c Bij India thuis De 9 Muzen De thans kale „Tuin van Zeeland wordt weer hersteld I phsuShavëi Vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen ex-politiechef van Velsen Nieuw „Neurenberg" voor Nazi-leiders Nel van Vliet verbetert een wereldrecord Wereldnieuws Panda en de Meestervlieöer j DINSDAG 4 NOVEMBER 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: In zijn jongste rede voor de Veiligheids raad heeft de Nederlandse vertegenwoor diger bij de behandeling van de Indone sische kwestie even „terzijde" gewaagd van de moeilijkheden in Voor-ïndië. met de kennelijke bedoeling de aandacht van zijn toehoorders een oogwenk te vestigen op een kwestie, die in veel grotere mate dan de Indonesische de veiligheid van grote groepen mensen bedreigt en daar door de Veiligheidsraad een wenk te ge ven in de zin van: „Laten wij ons niet doodslaren op het ene geval en daarbij het andere negeren". Van Kleffens gaf daar door een speldeprik aan een van de felste verdedigers van de republiek, namelijk In dia, en hulde zich daarbij als het ware in de mantel van Marcus Antonius, door zijn bedekte hekeling van het Indiase beleid haastig te laten volgen door de verzeke ring, dat hij niet twijfelde' aan de oplos sing van de Voor-Indische moeilijkheden, „But.... Brutus is an honourable man" was de zinsnede, waarmede Marcus An tonius de vermoorde Caesar wreekte en zijn moordenaar geselde, en „But I am undoubtedly sure" was Van Kleffens na druk op de uiting van zijn vertrouwen in een vredelievende oplossing in India. Dat echter de ware bedoeling van deze schijn bare vriendelijkheid door India is begre pen, bewijst het feit dat de gedelegeerde van dat land reeds in de volgende zitting van de Veiligheidsraad zijn ontstemming kenbaar maakte over het feit dat Van Kleffens een toespeling op India's moei lijkheden had gemaakt. Die ontstemming valt gemakkelijk te verklaren. India, nieuw dominion en wor stelend met de talloze problemen van zijn pas verworven status heeft de laatste we ken zijn betrekkingen met de andere deel genoot in Voor-Indië, Pakistan, in een snel tempo zien verslechteren en thans is het zo, dat buitenstaanders (dat zijn de Britten onder meer!) een oorlog bijna on vermijdelijk achten. Daaraan herinnerdte worden terwijl men elf de interne spannin gen in een ander voormalig koloniaal ge bied heftig bestrijdt, is onprettig en prik kelt. Van 'Kleffens heeft een tere snaar aangeroerd en daarmede niet onverdien stelijk het Nederlandse standpunt ten aan zien van de gevaren, die aan een volledige en spoedige ontruiming van geheel Indo nesië vastzitten, verduidelijkt. Afgezien van deze trouvaille is het ove rigens zeer de vraag, of de toestand in Voor-Indië ook maar enigszins in détails kan worden vergeleken met die in Indone sië, doch in principe zal het vele leden van de Veiligheidsraad tot nadenken hebben gestemd, dat een eventuele oorlog in Voor- Indië met het volle gewicht op de schou ders van de UNO zou zijn neergekomen, wanneer de Veiligheidsraad zich indertijd zou hebben gesteld achter de eisen der In diërs tot zelfstandigheid. En daarom valt het niet te betwijfelen, dat de tragische ontwikkeling in het voormalige Brits-Indië haar invloed heeft uitgeoefend op de be slissing of liever op de vrees voor een beslissing van de Veiligheidsraad in Indonesische aangelegenheden. Sinds de Engelsen Voor-Indië verlieten, is dit immense land geteisterd door een vloed van Bijbelse plagen. Massamoorden van Hindoes en Mohammedanen, pestilen tie, overstromingen eisten de levens van tienduizenden. En nu die orgie van moord en sterfte enigszins is geluwd, komt het spook van een dreigende fatale botsing tussen India en Pakistan boven de hori zon uit, een botsing die haar voornaamste oorzaak dreigt te vinden in de moeilijkheid om iedere groepering in den lande haar rechten te geven en de politieke verlan gens van grote volkscontingenten in te willigen. Namen als Kasjmir, Manavadar, Junagadh en Punsjaab zijn voor de wor dingsgeschiedenis van de autonome staten India en Pakistan de