IJmuider Courant Warwinkel De „Uiver" vergaan, na aanvaring met de „Beatrix" bij de Oesterbank Ruiterstandbeeld van Willibrord in Utrecht onthuld De bond van bloembollenhandelaren herleefd „Sypie" Sterk speelt zijn 250e wedstrijd Jaargang No. 18782 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Xelefocm 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15U54. Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 8 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1T HET NTET GOED in de wereld gaat, D'.nrdt telkens door de gebeurtenissen a-ezen. Donderdag zijn te Londen de be- van de plaatsvervangers der r ministers van Buitenlandse Zaken be- .en. Dat wil dan zeggen: de vier minis- '°n- van Buitenlandse Zaken van de Ver fde Staten, Sovjet-Rusland, Groot-Brit- C"!«ë en Frankrijk. Het onderwerp is 'an, Men begint met bespreking van nrocedure voor onderhandelingen over vredesverdrag met Duitsland, gevolgd Bepraat over de politieke structuur Duitsland. Daarna zal men het, als in- r^,glg de onderhandelingen niet vastge- h en afgebroken mochten zijn, nog •°-hpn over schadeloosstelling voor staats- tfers der Verenigde Volken in Duits- bur| gr.zijn evenwel geen verenigde vol- Zodra men de beide hoofdletters laat ken" Hen en dus niet meer een titulatuur ttuikt weet iedereen dat ze er niet zijn. fis alleen een instelling, die zulk een nj?m draagt. ffii leven nu twee-en-half jaar na de pede Wereldoorlog en men begint pas n het bespreken van een procedure voor Verhandelingen over een vredesverdrag f Duitsland en dat zonder veel uitzicht n resultaat. Na de eerste Wereldoorlog •°Ptfon men binnen twee maanden na de SoenstUstand met onderhandelen en on bekende binnen zes maanden het vredes- wdrag Het was een zonderling en in vele «irhten gevaarlijk document, zoals het ÏÏotó wel bewezen heeft. Men heeft dit- S zulk verkeerd beleid niet willen vol- J Men is ditmaal gaan twisterf zonder fLiesonderhandelingen over Duitsland. t land is in veel slechter toestand dan m iiH9 gesplitst in een Oostelijk en een Wes- pliik deel, welker bezetters het niet eens tonnen worden en een zo intens broeinest ran onheil- dat men zich moeilijk een slech- toestand kan voorstellen. In welk op- ;.ht is de huidige toestand te verkiezen roven die na de vrede van Versailles? Ik loof niet dat iemand zulk een opzicht zou tonnen noemen. De toestand is nog veel «ipchter dan toen. Het internationale be- id na de Tweede Wereldoorlog is een Joter mislukking dan dat na de Eerste. Natuurlijk wordt alles beheerst door de 0te tegenstelling tussen Oost en West. Eii allerlei gelegenheden wordt door aller lei min of meer verantwoordelijke mensen '.praat over nieuw oorlogsgevaar, ditmaal Ks5en Amerika en Rusland en onverant woordelijke mensen praten het hen na. Van drang om dit oorlogsgevaar te bestrij- bemerkt men evenwel weinig. Het is het een natuurverschijnsel zou gel den dat niemand toch bedwingen kan, zo- sis de mogelijke uitbarsting van een sinds enige tijd rommelende en rokende krater. Maar dat is niet waar. Oorlog is geen na tuurverschijnsel; het is mensenwerk. Slecht, mislukt, onbekwaam mensenwerk. Het ligt voikomen in de macht van mensen, beter werk te doen. Hoe de huidige toestand zich ook ontwik kelen moge, het is zeker dat latere geslach ten er zich over verbazen zullen dat zo weinig ondernomen werd om er verbete ring in te brengen. Het is verwonderlijk en onbegrijpelijk, dat uit de volken niet een cterke aandrang op hun volksvertegenwoor digers