„Hef kanaal" groeide gestaag De Hermandad der zeeën of de spin in zijn web Jhr. mr. D. J. de Geer veroordeeld tot één jaar voorwaardelijk Animo en goede wil beloven een succesvol onderwijsinstituut DONDERDAG 30 OCTOBER 194T IJMUIDER COURANT Van Zuider- via Midden- naar Noorderslais Het graven van het Noordzeekanaal moet op zichzelf al een heksentoer geweest zijn voor de mensen uit de tweede helft der negentiende eeuw, het aanleggen van sluizen maakte dit gigantische werk tot een project, dat Nederland terecht wereld faam bezorgde. Vier jaren voor de opening, dus voor de voltooiing van het Noordzeekanaal, kwa men in 1872 aan het oostelijk einde de Oranjesluizen tot stand. In hetzelfde jaar werd ook de dam door het IJ van Schel- lingwoude naar de Paardenhoek opgewor pen. Het kanaal zelf had in 1880 een diepte van 7% meter en de bodembreedte bedroeg 27 m. Het aantal schepen dat in datzelfde jaar gebruik maakte van de nieuwe wa terweg was 1614 met een gezamenlijke inhoud van 2.800.000 m3 bruto. De schepen schutten alle in de kleine sluis, die voor die tijd de respectabele lengte had van 119 m., een breedte van 25 m en een diepte van 8 m. Trots was men op hetgeen gepresteerd was, en terecht. Maar al heel spoedig bleek dat de trots gevolgd werd door een zekere bezorgheid, want het groter worden van de zeeschepen liet voelen dat de sluis wel dra niet meer aan de eisen zou voldoen. Er moest een nieuwe sluis worden ge bouwd, die dan ook in 1896 gereed kwam en die een lengte kreeg van 225 meter. De grotere omvang en de grotere diepgang van de schepen eisten evenwel dat ook het kanaal een grondige rivisie onder ging en dus kwam in 1907 de uitdieping en verbreding tot stand, die als resultaat had dat de diepte op 10 m werd gebracht en de breedte op 50 m. Men zag in dat jaar reeds in, dat ook dit alles, met het oog op het toenemend scheepvaartverkeer, slechts een tijdelijke verbetering zou zijn. Om dus niet plotse ling voor het feit te komen dat een op stopping van schepen de handel zou ver tragen en belemmeren werd reeds toen een commissie van onderzoek ingesteld, die in 1911 met haar taak gereed kwam en de regering in overweging gaf nog een derde sluis erbij te bouwen, die de afmetingen van 360 bij 40 meter zou hebben. Het bleef bij een plan, want toen men besloten had tot de bouw over te gaan, brak de oorlog 1914'18 uit. In deze vier jaren leerde Nederland het wereld- en economisch ge beuren op breder basis te beschouwen en de blik meer op de toekomst te richten. De plannen van 1911 leken de regering te begrensd toe, want, hiervan was mén over tuigd, wilde de nieuw te bouwen sluis in de verre toekomst voldoen, dan moesten de maten nog eens worden herzien. Het is inderdaad gebleken dat de mannen, die toen moesten beslissen, juist hebben ge zien. Er werd besloten de lengte van de sluis te bepalen op 400 m; de breedte zou 50 m worden en de diepte moest 15 meter worden.Men liet er ditmaal geen gras over groeien, want dadelijk na de oorlog, in 1919 werd een begin gemaakt met het grondwerk, onder leiding van jhr. Panhuys. Eén Mei 1921 werd deze vervangen door ir. Ringers, de latere directeur-generaal van Waterstaat en na 1 Mei 1927 kwam het zeer belangrijke werk in handen van hoofd-ingenieur Heyning. Geen peulcschil. Dat het werk voor de nieuwe sluis geen „peuleschilletje" was blijkt uit de enorme cijfers die genoteerd staan. Te beginnen fcij het uitgraafwerk komt men al dade lijk met millioenen in aanraking: er moest namelijk eerst twee millioen kubieke meter zand worden uitgegraven. Waar dit gebleven is, zult ge vragen? Het werd naar Amsterdam getransporteerd, waar het voor ophoging van terreinen dienst deed. Toen dit enorme werk klaar was, begon men in duizendtallen te rekenen waar het materiaal betrof. 