Gelukkig niet veel werk voor prijzencommissie Maar preventief werkt zij zeker •varia Beverwijk De Verenigde,Staten van Europa? fa Veis en«No®t°d Santpoort 1947 MAANDAG 10 NOVEMBER ÏJMUIDER COURANT Nu binnenkort cle Plaatselijke Prij zen- emissie te Velsen een jaar als zodanig cörnft gefunctionneerd, zal menig Velse- r het op prijs stellen eens te vernemen ttot nu toe al zo is bereikt. Het aantal geregistreerde klachten be ng tot 1 November 1947: zeventien. Hiervan bleken dertien gegrond en vier 0n£°bemiddelïng der commissie werd 70 wegens te hoog berekende prijzen belanghebbenden terugbetaald. Aan f!e overtreders werd vanwege de com- tw je een schriftelijk waarschuwing ge- iden. In vier gevallen (onder meer bij z0"moeden van te laag gewicht) werd de ïlacht doorgegeven aan de politie. In een val kon door de commissie bij onderver- f ur van een gedeelte van een woning een SjLe huurverlaging worden doorgevoerd. Deze resultaten, ofschoon bescheiden, howiizen toch het bestaansrecht der com- I ie Daarnaast is echter ook van be- J' ,je preventieve werking, met andere borden het bestaan der commissie alleen eds is voor menig neringdoende of am- tachtsman een reden om zich aan de vast stelde prijzep en tarieven te houden, in ft besef, dat elke overtreding tot een Wacht bij'de prijzencommissie kan leiden, npze pleegt dan in lichte gevallen voor- i ig langs minnelijke weg de overtreder 1, fout te laten herstellen. Bij gebleken nwil bij een tweede klacht en voorts in mistige gevallen wordt daarnaast de prij- Suolitie in de zaak gemoeid met alle ge len van dien. Ook de prijsaanduiding in winkels en diverse bedrijven, die zoals men weet verplicht is voorgeschreven, richt zich de Lndacht der commissie, dit alles in het belang van het zo belangrijke doel: stabi lisatie van het prijspeil, wat ten slotte een levensbelang is, niet alleen voor de loon trekker. doch ook voor de neringdoende gif Deze laatste is toch ook voor alles, «at buiten zijn eigen branche is gelegen, aangewezen op andere leveranciers eh heeft dus evenzeer belang bij stabiele prij- zen en tarieven. Voegen wij hierbij, dat de leden der prij zencommissie hun min of meer onprettige taak belangeloos vervullen en de commissie i de gemeente dus niets kost, dan moet er- j kend worden, dat zij in ons maatschappe- lijk bestel een nuttige rol vervullen, welke nog beter^tot haar recht zal komen als een ieder medewerkt door in geval van kennelijke prijsovertreding de tussenkomst der commissie in te roepen. Hiervoor kan men zich wenden tot de leden persoonlijk dan wel schriftelijk tot de secretaris der commissie ten raadhuize te Yelsen. Noorwegen kan zijn vis wel kwijt Van welk een groot economisch belang het visserijbedrijf voor Noorwegen is, blijkt uit het feit dat in de eerste zes maanden van dit jaar voor niet minder dan voor 10.700.000 aan vis en vispro ducten naar verschillende landen is uitge voerd. Hieronder was voor 2.900.000 aan geconserveerde vis. De export is al aanmerkelijk hoger dan voor het uitbreken van de oorlog en zij neemt nog steeds in omvang toe. Vooral wat betreft de visconserven, die in het buitenland, in het bijzonder in Amerika, zeer in trek zijn. „ALS VLIEGEN OM DE KAARS" Ds. Zwiep nam afscheid Ds. A. Zwiep, predikant van de Christe lijk .Gereformeerde Gemeente, die sedert 15 Maart 1936 zijn ambt in IJmuiden ver vulde, heeft Zondag, wegens vertrek naar Schiedam, zijn afscheidspredikatie gehou den. Bij de velen, die het kerkgebouw vulden, waren onder meer burgemeester mr, M. M. Kwint en vertegenwoordigers der Gereformeerde en Nederlands Hervormde Kerk. De afscheidstekst was uit Jesaja 5 vers da: Wat is er meer te doen aan mijn wijn gaard, dat ik hem niet heb gedaan? Na de predicatie richtte ds. Zwiep-het woord tot de burgemeester, die hij dank bracht voor de hulp en steun die de Chr. Geref. Kerk van hem mocht ontvangen. De Hervormde Kerk verzocht hij zijn dank over te willen brengen aan de kerkeraad. Ds. H. Holtrop, die namens de classis