C Plannen voor de demobilisatie Mening der consuls over de hoofdzaken van het Nederlands-Indonesisch conflict jiflf Panda en de Meestervlieger 3 TBoekenihcels in let Wereldnieuws VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 Stemming niet anti-Nederlands, wel „anti-koloniaal" Het rapport der cotyulaire commissie over de toestand in Indonesië, waarover de debatten in de Veiligheidsraad reeds be gonnen zijn en heden zullen worden voort gezet, wordt door de verschillend-georiën teerde afgevardlgden yan de raad verschil lend geïnterpreteerd. Om een indruk te geven van wat het rap port ten aanzien van de voornaamste kwes ties inhoudt en hoe de mening der consuls in feite is geformuleerd, geven wü hier onder een deel van de oorspronkelijke tekst, namelijk dat deel waarin de kwestie van het „staakt het vuren" en van de voortdurende gevechtshandelingen wordt aangesneden. Over het bevel tot staking der vijandelijkheden en de onvoldoende na koming daarvan zegt het rapport, dat de twee partijen in Indonesië elk een ver- schillende opvatting van de wüze, waarop het bevel moet worden nagekomen, huldi gen en het geeft de definities van die op vattingen. Volgens het rapport is de algemene in terpretatie aan republikeinse zijde deze: „Vuur niet, tenzij wanneer op u gevuurd wordt en neem geen enkel initiatief tot offensieve acties. Consolideer de huidige verdedigingslinies. Ga voort met patrouil lering in de meest naar voren geschoven linies met het oog op militaire verkenning. Verzet u krachtig tegen elke Nederlandse aanval. Bij tenminste twee republikeinse divisies is een taktiek gevolgd, welke aan de troe pen toestond Nederlandse concentraties waarvan men geloofde, dat zij voor de aanval gereed waren, te bestoken. Dit werd door de betreffende divisie-commandan ten beschouwd als een toelaatbare voor zorgsmaatregel. Ook het patrouilleren in door Nederlan ders bezette gebieden is als geoorloofd be schouwd". é- De Nederlandse interpretatie was ge baseerd op het beginsel, dat het mogelijk is een gebied te beheersen en te controle ren, zonder dat dit gebied noodzakelijk in zijn geheel is bezet. Toen de order tot beëindiging der operaties was ontvangen, waren.alle strategische objecten, welke het doel waren van de politiële actie, be zet. De Nederlandse bevelhebber rappor teerde aan de lt.-gouverneur-generaal, dat het'gebied door deze strategische punten beheerst, onder zijn controle was. Het standpunt van het Nederlandse leger is dus, dat alle republikeinse troepenbewe gingen binnen dit gebied een inbreuk vor men op het „staakt het vuren" en dat de Nederlandse strijdkrachten dus de vrijheid hebben maatregelen te nemen tegen deze republikeinse strijdkrachten op te treden. Het rapport constateert een betreurens waardig gebrek aan vertrouwen aan Ne derlandse, zowel als aan Indonesische zijde over de uitvoering van de order „staakt het vuren" door de tegenpartij. Over de reden van het voortduren der gevechten zeggen de consuls: „Het lijdt geen twijfel, dal het voortduren der vijan delijkheden te wijten is aan het besluit der Nederlandse aut<$riteiten om militaire en administratieve controle uit te oefenen over het gehele gebied door dr. van Mook afge bakend en aan de weigering van de repu blikeinse autoriteiten te erkennen, dat de Nederlanders het recht hebben zulks te doen en tenslotte aan de voortdurende ac ties van onverantwoordelijke benden". Toestand der bevolking. Hierover wordt met betrekking tot het republikeinse gebied o.m. gezegd: „Er be- ctaat zonder twijfel een levend nationaal bewustzijn onder dat gedeelte van de be volking dat onderwijs genoten heeft en het openbaart zich niet alleen in de