IJmuider Courant Een Toeloop Nederlands afgevaardigde vindt Spaans regiem geen vredesgevaar Bijzonderheden onthuld over de Russische atoombom-proefnemingen Jaarlijks begrotingsdebat is begonnen De grote lijn ontbreekt nog Monument op historische grond 0e Jaargang No. 18785 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drd&erij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 12 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Xf ZOVEEL LEERLINGEN bij het D'jfjddelbaar Onderwijs het eindexamen j,a]en heeft minister Gielen tot de toie gebracht, dat de toeloop bij dit "herwijs te groot is. Daarom wil hij naar middelen zoeken om slechts de werkelijk ongeacht hun sociale omstan- op deze scholen te brengen. De r 2ne Amsterdammer vertrouwt dit plan- •ie niet en vreest dat het arbeiderskind, ftoch al gehandicapt is omdat het op ^oo! uit zijn boeken allerlei dingen moet -waarmee het kind uit beter gesi erde kring van jongs af in aanraking t (je dupe zal worden. Het blad roept j» vakverenigingen, de Partij van de Ar beid en ,Jhet deel van de K.V.P., dat hierbij Ltrokken is", tot waakzaamheid op. Ik ■Ion dat wij in Nederland niet zo hopeloos ifvakjes verdeeld zijn, dat alleen de onder fae etiketten vermelde mensen zich zou- "L interesseren voor de ontwikkeling van arbeiderskind. Ik hoop het niet alleen, „jat weet het. Pe Groene betoogt evenwel ook iets anders. Het blad.schrijft: „Merkwaardiger wijze heeft de minister, die zich anders Jral sterk toornt dn het vinden van alter natieven, hier de voor de hand liggende unloosing over het hoofd gezien. Als men s^e school ridhtte naar de leerlingen? men eens niet, met handhaving van al de oude leerstof, er steeds nieuwe bijvoegde jjg boom hoe langer hoe dikker maakte? In de litterair-economische H.B.S., de HB.S.-A, heeft men een prachtig instru ment geschapen, dat aan de behoeften van xe maatschappij beantwoordt, ingesteld is od de maatschappij en dan ook terecht „de maatschappijsohool" is genoemd. Tal van leerlingen stranden hier, ofschoon zij vol de leraren voortreffelijke candidaten bet eindexamen zouden zijn gewor den. Zij stranden eahter, omdat men voor deze school het zware wiskunde-program- ma van de H.B.S.-B heeft willen handhaven irende de eerste drie j aren, aan welke kennis de leerlingen weinig meer hebben dan aan die van Arabisch of zeepzieden". Ja, als men eenis de school richtte naar de leerlingen en naar de behoeften van de «amenleving! Als m'en eens handelde vol lens de gedachte, dat deze samenleving slechts een beperkt aantal wetensohappe- iijk-gevormden behoeft en te werk kan stellen, maar daarnevens een zeer groot jantal mensen, dat zijn arbeid in het prac- lische leven beter zou verrichten als het in zijn geheel tot een hoger peil van ontwik keling en beschaving werd gebraoht! Het Amsterdamse weekblad <moge zich niet in ieder opzicht gelukkig uitdrukken, het eindt wel aan waar de schoen wringt. En het is zeker dat de gevoelens van onbeha gen betreffende het onderwijs, waarvan het blijk geeft, in brede kring leven. De onderwijs-herziening, die vélen na de bevrijding van ons land op vervaarlijke 1 wilden projecteren, is vooral des wege in de versukkeling geraakt. Er waren visioenen van plannen, die ettelijke mil- iioenen zouden kosten en van een snelheid van herzieningen, die in deze zaken niet uitvoerbaar is. Ten aanzien van de mil- iioenen is men langzamerhand gaan begrij pen, dat Amerika ze wel bezit maar wij niet. De oorlog heeft er ens van beroofd. Ten aanzien van de snelheid van uitvoe ring doet zich de zekerheid voor, dat niet alleen grote weerstand tegen vernieuwing onder de vakmensen besfèiat, maar dat met name een verlegging van het zwaartepunt van „onderwijs" naar „opvoeding" de moei lijkheid moet ondervinden, dat vastgeroeste begrippen in ons gehele volk bestaan. l2ngs wegen van geleidelijkheid zal evenwel veel te bereiken zijn. En met de Groene ben ik van