Casablanca Thalia Bedelia Jlex JAeater' VSVkan zijn voorsprong behouden Ook normale huizenbouw kan snel gaan V! Santpoort Honderd millioen kilo suiker bieten minder dan een jaar geleden Velsen*Noord VRIJDAG 31 OCTOBER 1947 IJMUïDER COURANT ZWAKZINNIGENZORG V/erkinrichting aan de Houtmanstraat komt de oorlog te boven school aan de Houtmanstraat, de JLlminasctiool", beschikt behalve over one lokalen over een werkinrichting, ®cVLrsonen, die boven de leerplichtige Zjjn en die in het maatschappelijk '6 n geen werk kunnen vinden, zich leun- ï"beWarae" in een of ander vak. hte en dat was meestal iets op het ?ebr in van riet- en borstelwerk, in de ge- lcri te aan de man (of de vrouw) ge- -ht Maar tussen die tijd en het hede% ipn gaper. - 'voor zwakzinnigenzorgen Velsen niet In 'alle zwakzinnigen. Doch de évacuatie, -„n fanende afgrond. Het is de vereni- ]igt een S I„;«n;oon7ni-ff in Volcon nie>+ voor In) ftlnwonërs van Velsen naar alle wind- voor ïwcuvo.„----O- Fs L gegaan m de laatste jaren. 1943 waren negen personen tewerkge- 1.lrtmrioon TTni-1-1 rlf> pvnmniip deed verhuizen, had als gevolg, dat het eind van dat jaar de werkmeester "ürïleet met twee leerlingen, sr t iaar daarop werd de toestand steeds liiker. Vezelstoffen waren er niet meer ds vervangingsmiddelen moesten rijst- ef en brem worden gebruikt. Dit betrof i ehts het materiaal, maar de school voor I o werd door de bezetters gevorderd en t dan met grote moeite wist men de kerkinrichting vru te houden. Zo werd ktSeptem&er, maar toen begon het lijden ret recht, want de directeur werd ,ge- gakt naar Haarlem te verhuizen en Arende de winter bleef alle verwarming j Geheel uit zijn verband gerukt werd ft werk, toen ook de werkmeester ge dwongen 'werd de gemeente te verlaten. |H beerden directeur en werkmeester ledig na de bevrijding terug, maar aange- !L Velsen langer gesloten bleef dan het „veri^e deel van Kennemerland, kon eerst weer^op drie Juli begonnen worden en .«n nog maar voor halve dagen. Vijf jon- namen toen deel aan het werk en al ooèdi" groeide dit aantal tot tien, waarbij twee blinden waren. Wat het materiaal aan tast dit was nog steeds niet het goede. Het 'baart dan ook geep verwondering dat de'bedragen van lonen en van de verkoop van de producten zeer ver beneden het nor male peil bleven. Het jaar 1946 opende gunstiger perspec tieven, maar het aantal tewerkgestelden Weef nog onder het normale. De gevolgen ï3n évacuatie en afbraak waren nog ter dege merkbaar. Eind 1946 werd de inrich ting bezocht door tien personen, waar onder één blinde. De andere blinde had de Inrichting verlaten, omdat hij meende met vanten zelfstandig in zijn onderhoud te kunnen voorzien. Vanaf heden t.im. Woensdag 5 Novem- i i ber brengen wij een zeer spannende film een mooie romantische film met de bekende artisten Humphry Bogart en Conrad Veidt. Toegang 18 jaar. M. P. Film Plaatsbespreken dagelijks van 11-12 u. aan-de cassa. Russische zoetwater-vissers hebben „beet" Rusland heeft een groot aantal meren en indere binnenwateren, die over het alge meen zeer rijk aan vis zijn. Dit is ook het geval met het 50.000 hectaren grote Rij-, binksmeer. Immers volgens een bericht in de Izwestia hebben 250 vissers-coöperaties, waarvan meer dan 5000 vissers lid zijn, in leven maanden tijd niet minder dan S18.480 kg snoek, snoekbaars, brasem en iteilet gevangen. De „steriet" (Acipensa ruthenus), die in ons land niet voorkomt, lijkt veel op een steur, doch hij heeft een spitsere snuit en blijft bovendien veel kleiner. Hij levert echter uitstekende vislijm en een exquise kaviaar, en bovendien is zijn vlees een ware lekkernij. De IJM 215.staat er wat beter voor De gestrande botter IJm. 215 is met be hulp van glijders, stutbalken en domme krachten in een wat gunstiger positie ge bracht; het