IJmuider Courant Boomplantdag Engeland overweegt schending van vredesverdragen aan UNO voor te leggen Arrestaties in Polen en Slowakije, Zoltan Pfeiffer vlucht naar Wenen Protesten tegen beweerde schending van het herstelbetalingen-accoord Weerbericht 62e Jaargang No. 1878Ö gareaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Adiainistratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Teiefcx"1 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Do.iderdag 6 November 1947, Vi .tijnl dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,—. Franco per post 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem flET EILAND WALCHEREN heeft zijn H in het voorjaar uitgestelde boom- olsntóag Dinsdag beleefd en er een glorieus feest van gemaakt. Daarbij is Walcheren alle eer bewezen, die het eerlijk toekwam. Het heeft in de laatste phase van de Twee- Wereldoorlog zeer grote offers aan de «ak der geallieerden moeten brengen. Het trhone eiland veranderde grotendeels in bruisende zee, die veel verwoestte, ook beplanking. En de vijftigduizend bewo- 5êrs maakten, na zware beproevingen, een ■logse tijd van opbouw en herleving aoor die nog geenszins voltrokken is. Het jeit van de boomplantdag bewijst het op zichzelf. Wij in ons Zuid-Kennemei-land, dat zo veel minder van de ooi-log geleden heeft en welks natuurschoon na opruiming van de Duitse monsterachtigheden vrijwel oasedeerd uit de oorlog te voorschijn is eekomen. mogen ons nog wel eens even yenken wat Walcheren heeft moeten doorstaan. En hoe de bevolking, na een tijdlang temidden van een. woestenij, ge leefd te hebben, sinds jaren nog dagelijks herinnerd wordt aan de slag, die het eiland getroffen heeft. De Zeeuwen zijn een stoer lag volk en er dus niet toe geneigd, bij de rokken te gaan neerzitten, maar zij moeten allen in die jaren de druk van de toestand hebben ondervonden. De beproevingen van dé bezettingstijd zijn voor hen voortgezet jjj een vorm, die ons bespaard is gebleven. Daarom verheugt zich zeker heel Neder land met hen in de blijde feestviering, die het eiland Dinsdag heeft vervuld en die het vooruitzicht opent van een in zijn oude schoonheid herlevend Walcheren. Het ging voor de oorlog prat op een niet gering vreemdelingenverkeer; dat dit hervat zal worden is zeker. En wat zullen de Zeeuwen get nieuwe trots hun eiland tonen aan de bezoekers, als het eenmaal in zijn oude glorie hersteld zal zijn, met die eigen, pittoreske bekoring die zozeer van Zeeland a vooral van Walcheren is. De Prinses-Regentes zelve heeft in het Bellamypark de eerste boom geplant. Zij hi Prins Bern hard, de Britse premier Attlee en de Britse, Franse en Belgische ambassadeurs, minister-president Beel en verscheidene leden van zijn kabinet hebben allen deelgenomen aan een tocht over het eiland, die de burgemeester van Middelburg als een zegetocht heeft bestem peld. De aanwezigheid van zo hoge buiten landse autoriteiten, in de eerste plaats wel van de Britse Prime Minister, heeft getui genis afgelegd van de grote sympathie, die het lot van Walcheren ook in de bevriende, ons omringende landen heeft gevonden. Dit was trouwens Attlee's tweede bezoek aan het eiland; in 1945 kwam hij al en reed in een „duck" door de overstroming. Het is bekend, dat sindsdien de Britse belang stelling voor het herstel van Walcheren voortdurend en daadwerkelijk gebleken is. En Attlee heeft zijn verbazing uitgesproken over de snelheid van het herstel, gevolg van de ongelofelijke energie en geestkracht, waarmee de zaken op Walcheren zijn aan gepakt. Die verdiende woorden van erken ning zullen de Zeeuwen als muziek in de wen geklonken hebben. Zij bewijzen op nieuw hoe hoog in het buitenland Neder- landse energie en kracht tot herstel aan- geslagen worden. Wij Nederlanders zijn er zelf lang niet altijd tevreden over en dat kan ook geen kwaad; gezonde en opbou wende critiek in eigen kring is nodig om tot goede resultaten te komen. Maar-zo af en toe, als wij de moeilijkheden waarnemen waarmee het herstel in andere landen worstelt, mogen wij toch