mening, dat minölster Gielen radicaal de verkeerde weg inslaat, als hij de toeloop naar het M.O. wi'l beper ken omdat zovelen het eindexamen niet halen. Zoiets zou betekenen, dat men de klok achteruit zette. Die tóeloop, dus die aardrang naar meer ontwikkeling, is op zichzelf een verheugend verschijnsel, vaarmee de samenleving gebaat kan wor tel). Men moet hem dus niet remmen, maar integendeel bevorderen, door hem in de juiste banen te leiden. Men moet zich afvragen: wat kunnen wij voor al die kin deren doen, ten bate van de gemeenschap? Zelfs heeft men alle reden om zich af te vragen: Ligt het feit, dat zovelen het be spande eindexamen niet halen en er min of meer bekaaid en zeker geschokt in hun zelfvertrouwen afkomen, niet aan ons onderwijs? Was het ooit op eén dergelijke keloop berekend? Passen wij niet een stelsel toe, dat op verouderde maatschap pelijke verhoudingen en een tot weinigen beperkt Middelbaar Onderwijs gegrond is? Het schijnt onvermijdelijk, dat die vragen bevestigend beantwoord worden. het onuitvoerbaar, een aantal vakken keuze-vakken te maken, waaronder oen natuurlijk de veel-aangevochten wis kunde, waarvan mijn oude directeur, van Mourik Broekman, eens getuigde dat niet Hoer dan vijf procent van zijn leerlingen p der H.B.S.-B er een werkelijke aan leg voor had? Is het zo ondenkbaar dat Won de. school naar de leerlingen richt, Mor hun Middelbaar Onderwijs te geven olloen in die vakken, waarvoor zij voldoen- begaafdheid bezitten? Zou daarmee al •-of grote vooruitgang in de ontwikkeling *=n ons volk, dus ook van het arbeiders- bereikt worden? Laat men maar eens fren aan de kennis van de eigen taal en fpn die van moderne vreemde talen oenken! Het is niet nodig dat aldus verworven gedeeltelijke" einddiploma's toegang tot 00 Universiteit zouden geven, ofschoon ook op den duur meer onderscheid ge bakt zal worden tussen de opleiding van keerden en van mensen, bestemd voor -evenspractijk. Een teken daarvan ziet al in de wording van de zevende facul- ftln, Amsterdam. Het heeft overigens ff!1 z? de Universiteit te gaan overvoe dt zH..2a^ 'n haar karakter van Hoger Merwjjs altijd voor een bepaalde cate- fr'n® van begaafdheid bestemd blijven, ooïazaak is voor mij evenwel, dat de ^''^kelingsdrang van ons volk (geluk- a) naar oude grenzen gepasseerd is, dat jv stelsel van onderwijs- daarbij «wtsehiet en dat men zich nu niet in omen-eisen moet vastbijten, maar de -> uwe- grote toeloop dankbaar in goede m leiden. Het onderwijs is er voor het M- rn niet omgekeerd. En het is niet .J^P^dat op de bedoelde wijze niet veel - Reiken zou zijn zonder millioenen uit geveQ- R. P. een langdurige en avontuurlijke reis is •-.Groef van de „Willem Ruys" eindelijk op -£-l£^rein van de Rotterdamse Lloyd aange- FRANCO WINT STEUN IN DE UNO: De stemming over het Franco-regiem in de UNO begint tekenen van kentering te vertonen. In de politieke commissie werden gisteren de debatten ©ver deie aange legenheid geopend, waarbij' al spoedig bleek dat onder invloed der laatste inter nationale ontwikkelingen een optreden tegen Franco niet in de wens van de Westelijk-georiënteerde landen ligt. De Nederlandse en Belgische afgevaardigden gaven ronduit te kennen, dat zij het Franco-regiem niet als een gevaar voor de vrede of een factor van agressie beschouwen. Dr. van Royen zeide zelfs, dat hij de nood zakelijkheid van een heengaan van Fanco niet inzag. De Poolse afgevaardigde, dr. Oscar Lange, verklaarde dat het régime van Franco zich in het afgelopen jaar heeft gereorganiseerd en zijn legale basis heeft verstevigd. Dr. Lange verweet Spanje, de internationale samenwerking en de UNO te tarten. Hij drong er op aan, dat de Veilig heidsraad geïnstrueerd zou worden pas sende maatregelen te nemen om de toe stand in Spanje te doen verbeteren. Hij legde een resolutie voor, waarin de Vei ligheidsraad verzocht wordt op te treden volgens het bepaalde bij artikel 41 van het Handvest (economische boycot en verbre ken van betrekkingen). Nadat de Nederlandse- afgevaardigde gesproken had, waarschuwde de gedele geerde van Pakistan de commissie er voor, dat, als de UNO zou beginnen met in terventie in het bewind van andere volken, zij een gevaarlijke weg zou betreden, daar er geen maatstaven'zouden bestaan om te oordelen of Spanje al of niet fascistisch is. De gedelegeerde verklaarde, dat er in de UNO vele staten vertegenwoordigd zijn, die naar de mening van anderen niet de beginselen der vrijheid in acht nemen, die de UNO Spanje wil opleggen. De Tsjechoslo waakse afgevaardigde, Masarijk, steunde de Poolse resolutie, doch Herfst en jachtstoeten horen hij elkaar de grijze morgennevel is een onmisbaar décor voor de kleurige ruiters en de ijle hossen zijn de klankhorden voor het vrolijk geblaf der meute. Een Engelse jachtpartij trekt uit de herfstsfeer is volledig. Lagerhuis fnuikt macht der Lords Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdagavond in beginsel zijn goedkeuring verleend aan het voornemen van de regering om de be voegdheden van het Hogerhuis te beper ken door de periode, gedurende welke dit lichaam een door het Lagerhuis aangeno men wet kan ophouden, van twee tot één jaar terug te brengen. Een amendement van de oppositie om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 345 tegen 194 stemmen afgestemd en het ontwerp werd in tweede lezing aangeno men. Vissersvaartuig vergaan Drie opvarenden waar schijnlijk omgekomen Dintedagmorgen werd te Breskens gerap porteerd, dat in de Westerschelde de mast van het vissersvaartuig Breskens 27 boven water uitstak. De Breskens 27 was Maan dagnacht ter garnalenva-ngst uitgevaren en des avondis niet in de thuishaven terugge keerd. De reddingsboot „President J. V. Wierdsma" van de Noord-Zuidhollandse Reddingsmaatschappij'welke onmiddellijk uitvoer, heeft Dinsdagmiddag vergeefs ge tracht enig spoor van de Breskens 27 te ontdekken, zodat verondersteld wordt, dat tengevolge van het ruwe weer de mast van het verongelukte vaartuig i)s weggeslagen. Algemeen wordt aangenomen, dat de uit drie koppen bestaande bemanning, de 31- jarige J.V., de 33-jarige A.S. en de 38-jarige J. T. om het leven is gekomen. Allen zijn gehuwd en vader van enige kinderen. en Peru verklaarden zich er tegen, daar zij Spanje geen gevaar voor de we reldvrede achtten. De Peruviaanse afge vaardigde zeide, dat de UNO zich niet als een werktuig voor politieke wraakneminig moet laten gebruiken. De Sovjet-Russische gedelegeerde, Gromyko, zeide, dat Enge land en Amerika goede zaken met generaal Franco doen. „Amerika stelt tevens belang in de Spaanse vindplaatsen van uranium", aldus Gromyko, die er op aandrong, dat de Veiligheidsraad de Spaanse kwestie als „dringend" in overweging zou nemen. Republikeins kabinet grondig gewijzigd Vijf zetels voor Masjoemi Dinsdagavond heeft radio-Djokja,. be langrijke wijzigingen in het republikeinse kabinet aangekondigd. Vijf portefeuilles zijn beschikbaar gesteld voor de Masjoemi- partü, vijf voor de Partai Sosialis. Samsoeddin (Masjoemi) wordt eerste vice-premier, Wondo Amiseno (PSI) twee de vice-premier en Moh. Roem (Masjoemi) krijgt Amiseno's portefeuille van Binnen landse Zaken. De volgende PSI-ministers zijn benoemd of blijven: Sjahboeddin Latif, Voorlichting; Aroedji Kartawinata, vice-minister van Defensie: Soekotjo, vice-minister van So ciale Zaken; Hadji Agoes Salim blijft mi nister van Buitenlandse Zakëh. De PSI heeft dus een vice-premier, twee minis ters en twee vice-ministers. Masjoemi heeft thans een vice-premier, twee ministers, een minister van Staat en een vice-minister. Gani en Setyadjit blijven vice-premier. Joodse immigratie via Noord-Afrika Volgens de correspondent van de Daily Telegraph te Rome trachten de organisa toren van illegale Joodse immigratie in Palestina de plaats van inscheping van Italië naar Frans Noörd-Afrika te verleg gen, daar de