scheepje ligt nu zeker tien meter dichter bij zijn element. De schroef Is hierdoor vrij gekomen, zodat hij hoog water de kans niet uitgesloten is, dat de hoot van schipper Sperling inderdaad vlot komt Jantje-kijk-achterom en het snelverkeer Op de Wijkerstraatweg werd de acht- Rïige J, H. v. L., die in Beverwijk woont, ingereden door een vrachtauto, die hem achterop kwam. De jongen, die al fietsende, wens achterom keek, kwam hierdoor 'leeds meer links op de weg te rijden, met et gevolg, dat de passerende vrachtauto tem tegen de grond sloeg. Het resultaat waren bloedende verwondingen aan mond '"linkerkaak zodat men hem aan de politie post moest verbinden. Per taxi is hij naar Dl» huis gebracht. ..Hélène Willfuër" was er niet De vele belangstellenden, die zich onge- eer half acht gisteravond bij "het Rex- ">eater hadden verzameld om de film fond van de Vrouwenbond bij te wonen, fasten teleurgesteld huiswaarts keren, "lit door een of andere onnaspeurlijke «de,kabel was de film „Hélène Will- r "iet gearriveerd. Het bestuur van de pfense afdeling verzekerde ons ech- fdm binnenkort gedraaid zal leiding* dezelfde spreekster ter in- balk viel ongelukkig 6 e handlanger van de Walserij-Oost, M. het h t U*b ^aar*em> was Donderdag bezig «ht l °Pstapelen van profielbalken, toen balk bi-' de vechtmachine waar een otivPH?11 een an<^ere stapel afgehaald werd, r.j ,achts een stuk profielijzer naar bè- b E,Wam cn h>Gm *n de rug trof. Met Mckenfractuur moest Bruneel in het I-Ziekenhuis worden opgenomen. Door een regeling met de A.V.O. te Am sterdam zal het mogelijk zijn dat men de beschikking krijgt over ongeveer 600 kilo garens, zodra deze in Nederland zullen zijn aangekomen. Dit zijn enkele flitsen van een tak van arbeid, die begonnen als werk van barm hartigheid, vroeger en nu haar vruchten afwerpt voor de bevolking van deze ge meente. Mensen, die geacht werden onvol waardig te zijn in de maatschappij, ver richten hier met enthousiasme en geduld hun arbeid en wat afgeleverd wordt is zo serieus bewerkt, dat de arbeiders er met recht trots op mogen zijn en geen fabrieks werk het kan verbeteren. De vaste en toch, liefderijke hand waar mee directeur en werkmeester deze mensen leiden, dwingt respect en bewondering af. Gelegenheid tot het laten inenten van kinderen De koepokinenting heeft reeds menigeen beveiligd tegen het pokkengevaar. Kinde ren, die de leeftijd van twee jaar nog niet hebben bereikt kunnen kosteloos worden behandeld. Voort Santpoort geschiedt dit in de Adolf van Nassau school aan dë Burgemeester Enschedélaan op Maandag 17 November orn half twee, voor Velsen-Noord in de Fröbelschool aan de Eendrachtstraat, op 1.7 November om half drie: voor Velsen in het gebouw van de G.G.D., Stationsweg 80, om half vier en voor IJmuiden in het gebouw van het „Witte Kruis" op Dinsdag 18 November om twee uur. Voor het afhalen van bewijzen en het laten controleren der kinderen, moet men een week later op dezelfde tijd, in het zelfde gebouw terug komen. Voor men echter besluit zijn kinderen te laten behandelen, is het wel'gewenst de huisarts te raadplegen. Men dient trouwboekje of geboortebewijs, desnoods distributiestamkaarten mee te brengen. VOETBALOVERZICHT De IJmuidense eerste klassers gaan rustig voort met het binnenhalen van winstpunten, VSV met zijn negen punten uit vijf wedstrijden doet het al bijzonder goed. Daar Ajax, dat door velen reeds als kampioen was gedoodverfd na vijf wedstrijden reeds vier steken heeft laten vallen, vinden we het geenszins arrogant van die VSV-aanhangers, die aan een IJmuidens kam pioenschap gaan denken. Zondag ontmoet VSV in Rotterdam Neptunus, de "hekkensluiter. In zes wedstrijden werd Landman achttien maal gepasseerd. Dat lijkt ons een kolfje naar de hand van de productieve voorhoede van VSV. En wat