225.000 ton gewapend be ton, 15.000 fundeerpalen, 3500 beschoei ingsplanken waren nodig en ze kwamen er ook. In Amsterdam werd natuurlijk met gro te belangstelling het werk in IJmuiden gevolgd. In November 1926, toen IJmuiden haar 50-jarig bestaan vierde, sprak in de hoofdstad de Amsterdamse burgervader, in tegenwoordigheid van de Koningin: „Met belangstelling volgt het gemeentebestuur de voortgang van de bouw der nieuwe sluis te IJmuiden en de plannen tot verbetering onzer verbinding met de Rijn, welke voor de scheepvaart van onze stad van zo bij zondere betekenis zijn. De betekenis komt hoe langer hoe meer in het licht wanneer wordt opgemerkt, met hoe lede ogen onze Ooster- en Zuiderburen de ontwikkeling van het Nederlandse havenverkeer gade slaan en hoe zij alle krachten inspannen, de logische gevolgen van het nuchtere feit, dat de Rijn de grootste scheepvaart weg is van het vastland van Europa en de Nederlandse havens de natuurlijke mon ding van het Rijnvervoer vormen, zo sterk mogelijk te denatureren". Dit was een Amsterdamse klank, maar ook de Kamer van Koophandel te Haar lem liet ter gelegenheid van dit halve- eeuwfeest haar stem horen: „Het Noordzeekanaal gaf meer dan een korte en veilige weg van Amsterdam naar de Noordzee. Het gaf IJmuiden. En wat IJmuiden betekent in economisch opzicht is niet twijfelachtig voor hen, die op de hoogte zijn van de visserij cn van de daarmede in verband staande industrie. Er is géén vissersplaats, die over een zo vei lige haven beschikt, als IJmuiden. Ook de verbindingen met het binnenland bevorde ren in hoge mate de groei van deze jonge Ook de industrie wist het goede vaar water van het Noordzeekanaal te waar deren. Tal van fabrieken verrezen aan de oevers, zowel in de nabijheid van Amster dam als onder de rook van IJmuiden. Bij zondere vermelding verdienen de Konink lijke Hoogovens en Staalfabrieken. Het zijn vooral deze „andere voordelen", die van belang zijn voor het district der Haarlemse Kamer. De welvaart, die de vestiging van industriële ondernemingen als de Hoogovens en Van Gelder's Papier fabrieken, met zich brengt, drukt haar stempel op de gehele streek cn is oorzaak, dat ook tal van andere bedrijven met succes worden beoefend. Zonder overdrij ving mag dan ook worden gezegd, dat IJmuiden en omgeving een zeer belangrijk economisch centrum in het gebied der Haarlemse Kamer vormt. H. K. Studiegroep voor Europese tol-unie komt bijeen Zoals bekend hebben de dertien landen, die in Parijs geconfereerd hebben over het plan-Marshall, in hun rapport een studie groep aanbevolen, welke zou moeten rap porteren over de mogelijkheden van de vorming van een Europese tol-unie. In September hebben de dertien landen uit nodigingen verzonden aan alle landen in Europa, uitgezonderd Duitsland en Span je. om aan de studiegroep deel te nemen, Deze groep zal nu van 10 tot 15 Novem ber a.s. te Brussel bijeenkomen. Zwitser land heeft de uitnodiging aanvaard. Noor wegen en Zweden, die tot de uitnodigende landen behoren, zullen waarnemers zen den. Voor Nederland zal deelnemen de heer D. P. Spierenburg. W. J. H. Bartels overleden In de ouderdom van 50 jaar is te Haarlem over leden W. J. H. Bartels, rechercheur der poli tieke recherche, afdeling Collaboratie en oud-lid van de Haarlemse gemeenteraad. De overledene was voortgekomen uit de sociaal-democratische jeugdorganisatie. Van 1920 tot 1940 was hij ver bonden aan het bureau van het hoofdbestuur I van de Algemene Nederlandse Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. Bij Scheepvaartinspectie: geen plagerij maar noodzaak EEN TRAWLER ZONK Slechte voorzorgen kosten reder en schipper 250pon(j de veertiende October 1945 „De logger KW 22 is in volle zee door de Johan Maurits van Nassau aangehouden de Scheepvaartinspectie zal de schipper moeten vervolgen"Twee zinnetjes uit een nuchter krantenbericht, dat weer eens de aandacht vestigt op het werk van „de Scheepvaartinspectie", de voor velen onbekende spin in het grote web, die ver draaid lastig kan zijn en die alles aan de weet probeert te komen. „Wat is en wat doet dit orgaan?" een vraag, die niet met een paar woorden be antwoord kan worden, omdat de taak van de inspectie ontzaglijk veelomvattend is, zo veelomvattend dat wij haar