en dientengevolge op hun regeringen wordt uitgeoefend, om directe bemidde lende invloed op Sovjet-Rusland en de Verenigdé Staten uit te oefenen. Ik bedoel al die volken, die zwoegen om zich te her- llen van de tweede wereld-oorlogsramp „,de kans lopen'dat hun werk weer dom weg vernietigd zal worden. Het zou logisch dat zich in alle parlementen van deze .._:en stemmen verhieven die het uitkre ten: dit kan niet zo voortduren! Het zou volkomen verklaarbaar zijn als in de ver gadering van de z.g. Verenigde Volken en z.g. Veiligheidsraad tot de Verenigde „,i en Sovjet-Rusland door de andere volken werd gezegd: Wij wensen dit vruch teloze gedoe niet langer voort te zetten; wij lijn bereid oplossingen te vinden die u tot samenwerking kunnen brengen, aanvaardt dus onze bemiddeling. Hetgeen wij boven illes moeten stellen, als wij de gevolgen ran twee wereldoorlogen willen te boven komen en een goede internationale samen leving bereiken is, de kiemen van een o'erde ramp uit te roeien. Want door een derde ramp zouden wij alleen nog veel dieper in de ellende komen. Het baat niets om onwrikbare posities te blijven innemen en tegenstellingen te blijven opwerpen, die zogenaamd onoplosbaar zijn. Zij zijn niet onoplosbaar. Sommigen geven de gehele schuld voor de huidige toestand aan Sovjet-Rusland, anderen aan Amerika en enkelen verdelen kaar over beide grote kemphanen. Merk waardig dat zo weinigen zich afvragen, wat de overige mogendheden eigenlijk doen, afzonderlijk en gezamenlijk, om het con flict uit de wereld te helpen. Het zou nog i'-eeds uit de wereld te helpen zijn, als die porositeit en tegemoetkoming werden i-'oond, die in menselijke verhoudingen "-jmmer haar uitwerking missen. Dit moge fonvouöig klinken. Alle kwesties zijn in de tent eenvoudig en haar oplossing berust altijd op juist inzicht in menselijke ver houdingen. Het is dat inzicht dat in deze verwrongen tijd. in deze warwinkel, zo deerlijk is gaan falen. Het is niet zo dat wij tu een periode van normale menselijke tekortkomingen verkeren: de wereld-heeft «ei beter tijden een veel groter en nobeler adeid gekend. Het cynisme waarmee een bekend man ter wetenschap, een buitenlander, onlangs do mening heeft uitgesproken dat het beter zpu zijn, uit Westelijk oogpunt beschouwd, 0rn de oorlog met Rusland maar te be moedigen, ie volkomen verwerpelijk. Men «t geen conflicten op door oorlog. Men «rwoest er alleen mee en behoudt de der tegenstellingen. En als van twee «n de voorrang strijdende machten er één PJdelijk militair is neergeslagen vindt men "tenia altijd weer nieuwe machten tegen- wef elkaar. Bovendien is een raad, zoals geleerde gaf, in grond en in wezen 5-®cht. Het kan niet korter gezegd worden: S-feht, onwaardig. Men kan alleen iets be ssen door te bouwen en door het leven de medemens te eerbiedigen en be kennen. R. p. Leidge spaarzegelkas staakt baar betalingen &e „Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegel- te Leiden heeft haar betalingen ge- !