gaat Stormvogels doen? Sparta is zeker geen sterke tegenpartij, maarde Vogels lie ten de vorige week tegen Blauw Wit nu ook juist geen daverende dingen zien! Er kan, vooral wanneer Kraak weer op dreef is, van Sparta ge wonnen worden, maar dan moet de voorhoede toch heus wat meer laten zien dan in het Stadion. De hoop der supporters van Velsen dat hun club het tegen Emma zou bolwerken, is wreed verstoord. In de harten der supporters van de Kennemers daarentegen is de hoop na de écla tante zege op Coal juist herleefd. Zondag krijgt Velsen Coal op bezoek. Ons lijkt het vrij waar schijnlijk, dat Bakkum c.s. het goede voorbeeld van de Kennemers zullen volgen. De Wijkers zelf geven we tegen Sliedrecht een gelijk spel. In de derde klas A is DEM—GVO uitgesteld. ADO, dat Zondag j.l. met 20 van Helder ver loor, speelt de belangrijke wedstrijd tegen Vitesse. We verwachten hier een gelijk spel of een kleine zege voor Vitesse. In 3 B handhaafden de Terrasvogels zich nog steeds aan de kop. Beverwijk verspeelde in Den Helder twee kostbare punten. Zondag ontmoeten beide clubs elkaar aan de St. Aagtend ijk. Hier konden de Vogels hun tweede verliespunt wel eens boeken. Kinheim achten we in staat van Always Forward te winnen, maar dat VVE het tegen HFC verder dan een gelijk spel brengt, veronderstellen we niet. In 4 C ontvangt IEV, dat tegen Purmerend nog al teleurstelde, WSV en deze wedstrijd kan en zal door de Velsenaren gewonnen worden, VVB zal met HSV heel wat meer moeite hebben en vermoedelijk met een gelijk spel genoegen moe ten nemen. De reserves van Stormvogels doen het tot dus ver heel goed. Zondag kunnen zij ook van Ajax 3 winnen. Voor de reserve derde klas A krijgt VSV 3 het vrij sterke OSV 3 te bekampen, wat de rood- witten in ieder geval een gelijk spel oplevert. Kennemers 2 zal het tegen ZFC 3 wel niet kun nen bolwerken. Kennemers 3 moet het tegen KW 2 tot een gelijk spel kunnen brengen. Velsen 2_ dat tot dusver lang zulke eclatante overwinningen niet behaalde als het vorige sei zoen, kan o.i. toch wel van ZW 2 winnen. Samenstelling der elftallen. Stormvogels—Sparta. Stormvogels komt Zondag a.s. met twee nieuwe vleugelspelers in het veld, namelijk Verbeek (ex-RFC) en Luppens uit het tweede elftal. Het elftal ziet er nu als volgt uit: Kraak; Schuit en Van Dongen; Goed- Turrten T.V.IJ. groeit weer In hét Oud-Kath. Verenigingsgebouw hield de Turnvereniging „IJmuiden" haar jaarlijkse' algemene vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek onder meer, dat na enige teruggang, thans weder een flinke groei van het leden aantal valt te constateren. Naast de gym nastiek mocht de wandelsport zich in de belangstelling van de leden verheugen, ge tuige het feit, dat in het afgelopen vereni- gingsjaar aan verscheidene wandeltochten werd deelgenomen. Het dagelijks bestuur werd als volgt sa mengesteld: P. D. Lampers, voorzitter; S. W. van Lenning, secretaris (Da Costalaan 35, Driehuis); Mevr. M. van Hof ten, pen ningmeesteres. Sedert 1 October treedt als leider der vereniging op de heer F. Bischot Jr. De agenda vermeldde voorts de stichting van een reiskas, waaruit de reiskosten naar in andere plaatsen georganiseerde turnuit- voeringen en wandeltochten zulien worden bestreden. Met algemene stemmen werd hiertoe besloten. Aan het bestuur werd op dracht verstrekt om een algehele herzie ning van het Huishoudelijk Reglement voor te bereiden. Ten slotte gaf de voorzitter een overzicht van de gestelde eisen voor de H.L.O.-proeven (vaardigheidsproeven, die elk jaar kunnen worden afgenomen). hart, Snoeks en Hoogendijk; Luppens, Schoorl, Meyer, De Boer en Verbeek. Stormvogels 2—Ajax 3. De Vogels beschik ken over de volgende sterke combinatie: Rech- steiner; v. d. Oever en Schriemer; Glas, Zwem mer en v. d. Kuyl; Venus, Snoeks, Nieuwenhui- zen, Broekhuizen en Van Gelder. Beverwijk—Terrasvogels. Terrasvogels komt als volgt uit: Douma; De Ruyter en Heilig: Dort- munt, Kraak en Akkerman; De Jonge Jr., Zaal, De Jonge Sr., RÖbken en Goedhart. V.V.iJ.