zouden kun nen vergelijken met die der politie. Alle in Nederland thuishorende schepen, die buitengaats gaan, vallen onder de macht van de scheepvaartinspectie, welke verschillendede terzake geldende wetten uitvoert en acties voor winkelbedienden trad hij op de voor- toezicht houdt op een juiste naleving er grond. o.a. bij het verkrijgen van een vervroeg- van. Een scheepvaartinspectie is daarom de winkelsluiting en van een vrije middag voor geen vervelende overbodigheid, maar een het winkelpersoneel, van 1935 tot 1938 maakte de nutHg liehaam, dat slecht3 het wel van heer Bartels deel uit van de Haarlemse gemeen teraad, De overledene heeft In de bezettingsjaren voortreffelijk werk verricht voor de goede zaak. Na de bevrijding kwam hij in dienst bij de POD en was belast met collaboratiezaken. Woensdag is zijn stoffelijk overschot-op de Nooi'derbegraafplaats ter aarde besteld. De heer F1. A. Visser sprak een afscheidswoord namens de PRAC en vrienden brachten de betekenis van het werk van de heer Bartels in bezettingstijd verricht, in herinnering. Een fraai staaltje van huisvlijt is de eleclrische trein, welke de heer M. van den Berg, Zaanenstraat 24 te Haarlem in zijn vrije tijd heeft vervaardigd. De trein is een zo getrouw mogelijke nabootsing van zijn „grote broer" en kan een snelheid van 25 km per uur bereiken. De heer Van den Berg, die als chef-monteur in een garage te Haarlem werkzaam is, heeft ruim een jaa$ aan deze trein gewerkt. Zonder speciale toestemming mag hij gedurende de proeftijd zijn woonplaats niet verlaten. De cholera-tragedie in Egypte Onwetendheid der boeren remt bestrijding Nokrasji Pasja, de Egyptische premier heeft verklaard, dat de schippers van de Nijl, die van de Delta naar de Boven-Nijl zijn blijven varen, de oorzaak zijn van de verspreiding der cholera. Hij verklaarde, dat de Egyptische regering plannen ont werpt om de strijd te blijven voeren, in dien de epidemie gedurende de winter blijft heersen. De gehele bevolking zal dan ingeënt worden, daar de immuniteit slechts drie tot zes maanden duurt. Mil lioenen Egyptische ponden zullen gebruikt moeten worden om in het buitenland gro te hoeveelheden serum aan te kopen. Voorts betoogde de premier dat in de strijd tegen de cholera-epidemie, die het economische leven van Egypte reeds bijna verlamd heeft, de regering gehinderd wordt door de onwetendheid van de Egyp tische boeren, die zelfs de elementaire be grippen van lichamelijke hygiëne ver waarlozen. Te Rozetta bijvoorbeeld heeft een menigte stenen geworpen naar een ambulance, die een verdacht geval naar het hospitaal bracht. Reeds büna 6000. doden. De poging tot uitbreken uit het isole ringskamp bij Alexandrië werd onderno men, nadat men te weten was gekomen, dat vijftien der kampbewoners inderdaad aan cholera leden. De meesten dergenen uit Alexandrië, die van aandoening met cholera worden verdacht, worden in dit kamp ondergebracht. De orde in het kamp werd, na aankomst van versterking voor de bewakers, hersteld. Het bekend wor den van het feit. dat zoveel inwoners van Alexandrië reeds in observatie zijn, heeft In de stad grote ongerustheid veroorzaakt De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen oud- minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, tegen wie advocaat-fiscaal prof. Lange- meyer f 13.300 boete, subsidiair vier maan den hechtenis had geëist. De Raad vernie tigde dé sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, doch alleen ten aanzien van de straf en veroordeelde jhr. De Geer tot een gevangenisstraf van 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder voorwaarde, dat hij zich ge durende de proeftijd geregeld zal moeten ophouden binnen het grondgebied der ge meente zijner inwoning en zich niet daar buiten zal mogen begeven, dan met voor kennis en goedvinden van de door de pro cureur-fiscaal aan te wijzen plaatselijke autoriteit. De Raad verklaart jhr. De Geer te zien als een staatsman met een uitgesproken pacifistische gezindheid. Deze vredelieven de