c In Kasjmir staat India voor een moeilijke taak 3 De 9 Muzen Moderne troepentransportschepen komen in de vaart Morgen vertrekt de „Groote Beer" Panda en de Meestervïiefjer Boekenhoek Wereldnieuws DINSDAG II NOVEMBER 1947 Fanatieke opstandelingen onder leiding van goed getrainde officieren Een United Prcss-correspondent is door gedrongen tot in het hoofdkwartier van de Mohammedaanse stammen die Kasjmir in het voormalige Brits-Indië zijn binnenge drongen van Pakistan uit. teneinde deze staat geheel onder liet régime van een „vrije regering" te brengen, die aanslui ting bij Pakistan voorstaat. In onderstaand relaas vertelt liij van zijn ervaringen in Pakandari, een bergstadje op 50 mijl af stand van de Pakistaanse stad Rawalpini, waar zich de leiding bevindt van de Mo hammedaanse opstand tegen de Maharadja van Kasjmir, wiens dynastie reeds honderd jaar op de troon van Kasjmir zetelt. „Kort nadat de Britten de macht had den overgedragen, werd dit hoofdkwartier gesticht van waar uit de opstand werd geleid tegen het leger van de Maharadja. Op dit moment is reeds meer dan de helft der 85.000 vierkante mijl oppervlakte van het land in handen der opstandelingen en houden zij grote delen van het 12.000 man sterke Hindoeleger omsingeld. Slechts 15 mijl hier vandaan hebben de guerilla's 1200 man regeringstroepen om singeld en wachten zij geduldig af tot deze zich overgeven. Het succes van de opstand moet voor een groot deel geweten worden aan het feit dat in dit gedeelte van Kasjmir veel inwoners dienst deden in het Brits- Indische leger en zodoende getraind zijn in de moderne wijze van oorlog voeren. Zelfs al slagen de, door de lucht aange voerde versterkingen van het leger van India er in de stammen, welke thans aan de poorten der hoofdstad Srinagar slaan en het enige vliegveld van Kasjmir bedreigen, terug te drijven, dan nog zal het een schier onmogelijke taak voor de Indiase troepen zijn het iand van rebellen te zuiveren. Dit hoofdkwartier is eenvoudig niet met zwaar materiaal of gevechtsvliegtuigen aan te vallen. De stad welke ongeveer 10.000 inwoners telt, vormt geen compact geheel van huizen, doch slingert zich mijlen ver over brrgen, valleien en bossen. Van straten is dan ook geen sprake de wegen zijn de smalle bergpaden. Hier is het militaire en burgerlijke hoofdkwartier der rebellen. Zij hebben er een klein militair hospitaal bestaande uit een dokter en een voormalige ziekendra ger, de plaatselijke smid, bijgestaan door enige militaire deskundigen, repareert de wapenen. Het hoofd van dit militaire bolwerk is een majoor van het vroegere Brits-Indi- sche leger; geholpen door drie kapiteins eveneens uit het leger leidt hij de cam pagne tegen de Maharadja. De bevolking hier is zeer bitter gestemd jegens de regering van India omdat deze de Maharadja steunt met troepen. Een jonge kapitein uit het Pakistaanse leger zei mij: ..Indien de Maharadja geen hulp van buiten had gekregen, hadden wij in een paar weken met hem afgerekend. Thans blijft ons niets anders over dan te vechten tegen het leger van India. Onze enige keus is, vechten of sterven. De be volking hier is in opstand gekomen dooi de hoge belastingen en anti-Mohamme daanse politiek van de Maharadja. Voor heen is dat reeds meermalen gebeurd maar toen kwamen steeds de Britse troepen tus senbeiden. Ditmaal hadden wij gedacht met hem te kunnen afrekenen doch nu kwam het le ger van India er tussen". Goed kader. bellen of de oud-soldaten van het dorp kan commanderen. Ondertussen worden circa 3000 van de Maharadja's manschappen en een niet be kend aantal Sikhs in de bergen ingesloten gehouden. Tegenover zich hebben zij re bellen die elk pad en elke pas in dit ge bied terdege kennen. Indien nog enige van hen er in zouden slagen uit te breken, wacht hun toch een zekere dood daar de plaatselijke bevolking hen met speren bijlen en zwaarden zal opwachten. De luchtmacht van India heeft, in ant woord op de noodseinen van de ingeslote- nen, gevechtsbommenwerpers gestuurd, doch het hoofdkwartier der rebellen be weert dat, dank zij het feit dat de meeste rebellen getrainde soldaten zijn, aan hun zijde geen enkel verlies is geleden. II MUI DER CP'ÜRANT Duitsland is bolwerk Gedenktekens voor Wouter Hutschenruyter, In November 1943 stierf Wouter