j)e wondere wegen van een binnenkomend schip Herdenkingsdienst te Amsterdam op de „Dag der Oorlogsgraven" J.'A.P.I. heeft reeds honderdduizenden volgelingen onder de schooljeugd dinsdag II NOVEMBER 1947 tJMUIDER COURANT Onfeilbaar spel van lichten en lijnen geleidt het de sluizen in de horizon laaien de vuren van de hoogovens als een rosse, ondoofbare brand daarvoor, tegen het spiegelende water kaatst een wemeling van lichten, wit, rood eü tfroen, wisselend als een grote kermis-zonder-muziek, rimpelend in de huiverende lfjes van de haven, raadselachtig, faadselachtig is dit spel van lichten voor de leek, die 's avonds een uurtje gaat kijken de sluis of langs het Noordzeekanaal, maar achter dit opvlammen en uitdoven 'huilt een systeem zo vernuftig en zo onfeilbaar, dat de schipper, die het donkere rfmuiden binnen koerst zich even safe weet als de eenzame wandelaar op de keitjes van dn havenJcant. naai', in de mollige duisternis, moet er- <e«s een schip schuilen. De loods heeft al f waterstand gegeven; de kapitein weet, ft hij hij eb „hoogop" moet varen, dus houden tot bijna naast het Noordelijke k etihoofd om door de ebstroom tussen de iïen door te drijven. *Bii vloed is het geen peuleschil de vei- im omarming van de sluizen te vinden en Mróm wacht de schipper in dat geval ook jjjyer een uur of twee, tot het water „lek- ier kalm" is. De eerste lichtlijn, die de kapitein n onze boot moet opzoeken want bjina alles gaat van nu af aan met be hulp van lichtlijnen, gevormd door een tweetal vuren is degene die van de grote via de kleine lichttoren naar zee loopt. Maar de semafoor heeft inmiddels ook «n lichtende vinger m de pap gehad, want Le vernuftige installatie „seint het schip binnen". Om enigszins te begrijpen, hoe die Lnafoor wei&t, moeten we een ogenblik dlstaan hij haar uitrusting, waartoe wij us bepalen tot de lichtseinen: een rek van J- ie rc(je vuren boven, één wit in het mid- L en drie rode beneden, waai-mee door verschillende combinaties kan worden aan geven, voor welke schepen de invaart eventueel versperd is, welk kanaal beva ren moet worden en wat de stuurman meer inoet weten, voor hij de haven instoomt. Wij koersen naar de sluis. Inmiddels heeft ons schip de eerste licht lijn gevolgd en weet 't dus, welk kanaal be varen moet worden. De Noordelijke invaart ftordt aangegeven door de lichtlijn, die door'het groene geleidelicht op de kop van dc bèrghaven en het rode bij de machine- bal van Volkers erf Bos loopt. Nu wordt hst opletten voor de stuurman, want als hij deze lijn volgt, komt hij op een kruis punt van geleidelijnen en op dat moment moet hij de koers verleggen in de richting van de Noor der sluiskolk, verondersteld tenminste, dat hij niet met een roeiboot maar met een volwassen stomer op stap is. Hit groene licht op het ballasteiland en het rode achter de spoorlijn aan de Noord zijde van het kanaal vormen samen de denkbeeldige lichtlijn, waarlangs het schip zonder mankeren de grote sluis inloopt. Even opletten Dat was dus de Noorderbinnenvaart. Maar niet alle schepen zijn „mans" genoeg om in de grote sluis geschut te mogen wor den en dan is voor hen de Zuider-binnen- vaart, weer met de nu al wat vertrouwde geleidelijnen uitgestippeld. Daar gaan we dan: hand aan de telegraaf, hand aan het stuurrad, ogen wijd open. Eerst moet het hart van de gemarkeerde strekdammen opgezocht worden, waarna het geleidelicht op het Noordersluiseiland en dat op de strekdam de juiste weg aan geven naar de middensluis. Maar het kan natuurlijk voorkomen, dat een schip naai de grote sluis moet en niet door de Noor derbinnenvaart mag of kan, wat het door de semafoor aan zijn schepenverstand is gebracht. Dan gaat het netjes door het Zui- derkanaal, om achter het forteiland langs, waarvoor de geleidelichten op het schier eiland in de bij liggershaven en op het hoog- (venterrein staan, de Noordersluis op de at vertelde manier op te zoeken. De scherpzinnige lezer zal zich afvragen hce die sluisdeuren nu precies weten, dat er werk aan de winkel is in het donker en op tijd open staan, om de binnenkomer door te laten. Welnu: de kustwacht heeft het arriverende schip letterlijk „in de lamp" geeft