Burgemeester Kwint ontving honderden gelukwensen op Schoonenberg Wordt de sanering inderdaad afgeschaft? Haringcijfers van 20-25 October voor IJmuiden en haar collega s „Witte Kruis" bijeen Velsen-Noord MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 „ZEG HET MET BLOEMEN EN EEN STENGUN" Te midden van een stapel cadeaux en een weelde van bloemen was af en toe het opgewekte gelaat van burgemeester mr. M. M. Kwint zichtbaar, glunderend over de grote belangstelling, die er Zaterdag middag niet alleen uit de gemeente, maar uit alle hoeken des lands voor zijn 121^-jarig ambtsjubileum bestond. Nadat de heer Jansen als trouwe hulp ceremoniemeester de jassen en andere kle dingstukken van de talrijke bezoekers ter bestemder plaatse had gedeponeerd moesten zij proberen tot aan de edelachtbare jubi laris door te dringen, wat bij tijd en wijle allerminst gemakkelijk was, door de vele kleurige versperringen op de weg der fe licitaties. Twee grote momenten heeft deze uiterst geanimeerde receptie gekend: de spontane muzikale hulde van Soli Deo Gloria,'onder leiding van de heer C. Oudendijk, om een uur of drie, waardoor de burgervader en zijn echtgenote kennelijk getroffen waren en de aankomst van de Utrechtse deputa tie der voormalige illegaliteit, welke bij monde van de heren W. J. v. d. Maal als chef-staf van de vroegere B. S., Bosscha, Borselaar, Bordewijk. Baan, Elfrink en Ha- zevoet (beter bekend als „At") hun com mandant „Van Houten" kwam complimen teren met de 31ste October 1947. Een glanzend-verchroomde stengun met als „verzachting" een tak orchideeën, bleek de trofee te zijn, waarmee de vroegere il legalen hun erkentelijkheid voor mr. Kwints werk in het Stichtse toonden. Hartelijke woorden over en weer begeleidden dit oorspronkelijke ge schenk, dat een druk-bezocht plaatsje kreeg naast de schemerlamp, die even eens aan de bezettingsjaren herinner de door het randschrift, gewagend van „de stafofficieren van de B. S. Utrecht". Het zou te ver voeren, de honderden personen, die deze middag door hun aan wezigheid opluisterden, te noemen, vol doende zij de vermelding, dat zo goed als alle geledingen dei- gemeentelijke huis houding inclusief de grote bedrijven, de visserij en de diverse culturele, sport- en andere verenigingen vertegenwoordigd waren. In de morgenuren hadden de verschil lende hoofden-van-takken-van-dienst, de politie en de medewerkers van de burge meester reeds hun opwachting bij de ju bilaris gemaakt; 's middags verdrongen de bloemstukken en fruitmanden zich om de kleine cadcaux als boekwerken, een schild pad-brilmontuur enpresentjes van des burgemeesters kinderen. Het Staatsvissershavenbedrijf, de mid denstandscentrale die tussen haakjes een geslaagde aquarel van huize „Schoo nenberg" aanbood de A.-R. en C.-H. raadsfracties, een deputatie der ambtena ren van Sociale Zaken, de V.V.IJ. en de Vereniging tot het houden van Nationale feestdagen in Santpoort, de Vleeskeurings dienst, toneelverenigingen en de oud-ille gale werkers uit Velsen, de bankinstellin gen en nog eens de politie, de Verenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken, de Visconser- venindustrie, de Mijnenveegdienst, ^.e Ge neeskundige Dienst en de zware industrie van Velsen-Noord, de Santpoortse Hard draverijvereniging, scholen, IJsvries, de oranjevereniging „Driehuis", P.S.V. en de Woningbouwvereniging Velsen, het Rode Kruis, de geestelijke vertegenwoordigers van alle gezindten, Santpoorts Bloei, de Wederopbouw, kortom alle instanties en lichamen, die deze 12y2 jaar met de heer Kwint hebben samengewerkt, waren er „persoonlijk" of in „bloemenvorm". Schriftelijke gelukwensen waren onder meer binnengekomen van de Commissaris der Koningin in Noordholland en van het departement van Binnenlandse Zaken. Vanmiddag zal de marine de burge meester en de chef van het kabinet een- diner aanbieden op „De Vulkaan". Twaalf en half jaar. De viering van een jubileum doet on- delijke aanwijzingen van zijn toewijding aan en arbeid voor de gemeente. Wat verder niet mag worden vergeten is zijn optreden gedurende de zwarte ja ren van de bezetting. Met taaie volharding en op tactische wijze heeft hij zich zolang hem dit mo gelijk was de maatregelen van de bezetter gesaboteerd en geweigerd uit te voeren. Toen