IJmuider Courant De Kernvraag Prinses Juliana plant eerste boom in Bellamypark te Vlissingen Feestelijke stemming op Walcheren TNI-parachutisten op Borneo geland Wereldvoedselpositie blijft zorgelijk Weerbericht (jje Jaargang No. 18779 Bureaux; Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en ^ministratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 5 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem .pT GROTE VERLIES van de Labour H party bij de Britse gemeenteraadsver- y zingen» nieuw en sprekend bewijs van 5 heweging-naar-rechts die zich in de 5 sterse landen voordoet, geeft veel aanlei- tot commentaar. Evenals in Frankrijk gngeland en Wales al sinds geruime f.! gebielcen, dat de stemming onder de ff J,s lusteloos is. Zij tijgen in meerder- - tel. stembus omdat zij het hun plicht maar het rumoer en de krasse beid - en van politici vinden weinig weer vfnl bö hen. Een der oorzaken is onge peld dat de politici zelf niet zeer over- gd zijn. Zestien jaar geleden schreef JjL y Gasset, wiens woord ik meer den geciteerd heb: „Heden ten dage is er geen staatsman die van mening is, dat politiek is zoals zij onherroepelijk moet !'jn gn hoe nadrukkelijker en uitbundiger v' doet, des te holler is zijn woord. Het vè leven dat wortels heeft en uit eigen Sm voortkomt is het leven, dat bestaat [t de daden en gebeurtenissen die onver- sjÉelijk waren", je Franse kiezers hebben zich voor een noot deel geschaard achter de Gaulle, die Liv duidelijk omschreven plannen heeft, maar zich tegen de middenpartijen en het Lmunisme keert. De Britse kiezers heb- zich voor een groot deel geschaard achter Churchill, die geen duidelijk om- tbreven plannen heeft maar zich tegen ae Labour Party keert. En zowel in Enge rd ais in Frankrijk is het feit onmisken baar, dat de heersende economische noden „iet'afhankelijk zijn van het beleid der ««erende partijen, maar van de interna tionale economische ontwrichting. Het economische leven wordt sinds lang en in 0g stceds toenemende mate door interna tionale maatstaven en verhoudingen be- oaald. Het politieke leven, dat zich Lampachtig blijft toespitsen op het be- ,rip nationale souvereiniteit en de kern vraag niet onder ogen durft zien, is binnen j0 benauwde grenzen van de afzonder de staat niet bij machte, de heersende noden blijvend op te heffen. Zij liggen buiten zijn bereik, evenals de waar borg van de veiligheid der bevolking. Sincls de atoombom is uitgevonden kunnen zelfs de twee machtigste staten van het ogenblik met meer voor de veiligheid hunner staatsburgers instaan. Het is geen wonder dat lusteloosheid onder de kiezers van Frankrijk en Groot- Brittannië heerst. Diezelfde lusteloosheid benmerkt andere landen trouwens niet minder. Het is evenmin wonder, dat de Gaulle en Churchill geen van beiden met program voor de dag zijn gekomen. Want de oorzaken der overheersende noden kunnen alleen bestreden worden in groter (ader dan dat van hun respectieve staats verbanden. Evenmin als de thans regerende poepen kunnen zij dus binnen die staats- NIEUW LEVEN VOOR ONTLUISTERD LAND Van een speciale Verslaggever) Het bezoek dat Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van de boom- plantdag aan Walcheren brachten is een ware zegetocht geworden, die eens te meer bewees dat de traditionele gevoe lens van aanhankelijkheid aan en liefde voor het Oranje-Huis in dit gewest nog onverzwakt voortleeft. Omstreeks elf uur arriveerde het hoge ^ezelschap, dat behalve uit het Prinselijk Paar uit de Britse minister-president Attlee en diens echtgenote, de ministers Beel, Wibteman, Van Boetzelaer van Oosterhout, Mansiholt, Van Maarseveen, Neher en Fié- Cl vez, de ambassadeurs van Engeland, Frank- verbanden die oorzaken wegnemen. Dat irifk» België, Canada, de Noorse gezant, de toestand in waarheid zo is daarvan 'commandant der Nederlandse zeestrijd- i de volken zich in toenemende mate krachten, luitenant-admiraal C. Helfnch, berust geworden. Zij beseffen