Hutschenruyter, dirigent en muziekgeleerde. Er is toen een comité gevormd, dat twee bronzen plaquettes liet vervaardigen, waarvan een is aangeboden aan de concertzaal Tivoli te Utrecht, waar Wou- ter Hutschenruyter geruime tijd als dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest optrad. De tweede plaquette werd aangeboden aan het conserva torium van muziek te Rotterdam, waar Hut schenruyter 24 jaar als directeur werkzaam was. Voorts werd op zijn graf te Wassenaar een ge-' denkteken geplaatst. .Rhapsody in (Delfts) blue". Enige Neder landse filmbewonderaars hebben als blijk van hun bewondering voor de film „Rhapsody" blue" die is uitgebracht door de Motion Picture Export Association, aan deze maatschappij een Delfts blauw bord aangeboden GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN Militairen in Indië kunnen onbeperkt corresponderen Op 1 November werd een regeling ge troffen volgens welke militairen in Indië slechts twintig brieven per maand naar Nederland konden zenden. Hiervoor wér den de z.g. postbladen uitgereikt en deze werden tegen de prijs van 2]/2 cent ter be schikking gesteld. Zij konden port-vrij worden verzonden. Dgze regeling heeft zowel in Nederland als in Indië veel ont stemming gewekt. De regeling werd destijds getroffen, om dat de Indië-vliegtuigen op hun retour vluchten te zwaar belast waren. Deze kwestie is thans opgelost. Voortaan zullen de militairen zoveel post mogen verzenden als zij zelf verkiezen. Echter zullen zij hiervoor uitsluitend de postbladen mogen gebruiken, indien zij ten minste portvrij willen corresponderen. Deze postbladen zullen voortaan ongelimiteerd ter beschik king worden gesteld. DE N.Z.H.R.M. BESTAAT 123 JAAR. De Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij bestaat, vandaag 123 jaar Sedert haar oprichting in 1824 zijn 7153 schipbreukelingen gered. Haar tijdens de oorlog geschonden vloot telt thans 24 mo tor- en 5 roeireddingboten, 16 lijnwerp- en wippertoestellen, verdeeld over 24 redding stations. en springplank" De rebellen beweren dat zij twee ocm- plete brigades van elk circa 3000 man in het veld hebben. De mannen zijn bewa pend met geweren van eigen maaksel, welke bewapening zij hebben aangevuld met buitgemaakte brenguns en mortieren. Aan getrainde officieren heeft dit kleine leger geen gebrek: afgezien van de vele oud Brits-Indische officieren is er nog een aantal officieren uit het leger van Pakistan welke verlof hebben genomen om hun landgenoten in hun strijd bij te staan. In het kleinste gehucht zelfs is wel een oud Brits-Indisch officier die indien dit nodig is leiding kan geven aan de re- Hongaarse militairen deserteren Hoge Oostenrijkse persoonlijkheden maakten Zaterdag, volgens U.P. bekend, dat 84 Hongaarse militairen onder wie een officier zich in Feldbach aan de Oosten rijks-Hongaarse grens met hun wapenen hebben overgegeven. De militairen beweerden uit het Hon gaarse leger te zijn gedeserteerd om poli tieke redenen. Zij zouden Oostenrijk via de Sovjet-zone zijn binnengekomen en zich daarna naar de Britse zone hebben be geven. De zegsman in Wenen verklaarde, dat de overgave van de militairen waarschijnlijk in verband stond met de recente vlucht van Zoltan Pfeiffer uit Boedapest. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00. 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonische muziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.35 Platen. 10.45 Voordracht. 11.00 R. V. U. 11.30 Platen. 12.00 Ma- landotorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Grace Moore en Tino Rossi. 13 15 Kalender. 13 20 Dansorkest. 13.50 Orgel. 14.00 Causerie over dr. Jac. P. Thysse. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Serie luisterspel voor de Jeugd. 15.30 Kinderzang. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Radio kwintet. 17.30 Volksherstel. 17.35 Film. 18,20 Pla ten .18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Be ginselprogramma van de Partij van de Arbeid. 19.15 Zang. 19.30 VPRO-cuisus. 19.45 LezA in de Bijbel. 20,05 Dinugen van de dag. 20.15 Metropole orkest. 20.45 USA-dlscoparade. 21.15 Luisterspel „Jean Jaures". 22.10 Toespraak over de BBC. 22.15 BBC-concert uit LÓnden. 23,30 Orkest. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. cn 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7,45 Woord voor de dag. 8.15 Koor zang. 8.30 Platen. 9.00 Zlekenberzoek. 9.35 Platen. 10.00 Symphonle van Mozart. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Luisterspel „Ondergang". 12.00 Koor. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgelwerken van Mendelssohn. 13.15 Continental-quintet. 13.45 Pandora-trio. 14.15 Orgel. 14.45 Blaaskwintet. 15.15 Platen. 15.30 Cello-recital. 16.00 Voor jeug dige postzegelverzamelaars. 16.15 Kinderzang. 16.45 Voor de jeugd. 17,30 Hawaiïan-klanken. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Schtltz-Monteverdi-cyclus. 18.20 Platen. 18.30 RVU. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.05 Pro loog. 20.15 Dankdienst voor het gewas. 21.30 Sym phonische muziek. 22.45 Overdenking. 23.00 Rosa- mundekwartet van Schubert. 23.35 Platen. Met twee bataljons militairen uit Assen en Nijmegen aan boord zal het troepen transportschip „Groote Beer" op Woens dag 12 November van de Sumatrakade te Amsterdam naar Indië vertrekken. De „Groote Beer" is eigendom van de Neder landse regering, evenals de zusterschepen „Waterman" en „Zuiderkruis". In 1944 in de Verenigde Staten als vrachtschip ge bouwd volgens het zogenaamde Victory- type. hebben zij in het laatste oorlogsjaar dienst gedaan voor het vervoer van troe pen. Na de aankoop door onze regering is de „Groote Beer" onmiddellijk naar de werf van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam vervoerd om geheel te worden verbouwd en ge moderniseerd voor het vervoer van troe pen en zieken. De „Groote Beer" is nu voltooid. De ver beteringen zijn aanzienlijk. Uit de aard van de zaak zijn de gangen aan boord van dit ruim 7600 bruto register ton metende schip vrij nauw. Op een vrachtboot is dat gewoonlijk niet anders. Maar het ziet er naar uit dat dit ook het enige bezwaar zal zijn! De gehele laadruimte is gemeta morfoseerd in een vrij comfortabel, doel matig en stellig niet ongezellig tehuis voor iets meer dan 1300 man. De slaapzalen zijn ruim. en luchtig met een bijna overdadige mogelijkheid tot ventilatie. Er is overal voldoende verwarming en de hygiënische maatregelen schijnen alleszins toereikend. Eetzalen en verblijven maken een prettige indruk en in de welhaast feestelijk aan doende recreatie-zaal met zijn frisse tinten, kleurige tekeningen op de witte wanden en gemakkelijke zitplaatsen kan regelmatig 400 man worden saamgebracht voor film vertoningen, toneel-, cabaret- en voor drachtavonden, welke meermalen per week zullen worden gegeven! Men zal er lezingen Nederlandse verliezen Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen Za terdag en Zondag bedroegen vier gesneu velden en vijftien gewonden. In het grens gebied op Midden- en Oost-Java werden Nederlandse detachementen beschoten. Op Zuid-Sumatra in het grensgebied ten Noord-Oosten van Martapoera moest tegen infiltrerende benden worden opge reden. In het grensgebied op Midden- Sumatra ten Noordwesten van Loeboek Aloeng, werd een TNI bende, die zich in de Moskee had verschanst, verdreven. Voorts vonden op Java en Sumatra de ge bruikelijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. houden en cursussen en vele dagen achter een wordt er bovendien gewerkt aan de voorbereiding van het grote Neptunus- feest dat op geen enkele vaart naar de Oost ontbreken mag! De „Groote Beer" is niet alleen troepen transportschip, maar ook hospitaalschip. Het beschikt over een ruime operatie- en een Röntgenzaal, een tandartseninstallatie, een laboratorium, een apotheek en een verbandkamer. De medische staf is zeer uitgebreid! In de voor een schip uiterst verzorgde ziekenzalen is plaats voor 86 zieken. In plaatf van vier zullen er in deze zalen slechts twee bedden boven elkaar komen, zodat de patiënten rechtop kunnen zitten. Zij hebben een belletje naast hun bed om de verpleger te waarschuwen en een hoofdtelefoon om de radio-uitzendin gen te volgen. Ook de „Waterman" en de „Zuiderkruis" worden verbouwd in dezelfde geest. Het verschil is alleen dat de ziekenafdeling op die schepen minder omvangrijk zal zijn dan op de „Groote Beer", welke de t#ik van de dezer dagen uit Indië teruggekeerde „Kota Inten" overneemt. Waarschijnlijk zal de „Zuiderkruis" op 17 December weer in de vaart worden gebracht. De „Water man" zal tot midden Januari op de werf blijven liggen. Verkoop midden-Damterrein is Maandag begonnen De nationale Monumentencommissie voor Oorlogsgedenktekens begon Maandagmor gen met de officiële verkoop van het twaalf millioen vierkante centimeters grote mid- dendamterrein in de hoofdstad. Om tien uur stapte de burgemeester van Amster dam mr. Arn. J. d'Ailly het gebouwtje van het „makelaarskantoor" van de commissie op de Dam binnen. Met de vraag: „Hoeveel krijg ik voor een tientje" overhandigde hij een bankbiljet aan een U.V.V.