IJmuider Courant Frankrijk geeft zijn veto-recht op bij ballotage van nieuwe UNO-leden Alles is rustig i Suriname Het Griekse leger begint offensief Marshall vraagt dollars voor Europa Spaak vraagt vermetelheid Een belangrijke sleepopdracht tot een goed einde gebracht Mackenzie King zal vier dagen in ons land vertoeven 62e 'Jaargang No. 18784 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en A(]ministratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukker# Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 11 November 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest* dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Internationaal gerechtshof wordt om advies gevraagd Dg kwestie van toelating der aspirant- i den tot de UNO is nog steeds het onder in van geanimeerde besprekingen in de - en veiligheidscommissie. Na de islulcte procedure in de Veiligheidsraad, 111 rbij de Russische toestemming om jë en Transjordanië te accepteren af- hankeliik werd gesteld van de toelating Oost-Europese landen, heeft deze missie de kwestie vande Algemene Vergadering overgekregen ter bestudering. Thans is besloten, de Veiligheidsraad te verzoeken, opnieuw de verschillende aan jagen in overweging te nemen. De Franse eevaardigde Parodi deelde daarna mede, J Frankrijk zijn vetorecht in de Veilig heidsraad niet zal gebruiken wanneer deze aangelegenheid ter sprake komt. Amerika en Engeland hebben reeds eerder hetzelfde beloofd. Verder nam de commissie met 24 tegen 13 stemmen en 16 onthoudingen de Belgi sche ontwerpresolutie aan om het Inter nationaal Gerechtshof naar zijn mening te wagen over de vraag, of een lid der UNO juridisch bevoegd is zijn toestemming tot toelating Van een ander land afhankelijk testellen van voorwaarden, die niet in het Handvest vervat zijn en of eeri lid, onder erkenning, dat de naar het lidmaatschap dingende staat aan de voorwaarden van het Handvest beantwoordt, zijn bevestigende stem onderhorig mag maken aah de toe gevoegde voorwaarde, dat andere staten tegelijkertijd worden toegelaten. Het Pooise voorstel om vijf permanente leden van de Veiligheidsraad bijeen te epen voor een poging tot oplossing van :t vraagstuk der toelatingen, werd aan komen.. Een Zweeds voorstel om alle elf verzoeken om toelating zonder meer voor heronderzoek naar de Veiligheidsraad te „Staatsgreep" ging uit van ontevreden oud-militairen Omtrent de in Suriname ontdekte revo- lutionnaire plannen, verneemt het ANP neder, dat bij de beweging tot wederrech telijk ingrijpen in de bestaande bestuurs vormen aldaar een 80-tal personen betrok ken is, nagenoeg allen uit Indonesië terug gekeerde Surinaamse oorlogsvrij willigers. Om de gedemobiliseerde militairen in de gelegenheid te stellen zidh een positie in de Surinaamse samenleving te verwerven heeft de regering een vakopleidingin het leven geroepenen een wekelijkse kostwin-1 nersvergoeding van f 15 tot f 20 toegekend. Onder de samenzweerders heerste echter een verbitterde stemming, omdat er naar hun mening vrijwel nietis voor hen gedaan werd. De leider der beweging, Simon E. H. Sanch.es, vertoefde dertien jaren in Neder land en bij zijn terugkeer in Suriname in Augustus van dit jaar trachtte hij zich reeds dadelijk een leiderspositie te verwer ven. Tegelijk met Sanches zijn 15 anderen aangehouden, onder wie zeven Surinaam- je militairen. De bedoeling was de gouverneur en en kele vooraanstaande Nederlanders te gij zelen teneinde de instelling van een nieuw onafhankelijk bestuur af te dwingen. De uitvoering van dit plan kon door tij dig ingrijpen van poilitie en parket worden voorkomen. De toestand is rustig. Het on derzoek wordt voortgezet. Amnestie loopt Donderdag af De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Constantin Tsaldaris, heeft in het parlement medegedeeld, dat de Griekse regering order gegeven heeft tot „liquidatie van hat verzet" in Griekenland. Het leger heeft bevel gekregen onmiddellijk tot de aanval over te gaan. „Aangezien de geste van