dit hem verder onmogelijk werd ge maakt en zijn persoonlijke vrijheid en vei ligheid hem zouden worden ontnomen, heeft hij eerst in de achterhoek van Gel derland en daarna als commandant van de B. S. in Utrecht zijn trouw en aanhanke lijkheid aan het vaderland bewezen. DE H.O.V. KOMT TE BEVERWIJK. De Haarlemse Orkest-Vereniging speelt Woensdag 3 December onder auspiciën van de Hoogoven Staten. DISTRIBUTIENIEUWS Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoenenbonnen zullen Dinsdag 4 Novem ber in het Patronaatsgebouw voor de be woners van IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis worden uitgereikt aan degenen, wier namen beginnen met de letters IJ tot en met Z. Hoogoven Schaakclub De Hoogoven Schaagclub speelde met het eerste tiental tegen Zaandam II. Deze wedstrijd werd met 5%4yz gewonnen. Het tweede speelde tegen Heemstede III en moest in de Heemstedenaren met 46 zijn meerderen erkennen. Overwinningen voor de dammers De Beverwijkse Damclub heeft met het eerste tiental van Halfweg gewonnen met 146; het tweede stuurde St. Bavo II met een 128 nederlaag huiswaarts. SLUISDEUREN GAAN OVERZEE. Het stoomschip Algarve is Zondag van Amsterdam vertrokken naar Vianna do Castello. De lading bestond uit vier sluis deuren die in Nederland zijn vervaardigd en wel door de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Uit het Bloembollen-bedrijf DE TWINTIG MILLIOEN VOORBIJ? Wanneer wü weten, dat de totale omzet van de vislia! in de weck van 20 tot en met 25 October 522.431,06 bedroeg:, tegenover een bedrag van 393.151,61 in de daar- voorliggende werkweek (de behaalde maximumprijzen hebben hier dus een be hoorlijke stoot omhoog gegeven), dat de gemiddelde besomming per trawler zieh om de 15.000 bewoog (vorige week 10.000) dan mag met een zekere tevre denheid op genoemde periode worden terug gezien. In IJmuiden kwam 1.330.509 kilo verse haring aan de afslag, waardoor het totaal cijfer sinds de zeventiende Mei op 19.415.403 kilo werd gebracht. De 20.000,000 kilo zal dus inmiddels wel gepasseerd zijn. Scheveningen kreeg van 20 tot en met 25 October 144.250 kilo „verse" aan behalve de 15.903 kantjes andere ha ring. Haast eenzelfde aantal kantjes pas seerde de Katwijkse afslag, namelijk 15.956 (drie kantjes voorsprong!), Vlaar- dingen ontving 5.400 kilo verse haring en 6.405 kantjes. Verse vis. Er komt weer wat leven in de verse vis- brouwerij: verscheidene trawlers zijn er op overgegaan en de aanvoer bedroeg dan ook Maandag de 20ste 286.000 kilo, Dins dag 354.500 kilo, Woensdag 245.500 kilo, Donderdag weer 311.750 kilo, Vrijdag 156.250 kilo en Zaterdag 138.000 kilo. Hier was 15.500 kilo tong en tarbot bij, 39.500 kilo schol, 45.750 kilo kabeljauw, 37.000 kilo wijting, 3000 kilo koolvis, 14.300 kilo schelvis en 19.500 kilo makreel. HET NUT IS HERREZEN Nederlandse onderzeeërs terug van hun reis naar de West Met een der officieren van de O 23. een der twee onderzeeërs, welke van een oefen tocht in de West-Indische wateren in de thuishaven, de onderzeebootbasis in de Waalhaven te Rotterdam, terugkeerden, hadden wij een kort onderhoud. „Hoewel hoofdzakelijk als oefentocht, was deze reis ook voor een deel als vlagvertoonreis te beschouwen," zo veelde hij. «Overal in aakt en eerst enige maancien to Am» df c,±L°,Sirika als propagandamiddel dienst deed F S'-l„ t ir, dp Tandmaèbt ie steeds opnieuw bekoort wat voor een groot tachement van de landmacht is gestation- danken is aan de evnlieateur de neerd, bereidde óns een ontvangst, welke I manken t nog lang bij de bemanning de aangenaam- „Kleur en Glorie onzer tropen" Het departement IJmuiden van de Maat schappij tot nut van 't algemeen heeft zijn eerste avond in dit seizoen waardig inge zet. Het bestuur had beslag weten te leg gen op de film van de Maatschappij Ne derland: „Kleur en glorie onzer tropen" en mochten er onder de vele aanwezigen zijn, die deze film reeds vroeger hebben aanschouwd, allen waren het erover eens, dat men er niet gauw teveel van krijgt. Laten we volstaan met te zeggen dat deze film, die reeds ver voor de oorlog werd De verdeeldheid is niet verminderd Onze correspondent in de Bloemenbollen- streek schrijft: Het besluit van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, genomen in de