j)e „Nieuw Amsterdam" voer in zes jaar twintig maal rond de aarde Velsen-Noord usserij-varia Een internaat voor verpleeghulpen op Duin en Kruidberg Het „Goede Herder-kerkkoor" jubileert Velsen Santpoort Beverwijk 0[N1SDAG 4 NOVEMBER 1947 MMUIDER COURANT Gedurende zijn dienst als troepenschip werd het schip slechts eenmaal door een Duitse duikboot aangevallen Uieuw Amsterdam is thans op weg New York, op haar eerste reis, sinds rf' jiaar oude taak in orde gemaakt is. f)V°schiP Ileeft al een zeer druk leven Jt de rug, hoewel wij daar nooit veel TJehoord hebben. Van dit 36.667 ton grote vlaggeschip van Va liand—Amerika Lijn en het grootste !Liersschip van Nederland, werd de i aeiegd op 3 Januari 1936. Het schip nu 10 April. 1937 van stapel en werd ^.ep jgor door H. M. Koningin Wilhelmina r. pj Toen de oorlog over Nederland d gebracht, bevond de Nieuw Amster- Jffl zich tussen La Guaira en Porto Cabel- vdVenezuela) op een West-Indië-„cruise". f mmodore J. J. Bijl stoomde onmiddellijk .°!r New York, waar hij vier dagen later hriie was met 600 verbijsterde en opgewon- toeristen. Bij aankomst in Hoboken hlm't bericht door van het Duitse bombar fment op Rotterdam. De Nieuw Amster- fm bleef enige tijd in Hoboken en werd ■September 1940 overgenomen door het W 'se ministerie van scheepvaart. Met ige voorgevoelens zagen zijn bewonde- r5: het schip opgeslokt in de maalstroom de oorlog. Zou het de geweldige be ing overleven? Gedurende zijn verbouwing, welke in alifax werd begonnen en op andere plaat- In voortgezet, werden de weelderige sui- ,s de prachtige vertrekken en hutten, waarvan de moderne uitrusting en artistie ke versiering de bewondering van een ver fijnd publiek hadden opgewekt, voor een noot deel verwijderd. De Nieuw Amster? - kreeg de grimmige tooi van de oorlog, totaal van 36 kanonnen werd op alle op het schip aange- .nogelijke ^Hadden de Duitsers de eerste bestem- jping van dit schip geweten, ze zouden een üp hebben gehad over de strategische plan ten der geallieerden. Van het moment af, dat de verbouwing weed was in Januari 1941 vervoerde de Kieuw Amsterdam Australiërs, Nieuw-Zee- ijnders en Zuid-Afrikanen naar het Mid- ien-Oosten, varend in gezelschap van de Queen Mary, de Queen Elisabeth en andere geallieerde reuzen. druk, waaronder de afdeling provian- g van het schip werkte, ten spijt, kónden hooggeplaatste personages op de Iraditionele wijze worden verzorgd. De hoeveelheden benodigd voelsel waren ongelooflijk. Elke dag werden geconsu meerd 240 gallons melk, 80 zakken meel, 1110 dozijnen eieren, 1000 pond spek, 6400 „quarts" koffie, 22 achterbouten, voor huispot met lamsvlees, 110 karkasgen en gebraden borststuk 4000 ponden, idat Amerika de oorlog aan Duitsland verklaard, maakte het schip talrijke reizen met troepen van de Pacific-kust naar Australië en Nieuw Zeeland. In Mei 1944 keerde de Nieuw Amsterdam voor het eerst weer terug sinds 1940. Ter wijl het schip in Hoboken dokte, legde prinses Juliana een onofficieel bezoek af. Daarna deed het schip dienst in de Euro pese troependienst en maakte het tien in de laatste helft van 1944 en de eerste maanden van 1945. Sledits bij een enkele gelegenheid werd de Nieuw Amsterdam met een aanval be dreigd. Op Kerstmis 1944, juist buiten Hali fax, werd door vliegtuigen een duikboot gerapporteerd op ongeveer 120 mijl afstand. Escorterende destroyers lieten dieptebom men neer en even later werd onder water een explosie waargenomen. Wrakstukken waaronder Duitse boeken, delen van sloe pen en olie kwamen naar de ópper-vlakte, zodat aangenomen werd, dat de duikboot vernietigd was. Commodore Barendse volgde commodore ,!