de staat geen weerklank gevonden heeft, zal thans met geweld van wapenen worden opgetreden", aldus zeide Tsaldaris, zinspelende op het door de regering eerder gedane aanbod van amnestie voor alle ver zetslieden, die zich zouden overgeven aan de autoriteiten. Men maakt uit deze woor den op, dat de regering het aanbod van amnestie, dat dertien November afloopt, niet zal verlengen. Op de genoemd e aitum zal een nieuw opgerichte nationale garde van twintigduizend man gereed staan om de taak over te nemen van het geregelde lager, wat betreft de verdediging der dor pen. Het leger zal dan gebruikt worden Vo°r een offensief. Tsaldaris voegde nog aan zijn mededeling toe: „Dank zij de ma teriële hulp van Groot-Brittannië zowel als van de Verenigde Staten hebben wij een öationaal leger kunnen uitrusten, dat zowel Vat betreft getalsterkte als „vuurkracht" staat is een beslissend offensief .te ope- Ben de gewapende opstand te breken". Palestijnse kwestie komt nader tot oplossing Naar United Press meldt is Rusland be- Kjd zijn eis te laten varen dat een com missie van de Veiligheidsraad de deling van Palestina zou moeten afdwingen. Rus land zal ook zijn eis dat Engelands man- haat over Palestina per 1 Januari e.k. zal "loeten eindigen, laten varen, j Rusland gaf van deze vei-zoenende hou- blijk op een besloten conferentie der vJer grote landen te Lake Success, welke Jas gearrangeerd om opnieuw te trachten ;ej Amerikaans-Russische geschillen in «ke de Palestijnse kwestie op te lossen. De Russische gedelegeerde, Semyon arapkin, deelde op deze conferentie "jode, dat hij door zijn regering gemach- "14 was om met de Verenigde Staten te Verhandelen over het neteligste geschil punt of de Veiligheidsraad dan wel de Vergadering gezag over Pales- verwijzen werd met 26 tegen 13 stemmen en 14 onthoudingen verworpen. Er werd over iedere candidaat afzonderlijk gestemd inzake de vraag of zij aan de Veiligheids raad moesten worden aanbevolen voor on derzoek. Deze stemming had het volgende resul taat: Eire: 35 tegen 7 stemmen, 8 onthoudin gen. (Tevoren werd met 43 tegen 7 stem men en 3 onthoudingen Eire een vrede lievende staat genoemd, die het lidmaat schap van de UNO moet verkrijgen.) Portugal: 40 tegen 8, 4 onthoudingen. Transjordanië: 46 tegen 7, 2 onthoudingen. Italië: 46 tegen 8, 1 onthouding. Finland: 46 tegen 8, 1 onthouding. Oostenrijk 43 tegen 8, 3 onthoudingen. Maniu: In Roemenië heerst geen volledige vrijheid Tien van de aangeklaagden in het pro ces tegen dr. Maniu, de Roemeense boe renleider en 18 anderen, die beschuldigd worden van pogingen tot het omverwerpen der regering, hebben Maandag hun laatste verklaringen afgelegd. Heden zal het von nis worden uitgesproken. In een bezielde slotrede, die herhaalde lijk door de voorzitter van het gerechtshof werd onderbroken, verklaarde dr. Maniu, dat hij zowel in het politieke als in zijn particuliere leven steeds tegen geheime militaire organisaties is geweest. Dr. Maniu ontkende, dat hij met Amerikaanse agen ten heeft gewerkt en eiste bewijzen van de beschuldigingen. Hij ontkende ten stel ligst schuldig te zijn aan het beramen van een plan tot omverwerpingder regering. Maniu gaf toe, dat hij aan Engelsen en Amerikanen documenten heeft overhan digd, die betrekking hadden op de werk zaamheden van de regering, omdat de re gering naar zijn mening de bepalingen van de overeenkomst van Moskou had ge schonden en het begrip „volledige vrijheid" niet kende. tina zou hebben bij de overdracht der autonomie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken George Marshall, heeft het Congres om een bedrag van 597 millioen dollar gevraagd als tussentijdse hulp voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk tot 31 Maart a.s. Volgens zijn schatting is voor het uit te voeren Europese programma op lange termijn (waarmee op 1 April 1948 zal wor den begonnen) tussen de zestien milliard en twintig milliard dollar nodig. De bedragen voor de tussentijdse hulp zijn iets lager dan de