het nu luitenant-generaal R. A. D. Brooks com- bcter dan na 1929, het jaar waarin Gen mandader Britse mariniers, de vertegen- economische wereldcrisis uitbrak. De ene woolï'gster van de Koningin, mejuffrouw - - - - mr. M. A. Teilegen en nog vele andere bur gerlijke en militaire hoogwaardigheidsbe kleders bestond, met een speciale trein aan het station te Vlissingen. Daar werd de regering na de andere geraakte toen in moeilijkheden en werd ten val gebracht, omdat zij de gevolgen van een wereldcrisis in haar eigen land niet had kunnen voor- tomen. Maar haar opvolgers konden die geformeerd, die veertig auto's en en- - - - - - 1 kele auto-bussen telde, waarmee naar de ■ereldcrisis evenmin opheffen. Dat lag buiten hun macht. Zij konden slechts aller lei pogingen die overal tekortschoten ondernemen om de ontstane werkloosheid fe bestrijden. En de gelegenheid was séoon voor nationaal-socialistische en fascistische bewegingen, om van de heer- lende ontevredenheid gebruik te maken en mei drogredenen en nationalistische op- iwepérij hun slag te slaan. Maar zij raakten de kernvraag niet en hun opzweperij kon alleen tot oorlog leiden. De oorlog ver woestte zoveel mensenlevens en zoveel be- ïit, dat er geen werkloosheid meer was. Een der gevolgen van de nood werd opge heven. Maar de nood zelf bleef bestaan, ie verouderde versnippering van krachten Heef bestaan, het communisme vond in het Westen opnieuw de bodem gereed en nu lemen er alweer berichten uit Duitsland, een gedeeltelijke herleving van het Mlionaal-soeialisme duiden. Het is natuurlijk interessant, dat verkie zen in Frankrijk en Engeland tot zulke Srole verschuivingen naar rechts hebben geleid. Zij zullen wel verder doorwerken cvk, Ramadier en zijn medestanders uit de middengroepen, zullen het niet lang meer legen de Gaulle kunnen houden en uit de komende „by-elections" in Engeland (er zijn in de eerstvolgende weken vijf van die tussentijdse Lagerhuis-verkiezingen op til) ;jl wel blijken dat de Labour-regering Üceds zwakker komt te staan en haar einde Miert. Maar mag men nu verwachten dat to Franse en Engelse rechterzijden, een- Mal aan het bewind, het beter zullen doen toil haar voorgangers van links?. Neen, Mnt zij zullen tenslotte evenmin de kern- waag kunnen oplossen en hun conserva tie zal hen wellicht nog huiveriger van •touw internationaal beleid doen zijn dan hjm voorgangers. Het baat niet de dingen Miner te zien dan zij in werkelijkheid zijn |'i zich vast te blijven klampen aan na- tonale tegenstellingen, die niet meer houd- 3r z'jn als men tot waarlijke opbouw tor wereld _wil komen. Dat dit zo is weten Wc politici in vele landen. Maar zij dur fde grote erkenning en de grote sprong Mt aan. Zoals Ortega, reeds zestien jaar wen, schreef: „Nu ziet Europa zich ver- Wl| zichzelf te overvleugelen. Dit is het ■toema van het ontzaglijke drama, dat in 8 komende jaren zich zal afspelen. Zal uropa.zich kunnen bevrijden van over- «de instellingen of zal het voorgoed daar- J'opgesloten blijven? Het is al eerder '- Urd.dat een grote beschaving ten onder omdat zij de traditionele opvatting n de Staal niet kon veranderen". Als de kiezers van Frankrijk en Enge- en van andere landen eens ter stembus Mpen werden om hun oordeel te geven J 0en Plan tot internationale federale ^Menwerking der volkenals zij opge- 8n Werden om hun afgevaardigden in aa* Parlement te kiezen.dan to '«M fde lusteloosiheid en de twijfel, die )in slechts moedeloze verschuivingen van haar rechts brengen, zien verdwijnen. ii««!wen er weer geestdrift en onder- ontstaan, in de hoop op een Sroot en nieuw beleid. Maar 'erhet nog steeds niet. R. P. hemir w*n Mogadicio (Italiaans Somaliland) Arabt^-Ü0'1 botsingen tussen Somalies en r{u en !fe« voorgedaan, waarbij 8 Arabie- "lifliöO Gen Soma-lie werden gedood en Personen werden gewond. Jacobskerk te Vlissingen werd gereden. Hier smeekten twee predikanten respectie velijk in het Frans en het Engels en een pastoor in