steden, maar ook op het platteland. Tegelijkertijd maakt dit bewustzijn de indruk van anti- Nederlands te zijn, maar bij nader onder zoek blijkt, dat deze anti-Nederlandse ge zindheid niet de Nederlander als zodanig betreft, maar tegen het „kolonialisme" is gericht. Het is eveneens voor de hand lig gend. dat de politiële actie de anti-Neder landse stemming heeft doen toenemen. Hierbij dient in aanmerking genomen, dat de intellectuelen die in politiek opzicht en anderszins de meest invloedrijke groep vormen, naar schatting niet meer dan vijf procent van de gehele bevolking uitmaken. Het is moeilijk te "constateren, in welke mate de nationalistische gevoelens in de massa zijn doorgedrongen, maar het is dui delijk, dat zij in het algemeen geen zin voor politiek heeft. Het is bekend, dat lieden, die blijk geven van anti-republikeinse gezindheid en zij, die verdacht worden van Nederlandse sympathieën, aan strenge maatregelen blootstaan, gewoonlijk in de vorm van ge vangenneming en vrijheidsberoving (zon der proces) voor lange tijd. Er bestaat een algemene vrees voor hetgeen zal geschie den, wanneer het republikeinse gezag weer zal terugkeren, aangezien velen menen be schouwd te zullen worden als medewerkers met de Nederlanders en het hun kwalijk zal genomen worden, dat zij niet naar re publikeins gebied zijn teruggekeerd". Eerste-Kamerlid veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Assen ver oordeelde het lid der Eerste Kamer en wethouder der gemeente Emmen, de heer R. Z. H. naar aanleiding van de arrestatie van een geallieerd piloot tot een geldboete van 10.000 of drie maanden hechtenis. Het recht van cassatie werd hem verleend. De eis was 10.000 of zes maanden hech tenis. DISTRIBUTIE Verbetering bonnenlijst In de bonnenlijst van gisteren is door een onduidelijkheid in het stencil, toege zonden door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een fout geslopen. Onder bonkaarten MA, MD, MH 712 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Serie Q, staat Q-ll suiker. Dit moet zijn: Q-21. Honderd gram vlees extra op Q-06 Diversen Voor de week van 30 October tot en met 8 November wordt wederom een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar gesteld op bon Q-06 Diversen. C-serie sclioenenbonnen later in gebruik In afwijking van hetgeen onlangs door het C.D.K. werd bekend gemaakt zullen de schoenenbonnen van de C-serie (schoe nenbonnen met in de linkerbovenhoek de letter C, gevolgd door een andere letter), niet op 1 November, doch eerst op 1 De cember in gebruik, worden genomen. De Nieuw Holland brengt Noodwet ouderdomsvoorziening aHossingstroepen naar Indië Uitkeringen beginnen eerder dan verwacht werd Gisterenmiddag om vijf uur vertrok van de Sumatrakade te Amsterdam de „Nieuw Holland" met aan boord 1700 man aflossingstroepen naar Indië. Het waren manschappen van het 2e verkenningsregi ment uit Amersfoort, van de zes reserve compagnieën „Indië" uit Alkmaar en Schoor 1 en van een aantal aanvullingsdeta chementen. Amerikaanse torpedoboot- jager komt naar Amsterdam Van 7 tot 14 November zal de 15.000 ton metende Amerikaanse torped'oboot jager „Hamel" een niet-officieel bezoek aan Amsterdam brengen. Franse duikbootjager Den Helder binnengesleept De Franse duikbootjager „Spahi", een zusterschip van de Nederlandse „Queen Wilhelmine", is de haven van Den Helder binnengesleept. Het schip, dat dienst doet bij de visserij-inspectie, heeft 15 mijl ten Noord-Westen van Den Helder een de fect aan een der motoren gekregen. Ver moedelijk zal de schade binnen enkele da gen hersteld zijn. PER DOOS 23 CT De regering zal veel voor de jongens üan overzee doenmaar rekent daarbij op volle medewerking van alle Nederlanders KOOPMANS KINDERMEEL CjUlOTxcU kzrectehjbref De radio geefl Zaterdag 7.00, 3.00. 