enkele weken gele den door Truman genoemde. Marshall zei, dat „een automatisch succes" van de beide programma's niet verzekerd was, maar dat er een behoorlijke kans van slagen bestaat. Naar Marshall's mening werken drie der grote mogendheden, die in deze oorlog de as bevochten hebben, aan het Europese herstel. „Slechts de Sovjet Unie heeft haar eigen redenen om hieraan niet deel te ne men", zeide Marshall. „Wij moeten niet toestaan, dat de vrije Europese gemeen schap uitgeroeid wordt. Op de Verenigde Staten ruist een grote verantwoordelijk heid". Marshall bleek van plan de hulp ook uit te breiden tot China, alwaar Tsjang Kai Tsjek nog immer als enig wettig rege ringshoofd wordt erkend, in weerwil van de pogingen der communisten om gewa penderhand het bewind te veroveren. Marshall verzekerde opnieuw, dat de Amerikaanse hulp dient om de onafhan kelijkheid van Europa te waarborgen en dat dit stellig in overeenstemming is „met de pogingen en offers van twee Ameri kaanse generaties", maar dat het geenszins het verkrijgen van speciale voordelen voor de Verenigde Staten beoogt. De goede gaven In de welt tot hulp aan Europa, die door Marshall aah het Congres is voorgelegd, EUROPESE TOLUNIE: Twee en twintig landen, waaronder Brit se dominions, zijn Maandag in de. Belgische hoofdstad besprekingen begonnen betref fende de vorming van een Europese^ tol linie. Rusland en de landen in Russische invloedssfeer waren niet aanwezig. De conferentie zal ongeveer een week duren. Paul Henri Spaak, minister van Buitenlandse Zaken van België, zeide in zijn- openingsrede overtuigd te zijn van het „kapitale belang" van het werk dat ondernomen moest worden, dat, indien het succes zal hebben, „een nieuwe betekenis aan Europa" zal geven. Spaak zeide het te betreuren dat niet alle geïnviteerde landen bevestigend ant woordden op de uitnodiging en zeide te hopen dat de wegblijvers in de toekomst van mening zouden veranderen. Spaak waarschuwde, dat de arbeid moeilijk zou zijn: „Wij weten dat het tot stand brengen van een tolunie voorspel van een economische unie - een grote mate van goede wil eist. Het huidige tijdstip ïs geschikt om het werk te beginnen. De wereldsituatie en in het bijzonder die van Europa is moei lijk, doch juist wanneer de dingen slecht gaan, kan een experiment van deze aard slagen", meende Spaak. Hij besloot: „Ik vraag u vermetel te zijn. Na de bevrijding zijn we onze oude systemen lang genoeg tróuw gebleven. Indien deze conferentie enige aanwijzingen oplevert omtrent de creatie van een toekomstig Europa, dan zal haar arbeid positief zijn geweest". Op voorstel van Engeland, Frankrijk en Italië werd bij acclamatie de Nederlander D. H. Spierenburg gekozen tot presi dent van de gróep voor economisch onder zoek. „Professor" Pootjes was niet thuis De Hilversumse politie heeft 's nachts met vijftien man een inval gedaan in de woning van „professor"' Pootjes, die dooi de justitie wordt gezocht wegens uitlok king tot desertie. De hoofdinspecteur, die de leiding bij de inval had, kreeg van de bewoners te horen, dat hij zich bij het betreden van het huis „op heilige grond" zou begeven. Dit weerhield de politiemannen echter niet, de woning van onder tot bove.n te doorzoeken. De voortvluchtige „professor" bleek niet thuis te zijn Veertien politiemannen verlieten onver- richterzake het huis. Eén rechercheur was ongemerkt achtergebleven en had zich in huis verstopt, in de hoop zo iets te weten te komen over de verblijfplaats van de „professor". Deze toeleg mislukte, want een der bewoners, die na het vertrek van de politie de ronde deed, ontdekte hem en gaf de rechercheur te kennen, dat op zijn aanwezigheid allerminst prijs werd ge steld. De politieman is toen zijn collega's maar achterna gegaan..