-nieuws Zaterdag ontvangt IJmuideri het sterke Blauw-Wit uit Wormerveer, en wanneer er gespeeld wordt als verleden week, kan er door Groeneveld en de zijnen een over winning behaald worden. Het reserve-elftal trekt naar Heemstede om V.E.W. 1 te bekampen. Wij rekenen op een gelijk spel. Het derde en vierde spelen uitwedstrij den tegen Kennemerland 4 en Johez 2. Zweeds hout in Velsense kerk Indertijd maakten wij melding van het feit, dat op verschillende plaatsen in de gemeente woningen gebouwd zullen wor den, waarvan de houten onderdelen door de Zweedse industrie geprefabriceerd zijn. De onderhandelingen met diverse aan nemers zijn nog gaande, maar het hout éen hoeveelheid voor 172 woningen is inmiddels gearriveerd en opgeslagen in een leegstaand kerkgebouw. Helderse botter hielp de IJM. 45 vlot De ÏJmuider trawler IJm 45 (schipper P. Groen) heeft op de Noorderhaaksgron- den een paar benauwde uren meegemaakt. De sterke Oostenwind had een vrij lage waterstand aan de Westerhaaks veroor zaakt, zodat de boot vast liep. Een sloep werd uitgezet om een anker uit te brengen, maar de I-ID 116, een botter, had de IJmui- denaar al gezien en sleepte de trawler prompt vlot. Terwijl men bezig was, dreef de sloep de wijde wereld in. Toen de IJm. 45 een honderd meter had gevaren, voelde schipper Groen zowaar weer grond en weer moest de HD 116 bij springen. Noorse scheepvaartmaatschappij hervat haar dienst op Japan Naar wij vernemen zal de rederij Wilh. Wilhelmsen uit óslo, de scheepvaartver binding, welke zij voo» het uitbreken van de laatste oorlog met Japan onderhield, hervatten. Het m.s. „Templar", groot 6744 brt. van deze rederij zal het eerste schip zijn, dat na de oorlog weer in Japan zal laden. Ook zal de dienst, welke door deze re derij voor de oorlog tussen Japan en de Verenigde Staten werd onderhouden, in November worden hervat. De NIWBN gaaf bridgen „Oké, wij leven mee met de jongens over zee", wie kent deze slagzin niet. De Niwin brengt het contact tussen Neder land en de mannen in de Oost. Maar al wat gebeurt in het leven kost geld. Om de jongens nog beter van lectuur, radio-toe stellen, gramofoonplaten, schaakspelen en vele andere ontspanningsartikelen te kun nen voorzien heeft de Niwin in Velsen en IJmuiden een bridge-drive uitgeschreven. Het geld dat deze „drive" opbrengt komt de mannen in Indonesië ten goede. Vrijdag 7 November wordt deze ont spanningsavond gehouden in het Patro naatsgebouw aan de Zeeweg. Men kan naar verkiezing deelnemen in klasse A of B. De termijn van aanmelding sluit 5 No vember. De adi-essen van aanmelding zijn: Mevr. C. Anten-Butzelaar, de Genestet- laan 11, tel. 4937; mevr. C. O. Muller- Hazewinkel, Verloren van Themaatlaan 15, tel. 5208, de heer L. W. Busselman, Wüstelaan 17, tel. 8879, en de heer H. Hogetoorn die te bereiken is ten raad- huize, tel. 5141. Menigeen zal zich de bridge-drive her inneren, die in Mei werd gehouden voor hetzelfde doel en die een groot succes is geworden. De commissie ziet dan ook vol vertrou wen 7 November tegemoet, want in deze gemeente is haast geen gezin of het heeft familie, vrienden of kennissen in het verre Indonesië. Deze foto toont een van de eengezins huizen die op het ogenblik door het Onder ling Bouwsyndicaat in Sassenheim ge bouwd worden. Nu er zoveel geschreven wordt over de grote snelheid, waarmee de bouw van pre-fabricagewoningen en hout bouw wordt uitgevoerd, kan het geen kwaad er op te wijzen, dat aan dit huis tot nu toe maar 24 werkdagen zijn be steed. Zoals men ziet, het schiet al op. Van deze woningen zullen er twaalf in