Londense conferentie beslissend voor Duitse economische eenheid Minister Neher in Velsen ®n"™,cr,at" 1'ft o," I I TY^ 1 T 1 P! A "1^ I A 1 T V ^>T V> 4P Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest- IvJ lil Li 1 vjL t? 1 V^/ U II f Cl 11 T Cagen.. Abonnementsprijs per we^ dloent per :s -■ *v# xj,A\AA VA w J. vui vAiii ^--tf—a™,r DagGbri Arbeiders in tien textielfabrieken te Tilburg zijn in staking gegaan Ramadier kreeg een kleine meerderheid Weerbericht 62e Jaargang No. I877S TT T Vrijdag 31 October 1947, Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboon, KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Uitgavc van de stichting Voorlichting te Haarlem /herstel en opbouw mosten brengen frsiielde vooruitgang. En mser clan dat. inver. 1S te vroeg om daarover te schrij- )!af'k zal niet vooruitlopen op de ver- venj'-sten, die volgens nobele traditie in 'lafste'Decemberdagen plegen te ver- - en 1948 zal evenwel nog meer zijn: -'van twee grote herdenkingen van #nachter ons ligt. Een zal zich in het Sm regeringsjubileum van onze Ko- uiten De andere zal het eeuwfeest ST&ondwet zijn, omdat die het van °,ie Nederland zijn nieuwe aanschijn ^moderne volksvrij heden schonk. Wij '"non in 1948 niet kunnen zeggen, dat wij ln eeuw onder geleefd hebben, want fr ie een kwade onderbreking van vijf •f deweest. Maar die kan ons des te beter 'a8r beseffen, dat wij deze vrijheden niet ^Lpn kunnen. Daarom zullen wij de öining van de Grondwet van 1848 her- f ken en de schone gelegenheid te baat fpn nemen om zovelen in ons midden, fdat niet of maar ten dele begrijpen, j lük te maken wat dit in werkelijkheid i heteienen heeft gehad: niet alleen in de Vrmen van de Grondwet en van de orga- kéwetten, die eruit voortvloeiden en die D ieens nog steeds in hoofdzaken geldend tve' aar ook en vooral in de practijk des f£ns Want het waren hoge en grote arden die het Europese revolutiejaar ?48 tenslotte aan óns volk verzekerde. De i intigste eeuw heeft die waarden opnieuw •n het geding gebracht. Zij zijn ons tijdelijk tnomen en wij hebben ze herwonnen. Sg voelt evenwel noch Nederland, noch tet-Europa zich in dat herwonnen bezit. L meer het zich erop bezint, hoe dieper het zijn betekenis beseft, hoe beter zijn Jgnsen zullen staan om het voorgoed te zilveren feest van de Grondwet is in 1873 te Amsterdam met enthousiasme «vierd. Prof. mr. S. Vissering hield toen L rede, waarin hij verklaarde: „De nieu- e grondwet is werkelijk en inderdaad Ir ons liet begin van een nieuw leven «eest. Zij baande de weg voor de ont wikkeling van het zuiver-constituiionele stelsel. Zij maakte ,de vertegenwoordiging ies volks in staat, provincie en gemeente |0t een waarheid. Zij legde hun, die rege- ,en en mede-regeren, de plicht der verant woordelijkheid op. Zij brak de eenzijdige willekeur, die zij het ook met de beste bedoelingen zich gewend had overal in Ie grijpen: in het gewestelijk en plaatselijk bestuur, in kerk en school, in het financieel beheer, in de koloniale huishouding, jn handel' en bedrijf, in de rechtsbedeling lelfs, Zij eiste openbare behandeling der publieke zaak en riep het volk tot de uiting lijner mening eh de behartiging zijner be langen. Wat wij heden en hier als haar vrucht erkennen en loven laat zich in dit ene, alles omvattende woord samenvatten: Zij 'heeft ons volksleven met een nieuwe geest bezield." Dit te citeren beduidt niet, dat wij het liefst weer in de sfeer van 1873 zouden willen leven, die zo onverholen vreugde over haar staatsorde uitte. De negentiende eeuw is voorbij en de twintigste, haar ge heel ontwassen, stelt nieuwe eisen, waar aan nog lang niet voldaan is. Op deze plaats is in veelvuldige