Nestig jongedames veroverden officieel het Cremerhuis Fairfree" van 1300 ton in Schotse haven gereed gekomen De oudjes moeten liet beter hebben dan voorheen mogelijk was itsseripvaria Velsen-Noord Santpoort fOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 ÏJMUIDER COURANT Internaat voor verpleeghulpen in Driehuis geopend T)e kleine vergulde klok in 't torentje van 't Cremerhuis glom eens zo vrolijk, <nen Dinsdagmiddag onder zijn bal len in de stemmige hal van het ruime «bouw de plechtigheid geschiedde, i alweer een nieuwe bestemming af aan het buiten, dat sinds de be tiding n] zoveel verschillende mees- \ji heeft gediend. luitenant-generaal M. Boerstra, voor- van de Oost-Indische Kamer van v, Nederlandse Rode Kruis zag het in n toespraak zeer juist: nooit zullen de - i.jes, die hier voor verpleeghulpen wor- ï-n opgeleid, in Indië een gelijkwaardig derkomen vinden, wat aan de andere SLt wel prettig is, omdat de nieuwbak- V n Rode Kruisstertjes nu ook met een erfecte herinnering aan „thuis" de on- Jfortabele rimboe in gaan. Voor deze wijze woorden van luitenant- eraal Boerstra had echter de heer rii E Visser, voorzitter van de Haar- tanse afdeling van het Rode Kruis in een toestemde openingsrede de voorge- 1-hiSenis van het nieuwe internaat ver teld Hii herinnerde er aan, hoe het ver tak kwam, om de opleiding van de zo nodige verpleeghulp voor overzee voort zetten onder auspiciën van het Rode Kruis en uitgaande van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, hoe er gegadig den voor een opleiding gezocht waren, zonder dat er ook maar kijk op een tehuis was en hoe toen de heer Herbert Cremer jls de reddende engel Duin en Kruidberg aanbood. Een aanbod, dat het Rode Kruis zelfs in zijn stoutste dromen niet had durven verwachten. Speciaal tot de groep aspirant-leerlmgen sprekend, die nog wat onwennig in een t* jj van de monumentale hal bijeen stonden, zei de heer Visser dat zij het als Kn voorrecht moesten beschouwen, in de orachtige omgeving van het Cremerhuis hun scholing te mogen ontvangen, een opleiding die voorafgaat aan een dienende ja schone taak in Indonesië. Niet slechts de kunde zal jullie bijgebracht worden, maar bok de kunst". Met deze woorden betrad de Haarlemse voorzitter het terrein der .verpleegsters-psychologie", want het hart van een zorgende vrouw zal evenzeer nodig zijn als de handen van de getrainde verpleegster. De heer Visser meende, dat de strenge «electie en de vakkundige keuring der sollicitanten een waarborg zullen zijn voor welslagen van de opleiding. Met het uit spreken van de hoop, dat deze een zegen moge worden voor de Indonesische bevol king, opende hij officieel het Cremerhuis 5ls internaat voor verpleeghulpen. Bij de dank aan de heer Cremer voegde de heer Boerstra nog een gelukwens voor de Haarlemse afdeling van het Rode Kruis bij de aanvang van het mooie en goede werk, dat Dinsdag in Driehuis begon. De heer H. A. Barnouw wist in de geest van de heer Cremer, wiens vertegenwoordiger hij js tijdens diens reis naar de Verenigde Staten, te spreken, waar hij de onderne ming veel succes en de meisjes ongedwon gen gezelligheid toewenste. Na dit min of meer plechtstatige ge deelte, waarnaar door verschillende ge- r.sdigden onder wie zich luitenant-kolonel G. A. Sedée, zuster Boerstra en kolonel Sic transit De oude trawler-sleper „Helga"', die na zijn roemvolle strijd om de Neder landse vissersvloot lange tijd bijna ver- geten en roestend in het Spuikanaal heeft gelegen, is Dinsdagmiddag naar betere oorden overgebracht. Voorzich- lig-aan heeft men namelijk de boot, die zelf zovele malen de tros om haar ge schutstoren heeft gevoeld, om vaartui gen van allerlei slag uit Duitse havens te bevrijden, naar de vissershaven ge loodst. Inmiddels heeft de „Helga" een niet geringe metamorphose ondergaan. De buitenste brug is er af gehaald en in de vissershaven zal het schip verder ont takeld worden, zodat het kaal en afge tuigd voor oorlogsbuit verkocht kan worden. Dan pas is een punt gezet ach ter het verhaal van trouw en volharding dat door de Helga en haar collega's in luttele harde maanden is geschreven. Kinderkoor in Patronaat Thans is de datum bepaald, waarop het Nederlands Hervormd Kinderkoor „De Goede Herder" zijn tweede concert zal geven. Onder leiding van de heer Joop Huizinga zingen de kinderen Donderdag avond (dus morgenavond) in het Patro naatsgebouw. NEDERLANDS HERVORMDE GEMEENTE KIEST PREDIKANT. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden heeft in principe besloten ter gelegener tijd in de vacature Ds. L. Lager- wey te beroepen Ds. C. J. van Wijngaarden, Nederlands Hervormd predikant te Honse- lersdijk. „DE COMMISSIE N.T.B." De directeur van het Bedrijfschap voor visserijproducten heeft een commissie ge ïnstalleerd, die eisen zal moeten opstellen, waaraan toekomstige vis-groothandelaren zullen moeten voldoen. De commissie be staat uit de heren mr. C. H. Meyer en drs P. Kuiper (secr.). W. Doevendans, L. Mieras gerieflijk home zullen hebben vertelde j F. R. Ommering, D. Oosterbaan, D. Ouwe- tenminste opgetogen, dat zij dit internaat hand, J. L. Uitzinger, K. Vlug en W. Wijn- ,knal" vond. belt. Beudeker, allen van het Rode Kruis, be vonden met burgemeester mr. M. M. Kwint en zijn chef de kabinet de heer Chr. Suwe- rink namens de gemeente Velsen dat deze laatsten slechts een deel der plechtig heid konden meemaken, was hun schuld niet, want op het Missiehuis was eveneens hun tegenwoordigheid vereist en talloze anderen geluisterd was, werd het gebouw bezichtigd. De rondgang door de lesloka len, de recreatiezaal en de administratie ruimten, om de eetzaal en de bibliotheek niet te vergeten, liet zien, dat het Cremer huis zich aan zijn nieuwe bestemming volkomen heeft aangepast: een van de 60 jongedames, die er voor een half jaar een DE IDEALE TRAWLER? De verre visserij der Britten zal er wel bij varen Daarom blijft de onderhoudsplicht normaal van toepassing na invoering van de ISoodwet-Drees Onder grote belangstelling van de autori teiten is in de Schotse haven Ardrossan de 1300 ton grote trawler „Fairfreé" opgele verd, een schip, dat om zijn revolutionaire afwerking en uitrusting de eerste Britse drijvende visfabriek genoemd wordt. De „Fairfree" heette, toen zij nog onder de Canadese oorlögsvlag voer, de „Felicity" en er is ontzaglijk veel aan verbouwd, voor zij van mijnenveger was veranderd in ultra modern vissersschip. De „Fairfree" is uitgerust met een snel- vries installatie en ook op ander gebied opent het schip ongekende mogelijkheden voor de verre visserij. De regering staat, volgens de eerste berichten uit Engeland, volkomen achter de plannen, om de traw- lervloot te saneren en volgt van dichtbij de ontwikkeling der technische apparatuur op dit gebied. Een van de problemen, die opgelost moesten worden, was dat van de vorm der trawler. Tot nog toe vertoonde een trawler midscheeps een „inzinking" om de netten te kunnen binnenhalen. Bij de „Fairfree" is echter een geheel nieuwe bouwwijze toe gepast, zulks als direct resultaat van lang durige proeven op een 200-tons jacht. Er is reeds patent op de nieuwe vinding aange vraagd door de rederij „Fresh Frozen Foods Ltd", die slechts vaag worden aangeduid in de verslagen, welke ons over de nieuwe trawler bereikten. De opening van het bestaande trawlnet, gebruikt door de grootste Engelse boot, bedroeg 50 voet met een hoogte van on geveer 2 voet. De nieuwe vinding komt onder meer hierop neer, dat de vangopper- vlakte verdrievoudigd wordt en er kan voorts met twee netten tegelijk gevist wor den met een totale veegcapaciteit van 1200 vierkante voet. Een ton per uur vriezen. De „Fairfree" is zoals gezegd uitgerust met een moderne diepvries-installatie. Deze is in staat om een ton vis per uur, hetzij in zijn geheel of gefileerd, te vriezen tot keiharde blokken van ongeveer 2 Engelse ponden. De fabricage begint als de netten op het dek geleegd zijn. Vandaar wordt de vis een verdieping lager gebracht, waar ze gesor teerd en schoongemaakt wordt om vervol gens op stalen fileertafels gefileerd te worden. Vervolgens gaat de vis in de diepvries- „Slipper limped" bedreigt oester- en mosselcultuur Op de oester- en mosselbanken in de Zeeuwse stromen komen thans weer grote boeveelheden „slippers" voor. De hoge temperatuur van het water is niet alleen lunstig geweest voor oesters en mosselen, óie van uitstekende kwaliteit blijken te hjn, doch ook de