18.00. 20.00 en23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.18 Orgel. 8.40 Platen. 9,15 Kamer muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Hadiofeuille- ton. 10.35 Schubertllederen. 10.55 Voor arbeiders ln de continubedrijven. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 „Vincentino". 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Harmonie orkesten, 15.00 Lezing over sociale zorg. 15.15 Men vraagt en wij draaien. 16.00 Lezing. 16.15 Ama teurs. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Volks concert. 18.15 Sportpraatje. 10.30 Strijdkrachten programma. 19.00 Franse liederen. 19.30 Pro testants Thuisfront. 19.40 Jeugdnieuws. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 „De winkel van Sinkel". 21.15 Socia listisch commentaar. 21.30 Schrammelmuziek. 22.00 Luisterspel „Don Qulehotte" (V). 22.35 Dans- orkest. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Platen HILVERSUM II, 414.5 M., 2X8 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 Koorzang. 8.15 Platen. 8 55 Hoogmis uit de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem. 10.15 Kamermuziek van Mo zart en Schubert. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Kerk toren. 12.00 Angelus. 12.03 Sonate pathétique van Beethoven en Rhapsodie van Brahms. 12.SO Weer bericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek. 13.20 Dansorkest. 13.40 Filmpraatje. 13.50 Symphonieche muziek van Beethoven. 14.00 Toneelkijker. 14.40 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Dansmuziek. 15.00 Voor jongeren. 15.15 Piano muziek. 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 16.20 Lezing. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De wigwam. 18.00 Piano muziek. 18.15 Weekoverzicht. 18,30 Luisterspel „Lord Jumpatit" (V). 19.20 Negerliedjes. 19.45 Klankbeeld. 19.55 Ltebestraum van Liszt. 20.05 Actualiteiten. 20.13 De gewone man. 20.20 Hoe beet deze plaat. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen helt de Mok". 22.00 Platen. 22.10 Dansles. 22.40 De Van Rooyens. 22.45 Avondgebed. 23.15 Sym- „In het komende jaar" wordt de demo bilisatie verwacht van 100.000 soldaten en mariniers. Ovèr het tijdstip is nog niets met zekerheid te zeggen, omdat dit im mers beslist wordt door het verloop der gebeurtenissen in Indonesië. Maar van re geringswege worden toch reeds groot-op gezette plannen uitgewerkt, omdat gehoopt wordt, dat de „jongens van over zee" nu toch spoedig zullen kunnen terug komen. De regering is doordrongen van de nood zakelij lcheid een goede organisatie in het leven te roepen, waarbij op doeltreffende wijze de weg gebaand wordt om het aan de gedemobiliseerden mogelijk te maken in de burgermaatschappij opgenomen te worden. Daarbij wordt gerekend op de volle medewerking van het gehele thuis front, omdat zij, die voor ons hun leven waagden in Indië, daarop volledig recht hebben. Het Koninklijk Besluit waarin verschillende onderdelen geregeld worden is binnenkort te verwachten, maar reeds nu staan verschillende dingen vast. De demobilisatie zal geleidelijk plaats hebben. Er zal begonnen worden met 7 schepen geregeld tussen Nederland en In dië heen en weer te varen, later worden het er zelfs 10. Meestal zal elke week één schip in ons land aankomen, waarmee dan 15002000 man zullen worden aangevoerd. Eerst gaan de mensen met een kort verlof naar huis, de dienst zal er voor zorgèn, dat zij nog op de dag van aankomst op de stoep van hun woning afgezet zullen worden, al wonen zij ook op de uiterste hoek van ons land. Na het verlof der teruggekeerden