herhaling, sinds de be vrijding van ons land van het Duitse juk, gepleit voor het federalisme, voor de nood zaak van Verenigde Staten van Europa als een wordingsphase in het streven, dat naar Federale Wereldregering moet voeren. „Europa is tot grootheid geraakt als een samenstel van afzonderlijke naties. In ze kere zin zijn de idéé en het gevoel van nationaliteit zijn kenmerkendste uitvinding. Doch nu ziet Europa zich verplicht, zich zelf te overvleugelen." Zo zag de Spaanse denker Ortega y Gasset het reeds in 1931. Onder de drang der noodzaak, die sinds de oorlog is gaan blijken, zien nu zeer velen dat in. De gedachte wint met grote snelheid veld. Het «is alweer een gans andere toe stand dan twee jaar geleden, toen dit blad nog het enige in Nederland was dat de letale oplossing als enige en aangewezen uitweg naar voren bracht. Zij wil niet zeg gen dat wij of anderen onze volkseenheid of ons zelfbestuur verloochenen zouden, maar wel dat zulke taken, als buiten de macht der vele afzonderlijke staten ge groeid zijn, aan een door de volken zelf gekozen federale regering en parlement zouden worden toevertrouwd. Zij betekent ie wording van een bovennationale een heid, die waarlijk iedere oorlog tussen de haar samenstellende delen zou beletten. En ie tijd dringt, de gevaren zijn groot. Dit alles neemt niet weg dat het jaar 1818, midden in die negentiende eeuw, die door de ontwikkeling der nationale gedach- te gekenmerkt werd, een groot keerpunt betekende in de wording der volksvrij - heden in Europa en in ons land. En het is toch alleen op de grondslag dier volksvrij heden en dus van de parlementaire demo cratie denkbaar, dat het internationale federalisme zich vormt. 1848 is het jaartal bij de intrede van een grote nieuwe phase. Wie de geschiede- tösvan die tfjd leest begrijpt, met hoeveel snelheid zich ingrijpende veranderingen in be menselijke samenleving voltrekken kun- r'?n_als de gedachten er jarenlang voor grijpt zijn. Misschien is het een te stoute veronderstelling, dat 1948 eveneens zulk jaar zou kunnen worden. Mis kien zal het nog geen beslissingen bren- Maar het zal wel bruisen van levende flieuwe gedachten, het zal het rijpingsproces w gedachten wel in toenemende mate «wijzen. Wat zal men volgend jaar doen om 1848 'e herdenken? Het is nog niet gebleken. 0e herdenkings-datum van de aanneming Tan onze Grondwet valt trouwens pas in «laatst van het jaar: op 3 November. Er i evenwel veel aan vooraf kunnen gaan. taer is al op deze plaats betoogd, hoe wet na de terugslag van de oorlog is, ■«begrip van wezen en waarde der demo- ausche volksvrijheden in het ganse volk ..^wieren, 1948 zal de kans bieden voor Dücaties op dit gebied, zowel in weten- JSp» nis in populaire vorm. Aan de cv v6?taat de meeste behoefte. En op e ScW°Ien en aan onze Universiteiten ik66 j "etangrijk stuk werk kunnen wor- ïan ^°k de Pers- Omdat ik mij tak aatste in eigen verantwoordelijk- fft.u ben heb ik er nu reeds over Wreven. R. P. maanden voor heling ïft soh?n-de'1Se win kei chef J. v. D„ die zich. -5 Amerit haci §eiT,aakt aan heling van veer- hapri vf°Se dekens en deze rnet winst van 'Uitbant gedaan, is door de Haarlemse tirev- n Vero°rdeeld lot acht maanden met ?Is was tien maanden. DE LAATSTE KANS Centrale regering voor het Westelijk deel is het alternatief Het wordt steeds duidelijker dat het lot van Duitsland op de aanstaande ministers conferentie in Londen definitief zal worden beslist: Na de conferentie zal er één Duits economisch geheel zijn, of er zullen twee Duitslanden bestaan, die economisch zowel als politiek volkomen van elkander zullen zijn gescheiden. Engeland, Amerika en Frankrijk zijn het officieus eens, dat zij