ÜrDe dl'ie directeuren zijn in arrest Cf ^ermoedelijk is er 100.000 te- 3? daardoor ruim driehonderd kleine •-sellers, die goederen hebben geleverd l ?fir 'nstelling verstrekte spaarzegels van kleine spaarders zijn gedupeerd. Gisterochtend omstreeks half acht is in de omgeving van de Oeste.rbank, op 34 graden Noorderbreedte en 4.8 graden Oosterlengte de trawler Dmuiden 384 „Uiver" van de rederij „Neerlandia", schipper W. Glas, op de thuisvaart na een aanvaring met de llmuiden 117 „Prinses Beatrix" gezonken. Van de dertien koppen tellende bemanning vond de reeds be jaarde kok Maarten Blok, woonachtig in □muiden, de verdrinkingsdood. Vanmorgen om goed zes uur kwam de vrijwel onbesohadigde „Prinses Beatrix" onder commando van schipper P. v. Leeu wen met de twaalf geredden, onder wie schipper W. Glas, voor de viishal, waar een triest groepje vrouwen en mannen op de laatste berichten wachtte. Terwijl aan de havenkant het werk doorging, heeft de machinist van de gezonken Uiver ons het simpele verhaal van de aanvaring gedaan. „Toen ik „boven" kwam zag ik de Bea trix op ons af komen met nog maar een paar meter water er tussen in. Ik dacht: „dat gaat mis" en inderdaad: we werden midscheeps geramd, zodat een groot lek in de huid werd gestoten, ongeveer ter hoogte van de kobenbunker, die jammer genoeg net leeg was en dus niet als stootkussen kon dienen". Alles duurde maar vijf minuten De meester is daarop naar de machine kamer gehold, waar het water al binnen - gudste. „Het duurde maar een enkele mi nuut, en de zaak stond blank" herinnert onze zegsman zich,,en ook de anderen zijn het er over eens, dat de hele catastrophe zich in vijf minuten voltrok, zodat lang niet alle leden der bemanning hun zwem vest konden voorgespen. Op de Beatrix was men iinmidldels met man en macht aan de hulpverlening be gonnen. De sloepen werden uitgezet en terwijl de aangevaren trawler zonk, wer den de rondzwemmende opvarenden van de „Uiver" opgepikt, welk werk in verschei dene gevallen een uur en langer in beslag nam. Bij het scheep zetten werd een sloep van de Beatrix zwaar beschadigd en ver moedelijk is de kok door een klap van de achtermast bewusteloos in zee gevallen, zodat hij zich niet zwemmende wist te houden en jammerlijk verdronk- De meeste der twaalf overlevenden van de Uiver zijn nog te diep onder de indruk van het gebeurde, dan dat zij een duide lijk relaas van de ramp kunnen geven. Zij hebben alles verspeeld: de stoker en de machinist sprongen bijna ongekleed te wa ter en ook de anderen, waaronder z?ch drie Scheveningers, één Hagenaar, twee Noord- wijkers, twee Kaïtwijkers en vier IJmuide- naren bevonden, hebben hun hele hebben en houden in de golven zien verdwijnen. Het onderzoek van de betrokken justi- De kok Maarten Blok gedood 'tiële autoriteiten naar de oorzaak van de aanvaring is direct ter hand genomen. De kok Maarten Blok was 54 jaar oud en voer sinds Mei 1947 voor „Neerlandia", waar men zeer onder de indruk van het gebeurde is. Daarvoor heeft de thans ver ongelukte verscheidene schepen uit Enge land helpen halen. De IJmuiden 384 „Uiver" werd in 1902 gebouwd op de werf Shofield te Grimsby en heette vroeger „Erica III" en „Erica". Het schip mat 199 bruto ton en 70 netto, was 35,32 meter lang, 6.58 meter breed en 3.68 meter diep. De „Prinses Beatrix" IJm. 117 is het eigendom van de visserij-maat schappij „Hilda". Nederlands goud gestolen in Londen Uit een vrachtauto van dc K.L.M. is, aldus meldt de „Daily Express", een aan tal staven goud gestolen, dat een waarde vertegenwoordigt van 1860 pond sterling. Het goud was bestemd voor Nederland en zou per K.L.M.