Italiaanse autoriteiten hun /aakzaamheid hebben verscherpt. Naar verluidt steekt men in kleine bootjes van Sicilië naar verlaten delen van Algerië en de kust van Tunis over. OOK RUSSEN HADDEN EEN „BIKINI" De Moskouse correspondent van het Pa- rijse avondblad „l'Intransigeant" bericht, dat de Sovjet-Unie haar eerste proef- atoombom in de morgen van 10 Juni in een afgelegen gebied van Siberië liet ex ploderen. De correspondent verklaart, dat de proefneming heeft plaats gevonden in aan wezigheid van 280 Russische atoomdes kundigen en enige regeringsfunctionaris sen. De stad, die het dichtst bij de plaats van de proef lag. zou Irkoetsk ziin geweest. De correspondent, John Griggs ver klaarde, dat de explosie in een omtrek van 30 km werd gevoeld. Het zou een kleine bom geweest zijn met een gewicht van ongeveer 6 kg. De deskundigen, die de ex plosie hadden waargenomen, zouden eind Juni naar Moskou zijn teruggekeerd en sedertdien „in het grootste geheim" wer ken aan rapporten voor maarschalk Sta lin. Aan Griggs zou „in het grootste ver trouwen" medegedeeld zijn, dat Sovjet deskundigen hadden toegegeven, dat de Sovjet-Unie „vijf jaar bij de Amerikanen ten achter was in de productie van atoom bommen". Volgens de Intransigeant was Andrei Zjdanof, die tot een der leiders van de Cominform benoemd is. als persoonlijke vertegenwoordiger van Stalin bij de proef neming tegenwoordig. Voorts werd de proefneming bijgewoond door maarschalk Klementi Worosjilof, plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad, maarschalk Ivan Bagramyan, lid van de Opperste Sovjet, en Serge Vavilof, leider van het Sovjet-Russisch atoomkracht-onderzoek. Volgens het telegram zouden de Sovjets, ondanks hun ontdekkingen, voorlopig geen schijn van kans hebben om een massa productie van atoombommen op te zetten. Wel zouden zij reeds verschillende grote centra van atoomkracht-industrie hebben opgericht in Midden-Azië achter de Oeral. In de Oeral en bij het Baikalmeer zouden belangrijke vindplaatsen van radio-actief erts ontdekt zijn. Vier Duitse deskundigen zouden in dienst van de Sovjets werken, namelijk dr. Gustav Hertz, de bouwers van het Duitse cyclotron, dr. .Robert Doe- pel, natuurkundige uit Leipzig, dr. Ludwig Bevilogua, de voormalige assistent van professor Heisenberg, en professor Thies- Schoenen worden goedkoper Begin December zal de prijs van dames-, heren- en kinderschoenen met circa zes procent worden verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijsverlaging Het woord is aan C a s t i .4ls de machthebbers hut} twis ten met elkaar persoonlijk uit moesten vechten zouden er weldra geen oorlogen meer zijn. (Uit: Animali Parianti) TWEEDE KAMER sen, vroeger verbonden aan het Kaiser Wilhelm-instituut te Berlijn. Vooraan staande Sovjet-geleerden op het gebied van de atoomkracht zijn, volgens het tele gram, professor Joffe, Flerof, Petrjak en Kzesjisjansky. Levenslange dwangarbeid voor dr. Maniu Dr. Maniu, de Roemeense boerenleider, is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Ion Mihalacke, vice-voorzitter van de boe renpartij, werd eveneens op alle hoofdpun ten van de aanklacht schuldig bevonden en hoorde zich tot dezelfde straf veroor delen. Dr. Maniu en achttien anderen, die te Boekarest zijn veroordeeld, hebben tegen het vonnis beroep aangetekend. Geruchten over aftreden van twee ministers Er lopen geruchten over een mogelijk aftreden van de minister van Marine, de heer J. A. Schagen van Leeuwen. Hij zou zich niet kunnen verenigen met de door minister Lieftinck noodzakelijk geachte be zuiniging op zijn departement. Ook de minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huysmans, zou aan aftreden denken, omdat er in het kabinet verschil van mening zou bestaan over de overheids bemoeiing met het bedrijfsleven en de voornemens tot beperking van het distri butie-pakket. Twee In militair uniform geklede mannen hebben 's avonds laat een caféhouder in de Van Maesenstraat te Rotterdam van f 1025 beroofd. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren begon de Tweede Kamer met het jaarlijks debat over de rijksbegroting. Een grote lijn viel er tot dusverre in de redevoeringen nog niet te bekennen. Voor al de heren Schouten (A.R.) en T i 1 a- n u s (C.H.) sprongen", meer dan men van hen gewoon is, van de hak op de tak. Laatst genoemde begon, typerend voor het ge halte van zijn rede, met.een treurzang over de vermaarde buigings-n, om vervol gens even een blijmoedig geluid te laten horen op grond van zijns inziens waar neembare groeiende arbeids- en onder nemingslust van ons volk, waarna hij enige beschouwingen ten beste gaf over het kabinet. Jammer vond hij het, dat het in 1946 door tegenwerking van de Partij van de Arbeid geen nationaal karakter had gekregen. Voor verbreding van de grondslag van de huidige ploeg voelde hij niets; daarentegen hoopte hij, dat na de ver kiezingen in 1948 toch weer geprobeerd zou worden een nationaal kabinet te vormen, iets wat mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) vermoedelijk niet zou toelachen. Evenals de C.H.-woordvoerder en prof. R o m m e (K.V.P.) wilde de fractie-aanvoerder van de Partij van de Arbeid nog wel eens wat naders horen over de positie van de minister zonder portefeuille, die wat later op de middag naast zijn collega mr. Jonkman achter de ministertafel was gaan zitten. De heer Schouten (A.R.) liet een in alle opzichten oppositioneel geluid horen, aangaande het Indisch beleid, dat zowel in financieel opzicht als in het al gemeen hem te zeer een vaste grondslag die van het Christelijk geloof .mist. Mr. Van der Goes van Naters en prof. R o m m e, beiden aanvoerders van •egeringsgetrouwe fracties, deden dit na tuurlijk niet. Waarmee echter nog geens zins gezegd zij, dat zij het onderling in alle opzichten eens waren. Zo kon men be paald tussen hen verschil van inzicht om trent plaats en betekenis van de K.V.P. waarnemen en waarschuwde de K.V.P.- spreker tegen sommiger neiging om de overheid te veel in het economische te laten ingrijpen, al mag zij op dat gebied wel leiding geven. Daar degenen, die gistermiddag het woord voerden vooral een reeks van uit- sprake zal doen komen. Er zij alleen nog vermeld, dat de heer Tilanus (C.H.) belangstellend vroeg of de geruchten over. het aftreden van de minister van Marine juist zijn en dat mr. Van der Goes van Naters voorlopig afdoende door mr. K o r- ten horst (K.V.P.) weerlegd kreeg, dat deze zich indertijd door zijn .deelneming aan een debat, waarin een onderneming waarvan hij commissaris is ter sprake kwam, uit een oogpunt van goede parle mentaire zeden minder juist gehandeld zou hebben. Mr. Kortenhorst had toen name lijk geenszins voor enig belang van die onderneming gepleit, doch louter een paar verkeerd weergegeven feiten, welke met dat belang niets te maken hadden, recht gezet. Jammer was het mijns inziens alleen, dat hij toen niet meteen openlijk van zijn commissarisschap gewag had gemaakt. Bonaanwijzing voor brood wordt vereenvoudigd Op de A-kaarten één bon van 2000 gram per week Met ingang van 23 November zullen bon kaarten van eenvoudiger model in gebruik worden genomen. Tezelfdcr tijd zal ook een aanzienlijke vereenvoudiging in de bonaanwijzing worden ingevoerd. Van die datum af zullen de broodbonnen van de gewone bonkaarten per week wor den aangewezen en wel op de A-kaarten één bon voor 2000 gram: op de B-kaarten één bon voor 2000 gram en één voor 800 gram: op de C-kaarten één bon voor 2000 gram en één voor 400 gram; op de D- kaarten één bon voor 800 gram en één voor 400 gram en op de E-kaarten één bon voor 800 gram. Door dit nieuwe systeem van bonaan wijzingen behoeven in plaats van 51% mil- lioen slechts 29% millioen bonnen per 14 dagen in omloop te worden gebracht. Dit houdt in, dat de bakkers elke veertien dagen 22 millioen bonnen minder behoeven te plakken