hun zones economisch en politiek tot een een heid zullen vormen onder een centrale West-Duitse regering, wanneer Rusland blijft weigeren toe te stemmen in een eco nomische coördinatie van alle bezettings zones. Intussen blijft de laatste hoop op een voorkomen van deze splitsing gevestigd op de besprekingen, die de vier ministers van Buitenlandse Zaken op 25 November in Londen zullen beginnen, waarbij in aan merking wordt genomen dat de Russische zóne voor een economische crisis staat, die eenwording noodzakelijk zou kunnen ma ken. De United Press-correspondent te Ber lijn heeft in de afgelopen veertien dagen zijn licht kunnen opsteken bij tal van lei dende Franse, Britse en Amerikaanse mili taire zowel als diplomatieke vertegenwoor digers in Duitsland. Unaniem spraken zij als hun oordeel uit, dat de economische eenheid van Duitsland, zoals deze op de conferentie van Potsdam werd beraamd en waarmede Rusland zijn instemming uit sprak, ogenblikkelijk tot stand dient te komen. Eenheid in voorbereiding De Sovjets hebben Oostelijk Duitsland voor een niet gering deel leeggehaald. Hun politiek heeft de economie in deze zone ondermijnd. De Sovjetzöne omvat circa veertig procent van het totale Duitse grondgebied en. de bevolking kan gesteld worden op ongeveer achttien millioen zie len. De Britse, Amerikaanse en Franse zónes omvatten ongeveer 48 millioen Duit sers, levende in rijke industriële- en mijn- gebieden, waarvan in het bijzonder ge noemd moeten worden het Ruhrgebied, het Rijnland en de Saar. De autoriteiten zijn tot de overtuiging gekomen, dat het steeds moeilijker wordt Duitsland economisch weer op de been te helpen, zolang er geen centraal Duits lichaam is, waarmede kan worden samen gewerkt. Volgens de meeste hunner is het bijkans onmogelijk een centrale Duitse re gering te scheppen, sterk genoeg om het essentiële werk ten uitvoer te leggen, wan neer daar geen bepaalde mate van poli tieke en economische fusie aan vooraf is gegaan. Mochten de Sovjets de samenwer king met de anderen blijven weigeren, dan zal dit, naar het oordeel van deskundigen, op steeds hogere kosten voor de Sovjet- Unie uitlopen. De ervaring heeft bewezen, dat de Franse zóne geleidelijk meer een schadepost dan een voordeel voor Frankrijk wordt. Som mige schatten dat de Fransen het volgend jaar een verlies van 125.000.000 dollar zul len boeken bij het bestuur van hun zóne. Op het ogenblik besteden de Verenigde Staten ongeveer een milliard dollar per jaar aan Duitsland. De autoriteiten zijn de mening toegedaan, dat dit een te groot bedrag is om voor onbepaalde tijd te blijven uitgeven, tenzij degelijke investeringen er aan medewerken Duitsland en Europa weer in het zadel te helpen. Om dit laatste te kunnen bereiken achten zij het instellen van een centrale Duitse regering van essen tieel belang. Dit is de barrière, die de Duitsers gaarne spoedig zouden zien verdwijnen. - Alle Duitse politieke partijen streven naar de economische eenheid van DuitslandDe grens tussen de Oostelijke en Westelijke zones is echter nog steeds hermetisch ge sloten. - Een foto van de demarcatielijn bij Lüneburg. Al degenen, met wie de United Press correspondent over dit onderwerp sprak, gaven uiting aan de hoop, dat de Sovjets op de Londense conferentie en daarna nog tot samenwerking bereid zouden zijn. Mocht deze hoop echter niet bewaarheid worden, dan zal men zijn toevlucht nemen tot andere plannen, die inmiddels reeds ver gevorderd zijn en voorzien in de op richting van een voorlopige regering voor drie Westelijke zones tesamen. (United Press) EX-N.S.V.O.