voortplanting der scha- tóijke zee-fauna is zeer toegenomen. De limped" (Crepedula Firnicata) is tlse gast, welke zich aan de schel pen van- oesters en mosselen vasthecht en al het voedsel tot zich trekt. Aan het voor- bomen van de „slipper" werd in het begin 5einig aandacht geschonken, doch in de Ken 19321935 veroorzaakte de „slip ier'' een ware ramp in de oesterculluur. De laatste jaren was de „slipperplaag" tgenlijk geen plaag meer. Thans vreest Een een herhaling. De „Bruinvisch" is hersteld De trawler IJM 97, dip de naam „Bruin- ïisch" draagt en die enige tijd geleden bij hxel aan de grond kwam te zitten, is ftnsdag omstreeks 12 uur IJmuiden binnen popen, geassisteerd door de „Nestor" van «■bureau Wijsmuller. De „Bruinvisch" heeft in Scheveningen ?r°ndige reparatie ondergaan. Agenda voor Velsen en Urn lulden WOENSDAG 5 NOVEMBER. Raadhuis: Wethouder van Onderwijs: E«=n spreekuur. JluUa, 8 uur: „Bedelia". 6t. 8 uur: „Casablanca". Pont. 8 uur: „Vrije levens". DONDERDAG 6 NOVEMBER. raadhuis 9—12 uur: Spreekuur wethou- »Van Sociale Zaken, aaha, 8 uur: Huldiging Herman Bouber Commensaal". - Vrouwen Beweging: Velscnse bouwvakarbeiders teleurgesteld Dezer dagen kwam de afdeling IJmuiden van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" in het Patronaatsgebouw bij een om in de eerste plaats de salarisrege ling voor de Hoogoven-bouwvakarbeiders te bespreken. De Velsense arbeiders bleken het er allerminst mee eens te zijn, dat vele aannemers van buiteii de gemeente hier eigen personeel meebrengen, die in een hogere klasse zijn ingedeeld, hoewel de Velsenaren hetzelfde werk moeten verrich ten. De wens werd geuit, dat de Hoogovens in klasse I worden ingedeeld, in plaats van in klasse II. De Bonds-Unie heeft .enige tijd geleden al een dergelijk verzoek inge diend. KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING. De kring van de Katholieke Arbeiders Bev/eging IJmuiden-Oost houdt op Vrijdag 7 November een belangrijke ledenverga dering in het Patronaatsgebouw. De agenda vermeldt onder meer besturusverkiezing. De secretaris G. Houkus stelt zich niet meer herkiesbaar; de penningmeester v. d. Burg is wegens verhuizing buiten de kring auto matisch aftredend. installatie en na deze behandeling worden de blokken bevroren vis in kartonnen do zen gepakt, die elk 42 Engelse ponden kun nen bevatten. Een koelmachine houdt de kostbare lading op 5° Fahrenheit. Wanneer de trawler vol is, wordt zijn lading direct in de haven in koelhuizen gebracht, waar ze desnoods acht a twaalf maanden kan blijven zonder een spoortje voedingswaarde of frisheid te verliezen. Dirigent van doopsgezind zangkoor gaat heen Tijdens de Maandagavond door het Doopsgezind Gemengd Zangkoor gehou den repetitie heeft de voorzitter, de heer J. Bakker, naar aanleiding van een inge komen schrijven van de heer H. van Dijk; directeur van het koor, medegedeeld dat deze de wens te kennen heeft gegeven zijn functie als zodanig te willen neerleggen. Daar de heer Van Dijk al een-en-twintig jaren de leiding van dit koor heeft, viel deze mededeling als een donderslag bij heldere hemel en zij wekte beroering on der de leden, dié meermalen blijk hebben gegeven van grote waardering voor het kunnen van hun dirigent. Hoewel, naar wij vernamen, stappen zullen worden gedaan de heer Van Dijk als dirigent voor het koor te handhaven schijnt deze bij zijn genomen besluit te blij ven, dóch hij zal niet eerder willen heen gaan alvorens een andere dirigent voor het Doopsgezind Gemengd Zangkoor zal zijn gevonden. MARKTBERICHT 4 November. Visaanvoer 15 kisten tarbot en tong. 75 kistén schol, 1100 kisten schelvis. 110 kisten kabeljauw. 65 kisten koolvis, 25 kisten heek, 490 kisten makreel. 60 kisten wijting. 