-vliegtuig naar Amster dam vertrekken. De vrachtauto, waaruit de staven ontvreemd zijn, is eigendom van de K.L.M. en was op weg naar het vlieg veld. De chauffeur liet zijn voertuig even alleen om een kop thee te gaan drinken. Van deze gelegenheid hebben dieven ge bruik gemaakt om het hangslot te ver breken en het pakket met goudstaven te stelen. Zij namen ook een baal wol mee. Een woordvoerder van de K.L.M. te Londen verklaarde, dat het een handels- lading betrof en dat de directie het onno dig had geoordeeld bijzondere voorzorgs maatregelen te treffen, zodat de chauffeur zonder helper op de wagen was. Grijs gevaarte door de sluis Leden van Joodse Raad gearresteerd Na een uitgebreid onderzoek door de Amsterdamse P.R.A., waarbij verscheidene getuigen zijn gehoord, zijn de heren A. Asscher en prof. D. Cohen, die gedurende de bezetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam in arrest ge steld op grond van hun activiteit in de bezettingstijd. DISTRIBUTIENIEUWS Door de hiervoor in aanmerking ko mende personen, kan een aanvraag voor werkschoenen worden ingediend in het tijdvak van 10 tot en met 22 November. Bij individuele aanvragen moet bij het afhalen en het inleveren van het aanvraag formulier de T.D. worden overlegd; col lectieve aanvragen (door bedrijven van tien of meer arbeiders) dienen vergezeld te zijn van een lijst in tweevoud, met de naam, adres, stamkaartnummers en beroep er op. Gelegenheid tot aanvragen bestaat in IJmuiden-Oost dagelijks; te Santpoort: Dinsdag. Woensdag en Vrijdag en voor Velsen-Noord: Donderdag. Kantooruren 9—12 uur. Voorlopig geen huurverhoging In de Memorie van Antwoord over de Rijksbegroting: voor 1948 erkent de rege ring, dat door de handhaving van het voor oorlogse huurpeil een offer van de huis eigenaren wordt gevraagd. Daar echter ook thans nog slechts in zeer beperkte mate onderhoudswerkzaamheden kunnen worden verricht, meent de regering op grond van het grote algemeen belang van een stabiel loon- en prijspeil voorlopig nog geen huur verhoging te kunnen toestaan. Provinciale ambtenaren vragen extra-salaris De Vereniging van Provinciaal Personeel in Noordholland heeft zich met een brief gericht tot de leden van de Provinciale Staten van deze provincie, waarin verzocht wordt, in afwachting van de door de mi nister van Binnenlandse Zaken te nemen beslissing inzake salarisverhoging, een be sluit te nemen, dat er toe leidt, dat de on middellijke nood, waarin het overgrote deel van het provinciaal personeel ver keert, althans enigermate wordt gelenigd. Gevraagd wordt nog dit jaar een maand extra-salaris uit te keren. Het bestuur der vereniging merkt op, dat verschillende ambtenaren reeds schulden hebben ge maakt en dat aan het einde van het jaar vele betalingen zijn te wachten. Mocht de vergadering echter van mening zijn, dat dergelijk besluit niet toelaatbaar is, dan wordt verzocht mee te werken, dat de regeringsmaatregelen op korte termijn ten uitvoer worden gebracht. Het woord is aan J. von Marawski: Het optimisme bouwt brug gen over zo menige afgrond, waar het pessimisme radeloos voor staat. Pony van Prinses Beatrix gedood Toen een staljongen van het paleis Soestdijk Peggy, de ponny van Prinses Beatrix naar de weide achter het paleis wilde brengen, rukte het dier zich plotse ling los en liep de rijksweg Amsterdam- Amersfoort op. Peggy werd door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse moest worden afgemaakt. FINLAND KAN NIET. Een woordvoerder van de Finse regering heeft heden te Helsinki verklaard, dat Fin land geen deel zal nemen aan de bespre kingen over een Europese tolunie, welke 10 Nov. te Brussel zullen beginnen. Alle Europese landen zijn tot deze besprekingen uitgenodigd. van de R.K. Kerkmuziekschool een anti- phoon uit het Officie van de Heilige Willi brord bij het Magnificat ten gehore bracht. Muziek en tekst hiervan