een seintje aan het hayèn- waar men de sluismeester van de betrokken sluis waarschuwt. Van een geblokkeerde sluis. Het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat a sluis op dat moment „bezet" is en bord jes met deze veelzeggende letters er op, zouden niet opvallen. Dus ook hiervoor is een seinlichten-systeem uitgedacht. Aan de kant waar het binnenkomende schip moet meren, wordt namelijk, bij „vrije sluis" een groen licht ontstoken, tevens ten teken, dat de kolk wordt klaargemaakt om de varen de gast te ontvangen. Als deze opgestoomd i.c, wordt de sluis voor arideren geblokkeerd door aan weerszijden een groen en aan de meer-kant er nóg een groen licht bij te ont steken, waarnaast twee rode vuren aan tóde zijden vertellen, dat er „volk in dé sluis is." Een kwartiertje later is de boot geschut ?n de vaart op het kanaal kan beginnen. Het is nog steeds hartje nacht en de sluis meester licht telefonisch wat hij trou wens ook overdag doet de doopceel van het schip, voorzover deze nog niet bekend is, wat naam, diepgang en nationaliteit aan mat, voor de oren van de havenkantoor- ambtenaar. Deze seint het bericht door aan deVelserbrug en vertelt er meteen de tijd mj. waarop de boot verder vaart. Ete man op de Velserbrug vertelt het pas géhoorde verder aan de Hembrug-bewa- e|a het natte bedje lijkt voor onze stomer gespreid, omdat ook Amsterdam, of aandam een telefoontje krijgen over de omst van de boot. E*n schip, dat terug gaat, wordt langs «zelfde lijnen der geleidelijkheid en met «helenodige omhaal van lichten, telefoon- es en veiligheidsmaatregelen naar zee Slopdst. tj zouden ons verhaal niet volledig ver- i voor Velseaa en 1 Jnrmdert DINSDAG 11 NOVEMBER .ThaUa: 8 Hex: 8 uur, „Jaren van scheiding". Dep" UUr' "De wraa^ <J'er goden". Pont: 3 uur. „Mannen zonder vleugels", santpoort. Ned. Herv Kapel: 8 uur, Film „De «n geboden". WOENSDAG 12 NOVEMBER 4—5 uur, Spreekuur Webhouder van 8 UUr' Onderlinge Vriendschap: „Vro- Y Splinters". *XI 8 uur, „De wraak der Goden", n., 3 uur, „Mannen zonder vleugels". jKr des Heils, 8 uur, Film „De tien gp- Het lijkt een toer, bij avond of bijdag zen schip in „behouden haven" te lood sen. Dank zij het bewonderenswaardige systeem echter, dat de schepen in IJmui- den kosteloos ten dienste staat, kan zelfs uw zoontje van vijf de Oranje bin nenbrengen, als hij maar weet, hoe het moetBijgaand artikel tracht de leek de weg te wijzen in de ogenschijnlijke wirwar van gekleurde lichten, die kapi- tein»en stuurman de sluizen moet doen vinden. tellen, wanneer het witte licht niet ter tafel zou komen. Wanneer bij een of andere in vaart op de semafoor of een of andere land tong een wit licht brandt, is dit het teken voor de stuurman, dat hij reglementair moet varen. Reglementair varenmaar nee, beste lezer, dat zou ons te ver voeren, want dan komt de hele aangelegenheid op nieuw onder de loupe. De tafel der hoogste wijsheid. Op het havenkantoor konden de amb tenaren u vroeger met gerechtvaardigde trots een glazen tafel tonen, waarop het hele sluizencomplex met al zijn lichten en vuren in het klein voorkwam, voorzien van een installatie, die de „kleine" lampjes aan stak, zodra er „buiten" een licht ging bran den. Half 1948 zal deze formidabele auto maat uit haar as herrezen zijn en dan is, wat deze zijde van het werk aan de sluis betreft, het laatste spoor van de bezet ting verdwenen. Maar de vijf haven wachters, de havencommandant en de sluis meester garanderen ook zonder dit tech nische wonder een behouden vaart, mits de „stuur" zich gehoorzaam aan 't lichtlijntje laat houden, zijn ogen goed de kost geeft en zijn weetje weet over de havenverlich ting van IJmuiden. Muziek Een goed concert van Euphonie NIWIN-bridge-drive werd een succes Niet minder dan 32 paren speelden in het Patronaat mee aan de Niwin-bridge- drive, die geleid werd door de heer Kes van de Politie-Bridgeclub en wie zeker een woord van hulde niet mag worden ont houden. Want deze leider heeft er, wat men noemt „veel werk van gemaakt". Er werd gespeeld in vier groepen van acht paren. In groep A behaalden de heren Ligthart- Woning een eerste prijs met 60 punten, en de heren Klinkenberg-Born