Haarlem aanwezig was en als zodanig de trouw eü toewijding van zijn collega aan de classis memoreerde, werd de zorg voor de IJmuider gemeente aanbevolen. Ouderling J. Slootweg bracht namens lterkeraad en gemeente dank voor. al, wat ds, Zwiep in IJmuiden heeft gedaan en op zijn verzoek zong de gemeente de predi kant Psalm 121 vers 1 en Psalm 134 vers 4 toe. Van de gelegenheid na de dienst per soonlijk afscheid te nemen, werd een ruim gebruik gemaakt. Goede week voor de „Java" Nadat de Katwijker logger KW 159 de Java de trawlharingvisserij had beëindigd werd deze motorlogger ingericht voor de drijfnetvisserij. Maandag 3 November was de logger met een vangst van ruim 1000 kisten verse haring aan de markt en be- somde daarvoor 14.000. De volgende dag toog de logger weer naar zee. Het schip trof het buitengewoon. Vrijdagavond was de loggeri namelijk weer aan de markt. Za terdag werd voor de 1250 kisten Engelse valharing 17.000 besomd. IJslandse moeilijkheden met „diepvries-vis" Naar wij vernemen heeft IJsland mo menteel moeilijkheden met de afzet van diep bevroren vis. Er ligt ongeveer 12000 ton diepvriesvis in de verschillende koel- vrieshuizen opgeslagen, zijnde de helft van de totale jaarproductie, die ongeveer ton bedraagt. ke moeilijkheden de verkoop thans in de weg staan is ons niet bekend, doch wij vermoeden, dat zij verband houden met de prijzen, die door de IJlandse expor teurs voor dit product gevraagd worden. De „Ceram" bracht erts Het m.s. „Ceram", dat Zaterdag met een 'ding erts van Narvik in IJmuiden is ge arriveerd, zal nadat de voor de hoogovens bestemde lading gelost is, naar Amsterdam opvaren. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden gaat de „Ceram" weer op 13 De cember van Amsterdam, via Marseille, Genua, Port Said en andere tuSSengelegen «ovens, naar, Batavia. OIu ook walvis-„rookvlees" De walvisindustrie in Zuid-Afrika heeft "oer een nieuw walvisproduct op de markt Sebracht, namelijk gerookt walvisvlees. Product moet goed van smaak zijn, Mat het veel kopers vindt. Verder blijkt oot voor de export zeer geschikt te zijn Mat net in rollen van ongeveer vijf k.g. «Mdt afgeleverd. Naar welke landen het ouwe product wordt geëxporteerd, wordt Mter niet vermeld. Agenda voor Velsen en IJmuuidem MAANDAG 10 NOVEMBER. Thalia 8 uur: „Jaren van scheiding", «ex 8 uur: „De wraak der goden". Kis" uur: "Mannen zonder vleu- *atronaat 8 uur: Concert „Euphonie". antpoort. Jeugdhuis 8 uur: Lezing 1 Kolkman. DINSDAG 11 NOVEMBER. Kopen 8 uur: Voorstellingen. Rusland vist hij kunstlicht in de Sovjet-Unie is men voortdurend bezig de visserij te verbeteren en de pro ductie zoveel mogelijk te verhogen. .Thans worden er in de Kaspische Zee proeven genomen om 's nachts met kunstlicht door te vissen en aldus de vangst aanzienlijk te verhogen. Voor dit doel wordt des nachts van het vaartuig een grote electri- sche lamp onder water neergelaten, waar de vis lijkbaar op afkomt. Momenteel zijn zes vissersvaartuigen met deze lamp uitgerust. Het ligt in de bedoeling deze proefneming ook in andere viswaters te houden. Naar de uitslag van de proeven wordt met grote belangstelling uitgezien. De „Rempang" nog niet onder Nederlandse vlag Het s.s. „Rempang" (ex s.s. Khedive), dat bij de „Gulf Shipbuilding Corp." te Mobile (V.S.) van baby Flattop tot C-3 schip wordt verbouwd en dat ongeveer 31 De cember aan de stoomvaart Maatschappij „Nederland" zal worden opgeleverd, is voorlopig bestemd in de dienst der S. J.P.L. te worden opgenomen. Het vaartuig zal in Januari van de Golf van Mexico naar Zuid- en Oost-Afria vertrekken. De „Dohan de Witt" 14 December binnen Naar wij vernemen zal het s.s. „Johan de Witt", dat pmstreeks dertien November te Batavia verwacht wordt, ongeveer de twintigste uit deze haven naar Amsterdam vertrekken, waar het schip 14 December kan arriveren. Variété in het Patronaatsgebouw Het NW en de IJmuider Bestuurders Bond hebben Zaterdag 22 November in het Patronaatsgebouw een variété-avond ge