zijn genomen uit een 12e eeuws handschrift van de Utrecht se universiteitsbibliotheek, dat eens toe behoorde aan het kapittel der St. Mariën- kerk te Utrecht. Namens het bestuur van de vereniging te Utrecht in November 1939, dat een na- [Nederlandse Katholiekendag hield de secre taris, prof. W. Nolet, pastoor der parochie St. Petrus en Paulus te Amsterdam, een toespraak, waarin hij onder andere zeide: „Opnieuw zijn de Christenen samen om op dit historische plein in het hart van In alle stilte is Vrijdagmiddag de Ame rikaanse tender „Hamul" de Noordersluis in IJmuiden gepasseerd. Het logge en wei nig fraaie schip, dat 17.000 ton meet, ver toont wat het gebruik betreft wel wat overeenkomst met de „Vulkaan"; het is namelijk in 1944 gebouwd om de Ameri kaanse torpedobootjagers tot moederschip te dienen. Verder heeft het wel iets van een walvisvaarder: de schoorsteen ver achter uit en een viertal laadmasten maken met de andere uitrusting een ietwat vreemde indruk. De „Hamul" kwam uit Plymouth om Amsterdam een officieel bezoek te bren gen. In IJmuiden gingen de Amerikaanse marine-attaché captain Baily en zijn adju dant lt.-commander Jackson aan boord. De „Nestor" en de „Churchill" assisteer den het gevaarte, dat ongeveer 350 man aan boord had, bij het binnenlopen. Nauwelijks lag het schip gisteravond aan het Stenen Hoofd in de Amsterdamse haven gemeerd of via de takels werden Navy- jeeps en de luxueuze auto van de comman dant kapitein Arthur Maher op de vaste wal gezet en was een Nederlandse P.T.T.- man al aan boord gegaan met een telefoon toestel om een verbinding tussen boot en wal mogelijk te maken. Het leek eigenlijk maar weinig op een oorlogsschip, dit 15.000 ton metende Ame rikaanse marinevaart.uig, dat eens als een heid van de geallieerde marine strijdkrach ten onder het bevel heeft gestaan van admi- Papier goedkoper De persdienst van het ministerie van Economische Zaken meldt dat voor de pa- pierprijzen reeds een nieuwe regeling is getroffen, welke een verlaging van onge veer 20 procent betekent van de prijs der binnenlandse papieTSoorten. Tot heden gold, zowel voor het binnenlandse als voor het geïmporteerde papier per soort één prijs, waarin de prijzen van binnenlandse fabricage en import waren „gemengd". Deze „mengprijs" wordt half November afgeschaft. Daardoor zal het papier, dat tot dekking van de meest dringende behoefte nodig is, tegen belangrijk lagere prijzen kunnen worden gekocht. Het duurdere buitenlandse papier zal dan moeten wor den verwerkt in de meer luxe papier waren. De prijsverlaging heeft invloed op de kosten van de verwerkende industrie (verpakkingsmateriaal) en de prijzen van papier waren (schrijf bloes en dergelijke). De „Hamul" in de sluizen van IJmuiden. raai Helfrich. In de late avond leek het op een passagiersboot, die in het licht der schijnwerpers van de havenpolitievaar- tuigen de Amsterdamse haven werd binnen gesleept. Van Amerikaanse zijde waren ter begroeting de marine-attaché Ph. Brady en commander P. H. W. Jackson aanwezig. streven zich, te bevrijden van de overheids bemoeiingen sterker. Dit geldt ook voor de exporteurs van bloembollen. De Bond van Bloembollenhandelaren is een organisatie die meer dan een halve eeuw bestaat. In de oorlogsjaren is hij even wel ondergegaan in het Bedrijfschap, dat een ondervakgroep stichtte voor expor teurs. Na de bevrijding werd die stand van zaken gecontinueerd. Het keurslijf van overheidsbemoeiing kon ons zo vertelde de heer Tom van Waveren