-LEIDSTER VOOR HET TRIBUNAAL. Het tribunaal te Amsterdam adviseerde tegen mevrouw O. van L.M. een inter' neringsstraf van 2Vz jaar met aftrek en verbeurdverklaring van ƒ40.000 van haar vermogen. Zij was sinds 1933 lid van de N.S.B. Tijdens de bezetting werd zij hoofd leidster van de Nationaal-Socialistische Vrouwenorganisatie In Arnhem wordt de St. Eusebius of Grote Kerk, die in de oorlog zwaar heeft gele den, hersteld. Het zal echter nog jaren duren voor zij weer in gebruik zal kunnen worden genomen. Op de achtergrond de R.K. Walburgkerk, die eveneens gerestaureerd wo rdt Urnen met provinciale aarde op 13 December naar de Dam De Nationale monumenten-commissie voor oorlogsgedenktekenen deelt mede, dat zij het plan heeft om in de tot stand- koming van het centrale nationale monu ment, dat mettertijd te Amsterdam zal verrijzen, alle provincies van ons land te betrekken. Zij meent' hiervoor een1 uitste kende oplossing te hebben gevonden, mede dank zij de medewerking van de Commis sarissen der Koningin. Deze gezagsdragers zullen op Zaterdag 13 December een urn met aarde uit hun provincie naar Am sterdam brengen. Zij zullen worden bij gezet en, tot het definitieve monument verrijst, bewaard blijven in een urnenbe waarplaats, welke voor dat doel op het Amsterdamse Damplantsoen zal worden opgericht. De architecten ir. A. J. van der Steur en A. Komter hebben de opdracht aan vaard voor een ontwerp van deze be waarplaats te zorgen. De bedoeling is dat deze urnen te zijner tijd worden ingemetseld in het voetstuk van het nationale monument. Deze plechtige bijzetting der urnen zal een hoofdmoment zijn van de actie, welke de nationale monumenten-commissie op 10 November zal beginnen. Verwacht wordt, dat leden van het koninklijk huis en talrijke autoriteiten niet alleen deze Bijzetting zullen bijwonen, doch dat zij ook aanwezig zullen zijn bij de samen komst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, welke op die 13e December onmiddellijk aan de plechtigheid zal voorafgaan. Doodstraf op oorlogsophitsing in Hongarije Het verspreiden van oorlogsgeruchten en het voeren van oorlogspropaganda zal in Hongarije streng worden gestraft, aldus meldt Radio Boedapest. Wie er op wordt betrapt, krijgt vijf jaar gevangenisstraf. In zeer ernstige gevallen kan zelfs de dood straf worden uitgesproken. In het Hongaarse parlement heeft de communistische afgevaardigde Zold de on afhankelijkheidspartij van Zoltan Pfeiffer beschuldigd van oorlogsophitsing door het verspreiden van allerlei geruchten. Hij zeide, dat alle oorlogsophitsers moesten worden uitgeroeid. De afgevaardigden van de partij van Pfeiffer sprongen op en rie pen: „Dit is een aansporing tot moord". Zij verheten de zaal. doch kwamen terug toen de president Zold tot de orde had geroepen. Het incident heeft de gemoederen te Boe dapest sterk in beroering gebracht. Gemeld wordt, dat velen de hoofdstad hebben ver- laten. SJAHRIR NAAR AUSTRALIË Radio-Djokja meldt van republikeinse regeringszijde vernomen te hebben, dat Soetan Sjahrir op weg is naar Australië. BOMEN MET ATOOMENERGIE Geleerden hebben vastgesteld, dat de bomen, die de atoombom van Hirosjima hebben overleefd, tweemaal vlugger groei en dan voorheen. Het woord is aan O. Henry: Zet de luiken open.Ik ben bang in het donker naar huis te gaan. (Laatste woorden op zijn sterfbed; 5 Juni 1910). De arbeiders van een tiental textiel fabrieken te Tilburg hebben het werk neergelegd. De oorzaak van deze staking is te zoeken in de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst, welke 13 October in ging. Voor verscheidene arbeiders, vrijwel allen tarief werkers, zouden ongunstiger loonvoorwaarden zijn ontstaan door een nieuwe interpretatie van artikel 19 van de C.A.O., volgens welke de tarieven en stuk