60 kisten diversen, 5140 kisten verse haring. Totaal 7050 kisten. Haringprijs f 15—f 6 per kist. Besommingen. Trawlers: KW 134 Katwijk 2 lost morgen; RO 46 Claesje f 17669; IJM 183 Viking Bank f22.800; IJM 57 Medan f 16.980. Motorloggers: KW 155 f 1898, IJM 268 f 2585. KW 20 f3670. Twee trawlers besomden f 24.654. DE OLDEBARNEVELT PASSEERT DE SLUIS. Gisteravond is de Johan van Oldebarne- velt de IJmuider sluis gepasseerd. De Commissie inzake Onderhoudsplicht, ingesteld door de Armenraad te Haarlem schrijft Het komt de laatste weken meer en meer voor, dat aan de Commissie inzake Onderhoudsplicht (het bureau van de Ar menraad) gevraagd wordt of het voldoen aan de wettelijke onderhoudsplicht, na invoering, van de Noodwet Ouderdoms- voorziening-Drees ten behoeve van de ouden van dagen, dus na 1 October, nog wel nodig is en of men dan van het storten der bijdragen in dit verband ontslagen wordt. Daarom wordt het volgende ter kennis van belanghebbenden gebracht. Hoewel de regering terecht hulde toe komt voor het tot stand brengen van de Noodwet-Drees, zal voor de meeste ouden van dagen, die tot heden op steunverlening vanwege een of andere Instelling van Wel dadigheid (Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken, Diaconieën of R.-K. Paro chiaal Armbestuur) zijn aangewezen, de uitkering Noodwet niet kunnen betekenen, dat zij 't verder buiten de bijdragen hun ner onderhoudsplichtige verwanten zullen kunnen stellen. In verscheidene gevallen blijft de uitkering Noodwet nog beneden de huidige te dezer stede geldende steun- normen. Volgens de ministeriële circulaire van 26 Juni jl. blijft de onderhoudsplicht c.q. het verhaal van verleende onderstand, normaal van toepassing. Ook wanneer de uitkering Noodwet-Drees geen aanvullen de steun van een instelling nodig zou ma ken, zal het in de meeste gevallen voor de ouden van dagen noodzakelijk zijn, dat de onderhoudsplichtigen hun bijdragen blij ven voldoen, opdat elke oude van dagen een door de minister bedoeld hoger inko men zal ontvangen, dan tot heden kon worden gegarandeerd. Dit zal hun te gemakkelijker vallen, nu van de gestorte bijdragen na 1 October niets meer zal worden afgetrokken van het bedrag, waarmede gesteund wordt, maar de volledige bedragen aan onder houdsplichtige bijdragen voor de ouden van dagen bijeengebracht, geheel ten goede komen aan de steunbehoevenden. De mi nister meent, dat hier een belangrijke taak is weggelegd voor de commissie inzake onderhoudsplicht om de onderhoudsplich tige verwanten te overtuigen van hun mo rele verplichting in deze. Bij de berekening der ouderdomsuitke- ring laat de regering dus elke bijdrage buiten beschouwing, welke door de onder houdsplichtigen ook na 1 October zal wor den gestort. „Jupiter" en „Kastor" zoeken man nen. Zondag is de Poolse trawler „Jupiter" (Gdy 112) in IJmuiden aangekomen, om ijs te laden en zijn bemanning te com pleteren. Wanneer dit gelukt is, gaat de boot weer ter haringvisserij. Ook de „Kas tor" (Gdy 100) is met hetzelfde doel in IJmuiden binnengevallen. Kattekers naar Engeland. De loggers KW 91 en KW 108 besomden in Engeland 560 en 503. Katteker weer weg. De KW 107, die al van September af in de reparatie lag, zal deze week weer op de verse vis af gaan. Katteker deed het goed. De KW 159 (.lava) is na een korte reis met 1000 kisten haring binnengekomen om ruim 14.000 te besommen, wat voor een logger een net resultaat is. Ook Eustachiusz in Engeland. De Gdy 112 kwam op 3 November met verse vis aan de Engelse markt. Vervolgens komt de trawler in IJmuiden kolen en ijs halen. Douche voor aanhanger Tijdens het lossen der KW 97 raakte de aanhangwagen van een der Katwijlcse rede rijen tijdens het ontkoppelen te water; de aanhangwagen rolde van de kade aan de Tegelmarkt af, juist tussen twee gemeerde loggers door. Het gevaarte was leeg, zodat men later met behulp van een kraanauto de drenkeling op het droge kon brengen. De aanhanger scheen geen hinder van deze douche gehad te hebben en kon zijn reis naar Katwijk normaal afleggen. „EEN MAAND IN SOVJET-RUSLAND". Het ligt in de bedoeling van het werk comité der V.V.Y.. om voor de volgende ledenvergadering, die vermoedelijk op 14 November in Rex wordt gehouden, jhr. dr. J. C. Mollerus, de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Noordholland,uit te nodigen te spreken over „Een en 'dertig dagen in Sovjet-Rusland". Concert van Harmonie „De Eendracht" De Harmoniekapel der Koninklijke Pa pierfabrieken „De Eendracht" zal onder leiding van haar dirigent, de heer L. H. F. Leistikow, Zaterdag 15 November in ge bouw „Concordia" een concert geven, waaraan medewerking wordt verleend door het Beverwijks Dubbelmannenkwartet „De Verenigde Zangers", dirigent de heer H. van Dijk. Dat „De Eendracht" onder directeur Leis tikow duchtig heeft gestudeerd, komt t^t uiting in het aantal grote nieuwe werken, dat naast „oude bekenden" tot uitvoering zal worden gebracht. Onder meer staat een tweetal composities van de heer Leistikow op het programma, waarvan de openings mars, de V.G.Z.