begint de eigenlijke zorg voor hun terugkeer in de maatschappij. Er komen drie afzonderlijke inspecties die daarvoor zorgen, namelijk voor het leger, de marine en voor de sol daten van het Koninklijk Ned. Ind. Leger. In Huis ter Heide worden de soldaten in het demobilisatie centrum allereerst ge keurd; de zieken, of zij die nog enige ver zorging nodig hebben, gaan naar het zie- kencentrum te Woerden. Van alle gedemo biliseerden zijn op het demobilisatiecen trum dan al gegevens over de plannen en verlangens van elk soldaat, met het ad vies van zijn commandant. Als het nodig is worden de belanghebbenden getest op een bureau voor beroepskeuze. (Verwacht wordt dat dit voor 50% gewenst zal zijn). Zij die voor onmiddellijke plaatsing in een werkkring in aanmerking komen worden verwezen naar de Gewestelijke Arbeids- bureaux, waar maatregelen genomen wor den om zo snel mogelijk werk voor hen te vinden. In die Arbeidsbureaux zijn ook de Sociale Diensten gevestigd, die aan de ge- demobiliseerden andere hulp verlenen. De inspecteurs hebben zich de medewer king verzekerd van de organisaties van werkgevers en werknemers. Plannen wor den uitgewerkt om scholing, herscholing en omscholing van arbeiders op grote schaal mogelijk te maken. Bovendien wordt aan vakopleiding alle aandacht ge geven, omdat onder de gedemobiliseerden velen zijn die nooit een vak gekozen heb ben. Ook voortzetting van studie aan de universiteit is in sommige gevallen mo gelijk. In het kledingmagazijn te Voorschoten krijgen de gedemobiliseerden elk een nieuw costuum, of zo zij dit wensen 70 en 60 textielpunten. Elk gedemobiliseerde zal 100 ontvan gen en bovendien een voorlopige maan delijkse toelage die varieert naar' bewezen diensten in Indië. Tijdens de vakopleiding krijgen de men sen ook nog financiële steun. De mariniers krijgen in Rotterdam hun demobilisatiecentrum, de soldaten van het K. N. I. L. in Nijmegen. De laatste zijn ongeveer 12000 in aantal. Voor hen is een speciale verzorging nodig omdat zij onder de regelen vallen die voor gerepatrieerden geldt. Bovendien is aan te nemen, dat deze mensen voor een groot deel over enige tijd weer naar Indië zullen terugkeren. Bij de demobilisatie verwacht men ver schillende moeilijkheden die zoveel mo gelijk moeten worden opgevangen. Die moeilijkheden waren een onderwerp van bespreking op een Demobilisatie-Studie dag, die Donderdag door de Nationale Fe deratie voor Geestelijke Volksgezondheid Geen visum meer nodig voor Zwitserland Het ligt in de bedoeling met ingang van 1 November de visa af te schaffen in het reizigersverkeer tussen Nederland ener zijds en Zwitserland en Liechtenstein an derzijds. Voor hen, die in het andere land willen, gaan werken blijft een visum nodig. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht be legd was. Daarbij werden allereerst mededelingen gedaan over de techniek der demobilisatie door de leiders der inspec ties. Verder werd het woord gevoerd door Ds. J. Sillevis Smit, hoofd-vlootpredikant; majoor aalmoezenier L. A. M. Goossens; Dr. E. Emmen, secretaris der Synode van de Ned. Herv. Kerk en mej. N. Ongeboer. De algemene indruk was, dat het gehalte der gedemobiliseerden zeer goed is, ver wacht wordt, dat de heropneming in de burgermaatschappij bij 95% zonder schok ken zal verlopen. Allerwege moet evenwel medewerking verleend woFden, want in veel gevallen zullen toch moeilijkheden opgelost moeten worden, niet alleen om werk te vinden, maar er ziin ook moei lijkheden in het gezin. In het algemeen is te zeggen, dat onze jongens over zee goede soldaten waren, dus het zijn bruikbare le den der maatschappij. Ds. Sillevis Smit zei: niet onze gedemobiliseerden