lonen, premieregelingen daaronder begre pen, zodanig vastgesteld moeten worden, dat het uurinkomen van arbeiders, die ge lijksoortige arbeid verrichten, gemiddeld niet meer dan 20 procent uitgaat boven de voor werknemers van 24 jaar en ouder vastgestelde uurlonen. Zowel de organisaties der arbeiders als de werkgevers staan op het standpunt, dat men volledig achter de nieuwe C.A.O. dient te staan. De nieuwe overeenkomst betekent voor de textiel-industrie een ver hoging der lonen. Tot 13 October gold een tarief van 75 cent met een plafondloon van 20 procent daarboven. Dit loon is door de nieuwe C.A.O. gebracht op 80 cent, waarboven gemiddeld nog 20 procent ver diend mag worden, in totaal dus 96 cent. Onder de vorige C.A.O. waren er arbeiders die boven het maximum kwamen, hetgeen feitelijk in strijd was met de wettelijke regeling. Verzoenende woorden van Harold Stassen Harold Stassen die zich candidaat voor het presidentschap stelt, heeft verklaard dat democratie en communisme vreedzaam in dezelfde wereld kunnen bestaan, on danks hun fundamentele verschillen. Stassen, de vroegere gouverneur van Minnesota, zeide op een bijeenkomst te Long Beach, dat- het conflict der ideolo gieën de oorlog niet onvermijdelijk maakt. Volgens Stassen is er een uitstekende kans dat deze fundamentele strijd zowel aan het economische als het sociale front kan wor den opgelost en nooit tot een derde wereld oorlog zal leiden. Stassen zeide stellig te geloven dat een oorlog onmogelijk een kwestie kan zijn tussen de twee scholen van politieke phi- losofie. Hij zeide dat de beslissing moet vallen in het verstand en de harten der mensen. „Met geweld kan de oplossing niet verkregen worden", aldus Stassen. (U.P.) Rusland wil ontruiming van Korea na nieuwjaar. De Sovjet-Unie beeft het verzoek tot de UNO gericht om te bepalen, dat de Sovjet- Russisch-Amerikaanse bezettingstroepen begin 1948 Korea ontruimen. Rusland had dit standpunt reeds in de politieke com missie naar voren gebracht, doch tot nog toe geen datum genoemd. De Verenigde Staten daarentegen hebben voorgesteld om de troepen tot na de verkiezingen in Korea te handhaven, totdat een nationale rege ring is gevormd. Indonesisch verzoek aan de Veiligheidsraad De republikeins-Indonesische regering heeft de Veiligheidsraad per brief verzocht een commissie te benoemen om toe te zien op de teruggave van de door de Ne derlanders sedei-t 21 Juli bezette gebieden. De regering;, van de republiek Indonesië, aldus Tamboe, handhaaft haar standpunt, dat alle na 21 Juli door de Nederlanders bezette gebieden tot het grondgebied van de republiek behoren. De Indonesische delegatie verzoekt de Veiligheidsraad een internationale commissie te benoemen om toe te zien op de teruggave van die gebie den aan de republiek en te controleren, in welke toestand de gebieden zich bevinden na het vertrek van de Nederlanders. Bormann Jr. weet ook niets Dezer dagen werd in de Amerikaanse zóne van Oostenrijk de 17-jarige zoon van Martin Bormann, Martin Bormann junior, gearresteerd. Hoewel men hem sinds zijn arrestatie aan een intensief verhoor on derwierp is men niets wijzer geworden over de vraag of zijn vader nog in leven is en zo ja waar hij zich bevindt. Autori teiten -van de geheime dienst deelden mede dat Bormann junior volhield zijn vader sinds de laatste oorlogsdagen niet meer gezien te hebben. Ook zeide hij dat 'zijn vader nooit met hem had gesproken over ontvluchtingsplannen ingeval Duits land zou moeten capituleren. (U. P.) Vrees voor burgeroorlog voorkwam val der regering De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdagavond met een geringe meerder heid haar vertrouwen uitgesproken in Ra madier's