eveneens met 59% punt. De tweede prijs was voor de heer en mevrouw Anten-Boetselaar en de heren Wittebrood-Jonker, beide paren met 56 punten. De eerste prijs in de B klasse was voor de heer en mevrouw Verssen met 61% punt, en de dames Gutteling-Groen met 60% punt. In deze afdeling gingen mevrouw Mijs en de heer Uitzinger met de tweede prijs strijken, bij een aantal van 60 punten en de heer en mevrouw Verbeek met 59 pun ten. Mede door deze bridge-drive wordt het weer mogelijk de „jongens overzee" een Kerstpakket te zenden. Zo draagt Vel- sen bij de band tussen Indië en Neder land te versterken. Eerste bondswedstrijd van „Kijk Uit" Het eerste tiental van „Kijk Uit" bracht het er bij de eerste bondswedstrijden niet zo goed af als het tweede. Haarlem IV bleek in. deze wedstrijd de sterkste en won met 64. De uit slagen waren: J. v. d. Plas—J. v. d. Schaaf 0—1; P. Lanser— J, Kruup Vj—Vi', R, Visser—S. J. Abtspoel 1—0; J. A. Stals—P. Barend J. Kroon—W. Bak ker W. Bakker—A. v. d. Bree 0—1; J. M. Heykoop—E. A. Schultz- Sr 0—l; J. Plugboer— S. J. Timmerman Vz—Vi', H. Koelemey— C. Kort- huis 0—1; P. de Boer—F. Rekkers 1—0. De verdere onderlinge uitslagen waren: Groep 2 A: A. MolemanH. Spuls afgebr.; A. v. d. Plas—F. Huisman 0—l. Groep 2 B: P. Scheurkogel—H. Buchi afgebr.; ■J. Straken—J. Verschoor afgebr. Groep 2 C: A. J. v. Niekerken—C. Gravemaker 01; J. J. Vis—J. J. v, Stekelenburg 0—l. Damwedstrijd tussen Bennebroek en IJmuiden II Het tweede tiental van de Damclub IJmuiden speelde voor de eerste klasse van de Haarlemse District Damtoond tegen het eerste tiental van Damclub E, M. S. uit Bennebroek. De uitslag luidt: IJmuiden II. Appèl aan de doden Ruim zes jaar geleden hoorde ik het, sym- phonie-orkest „Euphonie" voor het laatst en de indruk, die thans dit voor een goed bezette zaal gegeven eerste, win terconcert maakte is diat het zich voortreffelijk her steld heeft van de onvermijdelijke inzin king aan zo'n lange rustperiode verbonden.. Willem Rettich, die thans het ensemble leidt, had een voornaam programma laten Instuderen, een keuze de traditie van Euphonie waardig: een Mozartconcert en twee symphonieën van Schubert. Jan Poolman was de solist met het con cert voor fluit in D-groot- K.V. 315, een compositie die stamt uit Mozarts Salzburg- tijd, ca. 1779 en geschreven op 23-jarige leeftijd. Uit deze muziek spreekt nog zo eohrt de parelende levensvreugde, en wij herkennen er onmiddellijk de geniale kun stenaar ami. De compositiestijl getuigt van gracieuse beheersing der materie. In de solist, lid van het orkest, heeft Euphonie een waardevolle kracht, die zijn partij terdege „in de vingers" had en niet alleen een mooie, ronde toon ontwikkelde, maar ook bewees een goed muzikant.te zijn: vol uitdrukking, gaaf van voordracht en in. prima samenspel met het orkest. Dit laatste muntte uit in het begeleiden, niet in het minst dank zij de uitstekende leiding- van Rettich. Deze had dit met de Titus-ouverture trouwens al laten blijken. Marïnus Adam en wijlen Karei H. Kerkhof zijn zijn voor gangers geweest en op veel wat het orkest onder deze musici geleerd heeft zal hij vruchtbaar kunnen voortbouwen. Schuberts Onvoltooide is een gaaf voor beeld van dichterlijk uitgezongen melan cholie, zo typerend voor Franzi'6 werk. Het Iwede Andante-motief, nu eens gesteund door syncopen, dan weer door de gefigu reerde harmonieën der strijkers, werd on der Rettich's aanwijzingen verklankt in expressieve instrumentatie. Het ensemble is in al zijn geledingen uitstekend bezet en ontwikkelt een goéde orkestklank. Hoe vraagt een concert als van deze avond om een echte concertzaal, waarin zulke uit voeringen goed tot hun recht zullen komen. Het blijft thanis behelpen en acoustische verrassingen bleken hier niet uitgesloten te zijn. Het melodische motief beheerst bij Schubert zozeer alle geledingen, dat ook zijn minder populaire vijfde symphonie (in B-groot) steeds boeiend blijft. Het innige verband onderling, dat in de ouverture al opviel, bleef de gehele avond uitstekend bewaard. Een gaaf klinkend strijkers ensemble, gesteund door muzikaal reage rende hout- en koperblazers behoorde mede tot de verdiensten van de vertolking. A. J. van der Weijden 1. •Warmerdam—Jonker 0—2 2. De RooySchol afgebr. 