symbolen van inner lijke verdeeldheid en interne tegenstellin gen. die de nieuwe historie van India reeds met oorlogsdreiging hebben overla den. Kasjmir staat op het ogenblik in het middelpunt der belangstelling, aangezien daar reéds gevochten wordt: Gisteren vie len er bommen uit Indiase vliegtuigen op de verbindingswegen van Pakistan naar Kasjmir, waaruit men zou kunnen opma ken dat de rebellen, die de Indiase rege ring in het kleine Kasjmir wil neerslaan, in Pakistan hun grote steunpunten hebben. Overigens is dat aan geen twijfel onder hevig. wanUde strijdmacht die het gebied van Kasjmir dat zich in feite nog bij geen van de beide dominions had aange sloten binnenvielen, kwamen uit Pa kistan en de regering van Pakistan heeft in een communiqué reeds toegegeven, dat zij de actie der binnenvallende troepen tenminste moreel steunt. Er is reeds een vrije regering van Kasjmir uitgeroepen en de hoofdstad Srinagar loopt gevaar. Die vrije regering heeft zich vóór aansluiting bij Pakistan verklaard en de regering van India heeft bekend gemaakt, dat zij deze toestand niet langer kan tolereren. Zij zond troepen en vliegtuigen de strijd is in volle gang. Intussen is de wrijving ook op andere gebieden overgeslagen. Junagadh, een kleine staat met 80 procent Hindoes onder een Moslem-regering, sloot zich bij de splitsing van Indië bij Pakistan aan, doch enkele kleine gebieden van deze staat •vormden een „nationalistische beweging" die zich voor aansluiting bij India ver klaarde. Enkele dagen-geleden zijn Indiase troepen het gebied binnengetrokken, vol gens de lezing van Pakistanse zijde heb ben zij zich met geweld van de leidende posten meester gemaakt. Van Indiase zijde wordt verklaard dat de autoriteiten van Junagadh de minderheden onderdrukten, waardoor ingrijpen noodzakelijk werd Tegelijkertijd komt heÊ bericht dat troe pen van India zich eveneens meester heb ben gemaakt van een andere kleine staat aan de Westkust van Voor-Indië, op het schiereiland Kathiawar, Manavadar gehe ten. Zij namen het bestuur in handen en voerden de autoriteiten weg, aldus een bekendmaking van Pakistan, welke ten slotte nog herinnert aan het feit dat Ma navadar zich formeel bij Pakistan heeft aangesloten. Zo is de toestand in Voor-Indië in korte tijd gespannen en chaotisch geworden, De premier van India, Nehroe, 'heeft gewei gerd een ontmoeting te hebben met Jin- nah, de gouverneur van Pakistan, waartoe hij door de Britse bemiddelaar Mountbat- ten was uitgenodigd. Dat is een veeg le ken. Wanneer de twee grote Voor-Indi sche leiders overleg pleegden en daarbij op onoverkomelijke moeilijkheden stieten, zou de zaak nog elementen voor goede verwachtingen inhouden. Thans is het al zover, dat dit overleg niet meer dienstig wordt geacht. In Pakistan is reeds een vrijwillige nationale garde opgericht, die oproepen richt tot de bevolking om „de gewapende macht van het land terzijde te staan in de noodtoestand". In Kasjmir sneuvelen soldaten in de uniformen van het Pakistanse leger door bommen uit Indiase vliegtuigen. In de omstreden ge bieden vallen de hoofden van onschuldige mensen onder de messen van Hindoes, Sikhs en Moslems. De Veiligheidsraad zal eerstdaags weer druk werk krijgen, of het zou moeten zijn dat een bevel „staakt het vuren" in dit Indië onvoorwaardelijk en formeel zonder uitstel wordt opgevolgd. „But I am undoubtedly sure", zei van KleffensJ. L. Ei Een van onze abonnés uit Halfweg meldt onsdat een mus het heeft bestaan om op één November een ei in haar tuin te leggen. Zij beschouwt het als een bewijs van dank van de zijdeder mussen, die zij in barre tijden met brood en aard appels heeft verkwikt en wie het waar schijnlijk op een of andere wijze ter ore is gekomen, dat de eierpositie in Neder land niet bijster florissant is. Van be voegde zijde vernemen wij echter, dat de Halfwegse mus een beetje van de kook moet zijn geweest door de warme zomer en de illusie koesterde, dat het weer lente werd. Een filmstad aan de Rivièra? Franse en Italiaanse filmproducers hebben planen ontwor pen