-ster, die de eerste burger van Amsterdam hiervoor twee certificaten van vijf gulden voor totaal 20 vierkante centimeter overhandigde. De eerste Amsterdammers, die hun vier kante centimeter kwamen kopen, waren de autobewaker van de Dam en een oud moedertje. Terwijl daarna de ene aspirant- grondbezitter na de andere zich meldde, werden in het plantsoen de eerste fun deringen geheid voor het tijdelijke monu ment, dat op 13 December zal worden ont huld. Bejaarde voetganger gedood door vallend reclamebord In Hilversum is een groot reclamebord, dat aan de gevel van een bioscoop aan de Groest was bevestigd, naar beneden geval len. Het zware bord trof een 78-jarige voorbijganger, die zo ernstig werd gewond dat hij kort daarna is overleden. Rapport der Europese commissie De „internationale commissie voor be studering van Europese kwesties" beweer in haar jongste rapport, toegestuurd aan de eerste-ministers en ministers van Bui tenlandse Zaken van alle voormalig geal lieerde landen, dat zowel de Sovjet-Urne als de Engelsen en Amerikanen het Duitse nationalisme en de Duitse nationale mach uit rivaliteit jegens elkaar weer opbouwen. "Genoemde commissie iis een particuliere organisatie, die lord Vansittard, voormalig hoofd van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Edouard Herriot, voor malig premier van Frankrijk, en Robert Gillon, voorzitter van de Belgische senaat, onder haar leden telt. In het rapport wordt verklaard, dat de Sovjet-regering „haar steun verleent aan Duitse generaals en het vrije Duitse comité te Moskou, ter verzekering van de Sovjet- Ruissisch-Duitsche samenwerking en de wederopbouw van een machtig Duitsland De Sovjet-autoriteiten, aldus het rapport, zijn er in geslaagd haar zóne zowel politiek als economisch geheel afhankelijk te maken van de Sovjet-Unie. De zóne kan thans als bolwerk of springplank tegen het Westen worden gebruikt. Volgens -het rapport geven de twee Duit se admiraals Saalwaechter en Witzell cur sussen aan de marine-academie der Sovjet unie en heeft von Richthofen, één van Hitiers vooraanstaande luchtmachtcom mandanten, een hoge positie bij de Sovjet luchtmacht. Wat Duitsland betreft zegt het rapport, dat de pogingen om dit land te zuiveren van nazi-elementen langzamerhand wor den opgeheven, dat twee jaar na de oorlog Duitsland zijn oorlogsbuit nog niet heeft teruggegeven, dat Duitsland de steenkool productie saboteert om het economisch herstel van de verwoeste landen tegen te houden, ten gunste van zijn eigen econo misch herstel, en tenslotte dat men zich langzamerhand niet meer houdt aan de be perking van de staalproductie en de politiek ten opzichte van de herstelbetalingen. De verklaringen in dit rapport worden door autoriteiten van de Engels-Ameri kaanse zóne met „voorzichtig scepticisme' beschouwd. De beweringen omtrent de Westelijke zones bevatten zulke flagrante onjuistheden, dat zij niet veel vertrouwen 'nboezemen voor de rest, alduis deze zegs lieden. Raadsel om Rommel Naar verluidt is de voormalige luite nant-generaal Ernst Maisel, op verzoek van het zuiveringstribunaal te Berchtes- gaden, gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan moord op veldmaar schalk Rommel, bevelhebber van het Duitse Afrïka-corps. Deze moord zou op order van Hitier uitgevoerd zijn. Rommel overleed op 14 October 1944, toen hij hei- stellende was van de verwondingen, opge lopen bij een beschieting van zijn auto door een Amerikaanse jager aan het weste lijk front. Hitier zou hem een flesje vergif hebben doen toekomen met de boodschap, dat hij een begrafenis met militaire eer zou krijgen wanneer hij de hand aan zich zelf zou slaan, en dat in dat geval zijn fa milieleden gespaard zouden blijven, doch dat hij vermoord zou worden