3. N. N.—Vooys afgebr. 4. Meyenv. Gaag 2—0 5. Persoon—J. Waal afgebr. 6. Kroft—Nieuwenihuizen afgebr. 7. De Wolff—C. Kaan 0—2 8. B -Beliënv. d. Bos afgebr. 9. v. d. HorstSwier Jr. 1—1 10. O. Beliën—Ras afgebr. Voorlopige uitslag 3—5 Wegens het late uur moesten vijf partijen wor den afgebroken. De totale uitslag zal een gelijk spel (10—10) opleveren. MARKTBERICHT 10 November Visaanvoer. 75 kisten tarbot en tong, 140 kisten schol, 325 kisten schelvis, 125 kisten kabeljauw, 80 kisten wijting, 40 kisten schar, 3210 kisten verse 'haring. Totaal 3895 kisten. Verse haring maximumprijs. Drie trawlers besomden f 47.100. Motorloggers: KW 78 f7130, KW 84 f3770, KW 91 KW 16 f 5820. Kustvissers: KW 53 f 1227, KW 77 f977, IJM 229 f2382. IJM 80 f1132, IJM 81 f1250, HD 18 f2240, KW 21 f 886. Allen, die Zondagmiddag de Nieuwe Kerk te Amsterdam tot de laatste plaats vulden, rezen van hun zetels op, toen de „Last Post" weerklonk, het appèl aan de doden en de vermaning aan de levenden om de millioenen gesneuvelden en de zaak van vrijheid en rechtvaardigheid, waarvoor zij vielen niet te vergeten. Onder auspiciën van het Nederlands Oor- logsgravencomité en in samenwerking met de wereldomroep PCJ werd ter gelegenheid van de Dag van het Oorlogsgraf, ter herin nering aan de geallieerde doden van twee wereldoorlogen een herdenkingsdienst ge houden, waarbij de diplomatieke, militaire en consulaire vertegenwoordigers van de landen die zich tegen de overheersing van de totalitaire staten hebben verzet, aan wezig waren. Onder de hoge militaire autoriteiten wa ren generaal H. G. Winkelman, oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, lui tenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf; generaal-majoor C. Gie bel, chef van de luchtmachtstaf; luitenant kolonel C. W. L. baron van Boetzelaer, gar nizoenscommandant van de hoofdstad. Bij de hoge kerkelijke persoonlijkheden zagen wij mgr. F. A. H. van Loo, officiaal van het Aartsbisdom; dr. K. H. E. Gravemeyer, ge delegeerde bij de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerken, Opperrabbijn J. Tal en verder vertegenwoordigers der Ned. Her vormde, Evangelisch-Lutherse, Hersteld Evangelisch-Lutherse en Remonstrantse Kerken, van. het Leger des Heils, de Eglise Wallonne en het Interkerkelijk Overleg. Voor de preekstoel stond, overdekt met een zwarte lijkwade, een katafalk, waarbij militairen van de vier legeronderdelen: zee macht, mariniers, landmacht en luchtstrijd krachten de wacht hadden betrokken en de eer bewezen aan de doden, die hier sym bolisch lagen opgebaard. De muzikale omlijsting van de plechtig heid werd verzorgd door de stafmuziek dei- Amsterdamse politie, het Amsterdamse a capella-koor „Bel Canto" en de altzange res Roos Boelsma. De reverend C. Edward Elton van de Church of England sprak naar aanleiding van Paulus' brief aan de Colossensen. „Zo lang er mensen op aarde zijn geweest, heb ben zij strijd gevoerd uit haat en jaloezie". Reeds de eerste familie op aarde kende de moord uit afgunst en het is sedertdien zo gebleven", zei spreker, „doch liefde is de ware vervulling van de wet. De toekomst is vol onzekerheid en toch zijn over de graven der soldaten banden van vriend schap en vertrouwengelegd, die op de juiste wijze gecultiveerd, geen reden voor angst in die toekomst wettigen." De schrijver A. den Doolaard droeg daar op twee gedichten voor, het eerste van de in Tunis gesneuvelde Richard Spender „Het bataljon der valschermspringers", het twee de van Charles Peguy, die het leven liet in de slag aan de Marne, „Heureux ceux qui sont mort". De majoor-hoofdaalmoezenier, pater L. A. M. Goossens, zeide in een toespraak, dat het totale leed van deze oorlog niet is te registreren. Het is een grote zee van bitter leed. Doch het mysterie van dit leed en van de vele doden blijft voor vele mensen verborgen. „Wie niet bidden kan", zeide pater Goos sens, „staat met lege handen op een kerk hof met zijn eendere witte kruisen, de sym bolen van de eenheid der doden en van het appèl aan de levenden, deze eenheid te bewaren". Minister Gielen spreekt