te Bennebroek niet voldoen. Wij weten ons nu een beetje zetbaas van de overheid in ons eigen bedrijf en dat geeft geen bevrediging. Wij willen weer vrij zijn zoals vroeger, zelf weer de leiding van onze zaak in handen hebben. Vandaar dat de actie om onze oude bond te doen herleven veel bijval vond. Wij hebben dezer dagen een goed- „Apostel derNederlanden" Onder grote belangstelling van wereld lijke en kerkelijke autoriteiten en van de Utrechtse burgerij is op het Jarïskerkhof in de Domstad het ruiterstandbeeld van Willibrord onthuld. Bij 'de herdenking van het 12e eeuwfeest Utrecht in November 1939, dat een na tionaal karakter droeg, zijn er reeds plan nen gemaakt tot stichting van een monu ment. Als uitvloeisel van deze herdenking zou de vereniging „Nederlandse Katholiekendag" zo spoedig mogelijk een monument aan'; Nederland het beeld te onthullen van de de gemeente Utrecht aapbieden. De oorlog apostel Willibrord. Moge dit beeld her- stak een spaak in het wiel, maar ongeveer inneren aan degene, die ons Christus be- een jaar geleden kon toch worden mede- kend maakte. Wij betreuren de scheuring gedeeld, dat het Willibrord-monument zijn en berusten er in met schaamte. Mogo Wil- voltooiing naderde. Met de funderings- librord ons vermanen, dat waar voorlopig werkzaamheden op het Janskerkhof is de eenheid van geloven ontbreekt, de een- reeds geruime tijd geleden begonnen en het heid van liefde blijkbaar zij", voetstuk stond deze week op zijn ruiter te De onthulling van het zes meter hoge wachten. Met het gieten van het uit ruiterbeeld werd hierna verricht door' twintig stukken bestaande en door de mevrouw Heerkens Thijssenvan der beeldhouwer A. Termote te Voorburg ont- Kun, echtgenote van een der hoofdbe- worpen beeld, heeft de heer Binder te Aer- stuursleden van de vereniging „Neder- denhout nogal moeilijkheden ondervonden, landse Katholiekendag". De plechtige onthulling werd ingeluid t Namens het gemeentebestuur heeft, bur- 'gemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk het standbeeld aanvaard. In een rede zeide hij: ..Het is een gelukkige gedachte ge weest. de apostel uit te beelden in de volle kracht van zijn leven, rijdende op een paard naar het hart van onze stad, die het middelpunt was van zijn werken met in de hand de Domkerk, ais symbool van zijn streven. Het forse ruiterstandbeèld herinnert ons levendig aan de door God in dienst van Christus gezondene, die naar de lage landen gaat om de blijde boodschap te brengen. Willibrord verwijst ons" aldus spreker, „naar den Oversten Leidsman en Voieinder des Geloofs, die gisteren en heden en tot in eeuwigheid dezelfde is. Het geheim van Willibrord was. dat hij alles zag en deed „In Nomine Domini", in de naam des Heren. Volgen wij hem na en als onze wegen zich weder scheiden, mogen wij elkander herkennen, zij het uit de verte aan de leus, die op Christendom en be schaving op verleden en heden en ook op de toekomst scheppend en wijdend be slag legt. „In Nomine Domini". De burgemeester legde vervolgens na mens het gemeentebestuur van Utrecht, een krans aan het voetstuk van het beeld. De plechtigheid eindigde met het ge- door de domklokken, waarna de schola Exporteurs willen weer zelf aan het stuur zitten In verschillende vakgroepen <*n kringen verwierf. Wel waren van de 600 exporteurs van industrie, handel en bedrijf wordt het die er in ons land zijn, nog slechts 200 aan gejaagde vergadering te Haarlem gehou den, waarbij dit plan veel instemming Strauss „Metamorphosen" Amsterdamse raadscommissie zal een onderzoek instellen De Amsterdamse gemeenteraad heeft wezig, maar die 200 verzorgen niet minder dan 80 procent van onze bloembollen export. Het is aan te nemen dat de ondervak groep voorlopig zal blijven bestaan voor de regeling van de administratieve dingen die aan de uitvoer vastzitten, maar als handel en export weer eens vrij zullen zijn, zal zij wel verdwijnen. Wel is meteen vastge legd dat geen bestuursleden van de vak groep zitting mogen hebben in het bestuur van de bond. Het dagelijks bestuur van de bond bestaat uit de horen Kees van Til te Hillegom, voorzitter, Tom van Waveren te Benne broek, vice-voorzitter, Arie Philippo te Sassenheim, penningmeester. Het secre tariaat wordt voorlopig waargenomen door mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Het zamenlijk zingen van het eerste en tweede ligt in de bedoeling ook in de toekomst couplet van het Wilhelmus. Haarlem als fcetel van de bond aan te wij- De stadsbeiaardier bracht hierna car li- zen, gelijk dit ook vroeger was. De heren lonmuziek ten gehore. Van Til en Philippo. die bestuursleden van de vakgroep waren, hebben de consequen- tie aanvaard en voor hun functies bedankt. Wij ontveinzen ons niet aldus besloot de heer van Waveren dat wij wel weer stand in den Haag zullen ondervinden, i maar zijn toch overtuigd, dat wij tenslotte op'medewerking zullen kunnen rekenen. Trc,,r Tot hotten werden, als van regeringswege =,M?rSen speelt de bekende VSV-speler Donderdag de discussies over de uitvoe- onderhandelingen gevoerd werden met het e' 5 e s k ySV'èr ring van Strauss' „Metamorphosen" voort- i buitenhuid over hanuelsverdragen, alge- onoogemerk't™ oorbhgaan We gezet. De heer Bot (Comm.) had een motie j vaardigden van de vakgroep uitgenodigd hefcHe?woorii?Smïthid? 'daaraan deel te nemen als er kans was op I wooraje „sympatrues, export van 'bloembollen. Wij rekenen er De Engelse spoorwegen zijn de laatste tijd ernstige ongelukken heeft op verschillende waren er weer twee treinbotsingen die vijf wonden. Ditmaal gebeurden de ongelukke ste op een viaduct van de Southern Railw niet gelukkig. Een aantal min of meer lijnen slachtoffers geëist. Donderdagavond doden veroorzaakten en een dertigtal ge il bij Heme Hill en Motspur Park; het eer- ay. het Concertgebouwbestuur betreurt. De heer Tas (Arbeid) noemde de geste van het Concertgebouwbestuur zeer tact loos. „Wij willen, niet nazuiveren, maar in het Concertgebouwbestuur zitten personen, die gestes als de nu besprokene provoce rend maken. De leiding en de verhouding van Concertgebouwbestuur en gemeente moeten aan de orde worden gesteld in de commissie die daartoe is benoemd", aldus de heer Tas. De heer Steinmetz (K.V.P.) adviseerde de interpellant zijn motie in te trekken, omdat te zijner tijd het gehele beleid van het Concertgebouwbestuur aan de orde komt» De heer Gortzak (Comm.) verklaarde, dat de raad heeft uitgesproken, dat hij „al datgene wat geleid heeft tot de uitvoering van „Metamorphosen" niet neemt en dat de interpellant daarom volkomen tevreden kan zijn". Wethouder De Roos meende, dat er geen reden was voor enigerlei uitspraak, nu een commissie de kwestie en al wat daarmee samenhangt in behandeling neemt. De heer Bot trok zijn motie daarop in, waarmee het debat over zijn interpellatie eindigde. Grote belangstelling voor V.S.V.—Ajax De vraag naar kaarten voor de voetbal wedstrijd V.S.V.-Ajax is enorm geweest. 