wanneer hij het niet zelf deed. Rommel zou in onge nade gevallen zijn doordat hij was uitge komen voor zijn eigen realistische kijk op het verloop" van de strijd* Volgens de weduwe van Rommel kwam generaal Maisel tezamen met generaal Burgdorf, Hitiers adjudant, op de dag van Rommels overlijden op bezoek in diens huis bij Ulm. Nadat Rommel met hen had gesproken zeide hij zijn vrouw, dat hij nog maar een kwartier te leven had en dat de generaals hem op order van Hitier vergif gebracht hadden. Hij verklaarde bereid te zijn voor het volksgerecht te verschijnen, doch er van overtuigd te zijn, dat hij nooit in Berlijn zou aankomen. Met de twee generaals ver trok hij in een auto en later hoorde zijn echtgenote, dat hij naar het ziekenhuis te Ulm gebracht was dood. Rommel werd met militaire eer begraven. Amerikaanse luchtmacht spreekt reserve aan Naar officieel te Washington werd be kend gemaakt zal de Amerikaanse lucht macht 250 super vliegende forten uiit de reserve nemen en £an de actieve lucht verdediging toevoegen. Deze maatregel is genomen in het kader van het luchtverde digingsprogram dat enige maanden gele den iis bekend gemaakt. Zestig uur regen had overstroming tengevolge In de Turkse provincie Adana zijn ten gevolge van hevige regens, die 60 uur aan hielden, de dijken van de rivier Seyhan be zweken. Meer dan 200 personen zijn ver dronken en ongeveer 1500 zijn dakloos. Hert. water bedreigt de stad Adana en duizen den mensen vluchten uit vrees voor de overstroming. Men vreest, dat enkele klei nere dorpen hevig te lijden hebben gehad. Aan de cultures van Adana katoen en sinaasappelen is zware schade toege bracht. Duizend personen worden vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn in de vloedgolf, die na 60 uur regen over de vlakte van Adana spoelt. SCHEEPVAART 97. De menigte begon te juichen en de zelfde dikke heer, die vóór de wedstrijd een redevoering had gehouden liep op hen toe en schudde hen de hand. „Het is mij een eer en een genoegen U welkom te heten!" sprak hij. „Hier is de beloning voor Uw reusachtige prestatie!" „Doet Uw plicht!..,. Ik bedoel.... Doet Uw genoe gen!Ik meen te zeggenhier is de prijs! En dat U er véél genoegen van moogt hebben! Het vaderland is trots op U! Vaar wel! Ik bedoelHét ga U goed. Tot ziens, meen ik!" Toen kregen Oehoe en Panda ieder een krans om kun hals en liepen blij en gelukkig langs de juichende menigte naar de uitgang van het vlieg veld. Maar daar werden ze opgewacht door een somber iemand, die hen met een een voudig gebaar tegen hield. „Ik ben deur waarder der directe belastingen" zei de vreemdeling. „De week is om! Ik kom mijn geld halen. Hier is mijn presdwangbevei! [In naam der wet!" K. N. S. M. Roelf, 8 Nov. te Leixoes. The seus. 3 Nov. van Ceuia naar Oran. Prima. 9 Nov. van Antwerpen naar Bilbao. Hast V, 8 Nov. van Kopenhagen r.aar Amsterdam. Berkel, 7 Nov. v. Gibraltar naar Genua. Orpheus. 3 Nov. van Lissabon naar Amsterdam. Deo Duce. 9 Nov. te Odense. Hercules, 8 Nov. te Beiroet. Rossum. 3 Nov. te Piraeus, llos, 8 Nov. van Bona naar Algiers. Zeehond. 9 Nov. San Miguel gepasseerd. Sandwich. 7 Nov. van New York naar West Indië. Ornen, 8 Nov. van Amsterdam naar Go thenburg. Juno, 10 Nov. le Amsterdam. Orestes, 9 Nov. te Amsterdam. OOST AFRIKA LIJN. Bloemfontein. 8 Nov. van Port Elisabeth naar Kaapstad. Nijkërk. i Nov. van Port Elisabeth naar Kaapstad. Alphac- ca. 10 Nov. van Port Elisabeth naar East Londen. Muiderkerk. 11 Nov. van Marseille naar Ant werpen. Emancipator. 7 Nov. te Genua. WEST AFRIKA LIJN. Sannatiga, 11 Nov. te Lagos verwacht. Amstelkerk, 14 Oct. te Lome verwacht. Amstelstad. 9 Nov. Finlsterre gepass. Maaskerk, 13 Nov van Le Havre naar Amster dam Jaarstroom, 8 Nov. Las Palmas gepasseerd. MIJ. NEDERLAND. Amsteldlep, 10 Nov. te IJmuiden. Tarakan. 9 Nov. van Suez naar Ned. Indie v. d. Waals. 9 Nov. van Port Said naar St John. Madoera, 10 Nov. van Batavia naar Rangoon. Johan de Witt. 9 Nov. van Belawan naar Penang. Oranje, 8 Nov. van Colombo naar Amsterdam. VINKE EN CO. Britsum, 8 Nov. nruddag- posilie was 270 mijl West-Zuidwest v. de Azoren. Farmsum. 