instelling had hem er nimmer toe mo gen brengen, daden- te verrichten, welke de weerstandskracht der Nederlandse be volking en die der geallieerden in hun ge heel nadelig moesten beïnvloeden. Hij heeft bij herhaling Duitse hulp ingeroepen en aanvaard ter bereiking van doeleinden ten gerieve van zichzelf, welker nadelige in vloed op het mede door Nederland nage streefde einddoel hij in koppige eigenzin nigheid blijkbaar niet heeft willen zien. hoewel hij zich daarvan bewust is geweest Zijn handelingen, op zich zelve beschouwd, verdienen dan ook een strenge repressie, schip en bemanning voor ogen heeft. Dus in Nederland thuishorende schepen vallen onder haar competentie. Eén uitzondering is daarop en wel die van de ongelukken in de Nederlandse wa teren met vreemde schepen. Deze gevallen worden eveneens door de Scheepvaart inspectie behandeld en als het ware „klaar gestoomd" voor de Raad van Scheepvaart. Klein beetje goede fee. De bemoeienissen van de Inspectie be ginnen al, gelijk die van de bekende goede fee bij de wieg der prinses, bij de geboorte van het schip en zelfs al eerder. Want van elk te bouwen vaartuig boven een zekere tonnenmaat moeten de tekeningen in triplo naar de Hoofdinspectie voor de Scheep vaart gestuurd worden. Als de hoofdinspecteur zijn fiat op de tekeningen heeft gegeven, kan de bouwver gunning verstrekt worden. Maar ook tij dens de groei van het schip staat de in spectie als een zorgzame peetoom naast „de wieg" om te zien of de bouw volgens de regels gaat, of de machine in orde is en om alles wat er meer te bekijken valt voor experts, na te gaan. Het schip komt in de vaart. De speciale nautische expert van de Scheepvaartinspectie neemt de controle over de veiligheidsmiddelen in de ruimste zin des woords op zich en dan pas mag een certificaat van deugdelijkheid worden afgegeven. De inspectie kent inmiddels drie certificaten: het onbeperkte (al wil de eigenaar hiermee zijn boot om de wereld sturen), een B-certificaat (binnen de 50 mijl uit de kust blijven!) en het A-certifi caat (niet verder dan 15 mijl!) Achter de ondeugende». Als de schipper buitengaats is, zou hij eigenlijk het A of B-certificaat rustig kun nen laten voor wat het was en zijn „be grenzing" overschrijden. Maar dan moet de Johan Maurits van Nassau er bij zijn om de ondeugende schipper naar zijn briefje te vragen, niet als plagerij, maar om de man diets te maken, dat zijn schip niet geschikt is voor verre zeeën. De Johan Maurits de KW 22 heeft het gemerkt kent nog talloze andere functies, die alle in het belang zijn van de visserij, al kan de betrokken overtreder soms hartgrondig mopperen op „die boot". doch de Raad is van oordeel dat jhr. De Demagnetisering. Geer, die gedurende zovele jaren aan zijn Tja, die demagnetisering. Natuurlijk moet land en volle belangrijke diensten heeft be- de scheepvaartinspectie ook hierop controle wezen, alleen reeds door het feit der schul dig-verklaring zo zwaar wordt getroffen, dat ook wegens zijn hoge leeftijd met een voorwaardelijke straf kan worden vol staan. De Raad is van oordeel, zich niet te mogen laten beïnvloeden door het feit, dat jhr. De Geer gemeend heeft de schijnbare tegenstelling tussen de ernst der gepleegde misdrijven en de hem door het Bijzonder Gerechtshof opgelegde voorwaardelijke ge vangenisstraf te mogen kwalificeren als een blijk van de onwaarachtigheid der uit gesproken schuldig-verklaring en mede daardoor heeft blijk gegeven elk sphuldbe- sef te ontberen. Tenslotte verklaart de Raad, dat de rechter de bevoegdheid mist, requirant te ontzetten uit het recht, de eretitel van minister van Staat te voeren. Ook acht de raad geen termen aanwezig als bijkomende straf jhr. De Geer uit enig recht te ontzetten. Burgemeester van Haarlem Wij hebben reden om aan te nemen, dat grote kans bestaat op de benoeming van mr. P. O. F. M. Cremers, sinds 1945 griffier van Provinciale Staten van Zuid-Holland en vroeger commies-griffier van de Tweede Kamer, tot burgemeester van Haarlem. Mr. Cremers is