zes blokken van twee worden gebouwd. Zij bevatten een grote woonkamer, een eetkeuken, een hall, een W.C., drie slaap kamers en een badkamer. Men hoopt de eerste nog dit jaar klaar te krijgen en de andere zullen dan successievelijk begin van het volgend jaar gereed komen. Bovendien heeft de gemeente Sassenheim nog een aanvraag lopen voor 41 huizen van een groter type. Hoewel de toestem ming daarvoor nog niet officieel is ver leend, ziet het er naar uit, dat deze wel zal afkomen. Gezien de financiële positie van de ge meente, heeft men gemeend het particulier initiatief zoveel mogelijkte moeten aan moedigen. De huizen zullen dan ook voor de verkoop bestemd worden. Dit houdt in, dat deze woningen waarschijnlijk niet alle aan Sassenheimers ten goede zullen komen, maar er toch in ieder geval toe zullen bij dragen, de woningnood te helpen verlich ten. MARKTBERICHT Visaanvoer. 10 kisten tarbot en tong, 1'5 kisten schol, 000 kisten schelvis, 70 kisten makreel, kisten haring, 50 kisten diversen, 220 kisten ka beljauw. Totaal 4333 kisten. Alle vis werd voor de maximumprijzen toe gewezen. Eén trawler besomde f20.200. Stoomtrawlers: RO 15 Antje f15.400, PJM Norma Maria f 16.545, IJM 6 En Avant f 18.850. Kustvissers: KW 53 f97, KW 21 f205, VD f61, VD 9 f57, IJM 81 f613. IJM 80 f55. IJM 79 f 888, IJM 248 f 266. IJM 202 f 13, IJM 239 f 24, IJM 318 f 15, UK 187 f 14, UK 8 f 24 UK 75 f 13, UK 90 f 45, UK 66 f 18, UK 38 f 29, De Kilima's brachten IJmuiden tot vervoering Thalia was tot en met de laatste plaats bezet gisteravond, er was zelfs buiten al lang voor het aanvangsuur een opstop- ping. Geen wonder, want „Neerlands meest populaire Hawaiian-Ensemble" zoals de aankondiging luidde, trad op. Maar voor het zover kwam, was daar allereerst Daan Hooykaas, die het toch al vriendelijke publiek nog vriendelijker wist i te stemmen door zijn vlotte conférence. Toen kwamen „de zussen met die harmoni ca's, die het leukste van de. hele avond waren" zoals een jeugdige schone The Cori- tha's kwalificeerde. Inderdaad dit bekende accordeon-paar komt veel lof toe. Peter Piekos imiteerde als van ouds, het muisje dat te diep in het vat had gekeken, het radio-debutantje en werkte zijn alom in den lande bekend programma, dat steeds weer trekt en bewondering af dwingt, af. Maar de evenwichtskunstenaar Benry was de man, die allen de adem deed inhouden en in angstige spanning veler hart sneller deed kloppen. Want wie zal het hem nadoen op een stellage met vier lege flessen, daarop een glazen plaat, dan vier omgekeerde glazen waarop een stoel staat, nog een stoel erbij te halen, die schuin tegen de andere hangt en tot slot op zijn hoofd te gaan staan, alleen steu nend op een wankele leuning? „Zal 'k het rooie kruis maar vast opbel len?" zei onze achterbuurvrouw zo maar in de ruimte. Het was inderdaad adem benemend. Daan Hooykaas verscheen hierop met zijn, uit Indië meegebracht aapje ten tonele en maakte Niwinpropa- ganda, waarna hij „de hoofdschotel" aan kondigde: de Kilima Hawaiians, die een uitermate beschaafd programma ten ge hore brachten. IJmuiden heeft een avond genoten van beschaafde ontspanning en het viel dui delijk waar te nemen dat dergelijke avon den op prijs worden gesteld. Kapitein en chef-purser van de Nieuw-Amsterdam onderscheiden Aan boord van de „Nieuw-Amsterdam" heeft de directeur-generaal van scheep vaart, rar. J. J. Oyevaar, aan de commo dore van de Holland-Amerika Lijn en ka pitein van de „Nieuw-Amsterdam", de heer A. Dekema medegedeeld, dat het de Prinses-Regentes heeft behaagd hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De ehef-purser, de heer M. K. Ziessen werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De eerste reis van de „Nieuw-Amster dam", welk schip aan zijn tweede jeugd gaat beginnen, betekent de