voor de radio J.A.P.I.'s voogd, de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen dr. Jos. Gielen, heeft Zaterdagavond in een radio rede medegedeeld dat zich voor de Jeugd- actie Papierinzameling reeds meer dan 1500 scholen met 220.000 leerlingen hebben aangemeld. De minister was hierover ver heugd, maar nog lang niet tevreden, om dat nog veel meer aanmeldingen mogelijk zijn. De minister sprak uitvoerig over het grote tekort aan papier, waardoor couran ten en tijdschriften in een omvang moe ten verschijnen welke beneden de normale blijft. Verder is er gebrek aan school-, leer- en studieboeken en schriften. Voor de invoer van meer grondstoffen zijn er niet genoeg deviezen. Daarom moet oud papier als grondstof worden gebruikt. Voor de productie van pakpapier kan zelfs oud papier voor 100 procent als grondstof die nen. Courantenpapier kan worden ge maakt met 45 procent oud papier. Bij het gebruik van oud papier komen andere grondstoffën vrij, welke gebruikt kunnen worden bij de vervaardiging van de betere papiersoorten. Bovendien kan de invoer van oud papier, welke over de eerste acht maanden van dit jaar 4.750.000 kg, ter waarde van ruim 1 millioen gulden heeft bedragen uit eigen land aanzienlijk verminderd worden of zelfs geheel achter wege blijven, hetgeen een aanzienlijke deviezenwinst ten gevolge zal hebben. Is het eigenlijk niet een klein beetje bescha mend, vroeg de minister, dat in de landen, die ons thans papier en papiergrondstof fen leveren, sinds geruime tijd intensieve acties tot het inzamelen van oud papier worden gevoerd? De minister gaf voorts een uiteenzetting van de reeds gepubliceerde organisatie dei- inzameling. „Als iedereen zijn beste been tje voorzet", zo besloot hij, „wordt de Ne derlandse papier-industrie aan grondstof fen geholpen, het grafisch bedrijf aan papier, de studerenden en de school aan boeken en tijdschriften. De- schooljeugd mag zich haar werk getooid weten met de eretitel van medewerker aan Nederlands opbouw". OP HETERDAAD BETRAPT. Twee jongens van tien jaar werden door een kistenfabrikant betrapt, toen zij bezig waren hout te stelen op een terrein aan de Halkade. De straf volgde op de zonde en de jongelui konden enige uren op het poli tiebureau over hun praktijken nadenken. Ds. W. van Lïmburgh, Nederlands Her vormd predikant te Amsterdam, noemde het symbolisch, dat deze bijeenkomst in een kerk wordt gehouden, want de strijd tegen nationaal-socialisme en fascisme, waarvoor 15 millioen geallieerde soldaten hun leven gaven, was de strijd van Christus tegen de anti-Christ. De kerk vormde in deze oorlog krachtens haar karakter de kern van het verzet. Het is ontstelUend", aldus spreker, „dat wij thans Hem zijn vergeten, Die wij in hoogste nood aanriepen. Velen vragen zich af of de gebrachte offers niet vergeefs waren, want wederom bedreigt ons een nieuwe wereldkrijg. Alleen het vertrouwen op Christus kan een uitweg bieden, de mens schiet te kort". Nadat Den Doolaard een gedicht van Ben van Eysselstein „De ballade van Macbain", had voorgedragen, droegen padvinders de kransen aan, die de vertegenwoordigers der geallièerde landen aan de voet van de kata falk neerlegden. Deze kransen worden door het plaatselijk oorlogsgraven comité Am sterdam overgebracht naar de geallieerde oorlogsgraven op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam. Het blazen van de „Last Post" werd ge volgd door het gezamenlijk uitspreken van het „Onze Vader" en het zingen van Psalm 293.- Velsen'Noord Hoogoven-Staten lioudt klcinkuustwedslrijd De Vereniging „Hoogoven-Staten" heeft plannen ontworpen om een kleinkunst- wedstrijd op Woensdag 19 November in het Kennemer Theater te Beverwijk te houden. Voor hen, die de kleine kunst aanhangen, belooft dit wel een bijzondere avond te worden, te meer daar vele bekende altis ten uit de omgeving, waaronder verschei dene amateurs, voor het voetlicht zullen komen. De inschrijving tot deelneming is inmid dels reeds gesloten, want anders zou er te veel tijd voor behoorlijke afwerking ont breken. Het bestuur van Hoogoven-Staten stelt voor de beste nummers prijzen beschik baar, in hoofdzaak luxe voorwerpen. Hier toe is ter