|ijop als kapitein toen de laatste gepen sioneerd werd (November 1942). Na hem nam kapitein A. Dekema, die reeds in Februari en Maart 1945 als gezagvoerder een reis met de Nieuw Amsterdam maakte, Op 1 Augustus 1945 te New York het com-' nando definitief over. De nieuwe comman dant voer nog eenmaal met troepen van Halifax naar Engeland en daarna van No- Krijgt papierfabriek water van Uitgeest? Naar wy vernemen heeft de directie van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. tidi tot het bestuur van de Polder „De Broek" te Uitgeest gewend met het verzoek san deze polder water te mogen onttrek ken. De papierfabriek kan voor haar produc- eproces uitsluitend zoet water gebruiken, tób dit ook wordt gepompt in het duin- wein van „Tussenwijk" bij Wijk aan Zee. Indien tot de wateronttrekking uit de Broek-polder toestemming wordt verleend h' een pompinstallatie moeten worden ge touwd met een buisleiding van ongeveer 1 tan lengte. Film en voordrachtavond van Hoogoven Staten De Raad van Ontwikkeling van de Ver jong „Hoogoven Staten" heeft het voor den deze maand een tweetal culturele wonden te organiseren. De eerste is een •ilmavond, welke Dinsdag 11 November in K Verenigingsgebouw aan de Schans te «verwijk wordt gehouden met de verto- van cle mysterieuse Engelse film imderrock", c^e door enkele documen ts wordt voorafgegaan, onderdag 27 November houdt dr. Schrö- ïan ï?taris van de Maatsckappij tot Nut w m Algemeen een voordrachtavond w Toneelkunst in het Statenhuis aan de vaat te Beverwijk. „^derwerp is: .-Het toneel, zijn vele gelijkheden en problemen." oorts zal dr. Schroder voordragen uit «J!lng 0ediPUs", een klassiek meester- van Sophocles. LFDE\VERG ADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. Velsen-Noord van de Partij w Arbeid houdt Woensdagavond in jiUblokaal van „Kindervreugd" aan de <™eg een ledenvergadering. 5,,, ,eer.R- Verbeek, voorzitter van de nl inR^6 v.an Partij van de Arbeid i'-Houd bijeenkomst spreken over het vember af werden twee reizen naar Neder- lands-Indië gemaakt voor het afhalen van telkenmale 4000 evacués. Op 2 Januari 1946 volgde kapitein Dekema's benoeming tot commodore der vloot van de Holland Amerika Lijn. Hij was het, die het schip op 10 April 1946 weer thuis bracht in het vaderland. Gedurende de zes jaar en zeven maan den, dat Nederland zijn vlaggeschip niet meer had gezien, had het een afstand af gelegd van 500.000 mijlen, dat is twintig maal de aarde rond en waren bijna 400.000 man troepen naar alle hoeken van de we reld vervoerd. Einde Mei 1946 ging het schip naar de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, waar de herbouw in Augustus van dat jaar begon. Geen beet en toch beet. In Guttenberg (Iowa) zat een eerzame visser rustig op zijn ddfeber te turen, toen dit instrument plotsklaps in de diepte verdween. De vis ser haalde.en vond een grote bus aan de haak. Toen hij met een onparlementair woord de buit weer in het water wilde mikken, merkte hij, dat de bus ongewoon zwaar was. Behalve het water kwam er dan ook 34 pond kasvis uit. Koreaanse slimmerds. Vissers van Korea hebben oude legervliegtuigen ge kocht, die de scholen vis opzoeken, om claarna de positie van de vis draadloos aan de vissersboten door te seinen. Deze heb ben, volgens berichten uit deze streek, op deze manier al enorme vangsten geboekt. Die Cornells. Nadat de Cornells de trawlnetten heeft vaarwel gezegd om zich met de verse vis te gaan bemoeien, heeft de trawler direct al een mooi succes ge boekt. De eerste verse vis werd in Enge land gelost en er werd in* totaal een be somming van 21.000 gemaakt. Vanmiddag opening Sinds vanmiddag is de gemeente Velsen officiéél een internaat voor de opleiding van verpleeghulpen rijker, een instelling, die onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis en op initiatief van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen in huize Duin en Kruidberg is ondergebracht. Zestig jonge dames tussen de 21 en 35 kunnen hier hun theoretische opleiding in twee maanden voltooien om daarna vier maanden „practijk op te doen" in ver schillende ziekenhuizen. Op initiatief van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen dus. Dat wil zeg gen, dat de verpleeghulpen, die hier on der de toegewijde handen van drie zus ters en een aantal kundige doktoren van daan komen, na hun praetische opleiding in aanmerking kunnen komen voor uit- Om een indruk te ge- ven van de lengte van de Willem Ruys van de Rotterdamse Lloyd is op deze afbeelding de Domtoren naast het schip „neergelegd", De hoogste toren in den lande is verre in minderheid, want de Willem Ruys is een drie kwart maal zo lang. EEN KWART-EEUW ZANG Het zilveren jubileum van het kerk koor der Nederlands Hervormde Ge meente van IJmuiden-Oost zal Zon dag 9 November in een kerkdienst worden herdacht. Dit koor is gegroeid uit het vroegere kerkkoor „Velseroord" dat op initiatief van ds. W. 'Kro'ese de 22ste October 1922 werd opgericht, met als bestuur: H. Klees, voorzitter; H. Bosch Sr., secretaris en mej. M. Woerlé als penningmeesteresse. Het aantal leden was toen 28, en deze mensen repeteerden eenmaal per week in de pas torie en later in de consistorie van de kerk aan de Kalverstraat. Directrice was mej. C. van Heyst, die deze leidende functie trouw vervulde tot Juni 1945. Naast het opluisteren van kerkdiensten op hoogtijdagen, verrichtte het koor veel evangelisatiewerk en menig IJmuidenaar zal zich de tent-samenkomsten herinne ren, waaraan dit koor vaak zes avonden per „campagneweek" medewerkte. In de vroege ochtenduren van eerste Paas- en Pinksterdag of omstreeks zes uur in het donker van de 25ste December trok het koor de straten door om zijn liederen te zingen voor de huizen van hen, die door ziekte of ouderdom verhinderd waren ter kerke te gaan, waarbü het Antonius-zie- kenhuis de eerste beurt kreeg, waar Moe der Overste hen naar de binnenplaats ge leidde. Het jaaf 1927 bracht de naamsverande- Toneelavond voor „Watervliet" De toneelclub van de Buurtvereniging „.Watervliet" heeft voor de eerste toneel avond in dit seizoen in studie genomen „Vader Vrijgezel", een blijspel in drie be drijven van Piet Otterloo. De regie berust bij de heer A. Wegman. De uitvoering van dit toneelspel heeft plaats op Zaterdag 20 December in het Kennemer Theater te Beverwijk. Inmiddels zijn verschillende wijzigingen in het bestuur van- „Watervliet" geschied, waardoor dit thans gevormd wordt door de heren Joh. Klein, voorzitter; "G. Voerman, ?.e voorzitter; J. Helemigh, secretaris; A. Kee, 2e secretaris; B. Kuhfus, penning meester; W. Nieuwenhuis, 2e penningmees ter en J. Kremer, lid. „OPWAARTS" VOOR DE KATHOLIEKE ARBEIDERS BEWEGING. De afdeling Velsen-Noord van de Katho lieke Arbeidersbeweging biedt Zaterdag 8 November haar leden in gebouw „Concor dia" een toneelavond aan, waaraan de R..K. Toneelvereniging „Opwaarts" haar mede werking verleent. Onder regie van de heer J. W. Schoot zal worden uitgevoerd het blijspel in drie be drijven van Dom. de Gruyter: „In ander mans schoenen". PAPIERFABRIEK GEEFT ST. NICOLAAS FEEST. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar de directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. voor de kinderen van het personeel een St. Nicolaasfeest geven. Dit wordt 5 December in gebouw „Con cordia" geTiouden. ring van „Velseroord" in „IJmuiden-Oost". Het ledental schommelde zo om ende bij de dertig, want zoals bij de meeste ver enigingen was het hier een gaan en ko men, maar toch zijn bij het "huidige koor nog enkele „getrouwen van toen". De da mes C. van Heyst, mevr. Pauw en mevr. Klees, alsmede mej. G. van Reeuwijk heb ben met de heren H. Klees en C. Peere boom deze vijf-en-twintig jaar uitgediend, hetgeen, gezien de steeds wisselende be volking van Velsen, een prestatie mag. he ten. Na de oorlog heeft eerst Piet Ha'lsema het dirigentschap op zich genomen, maar wegens drukke werkzaamheden moest deze musicus zijn werk in IJmuiden neerleg gen en kreeg de organist van de Goede Herderkerk, Joop Huizinga de dirigeer stok in handen. In de kerk aan de Kanaalstraat, waar de aeoustiek beter is dan in de Goede Herderkerk, zal 18 November de officiële herdenking plaats hebben, waarbij het woord gevoerd wordt door ds. W. Kroese, ds. G. F. Call^nbach, ds. J. v. d. Wiel en anderen. Het koor zal enige lie deren ten gehore brengen. Ook 's winters m©et ontspanning voor de oudjes mogelijk zijn Wanneer men de zestig gepasseerd is, dan wordt de* kwestie van amusement vrij lastig. De geest heeft echter toch behoefte „er eens uit" te zijn en de jaarlijkse boot tocht van ouden van dagen die ditmaal' in September de nodige afwisseling bracht, heeft hun verlangen doen groeien, om ook in de wintermaanden eens meer te zien dan de vier huismuren. Men heeft dit in Velsen aangevoeld, de hoofden zijn bij elkaar gestoken en een -permanent comité is er gevormd om zo veel mogelijk aan de wensen van de ouden van dagen tegemoet te komen. In het comité hebben zitting de heren P. Waardenburg en dokter P. C. de Weerdt, respectievelijk als voorzitter en 2e voor zitter, J. Hühl als penningmeester-secreta ris en als leden de heren A. J. van Splun- ter, H. H. Meyer, M. J. Koelemeyer, J. van Leeuwen, A. P. Bakker, K. Nagel, L. J. Glas, J. de Meza, M. Meyer, J. A. An- driesma, ds. J. v. d. Wiel en pater dr..Cle- mentinus Rector. Onderhandelingen over eventuele win- ter-ontspanningsavonden, of middagen worden reeds gevoerd. De nodige g den hoopt de commissie bijeen te krijgen door het werven van een aantal vaste con tribuanten. Hieruit volgt, dat het collecte ren langs de huizen, in welke vorm ook, is uitgesloten. Het correspondentie-adres van de com missie is: Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken, P. J. Troelstraweg, IJmuiden- Oost. „EUPHONIE" GAAT CONCERTEREN. Het symfonie-orkest „Euphonie" geeft Maandag in het Patronaatsgebouw een uitvoering van werken van Mozart en Schubert. Met het oog op het komende 30-jarig jubileum van het orkest heeft het bestuur plannen in voorbereiding, om deze heug lijke gebeurtenis te vieren met een spe ciaal feestconcert in Maart van het vol gende jaar. Na jaren van omzwerving weer in eigen „home" Ouderavond Moerberg-school Het punt waarom de ouderavond van de Moerbergschool draaide was: eindelijk weer „thuis". En de heer M. Roos, voorzitter van de oudercommissie wees er op dat dit een van de redenen was, waarom deze ouderavond was geor ganiseerd. De andere reden was dat mej. E. K. Scholts haar zilveren jubileum vierde. De heer Roos sprak de jubilaresse in tegen woordigheid van de ouders toe, memore rende dat: „een volk dat werkt, bouwt aan zijn toekomst" waarvan een. deel op rekening komt van mej. Scholts, die al die jarën aan het onderricht van de kinderen heeft gewerkt. Het hoofd der school, de heer K. Faber wees op de moeilijke taak van de onder wijzeres der laagste klasse, die „analpha- beten" binnen afzienbare tijd vertrouwd maakt met de geheimen van lezen, schrij ven en rekenen. Spreker wees op het verschil van mi lieu en aanleg der kinderen en op de ma nier van werken der leerkracht, die het heterogene weet om te zetten in homoge niteit zonder de persoonlijkheid der kin deren aan te tasten. Het is een zwaar werk, dat rustig en