aan de Franse Rivièra een grote filmstad te bouwen, welke Hollywood zijn plaats betwisten kan. Gobelinwever wordt gecerd. Désiré Gee- raerts. die in 1342 te Baarle Nassau is overleden en die Nederlands oudste en waarschijnlijk des tijds Nederlands enige gobelinwever was, worat op 23 November te Baarle Nassau geëerd. Op die dag zal officieel in „Het wapen van Nassau" een gobellnkamer worden geopend. In deze kamer die als museum is ingericht zullen verschil lende fraaie werkstukken van Geeraerts worden opgehangen. o.m. de Japanse gobelins, waaraan hij zeven jaar heeft gewerkt en waarvan hij de ongeveer 3000 kleuren zelf verfde. In de kamer komt ook een borstbeeld vervaardigd door de Tllburgse beeldhouwer Van de Berg. liet beste kinderboek. Drie honderd vijftig manuscripten waren ingezonden op de prijsvraag voor het beste kinderboek, uitgeschreven door de Ned, federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars, de Vereniging voor letterkun digen en het Prov, Utrechts genootschap voor kunst en wetenschap. Na een selectie, waarbij 50 manuscripten ter uiteindelijke beoordeling overbleven, kende de jury aan het geïllustreer de werk van mej. Antia Boers te Amsterdam „Verhalen voor grote mensen en kinderen ver teld" de prijs toe, bestaande uit een geldsom. Het boek zal worden uitgegeven bij de Republiek dei- Letteren te Amsterdam. Boomplantdag op Walcheren n Ik scheer me met muziek en Philips „PhiliShave" zegt Staal- baard. Even de steker in het stop contact en, terwijl ik luister naar de radio, vliegt mijn baard er af. Droogscheren met „PhiliShave" sta^baard" is inderdaad een gemak. Gaat U zich daarvan eens persoon lijk bij Uw. handelaar overtuigen. STAALBAARD Ook ÜW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00. 20,00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw 9.00 Symphonise muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Imperio Ar gentina zingt. 10.45 Voordracht. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette-klanken. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Jodelzang. 11.00 Lezlr.g over vitaminen. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luister spel voor de jeugd. 15.30 Kinderkoor. 15.45 Voor de zieken. 16.15 Vragen siaat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Orkei, 17.30 Volksherstel. 17.35 Accordeonorkest. 18.20 Platen. 18.30 Strijdkrach tenprogramma. 19.00 Beginselprogram van de Partij van de Arbeid. 19.15 Jan Corduwener. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.05 Din gen van de dag. 20.15 Concertgebonuworkest (Schumann en Beethoven). 21.00 Mendelssohn- herdenking, 22.00 Tango-rumba-orkest. 22.30 Ac cordeonorkest, 22.45 Poëzie. 23.15 Zangplaten. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7,00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur. Nieuws. 7.15 Platen, 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Geeste lijke liederen. 8.30 Klassieke muziek. 9.00 Zieken bezoek. 9.35 Symphonisohe muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Wiesbadener Collegium Musicum. 11,15 Luisterspel „De Wartburg". 12.33 Kamer koor. 13.15 Piano. 13.45 Lichte muziek. 14.30 Le zing over tulnbeplanting. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Platen. 16,15 Jongenskoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 De ..Two happy Days". 17,45 Rijk over zee. 18.00 Mandolinata, 18.30 Volksuniversi teit 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.05 Proloog. 20.15 Oratorium „Elias" van Mendelssohn. 21.45 De Verenigde Volken. 22.05 Vervolg oratorium. 22.45 Overden king. 23.00 Sweeiinckkwartet. 