laatste reis voor kapitein Dekema die reeds meer dan 42 jaar in dienst is van de maatschappij, waarvan 30 jaar als gezagvoerder. Na zijn terugkeer zal de heer Dekema de functie van chef van de nautische dienst gaan vervullen. De heer Ziessen is reeds 41 jaar bij de H.A.L. in dienst en zal aan het eind van dit jaar de maatschappij verlaten. Hij ver zorgde gedurende de oorlog de bijna 400.000 soldaten, die de Nieuw-Amsterdam ver voerde en bleef 2yz jaar lang„zonder enige onderbreking aan boord. er is verschil tussen brandhout en kisten. Een politie-agent heeft vier Haar lemse jongens aangehouden, die met een wagen met brandhout op weg waren naar huis en die op het Kerlcpad „en passant" drie, op een tuin staande groentenkisten hadden meegepikt. Hun werd het verschil in materiaal dui delijk gemaakt. r (Het theater met de beste films) A Van VRIJDAG tot en met.WOENSDAG MARGARET LOCKWOOD ANNE CRAWFORD - IAN HUNTER in Een beeldschone vrouw met. een duis ter verleden, verhaald in een drama tisch en spannend filmwerk. TOEGANG 18 JAAR Zondag 3 uur speciale Jeugdmatince palenschiller aangehouden. 'Eenige weken geleden nam een politieke delinquent, die bij de palenschillerij van Van Gelder werkte, de benen. De man is thans in Haarlem aangehouden. „Doortje Verkerk" „Het is beter als gezond mens te gevtn, dan als zieke te moeten vragen". Deze woorden van ds. A. Verschoor bij de film avond van het „Zonnehuis" inrichting voor het verplegen van behoeftige chroni sche zieken te Beekbergen in de Gere formeerde Kerk waren wel zeer toepasse lijk op het hetgeen tevoren op het witte doek te zien was geweest. Twee films over het werk van bovengenoemd instituut toonden meer dan duidelijk aan, dat het werk van de Beekbergianen een goed werk is en dat zij niet voor niets de Barmhartige Samaritaan als hun symbool hebben ge kozen. „Doortje Verkerk", volgens de aan kondiging de eerste smalfilm, die in Ne derland tegelijk met het geluid werd op genomen (wat niet waar was, want muziek en 1 tekst waren deels nagesynchroni seerd) behandelde de simpele geschiedenis van een dienstmeisje, dat in de greep van een wat vage neurotische ziekte terecht kwam en dank zij het Zonnehuis een ma- terieel-onbezorgd ziekbed krijgt; de tweede rolprent was meer documentair en toonde de dagelijkse gang van zaken in de in richting. Ds. P. A. Tichelaar wekte het in grote getale opgekomen publiek tot daad werkelijke steun aan het Zonnehuis op; de heer v. d. Helm deed later hetzelfde op zijn manier en ds. Verschoor sloot met een toepasselijk woord en gebed. Santpoort houdt van zingen Onder de verschillende zangkoren die Santpoort telt, eist ook het „Kapel-koor" (gemengd koor van de Nederlands Her vormde Gemeente) zijn plaats op. De 28e October 1942 werd dit koor opgericht en reeds enkele malen trad het voor het pu bliek op. In dit seizoen wordt de inwoners van Santpoort gelegenheid gegeven de zang te beluisteren, namelijk op de 18e November. Men heeft zich verzekerd van solistische medewerking, zoals een derge lijk concert waardig is. Dat het Kapelkoor ook hen niet vergeet, die buiten het ge wone leven staan en in inrichtingen zijn opgenomen, blijkt uit het feit, dat op zeven en acht November zal worden geconcer teerd in het Provinciaal Ziekenhuis. Geen gevaar voor de Suikervoorziening De suikerbietencampagne is momenteel in volle gang. Reeds kan een globale schatting gemaakt worden van het resul taat. De vooruitzichten waren in het be gin van de zomer uitermate gunstig. Men berekende, dat de oogst nog groter zou zijn dan het vorige jaar. De campagné le verde toen 1600 millioen kg. bieten op. Men had evenwel niet gerekend op de re- cordzomer met zijn langdurige droogte. Naarmate de zomerse droge dagen in aan tal toenamen, daalden de verwachtingen. Op de droge gronden