organiseerd, waaraan enige bekende radio-artisten hun krachten zullen geven. Onder meer treedt Tonny van Zwol als conférencier op en Pierre de Petri met zijn Pusta-Girls* verzorgen met Eddy Canzoni een deel van de' muzikale lijst. Verder ko men enige gerenommeerde „lachspier bewerkers" voor het voetlicht. Lesje voor België. Het feit, dat van de Zeeuwse havens uit een eigen vloot wordt klaargemaakt om ter ijle haringvisserij te gaan wordt in „Het Nieuwe Visserijblad" een „lesje voor België" genoemd. Parijse conferentie. Binnenkort heeft in Parijs een ijle-haringconferentie plaats tussen België en Frankrijk. Z 537. De vloot van Zeebrugge heeft een welkome aanvulling ondergaan door het te water laten van de „Marie Louise Léon" (Z 537), een sierlijk vaartuig van 83 bruto ton, 25 meter lang en 10 voet diep met een Rustonmotor van 240 pk. Veel Kaspische ansjovis. Behalve aan talloze andere soorten is de Kaspische Zee zeer rijk aan ansjovis. Dit blijkt weer eens uit een bericht in de „Prawda", waar in vermeld wordt, dat de vissersvloot van het begin van dit jaar af niet minder dan 100.000 centenaar ansjovis heeft aange bracht. Slecht garnalenweer. Wegens de min der gunstige weersomstandigheden in de afgelopen week hebben de garnalenvissers uit IJmuiden maar twee dagen kunnen vissen; enkele vaartuigen zijn echter drie dagen uitgeweest. De prijzen der han dels- en pelgarnalen waren respectievelijk 50 en 44 cent per kilo. De vissers voor- de exportgarnalen kregen 64-74 cent per kilo. Dokter Bekker overleden In het Rode Kruis-ziekenhuis te Bever wijk overleed Zaterdagmiddag dokter J. F. Bekker, arts te IJmuiden. Dokter Bekker werd in 1889 te Bergen op Zoom geboren en studeerde in Utrecht, waar hij in 1917 het artsexamen aflegde. Na als reserve-officier van gezondheid zijn militaire dienst te hebben volbracht, ves tigde hij zich in 1919 te Nijeveen in Over ijssel, vanwaar hij in 1926 naar IJmuiden kwam als opvolger van dokter Veldman. Op initiatief van dokter Bekker werd in 1927 de Maatschappij „Ziekenfonds IJmui den" opgericht, welke maatschappij hij tot 1938 presideerde. In het afgelopen jaar gaf hij de stoot tot de oprichting van de afdeling Kennemer- land van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst waarvan hij voorlopig voorzitter werd. In Augustus, ziek van vacantie terugke rend is hij opgenomen in het Rode Kruis- ziekenhuis, waar hij tot zijn overlijden ver pleegd werd. De crematie zal plaats hebben te Wes- terveld* Woensdag 12 November, na aan komst van trein 13.09. Schoonenberg wordt verhuurd „Strawberries" en „Sport Vereent" heb ben B. en W. van Velsen verzocht, de sportvelden van „Schoonenberg" voor het seizoen 1947'48 te mogen huren. B. en W. stellen de raad voor, twee terreinen aan de „Strawberries" voor f 700 te ver huren en „Sport Vereent" één tèrrein voor f 200 af te staan, zulks onder speciale voorwaarden. NIEUWE GORDIJNEN VOOR DE WILHELMINASCHOOL. De Duitsers hebben de Wilhelmina- school verre van zachtzinnig behandeld. Onder meer verdwenen alle gordijnen uit het gebouw en B. en W. van Velsen stellen de raad nu voor een crediet van 810 te verlenen voor nieuwe gordijnen. DE GEMEENTE GAAT EEN AUTO VERHANDELEN. De directeür van het Gas- en Water bedrijf is genegen, de bij zijn bedrijf ge stationeerde personen-auto van de ge meente te kopen. De prijs is vastgesteld op 200 en de raad wordt in overweging ge geven, de wagen maar van de hand te doen. MARKTBERICHT R.K. Metaalbewerkersbond1 IJmuidens record recipieerde 70 kisten tarbot en tong; 150 kisten schol; 775 kisten schelvis; 150 kisten kabeljauw; 100 kisten wijting; 40 kisten schar; 75 kis ten diversen; 4550 kisten verse haring. To taal 5910 kisten. Prijs verse haring f 15 f 9.90 per kist. Besommingen. IJM 117 Prinses Beatrix f 17.450. Motorloggers: IJM 204 f 3740; KW 24 f 5530; KW 69 f 6460; KW 52 f 438; KW 159 f 17.457; KW 140 f 448; KW 4 f 5474. Drie trawlers met f 36.500 besomming. Kustvissers: IJM 213 f 1140; IJM 240 f 690; IJM 