Maandag gehouden vergadering, om de regering te verzoeken de bestaande sane ringsmaatregelen af te schaffen, is wel zeer verstrekkend geweest. Bij de anti-saneerders, vooral bij hen die van de aanvang af, dus gedurende veertien jaren, tégen de maatregelen hebben gestre den, heerst grote vreugde. Men vraagt zich echter af, wat het resul taat zal zijn van deze uitspraak van de Algemene Vereniging. In de kringen van bloembollenkwekers en -exporteurs heer sen hieromtrent zeer uiteenlopende menin gen. Niet alleen kwam zulks uit door het stemmencijfer waarmee het desbetreffende voorstel er dóór kwam (185160) maar een weinig opvallend, maar belangwekkend feit kan eveneens als richtlijn gelden: de prijs der teeltvergunningen is door het be sluit niet of nauwelijks beïnvloed. Voor lopig wacht men af. De uiteindelijke beslissing berust bij de regering. Zij zal waarschijnlijk advies vra- „Visoorlog op komst" is de vrij sensaf nele kop boven een artikel in het hl°a „Fishing News", dat zeer zeker de a dacht van een nadere beschouwing u,-.311" is. Het blad voorspelt een drastische o mezwaai naar de wetenschappelijke fc™0* isserii-bedriif over rie in het visserij-bedrijf over de hele wereld en werpt de vraag op, of straks het b geluk of de netjes opgedofte wijsheid van de laboratoria en de onderwijsinstelling de visserman moet dienen in zijn one t wijf eld verscherpende strijd om het b staan. Al zullen juist de Engelsen de kan8" factor in de visserij niet s* aan die in een glad-geoliede fabriek, waa een man met een handle de enige 'is di£ fouten kan maken, toch moet daar rekening worden gehouden met een zeer ver doorgevoerde mechanisatie en, men zoi haast zeggen, industrialisatie. Naluurliit de schipper, die de vis „ruikt" zal even onbetaalbaar blijven als de trawler, waar de bemanning onder een gezellig pókertip de vol-automatische netten van een com- fortabele rookzaal uit kan bedienen en dé wetenschap zal vermoedelijk nooit kunnen voorkomen, dat een schipper op een gege. ven moment de haven niet kan vinden Tenslotte komt de redacteur van Fishinó News tot de conclusie, dat de te verwach- deeldheid in het vak nog eens te scherper naar voren gekomen. Zo is de situatie momenteel meer pré cair dan ooit. De positie van het hoofd bestuur, naar binnen en naar buiten, is uiterst moeilijk. Met grote spanning wacht ieder af, wat er thans gebeuren gaat. Maar dat de tijd nog niet daar is om „de vlag te doen wapperen boven vrije bedrijven" zo als een woordvoerder der anti-saneerders het uitdrukte, daarover zijn ook zij het wel eens. Bindend mandaat voor de algemene vergadering Zaterdagmiddag kwamen de leden van het „Witte Kruis" bijeen in het gebouw aan de Kennemerlaan. Helaas kon men niet spreken van „in grote getale" zoals voor zitter P. Waardenburg zeide. De voorzitter wees op de gestadige groei van het werk en de vooruitgang van het ledental, dat thans ruim 6300 bedraagt. Het bleek dat Jen overbevissing versnippering van iedere wijkverpleegster weer als van ouds I krachten en vrijbuiterij der betrokken een vaste wijk heeft, waarmee het rouleer- I Noord-Europese landen met langer verant- svsteem is opgeheven, dat in de practijk woord maakt, zodat internationaal over- niet voldeed. Gezinsverzorging, de jongste leS> coöperatie en wellicht beperkende gen bij hetzelfde Bedrijfschap, dat in de ]00t aan de Witte Kruisstam groeit voor redevoeringen zowel door de anti-saneer- spoedig en velen maken er een dankbaar ders als door hun tegenstanders zo fel is gebruik van. ste herinneringen zal achterlaten. Het was een reeks van feestelijkheden, welke ons vier dagen lang intensief in beslag nam." De „O 23" en de „Zwaardvis", welke onder commando stonden van de luitenant ter zee le klasse Drijfhout van Hooff, waren in Curacao gestationneerd, van waar uit geregeld oefentochten werden ondernomen, soms alleen, soms ook teza men met hel tijdelijk in de West verblij vende artillerie-instructieschip „Van Kins- bergen" eh de kanonneerboot „Van Speyk". In totaal legden de onderzeeërs tijdens deze reis van ruim drie maanden, elk ongeveer 15.000 mijlen af. Het was de eerste grote oefentocht, welke Nederlandse onderzeeërs maakten na de bevrijding. Proeftocht van de „Sarpedon" Het 2400 r.t.b. metende m.s. Sarpedon van