23.30 London-sym- jfhonle van Haydn, Door zijn optreden verloren zes mensen het leven Twee urnen had de corpscommandant der staatspolitie te Velsen, de 44-jarige P. J. A. S. uit Driehuis, op de vensterbank van zijn werkkamer staan. De urnen bevat ten de as van twee neergeschoten illegalen. „Zo zal het elke terrorist gaan", placht de commandant aan bezoekers te zeggen. Gisteren stond hij terecht voor het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof. Van agent van politie te Blerick, waar hij onder zijn collega's propaganda maakte voor het nationaal-socialisme en hen poog de over te halen lid van de N.S.B. te wor den, klom S. op tot opperluïtenant en corps commandant der gemeentepolitie van Naarden. „Ik zal niet rusten voor het hele Gooi is leeggehaald", zei S. Vele inwoners van Naarden en omgeving hebben ondervon den, dat het S. ernst was met deze woor den. Hij was het, die enige illegalen, die een overval op het distributiekantoor te Huizen hadden gepleegd, wist te arresteren. De mannen werden met wapens aangetroffen in de uitspanning „De Wijde Blik" in Val keveen, waar S. met enige collega's een onderzoek instelde. De Amerikaanse openbare aanklager te Neurenberg, ge leraal Taylor, heeft Maan dag de acte van beschuldiging tegen 19 leidende nationaal-socialistische diploma ten en economen bij de griffie van 't Neu- renbergse militaire gerechtshof ingediend. De beschuldigden zijn: Von Weizsaecker, vroeger gezant bij 't Vaticaan, Lammers, vroeger rijksminister en hoofd van de Rijkskanselarij, Meissner, vroeger hoofd van de presidentiële kanselarij, Dietrich, vroeger rijksperschef, Phul, vroeger vice- president van de Rijksbank, Rasche van de Dresdener bank, Koerner, belast met het toezicht op het vierjarenplan der nazis, Pleiger, de vroegere presiderft van de „Her mann Göring Werke", dr. Woermann, vroe ger hoofd van het departement van buiten landse zaken en gezant te Nanking, dr. Rïtter, vroeger gezant in Brazilië, Von Erdmannsdorff, vroeger gezant in Honga rije, dr. Veesenmayer, vroeger gevolmach tigd minister in Hongarije, dr. Stuckardt, vroeger staatssecretaris bij het departe ment van binnenlandse zaken, Darre, vroe ger minister van landbouw- en voedsel voorziening, generaal der SS Berger, vroe ger hoofd van het centraal bureau der SS en verbindingsofficier tussen Himmler en de minister voor de bezette gebieden in het Oosten, graaf Schwerin von Krosigk, vroe ger minister van financiën, baron dr. Steengracht von Moyland, vroeger secre taris van het departement van buiten landse zaken. Keppler, vroeger staats secretaris en Hitiers economisch adviseur, en Bohle, vroeggr hoofd van de buiten landse organisaties der nazi-partij. MILLIOENEN-NOTA VAN DE OORLOG. In de thans in bewerking zijnde, nieuwe uitgave van de Encyclopaedia Britannica wordt het aantal doden en vermisten van de legers van 57 geallieerde mogendheden er. vü'anden in de tweede wereldoorlog op 15 millioen geschat. De verliezen van de Sovjet-legers zeden 7.500.000 man bedra- "en, die van de Duitse legers 2.800.000, de Franse legers 200.000 en Amerikaanse 1295.000. Evenals zovelen beriep S. zich op de or ders van superieuren. Zodra echter een order van hem was uitgegaan schoof hij de verantwoordelijkheid af op zijn onderge schikten, die zijn orders hebben uitgevoerd. Hierover ontstak de president in woede: „Stop nou maar met die onzin, verdachte!" beet hij S. toe, „achter deze tafel zitten geen imbecielen!" Als commandant in Velsen heeft hij man schappen geleverd voor de grote razzia's in die plaats op 26 November en 11 December 1943. Ook is hem ten laste gelegd het ver raden aan de Duitsers van een dertigtal mensen, die zich uit angst voor de razzia's in de kerk aan de Velserduinweg hadden verstopt. Dit laatste achtte de procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier,niet wettig bewezen, hoewel hij overtuigd was van de schuld van S. in dit verraad. „Verdachte was" aldus mr. Besier „commandant der politie in een plaats, die door haar ligging van groot belang was voor de oorlogsvoering van de vijand. Hij heeft dit ambt aanvaard in een tijd, welke elke inwoner van Velsen en omgeving zich altijd zal blijven herinneren door de en hiervoor bestaat slechts een Duits woord „rücksichtslose" wijze waar op de vijand en zijn trawanten hier zijn op getreden." Tenminste zes mensen hebben door het optreden van S. het leven ver loren. Mr. Besier eiste tenslotte tegen S. een gevangenisstraf van vijftien jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. Nederlandse verliezen Het Nederlands communiqué'van Zater dag meldt, dat de verliezen aan Nederland se zijde bedroegen zes gesneuvelden en 16 gewonden. Op West-Java en Oost-Java werd krachtig opgetreden tegen omzwer vende benden, die onze troepen aanvielen. Op Midden-Java waren republikeinse strijdgroepen in de randgebieden actief. Nederlandse detachementen bij Soemowo- no werden met automatische wapens be schoten. Op Java en Sumatra werden Ne derlandse posten door republikeinse benden beschoten. (Van een speciale verslaggever) Op 2 October 1944, toen de waarschu wende pamfletten boven West-Kapelle neerdwarrelden, werd de leuze „Voor een bevrijd Europa een verdronken Walcheren" geboren. Zestien maanden en twintig dagen later hadden zandzuigers, boormachines, rijshout, stortsteen, potige kerels en han dige jongens een nieuw devies mogelijk gemaakt: „In herrijzend Nederland een nieuw Walcheren." En wie thans het eiland bezoekt wordt op zijn tocht door het geluid van troffel en hamer en door de klaagzan gen van een bevolking, die vindt, dat het allemaal nog niet snel genoeg gaat, bege leid. Gelukkig is daar de tentoonstelling „Geborgen land", welke de wankelmoedi gen in beeldstatistieken, diorama's en foto's vertelt, dat tot nu toe voor de herbouw op het eiland 750 ton beton-ijzer, 25050 ton kalk, 162.000 kubieke meter glas, 21.000 kubieke meter hout, 238 ton draadnagels, 3 millioen dakpannen en 31500 schakelaars en stopcontacten verwerkt zijn. Dat is na tuurlijk veel, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat verreweg het grootste deel reeds in de oorlogsjaren bij de herbouw van Middelburg gebruikt werd. Bomen. Het nieuwe Walcheren had evenwel niet alleen huizen nodig. Het wilde ook weer de „Tuin van Zeeland" worden en daarvoor zijn bomen nodig en heesters en struweel. Zo ontstond de bomen-actie. Ieder die er lust in had stortte een rijksdaalder om Wal cheren wat schaduw rijker te maken. 80.000 bomen werden tot nu toe op deze wijze geschonken. Maar er zijn er anderhalf mil lioen nodig, zodat giro 371300 van de Stich ting Nieuw-Walcheren voorlopig nog niet overbodig is. Begin. Vandag, Dinsdag 4 November, zullen de eerste twintig bomen van de tachtigduizend in de Zeeuwse klei geplant worden. Dat gaat niet zonder festiviteiten gepaard. Het werk op kantoor en erf, in winkel en fa briek zal een korte poos onderbroken wor den. Van alle kanten komen de fleurige stoeten van boeren, bazinnen en jongvolk in Vlissingen, West-Kapelle en Middelburg tezamen om te zien, hoe de Prinses-Regen tes en de Prins-Gemaal, de Engelse minis ter-president Attlee, een reeks ambassa deurs en gezanten van geallieerde naties en minister-president Beel met acht andere Excellenties schop en spade hanteren om een linde, eik op populier te planten. Daar bij zal een legertje van honderdtwintig journalisten, persfotografen, radioreporters en cineasten, waaronder er zijn die uit Hongarije, China en Zuid-Afrika komen, aanwezig zijn. Het hoge gezelschap arri veert in een speciale trein in Vlissingen en zal eerst in de Jacobskerk een dienst in drie talen bijwonen. In de Zeeuwse hoofd stad zullen de klaroenen en trompetten van de plaatselijke muziekverenigingen hun klanken doen horen. De jeugd zal het lied van de Jonge Boom zingen en in optocht door de straten trekken. Op de geschonden markt met het geteisterde stadhuis op de achtergrond zal een internationale vlaggen- parade worden gehouden. Hier zal het de- clamatorium van de hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer (~t Ballentijn, uitgevoerd worden en in de avond zullen fakkels de ruïnen en de hol ten der fundamenten in de binnenstad nog spookachtiger doen schijnen, dan ze al zijn. Door bemiddeling van de Franse ambas sade in Den Haag heeft de Vlïssingse open bare leeszaal en bibliotheek een kostbare schenking Franse boeken ten geschenke gekregen. Prinses Elisabeths huwelijk Ter gelegenheid van het bezoek van de Engelse premier Attlee zal door het ge meentebestuur van -Middelburg