343 f 67; VD 9 f 829; VD 60 f 1180; UK 172 f 900; UK 94 f 86. In de week van 27 October tot en met 1 November werden in IJmuiden aange voerd 287 kantjes volle haring, 245 kantjes steurharing, een totagl dus van 532 kant jes en 1.397.474 k.g. verse haring. Wat de aanvoer van verse haring aan gaat is hiermede dit seizoen de 20.812.877 k.g. bereikt, alleen in IJmuiden. De totale vangst, mede oven? andere ha vens berekend, bedraagt 24.177.095 k.g., waaruit blijkt dat IJmuiden bngeveer 5/6 van de vangst tussen 17 Mgi en 1 Novem- vember voor zijn rekening heeft genomen. Aanvoer verse zeevis. In dezelfde week (27 October-1 Novem ber) werd 267.050 k.g. verse vis in IJmui den aan de markt gebracht. Hierbij waren 12.500 k.g. tong en tarbot, 27.000 k.g. schol, 45.500 k.g. kabeljauw, 21.500 k.g. wijting, 7.050 k.g. koolvis, 142.500 k.g. schelvis, 11.000 k.g, makreel. Brand aan de Zeestraat In de bollenschuur van de wed. Van der Kolk aan de Zeestraat is Zaterdag een he vige brand uitgebroken, waarvan de oor zaak nog onbekend is. - De schuur werd, ondanks het feit dat de brandweer spoedig ter plaatse was totaal in de as gelegd. In de opgeslagen bollen en kisten vond het vuur gretig voedsel, waardoor het vuur snel om zich heen greep. Na drie uren van hard werken had de brandweer het gevaar bezworen. De scha de, welke nog niet kan worden vastgesteld, is aanzienlijk. WAT WEET EUROPA VAN: Er wordt siteeds meer gediscussieerd over een statenbond van Europese landen. Om na te gaan wat het grote publiek hierover gehoord heeft en hoe het erover denkt, heeft een aantal leden van de Internatio nale Vereniging 'van Publieke Opinie- Instituten daarover enige Gallup-vragen gesteld. „Kunt u mij zeggen wat u verstaat on der: Verenigde Staten van Europa?" luidde de eerste vraag. De antwoorden in verschillende landen zijn: Europese statenbond, federatie net zoiets als de Ver. St. van Noord-Amerika 42 42 28 Economische Unie, zeer ver grote „Benelux" e. d12 21 1 Politiek vèrbond van Euro pese/West-Europese Staten 6 7 1 Div. andere antwoorden3 9 4 Onbekend, geen mening37 21 66 In ons land blijkt dus een meerderheid van 63 in Frankrijk 79 zich een idee over een „V.S. van Europa" gevormd te hebben. In Zweden- zijn het er maar 34 in Noorwegen 58 in Engeland slechts 30 Alleen het publiek in de twee landen op het vasteland van West-Europa blijkt dus behoorlijk geïnformeerd te zijn. Op de vraag: „Wat denkt u van de idee van een „Verenigde Staten van Europa?" antwoorden onze landgenoten: 42% Goed, uitstekend idee. 10% Mooi idee, maar onpractisoh, mooie illusie, utopie. 5% Slecht idee. 1% Noodzakelijkheid! 5% Div. andere antwoorden, goedkeu ringen onder reserve etc. 63% (Die kan aangeven wat volgens hen V.S. van Europa betekent). In Frankrijk vindt 61% het een goed, 10% een slecht idee, in Zweden vindt 11% het een slecht idee en in Noorwegen 10%. De groepen, die het idee van een zeer nauw samengaan van veel of alle Europese staten veroordelen zijn dus gering. Uit de antwoorden op de laatste vraag, die de Gallup-instituten hierover gesteld hebben, n.l. welke staten men wèl, welke niet in een V.S. van Europa zou \yillen zien, blijkt, dat in Frankrijk èn ons land alle West-Europese staten, met uitzondering van Ierland, tenminste 90% der uitge brachte stemmen krijgen. Polen en Joego-Slavië worden door nog geen 60% van onze landgenoten, die er een mening over hebben verwelkomd, en Rusland woi'dt door slechts 33% acceptabel geacht. (In Frankrijk door 56%). De complete antwoorden (in van hen, die er een oordeel over hebben): In Nederland Frankrijk Wel Niet Wel Niet 0,3 93 4 96 2 Luxemburg 97 1 94 4 Zwitsérland 98 1 94 4 Denemarken 97 y2 93 4 Noorwegen 97 i 90 5 2 90 5 95 1 97 2 92 6 93 5 87 6 87 6 8 85 1 8 Oostenrjjk 82 9 82 11 78 14 86 8 Griekenland 76 13 82 10 73 21 69 21 Tsj.-Slowakije 70 16 82 11 60 30 76 13 59 28 80 13 Joego-Slavië. 57 30 76 15 55 34 75 17 55 56 36 Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de R.