IJmuider Courant Engeland blijft nog zes maanden „voogd over Palestijnse tweeling5 Veiligheidsraad weigert terugtrekken der troepen in Indonesië te bevelen Nederlandse verliezen in Indonesië De leraren zullen niet gaan staken Minister wil de meting van zeeschepen niet langer gratis laten verrichten 62e Jaargang No. 18776 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. prukkerfl Z. B. Spaarne 12,* Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 1 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Ramadier g FRANSE PREMIER RAMADIER is D er in geslaagd het resultaat van de meenteraadsverkiezingen „te overleven", ,jat in de politieke sfeer heet. Hij iÜeft zijn regerings-ploeg ingekrompen tot omvang van een romp-kabinet, tellende <t maar twaalf leden en er zich manmoe- J* in de strijd geworpen. Oordelend, H aanval de beste methode van ver- ^diging blijft, heeft hij met zijn kleine fm temidden van zeshonderd opgewon den afgevaardigden in het hoge amphithea ter van het Palais Bourbon, een potig of- «./naar rechts (de Gaullisten) en naar flnkT(de communisten) ondernomen, hen llen als totalitariërs gebrandmerkt en het d tegen een strijd tussen deze machten 'a aarschuwd. Ramadier met zijn socialis- r«he en M-R-P--ministers, die blijkens de tslag der verkiezingen nog maar zoiets "is veertig procent der kiezers achter zich Lhben (al beschikken zij nog wel over L groter aanhang in de Kamer) hebben tadêfdaad op dit motief een benauwde meerderheid verworven: 300 stemmen voor, Sn tegen bij 18 onthoudingen en 15 af wezigen. Het mag niet veel naam hebben. Het is de kleinste meerderheid, die Rama- ?;er heeft behaald bij zeven stemmingen er de vertrouwenskwestie, sinds hij in januari aan het bewind kwam. Want hij regeert inderdaad al negen maanden en als men overdenkt, welke stormen in dat tote tijdvak in Frankrijk gewoed hebben en hoe de economische toestand zich ver slechterd heeft, krijgt men de indruk van een merkwaardig equilibrist op het slappe koord. Het is hem overigens niet in de koude kleren gaan zitten, zoals gebleken jt uit verklaringen van journalisten, die hem bij zijn jongste persconferentie ge jaagd en oververmoeid vonden. Een be nijdenswaardige taak vervult hij zeker niet. En of zijn krachtig beroep op de natio nale eenheid, om te voorkomen dat Frank rijk zal worden gesplitst in elkaar vijandig gezinde groeperingen, enige blijvende uit werking zal hebben staat te betwijfelen. De kans is gering. Gisteren is bericht, dat de meerderheid die de socialistische leider heeft gekregen het kabinet een ver dere levensduur van enige weken garan deert. Dat is het lot van Ramadier's be wind steeds geweest; iedere volgende motie van vertrouwen, die het er door sleepte, waarborgde het weer enige weken levens duur. Maar in zulk een onzekerheid, op jo wankele grondslag kan een land niet behoorlijk geregeerd worden. Dat eist im mers zekere continuïteit in het bewind, een mate van rust en van vertrouwen in de ministers, die hun gelegenheid geeft vooruit Ie zien en enige lijn van beleid te volgen. Van een vaste lijn kan in Ramadier's omstandigheden geen sprake zijn; hij moet tijd besteden, evenals zovele van zijn gangers in de Derde Republiek, om de ^rpen van het ogenblik te omzeilen en rich staande te houden temidden van poli intriges. Tot dusver biedt de Vierde iek slechts een herhaling van de i, die de Derde aankleefden. Rustige opbouwende arbeid is bij zulk een politieke heksenketel uitgesloten. Het is allerminst plezierig dit opnieuw te moeten constate- ten; ook voor ons Hollanders, die reden hebben ons meer dan ooit West-Europeanen le voelen, zou de wording van een rustig rich ontwikkelend democratisch régime in het grootste land van West-Europa jezien van de vraag, wie dat leiden zou 'van grote betekenis en belang zijn. De huidige toestand in Frankrijk verergert de gevaren en onzekerheden van de interna tionale crisis. Nu willen Ramadier en zijn ministers rich beijveren om gedurende de enkele weken van