de K.N.S.M. is Zaterdag na een proef tocht de haven van IJmuiden binnengelo pen en opgevaren naar Amsterdam. Woensdag was het schip, dat bij de Gebr. belangstelling blijkt te bestaan als burge- zaterdag naar Amsterdam vertrokken, meester Kwint op 1 November heeft on- Het schipedat de beschIkking heeft over dervonden, dan doet zich daarbij in ver- kruimen, koel- en vrieskamers, is sterkte mate de vraag voor, wat in die A tiö_ 12VZ jaar tussen de burgemeester en de gemeente is gegroeid en waaraan die toe nemende belangstelling en medeleven te danken zijn Dan valt niet te ontkennen dat burgemeester Kwint in die jaren ge bleken is een krachtige figuur te zijn, met bijzondere bestuursgaven en brede kennis. Bovendien een representatieve figuur, waarvan de gemeente in vele gevallen heeft kunnen profiteren. Het gaat niet aan in een kort bestek als dit een opsomming te geven van de zaken, waaraan hij niet alleen heeft medegewerkt, maar waarop hij ook zijn stempel heeft gezet. Maar om op een paar dingen te wijzen, zij herin nerd aan de reorganisatie van de politie, die in het bijzonder een taak van de bur gemeester alleen was, en aan de centrali satie van het gemeentelijk politie-orgaan in het nieuwe hoofdbureau van politie. Zijn krachtig optreden tot regeling van het onderwijs onmiddellijk na de bevrij ding en de doortastende wijze waarop de zaak van het herstel werd aangepakt, de keuze van de deskundigen voor het uit breidingsplan, die ook weer door zijn per soonlijke invloed bereid werden gevon den deze schone doch moeilijke taak te aanvaarden, zijn slechts enkele, maar dui- heer Tan, die het juiste woord weet te vinden en de juiste muzikale omlijsting weet te geven. De heer IJ. J. Reitsma, die de avond opende, zei „Het Nut is weer gestart na een poosje schijndood te zijn geweest". En het is, gezien de omstandigheden van de laat ste jaren, niet anders dan loffelijk te noe men dat het Nut, als culturele instelling heeft gezwegen. Maar men heeft beseft dat nu dan de tijd is gekomen voor nieuwe activiteit en vraagt daarom de leden en belangstellen den te helpen om nieuwe wegen te zoeken. Waar men in den lande rondziet, overal is het zo, dat in grote plaatsen volksuni versiteiten gevestigd zijn om het culturele leven tot bloei te brengen en hoogstaande ontspanning te geven. Het Nut, dat hier voorlopig de plaats van zulk een volksuniversiteit inneemt heeft grootse plannen, en men is reeds zover dat een deel ervan verwezenlijkt kan worden, plannen die wij reeds eerder op deze plaats uitvoerig vermeldden. MARKTBERICHT 1 November Aanvoer verse vis. 20 kisten tarbot en tong, 550 kisten schelvis. 70 kisten kabeljauw. 60 kisten koolvis, 250 kisten makreel, 150 kisten wijting, 5584 kisten haring. Totaal 6684 kisten. Prijs verse haring f13,50— f 5 per kist. Vier trawlers besomden f38.330. Stoomtrawler IJM 95 Maria f 7560. Motorloggers: SCH 140 f5490, KW 168 f 4980, KW 97 f 1570. KW 175 f 4270, KW 19 f 4140, KW 103 f 640, KW 9 f 3040. KW 4 f 9433, KW 39 f2919 KW 18 f 2014, KW 86 f 1694, KW 124 f 1100, rest. Kustvissers IJM 202 f14, IJM 241 f 10, IJM 318 f8. MUZIEKZONDAG VAN HET HEILSLEGER. Zondagmiddag 9 November komen het muziekcorps en de zangbrigade van de Leger des Heils-congreszaal in Amsterdam naar IJmuiden, om er in de Edisonstraat velt, Goudriaan en Co. te Rotterdam, is i een uitvoering te geven van liederen en komende van Antwerpen en op weg naar selecties. De kapelmeester is de heer W. J. Zuïd-Amerika, in de' Westerschelde ter Groot, de zangbrigade staat onder leiding hoogte van Bath aan de grond gelopen. I van mevrouw G. J. GrootBruins. Als lei- Later is het schip vlot gekomen en heeft der van de samenkomst treedt op majoor aangevallen en waarin, naar veler mening, het bloembollenvak onvoldoende vertegen woordigd is. De opvattingen der regering omtrent ge leide economie doen twijfel rijzen aan de mogelijkheid, dat zij de maatregelen met één slag zal opheffen. Daar bij hebben wel de werkgevers in het bedrijf zich thans doen horen, maar niet de werknemers. En het laat zich aan zien, dat ook zij in dit kapittel een stem wensen. De anti-saneerders hebben op de verga dering een motie ingediend, waarin min of meer de stok achter de deur wordt gezet, en waarin de datum van 1 Januari 