dan thans het geval is, dus dat zij elke 14 dagen tenminste 250.000 opplak- vellen minder zullen behoeven te gebrui ken, hetgeen een belangrijke geld- en arbeidsbesparing betekent. Voorts betekent de nieuwe regeling ook voor de staat een bezuiniging, niet alleen uit een oogpunt van papierbezuiniging, maar ook omdat minder bonnen behoeven te worden ingeno men en gecontroleerd. De consument zal van de nieuwe rege ling geen moeilijkheden ondervinden. Hij eenlopende onderwerpen aanvoerden, moge zal vrijwel steeds wisselbonnen terug kun- hier met het bovenstaande worden vol staan, aangezien allicht het antwoord van de minister-president een en ander in overzichtelijker verband nogmaals ter „Mayor-show" in Londen ln Londen heeft Maan dag een grote optocht plaats gehad voor de Lord Mayor, traditie getrouw doch voor het eerst na de oorlog weer groots opgezet. „Het plat- erkbaar worden. De handel krijgt echter teland komt naar Lon- tot ongeveer 10 Januari 1948 gelegenheid de voorraad duurdere schoenen uit te ver kopen. In het bijzonder wordt de aan dacht van het publiek er op gevestigd, dat de verbruikersprijs gestempeld moet zijn in de hielvoering of op de loopzooi van de linkerschoen van ieder paar. Bon voor huishoud- of toiletzeep Kleine kindéren krijgen een dubbel rantsoen Naar wij vernemen zal Donderdag een bon bekend gemaakt worden voor 225 gram huishoudzeep of 180" gram toiletzeep. Kin deren tot vijf jaar krijgen een dubbel rantsoen. den" is het devies van dit festijn, dat gekenmerkt wordt door' een „agra risch" accent. Landelijke ruiters, boerenwagens, tractors en andere lan delijke vehicles rijden mee in de kilometers lange stoet, gadegeslagen door de Londense ge meentelijke autoriteiten. De foto toont een „deta chement" Fordson-trac- toren, de beroemde St.- Paul's Cathedral passe rend. Radiorede van de minister van Sociale Zaken „Het Nederlandse volk wordt geroepen tot een massaal getuigenis van het be sef, dat de jaren 1940-1945 in de ge schiedenis van zijn volksbestaan een dieptepunt, maar tevens een hoogtepunt zijn geweest. Het wordt geroepen om zich te bezinnen op de betekenis van die jaren voor zijn vrijheden, zijn rech ten en ook voor zijn eenheid welke in grote ogenblikken boven alle verdeeld heid uitrijst. Het wordt in de gelegen heid gesteld door een klein offer, een offer immers dat klein b 1 ij f t zelfs voor wie een groot bedrag geeft, om dat het enkel een g e 1 d e 1 ij k offer is, te doen blijken zich bewust te zijn van de grote offers, die toen gebracht zijn, toen zovelen vrijheid, gezondheid, ge zinsgeluk en het leven zelf zonder aarzeling op het spel zetten." Met deze woorden besloot de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees gis teravond zijn radiotoespraak over.de actie der Nationale Monumenten-Commissie. De minister verklaarde dat het stichten van een centraal monument in het Damplant- soen te Amsterdam en van andere ge denktekenen een nationale taak is. Inzon derheid de grond welke het centrale mo nument als nationaal symbool zal dragen, moet worden een stuk nationale bodem bij uitstek. Daarom is de gedachte gerezen de bijdragen te vragen in de vorm van symbolische aankoop van een stukje van die grond, waarvoor men dan een certifi caat ontvangt. Het terrein is twaalf mil lioen vierkante centimeters groot, 1 cm zal tegen 50 cent worden aangeboden. De certificaten zijn te verkrijgen van 50 cent tot 1000 gulden. Grote bedrijven, scholen, groepen en clubs kunnen collectief een aantal centimeters kopen, waarvoor zij een op naam gesteld certificaat ontvangen. In December zullen de gezamenlijke Commis sarissen der Koningin grond van een ge denkwaardige plek in elk hunner provin cies naar Amsterdam brengen. Die grond zal in urnen op het Damplantsoen worden bijgezet. Ook dit zal die plaats nog te meer tot nationale grond stempelen en de her innering van alle gewesten bundelen. Maar in het plan zijn de monumenten