bepaling van prijswinnaars een jury gevormd, welke bestaat uit de heren G. S. K. Blaauw, C. F. van Dam en drs. A. Demmers. Voorts zal ook het publiek een attractie worden geboden, door het in de gelegenheid te stellen een oordeel over de beste prestaties uit te spreken, waarbij hem of haar, die de mening van de jury het dichtst bij komt, een prijs wordt uitge reikt. Van de mededingend en noemen wij: The three Sunfields (mondaccordeon)The Hilo Hawaiians; De Zingende Transvalers; Dubbel Eén; De Lachbommen; het T.Ti Duo; The Stringing Footwarmers, de heren J. W. v. d. Mey en F. van Tongeren. De algehele leiding berust bij de heer R. J. Velthuys; de conférence is in handen van de hex-en Kees Hopman en Flip van Rooy. Het amusements-orkest „The Velno' onder leiding van B. Kuhfus zox-gt voor de muzikale omlijsting. Tafeltennis „HOTAC" De afgelopen week is de compe titie tafeltennis in de afdeling Haai-lem begonnen, waarin HOTAC, de Hoog oven-tafeltennisclub, thans speelt met vier herenteams (tegen vorig jaar twee) en ook nog een damesteam. Het eerste HOTAC-team, bestaande uit J. Weenink, J. Kuilman en J. Dekker, dat dit jaar voor de eerste maal in de eex-ste klasse uitkomt, moest het opnemen tegen het sterke Rapidity. Het verloor op het nip pertje met 64. De tweede HOTAC-combinatie met M. Abbas, J. Heyer en J. Bongers, spelende in de tweede klas A heeft op fraaie wijze TOG 5 verslagen met 64. Het derde team, waarin spelen A. van Veen, A. Kooy en G. Adelaax-, speelde twee wedstrijden, van welke de uitwed strijd tegen SHOT 3 met 73 is gewonnen en de thuisontmoeting tegen ADO I met 64 is verloren. HOTAC 4 met J. Webbe, G. Bal en J. de Waard verrichte een goede prestatie door TOG 7 mét 73 te slaan. De dames van HOTAC, die ongetwijfeld nog wedstrijdroutine moeten opdoen, trok ken met G. Redeker, I. van Lamoen en T. de la Brie naar Heemstede. Met 91 moesten zij de vlag strijken. Deze "week worden gespeeld: HOTAC I Te Zaanen I; Heemstede 2HOTAC 2; HOTAC 4Rapidity 3 en Rapidity 4 HOTAC 3. OUDERAVOND IR. KRIJGERSCHOOL. De oudercommissïe van de Ir. L. P. Krijgerschool heeft de ouders van de leei-lingen uitgenodigd tot bijwoning van een ouderavond, welke Woensdag 12 No- |vember in één der lokalen van de school aan de Banjaertstraat wordt gehouden. Over het komende St. Nicolaasfeest zul len mededelingen worden gedaan en na de pauze zal een praatje met film over kam peren door de jeugd de aandacht vragen. Velsett Geduld is een schone zaak De Firma Verf fabriek „Rigo", die ver gunning vroeg tot het oprichten van een verf fabriek aan de IJmuiderstraatweg en de heer Th. G. van Geldrop uit Santpoort, die een machinale timmermanswerkplaats achter een huis aan de Hoofdstraat wilde bouwen, moeten nog een tijdje geduld oefenen, daar B. en W. verklaren dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd dat een beslissing kan worden genomen. H.V.V.—STORMVOGELS. Stormvogels speelt Zondag in den Haag een vriendschappelijke wedstrijd tegen H.V.V. Santpoort Met Kolkman op de walvisvangst Toestanden, die om verbetering vragen Sinds de dag, waarop de Willem Ba- rendsz glimmend van het vet, de haven van IJmuiden binnenvoer, is er veel over walvisvangst gesproken en geschreven. Dr. Melchior deed het, Jaap Kolkman eveneens. De een belichtte de reis van medisch-hygiènische zijde, de andere richtte de schijnwerper op de romantiek van deze reis, hoewel hij niet blind was voor de gebreken. „Het is geen zachtaardig bedrijf", zo zei Jaap'Kolkman Maandagavond in het Jeugdhuis, „er zijn toestanden geweest, die om verbetering schreeuwen, maar het is een eerste daad van opbouw geweest, een daad van nationaal-economische beteke nis in onze vetarme wereld van na de oorlog en we wax-en genoodzaakt zelf voor deze vetvoox-ziening te gaan zorgen. In een tijd, zo ging de heer Kolkman verder, toen er nog geen denken aan was öm aan ma teriaal te komen, heeft men in Zweden een tanker gekociit en deze in Nederland verbouw. Toen de tanker in ^nsterdam aan de werf kwam, had het personeel geen kleren en geen banden om de fiets om naar het werk te gaan, maar het kwam omdat het de wil had mee te werken aan opbouw en voedselvoorziening. Het