1948 ultimatief wordt genoemd. Het zal wel eind November, misschien December worden, eer een nieuwe vergadering is uitgeschre ven, de beschrijvingsbrief aan de afdelin gen is toegestuurd en in de afdelingen is behandeld. Dan wordt het wel heel kort dag. Ook de positie van het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur" is onzeker. Dit be stuur toch wilde juist zijn positie verster ken door het uitschrijven van een referen dum, waardoor het met de cijfers kon aan tonen, hóe het bloembollenvak over de maatregelen dacht, een oordeel, gerijpt buiten de sfeer van heftige actie, die de laatste tijd in het vak steeds meer gaat overheersen. Tegen dat réferendum beston den eveneens bezwaren; velen waren het niet eens met het beginsel der progressivi teit, daarin toegepast, waarbij rekening ge houden werd met de door ieder beteelde oppervlakte; anderen wensten ook de ex porteurs in te schakelen. Maar hoe het zij, het hoofdbestuur had zich kunnen verge wissen van de mening der vakgenoten, en door die wetenschap gesteund, zijn houding kunnen bepalen. Nu is een uitspraak gevallen, waarmee daaraan twijfelt niemand het hoofd bestuur, met enkele uitzonderingen, het niet eens is. Door deze uitspraak is de ver- willekeurig een blik terugwerpen en wan- neer dan in zo brede kring een hartelijke 6 - - - 1 de Lekhaven in Rotterdam en vandaar is bestemd voor stukgoederenvervoer. Be halve de 3-tons laadbomen heeft het een zware spier van 30 ton en twee masten verrijzen op het dek. Met de bouw van dit schip is weer een rr.odern zeeschip toegevoegd aan Neêrlands 1 handelsvloot. DE REIS VAN DE „KALMOA". De zeetinbaggermolen „Kalmoa", ge sleept door de „Poolzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, is Mang- gar gepasseerd. DE „ALDABI" GESTRAND EN WEER VLOT. Het Nederlandse m.s. „Aldabi", groot 7258 b.r.t. en toebehorende aan Van Nie- het de reis voortgezet. I Ph. van Dalen. Garnalenvloot in de groei. D. Blok uit Stellendam heeft een stalen motor- botter gekocht om achter de garnalen aan te trekken, voor A. de Jong staat een houten dito op stapel. M. v. d. Klooster uit Ouddorp heeft in Urk een grote motor- botter gekocht voor hetzelfde doel. Portugal contingenteert. De invoer van visconserven is sinds kort afhankelijk van een vergunning, af te geven door het „Coselho Tecnico Corporativo". Helderse afslagplannen. In de Helder- se Courant heeft een lezer een boekje open gedaan over het feit, dat de afslag in die plaats helemaal niet naar de zin van vis sers en handelaren is. Er wordt echter bij verteld, dat de plannen, om de zaak te verbeteren, in een vergevorderd stadium verkeren. Russische walvisvloot. Radio Mos kou meldt dat een Russische walvisvloot, welke op weg naar haar basis is, sedert April 606 walvissen heeft gevangen. Ziekenboeg. De KW 4 (Arend), die Vrijdag met 800 kisten verse haring aan de afslag was, moest na binnenkomst me dische hulp inroepen voor een lid der be manning. Dr. Brouwer heeft de zieke naar Katwijk laten overbrengen. Bevroren vis en filets. De Noorse vrachtvaarder Straum kwam deze week met 200 ton vis voor de vakgroep Vishan del binnen. Er waren 150 ton filets en de rest bevroren vis aan boord. Drijfnetten uit. Verscheidene log- Acht gezinshulpen zijn in functie, een behoorlijk aantal als men rekent dat deze tak van werk nog in het stadium van opkomst is. Zuster E. de Wilde, die al ge ruime tijd geëvacueerd is naar Dieren, ging 1 October officieel met pensioen. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de finan ciële actie, die onder de leden is gevoerd met het oog op het 50-jarig bestaan, een groot succes is geworden en ruim 4600 heeft opgebracht. Allen die hiertoe hebben bijgedragen en hieraan hebben meege werkt bracht hij dank. Wat de notulen van de vorige ledenver gadering aangaat, deze werden onveran derd goedgekeurd. Een brief van het hoofdbestuur meldde dat de algemene vergadering werd uit gesteld tot 16 December. Toch werd de beschrijvingsbrief behandeld en men be sloot in principe de afgevaardigden vrij mandaat te verlenen voor de voorstellen, die nog verwacht kunnen worden. Met de meeste punten die in de brief voorkomen, konden de aanwezigen zich verenigen. Maar over punt elf liepen de meningen nogal uiteen en breedvoerig werd