-mars, voor de eerste maal ten gehore wordt gebracht. Verder bestaat het harmonieprograrnma uit de Ouverture Martha van F. von Flo- tow; Parysatis 'van Saint-Saëns en Ballet van A. Messager, arrangement van Ch, Eustace. Het tweede concertgedeelte vermeldt de Medley-mars van Mackler; Cavatine van Leistikow en Sigurd Jorsalfar van Ed. Grieg. „De Verenigde Zangers" voeren even eens voor de pauze uit „Le Rossinel" (Gre- try); Epiphania Domino (M. Neumann) en Stille (C. M. van Weber). Onmiddellijk na de rust treedt dit dub- belkwartet op met Motet, 8 stemmig koor werk van A. E. Grell; Goeden Nacht van Fred. J. Roeske en Der Spielmann van Em. i t m H Kraemer. Daar het de kennelijke bedoeling der regering met de noodwet-Drees is het le venspeil der ouden van dagen in het alge meen te verhogen en het mogelijk te ma ken, dat zij zich in het maatschappelijk leven wat ruimer zullen gaan bewegen, rekent de Commissie inzake Onderhouds plicht op de medewerking van alle onder houdsplichtigen om boven hetgeen de re gering thans gaat doen, het hunne te blij ven bijdragen teneinde de levensavond der ouden van dagen te verhelderen. De wettelijke onderhoudsplicht wordt ook met het in werking treden van de noodwet-Drees niet uit het Burgerlijk Wetboek geschrapt en zelfs zal het moge lijk blijven, dat ouden van dagen, die on verhoopt door hun onderhoudsplichtige verwanten in de steek zouden worden ge laten, hoewel zij de onderhoudsbijdragen inderdaad niet kunnen missen boven de uitkering ouderdomsvoorziening, hun geval door de rechtbank kunnen laten regelen met medewerking van de Commissie in zake Onderhoudsplicht. De ministeriële circulaire van 26 Juni gewaagt er dan ook van, dat het de betrokken onderhouds plichtige verwanten duidelijk moet wor den gemaakt, dat zij met het storten van een bepaald bedrag aan onderhoudsbij drage, een oude vader of moeder, de gang naar het steunkantoor geheel kunnen be sparen. Huldiging van de heer W. J. de Haan De waardering van de arbeid, die de heer W. J. de Haan, chef van de Electri- ci ens werkplaats van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken, gedurende veertig jaren aan dit bedrijf heeft gegeven, is Dinsdag op duidelijke wijze tijdens een hartelijke huldiging naar voren gekomen. In het directiekantoor waren ter ont vangst aanwezig de heren ir. A. J. Allan, lid der fabrieksdirectie, ir. M. v. d. Lee, hoofdingenieur en ir. T. F. Hubrecht, be- drijfsingenieur van de afdeling E.W., toen de heer J. Smit zich in hartelijke woorden tot de jubilaris richtte. De heer Smit be lichtte de bijzondere kwaliteiten van „chef" De Haan, speciaal in de voorbije moeilijke oorlogsjaren, waarvan het bedrijf nog steeds de terugslag ondervindt. Spreker uif- te als directielid grote erkentelijkheid voor alle arbeid door de jubilaris in het belang van het bedrijf verricht en schetste vooral de aangename persoonlijke verhoudingen gedurende deze 40-jarige periode. Namens de directie schonk de heer Smit de jubila ris als blijk van waardering een prachtig radiotoestel en de grote zilveren legpen ning plus het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem. Een grootse huldiging is de jubilaris vervolgens bereid in de grote zaal van de Electriciteits Werken waar tal van superieuren, collega's, werkbazen, af- delingspersoneel en vele belangstellen den uit het gehele bedrijf bijeen waren. Ir. T. F. Hubrecht noemde deze huldiging een „magisch moment in een rusteloos ge beuren". De zeer belangrijke technische en sociale ontwikkeling, die gedurende veertig jaar vooral in de E. W. is tot stand gebracht, be lichtte spreker om te tekenen hoe de jubi laris door energie en plichtsbetrachting voor allen een treffend voorbeeld is ge weest. „Gij stortte U als het ware op uw werk", aldus de heer Hubrecht, „dat zijn bekroning vond in het tot stand komen van de technische installatie vap