bewinds-zekerheid, hun alsnog een nieuw crisis-program aangenomen te krijgen. Het zal ten doel hebben de franc te redden, dus de drei gende inflatie te stuiten en het economisch herstel te bevorderen. Natuurlijk is dit program alleen mét krachtige financiële hulp van de Amerikanen, zoals die trou wens al vele malen verstrekt is, uitvoer- Wie zich even in de Amerikaanse gedachtengang poogt te verplaatsen men moet zich telkens in de gedachten van ie anderen pogen te verplaatsen: het is de enige manier om een onbevangen blik op dergelijke situaties te krijgen kan zich voorstellen dat enthousiasme afwezig is en dat men aan de overzijde van de Oceaan hot gevoel moet hebben, dat men geld stort in een bodemloze put. Als Amerika leningen blijft verstrekken zal het dat uitsluitend doen omdat het de gevolgen von een weigering als nog erger beschouwt. vermindert de toestand de kans op aanneming van het Plan-Marshall door het Congres en het uitzicht op een - daaruit voortvloeiende economische samenwerking van de landen van West- Europa, temidden waarvan Frankrijk een zo belangrijke plaats inneemt. R. P. Subcommissie zal Amerikaanse resolutie met amendementen corrigeren Tijdens de voortgezette behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiliqheids- raadI zijn de twee resoluties, die het terugtrekken der troepen in Indonesië voor stonden de Australische en de Russische verworpen. Over de Poolse resolutie die de ontruiming van Indonesië door de Nederlanders op straffe van strenqé maatregelen eiste, is niet gestemd. De Amerikaanse resolutie, die voorstelde de partijen nogmaals te wijzen op de noodzakelijkheid tot nakoming van het bevel tot staking der vijandelijkheden, zal door een speciale subcommissie worden gecoördi neerd met de verschillende amendementen die werden uitgebracht en waarschijnlijk in de volgende zitting in stemming komen. De amendementen behelzen een verbod om wijzigingen te brengen in het gebied dat op 4 Augustus onder controle der partijen was. Voor de stemming over de resoluties heeft mr. Van Kleffens een uit voerige rede gehouden, waarin hij vooral de aandacht vroeg voor de Indonesiërs die loyaal met de Nederlanders samenwerken in het verlangen naar de in Lingga- datji voorziene vorming van de verenigde staten van Indonesië. T eraardebestelling H. v. Matsen had op Westerveld de ter- aardebestelling plaats van de heer H. van Malsen, oud-plaatsgenoot, die vele jaren particulier secretaris was van wijlen jhr. J. van Boreel van Hogelan- <!en en jhr. A. F. de Savorniri Lohman en voordien was verbonden aan het Huisarchief van Oranje. 'l3 Het overlijden van jonkheer Boreel uam hij het archief van de heer A. Heine- rai te Amsterdam waar, tevens maakte Ni naam als litterator, o.m. door een bio- van H.K.H. Prinses Juliana. Deze overleed hij zeer plotseling in zijn i nwoordige woonplaats, Haarlem, u'f \n6 aula voerde dr- H- c- de Weerdt hÜu l i? woord en gewaagde van de wnte vriendschap tussen hem en de over ledene, een vriendschap die reeds in de >wcuuaLiid] ftr ,leugc^areri begon. n'J tekende de heer Van Malsen als een W z'c'1 zeer moeilijk gaf. maar niet- eetl edel, eerlijk karakter bezat, dat n steeds, waar nodig, openbaarde. Vele Msen en bloemen van vooraanstaanden «en lande dekten de kist, die na orgel- p^en!~*r^S "^ses ^od" *en Srave werd Aan de groeve dankte een zoon voor de "de belangstelling. nieuwe bonkaarten icbfti l6 levensmiddelenkaarten en in hoTn zullen Maandag. 