R.K. Zoals men zich herin neren zal hebben wij zijn naam al enige tijd geleden in connectie met de burge meesters-vacature vermeld. uitoefenen en al kan het „door de ring' gaan soms een verliespostje opleveren, de veiligheid van de scheepvaart eist nu een maal nog steeds deze maatregel en de on gemakken zullen dus op de koop toe geno men moeten worden, hoe taai dat soms ook is. Van de nieuwe wet. Al in 1935 werd een wet op de Zeevis vaart aangekondigd en nu is deze wet op 1 October plotseling los komen branden. De reders vinden het wel een beetje heel erg onverwacht en de schippers zitten aan de andere kant met de handen in het haar, omdat velen hunner tot de ontdekking ko men, dat ze nu niet langer zonder diploma kunnen. De Scheepvaartinspectie acht het niet juist, dat verscheidene schippers geen hand voor het overigens heet-begeerde pa piertje willen uitsteken en zal dan ook streng nagaan of de opvarenden van te controleren schepen in het bezit van de vereiste diploma's zijn. Zo zijn er nog verscheidene terreinen waar op de Scheepvaartinspectie zich beweegt. Controle op premiebetaling voor het zee risico, toezicht op keuringsbewijzen, die eens per jaar door overheidsartsen moeten worden verlengd: supervisie op de repara ties aan de wal en het verplichte jaarlijkse droogzetten, de binnenvaart-rampenwet. noem ze maar op. de gebieden, die déze on-ambtelijke politiemacht dag in dag uit moet zien te bestrijken. Een omvangrijke documentatie van de Nederlandse vloot is dan ook een eerste vereiste, om „up to date" te blijven en in 'n onderdeel daarvan, de vissersvloot, op papier bijeengebracht in een aantal mappen van een onaanzienlijk kantoor aan de voet van de kleine water toren te IJmuiden, hebben wij even mogen gluren. Naast deze burgerlijke stand is een overzichtelijk bord samengesteld, waarop de heer Tuntler, de adj unct-inspecteuf met gerechtvaardigde trots wees. Daar vinden we de kleine kustvisser en de knaap van een trawler terug met rederij, eventuele tijdelijke verblijfplaats en andere bijzon derheden, de boten gerangschikt naar ge meente van herkomst. De scheepvaartinspectie moge dan veel achter de schermen blijven, haar werk moge vaak gecritiseerd worden door een toevallige „tegenpartij", de voortdurende zorg voor de veiligheid van mensèn en ma teriaal maakt haar tot een van de meer palen, waaraan „De Scheepvaart" veran kerd ligt. NIEUWE BONKAARTEN Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoenen bonnen zullen Vrijdag 31 October in het Patro naatsgebouw voor de bewoners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis worden uitgereikt aan degenen, wier namen beginnen met de letters Ves tot en met Wef, MARKTBERICHT 29 October. Visaanvoer. 25 kisten tarbot en tong, 75 kisten schol, 350 kist.en schelvis, 200 kisten kabeljauw. 45 kisten schar, 20 kisten koolvis, 75 kisten diver sen. 7800 kisten haring. Totaal 8590 kisten. Drie trawlers besomden totaal f 43,610. Stoomtrawlers: IJM 96 VIOS 4 f 12.840; IJM 99 Batavia f25.013. Motorloggers; SCH 97 f 3300, KW 138 f 9270, KW 23 f 5540, KW 54 f 12,040, KW 1,40 f9109, KW 56 f 1320, KW 22 f4830, KW 38 f 5640. Kustvissers: IJM 202 f54, UK 187 f8, UK 44 f 18. UK 8 f 14. zonk onvol. en eet> onbe. °P voor de kust van Shoreham de Brit" stoomtrawler Lass o'Doune en de Ensè'-* Raad voor de Scheepvaart heeft uL maakt, dat het ongeluk werd veroorza-tl door een lekkende scheepswand, doende pompinstallaties voegde bemanning. Het college veroordeelde de eigenaar de schipper tot 250.boete elk. Geen machinist. Wij ontlenen aan het verslag van a zitting, zoals dit door „Fishing wordt weergegeven het volgende n» voornaamste fout van de schipper dat hij naar zee vertrok, zonder machina en zonder zelf iets af te weten van het pompmechanisme. Verder had de reder kunnen weten, dat de Lass o'Doune niet zeewaardig was, toen zij haar laatste reis begon". VARIA vijf-en-veertig jaar De twintigste November bestaat de to. neelvereniging „Varia" in IJmuiden 45 jaar. Het bestuur had gehoopt dit