rompkabinet, aldus meldt United Press'. Volgens de officiële telling leverde de stemming 300 stemmen op voor Ramadier bij .280 tegenstemmen en 18 onthoudingen. Vijftien leden- der Assemblée waren af wezig. Dit was de kleinste meerderheid die Ra madier behaalde bij zeven stemmingen over de vertrouwenskwestie sinds hij in Januari de leiding der regering op zich nam. Aan de stemming was een debat van drie uur voorafgegaan, waarbij Ramadier tot twee maal toe een krachtig beroep deed op de nationale eenheid om te voorkomen dat Frankrijk zou worden gesplitst in el kander vijandig gezinde groeperingen. Tal van afgevaardigden waarschuwden, dat Frankrijk in een burgeroorlog zou worden gestort, wanneer de regering zou vallen en men zich voor het dilemma „de Gaulle of de Communisten" geplaatst zou zien. Nadat de uitslag der stemming bekend was gemaakt, werd de Nationale Vergade ring verdaagd tot 13 November. Men ver wacht, dat Ramadier in de tussenliggende periode, nieuwe doch waarschijnlijk kleine wijzigingen in het kabinet zal aanbrengen, zodat het op meer steun in de Assemblée kan rekenen. De meerderheid, die de socialistische leider heeft gekregen, garandeert het hui dige kabinet een verdere levensduur van tenminste enige weken, gedurende welke tijd de regering zich zal beijveren voor de .aanvaarding van een nieuw crisisprogram, bedoeld om de franc te redden, de dreigen de inflatie te stuiten en het economisch herstel te bevorderen. Mevrouw Roosevelt heeft geen tijd Mevrouw Roosevelt heeft bekend ge maakt, dat zij de uitnodiging tot bijwoning van de huwelijksplechtigheid van prinses Elisabeth niet zou aanvaarden, doch aan het werk zou blijven in de verenigde volleen, aldus meldt U.P. Drie vooraanstaande Amerikanen bij vliegtuigongeluk gedood Gisteren zijn bij een ongeluk met hun particulier vliegtuig de gouverneur van Oregon (V.S.) en twee hoge autoriteiten van deze staat om het leven gekomen. Het vernielde vliegtuig en de lijken werden 50 km ten zuiden van Lake View gevon den. Het toestel had een boomtop geraakt en was in de sneeuw neergestort Hoewel de vereniging van Tilburgse in brikanten van wollen stoffen zich strikt wenst te houden aan de bepalingen der nieuwe C.A.O., heeft zij overwogen, dat er aanleiding kan bestaan bijzondere presta ties bijzonder te belonen, dus een hogere beloning te geven dan de plafondbepalin gen der C.A.O. toelaten. De overeenkomst geeft de vakraad de bevoegdheid met toe stemming van het College vdn Rijksbemid delaars afwijkingen van de plafondbepa lingen in bijzondere omstandigheden toe te staan. De staking omvat momenteel 500 van de 7000 textielarbeiders. Oorlogserfenis Vier doden bij mijnexplosie in de Betuwe "Wederom is de Betuwe er aan herinnerd, dat zij tijdens de bezetting gedurende lange tijd frontgebied is geweest. De Duitsers hebben toen overal mijnen en bommen in gegraven, die nog steeds slachtoffers op eisen. Woensdag was een ploeg van acht arbeiders bezig met graafwerk aan de Linge bij Echteld. Zeven hunner waren aan het schaften in een houten keetje, toen zich een enorme ontploffing voordeed, die het tentje volkomen verbrijzelde. De ge volgen waren verschrikkelijk: drie arbei ders werden op slag gedood, een vierde zo ernstig gewond dat hij later overleed. De drie anderen zijn met ernstige wonden naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht. Het is nog niet uitgemaakt of de mijn zich in de grond onder het tentje bevond, of dat de arbeiders de mijn uit de Linge heb ben opgevist eri naar de keet hebben ge transporteerd. Tsjeclioslowaakse democraten worden gebrandmerkt De Tsjechoslawaakse vice-premier Jan Ursiny heeft ontslag genomen. Hij is lid