ged. Oude Grachl 11, t.o. postkant. Geopend 8.3Ó-6 uur, des Maandags 1-6 1 Wij vragen voor werkzaamheden in onze fabriek (voor spoedige indiensttreding) van 18 jaar en ouder. Aanmelding dagelijks van 10-12 en 2-4 uur, bij de portier. c cacao- en chocolade- fabrieken N.V., Haarlem NET MEISJE z. zich gaarne geplaatst op maatatelier, m. vak bekend. Br. L 1918 Bur. van dit blad. B.z.a. NET MEISJE voor winkel of huish. bij nette mensen. Br. L 1920 Bureau van dit blad. WONINGRUIL. Aangeb. in Haarlem mod. midd.st.wo- ning. Huur 30 p. m., voor ruime woning in Driehuis, huur pl.m. 40 p. m. Br. no. L 1914 Bur. van dit blad. Jonge man vraagt LOOP WERK voor de middaguren. Br. L 1913 Bur. v. d. blad. WONINGRUIL Eindhoven- IJmuiden. Nette woning a. g. b. Eindh., kamer ensuite, 4 sl.kamers, schuur en gr. tuin, huurpr. 30 p. m. voor een zelfde woning te IJm. Br. L 1915 Bur. 'v. d. blad. Gevr. 4 stoelen of 2 cra- pauds of 2 fauteuils voor BRANDSTOF, Oghelwight- straat 14, Velsen-Noord. Te koop of te huur: Duitse kruissn. PIANO, m. „Lin ke", pracht instr. Adres te bevr, Bur. van dit blad. PENSION aangeb. op goede stand, 3,50 a 4 p. dag. Br. L 1919 Bur. van dit bl. KINDERSERVIES te koop gevraagd. Enschedéstr. 40. Wegens teleurst, te koop gevraagd complete nieuwe BABY-UITZET. Br. L 1917 Bureau van dit blad. Te koop: VULKACHEL en 2.50 m. kachelpijp. Hofdijk laan 22, Driehuis. VERLOREN. Maandagav. gaande van IJm.str.weg n. bootje van Donkersloot por tefeuille met inh. en per soonsbewijs. Teg. bel. terug te bez. IJmuider Courant, Kennemerlaan 154, IJm. NET KOSTHUIS 2 personen. Evertsenstr. 15, IJmuiden-Oost. Te koop HAARDKACHEL. Esdoornstraat 4, IJm.-O. TE KOOP: zw. d. mantel, bontjas, enkele japonn., al les m. 42-44. kl. postuur en. h. sch. m. 41. Adres te be vragen Bureau van dit blad. TE KOOP H. en D. fiets z. banden, in g. st. Esdoorn straat 19, IJmuiden-O. Te koop 1 dames WINTER MANTEL, m. 42. Prijs 35. De Genestetlaan 39, Drieh. Te koop een z.g.a.n. MAN TEL, fl. maat, v. d. Poll straat 27, IJmuiden. Te koop zwarte DAMES MANTEL, m. bont, m. 46. Vareniusstraat 19, IJm. Wij delen mede dat deMetaalprijzen wederom verhoogd zijn TROMPSTRAAT 35 Telefoon 4273 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3