-K, Metaalbewerkersbond afdeling Beverwijk, heeft Zaterdagmiddag in de voorzaal van het K.S.A.-gebouw de receptie plaats gehad, waarbij vele afge vaardigden van verenigingen en bonden hun gelukwensen kwamen aanbieden. De vele fraaie bloemstukken, als blijk van medeleven door de diverse verenigin gen en bonden aangeboden, gaven een bij zonder cachet aan de zaal. Tussen de aanwezigen werden opge merkt Deken Horsman, kapelaan Stam- meyer, adviseur van de bond, de directie van het Hoogovenbedrijf, het bestuur van de A.N.M.B., afgevaardigden van de Haij ven- en Transportarbeiders en van de R.-K. Fabrieksarbeidersbon d. Om kwart voor vier heette de voorzitter de heer G. Langendijk de aanwezigen van harte welkom. Hij zeide onder meer, dat wij wel een beetje trots mogen zijn op al hetgeen, wat in die 35 jaar welke nu ach ter ons liggen, bereikt is. Bij de oprichting van deze bond waren er slechts 27 leden, waarop een stijging volgde, maar het begrip van organisatie kwam achteraan. Toen in 1945 de vleugels weer uitgeslagen konden worden stond het ledental op 275 en thans hegft de afdeling Beverwijk een omvang van 465 leden. De heer van Brussel van het hoofdbe stuur vond het een aangename taak op deze dag, mede namens het hoofdbestuur de hartelijke wensen te mogen overbren gen. Hij hoopte, dat de afdeling Beverwijk een grote en innerlijk sterke organisatie zal blijven, waarin ieder lid zijn taak zal blijven zien. De heer Boon feliciteerde het bestuur namens de K.A.B. en zeide, dat de eenheid tussen het bestuur en de leden groot is geweest. De heer G. S. K. Blauw vertegenwoor diger van de directie van de Hoogovens wees er op, dat er veel is veranderd in de verhouding tussen werkgever en werkne mer. Deken Horsman waarschuwde vooral de arbeiders, die werkzaam zijn aan het Hoog ovenbedrijf voor de „communistische geest, die daar steeds meer doordringt". De heer F. van Galen sprak de wens uit, dat de samenwerking, die na de oorlog tot stand is gekomen tot in lengte van dagen zal blijven bestaan en dat het gestelde ideaal worden bereikt. Verder hebben nog het woord gevoerd de heren Straatsburg van de afdeling IJmuiden, van Someren van de Christe lijke Metaalbewerkersbond, van de Ham van de Werkmeestersbond, de Goede na mens het Spoorwegpersoneel, W. van Doorn van de Bond van Technici, C. Ver steeg van het Overheidspersoneel, Nijssen namens het P.T.T.-personeel en M. dc Jonge van de Katholieke Sociale Actie. De sociale dag waarop Dré de Wolf het woord voerde in de St. Agptha werd be sloten met een plechtig Lof met feestpre- dicatie. Zaterdag kwam ongemerkt het 2500sta schip met meer dan 50 p.k. machinever mogen van dit jaar aan (le IJmuidense afslag. Het was de VD 60 Volendam. Deze gebeurtenis tekent, met het feit dat er sinds 17 Mei al meer dan 20 mil- lioen kilo verse haring is aangevoerd, dui delijk het snelle herstel dér IJmuidense visserij. Inbrekers werden tijdig' gestoord Omstreeks het middernachtelijk uur is Vrijdagavond een poging tot inbraak ge daan in de winkel van zuivelproducten van de heer C. A. aan de Duinvlietstraat. Naar vermoed wordt waren het een twee tal jonge mannen, die het ruit uit de win keldeur hebben gelicht. Zij zijn twee maal in hun duistere voornemens gestoord. Eerst door een niets vermoedende late voorbijganger en daarna door de dochters van de winkelier, die van een ver jaars feestje kwamen en de kapotte ruit op- merkten. De inbrekers hebben de tijd ge nomen, gezien het feit, dat de ruit de vol gende morgen netjes geheel," zonder enige beschadiging op het puin langs het spoor werd teruggevonden en enkele latjes, even eens onbeschadigd, in het tegenover de winkel gelegen voormalige plantsoen. De winkelier kon vaststellen, dat verder niets was verdwenen. In Beverwijk echter waren inbrekers gelukkiger, want bij de zuivelhandelaar V. in de Torenstraat bleek Zaterdagmor gen vroeg een doos margarine en wat boter en vet te zijn ontvreemd. De politie heeft de beide zaken in on dersoek. NIWIN-avónd in voorbereiding