3 Nov. vsn it l'.0naategebouw voor de bewoners 'duiden, Velsen-dorp en Driehuis tfnk1 gereikt aan degenen, wier na- n binnen met de letter W (rest). Mr. van Kleffens protesteerde tegen de volgens zijn mening aperte verdraaiing van het consulaire rapport door sommige afgevaardigden, die er een bevestiging in beweren te zien van de beschuldiging, dat de Nederlandse troepen wreedheden zou den hebben begaan. Hij verdedigde de goede naam der Nederlandse soldaten met te zeggen: „Hoofdstuk twee van het con sulaire rapport toont aan, dat de disci pline van onze troepen niet slechts goed, maar zelfs uitstekend was. Gezien dit oor deel en in aanmerking genomen onze hu mane ideeën in het algemeen, is het toch wel zeer onwaarschijnlijk, dat onze solda ten wreedheden in de eigenlijke beteke nis van het woord hebben begaan, noch tegenover de republikeinse troepen of benden noch tegenover de bevolking. De naam van onze jongens daar gaat ons zeer ter harte en ik protesteer in naam van deze jongens, van hun ouders en van de gehelè Nederlandse natie tegen elke poging hun goede naam te besmeu ren. De Poolse gedelegeerde heeft het doen voorkomen alsof de consulaire com missie zou hebben geconstateerd, dat onze troepen wreedheden hebben begaan. Dit is een aperte verdraaiing van het rap port en ik ben van mening, dat de con suls deze verdraaiïngstactigk niet op prijs zullen stellen". Mr. Van Kleffens vroeg vervolgens aandacht voor het feit, dat er niet alleen een conflict is .tussen de Nederlanders en Indonesiërs, doch evenzeer een intern conflict in de republiek. Hij zeide: „Deze zijde van het probleem is tot dusverre op de achtergrond gebleven. Vele eerzame lieden aldaar, die minstens even goed na tionalist zijn als de aanhangers van Djokja, hebben geheel afwijkende politie ke inzichten. Er bestaan een algemene ten dentie, om al degenen in de republiek die een regionale autonomie voorstaan voor die gebieden, welke de republikeinse auto riteiten, zonder raadpleging van de bevol king, tot hun gebied hebben geprocla meerd, te beschouwen1 als marionetten van de Nederlanders of zelfs als verachtelijke quislings. Maar iedereen die enig begrip heeft van de realiteiten en de commis sie van drie is een van hen zal het on houdbare van deze beschuldigingen inzien. Veelzeggend rapport. Om zeer gezonde redenen wenst de grote meerderheid van de bewoners van Oost-Indonesië en Borneo niet onder de regering der republiek te staan. Berich ten maken melding van gelijkgezinde stre vingen onder de bevolking van West-Java en de Oostkust van Sumatra en een rap port van de Amerikaanse consul-generaal en van een majoor der Amerikaanse ma riniers zijn in dit opzicht bijzonder veel zeggend: ik citeer: „Een belangrijke critiek werd uitgebracht door verschillende per sonen die verklaarden dat zij niet konden begrijpen hoe de wereldpers en de intel- lectuëlen van de verschillende volkeren blindelings de gedaqhte hebben aanvaard van een republiek over geheel Java en Sumatra en geen aandacht hebben ge schonken aan de veel belangrijkere ge dachte van een Verenigde Staten van In donesië. Zij waren van mening dat het voor het denkende deel der mensheid ten hoogste tijd werd af te zien van de on dersteuning van een kleine republiek on der controle van een kleine clique heb zuchtige lieden en hun steun te verlenen aan de vaderlandslievende Indonesiërs die streven naar de Verenigde Staten van In donesië. Zonder uitzondering verklaarden deze mensen dat zij behoefte hadden aan De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn ge rapporteerd in de afgelopen week. Koninklijke marine. Korp. mar. J. Bijdemast, uit Amsterdam, gesneuveld 22 October 1947; mar. le kl. O.V.W. M. H. Smit, uit Badhoevedorp, gesneuveld 22 October 1947; mar. 3e kl. P. K. Stam, uit Delft, overleden aan verwondingen 22 October 1947. Koninklijke landmacht. Aalmoezenier L. A. Th. Allard, uit 's Gravenhage, ge sneuveld 20 October 1947 bij Pagardewa; sold. C. J. van Spronsen, uit 's Graven- zande, gesneuveld 19 October 1947 bij Ka- bandjahe; korp. M. Vol werk, uit Eemnes (Utr.), gesneuveld 19 Oct. 1947 te Medan; le It. A. van der Hoeven, uit Oostvoorne, gesneuveld 23 October 1947 bij Sadang; sold. J. Hofman, uit Gouda, gesneuveld 23 October 1947 te Cheribon; sold, le kl. G. de Jong, uit Midwoud (N.H.), gesneuveld 25 October 1947 te Malang; majoor F. J. G, M. Knaapen, uit 's Gravenhage, gesneu veld 25 October 1947 te Praboemoelih; sold. H. Kroezen, uit Hoogeveen, gesneu veld 25 October te Cheribon; serg. J. Luin- stra, uit