feit lijjs. terrijk te kunnen herdenken, vooral, om" dat het 40-jarig bestaan door de oorlog niet kon en mocht worden gevierd. Er is ge. dacht aan het organiseren van een toneel wedstrijd, maar helaas, het moest bij een gedachte blijven. Ook het houden van een receptie vond men niet verantwoord: reci piëren toch. biedt de donateurs vrijwel niets, hoewel het grote uitgaven vergt. Om deze redenen heeft het bestuur gemeend het 45-jarig bestaan niet beter te kunnen vieren, dan door de donateurs en vrienden van Varia dit seizoen drie uiterst verzorgde voorstellingen aan te bieden van goede toneelstukken en daarop alle krachten te concentreren. Op de jubileum-dag 20 November komt de vereniging met een geestig Engels blij. spel „Festival time" van Lionel Hale. Alle werkende leden van Varia treden erin op. Een bal zal deze avond afsluiten. HONDERD MEISJES EN EEN HUISHOUDSCHOOL Eén November: belangrijke datum Rond een lange houten tafel zitten vijfentwintig kwebbelende bakvissen. Allemaal hebben zij een schortje voor en bijna allemaal een wit mutsje op, de een wat schever dan de ander, naar gelang van de geaardheid der onderhavige kleine vrouwMaar als de juffrouw aan het „hoofdeinde" van de tafel vertellen gaat over de voedingswaarde van taptemelk en hoe goed karnemelk wel is voor een her stellende zieke, dan blijven de mondjes dicht, behalve wanneer er een opmer king gespuid moet worden, of dat leren meisjes nooit af hoognodig een^clandestien gesprek met een buur vrouw dient te worden aangeknoopt. Deze bakvissen zijn bewoonsters van de Velsense gemeentelijke daghuishoudschool, die sinds kort haar werkzaamheden in het gebouw aan de Casembrootstraat en in de BLO-school aan de Wijk aan Zeeërweg is begonnen. De Wilhelminaschool dus de laatste herbergt de keuken, waar wij voor het eerst kennis maakten met het voor Velsen nieuwe instituut in vol be drijf. ,D'r is nog geeneens een vuilnisemmer" was de klacht. „D'r is zoveel nog. niet" was de tweede klacht. Maar de montere gezichten bewezen, dat deze materiële Grimsby breidt uit. De gemeenteraad van Grimsby had goedgevonden, dat een aantal huizen in de nabijheid van de haven wordt afgebroken, om ruimte te krijgen voor visverwerkende industrieën. Thans is de goedkeuring van het betrokken mini sterie op deze plannen gekomen, zodat Grimsby aan de slag kan. Athleten. eet meer vis! De Britse Trawler-federatie heeft aangeboden om elke candidaat voor de Olympische Spelen, die te licht van gewicht was, gratis weke lijks vis te sturen, welk aanbod dankbaar aanvaard is. Sssst! Een visser uit Lowestoft, die hardop vertelde zijn trawler te hebben verlaten toen deze op uitvaren stond, om dat de fourage alleen maar bestond uit brood en kaas. nadat er een dag lang hard was gewerkt, moest voor zijn daad boeten met 14 dagen brommen. FEUILLETON vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. De Trant, dat vriendelijke, oude huis, had haar enigszins het gevoel gegeven van ergens te behoren. En het onwillekeurig uitge sproken „beste kind" van Rose had haar het gevoel gegeven als was zij een lid van de familie. Ze onderdrukte met kracht de gedachte, dat ze binnen niet al te lange tijd Trant zou moeten verlaten, en Rose. Sara en Kathryn, en.... allemaal. Maar diep in haar bleef deze gedachte hangen en maak te haar mistroostig. Sara kwam binnen om het blad te halen. O, bent U daar zuster zei ze. Juffrouw Kay vroeg zich al af, waar u gebleven was. Meneer Alan is ook net gearriveerd en ze wil graag, dat u thee schenkt. Vol tegenzin stond Anne op van de keukenstoel met het vrolijk gebloemde cretonne kussen, waarop ze zo plezierig zat. en begaf ze zich naar Kathryn's ka mer. Ze kwam stilletjes achter Sara bin nen met de vaas, gevuld met de bloemen van Sheila Lambert, en plaatste deze op de schoorsteenmantel in plaats van de dahlia's, die ze ergens anders neerzette. Alan was er al en maakte vrolijke grap jes met de twee meisjes en niemand scheen Volgens de laatste opgave zijn thans reeds echter haar binnenkomst op te merken. 