wel eens met enige geruststelling zij het zonder zelf verheffing, want anderen zijn er in som mige gevallen kwader aan toe dan wij constateren, dat het in ons land naar men selijke nonnen niet sleoht gaat. De oude pit en fut van de bevolking der Lage Landen zitten er nog degelijk in; de oude veer kracht was maar tijdelijk gestoord; geenszins verlamd. Zij is er weer en zal ook in de toekomst tot grote en moeilijke ondernemingen bereid zijn en in staat blij ken, Ook dat bewustzijn wordt door Walcherens feest der herieving gesterkt. R. P. De burgemeestersbenoeming te Haarlem In ons nummer van 30 October deelden *ij mede, dat wij reden hebben aan te nemen dat grote kans bestaat op de be noeming van mr. P. O. F. M. Cremers, griffier der Prov. Staten van Zuidholland, tot burgemeester van Haarlem. Enige bladen meldden Dinsdag, dat in de op die dag verschijnende Staatscourant net Koninklijk Besluit zou verschijnen Waarbij Mr. Cremers benoemd zou zijn. In de Staatscourant van Dinsdag komt de benoeming evenwel niet voor. Onze Haagse redacteur heeft vernomen, dat sinds 29 October geen wijziging in de mand van zaken gekomen is. Wel wordt nat Koninklijk Besluit thans zeer spoedig verwacht. Deviezen inleveren na buitenlandse reis. Met ingang van 15 November zijn Ne derlanders, die een buitenlandse reis heb- gemaakt, verplicht aan de grens de t gebruikte buitenlandse betaalmidde- bij een wisselkantoor in te wisselen, naien ter plaatse geen wisselkantoor ge- esngd is, moeten de ingevoerde buiten- nccse betaalmiddelen en buitenlandse fe.dswaardige papieren binnen drie dagen a terugkeer in Nederland bij de Neder- «Mse bank zijn ingeleverd. Tien landen gaan praten over Europese Tolunie .m.eldt dat tien Europese landen uitnodiging van de lage landen tot bij- liito-j Van ieen conferentie om de moge- 1-1,1 van stichting van een Europese ö.{?.e *e bestuderen, hebben aanvaard. i,n,zija Oostenrijk, Frankrijk, Grieken- Usland, Ierland, Italië, Portugal, Pe> Denemarken en Engeland. WiT ^.e conferentie, die 10 November •sint, zijn alle Europese landen, behalve panje en Duitsland uitgenodigd. Tevens E VerQ°men dat zes Britse dominions, We§en en Zweden waarnemers zullen jsm.?n,-en Zwitserland als „genodigd lid" tal zijn. Opruiming der oppositie in Oost-Europcse landen alarmerend De golf van „zuiveringen" in de Oost-Europese landen, die een reeks van oppositie leiders heeft geliquideerd dcor hen voor een rechtbank te dagen of te dwingen naar het buitenland uit te wijken, maakt nog dagelijks nieuwe slachtoffers. Dat alles is een flagrante schending van de bepalingen der vredesverdragen, die de voormalige as-satellieten met de geallieerden hebben gesloten en die een demo cratische staatsinrichting en politieke vrijheid voorschreven. In het Engelse Hogerhuis heeft Lord Jowitt, de Lord-Chanchellor verklaard, dat de Engelse regering overweegt de schending der vredesverdragen door de sateliiet-staten van Rusland aan de UN,O voor te leggen. Hij achtte het duidelijk, dat Engeland de zaak spoedig zal moeten voorbrengen, maar wenste er geheel zeker van te zijn, dat over de best gefundeerde aanklacht wordt beschikt. Lord Jowitt stond geen nietigverklaring der verdragen voor, daar de regering het niet wenselijk acht de diplomatieke be-1 trekkingen met de betrokken landen te I verbreken. Lord Vansittart, vroeger de eerste diplo matieke adviseur van de regering, eiste een herziening van de verdragen „vfegens het voortdurend niet-nakomen der ver plichtingen om de rechten van de mens en de elementaire vrijheden te beschermen." Hij zeide, dat het op de lange duur on mogelijk is een stelsel te handhaven, waar bij de trouwe gebonden en de trouweloze vrij is. Het verdrag met Bulgarije is geschon den, en dat zal steeds blijven gebeuren, daar het systeem van elimineren van per sonen strijdig is met het verdrag. De ver dragen moeten herzien worden, aldus Vansittart, als de Sovjet-Unie haar satel lietstaten niet dwingt hun verplichtingen na te komen. Hij stelde voor, het gehele onderwerp aan de Verenigde