Leeuwarden, gesneuveld 25 Oc tober 1947 te Soekaradja; serg. J. Morrem, uit Amersfoort, gesneuveld 25 October 1947 te Rempola; sold. S. van Es, uit Den Helder, gesneuveld 27 October 1947 te Medan; sold. A. Versnel, uit Rotterdam, gesneuveld 27 October 1947 te Soerade. Koninklijk Nederlands-Indisch leger. Kapt. der infanterie A. van Zuuren, uit 's Gravenhage, overleden aan verwon dingen 25 October 1947 te Semarang; Jav. korp. inf. Rachmat, gesneuveld 23 October 1947 (plaats niet vermeld). i de hulp en de leiding der Nederlanders bij de vorming der Verenigde Staten van In donesië, zoals overeengekomen is in de overeenkomst van Lingg'adjati", aldus deze rapporten". Van Kleffens voegde daaraan toe: „Ik vraag u deze mensen te geloven. Hun inzichten in deze materie staan veel dichter bij de werkelijkheid dan die van de meeste buitenstaanders. Hen die ons verdenken van een verdeel- en heers politiek roep ik het onweerlegbare feit in herinnering dat wij eeuwen lang de enige samenbindende kracht in Indonesië ge weest zijn. Het nationalistische sentiment is thans hiervoor in de plaats getreden en wij beschouwen dit als een gezonde ont wikkeling, welke zich richt naar een fede ratie en niet naar een overheersing van een element over alle anderen". Mr. Van Kleffens protesteerde hierna tegen de „onrechtvaardige beschuldiging, volgens welke wij vertegenwoordigers zou den zijn van een verouderd koloniaal systeem." Hij riep uit: „Beoordeel ons naar onze daden! Wantrouwen verwek ken is gemakkelijk maar het brengt niets goeds voort". Linggadjati gehandhaafd. „De vertegenwoordigers van de republiek en van Polen verklaarden dat wij het programma van Linggadjati hebben ver worpen. Ik heb mijn regering uitdrukke lijk gevraagd om inlichtingen om mij er van te vergewissen dat de Nederlandse re gering het programma van Linggadjati nog steeds handhaaft. Het antwoord was een ondubbelzinnig „ja". Niet alleen heeft de Nederlandse regering bij herhaling ver klaard dat zij dit programma als een vaste grondslag voor haar politiek blijft be schouwen, maar ook thans nog handhaaft zij dit standpunt. „Wraak en terecht". De resolutie van de Russische, Austra lische en Poolse afgevaardigden hebben allen dit gemeen, dat zij terugtrekken van onze troepen eisen. Ik veronderstel dat niemand die het rapport met aanhangsels heeft gelezen enige twijfel zal hebben over hetgeen zal geschieden indien onze troe pen op dit ogenblik worden teruggetrok ken. Ik behoef in dit. verband slechts te wijzen op de sombere aankondiging van de republikeinse eerste minister zelf, wel ke vermeld staat op bladzijde 72. Hem werd door de commissie de vraag gesteld: zal er opgetreden worden tegen lieden die met de Nederlanders samenwerkten wan neer deze gebieden weer onder uw con trole komen? Het antwoord was „ja en terecht". Hier hebt u een van de meest wraakzuchtigen der republiek die niet een woordvoerder is van een of andere plaat selijke commandant, maar de eerste mi nister zelf. Wat is er in het licht van deze uitlating nog te verwachten van tegen overgestelde republikeinse beloften?" Nadat mr. Van Kleffens de Amerikaan se resolutie had gecritiseerd, die hij een nutteloze herhaling achtte van de eerste door de raad geaccepteerde resolutie tot staking der vijandelijkheden en daarom aangevuld wenste te zien met bepalingen, die ook ophitsing en gewelddaden tegen de bevolking zouden verbieden, werd overgegaan tot de stemming over de Australische en Russische resoluties tot terugtrekking der troepen, die werden af gewezen. De overblijvende Amerikaanse resolutie werd herhaaldelijk geamendeerd, zodat de raad tenslotte een subcommissie instelde om de verschillende voorstellen in een aanvaardbare vorm te gieten. He den zal de Veiligheidsraad bijeen komen om het resultaat daarvan te bespreken. Bommenwerpers voor de Negus Zestien twee-motorige duikbommen werpers streken gistermorgen neer op Schiphol. Deze machines waren in Zwe den gebouwd in opdracht van