papiermachine 18. Wanneer wij op deze periode terugzien, mogen wij vaststellen, grote prestaties te hebben verricht, waaraan u een zeer be langrijk aandeel had." Het huldeblijk bestond uit een fraaie kleur-ets; mevr. De Haan ontving bloemen. De heren J. Bosch, werkbaas van de E.W., C. Luttikhuizen, namens het tegenwoor dige, A. Wegman, namens vroeger werk- plaatspersoneel en C. Pels, bureauchef, voerden achtereenvolgens nog het woord, waarbij allen getuigden van grote waar dering voor de verdiensten van de jubilaris om voorts hun goede wensen met ge schenken gepaard te doen gaan. De heer De Haan, welke ook in zijn wo ning aan de Pelsstraat, nog vele bewijzen van belangstelling mocht ontvangen, dankte ten slotte voor de geuite waardering en de prettige samenwerking. 99 Mijn hond is een twijfelachtige hond. Een dier met allerlei duistere neigingen, behalve die der gehoorzaamheid. Wanneer men met hem wandelt in de overgebleven dreven onzer gemeente, dan is hij de helft van de tijd ondergedoken in het struweel, om dan plotseling met een triomfantelijk gelaat uit een misplaatste bunker te ko men, de staart wapperend gelijk een vaan en een lege huls in de bek, ten teken, dat ook een hond graag gevaarlijke zaken verzamelt. Maar de wandeling van gisteren ging niet langs bunkers, wat hier haast on mogelijk is. De wandeling ging langs sport velden, waar montere meiskes achter een bal aandraafden en er met onbegrijpelijke willekeur op los sloegen. De omstanders onthulden, dat het een hockey wedstrijd voor aspiranten was en ik bleef staan. Omdat ik in de grond zeer sportief ben en al die witte jurkjes zo aardig tegen het groen stonden. De hond lapte de aspiranten echter aan zijn zolen en onderzocht de mogelijkheden van de omgeving met kennersneus. Terwijl een meisje met een harde klap de bal tegen een ander meisje aansloeg, een man op een fluitje blies en de mede lijdende tranen mij in de ogen schoten, weerklonk door de stille middag kakelende en onverwachte bijval van naar schatting vijftien hoenders. Vermoedelijk wegens die rake tik, dacht ik, maar toen de Schelle kreet van mijn zwarte viervoeter bovendien door de bos- sages ketste, werd de twijfel over de spor tiviteit der kippen groter, temeer omdat het gekakel een ondertoon van doodsangst bezat. Als een baardige zwarte duivel, alle be schikbare haren overeind, koerste de hond op dat moment uit het kreupelhout, in de bek de slap hangende en ogenschijnlijk ontzielde kop van een kip met het zwaar geteisterde en vrijwel ontvederde kippen- lichaam er nog aan vast. Aangezien het de kip van een vlakbij gevestigde autoriteit was, wurmde ik met bevende vingers het warme stukje hoen der uit de hond, keek hem bestraffend aan en droeg de kip met zorg naar haar basis terug. In mijn inwendige glom evenwel de ge rechtvaardigde trots van een jachthond- bezitter, die zijn vrouw een patrijs kan tonen en zich beroemen mag op de tref zekerheid van zijn geweer en de apporteer- kwaliteiten vvan de viervoeter. Dat was me eventjes een hond, die bastaard van ons De autoriteit deed open en keek van de sidderende kip naar mijn benepen ge stalte. „Meneer" begon hij. „Meneer" zei ik. .„dat is de derde keer, dat die ver wenste blinde kip terugkomt, meneer; scheer u weg meneer met dat misbaksel!" Nu kan ik eei kippenstapel beginnen. De stammoeder is blind en loopt rond als had zij in het geheel geen kop. Maar het vertrouwen in mijn hond is deerlijk geknakt; een kippige kip is geen glorierijke buit, zelfs niet voor een twij felachtige bastaard. J. F. Voor een nieuwe luidklok Om een nieuwe luidklok in de toren van de Nederlands Hervormde Kerk te kunnen plaatsen, wordt op 25 No vember een kerkconcert gegeven, waaraan zullen medewerken mevrouw Janny van HoutenKruger (zang), mevrouw Lida VorenkampLangeveld (viool) en Albert de Groot (orgel). Nieuwe bonkaarten Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoe nenbonnen zullen Donderdag 6 November in het Badhuis voor de bewoners van Santpoort worden uitgereikt aan degenen, wier namen beginnen met de letters G uur: Ned. •"«ene Willfüer. uur: Goede Herderkinder- FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN 1NGL1S vertaald uit het Engels. 