9 Nov. op weg naar Newport News. Ootmarsum, 9 Nov. Amsterdam. WIJSMULLER. Slpboot Noordholland ver trok 8 Nov. van Rio de Janeiro naar Dakar. KON. HOLD. LLOYD. Entrerios, 8 Nov. van SouthamDton (thuisreis). Delfland, 8, Nov. van Victoria "(Thuisreis). Maasland, 9 Nov. te Bahia (thuisreis). Merwede, 9 Nov. te Montevideo (uitreis). Grote vaart. Alcor, Zd-Amerika-Rot- terdam, pass. 7 Nov. Madeira; Alkaid, 9 Nov van Rio Grande te Sao Francisco do Sul; Armilla. 2 Nov. van Curagao naar Maracaibo; Bald Eagle, 6 Nov van New York, 22 Nov. te Rolt. verwacht; Corilla, 9 Nov. van Rott. te A'dam; Doros, o Nov. van Vera Cruz naar Progreso; Eemdijk, 7 Nov. van New Orleans naar Mobile; Kongsborg, Abadan-Australie, pass. 7 Nov. Kaap Leeuwen; Lutterkerk, Rott -Basra, 7 Nov. van Suez; Meerkerk, Calcutta-Rott., 8 Nov. te Suez; Molenkerk, 9 Nov. van Vancouver te Zaandam; Notos, 4 Nov. van Cristobal naar Tampico; Ootmarsum, Nov. van Baltimore te A'dam; Panaghiotis Coumantaria, 29 Oct. van Baltimore naar A'dam; Prins Willem 4, pass. 10 Nov. Cape Race (Montreal-Antw.)Prins Willem van Oranje, Chicago-Rott., 7 Nov. op 650 mijl West van Land's End; Stad Schiedam, Rott.-Calcutta, 9 Nov. van Alexandne; Stad Haarlem, 9 Nov. van Huelva te A dam; Triton, 4 Nov. van Maracaibo naar Punta Cardon; Aldabi, Antw.-Rio de Janeiro pass. 9 Nov. St. Vincent; Aldebaran, 10 Nov. van Rott. te Baltimore; Admda, 8 Nov. van Batavia te Pladjoe; Alpherat, Rott.-Shanghai, 9 Nov. te Manilla verw.; Alwaki, 8 Nov. van Rott. naar Rosano; An- dijk. 8 Nov. van Tampa naar New Orleans; Antonia, Singapore-Batavia, 9 Nov. te Ba tavia in dok verwacht; Averdijk, 8 Nov. van Londen te Antw.; Bantam, 9 Nov. van Semarang naar Soerabaya; Bloemfontein, Beira-A'dam, 9 Nov. te Kaapstad; Breda, 9 Nov. van Port au Prince naar Juraco op Cuba; Demta, 9 Nov. van Probolingo naar Pontianak; Flevo, 5 Nov. te Guayaquil; Hera, 9 Nov. van Curagao naar Puerto Ca- bello; Indrapoera, Java-Rott., 9 Nov. van Aden: Johan de Witt, 9 Nov. van Belawan naar Pankal Pinang; Kamerlingh Onnes, New Orleans-Batavia, pass. 8 Nov. Gibral tar; Kedoe, 9 Nov. van Rott. te Batavia; Keilehaven, Las Palmas-Rott.. pass. 9 Nov. Ouessant; Kota Agoeng, Rott.-Batavia, 9 Nov. van Algiers; Leeghwater, Abadan- Rott., pass. 9 Nov. Gibraltar; Leópolds- kerk. Rott.-Shanghai, pass. 9 Nov. Gibral tar; Macona, 8 Nov. van Singapore te Mm; Madoera, 9 Nov. van Batavia naar Ran goon; Malvina, A'dam-Curagao, 8 Nov. pass. Beachy Head; Melislcerk, 9 Nov. van Melbourne naar Aden; Merwede, 9 Nov. v. Montevideo naar Villa Constution; Modjo- kerto, 10 Nov. van Soerabaya te Batavia verwacht; Nieuw Holland, A'davn-Java, 8 Nov. op 110 mijl Z.W. Kreta; Nigerstroom, 8 Nov. te Port Amboina, vertr. 9 Nov. naar Boma; Noordam, 10 Nov. van New York te Rott.; Ophir, 8 Nov. van Batavia naar Semarang; Ossèndrecht, 8 Nov. van Nor folk te Liverpool; Polyphemus, 8 Nov. van Balik Papan naar Singapore; Socrates, 4 Nov. van Valparaiso te Corral; Sloterdijk, Batavia-Rott., pass. 9 Nov. Finisterre, wordt 11 Nov. te Southampton verwacht; Stad Arnhem, Huelva-A'dam. pass. 9 Nov, Kaap St. Vincent: Stuyvesant, 9 Nov. van Paramaribo naar Port of Spain; Tarakan, A'dam-Batavia, pass. 8 Nov. Port Said; Ti- ba, Antw.-Buenos Aires, pass. 9 Nov. Ouessant; Tjibadak, 7 Nov. van Hongkong naar Singapore; Tjitjalengka, 6 Nov. van Shanghai naar Amoy; Valerius, 9 Nov. van Batavia naar Semarang; Van der Waals, 9 Nov. van Port Said naar St. John; Volen- dam, Rott.-Java, pass. 9 Nov. Sagres; Zaanstroom, 8 Nov. van Liverpool naar Amsterdam; Zeeland (R.L.), Straits-New York, pass. 9 Nov. 10 uur Gibraltar; Aals- dijk, 8 Nov. van New York te Philadelphia; A leer dijk, 8 Nov. 13,30 uur te Antw., 11 Nov. n.m. te Rott. verwacht; Danto, (Ita liaan), 8 Nov. van Cagliari naar Rott., al waar 20 Nov. verwacht; Edam, 11 Nov. n.m. van Antw. te Rott. verw.; Eemdijk, 7 Nov. van New Orleans te Mobile; Inge borg, Alexandrie-Rott., 9 Nov. te Algiers (bunkeren); Jobshaven, 8 Nov. van Grand Lahou naar Libre Ville; Parkhaven, 9 Nov. van IJmuiden naar Saffi; Alderamin, 9 Nov. van Rosai-io naar Buenos Aires; Ar- keldijk. New York-Antw., pass. 10 Nov. Li zard; Éna, 9 Nov. van Las Piedras naar Rott.; Esso den Haag, werd 9 Nov. van Rott. op Cuba verw.; Meerkerk, Calcutta- Rott., 9 Nov. van Port Said; Noordwijk, 9 Nov. van A'dam naar Antw.; Stentor, 8 Nov. ter rede van Istamboel; Tiberius, 10 Nov. van Venetië naar Rott.; Triton, 9 Nov. van Jacmel naar Kaap Haitien. Kleine vaart. Actief, 8 Nov. van Vejle te Kopenhagen; Alcyone, 6 Nov. van Port Talbot naar Londen; Amazone, 6 Nov. van Middlesbro naar Kingslynn; Anne Giena, 9 Nov. van Antw. te Oslo; Larendez, 6 Nov. van Norrkoping te Nordmaling; Blue Boy, 7 Nov. van Gibraltar naar Genua; Brinda, 8 Nov. van Oslo te Porsgrun; Cascade, 5 Nov. van Falmouth naar par; Crescendo, 8 Nov. van Antw. naar Oslo; Delfzijl, 1 Nov. van Dundalk naar Hango; Elisabeth (Vermaas). 