Abessinië. Na enige uren op de Amsterdamse lucht haven te hebben vertoefd, vervolgde het eskader, dat wordt voorafgegaan door een Bristol-Airfreighter de vlucht naar Addis Abeba. Bemanningen van de Zweedse lucht macht voeren deze vlucht uit onder lei ding van captain Bjernd von Rosen. Deze ex-oorlogsvlieger en oud-K. L. M. piloot zal enige tijd in Abessinië blijven om het personeel, dat deze bommenwerpers zal bemannen, op te leiden. Schip op mijn gelopen in de Noordzee Vrijdagavond om acht uur is een sein op gevangen van het schip „Oakland", dat het in de Noordzee op een mijn gelopen was. De sleepboten „Maas" van Smit en Co. en „Oceaan" van Dóeksen voeren kort nadien ter assistentie uit. Het schip gaf als positie 5430 Noorderbreedte en 31 Ooster lengte op (ten Oosten van de Doggersbank) Later op de avond seinde het schip „Spanker" dat het op pl.m. 300 meter van de „Oakland" lag en dat geen verdere as sistentie nodig bleek. Een dergelijk bericht werd ontvangen van het schip „Hillside". De nationaliteit van het in nood verkeren de schip werd niet geseind, evenmin als de registratienummers. Ook is het niet bekend, of er ongevallen onder de bemanning zijn gebeurd. Volgens de inlichtingendienst van Lloyds te Londen zou de „Oakland" een Duits schip zijn, dat 6757 ton meet. Belgische „eigen teelt" misschien naar Nederland Verwacht wordt dat de Belgische ta baksoogst dit jaar ongeveer 5 millioen kilo zal bedragen tegen 15 millioen vorig jaar. Men heeft de productie met opzet tot deze hoeveelheid teruggebracht, daar van de vorige oogst nog 7 millioen kilo onver kocht bleven. De tabaksprijzen zullen waarschijnlijk schommelen tussen 22 en 25 frank per kilo. De „dubbele gistingsmethode" heeft een kwaliteit tabak voortgebracht, die naar de planters aannemen het mogelijk zal maken buitenlandse markten te ver overen. De onderhandelingen met Frank rijk hebben geen succes gehad, doch met Nederland hoopt men binnenkort tot een overeenkomst te geraken. De vliegtuigen op Schiphol Het woord is aan.. Börne: De mensen zijn hang, alsof zij slechts schepsels van dit ogen blik waren. Daarom blijft zo veel goeds, in woord en daad, achterwege. Onafhankelijkheid van Korea verscherpt tegenstellingen De politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Volken heeft onder boycot van de zes landen van het Russische blok in principe besloten om een commissie dei- UNO naar Korea te zenden om met het volk van Korea te be raden over middelen en wegen om Korea zo spoedig mogelijk onafhankelijk te maken. De Verenigde Staten zullen aan de al gemene vergadering verzoeken om aan te bevelen dat tegen 31 Maart een regering in Korea gekozen dient te worden, en om de commissie te machtigen toezicht op de verkiezingen te houden en de helpende hand te verlenen bij onderhandelingen over het terugtrekken van de Russische en Amerikaanse strijdkrachten uit dit gebied. Rusland wil dat de vergadering zal be velen dat de bezettingstroepen aan het be gin van het jaar worden teruggetrokken, zonder de inschakeling van welke commis sie dan ook of van een andere vorm van UNO-interventie. De Algemene Vereniging van Leraren bü het Middelbaar Onderwijs heeft giste ren in Utrecht een buitengewone algemene vergadering gehouden ter bespreking van de salariskwcstie. Er werd een motie aan genomen waarin verklaard wordt „dat liet in de huidige omstandigheden niet gewenst is over te gaan tot het voorbereiden van maatregelen welke het verstrekken van goed en geregeld middelbaar onderwijs nog bezwaarlijker maken dan reeds ten gevolge van de regeringspolitiek het geval is." In de motie wordt voorts gezegd, dat de leraren diep teleurgesteld zijn door de houding der regering, die na een zo lange stilstand in het overleg over de salariëring der leraren nog slechts in beperkte mate aan hun principiële en rechtmatige ver langens wenst tegemoet te komen, zulks ondanks alle moeite, die de vertegenwoor digers der leraren zich hebben getroost, om hun voorstellen zoveel als met