vormen een probleem, maar het probleem is of wij, het thuisfront, klaar zijn om hen op te nemen. Een deel van het congres (dat ondèr leiding stond van Dr. G. Krans, directeur geneesheer van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort) werd bijgewoond door Prins Bernhard. Z.K.H. hield een korte rede, waarin hij er op wees, dat onze jongens over zee recht hebben op aller steun en medewerking als zij gedemobiliseerd wor den. UNICUM IN VENLO Staalbaard zegt hei: Voor een belang rijke bijeenkomst scheer ik me nog gauw even extra-glad met Philips „PHILISHAVE" En Uw handelaar zal het U be- tvyzen, hoe gemakkelijk dat gaat, wanneer U even een demonstratie vraagt met STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND- EINDHOVEN Schepper.der Bailey-brug komt naar ons land Naar Ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat mededeelt, zal de ontwerper van de Bailey brug, de Engelsman Bailey, de volgende maand een bezoek aan ons land brengen om de opening bij te wonen van een Bailey brug bij Venlo, de grootste overspanning die ooit in Bailey-materiaal is uitgevoerd. Bailey construeerde een eenheidsstuk, dat gemakkelijk te vervoeren was, betrek kelijk weinig gewicht had en geschikt was om er in korte tijd bruggen van verschil lende lengte en draagvermogen mee in el kaar te zetten. Dit materiaal heeft de ge allieerde legers bij hun overwinnende op mars onschatbare diensten bewezen, maar de 55 meter lange overspanning van de nieuwe Venlose brug is een constructief unicum, dat zelfs de uitvinder interesseert. De hoogovens vergroten hun kapitaal Emissie van 6^ millioen De Nederlandse Handel Maatschappij, de Amsterdamse Bank, de Twentse Bank en de Rotterdamse Bankverenigring kondigen de uitgifte aan van 10.748 certificaten van gewone aandelen in de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden in stukken groot nominaal f 600,tot de koers van 130 procent. De uitgifte is uitsluitend bestemd voor hou ders van gewone aandelen en certificaten van gewone aandelen in de verhouding van één nieuw certificaat op vier oude. De nieuw uit te geven gewone aandelen en derhalve ook de certificaten delen voor de helft in de winst over het boek jaar 19471948 en ten volle'in de winst van volgende boekjaren. Het doel der emissie is, blijkens het prospectus: investeringen ten behoeve van de eigenlijke productie, investeringen ten behoeve van research en huisvesting en vergroting van de behoefte aan perma nent bedrijfskapitaal. Omtrent de vooruitzichten wordt nog medegedeeld, dat de laatste tijd in de arbeidsprestatie een verheugende verbete ring valt te constateren. Het komende jaar zal, naar verwacht wordt, een grotere ruw- ijzerproductie brengen door het gelijktij dig produceren met drie hoogovens, waar door de export verder verhoogd zal kun nen worden. Men hoopt ook in de walserij voor zware platen een betere bezettings graad te bereiken. Het geplaatste en volgestorte gewone aandelenkapitaal bedraagt thans f 25.795.800 en zal na de beoogde emissie f32.244.600 groot zijn. Dit is voor het eerst na de be vrijding, dat de maatschappij nieuwe mid delen op lange termijn aantrekt. NAAR INDONESIë VERTREKKENDE MILITAIREN WORDEN GEKIEKT. Met goedvinden van de militaire autori teiten en in samenwerking met het NIWIN comité Amsterdam neemt de vereniging „De Amsterdamse Haven" het initiatief om bij him vertrek naar Indonesië foto's te nemen van de scheepgaande militairen. Deze foto's worden op nummer gesorteerd en kunnen worden besteld bij het NIWIN- comité: Amsterdam, Mauritskade 63. Van 16 Augustus af kunnen, zoals men weet, personen van 65 jaar en ouder een aanvraag indienen ter verkrijging van een „nooduitkering" ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Reeds aanstonds is er de aandacht op gevestigd, dat de uit keringen weliswaar van 1 October af zou den geschieden in maandelijkse termijnen na afloop der betreffende maand, maar dat er voor het verwerken van het grote aan tal aanvragen nog wel geruime tijd nodig zou zijn. Mede dank zij de voortvarendheid der ambtenaren van Raden van Arbeid en Be volkingsregisters zal het aantal October- uitkeringen, dat te laat gedaan zal wor den, veel geringer zijn dan aanvankelijk verwacht werd. Tot en met 15 October waren over het gehele land 296.417 aanvragen ontvangen. Hiervan waren op 15 October 241.195 door de. Bevolkingsregisters onderzocht en 154.418 behandeld door de plaatselijke commissies van onderzoek. Op die datum waren 92.244 aanvragen door de Raden van Arbeid beoordeeld. Uiteraard zijn er na de beoordeling door de Raad van Ar- .beid nog enige administratieve handelingen te verrichten, voordat tot betaalbaarstelling overgegaan kan worden. Ambtenaren kunnen niet rondkomen Op een te Utrecht gehouden vergadering van het „Ambtenarencentrum" ts een resolutie aan genomen, welke ter kennis van de regering en de beide kamers is gebracht. De resolutie be treft het salarisvraagstuk en de positie van hei merendeel der ambtenaren, welke onhoudbaar wordt genoemd. De kosten van het levensonder houd zijn bijna verdubbeld, doch de salarissen van het overheidspersoneel zijn, zulks in tegen stelling tot het particulier bedrijf, voor enkele groepen tot 60 procent, doch voor vele catego rieën tot een veel lager percentage gestegen. Voorts wordt in de resolutie opgemerkt, dat bij de in December 1946 toegekende salarisverho ging, rekening gehouden werd met de daling der prijzen, doch nu deze prijsverlaging niet optrad, heeft de regering verzuimd door verdere verho ging der salarissen het overheidspersoneel zijn rechtmatig loon te geven. Post voor militairen en Marine-mensen Militairen aan boord van het s.s. „Nieuw Hol land" kunnen in een aanloophaven nög post krijgen, mits deze uiterlijk 6 November in de brievenbus zit. Wil men bij aankomst in Batavia post bezorgd hebben, dan moet deze uiterlijk 19 November gepost worden, Hr. Ms. mijnenvegers „Pleter Florisz" „Abraham van der Hulst" zullen op 9 November te Batavia aankomen. Indien men aan de opva renden post gewone of aangetekende brieven en briefkaarten wil zenden, die bij aankomst wordt uitgereikt dan moet deze correspondentie uiterlijk 31 October gepost zijn. Hr. Ms. korvet „Batjan", dat op thuisreis 1: zal op 9 en 10 November Gibraltar aandoen. Wil men daar aan de opvarenden post gewone of aangetekende brieven en briefkaarten laten uitreiken, dan moet deze uiterlijk 3 November gepost zijn om met de luchtdienst Amsterdam- Madrid te kunnen worden verzonden. Emissie Van Gelder Zonen In een Donderdag gehouden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Van Gelder Zonen te Amsterdam is overeenkomstig de reeds ge publiceerde prospectus besloten tot de uit gifte van 4.635.000 nominaal gewone aandelen in stukken van 1000 nominaal tot de koers van 120 procent, uitsluitend voor houders van claims der thans uit staande gewone en preferente aandelen. Stationsgebouw wordt tlians fabriek De stations aan de spoorlijn Neede-Hel- lendoorn, welke lijn sinds 15 Januari 1935 is opgeheven, hebben in deze tijd van wo ningnood een andere bestemming gekre gen. Het voormalige station te Enter werd enige jaren geleden door de gemeente van de Nederlandse Spoorwegen gekocht. Thans is besloten het station met 5000 m2 grond te verkopen aan een confectiefa briek te Almelo, die hier mettertijd een confectiefabriek zal vestigen. Dit wordt de eerste grote industrie, die Enter, een dorp van 5000 inwoners krijgt. Geldermalsen moet het zonder raadzaal doen Donderdagochtend ontdekte de concier ge van het gemeentehuis te Geldermalsen brand in het gebouw. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, kon deze niet verhinderen dat de raadszaal en het kantoor van de gemeente-ontvanger bijna geheel werden vernield. Het meubilair van de raadszaal kon gedeeltelijk worden ge red. De kantoorinventaris liep grote wa terschade op. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. WEER TELEGRAFISCHE SPOEDBEHANDELING VAN CHèQUES. Met ingang van 1 November zal weder om telegrafische machtiging tot het uitbe talen der bedragen'van chèques-adviezen kunnen worden gevraagd. 88. Oehoe en Panda werden in een hou ten keet geduwd waar een dikke figuur met een hoed op, op zijn gemak achter een bureau zat te rokenWat betekent dit?" vroeg Oehoe boos. „Waarom hebben die kerels ons gevangen genomen? Bent U de stationschef?" De dikkert lachte dreu nend en wees op de ster op zijn vest. „Ik ben de sheriff!" zei hij trots, politie! En jullie zijn kleine deugnietjes, hè? Beken maar gauw, dan zal ik het goed met je maken!" „Wat bekennen!!?" riep Oehoe woedend. „We hebben 'niets gedaan!" „O nee?" vroeg de sheriff. Jullie doen mee aan een wedstrijd, voor vliegmachines, hè? En jullie hebben hel toestel van een mede dinger in brand geschoten om meer kans te hebben om. te winnen, hè? Beken maar gauw!" „Het is net anders om!" riep Panda. „Ons toestel is in brand gescho ten!" „Onzin!" zei de sheriff kalm. „Ik heb hier een eerste klas getuige!" Op dat mo ment ging de deur open en verscheen Kraan lachend op de drempel. „Daar zit ten ze!" zei hij„Ddt zijn de bandieten die mijn kist in brand hebben gestoken!" „Zie je wel?" zei de sheriff. „Beken maar gauw!" Hansje In Mierenland map_ KER. Gebr. Graauws uiïZ, DE*, sterdam. 8WerV. An-. Marga Dekker heeft haar Hansje <.e getekend en verteld, maar vooral Want dat boekje, dat opgedragen Werdgel.e;ii-c, kinderen uit Soestdijk, die Beatrix Tr as"Vlt' griet en Marijke heten, is een beeldver?6' verklarende tekst geworden, l.et verhn i ?t kleine jongen en een mieren maatschap.?1 schien wat onsamenhangend soms, ma mls- dig en kinderlijk overal. De iHustrat|F 0er,Vou- denken aan een verstarde kleuren-tÜ d°in met hun precieus afgewerkte figuurtw "1 zachte aquarel-tinten. Daarom js vJ,hun dat dit boekje niet steviger In z\\n w want de kleine lezers zullen end want oe Kieine lezers zunen er steeds w""u grijpen voorzover moeder niet telkens^T r'!ar ten voorlezen. Daarom is het ook Jam 'not' er een paar storende foutjes in de tekst"16''11,1 zijn: het werkwoord kauwen wordt kauwen wordt nof,„ i. Tegenover a» met een a geschreven. Tegenover de etiti»- echter een grote hoeveelheid lof geze, *®ott voor Marga Dekker, die met deze ee -W°r<!e'1 bewees, de kinderfantasie te kunnen van 54 de beperktheid van een kort verhaal !a Butlin, Butlin en geen einde. Voorstander stelt vragen aan de critici Nu de bouw van een Nederlands var,, tie-dorp bij Zandvoort, in de geest v-iriT Engelse „Butlin"-kampen, in principe toegestaan en aan de tot standkomirS daarvan door de initiatiefnemers hard werkt wordt, worden aan alle zijden v*' testacties ondernomen. Deze protesten th' als regel op ideële motieven gebaseerd afkomstig van jeugdbewegingen, vroii wencomjtés en dergelijke. Er zijn ook geestdriftige voorstand,, van deze nieuwe vorm van vacantieee neugten, niet in het minst Onder hen dij in de afgelopen zomer een trip naar hét Engelse voorbeeld te Clacton-on-Sei maakten. Eén van hen, een abonné van ons blad. stelt dan ook naar aanleiding