71) Wat zou je er van zeggen, lieve Anne, als je Sara eens belde om haar te vragen, waar mijn spullen zijn; zij weet het pre cies. Anne draaide zich om. Ik ge loof toch niet, dat ik gaan kan, zei ze langzaam. Kathryn staarde haar aan. Wat een onzin! Hoe kom je er bij? Meneer Heriot. Arme Alan! zei Kathryn. Ik ben er zeker van, dat hij zichzelf wat zou kunnen doen, omdat hij niet zelf dadelijk op het idee is gekomen om jou'mee te vragen. Bel jij Sara of moet ik het doen? Met tegenzin drukte Anne op de bel. Zou hij zich verwijten maken, omdat. o nee, dat had Kathryn toch wel volko men mis. Weet je, hoorde ze Kathryn's stem peinzend achter zich zeggen, wat een geluk is? Dat we beide zo slank zijn, hoewel ik geloof, dat jij een paar centi meter kleiner bent dan ik. Wat heb jij voor maat schoenen? 37, deelde Anne haar automatisch mede. Ik heb 38, dus dan moeten we maar een propje watten of iets dergelijks in de tenen stoppenHa, daar is Sara. De zuster gaat vanavond naar die danspartij, Sara, met meneer Geoffrey, en wij moe ten er samen voor zorgen, dat ze er heel bijzonder uitziet. Ik zou graag willen, dat je mijn avondjurken te voorschijn haalde, om te kijken, wat haar het beste staat". Het was zonderling bemoedigend, te be merken dat Sara er haar volle goedkeu ring aan gaf, dat zij met Geoffrey naar het feest zou gaan. Ze straalde van en thousiasme en begon dadelijk een aanval op Kathryn's klerenkast te doen, waarbij Kathryn commentaar leverde. Die rode jurk is aardig, maar staat natuurlijk niet bij haar haar. Die blauwe is niets, ik heb er de laatste keer, dat ik haar droeg, iets op gemorst en ik heb vergeten haar te laten stomen; wil je die er uit houden, Sara, en voor mij laten schoonmaken? Wacht eens, daar is die zwarte laat me die eens bekijken. Anne luisterde naar al haar gebabbel slechts met een half oor. Alsof het haar niet wérkelijk aanging. Er was een direct tot haar gericht, lachend bevel van Ka thryn voor nodig om haar weer tot de wer kelijkheid terug te brengen. Vooruit Anne, doe je uniform uit, en probeer deze. Het was een beeld van een jurk, zwart georgette met een heel smal middel, een kunstig gedrapeerd lijfje en grappige kleine poffende mouwtjes. Ga naar de spiegel en bekijk jezelf, zei Kathryn. En? vroeg ze vol verwachting. Het is.beeldig, zei Anne lang zaam. Maar haar ogen keken nog triest. Dan is dat voor elkaar, besloot Kathryn. Ga jij je nu lekker even ba den, Sara en ik zullen de rest van de din gen bij elkaar zoeken. Saraherinner je je die zwarte schoentjes, die ik nooit droeg, omdat ze me knelden? Denk je dat je die kunt vinden? Ik ga naar een danspartij! Met Geoffrey. En Alan zal er ook zijn, maar die is boos op mij. Maar daar kan ik niets aan doen, het is Geoffrey's schuld. Ik wil er niet heen. Ik wil veel liever hier bij Kathryn blijven. Daar komt een wagen voorrijden. Alan gaat nu weg en hij zal de Lambertmensen moeten vertellen, dat Geoffrey niet komt Als Alan het óók prettig zou vinden, dat ik er heen ging, hoe anders zou het dan allemaal zijn. Stilletjes sloop ze op haar oude afge dragen sloffen uit de badkamer terug naar haar eigen kamer. Sara had de gaskachel aangestoken en de zwarte jurk lag op het bed klaar metAnne's ogen werden groot. Impulsief vloog ze naar de deur, die de beide kamers verbond. Maar ik kan toch al die dingen van jou niet dra gen Kay! zei ze. Wil je nu alsjeblieft één avond eens doen wat je gezegd wordt? zei Kathyn met een dreigende blik in haar ogen. Ik heb nog nooit met een vrouw zó moe ten praten als met jou. Wil je dat ik er verhoging van krijg? Nou dan! Ze keek Anne lachend aan en wenkte haar met een bevelend gebaar, dat ze naar haar kamer moest gaan. Ondanks zichzelf kwam Anne in een betere stemming, toen ze het rose zijden ondergoed aanschoot, dat op het bed naast de zwarte jurk lag, en de zwarte pumps, die Kathryn niet goed pasten, maar voor haar gemaakt schenen. Ze was jong en menselijk genoeg om een gevoel Van op- winding te hebben bij het aantrekken van al deze mooie dingenals hij alleen maar niet zo afkeurend had gekeken! Zou hij nog woedender zijn, als hij haar Ka thryn's kleren zag dragen? Juffrouw Kay zegt Sara's stralen de gezicht kwam om de deur kijken dat u