voelden het als een nationale plicht. En daarom kunnen we trots zijn Nederlander te wezen", aldus de spreker. „De Willem Barendsz, als zodanig, is het visitekaartje van Nederland aan de we reld, waixt als Nederland niet vaart, gaat het dood", zo vervolgde hij. „Geen staking en geen uitvaar verbod kon het vertrek op 27 October 1946 tegenhouden". Toen voerde de heer Kolkman zijn toe hoorders, die helaas niet heel groot in aan tal zijn,, naar de tijd van de eerste wal visvaarders, de Basken, de Groenlanders, de Amerikanen, de Noren en gaf in vo- gel vlucht de geschiedenis weer. Men hoorde van de eerste vage plannen, die gedurende de oorlog rijpten in het brein van een enkel man, de oprichting van de Maatschappij en tenslotte de start. Toen kregen we het kleurige relaas van de tocht: IJmuiden, Southampton, Tene- riffe, de Evenaar, Kaapstad, Roaring For ties en het jagen, vangen en verwerken. Na de pauze, waarin de jachttropheeën werden bekeken, gaf spreker enige biolo gische beschouwingen ten beste. Hij ver telde verder aan de hand van lantaarn plaatjes, die helaas door dit Santpoortse toestel niet duidelijk tot hun recht kwa men. Ds. P. A. Tichelaar sprak aan het eind van de lezing woorden van dank voor het vele dat gehoord en gezien was. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 76) Ja antwoordde ze kalm, inder daad, alles wat ik aan heb, is van Kathryn. Sheila wilde haar kleineren tegenover de rest van het groepje? Nu; dat mocht ze proberen! Anne kon het niet in het minst schelen, wat één van deze mensen over haar dacht. Geoffrey én Alan wisten al, dat de jurk van Kay was, en wat de an deren beti-eft. Wat ontzettend aardig van Kay merkte Sheila op, toen ze haar onderzoek voortzette. Maar u wilt me toch niet vertellen, dat ze u ook haar parelsnoer leende? Dat deed ze inderdaad, zei Anne kalm. Heus, dan sta ik verbaasd over u! Sheila liet een kort, ongelovig lachje ho ren. Ik hoop dan maar, dat ze verze kerd zijn. Verzekerd? Anne's hand voelde naar haar hals. Waarom zouden ze ver zekerd zijn? O, nergens om, maar u zoudt ze kun nen verliezen, en dat zou wel enigszins pijnlijk zijn! Het zou mij erg spijten, als ik ze verloor, zei Anne effen maar aange zien ze onecht zijn, geloof ik wel, dat Kay 't me zou vergeven. Sheila's gezicht was nu een en al onge lovigheid. Lieve kind, zei ze met een spottend lachje,-je dacht toch niet, dat Kathryn Heriot ooit imitatie-paarlen draagt? Anne verbleekte een weinig. Van Sheila's openi'ijke boosaardigheid trok ze zich wei nig aan, maar de zaak veranderde wel, als het echte parels zouden zijn. Kathryn had echter uitdrukkelijk gezegd, dat het onechte waren, anders zou ze er toch niet over gedacht hebben, ze te dragen. Sheila scheen er overigens volkomen zeker van te' zijn en Anne voelde zich minder op haar gemak. Ze draaide zich om, toen Geoffrey en Alan terug kwamen metde cocktails. Meneer Heriot, zei ze kortaf, wilt u me astublieft even vertellen of deze parels van juffrouw Heriot echt of on echt zijn? Hij keek glimlachend, op haar neer, maar ontmoette geen glimlach in de blik, waar- mee ze hem ernstig aankeek. Ze zijn echt antwoordde hij. Waar gaat het om? Een weddenschap? Weet u het zeker? drong Anne aan, toen ze een vinger door het kettinkje stak en het van haar hals afhield. Kay zei, dat het imitatie was. Zei Kay dat? Zijn stem klonk on gelovig en Sheila Lambert lachte even boosaardig. Anne kreeg een kleur en zocht boos naar de sluiting van het kettinkje. Alstublieft zei ze heel dxrfdelijk, nadat ze het losgemaakt en afgedaan had, wilt u het bewaren, afgezien van echt of onecht, totdat u het aan juffrouw Heriot terug kunt geven? Maar waarom is dat toch allemaal? vroeg Alan stom verbaasd. Omdat zei Anne vinnig, ik ex- niet graag verantwoox-delijk voor ben, als ze werkelijk echt zijn. Zoals juffrouw Lambert me duidelijk heeft gemaakt, zou het voor mij zeer pijnlijk zijn, als ik ze eens verloor. Ze keek rond en haar ogen 'ontmoetten die van Sheila vol minachting. Het was natuurlijk erg lief van Kay, ze mij te lenen, maar ik zou ex' nooit over ge dacht hebben ze te dragen, als ik geweten had, dat ze echt waren Nog steeds voor een