5724 personen aan cholera gestorven. I Alan draaide zich om. Goedendag zei hij opgewekt. Ik vroeg me af waar u gebleven was. Zijn blauwe ogen keken haar aan en zijn har telijkheid deed haar voor een ogenblik het gevoel van er buiten te staan ver geten. Kent u juffrouw Lambert? Ja. Anne sloeg haar ogen neer. Ze had inderdaad al kennis gemaakt met deze overbelangrijke juffrouw Lambert! Dus 11 bent alleen maar weggelopen om hen samen te laten babbelen hè? vroeg hij plagend. Dat verbaast me niets. Mijn oren zijn al doof van dat ge kwebbel. Alan toch!,zei Kathryn. Juffrouw Lambert zei niets, maar sloeg nieuwsgie rig gade, hoe Alan Anne een stoel aan bood en haar kopjes en bordjes aanreikte. Je zou werkelijk haast denken, dat dat kind tot de familie behoorde. Het was volkomen overbodig van Kathryn om haar te laten roepen. Sheila.had zelf heel goed thee kunnen schenken' als Kay het Lambert wist haar heel handig zo spoedig mogelijk weer geheel buiten te sluiten. Kathryn, die opgewonden was over haar eerste thee-visite en verrukt dat Alan zo geanimeerd was en zo normaal, besefte niet, wat er eigenlijk voorviel. En Anne kon het niet véél schelen. Tenminste dat maakte ze zichzelf wijs. Ze had toch niet anders verwacht dan dat het zo zou toe gaan? Ze besteedde al haar aandacht aan Kathryn om vooral te voorkomen, dat deze zich oververmoeide en ze genoot on danks alles toch van de buitengewoon ver zorgde lekkernijen, die Rose had klaar ge maakt. Rose's betiteling „beste kind" klonk nog aangenaam en als het ware troostend in haar oren na. Alan scheen buitengewoon goed met juffrouw Lambert op te kunnen schieten. Ze spraken over plaatselijke aangelegen heden, waarvoor zij een even grote be langstelling bleek te hebben als hij, en Kathryn leunde achterover en luisterde met klaarblijkelijke voldoening naar hen niet vanuit haar bed kon doen. En be- beidenHet soort meisje," dat houdt lachelijk zoals Alan behulpzaam om haar van dezelfde dingen als hij!.... Anne heen sprong! dacht er met een steek van bitterheid Volkomen kalm nam Anne haar plaats aan. En de bezoekster scheen inderdaad bij de theepot in. Rustig vroeg ze juffrouwmet verstand van zaken te praten, hoewel Lambert, of ze suiker en melk gebruikte, Anne het meeste wat ze hoorde niet in het en schonk ze Kathryn en Alan thee in, zoals ze wist, dat ze dit gewend waren. Ze hield zich verder op de achtergrond, wachtende totdat men haar verdere hulp nodig had. Alan probeerde haar een of minst kon volgen. Ze liet haar gedachten afdwalen, toen ze zo nu en dan even op de klok keek, en ze was opgelucht, toen Sheila tenslotte opstond om te vertrek ken. Ze had op het punt gestaan om te twee keer in het gesprek te betrekken, zeggen, dat Kathryn zich voor deze mid- maar het ging voornamelijk over mensen 1 dag genoeg vermoeid had, en ze was er en plaatsen, die ze niet kende, en Sheila I zeker van, dat Sheila door een dergelijke mededeling van haar onaangenaam ge troffen zou zijn geweest. Toen ze afscheid nam, wendde ze zich plotseling nog eens tot Alan. Ik wist dat er nog iets was, dat ik je wilde vragen zei ze. En ik zou het bijna vergeten. Je komt toch op die dans partij a.s. Zaterdagavond, hè, Alan? Wat is dat voor dansfeest? vroeg Kathryn van-haar bed af. Het jaarlijkse bal van de Boeren bond.... je weet wel het feest, dat ze eens per jaar geven ten bate van het zie kenhuis. Alan stond op het punt om zijn hoofd ontkennend te schudden, maar Kathryn kwam tussenbeide en zei vol enthousias me: Maar natuurlijk ga je daarheen, Alan! Herinner je je niet, dat we er ver leden jaar ook geweest zijn en dat we erg veel pleizier hebben gehad? „Ik geloof niet.... begon hij, maar Sheila onderbrak hem, en haar toon klonk bevelend. Natuurlijk kom je. We gaan. er allemaal heen, ze zullen denken, dat je je te hoog er voor voelt, als je niet komt. Alan. Alsof ze dat ooit zouden denken, dacht Anne vol minachting. Bovendienen haar heerszuchtige toon werd wat zachter, wil ik ook erg graag, dat je komt! Lieve