niet het belangrijkste. Het beste monu- Ongeval in hoogovengiethal Dinsdag viel één van de stalen blokken, welke in de giethal zijn opgestapeld, bij het optakelen om, waardoor de eenste man van de gietkuil, Gerrit Klein uit IJmuiden-Oost, het nog hete blok tegen het been kreeg en ment voor de oorlogsjaren is een behoor- met een fractuur en enjge brandwonden in hjke zorg voor de slachtoffers. Deze zorg bet Antonius ziekenhuis moest worden op is in de eerste plaats een taak van de staat. Er blijven echter noden, waarin niet-af doende is voorzien. De ereschuld is niet alleen een ereschuld van de staat, maar van heel het maatschappelijk leven. Het is de bedoeling, dat hetgeen bij de symbolische verkoop van het Dam-terrein meer ontvangen wordt dan voor de mo numenten nodig is en het comité ver trouwt, dat het véél meer zal zijn ten goede zal komen aan enige organisaties en dat daarmede de sociale belangen gediend worden van de slachtoffers van de mili taire strijd en van het ondergrondse ver zet. Ook zal een bedrag ter beschikking worden gesteld van de oorlogsgraven stichting, die zich een waardige verzorging Inbraak Uit een directiekeet aan de Munnikenweg werd een doos met 25 brievenbusplaten plus 23 kamerdeursloten gestolen. Beverwijkers aangehouden De Zaandamse politie heeft twee Bever wijkers van het Beverwijkse politiebureau afgehaald, die in de Zaanstreek een jeep hadden ontvreem^. Boom over de Breestraat Vannacht is een zware boom in de Bree- nen krijgen. Van de per 14 dagen in om loop komende 29% millioen bonnen zün bijna 13 millioen bonnen van 800 en 400 gram, namelijk de bonnen van de D- en E-kaarten, de aanvullende bonnen van de B- en C-kaarten, alle bonnen van de kaar ten voor bijzondere arbeid en rantsoen bonnen. Een tweede wijziging is, dat de brood bonnen van de gewone bonkaarten voor voedingsmiddelen na 23 November één week geldig zullen zijn. De broodbonnen van de toeslagkaarten worden eens per 14 dagen aangewezen en blijven' 14 dagen geldig. Han van Meegeren tof één jaar veroordeeld Eigenaars krijgen hun schilderijen terug Op 29 October heeft (le officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. A. Wassenbcrgh, twee jaar geëist tegen de kunstschilder Han van Meegeren wegens „oplichting met behulp van listige kunst grepen" en het „opzettelijk valseliik signe ren van kunstvoorwerpen." Uitspraak doende veroordeelde de recht bank hem hedenochtend tot een gevange nisstraf van één jaar. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. Ten aanzien van de schilderijen heeft de rechtbank be paald, dat zij aan de eigenaars zullen wor den teruggegeven. Schip in nood bij Terschelling? In de afgelopen nacht omstreeks 2 uur zijn bij Terschelling op de Noordzee door het Nederlandse stoomschip „Rijn" nood signalen opgevangen van een onbekend stoomschip. De „Rijn" gaf deze signalen direct door naar Terschelling. Onmiddellijk daarop is de reddingboot „Brandaris" uit gevaren. Ook de sleepboot „Oceaan" van de rederij Doeksen voer ter assistentie uit. Tot nu toe heeft men niets van het schip, dat noodsignalen uitzond, kunnen ontdek ken. Uit de signalen heeft men niet kun nen opmaken met welk schip men te doen heeft. Het is op de Noordzee noodweer en het zicht is zeer slecht. De „Brandaris" en de „Oceaan" zijn on- verrichterzake naar Terschelling terugge keerd. van de Nederlandse oorlogsgraven ten doel straat omgewaaid. Het verkeer ondervond stelt. Ook dit raakt een ere-plicht van ons i door snelle opruiming van het obstakel volk. I geen hinder. J MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï, in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Geleidelijk afnemende, maar aan de kust tijdelijk nog harde wind tussen West en Noord-West. Wisselende be wolking met enkele buien. Minder zacht. 13 November: Zon op 7.54 uur, onder 16.53 uur Maan op 3.37 uur, onder 17.07 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1