het Nederlands Gods zegen over het herbeplantingswerk af. Vervolgens be gaf men. zich naar het Bellamy-park, waar de Prinses de eerste hèrkmeringsboom ter nagedachtenis van de op Walcheren geval len Franse, Nederlandse en andere geal lieerde militaire verzetsstrijders en bur gers plantte. Van de toespraken vermelden wij -die van de Franse ambassadeur Jean Rivière, die de offers -door het zevende Franse leger in de Meidagen van 1940 op Walcheren gebracht, releveerde en de har telijke wénsen van zijn land aan Nederland overbracht. Premiers spreken. Had de Vlissingse bevolking al in grote getale enthousiast hulde gebracht aan de vorstelijke bezoekers, in Westkapelle stond het wit van de vrouwen en zwart van de mannen. Duizenden waren uit alle delen van Walcheren gekomen om de plechtig heid aan de voet van de vuurtoren, die machtig oprees tegen de helderblauwe he mel, bij te wonen. De Westkapelse boeren zoons in zwarte dracht met oranje sjerpen vormden een erewacht. Het Westkapeller meisjeskoor zong oud-vaderlandse liede ren. De Britse minister-president Clement Attlee herinnerde in zijn toespraak aan het bezoek, dat hij in 1944 aan Walcheren ge bracht had. Toen reeds was hij getroffen door de ontembare geestkracht van de be volking, die zwoer: liever overstroomd dan overheerst. Hier werden toen hechte ban den gesmeed tussen twee zeevarende naties. Na er aan herinnerd te hebben dat de. plechtigheid te Westkapelle diende als eer betoon aan de gevallenen besloot Attlee: .,Wij zullen in de toekomst alleen succes hebben, wanneer wij allen hard en samen werken in dqzelfde geest, die ons ook in 1944 en 1945 bezielde. Mogen onze landen altijd samengaan in een vredelievende we reld." Nadat de Marinierskapel het Engelse volkslied had gespeeld, beklom minister Beel het spreekgestoelte, „Nog nimmer", aldus spreker, „viel Walcheren zo'm hoge en veelzijdige belangstelling ten deel, doch deze is dan ook ten volle verdiend. Het eiland heeft een aparte rol in de bevrijdings- strijd gespeeld, omdat hier niet de vernie lingen het gevolg van de bevrijding waren, maar juist de voorwaarde daartoe. Walche ren heeft dit offer gebracht en daarmee de dank 'van vaderland en volk verdiend.Maar bovendien vinden wij hier een letterlijk beleven van het Zeeuwse devies: Luctor et emergOi In de nationale wederopbouw gaat Walcheren voorop/ en dient als voorbeeld voor ons allen. Enorme geestdrift. Vervolgens plantten de Prinses, Attlee, Sir Neville Bland, luitenant-generaal Brooks en minister Beel herinneringsbomen ter herdenking van de op Walcheren ge sneuvelde Engelse militairen. De politie had gedurende deze plechtigheid nauwelijks kans gezien het in zijn geestdrift steeds op dringende volk in bedwang te houden. Att lee gaf de wens te kennen naar de plaats te willen gaan, waar de eerste Britse mari niers voet aan wal zetten. Met grote moeite kon de politip voor het gezelschap een weg door de dorpsstraat banen, maar meer ook niet. De straat was één kokende zee van Prinses Juliana plant een boom te West-Kapelle, witte kappen en zwarte petten. Alles juich te en zong en drong op in de richting van de zeewering, waar Attlee en generaal Brooks grote belangstelling toonden voor de gedenksteen. De lunch werd aangeboden in een barak van een wederopfoouwkamp en droeg een ongedwongen karakter. Kleine Westkap- pelse meisjes gingen teloor in het gedrang, maar men zag haar de dienbladen met de broodjes met kaas, de croquetten en de koppen koffie hoog boven de hoofden der toeschouwers uit laveren. De Prinses en de Prins lieten zich het eenvoudige maal goed smaken. Daarna ging men verder, en Westkappele bleef schor van ontroering achter. De reis gir^ nu langs de meest verwoeste en verdorde streek van het eiland. Maar hoe onttakeld en hopeloos huizen, gehuchten en dorpen er ook uit mochten zien, overal was het rood-wit- blauw-oranje, overal blijde en stralende ge zichten. In Middelburg. Al deze 'aanhankelijkheid, al deze