7 Nov. van Venlo te Londen; Eton, 6 Nov. van Hamburg op de Tyne; Tivel, a Nov. van Blyth naar Exmouth; Hoendiep, 7 Nov. van Antw. te Oslo; Hout man, 9 Nov. van Sundsval te Burea: In Orde, 5 Nov. van Middlesbro naar Boston, L.; Jaba, 5 Nov. van Hayle naar Jersey; Junior, 6 Nov. van Blyth naar Londen; Kijkduin, 5 Nov. van Falmouth naar Southampton: Libra, 5 Nov. van Cowes naar Treport; Maraat V, 5 Nov. van Queensboro naar de Theems; Marietje Bohmer, 8 Nov. van Antw. te Namsos (verb.); Mies, 9 Nov. van Norrkoping te Dordrecht; Nautilus, 8 Nov. van Wiemar te Norrkoping; Nettie, 9 Nov. van Antw. te Fredericia; Oresto, 5 Noy. van Port- reath naar Charlestown;'Oranje, 9 Nov. v. Krageroe te Antw.; Regeja, 5 Nov. van Delfzijl te Leith; Sirius, 5 Nov. van Middlesbro te Ipswich; Strijd, 5 Nov. van Runcorn naar Kilkeel; Van Brakel, 9 Nov. van Burea te Ostende; Wilia, 7 Nov. van Oslo; Willem Barendsz, 5 Nov. van Genua naar Propriano; Actinia, 8 Nov. van Pres ton naar Stornoway; Brem, 7 Nov. van Hangö naar Borga; Ferocia, 8 Nov. van Viana naar Jersey: Gruno. 9 Nov. van Odense te Kopenhagen; Java, 9 Nov. van Antw. naar Dublin; Mercurius, 7 Nov. van Rott. te Malmo: Mr. Linthorst Homan, 8 Nov. van Par naar Antw.; Nato, 8 Nov. van Oporto te Lissabon: Nuolja (Zweed), 8 Nov. van Lulea naar Rott.; Rose Marie, 8 Nov. van Cardiff te Preston; Saba, 9 Nov. van Christiansand naar Drammen; Tercia, „Filmothcck" Uitgave ten dien^, bioscoop-bezoekers Unicoss-pTè^ Unicoss-Press heeft de auteursrechten Verwor- ven van een periodieke uitgave dié* Engeland sedert enkele jaren in de belan ln van millioenen bioscoopbezoekers mas - gen en waarvan de eerste afleveringen ^0rheu* kort aan het Nederlandse en Belgische en* voorgelegd zullen worden. Ieder nummPUb5i^ in romanvorm de Inhoud weer van ee Se?<t of Amerikaanse film. onverschillig Va ï-ngeis® maatschappij afkomstig, met gebruikmat- Welke de dialogen uit het originele scenario rv Van verhaal, dat zich dus als een gewone rnm fi'm* lezen, telt tachtig compres-gedrukte m*. la« wordt geïllustreerd door zestien biihS, opnamen. Bijzonderheden over het ontct "de de betrokken film en levensbeschrijving Van de voornaamste medespelenden, alsmede Van ledige rolverdeling completeren het aan?.",701* lijke geheel. aantrekke. „Het verband tussen de gespeelde film gedrukte verhaal ls duidelijk", schr„ en hct uitgevers In hun voorwoord tot het eerst de tje: „wie het verhaal leest vóór de fiim deel" te hebben, zal later, in de bioscoop duWen nieten en talrijke bijzonderheden opmerkt anders waarschijnlijk ontgaan zouden zHnTn,dle een film moet men leren zien, zoals m«„ nt symphonie moet leren horen om deze na" 6en de te kunnen schatten. En bovendien- LTaar* een goede film zo spoedig als helaas maarl*?1 dikwijls geschiedt willen vergeten?" Indien deze reeks, die wordt uitgegeven J de verzameltitel „Filmotheek", er toe ka- dragen de critische appreciatie van de f e* toe kan bij. verhogen, verdient zij" 'stellig "algemeM ÏÏf1 stelling. Het is daarom te hnJ --f? beIa"g- belofte stelling. Het is daarom te hopen dat d om vooral aandacht te besteden aan fn™*" iets te zeggen hebben, gestand wordt gedaL"" De eerste aflevering die eehiktiiHi* film verschijnt, is gew'ijd aan een Sydney Box (die ook. „De zevende sluier" S> 2" naam heeft staan) en James Mason- Th? turned glass" in het Nederlands „Vereelt geheten. De bewerking is van Kit Perlork het scenario van de actrice Pamela Keliinp Jn° P. Monoghan. Dit boekje kan het hJ° vormen van een bibliotheek, waarin de her. ringen aan films, waarvan men genoten K blijvend zijn vastgelegd. lt> 8 Nov. van Sevilla naar Rott.; Vaderland 8 Nov. van Londen naar Kopenhagen- Vin' letta Erica, 9 Nov. van Tanger naar Lis'. sabon; Vrede, 9 Nov. van Cork naar Wa- terford; Coolhaven, 8 Nov. van Helsinki tè Kotka; Gaasterland, 8 Nov. van Harlingen naar Goole; Hoogland, 8 Nov. van Blvth naar de Theems; Leuvehaven, vermoede, lijk 8 Nov. van Middelfahrt naar Lubeck' Nassauhaven, 8 Nov. van Rott. te Antw' Nijenburgh. 