verwelkte het loof spoedig, waarna de bieten weer uitliepen. Ook dit loof verwelkte. Men vreesde, dat bij regen de bieten voor de derde maal zouden uitlopen, hetgeen het gewicht van de toch al klein geworden biet nog meer zou doen afnemen. Steekproeven wezen uit, dat het suikergehalte abnormaal hoog was, doch deze verhoging (7%) compen seerde niet het verschil in kilogrammen. Bovendien zou het suikergehalte kunnen afnemen, als er veel regen zou vallen. De stand der bieten. In het Noorden van Zuidholland, Noord holland en de Noordelijke provincies ston den de bieten er goed voor. Men verwacht hier ook een goede oogst, doch de zeer belangrijke bietengebieden liggen in Zee land, West-Brabant en de Zuidhollandse FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 67) Nu.zei hij, nog steeds met weinig enthousiasme. Kathryn stak haar slanke handen uit en greep haar broers hand. „Hij komt heus wel", zei ze vol vertrou wen, toen ze zijn hand drukte. Hoe laat begint het feest, Sheila? Half negen, geloof ik, maar we gaan. er niet voor half tien heen. Zal ik je eens wat zeggen Alan, zullen we je met onze wagen komen halen? Het heeft geen zin, dat je in je eentje met de jouwe gaat. Nee, zeker niet als dat bovendien nog die lelijke oude „utility"-wagen is lachte. Alan, tenslotte zwichtend. Ik weet nog wat beters, stelde Sheila vrolijk voor, je komt eerst bij ons eten en'dan gaari we er met z'n allen heen. Vader zei gisteren toevallig nog, dat hij je in geen tijden had gezien. Ja.... zei Alan, nog steeds glim lachend, maar dan hield hij opeens op. Grote goden, Kay, ik vergeet hele maal, dat Geoffrey er zal zijn. Een vriend van mij komt hier het weekend, legde hij Sheila uit. Ze vond dit niet erg belangrijk. Neem hem mee, zei ze, hoe meer zielen, hoe meer vreugd. HOOFDSTUK XIX. Ik ben toch zo blij, dat Alan naar dat dansfeest gaat, vertrouwde Ka thryn de bewuste Zaterdagmorgen aan Anne toe. Het zal zo'n verschil maken, als hij maar eenmaal weer begint een nor maal leven te leiden. Als hij weer eens uitgaat en mensen ontmoet. Weet je, Anne, hij begon werkelijk een beetje zon derling te worden, voordat jij kwam. Een echte oude kluizenaar. Ze keek Anne vol warmte aan. Alles lijkt hier anders sinds jij er bent, con stateerde ze met voldoening. Je hebt hier een goede genius meegebracht. Anne, bezig zijnde een knot zachte witte wol op te winden, waarvan ze voor Ka thryn het beloofde bedjasje zou maken, keek niet op. Ik hoop, dat dat werke lijk zo is. zei ze. Zij, Anne, die nooit last van een slecht humeur had, was die morgen verre van zonnig gestemd- Sinds het bezoek van Sheila Lambert had ze veel van het pret tige gevoel, op Trant min of meer thuis te zijn, ingeboet. Ze had scherper dan ooit te voren gevoeld, dat ze maar een tijde lijke huisgenote was en dat ze weldra, misschien binnen een paar weken, haar eigen weg weer zou moeten gaan. En de gedachte hieraan wekte gevoelens in haar, die de laatste tijd hadden gesluimerd. Het was prettig te weten, dat Kathryn dol op haar was. Het was prettig om te merken, dat Alan haar aardig vond. Maar er lag een grote bitterheid in het besef, dat dit alles zou veranderen, als ze zouden weten, wie ze in werkelijkheid was. Het wekte in haar een gevoel van verzet. Een onver klaarbare lust om van zich af te slaan en hen beiden te treffen en vooral Alan. Ik zou willen, dat ze het wisten, dacht ze, en ze beet op haar lippen, toen ze voortging de wol te winden. Ik zou het hun willen vertellen op het allerlaatste moment en dan hun gezichten willen zien. Ze stelde het zich voor, hoe ze zou zeggen: ik ben eigenlijk niet zuster Prescott, ik ben al leen maar haar plaatsvervangster. Ik ben Anne Heriot, die van zichzelf Anne Grey heet. Ik ben de op geld-beluste avontu rierster, die jullie neef Dick getrouwd