kalm wordt verricht door mej. Scholts. Hierna kwam de heer Faber tot het eigenlijke onderwerp: „Wij hebben een eigen huis". Hij sprak van de vele omzwervingen van de Moerbergschool, die reeds met de mobilisatie in 1939 begon nen en die nu sedert een maand een einde hebben gekregen in een gebouw dat slechts langzaam weer helemaal bewoonbaar kan- worden gemaakt. De heer Faber uitte zijn blijdschap er over dat 'er nu weer hele dagen les kan worden gegeven en verzocht de ouders door middel van planten en pla ten mee te helpen de school gezellig te maken. Zelfs deed hij een beroep op de ouders om het zover te brengen, dat er een piano kon worden aangeschaft. Het tweede deel van de avond was ge wijd aan de walvisvangst. Want de heer Jaap Kolkman had zich bereid verklaard iets van zijn wederwaardigheden te ko men vertellen, een geste die-door het aan wezige publiek zeer op prijs werd gesteld, gezien de enthousiaste opmerkingen die men na afloop ten beste gas. De nodige lantaarnplaatjes verduidelijkten het ge sprokene. Burgemeester mr. M. M. Kwint gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling, alsmede mej. C. den Hey, die de afdeling onderwijs vertegenwoordigde. Het kan niet anders of oudercommissie, hoofd en personeel van de Moerbergschool zien met voldoening op deze eerste avond in eigen „home" terug. DE „RIOUW" VOOR DE „NEDERLAND". Het s.s. „Riouw" (ex Kalker), dat bij de „Gulf Shipbuilding Corporation", te Mo bile, van z.g. „Baby Flattop" tot C 3-schip is verbouwd, is in genoemde haven aan de Mij. „Nederland" afgeleverd. De „Riouw" zal ongeveer 10 November onder bevel van kapitein G. J. v. d. Roest van New Orleans naar New York vertrek ken en vandaar omstreeks de 28ste No vember via" Port-Said, Su^z, Penang en andere havens de reis naar Batavia aan vaarden. zending naar Indonesië, om daar voor de zo hoog nodige aanvulling te zorgen van de verpleegstersstaf. Plet gehele internaat is op vrijwillige leest geschoeid, de meisjes, die per adver tentie werden opgeroepen, ontvangen geen salaris, hier noch in de vijf andere inter naten, die de regering na maandenlange voorbereidingen in gebruik gaat nemen. De opleiding van de aspirant-verpleeg- hulpen is zo grondig en alzijdig mogelijk: behalve de beginselen der chirurgie en wat dies meer bij een opleiding tot ver pleeghulp behoort, worden Maleis en Vol kenkunde onderwezen. Vanmiddag tussen drie en half vier zou het internaat in Driehuis met enig cere monieel worden geopend. D.C.IJ. wint van Alkmaar Voor de hoofdklasse damcompetitie Noordholland speelde het IJmuider tien tal tegen „D.D.D." te Alkmaar. Dank zij het zeer fraaie eindspel van Laros en v. Straaten, wist het D.C.IJ.- tiental een kleine zege te behalen. De IJmuiderploeg was wel zeer gehandicapt door het niet meespelen van H. de Boer, J. A. Dixhóorn en G. Fostma. De volledige uitslag luidt: L. Ravestein-C. Suyk 11; H. Kruider- B. Dukel 1—1; N. Oud-PT. Laros 0—2; H. Hemels-A. Ligthart 02; J. Schuit-T. Postma 11; L. Verver-F. Dukel 20; G. Wowijk-J. v. Straaten 02; PI. J. Tim- merman-H. Krikke 11; PI. J. Toepoel-J. Nanne 20; J. Jorna-J. Smit 11. Totaal 9-^—11 voor de D.C.IJ.. Vanavond heeft in café Royal de be langrijke ontmoeting IJmuidenGezellig Samenzijn plaats. AANTAL EN BESTEMMING DER SCHEPEN, DIE IN OCTOBER DE SLUIZEN PASSEERDEN. Hier volgt een kort overzicht van de be stemming der schepen, die in de maand October de haven van IJmuiden binnen voeren. Met bestemming Amsterdam en Zaan dam kwamen aan 243 zeeschepen, voor het Hoogovenbedrijf arriveerden 20 sche pen, deels om gelost te worden, deels om te laden. Voor de Papierfabriek kwamen 10 sche pen met lading, als bijlegger voeren er 11 binnen. Een totaal dus van 284 schepen of een daggemiddelde van 9. Naar zee vertrokken in dezelfde maand 247 schepen. Wanneer men de aantallen schepen, die tot nog toe in dit jaar de sluizen passeer den, bij elkaar ..telt dan mag men de con clusie trekkap dat ruim twee jaar na de oorlog, de Nederlandse scheepvaart weer behoorlijk op peil komt. MARKTBERICHT 3 November Visaanvoer. 