8 Nov. van Antw. naar Midi delfahrt; Seaham, 8 Nov. van de Theems naar de Tyne. Maandag 10 November voeren de haven van IJmuiden binnen: Juno van Pyreiis. Diana V van Huil. Ferjö van Vestarvlk. Durward van Grangemouth, Itacos van Gdynia. Jaba van Heiiers. Amsteldiep van Antwerpen, Kaap Falga van Kopenhagen. Vertrokken zijn: Hillevaag naar Esöjerg. Alamac naar Antwerpen. Hoogwatertijilen. Dinsdag 11 November: 2.26 14.45 uur Woensdag 12 November: 3.07 15.23 uur. Sleepbedrijf. Slbt „Maas" arriveerde 8 Nov. van Havre ie Dieppe. Slbt „Schelde" vertrok 8 Nov. van Port Sunlight naar Rotterdam, Slbt „Hudson" arri veerde 8 Nov. van Soerabaja le Singapore. Slbt „Ganges" met baggermolen van Leith naar Lis sabon, arriveerde 9 Nov. te Tor Bay. Binnengekomen vissersschepen. Maandag 10 November: IJM 114. Marie Elisa beth, reisduur 11 dagen, rederij Marezaten, met vis. IJM 102. Vios V, reisduur 11 dagen, rederij Kramer, en Booy, met vis. IJM 87, Neptunus, eisduur 10 dagen, rederij Sylt, met vis. IJM 8, En Avant, reisduur 10 dagen, rederij En Avant, •met haring. Olympische Spelen Athleten mogen geen andere tak van sport beoefenen Het bestuur van de Koninklijke Nederland- sche Atbletiek Unie heeft besloten, dat van 1 December af candidaten voor de Olympische ploeg van het volgend jaar, niet meer mogen deelnemen aan wedstrijden in andere takken van sport Voor de heren zal dit besluit van weinig invloed zijn, maar bij de dames-athleten'ligt de situatie anders. Zo komen Nettie Timmer, Elly Dammers, Ans Koning en Jo Theur.is- senWaalboer in handbalwedstrijden uit, het. geen ook het geval is met Eef je Piel, die de hockeysport beoefent. Sport in het kort SCHAAKRESULTATEN VAN KENNEMER- LAND. Kennemerland 1 en 2 traden gelijktij dig aan voor de eerste bondswedstrijd in dit seizoen. Het eerste verloor van Holland 2 met 64. Kennemerland 2 kampte in Halfweg tegen ..Kijk Uit". De voorlopige uitslag is 3T=4!i doch de afgebroken partijen leveren vermoede lijk nog lVj punt op, waardoor de einduitslag zou worden 55. Pest in Perzië Te Teheran is officieel bekend gemaakt, dat in het westen van Perzië de pest is uitgebroken. Er zouden reeds veertig men sen aan de ziekte bezweken zijn. De mi nisterraad is hedenmorgen bijeengekomen om maatregelen ter bestrijding van de ziekte te bespreken. Zondag werd in Bagdad een communi qué uitgegeven, waarin ontkend werd, dat de cholera in Irak zou zijn uitgebroken. Verklaard werd, dat de cholera te Dubay aan de Perzische Golf 800 k.m. ten Zui den van de Iraakse grens was geconsta teerd. Vüf jaar. De „Prawda", het blad van de com munistische partij In Rusland, meldt, dat de Sovjet-Unie thans een nieuw vijfjarenplan voorbereidt, dat „Rusland het rijkste land ter wereld zal maken". Vrijheid. Het radio-station in de Amerikaanse zóne van Berlijn zal een serie uitzendingen geven onder de titel „vrijheid tegenover to talitarisme". De uitzendingen nemen U November een aanvang. Oude olifant, in een bruinkolenmijn te Len'e (40 k.m. van Milaan), is het versteende skelet van een praehistorische olifant gevonden, zo meldt het Milanese blad „II Corrière d'In- formazlone". Volgens een deskundige moet het ongeveer vierhonderdduizend jaar oud zijn. Illegaal. In Rio de Janeiro heeft de politie be slag gelegd op pamfletten betreffende de verjaardag der Octoberrevolutie in de Sovjet unie. Andere publicaties, welke zich ln de drukkerij van een communistisoh gemeente raadslid van Rio de Janeiro bevonden, zP eveneens in beslag genomen, „als illegal® uitingen van een ontbonden partij", aldus hei communiqué der politie. Geraas. Volgens een onderzoek van een medi cus, verbonden aan de Zweedse luchtmach» heeft het donderend geraas bij de start M" straalvliegtuigen een nadelige invloed op net grondpersoneel en op allen, die op het vlieg- vied werkzaam zijn. Geconstateerd werd«> een verhoogde geprikkeldheid van het zenuw stelsel en tijdelijke doofheid. Speciaal wou wen zijn voor dit leven gevoelig. Zo kom» nerveuse storingen voor van maag, hart en andere organen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2