dit dan ook besproken. Het hoofdbestuur doet hierin het voorstel de kapitaalsinvestering van het „Witte Kruissanatorium Heide- heuvel" met 200.000 te verhogen. De af delingen zullen een waarborgfonds voor dit bedrag moeten vormen voor eventuele ex ploitatietekorten, desgewenst in de vorm van een jaarlijkse bijdrage van 0.25 per lid, zolang zich tekorten voordoen. Voor de afdeling Velsen zou dit neerkomen op een bedrag van 1500 per jaar. De Velsense leden waren het met de zienswijze van hun bestuur eens, dat hier door het hoofdbestuur te hoog wordt ge grepen en de afdelingen op die manier veel te zwaar worden belast. Besloten werd dan ook tegen dit voorstel te stemmen en de afgevaardigden voor dit punt van de agenda bindend mandaat te geven. Deze afgevaardigden zullen zijn de heren P. Waardenburg en D. J. Scholten, als plaatsvervanger wordt de heer H. Zuider vaart aangewezen. De heer L. Schipper werd benoemd tot lid van de kascommissie, inplaats van de heer G. van Karsbergen, die aftreedt en wie door de voorzitter dank wordt ge bracht voor de werkzaamheden, die hij in het belang van de afdeling verricht. De bestuursleden die aan de beurt van aftreden waren n.l. de heren P. Waarden burg, A. Rolloos en H. Zuidervaart werden, op voorstel van een der leden, bij accla- bepalingen een fundament zullen moeten leggen voor een toekomst, waarin elke reder en elke schipper een stuk brood kunnen verdienen. Dit alles sluit wonderbaarlijk aan bij de twee lijvige rapporten, die de laatste tijd over de Nederlandse visserij den volke hebben bereikt. Er kan niet genoeg geha merd worden op het belang van het sane ringsrapport en dat van dr. Baerends in zake de rationele exploitatie van de Noordzee, hoezeer de meningen er over ook verdeeld zijn. Want hier wordt een uitweg gewezen. Een wetenschappelijke ommezwaai? Ja zegt het eerste rapport: door modernere trawlers, door beter onderwijs, door inner lijke gezondmaking van het bedrijf, door actie tegen krachten-verstrooiïng. Overbevissing? Nee. zegt dr. Baerends, niet wanneer wij nu al ingrijpen en onder- de-maatse vis overboord zetten, de maas wijdten nog eens onder de loupe nemen en doen, wat de vooruitziende huismoeder doet, wanneer zij merkt, dat haar budget op den duur niet meer gaat sluiten. IJmui den is een huismoeder, die op het ogenblik vrij behoorlijk rond kan komen. Daarom is het prettig te weten, dat IJmuiden op vele punten geducht „aan het vooruitzien" geslagen is, al is het dan ook voorlopig binnen vier muren en onder vier ogen gebeurd. woners en hopen van harte dat zijn be roep niet vergeefs zal zijn. Het Leger des Heils heeft ook in deze gemeente zijn spo ren verdiend en veler last verlicht. Wie in verband met deze actie iets heeft te geven, hetzij in bonnen, punten, of na- tura kan dit doen door 4554 op te bellen, dan wordt alles van huis gehaald, hoe klein en hoe weinig het ook mag lijken. Wat giften betreft: het gironummer is 438968, men heeft er dan slechts bij te voegen: voor het Kerstfeest. Pleidooi voor een „Stichting van de Visserij" Medezeggenschap gewenst In zijn hoofdartikel in de „Visserijwereld" van deze week geeft de heer F. SJpittel een onverbloemd pleidooi voor een „Stichting van de Visserij" ten beste, hetwelk ons dermate interessant leek, dat wij er hier en daar een paar grepen uit willen doen. Nadat de schrijver in het kort de contro verse tussen overheid en bedrijfsleven on- matie herkozen. j De rondvraag leverde geen bi—eden op, waarna de vergadering werd gesloten. Kerstfeest voor de buiten kerkelijke jeugd Verleden jaar is het Leger des Heils be gonnen een weloverwogen plan ten uitvoer te brengen, namelijk het organiseren van een Kerstfeest voor de buitenkerkelijke schoolgaande jeugd. De grote belangstel ling, die hiervoor bestond, heeft de Leger leiding doen besluiten ook dit jaar een dergelijk feest voor te bereiden. Een datum is nog niet officieel vastgesteld, maar toch worden reeds nu maatregelen genomen. In deze tijd, ruim twee jaar na de oorlog, valt het echter nog steeds niet mee om daadwerkelijke steun te geven. Bonnen en punten zijn de problemen waarvoor men staat. Wil men velen helpen dan is er ook veel nodig. Maar nog steeds is het Nederlandse spreekwoord van kracht: vele kleintjes maken een