Een tweetal plaatsgenoten de heren Bert Pijpers en Peter Rijsdijk, bij vele liefheb bers van de lichte muze bekend, hebben het voornemen om in samenwerking met het plaatselijk comité van de NIWIN-actie een ontspanningsavond voor te bereiden, die tot doel heeft, gelden bijeen te bren gen voor de aanschaffing van radiotoe stellen. De aankoop van een radiotoestel nergt een bedrag van ongeveer driehonderd gul den. De organisatoren verwachten voor de te houden ontspanningsavond een zo grote belangstelling, dat enkele toestellen aan het comité kunnen worden aangeboden. Vele Beverwijkse artisten hebben reeds hun medewerking toegezegd. Zelfs is door een bijzondere geste van de directie van het Luxor-theater, die de bioscoopzaal be langeloos ter beschikking zal stellen, reeds een ruimte voor de uitvoering van de plannen aanwezig. MAANDAG 10 NOVEMBER. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: „Het huis der Vrouwen" (18 j.) Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: „Ob sessie" (18 j.) W. B.-Theater. 8 uur: „Bij de Marine" (alle leeftijden). Witte-Kruis-gebouw aan de Baanstraat „Sans Atout". Onderlinge drive. K.S.A. 8 uur: Vrouwencentrum, lezing over „beroepskeuze" en „Een eeuw achter". DINSDAG 11 NOVEMBER. Raadhuis. 1112 uur. "Wethouder: Slacht huis, Gasbedrijf, werklieden. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: „Het huis der Vrouwen" (18' j.) Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: „Ob sessie" (18 j.) Veilinggebouw 't Centrum. 7.30' uur: „Kleur en Glorie onder Tropen" voor per soneelsvereniging machinefabriek C. Ma ters. Verenigingsgebouw Schans. 7 en 9.15 u.: „Trunderrock". K.S.A.-gebouw. 7.30 uur: D.E.M.-revue. K.S.A.-gebouw. Contact-avond „Mercu- rius". Toneelavond voor R.K. Arbeiders Beweging De afdeling Velsen-Noord van de Ka tholieke Arbeiders Beweging heeft Zater dag in gebouw „Concordia" haar leden een geslaagde toneelavond geboden met de medewerking van de Toneelvereniging „Opwaarts". De heer J. W. Schoot, regisseur, heeft da beschikking over zeer goede dameskrach ten, die „In Andermans Schoenen", een blijspel in drie bedrijven van Dom de Gruyter wederom toonden, wat zij waard zijn. De heer Th. Kuypers, voorzitter der af deling, betreurde in zijn opening- de ma gere opkomst van de leden bij de St. Wil- librordus-'viering. Hij herinnerde aan het zestigjarig be staan van de K.A.B. in het bisdom Haar lem bij welke gelegenheid men, tot stich ting van een fonds voor vacantiehuizen I voor vrouwen, een geldbedrag wil aanbie den. De heer A. Harsveld, die gedurende vijfentwintig jaar bode was, kreeg als be wijs van erkentelijkheid een bloeiende plant. Een collecte voor het Thuisfront bracht bijna 70,op. De heer K. Straatsburg te IJmuiden, wekte tijdens de pauze speciaal de jonge ren op zich meer te ontwikkelen om straks het werk der ouderen over te nemen en wanneer de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een feit wordt, zelf de handen utt de mouwen te kunnen steken. Buurtvereniging „Wijkeroog" noodlijdend In het clubgebouw van „Kindervreugd" hield de Buurtvereniging „Wijkeroog" haar jaarvergadering, welke niet bepaald een opwekkend karakter droeg. De voorzitter, de heer C. Stijnman moest in zijn openingsrede betreuren, dat geen optimistisch geluid kon worden beluisterd, in het jaarverslag van de heer W. Vermey. Het ledental was het afgelopen jaar van 232 tot 131 gedaald. Behalve dit baarden de financiën nog grotere zorg'en. Er was slechts bijna 300,in kas, waarvan een kinder St.