de handhaving van deze principes maar enigszins mogelijk was, bij de voorwaar den der regering aan te passen. Kunstavond St. Lucasgilde te Beverwijk De heer A. van Gessel heeft gisteravond op een kunstavond van het St. Lucas-gilde in het Statenhuis een zeer interessante voordracht gehouden over „Vragen van kunstliefhebbers". Spreker nam de gele genheid te baat om het bestuur en de heer van Heek in het bijzonder lof voor hun werk toe te zwaaien en sprak vervolgens over het bezien en beoordelen van schil derijen. De lezing word geïllustreerd met lantaarnplaatjes. WASHINGTON STELT VOOR: De UNO-subcommissie voor Palestina heeft gisteren een nieuw Amerikaans voor stel inzake Palestina aangehoord, dat een verzachting betekent van het oorspronke lijke Amerikaanse plan ten aanzien van de Engelse taak bij de ten uitvoerlegging van het verdeelproject. Washington heeft bij monde van Herschel Johnson voorgesteld dat de verdeling van Palestina in een Jood se en een Arabische staat op 1 Juli a.s. tot stand komt. Voorts werd voorgesteld, dat de Assemblée der UNO een commissie van drie benoemt om leiding te geven in de overgangsperiode tussen nu en Juli. De Britse strijdkrachten in Palestina moeten gedurende die periode verantwoordelijk blijven voor de handhaving van orde en recht. Joden en Arabieren moeten in de overgangsperiode in de gelegenheid worden gesteld „schaduwregeringen" te vormen, die bevoegd zijn haar eigen ordetroepen te recruteren en te bewapenen. Amerika heeft zijn oorspronkelijk voorstel tot oprichting van een vrijwilligersleger om de orde te handhaven ingetrokken. Ingediend is het wetsontwerp: „wijziging van de wet van 3 Juni 1875 tot afschaffing van het vuur-, ton- en bakengeld en na dere regeling der meting van zeeschepen". In de memorie van toelichting zegt de minister van verkeer en waterstaat, dat hij aanleiding tot de indiening heeft gevonden in de overweging, dat de toestand van 's lands geldmiddelen het noodzakelijk maakt, dat de kosten, voortvloeiende uit de diensten, door de staat tot dusverre kosteloos aan particulieren bewezen, voor zover mogelijk, ten laste van belangheb benden worden gebracht. De minister merkt op, dat voor de me ting van binnenschepen steeds kosten in rekening worden gebracht. Hieruit volgt, dat de zeevaart in dit opzicht steeds eniger mate bevoordeeld is geweest, vergeleken met de binnenvaart. Het lijkt de minister niet verantwoord, deze bevoordeling lan ger te laten bestaan. Gisteren bracht minister L. Neher een bezoek aan IJmuiden om de wederopbouw in ogenschouw te nemen. Minister Neher (midden met zwarte jas) tijdens de rondgang by de vissershavennaast hem de burgem eester van IJmuiden mr. M. M. Kwint. Overigens zullen de kosten van meting en hermeting, vergeleken met de overige kosten van de exploitatie van een schip slechts zo gering zijn, dat zij daarop geen merkbare invloed zullen uitoefenen. Voorts meent de minister te moeten opmerken, dat het bezit van een meetbrief in de eerste plaats een belang is voor de reder. Het tarief zal worden vastgesteld nadat zal zijn vervallen verklaard artikel 35 van het K. B. van de 21ste Augustus 1875 tot regeling der meting van zeeschepen, zoals dit gewijzigd is bij de onderscheidene ko ninklijke besluiten. Het zal zodanig wor den gesteld, dat de kosten daardoor gedekt zijn. Niet vergeten moet daarbij worden, dat een belangrijk deel van de werkzaam heden van de ambtenaren van de scheeps- metingsdienst bestaat in die, verbonden aan de meting van binnenschepen, ook het aan brengen van merken van teboekstelling, rechtstreeks verbonden aan de meting van zeeschepen, geeft vrij veel werk. Wanneer de meting van zeeschepen niet meer kos teloos geschiedt, is een neiging te verwach ten, om de hermeting na verbouwing ach terwege te laten. Hoewel ingevolge de zee- brievenwet een indirecte verplichting be staat tot het doen hermeten van een schip na verbouwing, daar de zeebrief vervalt in geval van inhoudsverandering of verbou wing van