aan de Engelse regering via het gezantschap een schilderij worden aangeboden, vervaardigd door de Haagse kunstschilder Pierre Hoeks voorstellende Walcheren tijdens de inundatie. De duizend eilanden De komende onderhandelingen tussen Ne derland en de republiek Indonesië m.et bemiddeling van de commissie van drie zullen waarschijnlijk plaats hebben aan boord van een schip, dat voor anker zal gaan ter hoogte van de z.g. „Archipel der duizend eilanden" benoorden Batavia. Het is een groep van tachtig koraal-eilanden, uüjvcii cn uc .ruuciJivcuicu wensicu ui ic waarvan er slechts twee bewoond 2«jn, lichten over de „werkelijke toestanden in namelijk Panggang en Kalapa. Roemenië" Omvangrijke reportages worden voorbereid Te Londen zijn maatregelen getroffen om met behulp van radio, pers en film het meest nauwkeurige verslag, dat ooit van een historische gebeurtenis in Engeland gegeven is, wereldkundig te maken. Op de dag van het huwelijk van prinses Elisabeth van Engeland met luitenant Philip Mount- batten zullen verslaggevers uit alle wind streken de plechtigheid beschrijven. De B.B.C. zal gedurende twee uren in acht talen een verslag uitzenden. Ook zul len commentators van belangrijke buiten landse zendstations aanwezig zijn voor de luisteraars in Zuid-Amerika, Frankrijk, Noorwegen en andere 'landen, alsmede voor de dominions. In Westminster Abbey zijn 21 microfoons opgesteld, die het mogelijk maken de ge hele dienst uit te zenden. Een honderdtal verslaggevers zal op een bijzondere tribune een plaats krijgen. Speciaal geïnstalleerde telefoons zullen hen in staat stellen het nieuws door te zenden. Ook zullen televisie-uitzendingen gege ven worden, zodat bezitters van een ont vangtoestel tot op 60 km buiten Londen de stoet kunnen zien. Op verzoek van de ko ning zal echter de plechtigheid in West minster Abbey niet op deze wijze uitge zonden worden. Voor het maken van foto's en films zal ook gebruik worden gemaakt van hef- schroefvliegtuigen. In de kerk zelf zal ech ter niet gefilmd worden. Voor snel vervoer van de opnamen zul len vliegtuigen gereed staan, zodat binnen enkele uren in de hoofdsteden foto's te zien zullen zijn. Moskouse arbeiders klagen over Brits militair attaché De Prawda heeft een brief gepubliceerd van een viertal arbeiders van een niet nader genoemde fabriek in Moskou, waarin rezegd wordt, dat generaal Hilton, de Britse militaire attaché te Moskou, foto's van de fabriek gemaakt zou hebben. Toen er fabriekswachten aankwamen, aldus de brief, ging Hilton, die versleten kleren droeg en op een nabij gelegen spoorweg brug foto's van het fabrieksgebouw had staan maken, er vandoor. Hij werd achter haald en voor de directie van de fabriek geleid. Daar maakte Hilton zich door mid del van zijn diplomatieke papieren bekend. Een daartoe ontboden vertegenwoordiger van het bureau voor betrekkingen met het buitenland van het departement van de gewapende machten bevestigde eveneens, dat de aangehouden man in zijn sleetse jas het hoofd van de Britse militaire missie te Moskou was. Volgens de brief verklaarde Hilton, dat hij aan het zoeken was ge weest naar een plek om te skiën. „Een dergelijke verklaring", aldus de brief, „komt vreemd voor". België heeft nog dollars genoeg De Belgische minister voor invoer heeft verklaard, dat België over voldoende dol- laars beschikt voor de lopende behoeften', doch dat een diepgaand onderzoek van de Belgische handelsbalans, verricht uit het oogpunt van de dollarreserves, de vraag doet rijzen, of een invoercontrole niet over wogen moet worden. De minister voegde hieraan toe, dat het dollarvraagstuk voor België nqg niet dringend is en niet kan worden vergeleken met het huidige dollar tekort van Frankrijk. Hij weigerde zich er over uit te laten of België om een dollar toewijzing zou vragen in het kader van het plan van Marshall. Tenslotte wees de mi nister er nog op, dat het huidige brood rantsoen in België een minimale hoeveel heid vormt en dat' ernstige moeilijkheden zijn te vrezen, indien België dit rantsoen niet zou kunnen