- Nicolaasfeest een groot deel zal opeisen. Zonder verhoging der contributie zal het niet mogelijk blijken „Wijkeroog" te hand haven. De moeilijkheden strekten zich ook uit tot het bestuur. Aftredend waren de leden C. v. d. Aart, C. Hageman, S. Stammers en H. de Reus. Alleen de laatste stelde zich. herkiesbaar, en voor de overigen waren geen andere candidaten. Uiteindelijk werd toen het bestuur maar van zeven op vijf leden gebracht en aanvaardde mevr. Ro- schar-Zalm een functie. Langdurige besprekingen voor een win- terprogramma hadden geen resultaat, ge zien de toestand der financiën. Grondruil gemeentevan Gelder Ten behoeve van de wegenaanleg ter bebouwing van de gronden, gelegen ten noorden van de Smïdt van Gelderstraat en ten oosten van de Grote Hout- of Konings weg te Velsen-Noord, dient de gemeente de beschikking te verkrijgen over gedeel ten van aan Van Gelder Zonen N.V. te Amsterdam toebehorende percelen, samen ongeveer 16 m2 groot. Hiertegenover kunnen door de gemeente aan Van Gelder Zonen N.V. ongeveer 19 m2 grond wcurien afgestaan. Van Gelderïionen N.V. is bereid tot deze grondruiling over te gaan, mits de terrein afscheidingen tot haar genoegen en in overleg met haar bouwal'deling wordea verplaatst. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 75) Natuurlijk, besefte ze sluw, toen ze zich klaar maakte om naar het feest te gaan, zou dit een punt in haar voordeel uitma ken bij de meeste mannen, die een behoor lijke bankrekening een attractie te meer vonden in een vrouw, maar wat Alan Heriot betreft, zou het wel eens een han dicap kunnen blijkep te zijn. Hij was niet als de meeste mannen. Het zou hem mis schien zelfs weerhouden mee te dingen, tenzij hij heel zeker wasEn dus was ze buitengewoon aardig tegen Alan en maakte ze het hem volkomen duidelijk, dat ze hem als haar speciale ridder voor deze avond had uitverkoren. Ze wendde zich tot hem met een licht geamuseerd glimlachje, toen ze het feest gebouw binnentraden. Ze dansen de een of andere boeren dans ik denk dat we die maar zullen overslaan, vind je ook niet? Hij keek niet naar haar, maar staarde naar de dansvloer. Haar ogen werden klein, toen ze zijn blik volgde. Je kon niets anders dan dat rode haar herkennen, dacht ze met een plotseling opkomend gevoel van ergernis. Kay's verpleegstertje schijnt zich ook goed te amuseren. Haar woorden waren vriendelijk, maar Alan kon de zweem van neerbuigendheid in haar toon niet uitstaan. Ja, zei hij, en hij benijdde Geoffrey, die Anne nu in de goede houding had geduwd en die lachend op haar stond te wachten. We kunnen wel even in de bar gaan kijken, totdat dit gehos voorbij is, stelde Sheila verveeld voor. Er is meestal heel wat te drinken op dergelijke feesten te amuseerden zich inderdaad, dacht Alan, toen hij Sheila, na nog eens naar de dansenden omgekeken te hebben, volgde. Ze zag er vrolijk en allerliefst uit. Geen wonder dat Geoffrey lachte en zo in z'n schik was. Zijn blik keerde terug naar Sheila, die links en rechts boog met een vaag, mis schien onbewust, neerbuigend airtje. Dwaas, dacht hij, hoe gemaakt zij op eens geleek, als je haar tegenover iemand als Anne plaatste. Hij zou Anne toch zeker wel voor één dans kunnen vragen later op de avond, overpeinsde hij, toén hij met een uitdrukking van beleefde belang stelling luisterde naar Sheila's gebabbel. Dat zou toch heel natuurlijk zijn. Geof frey kon toch niet verwachten, dat hij haar de gehele avond voor zich alleen zou kunnen houden. Intussen moest hij zijn plichten ten op zichte van Sheila vervullen. Zodra de boe rendans voorbij was, bracht hij haar naar de dansvloer. Zeg, zei Geoffrey na een poosje, ik vind dat het hier erg warm begint te worden. Wat zou je zeggen van een drank je, als deze dans voorbij is? Anne aarzelde. De bar was ginds en Sheila Lambert's groepje scheen zich daar geïnstalleerd te hebben. Maar ze kon ook niet verwachten, dat ze hen de hele avond zou kunnen vermijden. Ze keek op en knikte. Dat zou heerlijk zijn Tenslotte had ze Alan en Sheila al di verse keren gezien in de loop van de avond. Ze waren langs elkaar heen gedanst op de dansvloer en Alan had tegen haar geglim lacht en Sheila had haar een kort knikje gegeven. Die twee schenen meest samen te dansen. En het was heel onwaarschijnlijk, dat zij en Geoffrey zich in het Lambert- groepje zouden behoeven te mengen, ook al waren ze in de bar. Toch voelde ze op nieuw een nerveus gevoel opkomen, toen ze de kamer, die