het schip, wordt het niettemin wenselijk geacht, een rechtstreekse ver- plichting tot het doen hermeten in het j leven te roepen. Voorts is het volgens de minister wenselijk op het niet voldoen aan de verplichting tot meten en hermeten een strafrechtelijke sanctie stellen. Weer nieuwe bonnen voor fietsbanden Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 December op de bonnen C 32 en C 33 van de inschrijvings- bewijzen voor vervanging van fietsban den B.I. 612 en B.I. 701 een toerbuitenband verkrijgbaar is. De bonnen D 43 en D 44 van de inschrijvingsbewijzen voor fietsbanden B.I. 610 en B.I. 611 zijn tot en met 31 De cember geldig voor een binnenband. Ver der is eveneens tot deze datum op bon A 08 van het inschrijvingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 08 i van dit inschrijvingsbewijs een binnen-1 Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de Britse regering bereid is het Amerikaanse voorstel te aanvaarden. De Engelsen kun nen zich tot Juli op de algehele ontruiming voorbereiden. De door de Assemblée te be noemen commissie van drie moet onder leiding van de hoge commissaris voor Pa lestina staan en als adviserend lichaam ontreden, daarbij samenwerkend met Ara bische en Joodse leiders en mef de Britse autoriteiten. Onder jurisdictie van de As semblée zal de commissie slechts tot het doen van aanbevelingen bevoegd zijn. doch wanneer de vrede in Palestina in gevaar mocht komen, zou de commissie onder ju risdictie van de Veiligheidsraad geplaatst kunnen worden. Op een vraag, of de Arabische en Joodse ordetroepen wapens zouden mogen hebben, antwoordde Johnson bevestigend. Deze troepen zouden echter het karakter hebben van een burgerlijke politie en niet volledig als een leger zijn uitgerust, zodat zij geen grote voorraden wapens of uitrusting nodig zouden hebben. De Britse afgevaardigde in de verdelings subcommissie, John Martin, werd tijdens de middagzitting gevraagd naar de reactie der Britse regering op het Amerikaanse voorstel. Hij zeide: „Het standpunt der Britse regering blijft zoals door haar is uiteengezet. De Britse regering heeft de UNO verzocht om aanbevelingen betref fende het Palestijnse probleem. Wanneer de Algemene Vergadering bereid is een concreet plan voor te stellen, zal de Britse regering in slaat zijn haar standpunt ten aanzien van de wijze, waarop zij haar rol in dat plan ziet, kunnen uiteenzetten." Tevens zou Martin hebben gezegd, dat het Amerikaanse voorstel de Britse rege ring in feite verzoekt de volledige verant woordelijkheid voor het uitvoeren van de verdeling „tijdens de periode, dat Palestina het leven schenkt aan een tweeling een gewapende tweeling" op zich te nemen. De „Brastagi" op een rif Passagiers in veiligheid Het Nederlandse vracht- en passagiers schip „Brastagi" van de Rotterdamse Lloyd (9.246' ton) is bij het eiland Caldeira, een van de reeks eilandjes voor de kust van Portugees Oost-Afrika, ongeveer 200 k.m. ten Zuiden van Mozambique, aan de grond gelopen. De „Brastagi" heeft Kaapstad op 15 Oc tober veria ten en zou enige havens aan de Afrikaanse Oostkust aandoen. Alle passagiers bevinden zich in veilig heid. De eerste stuurman van de „Brasta gi" heeft verklaard, dat wanneer het weer erg slecht wordt, er gevaar bestaat dat het schip in tweeën breekt. Het zit vast op een koraalrif. J. KOLKMAN OP DE MOERBERGSCHOOL. Maandagavond zullen de ouders van de kinderen der Moerbergschool in IJmui den bijeenkomen voor een ouderavond, waarop de heer J. Kolkman onder meer een causerie met lichtbeelden zal houden over de reis met de „Willem Barendsz". WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K N. M. I, te De Bilt. geldig van Za terdagavond tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met in de nacht op nieuw op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Zwakke, later matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind en iets zachter. Overwegend droog weer.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1