-... Hollands Glorie De laatste der zes in Nederland gebouw de tinbaggermolens is Zaterdag veilig op zijn bestemming afgeleverd. De eerste drie van deze kolossen, waarvan de opbouw ongeveer 25 m. boven de waterlijn uit steekt, vertrokken omstreeks Maart van Rotterdam. In de Golf van Biscaye hadden zij met buitengewoon slecht weer te kam pen. Soms was men verplicht terug te ke ren om de hoge opbouw niet bloot te stellen aan het gevaar van ernstige beschadiging door de ruwe zee. Dat beschadigingen tot een minimum beperkt bleven spreekt voor de constructie van deze stalen gevaarten eit voor het zeemanschap van het personeel der sleepboten. Na ongeveer zes weken nam de storm wat af en kon de gevaarlijke Golf van Biscaye gepasseerd worden. Intussen was het te laat geworden voor één van de transporten om nog op tijd in de Indische Oceaan te komen. 'Deze moet overgesto ken worden voordat de Zuid-Westmoesson begint. Zodoende bereikten twee van de tinbaggermolens hun bestemming in Juni, namelijk de „Dendang" en de „Menoem- bing". De derde was naar Nederland te ruggekeerd om in Augustus tezamen mét de drie welke nog in aanbouw waren, naar Indonesië te vertrekken. Toen vertrok de sleepboot „Thames" met -de tinbaggermolen „Mendanau", de „Zwar te Zee" met de „Maras", de „Poolzee" en de „Hudson" met de „Kalmoa" en de ,Tyne" met de „Singkep". Men was nu in worden als de belangrijkste drie oorzaken van de economische crisis in Frankrijk, Italië en Oostenrijk genoemd: de ernstige oogs-tverliezen als gevolg van de strenge winter en de droge zomer, de scherpe stij ging van de prijzen in Amerika en de op heffing van de omwisselbaarheid van het pond. Van de voorgestelde 597 millioen dol lars zal Frankrijk ontvangen: tarwe voor 110, melkproducten voor 3, vetten en oliën voor 20, Amerikaanse steenkool voor 116, J enkele dagen de Golf van Biscaye gepas- Duitse steenkool voor 9, olieproducten voor l seerd, dank zij het mooie weer. De sleep- 22, katoen voor 38 en meststoffen voor 9 j.boot „Thames'? maakte een recordreis. Zij millioen dollar. arriveerde te Singkep op 19 October en Oostenrijk zal ontvangen: voedingsmid- had dus een afstand van 8500 mijl in 65 delen voor 20, steenkool voor 13, zaden en dagen afgelegd, het oponthoud te Port Said meststoffen voor 7, en medicamenten voor j en te Aden inbegrepen. De „Zwarte Zee" 2 millioen dollar. arriveerde met de „Maras" op Banka op Italië-zal ontvangen: granen voor 128, 27 October. De „Poolzee" met de „Kalmoa" vetten en oliën voor 12, peulvruchten voor j kwam op 30 October te Billiton aan en de 5, melkproducten voor 2, Amerikaanse !;„Tyne" leverde haar kostbare vracht op steenkool voor 36, Duitse steenkool voor 10, i's November af te Dabo op het eiland olieproducten voor 13, landbouwartikelen j. Singkep. De „Hudson", die de „Kalmoa' met inbegrip van meststoffen voor 19, en samen met de „Poolzee" tot Aden gesleept medicamenten voor 2 millioen dollar. had, was van daar alleen verder gegaan Deze hulp is voldoende oim vermindering naar Soerabaya met een baggermolen en van de rantsoenen te voorkomen, doch niet j een bak, welke daar op 2 November vei lij om de economische activiteit te vergroten of wederopbouwprojecten uit te voeren. ONDERZOEK NAAR GRIEKSE EXCESSEN. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de heden, dat het ministerie een onderzoek instelt-naar de juistheid der berichten over excessen van het door de Engelsen opger leide Griekse leger en Griekse gendarme rie, welke berichten in het linkse Londense blad „Daily Mirror" werden ge publiceerd. „GEEN VRIJE DUITSE BEWEGING" VERKLAART DUITS OFFICIER. Luitenant-kolonel Fritz Kaiser, lid van de staf van veldmaarschalk Friedrich von Paulus, de vroegere Duitse bevelhebber van het vroegere Duitse leger om Stalin grad, heeft het bericht, dat er in de Sovjet- Unie nog een „vrije Duitse beweging" be staat, tegengesproken, aldus meldt Dena, het Duitse nieuwsbureau in de Ameri kaanse zóne. Kaiser, die onlangs uit krijgsgevangen schap in de Sovjet-Unie in Frankfort is teruggekeerd, ontkende tevens, dat hon derdduizenden Duitse krijgsgevangenen tot de organisatie behoren en voor dienst in het Sovjet-leger worden opgeleid. afgeleverd werden. Een zeer belangrijke sleepopdracht was hiermee tot een goed einde gebracht. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat de molens bij aan komst practisch zonder verder oponthoud in werking gesteld konden worden. Hoe belangrijk .deze transporten waren moge blijken ui/t de verzekerde waarde,, die in Boter wordt duurder Koek en beschuit weer op de bon? Het is te verwachten dat nog deze maand de prijs van roomboter met veertig a vijf tig cent per pond verhoogd zal worden. Het ligWn de bedoeling na deze prijsverhoging keuzebonnen bekend te maken, waarop zowel boter als margarine verkrijgbaar zal zijn. Waarschijnlijk zullen enige meelpro- ducten zoals koek, biscuij, beschuit, ver micelli, macaroni en dergelijke weer onder de distributie gebracht worden. Overwogen wordt deze artikelen ver krijgbaar te stellen op broodbonnen. In dit geval zouden bonnen voor 2100 gram brood worden aangewezen. Momenteel be draagt het broodrantsoen 2000 gram. totaal ruim dertig millioen gulden be droeg. De sleepboten zijn intussen reeds weer op weg om nieuwe opdrachten uit te voe ren. De „Zwarte Zee" vertrekt binnenkort van Aden naar Tandjong Priok met een 7000 tons droogdok. De „Poolzee" gaat een dok van 750 ton slepen van Bombay naar Sarong op Nieuw Guinea en daarna een zelfde dok van Cochin via Kaapstad naar Zuid-Amerika. De „Tyne" gaat naar Ka rachi, teneinde een dok naar Zuid-Amerika te brengen en de „Witte Zee", die kort ge leden een dok van Kaapstad naar Zuid- Amerika vervoerde, is nu op weg naar Vi- zagapatam, om vandaar een dok naar La Plata te slepen. Mr. P. 0. F. M. Cremers wordt Haarlem's burgemeester Het woord is aan Erasmus: Als er - onder de sterfelijke mensen iets bestaat, dat uitge roeid moet worden en dat ieder verplicht is met alle wettige middelen tegen te gaan en te helpen voorkomendan is het zonder twijfel de oorlog. Wie mocht menen dat deze arbeiders bezig zijn met het herstel van een fabrieks gebouw heeft het mis. Zij wérken in het inwendige van een der grote roldeuren van de Noordersluis in IJmuiden, welke tijdens de oorlog werd beschadigd. Reeds in ons nummer van 29 October deelden wij mede, dat wij reden hadden aan te nemen dat grote kans bestond op de benoeming van mi'. P. O. F. M. Cremers, griffier der Provinciale Staten van Zuid- holland, tot burgemeester van Haarlem. Thans is zijn benoeming zeker; wij heb ben reden aan te nemen, dat het Ko ninklijk Besluit heden of anders morgen in de Staatscourant zal verschijnen. Russisch ontwerp voor agenda der Londense conferentie De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier nebben Maandag te Londen besloten de volledige agenda voor de raad van mi nisters te bespreken. De Sovjet-Russische afgevaardigde, Smirnof, heeft een ontwerp-agenda inge diend, waarop de volgende vijf punten voorkomen, ten aanzien waarvan op de Berliinse conferentie der grote vier geen overeenstemming is bereikt: 1. De procedure voor het samenstellen van het Duitse vredesverdrag. 2. De Duitse politieke organisatie. 3. Het rapport van de Duitse bestuurs commissie over de demiiltarisatie. 4. Het Duitse industriepeil en de her stelbetalingen. 5. Het rapport van de viermogendheden- cornmissie voor het Oostenrijkse vredes verdrag. Slowakije nog zonder regering Reuter meldt uit Bratislava, de hoofd stad van Slowakije, dat de conferentie tus sen de beide grote Slowaakse partijen de democraten en communisten ter sa menstelling van een nieuwe Slowaakse regering zonder resultaat is geweest. De vergadering werd gepresideerd door de Tsjechoslo waakse premier .Gottwald. De Tsjechoslowaakse regering had Gottwald de vorige week verzocht de vorming van een nieuwe Slowaakse raad van commis sarissen (gewestelijk bestuur) te bespreken na het aftreden van vijf communistische en een partijloze commissaris. Volgens het Slowaakse democratische blad Cas is het mislukken van de onderhandelingen te wijten aan de volgende eisen van de com munisten: Een van de Slowaakse partijen moet de meerderheid in de nieuwe raad