handhaven. Twee Roemeense oud-ministers in de Verenigde Staten Twee voormalige Roemeense ministers van Buitenlandse Zaken, Grigore Nicu- lescu Buzesti en Constantin Visoianu, die het vorig jaar uit Roemenië vluchtten, zijn met de Queen Elizabeth in New York aan gekomen. De twee oud-ministers behoren tot de beklaagden in het proces te Boeka rest tegen dr. Julius Maniu, de Roemeense boerenleider. Buzesti sprak de in het proces geuite verklaring, dat de Verenigde Staten hem en Visoianu zouden hebben geholpen bij hun vlucht uit Roemenië, tegen. Hij wei gerde echter te onthullen, hoe zij waren gevlucht. Op de vraag, of hij en Visoianu veroordeeld zouden worden, antwoordde hij: „Natuurlijk". Buzesti zeide tenslotte, dat hij en Vi soianu een jaar in Amerika dachten te blijven en de Amerikanen wensten in te De levende natuur, bloemen dr. Jac. P. Thijsse's werk tr? Ploegsma, Amsterdam, "ësve; Een boek, dat terecht wordt fiangekoMi het levenswerk van wijlen dr Jac p als want In alle verhalen van rif hand Van natuurkenner, die in .de/c bloemlezing ii genomen, vindt men grote liefde ln 0p* natuur en zijn boeiende w-;.-e van verteliV°°r - Waar hij ook over «ohrijft of het nu T"*^- Rottum. Drente ol L.imburg is, steed men het gevoel, dat. men met hem ze» wandeling is. HIJ doceert zo.-ider ook m ogenblik te „schoolmeesteren". Natuurlik er veel leerzaams in. maar dit ls niet hef Sta5t naamste. De hoofdzaak en daarom is h een waardig monument voor Thysse gewcTa^ is dat uit iedere bladzij het enthou^!0" spreekt voor de natuur van ons land. wa man zo volledig zijn hart aan had verlor^ Het boek, waar iedere natuurliefhebberv' genieten, is geïllustreerd met een vllrn21 pentekeningen van dr. J. J. Wilcke en fotn- A. Burdet, Jan P. Strijbos, Kees Hana a*8 Knikman en dr. A. F. Besemer. 1 c- Zwemmen Tijdens het oefenuur van de .,R0Mi in het overdekte zwembad te Hik-e^0'' heeft Nel van Vliet Maandagavond D wereldrecord op de 400 m schoolslag 9.8 sec. verbeterd. Het oude record st2f evenals alle andere records schoolslag haar naam met 6 min. 8.4 sec. gemaakt te Hilversum op 1 December 1946. Nel Vliet legde de 400 meter thans af in 5 58.6 sec., welke tüd de drie tijdopneiS de heren Armbrust, Vervoort en Teeseli seo" 5. 58.S sec"; (resp. 5 min. 58.6 5 min. 58.3 sec.) met gering onderling schil vaststelden. er' De tussentijden waren: 100 meter-1 23 sec., 200 meter 2 min. 54.6 sec., 300 rZ 4 min. 28 sec., 400 meter 5 min. 58.6 sec Geen bezwaar tegen bokswedstrijden De minister geeft richtlijnen aan de burgemeesters De minister van Binnenlandse Zaken mr P. J. Witteman heeft zich met een circulaire de burgemeesters in de onderscheidene gem**' ten gericht, waarin hij schrijft, dat in vele s-' vallen burgemeesters toestemming geweid hebben tot het houden van openbare bokswpr strijden, zr»cs op grond van overweging welke verband houden met de handhaving openbare orde en veiligheid. Blijkens een meêr deling van de minister van Onderwijs beho^ er geen vrees te bestaan, dat de beoefening w minder gunstige omstandigheden zal leiden aan redelijke voorwaarden van organisator^*» technische en opvoedkundige aard wordt w! daan. Als wedstrijden onder auspiciën van d« Nederlandse Boksbond worden georganiseerd" dan is voldoende garantie aanwezig. De ter van Binnenlandse Zaken geeft daaroni d; burgemeesters in overweging bij de beoord»lln? van verzoeken om toestemming tot het houden van openbare bokswedstrijden steeds een bewijs te verlangen, dat het organiseren van een wed strijd geschiedt met instemming van de K landse Boksbond. Schaken Competitie van Noordholland is begonnen Zowel de Heemsteedse Schaakclub a!a „aei Oosten" startten veel beter dan vorig jaar in es eerste klasse A, competitie' Noordhollanöa Schaakbond. Santpoort werd met een neder!aa van 8—2 door Heemstede huiswaarts gezonde,-' Bloemendaal bracht het tegen Het Oosten er nIH beter af, de voorlopige uitslag is 8—1, De afg. broken partij staat voor Het Oosten gunstiger Het eerste resultaat van de Schaakclub „Haar lem" viel wat tegen. Wel werd