van de democratische partij, wier leden de laatste tijd van communistische zijde be- schruldigd worden van verraad en on nationale activiteit. Dit ontslag, dat volgens officiële bekendmaking het gevolg is van het fèit dat een employé van het kabinet 4 van Ursiny zich schyldig heeft gemaakt aan kuiperijen tegen de staat, valt samen met een actie der arbeiderscommissie in het land tot vorming van een nieuwe regering zonder de democratische partij, wat in flagrante strijd zou zijn met de laatste ver kiezingsuitslagen, die tweederde der stem men aan deze partij toekenden. De commu nisten eisen bovendien ontslag van alle hoge functionarissen bij de departementen, die lid zijn van de democratische partij. De beschuldigingen tegen de leden van deze partij worden steeds scherper en wijzen op een georganiseerde actie. „Handel-met-het-Oosten-actie" De politieke correspondent van Reuter deelt mede, dat Zilliacus, de leider van de linker vleugel der Britse Labour-partij, die met zeven andere parlementsleden door Stalin is ontvangen, zich Donderdag tot de Labour-leden van het parlement zal richten en een aanvang zal maken met een „handel-met-het-Oosten-actie". In een korte uiteenzetting over deze actie zeide Zilliacus het volgende: „Tussen Triest en Stettin in het Westen en Kamts- jatka en Wladiwostok in het Oosten wo nen 250 millioen mensen onder een zich steeds uitbreidende socialistische geleide economie, welke en crisis onmogelijk maakt. Deze economie dient voor de op voering der agrarische productie, zowel als voor het vergroten der industriële ca paciteit. Zoals de zaken nu staan, zullen de goudbronnen en buitenlandse valuta reserves van Groot-Brittannië opraken en zal het aan de genade van Amerika over geleverd zijn, tenzij wij het volgend jaar tegen deze tijd een handel met deze lan den opgebouwd hebben, die ons in staat stelt op onze eigen voeten te staan en te onderhandelen in plaats van te pleiten". WAALS FEDERALISTISCH VOORSTEL NIET ONTVANKELIJK Toen de Belgische volksvertegenwoor diger Grégoire enkele maanden geleden een voorstel indiende tot wijziging van de grondwet met het doel van ^elgië een fede rale staat te maken met een. eigen rege ring voor Vlaanderen, Wtllonië en Brussel, heeft de meerderheid der Kamer dit voor stel naar een bijzondere commissie ver wezen. Deze commissie is dezer dagen onder voorzitterschap van de voorzitter der Ka mer van Cauwelaert bijeen gekomen, na dat zij het verslag van de heer du Bus de Warnaffe hadden aangehoord, waarin deze tot de slotsom komt dat het voorstel niet ontvankelijk is, besloten de leden van de commissie met algemene stemmen hun goedkeuring aan dit rapport te hechten. Tot nader order wordt de verzending naar Port. Said en Suez van gewone en luchtpostcpr- respondentie voor opvarenden van schepen ge- 'slaakt, wegens de in Egypte heersende cholera- epidemie. Hedenmorgen om half tien arriveerde een groot gezelschap op het Velsense raad huis om het wederopbouw- en uitbrei dingsplan met het gemeentebestuur en andere betrokkenen in den brede te be- „spreken. Behalve minister L. Neher, de be windvoerder over wederopbouw en volks huisvesting, waren aanwezig de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, de secretaris-generaal van Wederop bouw en Volkshuisvesting ir. H. W. Mou- ton, het hoofd van de afdeling uitvoering ir. L. Roos, het hoofd van het algemeen secretariaat mr. H. N. Dutilh, jhr. A. R. A. Quarles van Ufford eveneens van het mi nisterie. Voorts de directeur-generaal van de volkshuisvesting en algemeen commissaris van de Wederopbouw dr. ir. Z. IJ. v. d. Meer; het hoofd van het bureau financie ring wederopbouw publiekrechtelijke li chamen, de heer K. de Jong; de algemeen stedebouwkundige adviseur van de We- deropbouw-commissie ir. P. Verhagen; het hoofd van het contactbureau publiekrech telijke lichamen, de heer K. J. van Geel; het hoofd van de afdeling onteigening en toewijzing, de heer Th. C. A. Bölger; het hoofd van het streekbureau Noordholland- West van de wederopbouw, ir. C. A. de Vassy; de secretaris-generaal van het mi nisterie van financiën mr. H. L. 