26 kisten tarbot en tong, 56 kisten schol, 20 kisten sohar, 55 kisten wijting, 90 kisten schelvis, 20 kisten kabeljauw. 25 kisten diversen. 6150 kisten haring. Totaal 642 kisten. Prijs verse haring f 15—'f 6.10 per kist. KW 1'59 fl4.10Ó, KW 20 KW 76 f4110, KW 52 f 1.190. UK 172 f 249, IJM 271 f 837. Drie trawlers besomden f 45.800. Nederlandse vis voor Franse keukens Naar aanleiding van de tussen Neder land en Frankrijk gesloten handelsover eenkomst mogen onder meer onderstaande vissoorten thans uit ons land in Frankrijk worden ingevoerd: tong (sole); tarbot (turbot); griet (barbue); tongschar (liman- de sole); schar (limande); schelvis (aigle- fin); heek of hake (merluche)kabeljauw (morue of cabiUaud); koolvis (colin of merlu). Nieuwe loodsboot voor Londen In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten is Donderdagmiddag op de „Poïnthouse Shipyard" van de firma A. J. Inglis, van het loodsdistrict Londen, met goed gevolg te water gelaten de nieuwe loodsboot „Penlee". Het schip, dat geheel van staal is ge bouwd, heeft een lengte van 136 ft en een breedte van 27 ft en is een zusterschip van de in September te water gelaten loods boot „Pelorus". De voortstuwing geschiedt door een tweetal dieselmotoren. Beide schepen zijn bestemd voor de loodsdienst tussen Dungeness en het Sunklichtsc'nip. Canadese schoeners worden vervangen door kleine trawlers Naar wij vernemen is men in Canada momenteel druk bezig met het reorganise ren van de z.g.n. „Atlantische visserij". Onder meer worden de schoeners waar mede de visserij nog wordt uitgeoefend, thans geleidelijk vervangen door z.g. „draggers", een soort kleine trawlers. DE „GROOTE BEER". Nader wordt medegedeeld, dat het s.S. „Grbote Beer" op 12 November de haven van Amsterdam zal verlaten, om met troe pen naar Indonesië te vertrekken. Het ligt in de bedoeling dit schip weder om ongeveer 15 December als hospitaal schip van Batavia te laten vertrekken, zo dat het 10 Januari in Amsterdam kan wor den verwacht. DE „POELAU LAUT". Onvoorziene omstandigheden voorbe houden is het m.s. „Poelau Laut" onder commando van kapitein C. Meijer, be stemd om op 18 November van Amsterdam via Londen, Havre en Genua, naar Bata via te vertrekken. Het vertrek van Londen zal plaats heb ben op 26 November, waar ook de passa giers zullen worden ingescheept. DE „CERAM". Naar ons wordt medegedeeld zal het m.s. „Ceram" ongeveer 4 November met een lading erts van Narvik naar IJmuiden vertrekken, waar het schip omstreeks 8 No vember kan worden verwacht. Braziliaanse viermaster in Amsterdam Prins Bernhard gebruikte Zondagmiddag de lunch aan boord van het Braziliaanse opleidingsschip Almirante Saldanha", dat op het ogenblik in de Amsterdamse haven ligt. Hij inspecteerde de bemanning en werd in gezelschap van de Braziliaanse gezant, de consul-generaal en de burge meester van Amsterdam door de comman dant van de „Almirante Saldanha", kapitein ter zee Hugo de Moraes Pontes rondgeleid. De foto toont het schip in de Amsterdamse haven. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot economisch congres van deze 70) door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. Na een poosje begon Alan op zijn hor loge te kijken. Het is jammer om op te breken, zei hij, maar ik geloof toch, dat het tijd er voor wprdt. Ze ko men ons om zes uur met de wagen halen. Ons? vroeg Geoffrey met opzet. Alan keek hem aan. Ja ons, jou en mij. Ik heb je toch geschreven over die danspartij. We gaan tevoren dineren bij de familie Lambert. Is het heus? zei Geoffrey met een zonderlinge toon in zijn stem. Maar hoe zit het dan met Anne? Er ontstond een pijnlijk stilzwijgen in de kamer.. Anne onderbrak dit zelf. Wat bedoel je, Geoffrey? zei ze. Dat jij meegakt naar die danspartij, antwoordde hij, evenals Alan opmer kend, dat ze hem bij zijn voornaam had aangesproken. O nee, haar ogen waren één en al verbazing, daar ga ik niet heen. Geoffrey grinnikte, liep naar haar toe en pakte haar arm. Praat toch geen on zin, meisje. Natuurlijk ga je mee. Kathryn kan wel één avond zonder je.... is het niet Kay? Alan stond sprakeloos. Hijwaarom had hij er geen ogenblik aan gedacht om voor te stellen Anne mee naar dit feest te nemen? Jij bent het, die onzinnige din gen zegt, zei Anne glimlachend. Hoeik heb niet eens iets om aan te trekken. Zonder dat ze het wilde, was er toch in haar stem iets van spijt te be speuren. Tot op dit ogenblik had ze er geen ogenblik over gedacht, dat ze mee zou kunnen gaan naar het feest, maar... het zou natuurlijk wel leuk geweest zijn en het was aardig van Geoffrey om er aan té denken haar mee te willen nemen. Ze schudde vastberaden haar hoofd. Gaan jullie er nu vandoor, zei ze. Kathryn en ik hebben een gewone rustige avond als altijd. Kathryn echter, die een beetje verschrikt had zitten luisteren, on derbrak haar: Lieve Geoffrey, ik vind het een pracht-idee van je, en wat zijn wij een ezels geweest om er niet eerder aan te denken. Ik zou Anne toch heel een voudig een jurk kunnen lenen. Hij draaide zich om, stralend. Jij bent een beste, Kay, met jou kan ik praten. Schei nu uit met tegenstribbelen, Anne.... je gaat mee naar dit feest, of ik blijf zelf ook thuis. O, maar het kan toch niet, zei Anne, en tegelijkertijd merkte Alan op: Hoe moet het dan met het diner bij de Lamberts? Op hetzelfde moment, dat hij dit zei, had hij zijn tong wel af kun nen snijden, want in de oren van ieder een moest dit klinken alsof hij Anne niet mee wilde hebben naar de danspartij. Anne voelde zich verstijven en Geoffrey Neame had kunnen juichen van pleizier. Wat speelde die goede, oude Alan hem toch altijd kostelijk in de kaart. Hij wend de zich tot Alan met een vriendelijke glimlach: Luister eens, beste kerel, zei hij, mij kan dat diner bij de Lam berts niets schelen. Sheila is een vriendin netje van jou en niet van mij. Ik neem aan, dat Rose ons hier wel iets te eten kan geven, en als ik niet de taxi van „Het Wapen van Heriot" kan krijgen, dan wil jij ons wel jouw oude wagen lenen, niet waar? Zijn ogen zochten Anne. Het zal - hoe dan ook geen luxueuze ma nier van vervoer zijn zei hij, maar we zullen er komen. En Kay zal jou een jurk lenen, dus dat is ook in orde. Sheila zal boos zijn, dacht Kathryn, maar wat doet het er toe. Dat Alan gaat, is toch het belangrijkst. En wat ben ik zelfzuchtig geweest om niet te zien, dat Anne het hier net zo vervelend heeft als ik. Het was duidelijk te zien, hoe enthou siast ze eigenlijk was over Geoffrey's voorstel haar mee te nemen. Vastbesloten zei ze: Je hebt alles uitstekend geor ganiseerd, Geoffrey. Maak nu verder geen moeilijkheden, Alan! Je kunt tegen de Lamberts t3ch zeggen, dat Geoffrey niet gekomen is of iets dergelijks, en hij kan zelf wel een verhaal verzinnen, als jullie elkaar later op het feest toch ontmoet.... Ik ben er van overtuigd, dat hij het veel beter kan jij. En nu moeten jullie Arme en mij alleen laten, dan gaan wij mijn garderobe bekijken, om te zien, welke jurk Anne het beste staat. De beide mannen verlieten de kamer Geoffrey met een vro lijke lach op zijn gezicht en zijn arm om Alan's