1-Iet aantal teleurgestelden zal groter zijn dan het aantal tevredenen. Men is hier ter plaatse erg ontevreden over de toewijzing van kaarten. De voor-verkoop adressen waren direct uitverkocht. V.S.V. zal echter trachten zoveel moge lijk toeschouwers te bergen. Voor dit doel zijn enige staantribunes bijgebouwd. I van uiuuiiuuitcii. vv i ïeiieiieu - i i c i» I thans op, dat voor die onderhandelingen "f TvSïïl afgevaardigden van d'e bond gevraagd zul len worden. De Bond is overtuigd, evenals vroeger, weer goed te kunnen samenwerken met de Algemene Vereniging - voor Bloembollen cultuur. Dit is immers ook een vrije orga nisatie, zodat men dan nauw contact heeft tussen kwekers en exporteurs. Polo in het Velserbad Zaterdagavond zullen in het Velserbad Sterk, zoals hij no% altijd in de voetbal wereld genoemd wordt, ondanks het feit, dat hij al jaren lang een degelijk huisvader is, is het praedicaat „sympathiek" zeker niet misplaatst. We vermoeden niet, dat hij in de voetbalwereld ook maar één vijand heeft, we kunnen ons niet voorstellen, dat hij ooit een tegenstander unfair behandeld heeft, of van een scheidsrechter wel eens een waarschuwing heeft ontvangen. Duidt dit in de eerste plaats op een juiste sport- mentaliteit, zijn correcte wijze van spelen is ook een gevolg van het feit, dat hij tot I -TT. tv OUi\ Ctl—tl ^Cv Vig V au Jtv. 't-11, fut i 1 IJ tf t polowedstrijden worden gespeeld. Het zijn unfaire middelen zijn toevlucht niet be de eerste wedstrijden van de wintercom petitie en het programma ziet er al direct goed uit. Gespeeld worden VZVHVGB (adspiranten); VZVHPC (dames). Het eerste heren-zevental speelt tegen Nereus uit de Zaan. Er zal heel goed ge speeld moeten worden, willen de VZV'ers het tot een overwinning brengen. Wij hou den het voorlopig maar op een Zaanse zege. In het eerste zevental zijn de jongeren voor gegaan. Zo zien wij op de midvoorplaats Kwak opgesteld in plaats van Duinker, die nu in het tweede speelt. Schoone is ver vangen 'door Kramer. Zondagavond speelt het derde zevental te Haarlem tegen HPC IV. Britse Pacific-vloot wordt gereduceerd Volgens United- Press zal de Engelse Pacific-vloot binnen een maand drastisch worden gereduceerd. Alle zware eenheden van deze vloot die momenteel groter is dan de thuisvloot zullen gedurende de komende drie weken naar Engeland ver trekken. Slechts een aantal kruisers zal in Hongkong achter blijven. hóéft te nemen, om de eenvoudige reden, dat hij over een verbluffende techniek en tactiek beschikt, die alle „lijf-aan-lijf- werk" overbodig maakt. Sterk, die aanvankelijk in een plaatselijk Zaterdagmiddagclubje speelde, is voor VSV een kracht van grote betekenis. In heel wat doelpunten heeft hij, direct of indirect, een aandeel. Ook in het Haarlems Elftal was hij altijd één der prominenten en we ma ken ons sterk, dat hij ook nog wel eens z'n kans voor het Nederlands Elftal zou heb ben gekregen, als zijn werkkring hem ver oorloofd had aan de training en aan het medespelen in werkdag-wedstrijden deel te nemen. t Eni-je jaren geleden liep Sterk met het plan rond de voetbalschoenen aan de wil gen te hangen. Op een desbetreffende vraag verklaarde hij aan schrijver dezes, dat zijn besluit' onherroepelijk was. Hij heeft zijn woord niet gehouden, gelukkig want spelers als Sterk ziet men slechts node heengaan. Morgen, op zijn feestdag, zal Sterk voor één dag aanvoerder zijner ploeg zijn. We hopen van harte, dat hij er in zal slagen VSV ter overwinning te leiden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1