hemel, ze zullen die avond genoeg op mijn tenen trappen, maar ik wil een paar dansen werkelijk behoorlijk dansen en genieten. (Wordt vervolgd). moeilijkheden waarmee op dit ogenblik een beginnende school en vooral een huis houdschool, nu eenmaal vechten moet, niet opwegen tegen de voordelen, want ,.de meisjes vinden het echt jammer, dat ze eens een middag vrij moeten hebben" verklaarde de directrice, mej. Bregman. Een les met als ingrediënten voor elk meisje één aardappel heeft haar vermake lijke zijde, maar als morgen of overmorgen de toewijzingen regelmatig gaan lopen, komt ook een einde aan deze groeiziekte. Ook in de school aan de Casembroot straat wordt slag geleverd tegen alle denk bare problemen. Zo heb je stopcontacten of er zijn weer geen strijkijzers, en als de strijkijzers dan eindelijk komen, moet je het zonder kookplaten doen. Maar de medewerking van gemeente en andere overheidsorganen is dermate, dat per 1 November de zaak compleet kan zijn. Nü komt Mischa nog in een ander lo kaal binnenrollen, om de pannenlap voor 't schoonmaken vqn het bord te lenen, straks is daar een wisser of een bordendoek voor. Dan zullen de honderd leerlingetjes naar hartelust kunnen koken, handwerken, bak ken en aan hun algemene ontwikkeling vijlen in de vijf lokalen aan de Casem brootstraat en de ene keukenruimte in de Wilhelminaschool. De zes leerkrachten kunnen dan onder leiding van de direc trice aan de jongedames van Velsen, die huisvrouwen-tot-in-de-perfectie willen worden, leren, hoe deze graad te bereiken is. De plannen ten aanzien van het winter avond onderwijs voor niet-leerplichtige dames en meisjes zullen vermoedelijk pas in de winter 1948-1949 tot uitvoering ko men en als we op dit punt de nieuwe di rectrice mogen geloven, dan hapert er door vijf jaar oorlog en gebrek aan opleidings kansen nog wel het een en ander aan de „vakkennis" van de Velsense jonge vrouw, zodat deze avond-cursussen vermoedelijk er wel „in" zullen gaan. Voorlopig moet de Huishoudschool op bescheiden voet werken, maar in de animo die er van alle kanten voor deze onderwijs tak bestaat, ligt een belofte voor een toe komst, even bloemig als de ene aardappel, waarmee dezer dagen aangetoond werd, hoe uit een onaanzienlijke Eigenheimer een smakelijke hap kon worden gemaakt. TANKBOOT VOOR FINSE REKENING IN NEDERLAND GEBOUWD. Een voor Finse rekening in Nederland gebouwde tankboot de „T 3", heeft een geslaagde proefvaart gehouden. De „T 3" werd voor rekening van de Finska Ang- fartygs A. B. te Helsinki gebouwd bij de scheepswerf Van der Werf te Deest bij Nijmegen. De tanker is bestemd voor het ophalen van restantladingen olie uit Zwe den en Noorwegen naar Finland. De tank- inhoud is 700 m3 op een bruto tonnage van 429.62. De tanker is 47 m lang, bij een breedte van 7.60 m en een holte van 3.23 m. De snelheid bedraagt 10V2 mijl. De motor ontwikkelt 400 pk. Alle ladingtanks zijn voorzien van verwarmingsinstallaties voor het vervoer van eetbare oliën. Dit is in twee maanden het tweede schip, dat te Deest voor deze Finse maatschappij wei'd afgeleverd. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN- M. G. V. van Geldorp—Tieman, 1., Stationsweg 87, TJmuiden-O.: IJ. I. Kroon-v d. Berg, z.. Hoofdstraat 34. Santpoort; A. Hekkema —de Wit, z., Kennemerlaan 27, T.Tmuiden; A. A. Koone—Tabak, z„ Tussetibeeksweg 28. IJmuiden* O.: C. ErankemölleOudendijk. d„ Hagelinger* weg 11. Santpoort: S. W. Tijssen—Halfhide, d„ Zinneveltlaan 19. Santpoort: J. van Telgen- Kool. z.. Pres. Krugerstraat 37, IJmuiden, OVERLEDEN: A. A. van der Leeden. 68 echtgen. v. B. Dekker. Trompstraat tl6 C, IJmuiden-O. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 30 OCTOBER Thalia: 8 uur. ..Kilima Hswaiïans". Rex: 8 uur. „Hélène Willfüer". prop3ga:)to* avond Alg Ned. Vrouwenbeweging. SANTPOORT. Ger. Kerk: ..Doortje Verkerk film. VRIJDAG 31 OCTOBER Flora: 8 uur, Nutsavond. Film: „Kleur 31 glorie onzer tropen". Bioscopen: Nieuw programma.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6