Volken voor te leggen of, een nieuw principe in de internationale betrekkingen in te voeren, volgens hetwelk Morgen ontscheping van de „Kota Inten" Het hospitaalschip „Kota' Inten" met 550 repatriërenden aan boord, waaronder per soneel van de Koninklijke Landmacht, de Luchtstrijdkrachten, Koninklijk Nederlands Indisch Leger, Koninklijke Marine en het Korps Mariniers, alsmede de Prins Bern»- hardkapel en een klein aantal burgers, wordt vandaag in de namiddag in Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal morgen, Vrijdag ochtend om halfaeht te Rotterdam begin nen. Tweede conferentie der Unesco Dezer dagen zijn de Nederlandse afge vaardigden per vlegtuig naar de tweede algemene conferentie van de UNESCO vertrokken, welke gehouden wordt in Mexico-City. Op de agenda van deze con ferentie staat een aantal belangrijke pun ten, welke aan een bespreking zullen wor den onderworpen, o.a. het basis-onderwijs, het wekken van een beter wederkerig in ternationaal begrip door middel van het onderwijs en de reconstructie van de door de oorlog geschonden gebieden. Geen Perzische olie voor Rusland De sjah van Perzië heeft heden de olie- wet getekend, waarbij de olie-overeen komst met de Sovjet-Unie van nul en gener waarde wordt verklaard. De Perzische eerste minister, Ghavam es Soeltaneh, heeft de Sovjet-Russische am bassade schriftelijk van het van kracht worden der wet in kennis gesteld. Het blad „Ettelaat" meldt, dat er een Perzische oliemaatschappij is gesticht voor de exploitatie van de olievelden bij Qum. Plaatsvervangers-conferentie in Londen begint heden Vandaag om half 5 (Ned, tijd) zal te Londen de eerste vergadering beginnen van de conferentie der plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. De drie punten op de agenda der plaatsvervangers zijn: De procedure voor de onderhandelingen over het Duitse vre desverdrag, de politieke structuur van Duitsland en schadeloosstelling voor staatsburgers der Verenigde Volken in Duitsland. In Londen wordt geoefend voor de aan staande huwelijksplechtigheid. Dezer dagen reed de stoet uit en deze generale repetitie trok natuurlijk al grote belangstelling. verdragen, die geschonden worden, auto matisch ongeldig worden, wanneer de be nadeelde partij zulks wenst. In zijn ant woord aan Vansittart zeide Lord' Jowitt nog, dat Vansittart in grote trekken gelijk had. Hij meende, dat Petkofs leven niet gered zou zijn door de weigering het vre desverdrag te ratificeren. „Als er een sta len gordijn is, kan Engeland het beste vertegenwoordigers daarachter hebben, om te rapporteren, wat daar gebeurt, opdat kan worden getracht de zaken recht te zetten." Voorlopig in Zandvoort geen Butlincamp Voorlopig zal er in Zandvoort geen Butlincamp gebouwd kunnen worden. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring ont houden aan de voorbereiding van het uitbrei dingsplan van de gemeente Zandvoort. waarin een Butlincamp geprojecteerd was. Afgewacht dient te worden, of de gemeenteraad in beroep gaat bij de Kroon. Ook kunnen andere plannen ontworpen worden. Meelfabriek „Holland" met acht mail aan liet werk Vijf arbeiders van de meelfabriek „Hol land" in Amsterdam, waar ruim twee maanden gestaakt wordt, zijn weer aan het werk gegaan. Zij worden onder politie bewaking van en naar hun woningen ver voerd. Aan een oproep van de directie voor vrijwilligers hebben drie personen gehoor gegeven. Met deze acht man kan de fa briek van Maandag af weer 2000 balen meel produceren. AMERIKAANSE HERSTELBETALING AAN DUITSLAND. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, heeft Amerika in verband met de Duitse voedselschaarste besloten het aan hen als herstelbetaling afgestane deel van de Duitse vissersvloot op leenbasis aan Duitsland terug te geven. Dit vloot- deel bestaat uit ongever 130 schepen. „Frvske Trou" liield een koffieavond Woensdagavond kwam' een zeventigtal Friezen uit IJmuiden en omstreken bijeen om in de zaal Demmers met een koffie avond het winterseizoen te openen. De heer W. Altena uit Makkum was voor deze gelegenheid overgekomen om met humo ristisch dichtwerk de avond op te luisteren. Tijdens de pauze werden de Friese liede ren nog eens opgehaald met pianobegelei ding van mej. Reitsma. De nieuwe voor zitter, de heer Damsma, introduceerde het Friese weekblad „Frysk en Fry". Verder werd medegedeeld dat de volgende avond een toneelprogramma zal bevatten. Nog geen besluit over de plaats der onderhandelingen in Indonesië De commissie van goede diensten heeft te Djokja een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat nog geen beslis sing is genomen omtrent de plaats, waai de Nederlands-Indonesische besprekingen zullen worden gehouden. Gisteren hebben de republikeinse autoriteiten in een .verga dering voorstellen dienaangaande inge diend. De commissie heeft op verzoek der par tijen eveneens voorstellen gedaan, welke alle nog door het Nederlandse contact lichaam te Batavia moeten worden be sproken. De republiek heeft aan de commissie van goede diensten verder nog een tweetal memoranda voorgelegd, handelend over de procedure voor de komende besprekin gen en voor de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 November. Deze memoranda zullen aan het contact lichaam te Batavia worden voorgelegd. Heden, Donderdag, keert de commissie naar Batavia terug. De Amsterdamse ceramiste Jos. H. van Veen, vervaardigt voor de Nationale Monu menten Commissie voor Oorlogsgedenktekens de urnen die op 13 December, gevuld met aarde uit de verschillende provincies, zullen worden bijgezet in een tijdelijke urnenbewaarplaats in het Damplantsoen te Amsterdam. - Links de urn voor Limburg en rechts die van Friesland. Liquidatie der Oost-Europese oppositie: Zoltan Pfeiffer, de leider van de laatste grote oppositiepartij in Hongarije, is, naar een woordvoerder van de Hongaarse rege ring mededeelde, Dinsdagavond uit het land gevlucht. De woordvoerder zinspeel de er op, dat de leider der Hongaarse on afhankelijkheidspartij vermoedelijk met voorkennis en de stilzwijgende goedkeu ring der regering vertrokken is, doch be vestigen wilde hij dit niet. Het sociaal-democratische blad „Villagos- sage" meldt, dat Pfeiffer Woensdagmorgen ija gezelschap van zijn vrouw en dochter in Wenen aangekomen is. Hetzelfde blad schrijft, dat de voormalige afgevaardigde Francis Nagy die indertijd met de gewe zen voorzitter van het parlement Bela Varga naar Wenen uitweek, naar Boeda pest was teruggekeerd om Pfeiffer over te halen te vluchten. Hij kwam echter tot de Churchill waarschuwt voor revolutie in Burma De conservatieve leider der Britse op positie, Winston Churchill, heeft in het Lagerhuis gewaarschuwd, dat hij over in formaties beschikte, volgens welke in Burma een revolutie wordt voorbereid, die zou los barsten nadat de Engelsen het land zouden hebben verlaten. Churchill zeide, dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar in Burma 12.000 moorden zijn voorgekomen en hij voegde er aan toe, dat men voor nieuwe rampen en ellende stond „tengevolge van het feit, dat Engeland zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van Azië en de wereld van zich afschuift". Churchill kondigde aan, dat de conser vatieven tegen het wetsontwerp van de regering zullen stemmen, dat voorziet in de onafhankelijkheidsverklaring van Burma per 4 Januari 1948. Minister-president Attlee, die het La gerhuis verzocht het wetsontwerp in twee de lezing te brengen, verklaarde, dat het de uitvoering betekende van de wil van het Burmese volk en dat de rechten van de minderheden in Burma gegarandeerd waren. Het wetsontwerp werd vervolgens door het Lagerhuis in tweede lezing aangeno men. Een conservatief amendement om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 288 tegen 114 stemmen afgewezen. Reeds actie. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat twee bataljons regeringsstrijd krachten een grote actie hebben ingezet tegen „gewapende benden" in Arakan (Burma). Er werden voorts versterkingen gestuurd uit Rangoon ter bestrijding van nieuwe „wetteloosheid" welke aan het eind van de moesson is ontstaan. Volgens hoge regeringsfunctionarissen zijn de „vogel vrij verklaarden" volgelingen van Oe Seinda, separatistisch leider van Arakan, die thans gevangen wordt gehouden. De Burmaanse bladen noemen deze personen „opstandelingen". ontdekking, dat de oppositieleider reeds vertrokken was. Tegen de Hongaarse onafhankelijkheids partij was een gerechtelijke actie gaande, die vermoedelijk tot gevolg zal hebben clat de partij beroofd wordt van de 49 zetels, die zij bij de verkiezingen van 31 Augustus bemachtigde. Verleden week kondigde de openbare aanklager van het volksgerechts hof aan, dat hij zou overgaan tot de ar restatie van de 47-jarige oud-advocaat Pfeiffer, zodra zijn parlementaire on schendbaarheid zou zijn opgeheven. In Slowakije. Volgens het katholieke blad „Lidova Domskracie" is Rysely, burgemeester van Bratislava en lid van de Slowaakse chris- telijk-democratische partij, gearresteerd onder beschuldiging van deelneming aan een samenzwering. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft van daag toegestemd in de eisen der commu nisten inzake de oprichting van een nieu we Slowaakse raad van ministers en heeft premier Klement Gotwald gemachtigd te onderhandelen over de formatie. De n iet-communistische pers van Praag zeide dat de pogingen der communisten en vakbondgroepen om niet-partij organisa ties vertegenwoordiging in de Slowaakse raad van ministers en de nationaal front coalitie te geven, de democratie van Tsje- choslowakije zouden verwoesten. Polen gearresteerd. Radio Moskou citeert een bericht uit Warschau, volgens hetwelk twee partij genoten van Stanilaw Mikolajczyk, de Poolse oppositieleider, gevat zijn bij een poging om de Tsjecho-Slowaakse grens te overschrijden. Het waren Winventy Bryja, voormalig penningmeester van de Poolse boerenpartij, en Maria Hulewicz, de privé- secretaresse van Mikolajczyk. Zij zouden een bedrag van ruim een millioen zloty bij zich hebben gehad. Naar radio Warschau meldt, heeft de centrale commissie van de Poolse boeren- partij Mikolajczyk en zijn met hem ge- i vluchte medewerkers als partijleden ge royeerd. Radio Praag voegde aan dit bericht toe, i dat de commissie, tegen 30 November een partijcongres bijeen geroepen heeft om het besluit te nemen de oppositie te verlaten en aan de regering deel te nemen. Extra vlees Uit de bonnenlijst van heden blijkt, dat er twee bonnen voor 100 gram vlees extra zijn aangewezen boven het rantsoen van 400 gram. Personen van 5 jaar en ouder krijgen in deze periode dus 600 gram vlees. Clandestien slager betrapt Woensdagavond kreeg de Beverwijkse politie een tip dat er in de gemeente frau duleus geslacht zou worden. Met vier man werd een inval gedaan in een huis aan de Hoflanderweg, waar een geslacht schaap werd gevonden, dat in beslag genomen werd. De slager kon na verhoor huiswaarts keren. Labour verloor 62 zetels in Schotland Dinsdag zijn in Schotland gemeente raadsverkiezingen gehouden. De uitslagen, waarvan bijna 5% nog niet binnen zijn, tonen aan, dat de Labourpartij 74 zetels verloren en 12 gewonnen heeft. In Glasgow boekte de Labourpartij een verlies van drie zetels, doch behield de meerderheid in de gemeenteraad. Het zeteloverwicht van Labour in de gemeenteraad van Dundee ging verloren. In Edinburgh moest Labour één zetel af staan aan de anti-socialistische progres sieve partij doch veroverde één zetel op de communisten. De gemeenteraad, die jarenlang een progressieve meerderheid heeft gehad bestaat nu uit 39 progressieven, 27 Labour-leden, twee onafhankelijken en één lid van de protestantse actie. Te Perth wonnen de rechtse gematigden één zetel ten nadele van Labour en twee ten koste van de onafhankelijke Labour partij. De nieuwe raad is samengesteld uit 21 gematigden en vijf Labour-leden. Opgericht is het Zwitsers-Nederlands Asthma Fonds, dat zich ten doel stelt asthma- tlsohe kinderen van onvermogende en minver mogende ouders uit te zenden naar het Prinses Beatrix Lyceum te Gllon sur Montreux. Een bedrag van f 30 per maand wordt als minimum- bijdrage van