grote. „En", zo zegt adjudant Bergsma. „we maken toch graag onze naaste familie gelukkig. Als we nu gers zijn met verse drijfnetharing aan de alle mensen gaan beschouwen als beho- markt verschenen. Vrijdagmiddag ver toonde de prijs een neiging tot dalen, zo dat enige loggers van lossen afzagen en hun vracht aan boord steurden. rende tot één grote familie, dan hebben we ook wat voor elkaar over". Wij bren gen deze woorden van IJmuidens adjudant gaarne onder de ogen van Velséns in- Ook kotters ter Engelse markt Na de trawlers zijn nu ook de eerste kotters uit IJmuiden in Engeland gaan markten. De hoogste besomming, die één hunner in IJmuiden kon maken, was 2535; aan de andere kant van de natte grens werd f 5500 besomd. Het andere scheepje besomde in Grims by 3000 na één visdag. ATOOMLEZING VOOR WEDEROPBOUWPERSONEEL. Voor de personeelsvereniging van de „Wederopbouw Velsen" zal de heer v. Lier, ambtenaar in dienst van de weder opbouw Maandag 10 Nov. in Velserbeek een lezing houden over radar en atoom energie. Agenda yoor Velsen en ÏJmiiiSden Thalia 8 uur: „Bedelia". Rex 8 uur: „Casablanca". De Pont 8 uur: „Vrije levens". DINSDAG 4 NOVEMBER. Bioscopen 8 uur: Voorstellingen. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN 1NGLIS vertaald uit het Engels. - Ik zal ze dadelijk gaan halen, bood Anne aan. Ik ben in een minuut terug. Ik weet precies, waar ze staan. Kin derachtig om blij te zijn, dat iets van Sheila Lambert niet .volmaakt werd ge vonden, maar ze kon er niets aan doen, dat ze het was. Ze rende naar beneden en de tuin in. Terugkomend, beladen met Kathryn's vuurrode lievelingsbloemen, zag ze Sara in de hall. die haar vertelde, dat mr. Neame net aangekomen was, en dadelijk naar Kathryn's kamer was ge gaan. Verbaasd over een vaag gevoel van opwinding in zichzelf, ging ze naar de keuken om de bloemen in water te zet ten, en daarna ging ze, zonder zich te haasten, naar boven. Toen ze vlakbij Ka thryn's kamer was gekomen, hoorde ze Kathryn's lachen en Geoffrey's stem. Enigszins vei'baasd over het feit, dat ze zich hoe weinig dan ook verlegen voelde, kwam ze de kamer binnen. Geof frey zat tegenover Kathryn, maar bij het zien van Anne, stond hij snel op en kwam haar tegemoet, Zo, zei hij, onkruid vergaat niet, dat ziet u, hè! Inderdaad, antwoordde Anne koel en zonder hem in zijn donkere ogen te kij ken. En ik geloof, dat iedereen erg blij is u weer te zien. Iedereen? Zijn lachende toon had een duidelijke betekenis en zijn hand, die de hare vasthield, drukte deze even hei melijk. Geoffrey, schei nu uit met naar complimentjes te vissen, beval Kathryn hem. Besef je niet, dat ieder nieuw gezicht een feest voor ons is? Tot Anne's opluchting liet hij haar hand los en draaide hij zich om om Kathryn's pla gerij te beantwoorden. Ze zette kalm de dahlia's op de schoorsteenmantel en plaat ste de kasbloemen in een andere hoek van de kamer. Sara kwam binnen met het blad en Kathryn vertelde Geoffrey, dat dit de tweede keer deze week was. dat ze theevisite had. Sheila Lambert was er de vorige keerje weet wel, het meisje, bij wie jullie vanavond gaan di neren. Geoffrey knipperde met zijn ogen. O ja? zei hij, Anne met zijn blik vol gend, toen deze achter de theetafel ging zitten. Anne had voorgesteld, dat Kathryn ditmaal zelf thee zou schenken, maar Ka thryn had het niet gewild. Ik doe het helemaal niet erg goed, zei ze, ik lei er nooit op, of de kopjes leeg zijn, en ik vergeet altijd wat men wil op het ge> En dus hanteerden haar competente mooie handen het theeservies, en een bundel zonneschijn door het raam op haar rood achtige haar scheen er lichtjes op te toveren. Geoffrey deelde haar mee, dat ze hem niet genoeg suiker had gegeven; hij kwam met zijn kopje bij haar en ze keek lachend naar hem op en was bezig hem te plagen, dat hij een echte zoetekauw was, toen Alan de kamer binnenkwam. De aan blik van haar met Geoffrey deed hem een ogenblik op de drempel stilhouden, een korte, hevige steek van jalouzie schoot door hem heen. Zuster Prescott's houding te genover Geoffrey Neame getuigde van een soort gemakkelijke, prettige vriendschap pelijkheid, die ze hem dit besefte Alan opeens duidelijk, nooit betoond had. Vrien delijk. ja, dat was ze wel geweest te genover hem, maar hij zag het nu