gewonnen, maar men had toch wel iets meer verwacht legen ha: pas gepromoveerde „Rolland". De voorlopig; uitslag is 3—5, hetgeen vermoedelijk 4-6 word;. In de eerste klasse B is H.S.G. II uitstekend gestart met een overtuigende zege op Purmar- end6',{]3!4. Haarlem II had het in de le kiass; C hard te verduren tegen Weenlnk I. Vooriop! ls de stand nog gelijk: 4^—4%. doch de afgebro ken partij staat voor Weenink gunstiger, Ha derde tiental van Haarlem deed het beter in 4 2e klasse A en behaalde een fraaie 5%-4',$ over wining op be sterke V.A.S. III. In de derde klasse B behaalde H.S.G. IV eet goede overwinning op Het Oude Slot. voorlopig; uilslag: 6—3, Spaarndam I kwam net iets tekort tegen Het Oosten III: 4!£—5P.E.N. start!» uitstekend en behaalde een zege op Haarlem V met 4Vj5^2. Het Schouwtje in de derde klasse C bleek zwak voor H.S.G. V en verloor met 6Vj-3'j h de vierde klasse B verloor De Torens II k: 7!-:2U- van Het Oosten IV, deels door slaat; opkomst der spelers, en in Afd. E verloor Kt: Oude Slot HI met dezelfde cijfers van Har lem VI. KBÊÊ -i| EzUz.%2 \jl A its i n Gil. - JN' '1 cni 91. De sheriff holde de cel binnen en stortte zich op de hoop losse aarde. „Een tunnel!" riep hij. „De schurken hebben een gang onder de muur door gegraven! Ze zijn ontsnapt! Maar ik zal ze! Grrrr!" Panda en Oehoe kropen op hetzelfde mo ment aan de buitenkant van het hok naar buiten en ademden opgelucht de vrije nachtlucht in. Dat is dat!" sprak Oehoe opgewekt. „Naar onze kist, leerling! Mis schien zijn we nog op tijd!" „Gauw!" riep Panda. „Daar komt de sheriff aan!" Ja, de sheriff was eveneens door de tunnel ge kropen en stak nu halverwege naar buiten, als een kurk in de hals van een fles. Maar omdat hij te dik was kon hij niet verder. Hij groef als een wanhopige in de aarde en schreeuwde bedreigingen, maar Oehoe en Panda hadden op die manier een aar dige voorsprong. Je ziet het, wanneer je sheriff wilt worden moet je niet te veel eten...% Europa. Denemarken heeft de uitnodiging de Benelux-landen om deel te nemen aan fi conferentie ter bestudering van de moge lijkheid van een Europese tolunie aanvaard. De conferentie zal 10 November aanstaand! beginnen. AFP meldt, dat ook een Italiaans delegatie zal deelnemen aan de eerste bijeen- komst van de studiecommissie. Menselijke steun. Henry Wallace, de voormalig® vice-president der V. S., heeft na bespre kingen met de Italiaanse premier de Gaspen en andere figuren ook een onderhoud gebsd met de leider der Italiaanse commumsta, Togliatti. Naar in politieke kringen verluidt zou het gesprek van Wallace met Togli»*" gegaan zijn over de rol. die Italië met.und- selijke" steun uit het buitenland zou kunna spelen bij het bewaren van het Europe--3 evenwicht en het voorkomen van een gevat* lijke splitsing. Uitwijking. Arthur Meyer Brandei, correspon dent van de New York-Times te Belgndo.® zijn vrouw Mary Lester, vertegenwoordig-* van United Press, hebben van het Joes Slavische ministerie van binnenlandse zska order ontvangen Binnen vier-en-twinli? uu. het land te verlaten, wegens „lasterlijk onwaar geschrijf". Brandei is reeds roeeI^ len „lompheid" bij persconferenties weten. Vertrouwen. De Griekse minister van bulla' landse zaken, Tsaldaris, heeft op doorre:L Londen verklaard, dat de communisten a hoop om in Griekennland de macht in den te krijgen, volledig hebben laten var Hij vertrouwde erop "dat de nieuwe Bal- - commissie van de UNO zal bijdragen scheppen van normale verhoudingen °P Balkan. Wereldreis. De twee globe-vliegers, Truman Evans zijn na een moeilijke reis met v slecht weer veilig op het vliegveld van op de Aleoeten geland. (U. P.) Verantwoording. Radio Moskou deelde medeö' 8000 Belgen die met de nazi's hadden g laboreerd in de afgelopen vier maanQen vrijgelaten vanwege het feit dat zij nog aan verwondingen welke zij aan hn - sisch-Duitse front hebben opgelopen. werd gezegd dat van de 1000 verra<Jejl« ter dood veroordeeld werden er iieco geëxecuteerd zijn. (U. P.),

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2