blijd schap culmineerde in de Zeeuwse hoofd stad, waar de mensen gedurende vele uren in dichte rijen langs de straten en wegen hadden gestaan, die naar het S'eiabolwerk leiden. Op de glooiing stond de schooljeugd die aan een wedstrijd zou meedoen -bij haar boompjes, waaraan kleurige luchtballon netjes dansten. Ook de boom, welke de Prinses zou planten was met zo'n ballonne tje getooid. Behalve door Prinses Juliana werden hier bomen geplant door mevrouw Attlee en de ministers Mansholt en Neher, die samen één stam voor hun rekening na men. Er waren toespraken van de burge meester van Middelburg jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en door de Com missaris der Koningin jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford. Na de plechtigheid op het Bolwerk woon den allen de uitvoering van een declama- torium en een internationale vlaggen- parade op het eivolle marktplein bij. Onder donderende toejuichingen inspecteerde de Prinses de erewacht. Daarna begaven alle genodigden zich naai' het station, waar de president-directeur der Nederlandse Spoor wegen ir. F. Q. den Hollander, een Zeeuw van geboorte, het vertreksein gaf. De Zeeuwse hoofdstad bleef de gehele avond nog in feeststemming; ondanks de steeds heviger wordende regen volhardde het pu bliek bij vuurwerk en taptoe. Maar heden ochtend was Walcheren weer. onversaagd aan de wederopbouw. In Japan overleden krijgsgevangenen Urnen met as naar Nederland Dezer dagen zal uit Indië in Amsterdam een aantal urnen aankomen welke de as bêvatten van in Japan overleden Neder landse krijgsgevangenen. De urnen zullen met militair eerbetoon worden overgedra gen aan het Nederlandse Rode Kruis, in tegenwoordigheid van de naaste familie leden der doden. Hongaars oppositieleider verdwijnt van 't toneel Gevlucht of gearresteerd Zoltan Pfeiffer, leider van de Hongaarse Onafhankelijkheids Partij en oppositielei der, is gisteren uit het parlementsgebouw te Boedapest verdwenen, kort voordat hij, naar men verwachtte zich tot het parle ment zou richten in verband met de eisen van de openbare aanklager tot zijn ar restatie, aldus deelt Reuter mede. Enige dagen geleden werd Pfeiffer, wiens partij reeds beschuldigd was van fraude bij de nationale verkiezingen in Augustus, er van beschuldigd, dat hij ver leden jaar als minister van Justitie' de vrijlating van een gearresteerd lid der Hongaarse SS heeft bewerkstelligd. De openbare aanklager eiste toen, dat de par lementaire onschendbaarheid van Pfeiffer zou worden opgeheven, zodat er een aan klacht tegen hem zou kunnen worden in gediend en. hij gearresteerd zou kunnen worden. Ook werd reeds een bericht ge lanceerd dat hij gearresteerd was. Gister morgen had Pfeiffer in het parlementsge bouw een onderhoud met minister-presi dent Dinnyes, doch toen de voorzitter van het. parlement hem uitnodigde zijn rede te houden, was hij verdwenen. Pfeiffer's naam werd gisterenavond in verband gebracht met de beweerde ont dekking van een spionnage-organisatie, toen de minister van. Binnenlandse Zaken de arrestatie bekend maakte van Varga, persoonlijk secretaris van Pfeiffer, en van Stirling, die lid van Pfeiffer's partij werd genoemd. Nog een Pool. Naar te Ottawa in Poolse kringen wordt verteld is dr. Fiderkiewicz, de vroegere Poolse gezant te Ottawa, die zes maanden geleden naar zijn land werd teruggeroe pen, uit Polen gevlucht en bevindt zich thans op weg naar de Verenigde Staten. Volgens onbevestigde berichten heeft Fiderkiewicz de wijk naar Italië genomen, waar hij scheep zou zijn gegaan. In Poolse leringen te Londen wordt de vlucht van dr. Fiderkiewicz onmogelijk geacht. Deze kringen verklaren, dat Fiderkie wicz niet in Polen is, doch op een diplo matieke missie in Hongarije. Voorts is Fiderkiewicz reeds meer dan twintig jaar lid van de communistische partij. Smirnoff naar Iran K.L.M.