dui delijk door de vergelijking het was vriendelijkheid op een afstand en beroeps halve geweest. Zoals ze vriendelijk zou zijn tegenover ieder angstig familielid van haar patiënten. En zelfs als ze eens iets toeschietelijker was geweest, dan had haar houding toch een onpersoonlijk ka rakter gehad. Maar met Geoffrey Neame betere centralisatie van krachten hebben opgebouwd dan de visserijeen centralisatie welke door de overheid in de twee stich tingen van de Arbeid en van de Landbouw wordt erkend. Om ook de visserij in haar totaliteit meer medezeggenschap te geven inzake de bemoeiingen met het bedrijfs leven in de visserij, wil hij komen tot een Stichting van de Visserij, waarin Noord, Zuid en de kustvisserij zich kunnen ver enigen, om de producent dichter bij de controlerende regering te brengen. Verderop vraagt de heer Spittel zich af, waarom de handel niet tot een eigen, sterke centrale kan komen, om het spel der krach ten tussen producent en consument mee te spelen. Op de lange duur ziet de schrijver hierin grote voordelen, hoewel hij toegeeft, dat dit op het huidige moment zeker nog niet in die mate het geval is. „Juffrouw Scholts" in het zlhwn Vijf en twintig jaar geleden trad mejuf frouw E. K. Scholts in dienst van het on derwijs in onze gemeente. Onopgemerkt mocht dit feit niet voorbijgaan. Zaterdag is het blijde feit herdacht. Het schoollokaal waar de jubilaresse les geeft was te dezer gelegenheid versierd en de kinderen en cle ouders brachten een schat van bloe men en cadeaux mee. Door de wethouder van Openbare Wer ken, de heer Visser, die vergezeld was van de chef van onderwijs, werd mej. Scholts toegesproken, zulks wegens ontstentenis bestond tussen Geoffrey en het kleine verpleegstertje. De lichte verwarring, die. deze overpeinzingen bij hem teweegbrach- van wethouder v. Leusen. ten, maakte dat zijn begroeting van De heer Visser bracht woorden van Geoffrey enigszins stug en kortaf uitviel waardering uit voor de opofferende trouw Zelfs Anne merkte het op, en Kathryn die mej. Scholts betoond heeft gedurende dc tijd dat de opvoeding der jeugd haar was toevertrouwd. De heer Roos, voorzitter van de ouder commissie uitte eveneens woorden van dank waarbij hij de beste wensen voegde voor de nog komende jaren. Tot slot sprak het hoofd der school, de heer Faber die in een terugblik op het verleden de pret" tige samenwerking met de schetste. vroeg dadelijk: Wat is er met jou Alan? Is het weer mis met die tractor? De lach. die hierop volgde, redde Alan uit zijn verlegenheid. Hij stak zijn hand naar haar uit en bracht haar krullen in de war, be machtigde daarna een van Rose's voor treffelijke taartjes en trachtte weer in een goed humeur te komen. Geoffrey sloeg hem geamuseerd gade. De brave Alan, dacht hij met een enigs zins verachtelijk gevoel, toen hij opmerk te, hoe Alan's houding tegenover Anne nog een zekere gedwongenheid behield. Hoe juist had hij het toch gezien, dat die twee elkaar wel nooit nader zouden ko men. Kathryn daarentegen bleek zeer be- vriend te zijn geworden met Anne, maar 1 De Winkeliersvereniging „Wijkeroog'. Kathryn wist niets Alan had hem dit I die door de afbraak van vele winkels nog zelf verteld over mevrouw Dick Heriot, weinig activiteit kon ontwikkelen, gaal behalve misschien een vage herinnering, j hiermede een, zij het wat aarzelend, begin dat er zo iemand moest bestaan, zodat maken. hierin geen gevaar school. Hij overdacht De winkeliers van Velsen-Noord organi- ;ST. NICOLA AS BIJ DE WINKELIERS VERENIGING. bied van suiker en melk. Doe jij het maar aan haar veronderstelling, dat er iets voor mij, Anne, dan ben je een engel. een flirtpartijtje had ze het genoemd zat ze te lachen zoals je dat met echte met voldoening het plan de campagne, dat seren namelijk een St. Nicolaasfeest dat "r' H rr"°" 1'hij uitgestippeld had. en dat nu nog aan- mei twee voorstellingen, gearrangeerd door trekkelijker leek sinds hij Anne weer ge- het gezelschap Martin Viljee gehouden zien had. wordt op Woensdag 3 December in scoop „De Pont". Het programma vermeldt (Wordt vervolgd)clownerie en poppenkast. rienden doet- Toen hij de kamer verder binnenkwam, moest hij opeens denken aan hetgeen zijn tante hem verteld had,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6