heeft. Natuurlijk zou ze het nooit doen. Er waren te veel andere mensen bij betrok- ken, die in moeilijkheden zouden komen Dr. Bladen en Geoffrey Neame. En ze wil de in werkelijkheid Kathryn geen pijn doen- Maar voor Alan zóu het goed zijn! Wat kijk jij ernstig daar bij je wol, onderbrak Kathryn's vrolijke stem haar sombere gedachten. Ze dwong zichzelf tot een glimlach en keek op: Is het heus? Ik was bezig een pa troon te bedenken, ontweék ze. Ik denk dat een kantachtig patroontje wel het aardigst zal zijn. We zouden het kun nen voeren met zijdeje houdt erg veel van licht blauw en dat zou mooi door het wit heen schijnen. Het klinkt prachtig, stemde Ka thryn toe. Weet je Anne, dat bedjasje wordt het eerste stuk van mijn uitzet, denk ik. Ik ga nu zo vooruit, dat ik toch wel zéér binnenkort uit dit afschuwelijke bed zal kunnen, geloof je niet? Vast en zeker, knikte Anne. Sinds de theepartij was Kathryn iedere middag gedurende een uur of twee op geweest, en de slapheid, die veroorzaakt werd door de lange weken, die ze in béd had doorge bracht, begon te verdwijnen. Ze slaakte een zucht van pure tevredenheid. Ik ben. ontzettend slecht bq kas Ik zal van Alan moeten lenen, ik kan hem terug betalen, als ik een en twintig word. En dan zullen we samen eens gaan win kelen. Haar ogen straalden. Weet ie, dat ik vanmorgen weer een brief van. David heb gehad? De lieverd, hij is erg boos, dat ze hem zo lang ophouden. Maar het betekent, dat alles erg goed voor hem loopt en da't zijn directeur erg tevreden over hem is. Hij laat er zelf iets over los, dat ze misschien wel een kantoor in Bel fast zullen openen en dat ze David daar van de leiding zullen geven. Ze fronste. Ik weet niet, hoe Belfast is. Ben jij er wel eens geweest? (Wordt vervolgd). eilanden. Verder levert de Betuwe nog wat bieten op. Nu de campagne aan de gang is, blijken de bieten van de Zuidhollandse eilanden behoorlijk van gewicht te zijn met een re delijk suikergehalte. Anders is het gesteld in Zeeland, waar, vooral in Zeeuws-Vlaanderen, de bieten een slecht gehalte hebben en bovendien aan gewicht niet meer zullen opleveren dan 80% van de 'oorspronkelijke schat ting. Op de Zeeuwse eilanden is het iets beter. Sommige gebieden leveren goede bieten met een redelijk gehalte, andere streken daarentegen zeer slechte bieten met een wisselend slecht en goed ge halte. Hier schat men de productie op 85% van de oorspronkelijke raming. De productie. Al deze factoren in aanmerking geno men, raamt men de totale productie van deze campagne op 1500 millioen k.g. (dus 100 millioen k.g. minder dan in 1946), waaruit ruim 200.000 ton „witsuiker" ge produceerd kan worden. Voor onze sui kervoorziening behoeft deze verminderde productie geen gevaar op te leveren, aan gezien er op de wereldmarkt wel enige suiker te koop is. Nieuw station voor „de Packet" De komende zomer zullen de reizigers voor de Alkmaar Packet niet langer in weer en wind op de witte -boten hoeven te wachten; men is namelijk .begonnen met het bouwen van een nieuw station op de zelfde plaats, waar het vorige gebouw ön» der Duitse handen sneuvelde. VOEDSEL VOOR PAPIERFABRIEK. Het Deense stoomschip „Dalgas" uit Kopenhagen bracht voor Van Gelder 1360 vadem Canadees papierhout mee, onge schild en van hoog gewicht. Verder kwam het Noorse stoomschip „Hong Björn" uit Oslo 1000 ton houtstof brengen. Agenda voor Velsen en IJmuiden vrijdag 31 october. Thalia. 7 en 9.15 uur: „Bedelia". Rex. 8 u.: „Casablanca". De Pont. 8 u.: „Vrije levens". Flora. 8 u.: Nutsavond. „Kleur en glorie onzer tropen", film. Leger des Heils. 8 u.: Hervorm.ingsavond, lichtbeelden. ZATERDAG 1 NOVEMBER. Thalia. 7 en 9.15 u.: „Bedelia". Rex. 7 en 9 u.: „Casablanca". De Pont. 8 u*: „Vrije levens".

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3