als bar was ingericht, binnen kwamen, en Sheila en Alan tegen het lijf liepen, die op hetzelfde moment naar binnen gingen. Tot haar misnoegen, riep Sheila onmiddellijk Geoffrey aan: Hé, jij daar, wat betekent dat, mij af te zéggen? Kom in ieder geval nu een drank je met ons drinken, nu we elkaar eindelijk gevonden hebben. Haar blik was over Anne heengegleden met een volkomen gebrek aan normale beleefdheid, maar Alan ondersteunde on middellijk haar uitnodiging en deed alsof hij haar onbeleefdheid niet had opgemerkt. Hoewel hij inwendig woedend was', glim lachte hij tegen Anne en stak een arm door de hare. U komt toch ook? zei hij. Anne zou willen bedanken. Ze zou met haar neus in de lucht in de andere hoek van het vertrek, die het verst verwijderd van het Lambert-groepje was, willen gaan zitten. Maar je kon niet beledigend zijn, alleen omdat andere mensen geen manie ren bleken te hebben. En dus glimlachte ze vriendelijk terug tegen Alan, zei dat ze graag mee zou gaan, en liet ze zich, tot Sheila's ergernis, door beide mannen be geleiden naar de tafel. Werkelijk, dacht Sheila heftig, het werd tijd, dat iemand die brutale verpleegster van Kathryn er op wees, waar haar plaats was. Nadat ze Geoffrey en, met tegenzin, Anne had voor gesteld aan de andere leden van haar ge zelschap, kondigde ze luid aan, dat ze zin in cocktails had en stak ze met veel ver toon een sigarette aan. En toen, nadat Geoffrey en Alan naar de bar waren ge gaan om drank te halen, zag ze haar kans schoon. Is dat niet één van Kathryn's jurken? vroeg ze kortaf. Anne keerde zich verschrikt naar haar toe en voelde haar donkere, vijandige blik op zich ge vestigd, waarmee ze van top tot teen werd opgenomen. Haar eigen ogen werden iets groter, maar ze bleef volkomen kalm. Sheila Lambert kon rustig zo onbeschoft zijn als in haar hoofd opkwam! (Wordt vervolgd). GRONDSTOFFEN VOOR PAPIER. Nadat de gehele vorige week reeds door enige zeeschepen een flinke hoeveelheid houtstof aangevoerd en gelost is voor de papierfabriek, kwamen aan het einde der week weer twee zeeschepen aan, beide met houtstof geladen, doch gedeeltelijk bestemd voor zusterfabrieken. Het waren de Noorse s.s. „Tungenes" met 1360 ton en „Bonn" met ruim 1200 ton, die thans nog in lossing zijn. „Als een kwartel" bij Jan van Dommelen Doof „als een kwartel" was de oude tante Leentje, die bij de familie Eggers een „liefderijk" tehuis had gevonden en door de huisgenoten op nichtje Paula na als „de minister van financiën" en een „melk koetje" werd beschouwd. Maar in werke lijkheid bleek haar gehoor uitstekend in orde te zijn en kwam zij door haar na tuurgetrouw simuleren tot in de finesses te weten, hoe de familie over haar dacht. Dat dit tot komische toneeltjes aanleiding gaf, is te begrijpen. Dit blijspel van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen geeft voor haar, die de „titel rol" voor het voetlicht brengt, alle ge legenheid te tonen, wat zij zoal in haar toneel-mars heeft., vooral wanneer de eigen leeftijd nogal aanzienlijk verschilt met de toneelleeftijd, zoals dat bij mevr. Tabernai het geval was. En wanneer wij dan beweren, dat mevrouw Tabernai in derdaad de oude tante was, dan hebben wij haar direct al de lof toegezwaaid die haar toekwam. Een woord van lof ook aan de heer Dortmundt, die zoonlief Frits, de fatterige, verkwistende en weinig studerende medi- cijnen-candidaat levend op het toneel bracht. Geroutineerde krachten als mevrouw Kruisman en de heer Van Gelder hadden, weinig moeite met de rollen van het echt paar Éggers. Vooral tegen het einde van het, derde bedrijf gaven zij in combinatie met hun zoon Frits sterk spel. Ons compliment tenslotte voor de to- neelaanldeding door de heer Van der Sijden. B. „De Gieteling" naar Carmen Dinsdag de achttiende wordt de opera „Car-men" in de Amsterdamse Stads schouwburg opgevoerd. De leden van de ambtenarenvereniging der hoogovens „De Gieteling" gaan er per bus heen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3