hebben; In de nieuwe raad moeten ook twee an dere kleine Slowaakse partijen vertegen woordigd zijn, alsmede Slowaakse vakver enigingen en verzetsstrijders. Geen 80 doch twee Hongaarse soldaten naar Oostenrijk Het Oostenrijkse departement van Bin nenlandse Zaken heeft berichten tegenge sproken, dat een groep van meer dan 80 gewapende Hongaarse soldaten de grens had overschreden. Slechts twee Hongaarse soldaten zijn Oostenrijk binnengekomen, aldus het departement. Britse functionarissen te Graz hebben een Hongaar, die naar de Britse zóne van Oostenrijk is gevlucht, een verhoor afge nomen. Zij deelden mede, dat de man met een officier en 25 andere Hongaarse sol daten was gedeserteerd en dat de groep uit elkaar is gegaan om man voor man af zonderlijk minder kans te hebben bij het overschrijden der grens te worden opge merkt. Als reden voor zijn vlucht ver klaarde de soldaat, dat hij anti-commu nistisch was en vreesde te worden gear resteerd. Hij zeide gehoord te hebben, dat ook zijn vader was gevangen genomen. Tien jaar gevangenis geëist tegen „knuppelkoning" Van Maart tot October 1944 heeft de Amsterdammer H. J. K. in het kamp te Amersfoort dienst gedaan als kampcon troleur. Gedurende deze tijd heeft hij de gevangenen zodanig mishandeld, dat hij de bijnaam „de knuppelkoning" kreeg. K. had zich thans te verantwoorden voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Zeven getuigen verklaarden hoe verdachte hen, met. of zonder aanleiding met de knup pel bewerkte. Verdachte bleef echter ont kennen en toen de president de opmerking maakte, dat deze houding zeer onverstan dig was, antwoordde hij: „De getuigen moesten zich maar e.en beetje meer aan de waarheid houden". Ook de procureur-fiscaal vond verdach- te's houding schaamteloos. „Deze man", zo riep hij uit, „heeft geen ogenblik deernis getoond met de getuigen, die hij tot bloe dens toe heeft geslagen. Hij moet zwaar gestraft worden". Hij eiste tien jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit de burger lijke en politieke rechten voor de tijd van het leven. BELGISCHE MINISTER Als officiële gast der Nederlandse regering De Canadese minister-president W. L. Mackenzie King arriveert morgen, Woens dag aan de Nederlandse grens bij Putte (N.-B.), waar hij door de Canadese am bassadeur en mr. J. Visser, chef van de af deling protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen zal wor den. De heer Mackenzie King is in Neder land de officiële gast van de regering. In Bergen op Zoom zal hij omstreeks half vijf een krans leggen bij het monument op het militaire kerkhof, waar het stoffelijk over schot van ongeveer 1800 Canadese soldaten rust. Daarna vertrekt de heer Mackenzie King naar Wassenaar, waar hij het diner ten huize van de Canadese ambassadeur zal gebruiken. Donderdag ontvangt minister-president dr. L. J. M. Beel zijn Canadese collega, ambassadeur en de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Na de- lunch bij dr. Beel wordt de Canadese premier om vier uur 's middags in een ver gadering van de Staten-Generaal ontvan gen. Verwacht wordt, dat de heer Macken zie King na een toespraak van. de voor zitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg het woord zal voeren. Na deze zitting wordt een receptie gehouden. Om acht uur 's avonds zal de heer Mackenzie King aan een" galadiner, aangeboden door de Nederlandse regering, aanzitten. Vrijdag wordt de Canadese minister president door burgemeester mr. Arn, J. d'Ailly op het gemeentehuis te Amsterdam ontvangen. Aangezien de heer Mackenzie King zeer veel belang stelt in stedebouw en ontwerpen daartoe, zal hij een bezoek brengen aan het stedebouwkundige bureau van de hoofdstad. Om half drie in de middag ontvangt de heer Mackenzie King het ere-doctoraat in die vergezeld zal zijn van de Canadese de rechtsgeleerdheid in de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. In de avonduren biedt de Canadese ambas sadeur de heer P. Dupuy een officieel diner aan, waartoe Nederlandse