zich, zodra u klaar bent, onmiddel lijk aan haar moet vertonen, en dat zij uw gezicht op zal maken. Ha zei Kathryn met voldoening, toen Anne zich even daarna presenteer de, we zien er lang niet slecht uit! Ze wees op het tabouretje dat Sara naast haar stoel had neergezet en Anne zag, dat ze haar make-up-doos op haar knieën had. (Wordt vervolgd). Contact tussen de Jeugdraden In „Contact", het maandblad van de Nederlands Hervormde Kerk en Kapel, lezen wij over het samengaan van de beide Hervormde Jeugdraden te dezer plaatse het volgende: „Tot voor 4 October bestond te Santpoort een Hei-vormde Jeugdraad (ingesteld door de Kerkeraad) en een Jeugdraad van de Ned. Herv. Evangelisatie. Reeds geruime tijd bestond een nauw contact en samen werking tussen genoemde jeugdraden, zo dat men zich afvroeg, of de toestand van twee jeugdraden bestendigd moest blijven. Onlangs kwamen de twee jeugdraden in gemeenschappelijke vergadering bijeen en werd, na enige bespreking, besloten tot het instellen van één Hervormde Jeugdraad. Deze werd als volgt samengesteld: ds. P. A. Tichelaar, geestelijk adviseur, A. P. F. Bijlelaar, voorzitter, mej. C. Snijders, se cretaresse, mej. H. fle Vries, penningmees- teresse en de dames Zr. Groeneveld, P. Schipper en A. Dijkshoorn, alsmede de heren J. C. Aschoff, W. Doevendans en J. Blok, leden. Door deze samenstelling is iedere jeugdgroep van Kerk en Kapel hierin vertegenwoordigd. Het bleef echter niet bij een fusie-bespreking, maar ter stond werd ook het oog gericht op de toekomst en een plan ontworpen tot het houden van „Jonge Jeugdkerkdiensten", uitsluitend voor de jeugd van 14 tot en met 18 jaar. Deze diensten zullen op de eerste Zondagmorgen van iedere maand worden gehouden. Zondag vond reeds de eerste dienst plaats in de bovenzaal van het Jeugdhuis. Ook zullen er in de toe komst jeugddiensten worden gehouden voor de jeugd van 1430 jaar. De eerste dienst zal waarschijnlijk op Zondag 21 December plaats vinden. „Het drama van Amerika's meest geliefde troubadour" Door de afdeling Santpoort-Bloemendaal van de Nederlandse Vereniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken waren in het Jeugdhuis der Nederlands Hervormde Gemeente een filmmiddag en -avond georganiseerd. De middagvoorstel ling was bestemd voor de jeugd, voor wie onder meer vertoond werd de kaasmarkt te Alkmaar, een paar tekenfilmpjes en een filmpje, dat het gevaar van het gebruik van alcohol liet zien. Voor de ouderen werd des avonds ver toond „Stephen Forster", een film, die in beeld bracht het leven van de Amerikaanse componist, die onder andere „Oh Susan nah" en „Old Kentucky Home" compo neerde, welke film in Amerika de onder titel droeg: „Het drama van Amerika's meest geliefde troubadour". De inhoud van de film boeide de aanwezigen zeer, zodat men de feiten, dat het geluid niet al te best was en de film de kentekenen van een veel vuldig gebruik droeg, op de koop toe nam. De avond werd geopend door de voorzit ter der afdeling, de heer G. Frankfort: Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: M, W. Havervan de Donk. z., Bloemendaalsestraatweg 166, Santpoort; J. Pee- reboom—Pirovano, z., Wijkerstraatweg 321, Velsen-Noord; J. H, E. Deen—van der Klashorst, z„ Kerkplein 7. Velsen; H. Wljker—Gravemaker, Vareniusstraat 19, IJmuiden; A. Paap—van der Schalk, d_. de Wetstraat 11. IJmuiden; L E. Hendriks—Snijder, z.. Eikenstraat 19. IJmuiden- Oost; J Hartenhof—Willems. z TuindershofJ« 13, IJmuiden-Oost; G. Schouten—Kemp. z.. Geel. vinckstraat 13. Velsen-Noord; A. Veldkamp—. Woerlee, d.. Platanenstraat 30, IJmuiden-Oost; H. Heilig—Koster, d. en z., Bloemstraat 31, IJmuiden; A. Rootrlng—Koerts, z., IJmuider- straatweg 63, IJmuiden; P. de Boer—Wijker z., le Malrestraat 18, IJmuiden-Oost; E. G. L. Gra vemaker—de Feber. z„ j. p, Coenstraat 41, IJmuiden; G, C. Blerma—Adolf, d.. Schuitstraat 8, Santpoort; A. Snijders—de Vrie3, z„ Pels straat 3. IJmuiden; C. S. den Heyer—Schoons, d.. Zeeweg 356. Driehuls. OVERLEDEN: E van der Does, d. van P. C. van der Does en A. P. van Deudekom. Vlier- strata 4. IJmuiden-Oost; P. C. Lokman, 68 J., echtgen. v. J, Konkelaar, Bothastraat 12 rd,f IJmuiden,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3