raadsel staand, keek Alan naar haar vertrokken gezichtje. Waarom zou ze Kay's parels niet dragen, als Kay haar die wilde lenen, of ze nu echt of onecht waren? En waarom had Kay gezegd dat. Alstublieft! zei Anne stijfjes. Auto matisch stak hij zijn hand uit en voorzich tig, met een gevoel van opluchting, legde ze het parelsnoertje er in. Daarna wendde ze zich tot Sheila. Ik dank u zeer, juf frouw Lambert, zei ze koel, dat u mijn aandacht op deze kleinigheid geves- tigt hebt. Het was bijzonder.vriende lijk van u. Geoffrey had intussen met zijn snel be grip de situatie enigszins doorgrond, en zat zich te vermaken over Sheila's neder laag. Na gezegd te hebben, wat ze te zeg gen had, wendde Anne zich dood-bedaard tot hem en nam het lange glas,, dat hij voor haar gehaald had, in ontvangst, waarvoor ze hem met een vriendelijk glim lachje bedankte. Alan liet de parels in zijn jaszak glijden en het kleine incident scheen hiermee voorbij te zijn. Dat is dat, dacht Anne woedend, toen ze haar hart hevig voelde bonzen, ondanks de kalmte, die ze uiterlijk had weten te bewaren. Ik vx-aag me af, of ze heeft dur ven denken, dat ik zelf die parels-geno men heb? Of was hét alleen maar, omdat ze ze eigenlijk te goed vond om door een beter soort bediende gedragen te worden. En ïk zal het Alan nooit vergeven! Ik kan me niet begrijpen, waarom Kay zei, dat ze onecht waren, maar hij gelooft klaar blijkelijk niet, dat ze dat heus gezegd heeft. Kay zei, dat ze onecht waren? Zijn ongelovige stem klonk nog na in haar oren en ze kreeg opnieuw een kleur van verontwaardiging. (Wordt vervolgd). Duur paardje Het paard van melkhandelaar W. B. schrok in de Wiistelaan van een passerende auto en sloeg op hol, de wagen achter zich aantrekkend. In de Terburgstraat kwam het dier tot staan, nadat eerst een lantaarn paal w'as gesneuveld en het hek van de af rastering en dx-ie cementen palen danig uit het fatsoen waren gerukt. De onfor tuinlijke melkhandelaar werd er aanspra kelijk voor gesteld en moest de schade vergoeden. Nieuwe bonkaarten Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoenen- bonnen zullen Woensdag 12 {Tovember voor de bewoners van Santpoort in het Badhuis worden uitgereikt, aan degenen, wier namen beginne» met de letters Y t.m, Z. PHILATELISTEN GAAN RUILEN. Woensdag komen de postzegelverzame laars van Santpoort in het Badhuis aan de Wüstelaan bij elkaar om te veilen, te han delen en te ruilen. Als dit inspannede werk achter de rug is zal de ontspanning volgen in de vox-m van gezelschapsspel. Vrijdag 28 November wordt er een leden vergadering gehoxiden in het Jeugdhuis. Punt negen van de agenda kondigt het kienspel aan, waarvoor steeds grote animo bestaat, zulks na een bestuursverkiezing, die overigens slechts als „periodiek" staat aangegeven en de bestuursmededelingen en ingekomen stukken. Ook de grote molen van de „Holland" gaat draaien In de meelfabriek „Holland" te Amster dam zijn thans zeventig personen aan het werk. De directie heeft 15 arbeiders uit omliggende gemeenten in vaste dienst ge nomen, ongeveer 25 vrijwilligers hebben zich aangemeld en bovendien zijn 30 ar beiders tijdelijk te werk gesteld. Maandag is de kleine molen met een ca paciteit van 100 ton meel per dag in be drijf gesteld. Donderdag zal ook de grote molen weer gaan draaien. Plaatsvervangers staan voor drie vragen Op de tweede bijeenkomst van de spe ciale plaatsvervangers voor het Duitse vre desverdrag van de ministers van Buiten- lande Zaken bleek men het oneens te zijn over de vraag of Albanië al dan niet moet worden geplaatst op de lijst van staten, die hebben deelgenomen aan de strijd tegen Duitsland; eveneens over de vraag: of China moet behoren tot de staten, welke de uitnodigingen doen voor de conferentie over het vredesverdrag met Duitsland en tenslotte over de kwestie of de instelling van* een centrale Duitse regering als een essentieel vereiste beschouwd moet wor den voor het bijeenroepen van de vredes conferentie. De argumenten, welke door de verschil lende afgevaardigden naar voren werden gebracht, bleken gelijk te zijn aan de reeds te Moskou gedebiteerde.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3