's Jacob; het hoofd van het bureau gemeente-fin an- eiën mr. G. W. baron v. d. Feltz, de admi nistrateur van binnenlandse zaken de heer N.A. Nap. Namens Gedeputeerde Staten was ook de A. B. J. Prakken aanwezig. Tenslotte merkten wij op namens de eco- nomiseh-technologische dienst voor Noord holland de directeur ir. W. Fuhri Sneth- Cowboylied jes voor de vrede Glen Tayor de zingende comboy-senator van Idaho, heeft zijn paard bestegen en is een rondreis begonnen om het land te waarschuwen dat naar zijn mening een oorlog het gevolg zal zijn van de huidige Amerikaanse politiek. Terwijl hij naast het hoofd van zijn paard stond, zong hij een eigen compositie „Cowboy Joe from Idaho" en vervolgens vertelde hij de vierhonderd personen die zich om hem heen verzameld hadden: „Ik doe dit om het volk het be langrijkste vraagstuk van de dag voor te leggende vraag of wij in vrede zullen leven of naar de oorlog afdrijven. Ik weet dat de opvatting van een jong senator minder belangstelling heeft dan die van oudere staatslieden. Daarom heb ik be sloten de aandacht te trekken. Ik moet de zaak dramatiseren, vandaar mijn reis te paard", (U.P.) lage en de hoofdingenieur bij de water staat mej. ir. E. F. v. d. Ban. Namens de Velsense Wederopbouw wa ren onder meer de architecten W. M. Du- dok, ir. W. van Tijen en H. A. Maaskant aanwezig. Verder een aantal functionna- rissen van Openbare Werken en de secre taire. Vanmiddag: Oud-IJmuidcn ill. Het gezelschap werd ontvangen door burgemeester en wethouders, waarna de vergadering op de eerste afdeling begon. Na de lunch in de raadszaal zal het bezoek de gemeente ingaan en onder meer een visite afleggen in Oud-IJmuiden om de stand van zaken aldaar in ogenschouw te nemen. Voorts komen allerlei andere zaken op de Wederopbouw betrekking hebbende in bespreking. Moeilijkheden rond de socialistische internationale De commissie," welke in de afgelopen maand Juni tijdens de internationale so cialistische conferentie te Zurich is inge steld is deze week te Brussel bijeengeko men. De commissie heeft de taak om de moeilijkheden voor de komende interna tionale socialistische conferentie te Ant- weroen uit de weg te-ruimen. De voornaamste twee struikelblokken zijn de wederoprichting van de tweede (socialistische) internationale, die onder andere door Frankrijk en België voorge staan wordt, hoewel de Britse Labour- partij en de socialisten van Oost-Europa deze afwijzen en de toelating der Duitse socialisten, die gesteund zouden worden door die der West-Europese en Scandina vische landen, doch waartegen die der Oost-Europese landen en van Italië zich verzetten. De Belgische socialistische par tij heeft een resolutie aangenomen, vol gens welke de Duitse socialisten op de internationale conferentie onder voorbe houd zullen worden toegelaten. De voorbereidende commissie heeft mee gedeeld, dat de conferentie van 28 Novem ber tot 1 December zal worden gehouden. VERANDERLIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige lichte regen en in de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist. Verander lijke wind. Iets hogere temperatuur. 1 NOVEMBER Zon op 7,33 uur, onder 17.14 uur Maan op ...18.35 uur, onder 10.56 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1