iedere ouder die voor steun uit het fonds in aanmerking komt, verwacht, vermeer derd met een bepaaïö bedrag voor kleed- en reisgeld. Het secretariaat van het fonds is ge vestigd Palelsstraat 1. Den Haag. Ruim 1400 honden zullen te zien en te horen zijn op de Internationale Ka-mpioen- schapstentoonstelllng voor honden van alle ras sen in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht, op 15 en 16 Nóvember a.s. Het aantal werklozen, dat voor een over- bruggings-uitkering in aanmerking komt. daalt regelmatig. In de provincie Utrecht behoefde sinds 23 September 1447 geen overbruggingsuit kering te worden verleend. Oost-Europa kreeg geen goud Op een té Belgrado gehouden perscon ferentie, antwoordde Badkevic, een woord voerder van het Joegoslavisch ministerie van Buitenlandse Zaken, op de vraag, of Joegoslavië zijn deel aan in Duitsland te ruggevonden goud heeft ontvangen, dat de regeringen van Engeland, de V. S. en Frankrijk volgens officiële berichten het goud onder België, Nederland, Luxemburg, Oostenrijk en Italië hebben verdeeld. Vol gens Badkevic is deze verdeling een „he vige schending" van de te Parijs genomen besluiten over herstelbetalingen. De rege ring van de Joegoslavische republiek meent, dat een dergelijke daad niet anders Verklaard kan worden dan als verlangen om het economisch herstel van Joegoslavië te belemmeren. Joegoslavië behoudt zich het recht voor, volledige schadevergoe ding te eisen. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en Oostenrijk hebben een pro tocol getekend, waarbij aan laatstgenoemd land1 een gedeelte wordt toegekend van het goud, dat door de Duitsers was geroofd en door de geallieerden weer is achter haald. De driemogendheden-commissic te Brussel, die belast is met het verdelen van het goud, had reeds bekend gemaakt, dat 26.187 kg. goud is gereserveerd als Oostenrijk's aandeel. Het Joegoslavisch protest wordt in Lon den gezien als behorend tot de propagan- da-campagne der Sovjet-Unie en de Oost- Europese landen om alle maatregelen, die verband houden met het plan-Marshall in een kwaad daglicht te stellen. Ook Polen protesteerde, eind October bij Groot- Brittannië. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is er nog geen antwoord op dit Spionne ontsnapt De 38-jarige Pauline Vlaeming van Ne derlandse nationaliteit is er dezer dagen in geslaagd te ontsnappen uit het interne ringskamp te St. Andries bij Brugge. De vrouw was door de krijgsraad te Antwer pen tot levenslange detinering veroordeeld, daar zij deel heeft uitgemaakt van de Duitse conlra-spionnage. Strauss „Mefamorphosen" Interpellatie In Amsterdamse gemeenteraad In de Amsterdamse gemeenteraad heeft de heer Bot (CPN) een interpellatie ge houden over de uitvoering op 1 en 2 Octo ber in het Amsterdamse Concertgebouw van Strauss' „Metamorphosen" op het programma gebracht door de artistieke di recteur Rudolf Mengelberg. De heer Bot herinnert aan de publicaties van critici, die het niet eens zijn met deze directie en met de uitvoering van dit werk. waarin de componist een onderschrift, plaatste: „Garmisch 12 April 1945" en „In Memo- riam". Naar sprekers mening moet dit „In Memoriam" verband houden met de onder gang van Hitier en het Derde Rijk. „Als B. en W. deze mening delen, zijn zij dan niet van oordeel zo vroeg de interpel- lant dat het ontoelaatbaar moet worden geacht, dat zulk een werk aan het Amster damse publiek werd gepresenteerd en dat liet aanbeveling verdient, verdere subsidie aan het Concertgebouw te staken en zo nodig de voor het op het programma brengen van deze compositie van Strauss verantwoordelijke artistieke directeur van zijn functie te ontheffen? Bij monde van wethouder A. de Roos verklaarden B. en W., dat zij niet kunnen uitmaken wat de componist met zijn „In Memoriam" heeft bedoeld. Zolang geen bewijs is geleverd van de werkelijke be doeling van Strauss kan de uitvoering van „Metamorphosen" niet tot bepaalde con sequenties leiden. De wethouder erkende overigens, dat wijs beleid rekening dient te houden met gevoeligheden. Er