-nestor wordt adviseur van luchtvaartmaatschappijen Iwan Smirnoff, de nestor van de KLM zowel beroemd om zijn recordvlucht met de „Pelikaan" als om zijn 28.000 vlieguren waarin hij gelegenheid te over had om te tonen, dat hij teveng een der meest ca pabele piloten van Nederland is, zal ons land Donderdagmorgen verlaten, om zijn nieuwe functie van adviseur van de Iraanse burgerlijke luchtvaartmaatschappijen op zich te nemen. Het is slechts een tijdelijke benoeming, want Smirnoff wordt „uitgeleend" door de KLM, bij wie hij in dienst blijft. Hij denkt ongeveer twee maanden in Iran te blijven om de zaak daar te organiseren. Smirnoff, die in 1922 bij de KLM in dienst kwam, is thans 52 jaar. Gedurende de oorlog, toen het vliegen beslist geen pretje was, heeft hij op de nog functio nerende KLM-lijnen gevlogen. Met Amerikaanse Dakota vervoerd Een officieel Nederlands-Indisch commu niqué meldt: Blijkens verklaringen van een in Zuïd- Borneo gevangen genomen parachutist is een groep van twintig republikeinse para chutisten, onder leiding van majoor Raden Soeprapto en kapitein Soepardjo van de TNI op 12 October j.l. in het landschap Kotawaringin op Zuid-Borneo uitgewor pen. Deze groep zou in een Dakota met een Amerikaans piloot zijn overgevlogen. De parachutisten waren aanzienlijk bewapend en zij hadden de opdracht de bevolking tot een opstand aan te zetten om dan tevens een kern van gewelddadig optreden te vormen. Volgens het communiqué worden de andere leden van de groep opgespoord. De zegsman verklaarde tevens, dat andere soortgelijke avonturen in het voornemen liggen; de organisatie van deze actie zou van Djokja uitgaan. Het communiqué ein digt met te verklaren, dat, mocht zich een herhaling van soortgelijke actie voordoen, de regering zich genoodzaakt zal zien ge- eigende maatregelen te treffen. Ambtenaar-pensionhouder beheerste zijn prijzen niet Zwarte winst van drieduizend gulden Tegen een ambtenaar van de Prijsbc heersing, die er tevens een pension op na hield, is proces-verbaal opgemaakt wegens het berekenen van te hoge penslonprijzen, waarbij hij een zwarte winst boekte van drie duizend gulden. De man is geschorst. Hij had het pension gehuurd voor 4800 gulden per jaar van een inwoner uit Aer- denhout, die hij bovendien maandelijks een bedrag van twee honderd gulden „on der de tafel door" betaalde meldt de „Volkskrant". Dit bedrag werd bij het voldoen van de huur verrekend door mid del van fictieve schuldbekentenissen. De frauduleuze prijsbeheersingsambtenaar kocht voor zijn pension, dat door zijn echt genote werd gedreven, op clandestiene wijze boter, kaas en eieren. Deze feiten kwamen aan het licht, toen ambtenaren van de prijzencontröle een onderzoek in het pension van hun collega instelden, nadat reeds geruime tijd ver denking tegen hem was gekoesterd. Radio-spreekverbod voor prof. Gerbrandy blijft De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Nederlands Chris telijke Radio-Vereniging niet ontvankelijk verklaard in haar beroep tegen het be sluit van de Regeringscommissaris voor het Radiowezen van 3 September, waarbij aan prof. mr. P. S. Gerbrandy een spreek verbod voor de radio werd opgelegd voor de duur van twee maanden. Van dit spreekverbod kon slechts ontheffing wor den verleend, als prof. Gerbrandy zijn redevoeringen tevoren zou laten contro leren. Het woord is aan Rabindranath Tagore: Rust behoort bij het werk als de oogleden bij de ogen. 'ëMm De Berlijnse „Abend" haalt herinneringen op De met Amerikaanse vergunning ver schijnende krant „der Abend" heeft een anti-communistische campagne van het Amerikaanse militaire bestuur ingezet, met de groot opgemaakte publicatie van de tekst van de geheime Russisch-Duitse overeenkomst van 23 Augustus 1939, aldus meldt U. P. De aanval van „der Abend" bestaat uit drie elementen: Ten eerste een „dag-bij dag-kroniek" van/de ontwikkeling van de Russisch-Duitse betrekkingen van 1938 tot 1945, ten tweede de iekst van de geheime Russisch-Duitse overeenkomst van 23 Augustus 1939 welke Oost-Europa ver deelde en ten derde twee foto's