van de uite critiek de volgende vragen aan dé tegenstanders: Hebt gij bij herhaalde bezoeken want zonder ervaring, aanschouwing en onder zoek zult ge u toch zeker aan een oordeel niet wagen waarlijk een „betreurens- waardige vervlakking van alle deelne mers" geconstateerd? Zaagt ge met afschuw het harmonisch samengaan, in orde en zelfgekozen disci pline, van honderden, jong en oud, ar men en welgestelden? Verontrustten u de grote reinheid dezer vacantie-oorden, de voortrefelijke hygië- nische verzorging, de liéfdevolle leiding der kinderen, de uiterst beperkte gelegen- heid tot alcoholgebruik, de keurige sport terreinen, de onschuldige vermaken, de soms voortreffelijke toneel- cabaret- en muziekuitvoeringen, de bijna volstrekte afwezigheid van alles wat aanstoot geeft", de weelde van bloemen en planten dé drie onverbiddelijke wetten: op tijd'op, op tijd aan de maaltijden, op tijd naar bed? Meent ge waarlijk dat door dit alles „aan de geestelijke opbouw van jongeren en ouderen ernstige schade" zal wonitn toegebracht? Is het niet eerder zó, dat gezondheid, levensvreugde ên tucht gebracht zullen worden aan duizenden.en duizenden? iharfi Strijd tegen zwarte krulstaarten Gedurende de laatste weken heeft de CCD a de provincie Utrecht ongeveer 160 varkens, welkt clandestien gehouden werden, in beslag geno men. Hiermede werd voorkomen, dat de varken» na uit een niet voor hen bestemde voedselvoor raad te hebben gegeten, in de zwarte harde! zouden verdwijnen. MACKENZIE KING KOMT HALF NOVEMBER NAAR ONS LAND. In afwijking van het bericht, waarin.\verd aan gekondigd, dat de Canadese minister-president Mackenzie King na het bijwonen van de huwe lijksplechtigheid van Prinses Elisabeth te Lon den een bezoek aan Nederland zal brengen, v nemen wij thans, dat Mackenzie King nog vóór 20 November, de datum van het huwelijk, n Nederland zal komen. Op het programma staat een bezoek ia Amsterdam op 14 November. Moord. Een 18-jarige jongemannen drie and!* van moord op Aung-San. voorzitter van Birmaanse interim-regering, er. 6 anfi'- ministers van zijn kabinet, verdachte oer»- nen zouden volgens voor een speciale rtw bank te Rangoon voorgelezen verklaring - bekend hebben Aung-San en zijn "J)"15,' op last van de voormalige premier 0e te hebben vermoord. In de wolken. Het plan om voor de UI New York een wolkenkrabber van 45 vt pingen te bouwen is in principe goedgeke door de meerderheid van het speciale co van 16 landen, dat de plannen en de onK bestuderen moest De commissie heelt zocht de zetel dér UNO onmiddellijk w Manhattan te doen overbrengen, op n rein, dat door Rockefeller beschikbaar gesteld aan de oever van de East river Sensatie. Het te Kopenhagen verschijnende^ „Socïal-Demokraten" maakt melding nieuwe methode om penicilline te een methode die zelfs de Amerlkar. verbazen en daarom door het blad aiTL,, cilline-sensatie" wordt aangeduid, bi van deze methode is Henry Christèn^"- middel van het gebruik van bouillon bijzondere voedingsbodem, waar mei diep in doordringt, heeft dr. C zulke hoeveelheden penicilline verv dat Denemarken op de wereldmark nen meedingen. Happy landings. Mary Guthrie, ee" SP pilote, is in mist en duisternis met fire in een laantje bij Reading geland. Zij liep lichte kwetsuren op de naar haar basis terug om een an tuig af te leveren. De Spitfire was voor verscheping naar Portugal. 10.000, Het hoofd van de medische van onderzoek voor Sac^sen'inVs.„i,in'tU verklaard, dat in het kamp Safllse' „,ër,- 26 kubieke meter menselijke as, ,830 senhaar en de tanden van 80.000 VJ' j.^, ontdekt. Tussen 1936 en 1945 zouden «enhausen 100.000 mensen vermoord

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2