zijn geen sancties als door interpellant gevraagd, tegen de artistieke directeur mogelijk. De heer Bot repliceerde en diende een motie in: „De gemeenteraad van Amster dam. gehoord de besprekingen, betreurt de geste van het Concertgebouwbestuur: het werk van Strauss „Metamorphosen" op het programma te hebben gebracht." Donderdagavond zal over deze motie protest gegeven. Men beschouwt de hou ding van Polen als inconsequent. Toen de verdelingscommissie door de herstelbeta- lingsconf eren tie van Parijs in het leven geroepen werd, -beantwoordde Polen de uitnodiging tot het tekenen van het pro tocol der commissie niet. Ook de bevoegd heden van de commissie werden niet er kend. Niettemin, zo stellen waarnemers vast, heeft de Poolse regering toch een aanzienlijk deel van de totale hoeveelheid goud, dat bij de commissie berust, opgeëist. Zwemconipctitie begint Voor deze winter z(jn door dc zwemcommlssla van de Kring Haarlem vijf ontmoetingen vast gesteld, waaraan alle zwemmers en zwemsters van de kring kunnen deelnemen. Dat voor de eerste ontmoeting, op Vrijdagavond 7 Novem ber in Stoop's Bad. georganiseerd door de zwem- en poloclub H. V G. B grote belang stelling bestaat, blijkt uit de 'ineer dan 200 inschrijvingen op de diverse nummers, Het programa bevat o.n. 50 M. borst,crawl dames, waarop Jenny van Waard (DWE), Margot Marsman (HVGB)Tineke van Meel f Haar lem). Ida Smit (HPC) en NJnl Kint (VZV) uit komen. Ook de oud-wereldrecord houdster 200 M borstcrawl. Mevr. R. Thuis-v.Veen ver schijnt aan de start. Verder worden o a. verzwom'men de 100 meter schoolslag dames en borstcrawl-estafette voor heren-nieuwelingen, waarvoor niet minder dau tien ploegen hebben ingeschreven. Rusland wil de eenheid der grote mogendheden handhaven De Sovjet-Russische afgevaardigde Wysjinsky, heeft gisteren in de politieke commissie der UNO er op aangedrongen dat de naties afstand zouden doen van „de politieke hartstochten en haat". „Laten wij die zaken bespreken, die de UNO ver sterken", aldus Wysjinsky, „doch niet dit ellendige voorstel, dat een aanval betekent op de structuur van onze organisatie." Wysjinsky doelde op het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een „kleine al gemene vergadering", dat door de politieke commissie werd besproken. Wysjinsky zeide, dat men belangrijke politieke kwes ties slechts kan hopen op te lossen door eensgezindheid der grote mogendheden. „De kleine assembiée is een poging om deze eensgezindheid te vernietigen. Om deze reden zullen wij tegen stichting van deze interimcommissie stemmen." Na de beschuldiging te hebben geuit dat Amerika de geest van samenwerking tus sen de grote mogendheden, zoals deze te Jalta, Teheran en Potsdam bestond, wil vernietigen, vroeg Wysjinsky of de Ver enigde Staten afgestapt waren van de poli tiek van overleg met de grote mogend heden. Aanslag op een verpleegster uit Santpoort berecht De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 26-jarige spoorwegarbeider K. C. de B. uit Amsterdam, die op 26 Juni een aanslag heeft gepleegd op een verpleegster van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Zij wilde met vacantie gaan x op "weg van het ziekenhuis naar het Station werd zij aangesproken door De B„ met wie zij vroeger omgang had gehad. Op een we derzien stelde de verpleegster echter geen prijs. De Amsterdammer loste een schot, dat geen doel trof en daarna schoot hij nog tweemaal, doch de verpleegster werd slechts licht gewond. Overeenkomstig de eis van de Officier van Justitie werd De B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met af trek van voor-arrest. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond'. In de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist en hier en' daar lichte nachtvorst In het uiterste Noorden van het land nog een enkel buitje. Overigens droog weer en minder be wolking dan vandaag. Iets kouder. Weinig wind- 7 November: Zon op 7.44 uur, onder 17 03 uur Maan op 0.40 uur, onder 15.34 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1