regerings personen zijn genodigd. De Prinses-regentes zal de Canadese minister-president Zaterdagmiddag om één uur in het paleis op de Dam te Amsterdam ontvangen. Nadien brengt de heer Macken zie King een informeel bezoek aan het paleis Soestdïjk. Hij is zeer verlangend de prinsesjes weer te zien. Hij kent de oud sten, die tijdens hun verblijf in Canada veel bij hem op bezoek kwamen, zeer goed. Tussen zes uur en half acht 's avonds houdt de heer Mackenzie King een offi ciële receptie voor leden van het Corps Diplomatique en andere autoriteiten. Daar na vertrekt hii met de nachtboot van Hoek van Holland naar Engeland. Geen bezoek aan Aalsmeer? De Canadese premier was ook uitgeno digd tot een bezoek aan het bloemendorp Aalsmeer, doch het zal hem waarschijnlijk niet mogelijk zijn wegens de zeer beperkte tijd aan deze uitnodiging gevolg te geven. (Een bericht, waarin dit bezoek aan Aalsmeer als vaststaand werd aangekon digd, konden wij in ons blad van gisteren nog laten vervallen, doch door een ver gissing is het opschrift blijven staan). Eerst Benelux op gang, dan pas Europese tolunie „De uitnodiging van Amerika in het ka der van het Marshall-plan het probleem van een Europese tolunie te bestuderen hebben wij aanvaard, doch dit betekent nog geenszins dat wij onmiddellijk zullen overgaan tot een uitbreiding van de Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse douane overeenkomst. Voordat wij er toe kunnen besluiten andere landen in deze overeen komst op te nemen, zullen wij er eerst voor moeten zorgen, dat alle vraagstukken, die samenhangen met de tolunie der Benelux, een oplossing hebben gevonden. Een andere weg te bewandelen zou het vraagstuk der Europese samenwerking nog maar ingewikkelder maken. De bijeen komst der dertien landen op 10 November te Brussel moet dus gezien worden als een voorbereidende studievergadering, waar de mogelijkheden van een Europese sa menwerking op het gebied van invoer rechten, accijnzen enz. overwogen zullen worden", aldus heeft de Belgische minis ter van Buitenlandse Handel, baron van der Straeten-Waillet verklaard. Sprekende over de douane-overeen komst, merkte baron van der Straeten- Waillet op, dat de overzeese gebiedsdelen hiervan weliswaar geen deel uitmaken, doch dat met deze gebieden in het kader van de toekomstige economische unie ten nauwste zal worden samengewerkt. Zo zullen er b.v. lijsten worden opgemaakt van artikelen, die vrij in de drie landen uit de overzeese gebiedsdelen mogen wor den ingevoerd. Dit is tot nu toe, met name voor artikelen uit Indonesië afkomstig, niet het geval. Er zal verder ernstig naar worden gestreefd de uitwisseling van goe deren tussen de leden der Beneluxgroep te intensiveren. „De hoop tot een overeenstemming te komen inzake het Rijn verkeer" zo zeide de minister, „hebben wij niet opgegeven en wij verwachten alsnog tot een accoord te komen. Naar mate de Duitse uitvoer- produetie zal stijgen, zullen zich vanzelf ook weer de natuurlijke afvoerwegen voor deze producten opdringen. Voorts is overeengekomen dat indien een der landen der Beneluxgroep een han delsverdrag met derden afsluit, de beide andere partners gerechtigd zijn een waar nemer naar de besprekingen af te vaardi gen. BRITTEN ZIJN VOORZICHTIGER. Volgens de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft een functionaris van de Britse bestuursraad verklaard, dat de door de Britten gecon troleerde pers in Duitsland instructie heeft ontvangen, niet deel te nemen aan de anti communistische campagne, welke door het Amerikaanse militaire bestuur is ingezet. AANHOUDEND WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het Noorden van het land tijdelijk veranderlijke wind. Overigens nu en dan krachtige en aan de kust tijdelijk harde Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, vooral in het Zuiden van het land. 12 November: Zon op Maan op 7.53 uur. onder 16-55 uur 7.17 uur, onder 16.47 uur (Nieuwe maan).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1