schouders geslagen. En Alan Hij ziet er boos uit, dacht Anne, hoewel een ellendig gevoel van mistroostigheid zich van haar meester maakte. HOOFDSTUK XX. Anne bleef voor zich uit staren naar de deur, waardoor de beide mannen ver dwenen waren, en ze wenste uit de grond van haar hart, dat Geoffrey Neame nooit op het idee gekomen was, haar mee naar het feest te vragen. O, ze was even blij verrast geweest, maar het blijde gevoel was onmiddellijk verdwenen, toen ze de uitdrukking van Alan Heriot's gezicht had gezien. Want hij dat was overduidelijk wilde niet, dat ze er heen ging. Hij was woedend op Geoffrey, dat deze zijn eigen plan doorzette en niet aan het diner bij de Lamberts deelnam. En natuurlijk zou Geoffrey het nooit gedaan hebben, al's het niet om haar was geweest. Kathryn's opgewekte stem onderbrak haar sombere gedachten. Wordt vervolgd). Schouw over de wateren Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemene ken nis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het noordelijk- en middendeel der gemeente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op Maandag 17 No vember 1947 en voor het zuidelijk deel (Santpoort en Santpoort-Station) op Dins dag 18 November 1947. Nieuwe bonkaarten Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoe nenbonnen zullen Woensdag 5 Nov. in het Badhuis voor de bewoners van Santpoort worden uitgereikt aan degenen, wier na men beginnen met de letters A t.m. F. Scheybeeck-vijver visvijver De vijver van het park „Scheybeeck", die een paar weken geleden bevolkt werd met twee-en-twintig eenden, is de vorige week opnieuw met watervolk aangevuld. De visclub van Hoogovenpersoneel „De IJzeren Voorn" heeft uit de vermaarde karpervijvers van Valkenswaard niet min der dan 2000 jonge edelkarpers naar Be verwijk doen vervoeren en hen als nieuwe woonplaats de „Scheybeeck"-vijver aange boden. De jonge karpers, die gemiddeld zes centimeter lang zijn, zullen gedurende ongeveer drie jaren in deze vijver worden opgekweekt om nadien met een zegen te worden opgevist om te worden overge bracht naar het door „De IJzeren Voorn" gepachte viswater van de fortgrachten in de Wijkermeerpolder. Naar wij vernemen heeft „De IJzeren Voorn" voor uitzetting in de viswaters nog in bestelling 4000 pond voorn, 3000 pond brasem, 3000 pond baars, 1500 pond snoek en 1000 pond zeelt. Liefhebbers van de hengelsport kunnen van de uitgezette karpers een tweetal exemplaren bezichtigen in een aquarium van de heer Engelhart, Breestraat 144. T oonkunstkoor voert „Die Jalireszeiten" uit Het Toonkunstkoor, directeur de heer P. J. Potgieser, heeft thans in studie het be kende oratorium „Die Jahreszeiten". Het ligt in het voornemen dit oratorium te doen uitvoeren op 22 Januari van het volgend jaar in de Ned. Hervormde Kerk. Naar wij vernemen zullen als solis ten medewerken mej. Bets Slotboom, so praan; Han le Fèvre, tenor en Guus Hoek man, bas. E. V. C. GEEFT CABARETAVOND. De. afdeling Beverwijk van de Eenheids vakcentrale organiseert Woensdag voor haar leden een cabaretvoorstelling in het Kennemer Theater. Aan deze avond werken mede de be kende artisten Kees Pruis, Frans van Schaik (de zingende zwerver), Uut en Ber Huising, Freddie Verdo, Pastello en ande ren. Naar het A.N.P. verneemt is de benoeming te verwachten van dr. A. Loudon, oud buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Ne derland te Washington, tot lid van de Raad van State. Agenda voor Velsen en ÏJ moid en DINSDAG 4 NOVEMBER Thalla: 8 uur, „Bedelia". Rex: 8 uur, „Casablanca". De Pont: 8 uur, „Vrije levens". WOENSDAG 5 NOVEMBER Raadhuis: Wethouder van Onderwijs geen spreekuur. Bioscopen: 8 uur, voorstellingen^

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3