van de Russische en Duitse leiders in Moskou en 'Berlijn en een foto van Stalin, Truman en Churchill te Potsdam. Op de eerste foto ziet men een glim lachende Stalin, gekleed in een witte, half- mil itaire tuniek, militaire pantalon en laarzen, staande naast een uiterst tevre den kijkende voij. Ribbentrop. De foto heeft tot onderschrift: Moskou, Augustus 1939. De tweede foto van de Russische en Duitse leiders toont Molotof bij zijn aan komst te Berlijn in November 1940, een eregarde der wehrmacht inspecterend, ver gezeld van von Ribbentrop en Keitel in uniform. De Prins Bernhardkapel wordt ontbonden Met de „Kota Inten" zal op 6 of 7 No vember de Prins Bernhardkapel in het va derland terugkeren na een tournée van elf maanden in Indië. In deze elf maanden is de kapel 540 maal opgetreden voor de mi litairen, ook voor hen die in de voorste linies lagen. De mascotte van de kapel, Kees de Bok, heeft gezelschap gekregen van een geit en enige papegaaien. Ook is een Indone sisch jongetje geadopteerd, dat de kapel naar Nederland zal vergezellen. De terugkeer naar Nederland betekent tevens een afscheid v/ant het ligt in het voornemen de kapel te ontbinden. Vele leden zijn namelijk aan het einde van hun diensttijd gekomen en zullen dus „af zwaaien". Voor het zover is zal de kapel waarschijnlijk enige afscheidsconcerten geven, onder andere voor het Prinselijk Paar in Soestdijk. Het spoor der boterbonnen Dezer dagen werden door een grote Haarlemse melkflrma boter- en margarinecoupures ter waarde van 3D00 rantsoenen bij bet C.D.K. in de Smedestraat ingeleverd. Deze coupures bleken vals te zijn. Bij een onderzoek dat door de economische-recherche werd Ingesteld kwam uit, dat de firma de bonnen van een melkhandelaar geleend had om een tekort te dekken. Van deze melkhandelaar leidde hei spoor naar Gouda waar een grossier ln zuivelproducten werd aangehouden, die de coupures door bemid deling van een kaashandelaar in Zwammerdam gekocht had van een winkelier ln Den Bosch. Een tweede kaashandelaar in Zwammerdam en zijn vrouw bleken ook nog een „vinger ln de pap" te hebben gehad. De vijf laatstgenoemden zijn gearresteerd. COMMISSIE VAN DRIE Op Duin en Kruidberg te Santpoort is Dinsdag het eerste internaat voor verpleeg hulpen voor Indië geopend. - De foto toont de heer Ch. E. Visser, voorzitter van de Haarlemse afdeling van het Rode Kruis en de directrice, zuster ReuderinkSnoeks die een kijkje nemen bij de eerste theorie- les. West-Europa zal zijn veestapel belangrijk moeten inkrimpen De voedselpositie van de wereld blijft grote zorgen baren. De wcreld- vocdselraad overweegt maatregelen, om het tokort aan essentiële voedings middelen enigszins te A'erminderen, doch de organisatoren hebben reeds de zekerheid dat dit zelfs in 1948 nog niet zal gelukken. Zij erkennen dat radicale maatregelen zullen moeten worden genomen. Zo heeft de com missie voor veevoeder van de wereld- voedselraad voorgesteld de veestapel in West-Europa te verminderen, ten einde een zo goed mogelijk gerecht vaardigd gebruik van de onvoldoende voorraden veevoeder te waarborgen. De commissie verklaarde, dat een derge lijke vermindering onvermijdelijk is, aan gezien het onmogelijk is iets te onder nemen om het tekort.aan veevoeder in de komende winter en lente te verlichten, al erkende zij, dat deze maatregel catastro- phale gevolgen zal hebben op de toekom stige productie van dierlijke voedingsmid delen en op de gehele agrarische economie van West-Europa. Volgens genoemde commissie zijn de totale oogsten van Nederland en Dene- marken 20% kleiner dan in 1946 en er is in beide landen nog grotere achteruitgang in- de productie van hooi, wortelen en andere soorten veevoeder. In vele Euro pese landen is de situatie even slecht en in sommige gevallen zelfs nog slechter. SirJohn Boyd Orr, directeur-generaal van de FAO (organisatie voor voedsel en landbouw), heeft de wereldvoedselraad, die te Washington zijn eerste vergadering hield, toegesproken. Hij waarschuwde voor een mogelijke „algemene breuk in de structuur van de menselijke samenleving" en riep op tot „koene en vérstrekkende actie" om de huidige voedseltekorten in de wereld in de komende jaren op te lossen. Hij verklaarde, dat de voedseltoestand nog steeds verslechtert en dat de vraag naar graan 10 millioen ton groter is dan het aanbod, hoewel dit verschil tevoren op negen millioen was geschat. Hij besloot: „Indien de inspanning der volken met de zelfde intensiteit wordt gebruikt voor de ontwikkeling van landbouw en industrie, als voor de productie van vernietigings wapenen tijdens de oorlog, kan een wereld van honger binnen vijf jaar in een wereld van overvloed veranderd worden Marine lieeft de Vissershaven verlaten De mijnenvegers van de Koninklijke Marine, die sinds de bevrijding in de IJrnuidense Vissershaven een deel van de kade in beslag hebben genomen, zijn naar het Marine-reparatieschip De Vulkaan vertrokken, waar thans het gehele werk van de Mijnenveegdienst gecentrali seerd is. Politie-deskundige vertelt van zijn werk Dinsdagavond heeft de bekende politie deskundige Van Ledden Hulsebosch voor de ambtenarenvereniging der Hoogovens „De Gieteling" in het Kennemer Theater te Beverwijk een belangwekkende voordracht gehouden over zijn ervaringen en het speurderswerk in het algemeen, een ander toegelicht met een groot aantal lichtbeelden. Zijn glashelder en humoristisch betoog werd voorafgegaan door een inleiding van de voorzitter, de heer Rijkeboer, die oo\: deze zeer geslaagde avond sloot. KAPITEIN B. A. POTJER ONDERSCHEIDEN. Bij Koninklijk Besluit is bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau de heer B. A. Potjer te Velsen, oud-Gezagvoer der van 'het m.s. „Oranje" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland". Voorstellen voor de plaats der onderhandeling uitgewisseld Naaf Antara meldt, heeft de commissie van drie een permanente contactcommissie te Djokja ingesteld. Gisteren is Joseph Scott, van de staf van Graham, naar Ban doeng gevlogen met een brief voor de voorzitter van de Nederlandse contactcom missie, Abdoel Kadir. De brief zou de re publikeinse voorstellen betreffende de plaats van de komende onderhandelingen inhouden. Scott keert heden naar Djokja terug. De commissie wordt niet vóór Don derdag te Batavia terugverwacht. Volgens Antara heeft de commissie van goede diensten Maandag de Nederlandse voorstellen bij de republikeinse regering ter tafel gebracht, zulks met inachtneming van vroegere onderhandelingen en verdere punten van het programma. De commissie ontmoette een aantal vooraanstaande re publikeinse autoriteiten. Volgens Antara hebben kringen, die een nauw contact met de commissie onderhouden, verklaard, dat de commissie slechts twee partijen er kent: Nederland en de Indonesische rege ring. Deze verklaring is gegeven naar aan leiding van de toetreding van Oost-Indo nesische leden tot de contactcommissie, welke door de Nederlanders is gevormd, lil December wellicht geen waspoeder In Frankrijk is een grote partij soda aangekocht ten behoeve van de vervaar- digingwan waspoeder. De lage waterstand der grote rivieren, ook in Frankrijk, ver hindert echter de verscheping naar Ne derland. Dit zou er toe kunnen leiden dat in December geen bon voor waspoeder wordt aangewezen. De in ons land aanwezige voorraad is nog voldoendt om de op 20 November aan te wijzen bon voor waspoeder te honoreren. De productie van harde en zachte zeep ondervindt van de gestagneerde soda-aan- voer minder'moeilijkheden. KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Kouder met op beschutte plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar och tendmist. Wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land nog een enkel buitje. Matige tot zwakke wind tussen Noordwest en Noordoost. 6 November: Zon op 7.42 uur. onder 17.05 uur Maan op 23.48 uur, onder 15.15 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1